indulge

Μέλος από: Απρ 2010

13 Νοε 2017

Κάλλιο αργά παρά ποτέ και συγχωρέστε με που δεν μπορώ να ακολουθήσω τη συνήθη ροή των κριτικών μου, αλλά εκείνη η βραδιά της Δευτέρας 4ης Οκτωβρίου ήταν ονειρική και θα ξεκινήσω με τις εντυπώσεις που μου άφησε.

Σαφώς δεν ήταν το πρώτο ask4foodικό δείπνο που παρευρέθηκα όσον καιρό γράφω στο αγαπημένο μας site, αλλά ομολογώ πως ήταν το καλύτερο! Από πού να αρχίσω; Η υποδοχή, η φιλοξενία, το πλουσιοπάροχο φαγητό, οι γεύσεις, η παρέα, όλα άψογα!

Μεξικάνικη κουζίνα... Μετρημένες στα δάχτυλα οι επισκέψεις μου σε μεξικάνικα εστιατόρια και μέχρι πρότινος τέτοιες προτάσεις εξόδου με άφηναν αδιάφορη. Δε φταίω κύριε Δικαστά, δεν είχα δοκιμάσει ούτε ένα πιάτο που να με ενθουσιάσει και γενικά στο μυαλό μου μεξικάνικο=πολύ βαριά κουζίνα.

Πάμε να δούμε όμως πόσο εύκολα αλλάζουν οι εντυπώσεις.
Καταρχάς, όσο γελοία φάνηκε η υπόθεση parking νωρίς το βράδυ Δευτέρας τόσο εμπόδιο είμαι σίγουρη ότι θα φανεί ένα βράδυ Σαββάτου ή ακόμα χειρότερα Παρασκευής που είναι και ανοιχτά τα καταστήματα, μη σας πτοήσει όμως! Η γεμάτη πλατιά χαμόγελα και άκρα ευγένεια υποδοχή σε έναν ποικιλόχρωμο έθνικ χώρο, η εξαιρετική αυλή, φροντισμένη μέχρι την παραμικρή λεπτομέρεια με το πορτραίτο της Frida Kahlo να δεσπόζει στο βάθος και τα όμορφα latin ακούσματα στην κατάλληλη ένταση, προδιέθεταν για την εξέλιξη της βραδιάς...

Στη συνέχεια μας πρόσφεραν frozen margaritas σε πολλές γεύσεις, προσωπική μου επιλογή η passion fruit, η τελειότερη που έχω πιει ever. Δοκίμασα και από άλλους φίλους, ήταν όλες πολύ καλές.
Δοκιμάσαμε τριών ειδών τεκίλες Don Julio (blanco, reposado & anejo), αλλά δεν μπορώ να έχω αντικειμενική άποψη, διότι η τεκίλα με έχει στιγματίσει από κάτι ξενύχτια των νεανικών μου χρόνων και δεν την πολυσυμπαθώ. Για τον ίδιο λόγο δε μου άρεσε και το cocktail Paloma, το οποίο δώρισα με συνοπτικές διαδικασίες στον jim που γνώριζα ότι θα το εκτιμούσε περισσότερο.

Τα πιάτα που παρήλαυναν στο τραπέζι μας άφηναν πίσω τους μουγκρητά απόλαυσης… Τα αναφέρω παρακάτω αναλυτικά.

Ορεκτικά – Σαλάτες

- Nachos από καλαμποκένια tortilla & nachos από σταρένια tortilla με σπανάκι, συνοδευόμενα με καυτερή sauce από ποικιλία chili πιπεριών.
Πολύ νόστιμα nachos και πραγματικά καυτερή η sauce.

- Guacamole φτιαγμένο από ώριμα avocado, ψιλοκομμένη ντομάτα, κρεμμύδι, lime και μεξικάνικα μπαχαρικά.
Δεν είμαι φίλη του guacamole, με αυτό όμως γίναμε κολλητοί... Σε συνδυασμό με τα nachos ζωγράφιζαν.

- Σαλάτα Μάνγκο με μαρούλι, μάνγκο, αβοκάντο, cranberries, μαριναρισμένα ψητά φιλετίνια ψαρονέφρι & γλυκιά mango sauce.
Γλυκούλα η συγκεκριμένη σαλάτα για το γούστο μου, κάποιος που αρέσκεται στις γλυκές γεύσεις θα τη λατρέψει.

- Σαλάτα Tortilla με ανάμεικτη πράσινη σαλάτα, ροδέλες πορτοκαλιού, λωρίδες από τραγανή καλαμποκένια tortilla, τριμμένο τυρί & parmesan balsamic vinaigrette sauce.
Αυτή η σαλάτα κυρίες και κύριοι ήταν ένα όνειρο!

- Taquitos κοτόπουλο: από τραγανή σταρένια tortilla σε σχήμα φλογέρας, με γέμιση από κοτόπουλο ψημένο σε μαντεμένιο φούρνο.
Νόστιμα και περιποιημένα, όπως και αρκούντως χορταστικά.

Κυρίως πιάτα

- Quesadillas με κοτόπουλο: ψητή σταρένια tortilla με γέμιση από μαριναρισμένα ψητά φιλετίνια κοτόπουλου, guacamole & τυρί.
- Chimichanga με κιμά: πικάντικος μοσχαρίσιος κιμάς τυλιγμένος σε τραγανή σταρένια tortilla με topping sour cream.
- Enchilada με κοτόπουλο: καλαμποκένια tortilla, μαγειρεμένη σε chili sauce, με γέμιση από ψιλικομμένο μαγειρευτό κοτόπουλο. Γαρνίρεται με τυρί, ψήνεται στο φούρνο και σερβίρεται με topping enchiladas sauce & sour cream.
- Burrito με φασόλια & κιμά: σταρένια μαλακή tortilla με γέμιση από πικάντικο μοσχαρίσιο κιμά, σοταρισμένα μεξικάνικα φασόλια, γαρνίρεται με τυρί και ψήνεται στο φούρνο. Συνοδεύεται με pico de gallo.
- Fajitas mix: μοσχαρίσια φιλετίνια από skirt steak, φιλετίνια από στήθος κοτόπουλου, μαριναρισμένα σε chili και ψημένα στη σχάρα με ψιλοκομμένο κρεμμύδι, τρίχρωμες πιπεριές και φρέσκια ντομάτα. Σερβίρεται σε καυτό μαντεμένιο σκεύος και συνοδεύεται από ζεστές σταρένιες tortillas, guacamole, sour cream & μεξικάνικο ρύζι.

Όλα τα παραπάνω κυρίως πιάτα ήταν εξαιρετικά και δε μου θύμισαν σε τίποτε όποιο συνονόματο πιάτο είχα δοκιμάσει ως εκείνη τη στιγμή σε άλλα μεξικάνικα. Μπράβο και πάλι μπράβο!

- Mexican Mango: μαριναρισμένο ψαρονέφρι στη σχάρα με mango & chipotle sauce. Συνοδεύεται με μεξικάνικο ρύζι.
Ειδική μνεία σε αυτό το πιάτο. Ομολογώ. Αν πήγαινα να δειπνήσω στο Dos Hermanos, δεν υπήρχε ούτε 1/1.000.000 πιθανότητα να το παραγγείλω. Εκλιπαρώ να μη διαπράξετε αυτό το σφάλμα και δεν το παραγγείλετε. Μαλακό χοιρινό λουσμένο με γλυκιά και συνάμα καυτερή σαλτσούλα... Τρέχει σαλάκι, οπότε το σταματάω εδώ.

Επιδόρπια

- Home made σουφλέ σοκολάτας
Από τα πιο πετυχημένα σουφλέ που είχαν τη χαρά να γευθούν οι ταπεινοί μου γευστικοί κάλυκες.

- Τηγανητό παγωτό
Η μάχη του Μαραθώνα πάνω από αυτό το γλυκό. Εκεί που ακροβατείς ανάμεσα στην ευγένεια που επιβάλει το savoir vivre σου και στην τρελή επιθυμία να βουτήξεις το τελευταίο κομμάτι. Δε θα σας πω ποιος νίκησε, αν και δεν είναι δύσκολο να μαντέψετε.

- Home made oreo cookies cheesecake
Πολύ καλό, αλλά τα άλλα δύο ήταν τόσο εντυπωσιακά γευστικά που το καημενούλι δεν έλαβε την αποδοχή που του άξιζε...

Η εξυπηρέτηση ήταν κάτι παραπάνω από υποδειγματική. Με μια φράση θα τη χαρακτήριζα "πριν από εσάς για εσάς".

Συμπερασματικά, θεωρώ πως το Dos Hermanos έβαλε τη μεξικάνικη κουζίνα στη θέση που της αξίζει μέσα στην καρδιά μου. Το κακό είναι ότι ανέβασε τον πήχυ τόσο ψηλά, που αμφιβάλλω αν θα πατήσω το ποδαράκι μου σε άλλο μεξικάνικο στην Αθήνα. Ενδόμυχα θα νιώθω ότι το απατώ.

Ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ τους υπεύθυνους του εστιατορίου για την υπέροχη βραδιά, καθώς και τους υπεύθυνους του ask4food που τη διοργάνωσαν. Ήταν κατά κοινή ομολογία καθ' όλα επιτυχημένη!

Εις το επανιδείν!

20 Σεπ 2017

Σάββατο απόγευμα στις 9 του Σεπτέμβρη και μας βρίσκει με αγαπημένους μας φίλους και τα παιδιά μας στη Μαρίνα Φλοίσβου να κάνουμε βόλτες, να ταΐζουμε τα ψαράκια και να τιμούμε τον παιδότοπο. Ε, δε θέλει και πολύ, γουργούρισαν και τα μεγάλα στομάχια και τα μικρούλια.

