indulge

των έμπιστών σου

Μοντέρνες ταβέρνες - Πετράλωνα, Αθήνα
Ιούλ
2017

Σας έχει τύχει ποτέ όλα τα σημάδια να δείχνουν ότι μια βραδιά δε θα είναι καλή και τελικά να είναι μια από αυτές τις όμορφες χαλαρωτικές βραδιές; Μου συμβαίνει, αλλά δυστυχώς σπάνια... Η Παρασκευή της 16ης Ιουνίου λοιπόν ήταν μία τέτοια.

Δε βρίσκαμε διαθεσιμότητα στις πρώτες επιλογές μας, είχαμε ένα θεματάκι με την ώρα λόγω υποχρεώσεων, η τοποθεσία έπρεπε να είναι κοντινή (όλα προβλέπονται όταν μένουν τα παιδιά πίσω) και μια πιο minor επιθυμία να υπάρχει (εξωτερικός) χώρος καπνιζόντων. Πρώτος και απαράβατος κανόνας το καλό/νόστιμο/ποιοτικό φαγητό! Όλα τα πετύχαμε, εκτός από το χώρο καπνιζόντων, αλλά ποσώς μας ένοιαξε!

Θετική εντύπωση μας έκανε ο χώρος, όταν τον πρωτοαντικρύσαμε. Είναι ένα μικρό μαγαζάκι, όμως τόσο κουκλίστικο, περιποιημένο και καθαρό που δε δώσαμε βάση στο μέγεθός του. Τα χρώματα σε τοίχους και τραπεζοκαθίσματα έπαιζαν σε λευκό και ανοιχτό γκρι, ενώ σε κάθε τραπεζάκι ήταν τοποθετημένο ένα βαζάκι με φρέσκο λουλούδι, λεπτομέρειες που αποπνέουν μια ηρεμία. Αυτό φάνηκε και στη συμπεριφορά των πελατών, οι οποίοι κατά έναν περίεργο τρόπο μιλούσαν όλοι χαμηλόφωνα. Σα να μην ήθελε κανείς να το "χαλάσει".

Ήρθε η σερβιτόρα και μας έφερε τα κουβέρ και τους καταλόγους. Ο κατάλογος ήταν σχετικά μικρός, αλλά πλήρης. Θεωρώ ότι κάλυπτε όλες τις προτιμήσεις. Το πρόβλημα που δημιουργήθηκε στην παρέα ήταν ότι θέλαμε να δοκιμάσουμε όλες τις γεύσεις, ήμαστε όμως μόνο τέσσερις. Φυσικά δεν πτοηθήκαμε και θα γίνει αμέσως αντιληπτό με την αναλυτική περιγραφή της παραγγελίας.

Αφίχθη στο τραπέζι μας ψωμί λευκό και ολικής μαζί με ένα μπολάκι ελιές διαφόρων ποικιλιών και μπουκάλι νερό, όχι εμφιαλωμένο. Παραγγείλαμε:

- Σαλάτα ρόκα με πορτοκάλι
Πλούσια γευστική σαλάτα με μυρωδάτη ρόκα, sauce πορτοκαλιού και κομματάκια πορτοκάλι.

- Φάβα με φρέσκο κρεμμύδι
Πόσο ταιριαστό είναι το φρέσκο κρεμμυδάκι με το αγαπημένο μου όσπριο; Πολύ και ομολογώ ότι δεν είχα δοκιμάσει ξανά αυτόν το συνδυασμό.

- Τηγανητές πατάτες
Τραγανές και χρυσαφένιες. Κανείς δεν μπορεί να φάει μόνο μία...

- Κολοκυθοκεφτέδες
Γενναίο το μέγεθός τους και συνοδεύονταν από κόκκινη sauce. Θα τους προτιμούσα μικρότερους, ώστε να είναι πιο τραγανοί και θεωρώ ότι η sauce ήταν αταίριαστη/περιττή.

- Φέτα ψητή με κρούστα, μέλι και σουσάμι
Εξαιρετική εκτέλεση σε ένα συνηθισμένο πλέον πιάτο.

- Ομελέτα με σύγκλινο Μάνης και καρδιές αγκινάρας
Φίλη με την ομελέτα δε με λες ούτε με το σύγκλινο. Προτιμώ την αγκινάρα ωμή ως συνοδευτική της ρακής. Παρ' όλα αυτά, το σύνολο ήταν αξιοπρεπές.

- Κότσι για 2 άτομα
Έξοχο! Το μαλακό κρέας, η ξεροψημένη πέτσα και η γλυκιά σαλτσούλα αξίζουν ένα καθαρό 9άρι στα 10. Το 10άρι είναι επάξια κερδισμένο αλλού εδώ και χρόνια...

- Νιόκι με γκοργκοντζόλα, καπνιστό σολομό και μπρικ
Δεν είμαι φαν των νιόκι, που γενικά μου φαίνονται άνοστα κι εδώ συνδυάστηκαν με αρκετά έντονες γεύσεις (σολωμός+μπρικ). Σωστή σκέψη, νομίζω το τελικό αποτέλεσμα ήταν υπέρ το δέον "θαλασσινό". Στους έτερους της παρέας άρεσαν πολύ.

- Κοντοσούβλι κοτόπουλο με ντομάτα, κρεμμύδι, φουρνιστή πίτα και τζατζίκι
Μια μικρή ένσταση εδώ, το "τζατζίκι" δεν ήταν τζατζίκι. Ήταν δροσερή, αρωματική σως γιαουρτιού και όταν λέω αρωματική, δεν εννοώ το άρωμα σκόρδου που ήταν άφαντο. Τα υπόλοιπα συστατικά του πιάτου ήταν καλά, χωρίς να ξεχωρίζει κάποια γεύση.

- Ριζότο με άγρια αρωματικά βασιλομανίταρα
Θεσπέσιο! Δεν έχω λόγια.

Δε μας έφτασε ο χαμός που κάναμε με τα φαγητά, είχα διαβάσει τα καλύτερα και για τα γλυκά τους. Ήταν δυνατόν να μην τα δοκιμάσουμε; Όχι βέβαια, απαντάω μόνη μου.

- Cheese cake με μέλι
- Μους σοκολάτα
- Χαλβάς σιμιγδαλένιος με κρέμα, φιστίκια Αιγίνης και καραμέλα.

Τί να πω για τα γλυκά... Το ένα καλύτερο από το άλλο! Αέρινο και πρωτότυπο το cheesecake, ελαφριά και με σωστές ισορροπίες η μους και ο χαλβάς σε μια καθόλου παραδοσιακή έκδοση που επίσης μου άρεσε, αν και όχι περισσότερο από την παραδοσιακή.

Αυτό που θέλω να τονίσω αγαπητοί αναγνώστες και σας παρακαλώ δώστε βάση είναι το ΥΠΕΡΤΑΤΟ γλυκό, που ήταν -αν θυμάμαι καλά- ημέρας.

- Τάρτα λεμόνι καραμελωμένη
Ούτως ή άλλως το προτιμώ σαν γλυκό όπου το πετύχω. Εδώ ήταν θεϊκό! Ήμουν σκασμένη από τα υπόλοιπα, αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να μείνει στο πιάτο. Μπουκιά και βήμα πιο κοντά στον παράδεισο. Τα συγχαρητήριά μου! Έκλεψε με μεγάλη ευκολία την πρώτη θέση στην καρδιά μου από την τάρτα λεμόνι του BBQ (Νέα Σμύρνη) που κρατούσε εδώ και χρόνια τα σκήπτρα...

Από ποτά πήραμε μισό κιλό κρασί, μία μπύρα και 6-7 κόκα κόλες περίπου.

Η εξυπηρέτηση ήταν άμεση με σωστή ροή των πιάτων. Κάποιες αμήχανες προσπάθειες για light χιούμορ δεν ευδοκίμησαν ιδιαίτερα, αλλά το αποδίδω στο διαφορετικό είδος που προτιμά ο καθένας. Όλα καλά!

Για την υπερβολική παραγγελία μας κληθήκαμε να πληρώσουμε 120 ευρώ (μας κέρασαν το ένα γλυκό). Πολύ καλή σχέση ποιότητας-τιμής, αν συνυπολογίσουμε ότι αν τρώγαμε ανθρώπινα, θα μπορούσαμε να ταΐσουμε άλλον ένα ενήλικα...

Το Χρύσα Χρύσα μου έμεινε στο μυαλό ως μια πολύ όμορφη ανάμνηση εστιασμένη στο υπέροχο φαγητό και την καλή παρέα (Θοδωρή-Τζένη προσκυνώ).

Θέλω να ξαναπάω; Χθες!!!

CHE
Μεξικό - Κούβα - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα
2017

Πρώτη (wannabe) εμπειρία με το CHE.
Συζυγική συζήτηση στο σπίτι.
- Αγάπη μου, θες να βγούμε μέσα στην εβδομάδα με το Θοδωρή και τη Τζένη;
- Βεβαίως. Θέλεις να βρω μαγαζί;
- Όχι, θα το αναλάβει ο Θοδωρής. Μου είπε ότι άνοιξε ένα καινούριο μαγαζί στον Πειραιά, φαίνεται πολύ καλό και θέλουν οπωσδήποτε να το δοκιμάσουμε.
- Οκ, δεν έχω πρόβλημα, απάντησα προσπαθώντας να τιθασεύσω την περιέργειά μου.
Φυσικά δεν τιθασεύτηκε, έψαξα για το μαγαζί πληροφορίες, εικόνες, μενού φαίνονταν όλα ευοίωνα.
Κάποιες ώρες μετά...
- Δε βρήκαν τραπέζι ούτε για δείγμα, θα πάμε αλλού. Βρες εσύ μαγαζί.

