ΜΥΡΤΩ

Μέλος από: Ιαν 2010

13 Δεκ 2011

Μαγαζί στο οποίο έχουμε πάει μερικές φορές οικογενειακώς(κάποτε μέναμε κοντά). Έχω να πάω σχεδόν δυο χρόνια οπότε, κρατάω μια επιφύλαξη, αν και δεν είναι το είδος των μαγαζιών που αλλάζει. Φαγητό καλό,παραδοσιακής ελληνικής κουζίνας αλλά όχι τέτοιο που να το νοσταλγείς.

Θέα υπέροχη, μέσα ο χώρος δεν λέει πολλά. Τιμές ακριβές για το φαγητό. Σέρβις οκ. Το ότι έχω να πάω 2χρόνια κάτι λέει...

13 Δεκ 2011

Νόμιζα ότι είχε κλείσει αλλά αφού βλέπω φρέσκια κριτική από κάτω... Την τελευταία φορά που έφαγα(πάει κάνα εξάμηνο)το φαγητό ήταν μετριότατο, είχε κακής ποιότητας κρέας, ο δε χώρος που κάποτε μου άρεσε πολύ χρήζει ανακαίνισης.

Είχαμε πάρει αρκετά πιάτα(κανένα ιδιαίτερα επιτυχημένο). Τα σπρινγκς ρολς ήταν λαδερά, τα γουόν τον καλύτερα αλλά όχι καλά και το σπέσιαλ ρύζι λες και το είχα κάνει εγώ. Κρίμα, γιατί στο παρελθόν είχα φάει καλά στο εν λόγω μαγαζί και το είχα στην λίστα μου.

13 Δεκ 2011

Στους χαλεπούς καιρούς που διάγουμε, γράφω κριτική και για σουβλατζίδικα. Είχα ακούσει καλά πράγματα που δεν επαληθεύτηκαν καθόλου.
Τα σουβλάκια είναι μάλλον μικρά(με αρκετά ξίγκια).

Οι τιμές τους είναι ακριβότερες από το μέσο όρο(τυλιχτά από 2.20 και πάνω)και οι αραβικές του πίτες είναι ψιλοάδειες. Ο χώρος είναι σαν τα γκούντις(φαστφουντάδικού)

12 Δεκ 2011

Μόνο εμένα μου φαίνεται κάπως σνομπ το σέρβις(μπορεί να φταίει και η παρέα με την οποία πήγα)? Υπέροχη θέα, όμορφος χώρος και ακριβό, αδιάφορο φαγητό.

Για ποτό.Και μόνο.

12 Δεκ 2011

Έκατσα την προηγούμενη Τετάρτη. Φυσιολογικά είναι το είδος μαγαζιού που θα ήθελα να ενισχύσω (Νέο μαγαζί στο ιστορικό κέντρο, ολίγον εναλλακτικό με νέα παιδιά). Από την άλλη παρά το γεγονός ότι είχε σχεδόν ίσο αριθμό σερβιτόρων και πελατών!!!(είδα τουλάχιστον 10 άτομα στο σέρβις)κανείς δεν ήταν επαγγελματίας. Το σέρβις ήταν τρομερά αργό και ξεχνούσαν συνεχώς πράγματα. Μας έφεραν μικρή σούπα ενώ είχαμε διευκρινίσει τρεις φορές ότι θέλουμε μεγάλη Ο χώρος δεν ήταν άσχημος,ούτε και ωραίος.

Επίσης ήταν μια κρύα μέρα και η θέρμανση δεν ήταν επαρκής(έφαγα με παλτό) Πάμε στο πολυπόθητο(45λεπτά αναμονής!)φαγητό. Σούπα μπρόκολου απαράδεκτη(το μπρόκολο δεν είναι ιδιαίτερα νόστιμο εκ φύσεως αλλά όχι και έτσι), ρατατούιγ ζεστών λαχανικών που ήρθε παγωμένο, μεσαίο και μπουρίτος κοτόπουλο μέτριο. Τα ποτήρια κρασί ποικίλλουν στην ποσότητα ανάλογα με την διάθεση του σερβιτόρου... Λίγα δώσαμε αλλά εκνευρίστηκα.

