sg_taste

Μέλος από: Ιαν 2010

16 Ιουν 2018

Στο Premiere βρέθηκα με αφορμή τις Ημέρες Βραβευμένης Γαστρονομίας του Αθηνοράματος, και η συνολική εμπειρία μου εκεί με ικανοποίησε πολύ, τόσο ως προς το ίδιο το γεύμα όσο και ως προς την ατμόσφαιρα και την υποδειγματική συμπεριφορά προς τους πελάτες.

Καταρχάς, ο χώρος, που είναι καθοριστικός για την πρώτη εντύπωση, είναι από μόνος του εντυπωσιακός, λόγω της θέας σε Ακρόπολη-Φιλοπάππου-Λυκαβηττό, αφού το εστιατόριο βρίσκεται στο 10ο όροφο του ξενοδοχείου Intercontinental, και σε προετοιμάζει εξαρχής για μια όμορφη βραδιά. Την όχι στενόχωρη διαρρύθμιση των τραπεζιών και το λιτό και προσεγμένο στρώσιμό τους, το φωτισμό και την ένταση της μουσικής τα βρήκα όλα όπως πρέπει (δηλαδή, όπως θα ήθελα), ώστε να εξασφαλίσουν ένα ευχάριστο δείπνο.

Το μενού που δοκιμάσαμε ήταν εξαιρετικό σε όλα τα (αρκετά) στάδιά του. Από το ξεκίνημα, με το καλωσόρισμα του σεφ, ξεχώρισα τη σούπα λαχανικών και το ψωμάκι bao, αλλά και τα υπόλοιπα κομμάτια ήταν πολύ ωραία (σολωμός, κριτσίνι, κλπ). Η συνέχεια με το καπνιστό χέλι ήταν πολύ ικανοποιητική. Οι ψητές καραβίδες με μανταρίνι είχαν μοναδική γεύση, και το ίδιο θα έλεγα και για το λαβράκι ψημένο στο βούτυρο. Ιδιαίτερα εύγευστο και πολύ μαλακό βρήκα και το βοδινό κρέας, ενώ τα δύο φουαγκρά, και ιδιαιτέρως το ζεστό, ήταν πραγματική λιχουδιά. Γενικά, οι συνδυασμοί των διαφορετικών γεύσεων σε όλα τα πιάτα ήταν πολύ ταιριαστοί και ισορροπημένοι. Τα ψωμάκια που προσφέρθηκαν στην αρχή ήταν επίσης εξαιρετικά και φρεσκότατα. Ωραίο και το γλυκό, με θέμα τη σοκολάτα, που έκλεισε ιδανικά το δείπνο. Οι χρόνοι σερβιρίσματος και οι αποστάσεις των επιμέρους σταδίων ήταν πολύ καλοί.

Η κυρίαρχη αίσθηση που έχω από την όλη εμπειρία ήταν ότι υπήρχε τέτοιος σχεδιασμός και υποδομή (έμψυχη και άψυχη) στο εστιατόριο, ώστε ο πελάτης να χαλαρώσει και να απολαύσει την παραμονή του εκεί. Ενδεικτική αυτής της αίσθησης ήταν, μεταξύ άλλων, η χειρονομία να μας ξεδιπλώσουν και προσφέρουν τη λευκή πετσέτα μόλις καθίσαμε. Το προσωπικό ήταν όλοι πολύ ευγενικοί, διακριτικοί και αποτελεσματικοί.

Η τιμή του προσφερόμενου μενού ήταν, κατά την άποψή μου, αντιπροσωπευτική του συνόλου των υπηρεσιών, αλλά δεν ξέρω αν η διαφημιζόμενη έκπτωση 50% ήταν πραγματική, λαμβάνοντας υπόψη τις τιμές που αναφέρονταν στον ιστότοπο του εστιατορίου για αντίστοιχο μενού.

Συνολικά, η επίσκεψή μου στο Premiere ήταν μία πολύ ευχάριστη εμπειρία από όλες τις απόψεις, και θεωρώ ότι είναι ένα εξαιρετικό εστιατόριο για μία ιδιαίτερη περίσταση.

09 Μάρ 2017

Το Scala Vinoteca είναι ένα ακόμα από τα ωραία wine restaurants της Αθήνας, με εξαιρετικό φαγητό και όμορφο περιβάλλον.

