thanosss

Μέλος από: Απρ 2010

07 Ιούλ 2016

Γεύση 4, ότι πήραμε ήταν απλά υπέροχο και φρεσκότατο σαλάτες, καραβιδόψιχα, σαρδελίτσες ψητές φιλεταρισμένες και σε γενναία ποσότητα, ταραμοσαλάτα πολύ καλή(όχι η καλύτερη που έχω φάει ωστόσο ωραία) αλλά και η γλώσσα επίσης ψητή που επιλέξαμε για ψαράκι ήταν όλα τα λεφτά και ψημένη σωστά!

Εξυπηρέτηση άψογη από την στιγμή που μπήκαμε στο μαγαζί ε ως και που φύγαμε ευγενέστατοι, γρήγοροι και ευδιάθετοι δεν έγιναν στιγμή ενοχλητικοί!

Χώρος 4 πεντακάθαρος, μεγάλος με άνετα τραπέζια σε πολύ συμπαθητικό σημείο της Γλυφάδας (μακριά απ' τον κακό χαμό) που παρκάρεις απ' έξω. Το μόνο άσχημο βέβαια ήταν που ένα τόσο μεγάλο και οργανωμένο μαγαζί για Σάββατο βράδυ είχε 2 το πολύ 3 παρέες...

Κρίμα και αυτό ίσως θα πρέπει να τους κάνει λίγο να προσαρμόσουν τον κατάλογο με τιμές που απευθύνονται στο 2016 διότι δεν λέω μαγαζί που σερβίρει φρέσκο ψάρι και θαλασσινά είναι και κάτω από ένα επίπεδο δεν μπορεί να πέσει ωστόσο κάποιες διορθώσεις πρέπει να γίνουν τουλάχιστον στα πρώτα-ορεκτικά για να μπορεί να θεωρηθεί και value for money..

03 Ιούλ 2016

Γεύση θα του βάλω 4 διότι έχω φάει σε πολλά του είδους και εδώ τρώω από τα πιο ωραία και με μεγάλη ποικιλία στον κατάλογο και σωστά σερβιρισμένα και πλούσια σε ποσότητα.

Εξυπηρέτηση επίσης βάζω 4 καθώς τα παιδιά που εξυπηρετούν είναι ευγενέστατα, χαμογελαστά, γρήγορα και με όλη τους την καλή διάθεση να σου εξηγήσουν όποια απορία με αυτό που σκέπτεσαι να φας

Χώρος 3 δεν σας μείνει κάτι ωστόσο για να δώσω μια εικόνα του μαγαζιού, θα το χαρακτήριζα ένα όμορφα στημένο ταχυφαγίο και τίποτα παραπάνω

value for money 3 διότι θεωρώ χτυπάνε λίγο παραπάνω, περισσότερο λόγο μόδας (της κουζίνας που σερβίρεται) και περιοχής παρά γευστικής ποιότητας που δεν είναι κακή αλλά ok απλά ρυζάκια είναι με ίχνη κάποιων ας πούμε πιο γκουρμέ υλικών

03 Ιούλ 2016

Γεύση δεν ήταν άσχημο ότι πήραμε απλώς για τη φήμη και το χώρο έχω φάει πολύ καλύτερο σούσι

Όλα μια χαρά ως προς τους χρόνους εξυπηρέτησης αλλά θα ήθελα λίγο περισσότερο χαμογελαστό το προσωπικό και όχι υφάκι λές και σου κάνουν χάρη που σε εξυπηρετούν...

Χώρος προσωπικά του γούστου μου με πολύ διακριτική διακόσμηση, φινετσάτη, μεγάλος με ευρωπαικά στοιχεία περισσότερο παρά ιαπωνικά όπως η κουζίνα το ίδιο και η μουσική που παίζει

Value for money σε καμία περίπτωση όσον αφορά για φαγητό τουτέστιν δεν το προτείνω σε καμία περίπτωση σε κάποιον που θέλει απλώς να φάει σούσι για να ακούσει ωραία μουσική και να πιει ωραία ποτάκια ναι αλλά ως εκεί πολύ πιο ωραία θα φάει σε πολλά πλέον στην πόλη με λιγότερα από τα μισά λεφτά

