VAGELIS

Μέλος από: Απρ 2010

09 Νοε 2018

Μάστερ Σεφ βλέπουμε, τους σεφ τους συμπαθούμε … Ε, είπαμε πριν ξεκινήσει ο νέος κύκλος που θα απογειώσει πάλι τη δημοφιλία τους, να δοκιμάσουμε και μεις την εμπειρία από τα δικά τους εστιατόρια. Ψάχναμε κάτι καλό και σε βολική περιοχή σε ότι έχει να κάνει με την πρόσβαση (και όχι το παρκάρισμα). Είπαμε να πάμε λοιπόν σε κάτι που θα μας ανταμείψει με 4άρι (στην κλίμακα Ask4food).

Το Feedέλ βρίσκεται σε ένα χωμένο στενάκι, τελικά όχι πολύ δύσκολο να το βρεις και να παρκάρεις επί πληρωμή. Έχει φροντισμένο εξωτερικό και εσωτερικό χώρο, με τα ωραία σερβίτσια του, αλλά και τις σόμπες του ώστε να περιορίζουν το κρύο εξωτερικά. Οι αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών δεν είναι και πολύ άνετες, ειδικά αν κάθονται και αγενείς τύποι με πούρα πίσω σου και δεν μετακινούνται ούτε εκατοστό. Μετά από τόσες μέρες όμως και με πιο καθαρό μυαλό, μπορώ να πω πως δεν μας ενόχλησε τόσο πολύ αυτό.

Στα θετικά συμπεριλαμβάνεται η πολύ καλή εκπαίδευση του προσωπικού, με ευγένεια και αρκετές γνώσεις επί των προσφερόμενων πιάτων. Ακόμη και στα ποτά μπορούν να σε κατευθύνουν. Επίσημο ύφος χωρίς τουπέ αλλά με τάσεις εντυπωσιασμού.

Για Παρασκευή βράδυ, το μαγαζί δεν το έλεγες και κατάμεστο αλλά σίγουρα είχε μια πολύ καλή πληρότητα που μπορεί να παρουσιάσει κερδοφορία (έγινα οικονομολογός τώρα στα γεράματα ως χρήστης του Ask;). Διακρίναμε ένα μιξ σε ότι έχει να κάνει με τις ηλικίες των θαμώνων, από 25άρηδες μέχρι 60άρηδες που δειπνούν με την παρέα τους. Μην ξεχάσω να αναφέρω πως για δείπνο μετά τις 21.00 το βράδυ, ισχύει η πολιτική για παραμονή 2 ωρών.

Σε ότι έχει να κάνει με το μενού τώρα. Η κάρτα του μενού που είχαμε παρατηρήσει στο ίντερνετ έχει αλλάξει σε έναν βαθμό (μιλάω και για το e-table που έχει πέσει εκεί το βάρος). Παστίτσιο περιμέναμε, κοκοράκι δοκιμάσαμε. Τέλος πάντων και εκεί δεν υπάρχει θέμα μιας και υπάρχουν επιλογές και κυρίως μου αρέσουν εστιατόρια που ψάχνονται και δεν επαναπαύονται.

Πάμε στη λογική όμως που έχουν. Μεταμοντερνογκουρμέ μεζεδοπωλείο με λογική μοιρασιάς στη μέση, είτε στα πρώτα είτε στα κυρίως. Κάπου εδώ όμως αρχίζουμε να ξενερώνουμε … Σωστή η μοιρασιά στο τραπέζι αλλά από μερίδες τι γίνεται;

Σε συνομιλία με άλλους χρήστες του Ask4food, και αφού τους στέλνω φωτογραφίες ως δόλωμα … Περιμένω σχόλια. Πολύ καλό value for money για 29-30 ευρώ το άτομο και πολύ καλές μερίδες. Αυτά μου είπαν …

Δυστυχώς η εμπειρία μου με φίλη χρήστρια του Ask δεν ήταν αυτή που επιθυμούσαμε ώστε να το προτείνουμε και στους υπόλοιπους.

Ξεκινήσαμε με ένα πολύ καλό μπουκάλι ροζέ κρασί της οικογένειας Γκιρλέμη στα 23 ευρώ. Χρειαστήκαμε και 2 μπουκάλια εμφιαλωμένο νερό 1 λίτρου, στα 4 ευρώ.

Στα ορεκτικά βάλαμε γκολ από τα αποδυτήρια. Μας έρχεται εξαιρετικό ψωμί μαζί με ντιπάκι, στα 6 ευρώ συνολικά, φαγώθηκε όλο μιας και τα πιάτα δεν ήταν και πλούσια ποσοτικά. Εξαιρετική πράσινη φάβα, βελούδινη, στα 8.5 ευρώ. Το λάδι τρούφας αισθητό, το θυμάρι όχι τόσο. Έγινε μεγάλη μάχη στο τραπέζι για το ποιος θα φάει την περισσότερη. Το τζατζίκι αβοκάντο στα 9.5 ευρώ, άρεσε επίσης αλλά ήταν ένα κλικ πιο κάτω από το πρώτο ορεκτικό. Οι μπρουσκέτες με τσίλι που το συνόδευαν φαγώθηκαν ευχαρίστως (3 στον αριθμό). Στα συστατικά υπήρξε αυγοτάραχο.

Τα κανόλι, παραδοσιακό σιτσιλιάνικο γλυκό ως trademark, ήρθαν ως πιάτο με πολλές προσδοκίες. Διακρίθηκε κυρίως το ζελέ μελιού που ήταν ΜαστερΣεφικού επιπέδου αλλά και το νιβατό (τυρί) ως κύριο συστατικό. Η ποσότητα ήταν,5 τεμάχια μιάμισης μπουκίτσας … Στα 10.5 ευρώ. Είχα ελαφρώς μεγαλύτερες προσδοκίες. Οι πατάτες με στάκα, ρίγανη, κρόκο αυγού και τρούφα στα 9.5 ευρώ ήταν σχετικά χορταστικές. Αρκετά τραγανές, με φλούδα και το αυγό στην μια άκρη του πιάτου ενώ η κρέμα στην άλλη πλευρά. Καλό πιάτο αλλά ως εκεί. Πιο πολύ για τον κορεσμό της πείνας το θυμάμαι.

Πήραμε 2 κυρίως πιάτα. Πεϊνιρλί με γλυκάδια, μανιτάρι και ψητά τοματίνια στα 14.5 ευρώ. Τιμή εξωφρενική για ένα μεσαίου μεγέθους πεϊνιρλί, όπου δεν διακρίθηκε ευχάριστα το ζυμάρι, μιας και δεν ήταν ανάλαφρο. Τα υλικά ήταν μεμονωμένα ΟΚ αλλά σαν "πάντρεμα" τίποτα το ιδιαίτερο. Σε πιο ταπεινά μαγαζιά, μπορείς να δοκιμάσεις ισάξιο ή και καλύτερο πεϊνιρλί σε σαφώς οικονομικότερη τιμή.

Το κοκοράκι σχάρας ως τελευταίο πιάτο ήρθε να μας αποτελειώσει … Δεν ξέρω αν ήταν κάποιας ξεχωριστής φάρμας αλλά ήταν ένα κοινό πιάτο σε γεύση (κυρίως) και δευτερευόντως σε παρουσίαση, που σίγουρα θα μπορούσες να το βρεις σε ένα απλό ψητοπωλείο έστω και αν δεν υπήρξαν αυτές οι γευστικές baby πατατούλες. Ούτε καν καθαρισμένο. Ξεχωριστή ήταν η τιμή, στα 18 ευρώ. Το δεύτερο ακριβότερο πιάτο του καταλόγου τυπικά, πρώτο ακριβότερο θεωρητικά μιας και το γιουβέτσι καραβίδας στα 28 ευρώ ήταν για 2 άτομα.

Στον κατάλογο αναγράφονται τα γλυκά ως ημέρας με τιμή στα 9 ευρώ έκαστο. Στον λογαριασμό υπολογίστηκαν στα 7 ευρώ έκαστο. Υπήρξαν 2 επιλογές που τελικώς και τις παραγγείλαμε. Ένα νόστιμο τσιζκέικ σε γλαστράκι. Οπτικά έμοιαζε ως άμμος που χρησιμοποιούν οι γάτες … Γευστικά ήταν ένα νόστιμο γλυκό χωρίς να σε απογειώνει, από αυτά που μπορείς να δοκιμάσεις σε πιο κοινότυπα μαγαζιά, με υποψία κατεψυγμένης φράουλας. Απλώς στην κατασκευή πρώτα δοκιμάσαμε το εύγευστο τριμμένο μπισκότο της κορυφής, και μετά την κρέμα με την φράουλα. Τίμησε την ονομασία του.

