indulge

Δεν είναι στη λίστα
των έμπιστών σου

Bar Restaurants - Κουκάκι, Αθήνα
2017

Καλή χρονιά σε όλους κι από μένα με τις καλύτερες ευχές μέσα από την καρδιά μου. Η πρώτη μου κριτική για το 2017 βέβαια αφορά επίσκεψη που πραγματοποιήθηκε το 2016, αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ.

Κυριακή 18 Δεκεμβρίου και ανυπομονούσα να συναντήσω αγαπημένους φίλους (κάποιοι και κουμπάροι πλέον) για brunch, ώστε να έχουμε περισσότερο χρόνο στη διάθεσή μας σε σχέση με έναν απλό καφέ. Για να είμαι ειλικρινής, το Monsieur Barbu δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή, ούτε καν η δεύτερη... Μετά από ξεψαχνιστική αναζήτηση σε sites, blogs και ό, τι άλλο υπήρχε διαθέσιμο για πληροφορίες, βρήκα τα top3 μέρη για brunch κατά τη δική μου κρίση και τηλεφωνώντας από το προηγούμενο πρωί για κράτηση 6 ατόμων, έφαγα 3 διαδοχικά άκυρα. Η συνήθης τηλεφωνική απάντηση: "Είναι κλεισμένο όλο το μαγαζί. Αν θέλετε, μόνο μετά τις 16:00". Brunch στις 16:00 ρε παιδιά; Αυτό το λες και early dinner...

Να είναι καλά ο σαφώς πιο ψύχραιμος από εμένα φίλος, που πέταξε την ιδέα του Monsieur Barbu μέσα στην απογοήτευσή μου. Τηλεφωνώ και με σαφή εξυπηρετική διάθεση η κοπέλα στην άλλη άκρη της γραμμής μας έκλεισε ένα 6άρι τραπέζι για τις 11:30 με ευγενική προειδοποίηση ότι το ίδιο τραπέζι είναι κλεισμένο για τις 14:00. Την καθησύχασα ότι θα φύγουμε στην ώρα μας και αναθάρρησα λίγο.

Η τοποθεσία του μαγαζιού είναι πολύ βολική, σχεδόν δίπλα από το σταθμό ΦΙΞ του μετρό κι επίσης δίπλα στη Συγγρού. Το parking τη συγκεκριμένη ώρα και μέρα ήταν παιχνιδάκι για όλα τα μέλη της παρέας. Θα χαρακτήριζα το χώρο απλά καλό. Η ανομοιομορφία των τραπεζοκαθισμάτων έδινε ένα χαρακτήρα, ο οποίος όμως θα άφηνε καλύτερη εντύπωση αν δεν ήταν τα περισσότερα φθαρμένα ή άβολα. Κάποιες λεπτομέρειες μου άρεσαν ιδιαίτερα, όπως π. χ. ένα παλιό ραδιόφωνο στο πατάρι. Όπως και να έχει, απέπνεε μια ζεστασιά σα να έχεις πάει επίσκεψη σε φιλικό σπίτι (του '70). Το κάπνισμα επιτρεπόταν, τουλάχιστον στο πατάρι που καθίσαμε εμείς.

Ας περάσω στο βασικό σημείο της κριτικής που είναι το φαγητό. Παραγγείλαμε:
- classic burger με τηγανητές πατάτες
- 3 classic burger με αυγό και τηγανητές πατάτες
- αυγά benedict
- σάντουιτς με κοτόπουλο ταντούρι
- croque monsieur
- pancakes με μήλο και κανέλλα
- pancakes με σοκολάτα και μπανάνα
- γλυκιά τάρτα με σοκολάτα και καραμέλα
- 3 διπλούς capuccino
- 1 διπλό ελληνικό
- 1 freddo espresso
- 2 freddo capuccino
Για να μην τα αναλύω ένα προς ένα, όλα τα πιάτα μας άφησαν απόλυτα ικανοποιημένους και φαγώθηκαν μέχρι την τελευταία μπουκιά, αν και μεγαλούτσικες οι μερίδες. Ιδιαίτερη μνεία θα κάνω στο πιάτο που ξεχώρισε και με εξέπληξε ταυτόχρονα ευχάριστα, καθώς είμαι λάτρης των αλμυρών και όχι των γλυκών, τα pancakes με μήλα και κανέλλα, τα οποία ήταν εξαιρετικά!

Όσον αφορά την εξυπηρέτηση, παρ' ότι είχα διαβάσει κακές αξιολογήσεις σε άλλο site, εμείς δεν είχαμε κανένα παράπονο. Μια μικρή παραφωνία αποτέλεσε μια καθυστέρηση του ενός burger με αυγό το οποίο παραγγείλαμε την ώρα που το μαγαζί είχε 100% πληρότητα. Κατά τα άλλα, ό, τι κι αν ζητήσαμε ήρθε άμεσα με ευγένεια και χαμόγελο. Να σημειώσω εδώ πως είχαμε το νου μας στην ώρα αναχώρησής μας, ώστε να μη δημιουργήσουμε πρόβλημα κι εμείς ρωτήσαμε αν ήρθε η ώρα για το λογαριασμό (στις 14:10), η κοπέλα στο σέρβις απλώς το επιβεβαίωσε διακριτικά.

Μιας και ανέφερα το λογαριασμό, αυτός ανήλθε στο ποσό των 83€, πολύ λογικό για την ποιότητα και την ποσότητα των εδεσμάτων που δοκιμάσαμε συν τους καφέδες.

Περάσαμε όμορφα και θα το πρότεινα, τουλάχιστον για brunch που έχω άποψη.

Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Δεν είναι η πρώτη κριτική που κάνω στο μαγαζί. Μάλιστα, εξετάζοντας λίγο πιο αναλυτικά τις κριτικές που έχουν γραφεί στο παρόν site για τα Φουρνομαγειρέματα, διαπίστωσα πως έγραψα την έκτη κριτική και σαφώς ακολούθησαν πολλές, που το φέρνουν στην πρώτη θέση, δικαίως κατά τη γνώμη μου. Αρκετά με τα στατιστικά όμως, διότι καταντούν βαρετά. Ποιο είναι το καίριο ερώτημα;

Γιατί ένιωσα την ανάγκη να επικαιροποιήσω την κριτική μου; Κυρίως, επειδή η προηγούμενη δε με εκφράζει πλέον. Ήταν η αποστασιοποιημένη άποψη μιας πελάτισσας που επισκέφθηκε ένα χώρο εστίασης, δοκίμασε κάποια πιάτα, έμεινε ευχαριστημένη και το κατέγραψε. Εμ, δεν είναι έτσι πια...

Τα Φουρνομαγειρέματα δεν είναι άλλος ένας χώρος εστίασης για μένα. Είναι το απάγκιο μου, το μαγαζί που δε με έχει απογοητεύσει ποτέ, το νούμερο 1 σιγουράκι μου, αυτό που διαλέγω για να πάω με παλιές παρέες, νέες παρέες, συναδέλφους, οικογένεια... Και ξέρετε κάτι; Εκεί βρίσκω άλλη μια οικογένεια. Το Νίκο, τη Μαίρη και το Γιώργο. Οι άνθρωποι που "γέννησαν" το μαγαζί και συνεπώς το αγαπούν σαν παιδί τους. Οι άνθρωποι που είναι πάντα με το χαμόγελο στο στόμα, όχι το προσποιητό το φορεμένο, το άλλο που κάνει μπαμ ότι βγαίνει από την καρδιά τους. Οι άνθρωποι που φαίνονται ακούραστοι και η ψυχούλα τους ξέρει πόση κούραση χωράει στο σώμα τους καθημερινά. Οι άνθρωποι που είναι δίπλα στους πελάτες με τα μάτια και -κυρίως- τα αυτιά ανοιχτά, για να ακούσουν τα καλά, αλλά και τις προτάσεις βελτίωσης. Ας το διατυπώσω σωστότερα. Δε μένουν μόνο στο να ακούσουν τις προτάσεις, τις εφαρμόζουν κιόλας και τις τροποποιούν μέχρι τα τελικά πιάτα να αγγίξουν το τέλειο βάσει των standards τους, τα οποία -πιστέψτε με- είναι ιδιαίτερα ψηλά.

Άνοιγμα παρένθεσης.
Σε αυτό το σημείο, όχι γιατί το οφείλω, αλλά για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι η συνάντηση που έλαβε χώρα στα Φουρνομαγειρέματα μεταξύ κάποιων χρηστών του ask4food, δε διοργανώθηκε από το ask4food, του οποίου οι προτεραιότητες πλέον έχουν αλλάξει. Απλώς κάποιοι χρήστες είχαμε γνωριστεί σε παλιότερες συναντήσεις και διατηρούμε επαφές, οπότε κανονίσαμε καθόλου τυχαία εκεί τη μάζωξή μας. Επίσης, όπως όλοι οι κανονικοί -και όχι οι ψεύτικοι/βαλτοί- χρήστες γνωρίζουν, δε χρηματιζόμαστε για να γράφουμε τις απόψεις μας, αντιθέτως μας στοιχίζει ο κούκος αηδόνι. Δαπανηρό χόμπι, τώρα που το σκέφτομαι πιο φθηνά θα μου ερχόταν μηνιαία το Personal Training και θα ήμουν και fit, αλλά μας αρέσει και το συνεχίζουμε. Δεν ξέρω βέβαια για πόσο ακόμα, μιας και τα πρώτα καμπανάκια έχουν ήδη αρχίσει να χτυπούν...
Κλείσιμο παρένθεσης.