22 Ιουν 2016

4 στην γεύση διότι του αξίζει, πραγματικά ότι πήραμε ήταν ολόφρεσκο, καλοδουλεμένο και τα ψητά σωστότατα!! Πιο αναλυτικά υπέροχη ντομάτα σαλάτα δροσερή όσο έπρεπε με άρωμα ντομάτα.. και η πράσινη που πήραμε λόλα-ρόκα με παρμεζάνα πολύ νόστιμη αν και για τα δικά μου γούστα λίγο παραπάνω γλυκιά απ' όσο θα ήθελα αλλά ok, απ' ότι άκουσα (διότι δεν δοκίμασα) φανταστική ήταν και η αχινοσαλάτα, σκουμπρί καπνιστό μεζές άλλο πράγμα που εντάξει μια που το έφερε και εξαφανίστηκε το δόλιο, σαρδελίτσες ψητές σωστά σκέτη απόλαυση και τα ψαράκια που επιλέξαμε ήταν ένας σκάρος και μια μουρμούρα.. εννοείτε απλά τέλεια!!

4 και στην εξυπηρέτηση φυσικά καθώς Σάββατο βράδυ χωρίς κράτηση τα παιδιά του μαγαζιού τσακίστηκαν να μας εξυπηρετήσουν μες στο χαμόγελο και με όλη την καλή διάθεση να σου εξηγήσουν κάτι που πιθανόν δεν καταλαβαίνεις απ' τον κατάλογο και πολύ γρήγοροι!! Άσε που στο τέλος σώνει και ντε να μας κεράσουν γλυκό ταψιού ή έστω φρουτάκια ή κάποιο χωνευτικό..

4 και στον χώρο γιατί και πολύ όμορφος είναι και πεντακάθαρα τα πάντα μέσα και έξω και μπορεί να μην ενθουσιάστηκα με κάτι συγκεκριμένο αλλά από την άλλη δεν με χάλασε και κάτι ώστε να αναφέρω.. άνετα τραπεζάκια ούτε κολλητά μεταξύ τους κάτι που πολύ με ενοχλεί σε κάποια μαγαζιά που έχω επισκεφθεί κατά καιρούς!!

3 βάζω εδώ γιατί θεωρώ σε γενικές γραμμές ότι ναι μεν έχει καλές τιμές για το είδος του και για την περιοχή αλλά θα μπορούσε και κάτι καλύτερο να κάνουν.. δεν είναι σε σημείο που το λες εμπορικό (είναι το μοναδικό μαγαζί στον δρόμο) ή να κάνουν λίγο πιο γενναίες τις μερίδες τους έτσι ώστε να το φέρουν στα ίσια!!

09 Ιουν 2016

Γεύση έβαλα 3 διότι εγώ την γεύση την τοποθετώ ανάλογα και με τα υπόλοιπα (αυτό που λέμε σχέση τιμής-ποιότητας) και θα πρέπει να ξέρεις τι σου υπόσχεται ένα μαγαζί, αν το τηρεί και να εκτιμάς την προσπάθεια κάποιου στην συγκεκριμένη περίπτωση νέου που κάνει την προσπάθεια να έχει επιχείρηση το 2016 στην Ελλάδα...

Καταρχήν οι μερίδες του είναι πραγματικά μεγάλες και ο κατάλογος είναι σύντομος και με αυτά που λες απαραίτητα.. ψωμάκια περασμένα για λίγο από την σχάρα μαζί με ντιπάκι ταραμοσαλάτας, εμείς πήραμε 2 σαλάτες μια χωριάτικη και μια πράσινη πολύ ωραίες δροσερές και μου άρεσε που τις έφεραν σκέτες μαζί με όλα τα παρελκόμενα τους ξεχωριστά (αλατοπίπερα, λάδι, ξύδι, ρίγανη, λεμόνι) να τα βάλει ο καθένας με τα γούστα του, ταραμοσαλάτα πολύ καλή επίσης, γαύρο μαρινάτο απλά καλούτσικος, κυδώνια(τα οποία δεν ήταν καθόλου καλά τον φωνάξαμε του το είπαμε και με πολύ ωραίο τρόπο το δέχτηκε μας ζήτησε συγνώμη πήρε το πιάτο και φυσικά μας είπε ότι θα αφαιρεθούν από τον λογαριασμό μας ok δεν είμαστε και ψείρες αυτό μπορεί να συμβεί και σε εστιατόριο υψηλών προδιαγραφών άλλωστε το θέμα όμως είναι η αντιμετώπιση), συνεχίζω μία σαρδέλες(φυσικά σχάρας και εννοείτε όχι φιλεταρισμένες όπως συνηθίζεται αλλά νοστιμότατες και ωραία ψημένες και πραγματικά πλούσιες σε ποσότητα), καλαμάρι ψητό επίσης πολύ ωραίο, γαρίδες ψητές υπέροχες και μία γλώσσα που την ζητήσαμε ψητή και ήταν όνειρο και ως προς την φρεσκάδα και ως προς το ψήσημο του μάστορα.. Επομένως γευστικά μείναμε ικανοποιημένοι και χορασμένοι!!

