Juanito

Μέλος από: Μάρ 2010

21 Απρ 2012

Απερίγραπτο service σε ένα χώρο που σου βγάζει κάτι εντελώς στημένο, καμία σχέση με τον “Κούβελο”…

Η μουσική στη διαπασών λες και είναι κλαμπ ούτε καν μπαρ!!!

Πιάτα εμπνευσμένα από το food cost και όχι από μεράκι και αρκετά κακοεκτελεσμένα!

Τάχα μου φτηνό τάπας μπαρ, να κάνουμε ότι κάνουν όλοι στη γειτονιά και να τους τα πάρουμε νομίζοντας ότι την βγάλανε και τσάμπα…τα κορόιδα!!!

19 Δεκ 2011

Μόλις γύρισα από το Νικηφόρο Κυριακή βράδυ. Ήταν αρκετά χαλαρά, με κόσμο να μπαίνει στο μαγαζί. Μέχρι να φύγουμε είχε σχεδόν γεμίσει.
Επί της ουσίας τώρα, το φαγητό ήταν πολύ καλό(για τα δεδομένα ταβέρνας) και τίμιο γι αυτό που προσφέρει. Οι μεριδες του από τις πλουσιότερες που έχω βρεί σε μαγαζί.

Στο σέρβις ήταν ένα παιδί εν ονόματι Νεκτάριος,ο οποίος ήταν ευγενέστατος και εξυπηρετικότατος.
Πληρώσαμε 35€ δύο άτομα με σαλάτα, πατάτες, σαλιγκάρια, ντολμαδάκια και χοιρινή με 3/4 λευκό κρασί.
Όσο αφορά κάποιους σχολιαστές στο site σχετικά με τις απαιτήσεις που έχουν από ταβέρνες του οικονομικού εύρους των 15€/άτομο, καλύτερα θα ήταν να επιλέγουν μαγαζιά των 30€/άτομο και άνω για να κάνουν την κριτική τους και να έχουν τις ανάλογες απαιτήσεις.

Τέλος όσο αφορά τους σχολιαστές περί οχλαγωγίας το Π/Σ/Κ, ας κάτσουν σπιτάκι τους να μαγειρέψουν, να δουν κάνα dvdάκι και να βγαίνουν μόνο τις καθημερινές.

Θα ξαναπάω μεσημέρι καθημερινής να δοκιμάσω και τα μαγειρευτά του...

19 Δεκ 2011

Ένα μαγαζί "χωμένο" στα στενά πίσω από την πασαρέλα του μικρολίμανου. Όπως πολύ σωστά αναφέρει και ο mxyni, ο ορισμός του φρέσκου.

Μια μικρή αναφορά στο μενού από σαλάτες σταμναγκάθι αλλά και ανάμεικτη με τα διάφορα βραστά, ορεκτικά πατάτες τηγανιτές(τέλειες!) καπνιστό χέλι ή γαρίδες στην σχάρα από ελαφρώς έως και ελάχιστα ψημένες(οι καλύτερες που έχω φάει στη ζωή μου),και σε πιο κυρίως πιάτα καραβίδα ψητή αλλά και τα ψάρια που θα βρείτε την μέρα που θα πάτε είναι όλα πραγματικά τέλεια δουλεμένα σε τηγάνι ή σχάρα.
Ο λόγος που βάζω 4 στην ποιότητα/τιμή είναι γιατί πιστεύω ότι αξίζει 100% τα λεφτά που δίνεις.

Για να μην παραπλανήσω όμως κάποιους: δύσκολα θα φας με κάτω από 40€/άτομο. Εμείς για την ακρίβεια δώσαμε 115€ 2 άτομα με μπουκάλι κρασί των 30€.

Στο τέλος φέρνει λουκουμάδες κέρασμα και μαστίχα, λεμοντσέλο και διάφορα άλλα ηδύποτα σε μπουκάλι και πίνεις όσο θέλεις.
Το σέρβις είναι επαγγελματικό, ιδανικό για τα μέτρα του μαγαζιού χωρίς να κουράζει καθόλου.
Έχω επισκεφτεί το εν λόγω μαγαζί 3 φορές. Κάθε φορά που πηγαίνω (εκτός από την πρώτη) νιώθω την χαρά και προσμονή ενός πεντάχρονου.