Πρώτη σκέψη το TGI Friday's, αλλά μας ενημέρωσαν για 45λεπτη αναμονή, αν και είδαμε αρκετά κενά τραπέζια μέσα. Ίσως είχε υπερβολικό φόρτο η κουζίνα τους. Όταν έχεις παιδιά μαζί, δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα να ξενιτευτείς προς αναζήτηση φαγητού, οπότε ο διπλανός χώρος εστίασης μας φάνηκε δελεαστικός. Ο εσωτερικός χώρος ακριβώς όπως στη φωτογραφία, μου φάνηκε λίγο ψυχρός να πω την αλήθεια, ο εξωτερικός πιο ελκυστικός, αλλά την είχε τη δροσούλα του εκείνο το βράδυ.

Η εξυπηρέτηση από την υπεύθυνη και τη σερβιτόρα ήταν πολύ καλή (χρειάστηκε πριν παραγγείλουμε να αλλάξουμε τραπέζι λόγω κρύου από τον κλιματισμό) και οι χρόνοι σερβιρίσματος ήταν άψογοι.

Παραγγείλαμε λοιπόν 4 ενήλικες και 2 νήπια:

- 2 σαλάτες Ceasar's με πανσέτα και κοτόπουλο
Εξαιρετικά νόστιμες με φρέσκα λαχανικά, την παράσταση έκλεψαν τα χειροποίητα τραγανά κρουτόν, καθώς και η πανσέτα.

- 2 παιδικά μενού (πένες με σάλτσα ντομάτας και χυμός)
Μια χαρά ήταν και μάλιστα πλούσια μερίδα, θα μπορούσε άνετα να απευθυνόταν σε ενήλικα. Συνοδεύτηκε από μπολάκι με τριμμένη παρμεζάνα. Το μόνο φάουλ ότι ρωτήσαμε αν το πιάτο περιέχει βασιλικό -που δε φαντάζει και τόσο ευχάριστος στα παιδάκια- και μας ενημέρωσαν ότι δεν περιέχει, ενώ δοκιμάσαμε και είμαστε 99% σίγουροι ότι αυτό δεν ίσχυε.

- 1 πίτσα μαργαρίτα
- 1 πίτσα με προσούτο και μανιτάρια
Η γέμιση και στις δύο πίτσες ήταν πολύ γευστική και τόση όση. Ωστόσο, θεωρήσαμε ότι ήθελαν περισσότερο ψήσιμο, η τελική επίγευση ήταν "ζυμαρένια", χωρίς να δικαιολογείται από την ποσότητα του ζυμαριού.

- 1 καλαθάκι με χειροποίητα λεπτά πιτάκια αντί ψωμιού (ερωτηθήκαμε)
Τραγανά και ζεστά, τα ευχαριστηθήκαμε, κυρίως τα παιδιά.

- 1 εμφιαλωμένο νερό (δεν ερωτηθήκαμε)
- 6(?) coca-cola

Για την παραπάνω παραγγελία κληθήκαμε να πληρώσουμε 69 ευρώ χωρίς αλκοόλ, θεωρώ πως ήταν αρκετά καλό vfm. Αν είχαμε ευχαριστηθεί την πίτσα περισσότερο, θα ήταν εξαιρετικό. Ίσως τελικά να μην ταιριάζει στην παρέα μας η ναπολιτάνικη πίτσα... Αντικειμενική βαθμολογία γεύσης το 2,5.

Θα το πρότεινα, αλλά χωρίς να περιμένετε απογειωτικές γεύσεις. Είναι μια αξιοπρεπής επιλογή για τη Μαρίνα Φλοίσβου, όπου τα περιθώρια ευελιξίας στον τομέα φαγητού είναι πολύ στενά.

09 Σεπ 2017

Το έχω δηλώσει άπειρες φορές και μάλιστα με σθένος, σε παρέες, γραπτώς, όπου σταθώ κι όπου βρεθώ: "Δεν υφίσταται καν δίλημμα μεταξύ σουβλακιού και πίτσας. " Μεγάλη φαν του greek souvlaki σε όποια γεωγραφική τοποθεσία ή μορφή, αθηναϊκό, σαλονικιώτικο, ηρακλειώτικο, χανιώτικο, χωριάτικο, καθαρό, μοντέρνο, βρώμικο, παραδοσιακό, τεράστιο, mini, με γιαούρτι, με τζατζίκι, με σως, με πατάτες, χωρίς πατάτες, anyway... Το πιάσατε το νόημα. Όλα τα καημένα πιτσοφυλλάδια που τους έλαχε η μοίρα να (κακο)πέσουν στην εξώπορτά μου, δεν είχαν ελπίδα. Έσκυβα, τα μάζευα και κατευθείαν ανακύκλωση μουρμουρώντας για το τζάμπα χαρτί και το τζάμπα σκύψιμο, πού το πας κι αυτό;

Μέχρι που ξημέρωσε εκείνη η μέρα κι ένα φυλλάδιο μου έκανε κούκου. Κάθισα και το διάβασα από την αρχή μέχρι το τέλος, ακόμα και τα ψιλά γράμματα. Αρχικά, έπιασα τον εαυτό μου να κοιτάει τις φωτογραφίες και να λιγουρεύεται. Έλα Παναγία μου. Όχι, όχι, δεν είχα πυρετό. Σε δεύτερη φάση, προσπάθησα να θυμηθώ ποιά ήταν αυτή η πιτσαρία, μιας και περνούσα κάθε μέρα με το αυτοκίνητο από το σημείο που έδειχνε ο χάρτης. Τζίφος. Τρίτο και τελειωτικό χτύπημα η αναζήτηση στο internet για site ή/και κριτικές. Έπαιρνα ένα δρόμο χωρίς γυρισμό...

Ένα βράδυ το στεφάνι μου (πολύ γελάω με αυτό το προσωνύμιο) εξέφρασε την επιθυμία να παραγγείλουμε φαγητό. Συνηθισμένη ερώτηση τί κάνω όρεξη και αναμένει κάποια από τις συνηθισμένες απαντήσεις με σειρά προτεραιότητας σουβλάκι, burger, κεμπάπ. Λαμβάνει λοιπόν την ΚΑΘΟΛΟΥ συνηθισμένη απάντηση "δεν παραγγέλνουμε καμιά πίτσα;". Αφού τσιμπήθηκε να δει αν είναι ξύπνιος ή ζει σε όνειρο, άρπαξε την πρωτοφανή ευκαιρία και δέχθηκε χωρίς να ρωτήσει.

Μείναμε ενθουσιασμένοι από τις γεύσεις και οι εντυπώσεις δεν είναι μόνο από εκείνη την πρώτη παραγγελία, εννοείται πως ακολούθησαν πολλές άλλες. Ενδεικτικά έχουμε δοκιμάσει:

- Πίτσα parmiggiano
- Garlic sticks
- Philadelphia bites
- Polo club sandwich
- Σαλάτα Caesar's

Όλα τους υπέροχα, με μια μικρή εξαίρεση στη σαλάτα, που ήταν μέτρια/καλή, οπότε δεν την παρήγγειλα ξανά. Η πίτσα chicken fajitas πρωτότυπη και σαφώς ανώτερη των προσδοκιών, όπως και η parmiggiano. Σημειώνω πως υπάρχει επιλογή στη ζύμη της πίτσας κι διαλέγω πάντα την κλασική, διότι είναι ακριβώς του γούστου μου (μέτρια σε πάχος). Ακόμα και οι κλασικές πίτσες είναι τόσο άψογα εκτελεσμένες, που κάνουν κάποιους -ονόματα δε λέμε, οικογένειες δε θίγουμε- να αναρωτιούνται γιατί δεν έτρωγαν πίτσα τόσον καιρό...

Τα σκορδοsticks μόνο εθιστικά μπορείς να τα χαρακτηρίσεις. Μαντεύω πως χρησιμοποιείται σκόρδο σε σκόνη, θεωρώ πως θα ανέβαιναν 2 σκαλοπάτια με κανονικό σκόρδο. Οι μπουκίτσες με φιλαδέλφεια όνειρο, αρκεί να δείξεις αυτοσυγκράτηση μέχρι να κρυώσουν λίγο πριν δαγκώσεις, διαφορετικά το έχεις σίγουρο το έγκαυμα στον ουρανίσκο. Εκείνο το club με κοτόπουλο, τί σου λέει; Πλούσιο, τρίπατο, με σπιτική σχεδόν γεύση, μπόλικες πατατούλες και σως χωριστά. Βέβαια, περίμενα το κοτόπουλο ψημένο και όχι παναρισμένο, αλλά αυτό δε στάθηκε εμπόδιο στην απόλαυση.

Υπάρχουν επίσης πολλές vegan επιλογές με αρκετά ψαγμένα υλικά και burger που δηλώνω ένοχη πως δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα.

Ο χώρος της πιτσαρίας είναι πεντακάθαρος και παρόλο που δεν μπορείς να απολαύσεις εκεί το φαγητό σου, θα τον αξιολογήσω με 3, γιατί είναι κρίμα να χαμηλώσει η συνολική βαθμολογία για αυτόν το λόγο. Η εξυπηρέτηση όσον αφορά τους χρόνους παράδοσης και την ευγένεια του διανομέα είναι άριστη.

Οι τιμές είναι συμφέρουσες, ιδιαίτερα συγκριτικά με την προσφερόμενη ποιότητα και τρέχουν συνέχεια προσφορές είτε για delivery είτε για take away, ενώ είναι εφικτή η παραγγελία online που δουλεύει άψογα.