Συνεχίζω με το φαγητό. Θα μπορούσα να αναλύσω όλα τα πιάτα του καταλόγου ένα προς ένα, μιας και τα έχω παραγγείλει ουκ ολίγες φορές, θα μπορούσα να γράψω εντυπώσεις για τα νέα 8 πιάτα που προστέθηκαν στο μενού από το Σεπτέμβριο, αλλά κατέληξα να καταγράψω τα αγαπημένα μου μετά από πάμπολλες επισκέψεις. Δε βάζω συστατικά του κάθε πιάτου, ο αναλυτικός κατάλογος (και με τιμές παρακαλώ) είναι αναρτημένος εδώ στο site.

- Ζυμωτό ψωμί.
Κάθε φορά ζεστό και υπέροχο, απαραίτητο πάντα το refill. Συνοδεύει άψογα το ντιπ με πατάτα που τόσο λατρεύω.

- Μελιτζανοσαλάτα σπιτική
Τέλεια υφή, κάπνισμα όσο πρέπει, ισορροπία γεύσης. Την προτιμώ χωρίς την προσθήκη πάπρικας στο τέλος, ώστε να μην επικαλύπτεται η γεύση της. Αν συμφωνείτε, απλά το επισημαίνετε στο Γιώργο.

- Τυροκαυτερή σπιτική
Τόσο όσο το κάψιμο για τα -light ομολογώ- γούστα μου, εξαιρετική πρώτη ύλη.

- Πράσινη σαλάτα
Όσες σαλάτες και να προσθέσουν, αυτή θα παραμείνει η αγαπημένη μου, αρκεί να μην αλλαχθεί η εξωπραγματική γραβιέρα.

- Φουρνιστή σαλάτα
Τα ψητά λαχανικά στην καλύτερη φουρνιστή εκδοχή τους.

- Σαλάτα New Age *New entry στον κατάλογο*
Πολύ δροσερή, γλυκίζει ελαφρώς, τα συστατικά της έχουν δέσει απόλυτα και τονίζω ότι οι γευστικοί μου κάλυκες επιμένουν γενικά σε παραδοσιακές γεύσεις, που αυτή σίγουρα δεν είναι.

- Πατάτες Crispy “σαν τηγανητές”
Δε χρειάζονται περιγραφή. Τσιμπολογάς ακόμα και όταν είσαι σκασμένος.

- Ρεβυθάδα
Μην την υποτιμάτε, ιδιαίτερα τώρα το χειμώνα, ζεσταίνει τα μέσα σου.

- Πίτα *New entry στον κατάλογο*
Δεν είναι πίτα αυτό το πράγμα. Η κόλαση στο πιάτο είναι. Τα λιωμένα τυριά σαν αφρός σε αντίθεση με την κριτσανιστή ζύμη που προκαλούν απανωτές γευστικές εκρήξεις.

- Σαγανάκι τυριού *New entry στον κατάλογο*
Κάτι έλεγα για τη λατρεία μου στις παραδοσιακές γεύσεις... "Σαγανάκι αλμυρού τυριού σε κρούστα δημητριακών και καρύδι με συνοδεία σπιτικό γλυκό του κουταλιού καρότο". Ε, δεν το λες και παραδοσιακή γεύση. Εκστατική όμως, σίγουρα τη λες.

- Παστουρμαδόπιτα
Ότι τελειότερο έχω δοκιμάσει σε παστουρμαδο-κάτι, κυρίως από τη σκοπιά της ισορροπίας γεύσης.

- Μελιτζάνα στον πηλό
Οκ, μελιτζάνες κοκκινιστές με φέτα είναι, full γιαγιαδογεύση still.

- Κοτόπουλο με μανιτάρια στον πηλό
Σημειωτέον, δεν τρώω τα μανιτάρια, αυτό το πιάτο εξακολουθεί να παραμένει στα αγαπημένα μου, απλώς τα αφαιρώ. Το μοσχοκάρυδο του πάει ταμάμ.

- Κριθαρώτο λαχανικών *New entry στον κατάλογο*
Άψογο και αυτό και η παρουσίασή του και όλα του.

- Ασιάτικο χοιρινό *New entry στον κατάλογο*
Διάβασες "ασιατικό" και περιμένεις γλυκόξινο; Λάθος. Δεν είναι καθόλου γλυκόξινο και όπως με πληροφόρησε ο Νίκος, εκτελεί την αυθεντική συνταγή.

- Ηünkâr beğendi *New entry στον κατάλογο*
Απερίγραπτο χιουνκιάρ. Ακριβώς του γούστου μου και μακράν η καλύτερη εκτέλεση που έχω δοκιμάσει. Το θεωρώ ανώτερο και από το "Ταμάμ" στα Χανιά. Ψυχανεμίζομαι ότι ή θα είναι ο διάδοχος ή θα κονταροχτυπηθεί στα ίσια με το...

- Κότσι Χοιρινό χωρίς λίπος [700 gr. ]
Δε χρειάζεται συστάσεις, τα έχουμε πει, τα έχουμε ξαναπεί. Μη διανοηθείτε να λείψει από την παραγγελία σας. Τώρα πλέον έχει και ανταγωνιστή.

- Στο τέλος τα γλυκά που πάντα κερνούν είναι ο λευκός χαλβάς και μους γιαουρτιού με σοκολάτα. Το πρώτο το λατρεύω, το δεύτερο δεν είναι του γούστου μου.

Από ποτά προτιμώ το ροζέ κρασί Ροδίτη, νομίζω. Πάντα το ξεχνάω και ο Γιώργος μου το θυμίζει, για τέτοια εξυπηρέτηση μιλάμε.
Όσον αφορά τις τιμές, συνήθως βγαίνει γύρω στα 20 ευρώ/άτομο μαζί με ποτό, τρώγοντας και πίνοντας ανθρώπινα, μεγάλο vfm. Όταν ξυπνούν μέσα μας τα ζωικά ένστικτα, μπορεί να βγει και 25ευρώ.

Δεν ξέρω αν έχει μείνει κάποιος που δεν έχει πάει στα Φουρνομαγειρέματα. Αν όχι, το προτείνω.

Εγώ θα συνεχίσω να πηγαίνω γιατί μου αρέσει το φαγητό, μου αρέσουν οι άνθρωποι, μου αρέσει να νιώθω ότι πηγαίνω σε δικούς μου που τους νοιάζομαι και με νοιάζονται, όχι να με βλέπουν σαν πορτοφόλι. Όπως έχει τύχει να πάω να πω ένα γεια, για μια μαστίχα, χωρίς να φάω και με υποδέχθηκαν με την ίδια θέρμη και αγάπη. Όπως, όπως, όπως...

Τώρα που ξαναδιαβάζω και ελέγχω την "κριτική", διαπιστώνω πως διαφέρει κατά πολύ από τις υπόλοιπες κριτικές μου. Ίσως γιατί δε θεωρώ ότι είμαι άξια να κρίνω αυτό το μαγαζί. Πιο πολύ ήταν ένας τρόπος να τους ευχαριστήσω για τις πολύτιμες εμπειρίες που μου έχουν χαρίσει, από τις γευστικές απολαύσεις μέχρι τα χειμωνιάτικα ξενύχτια απολαμβάνοντας υπέροχες συζητήσεις και ανταλλαγή ενδιαφέρουσων απόψεων.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη indulge.

Meat Restaurants - Μελίσσια, Αθήνα

Κυριακή 9 Οκτωβρίου 2016 πουρνό πουρνό και η μέρα ξεκίνησε με όμορφα συναισθήματα κι ενθουσιασμό μιας και ήμουν εθελόντρια σε ένα event, του οποίου τα έσοδα θα πήγαιναν για καλό σκοπό. Όταν τελείωσε η βάρδιά μου στις 14:00, ήμουν εμφανώς κουρασμένη, αλλά ακόμα χαρούμενη. Και φυσικά, τί άλλο; ΠΟΛΥ πεινασμένη. Με μάζεψε ο σύζυγος με το αυτοκίνητο και πρότεινε Kozi's. Δεν είχα ξαναπάει. Και μόνο με τη σκέψη ότι θα έπρεπε να περιμένω για να φάω, καθώς ήξερα ότι δεν κάνουν κρατήσεις, δεν τρελάθηκα με την ιδέα. Στο πλαίσιο της καλής διάθεσης όμως, σκέφτηκα να του κάνω το χατήρι.

Φτάνουμε κατά τις 3 παρά εκεί και περίμεναν ήδη 5-6 παρέες. Απογοήτευση. Δώσαμε όνομα και τηλέφωνο βάσει της τακτικής τους και αναμέναμε υπομονετικά τη σειρά μας. Στο μεταξύ παρατήρησα το χώρο, ο οποίος είναι ευχάριστος, καθαρός και φροντισμένος, με το κάπνισμα ορθώς να απαγορεύεται στον εσωτερικό χώρο. Στο στεγασμένο εξωτερικό χώρο επιτρέπεται. Το μοναδικό μειονέκτημα ότι τα τραπέζια είναι τόσο κολλητά, που ακούς με ουδεμία προσπάθεια τη χαμηλόφωνη συζήτηση των διπλανών σου (όταν φεύγαμε χαιρετηθήκαμε κιόλας).