Δεύτερη εμπειρία με το CHE.
Συναδελφική/φιλική συζήτηση στο γραφείο μια Τσαγκαροδευτέρα (12 Ιουνίου) από αυτές τις όμορφες...
- Ρε παιδιά, πόσος καιρός έχει περάσει από την τελευταία φορά που βγήκαμε;
- Μήνες!
- Δεν κανονίζουμε την Τετάρτη κάτι;
- Ναι ναι!
- Πού θα πάμε; Ηλιούπολη να φανταστώ; Νίκο ή Μανώλη;
- Όχι αυτή τη φορά. Προτείνω Πειραιά να αλλάξουμε λίγο. Για πες μας εσύ που ασχολείσαι με αυτά, σε ποιο μαγαζί να πάμε;
- Έχει ανοίξει ένα καινούριο μαγαζί, δεν έκατσε να πάω, αλλά θα ήθελα να το δοκιμάσουμε.
- Οκ, έκλεισε.
- Όχι, δεν έκλεισε, κάτσε να βρω πρώτα τραπέζι και τα ξαναλέμε.
Ακολούθησε τηλεφώνημά μου για κράτηση και μεγάλη έκπληξη που βρήκα αμέσως 6άρι τραπέζι για την Τετάρτη στις 21:30.

Τετάρτη στις 21:25 παρκάρω αριστοτεχνικά στη θέση parking που εντόπισα μετά δυσκολίας και 3 πειραιώτικα οικοδομικά τετράγωνα μακριά. Δεν έχω προλάβει μα βγω από το αυτοκίνητο και χτυπάει το τηλέφωνο.
- Έλα!
- Έλα, έφτασες;
- Μόλις πάρκαρα, έγινε κάτι;
- Έκανες κράτηση;
- Εννοείται, θα σε κατέβαζα από τα Μελίσσια χωρίς κράτηση;
- Η κοπελιά εδώ λέει πως δεν τη βρίσκει.
- ΕΡΧΟΜΑΙΙΙΙ!

Μετά από συνεννόηση με τον υπεύθυνο, βρέθηκε το λάθος (είχε καταλάβει Τρίτη και όχι Τετάρτη) και με αρκετά εξυπηρετική διάθεση μάς τοποθέτησε σε ένα -άνετο μάλιστα- τραπέζι, τη στιγμή που δεν έπεφτε καρφίτσα...

Ο χώρος με ξετρέλανε. Είναι χαλαρός. Είναι εστιασμένος στη Νότια Αμερική. Ακόμα και η ενδυματολογική επιλογή της κοπέλας στην υποδοχή με ταξίδεψε σε εκείνα τα μέρη. Η τεράστια προσωπογραφία της Frida Kahlo ήταν τόσο ταιριαστή όσο και τα latin μουσικά ακούσματα. Όποιος ανέλαβε τη διακόσμηση, θεωρώ πως πέτυχε το κέντρο του στόχου και του αξίζουν συγχαρητήρια. Η ηλικία του πελατειακού κοινού έπαιζε από 18 μέχρι 65 με τους 40ρηδες να κυριαρχούν.

Ένας πολύ πονεμένος τομέας είναι η εξυπηρέτηση. Δυστυχώς, ενώ ήλπιζα να διαφωνήσω, συμφωνώ απόλυτα με τη ΧρύσαΓ που έγραψε τη μοναδική μέχρι τώρα κριτική. Το αισιόδοξο της υπόθεσης είναι ότι πραγματικά φαίνεται προσπάθεια και ενδιαφέρον από όλα τα παιδιά, όχι τεμπελιά κι αδιαφορία. Όμως, δε φτάνει! Κάπου στην πορεία χάνεται η επικοινωνία των σερβιτόρων με την κουζίνα και το μπαρ... Παιδική ασθένεια; Μπορεί. Δικαιολογείται; Όχι. Ξέρεις γιατί; Γιατί είσαι γεμάτος ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ από μέσα Απριλίου που άνοιξες. Δύο μήνες είναι αρκετοί για να εντοπίσεις και να διορθώσεις, έστω να βελτιώσεις, τυχόν λάθη/προβλήματα. Δε νοείται να νιώθει ο πελάτης σου ότι άνοιξες χθες και δεν έχεις βρει τους ρυθμούς σου.

Με την άφιξή μας ερωτηθήκαμε για νερό εμφιαλωμένο ή σε κανάτα, επιλέξαμε κανάτα, παραγγείλαμε μαργαρίτες, οι οποίες ήταν αρκετά καλές (συνολικά πήραμε 6). Και να οι μπύρες και ξανά μπύρες (ισπανικές μπουκάλι και draught, συνολικά 7-8). Και 2 κοκτέιλ porn star ("respect" είπε ο φίλος που τα ήπιε) και 3 σφηνάκια τεκίλα κυρ-Στέφανε... Σχεδόν όλα τα ποτά καταναλώθηκαν κατά τη διάρκεια αναμονής των 5 (! ) πιάτων που παραγγείλαμε - πέντε και ολογράφως, αν δεν έγινε σαφές.

Τα άνωθεν αναφερόμενα πιάτα ήταν:

(Μετά από 1,5 ώρα αναμονής)
- 2 paella θαλασσινών.
Προσγειώθηκαν πρώτες στο τραπέζι και ήταν γευστικότατες! Μπουκιά και συγχώριο! Πλούσια γεύση, όμορφη παρουσίαση σε μπακιρένιο ταψάκι. Μεγάλη μερίδα, αλλά την κατάφερα.

(Μετά από επιπλέον 0,5 ώρα αναμονής)
- enchilladas κοτόπουλο (ορεκτικό)
Σίγουρα δεν ήταν κακό, αλλά κατά τη γνώμη μου, ήταν το πιο αδύναμο πιάτο σε σχέση με τα υπόλοιπα.
- black angus burger
Χοντρό ζουμερό μπιφτέκι από άριστης ποιότητας κιμά. Συνοδευόταν από τηγανητή mandioca (η ρίζα του φυτού γιούκα), η οποία μοιάζει λίγο με τηγανητή πατάτα και το ψωμάκι του burger ήταν φτιαγμένο από την ίδια πρώτη ύλη. Το burger μου άρεσε πολύ, δεν μπορώ να πω το ίδιο και για το συνοδευτικό.
- picanha
Συνοδευόταν από περουβιανές πατάτες. Μακράν το καλύτερο πιάτο που δοκίμασα! Εκστατική και τέλεια ισορροπημένη γεύση, η μερίδα μου φάνηκε μικρή.

Tα παραπάνω κόστισαν 192€. Ο ένας από τους 6 της παρέας δεν παρήγγειλε φαγητό και οι υπόλοιποι παραγγείλαμε από ένα πιάτο ο καθένας. Ούτε σαλάτες ούτε ορεκτικά (πήραμε ένα ορεκτικό, αλλά εκτέλεσε χρέη κυρίως πιάτου). Επίσης, ήπιαμε αρκετά, οπότε η δική μας παραγγελία δεν μπορεί να κριθεί για το vfm.

Αν υποθέσουμε ότι πηγαίνει ένα ζευγάρι και παίρνει 1 σαλάτα, 1 ορεκτικό, 2 κυρίως και 2 κοκτέιλ, σίγουρα θα ξεπεραστούν τα 30€/άτομο. Με δεδομένη αυτή την εξυπηρέτηση είναι υπερβολικά. Σε άλλη περίπτωση, θα ήταν ανεκτά, διότι το φαγητό δεν απογοήτευσε, τουναντίον.

Το προτείνω; Δεν ξέρω. Ίσως για ποτάκι. Για φαγητό μόνο αν διαθέτετε ατσάλινα νεύρα ή χαλαρή διάθεση όπως εμείς... (3,5 στη γεύση και 1,5 στην εξυπηρέτηση στρογγυλοποιήθηκαν αναγκαστικά)

Πάντως έχω τεράστια περιέργεια αν θα μακροημερεύσει αυτός ο χώρος. Αν δε διορθωθούν στην εξυπηρέτηση και συνεχίζει να γεμίζει καθημερινά, θα σημαίνει πως η δύναμη του marketing νικάει τα πάντα...

Ψαροταβέρνες - Κερατέα, Αθήνα
2017

Λίγο η προτίμηση σε αγαπημένα μαγαζιά, λίγο ο φόβος της δοκιμής νέων μιας και οι έξοδοι έχουν περιοριστεί αρκετά, λίγο το ξενέρωμα όταν το αγαπημένο site μεταλλάσσεται σε τατιανίστικη εκπομπή, έφτασε τους 3 μήνες η αποχή... Δε δύναμαι όμως να μην καταγράψω την εμπειρία μου από αυτό το καλά κρυμμένο διαμαντάκι, μιας και μου χάρισε ένα πολύ όμορφο καλοκαιρινό απόγευμα.

Ένα μεσημέρι μιας ηλιόλουστης Παρασκευής του Μαΐου λοιπόν, κανόνισε κέρασμα εκεί ο προϊστάμενος αμέσως μετά τη δουλειά. Με τέτοιο υπέροχο καιρό δεν κρατιόμασταν από το πρωί και μόνο στη σκέψη ότι το απόγευμα θα τρώγαμε θαλασσινά δίπλα στο κύμα.

Η διάρκεια της διαδρομής από το Μαρούσι ήταν ένα 40λεπτο περίπου μέσω Αττικής Οδού με την πολύτιμη συνδρομή του gps. Πετάς το αυτοκίνητο όπου βρεις, περνάς την ταμπελίτσα "Ωράριο λειτουργίας 13:00-18:00", διασχίζεις το πλαϊνό μέρος ενός σπιτιού και τσουπ! Να τα τραπεζάκια, οι καρεκλίτσες και η θάλασσα στα πόδια σου.

