μπέμπα

Μέλος από: Φεβ 2010

04 Απρ 2011

Ενα αρκετά καλό μαγαζί, που το δουλεύουν νέα παιδιά με μεράκι.
Εχω πάει 2-3 φορές και πάντα μου έκανε γενικά καλή εντύπωση.
Τα φαγητά του είναι μια χαρα χωρίς να εντυπωσιάζουν. Ο χώρος σύγχρονος με ζεστές πινελιές, προσωπικά μου φαίνεται λίγο αχανής. Θα προτιμούσα περισσότερα δωμάτια και πιο "σπιτική" αίσθηση.
Οι γέυσεις ελαφρώς ψαγμένες, σε ικανοποιητική ποικιλία, αλλά μέτρια ακτελεσμένες.

Σέρβις σβέλτο και χαμογελαστο.
Μεγάλο ατού του μαγαζιού η πραγματικά παγωμένη μπύρα!

Τιμές κανονικές για το είδος του μαγαζιού.

14 Μάρ 2011

Πρόκειται για μοντέρνο - εναλλακτικο πολυχώρο. Κυριαρχούν οι αποχρώσεις του φωτεινού πράσινου.
Είναι τέλεια διακοσμημένος και έχει πολύ κόσμο συνεχώς (τουλάχιστον τις ώρες που έχω πάει εγώ)
Βιολογικά πιάτα, τυπικό σέρβις, αρκετή βαβούρα λόγω του μεγάλου χώρου.

Το φαγητό του αρκετά καλό.

Οι τιμές κανονικές για το είδος του μαγαζιού.

24 Φεβ 2011

Το ζεμπερέκι δε χρειάζεται διαφήμιση, οι ιδιοκτήτες του ξέρουν πολύ καλά ότι η καλύτερη διαφήμηση γίνεται από στόμα σε στόμα.

Ο χώρος είναι φορτωμένος και παραδοσιακός (ξύλινα τραπέζια και καρέκλες, βελέντζες στους τοίχους, ναργιλέδες, τζάκι, κτλ). Πίσω από κάθε καρέκλα είναι γραμμένο το όνομα ενός ηθοποιού του παλιού καλού ελληνικού κινηματογράφου.

Οι συμβαλλόμενοι του μαγαζιού είναι πολύ ευγενικοί και η μαγείρισσα ξέρει πολύ καλά τη δουλειά της.

Όλα τα φαγητά είναι μαμαδίστικά / σπιτικά..προσωπικά το αγαπημένο μου είναι το συκωτάκι το οποίο είναι πού ψιλοκομμένο και έχει και φρέσκο κρεμυδάκι και άνηθο... πραγματικά νοστιμότατο!!! Η πατατούλα η τηγανιτή είναι κομμένη στο χέρι και αν θές σου έρχεται με κοκκινη σαλτσούλα ή / και λεμόνι..

Οι μερίδες είναι κανονικές. Οι τιμές μια χαρά.
Προτείνεται.

22 Φεβ 2011

Πολύ νόστιμος, ψιλοκομμένος και αρωματισμένος γύρος.
Ευγενέστατες γελαστές νεαροφατσούλες στην εξυπηρέτηση.

Μοντέρνος καθαρός χώρος.

Αρκετά μικρή όμως η πιτα!!!!! Γιατί????ήθελα κι άλλο!!!!!!

14 Φεβ 2011

Πριν γίνει το μεγάλο μπάμ στο γκάζι, όταν υπήρχαν αρκετά αλλά ψαγμενα μαγαζάκια,ήταν αγαπημένο μου μέρος.
Τώρα πλέον γίνεται ο κακός χαμός, τα τραπεζάκια έχουν εικοσαπλασιαστεί, βαβούρα παντού, η καποτε ωραία μουσική ούτε που ακούγεται από τις ομιλίες.
Φαγητό προκάτ, σε αντίθεση με παλιότερα, και πολύ πιο ακριβό βεβαίως βεβαίως.

Αλλά πάντα τίγκα ως περατζάδα.
Σέρβις: Με τόση κούραση που τραβάνε τα παιδιά, έχουν κάψει φλάτζα. Αρα ενίοτε ξεχνούν παραγγελίες και αργούν.
Φαγητό: Το μόνο που αξίζει σήμερα είναι ο ντάκος. Αντε και το μπεκρή λιγάκι, αλλά ρε παιδιά όταν το ζεσταίνετε στο μικροκυμάτων να το ανακατεύετε λίγο μετά για να είναι ομοιόμορφη η θερμοκρασία.....

Χώρος: Ωραία τραπεζάκια και αυλίτσα αλλά πλέον τα έχουν παραστριμώξει ώστε να χωράνε όσο το δυνατόν περισσότεροι.
Κάποτε πήγαινα συχνά... Τώρα έχω να πάτησω χρόνια.
Τελευταίο οχυρό το "οινομαγειρείο"......τελικα

13 Φεβ 2011

Μαζικής παραγωγής. Δε θα ξαναπήγαινα.