Συμπερασματικά λοιπόν, προτείνω να δώσετε μια ευκαιρία σε μια πολύ τίμια επιχείρηση που δεν είναι αλυσίδα και σέβεται τον εαυτό της και κυρίως τους πελάτες της. Εγώ είμαι πλέον fan, όχι τυχαίο το λογοπαίγνιο...: )

21 Ιούλ 2017

Σας έχει τύχει ποτέ όλα τα σημάδια να δείχνουν ότι μια βραδιά δε θα είναι καλή και τελικά να είναι μια από αυτές τις όμορφες χαλαρωτικές βραδιές; Μου συμβαίνει, αλλά δυστυχώς σπάνια... Η Παρασκευή της 16ης Ιουνίου λοιπόν ήταν μία τέτοια.

Δε βρίσκαμε διαθεσιμότητα στις πρώτες επιλογές μας, είχαμε ένα θεματάκι με την ώρα λόγω υποχρεώσεων, η τοποθεσία έπρεπε να είναι κοντινή (όλα προβλέπονται όταν μένουν τα παιδιά πίσω) και μια πιο minor επιθυμία να υπάρχει (εξωτερικός) χώρος καπνιζόντων. Πρώτος και απαράβατος κανόνας το καλό/νόστιμο/ποιοτικό φαγητό! Όλα τα πετύχαμε, εκτός από το χώρο καπνιζόντων, αλλά ποσώς μας ένοιαξε!

Θετική εντύπωση μας έκανε ο χώρος, όταν τον πρωτοαντικρύσαμε. Είναι ένα μικρό μαγαζάκι, όμως τόσο κουκλίστικο, περιποιημένο και καθαρό που δε δώσαμε βάση στο μέγεθός του. Τα χρώματα σε τοίχους και τραπεζοκαθίσματα έπαιζαν σε λευκό και ανοιχτό γκρι, ενώ σε κάθε τραπεζάκι ήταν τοποθετημένο ένα βαζάκι με φρέσκο λουλούδι, λεπτομέρειες που αποπνέουν μια ηρεμία. Αυτό φάνηκε και στη συμπεριφορά των πελατών, οι οποίοι κατά έναν περίεργο τρόπο μιλούσαν όλοι χαμηλόφωνα. Σα να μην ήθελε κανείς να το "χαλάσει".

Ήρθε η σερβιτόρα και μας έφερε τα κουβέρ και τους καταλόγους. Ο κατάλογος ήταν σχετικά μικρός, αλλά πλήρης. Θεωρώ ότι κάλυπτε όλες τις προτιμήσεις. Το πρόβλημα που δημιουργήθηκε στην παρέα ήταν ότι θέλαμε να δοκιμάσουμε όλες τις γεύσεις, ήμαστε όμως μόνο τέσσερις. Φυσικά δεν πτοηθήκαμε και θα γίνει αμέσως αντιληπτό με την αναλυτική περιγραφή της παραγγελίας.

Αφίχθη στο τραπέζι μας ψωμί λευκό και ολικής μαζί με ένα μπολάκι ελιές διαφόρων ποικιλιών και μπουκάλι νερό, όχι εμφιαλωμένο. Παραγγείλαμε:

- Σαλάτα ρόκα με πορτοκάλι
Πλούσια γευστική σαλάτα με μυρωδάτη ρόκα, sauce πορτοκαλιού και κομματάκια πορτοκάλι.

- Φάβα με φρέσκο κρεμμύδι
Πόσο ταιριαστό είναι το φρέσκο κρεμμυδάκι με το αγαπημένο μου όσπριο; Πολύ και ομολογώ ότι δεν είχα δοκιμάσει ξανά αυτόν το συνδυασμό.

- Τηγανητές πατάτες
Τραγανές και χρυσαφένιες. Κανείς δεν μπορεί να φάει μόνο μία...

- Κολοκυθοκεφτέδες
Γενναίο το μέγεθός τους και συνοδεύονταν από κόκκινη sauce. Θα τους προτιμούσα μικρότερους, ώστε να είναι πιο τραγανοί και θεωρώ ότι η sauce ήταν αταίριαστη/περιττή.

- Φέτα ψητή με κρούστα, μέλι και σουσάμι
Εξαιρετική εκτέλεση σε ένα συνηθισμένο πλέον πιάτο.

- Ομελέτα με σύγκλινο Μάνης και καρδιές αγκινάρας
Φίλη με την ομελέτα δε με λες ούτε με το σύγκλινο. Προτιμώ την αγκινάρα ωμή ως συνοδευτική της ρακής. Παρ' όλα αυτά, το σύνολο ήταν αξιοπρεπές.

- Κότσι για 2 άτομα
Έξοχο! Το μαλακό κρέας, η ξεροψημένη πέτσα και η γλυκιά σαλτσούλα αξίζουν ένα καθαρό 9άρι στα 10. Το 10άρι είναι επάξια κερδισμένο αλλού εδώ και χρόνια...

- Νιόκι με γκοργκοντζόλα, καπνιστό σολομό και μπρικ
Δεν είμαι φαν των νιόκι, που γενικά μου φαίνονται άνοστα κι εδώ συνδυάστηκαν με αρκετά έντονες γεύσεις (σολωμός+μπρικ). Σωστή σκέψη, νομίζω το τελικό αποτέλεσμα ήταν υπέρ το δέον "θαλασσινό". Στους έτερους της παρέας άρεσαν πολύ.

- Κοντοσούβλι κοτόπουλο με ντομάτα, κρεμμύδι, φουρνιστή πίτα και τζατζίκι
Μια μικρή ένσταση εδώ, το "τζατζίκι" δεν ήταν τζατζίκι. Ήταν δροσερή, αρωματική σως γιαουρτιού και όταν λέω αρωματική, δεν εννοώ το άρωμα σκόρδου που ήταν άφαντο. Τα υπόλοιπα συστατικά του πιάτου ήταν καλά, χωρίς να ξεχωρίζει κάποια γεύση.

- Ριζότο με άγρια αρωματικά βασιλομανίταρα
Θεσπέσιο! Δεν έχω λόγια.

Δε μας έφτασε ο χαμός που κάναμε με τα φαγητά, είχα διαβάσει τα καλύτερα και για τα γλυκά τους. Ήταν δυνατόν να μην τα δοκιμάσουμε; Όχι βέβαια, απαντάω μόνη μου.

- Cheese cake με μέλι
- Μους σοκολάτα
- Χαλβάς σιμιγδαλένιος με κρέμα, φιστίκια Αιγίνης και καραμέλα.

Τί να πω για τα γλυκά... Το ένα καλύτερο από το άλλο! Αέρινο και πρωτότυπο το cheesecake, ελαφριά και με σωστές ισορροπίες η μους και ο χαλβάς σε μια καθόλου παραδοσιακή έκδοση που επίσης μου άρεσε, αν και όχι περισσότερο από την παραδοσιακή.

Αυτό που θέλω να τονίσω αγαπητοί αναγνώστες και σας παρακαλώ δώστε βάση είναι το ΥΠΕΡΤΑΤΟ γλυκό, που ήταν -αν θυμάμαι καλά- ημέρας.

- Τάρτα λεμόνι καραμελωμένη
Ούτως ή άλλως το προτιμώ σαν γλυκό όπου το πετύχω. Εδώ ήταν θεϊκό! Ήμουν σκασμένη από τα υπόλοιπα, αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να μείνει στο πιάτο. Μπουκιά και βήμα πιο κοντά στον παράδεισο. Τα συγχαρητήριά μου! Έκλεψε με μεγάλη ευκολία την πρώτη θέση στην καρδιά μου από την τάρτα λεμόνι του BBQ (Νέα Σμύρνη) που κρατούσε εδώ και χρόνια τα σκήπτρα...

Από ποτά πήραμε μισό κιλό κρασί, μία μπύρα και 6-7 κόκα κόλες περίπου.

Η εξυπηρέτηση ήταν άμεση με σωστή ροή των πιάτων. Κάποιες αμήχανες προσπάθειες για light χιούμορ δεν ευδοκίμησαν ιδιαίτερα, αλλά το αποδίδω στο διαφορετικό είδος που προτιμά ο καθένας. Όλα καλά!

Για την υπερβολική παραγγελία μας κληθήκαμε να πληρώσουμε 120 ευρώ (μας κέρασαν το ένα γλυκό). Πολύ καλή σχέση ποιότητας-τιμής, αν συνυπολογίσουμε ότι αν τρώγαμε ανθρώπινα, θα μπορούσαμε να ταΐσουμε άλλον ένα ενήλικα...

Το Χρύσα Χρύσα μου έμεινε στο μυαλό ως μια πολύ όμορφη ανάμνηση εστιασμένη στο υπέροχο φαγητό και την καλή παρέα (Θοδωρή-Τζένη προσκυνώ).

Θέλω να ξαναπάω; Χθες!!!

21 Ιουν 2017

Πρώτη (wannabe) εμπειρία με το CHE.
Συζυγική συζήτηση στο σπίτι.
- Αγάπη μου, θες να βγούμε μέσα στην εβδομάδα με το Θοδωρή και τη Τζένη;
- Βεβαίως. Θέλεις να βρω μαγαζί;
- Όχι, θα το αναλάβει ο Θοδωρής. Μου είπε ότι άνοιξε ένα καινούριο μαγαζί στον Πειραιά, φαίνεται πολύ καλό και θέλουν οπωσδήποτε να το δοκιμάσουμε.
- Οκ, δεν έχω πρόβλημα, απάντησα προσπαθώντας να τιθασεύσω την περιέργειά μου.
Φυσικά δεν τιθασεύτηκε, έψαξα για το μαγαζί πληροφορίες, εικόνες, μενού φαίνονταν όλα ευοίωνα.
Κάποιες ώρες μετά...
- Δε βρήκαν τραπέζι ούτε για δείγμα, θα πάμε αλλού. Βρες εσύ μαγαζί.