Δεν πρόσεξα ιδιαίτερα τον εσωτερικό χώρο, διότι καθίσαμε στον εξωτερικό, ο οποίος ήταν περιποιημένος και καθαρός όπως και οι τουαλέτες. Πληροφοριακά, δε διαθέτουν pos, οι συναλλαγές γίνονται αποκλειστικά με μετρητά.

Η παραγγελία 10 ατόμων ήταν αρκετά πλούσια. Παραγγείλαμε:

- αλμύρα (*2)
- χωριάτικη σαλάτα (*2)
- τυροκαυτερή
- σαγανάκι
- πατάτες τηγανητές(*2)
- κολοκυθοκεφτέδες (*2)
- γαύρος μαρινάτος (*2)
- καλαμαράκια τηγανητά (*2)
- χταπόδι ψητό ξυδάτο (*2)
- μύδια αχνιστά (*2)
- μπαρμπούνια (δε γνωρίζω το βάρος, είπαμε γύρω στα 30 κομμάτια)
- σουρωτή
- ούζο
- μπύρες
Ήρθε επίσης εμφιαλωμένο νερό και ψημένο ψωμί.

Για να μη μακρηγορώ με τις εντυπώσεις από κάθε πιάτο ξεχωριστά, ήταν όλα απολαυστικά! Αέρινο τηγάνισμα, ολόφρεσκη πρώτη ύλη! Όσο και να ψάξω, δε βρίσκω να πω κάτι αρνητικό. Όλα αυτά τα υπέροχα εδέσματα σε συνδυασμό με την ηρεμία που μεταδίδει η θάλασσα μακριά από την πολυκοσμία και τη βουή της πόλης είναι ικανά να σε ταξιδέψουν νοερά σε νησί.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη, δεδομένου βέβαια ότι συνολικά ήμαστε 3-4 παρέες κατά τη διάρκεια της παραμονής μας εκεί. Δυστυχώς, δεν μπορώ να παρέχω την πληροφορία της τιμολόγησης, καθώς το γεύμα ήταν κερασμένο.

Το προτείνω με τα χίλια! Να έχετε υπόψη ότι τα Σαββατοκύριακα, ιδιαίτερα τώρα που πλησιάζει απειλητικά το καλοκαίρι, η κράτηση είναι απαραίτητη.

Καλό μας καλοκαίρι λοιπόν!

Ελληνική κουζίνα - Πολιτεία - Κεφαλάρι, Αθήνα
2017

Είχα αρχίσει να πιστεύω ότι είναι καρμικό να μην πάω ποτέ σε αυτό το εστιατόριο... Είχα φτάσει σε σημείο να λέω στον άντρα μου "Σε παρακαλώ μην κάνεις ξανά κράτηση στο Ελαίας Γη, γιατί κάτι κακό θα γίνει". Ο λόγος γι' αυτό; Τρεις φορές κράτηση για επέτειο ή γενέθλια και τις τρεις χρειάστηκε να ακυρωθεί είτε με δυσάρεστη αιτία είτε με πολύ δυσάρεστη αιτία.

Έρχεται λοιπόν η Παρασκευή και 13 (τυχαίο δε νομίζω) Ιανουαρίου του σωτήριου έτους 2017 για της οποίας το βράδυ είχαμε κάνει κράτηση στις 21:30. Το πρωί δεν ξεκινάει με τους καλύτερους οιωνούς, καθώς με βρίσκει να πονάω και οι κράμπες συνεχίζονται ολημερίς. Το απόγευμα η μικρή αρχίζει να "τα μασάει" όσον αφορά το βραδινό της ύπνο στη γιαγιά και τον παππού, ενώ άλλες φορές κάνει party. Τελευταίο update "Βάλτε μου μαζί πιτζάμες και οδοντόβουρτσα και θα δούμε". Με αυτά τα όχι και τόσο ενθαρρυντικά δεδομένα λοιπόν ξεκινάμε (στις 20:45 από κέντρο) για την έξοδό μας. Φτάνουμε καθυστερημένα στις 21:50 λόγω της απίστευτης κίνησης και με το μάτια στο κινητό, μήπως καλέσει η μικρή.

Ο ευγενέστατος κύριος έξω από το εστιατόριο παραλαμβάνει το αυτοκίνητό μας και μπαίνουμε στην είσοδο. Από τα πρώτα κιόλας βήματα αισθάνεσαι τη μυστικιστική ατμόσφαιρα κατεβαίνοντας αργά τα ξύλινα σκαλοπάτια... Ακόμα και ο ήχος του τακουνιού πάνω στο ξύλο περνώντας την πέτρινη υπόγεια στοά ακούγεται ανατριχιαστικός. Η μυρωδιά της υγρασίας συνδυαστικά με τον ήχο του νερού από τη μικρή πέτρινη βρύση στη διαδρομή, μας έστειλε σε άλλη εποχή. Αισθάνθηκα ότι βρίσκομαι σε πέτρινο πύργο 200 χρόνια πίσω. Λίγο πριν το τέλος του λαβυρίνθου μας κέρασαν ένα σφηνάκι ρακή κι ελιές. Κάπου εκεί ξεχάστηκε και το κινητό και οι αναποδιές της μέρας και όλα.

Μας υποδέχθηκε ο υπεύθυνος και μας οδήγησε στο τραπέζι μας. Ωραίος και ο εσωτερικός χώρος με δύο δέντρα ελιάς να δεσπόζουν ανάμεσα στα άνετα τραπέζια, όχι όμως τόσο εντυπωσιακός όσο ο προηγούμενος. Θετική εντύπωση άφησε και ένα όμορφα διακοσμημένο σαλονάκι στην υποδοχή, που εκτελεί και χρέη καπνιστηρίου. Αν το ήξερα από την αρχή ή είχα ρωτήσει, θα το τιμούσα.

Ας περάσω λοιπόν στην περιγραφή του φαγητού, το οποίο είναι και το σημαντικότερο σε κάθε κριτική. Ο σερβιτόρος μας προέτρεψε να επιλέξουμε το μενού των 14 πιάτων, αλλά δε χρειαζόταν μιας και ήμαστε ήδη αποφασισμένοι πως αυτό θα παραγγέλναμε.

- Σούπα τραχανά με χαλούμι
Απίστευτα γευστική η σούπα, αν και ο τραχανάς δεν είναι και το καλύτερό μου. Το ψητό σχεδόν τραγανιστό χαλούμι σε κυβάκια προσέδιδε κάτι το διαφορετικό κυρίως στην υφή και όχι τόσο στη γεύση της βελουτέ σούπας. Το μεγαλύτερο ρόλο στην τελική γεύση θεωρώ πως έπαιξαν τα καρυκεύματα, που την έκαναν ελαφρώς πικάντικη και την κατέστησαν ως ένα από τα τρία δυνατότερα πιάτα του καταλόγου.

- Ελιόψωμο & Ψωμί καλαμποκιού
Πολύ καλά αμφότερα. Θα μπορούσαν να σερβίρουν από ένα σε κάθε άτομο και όχι 2 συνολικά, ώστε να μπορούμε να δοκιμάσουμε και από τα δύο. Ούτως ή άλλως το μέγεθος ισοδυναμούσε με μικρή ατομική μερίδα, όπως στο μενού των αεροπορικών εταιρειών.

- Χειροποίητες πιτούλες με ελαιόλαδο και ρίγανη
Αρκετά καλές, αντικατέστησαν τα ψωμάκια που τελείωσαν γρήγορα.

- Ελιοσαλάτα
Όχι κάτι ιδιαίτερο, τρωγόταν ευχάριστα. Επιτυχημένη η προσθήκη του μυρωδικού.

- Κατίκι Δομοκού με μους κόκκινης πιπεριάς
Αυτή η αλοιφή ήταν πιο πρωτότυπος συνδυασμός και καταναλώθηκε αμέσως.

- Μελιτζανοσαλάτα
Μεγάλος ο ντόρος γι' αυτό το πιάτο, διότι το τελευταίο στάδιο της παρασκευής γίνεται από τον σερβιτόρο μπροστά στον πελάτη. Εδώ θα διαφοροποιηθώ από τους άλλους χρήστες τολμώντας να πω ότι δε μου άρεσε καθόλου. Η έντονη γεύση του καρυδιού σε συνδυασμό με μια άλλη γεύση, την οποία δεν μπόρεσαν να αναγνωρίσουν οι γευστικοί μου κάλυκες, έκλεβαν την δόξα από το κάπνισμα της μελιτζάνας, που θα έπρεπε να είναι ο πρωταγωνιστής.

- Ελληνικά όσπρια
Καλή. Τελεία.

- Σαλάτα “ελαίας γη”
Πέρασε αδιάφορη, προσωπικά με χάλασε το γλυκοφρουτένιο άρωμα της vinaigrette (ρόδι?).

- Μανιταρόπιτα “γυριστή” στο ξυλόφουρνο
Δε δοκίμασα, φυσικά λόγω μανιταριών. Στον άντρα μου άρεσε.

- Σαρμάδες με σάλτσα αυγολέμονο
Άλλο ένα από τα δυνατά πιάτα του καταλόγου. Μερακλίδικος ο κιμάς με έντονη την παρουσία κύμινου και κανελλογαρύφαλλου, ενώ η σάλτσα έδενε αρμονικά. Εξαίσιο το αποτέλεσμα.

Σε αυτό το σημείο μας προσφέρθηκε σορμπέ λεμόνι με βασιλικό, ώστε να "καθαρίσει" η γεύση μας πριν περάσουμε στα κυρίως.