Μόλις μισή ώρα μετά, σαν από θαύμα, καθόμασταν στο τραπέζι μας και χαζεύαμε τον κατάλογο γεμάτοι χαρά. Παραγγείλαμε:

- Σαλάτα του Καίσαρα (ψητά φιλετάκια κοτόπουλου, παρμεζάνα, μαρούλι και ρόκα με σπιτική ceasar's sauce)
Ήταν η πιο νόστιμη ceasar's που έχω δοκιμάσει ποτέ! Κλασική η γεύση, αλλά λίγο το ζουμερό -παρ' όλο που ήταν στήθος- και άψογα ψημένο κοτόπουλο, λίγο η σωστή ποσότητα αλατιού, λίγο η ceasar's sauce που βρισκόταν επιμελώς ανακατεμένη σε όλη τη σαλάτα, το πιάτο απογειώθηκε.

- Cheesy (ψωμάκι με σκόρδο και mozzarella)
Ομολογώ πως είχα τους ενδοιασμούς μου γι' αυτό το πιάτο και προσπάθησα να αποτρέψω τον άντρα μου να το παραγγείλει, διότι φαντάστηκα ότι θα φουσκώσουμε με το ψωμί και δε θα έχουμε χώρο για τα κυρίως. Εννοείται πως δεν κατάφερα να τον αποτρέψω και πολύ καλά έκανε που δε με άκουσε. Ήρθε ένα μικρό στρογγυλό καρβέλι σκορδόψωμο με 3-4 σχισμές, όπου είχε τοποθετηθεί γενναία ποσότητα του εκπληκτικού αυτού ιταλικού τυριού. Κόλαση!

- Chakalaka (μοσχαρίσια μπριζόλα με νοτιοαφρικάνικα μπαχαρικά)
Ήταν η δική μου επιλογή για κυρίως (ΟΚ, όχι ακριβώς δική μου, με βοήθησαν πολύ μέσω messenger ο Δημήτρης και η Πιπίνα και τους ευχαριστώ) και η κάθε μπουκιά αποτελούσε πραγματικά οργασμό γεύσης! Με medium-well ψήσιμο (ρωτήθηκα) και πανδαισία μπαχαρικών, χωρίς ταυτόχρονα να χάνεται η γεύση του κρέατος, ήμουν στο τσακ να βάλω το κόκκαλο στην τσάντα μου και να την πάρω στην τουαλέτα, σαν τη Βουγιουκλάκη με την καρπουζοφέτα στην ταινία "Το δόλωμα". Θυμήθηκα τους καλούς μου τρόπους και συγκρατήθηκα με κόπο.

- Rib-eye (μπριζόλα μοσχαρίσια χωρίς κόκκαλο μαριναρισμένη με νοτιοαφρικάνικα μπαχαρικά)
Άλλο ένα γευστικότατο πιάτο με medium-well ψήσιμο. Εξαιρετικά ζουμερή με διαφορετικά μπαχαρικά από την chakalaka, τα οποία της ταίριαζαν τέλεια.

- 3 coca-cola (κουτάκια των 330ml)

Δεν παραγγείλαμε γλυκό, γιατί ήμαστε πλήρεις.

TIPS
1) Μην παραγγείλετε πολλά, οι μερίδες είναι μεγάλες. Μία σαλάτα και 2 κυρίως για 2 άτομα είναι ιδανικά, άντε και 1 ορεκτικό αν πεινάτε πολύ.
2) Οι μερίδες περιλαμβάνουν λεπτοκομμένες τηγανητές πατάτες σε ροδέλες, μην παραγγείλετε επιπλέον.

Η εξυπηρέτηση από έναν χαμογελαστό, ιδιαίτερα πρόθυμο και ευγενέστατο νεαρό ήταν ά-ψο-γη. Τονίζω πως το εστιατόριο είχε 100% πληρότητα καθ 'όλη την παραμονή μας εκεί.

Το γεύμα μας ήταν χορταστικό και απολαυστικό, αυτή τη στιγμή που γράφω κι ελέγχω την κριτική μια σιελόρροια την έχω, ενώ ανυπομονώ να ξαναπάω.

Η νόμιμη απόδειξη για την παραγγελία μας στα 62€. Τσιμπημένες οι τιμές, αλλά ένεκα της απόλαυσης "αξία ανεκτίμητη" που λέει και η διαφήμιση...

Προτείνεται χωρίς δεύτερη σκέψη!

Τοπική ελλ. κουζίνα - Ν.Κόσμος, Αθήνα

Πέρασε το καλοκαίρι, κοντεύει να βγει και το φθινόπωρο και νομίζω δεν παίρνει άλλη αναβολή η επιστροφή μου στην ενεργό δράση του site... Μη νομίζετε ότι δεν έβγαινα για φαγητό, αλίμονο. Για τέτοια με περάσατε; Όμως, λίγο οι (ας τις πούμε) διακοπές, λίγο τα δυσάρεστα και καπάκι ευχάριστα γεγονότα που έτυχαν και είμαι κοντά στο να ξεχάσω που πήγα και τί δοκίμασα. Ευτυχώς, οι εντυπώσεις ξεκαθαρίζουν σε βάθος χρόνου. Πάμε λοιπόν.

Ήταν ένα πραγματικά ζεστό βράδυ καθημερινής του Ιουλίου, όταν αποφασίσαμε να επισκεφθούμε το Σαραντατρίο. Ήθελα πολύ καιρό να πάω, πρόλαβε ο σύζυγος και το δοκίμασε πρώτος, αλλά δεδομένης της ικανοποίησης της πρώτης φοράς, είπαμε να το επαναλάβουμε με φίλους.

Πενταμελής η παρέα μας και μόλις που προλάβαμε το τελευταίο τραπέζι της αρκετά όμορφης αυλίτσας. Δυστυχώς, η έντονη ζέστη της βραδιάς αφαίρεσε ετσιθελικά ένα μεγάλο μέρος της απόλαυσης του φαγητού μας. Ένας θεόσταλτος τεράστιος ανεμιστήρας είχε τοποθετηθεί στον τοίχο, αλλά μόνο σε μια μικρή γωνία της περιστροφής του μας δρόσιζε. Μικρό το τραπέζι, φαγανοί εμείς και η εντατική εξάσκηση στο πιατοjenga απαραίτητη. Η εξυπηρέτηση από μια γλυκιά κοπέλα ήταν πολύ σωστή, μας έφερε ζεστό ψωμί σε χαρτοσακούλα και δροσερό νερό κανάτας και κάπως έτσι φτάνουμε στην παραγγελία μας.

- Ταμπουλέ
Λεμονάτο, νόστιμο με ιδανική αναλογία υλικών, έβγαζε έντονη τη φρεσκάδα του.

- Τζατζίκι (* 2)
Όχι ακριβώς. Γιαούρτι με ψιλοκομμένα ψητά λαχανικά. Ήταν αδιαμφισβήτητα καλό και ελαφρύ, όμως δεν κατάλαβα καθόλου το σκόρδο (αν υπήρχε) και γι' αυτό το λόγο έχω μια ένσταση μόνο ως προς την ονομασία του.

- Τηγανιτές πατάτες (* 2)
Υπέροχες, χρυσαφένιες με μπόλικη πάπρικα.

- Πεϊνιρλί
Τί γεύση ήταν αυτή Παναγία μου; Η τραγανή ζύμη με το βουτυράκι ήταν κόλαση και τα υπόλοιπα συστατικά απολύτως ισορροπημένα. Από τα top πιάτα του μαγαζιού κατά τη γνώμη μου αν και γενικά δεν είμαι φαν του.

- Κεφτεδάκια με κομμένες πίτες και σάλτσα από κόκκινη πιπεριά
Υποκειμενικό μεν αδιάφορο δε. Δε με ενθουσίασε καθόλου.

- Λουκάνικο
Αρκετά καλό το λουκάνικο, αλλά με κέρδισε περισσότερο η συνοδευτική σαλάτα με το καρότο, η οποία ήταν ακριβώς του γούστου μου.

- Παϊδάκια κοτόπουλου με bbq sauce
Δυνατό πιάτο, ζουμερά και πικάντικα τα παϊδάκια, ενώ η sauce τα συνόδευε άψογα.

- Πανσέτα σχάρας μαριναρισμένη
Να και το outsider. Εμένα και το χοιρινό φίλους δε μας λες. Η πανσέτα συνήθως σερβίρεται ή λεπτοκομμένη και στεγνή ή χοντροκομμένη ζουμερή full στο λίπος. Και καταφθάνει στο τραπέζι μας κομμένη σε λωρίδες με τα μπαχαρικά της, τα ζουμάκια της, τα όλα της. Στον απολογισμό την τοποθετώ στο ίδιο σκαλί με το πεϊνιρλί.

- Λαχματζούν με sauce γιαουρτιού
Αξιοπρεπές πιάτο, όχι αξιομνημόνευτο.

- Για επιδόρπιο παραγγείλαμε ένα σουφλέ σοκολάτας κι ένα προφιτερόλ για τη μέση. Ήταν και τα δύο πολύ προσεγμένα κι επιτυχημένα γλυκά, προσωπικά δίνω προβάδισμα στο προφιτερόλ, αλλά οι μερίδες ήταν τουλάχιστον αστείες.