Το δεύτερο γλυκό ήταν μια πάστα από 4 υφές σοκολάτας, χωρίς κανένα ίχνος εντυπωσιασμού στη γεύση. Τίποτα ιδιαίτερο, δεν θυμάμαι καν λεπτομέρειες για να αναφέρω. Πολύ πολύπλοκο για ένα απλώς επαρκές αποτέλεσμα. Οι φράουλες στην κορυφή ήταν διακοσμητικές. Υπερίσχυσε το απλό τσιζκέικ.

Το συνολικό κόστος στα 117 ευρώ, μπορεί να μοιάζει λογικό για το όνομα του σεφ και την περιοχή που βρίσκεται αλλά δεν εκπλήρωσε τις προσδοκίες και κληθήκαμε να πληρώσουμε υπεραξία. Δύσκολα θα το επισκεπτόμουν σύντομα, σίγουρα δεν θυμάμαι κάτι αξιομνημόνευτο και δημιουργικό πλην των ορεκτικών.

Σίγουρα δεν θα ρίξω μαύρο (όπως έπεσε στο Mega) στον σεφ μιας και τον συμπαθώ πάρα πολύ και αναμένω με ενδιαφέρον τον νέο κύκλο του Master Chef. Δυστυχώς ή ευτυχώς υπάρχουν χιλιάδες γαστρονομικές προτάσεις στην πόλη μας και δεν υπάρχει χρόνος για πολλές επισκέψεις. Θα διαβάσω με ενδιαφέρον όμως οποιαδήποτε νέα κριτική από κάποιον αξιόλογο χρήστη του σάιτ σε ότι έχει να κάνει με το Feedελ.

Το μαύρο χρώμα μου αρέσει πολύ σε ότι έχει σχέση με την μόδα αλλά το απεχθάνομαι σε ότι έχει να κάνει με την καθημερινότητα μου. Ας ελπίσουμε το μαύρο στο Mega να είναι το τελευταίο (και δεν μιλάω ως τηλεορασόπληκτος) σε ότι συμβαίνει τελευταία, μιας και αποφεύγω θέματα σε ότι έχουν να κάνουν με την πολιτική. Από κει και πέρα, επειδή όλα στη ζωή περιστρέφονται γύρω από αριθμούς, εύχομαι να μην σταματήσω στον αριθμό 400...

10 Οκτ 2018

Σάββατο βράδυ και σε επίσκεψη μου σε καλή φίλη (γνωστή κυρία της καλής κοινωνίας) λέμε να πιούμε ένα χειροποίητο λικεράκι από τα χεράκια της. Καλό το μπαλκόνι της κυρίας αλλά το στομάχι άρχισε να διαμαρτύρεται και επειδή δεν είχε προνοήσει να ετοιμάσει πένες ογκρατέν νωρίτερα, έπεσε η ιδέα να περπατήσουμε και όπου βγει,4 άτομα.

Τον Μαύρο Γάτο τον αφήσαμε στα προσεχώς με μεγαλύτερη παρέα και είπαμε να πάμε κάπου χαλαρά.

Κάτω από την Πηνελόπη και τους Μνηστήρες της, έχουν ανοίξει τα Αδελφάκια, ένα παρεϊστικο μαγαζάκι που δεν το πιάνει το μάτι σου αν οδηγείς. Τα χαρακτηριστικότερο του είναι οι φιλικές τιμές του.

Υπάρχει κάρτα με πιώματα αλλά και βότκα, ουίσκι και τζιν. Κάποιες μπύρες, κρασί κλπ σε καλό επίπεδο χωρίς να έχεις αμέτρητες επιλογές. Λίγες και καλές.

Ας ξεκινήσω όμως σιγά σιγά με κάθε κατηγορία μιας και έχω σκουριάσει μετά από τόση αποχή.

Χώρος: Σχετικά μικρό μαγαζάκι, σε μια ανηφόρα. Τον χειμώνα θα υπάρχει πρόβλημα χωρητικότητας, τις καλές μέρες μπορείτε να καθίσετε και έξω.

Υπάρχει θέμα με την ένταση της μουσικής που μάλλον θα δυσαρεστήσει και δεν θα βοηθήσει καθόλου το κλίμα συζήτησης και χαλάρωσης που θα αναζητήσουν οι παρέες με την επίσκεψη τους. Χρειάζετε κάτι να κάνουν. Σε ότι αφορά τα τραπέζια, εμείς δεν είχαμε ατομικό πιάτο και τσιμπούσαμε από μέσα. Δεν γνωρίζω αν πρόκειται για πάγια τακτική τους.

Η εξυπηρέτηση σε καλά επίπεδα, γρήγορη και ευγενική. Οι ιδιοκτήτες βρίσκονται στον χώρο και επιβλέπουν διακριτικά, βοηθούν αν αυτό κριθεί απαραίτητο και κάνουν συχνές επισκέψεις στα τραπέζια ώστε να "καταγράψουν" εντυπώσεις ώστε να βελτιωθούν. Από ότι είπε ο Γιάννης, το ένα παιδί ασχολείται με τη μουσική (αν δεν κάνω λάθος).

Το φαγητό είναι σε καλό επίπεδο αν θες να βγεις έξω πολύ χαλαρά και να δοκιμάσεις διάφορες γεύσεις. Δεν υπάρχει μεγάλη κάρτα αλλά και αυτοί σιγά σιγά θα προσθέτουν πιάτα μέχρι να βρουν τι τελικά αρέσει και τι όχι. Παραγγείλαμε πάρα πολλά και σίγουρα θα ξεχάσω κάποια.

Η τυροκαυτερή στα 2.5 ευρώ είναι πλούσια σε ποσότητα αλλά όχι καυτερή, υπερισχύει το τυρί, η πιπεριά δεν γίνεται αισθητή. Τα μανιτάρια με τα ψητά λαχανικά είναι ένα εύκολο και υγιεινό πιάτο (4 ευρώ). Αυτή που είχε προοπτικές ήταν η πίτα ημέρας, τυρόπιτα συγκεκριμένα (3 ευρώ). Το γευστικό αποτέλεσμα αλλοιώθηκε αισθητά λόγω φούρνου μικροκυμάτων (φύλλο), όταν κρύωσε ήταν γευστική και νόστιμη. Οπτικά φαίνεται εξαιρετική.

Λουκάνικα 2 ειδών, με πράσο και με πορτοκάλι. Στα 4 ευρώ η μερίδα. Καλοψημμένα, το πράσσο αρκετά πιο ελαφρύ, σίγουρα θα το παρήγγελνα ξανά. Αρκετά καλή ποσότητα. Η ρεγγοσαλάτα (4 ευρώ) πλούσια σε ποσότητα και με αρκετό καρότο, αισθάνθηκα αρκετό σκόρδο για τα γούστα μου. Για τη σαλάτα ζυμαρικών (3.5 ευρώ) δεν μπορώ να εκφέρω άποψη γιατί δεν δοκίμασα, όμως έχει μεγάλη πέραση στο μαγαζί.

Ο καγιανάς με παστό χοιρινό στα 4 ευρώ είναι ένα σούπερ χορταστικό πιάτο, αρκετά νόστιμο. Δοκίμασα περισσότερο από όλους, το χοιρινό αρκετά καλό και σε μικρούς κύβους. Όσοι είναι φαν, θα ικανοποιηθούν. Το μοσχαρίσιο συκώτι στα 5.5 ευρώ, είναι ικανοποιητικό αλλά ως εκει, δεν μπορώ να το συγκρίνω με τη σπιρτάδα του Μαύρου Γάτου. Και για το τέλος … σπετζοφάι (5 ευρώ) που έρχεται σε ένα πλούσιο μπολ. Ζουμερό λουκάνικο σε μικρά κομμάτια και μια πολύ ωραία γλυκιά σάλτσα τομάτας συνθέτουν ένα πολύ ωραίο χειμωνιάτικο πιάτο. Με τόσα που φάγαμε όμως, δεν το ευχαριστήθηκα και δεν έδωσα τη σημασία που άξιζε.

Η τελική εντύπωση είναι πως πρόκειται για ένα καλό 3αράκι και είναι ότι πρέπει αν θέλετε να το συνδυάσετε με καλή παρέα και κουβέντα. Έχω την εντύπωση πως κάνουν και κάποια live, θα μάθω λεπτομέρειες σε επόμενη επίσκεψη.