Εξυπηρέτηση ταχύτατη μεν άλλα φανερά άπειρη καθώς ας πούμε αφού μας έφεραν ότι παραγγείλαμε στο τέλος τέλος ήρθαν οι σαρδέλες μετά από κανά 2 επισημάνσεις στο παιδί που μας εξυπηρετούσε(ήταν φανερό ότι είχαν ξεχαστεί) και σίγουρα αν ήμασταν λίγο πιο απαιτητικοί νομίζω θα του λέγαμε άστο μεγάλε κάποια άλλη φορά τώρα φάτες εσύ.. Για την ιστορία στο τέλος με τον λογαριασμο μας έφεραν και λικέρ μαστίχα!

Χώρος εντάξει το γράφει και η ταμπέλα Ιχθυοπωλείο μην περιμένετε τίποτα που θα σας μείνει αξέχαστο, σε μια πολύ ήσυχη γειτονιά της Γλυφάδας παρκάρεις σχεδόν απ' έξω, άνετα τραπεζάκια έξω στο μεγάλο πεζοδρόμιο με την απαραίτητη απόσταση τα τραπέζια μεταξύ τους, τουαλέτες και εσωτερικό πεντακάθαρο όλα μια χαρά!
value for money το λες αν σκεφτείς ότι όλα ήταν γενναιόδωρα σε ποσότητα, ότι φας το έχεις διαλέξει εσύ από τον πάγκο της ημέρας, φρεσκότατα και ο λογαριασμός στο σύνολο 69,10 €

04 Ιουν 2016

Προσωπικά το συμπάθησα σαν μαγαζί απ' την στιγμή που πάρκαρα ακριβώς απέναντι (τουτέστιν παρκάρισμα εύκολα) Παρασκευή βραδάκι..

Είναι αυτό που λέμε για τέτοιους χώρους ''ζεστός'' και συμπαθητικός με χαρούμενες πινελιές όχι όμως και υπερβολικές τύπου ''κίτς'' εν' ολίγη δεν με χάλασε κάτι (μην είμαστε και υποχόνδριοι άλλωστε ένα ρημαδογεύμα θα κάνεις δεν θα το αγοράσεις κιόλας όχι το λέω γιατί διάβασα και κάτι παρακάτω σχετικά με την πίεση της βρύσης και μου'ρθε λίγο ''ντουβρουτζας'')
Εξυπηρέτηση άμεση και ευγενικό καλωσόρισμα από το προσωπικό μας έδειξαν ένα τραπέζι άνετο και μας ρώτησαν απλά εάν μας ικανοποιεί ή αν θέλουμε κάπου αλλού. Τι πιο ωραίο απ'αυτό! Αμέσως ήρθαν και οι κατάλογοι και το δροσερό νεράκι.