Ήπιαμε:
- 1/4 ρακή, δυνατή θα έλεγα
- 1 ποτήρι λευκό κρασί και
- άπειρες ΕΨΑ πορτοκαλάδες, διότι προσπαθούσαν οι εθισμένοι κοκακολάκηδες της παρέας να ξεσπάσουν κάπου ελλείψει του αντικειμένου του εθισμού τους.

Πληρώσαμε γύρω στα 100 € τα 4 άτομα, διότι ο 5ος της παρέας ίσα που τσίμπησε. Φθηνά σίγουρα δεν είναι, προς το ακριβό θα έλεγα, αλλά η ποιότητα των υλικών ανεβάζουν το τελικό vfm.

Συμπέρασμα
Στο Σαραντατρίο πήγα όχι απλώς με μεγάλες, αλλά με τεράστιες προσδοκίες και τελικά μάλλον αυτό έφταιγε που δεν ενθουσιάστηκα με το αποτέλεσμα.

Προσοχή, μην παρεξηγηθώ, μου άρεσε και σίγουρα το προτείνω!
Οι πρώτες ύλες ήταν εξαιρετικές και οι άνθρωποι φαίνεται ότι έχουν μεράκι.

Απλώς δε με συνεπήρε, όσο κάποια άλλα new entries που με μάγεψαν κι ένα all time classic που το ξαναερωτεύτηκα.
Εδώ είμαι πλέον και θα τα περιγράψω αναλυτικά εν καιρώ...

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Π.Φάληρο, Αθήνα

Σάββατο πρωί της 7ης Μαΐου -αν θυμάμαι καλά- και πουρνό πουρνό ξεκινήσαμε για εξετάσεις αίματος της μικρής μας στο γνωστό ιδιωτικό νοσοκομείο του Φαλήρου. Για να καταλαγιαστεί κάπως η δικαιολογημένη γκρινίτσα της, συνεχίσαμε με βόλτα και παγωτό στη μαρίνα Φλοίσβου. Κάτι το πολύ πρωινό ξύπνημα κάτι το περπάτημα, πεινάσαμε οικογενειακώς. Μετά τη διαμάχη μεταξύ μπαμπά και κόρης για τη λήψη απόφασης "φαγητό έξω ή σπίτι", νίκησε ο μπαμπάς.

Ατυχήσαμε με την πρώτη κοντινή και δοκιμασμένη επιλογή μας για κρεατοφαγία, το Ρεμούτσικο στον Άγιο Δημήτριο, καθώς δε θυμόμασταν πως Σάββατο μεσημέρι είναι κλειστά. Τότε ο σύζυγος έριξε την ιδέα για το Καλυψώ, μιας και το είχε επισκεφθεί πρόσφατα με φίλους και του άφησε καλή εντύπωση.

Φτάσαμε λοιπόν κατά τις 14:30 χωρίς κράτηση και μας βόλεψαν αμέσως σε ένα τεσσάρι πολύ ευρύχωρο τραπέζι του εξωτερικού χώρου. Ο χώρος είτε ο εσωτερικός είτε ο εξωτερικός δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά είναι καθαρός και προσεγμένος. Οι τουαλέτες έλαμπαν. Προσωπικά, αυτά μου αρκούν για να απολαύσω το γεύμα μου, εκτός και αν θέλω νότες πολυτέλειας λόγω ειδικής περίστασης.

Η εξυπηρέτηση ήταν άμεση και υποδειγματική καθ’ όλη την παραμονή μας εκεί. Το προσωπικό είναι έμπειρο και γνωρίζει τον τρόπο να νιώθουν όμορφα οι πελάτες.
Μας έφεραν ένα μπλοκάκι παραγγελιών, στο οποίο δεν αναγράφονταν τιμές, για να σημειώσουμε την παραγγελία μας.

- χωριάτικη σαλάτα
Φρεσκοκομμένη η σαλάτα με πεντανόστιμη ντομάτα και γενναία δόση ποιοτικής φέτας.

- τυροκαυτερή
Το χειρότερο πιάτο που παραγγείλαμε, διότι ήταν η κλασική τυροκαυτερή του εμπορίου. Φαγώθηκε κατά το ήμισυ.

- κολοκυθάκια τηγανητά
Με κουρκούτι, τραγανά και σωστά τηγανισμένα, αλλά στο πιάτο είχε ξεμείνει αρκετό λάδι.

- πιπεριές ψητές
Πολύ καλές.

- πατάτες τηγανητές
Υπέροχες και φρέσκιες χωρίς λαδίλα. Δυστυχώς, ενώ τις πήραμε για να συνοδεύσουμε τις μερίδες, δεν πρόλαβαν να δουν τα κρεατικά ούτε από μακριά...

- μοσχαρίσιο συκώτι ψητό
Άριστα ψημένο, πεντατρύφερο και ζουμερό.

- χοιρινή μπριζόλα
Επίσης τέλειο ψήσιμο, σωστή αναλογία καθαρού κρέατος-λίπους, παρέμεινε ζουμερή ακόμα και όταν κρύωσε.

- χοιρινή πανσέτα
Εδώ θα τα χαλάσουμε λίγο. Ήρθαν 3 λεπτά κομμάτια με πολύ λίπος. Ο συνδυασμός της κοπής με το extra λίπος δε μας ενθουσίασε.

- 3 coca cola

Γενικά, οι μερίδες σε όλα σχεδόν τα πιάτα είναι πλούσιες. Τα κρεατικά δε συνοδεύονται από γαρνιτούρα. Το νερό είναι βρύσης σε κανάτα με παγάκια και στην αρχή φέρνουν ψημένο λαδωμένο ψωμάκι.

Ιδιαίτερης μνείας χρήζει ο τομέας "κέρασμα" σε αυτό το μαγαζί.

Κέρασμα Νο1
Με το που κάτσαμε, ο σερβιτόρος μαζί με το νερό πρόσφερε στην κόρη μας μια μικρή αλουμινένια συσκευασία μιας χρήσης (τύπου sanitas) που περιείχε καραμελίτσες και ζελεδάκια του Λάβδα. Το ίδιο έγινε σε όλα τα τραπέζια που υπήρχαν παιδιά. Μάλιστα, όταν τεχνηέντως δεν το πήραμε μαζί μας φεύγοντας, μήπως και αποφύγουμε την επιπλέον ζάχαρη και με δεδομένο ότι η μικρή το είχε ξεχάσει, ο σερβιτόρος έτρεξε και το πήρε από το τραπέζι μας και μας πρόλαβε στην έξοδο δίνοντάς της το. Ήταν μια πολύ όμορφη κίνηση από την αρχή μέχρι το τέλος που δεν μπορεί παρά να εκτιμηθεί.

Κέρασμα Νο2
Μπορεί να ήταν πολύ απλό, αλλά για μένα ήταν το πιο κατάλληλο γλυκό κέρασμα που έχω δεχτεί σε ταβέρνα. Φραουλίτσες και μπανάνα σε ένα πιάτο και στην άκρη του πιάτου πραλίνα φουντουκιού. Τέλειο. Το έφαγα όλο μόνη μου.

Κέρασμα Νο3
Δύο πιάτα με λαχταριστούς ζεστούς τραγανούς λουκουμάδες, το ένα με σοκολάτα και το άλλο με μέλι, για να καλύπτονται όλα τα γούστα. Η μικρή ακόμα με ρωτάει πότε θα ξαναπάμε.

Το "εξωφρενικό" ποσό που κληθήκαμε να πληρώσουμε για παραγγελία 3 ατόμων με σαλάτα, 3 ορεκτικά και 3 κυρίως (εδώ η μικρή δε μετράει για μισή μιας και πήρε μερίδα) με πλούσια κεράσματα ήταν 45€.
Πιο vfm πεθαίνεις, με δεδομένο ότι τα περισσότερα πιάτα ήταν παραπάνω από αξιοπρεπή.

Είναι κοντά στο σπίτι μου, έμεινα ικανοποιημένη και πλήρωσα λίγα.
Μην παρεξηγηθώ. Δεν είναι για να ξεκινήσεις από την άλλη άκρη της Αθήνας για να έρθεις στο Καλυψώ, όμως εγώ θα ξαναπάω σίγουρα.

Ιταλία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Βραδάκι Πέμπτης 12 Μαϊου και η κοριτσοπαρέα αποφάσισε να πάει σε ιταλικό. Όμως ο μπέμπης στην κοιλίτσα της εγκυμονούσας μας έχει μεγαλώσει αρκετά και προσπαθούμε να μην την επιβαρύνουμε με επιπλέον μετακινήσεις. Με κύριο γνώμονα λοιπόν την περιοχή και δευτερεύοντα το είδος κουζίνας, η επιλογή μέσα από τις κριτικές του ask4food ήταν μία. Pastabar.

Τηλεφώνησα για κράτηση το απόγευμα της ίδιας μέρας και μια άκρως ευγενική και "ζεστή" κοπέλα - εξαιρετικά σπάνιο να γίνεται αυτό αντιληπτό μέσω τηλεφώνου - με εξυπηρέτησε. Με την καλύτερη διάθεση λοιπόν φτάσαμε το βράδυ στο Pastabar, πιστές στο ραντεβού μας. Οκ, εγώ όχι και τόσο πιστή, αλλά ας όψεται ο άθλος της εύρεσης parking σε περιοχή που δε γνωρίζω και ειδικά όταν αυτή είναι η Νέα Φιλαδέλφεια, που ακμάζει τα τελευταία χρόνια.