12 Δεκ 2011

Κακή επιλογή. Αν θες να φας Fast food σε ανάλογο χώρο(την οχλοβοή του Mall),ψάχνοντας για τραπέζι με το κυάλι(καλά πόσος κόσμος κάθεται για φαγητό εκεί?)κάτσε. Ας όψεται ότι τα λιγουρεύτηκα. Τα νουντλς μου φανήκαν χάλια, τα σπρινγκ ρολλς αδιάφορα και η σούπα κοτόσουπα.

Μια φορά φτάνει. Δεν έχει καμία σχέση με τα κανονικά far east αν και την τελευταία φορά που είχα φάει στο Σύνταγμα ήταν εμφανώς παρηκμασμένα.

07 Δεκ 2011

Κλασσική επιλογή. Κλασσική κουζίνα. Μεγάλες προσεγμένες μερίδες, ωραίες σαλάτες. Χώρος συμπαθητικός. Συνήθως κάθομαι έξω για να χαζέψω την περατζάδα της Μηλιώνη.

Αν ήταν φθηνότερος θα πήγαινα συχνότερα.

07 Δεκ 2011

Είμαι κάπου στην μέση για το μαγαζί. έχω κάτσει δυο φορές πριν αρκετό καιρό. Ο χώρος είναι χάλια, για τα γούστα μου και για το είδος εστιατορίου.Το φαγητό την πρώτη φορά ήταν μετριότατο και την δεύτερη φορά αρκετά καλό.

Τίποτε εξαιρετικό πάντως. Για το είδος του θεωρώ οτι είναι πολύ ακριβό(ας μην ήταν του Θεοδωράκη και θα σου έλεγα αν είχε το μισό κόσμο από όσους έχει). Δεν θεωρώ ότι έχω ψάξει διεξοδικά την κουζίνα του,(έχω δοκιμάσει κρεατότουρτα(μέτρια) κοχλιούς(μεσαίους), αρνάκι με σταμναγκάθι,καλό) αλλά δεν έχω διάθεση να το κάνω...

07 Δεκ 2011

Είπα να δοκιμάσω και το Μαρούσι, αφού το Κολωνάκι είναι από τις αγαπημένες μου επιλογές για καλή έξοδο. Οι τιμές έχουν ανέβει τον τελευταίο χρόνο. ήταν ήδη ακριβό μαγαζί, οπότε αυτό δεν είναι καλό. Από την άλλη, το μενού εξακολουθεί(25ευρώ ή 19 χωρίς κρασί) να είναι εξαιρετική επιλογή για την τιμή του στην κατηγορία αυτή.

Συστήνω το κρέας που είναι γεμιστό με κάσιους, την πράσινη σαλάτα, τα νουντλς με λαχανικά(απίστευτά!13ευρώ)και τούρτα μεξικάνα μαστ.. Δεν συστήνω τα κιμπενεχ(είναι από τα πιο μεσαία πιάτα του και τα κιοφτα). Διαλέξτε πράγματα με σαλτσούλες. Ο χώρος του Μαρουσιού μου άρεσε πολύ.

07 Δεκ 2011

Έχω την αίσθηση ότι του Κορυδαλλού είναι καλύτερο. ίσως να οφείλεται στο γεγονός ότι στο συγκεκριμένο έχω πάει μόνο δύο φορές, ενώ στο άλλο πολύ περισσότερες(και έχει μειώσει και τιμές).

Παραγγέλνουμε σταθερά το χουνκιάρ μπεγερντί(αρέσει στους φίλους)και τα μαντί(αρέσουν σε μένα). Είναι γενικά μεσαίο μαγαζί(ούτε να τρελλαθείς, ούτε να το θάψεις). Ελαφρά τσιμπημένο και μην πάτε Σάββατο!!!!! Το σέρβις είναι τραγικό(όταν πήγα πέμπτη ήταν πολύ καλύτερο)