Ελπίζω να κοντοζυγώνει η επόμενη φορά…

19 Δεκ 2011

Ένα νεομαγειρείο στο κέντρο/απόκεντρο της Γλυφάδας.
Άνετος φωτεινός χώρος, με μοντέρνα λιτή διακόσμηση. Το σέρβις είναι ευγενικό και πολύ αποτελεσματικό.
Οι επιλογές σε σαλάτες, μαγειρευτά και της ώρας είναι αρκετές και πολύ αξιόλογες. Οι τιμές είναι λογικότατες αν και στην περιοχή δεν συνηθίζεται.

Καλομαγειρεμένα μαγειρευτά, φρέσκες σαλάτες -της ώρας δεν έχω δοκιμάσει- και μόνο χύμα κρασί(καλής ποιότητας).
Ιδανική επιλογή για μετά τη δουλειά(εώς τις 19.00), αλλά και από την δουλειά αν είστε στην περιοχή(διότι κάνει διανομή με μηχανάκια).

Εμεις δύο άτομα με μια σαλάτα, δύο πρώτα και δύο κυριώς με 1 κιλό κρασί δώσαμε 40€.
Μια τίμια επιλογή για τα χλιδάτα νότια προάστια.

19 Δεκ 2011

Θα συμφωνήσω σε όλα με τον mr Tenekes(14/05/2010)...
Το Guarantee είναι μακράν τα καλύτερο σαντουϊτσάδικο της πόλης, με άριστα υλικά, τιμές ασυναγώνιστες από μια οικογενειακή επιχείρηση πρότυπο.

Θα σας δώσω την ίδια συμβουλή που μου έδωσε αυτός που μου το πρότεινε.."απ έξω δεν σου γεμίζει το μάτι, αλλά μπες μέσα και θα καταλάβεις!"

Καλή σας όρεξη...

19 Δεκ 2011

Μετά από κριτικές που διάβασα στο site αποφάσισα και εγώ να πάω στο μετόχι.
Τα συναισθήματα μπαίνοντας στον χώρο ήταν ανάμεικτα όσο αφορά την διακόσμηση. Ήταν λίγο παράταιρα συνδυασμένα όλα, αγιογραφίες με τύπου πορτραίτα Θεόφιλου, καπέλα Τσάπλιν στην κεντρική κολόνα,λίγο από μουσείο λαϊκής τέχνης και εκκλησίας μαζί(στο ανώμαλό του).

Επί της ουσίας τώρα. Ότι φάγαμε ήταν εξαιρετικό!!!Πολύ καλά εκτελεσμένο με πινελιές πολύ προσεγμένες από τη μαγείρισσα(ιδιοκτήτρια αν κατάλαβα καλά). Τα φαγητά ήταν καλά μαγειρεμένα, μελωμένα, προσεγμένα και φτιαγμένα σε σωστούς χρόνους με καλά υλικά και χωρίς καμία βιασύνη. Η κουζίνα της κυρίας που το έχει βγάζει πολύ μεράκι, φαίνεται από την ώρα που θα έρθει για την παραγγελία μέχρι τα πιάτα της.

Οι τιμές ήταν ελαφρώς τσιμπημένες. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες αλλά κάποια από τα πρώτα αλλά και τα δεύτερα πιάτα θα μπορούσαν να είναι αισθητά πιο χαμηλά(μερίδα με κοτόπουλο 12€ ίσως είναι πολύ).
Το χύμα κόκκινο κρασί της είναι πολύ καλό αλλά στα 12€/κιλό.