Ο εσωτερικός χώρος είναι λιτά διακοσμημένος και όμορφος. Θα τον προτιμούσα βέβαια χωρίς τη γάτα που σουλάτσαρε στα μέσα περίπου της βραδιάς. Είχαμε επιλέξει στην κράτηση τον εξωτερικό χώρο, που ουσιαστικά είναι τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο και ο καιρός μας βοήθησε, καθώς είχε ζέστη, παρά το ψιλόβροχο που είχε πέσει νωρίτερα.

Μας έφεραν τους καταλόγους και ξεκίνησε η μελέτη. Η λογική είναι: α) επιλέγεται μία από τις πραγματικά πολλές και σωστά κατηγοριοποιημένες προς ευκολία του πελάτη σάλτσες και β) επιλέγεται το είδος του ζυμαρικού ή ριζότο/νιόκι με επιπλέον χρέωση 1 ευρώ. Εννοείται πως ορεκτικά/σαλάτες/πίτσες παραγγέλνονται αυτούσια από τον κατάλογο. Δεν είναι κακή αυτή η ιδέα, αντιθέτως θεωρώ πως κάνει πιο ευέλικτο το μενού. Δυστυχώς για μένα, στη μόνη κατηγορία που δεν υπάρχει ποικιλία είναι τα "ΦΡΕΣΚΑ ΖΥΜΑΡΙΚΑ". Κατά κανόνα παραγγέλνω φρέσκα ζυμαρικά όταν πηγαίνω σε ιταλικό, γιατί είναι κάτι που δε φτιάχνω σπίτι μου. Μόνο ραβιόλια λοιπόν σε αυτή την κατηγορία μαγειρεμένα σε 5 διαφορετικές εκδοχές.

Πιο αναλυτικά η παραγγελία μας.

- Bruschetta alla “Toscana” (πουρές μελιτζάνας ελαφρώς πικάντικος, φρέσκο peperoncino, ψιλοκομμένες ντομάτες, ελαιόλαδο, σκόρδο, νιφάδες παρμεζάνας)
Γνώριμες εναρμονισμένες γεύσεις.

- Piadina Capreze (γεμιστό ρολό λεπτής ζύμης, γλυκιά μοτσαρέλα, φέτες ντομάτας, παρμεζάνα, ανθός αλατιού, ελαιόλαδο, πέστο από φρέσκο βασιλικό)
Εύγευστο και ελαφρύ.

- Σαλάτα Verde (πράσινη σαλάτα με ξυνόμηλα, ψητά καρύδια, γλυκές σταφίδες ποσέ σε κόκκινο κρασί, καβουρδισμένος ηλιόσπορος, μανούρι, βινεγκρέτ από χυμό μήλου)
Τεράστια μερίδα, πρωτότυπη σαλάτα, αλλά ήταν πιο γλυκιά από όσο θα ήθελα.

- 2 πένες με σάλτσα Al Tartufo (μαύρες τρούφες, κρέμα γάλακτος, παρμεζάνα, λάδι λευκής τρούφας, φρεσκοτριμμένο μαύρο πιπέρι)
Δοκίμασα μια πηρουνιά και ομολογώ πως η γεύση του ήταν πιο δυνατή από το δικό μου πιάτο, αλλά όχι συναρπαστική.

- Ravioli funghi porcini (γεμιστά με μανιτάρια Porcini σε σάλτσα από Mascarpone, αρωματισμένη με ξύσμα από λεμόνι και θυμάρι)
Καλοί μου φίλοι, σε αυτό το σημείο θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Όταν βλέπετε στον κατάλογο ιταλικού εστιατορίου "ΦΡΕΣΚΑ ΖΥΜΑΡΙΚΑ", πού πάει το μυαλό σας; Το δικό μου αφελές μυαλό συμπέρανε ότι τα φτιάχνουν εκεί και μάλιστα πιθανότατα την ίδια μέρα. Όταν δίναμε την παραγγελία, ήθελα διευκρινίσεις για τα ραβιόλια, όχι αν ήταν φρέσκα, αυτό το θεώρησα αυτονόητο. Τη ρώτησα - λόγω του γνωστού μου κολλήματος με τα μανιτάρια - αν η γέμιση μανιταριών είναι πολτοποιημένη. Μου απάντησε καταφατικά και επιπλέον με πληροφόρησε ότι δεν τα φτιάχνουν εκεί. Τα αγοράζουν κατεψυγμένα και απλά τα βράζουν. Η αλήθεια είναι πως την πήρα την κρυάδα μου. Ήταν ένα αξιοπρεπές πιάτο χωρίς γευστικές εντάσεις.

- 1 ποτήρι λευκό κρασί

- 3 coca cola

Βαθμολόγησα τη γεύση με 2 ντοματούλες, γιατί δε με ενθουσίασε. Διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις, καθώς δεν δοκιμάσαμε σούπες ή πίτσες που φαίνονταν λαχταριστές.

Για τα παραπάνω πλήρωσε η καθεμιά λίγο παραπάνω από 20€ και οι μερίδες ήταν μεγάλες. Σχετικά καλό vfm.

Κέρασμα δεν υπήρξε. Το "κέρασμα" για το ξεπροβόδισμά μας, 10 λεπτά αφότου έκλεισε η κουζίνα και είχαμε μείνει 2 μικρές παρέες, ήταν να αναποδογυρίσουν τις καρέκλες πάνω στα τραπέζια και να αρχίσουν να καθαρίζουν. Μόνο αλάτι που δε μας έριξαν. Είχαμε ήδη πληρώσει και κουβεντιάζαμε. Με έκαναν να αισθανθώ πολύ άσχημα, μιας και δούλευα σερβιτόρα στα φοιτητικά μου χρόνια κι έχω μια ευαισθησία στο θέμα εξυπηρέτησης του πελάτη. Πολλά μπορείτε να με πείτε, αλλά "γαϊδούρα" ως πελάτισσα ποτέ. Δε θα έκανα κάτι που θα επιβάρυνε με οποιονδήποτε τρόπο το/η σερβιτόρο/α. Θα ήταν πολύ πιο τίμιο να μας ενημερώσουν ευγενικά πως κλείνουν.

Θα ξαναπάω;
Αν κανονίσει κάποιος άλλος την έξοδο (ξέρεις εσύ που διαβάζεις), ναι.

Ταβέρνες με τραγούδι - Καμίνια - Ν.Φάληρο, Αθήνα

Αχ βρε Οινομαγειρείον... Σε είχα βάλει πολύ καιρό στο μάτι για διερευνητική επίσκεψη. Δεν ξέρω για ποιο λόγο αργούσε να πραγματοποιηθεί αυτή η επίσκεψη. Πιθανολογώ πως σε είχα στο μυαλό μου ως έναν μικρό και άθλιο χώρο που δε θα μας ενέπνεε να περάσουμε μια ευχάριστη βραδιά. Πόσο λάθος έκανα και πόσο πανηγυρικά με διέψευσες...

Να είναι καλά το γνωστό αγαπημένο παρεάκι που κανόνισε εκεί την πρώτη μου γνωριμία μαζί σου και μάλιστα μετά συζύγου. Ήταν ένα υπέροχο βράδυ που περάσαμε τέλεια, αλλά καθώς υπάρχουν ήδη καταγεγραμμένες όλες οι λεπτομέρειες από εκείνη τη φορά σε άλλη κριτική, εγώ θα αναλύσω περισσότερο τη δεύτερη και πιο πρόσφατη επίσκεψη και θα γράψω συνολικές εντυπώσεις και για τις δύο.

Πέμπτη 26 Μαΐου κανονίζεται έξοδος με συναδέλφους και το βάρος της επιλογής μαγαζιού σε μένα, μιας και η επιλογή μου για την προηγούμενη έξοδο στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία. Καλά, μεταξύ μας, δεν είναι και τόσο βάρος, ιδιαίτερα όταν υπάρχουν αρκετά "σιγουράκια" άσοι στο μανίκι.

ΧΩΡΟΣ

Την πρώτη φορά εξεπλάγην! Ευχάριστα εννοείται. Σίγουρα έπαιξε ρόλο το γεγονός ότι τον είχα στο μυαλό μου κατά πολύ χειρότερο, όμως θεωρώ πως ακόμα και να μην πήγαινα αρνητικά προκατειλημμένη, θα μου άρεσε. Είναι μικρός, αλλά φροντισμένος και καλόγουστος. Το μόνο μειονέκτημα που διαπίστωσα την πρώτη φορά ήταν ότι επιστρέψαμε σπίτι μας με όλες τις μυρωδιές της κουζίνας στο μυαλό μας μα και στα ρούχα μας. Τη δεύτερη φορά το πρόβλημα διορθώθηκε, καθώς είχε μεσολαβήσει μια ανακαίνιση, κατά την οποία η κουζίνα μεταφέρθηκε σε άλλο χώρο και στον πρώην χώρο της κουζίνας προστέθηκαν επιπλέον τραπεζοκαθίσματα.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Άψογη την πρώτη φορά, με θεματάκια τη δεύτερη. Ίσως και να φταίω εγώ σε αυτό. Όταν κάναμε την παραγγελία μας, ο ευγενέστατος και συμπαθέστατος σερβιτόρος με ρώτησε: "Τα φέρνω όπως βγαίνουν από την κουζίνα;" και απάντησα καταφατικά, διότι φαντάστηκα ότι τα πιάτα θα βγαίνουν σταδιακά από την κουζίνα και όχι όλα μαζί. Προφανώς έκανα λάθος, καθώς μέσα σε ένα 10λεπτο από τη στιγμή που ακούμπησε το πρώτο πιάτο στο τραπέζι, είχαν έρθει και όλα τα υπόλοιπα. Αυτό ήταν λίγο αγχωτικό, αλλά το ξεπεράσαμε εύκολα.