Υπάρχουν περιθώρια για βελτιώσεις, εμείς περάσαμε μια χαρά και τελικά το ξημερώσαμε σχεδόν.... 03.10 το πρωί φύγαμε από εκεί. Αν δεν πάτε αποκλειστικά για το φαγητό, θα περάσετε καλά. Οι τιμές σε κάθε πιάτο δεν ξεπερνούν τα 5.50-6 ευρώ και οι μερίδες είναι αξιοπρεπέστατες.

24 Αυγ 2018

Διαβάζοντας την κριτική της nemo ακριβώς πριν γράψω τη δική μου εμπειρία, διαπιστώνω πως οι απόψεις μας ταυτίζονται. Νομίζω με έχει καλύψει πλήρως. Από την άλλη όμως, αν δεν γράψουν και οι υπόλοιποι χρήστες την εμπειρία τους, δεν θα αναδειχθούν αξιόλογες επιχειρήσεις με potential.

Τη Γράπα την γνώρισα μέσω ενός φίλου, που διάβασε άρθρο στο ίντερνετ και μου πρότεινε να πάμε. Το φέραμε από δω το φέραμε από κει, τελικά γνώρισε τον Μαύρο Γάτο και κόλλησε. Τη Γράπα την επισκέφθηκα με φίλο από τον στρατό που ευτυχώς με εμπιστεύεται με κλειστά μάτια.

Η τοποθεσία της είναι πολύ εύκολη, πιο κέντρο Καλλιθέας δεν γίνεται. Πάνω στην πλατεία, δίπλα από το Κρεατοφαγείον (που έχει αποκτήσει κοινό). Την περιοχή την αγάπησα από τις εποχές Euro 2004 και Ολυμπιακών Αγώνων, οπότε ακόμη και αν δεν φαίνεται τόσο όμορφη, στην δική μου καρδιά πάντα θα έχει ξεχωριστή θέση. Όντως πολλές καφετέριες, αρκετά σουβλατζίδικα και τυροπιτάδικα, νομίζω η Γράπα δίνει μια ξεχωριστή νότα.

Καθίσαμε στον οριοθετήμενο χώρο της πλατείας στις 13/8/2018,21.45 το βράδυ. Το παρκάρισμα αποδείχθηκε παιχνιδάκι, σχεδόν έξω από το μαγαζί. Όμορφη, δροσερή βραδιά με αρκετό κόσμο αναλογικά στην πλατεία. Στην Γράπα μόλις 4 τραπέζια, στο Κρεατοφαγείον σαφώς περισσότερα. Παρά το ότι είναι τοποθετημένη πάνω στην πλατεία, σου δίνει μια αίσθηση ιδιωτικότητας ακόμη και αν στα 10 μέτρα παίζουν ποδόσφαιρο παιδιά ηλικίας από 3-15 ετών. Από φωτογραφίες στο διαδίκτυο, τον χειμώνα θα ήθελα να κάνω μια επίσκεψη και στον εσωτερικό χώρο. Μου φάνηκε όμορφος και ζεστός.

Ο κατάλογος επαρκέστατος και με αρκετές επιλογές για όλα τα γούστα. Σου ανοίγει την όρεξη, δίνει μια ιδιαίτερη νότα στην δημιουργία. Στην δική μας επίσκεψη πάντως μείναμε σε κάποια πιάτα απλά με την όρεξη. Ο προμηθευτής τους έχει έναν μήνα να τους φέρει καβουρμά, αν και του έχουν ζητήσει αρκετή ποσότητα. Η πίτα Καισαρείας δεν προσφερόταν, ενώ και το συκώτι … μόλις είχε φαγωθεί από προηγούμενο τραπέζι. Δεν δυσανασχετώ, επιλογές υπάρχουν αρκετές και θα ανταμειφθείτε από την ποιότητα. Είχε πέσει στην αντίληψη μου, μια σούπερ προβολή για το γαλακτομπούρεκο τους αλλά τελικά δεν υπήρξε καμία επιλογή σε γλυκό. Ας θεωρήσω πως όλο αυτό έγινε λόγω καλοκαιρινών διακοπών και ας προχωρήσω παρακάτω.

Ο κατάλογος παίζει αρκετά με τυριά και κρεατικά, όντως προσφέρονται κότσι και μοσχαρίσια μάγουλα αλλά και από θαλασσινά όλο και κάτι θα βρείτε, αν και δεν το επιχειρήσαμε καν.

Η παραγγελία μας:

- Στην αρχή προσφέρονται πιτάκια και ντιπάκια. Δεν τα δοκίμασα, ο φίλος όμως τα τίμησε.

- Γραβιέρα σαγανάκι με κρούστα ξηρών καρπών και μαρμελάδα τομάτας, στα 6.8 ευρώ.2 χοντρά τεμάχια καλοψημμένου τυριού, με διακριτική μαρμελάδα τομάτας που νομίζω έχει στα υλικά της κάποιο μπαχαρικό. Νοστιμότατο. Τραγανή κρούστα, ζουμερό τυρί, καθόλου λαδίλα.

- Τυροκροκέτες με παστουρμά, σάλτσα γιαουρτιού και δυόσμο, στα 5.5 ευρώ. Σε ένα μακρόστενο πλατό, καταφθάνουν 5 μπάλες τυλιγμένες με νόστιμο παστουρμά. Αρκετό τυρί, αισθητός παστουρμάς και διακριτικό γιαούρτι. Ευτυχώς δεν άφηναν αίσθηση λαδίλας.

- Πράσινη σαλάτα με ρόδι, κουκουνάρι και ψητό χαλούμι στα 7.5 ευρώ. Δροσερή, καθόλου μπουχτιστική, με υλικά αρμονικά μοιρασμένα. Θα προτιμούσα το χαλούμι να μην είναι σε 2 χοντρές φέτες αλλά σε μικρότερους κύβους. Ίσως μια βινεγκρέτ προσέθετε ακόμη περισσότερο.

- Ρολλάκια καταϊφι με μους τυριών, μέλι και δυόσμο, στα 6.8 ευρώ. Το προτείνουν και στην ιστοσελίδα τους. Τραγανό φύλλο που διατηρεί δροσερή τη γέμιση τυριών. Το μέλι τόσο όσο για να μην λιγώνει και λίγο ρόδι για να μην υπάρχει μονοτονία.3 τεμάχια, καλή επιλογή.

- Κεμπάπ πολίτικο στα 6.8 ευρώ. Έρχονται 2 τεμάχια μαζι με 2 κομμένες πίτες σε μισοφέγγαρα, με γιαούρτι από πάνω συν κρεμμύδι στην άκρη. Το πιο αδύναμο πιάτο κατά την άποψη μου, δεν είχε σπιρτάδα, σχετικά βαρύ θα το χαρακτήριζα και όχι αξιομνημόνευτο. Τώρα να πω την αλήθεια φταίω και γω. Ακριβώς δίπλα είναι κανονικό κεμπαπτζίδικο και γω πάω στο μεζεδοπωλείο να το δοκιμάσω. Τι να κάνω και γω όμως αφού κάποιες άλλες επιλογές δεν υπήρχαν;

- Πήραμε 2 μισόλιτρα κόκκινο κρασί, στα 4.3 ευρώ έκαστο. Από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει, εύγευστο και χωρίς να βαράει καθόλου στο κεφάλι. Δίχως αμφιβολία εξαιρετικό.

Κόστος: Οι τιμές αναγράφονται υπό κανονικές συνθήκες. Εμείς πήγαμε μέσω e-table και είχαμε έκπτωση της τάξης του 30% και πληρώσαμε 31 ευρώ. Ο κατάλογος που έχει αναρτηθεί στο e-table είναι μάλλον παλαιότερος, μιας και οι τιμές ήταν ελαφρώς αυξημένες στο μαγαζί.

Συμπερασματικά: Έχει όλες τις δυνατότητες να αναδειχθεί καθώς παίζει πολύ με τις πρώτες ύλες και το ψάχνουν από γεύσεις. Δεν πρόκειται για ένα κλασικό μεζεδοπωλείο. Θέλει υπομονή και σταθερά βήματα. Καλοί φίλοι, λαγωνικά του σάιτ, που αργότερα θα δημοσιεύσουν την εμπειρία τους μιας και ήδη κάποιοι το έχουν επισκεφθεί, θα αναδείξουν και άλλες πτυχές που δεν έχουν καταγραφεί. Μην μου γράψετε μόνο πως το έχει ο κουμπάρος του Βασίλη Σπανούλη όπως πήρε το αυτί μου!

Και ευτυχώς... δεν ένιωσα τηγανίλα! Ξέρεις εσύ!