Δεύτερη εμπειρία με το CHE.
Συναδελφική/φιλική συζήτηση στο γραφείο μια Τσαγκαροδευτέρα (12 Ιουνίου) από αυτές τις όμορφες...
- Ρε παιδιά, πόσος καιρός έχει περάσει από την τελευταία φορά που βγήκαμε;
- Μήνες!
- Δεν κανονίζουμε την Τετάρτη κάτι;
- Ναι ναι!
- Πού θα πάμε; Ηλιούπολη να φανταστώ; Νίκο ή Μανώλη;
- Όχι αυτή τη φορά. Προτείνω Πειραιά να αλλάξουμε λίγο. Για πες μας εσύ που ασχολείσαι με αυτά, σε ποιο μαγαζί να πάμε;
- Έχει ανοίξει ένα καινούριο μαγαζί, δεν έκατσε να πάω, αλλά θα ήθελα να το δοκιμάσουμε.
- Οκ, έκλεισε.
- Όχι, δεν έκλεισε, κάτσε να βρω πρώτα τραπέζι και τα ξαναλέμε.
Ακολούθησε τηλεφώνημά μου για κράτηση και μεγάλη έκπληξη που βρήκα αμέσως 6άρι τραπέζι για την Τετάρτη στις 21:30.

Τετάρτη στις 21:25 παρκάρω αριστοτεχνικά στη θέση parking που εντόπισα μετά δυσκολίας και 3 πειραιώτικα οικοδομικά τετράγωνα μακριά. Δεν έχω προλάβει μα βγω από το αυτοκίνητο και χτυπάει το τηλέφωνο.
- Έλα!
- Έλα, έφτασες;
- Μόλις πάρκαρα, έγινε κάτι;
- Έκανες κράτηση;
- Εννοείται, θα σε κατέβαζα από τα Μελίσσια χωρίς κράτηση;
- Η κοπελιά εδώ λέει πως δεν τη βρίσκει.
- ΕΡΧΟΜΑΙΙΙΙ!

Μετά από συνεννόηση με τον υπεύθυνο, βρέθηκε το λάθος (είχε καταλάβει Τρίτη και όχι Τετάρτη) και με αρκετά εξυπηρετική διάθεση μάς τοποθέτησε σε ένα -άνετο μάλιστα- τραπέζι, τη στιγμή που δεν έπεφτε καρφίτσα...

Ο χώρος με ξετρέλανε. Είναι χαλαρός. Είναι εστιασμένος στη Νότια Αμερική. Ακόμα και η ενδυματολογική επιλογή της κοπέλας στην υποδοχή με ταξίδεψε σε εκείνα τα μέρη. Η τεράστια προσωπογραφία της Frida Kahlo ήταν τόσο ταιριαστή όσο και τα latin μουσικά ακούσματα. Όποιος ανέλαβε τη διακόσμηση, θεωρώ πως πέτυχε το κέντρο του στόχου και του αξίζουν συγχαρητήρια. Η ηλικία του πελατειακού κοινού έπαιζε από 18 μέχρι 65 με τους 40ρηδες να κυριαρχούν.

Ένας πολύ πονεμένος τομέας είναι η εξυπηρέτηση. Δυστυχώς, ενώ ήλπιζα να διαφωνήσω, συμφωνώ απόλυτα με τη ΧρύσαΓ που έγραψε τη μοναδική μέχρι τώρα κριτική. Το αισιόδοξο της υπόθεσης είναι ότι πραγματικά φαίνεται προσπάθεια και ενδιαφέρον από όλα τα παιδιά, όχι τεμπελιά κι αδιαφορία. Όμως, δε φτάνει! Κάπου στην πορεία χάνεται η επικοινωνία των σερβιτόρων με την κουζίνα και το μπαρ... Παιδική ασθένεια; Μπορεί. Δικαιολογείται; Όχι. Ξέρεις γιατί; Γιατί είσαι γεμάτος ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ από μέσα Απριλίου που άνοιξες. Δύο μήνες είναι αρκετοί για να εντοπίσεις και να διορθώσεις, έστω να βελτιώσεις, τυχόν λάθη/προβλήματα. Δε νοείται να νιώθει ο πελάτης σου ότι άνοιξες χθες και δεν έχεις βρει τους ρυθμούς σου.

Με την άφιξή μας ερωτηθήκαμε για νερό εμφιαλωμένο ή σε κανάτα, επιλέξαμε κανάτα, παραγγείλαμε μαργαρίτες, οι οποίες ήταν αρκετά καλές (συνολικά πήραμε 6). Και να οι μπύρες και ξανά μπύρες (ισπανικές μπουκάλι και draught, συνολικά 7-8). Και 2 κοκτέιλ porn star ("respect" είπε ο φίλος που τα ήπιε) και 3 σφηνάκια τεκίλα κυρ-Στέφανε... Σχεδόν όλα τα ποτά καταναλώθηκαν κατά τη διάρκεια αναμονής των 5 (! ) πιάτων που παραγγείλαμε - πέντε και ολογράφως, αν δεν έγινε σαφές.

Τα άνωθεν αναφερόμενα πιάτα ήταν:

(Μετά από 1,5 ώρα αναμονής)
- 2 paella θαλασσινών.
Προσγειώθηκαν πρώτες στο τραπέζι και ήταν γευστικότατες! Μπουκιά και συγχώριο! Πλούσια γεύση, όμορφη παρουσίαση σε μπακιρένιο ταψάκι. Μεγάλη μερίδα, αλλά την κατάφερα.

(Μετά από επιπλέον 0,5 ώρα αναμονής)
- enchilladas κοτόπουλο (ορεκτικό)
Σίγουρα δεν ήταν κακό, αλλά κατά τη γνώμη μου, ήταν το πιο αδύναμο πιάτο σε σχέση με τα υπόλοιπα.
- black angus burger
Χοντρό ζουμερό μπιφτέκι από άριστης ποιότητας κιμά. Συνοδευόταν από τηγανητή mandioca (η ρίζα του φυτού γιούκα), η οποία μοιάζει λίγο με τηγανητή πατάτα και το ψωμάκι του burger ήταν φτιαγμένο από την ίδια πρώτη ύλη. Το burger μου άρεσε πολύ, δεν μπορώ να πω το ίδιο και για το συνοδευτικό.
- picanha
Συνοδευόταν από περουβιανές πατάτες. Μακράν το καλύτερο πιάτο που δοκίμασα! Εκστατική και τέλεια ισορροπημένη γεύση, η μερίδα μου φάνηκε μικρή.

Tα παραπάνω κόστισαν 192€. Ο ένας από τους 6 της παρέας δεν παρήγγειλε φαγητό και οι υπόλοιποι παραγγείλαμε από ένα πιάτο ο καθένας. Ούτε σαλάτες ούτε ορεκτικά (πήραμε ένα ορεκτικό, αλλά εκτέλεσε χρέη κυρίως πιάτου). Επίσης, ήπιαμε αρκετά, οπότε η δική μας παραγγελία δεν μπορεί να κριθεί για το vfm.

Αν υποθέσουμε ότι πηγαίνει ένα ζευγάρι και παίρνει 1 σαλάτα, 1 ορεκτικό, 2 κυρίως και 2 κοκτέιλ, σίγουρα θα ξεπεραστούν τα 30€/άτομο. Με δεδομένη αυτή την εξυπηρέτηση είναι υπερβολικά. Σε άλλη περίπτωση, θα ήταν ανεκτά, διότι το φαγητό δεν απογοήτευσε, τουναντίον.

Το προτείνω; Δεν ξέρω. Ίσως για ποτάκι. Για φαγητό μόνο αν διαθέτετε ατσάλινα νεύρα ή χαλαρή διάθεση όπως εμείς... (3,5 στη γεύση και 1,5 στην εξυπηρέτηση στρογγυλοποιήθηκαν αναγκαστικά)

Πάντως έχω τεράστια περιέργεια αν θα μακροημερεύσει αυτός ο χώρος. Αν δε διορθωθούν στην εξυπηρέτηση και συνεχίζει να γεμίζει καθημερινά, θα σημαίνει πως η δύναμη του marketing νικάει τα πάντα...

26 Μαι 2017

Λίγο η προτίμηση σε αγαπημένα μαγαζιά, λίγο ο φόβος της δοκιμής νέων μιας και οι έξοδοι έχουν περιοριστεί αρκετά, λίγο το ξενέρωμα όταν το αγαπημένο site μεταλλάσσεται σε τατιανίστικη εκπομπή, έφτασε τους 3 μήνες η αποχή... Δε δύναμαι όμως να μην καταγράψω την εμπειρία μου από αυτό το καλά κρυμμένο διαμαντάκι, μιας και μου χάρισε ένα πολύ όμορφο καλοκαιρινό απόγευμα.

Ένα μεσημέρι μιας ηλιόλουστης Παρασκευής του Μαΐου λοιπόν, κανόνισε κέρασμα εκεί ο προϊστάμενος αμέσως μετά τη δουλειά. Με τέτοιο υπέροχο καιρό δεν κρατιόμασταν από το πρωί και μόνο στη σκέψη ότι το απόγευμα θα τρώγαμε θαλασσινά δίπλα στο κύμα.