- Μοσχαρίσια μάγουλα στο ξυλόφουρνο με πουρέ καπνιστής μελιτζάνας
Το τρίτο και τελευταίο - πάντα κατά τη γνώμη μου- δυνατό πιάτο. Η αλήθεια είναι πως δε μου θύμισε μοσχαρίσια μάγουλα, διότι τα έχω συνηθίσει λίγο πιο λιπαρά, πιο πολύ θύμιζε ένα καλό κομμάτι μοσχάρι κοντά στο κόκκαλο. Άψογα μαγειρεμένο (κοκκινιστό) όπως και να έχει. Ο συνοδευτικός πουρές ήταν εξαιρετικός και δυσανάλογα μεγάλης ποσότητας σε σχέση με το μοσχάρι.

- Σιγομαγειρεμένο μοσχαρίσιο κότσι στο ξυλόφουρνο με λαχανικά, σφραγισμένο με ζυμάρι
Σερβίρεται σε πήλινο σκεύος που αποσφραγίζεται στο τραπέζι εκείνη την ώρα. Παρ' όλα αυτά δε με συγκίνησε ούτε οπτικά (κυρίως) ούτε γευστικά. Συνοδευόταν από καλοκάσι (καθόλου του γούστου μου), καροτάκια και δε θυμάμαι ποια άλλα λαχανικά. Δοκίμασα μια μπουκιά από την ομολογουμένως μεγάλη ποσότητα, αλλά δε λαχτάρησα δεύτερη.

Κλείσαμε με:
- Παγωτό λουκούμι τριαντάφυλλο
Το μπολάκι παγωτού σερβίρεται εντυπωσιακά τοποθετημένο σε ένα μεγάλο χρωματιστό κομμάτι πάγου που διατηρεί τη θερμοκρασία του και δεν το αφήνει εύκολα να λιώσει. Η γεύση του ήταν πραγματικά ίδια με λουκουμιού τριαντάφυλλο. Αν σας αρέσει το λουκούμι τριαντάφυλλο, θα σας αρέσει κι αυτό.

- Εκμέκ με άρωμα καφέ
Δεν μπορώ να είμαι αντικειμενική σε αυτό το γλυκό, διότι ενώ λατρεύω τον καφέ, δε μου αρέσει να τον γεύομαι σε γλυκό.

- Μαστιχωτή μους πικρής σοκολάτας
Η παρουσίαση ήταν τραγική και δε θα επεκταθώ. Καλή γενικά η μους, δε με τρέλανε, απόλαυσα όμως το συνδυασμό της με το παγωτό.

- 1 ποτήρι λευκό κρασί
Ήθελα να πιω κρασί, ο άντρας μου δεν πίνει, οπότε απορρίφθηκε όλη η πλούσια λίστα κρασιών. Σε μικρό εμφιαλωμένο μπουκάλι είχε 4 επιλογές κρητικής παραγωγής. Όπως έχω ξαναδηλώσει, λατρεύω την Κρήτη και τους ανθρώπους της, αλλά το κρασί τους κατά κανόνα δεν πίνεται, οπότε δεν τόλμησα τη δοκιμή. Τελευταία μου ευκαιρία το ποτήρι, όμως ρώτησα και δεν υπήρχε ροζέ κρασί, το οποίο προτιμώ. Σε αυτό το σημείο, ο σερβιτόρος το πήρε πάνω του και μου είπε ότι θα μου φέρει ένα ποτήρι "πολύ ωραίο λευκό κρασί". Δυστυχώς, δε μου άρεσε καθόλου, ήπια 2 γουλιές και κατά τη διάρκεια του γεύματος ζήτησα να αλλαχθεί με μια coca-cola.

- 2 coca-cola
- 1 εμφιαλωμένο νερό

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή. Η ροή των πιάτων ομαλή και φύγαμε ευχαριστημένοι.

Για το παραπάνω πλήρες γεύμα ο λογαριασμός ήταν 83€. Προς τιμήν τους, δε χρεώθηκε το κρασί.

Κάποιες μερίδες ήταν μικρές, άλλες πλούσιες. Συνολικά, δεν υπάρχει περίπτωση να μην ικανοποιηθεί πελάτης από την ποσότητα. Η ποιότητα των πρώτων υλών επίσης καλή. Από την άλλη, η αξιολόγηση της εκτέλεσης έγκειται στο προσωπικό γούστο του καθενός.

Αν υπήρχε το η κλίμακα του μισού στη βαθμολογία, αυτή θα διαμορφωνόταν ως εξής: Γεύση 2,5 - Εξυπηρέτηση 3,5 - Χώρος 4 - VFM 2,5, όμως αναγκαστικά θα γίνουν οι απαραίτητες στρογγυλοποιήσεις.

Πλέον ικανοποίησα την περιέργειά μου για το εστιατόριο και έχω προσωπική άποψη. Θα ξαναπάω; Πιθανότατα όχι. Θα το πρότεινα; Ναι για την εμπειρία, χωρίς να περιμένετε εξωπραγματικές γεύσεις.

Υ. Γ. Διάβασα σχεδόν όλες τις κριτικές για το εστιατόριο, πριν το επισκεφθώ. Με μεγάλη για τα δικά μου δεδομένα συγκράτηση, θα πω μόνο πως θα ήταν καλό όποιος διαφωνεί με την πλειοψηφία - σωστή και υγιής η ποικιλομορφία απόψεων- να εκφράζεται κόσμια για τους υπόλοιπους.

Bar Restaurants - Κουκάκι, Αθήνα
2017

Καλή χρονιά σε όλους κι από μένα με τις καλύτερες ευχές μέσα από την καρδιά μου. Η πρώτη μου κριτική για το 2017 βέβαια αφορά επίσκεψη που πραγματοποιήθηκε το 2016, αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ.

Κυριακή 18 Δεκεμβρίου και ανυπομονούσα να συναντήσω αγαπημένους φίλους (κάποιοι και κουμπάροι πλέον) για brunch, ώστε να έχουμε περισσότερο χρόνο στη διάθεσή μας σε σχέση με έναν απλό καφέ. Για να είμαι ειλικρινής, το Monsieur Barbu δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή, ούτε καν η δεύτερη... Μετά από ξεψαχνιστική αναζήτηση σε sites, blogs και ό, τι άλλο υπήρχε διαθέσιμο για πληροφορίες, βρήκα τα top3 μέρη για brunch κατά τη δική μου κρίση και τηλεφωνώντας από το προηγούμενο πρωί για κράτηση 6 ατόμων, έφαγα 3 διαδοχικά άκυρα. Η συνήθης τηλεφωνική απάντηση: "Είναι κλεισμένο όλο το μαγαζί. Αν θέλετε, μόνο μετά τις 16:00". Brunch στις 16:00 ρε παιδιά; Αυτό το λες και early dinner...

Να είναι καλά ο σαφώς πιο ψύχραιμος από εμένα φίλος, που πέταξε την ιδέα του Monsieur Barbu μέσα στην απογοήτευσή μου. Τηλεφωνώ και με σαφή εξυπηρετική διάθεση η κοπέλα στην άλλη άκρη της γραμμής μας έκλεισε ένα 6άρι τραπέζι για τις 11:30 με ευγενική προειδοποίηση ότι το ίδιο τραπέζι είναι κλεισμένο για τις 14:00. Την καθησύχασα ότι θα φύγουμε στην ώρα μας και αναθάρρησα λίγο.

Η τοποθεσία του μαγαζιού είναι πολύ βολική, σχεδόν δίπλα από το σταθμό ΦΙΞ του μετρό κι επίσης δίπλα στη Συγγρού. Το parking τη συγκεκριμένη ώρα και μέρα ήταν παιχνιδάκι για όλα τα μέλη της παρέας. Θα χαρακτήριζα το χώρο απλά καλό. Η ανομοιομορφία των τραπεζοκαθισμάτων έδινε ένα χαρακτήρα, ο οποίος όμως θα άφηνε καλύτερη εντύπωση αν δεν ήταν τα περισσότερα φθαρμένα ή άβολα. Κάποιες λεπτομέρειες μου άρεσαν ιδιαίτερα, όπως π. χ. ένα παλιό ραδιόφωνο στο πατάρι. Όπως και να έχει, απέπνεε μια ζεστασιά σα να έχεις πάει επίσκεψη σε φιλικό σπίτι (του '70). Το κάπνισμα επιτρεπόταν, τουλάχιστον στο πατάρι που καθίσαμε εμείς.

Ας περάσω στο βασικό σημείο της κριτικής που είναι το φαγητό. Παραγγείλαμε:
- classic burger με τηγανητές πατάτες
- 3 classic burger με αυγό και τηγανητές πατάτες
- αυγά benedict
- σάντουιτς με κοτόπουλο ταντούρι
- croque monsieur
- pancakes με μήλο και κανέλλα
- pancakes με σοκολάτα και μπανάνα
- γλυκιά τάρτα με σοκολάτα και καραμέλα
- 3 διπλούς capuccino
- 1 διπλό ελληνικό
- 1 freddo espresso
- 2 freddo capuccino
Για να μην τα αναλύω ένα προς ένα, όλα τα πιάτα μας άφησαν απόλυτα ικανοποιημένους και φαγώθηκαν μέχρι την τελευταία μπουκιά, αν και μεγαλούτσικες οι μερίδες. Ιδιαίτερη μνεία θα κάνω στο πιάτο που ξεχώρισε και με εξέπληξε ταυτόχρονα ευχάριστα, καθώς είμαι λάτρης των αλμυρών και όχι των γλυκών, τα pancakes με μήλα και κανέλλα, τα οποία ήταν εξαιρετικά!