Γεύση εγώ του βάζω 4 διότι ποιοτικά στην γύρω περιοχή για να φάει κανείς πρέπει να τα χώσει.. Αρχικά αρκετές επιλογές, πολύ νόστιμες σαλατούλες (ειδικά η Ιβαλάϊ εξαιρετική) και μάλιστα αυτό πάει για την εξυπηρέτηση που λέγαμε πιο πάνω επειδή τους ζήτησα να μην βάλουν πολύ ντρέσινκ το παιδί που μας σέρβιρε μου το έφερε ξεχωριστά με ένα κουταλάκι και μου είπε χαρακτηριστικά ''έτσι θα βάλατε όσο εσείς νομίζεται'' και αυτό το βρήκα πολύ ξηγημένο, άλλα και η απλή ντομάτα αγγούρι ήταν νοστιμότατη και τραγανή με την ελίτσα της και όλα τα συναφή όπως σε όσους αρέσει η πολίτικη την κάνουν τέλεια, καβουρόψιχα που πήρε η παρέα την τσάκισαν (εγώ λόγο αλλεργίας jamais όπως και όλα τα θαλασσινά-οστρακοειδή), σαρδελίτσα ψητή μούρλια, γαύρος μαριναρισμένος εξαιρετικός και ηλίου φαεινότερον ότι τον φτιάχνει μάστορας μερακλής και ωραίος, για ψάρι πήρα μια γλώσσα ψητή η οποία κατέφθασε φρεσκότατη, ζουμερή με πλούσιο ψαχνό που άλλη τόση να ήταν θα την έκανα να, γεμάτη άρωμα και νοστιμιά και να σημειώσω ότι για ψητό θεωρείται δύσκολο ψάρι γιατί στεγνώνει και το χάνεις για πλάκα! Πάντως μείναμε όλοι πολύ ευχαριστημένοι στην παρέα απο τα πιάτα μας..

Το βρήκα πολύ καλό και στις τιμές του καθότι στην περιοχή και γύρο απ'αυτή για να πεις θα φάω ποιοτικά καλά και μάλιστα ψάρι ε όσο να πεις θα το ''νιώσεις'' € καλά καλά...
Αδέρφια το συστήνω ανεπιφύλακτα έστω για μία δοκιμή δεν θα το μετανιώσετε..
Ααα να σημειώσω ότι στο τέλος κερνάνε και νοστιμότατο σιμιγδαλένιο χαλβά και κάτι ατομικά σιροπιαστά γλυκάκια, όλα τους υπέροχα!!

19 Μαι 2016

Για την περιοχή κατά την γνώμη μου είναι ένα αξιοπρεπέστατο μαγαζί με αρκετά μεγάλο κατάλογο ώστε να μην αφήσει παραπονεμένο ούτε αυτόν που θέλει βαριά κουζίνα με μαγειρευτά και ωραιότατα κρεατικά αλλά ούτε και αυτόν που θέλει κάτι ελαφρύ με πολλές επιλογές σε σαλατικά, λαχανικά και ορισμένες θαλασσινές επιλογές. Όλα τους είναι καλομαγειρεμένα και σωστά χωρίς βέβαια να σου μένουν και αξέχαστα.

Σε γενικές γραμμές επειδή είναι και μεγάλο μαγαζί και έχει πιάσει στην περιοχή έχει και αρκετό κόσμο ειδικά τα βράδια Παρασκευή και Σάββατο επομένως η εξυπηρέτηση εκείνες τις ώρες θέλει λίγο δουλίτσα!
Τον βρήκα πολύ ωραίο σαν χώρο και δεν έχει κάτι που με χάλασε και απεναντίας είναι πολύ ευρύχωρος και έχει και ωραιότατο έξω χώρο για όποιους το επισκεφθούν τους ζεστούς μήνες.

Οι τιμές είναι καλές σε σχέση με την ποιότητα και το μέγεθος των μερίδων τους ωστόσο ένα «τσικ» προς τα κάτω έχουν περιθώριο νομίζω!

14 Μαι 2016

Βασικά το Μπαρμπουνάκι είναι δια χειρός Παπαϊωάννου οπότε ότι έχω γράψει για τον Παπαϊωάννου τουλάχιστον γευστικά ισχύει και για το Μπαρμπουνάκι, τουτέστιν ψαράκια πελαγίσια εγγυημένα φρέσκα που όμως εδώ έχεις και την επιλογή επιλογής ψαριού ιχθυοκαλλιέργειας (κάτι που το βρίσκω πολύ ειλικρινές να αναγράφεται στον κατάλογο μιας και εδώ που τα λέμε ελάχιστοι θα το καταλάβαιναν εάν το πλασάρανε και αυτό ως πελαγίσιο) επομένως και φθηνότερη επιλογή. Σαλατούλες ολόφρεσκες και αυτές λες και μόλις κόπηκαν τα λαχανικά και ορεκτικά αυτά που πρέπει σε τέτοια γεύματα λιτά και νοστιμότατα με κορυφαία την ταραμοσαλάτα.