Η διάρκεια της διαδρομής από το Μαρούσι ήταν ένα 40λεπτο περίπου μέσω Αττικής Οδού με την πολύτιμη συνδρομή του gps. Πετάς το αυτοκίνητο όπου βρεις, περνάς την ταμπελίτσα "Ωράριο λειτουργίας 13:00-18:00", διασχίζεις το πλαϊνό μέρος ενός σπιτιού και τσουπ! Να τα τραπεζάκια, οι καρεκλίτσες και η θάλασσα στα πόδια σου.

Δεν πρόσεξα ιδιαίτερα τον εσωτερικό χώρο, διότι καθίσαμε στον εξωτερικό, ο οποίος ήταν περιποιημένος και καθαρός όπως και οι τουαλέτες. Πληροφοριακά, δε διαθέτουν pos, οι συναλλαγές γίνονται αποκλειστικά με μετρητά.

Η παραγγελία 10 ατόμων ήταν αρκετά πλούσια. Παραγγείλαμε:

- αλμύρα (*2)
- χωριάτικη σαλάτα (*2)
- τυροκαυτερή
- σαγανάκι
- πατάτες τηγανητές(*2)
- κολοκυθοκεφτέδες (*2)
- γαύρος μαρινάτος (*2)
- καλαμαράκια τηγανητά (*2)
- χταπόδι ψητό ξυδάτο (*2)
- μύδια αχνιστά (*2)
- μπαρμπούνια (δε γνωρίζω το βάρος, είπαμε γύρω στα 30 κομμάτια)
- σουρωτή
- ούζο
- μπύρες
Ήρθε επίσης εμφιαλωμένο νερό και ψημένο ψωμί.

Για να μη μακρηγορώ με τις εντυπώσεις από κάθε πιάτο ξεχωριστά, ήταν όλα απολαυστικά! Αέρινο τηγάνισμα, ολόφρεσκη πρώτη ύλη! Όσο και να ψάξω, δε βρίσκω να πω κάτι αρνητικό. Όλα αυτά τα υπέροχα εδέσματα σε συνδυασμό με την ηρεμία που μεταδίδει η θάλασσα μακριά από την πολυκοσμία και τη βουή της πόλης είναι ικανά να σε ταξιδέψουν νοερά σε νησί.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη, δεδομένου βέβαια ότι συνολικά ήμαστε 3-4 παρέες κατά τη διάρκεια της παραμονής μας εκεί. Δυστυχώς, δεν μπορώ να παρέχω την πληροφορία της τιμολόγησης, καθώς το γεύμα ήταν κερασμένο.

Το προτείνω με τα χίλια! Να έχετε υπόψη ότι τα Σαββατοκύριακα, ιδιαίτερα τώρα που πλησιάζει απειλητικά το καλοκαίρι, η κράτηση είναι απαραίτητη.

Καλό μας καλοκαίρι λοιπόν!

06 Φεβ 2017

Είχα αρχίσει να πιστεύω ότι είναι καρμικό να μην πάω ποτέ σε αυτό το εστιατόριο... Είχα φτάσει σε σημείο να λέω στον άντρα μου "Σε παρακαλώ μην κάνεις ξανά κράτηση στο Ελαίας Γη, γιατί κάτι κακό θα γίνει". Ο λόγος γι' αυτό; Τρεις φορές κράτηση για επέτειο ή γενέθλια και τις τρεις χρειάστηκε να ακυρωθεί είτε με δυσάρεστη αιτία είτε με πολύ δυσάρεστη αιτία.

Έρχεται λοιπόν η Παρασκευή και 13 (τυχαίο δε νομίζω) Ιανουαρίου του σωτήριου έτους 2017 για της οποίας το βράδυ είχαμε κάνει κράτηση στις 21:30. Το πρωί δεν ξεκινάει με τους καλύτερους οιωνούς, καθώς με βρίσκει να πονάω και οι κράμπες συνεχίζονται ολημερίς. Το απόγευμα η μικρή αρχίζει να "τα μασάει" όσον αφορά το βραδινό της ύπνο στη γιαγιά και τον παππού, ενώ άλλες φορές κάνει party. Τελευταίο update "Βάλτε μου μαζί πιτζάμες και οδοντόβουρτσα και θα δούμε". Με αυτά τα όχι και τόσο ενθαρρυντικά δεδομένα λοιπόν ξεκινάμε (στις 20:45 από κέντρο) για την έξοδό μας. Φτάνουμε καθυστερημένα στις 21:50 λόγω της απίστευτης κίνησης και με το μάτια στο κινητό, μήπως καλέσει η μικρή.

Ο ευγενέστατος κύριος έξω από το εστιατόριο παραλαμβάνει το αυτοκίνητό μας και μπαίνουμε στην είσοδο. Από τα πρώτα κιόλας βήματα αισθάνεσαι τη μυστικιστική ατμόσφαιρα κατεβαίνοντας αργά τα ξύλινα σκαλοπάτια... Ακόμα και ο ήχος του τακουνιού πάνω στο ξύλο περνώντας την πέτρινη υπόγεια στοά ακούγεται ανατριχιαστικός. Η μυρωδιά της υγρασίας συνδυαστικά με τον ήχο του νερού από τη μικρή πέτρινη βρύση στη διαδρομή, μας έστειλε σε άλλη εποχή. Αισθάνθηκα ότι βρίσκομαι σε πέτρινο πύργο 200 χρόνια πίσω. Λίγο πριν το τέλος του λαβυρίνθου μας κέρασαν ένα σφηνάκι ρακή κι ελιές. Κάπου εκεί ξεχάστηκε και το κινητό και οι αναποδιές της μέρας και όλα.

Μας υποδέχθηκε ο υπεύθυνος και μας οδήγησε στο τραπέζι μας. Ωραίος και ο εσωτερικός χώρος με δύο δέντρα ελιάς να δεσπόζουν ανάμεσα στα άνετα τραπέζια, όχι όμως τόσο εντυπωσιακός όσο ο προηγούμενος. Θετική εντύπωση άφησε και ένα όμορφα διακοσμημένο σαλονάκι στην υποδοχή, που εκτελεί και χρέη καπνιστηρίου. Αν το ήξερα από την αρχή ή είχα ρωτήσει, θα το τιμούσα.

Ας περάσω λοιπόν στην περιγραφή του φαγητού, το οποίο είναι και το σημαντικότερο σε κάθε κριτική. Ο σερβιτόρος μας προέτρεψε να επιλέξουμε το μενού των 14 πιάτων, αλλά δε χρειαζόταν μιας και ήμαστε ήδη αποφασισμένοι πως αυτό θα παραγγέλναμε.

- Σούπα τραχανά με χαλούμι
Απίστευτα γευστική η σούπα, αν και ο τραχανάς δεν είναι και το καλύτερό μου. Το ψητό σχεδόν τραγανιστό χαλούμι σε κυβάκια προσέδιδε κάτι το διαφορετικό κυρίως στην υφή και όχι τόσο στη γεύση της βελουτέ σούπας. Το μεγαλύτερο ρόλο στην τελική γεύση θεωρώ πως έπαιξαν τα καρυκεύματα, που την έκαναν ελαφρώς πικάντικη και την κατέστησαν ως ένα από τα τρία δυνατότερα πιάτα του καταλόγου.

- Ελιόψωμο & Ψωμί καλαμποκιού
Πολύ καλά αμφότερα. Θα μπορούσαν να σερβίρουν από ένα σε κάθε άτομο και όχι 2 συνολικά, ώστε να μπορούμε να δοκιμάσουμε και από τα δύο. Ούτως ή άλλως το μέγεθος ισοδυναμούσε με μικρή ατομική μερίδα, όπως στο μενού των αεροπορικών εταιρειών.

- Χειροποίητες πιτούλες με ελαιόλαδο και ρίγανη
Αρκετά καλές, αντικατέστησαν τα ψωμάκια που τελείωσαν γρήγορα.

- Ελιοσαλάτα
Όχι κάτι ιδιαίτερο, τρωγόταν ευχάριστα. Επιτυχημένη η προσθήκη του μυρωδικού.

- Κατίκι Δομοκού με μους κόκκινης πιπεριάς
Αυτή η αλοιφή ήταν πιο πρωτότυπος συνδυασμός και καταναλώθηκε αμέσως.

- Μελιτζανοσαλάτα
Μεγάλος ο ντόρος γι' αυτό το πιάτο, διότι το τελευταίο στάδιο της παρασκευής γίνεται από τον σερβιτόρο μπροστά στον πελάτη. Εδώ θα διαφοροποιηθώ από τους άλλους χρήστες τολμώντας να πω ότι δε μου άρεσε καθόλου. Η έντονη γεύση του καρυδιού σε συνδυασμό με μια άλλη γεύση, την οποία δεν μπόρεσαν να αναγνωρίσουν οι γευστικοί μου κάλυκες, έκλεβαν την δόξα από το κάπνισμα της μελιτζάνας, που θα έπρεπε να είναι ο πρωταγωνιστής.

- Ελληνικά όσπρια
Καλή. Τελεία.

- Σαλάτα “ελαίας γη”
Πέρασε αδιάφορη, προσωπικά με χάλασε το γλυκοφρουτένιο άρωμα της vinaigrette (ρόδι?).

- Μανιταρόπιτα “γυριστή” στο ξυλόφουρνο
Δε δοκίμασα, φυσικά λόγω μανιταριών. Στον άντρα μου άρεσε.