Όσον αφορά την εξυπηρέτηση, παρ' ότι είχα διαβάσει κακές αξιολογήσεις σε άλλο site, εμείς δεν είχαμε κανένα παράπονο. Μια μικρή παραφωνία αποτέλεσε μια καθυστέρηση του ενός burger με αυγό το οποίο παραγγείλαμε την ώρα που το μαγαζί είχε 100% πληρότητα. Κατά τα άλλα, ό, τι κι αν ζητήσαμε ήρθε άμεσα με ευγένεια και χαμόγελο. Να σημειώσω εδώ πως είχαμε το νου μας στην ώρα αναχώρησής μας, ώστε να μη δημιουργήσουμε πρόβλημα κι εμείς ρωτήσαμε αν ήρθε η ώρα για το λογαριασμό (στις 14:10), η κοπέλα στο σέρβις απλώς το επιβεβαίωσε διακριτικά.

Μιας και ανέφερα το λογαριασμό, αυτός ανήλθε στο ποσό των 83€, πολύ λογικό για την ποιότητα και την ποσότητα των εδεσμάτων που δοκιμάσαμε συν τους καφέδες.

Περάσαμε όμορφα και θα το πρότεινα, τουλάχιστον για brunch που έχω άποψη.

Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Δεν είναι η πρώτη κριτική που κάνω στο μαγαζί. Μάλιστα, εξετάζοντας λίγο πιο αναλυτικά τις κριτικές που έχουν γραφεί στο παρόν site για τα Φουρνομαγειρέματα, διαπίστωσα πως έγραψα την έκτη κριτική και σαφώς ακολούθησαν πολλές, που το φέρνουν στην πρώτη θέση, δικαίως κατά τη γνώμη μου. Αρκετά με τα στατιστικά όμως, διότι καταντούν βαρετά. Ποιο είναι το καίριο ερώτημα;

Γιατί ένιωσα την ανάγκη να επικαιροποιήσω την κριτική μου; Κυρίως, επειδή η προηγούμενη δε με εκφράζει πλέον. Ήταν η αποστασιοποιημένη άποψη μιας πελάτισσας που επισκέφθηκε ένα χώρο εστίασης, δοκίμασε κάποια πιάτα, έμεινε ευχαριστημένη και το κατέγραψε. Εμ, δεν είναι έτσι πια...

Τα Φουρνομαγειρέματα δεν είναι άλλος ένας χώρος εστίασης για μένα. Είναι το απάγκιο μου, το μαγαζί που δε με έχει απογοητεύσει ποτέ, το νούμερο 1 σιγουράκι μου, αυτό που διαλέγω για να πάω με παλιές παρέες, νέες παρέες, συναδέλφους, οικογένεια... Και ξέρετε κάτι; Εκεί βρίσκω άλλη μια οικογένεια. Το Νίκο, τη Μαίρη και το Γιώργο. Οι άνθρωποι που "γέννησαν" το μαγαζί και συνεπώς το αγαπούν σαν παιδί τους. Οι άνθρωποι που είναι πάντα με το χαμόγελο στο στόμα, όχι το προσποιητό το φορεμένο, το άλλο που κάνει μπαμ ότι βγαίνει από την καρδιά τους. Οι άνθρωποι που φαίνονται ακούραστοι και η ψυχούλα τους ξέρει πόση κούραση χωράει στο σώμα τους καθημερινά. Οι άνθρωποι που είναι δίπλα στους πελάτες με τα μάτια και -κυρίως- τα αυτιά ανοιχτά, για να ακούσουν τα καλά, αλλά και τις προτάσεις βελτίωσης. Ας το διατυπώσω σωστότερα. Δε μένουν μόνο στο να ακούσουν τις προτάσεις, τις εφαρμόζουν κιόλας και τις τροποποιούν μέχρι τα τελικά πιάτα να αγγίξουν το τέλειο βάσει των standards τους, τα οποία -πιστέψτε με- είναι ιδιαίτερα ψηλά.

Άνοιγμα παρένθεσης.
Σε αυτό το σημείο, όχι γιατί το οφείλω, αλλά για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι η συνάντηση που έλαβε χώρα στα Φουρνομαγειρέματα μεταξύ κάποιων χρηστών του ask4food, δε διοργανώθηκε από το ask4food, του οποίου οι προτεραιότητες πλέον έχουν αλλάξει. Απλώς κάποιοι χρήστες είχαμε γνωριστεί σε παλιότερες συναντήσεις και διατηρούμε επαφές, οπότε κανονίσαμε καθόλου τυχαία εκεί τη μάζωξή μας. Επίσης, όπως όλοι οι κανονικοί -και όχι οι ψεύτικοι/βαλτοί- χρήστες γνωρίζουν, δε χρηματιζόμαστε για να γράφουμε τις απόψεις μας, αντιθέτως μας στοιχίζει ο κούκος αηδόνι. Δαπανηρό χόμπι, τώρα που το σκέφτομαι πιο φθηνά θα μου ερχόταν μηνιαία το Personal Training και θα ήμουν και fit, αλλά μας αρέσει και το συνεχίζουμε. Δεν ξέρω βέβαια για πόσο ακόμα, μιας και τα πρώτα καμπανάκια έχουν ήδη αρχίσει να χτυπούν...
Κλείσιμο παρένθεσης.

Συνεχίζω με το φαγητό. Θα μπορούσα να αναλύσω όλα τα πιάτα του καταλόγου ένα προς ένα, μιας και τα έχω παραγγείλει ουκ ολίγες φορές, θα μπορούσα να γράψω εντυπώσεις για τα νέα 8 πιάτα που προστέθηκαν στο μενού από το Σεπτέμβριο, αλλά κατέληξα να καταγράψω τα αγαπημένα μου μετά από πάμπολλες επισκέψεις. Δε βάζω συστατικά του κάθε πιάτου, ο αναλυτικός κατάλογος (και με τιμές παρακαλώ) είναι αναρτημένος εδώ στο site.

- Ζυμωτό ψωμί.
Κάθε φορά ζεστό και υπέροχο, απαραίτητο πάντα το refill. Συνοδεύει άψογα το ντιπ με πατάτα που τόσο λατρεύω.

- Μελιτζανοσαλάτα σπιτική
Τέλεια υφή, κάπνισμα όσο πρέπει, ισορροπία γεύσης. Την προτιμώ χωρίς την προσθήκη πάπρικας στο τέλος, ώστε να μην επικαλύπτεται η γεύση της. Αν συμφωνείτε, απλά το επισημαίνετε στο Γιώργο.

- Τυροκαυτερή σπιτική
Τόσο όσο το κάψιμο για τα -light ομολογώ- γούστα μου, εξαιρετική πρώτη ύλη.

- Πράσινη σαλάτα
Όσες σαλάτες και να προσθέσουν, αυτή θα παραμείνει η αγαπημένη μου, αρκεί να μην αλλαχθεί η εξωπραγματική γραβιέρα.

- Φουρνιστή σαλάτα
Τα ψητά λαχανικά στην καλύτερη φουρνιστή εκδοχή τους.

- Σαλάτα New Age *New entry στον κατάλογο*
Πολύ δροσερή, γλυκίζει ελαφρώς, τα συστατικά της έχουν δέσει απόλυτα και τονίζω ότι οι γευστικοί μου κάλυκες επιμένουν γενικά σε παραδοσιακές γεύσεις, που αυτή σίγουρα δεν είναι.

- Πατάτες Crispy “σαν τηγανητές”
Δε χρειάζονται περιγραφή. Τσιμπολογάς ακόμα και όταν είσαι σκασμένος.

- Ρεβυθάδα
Μην την υποτιμάτε, ιδιαίτερα τώρα το χειμώνα, ζεσταίνει τα μέσα σου.

- Πίτα *New entry στον κατάλογο*
Δεν είναι πίτα αυτό το πράγμα. Η κόλαση στο πιάτο είναι. Τα λιωμένα τυριά σαν αφρός σε αντίθεση με την κριτσανιστή ζύμη που προκαλούν απανωτές γευστικές εκρήξεις.

- Σαγανάκι τυριού *New entry στον κατάλογο*
Κάτι έλεγα για τη λατρεία μου στις παραδοσιακές γεύσεις... "Σαγανάκι αλμυρού τυριού σε κρούστα δημητριακών και καρύδι με συνοδεία σπιτικό γλυκό του κουταλιού καρότο". Ε, δεν το λες και παραδοσιακή γεύση. Εκστατική όμως, σίγουρα τη λες.

- Παστουρμαδόπιτα
Ότι τελειότερο έχω δοκιμάσει σε παστουρμαδο-κάτι, κυρίως από τη σκοπιά της ισορροπίας γεύσης.

- Μελιτζάνα στον πηλό
Οκ, μελιτζάνες κοκκινιστές με φέτα είναι, full γιαγιαδογεύση still.

- Κοτόπουλο με μανιτάρια στον πηλό
Σημειωτέον, δεν τρώω τα μανιτάρια, αυτό το πιάτο εξακολουθεί να παραμένει στα αγαπημένα μου, απλώς τα αφαιρώ. Το μοσχοκάρυδο του πάει ταμάμ.

- Κριθαρώτο λαχανικών *New entry στον κατάλογο*
Άψογο και αυτό και η παρουσίασή του και όλα του.

- Ασιάτικο χοιρινό *New entry στον κατάλογο*
Διάβασες "ασιατικό" και περιμένεις γλυκόξινο; Λάθος. Δεν είναι καθόλου γλυκόξινο και όπως με πληροφόρησε ο Νίκος, εκτελεί την αυθεντική συνταγή.

- Ηünkâr beğendi *New entry στον κατάλογο*
Απερίγραπτο χιουνκιάρ. Ακριβώς του γούστου μου και μακράν η καλύτερη εκτέλεση που έχω δοκιμάσει. Το θεωρώ ανώτερο και από το "Ταμάμ" στα Χανιά. Ψυχανεμίζομαι ότι ή θα είναι ο διάδοχος ή θα κονταροχτυπηθεί στα ίσια με το...