Εξυπηρέτηση που δεν με άφησε ανικανοποίητο σε καμία περίπτωση και στο σέρβις και στην προθυμία του προσωπικού!
Χώρος πολύ καλόγουστος με στοιχεία ας πούμε μοντέρνας ψαροταβέρνας, ευχάριστος, ούτε μεγάλος αλλά ούτε και πολύ μικρός και σίγουρα αρκετά πιο νεανικός.. δηλαδή θα δεις και ζευγαράκια και παιδάκια με γονείς αλλά και σοβαρούς κυρίους να γευματίζουν!

Στις τιμές εντάξει ψιλό το περιμένεις Γλυφάδα, σε κεντρικό και μοδάτο σημείο, ψάρι... παρ' όλα αυτά λόγω εποχής πιστεύω μπορούν να τις κατεβάσουν και με αυτόν τον τρόπο σίγουρα θα μπορούμε να πηγαίνουμε και συχνότερα βρε αδελφέ!!

12 Μαι 2016

Ήμασταν αρκετά μεγάλη παρέα οπότε δοκιμάσαμε πολλά πιάτα και πράγματι μείναμε πολύ ικανοποιημένοι και στις σαλάτες και στα ορεκτικά και στις πίτσες που ήταν και μεγάλες και στην original italian εκδοχή τους και στα ζυμαρικά όσο έπρεπε βρασμένα και αλατισμένα και γευστικότατα.

Εξυπηρέτηση καλοί αλλά θέλουν λίγο δουλίτσα στην σβελτάδα τους και στην προθυμία να θέλουν να σε εξυπηρετήσουν.
Για Φιλαδέλφεια κιόλας μια χαρά άριστος χώρος όχι μεγάλος βέβαια αλλά στα + του βάζω ότι καταφέρνουν την έλλειψη βαβούρας παρά το ήταν καταγέματο και στα πολύ + του ότι σε όλο το μαγαζί απαγορεύουν το κάπνισμα ( παρόλο που είμαι καπνιστής όταν τρώω δεν μου αρέσει αυτή η κακή συνήθεια βρε αδελφέ και ούτε είμαι υποχρεωμένος να την ανεχτώ σονι και ντε).

Παιδιά μεταξύ μας Νέα Φιλαδέλφεια.. χαμηλώστε λίγο άλλωστε και η Ά ύλη σας φθηνή θεωρείτε σας παίρνει.. εποχές δύσκολες μην τις δυσκολεύεται και εσείς περισσότερο!!

12 Μαι 2016

Γεύση τίποτα λιγότερο από το τέλειο ααα παράπονο 0 νομίζω δεν θα απογοητεύσει και τον πιο στριμμένο πελάτη και ως προς την γεύση και ως προς την ποικιλία του καταλόγου και ως προς την φρεσκάδα της Α' ύλης είτε μιλάμε για σαλατικά είτε για ορεκτικά είτε στα κυρίως πιάτα!!

Εξυπηρετικότατοι όλοι οι σερβιτόροι και ο μετρ που πήρε την παραγγελία πρόθυμος σε όλα να στα εξηγήσει ακόμα και να στα προσαρμόσει στα γούστα σου!!
Ο χώρος όχι ότι έχει κάτι το άσχημο και σαν μαγαζί η καθαριότητα του είναι αξιοσημείωτη και πολύ μεγάλο είναι αλλά εμένα λίγο με downιασε που λένε λίγο καταθλιπτικό το κομμάτι που είναι δεν ξέρω κάτι με χάλαγε και δεν είμαι σίγουρος τι.. δεν με τράβηξε..

Ίσως φταίει και το γεγονός ότι είναι ένα πολύ μεγάλο μαγαζί σε όλα του προσεγμένο αλλά χωρίς κόσμο και για Σάββατο βράδυ σε ολόκληρο μαγαζί να κάθονται 3 μικρο παρέες χτυπάει όσο να πεις άσχημα και με αφορμή αυτό... μήπως να κάνατε κάτι στις τιμούλες σας που μεταξύ μας όχι απλά βαράτε αλύπητα αλλά παρά βαράτε και το λέω γιατί όπως σας έκοψα σε λίγο το μόνο που θα βαράτε θα είναι οι μύγες άντε και κανα κουνούπι τώρα που καλοκαιριάζει sorry αλλά δεν αρμόζει σε τόσο καλά και ακριβά μαγαζιά να θυμίζουν νεκροταφείο (μακρυά από μας)!!