Στη μοναδική μου μέχρι στιγμής επίσκεψη, στις αρχές Φεβρουαρίου, δοκίμασα καταρχάς 3 εκπληκτικά σε γεύση και παρουσίαση πρώτα πιάτα: τη σαλάτα με ντομάτα/ντοματίνια, μοτσαρέλα και pesto βασιλικού, με ιδιαιτέρως φρέσκες όλες τις πρώτες ύλες, το καλαμάρι με μανιτάρια και λουκάνικο, που ήταν τόσο εντυπωσιακό όσο και η περιγραφή του στον κατάλογο, και τα χτένια, που θα τα ξεχώριζα ως ένα από τα καλύτερα πιάτα που έχω δοκιμάσει ποτέ. Από τα κυρίως, επέλεξα το χοιρινό iberico, ενώ δοκίμασα και από το ρυζότο με τις καραβίδες των συνδαιτυμόνων. Και τα δύο πιάτα πολύ εύγευστα και με εντυπωσιακή παρουσίαση. Το ψωμί, που έρχεται στο τραπέζι συνοδεία λαδιού, ήταν δύο ειδών, απλό και (κάπως γλυκό) μπριος – πολύ ωραία και τα δύο. Στα επιδόρπια, το προφιτερόλ ήταν εξαιρετικό, τόσο ως σύνολο όσο και ξεχωριστά τα συστατικά του, με τη σως σοκολάτας να περιχύνεται την ώρα που σερβίρεται, ενώ μου άρεσε και η πρωτότυπα φτιαγμένη τάρτα λεμονιού με παγωτό πραλίνα.

Για να απολαύσει κανείς πιάτα σαν τα παραπάνω, είναι απαραίτητο να τα γευτεί σε ένα περιβάλλον με αντίστοιχα εξαιρετικές συνθήκες, και εδώ νομίζω 'χάνει' κάπως το όλο εγχείρημα. Ο χώρος είναι βέβαια πολύ ωραία διαμορφωμένος, ώστε, μεταξύ άλλων, να 'αντιμετωπίζονται' οι ατέλειες, όπως το όχι μεγάλο μέγεθος και η έλλειψη παραθύρων. Η απόλαυση του φαγητού, όμως, περιορίζεται σημαντικά τόσο από την πολλή φασαρία όσο και από την όχι τόσο αποτελεσματική θέρμανση. Στο σημείο όπου καθόμασταν, το κρύο από την εξώπορτα γινόταν (σε κάποιες στιγμές, έως ενοχλητικά) αισθητό.

Η εξυπηρέτηση υπήρξε τίποτα λιγότερο από άριστη και επαγγελματική, όπως ταιριάζει σε έναν τέτοιο χώρο εστίασης. Όλες οι κοπέλες που μας εξυπηρέτησαν ήταν ευγενικές, πρόθυμες, γρήγορες και με επαρκείς γνώσεις τόσο των πιάτων όσο και των κρασιών. Δοκιμάσαμε πολύ ωραίο λευκό και ροζέ κρασί, έχοντας ακούσει τις χρήσιμες πληροφορίες της σερβιτόρας για τις υποψήφιες επιλογές μας.
Μου άρεσαν ιδιαίτερα το πολύ νόστιμο κέρασμα στην αρχή, αλλά και, κατά την αναχώρησή μας, το 'δώρο' 2 μπουκαλάκια κρασί από εκείνο που είχαμε στο τραπέζι.

Το value for money είναι νομίζω αναμενόμενο και καθόλου παράλογο για ό, τι προσφέρεται. Γενικά, θα έλεγα ότι είναι ένα εστιατόριο το οποίο αξίζει να δοκιμάσει κανείς, όταν επιθυμεί ένα ιδιαίτερο γεύμα με ωραίο κρασί.

05 Αυγ 2016

Το by the glass είναι ένα από τα μέρη της Αθήνας που είναι καταρχήν πολύ ταιριαστά στην προσωπική μου αισθητική, κυρίως όσον αφορά το χώρο και τα προσφερόμενα προϊόντα

Ως wine bar/restaurant, επικεντρώνεται φυσικά στο κρασί: υπάρχει μεγάλη ποικιλία ετικετών, και μάλιστα με έμφαση σε Έλληνες παραγωγούς. Υπάρχουν επίσης πολλές επιλογές σε ποτήρι, και μάλιστα σε διαφορετικά μεγέθη ποτηριού/ποσότητας, γεγονός που επιτρέπει οινογευσία στα μέτρα και τη διάθεση καθενός.

Τα πιάτα που προσφέρονται συνοδεύουν, κατά την άποψή μου, πολύ ικανοποιητικά τα κρασιά. Σε διάφορες επισκέψεις μου τα τελευταία 2 χρόνια περίπου, έχω δοκιμάσει τα μπιφτεκάκια, τα ντακάκια, κάποιες σαλάτες, το ρυζότο με μανιτάρια, τις γαρίδες με γλυκόξινη σως, τα φιλετάκια κοτόπουλο με πορτοκάλι και τζίντζερ, την πιατέλα τυριών, και όλα τα έχω βρει περιποιημένα από όλες τις απόψεις. Πέρσι το καλοκαίρι, έτυχε να γευτώ ένα καταπληκτικό σουφλέ σοκολάτας με παγωτό, που δεν ξέρω αν προσφέρεται πλέον.

Η εξυπηρέτηση, όλες τις φορές για τις οποίες μπορώ να μιλήσω, ήταν γενικά πολύ καλή. Όπως θα περίμενε κανείς σε ένα τέτοιο μέρος, οι σερβιτόροι έχουν πολύ καλή γνώση για τα κρασιά, και μπορούν να κάνουν προτάσεις ανάλογα με τις προσωπικές προτιμήσεις των πελατών.