16 Αυγ 2018

Η Λαγουδέρα είναι ότι το Ταξιδεύοντας για το Κερατσίνι. Μια καλοστημένη επιχείρηση, που σέβεται τους πελάτες του, επομένως και τον εαυτό του. Δυστυχώς, όταν έχεις δοκιμάσει το καλύτερο, δυσκολεύεσαι να πας παρακάτω και η κρίση σου δεν είναι αντικειμενική. Εκ των προτέρων λοιπόν, ίσως φανώ λίγο άδικος σε σύγκριση με τους γείτονες μου. Πιθανότατα να ξαναγράψω κριτική για να σας ζαλίσω άλλη μια φορά, όμως εγώ έτσι κρίνω.

Λαγουδέρα: Στημένη σε στρατηγικό σημείο, ένα βήμα πριν τα φέρρυ μπόουτ για Σαλαμίνα. Το ιδανικό μέρος για να σταματήσεις να φας, αν ανήκεις στην εργατιά της ναυπηγοεπισκευαστικής ζώνης. Και δεν το λέω καθόλου υποτιμητικά. Ίσα ίσα. Είναι ότι πρέπει μετά από μια δύσκολη μέρα στη δουλειά. Είναι από τα μέρη που σε κάνουν να κοιτάς το ρολόι σου μέχρι να σχολάσεις και να φύγεις καρφί.

Μη λέω πολλά. Επειδή τυχαίνει να περνάω πάρα πολύ συχνά, ακόμη και το βράδυ θα δείτε πολύ κόσμο. Δεν μιλάω για τα σ/κ που γίνεται χαμός. Βλέπω πολύ συχνά τα SUV να καβαλούν τα πεζοδρόμια.

Σαν χώρος, δεν λέει πολλά. Πολιτισμένος, σε στυλ Ταξιδεύοντας. Δύο χώροι μέσα-έξω, κλασικές μπλε ψάθινες καρέκλες. Μαγαζί-γωνία, όχι εντελώς ευδιάκριτο, σίγουρα όμως χαλαρό. Και αν και πήγα μεσημέρι Δευτέρας χωρίς πολλή κίνηση (ακόμη), δεν θυμάμαι το παραμικρό ίχνος δυσάρεστης οσμής. Κλιματισμός ικανοποιητικότατος. Το ίδιο βράδυ που πέρασα, είχε αρκετό κόσμο για τα δεδομένα των περιστάσεων.

* Παρατήρησα στις φωτογραφίες τους στο Facebook πως έχουν ανοίξει ουζερί και στην Ιερά οδό (εντός Π. Ο. Ν)!!!

Ο κατάλογος της Ιερά οδού, σε σχέση με του Περάματος είναι διαφοροποιημένος τιμολογιακά (ακριβότερος στο Πέραμα).

Υπάρχουν αρκετές επιλογές σε νορμάλ τιμές και ο κατάλογος καλύπτει όλα τα γούστα. Όλα σε πολλές επιλογές, από σαλάτες και φρέσκα όστρακα μέχρι, πιλάφια, μακαρονάδες και φρέσκα ψάρια. Από ούζα θα βρείτε κοντά στις 20 επιλογές (σε αρκετά αναγράφονται οι αλκοολικοί βαθμοί). Οι μπύρες κοστολογούνται στα 3 ευρώ τα 500 μλ, Ολυμπιακής και Αθηναϊκής ζυθοποιίας.

Ενδεικτικά θα αναφέρω 2-3 πιάτα που μου έκαναν κλικ στο μάτι, χωρίς να τα παραγγείλω. Γαρίδες στραπατσάδα (11.5 ευρώ), φρέσκια πεσκανδρίτσα στιφάδο (13.5 ευρώ) και λαχανοντολμάδες με παστό μπακαλιάρο (7.5 ευρώ)

Η παραγγελία μας:

- Ψωμάκι που χρεώνεται 0.5 ευρώ το άτομο. Αποδείχθηκε χρήσιμο.

- Μελιτζανοσαλάτα Αγιωρίτικη στα 5 ευρώ. Εξαιρετική, όχι πολύ βαριά, με αρκετή ψίχα. Φαγώθηκεστο άψε-σβήσε, όχι βελούδινη αλλά δεν μας χάλασε καθόλου.

- Βλήτα στα 4.5 ευρώ. Αχνιστά, φρέσκα που μαζί με το ξύδι μου άνοιξαν την όρεξη. Ικανοποιητική μερίδα.

- Σαρδέλα γκαστρωμένη στα 8.5 ευρώ. Είχα την εντύπωση πως θα ήταν ανοιγμένη στη μέση και γεμιστή με τομάτα αλλά διαψεύστηκα. Πληθωρικό πιάτο με μπόλικη σάλτσα και κόκκινη πιπεριά. Χειμωνιάτικο όμως. Καλό.

- Κολοκυθοανθοί με φέτα και μυζήθρα στα 5 ευρώ. Είχα στο μυαλό αυτούς που τρώω στην Κρήτη, γεμιστούς με ρύζι. Ικανοποιητικοί και αυτοί πάντως, αν και τηγανιτοί δεν κρατούσαν λάδι, ενώ και ο δυόσμος δεν αποδείχθηκε "ενοχλητικός".6 τεμάχια.

- Γαριδοπίλαφο στα 9.5 ευρώ. Οι γαρίδες αναγράφονται ως κατεψυγμένες. Καταφθάνει σε πήλινο σκεύος, ικανοποιητικό σε γεύση, χρειάστηκε να προσθέσω λίγο τριμμένο τυρί. Δεν διέκρινα κάποιο υλικό να κάνει την διαφορά αλλά σίγουρα δεν βρήκα και κάτι να με χαλάσει.

- Γαριδομακαρονάδα στα 12 ευρώ. Εξαιρετική και χορταστικότατη με 5-6 μεγάλες γαρίδες. Στην αρχή μου φάνηκε πικάντικη, τελικώς αποδείχθηκε λιγάκι αλμυρή αλλά όχι σε σημείο δυσφορίας. Αρκετή κόκκινη σαλτσούλα, πιάτο value for money.

- 3 500άρες μπύρες Μάμος, στα 9 ευρώ. Ζητείστε παγωμένο ποτήρι … στην αρχή μου προσέφεραν κρασοπότηρο.
- Χύμα τσίπουρο στα 6.5 ευρώ τα 200 μλ.

* Κέρασμα ένα μικρό κομμάτι σαν ραβανί.

Σύνολο:61 ευρώ και πληρώσαμε με κάρτα.

Τελικός απολογισμός: Τιμιότατο μαγαζί με φανατικό κοινό, αξίζει τα χρήματα του. Αναμένεται επίσκεψη στο μέλλον μιας και διαθέτει προσεγμένη κουζίνα και αρκετή φαντασία για το είδος του.

Διαθέτουν ευγένεια, γνώση σε αυτό που κάνουν και σέβονται τον πελάτη. Δεν διέκρινα εμφανείς αδυναμίες και το τοποθετώ σε short list, θα φάτε εγγυημένα καλά.

Κλείνοντας θα πω πως το τρίγωνο Ταξιδεύοντας-Κάκιας-Λαγουδέρα μπορεί να προσφέρει γευστικές συγκινήσεις. Μη με ρωτήσετε για το πρώτο που έχω στην καρδιά μου, αυτό είναι αδιαπραγμάτευτο. Εκεί νιώθω σαν το σπίτι μου, εκεί μπορώ να καλέσω φίλους … Τα υπόλοιπα σε επόμενη κριτική … Ε, Αρκαδο-Ικαριώτισσα Lady ?

29 Ιουν 2018

Στην δευτέρα λυκείου, αν θυμάμαι καλά δίναμε πανελλαδικές σε 9 μαθήματα. Ένα από αυτά (για να μην αναφέρω κι άλλα) ήταν το μάθημα της γεωμετρίας. Ρε, και 10 ώρες μάθημα να μου έκανες, την επόμενη στιγμή δεν είχα καταφέρει τίποτα να θυμηθώ. Ακόμη και τον καλύτερο καθηγητή να μου έφερνες. Η εμπειρία μου από το Taco Bueno, θυμίζει έντονα … γεωμετρία. Δεν θυμάμαι τίποτα αξιομνημόνευτο από την έξοδο μας!

Βασικά, ψέμα. Πάμε πάλι. Θυμάμαι όλα τα τριγύρω αλλά όχι το φαγητό! Ίσως η χειρότερη έξοδος μας για φαγητό τον τελευταίο καιρό. Όλοι οι φίλοι μου είχαν προτείνει Hermanos, όμως το άφησα για κάποια άλλη στιγμή. Θα πω τι μου άρεσε πρώτα, ώστε να καταλήξω στο φαγητό.