Θα μπορούσα να αναχωρήσω από το μαγαζί με τις καλύτερες εντυπώσεις αλλά συνέβη το εξής παράλογο(για εμένα). Τυροπιτάκια τα οποία δεν θέλαμε να παραγγείλουμε και μας είπε ότι θα μας τα φέρει με δική της πρωτοβουλία(φαντάστηκα εγώ ότι θα μας τα κέρναγε), μας τα χρέωσε κανονικά.Αυτό με έκανε να ξινίσω λίγο.
Σε γενικές γραμμές είναι ένα μαγαζί που αξίζει τον κόπο να επισκεφτεί κανείς.

19 Δεκ 2011

Μεσημεροαπογευματάκι Δευτέρας (άρα δεν είναι κλειστό καμία μέρα)και πήγαμε μια βόλτα 2 άτομα για ουζάκι.
Το μαγαζί είναι πάνω στο δρόμο αλλά ωραία στημένο θα έλεγα. Από ούζα έχει αρκετά μεγάλη ποικοιλία(μερικά από αυτά Ψυχή, Απαλαρίνα, Πιτσιλαδί κλπ.)

Πήραμε 4-5 μεζεδάκια που όλα ήταν άνω του μετρίου, κάποια λιγότερο και κάποια περισσότερο. Απλά και τίμια θα τα χαρακτήριζα όλα.
Μαζί με 2 πιτσιλαδί και ένα καφέ στο τέλος πληρώσαμε 42€. Ακριβό δεν το λές, αλλά και τα πιατά του δεν ήταν για χόρταση.

Η κοπέλα που ήταν στο service ήταν πολύ καλή, φιλότιμη και χαμογελαστή.
Το συστήνω για ουζάκι, τσιπουράκι ή μπυρίτσα με μεζέ...
Και κατα προτίμιση για μικρές παρέες.

Μετά από μερικές επισκέψεις...
Λάτρης της απόδειξης δεν είμαι. Σχεδόν τα περισσότερα μαγαζιά δεν σου "κόβουν". Το να σου λένε όμως απλά ένα νούμερο στο τέλος, χωρίς ούτε το χειρόγραφο χαρτάκι της παραγγελίας με τις τιμές, ειδικά από ένα μαγαζί που δεν αναγράφει τιμές ούτε στο κατάλογο της παραγγελίας είναι πολύ ΑΚΥΡΟ.

Δηλαδή ο πελάτης να μην έχει την δυνατότητα να φανταστεί ούτε τι θα πληρώσει, αλλά ούτε και τι ήταν αυτό που πλήρωσε.

Και δυστυχώς το έχουν σύστημα.

19 Δεκ 2011

Τον Νικήτα τον έχω συνδυάσει με βολτίτσα στο κέντρο και φαγάκι αργά το μεσημέρι(δεν υπάρχει και άλλη επιλογή αφού κατά τις 18.00 κλείνει!).

Στο Νικήτα θα βρείτε αξιόλογα μαγειρευτά όπως σουτζουκάκια, παστίτσιο, διάφορα κοκκινιστά καθώς και λεμονάτα στην κατσαρόλα,λαδερά, όσπρια, αλλά και της ώρας όπως πολύ καλά χοιρινά καλαμάκια(σπάνια με έχουν απογοητεύσει), μπιφτέκια, μπριζόλα χοιρινή, κοντοσούβλι, κοτόπουλο στο φούρνο με πατάτες κλπ.

Η ποιότητα είναι καλή, οι τιμές περί τα 12-15€/άτομο, η εξυπηρέτηση φιλικότατη και γρήγορη και όλα αυτά σε συνδυασμό με το ότι τρως σε μια από την πιο όμορφη "περατζάδα" του κέντρου μπορεί να αποζημιώσει τολμώ να πω και τους πιο απαιτητικόυς καλοφαγάδες.

19 Δεκ 2011

Βλέποντας την πρώτη εγκωμιαστική κριτική για το Jamon είπα να καταθέσω και την προσωπική μου εμπειρία, αν και προτιμώ να γράφω στο ask4food μόνο θετικά σχόλια.