- Σαρμάδες με σάλτσα αυγολέμονο
Άλλο ένα από τα δυνατά πιάτα του καταλόγου. Μερακλίδικος ο κιμάς με έντονη την παρουσία κύμινου και κανελλογαρύφαλλου, ενώ η σάλτσα έδενε αρμονικά. Εξαίσιο το αποτέλεσμα.

Σε αυτό το σημείο μας προσφέρθηκε σορμπέ λεμόνι με βασιλικό, ώστε να "καθαρίσει" η γεύση μας πριν περάσουμε στα κυρίως.

- Μοσχαρίσια μάγουλα στο ξυλόφουρνο με πουρέ καπνιστής μελιτζάνας
Το τρίτο και τελευταίο - πάντα κατά τη γνώμη μου- δυνατό πιάτο. Η αλήθεια είναι πως δε μου θύμισε μοσχαρίσια μάγουλα, διότι τα έχω συνηθίσει λίγο πιο λιπαρά, πιο πολύ θύμιζε ένα καλό κομμάτι μοσχάρι κοντά στο κόκκαλο. Άψογα μαγειρεμένο (κοκκινιστό) όπως και να έχει. Ο συνοδευτικός πουρές ήταν εξαιρετικός και δυσανάλογα μεγάλης ποσότητας σε σχέση με το μοσχάρι.

- Σιγομαγειρεμένο μοσχαρίσιο κότσι στο ξυλόφουρνο με λαχανικά, σφραγισμένο με ζυμάρι
Σερβίρεται σε πήλινο σκεύος που αποσφραγίζεται στο τραπέζι εκείνη την ώρα. Παρ' όλα αυτά δε με συγκίνησε ούτε οπτικά (κυρίως) ούτε γευστικά. Συνοδευόταν από καλοκάσι (καθόλου του γούστου μου), καροτάκια και δε θυμάμαι ποια άλλα λαχανικά. Δοκίμασα μια μπουκιά από την ομολογουμένως μεγάλη ποσότητα, αλλά δε λαχτάρησα δεύτερη.

Κλείσαμε με:
- Παγωτό λουκούμι τριαντάφυλλο
Το μπολάκι παγωτού σερβίρεται εντυπωσιακά τοποθετημένο σε ένα μεγάλο χρωματιστό κομμάτι πάγου που διατηρεί τη θερμοκρασία του και δεν το αφήνει εύκολα να λιώσει. Η γεύση του ήταν πραγματικά ίδια με λουκουμιού τριαντάφυλλο. Αν σας αρέσει το λουκούμι τριαντάφυλλο, θα σας αρέσει κι αυτό.

- Εκμέκ με άρωμα καφέ
Δεν μπορώ να είμαι αντικειμενική σε αυτό το γλυκό, διότι ενώ λατρεύω τον καφέ, δε μου αρέσει να τον γεύομαι σε γλυκό.

- Μαστιχωτή μους πικρής σοκολάτας
Η παρουσίαση ήταν τραγική και δε θα επεκταθώ. Καλή γενικά η μους, δε με τρέλανε, απόλαυσα όμως το συνδυασμό της με το παγωτό.

- 1 ποτήρι λευκό κρασί
Ήθελα να πιω κρασί, ο άντρας μου δεν πίνει, οπότε απορρίφθηκε όλη η πλούσια λίστα κρασιών. Σε μικρό εμφιαλωμένο μπουκάλι είχε 4 επιλογές κρητικής παραγωγής. Όπως έχω ξαναδηλώσει, λατρεύω την Κρήτη και τους ανθρώπους της, αλλά το κρασί τους κατά κανόνα δεν πίνεται, οπότε δεν τόλμησα τη δοκιμή. Τελευταία μου ευκαιρία το ποτήρι, όμως ρώτησα και δεν υπήρχε ροζέ κρασί, το οποίο προτιμώ. Σε αυτό το σημείο, ο σερβιτόρος το πήρε πάνω του και μου είπε ότι θα μου φέρει ένα ποτήρι "πολύ ωραίο λευκό κρασί". Δυστυχώς, δε μου άρεσε καθόλου, ήπια 2 γουλιές και κατά τη διάρκεια του γεύματος ζήτησα να αλλαχθεί με μια coca-cola.

- 2 coca-cola
- 1 εμφιαλωμένο νερό

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή. Η ροή των πιάτων ομαλή και φύγαμε ευχαριστημένοι.

Για το παραπάνω πλήρες γεύμα ο λογαριασμός ήταν 83€. Προς τιμήν τους, δε χρεώθηκε το κρασί.

Κάποιες μερίδες ήταν μικρές, άλλες πλούσιες. Συνολικά, δεν υπάρχει περίπτωση να μην ικανοποιηθεί πελάτης από την ποσότητα. Η ποιότητα των πρώτων υλών επίσης καλή. Από την άλλη, η αξιολόγηση της εκτέλεσης έγκειται στο προσωπικό γούστο του καθενός.

Αν υπήρχε το η κλίμακα του μισού στη βαθμολογία, αυτή θα διαμορφωνόταν ως εξής: Γεύση 2,5 - Εξυπηρέτηση 3,5 - Χώρος 4 - VFM 2,5, όμως αναγκαστικά θα γίνουν οι απαραίτητες στρογγυλοποιήσεις.

Πλέον ικανοποίησα την περιέργειά μου για το εστιατόριο και έχω προσωπική άποψη. Θα ξαναπάω; Πιθανότατα όχι. Θα το πρότεινα; Ναι για την εμπειρία, χωρίς να περιμένετε εξωπραγματικές γεύσεις.

Υ. Γ. Διάβασα σχεδόν όλες τις κριτικές για το εστιατόριο, πριν το επισκεφθώ. Με μεγάλη για τα δικά μου δεδομένα συγκράτηση, θα πω μόνο πως θα ήταν καλό όποιος διαφωνεί με την πλειοψηφία - σωστή και υγιής η ποικιλομορφία απόψεων- να εκφράζεται κόσμια για τους υπόλοιπους.

06 Ιαν 2017

Καλή χρονιά σε όλους κι από μένα με τις καλύτερες ευχές μέσα από την καρδιά μου. Η πρώτη μου κριτική για το 2017 βέβαια αφορά επίσκεψη που πραγματοποιήθηκε το 2016, αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ.

Κυριακή 18 Δεκεμβρίου και ανυπομονούσα να συναντήσω αγαπημένους φίλους (κάποιοι και κουμπάροι πλέον) για brunch, ώστε να έχουμε περισσότερο χρόνο στη διάθεσή μας σε σχέση με έναν απλό καφέ. Για να είμαι ειλικρινής, το Monsieur Barbu δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή, ούτε καν η δεύτερη... Μετά από ξεψαχνιστική αναζήτηση σε sites, blogs και ό, τι άλλο υπήρχε διαθέσιμο για πληροφορίες, βρήκα τα top3 μέρη για brunch κατά τη δική μου κρίση και τηλεφωνώντας από το προηγούμενο πρωί για κράτηση 6 ατόμων, έφαγα 3 διαδοχικά άκυρα. Η συνήθης τηλεφωνική απάντηση: "Είναι κλεισμένο όλο το μαγαζί. Αν θέλετε, μόνο μετά τις 16:00". Brunch στις 16:00 ρε παιδιά; Αυτό το λες και early dinner...

Να είναι καλά ο σαφώς πιο ψύχραιμος από εμένα φίλος, που πέταξε την ιδέα του Monsieur Barbu μέσα στην απογοήτευσή μου. Τηλεφωνώ και με σαφή εξυπηρετική διάθεση η κοπέλα στην άλλη άκρη της γραμμής μας έκλεισε ένα 6άρι τραπέζι για τις 11:30 με ευγενική προειδοποίηση ότι το ίδιο τραπέζι είναι κλεισμένο για τις 14:00. Την καθησύχασα ότι θα φύγουμε στην ώρα μας και αναθάρρησα λίγο.

Η τοποθεσία του μαγαζιού είναι πολύ βολική, σχεδόν δίπλα από το σταθμό ΦΙΞ του μετρό κι επίσης δίπλα στη Συγγρού. Το parking τη συγκεκριμένη ώρα και μέρα ήταν παιχνιδάκι για όλα τα μέλη της παρέας. Θα χαρακτήριζα το χώρο απλά καλό. Η ανομοιομορφία των τραπεζοκαθισμάτων έδινε ένα χαρακτήρα, ο οποίος όμως θα άφηνε καλύτερη εντύπωση αν δεν ήταν τα περισσότερα φθαρμένα ή άβολα. Κάποιες λεπτομέρειες μου άρεσαν ιδιαίτερα, όπως π. χ. ένα παλιό ραδιόφωνο στο πατάρι. Όπως και να έχει, απέπνεε μια ζεστασιά σα να έχεις πάει επίσκεψη σε φιλικό σπίτι (του '70). Το κάπνισμα επιτρεπόταν, τουλάχιστον στο πατάρι που καθίσαμε εμείς.

Ας περάσω στο βασικό σημείο της κριτικής που είναι το φαγητό. Παραγγείλαμε:
- classic burger με τηγανητές πατάτες
- 3 classic burger με αυγό και τηγανητές πατάτες
- αυγά benedict
- σάντουιτς με κοτόπουλο ταντούρι
- croque monsieur
- pancakes με μήλο και κανέλλα
- pancakes με σοκολάτα και μπανάνα
- γλυκιά τάρτα με σοκολάτα και καραμέλα
- 3 διπλούς capuccino
- 1 διπλό ελληνικό
- 1 freddo espresso
- 2 freddo capuccino
Για να μην τα αναλύω ένα προς ένα, όλα τα πιάτα μας άφησαν απόλυτα ικανοποιημένους και φαγώθηκαν μέχρι την τελευταία μπουκιά, αν και μεγαλούτσικες οι μερίδες. Ιδιαίτερη μνεία θα κάνω στο πιάτο που ξεχώρισε και με εξέπληξε ταυτόχρονα ευχάριστα, καθώς είμαι λάτρης των αλμυρών και όχι των γλυκών, τα pancakes με μήλα και κανέλλα, τα οποία ήταν εξαιρετικά!