Επίσης, υπήρξαν στιγμές που δε βρίσκαμε το σερβιτόρο, όμως πάλι δικαιολογείται, διότι απ' ότι κατάλαβα τα περισσότερα τραπέζια παρήγγειλαν ταυτόχρονα. Τίποτα από τα παραπάνω δεν είναι ικανό να στερήσει τις 4 ντοματούλες από τη βαθμολογία της εξυπηρέτησης.

Αξίζει να αναφέρω ότι στο τέλος της βραδιάς, αν και σχετικά νωρίς - λίγο πριν τα μεσάνυχτα- έφυγαν όλες οι υπόλοιπες παρέες και είχε μείνει η δική μας παρέα τελευταία. Ούτως ή άλλως δε μας αρέσει να καθόμαστε και να μας περιμένουν με τις ώρες ιδιοκτήτες και εργαζόμενοι πότε θα πάρουμε απόφαση να ξεκουμπιστούμε, οπότε δεν αργήσαμε να φύγουμε. Παρ' όλα αυτά, ΚΑΝΕΙΣ δε μας έκανε να νιώσουμε άβολα ή ότι έπρεπε να φύγουμε, όπως έγινε πρόσφατα σε άλλο μαγαζί και θα αναλύσω σε μελλοντική κριτική. Το εκτιμώ πολύ αυτό.

ΓΕΥΣΗ

Στο συγκεκριμένο τομέα, η Ζωοδόχος Πηγή όχι μόνο δεν υστερεί κάπου, αντιθέτως καταφέρνει με ευκολία κάτι που ελάχιστα μαγαζιά μπορούν. Προσφέρει δυνατές γεύσεις που εντυπωσιάζουν και μένουν χαραγμένες στη μνήμη. Έψαχνα να βρω ένα πιάτο που θα το χαρακτήριζα "απλά ΟΚ", ένα πιάτο που συχνά σε κριτικές μου γράφω "αξιοπρεπές, αλλά δε με τρέλανε κιόλας". Πουθενά! Κανένα τέτοιο πιάτο. Ας γράψω λοιπόν εντυπώσεις για ότι δοκίμασα στις 2 επισκέψεις.

Αρχικά, έρχονται ψημένα ψωμάκια με λαδορίγανη, που σίγουρα θα χρειαστούν στην πορεία και το νερό είναι κανάτας που ανανεώνεται συνεχώς.

- Πράσινη σαλάτα με λόλα, ρόκα, μανούρι ή ανθότυρο (δε θυμάμαι), σταφίδα και μπαλσάμικο.
Δροσερή και φρεσκοκομμένη, πολύ καλή.

- Μους παντζαριού με ξινόμηλο, γιαούρτι, καρύδι και σκόρδο.
Τα συστατικά δένουν άριστα μεταξύ τους, εξαιρετική!

- Χαλούμι ψητό με πίτες.
Πιάτο μηδενικής δυσκολίας λόγω α' ύλης, υπέροχο πάραυτα.

- Μελωμένες πατάτες baby στη γάστρα. (Νο 3!!! )
Φουρνίζονται με ζωμό κρεάτων και μυρωδικά και... τί να λέμε τώρα. Απλά δε θέλεις να τελειώσουν. Δυστυχώς τελειώνουν.

- Τσακμάκ σουτζούκ.
Σερβίρονται φέτες σουτζουκιού σε σκεύος σαγανάκι με μια υπέροχη κόκκινη σάλτσα από πιπεριά, τριμμένη φέτα και καυτερή πιπεριά. Ιδανικός πικάντικος καυτερός μεζές για συνοδεία ποτού.

- Αυγά τηγανητά πάνω σε τσιπς πατάτας και τριμμένη παρμεζάνα.
Λεπτοκομμένες στρογγυλές τραγανές πατατούλες χωρίς καθόλου λαδίλα και από πάνω 2 αυγά μάτια μελάτα. Όνειρο. Αγαπημένες παιδικές μνήμες!

- Ασλάν. (Νο 1!!! )
Εδώ μιλάμε για το κορυφαίο πιάτο της Ζωοδόχου Πηγής. Περιέχει παστουρμά, κίτρινα τυριά, τομάτα, πιπεριά, αυγό τηγανητό και πίτες και το γευστικό αποτέλεσμα αυτού του συνδυασμού σε αφήνει άφωνο. Δεν περιγράφω άλλο...

- Μπρόκολο ογκρατέν.
Μπρόκολο. Όπως και να το μαγειρέψεις (προσωπικά το προτιμώ ωμό), δεν παύει να είναι μπρόκολο. Από όοοολα τα λαχανικά δηλαδή, ο καλός Θεούλης διάλεξε το μπρόκολο και το κουνουπίδι να έχουν αρνητικές θερμίδες. Χάθηκε να διαλέξει τις πατάτες. Μάλλον δεν είχε και πολλή έμπνευση εκείνη τη μέρα. Σε αυτή την εκδοχή του βέβαια, δεν έχει αρνητικές θερμίδες, όμως όταν το δοκιμάσεις, δε θα κλαις καμία θερμίδα από όσες πήρες. Συνίσταται και σε εχθρούς του μπρόκολου.

- Λιβανέζικο. (Νο 5!!! )
Γεμιστές πίτες με κιμά, πιπεριές, μπαχαρικά, μαϊντανό, γιαούρτι, κρεμμύδι και ντομάτα. Μπουκιά και συγχώριο!

- Λαχανοντολμάδες αυγολέμονο.
Δε θυμάμαι να έχω παραγγείλει ποτέ λαχανοντολμάδες σε εστιατόριο, κυρίως γιατί προτιμώ τους αντίστοιχους με αμπελόφυλλο. Εδώ τους καταβρόχθισα.

- Μπουκίτσες κοτόπουλο με μανιτάρια και παπαρδέλες. (Νο 4!!! )
Σκέφτεσαι: "Πόσο νόστιμο μπορεί να γίνει ρε φίλε ένα κοτόπουλο με μανιτάρια και ζυμαρικά;". Απαντώ στην ερώτησή μου. Σε αυτό το πιάτο ξεπερνιούνται όλες οι δυνατότητες.

- Συκώτι με σως πορτοκαλιού. (Νο 2!!! )
Δεν έχετε δοκιμάσει ξανά τόσο μαλακό και εύγευστο συκώτι. Η σως απλά ποίημα με απαλό και όχι έντονο το άρωμα του πορτοκαλιού. Με λίγα λόγια πιάτο για σεμινάριο. Συνοδεύεται με πατάτες τηγανητές.

- Κεμπάπ γιαουρτλού με κοκκινιστό πληγούρι.
Γενικά, το κεμπάπ δεν είναι και η πρώτη προτίμησή μου, όταν βγαίνουμε έξω. Στη Ζωοδόχο Πηγή μου αρέσει ακόμα και αυτό.

Εντυπωσιάστηκα όταν δοκίμασα πρώτη φορά τις γεύσεις. Το ίδιο και τη δεύτερη. Το ίδιο και οι συνάδελφοι. Όταν φεύγαμε, μου έδιναν όλοι συγχαρητήρια, λες και μαγείρεψα εγώ. Αυτό λέει πολλά από μόνο του.

Σημειώνω πως τα νούμερα από 1 μέχρι 5 εντός παρενθέσεων απεικονίζουν το δικό μου (over the) Top5 του μαγαζιού.

VFM

Το άνω όριο του ατομικού budget είναι 25€ με φαγητό του σκασμού μαζί με ποτό.
Εξαιρετικά τίμιο για τέτοια ποιότητα και γεύση.

Νομίζω ότι κατέστησα σαφές ότι όχι απλά προτείνω να πάτε, επιβάλλεται!

Ιταλία - Π.Φάληρο, Αθήνα

Κάτι οι διακοπές του Πάσχα, κάτι οι κοινωνικές υποχρεώσεις που συνέπεσαν χρονικά, είχε περάσει καιρός χωρίς να επισκεφθούμε κάποιο εστιατόριο με τον άντρα μου. Ήγγικεν η ώρα όμως και το ηλιόλουστο μεσημεράκι της Κυριακής 8 Μαΐου αποφασίσαμε να γευματίσουμε έξω και η όρεξη τραβούσε ιταλικό. Διάχυτη η διάθεση για δοκιμή νέου εστιατορίου και από το Pizzeria dei Fratelli και το Da Bruno επιλέξαμε το δεύτερο. Μη με ρωτήσετε τους λόγους, ίσως θέλαμε να ανοίξει λίγο το μάτι μας βλέποντας θάλασσα στη διαδρομή.