Ο χώρος είναι εξαιρετικός: μέσα στην όμορφη στοά Ράλλη στο κέντρο της Αθήνας, ωραία διαμορφωμένος, διακοσμημένος καλόγουστα, είναι, βρίσκω, πολύ κατάλληλος για οινογευσία. Μπορεί κανείς να επιλέξει να καθίσει είτε σε έναν από τους δύο εσωτερικούς χώρους, είτε στον εξωτερικό, στην είσοδο της στοάς. Το καλοκαίρι υπάρχουν τραπέζια και στην απέναντι πλευρά του δρόμου, έξω από τη Ρωσσική εκκλησία.
Στο by the glass, η εμπειρία μίας οινογευσίας θα μπορούσε να είναι εξαιρετική, αν εξέλιπαν δύο προβλήματα: Το ότι επιτρέπεται το κάπνισμα και το ότι συχνά, λόγω του κόσμου και της μουσικής, δημιουργείται ενοχλητική φασαρία. Και τα δύο αυτά κάνουν μερικές φορές την επίσκεψη απαγορευτική για μένα.

Το value for money είναι, πιστεύω, λογικό για αυτά που συνολικά προσφέρονται.

Συνοψίζοντας, το by the glass είναι από τα ωραιότερα wine restaurants/bars της Αθήνας, και για μένα είναι πάντα μία πολύ καλή πρόταση για μία ευχάριστη έξοδο, και το χειμώνα και το καλοκαίρι, αρκεί να αποφεύγω τις 'δύσκολες' ώρες αιχμής του.

05 Αυγ 2016

Ο Αττικός είναι είναι αξιόλογο εστιατόριο, με εντυπωσιακή θέα στην Ακρόπολη και προσεγμένη κουζίνα.

Ξεκινώντας από το χώρο, που αποτελεί το βασικό λόγο επίσκεψης, βρισκόμαστε σε μία ταράτσα με αρκετά μεγάλη χωρητικότητα, που χωρίζεται σε δύο τμήματα: το ένα με θέα στην Ακρόπολη και το άλλο στο λόφο του Φιλοπάππου. Αν και το πλέον εντυπωσιακό θέαμα είναι προφανώς ο ιερός βράχος με το ναό του Παρθενώνα, νομίζω ότι και η πλευρά που βλέπει προς Φιλοπάππου, με τον εκεί ναό ωραία φωτισμένο, δημιουργεί μία πολύ ευχάριστη και χαλαρωτική ατμόσφαιρα.
Απ'όσο γνωρίζω, υπάρχει και εσωτερική αίθουσα για το χειμώνα, την οποία όμως δεν έχω επισκεφθεί.

Το βασικό μειονέκτημα όσον αφορά το χώρο εντοπίζεται, κατά την άποψή μου, στο χώρο της εισόδου, που δεν προδιαθέτει τόσο θετικά κατά την προσέλευση στο εστιατόριο και δεν αφήνει την καλύτερη εντύπωση κατά την αναχώρηση από αυτό. Ειδικά κατά την άφιξη, οπότε κάποιος μπορεί να χρειαστεί να παραμείνει λίγο περισσότερο εκεί, περιμένοντας το ασανσέρ, αυτό είναι πιο σημαντικό. Αν και δεν αξιώνω ιδιαίτερες γνώσεις σε αυτό θέμα, πιστεύω ότι θα έκανε μεγάλη διαφορά το να επιχειρηθεί κάποια (καταλληλότερη) διαμόρφωση με καλόγουστη διακόσμηση.
Η κουζίνα είναι απολύτως ικανοποιητική: αν και δεν αποτελεί από μόνη της λόγο επίσκεψης στο εστιατόριο, είναι πολύ καλής ποιότητας, και εξασφαλίζει μία ευχάριστη παραμονή στον ωραίο χώρο.

Ο κατάλογος περιλαμβάνει κυρίως ελληνικά πιάτα, στοχεύοντας κατά πρώτο λόγο σε ξένους, που, όπως αναμένεται, αποτελούν σεβαστό ποσοστό της πελατείας του εστιατορίου. Προσωπικά πιστεύω ότι η ελληνική κουζίνα είναι και η πλέον ταιριαστή για αυτό το περιβάλλον. Προσφέρονται, επιπλέον, και μερικές διεθνείς επιλογές (πχ. κοτόπουλο με γλυκόξινη σάλτσα και ρύζι, σνίτσελ), ώστε να ικανοποιηθεί, υποθέτω, ένα μεγαλύτερο φάσμα προτιμήσεων. Σε διαφορετικές επισκέψεις μου, έχω δοκιμάσει διάφορα πιάτα, όπως μουσακά, αρνάκι λεμονάτο με πατάτες, μελιτζανοσαλάτα, αλμυρίκια, ντολμαδάκια, σουτζουκάκια, κλπ. Όλα με ικανοποίησαν, και σε ποιότητα και σε ποσότητα, χωρίς να έχω ξεχωρίσει κάποιο. Στην τελευταία μου επίσκεψη, δοκίμασα φέτα με γλυκό σύκο, και τη βρήκα πολύ ωραία και ιδιαίτερη. Διαπίστωσα, όμως, ότι το σνίτσελ προσφέρεται πλέον με τσιπς, κάτι που δε ευχαρίστησε.