- Κότσι Χοιρινό χωρίς λίπος [700 gr. ]
Δε χρειάζεται συστάσεις, τα έχουμε πει, τα έχουμε ξαναπεί. Μη διανοηθείτε να λείψει από την παραγγελία σας. Τώρα πλέον έχει και ανταγωνιστή.

- Στο τέλος τα γλυκά που πάντα κερνούν είναι ο λευκός χαλβάς και μους γιαουρτιού με σοκολάτα. Το πρώτο το λατρεύω, το δεύτερο δεν είναι του γούστου μου.

Από ποτά προτιμώ το ροζέ κρασί Ροδίτη, νομίζω. Πάντα το ξεχνάω και ο Γιώργος μου το θυμίζει, για τέτοια εξυπηρέτηση μιλάμε.
Όσον αφορά τις τιμές, συνήθως βγαίνει γύρω στα 20 ευρώ/άτομο μαζί με ποτό, τρώγοντας και πίνοντας ανθρώπινα, μεγάλο vfm. Όταν ξυπνούν μέσα μας τα ζωικά ένστικτα, μπορεί να βγει και 25ευρώ.

Δεν ξέρω αν έχει μείνει κάποιος που δεν έχει πάει στα Φουρνομαγειρέματα. Αν όχι, το προτείνω.

Εγώ θα συνεχίσω να πηγαίνω γιατί μου αρέσει το φαγητό, μου αρέσουν οι άνθρωποι, μου αρέσει να νιώθω ότι πηγαίνω σε δικούς μου που τους νοιάζομαι και με νοιάζονται, όχι να με βλέπουν σαν πορτοφόλι. Όπως έχει τύχει να πάω να πω ένα γεια, για μια μαστίχα, χωρίς να φάω και με υποδέχθηκαν με την ίδια θέρμη και αγάπη. Όπως, όπως, όπως...

Τώρα που ξαναδιαβάζω και ελέγχω την "κριτική", διαπιστώνω πως διαφέρει κατά πολύ από τις υπόλοιπες κριτικές μου. Ίσως γιατί δε θεωρώ ότι είμαι άξια να κρίνω αυτό το μαγαζί. Πιο πολύ ήταν ένας τρόπος να τους ευχαριστήσω για τις πολύτιμες εμπειρίες που μου έχουν χαρίσει, από τις γευστικές απολαύσεις μέχρι τα χειμωνιάτικα ξενύχτια απολαμβάνοντας υπέροχες συζητήσεις και ανταλλαγή ενδιαφέρουσων απόψεων.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη indulge.

Meat Restaurants - Μελίσσια, Αθήνα

Κυριακή 9 Οκτωβρίου 2016 πουρνό πουρνό και η μέρα ξεκίνησε με όμορφα συναισθήματα κι ενθουσιασμό μιας και ήμουν εθελόντρια σε ένα event, του οποίου τα έσοδα θα πήγαιναν για καλό σκοπό. Όταν τελείωσε η βάρδιά μου στις 14:00, ήμουν εμφανώς κουρασμένη, αλλά ακόμα χαρούμενη. Και φυσικά, τί άλλο; ΠΟΛΥ πεινασμένη. Με μάζεψε ο σύζυγος με το αυτοκίνητο και πρότεινε Kozi's. Δεν είχα ξαναπάει. Και μόνο με τη σκέψη ότι θα έπρεπε να περιμένω για να φάω, καθώς ήξερα ότι δεν κάνουν κρατήσεις, δεν τρελάθηκα με την ιδέα. Στο πλαίσιο της καλής διάθεσης όμως, σκέφτηκα να του κάνω το χατήρι.

Φτάνουμε κατά τις 3 παρά εκεί και περίμεναν ήδη 5-6 παρέες. Απογοήτευση. Δώσαμε όνομα και τηλέφωνο βάσει της τακτικής τους και αναμέναμε υπομονετικά τη σειρά μας. Στο μεταξύ παρατήρησα το χώρο, ο οποίος είναι ευχάριστος, καθαρός και φροντισμένος, με το κάπνισμα ορθώς να απαγορεύεται στον εσωτερικό χώρο. Στο στεγασμένο εξωτερικό χώρο επιτρέπεται. Το μοναδικό μειονέκτημα ότι τα τραπέζια είναι τόσο κολλητά, που ακούς με ουδεμία προσπάθεια τη χαμηλόφωνη συζήτηση των διπλανών σου (όταν φεύγαμε χαιρετηθήκαμε κιόλας).

Μόλις μισή ώρα μετά, σαν από θαύμα, καθόμασταν στο τραπέζι μας και χαζεύαμε τον κατάλογο γεμάτοι χαρά. Παραγγείλαμε:

- Σαλάτα του Καίσαρα (ψητά φιλετάκια κοτόπουλου, παρμεζάνα, μαρούλι και ρόκα με σπιτική ceasar's sauce)
Ήταν η πιο νόστιμη ceasar's που έχω δοκιμάσει ποτέ! Κλασική η γεύση, αλλά λίγο το ζουμερό -παρ' όλο που ήταν στήθος- και άψογα ψημένο κοτόπουλο, λίγο η σωστή ποσότητα αλατιού, λίγο η ceasar's sauce που βρισκόταν επιμελώς ανακατεμένη σε όλη τη σαλάτα, το πιάτο απογειώθηκε.

- Cheesy (ψωμάκι με σκόρδο και mozzarella)
Ομολογώ πως είχα τους ενδοιασμούς μου γι' αυτό το πιάτο και προσπάθησα να αποτρέψω τον άντρα μου να το παραγγείλει, διότι φαντάστηκα ότι θα φουσκώσουμε με το ψωμί και δε θα έχουμε χώρο για τα κυρίως. Εννοείται πως δεν κατάφερα να τον αποτρέψω και πολύ καλά έκανε που δε με άκουσε. Ήρθε ένα μικρό στρογγυλό καρβέλι σκορδόψωμο με 3-4 σχισμές, όπου είχε τοποθετηθεί γενναία ποσότητα του εκπληκτικού αυτού ιταλικού τυριού. Κόλαση!

- Chakalaka (μοσχαρίσια μπριζόλα με νοτιοαφρικάνικα μπαχαρικά)
Ήταν η δική μου επιλογή για κυρίως (ΟΚ, όχι ακριβώς δική μου, με βοήθησαν πολύ μέσω messenger ο Δημήτρης και η Πιπίνα και τους ευχαριστώ) και η κάθε μπουκιά αποτελούσε πραγματικά οργασμό γεύσης! Με medium-well ψήσιμο (ρωτήθηκα) και πανδαισία μπαχαρικών, χωρίς ταυτόχρονα να χάνεται η γεύση του κρέατος, ήμουν στο τσακ να βάλω το κόκκαλο στην τσάντα μου και να την πάρω στην τουαλέτα, σαν τη Βουγιουκλάκη με την καρπουζοφέτα στην ταινία "Το δόλωμα". Θυμήθηκα τους καλούς μου τρόπους και συγκρατήθηκα με κόπο.

- Rib-eye (μπριζόλα μοσχαρίσια χωρίς κόκκαλο μαριναρισμένη με νοτιοαφρικάνικα μπαχαρικά)
Άλλο ένα γευστικότατο πιάτο με medium-well ψήσιμο. Εξαιρετικά ζουμερή με διαφορετικά μπαχαρικά από την chakalaka, τα οποία της ταίριαζαν τέλεια.

- 3 coca-cola (κουτάκια των 330ml)

Δεν παραγγείλαμε γλυκό, γιατί ήμαστε πλήρεις.

TIPS
1) Μην παραγγείλετε πολλά, οι μερίδες είναι μεγάλες. Μία σαλάτα και 2 κυρίως για 2 άτομα είναι ιδανικά, άντε και 1 ορεκτικό αν πεινάτε πολύ.
2) Οι μερίδες περιλαμβάνουν λεπτοκομμένες τηγανητές πατάτες σε ροδέλες, μην παραγγείλετε επιπλέον.

Η εξυπηρέτηση από έναν χαμογελαστό, ιδιαίτερα πρόθυμο και ευγενέστατο νεαρό ήταν ά-ψο-γη. Τονίζω πως το εστιατόριο είχε 100% πληρότητα καθ 'όλη την παραμονή μας εκεί.

Το γεύμα μας ήταν χορταστικό και απολαυστικό, αυτή τη στιγμή που γράφω κι ελέγχω την κριτική μια σιελόρροια την έχω, ενώ ανυπομονώ να ξαναπάω.

Η νόμιμη απόδειξη για την παραγγελία μας στα 62€. Τσιμπημένες οι τιμές, αλλά ένεκα της απόλαυσης "αξία ανεκτίμητη" που λέει και η διαφήμιση...

Προτείνεται χωρίς δεύτερη σκέψη!

Τοπική ελλ. κουζίνα - Ν.Κόσμος, Αθήνα

Πέρασε το καλοκαίρι, κοντεύει να βγει και το φθινόπωρο και νομίζω δεν παίρνει άλλη αναβολή η επιστροφή μου στην ενεργό δράση του site... Μη νομίζετε ότι δεν έβγαινα για φαγητό, αλίμονο. Για τέτοια με περάσατε; Όμως, λίγο οι (ας τις πούμε) διακοπές, λίγο τα δυσάρεστα και καπάκι ευχάριστα γεγονότα που έτυχαν και είμαι κοντά στο να ξεχάσω που πήγα και τί δοκίμασα. Ευτυχώς, οι εντυπώσεις ξεκαθαρίζουν σε βάθος χρόνου. Πάμε λοιπόν.

Ήταν ένα πραγματικά ζεστό βράδυ καθημερινής του Ιουλίου, όταν αποφασίσαμε να επισκεφθούμε το Σαραντατρίο. Ήθελα πολύ καιρό να πάω, πρόλαβε ο σύζυγος και το δοκίμασε πρώτος, αλλά δεδομένης της ικανοποίησης της πρώτης φοράς, είπαμε να το επαναλάβουμε με φίλους.