Η εξυπηρέτηση είναι ευγενέστατη από το προσωπικό, με καλές προθέσεις και γνώση του καταλόγου. Την παράσταση κλέβει η υπεύθυνη του καταστήματος, μια σπιρτόζα κυρία, που προσπαθεί να σε κάνει να νιώσεις σαν στο σπίτι σου. Άτομο της παρέας την θυμάται και στο προηγούμενο μαγαζί να έχει την ίδια αντιμετώπιση στους πελάτες. Χαμογελαστή, σα να κάνει χόμπυ και όχι δουλειά (με την καλή έννοια).

Το μεγάλο ατού του καταστήματος είναι ο κήπος. Παλαιότερα στεγαζόταν το 1920 (αν θυμάμαι καλά την επωνυμία). Σε μια έπαυλη, με δέντρα και τεράστιες αυλές, μπορείς να χαλαρώσεις με την παρέα σου. Λουλούδια, χρώματα, σχετική άνεση μεταξύ των τραπεζιών. Πολύ μεγάλος χώρος που σίγουρα μπορεί να σε φιλοξενήσει, πολύ κοντά στο μετρό.

Και από φαγητό τι;Δυστυχώς, όσο και σκληρό να φαίνεται … νομίζω πως από το 1993 που άνοιξαν, δεν έχουν αλλάξει και πολλά.

Το ίδιο στήσιμο σε κάθε πιάτο, κανένα διαφορετικό σκεύος. Τα γνωστά κλασικά λευκά πιάτα. Οι ίδιες γαρνιτούρες σχεδόν σε κάθε πιάτο, χωρίς καμιά φαντασία στο στήσιμο. Σα να βρίσκεσαι σε γάμο.

Κίτρινο ρύζι-τομάτα-γιαούρτι

Για να είμαι δίκαιος, τίποτα δεν μας χάλασε το στομάχι, ούτε μας έπεσε βαρύ … αν και μεξικάνικο. Με λίγα λόγια, εύκολα παρασκευάζονται τα πιάτα που δοκιμάστηκαν … ακόμη και στο σπίτι. Δεν θα γράψω πολλές λεπτομέρειες για το φαγητό γιατί θα χαθεί η ουσία.

Νάτσος με λιωμένο τυρί, τομάτα, φασόλια κλπ που απλώς έχουν τοποθετηθεί το ένα πάνω στο άλλο (9 ευρώ παρακαλώ). Το τσίλι κον κάρνε τιμάται στα 10 ευρώ και δεν ήταν καν πικάντικο, για καυτερό ούτε λόγος. Το κλασικό ρύζι που λέγαμε με λιωμένο τυρί, τομάτα και τσιπς καλαμποκιού. Η κεσαντίγια με τσορίθο (12 ευρώ), ήταν φλατ και με σαφή αναφορά στο λουκάνικο που και μόνο του να το έτρωγα, μάλλον την ίδια γεύση θα είχα. Ούτε πίτες ούτε τίποτα. Καλοψημένο πάντως.

Θα βαρεθείτε τη ζωή σας (αν δεν το κάνατε ήδη) αν γράψω και για τα υπόλοιπα 2-3 πιάτα που πήραμε. Τα ίδια λόγια θα γράφω.

Αυτό που ξεχώρισε ήταν η καλή μαργαρίτα και το επιδόρπιο...

Sopapillas, στα 5 ευρώ. Πρόκειται για (όντως! ) φρεσκοτηγανισμένα τσίπς τορτίγιας, καλλυμένα με ζάχαρη, κανέλα και σως σοκολάτας. Όχι βαριά γεύση, σου αφήνουν τραγανή αίσθηση και δεν μπορείς να φας μόνο ένα. Προσοχή, σε καμία περίπτωση δεν μιλάμε για κάποια υπερπαραγωγή.

Ευτυχώς είχαμε έκπτωση 20% με e-table και ο λογαριασμός ανήλθε στα 90 ευρώ περίπου.

Η τελική εντύπωση είναι πως:

Πρόκειται για υπερκοστολογημένα πιάτα, αδιάφορης γεύσης. Δεν θυμάμαι τίποτα να με ενθουσιάζει, ούτε να με ικανοποιεί ιδιαίτερα. Ενώ τα υλικά τους είναι καλής ποιότητος, σε καμία περίπτωση δεν δίνουν το κάτι παραπάνω.

Πρέπει οπωσδήποτε να εστιάσουν στο μαγειρικό κομμάτι. Στα υπόλοιπα, οι εντυπώσεις είναι καλές. Μιλάμε όμως για εστιατόριο, όχι για bar.

Υ. Γ Για να είμαι δίκαιος, άτομο της παρέας ήρθε αργότερα από εμάς και παρήγγειλε δικό του πιάτο, δεν θυμάμαι τι. Δήλωσε αρκετά ευχαριστημένο. Στην προκειμένη περίπτωση όμως, καταγράφω την δική μου εμπειρία...

18 Ιουν 2018

Χρόνος... Ο καλύτερος γιατρός λένε... Ξεχνάς, αναθεωρείς, σχεδιάζεις με διαφορετικά κριτήρια... Ίσως να δώσεις και ευκαιρίες εκεί που δεν το περίμενες... Σε ανθρώπους, σε project που έκρυψες στο συρτάρι ή σε προτάσεις που τις είχες απορρίψει...

Για τους παλαιότερους χρήστες, όταν το σάιτ βρισκόταν στα ντουζένια του (το 2015), τότε που οι κριτικές έπεφταν η μία πίσω από την άλλη... Διαβάσαμε για το Hops. Δεν θέλω να δυσφημίσω την επιχείρηση αλλά τότε, είχαμε απογοητευτεί όλοι μας. Ας μιλήσω όμως για τον εαυτό μου. Τον Γεράρδο τον είχα συμπαθήσει ιδιαίτερα, φαινόταν ευχάριστος τύπος και είχε διάθεση να αναδειχθεί στον χώρο της εστίασης. Οπότε, οι απαντήσεις της επιχείρησης του σε μια "διαμάχη" με κάποιον χρήστη, με έκαναν να πω ότι δεν θέλω να δοκιμάσω καν.

Πέρασαν τα χρόνια, και αφού είδα το Hops να διατηρείται στον χώρο που πρωτοξεκίνησε, λέω να κάνω την επίσκεψη.2 φορές, με διαφορετικές παρέες. Στην πρώτη επίσκεψη δεν βγάλαμε ασφαλή συμπεράσματα γιατί ο καθένας αρκέστηκε σε ένα μπέργκερ. Δεν ξετρελαθήκαμε για να πω την αλήθεια και κάθε φορά που ζητούσα στην παρέα να κάνουμε νέα επίσκεψη... ήταν αρνητικοί.

Βρίσκω λοιπόν, το ανυποψίαστο θύμα. Τον φίλο μου τον Μιχάλη από τον στρατό. Μπορεί να κανονίζουμε από τον Απρίλη να βγούμε, αυτός θα τα καταφέρει τον Ιούνιο. Με ρωτάει που θα πάμε και με απόλυτη βεβαιότητα του λέω πως θα πάμε σε ένα καλό μαγαζί. Φυσικά και δεν μπορούσε να αρνηθεί. Επίσκεψη Τρίτη 12/6/2018, ώρα 22.15:

Ας ξεκινήσω με τον χώρο. Το μαγαζί στεγάζεται εκεί που βρισκόταν η Βύνη. Μπυραρία και αυτή σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει. Στα θετικά συγκαταλέγονται τα εξής: Πρόκειται για πέρασμα, με αρκετούς τουρίστες. Πολλές επιχειρήσεις, η μία δίπλα στην άλλη. Πόλλες επιλογές, αρκετοί τουρίστες. Ασφαλής περιοχή. Το παρκάρισμα από την άλλη, μόνο εύκολο δεν είναι. Καλά, για τις ώρες αιχμής δεν το συζητώ. Σκέτη τρέλα.

Υπάρχουν κάποια τραπεζάκια στον εξωτερικό χώρο στον πεζόδρομο. Χαλαρά και ήρεμα. Ο εσωτερικός χώρος έχει στα αριστερά μαύρο τοίχο γραμμένο με κιμωλία που παρέχει διάφορες πληροφορίες για το μαγαζί.
Υπάρχει μπάρα για να καθίσεις αν θέλεις (δεν ξέρω τι συμβαίνει το σ/κ από επισκεψιμότητα). Τραπέζια καινούργια και πεντακάθαρα, καρέκλες ΟΚ για να καθίσεις 2 ώρες. Ξύλινα. Η τουαλέτα βρίσκεται στον πάνω χώρο, θα ανεβείτε σκάλες.