Όσον αφορά την εξυπηρέτηση, παρ' ότι είχα διαβάσει κακές αξιολογήσεις σε άλλο site, εμείς δεν είχαμε κανένα παράπονο. Μια μικρή παραφωνία αποτέλεσε μια καθυστέρηση του ενός burger με αυγό το οποίο παραγγείλαμε την ώρα που το μαγαζί είχε 100% πληρότητα. Κατά τα άλλα, ό, τι κι αν ζητήσαμε ήρθε άμεσα με ευγένεια και χαμόγελο. Να σημειώσω εδώ πως είχαμε το νου μας στην ώρα αναχώρησής μας, ώστε να μη δημιουργήσουμε πρόβλημα κι εμείς ρωτήσαμε αν ήρθε η ώρα για το λογαριασμό (στις 14:10), η κοπέλα στο σέρβις απλώς το επιβεβαίωσε διακριτικά.

Μιας και ανέφερα το λογαριασμό, αυτός ανήλθε στο ποσό των 83€, πολύ λογικό για την ποιότητα και την ποσότητα των εδεσμάτων που δοκιμάσαμε συν τους καφέδες.

Περάσαμε όμορφα και θα το πρότεινα, τουλάχιστον για brunch που έχω άποψη.

03 Νοε 2016

Δεν είναι η πρώτη κριτική που κάνω στο μαγαζί. Μάλιστα, εξετάζοντας λίγο πιο αναλυτικά τις κριτικές που έχουν γραφεί στο παρόν site για τα Φουρνομαγειρέματα, διαπίστωσα πως έγραψα την έκτη κριτική και σαφώς ακολούθησαν πολλές, που το φέρνουν στην πρώτη θέση, δικαίως κατά τη γνώμη μου. Αρκετά με τα στατιστικά όμως, διότι καταντούν βαρετά. Ποιο είναι το καίριο ερώτημα;

Γιατί ένιωσα την ανάγκη να επικαιροποιήσω την κριτική μου; Κυρίως, επειδή η προηγούμενη δε με εκφράζει πλέον. Ήταν η αποστασιοποιημένη άποψη μιας πελάτισσας που επισκέφθηκε ένα χώρο εστίασης, δοκίμασε κάποια πιάτα, έμεινε ευχαριστημένη και το κατέγραψε. Εμ, δεν είναι έτσι πια...

Τα Φουρνομαγειρέματα δεν είναι άλλος ένας χώρος εστίασης για μένα. Είναι το απάγκιο μου, το μαγαζί που δε με έχει απογοητεύσει ποτέ, το νούμερο 1 σιγουράκι μου, αυτό που διαλέγω για να πάω με παλιές παρέες, νέες παρέες, συναδέλφους, οικογένεια... Και ξέρετε κάτι; Εκεί βρίσκω άλλη μια οικογένεια. Το Νίκο, τη Μαίρη και το Γιώργο. Οι άνθρωποι που "γέννησαν" το μαγαζί και συνεπώς το αγαπούν σαν παιδί τους. Οι άνθρωποι που είναι πάντα με το χαμόγελο στο στόμα, όχι το προσποιητό το φορεμένο, το άλλο που κάνει μπαμ ότι βγαίνει από την καρδιά τους. Οι άνθρωποι που φαίνονται ακούραστοι και η ψυχούλα τους ξέρει πόση κούραση χωράει στο σώμα τους καθημερινά. Οι άνθρωποι που είναι δίπλα στους πελάτες με τα μάτια και -κυρίως- τα αυτιά ανοιχτά, για να ακούσουν τα καλά, αλλά και τις προτάσεις βελτίωσης. Ας το διατυπώσω σωστότερα. Δε μένουν μόνο στο να ακούσουν τις προτάσεις, τις εφαρμόζουν κιόλας και τις τροποποιούν μέχρι τα τελικά πιάτα να αγγίξουν το τέλειο βάσει των standards τους, τα οποία -πιστέψτε με- είναι ιδιαίτερα ψηλά.

Άνοιγμα παρένθεσης.
Σε αυτό το σημείο, όχι γιατί το οφείλω, αλλά για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι η συνάντηση που έλαβε χώρα στα Φουρνομαγειρέματα μεταξύ κάποιων χρηστών του ask4food, δε διοργανώθηκε από το ask4food, του οποίου οι προτεραιότητες πλέον έχουν αλλάξει. Απλώς κάποιοι χρήστες είχαμε γνωριστεί σε παλιότερες συναντήσεις και διατηρούμε επαφές, οπότε κανονίσαμε καθόλου τυχαία εκεί τη μάζωξή μας. Επίσης, όπως όλοι οι κανονικοί -και όχι οι ψεύτικοι/βαλτοί- χρήστες γνωρίζουν, δε χρηματιζόμαστε για να γράφουμε τις απόψεις μας, αντιθέτως μας στοιχίζει ο κούκος αηδόνι. Δαπανηρό χόμπι, τώρα που το σκέφτομαι πιο φθηνά θα μου ερχόταν μηνιαία το Personal Training και θα ήμουν και fit, αλλά μας αρέσει και το συνεχίζουμε. Δεν ξέρω βέβαια για πόσο ακόμα, μιας και τα πρώτα καμπανάκια έχουν ήδη αρχίσει να χτυπούν...
Κλείσιμο παρένθεσης.

Συνεχίζω με το φαγητό. Θα μπορούσα να αναλύσω όλα τα πιάτα του καταλόγου ένα προς ένα, μιας και τα έχω παραγγείλει ουκ ολίγες φορές, θα μπορούσα να γράψω εντυπώσεις για τα νέα 8 πιάτα που προστέθηκαν στο μενού από το Σεπτέμβριο, αλλά κατέληξα να καταγράψω τα αγαπημένα μου μετά από πάμπολλες επισκέψεις. Δε βάζω συστατικά του κάθε πιάτου, ο αναλυτικός κατάλογος (και με τιμές παρακαλώ) είναι αναρτημένος εδώ στο site.

- Ζυμωτό ψωμί.
Κάθε φορά ζεστό και υπέροχο, απαραίτητο πάντα το refill. Συνοδεύει άψογα το ντιπ με πατάτα που τόσο λατρεύω.

- Μελιτζανοσαλάτα σπιτική
Τέλεια υφή, κάπνισμα όσο πρέπει, ισορροπία γεύσης. Την προτιμώ χωρίς την προσθήκη πάπρικας στο τέλος, ώστε να μην επικαλύπτεται η γεύση της. Αν συμφωνείτε, απλά το επισημαίνετε στο Γιώργο.

- Τυροκαυτερή σπιτική
Τόσο όσο το κάψιμο για τα -light ομολογώ- γούστα μου, εξαιρετική πρώτη ύλη.

- Πράσινη σαλάτα
Όσες σαλάτες και να προσθέσουν, αυτή θα παραμείνει η αγαπημένη μου, αρκεί να μην αλλαχθεί η εξωπραγματική γραβιέρα.

- Φουρνιστή σαλάτα
Τα ψητά λαχανικά στην καλύτερη φουρνιστή εκδοχή τους.

- Σαλάτα New Age *New entry στον κατάλογο*
Πολύ δροσερή, γλυκίζει ελαφρώς, τα συστατικά της έχουν δέσει απόλυτα και τονίζω ότι οι γευστικοί μου κάλυκες επιμένουν γενικά σε παραδοσιακές γεύσεις, που αυτή σίγουρα δεν είναι.

- Πατάτες Crispy “σαν τηγανητές”
Δε χρειάζονται περιγραφή. Τσιμπολογάς ακόμα και όταν είσαι σκασμένος.

- Ρεβυθάδα
Μην την υποτιμάτε, ιδιαίτερα τώρα το χειμώνα, ζεσταίνει τα μέσα σου.

- Πίτα *New entry στον κατάλογο*
Δεν είναι πίτα αυτό το πράγμα. Η κόλαση στο πιάτο είναι. Τα λιωμένα τυριά σαν αφρός σε αντίθεση με την κριτσανιστή ζύμη που προκαλούν απανωτές γευστικές εκρήξεις.

- Σαγανάκι τυριού *New entry στον κατάλογο*
Κάτι έλεγα για τη λατρεία μου στις παραδοσιακές γεύσεις... "Σαγανάκι αλμυρού τυριού σε κρούστα δημητριακών και καρύδι με συνοδεία σπιτικό γλυκό του κουταλιού καρότο". Ε, δεν το λες και παραδοσιακή γεύση. Εκστατική όμως, σίγουρα τη λες.

- Παστουρμαδόπιτα
Ότι τελειότερο έχω δοκιμάσει σε παστουρμαδο-κάτι, κυρίως από τη σκοπιά της ισορροπίας γεύσης.

- Μελιτζάνα στον πηλό
Οκ, μελιτζάνες κοκκινιστές με φέτα είναι, full γιαγιαδογεύση still.

- Κοτόπουλο με μανιτάρια στον πηλό
Σημειωτέον, δεν τρώω τα μανιτάρια, αυτό το πιάτο εξακολουθεί να παραμένει στα αγαπημένα μου, απλώς τα αφαιρώ. Το μοσχοκάρυδο του πάει ταμάμ.