Η εξυπηρέτηση είναι εξαιρετική, από σερβιτόρους που είναι επαρκείς, ευγενικοί και ταχείς. Το δυνατό σημείο στον τομέα της εξυπηρέτησης, και όχι μόνο, είναι η διαρκής φυσική παρουσία της ευγενικής και άξιας κυρίας Μίνας, η οποία επιβλέπει και διαχειρίζεται αποτελεσματικότατα την κουζίνα, τα τραπέζια και τις κρατήσεις. Κατά την άποψή μου, σε αυτό οφείλεται κατά κύριο λόγο η επιτυχία της επιχείρησης. Μπράβο!

Το value for money το θεωρώ πολύ καλό: πολύ ωραίος χώρος, προσεγμένη κουζίνα, λογικές τιμές.
Προσωπικά, το προτιμώ για μία κάπως πιο ιδιαίτερη έξοδο με ελληνικό χρώμα, και με ευχαριστεί να το επισκέπτομαι τουλάχιστον μία φορά κατά τη, συνήθως μακρά, καλοκαιρινή περίοδο.

03 Αυγ 2016

Εκείνο που εντυπωσιάζει όποιον φτάνει για πρώτη φορά στο Penthouse 21, το roof garden στον 21ο όροφο του ξενοδοχείου President, είναι, χωρίς αμφιβολία, ο ίδιος ο χώρος. Εσωτερικά, η διακόσμηση, που θυμίζει κάπως αποικιακό στυλ, είναι από τις πιο καλόγουστες και ατμοσφαιρικές που έχω συναντήσει. Ο εξωτερικός χώρος είναι επίσης πολύ ωραία διαμορφωμένος, με την πισίνα στη μία πλευρά του, και με θέα 360 μοίρες, πρακτικά δηλαδή σε όλο το λεκανοπέδιο, μέχρι και τη θάλασσα. Η, κατά τα άλλα εξαιρετική, ατμόσφαιρα περιορίζεται από 2 ζητήματα: Πρώτο, και σημαντικότερο, το ότι στον εσωτερικό χώρο υπάρχει τηλεόραση συντονισμένη στο κανάλι Mad. Δεύτερο, και επίσης σημαντικό, το ότι η μουσική που ακούγεται, ευτυχώς σε ένταση όχι απαγορευτική, είναι, κατά την άποψή μου, ακατάλληλη για το χώρο - κάποιο είδος 'ατμοσφαιρικού' lounge ακούσματος θα ήταν πολύ πιο ταιριαστό από mainstream κομμάτια.

Το Penthouse 21 λειτουργεί όλες τις ώρες της ημέρας, οπότε ο επισκέπτης μπορεί, οποιαδήποτε ώρα, να πιει ένα καφέ, ένα ποτό, να δοκιμάσει ένα σνακ, και φυσικά να γευτεί ένα πλήρες γεύμα. Από τις επιλογές του καταλόγου, που, αν δεν κάνω λάθος, ανανεώνεται κάπως από καιρό σε καιρό, έχω δοκιμάσει σε διαφορετικές επισκέψεις μου τα spring rolls, το club sandwich, τα χοιρινά φιλετάκια με μανιτάρια και πατάτες τηγανητές, και τις χυλοπίτες με φέτα, ντομάτα και κοτόπουλο, και τα βρήκα ικανοποιητικά. Όλα τα παραπάνω σερβίρονται σε ευμεγέθεις μερίδες. Η λίστα των κρασιών, αν και προσφέρει επαρκείς επιλογές σε μπουκάλι, προτείνει μόνο μία επιλογή για ποτήρι, την οποία μάλιστα δε θεωρώ ιδιαίτερα αξιόλογη. (Και) σε αυτό το θέμα υπάρχει περιθώριο βελτίωσης.
Οι ευγενικές και πολύ χαμογελαστές κοπέλες, που είναι επιφορτισμένες με την εξυπηρέτηση των πελατών, είναι πάντα πρόθυμες, αλλά μου έχουν αφήσει την εντύπωση ότι δεν είναι τόσο καλά ενημερωμένες για τα περιεχόμενα του καταλόγου.

Οι χρόνοι τους είναι συνήθως καλοί, αν και έχω τύχει σε φορές που είναι ενοχλητικά αργοί.
Για τις προσφερόμενες υπηρεσίες θεωρώ τις τιμές λογικές, και το value for money πολύ καλό. Η τιμή που έχω σημειώσει στο πεδίο '€/άτομο' αναφέρεται αποκλειστικά σε γεύμα, που περιλαμβάνει περίπου 2 πιάτα/άτομο.