Στην εξυπηρέτηση βάζω καλό βαθμό γιατί παρά τα λαθάκια, το παλικάρι είχε όλη την καλή διάθεση να μας κάνει να αισθανθούμε άνετα. Ευγενικός και γνώστης του καταλόγου, τον ψάξαμε λίγο όταν χρειάστηκε να πληρώσουμε και δεν μας έφερε τις μπύρες με τα ορεκτικά όπως ζητήσαμε. Και τι έγινε.... Όλα καλά. Στο τέλος μας έκανε πακέτο λίγο φαγητό που περίσσεψε.

Ο κατάλογος του φαγητού είναι εκτενής, σίγουρα θα βρεθεί κάτι που θα σας ικανοποιήσει. Στα ορεκτικά, ξεχωρίζει η τάρτα μετσοβόνε (5.4 ευρώ) και τα μπουρεκάκια φέτας (4.8 ευρώ), οι σαλάτες είναι 6 σε αριθμό, ενώ παρά τον τίτλο της επιχείρησης θα βρείτε αρκετά κρεατικά. Από καπνιστή χοιρινή μπριζόλα (9 ευρώ) και rib eye (17.5) ευρώ, μέχρι Τ-Bone (24 ευρώ) και Black Angus Picania (25.5 ευρώ).

Θα βαρεθείτε να διαβάσετε για μπέργκερ (27! ), με επιλογή ανάμεσα σε 3 ψωμάκια. Πληθώρα υλικών με παιχνιδιάρικους συνδυασμούς, βλέπε Maniatiko στα 8.8 ευρώ ή το Wine Connection με σάλτσα κόκκινου κρασιού με μανιτάρια στα 12.2 ευρώ.

Επίσης, στις μπύρες θα βρείτε πολύ μεγάλη ποικιλία, αρκετές ελληνικές φιγουράρουν, χωρίς οι τιμές να ξεφεύγουν από τον μέσο όρο.

- Μπουρεκάκια φέτας με βερύκοκο και μαυροσούσαμο στα 4.8 ευρώ. Καυτά, με τραγανή και χρυσαφένια κρούστα. Η φέτα όχι πολύ αλμυρή ώστε να χρειαστεί η γλύκα του φρούτου να την καλύψει. Κακώς θεώρησα πως θα υπήρξε καποιου είδους τσάτνευ βερύκοκο, τελικά υπήρξε ένα αραιό μελοσούσαμο αλλά και ζουμερότατο βερύκοκο ανοιγμένο σε 2 κομμάτια. Ικανοποιητικό ορεκτικό.

- Chicken Wings στα 6.2 ευρώ.8 φτερούγες με καπνιστή σάλτσα bbq. Καλή ποιότητα κρέατος, χωρίς να είναι βουτηγμένο σε μπαχαρικά. Μας παρουσιάστηκε όμως με πολύ νόστιμη σάλτσα που όση περίσσεψε (ευτυχώς! ) την έφαγα με το πιρούνι. Οπτικά δεν φαίνεται τόσο χορταστικό ορεκτικό, τελικά είναι ΟΚ για 2 άτομα. Ξεπέρασε τις προσδοκίες μου.

- Ceasar salad στα 7.9 ευρώ. Μαρούλι, τραγανό μπέικον, κρουτόν, σπιτική σως ceasar και κοτόπουλο σχάρας. Τα υλικά έδεναν μεταξύ τους, καλής ποιότητας και ικανοποιητικής ποσότητας για 2 άτομα. Η παρατήρηση μου έχει να κάνει με το μαρούλι και τα κρουτόν που τα ήθελα πιο τραγανά. Όχι ότι δυσαρεστηθήκαμε, απλώς θα την είχαμε ευχαριστηθεί περισσότερο.

- Σπαλομπριζόλα 900 γραμμαρίων,30 ημερών ωρίμανσης με τιμή 22.5 ευρώ. Τη ζητήσαμε medium, όντως έτσι ήρθε. Γευστικότατη, ζουμερή πολύ. Συνοδεύτηκε με νόστιμες πατάτες τηγανιτές. Πραγματικά χορταίνει 2 άτομα, δικαιώθηκε η επιλογή μας. Η μαρινάδα που επιλέξαμε ήταν η Texas Smokey, ενώ και σπιτική συνοδευτική σάλτσα sweet bbq ήταν εξαιρετική. Ένας καλός λόγος για να ξανακάνουμε επίσκεψη. Το highlight της βραδιάς.

- The Wine Connection Burger, στα 12.2 ευρώ. Ψωμάκι μπριος, μπιφτέκι 180 γραμμαρίων, μανιτάρια, καραμελωμένα κρεμμύδια, τομάτα, μαρούλι και σάλτσα κόκκινου κρασιού. Το πιάτο το δοκίμασα στην πρώτη μου επίσκεψη. Ευφάνταστο μπέργκερ, καλή εκτέλεση και ζουμερό μπιφτέκι. Στο όλο σύνολο ενώ χορταίνεις … κάτι λείπει ώστε να απογειωθεί. Καλή ποιότητα υλικών σίγουρα, κάποια στιγμή ίσως έδινα την ευκαιρία και σε κάποιο άλλο του καταλόγου. Μαζί με τις τηγανιτές πατάτες, θα χορτάσεις.

- Πύργος παγωτού για 2, αν θυμάμαι καλά στα 8 ευρώ. Παγωτό βανίλια με σπασμένα μπισκότα, λιωμένη σοκολάτα και καραμέλα. Σαν ιδέα φανταστείτε ένα Aris Deal Closer σε μικρογραφία αλλά όχι ιδιαίτερα πετυχημένο. Αρκετά λιγωτικό, το παγωτό δεν ξεχώριζε. Νομίζω όμως πως το πιο αδύνατο συστατικό ήταν το μπισκότο του. Ίσως θα πρέπει να δοκιμάσουν με μπισκότα στυλ Oreo. Όσο και αν προσπάθησα να φάω μόνος μου, δυστυχώς έμεινε αρκετό. Χρειάζεται βελτίωση.

Συμπερασματικά έχω να αναφέρω πως: Στην πρώτη μας επίσκεψη, η βαθμολογία του φαγητού θα ήταν χαμηλότερη. Με την σπαλομπριζόλα όμως και όλα τα υπόλοιπα κρεατικά που πιθανολογώ πως θα είναι στο ίδιο επίπεδο, το Hops έχει προοπτικές ώστε να καθιερωθεί. Και... ενώ έχει ποιότητα σε υλικά αλλά και διάθεση ώστε να εξελίσσεται, νομίζω πως δεν το βοηθάει ο χώρος του. Σε αυτόν τον τομέα δεν είμαι ικανοποιημένος. Θα πρότεινα να απευθυνθούν σε νεανικό κοινό, μιας και βρίσκονται σε τουριστικό πέρασμα.

Σκοπός σου είναι να έχεις repeaters... Όχι περαστικούς... Και ίσως όχι και τουρίστες …

Ο φίλος μου από τον στρατό πάντως,2 μέρες μετά μου ζητούσε να του στείλω τις φωτογραφίες των πιάτων.

Λίγη δουλίτσα χρειάζονται...

12 Ιουν 2018

Σε κοντινή απόσταση από την Arch, βρίσκεται η Green Rose. Όχι τόσο μεγάλη χωροταξικά, όχι τόσο γνωστή και όχι τόσο πολυσύχναστη (με ερωτηματικό εδώ). Όχι ότι είναι κακό. Εξαρτάται τι ψάχνεις...

Διανύει ήδη τον 7ο-8ο χρόνο λειτουργίας της, δηλώνει το πρώτο Irish-Pub Restaurant στο Περιστέρι. Μπορεί να ικανοποιήσει κάθε χαρακτήρα και προσωπικότητα και μπορεί να εξυπηρετήσει κάθε είδος εξόδου. Τις καθημερινές τα πράγματα είναι πιο χαλαρά, έχει τύχει όμως Σαββατόβραδο να μην πέφτει καρφίτσα. Δεν θέλω να αντιγράψω πληροφορίες από τη σελίδα τους, εδώ άλλωστε μιλάμε για προσωπικές μας εμπειρίες, δεν είμαστε επαγγελματίες. Οπότε, ας πάρουμε τα δεδομένα για να βγάλουμε μια άκρη.

Έχω κάνει 3-4 επισκέψεις με διαφορετικές παρέες. Υπήρξε μια αυξομείωση στην ποιότητα του φαγητού. Έχουμε και λέμε:

- Πρέτσελ. Έρχονται σε μίνι κρεμάστρα. Ζεστά, μια χαρά για να ξεκινήσεις την μπύρα σου.