28 Ιαν 2011

Εντελώς χύμα "μεζεδοπωλείο" (?) επί της Αλεξάνδρας. Ο χώρος μέσα ωραίος αλλά βρώμικος, έξω καρέκλες καφενείου και βαβούρα από τα αυτοκίνητα και τον κόσμο. Πάντα γεμάτο κόσμο, 20 άρηδες κυρίως.

Σέρβις ο, τι να ναι, φαγητό = ποικιλίες μικρές ή μεγάλες με κιοφτέδες, αλλαντικά καμιά ντομάτα καμιά φέτα. Αυτά.
Σκυλιά γατιά μπύρες, πολλές μπύρες και πολλή βαβούρα.
Μέχρι και ξύλο είχα πετύχει μια φορά.....
Τιμές = πιο κάτω δεν πάει. Μπύρα 500άρα 1,5/2 ευρώ, ποικιλία μεγάλη 5.
Αν είστε χιπάκια εώς 25 το πολύ, θα γουστάρετε.

28 Ιαν 2011

Ινδικό σουβλατζίδικο ο μπαρμπα τζωρτζ, όπου οι περισσότεροι (όπως εγώ) παίρνουν μια τυλιχτή στο χέρι και την κάνουν.

Είναι πολυ πικάντικο για τα γούστα μου, αλλά η φίλη μου το βρήκε ιδανικό.
Τιμές> Για την πίτα μια χαρα αφού είναι αρκετά μεγάλη.
Αν είστε στην περιοχή, πεινάτε και βαριέστε να φάτε πάλι γύρο/κρέπα, δοκιμάστε το!

27 Ιαν 2011

Μικρούλι τσιπουράδικο στο Μεταξουργείο, σχεδόν πάντα φίσκα στον κόσμο. Όσες φόρες κάναμε το λάθος και πήγαμε Σάββατο, δεν βρήκαμε τραπέζι........

Εχει πολύ καλής ποιότητας τσίπουρο, μεζέδες έτσι κι έτσι, αλλά ξεροσφύρι δεν κατεβαίνει, και κάποια μικρά πιατάκια.
Μέσα, εκτός από τη βαβούρα του κόσμου, ακούγεται και πάρα πολυ προσεγμένη έντεχνη μουσική. Ο χώρος μέσα είναι απλός αλλά όμορφος. Κλασσικός καφενείου θα έλεγα με εναλλακτικές πινελιές. Στα παραθυρα ολογυρα είναι κρεμασμένες μουρτινούλες - σεμεδάκια! Ο κόσμος φοιτητάκια εως και 30 περίπου.

Η εξυπηρέτηση αργή και χύμα, παρ' αυτά φιλική και ευγενική.....
Οι τιμές αντίστοιχες καφενείου...

27 Ιαν 2011

Πάντα στο "Σαλονικιό" πηγαίνω σε οριακή κατάσταση (μετά από boom boom,"βόλτα" στη Συγγρου ή από το φεστιβάλ που γίνεται απέναντι).
Το έμαθα από κάτι φίλους πριν χρόνια, οι οποίοι πεινούσαν παντα μετά τις 3 το βράδυ.

Ο Σαλονικιός δεν πρόκειται ποτέ να σε απογοητεύσει. Διαθέτει κρέατα της ώρας, πατσα, και αρκετά πιάτα ημέρας. Θα μιλήσω για τον πατσά και τα πιάτα ημέρας, που έχω δοκιμάσει.
Ο πατσάς μέτριος προς καλός, αλλά πραγματικό βάλσαμο, την επόμενη μέρα είσαι περδίκι ακόμη και αν έχεις προηγουμένως καταναλώσει χλωρίνη.

Τα πιάτα ημέρας του είναι πεντανόστιμα, κλασσικά ελληνικά φαγητά, οι μερίδες τεράστιότατες, εγώ ποτέ δεν έχω καταφέρει να τελειώσω το πιάτο μου. Α! να συμπληρώσω πως είναι τσιμπημένα στο πιπέρι.
Η εξυπηρέτηση σβέλτη και διεκπαιρεωτική.
Η θαμώνες cult,αλλά τις ώρες που πηγαίνω και στο σημείο που βρίσκεται, αναμενόμενο.

Το περιβάλλον: Μεγάλος χώρος, ατημέλητος, αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι τα αστεράκια Led στο ταβάνι, ενώ κατα τ' αλλα ο χώρος είναι αφρόντιστος...
Σταθερή αξία λοιπόν ο Σαλονικιός για την Καλλιθέα, και όχι μόνο....
Τιμές: Μια χαρα. Ειδικά στα μαγειρευτα με τέτοιες μερίδες, κατι παραπάνω από καλά.
Προτείνεται!