Συνολικά, το Penthouse 21 είναι ένας πολύ ευχάριστος προορισμός για μία ωραία έξοδο, παρά το γεγονός ότι υπάρχουν μερικές (μικρές ή λίγο μεγαλύτερες) λεπτομέρειες που χρήζουν βελτίωσης, κάτι που πιστεύω ότι δεν είναι πολύ δύσκολο να γίνει, ώστε να γίνει το Penthouse 21 εξαιρετικό από όλες τις απόψεις, όπως του αξίζει.

31 Ιούλ 2016

Στου Φιλίππου είναι ένα από τα εστιατόρια του κέντρου, όπου πηγαίνω πάντα με μεγάλη ευχαρίστηση, κάθε φορά που μου δίνεται η ευκαιρία. Αυτό, λόγω όχι μόνο της ευνοϊκής τοποθεσίας του (πολύ κοντά στη 'δράση' του Κολωνακίου, αν και σε λίγο πιο απόμερη και ήσυχη γειτονιά), αλλά και της πολύ καλής ελληνικής κουζίνας του.

Η αλήθεια είναι ότι ο χώρος του εστιατορίου δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο. Παρόλα αυτά, δεν είναι καθόλου δυσάρεστος, κάθε άλλο. Η εσωτερική αίθουσα είναι ευρύχωρη, ήσυχη και με λιτή διακόσμηση. Εκεί, υπάρχει και μία βιτρίνα με τα προσφερόμενα μαγειρευτά πιάτα, που μπορεί να διευκολύνει την απόφαση από τη συνήθως μεγάλη λίστα επιλογών. Ο εξωτερικός χώρος, με τραπέζια και στο πλάι του εστιατορίου, δίπλα στον ανηφορικό δρόμο προς το Λυκαβηττό, και στην απέναντι από τον άλλο δρόμο πλευρά του, είναι επίσης ευχάριστος, αν και απλός, και επιτρέπει μία χαλαρωτική έξοδο για φαγητό.

Το ότι το εστιατόριο λειτουργεί και μεσημέρι (6 ημέρες την εβδομάδα) το κάνει μία εξαιρετική επιλογή για ένα ποιοτικό γεύμα/διάλειμμα και για όσους εργάζονται εκεί κοντά.
Έχω δοκιμάσει διάφορα πιάτα στις μέχρι τώρα επισκέψεις μου, και δε θυμάμαι να έχω απογοητευτεί ποτέ. Από ό, τι έχω κατά καιρούς γευτεί, θα ξεχώριζα το παστίτσιο (αφράτο, με σωστές αναλογίες των επιμέρους συστατικών), την κολοκυθοτυρόπιττα (ιδιαίτερα εύγευστη και ελαφριά), και τα γιουβαρλάκια (αν και δεν είναι καθόλου του γούστου μου, εδώ μου άρεσαν πολύ). Το λεμονάτο χοιρινό, που προτίμησα στην τελευταία μου επίσκεψη, και σερβίρεται με πατάτες τηγανητές, ήταν επίσης πολύ ωραίο. Στο τέλος, προσφέρεται συνήθως χαλβάς, που γενικά δε μου αρέσει, οπότε δεν μπορώ να έχω αξιόπιστη άποψη.

Η εξυπηρέτηση, όπως αναμένεται από ένα εστιατόριο της ηλικίας (και εμπειρίας) του Φιλίππου, είναι 100% αποτελεσματική: ταχύτατη και με επαρκείς γνώσεις, ώστε να απαντώνται άμεσα όλες οι πιθανές ερωτήσεις.

Τις τιμές θα τις χαρακτήριζα χαμηλές, και, ως εκ τούτου, θεωρώ ότι πρόκειται για εξαιρετικό value for money δεδομένης και της υψηλής ποιότητας του φαγητού.
Για μένα, το εστιατόριο Φιλίππου είναι αγαπημένος προορισμός συνάντησης με φίλους, αλλά και με ξένους επισκέπτες, ειδικά αν συνδυάζεται με βόλτα στο πάντα ενδιαφέρον Κολωνάκι.

23 Ιούλ 2016

Ο Βλάσσης είναι ένα εστιατόριο με 'αστική ελληνική κουζίνα', όπως έχει εύστοχα επισημανθεί σε προηγούμενη κριτική, και αυτός είναι κυρίως ο λόγος που το έχω επισκεφθεί αρκετές φορές μέχρι τώρα. Η κουζίνα του, σε συνδυασμό με την κεντρική και βολική τοποθεσία του (κοντά μάλιστα σε πολλά ξενοδοχεία) και το ευχάριστο περιβάλλον του, το καθιστούν, κατά την αποψή μου, μία πολύ καλή επιλογή για ξένους επισκέπτες. Αλλά όχι μόνο για αυτούς.