- Μοτσαρέλα στικς, στα 4.8 ευρώ. Δεν έχουν λείψει ποτέ από την παραγγελία! Μπορεί να μοιάζουν (και να είναι) ετοιματζίδικα, όμως είναι τόσο νόστιμα που γίνεται μάχη ποιός θα φάει τα περισσότερα. Συνοδεύονται από μια γλυκιά έτοιμη σως. Πάντως και σκέτα είναι νοστιμότατα. Τραγανά έξω, λιωμένα από μέσα. Αρκετά τεμάχια,8 στον αριθμό.

- Πιτάκια με χαλούμι και τσορίθο, στα 5 ευρώ περίπου. Εύκολο πιάτο που το φτιάχνεις και μόνος σου. Μίνι πιτάκια κομμένα σε 6 μισοφέγγαρα, τύπου σουβλακιού, με κέτσαπ (?) στη βάση και τα υλικά απλωμένα από πάνω. Τρώγονται εύκολα, όχι αξιομνημόνευτα πάντως. Για συνοδευτικά της μπύρας είναι καλά.

- Σνίτσελ, στα 9 ευρώ περίπου. Συνοδεύεται από 2 σως, τύπου μουστάρδα και μαγιονέζα αλλά και πατάτες τηγανιτές. Επαρκής ποσότητα, όχι και τόσο μεγάλο σαν του Arch, αλλά είναι ΟΚ. Ποιοτικά, ένα κλικ πιο κάτω. Καλή επιλογή μεν, υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης. Ίσως μια πιο ιδιαίτερη σάλτσα στο πλάι.

- Ποικιλία κρεατικών, νομίζω μικρή, μεσαία ή μεγάλη. Θα σας γελάσω με τις τιμές, νομίζω η μεσαία κυμαίνεται στα 23-25 ευρώ και καλύπτει 3 άτομα. Στη χειμωνιάτικη επίσκεψη μου, μου είχε αφήσει άριστες εντυπώσεις. Περιλαμβάνει μπιφτέκια, φιλέτο κοτόπουλου, μαριναρισμένα μπριζολάκια, κεμπάπ και λουκάνικο. Συνοδεύεται με 3 σως και λίγη πατατοσαλάτα. Το κοτόπουλο ζουμερό, το κεμπάπ δε νομίζω πως έχει θέση σε μπυραρία. Στην τελευταία μου επίσκεψη, άφησε ανάμεικτα συναισθήματα, παραπάνω λιπαρή και με πολλές πατάτες που σε φουσκώνουν. Θα πρότεινα να βάλουν κάποιο άλλο συνοδευτικό, η Arch για παράδειγμα βάζει onion rings για να σπάει τη μονοτονία.

- Αρνίσιο κότσι, πιάτο ημέρας στα 12.5 ευρώ. Ζουμερό, εύγευστο και συνολικά άφησε καλές εντυπώσεις. Θεωρώ την ποσότητα οριακά επαρκή, με πολλές μελωμένες baby πατατούλες που ξεχείλιζαν στο πιάτο ώστε να σε χορτάσουν.

- Πανσετάκια, στα 9.4 ευρώ. Μαγειρεμένες με γλυκιά σάλτσα (τύπου μελιού) και πολύ πρωτότυπη σαλάτα και πατάτα τηγανιτή που έρχονται αναμεμειγμένα, φτιαγμένα σε τσέρκι. Νόστιμο πιάτο, ζουμερό και χορταστικό. Παρατηρήσαμε πως υπήρξε λίγο παραπάνω λιπάκι από όσο θέλαμε, έναντι του ψαχνού.

Μας έχουν κεράσει νόστιμο κορμό σοκολάτας με φράουλες ή σφηνάκια από λικέρ.

Όσον αφορά τις μπύρες, υπάρχουν αρκετές επιλογές και κάνουν διάφορα events είτε αφορά τη μπύρα είτε τη μουσική. Ενημερώνουν συχνά το Facebook και το Instagram τους, οπότε μπορείτε εύκολα να παρακολουθείτε.

Οι τιμές στις μπύρες, όπως σε κάθε μπυραρία, είναι λιγάκι τσιμπημένες και μια μικρή μείωση θα ήταν καλοδεχούμενη, ειδικά για τα ζεστά θερινά βράδια που μια δεύτερη θα την χρειαστείς!

Ο χώρος είναι αρκετά ευχάριστος, αν και η μουσική παίζει σε υψηλή ένταση. Άνετα ξύλινα τραπεζοκαθίσματα,2 μεγάλοι ξύλινοι πάγκοι δεξιά της εισόδου και stands στα αριστερά. Η επιγραφή της Guinness είναι φάτσα κάρτα και υπάρχει και μπάρα για περίπου 10 άτομα. Μπόλικο ξύλο, αρκετό πράσινο χρώμα και rock μουσική.

Η εξυπηρέτηση σε πολύ καλά επίπεδα. Ανέφερα τις παρατηρήσεις μου στην ευγενέστατη κοπέλα, ειδικά σε ότι έχει να κάνει με την ποικιλία κρεατικών. Αφιέρωσε αρκετό χρόνο να ακούσει ότι της είπαμε, πραγματικά μας έδωσε την εντύπωση πως νοιάζεται για την επιχείρηση που εργάζεται, χωρίς δικαιολογίες και χωρίς να κατεβάσει μούτρα. Πραγματικά συγχαρητήρια.

Και ένα ακόμη bonus στην συγκεκριμένη, μιας και μας ανέφερε πως έχει εργαστεί και στον "ανταγωνιστή" αλλά έδειξε τον ίδιο σεβασμό και στις 2 επιχειρήσεις. Μας ανέφερε κάποιες λεπτομέρειες της λειτουργίας τους (σε ότι έχει να κάνει με προμηθευτές, συντήρηση κλπ) ώστε να μας δώσει να καταλάβουμε τη συμβαίνει στην επιχείρηση. Γενικότερα το ψάχνουν, κάνουν τα πειράματα τους και δεν επαναπαύονται. Άλλαξαν προσφάτα και μάγειρα, κάτι μας ανέφερε για ένα νοστιμότατο συκώτι που προετοιμάζει να βάλει στον κατάλογο.

Η κάρτα του μενού θα αλλάξει μέσα στον επόμενο μήνα, οπότε μια επίσκεψη ακόμη θα την κάνουμε!

H Green Rose προτείνεται. Έχει περιθώρια βελτίωσης και εξέλιξης, το προσπαθεί και εύχομαι να τα καταφέρει να μείνει στον αφρό (της μπύρας) για αρκετά ακόμη χρόνια. Το Περιστέρι είναι από τις αγαπημένες μου περιοχές, για διάφορους λόγους. Ειδικά τώρα το καλοκαίρι, μοιάζει αρκετά ανθρώπινη πόλη, ασφαλής και με πολλές προτάσεις εξόδου. Και μιας και μίλησα για πολλές προτάσεις, πλέον έχουμε τρίγωνο...

Arch Beer House, Green Rose και στην άλλη γωνία, πάνω στη Θηβών... La Casa Azul (gastro barra latinoamericana)...

22 Μαι 2018

Αν και έχουν περάσει κάμποσες μέρες από την επίσκεψη 8 ατόμων, κάποιοι από αυτούς μέλη του ΑΣΚ, και ίσως ξεχνάω κάποιες λεπτομέρειες, οφείλω να γράψω κριτική για το Πέπερι. Αφού λοιπόν, άκρη δεν βγάζαμε, όχι μόνο για τα άτομα αλλά και για το μαγαζί, αποφασίσαμε να πάμε στο Πέπερι. Αν δεν κάνω λάθος, κανείς μας δεν είχε κάνει επίσκεψη πριν.

Η πρώτη θετική εντύπωση, για τα δικά μου γούστα, έχει να κάνει με τον χώρο. Αν και βρίσκεται κοντά σε κεντρικό δρόμο της περιοχής, το συγκεκριμένο σημείο που καθίσαμε (στον εξωτερικό χώρο) σε ταξίδευε σε κάποιο νησί. Βοήθησε και η ανοιξιάτικη βραδιά, εγώ αισθάνθηκα αρκετά χαλαρός. Συστήνεται ως ρεμπετοτζάζ καφενείο-μεζεδοπωλείο, όπου το βράδυ μπορείς να φας μεζεδες συνοδεία ποτού.

Μαγαζί-γωνία, με πράσινους τοίχους εξωτερικά (αλλά) και πάγκους για να φιλοξενήσουν μεγάλες παρέες, κυρίως κάτω των 40. Θετικότατη εντύπωση άφησαν στον φίλο που καθόταν δίπλα μου, τα πικάπ και τα βινύλια, ειδικότης του! Υπάρχει μια ρετρό διάθεση που μόνο ασυγκίνητους δεν μας άφησε. Για τον εσωτερικό χώρο δεν μπορώ να πω περισσότερα και αφήνω ανοιχτή μια πιθανή δεύτερη επίσκεψη. Μια παρατήρηση μόνο, ο πάγκος που καθόμασταν είχε κάποιο θέμα σταθερότητας.