Πενταμελής η παρέα μας και μόλις που προλάβαμε το τελευταίο τραπέζι της αρκετά όμορφης αυλίτσας. Δυστυχώς, η έντονη ζέστη της βραδιάς αφαίρεσε ετσιθελικά ένα μεγάλο μέρος της απόλαυσης του φαγητού μας. Ένας θεόσταλτος τεράστιος ανεμιστήρας είχε τοποθετηθεί στον τοίχο, αλλά μόνο σε μια μικρή γωνία της περιστροφής του μας δρόσιζε. Μικρό το τραπέζι, φαγανοί εμείς και η εντατική εξάσκηση στο πιατοjenga απαραίτητη. Η εξυπηρέτηση από μια γλυκιά κοπέλα ήταν πολύ σωστή, μας έφερε ζεστό ψωμί σε χαρτοσακούλα και δροσερό νερό κανάτας και κάπως έτσι φτάνουμε στην παραγγελία μας.

- Ταμπουλέ
Λεμονάτο, νόστιμο με ιδανική αναλογία υλικών, έβγαζε έντονη τη φρεσκάδα του.

- Τζατζίκι (* 2)
Όχι ακριβώς. Γιαούρτι με ψιλοκομμένα ψητά λαχανικά. Ήταν αδιαμφισβήτητα καλό και ελαφρύ, όμως δεν κατάλαβα καθόλου το σκόρδο (αν υπήρχε) και γι' αυτό το λόγο έχω μια ένσταση μόνο ως προς την ονομασία του.

- Τηγανιτές πατάτες (* 2)
Υπέροχες, χρυσαφένιες με μπόλικη πάπρικα.

- Πεϊνιρλί
Τί γεύση ήταν αυτή Παναγία μου; Η τραγανή ζύμη με το βουτυράκι ήταν κόλαση και τα υπόλοιπα συστατικά απολύτως ισορροπημένα. Από τα top πιάτα του μαγαζιού κατά τη γνώμη μου αν και γενικά δεν είμαι φαν του.

- Κεφτεδάκια με κομμένες πίτες και σάλτσα από κόκκινη πιπεριά
Υποκειμενικό μεν αδιάφορο δε. Δε με ενθουσίασε καθόλου.

- Λουκάνικο
Αρκετά καλό το λουκάνικο, αλλά με κέρδισε περισσότερο η συνοδευτική σαλάτα με το καρότο, η οποία ήταν ακριβώς του γούστου μου.

- Παϊδάκια κοτόπουλου με bbq sauce
Δυνατό πιάτο, ζουμερά και πικάντικα τα παϊδάκια, ενώ η sauce τα συνόδευε άψογα.

- Πανσέτα σχάρας μαριναρισμένη
Να και το outsider. Εμένα και το χοιρινό φίλους δε μας λες. Η πανσέτα συνήθως σερβίρεται ή λεπτοκομμένη και στεγνή ή χοντροκομμένη ζουμερή full στο λίπος. Και καταφθάνει στο τραπέζι μας κομμένη σε λωρίδες με τα μπαχαρικά της, τα ζουμάκια της, τα όλα της. Στον απολογισμό την τοποθετώ στο ίδιο σκαλί με το πεϊνιρλί.

- Λαχματζούν με sauce γιαουρτιού
Αξιοπρεπές πιάτο, όχι αξιομνημόνευτο.

- Για επιδόρπιο παραγγείλαμε ένα σουφλέ σοκολάτας κι ένα προφιτερόλ για τη μέση. Ήταν και τα δύο πολύ προσεγμένα κι επιτυχημένα γλυκά, προσωπικά δίνω προβάδισμα στο προφιτερόλ, αλλά οι μερίδες ήταν τουλάχιστον αστείες.

Ήπιαμε:
- 1/4 ρακή, δυνατή θα έλεγα
- 1 ποτήρι λευκό κρασί και
- άπειρες ΕΨΑ πορτοκαλάδες, διότι προσπαθούσαν οι εθισμένοι κοκακολάκηδες της παρέας να ξεσπάσουν κάπου ελλείψει του αντικειμένου του εθισμού τους.

Πληρώσαμε γύρω στα 100 € τα 4 άτομα, διότι ο 5ος της παρέας ίσα που τσίμπησε. Φθηνά σίγουρα δεν είναι, προς το ακριβό θα έλεγα, αλλά η ποιότητα των υλικών ανεβάζουν το τελικό vfm.

Συμπέρασμα
Στο Σαραντατρίο πήγα όχι απλώς με μεγάλες, αλλά με τεράστιες προσδοκίες και τελικά μάλλον αυτό έφταιγε που δεν ενθουσιάστηκα με το αποτέλεσμα.

Προσοχή, μην παρεξηγηθώ, μου άρεσε και σίγουρα το προτείνω!
Οι πρώτες ύλες ήταν εξαιρετικές και οι άνθρωποι φαίνεται ότι έχουν μεράκι.

Απλώς δε με συνεπήρε, όσο κάποια άλλα new entries που με μάγεψαν κι ένα all time classic που το ξαναερωτεύτηκα.
Εδώ είμαι πλέον και θα τα περιγράψω αναλυτικά εν καιρώ...

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Π.Φάληρο, Αθήνα

Σάββατο πρωί της 7ης Μαΐου -αν θυμάμαι καλά- και πουρνό πουρνό ξεκινήσαμε για εξετάσεις αίματος της μικρής μας στο γνωστό ιδιωτικό νοσοκομείο του Φαλήρου. Για να καταλαγιαστεί κάπως η δικαιολογημένη γκρινίτσα της, συνεχίσαμε με βόλτα και παγωτό στη μαρίνα Φλοίσβου. Κάτι το πολύ πρωινό ξύπνημα κάτι το περπάτημα, πεινάσαμε οικογενειακώς. Μετά τη διαμάχη μεταξύ μπαμπά και κόρης για τη λήψη απόφασης "φαγητό έξω ή σπίτι", νίκησε ο μπαμπάς.

Ατυχήσαμε με την πρώτη κοντινή και δοκιμασμένη επιλογή μας για κρεατοφαγία, το Ρεμούτσικο στον Άγιο Δημήτριο, καθώς δε θυμόμασταν πως Σάββατο μεσημέρι είναι κλειστά. Τότε ο σύζυγος έριξε την ιδέα για το Καλυψώ, μιας και το είχε επισκεφθεί πρόσφατα με φίλους και του άφησε καλή εντύπωση.

Φτάσαμε λοιπόν κατά τις 14:30 χωρίς κράτηση και μας βόλεψαν αμέσως σε ένα τεσσάρι πολύ ευρύχωρο τραπέζι του εξωτερικού χώρου. Ο χώρος είτε ο εσωτερικός είτε ο εξωτερικός δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά είναι καθαρός και προσεγμένος. Οι τουαλέτες έλαμπαν. Προσωπικά, αυτά μου αρκούν για να απολαύσω το γεύμα μου, εκτός και αν θέλω νότες πολυτέλειας λόγω ειδικής περίστασης.

Η εξυπηρέτηση ήταν άμεση και υποδειγματική καθ’ όλη την παραμονή μας εκεί. Το προσωπικό είναι έμπειρο και γνωρίζει τον τρόπο να νιώθουν όμορφα οι πελάτες.
Μας έφεραν ένα μπλοκάκι παραγγελιών, στο οποίο δεν αναγράφονταν τιμές, για να σημειώσουμε την παραγγελία μας.

- χωριάτικη σαλάτα
Φρεσκοκομμένη η σαλάτα με πεντανόστιμη ντομάτα και γενναία δόση ποιοτικής φέτας.

- τυροκαυτερή
Το χειρότερο πιάτο που παραγγείλαμε, διότι ήταν η κλασική τυροκαυτερή του εμπορίου. Φαγώθηκε κατά το ήμισυ.

- κολοκυθάκια τηγανητά
Με κουρκούτι, τραγανά και σωστά τηγανισμένα, αλλά στο πιάτο είχε ξεμείνει αρκετό λάδι.

- πιπεριές ψητές
Πολύ καλές.

- πατάτες τηγανητές
Υπέροχες και φρέσκιες χωρίς λαδίλα. Δυστυχώς, ενώ τις πήραμε για να συνοδεύσουμε τις μερίδες, δεν πρόλαβαν να δουν τα κρεατικά ούτε από μακριά...

- μοσχαρίσιο συκώτι ψητό
Άριστα ψημένο, πεντατρύφερο και ζουμερό.

- χοιρινή μπριζόλα
Επίσης τέλειο ψήσιμο, σωστή αναλογία καθαρού κρέατος-λίπους, παρέμεινε ζουμερή ακόμα και όταν κρύωσε.

- χοιρινή πανσέτα
Εδώ θα τα χαλάσουμε λίγο. Ήρθαν 3 λεπτά κομμάτια με πολύ λίπος. Ο συνδυασμός της κοπής με το extra λίπος δε μας ενθουσίασε.

- 3 coca cola

Γενικά, οι μερίδες σε όλα σχεδόν τα πιάτα είναι πλούσιες. Τα κρεατικά δε συνοδεύονται από γαρνιτούρα. Το νερό είναι βρύσης σε κανάτα με παγάκια και στην αρχή φέρνουν ψημένο λαδωμένο ψωμάκι.

Ιδιαίτερης μνείας χρήζει ο τομέας "κέρασμα" σε αυτό το μαγαζί.