Από τα πιάτα που έχω κατά καιρούς δοκιμάσει θα ξεχώριζα την καλοκαιρινή σαλάτα, με τηγανητές μελιτζάνες και πιπεριές μαζί με γιαούρτι και σάλτσα ντομάτας: πολύ επιτυχημένος και δροσερός συνδυασμός των γεύσεων. Στην τελευταία μου επίσκεψη, όλα τα πιάτα μας ικανοποίησαν (σαλάτα ταμπουλέ, σαλάτα φακές, πατάτες τηγανητές, χταπόδι ξυδάτο, χοιρινά μπριζολάκια), αλλά θα έκανα ιδιαίτερη μνεία στο 'σιδηρόδρομο' από τα πιάτα ημέρας, με πολύ μαλακό και εύγευστο μοσχαρίσιο κρέας. Επίσης, ήταν πολύ καλή η χωριάτικη σαλάτα, σε μεγάλη ποσότητα και με υλικά καλής ποιότητας. Μεταξύ των επιδορπίων, μου άρεσε ιδιαίτερα το ψητό μήλο με μους γιαουρτιού, πολύ περισσότερο από τα υπόλοιπα που παραγγείλαμε (μους σοκολάτα, μους γιαουρτιού με γλυκό κουταλιού).
Η εξυπηρέτηση, από επαρκές πλήθος σερβιτόρων, είναι τυπική, ευγενική και αποτελεσματική.

Όσον αφορά στο χώρο, είναι ευχάριστος τόσο ο εσωτερικός όσο και ο εξωτερικός. Αν και συνήθως γεμάτη, η εσωτερική αίθουσα είναι ψηλοτάβανη, με ικανοποιητικές αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών, και ευχάριστη διακόσμηση. Το καλοκαίρι τα τραπέζια τοποθετούνται κατά μήκος του αλσυλλίου στην απέναντι πλευρά του δρόμου, όπου έχει πολύ πράσινο και για το λόγο αυτό κρίνεται απαραίτητη η χρήση εντομοαπωθητικών, που αν και το άρωμά τους γίνεται αρκετά αισθητό δεν είναι τόσο ενοχλητικό.
Λαμβάνοντας υπόψη και τις λογικές τιμές, θεωρώ το Βλάσση μία από τις πλέον αξιοπρεπείς επιλογές για ελληνικό φαγητό στην ευρύτερη περιοχή του κέντρου της Αθήνας.

11 Ιούλ 2016

Στο White Elephant έχω πάει δύο φορές φέτος, μία το χειμώνα και μία, πιο πρόσφατη, το καλοκαίρι, και τις δύο έχοντας μείνει συνολικά ικανοποιημένοι και εγώ και η παρέα μου.
Ξεκινώντας από το χώρο, τόσο ο εσωτερικός όσο και εξωτερικός γύρω από την πισίνα είναι αρκετά μεγάλοι, με ικανοποιητικές αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών, που, σε συνδυασμό με ωραία μουσική σε σωστή ένταση, δημιουργούν μία πολύ ευχάριστη αίσθηση κατά την παραμονή στο εστιατόριο.

Στην ευχάριστη παραμονή συμβάλλει και το ίδιο το προσωπικό, που είναι ευγενέστατο, διακριτικό και αποτελεσματικό.

Το φαγητό ήταν ικανοποιητικό και στις δύο επισκέψεις μου. Τα πιάτα που δοκιμάσαμε περιελάμβαναν κυρίως κινέζικες γεύσεις (spring rolls, iceberg rolls, sweet and sour chicken, special fried rice, crispy duck) και λίγες ιαπωνικές (σούσι, ενταμάμε). Όλα τα πιάτα ήταν από καλά έως πολύ καλά, τόσο από πλευράς ποιότητας όσο και από πλευράς ποσότητας. Ο κατάλογος είναι ιδιαίτερα μεγάλος, κάτι που δε μου αρέσει γενικά - περιλαμβάνει μάλιστα και λίγες ινδικές επιλογές. Σε τέτοιο κατάλογο, θεωρώ σημαντική έλειψη να μη διατίθεται έστω μία επιλογή κινέζικης μπύρας.

Στην πιο πρόσφατη επίσκεψή μου, διαπίστωσα με έκπληξη ότι στο εστιατόριο φιλοξενείται και ιταλική ενότητα, με διαφορετικό όνομα. Στα τραπέζια στη μία πλευρά της πισίνας προσφέρεται η ιταλική κουζίνα, και είναι σαφώς διαχωρισμένα από τα υπόλοιπα, όχι μόνο χωροταξικά αλλά και στην εμφάνισή τους. Το εγχείρημα είναι κάπως ασυνήθιστο, να δούμε πώς θα πάει...
Οι τιμές, χωρίς να είναι απαγορευτικές, δεν επιτρέπουν πολύ συχνές επισκέψεις. Η προσφορά εκπτωτικών κουπονιών από sites προσφορών είναι πολύ χρήσιμη σε αυτό το θέμα.