- Κριθαρώτο λαχανικών *New entry στον κατάλογο*
Άψογο και αυτό και η παρουσίασή του και όλα του.

- Ασιάτικο χοιρινό *New entry στον κατάλογο*
Διάβασες "ασιατικό" και περιμένεις γλυκόξινο; Λάθος. Δεν είναι καθόλου γλυκόξινο και όπως με πληροφόρησε ο Νίκος, εκτελεί την αυθεντική συνταγή.

- Ηünkâr beğendi *New entry στον κατάλογο*
Απερίγραπτο χιουνκιάρ. Ακριβώς του γούστου μου και μακράν η καλύτερη εκτέλεση που έχω δοκιμάσει. Το θεωρώ ανώτερο και από το "Ταμάμ" στα Χανιά. Ψυχανεμίζομαι ότι ή θα είναι ο διάδοχος ή θα κονταροχτυπηθεί στα ίσια με το...

- Κότσι Χοιρινό χωρίς λίπος [700 gr. ]
Δε χρειάζεται συστάσεις, τα έχουμε πει, τα έχουμε ξαναπεί. Μη διανοηθείτε να λείψει από την παραγγελία σας. Τώρα πλέον έχει και ανταγωνιστή.

- Στο τέλος τα γλυκά που πάντα κερνούν είναι ο λευκός χαλβάς και μους γιαουρτιού με σοκολάτα. Το πρώτο το λατρεύω, το δεύτερο δεν είναι του γούστου μου.

Από ποτά προτιμώ το ροζέ κρασί Ροδίτη, νομίζω. Πάντα το ξεχνάω και ο Γιώργος μου το θυμίζει, για τέτοια εξυπηρέτηση μιλάμε.
Όσον αφορά τις τιμές, συνήθως βγαίνει γύρω στα 20 ευρώ/άτομο μαζί με ποτό, τρώγοντας και πίνοντας ανθρώπινα, μεγάλο vfm. Όταν ξυπνούν μέσα μας τα ζωικά ένστικτα, μπορεί να βγει και 25ευρώ.

Δεν ξέρω αν έχει μείνει κάποιος που δεν έχει πάει στα Φουρνομαγειρέματα. Αν όχι, το προτείνω.

Εγώ θα συνεχίσω να πηγαίνω γιατί μου αρέσει το φαγητό, μου αρέσουν οι άνθρωποι, μου αρέσει να νιώθω ότι πηγαίνω σε δικούς μου που τους νοιάζομαι και με νοιάζονται, όχι να με βλέπουν σαν πορτοφόλι. Όπως έχει τύχει να πάω να πω ένα γεια, για μια μαστίχα, χωρίς να φάω και με υποδέχθηκαν με την ίδια θέρμη και αγάπη. Όπως, όπως, όπως...

Τώρα που ξαναδιαβάζω και ελέγχω την "κριτική", διαπιστώνω πως διαφέρει κατά πολύ από τις υπόλοιπες κριτικές μου. Ίσως γιατί δε θεωρώ ότι είμαι άξια να κρίνω αυτό το μαγαζί. Πιο πολύ ήταν ένας τρόπος να τους ευχαριστήσω για τις πολύτιμες εμπειρίες που μου έχουν χαρίσει, από τις γευστικές απολαύσεις μέχρι τα χειμωνιάτικα ξενύχτια απολαμβάνοντας υπέροχες συζητήσεις και ανταλλαγή ενδιαφέρουσων απόψεων.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη indulge.

21 Οκτ 2016

Κυριακή 9 Οκτωβρίου 2016 πουρνό πουρνό και η μέρα ξεκίνησε με όμορφα συναισθήματα κι ενθουσιασμό μιας και ήμουν εθελόντρια σε ένα event, του οποίου τα έσοδα θα πήγαιναν για καλό σκοπό. Όταν τελείωσε η βάρδιά μου στις 14:00, ήμουν εμφανώς κουρασμένη, αλλά ακόμα χαρούμενη. Και φυσικά, τί άλλο; ΠΟΛΥ πεινασμένη. Με μάζεψε ο σύζυγος με το αυτοκίνητο και πρότεινε Kozi's. Δεν είχα ξαναπάει. Και μόνο με τη σκέψη ότι θα έπρεπε να περιμένω για να φάω, καθώς ήξερα ότι δεν κάνουν κρατήσεις, δεν τρελάθηκα με την ιδέα. Στο πλαίσιο της καλής διάθεσης όμως, σκέφτηκα να του κάνω το χατήρι.

Φτάνουμε κατά τις 3 παρά εκεί και περίμεναν ήδη 5-6 παρέες. Απογοήτευση. Δώσαμε όνομα και τηλέφωνο βάσει της τακτικής τους και αναμέναμε υπομονετικά τη σειρά μας. Στο μεταξύ παρατήρησα το χώρο, ο οποίος είναι ευχάριστος, καθαρός και φροντισμένος, με το κάπνισμα ορθώς να απαγορεύεται στον εσωτερικό χώρο. Στο στεγασμένο εξωτερικό χώρο επιτρέπεται. Το μοναδικό μειονέκτημα ότι τα τραπέζια είναι τόσο κολλητά, που ακούς με ουδεμία προσπάθεια τη χαμηλόφωνη συζήτηση των διπλανών σου (όταν φεύγαμε χαιρετηθήκαμε κιόλας).

Μόλις μισή ώρα μετά, σαν από θαύμα, καθόμασταν στο τραπέζι μας και χαζεύαμε τον κατάλογο γεμάτοι χαρά. Παραγγείλαμε:

- Σαλάτα του Καίσαρα (ψητά φιλετάκια κοτόπουλου, παρμεζάνα, μαρούλι και ρόκα με σπιτική ceasar's sauce)
Ήταν η πιο νόστιμη ceasar's που έχω δοκιμάσει ποτέ! Κλασική η γεύση, αλλά λίγο το ζουμερό -παρ' όλο που ήταν στήθος- και άψογα ψημένο κοτόπουλο, λίγο η σωστή ποσότητα αλατιού, λίγο η ceasar's sauce που βρισκόταν επιμελώς ανακατεμένη σε όλη τη σαλάτα, το πιάτο απογειώθηκε.

- Cheesy (ψωμάκι με σκόρδο και mozzarella)
Ομολογώ πως είχα τους ενδοιασμούς μου γι' αυτό το πιάτο και προσπάθησα να αποτρέψω τον άντρα μου να το παραγγείλει, διότι φαντάστηκα ότι θα φουσκώσουμε με το ψωμί και δε θα έχουμε χώρο για τα κυρίως. Εννοείται πως δεν κατάφερα να τον αποτρέψω και πολύ καλά έκανε που δε με άκουσε. Ήρθε ένα μικρό στρογγυλό καρβέλι σκορδόψωμο με 3-4 σχισμές, όπου είχε τοποθετηθεί γενναία ποσότητα του εκπληκτικού αυτού ιταλικού τυριού. Κόλαση!

- Chakalaka (μοσχαρίσια μπριζόλα με νοτιοαφρικάνικα μπαχαρικά)
Ήταν η δική μου επιλογή για κυρίως (ΟΚ, όχι ακριβώς δική μου, με βοήθησαν πολύ μέσω messenger ο Δημήτρης και η Πιπίνα και τους ευχαριστώ) και η κάθε μπουκιά αποτελούσε πραγματικά οργασμό γεύσης! Με medium-well ψήσιμο (ρωτήθηκα) και πανδαισία μπαχαρικών, χωρίς ταυτόχρονα να χάνεται η γεύση του κρέατος, ήμουν στο τσακ να βάλω το κόκκαλο στην τσάντα μου και να την πάρω στην τουαλέτα, σαν τη Βουγιουκλάκη με την καρπουζοφέτα στην ταινία "Το δόλωμα". Θυμήθηκα τους καλούς μου τρόπους και συγκρατήθηκα με κόπο.

- Rib-eye (μπριζόλα μοσχαρίσια χωρίς κόκκαλο μαριναρισμένη με νοτιοαφρικάνικα μπαχαρικά)
Άλλο ένα γευστικότατο πιάτο με medium-well ψήσιμο. Εξαιρετικά ζουμερή με διαφορετικά μπαχαρικά από την chakalaka, τα οποία της ταίριαζαν τέλεια.

- 3 coca-cola (κουτάκια των 330ml)

Δεν παραγγείλαμε γλυκό, γιατί ήμαστε πλήρεις.

TIPS
1) Μην παραγγείλετε πολλά, οι μερίδες είναι μεγάλες. Μία σαλάτα και 2 κυρίως για 2 άτομα είναι ιδανικά, άντε και 1 ορεκτικό αν πεινάτε πολύ.
2) Οι μερίδες περιλαμβάνουν λεπτοκομμένες τηγανητές πατάτες σε ροδέλες, μην παραγγείλετε επιπλέον.

Η εξυπηρέτηση από έναν χαμογελαστό, ιδιαίτερα πρόθυμο και ευγενέστατο νεαρό ήταν ά-ψο-γη. Τονίζω πως το εστιατόριο είχε 100% πληρότητα καθ 'όλη την παραμονή μας εκεί.

Το γεύμα μας ήταν χορταστικό και απολαυστικό, αυτή τη στιγμή που γράφω κι ελέγχω την κριτική μια σιελόρροια την έχω, ενώ ανυπομονώ να ξαναπάω.

Η νόμιμη απόδειξη για την παραγγελία μας στα 62€. Τσιμπημένες οι τιμές, αλλά ένεκα της απόλαυσης "αξία ανεκτίμητη" που λέει και η διαφήμιση...

Προτείνεται χωρίς δεύτερη σκέψη!