Κέρασμα Νο1
Με το που κάτσαμε, ο σερβιτόρος μαζί με το νερό πρόσφερε στην κόρη μας μια μικρή αλουμινένια συσκευασία μιας χρήσης (τύπου sanitas) που περιείχε καραμελίτσες και ζελεδάκια του Λάβδα. Το ίδιο έγινε σε όλα τα τραπέζια που υπήρχαν παιδιά. Μάλιστα, όταν τεχνηέντως δεν το πήραμε μαζί μας φεύγοντας, μήπως και αποφύγουμε την επιπλέον ζάχαρη και με δεδομένο ότι η μικρή το είχε ξεχάσει, ο σερβιτόρος έτρεξε και το πήρε από το τραπέζι μας και μας πρόλαβε στην έξοδο δίνοντάς της το. Ήταν μια πολύ όμορφη κίνηση από την αρχή μέχρι το τέλος που δεν μπορεί παρά να εκτιμηθεί.

Κέρασμα Νο2
Μπορεί να ήταν πολύ απλό, αλλά για μένα ήταν το πιο κατάλληλο γλυκό κέρασμα που έχω δεχτεί σε ταβέρνα. Φραουλίτσες και μπανάνα σε ένα πιάτο και στην άκρη του πιάτου πραλίνα φουντουκιού. Τέλειο. Το έφαγα όλο μόνη μου.

Κέρασμα Νο3
Δύο πιάτα με λαχταριστούς ζεστούς τραγανούς λουκουμάδες, το ένα με σοκολάτα και το άλλο με μέλι, για να καλύπτονται όλα τα γούστα. Η μικρή ακόμα με ρωτάει πότε θα ξαναπάμε.

Το "εξωφρενικό" ποσό που κληθήκαμε να πληρώσουμε για παραγγελία 3 ατόμων με σαλάτα, 3 ορεκτικά και 3 κυρίως (εδώ η μικρή δε μετράει για μισή μιας και πήρε μερίδα) με πλούσια κεράσματα ήταν 45€.
Πιο vfm πεθαίνεις, με δεδομένο ότι τα περισσότερα πιάτα ήταν παραπάνω από αξιοπρεπή.

Είναι κοντά στο σπίτι μου, έμεινα ικανοποιημένη και πλήρωσα λίγα.
Μην παρεξηγηθώ. Δεν είναι για να ξεκινήσεις από την άλλη άκρη της Αθήνας για να έρθεις στο Καλυψώ, όμως εγώ θα ξαναπάω σίγουρα.

Ιταλία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Βραδάκι Πέμπτης 12 Μαϊου και η κοριτσοπαρέα αποφάσισε να πάει σε ιταλικό. Όμως ο μπέμπης στην κοιλίτσα της εγκυμονούσας μας έχει μεγαλώσει αρκετά και προσπαθούμε να μην την επιβαρύνουμε με επιπλέον μετακινήσεις. Με κύριο γνώμονα λοιπόν την περιοχή και δευτερεύοντα το είδος κουζίνας, η επιλογή μέσα από τις κριτικές του ask4food ήταν μία. Pastabar.

Τηλεφώνησα για κράτηση το απόγευμα της ίδιας μέρας και μια άκρως ευγενική και "ζεστή" κοπέλα - εξαιρετικά σπάνιο να γίνεται αυτό αντιληπτό μέσω τηλεφώνου - με εξυπηρέτησε. Με την καλύτερη διάθεση λοιπόν φτάσαμε το βράδυ στο Pastabar, πιστές στο ραντεβού μας. Οκ, εγώ όχι και τόσο πιστή, αλλά ας όψεται ο άθλος της εύρεσης parking σε περιοχή που δε γνωρίζω και ειδικά όταν αυτή είναι η Νέα Φιλαδέλφεια, που ακμάζει τα τελευταία χρόνια.

Ο εσωτερικός χώρος είναι λιτά διακοσμημένος και όμορφος. Θα τον προτιμούσα βέβαια χωρίς τη γάτα που σουλάτσαρε στα μέσα περίπου της βραδιάς. Είχαμε επιλέξει στην κράτηση τον εξωτερικό χώρο, που ουσιαστικά είναι τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο και ο καιρός μας βοήθησε, καθώς είχε ζέστη, παρά το ψιλόβροχο που είχε πέσει νωρίτερα.

Μας έφεραν τους καταλόγους και ξεκίνησε η μελέτη. Η λογική είναι: α) επιλέγεται μία από τις πραγματικά πολλές και σωστά κατηγοριοποιημένες προς ευκολία του πελάτη σάλτσες και β) επιλέγεται το είδος του ζυμαρικού ή ριζότο/νιόκι με επιπλέον χρέωση 1 ευρώ. Εννοείται πως ορεκτικά/σαλάτες/πίτσες παραγγέλνονται αυτούσια από τον κατάλογο. Δεν είναι κακή αυτή η ιδέα, αντιθέτως θεωρώ πως κάνει πιο ευέλικτο το μενού. Δυστυχώς για μένα, στη μόνη κατηγορία που δεν υπάρχει ποικιλία είναι τα "ΦΡΕΣΚΑ ΖΥΜΑΡΙΚΑ". Κατά κανόνα παραγγέλνω φρέσκα ζυμαρικά όταν πηγαίνω σε ιταλικό, γιατί είναι κάτι που δε φτιάχνω σπίτι μου. Μόνο ραβιόλια λοιπόν σε αυτή την κατηγορία μαγειρεμένα σε 5 διαφορετικές εκδοχές.

Πιο αναλυτικά η παραγγελία μας.

- Bruschetta alla “Toscana” (πουρές μελιτζάνας ελαφρώς πικάντικος, φρέσκο peperoncino, ψιλοκομμένες ντομάτες, ελαιόλαδο, σκόρδο, νιφάδες παρμεζάνας)
Γνώριμες εναρμονισμένες γεύσεις.

- Piadina Capreze (γεμιστό ρολό λεπτής ζύμης, γλυκιά μοτσαρέλα, φέτες ντομάτας, παρμεζάνα, ανθός αλατιού, ελαιόλαδο, πέστο από φρέσκο βασιλικό)
Εύγευστο και ελαφρύ.

- Σαλάτα Verde (πράσινη σαλάτα με ξυνόμηλα, ψητά καρύδια, γλυκές σταφίδες ποσέ σε κόκκινο κρασί, καβουρδισμένος ηλιόσπορος, μανούρι, βινεγκρέτ από χυμό μήλου)
Τεράστια μερίδα, πρωτότυπη σαλάτα, αλλά ήταν πιο γλυκιά από όσο θα ήθελα.

- 2 πένες με σάλτσα Al Tartufo (μαύρες τρούφες, κρέμα γάλακτος, παρμεζάνα, λάδι λευκής τρούφας, φρεσκοτριμμένο μαύρο πιπέρι)
Δοκίμασα μια πηρουνιά και ομολογώ πως η γεύση του ήταν πιο δυνατή από το δικό μου πιάτο, αλλά όχι συναρπαστική.

- Ravioli funghi porcini (γεμιστά με μανιτάρια Porcini σε σάλτσα από Mascarpone, αρωματισμένη με ξύσμα από λεμόνι και θυμάρι)
Καλοί μου φίλοι, σε αυτό το σημείο θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Όταν βλέπετε στον κατάλογο ιταλικού εστιατορίου "ΦΡΕΣΚΑ ΖΥΜΑΡΙΚΑ", πού πάει το μυαλό σας; Το δικό μου αφελές μυαλό συμπέρανε ότι τα φτιάχνουν εκεί και μάλιστα πιθανότατα την ίδια μέρα. Όταν δίναμε την παραγγελία, ήθελα διευκρινίσεις για τα ραβιόλια, όχι αν ήταν φρέσκα, αυτό το θεώρησα αυτονόητο. Τη ρώτησα - λόγω του γνωστού μου κολλήματος με τα μανιτάρια - αν η γέμιση μανιταριών είναι πολτοποιημένη. Μου απάντησε καταφατικά και επιπλέον με πληροφόρησε ότι δεν τα φτιάχνουν εκεί. Τα αγοράζουν κατεψυγμένα και απλά τα βράζουν. Η αλήθεια είναι πως την πήρα την κρυάδα μου. Ήταν ένα αξιοπρεπές πιάτο χωρίς γευστικές εντάσεις.

- 1 ποτήρι λευκό κρασί

- 3 coca cola

Βαθμολόγησα τη γεύση με 2 ντοματούλες, γιατί δε με ενθουσίασε. Διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις, καθώς δεν δοκιμάσαμε σούπες ή πίτσες που φαίνονταν λαχταριστές.

Για τα παραπάνω πλήρωσε η καθεμιά λίγο παραπάνω από 20€ και οι μερίδες ήταν μεγάλες. Σχετικά καλό vfm.

Κέρασμα δεν υπήρξε. Το "κέρασμα" για το ξεπροβόδισμά μας, 10 λεπτά αφότου έκλεισε η κουζίνα και είχαμε μείνει 2 μικρές παρέες, ήταν να αναποδογυρίσουν τις καρέκλες πάνω στα τραπέζια και να αρχίσουν να καθαρίζουν. Μόνο αλάτι που δε μας έριξαν. Είχαμε ήδη πληρώσει και κουβεντιάζαμε. Με έκαναν να αισθανθώ πολύ άσχημα, μιας και δούλευα σερβιτόρα στα φοιτητικά μου χρόνια κι έχω μια ευαισθησία στο θέμα εξυπηρέτησης του πελάτη. Πολλά μπορείτε να με πείτε, αλλά "γαϊδούρα" ως πελάτισσα ποτέ. Δε θα έκανα κάτι που θα επιβάρυνε με οποιονδήποτε τρόπο το/η σερβιτόρο/α. Θα ήταν πολύ πιο τίμιο να μας ενημερώσουν ευγενικά πως κλείνουν.

Θα ξαναπάω;
Αν κανονίσει κάποιος άλλος την έξοδο (ξέρεις εσύ που διαβάζεις), ναι.