Συνολικά, θα ξαναπήγαινα ευχαρίστως στο White Elephant για την κινέζικη/ιαπωνική κουζίνα του. Πιστεύω ότι διαθέτει την απαραίτητη υποδομή (χώρος, εξυπηρέτηση) για μία πολύ ευχάριστη έξοδο. Κατά την προσωπική μου άποψη, αν εστίαζε σε ένα πιο περιορισμένο εύρος γεύσεων (πχ. κινέζικων), τόσο ως προς την ποιότητα όσο και ως προς την ποσότητα των επιλογών, θα γινόταν μία εξαιρετική επιλογή για μία ωραία έξοδο.

04 Μαι 2015

Επισκέφθηκα το DRUID ένα άνοιξιάτικο σαββατόβραδο, μετά από τις πολύ καλές κριτικές που έχουν γραφτεί στο site, και με αφορμή ένα εκπτωτικό κουπόνι από site προσφορών. Ήμασταν 2 άτομα.

Το εστιατόριο βρίσκεται σε μία κυρίως οικιστική περιοχή του Π. Φαλήρου, δεν είναι δύσκολο να το βρει κανείς, αλλά αν δεν πάει ειδικά για αυτό, δε θα το συναντήσει τυχαία στο δρόμο του, εκτός και αν είναι κάτοικος της περιοχής. Πιστεύω ότι, αν βρισκόταν σε μία πιο κεντρική περιοχή, θα είχε πολύ μεγαλύτερη επισκεψιμότητα.

Κατά την τηλεφωνική κράτηση, ρωτήθηκα αν ήμασταν καπνιστές ή όχι, τελικά καθίσαμε στον εσωτερικό, άκαπνο, χώρο. Υπήρχε χωριστός χώρος για τους καπνιστές, στην πλευρά της μικρής μπροστινής αυλής.

Ο εσωτερικός χώρος (ένα δωμάτιο σπιτιού, ουσιαστικά) είναι συμπαθητικός, με καλό φωτισμό, σχετικά μικρός, με χώρο για περίπου 5 τραπέζια των 2-4 ατόμων, σε μάλλον αρκετά κοντινές αποστάσεις μεταξύ τους.

Ο (fixed) κατάλογος των πιάτων είναι, κατά την άποψή μου, επαρκής. Την ημέρα της επίσκεψής μας υπήρχε μία ξεχωριστή σελίδα με επιπλέον πιάτα, ενώ η κυρία που μας εξυπηρέτησε μας ανέφερε μερικά ακόμη πιάτα ημέρας. Για κανένα από τα εκτός καταλόγου πιάτα δεν υπήρξε πληροφόρηση για τις τιμές, ούτε γραπτή ούτε προφορική, κάτι που θεωρώ σημαντική αστοχία ενός σοβαρού εστιατορίου.

Το φαγητό αυτό καθεαυτό, που ήταν και ο κυριώτερος λόγος για να επισκεφθώ το εστιατόριο, με ικανοποίησε πολύ, τόσο σε ποιότητα όσο και σε ποσότητα.

Πήραμε το ριζότο μιλανέζ, τη σαλάτα ταμπουλέ (πολύ ωραία και δροσερή, αλλά δε μου άρεσε πολύ το φαλάφελ που είχε) και την τάρτα με τσένταρ και σπεκ στην αρχή, το ψαρονέφρι και το κοτόπουλο για κυρίως, και το σουφλέ σοκολάτας με παγωτό για το τέλος. Όλα πραγματικά πολύ ωραία, αλλά θα ήθελα να κάνω ιδιαίτερη μνεία στο ψαρονέφρι, το οποίο είναι από τα καλύτερα πιάτα που έχω δοκιμάσει: νόστιμα και ζουμερά φιλετάκια χοιρινού, με μία σάλτσα μουστάρδας εξαιρετική ως προς την υφή και την ποσότητα, που συνοδεύονταν από εξαιρετικές και πολύ ταιριαστές πατάτες τηγανητές, καθώς και από λαχανικά (καρότο, mange tout, φινόκιο και σπαράγγι) 'σου βιντ', τα οποία βρήκα εξαιρετικά και πολύ ταιριαστά στο όλο πιάτο.

Αν και δεν είμαι λάτρης των γλυκών, βρήκα το σουφλέ σοκολάτας επίσης από τα καλύτερα που έχω γευτεί.

Το κέρασμα στην αρχή (καταπληκτικά καναπεδάκια με μους σολωμού, ή, κάτι τέτοιο, και φοβερά κριτσίνια με ντιπ γιαουρτιού) αλλά και της μαστίχας (συνοδευόταν από φυστίκια Αιγίνης, super! ) στο τέλος ήταν ό, τι έπρεπε για το ιδανικό ξεκίνημα και κλείσιμο της βραδιάς μας, αντίστοιχα.