Δεδομένου ότι έχω ζήσει στην Ισπανία αρκετό καιρό, την πρώτη φορά που το επισκέφτηκα(τέλη του 2009) με χαροποίησε το γεγονός ότι ένα τέτοιου είδους μαγαζί άνοιξε στην Αθήνα, μια jamoneria. Είχαμε παραγγείλει 2 άτομα ποικιλία από crostini, νόστιμα, ευφάνταστα αλλά ελάχιστα σε ποσότητα. Εν ολίγοις με 5-6 τάπας, μισό πλατώ jamon iberico και με 5 ποτήρια κρασί torres πληρώσαμε κάτι παραπάνω από 50€. Δεν χορτάσαμε, απλά συνοδεύσαμε όμορφα το κρασί μας.

Ένα μήνα αργότερα πάλι 2 άτομα με την ίδια περίπου κατανάλωση φαγητού και με ένα μπουκάλι κρασί κτήμα Μερκούρη κόκκινο(είχαμε ζητήσει 2 άλλες ετικέτες-λίγο πιο οικονομικές- μέσα από τον κατάλογο, δεν τις είχε και καταλήξαμε στο Μερκούρη) πληρώσαμε κάτι παραπάνω από 60€.
Δυστυχώς αυτή την φορά απογοητευτήκαμε γιατί φύγαμε πιο πεινασμένοι από την πρώτη, πληρώνοντας περισσότερα.

Αυτό που με στενοχώρησε είναι ότι ένα μαγαζί που σερβίρει jamon και tapas,όχι πραγματικό φαγητό αλλά μεζέδες, δεν επιτρέπεται να έχει 4 φορές πάνω τις τιμές στα κρασιά. Γιατί αν κάποιος επιλέξει να πάει εκεί είναι για να συνοδεύσει με tapas το κρασί του...

...πράγμα που δεν μπορεί να γίνεται με 30-40€ το άτομο στην καλύτερη!!!

Υ.Γ.δοκιμάστε το wine point εναλλακτικά, δίπλα στο μετρό Ακρόπολη. Ιδανικό για κρασί και ποικιλία αλλαντικών/τυριών.

19 Δεκ 2011

Αφορά επίσκεψη που έγινε Κυριακή μεσημέρι 18/07/2010.
Ο χώρος(αφορά την αυλή) είναι πολύ περιποιημένος, με παραδοσιακά στοιχεία και μας άρεσε πάρα πολύ. Αν και μεσημέρι που είχε αρκετή ζέστη φαντάζομαι ότι το βράδυ θα είναι ακόμα πιο όμορφα.
Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ φιλική και επαγγελματική ταυτόχρονα.

Η ποιότητα του φαγητού είναι αρκετά άνω του μετρίου.
Δοκιμάσαμε 2 άτομα:σαλάτα βλήτα με βραστό κολοκύθι και παξιμαδάκια με τυρί τσαλαφούτι(θα μπορούσαν να είναι λιγότερο βρασμένα), ρεβύθια -καλομαγειρεμένα- με κύριο στοιχείο το δενδρολίβανο, γαύρος ριγανάτος πάνω σε παξιμαδάκια με φρέσκια ντομάτα(εξαιρετικό ψήσιμο και ο συνδιασμός με την ντομάτα απογείωνε το πιάτο), θράψαλο ψητό(πολύ μαλακό ωραία ψημένο και για θράψαλο...γευστικότατο)και τέλος κλείσαμε με κριθαρότο με θαλασσινά σε ζωμό ψαριού και σαφράν το οποίο ήταν πολύ ωραία χυλωμένο(ο ζωμός ελαφρώς πιο αλατισμένος απ ότι χρειαζόταν).

Τα παραπάνω συνοδέψαμε με 1 κιλό εξαιρετικό χύμα λευκό κρασί μοσχοφίλερο.
Για γλυκό πήραμε πορτοκαλόπιτα(συμπαθητική).
Με την άφιξη του λογαριασμού μας κεράσανε λικέρ μαστίχας.

Πληρώσαμε 74€, ακριβό για αυτά που φάγαμε δεν το θεωρώ. Απλά νομίζω ότι θα μπορούσε να είναι ένα "κλικ" πιο κάτω.

Αξίζει σίγουρα μια επίσκεψη βραδάκι καλοκαιριού στην αυλή του...