Ήταν από τις ελάχιστες φορές που δεν είχαμε κάνει κράτηση σε εστιατόριο και η πρώτη φορά που τελικά χρειαζόταν. Κυριακή μεσημέρι συνήθως τρώμε οικογενειακά στο σπίτι μας ή σε συγγενών μας και είχαμε ξεχάσει τον πανζουρλισμό που επικρατεί τη συγκεκριμένη μέρα και ώρα σε χώρους εστίασης.

Βρήκαμε το μαγαζί πολύ εύκολα, καθώς είναι σε κεντρικό δρόμο του Π. Φαλήρου, αλλά το parking φίλοι μου δεν είναι εύκολη υπόθεση εκεί. Εμείς σταθήκαμε τυχεροί, αφού παρκάραμε σε απόσταση ενός τετραγώνου και πριν αρχίσουμε τα γύρω-γύρω όλοι. Ανεβαίνοντας τα σκαλάκια, βρεθήκαμε στον «εξωτερικό» χώρο που είναι όμορφα κλεισμένος με τζάμι κι επιτρέπει στον ήλιο να τον κάνει φωτεινό κι ευχάριστο σε συνδυασμό με τα γήινα χρώματα της διακόσμησης. Αντίθετα, ο εσωτερικός χώρος είναι αρκετά μουντός και σκοτεινός με λιτή διακόσμηση, αλλά κάπως παλιακή. Το τεράστιο μειονέκτημα και των δύο χώρων ήταν η τρομακτικά κοντινή απόσταση μεταξύ των τραπεζιών και συνεπώς η οχλαγωγία που δημιουργείται, όταν υπάρχει πληρότητα 100%.

Κατά την είσοδό μας, ο μετρ μας εξυπηρέτησε σχεδόν άμεσα και μας βόλεψε σε ένα tiny τραπεζάκι στο βάθος του εσωτερικού χώρου, το οποίο προοριζόταν αυστηρώς για 2 άτομα. Ο προνομιούχος θα έπρεπε να κάτσει στον καναπέ με «θέα» το υπόλοιπο μαγαζί και ο ριγμένος δίπλα του με «θέα» τον τοίχο σε απόσταση μισού μέτρου με ένα μικρό κάδρο. Δεδομένης της μεγάλης πληρότητας και φυσικά της πείνας μας, δεχθήκαμε να κάτσουμε εκεί.

Μετά από λίγη ώρα, ήρθε ο σερβιτόρος, μας έφερε τους καταλόγους, νερό σε κανάτα και ερωτηθήκαμε αν θέλουμε ψωμάκια και ντιπ για αρχή. Τίμιο. Παραγγείλαμε λοιπόν τα εξής:

- Ποικιλία με κριτσίνια, ψωμάκια και ντιπάκια
Η ποικιλία περιείχε 4 μικρά στρογγυλά ζεστά ψωμάκια, 1 συσκευασία ιταλικά κριτσίνια και 2 ντιπάκια, το ένα απλό πατέ ελιάς και το άλλο φρέσκια ντομάτα με σκόρδο και βασιλικό.

- Insalata Romina: Γαλλική σαλάτα, ρόκα, ντοματίνια, κρουτόν, μπουκιές από φρέσκο ψητό φιλέτο κοτόπουλο και κρεμμύδι σβησμένο με balsamico.
Πήραμε το μικρό μέγεθος (υπάρχει αυτή η δυνατότητα σε όλες τις σαλάτες), καθώς θα ακολουθούσαν δύο ορεκτικά πριν τα κυρίως πιάτα και τελικά η ποσότητα ήταν ιδανική για την παραγγελία μας. Ολόφρεσκα τα υλικά, εν γνώσει μας όχι πρωτότυπη η γεύση, έδινε μια τσαχπινιά το κρεμμύδι, πολύ καλό το γευστικό αποτέλεσμα.

- Funghi pleurotus con parmigiano: Φρέσκα μανιτάρια πλευρώτους στη σχάρα με παρμεζάνα και ελαιόλαδο.
Δεν έχω άποψη, δε δοκίμασα καν, όμως ο σύζυγος τα αποδεκάτισε.

- Μανιταρόσουπα βελουτέ
Θα ήθελα να διευκρινίσω ότι ο κατάλογος είχε μια σελίδα με επιλογές σε μικρότερη μερίδα και χαμηλότερη τιμή, ώστε ο πελάτης να δοκιμάσει κάποια γεύση που επιθυμεί, χωρίς αυτό να είναι περιοριστικό για την υπόλοιπη παραγγελία. Η μανιταρόσουπα συμπεριλαμβανόταν σε αυτή τη σελίδα και ως λάτρης της σούπας, ενθουσιάστηκα. Η ποσότητα μου φάνηκε κανονική και όχι μικρή, συνοδευόταν από 5-6 κρουτόν και ήταν πεντανόστιμη αν και ελαφρώς τσιμπημένη στο αλάτι, που προσωπικά δε με χαλάει.

- Risotto con funghi porcini: Ριζότο Arborio με μανιτάρια πορτσίνι και παρμεζάνα.
Τόσο απλή μα τόσο δυνατή η γεύση του συγκεκριμένου πιάτου. Σωστά χυλωμένο το ρύζι και καλή η ποιότητα της παρμεζάνας.

- Gnocchi di patate al gorgonzola: Σπιτικά νιόκι από πατάτα με γκοργκοντζόλα και κρέμα γάλακτος.
Αυτό ήταν το κυρίως πιάτο που παρήγγειλα για μένα. Το πιάτο που ήρθε αντί αυτού ήταν η έτερη επιλογή νιόκι του καταλόγου (Gnocchi di patate mamma Giovanna - Σπιτικά νιόκι από πατάτα με φρέσκια ντομάτα, βουβαλίσια μοτσαρέλα, παρμεζάνα, κουκουνάρι και πέστο βασιλικού). Ξεκίνησα να το τρώω νομίζοντας ότι δεν είχα προσέξει στον κατάλογο το συστατικό «ντομάτα» στο πιάτο και ότι είχα μπερδέψει τα τυριά. Ήταν ένα επίσης νόστιμο πιάτο με εξαιρετική μοτσαρέλα. Η σάλτσα ήταν πανομοιότυπη σε γεύση με αυτή του ντιπ στη ζεστή της εκδοχή. Συζητώντας και γελώντας άδειασα τελείως το πιάτο μου. Κάπου εκεί συνειδητοποίησα πως παραγγέλνοντας περίμενα ότι το κυρίως πιάτο μου θα ήταν «λευκό» και όχι «κόκκινο», διότι γενικά δεν αρέσκομαι στις κόκκινες σάλτσες. Βλέποντας ξανά τον κατάλογο κατάλαβα το λάθος. Δε γνωρίζω αν ήταν του σερβιτόρου ή της κουζίνας, αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να κάνω κάποιο παράπονο μιας και το είχα φάει όλο! Δε με πείραξε, αφού ήταν πολύ εύγευστο, απλώς θα ήθελα να έχω δοκιμάσει και τη γεύση που παρήγγειλα. Never mind, next time.

- Panna Cotta: Με σιρόπι φρούτα του δάσους (ζητήσαμε χωριστά το σιρόπι).
Εδώ δυστυχώς τα σχόλια δε θα είναι κολακευτικά, τουναντίον. Ήταν η χειρότερη πανακότα που έχω δοκιμάσει. Καταρχάς, οπτικά ήταν σα να είχε ήδη προστεθεί σιρόπι και μάλιστα καραμέλας. Ήμουν τόσο σίγουρη, που όταν την άφησε στο τραπέζι ο σερβιτόρος…
Μα, δεν την παραγγείλαμε με καραμέλα.
Δεν έχει καραμέλα.
Τότε γιατί είναι καφέ;
Από το αυγό.
Έχω ξαναδοκιμάσει πανακότα και δεν έχει τέτοιο χρώμα.
Έτσι τη φτιάχνουμε εδώ.
Σιωπή. Τι να αντικρούσω σε αυτό το επιχείρημα;
Ήταν πολύ συμπαγής, έβγαζε μια λιπαρότητα, μια γεύση καμένου στις άκρες και έντονη μυρωδιά αυγού. Με την προσθήκη σχεδόν ολόκληρου του σιροπιού μπόρεσα να φάω τη μισή. Ο άντρας μου δεν ξέρω πως κατάφερε να φάει σκέτη την άλλη μισή.

- 2 Coca cola light 250ml

- Κέρασμα 2 σφηνάκια limoncello για το κλείσιμο (αρκετά βαρύ αλλά στο κέρασμα πάντα μετράει η κίνηση)

Η εξυπηρέτηση ήταν καλή και πρόθυμη σε γενικές γραμμές, ενώ η τιμή ανά άτομο χωρίς ποτά ήταν στα άνω όρια της κατηγορίας 17-25€ (55€ συνολικός λογαριασμός). Υπάρχουν μεγάλα περιθώρια μείωσης των τιμών.

Έμεινα ικανοποιημένη από αυτή την έξοδο και συνεπώς θα μπορούσα να συστήσω το Da Bruno με τη λογική ότι δε θα σας απογοητεύσει ως προς τις γεύσεις. Η πανακότα ήταν φωτεινή εξαίρεση, αλλά δε δοκίμασα κάποιο από τα υπόλοιπα γλυκά του, ώστε να πω "μην παραγγείλετε γλυκό εκεί". Από την άλλη, δεν είναι δεδομένος ο ενθουσιασμός.