Μαζί με 2 ποτήρια κρασί, ο λογαριασμός για τα παραπάνω ήρθε στα 69 ευρώ, ποσόν που θεωρώ λογικό για την ποιότητα του φαγητού αλλά και της εξυπηρέτησης.

Η κυρία που μας εξυπηρέτησε ήταν ευγενέστατη, κατατοπιστικότατη και παρούσα όσο χρειαζόταν.

Ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα στο DRUID για το φαγητό του, αν και βρίσκεται σε μία περιοχή που που δε με εξυπηρετεί ιδιαίτερα.

22 Ιούλ 2011

Η «Αλσούπολη – Η γωνιά των γεύσεων» έγινε το αγαπημένο μου εστιατόριο από την πρώτη φορά που το επισκέφθηκα, πριν από έξι μήνες περίπου. Η άποψή μου αυτή επιβεβαιώθηκε και στις τρεις επόμενες επισκέψεις μου. Ο λόγος είναι ότι βρίσκω τις γεύσεις που προσφέρει ο σεφ και ιδιοκτήτης Στάθης Κουτέρης εξαιρετικές, ως προς τις πρώτες ύλες, την έμπνευση και τους συνδυασμούς των υλικών, και την εκτέλεση.

Ο χώρος του εστιατορίου είναι απλά διακοσμημένος, ακούγεται μουσική σε χαμηλή ένταση, και σε κάθε περίπτωση επιτρέπει να απολαύσει κανείς το φαγητό του. Η πυκνότητα των τραπεζιών είναι τέτοια, ώστε αφενός να εξυπηρετούνται όσο το δυνατόν περισσότεροι πελάτες και αφετέρου να μην είναι ενοχλητικός ο θόρυβος στα γειτονικά τραπέζια.

Η εξυπηρέτηση από τη γλυκιά Φρόσω και τους σερβιτόρους είναι ευγενική και πρόθυμη, αν και μερικές φορές όχι τόσο άμεση. Το τελευταίο θεωρώ ότι οφείλεται όχι μόνο στις πολλές παραγγελίες (το μαγαζί είναι πάντα γεμάτο, ακόμη και τις καθημερινές), αλλά και στο ότι πολλά από τα πιάτα ετοιμάζονται από το σεφ την ίδια στιγμή.

Και έρχομαι στο βασικό στοιχείο του εστιατορίου, που είναι το φαγητό του: στην τελευταία μου επίσκεψη, την περασμένη Τρίτη, έξι άτομα παραγγείλαμε μους ταραμά (ελαφριά, δροσερή, και αγκαλιασμένη από μία λεπτή φέτα αγγούρι), καπνιστή μελιτζάνα με κατίκι Δομοκού (πολύ ωραία), σαλάτα ελληνική (φοβερή ιδέα η προσθήκη βραστής πατάτας, αλλά βρήκα το τυρί λίγο πικάντικο για τα γούστα μου, ενώ θα προτιμούσα λίγο περισσότερη ντομάτα σε σχέση με τα υπόλοιπα υλικά), σαλάτα με αμπελοφάσουλα (σε ελαφριά και ιδιαίτερα εύγεστη σως), αχινοσαλάτα (γεύση απλή και μεγαλειώδης), φιλέτο τόνου στη σχάρα σερβιρισμένο πάνω σε σωταρισμένα λαχανικά (απλώς τέλειο!), κριθαρότο με γαρίδες και μύδια (θεϊκό!), ριζότο με σουπιά και το μελάνι της (φανταστικό!), πίτα με καλαμάρι, μυρώνια, καυκαλήθρες, και άλλα μυρωδικά (πολύ νόστιμη, αν και για κάποιους από την παρέα θεωρήθηκε το λιγότερο επιτυχημένο πιάτο), και σκιουφιχτά – είδος χειροποίητου ζυμαρικού – με καλαμάρι και καυκαλήθρες (επίσης νοστιμότατα).

Κλείσαμε με μους λεμόνι, αχλάδι σωτέ με παγωτό και σως σοκολάτας, κρέμα καταλάνα, και μπάρα σοκολάτας – όλα εξαιρετικά.

Για τα παραπάνω, μαζί με χύμα λευκό κρασί, που ήταν ελαφρύ και δροσερό, ο λογαριασμός ήταν 150 ευρώ, ποσό που θεωρώ τίμιο για την ποιότητα του φαγητού.

Γενικά, οι γεύσεις που προσφέρει η «Αλσούπολη» ταιριάζουν απόλυτα στα προσωπικά μου γούστα, και είμαι πολύ ευτυχής που οι τιμές της μου επιτρέπουν να τις δοκιμάζω, αν όχι όσο συχνά θα ήθελα, τουλάχιστον με ικανοποιητική συχνότητα. Για τους λόγους αυτούς, θα τη συνιστούσα ανεπιφύλακτα σε όσους αναζητούν ιδιαίτερες γεύσεις υψηλής ποιότητας. Σίγουρα, δεν είναι τυχαία η σχεδόν 100% πληρότητά της ακόμα και τις καθημερινές.