Ίσως τύχει να το επισκεφτώ ξανά, άγνωστοι αι βουλαί του Κυρίου, όμως δεν ανυπομονώ.
Αν τουλάχιστον οι τιμές ήταν χαμηλότερες, θα αποτελούσε μια σίγουρη κοντινή λύση.

American Style - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Μεσημέρι Σαββάτου 16 Απριλίου και μετά από ένα πρωινό γεμάτο με εξωτερικές δουλειές αποφασίσαμε με τον άντρα μου να τσιμπήσουμε κάτι έξω. Πήγαμε ποδαράτη βολτούλα στην όμορφη πλατεία της γειτονικής μας Νέας Σμύρνης. Αμέτρητες πλέον οι επιχειρήσεις που προσφέρουν φαγητό εκεί και τελικά μας τράβηξε η μυρωδιά των burgers.

Ο εσωτερικός χώρος, όσο φαινόταν απ' έξω, είναι πολύ μικρός, αλλά ευχάριστος. Εμείς καθίσαμε σε έναν πάγκο στον εξωτερικό χώρο από όπου είχαμε απρόσκοπτη θέα στην πλατεία,

Από την αρχή μέχρι το τέλος του γεύματος εξυπηρετηθήκαμε από ένα νεαρό ευγενέστατο σερβιτόρο. Ήταν απροσποίητα χαμογελαστός και ανταποκρίθηκε άμεσα σε ότι ζητήσαμε. Μας έδωσε τους καταλόγους και μας έλυσε πρόθυμα όποια απορία προέκυψε.

Παραγγείλαμε
- σαλάτα caesar's
- cheeseburger με προσθήκη cheddar και bacon στις πατάτες
- mushroom burger
- μικρή μπύρα lager βαρέλι
- coca cola

Το μέγεθος των burgers ήταν κανονικό, ούτε μικρό ούτε μεγάλο. Τα μπιφτέκια ήταν ζουμερά και κρεατένια και οι σως τους εύγευστες. Η σαλάτα επίσης πολύ καλή με ζεστό τρυφερό ψητό κοτοπουλάκι. Το μόνο μειονέκτημα ήταν οι πατάτες που συνόδευαν τα burgers, καθώς ήταν αρκετά μαλακές και λαδοπιωμένες.
Δεν ήταν κανένα πιάτο για να μας πάρει το μυαλό, όμως ήταν και τα 3 πολύ αξιοπρεπή και νόστιμα.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε κάτι λιγότερο από 30€, έμεινα ικανοποιημένη από το vfm.

Συμπερασματικά, το Barrow Burger Bar είναι μια καλή πρόταση για burger στην πλατεία της Νέας Σμύρνης.
Σίγουρα θα τύχει να ξαναπάω και θα το πρότεινα σε όσους βρεθούν στην περιοχή.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Αυλώνα, Αθήνα

Κυριακή 17 Απριλίου κι έμοιαζε σαν μια συνηθισμένη Κυριακή του Ιουνίου... Ηλιόλουστη μέρα, ιδανική για βόλτα στη φύση και δεν άργησε να παρθεί η απόφαση για κοντινή εκδρομούλα. Καφές και πρωινό λοιπόν σε ξύλινο πάγκο κάτω από τα πεύκα στο βουνό, το παιδί εκτονώθηκε στις παρακείμενες κούνιες και το δικό μας μυαλό άδειασε από τα άγχη της καθημερινότητας. Η μέρα ξεκίνησε με τις καλύτερες προδιαγραφές και με τον ίδιο τρόπο θέλαμε να συνεχίσει.

Τα στομαχάκια άρχισαν να διαμαρτύρονται και στο μυαλό είχαν καρφωθεί δύο κριτικές για αστεράτο φαγητό κάπου στο σιδηροδρομικό σταθμό της Μαλακάσας. Κατηφορίσαμε λοιπόν από τον Άγιο Μερκούριο, μεγάλη η χάρη του και με τη χρήση συντεταγμένων στο gps (38. 14' 07.78'' Ν & 23. 47' 07.60 Ε) - διεύθυνση δεν παίζει- το βρήκαμε πανεύκολα.

Δεν είχαμε κάνει κράτηση, δε χρειαζόταν άλλωστε. Διαλέξαμε ένα τραπέζι στον εξωτερικό χώρο, που ήταν τύπου αυλή με χαλίκι, όμως το ελενίτ ανέβαζε τη θερμοκρασία πάνω από τα ανεκτά επίπεδα. Δε θα έλεγα ότι είναι και ιδιαίτερα προσεγμένος, όχι βέβαια ότι είναι και κακός, θα ήθελα λίγο πιο άνετες καρέκλες. Στον εσωτερικό χώρο δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία, μόνο μια ματιά περνώντας για την πεντακάθαρη ομολογουμένως τουαλέτα.

Η εξυπηρέτηση ήταν ευγενική και ζεστή, κανένα παράπονο χωρίς να διεκδικεί και δάφνες.

Ας περάσουμε στην ουσία, που φυσικά είναι το φαγητό.
Αρχικά μας έφεραν μπόλικο φρυγανισμένο ψωμί, ενώ για 4 ενήλικες και 1 νήπιο παραγγείλαμε:

- Βραστά χόρτα
Ζεστά και αρκετά παραβρασμένα, σχετικά καλή όση γεύση είχε απομείνει. Ούτως ή άλλως δε μου αρέσουν τα χόρτα ζεστά. Σε συνδυασμό με το έξτρα βράσιμο με έκαναν να τα καταναλώσω με δυσκολία.

- Κολοκυθάκια τηγανητά
Κομμένα σε μακρόστενες λεπτές λωρίδες με φίνα κρούστα από το κουρκούτι, άριστα τηγανισμένα. Δυστυχώς, υπήρχε ένα μεγάλο "αλλά". Ήταν τόσο το λάδι στον πάτο του πιάτου, που άνετα τηγάνιζες άλλη μια μερίδα. Ενώ μου άρεσαν πολύ, μετά από κάποιο σημείο με μπούχτισε το λάδι.

- Πιπεριές τηγανητές
Δε δοκίμασα, αλλά καταναλώθηκαν ευχάριστα από την υπόλοιπη παρέα.

- Τυροπιτάρι
Γενναίο το τυροπιτάρι με μπόλικη γέμιση τυριού, χωρίς καθόλου λαδίλα. Εξαιρετικό.

- 2 πατάτες τηγανητές
Χεράτες, άψογα τηγανισμένες και πολύ νόστιμες.

- Πανσέτες για 3 άτομα. Μας ενημέρωσε η σερβιτόρα πως χρεώνονται με το κιλό, η μερίδα βγαίνει περίπου στα 300γρ, οπότε θα έβαζε περίπου 1 kg για 3 μερίδες.
Τέλειο ψήσιμο, ιδανική αναλογία κρέατος-λίπους, θα τις πρότεινα χωρίς δεύτερη κουβέντα.

- 1 μερίδα παϊδάκια
Απαράδεκτα! Όχι τόσο το ψήσιμο, όσο τα κομμάτια κρέατος που επιλέχθηκαν. Ούτε σε σκύλο δε θα σέρβιρα τη συγκεκριμένη μερίδα, αν ήμουν εστιάτορας. Πιο συγκεκριμένα, ήταν συνολικά 5 κομμάτια εκ των οποίων τα 2 ήταν από μπούτι και τα υπόλοιπα 3 ήταν κόκκαλα ~25 εκατοστών το καθένα χωρίς καθόλου κρέας. Εκτός αν θεωρείται κρέας η ενός χιλιοστού πετσούλα που είχε πάνω το κάθε κόκκαλο.

- 1 χοιρινή μπριζόλα
Αξιοπρεπής τόσο στην ποιότητα κρέατος όσο και στο ψήσιμο. Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο.

- 4 coca cola κουτάκια των 330ml

Για τα παραπάνω ο λογαριασμός ήρθε κάτι λιγότερο από 70€. Θα ήταν κλεψιά αν μέναμε πλήρως ικανοποιημένοι, τώρα η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση.

Δεν ξέρω αν η απογοήτευση ήταν μεγαλύτερη επειδή:
α) πήγαμε με μεγάλες προσδοκίες
β) κάναμε επιπλέον διαδρομή επί τούτου
γ) προσπεράσαμε αρκετές πολλά υποσχόμενες ταβέρνες για να επισκεφθούμε τη συγκεκριμένη
πάντως δεν ξετρελάθηκε κανένα μέλος της παρέας.

Δεν ήταν κακή η εμπειρία, με φωτεινή εξαίρεση τα παϊδάκια, σίγουρα όμως δεν ήταν και αξιομνημόνευτη, γεγονός που με αναγκάζει να διαφοροποιηθώ στη βαθμολογία μου από τους προηγούμενους χρήστες με τους οποίους σε άλλες κριτικές σχεδόν ταυτίζομαι.

Καλά να είμαστε λοιπόν, να συνεχίζουμε τα γευστικά μας ταξίδια τόσο σε νέους όσο σε παλιούς κι αγαπημένους προορισμούς...