Η κάρτα του μενού τώρα: Αρκετά δημιουργική για το ύφος του μαγαζιού, παίζει με πολλά διαφορετικά υλικά, και προσφέρει ποικιλία γεύσεων. Σε κάποια πιάτα τα καταφέρνει αρκετά καλά, σε άλλα έχουμε θεματάκια. Οι πιο αυστηροί φίλοι, βαθμολόγησαν την ποιότητα με 2.5, εγώ πάλι είμαι πιο κοντά στο 3.

- Απάκι Κρήτης με φακοσαλάτα, ρατατούιγ λαχανικών και βινεγκρέτ πορτοκαλιού στα 6.6 ευρώ. Ξεκινήσαμε με αυτό μέχρι να έρθουν οι αργοπορημένοι φίλοι. Ζουμερό, καλοφτιαγμένο πιάτο με πάρα πολύ απάκι που συνδυάστηκε εξαιρετικά με την δροσερή φακοσαλάτα. Όμορφος συνδυασμός ζεστού-κρύου. Και η βινεγκρετ γευστικότατη.

- Πατάτες τηγανιτές με σος μάγιο-ρόκα, στα 4 ευρώ. Αρκετές, σε σερβιρισμένες σε σκεύος από σαγανάκι. Είχαν ενδιαφέρον, τραγανές, όμως μου φάνηκαν αρκετά αλμυρές. Είχαν και την πάπρικα τους!

- Κατσικίσιο τυρί Chevre με στάχτη (180 γραμ., φάρμα Μαλτέζου) με σύκα ποσέ, σάλτσα κόκκινου κρασιού και κριτσίνια λιαστής τομάτας, στα 7.6 ευρώ. Φουλ Ινσταγκραμικό πιάτο, ωραία σκέψη, γλυκιά όσο πρέπει η σάλτσα σε ελαφρώς περιορισμένη ποσότητα.

- Ποικιλία μανιταριών με πέστο βασιλικού, τοματίνια και λαδοτύρι Μυτιλήνης που ζητήθηκε σε ξεχωριστό μπολάκι, στα 6.5 ευρώ. Διακρίθηκαν ιδιαίτερα για το εξαιρετικό ψήσιμο, ενώ διατηρούσαν όλους τους χυμούς τους. Ακούστηκαν εγκωμιαστικά σχόλια.

- Αυγά καγιανά με φέτα, τομάτα και σύγκλινο Μάνης, στα 6.6 ευρώ. Εμένα προσωπικά μου άρεσε ιδιαίτερα καθώς ήταν αρκετά ελαφρύ πιάτο αν αναλογιστούμε τα υλικά που υπήρξαν. Αρκετά καλή ποσότητα χωρίς να τσιγκουνεύονται το σύγκλινο.

- Σαλάτα με πλιγούρι, παντζάρι, ρόκα, φιλέτο πορτοκάλι, baby σπανάκι, τρίμμα φουντουκιού και μαστιχοτύρι Άνδρου με σουμάκ, στα 8.2 ευρώ. Αρκετή πρασινάδα μεν, φρεσκότατη δε. Τα υπόλοιπα υλικά οπτικά δεν φαινόντουσαν αρκετά, όμως ήταν τόσο-όσο χρειαζόταν για να μην τρως μονότονα.

- Φέτα μπουγιουρντί, στα 5.8 ευρώ. Πιο καυτή πεθαίνεις. Σε ένα μεγάλο σαγανάκι έρχεται μαζί με γραβιέρα, τοματίνια και πολύχρωμες πιπεριές... πασπαλισμένη με αρκετό μπούκοβο. Πλούσιο πιάτο, με αρκετές παρατηρήσεις όσον αφορά την αλμύρα που έβγαζε. Παρ'όλα αυτά νομίζω έγινε repeat.

- Χοιρινό σωτέ με χρωματιστές πιπεριές, σε δροσερή βάση από γιαούρτι και καπνιστή μελιτζάνα, στα 7.8 ευρώ. Μεγάλη ποσότητα εξαιρετικού χοιρινού, έκλεψε τις εντυπώσεις με το ψήσιμο του και με τη νοστιμιά του. Καπνιστή μελιτζάνα δεν θυμάμαι να γεύτηκα, το γιαούρτι ήταν συνοδευτικό αν και βρισκόταν στη βάση του πιάτου. Απλώς για να δίνει χρώμα. Στο τοπ 3 των επιλογών μου.

- Συκώτι μοσχαρίσιο με σάλτσα λευκού κρασιού, αμπελοφάσουλα και πατάτες baby με αρωματικό βούτυρο, στα 9.2 ευρώ. Από τα πιο αδύναμα πιάτα. Αρκετή ποσότητα συκωτιού αλλά όχι ιδιαίτερα γευστικό. Πολύ χοντρό κομμάτι, πολύ μαλακό αλλά "κατάφερνε" με κάποιον τρόπο να μην βγάζει τους χυμούς του. Οι πατάτες ενδιαφέρουσες ως συνοδευτικές, ως εκεί.

- Ψαρονέφρι με πουρέ σελινόριζας, chips πατάτας, πίκλες κρεμμυδιού (Μάστερ Σεφ 2 φάση;) και σάλτσα από θυμάρι, στα 9.3 ευρώ. Έκλεψε τις εντυπώσεις. Μα θες ο λαχταριστός πουρές; Τα εξαιρετικά και τραγανά chipsάκια; Κυρίως όμως για το βελούδινο ψαρονέφρι που ήρθε σε 2 επαρκέστατα τεμάχια και ήταν απίστευτα ζουμερό. Άξιζε περισσότερο από όλα τα πιάτα κατά την άποψη μου. Προτείνεται!

- Στριφταρονάδα με χειροποίητα ζυμαρικά, κοτόπουλο, λευκή σάλτσα, λιαστή τομάτα και φιλέ αμυγδάλου, στα 8.6 ευρώ. Ζουμερό κοτόπουλο, καλή η τσαχπινιά με το αμύγδαλο. Αρκετά χειμωνιάτικο πιάτο.

- Ταλιατέλες με σύγκλινο Μάνης, σωτέ μπρόκολο, καραμελωμένα τοματίνια, βολάκι Άνδρου και αποξηραμένη τσουκνίδα, στα 8.8 ευρώ. Άρεσε λίγο περισσότερο λόγω μπρόκολου, όμως νομίζω μπερδεύτηκαν πολλά υλικά. Αρκετά φαντεζί πιάτο που μάλλον δεν είχε ιδιαίτερη ταυτότητα.

Τα ζυμαρικά δεν είχαν ιδιαίτερη θέση στο τραπέζι μας, αλλά και στον κατάλογο πιθανότατα. Δεν χρειάζεται να υπάρχουν ΚΑΙ αυτά για να καλύψουν όλα τα γούστα. Ας έχουν πιο συγκεκριμένες επιλογές. Δεν θα χάναμε κάτι αν δεν τα παραγγέλναμε και τελικά η παραγγελία αποδείχθηκε ελαφρώς υπερβολική, μιας και είχαμε repeat σε 2-3 πιάτα.

- Ρακή ευκολόπιοτη και όχι βαριά.
- Κρασί ημίγλυκο που χάνει από τα αποδυτήρια, ούτε πολύ γλυκό αλλά ούτε και γευστικό. Χρειάζεται άμεση αλλαγή (αν και δήλωνε βιολογικής καλλιέργειας, νομίζω). Καλύτερη επιλογή θα ήταν οι μπύρες.

Πήραμε και αρκετά άλλα ποτά που δεν θυμάμαι μιας και επικεντρωθήκαμε σε συζητήσεις!

- Τάρτα με φράουλες και σοκολάτα. Αρκετά γευστική και με πλούσια γεύση λόγω συνδυασμού μπισκότου και καραμέλας στην βάση.

- Εκμέκ. Σε κάποιους άρεσε, σε εμένα καθόλου. Νομίζω ότι του Γιώτη που μπορείς να το φτιάξεις και σπίτι σου, ίσως είναι και καλύτερο. Δεν μου έβγαζε φρεσκάδα στο καταϊφι ενώ και η κρέμα ήταν αδιάφορη.

Συνολικά, κληθήκαμε να πληρώσουμε 21 ευρώ/άτομο χωρίς να περιορίσουμε στο ελάχιστο την παραγγελία μας και χωρίς να στερηθούμε τίποτα. Ίσα ίσα που μάλλον 2-3 πιάτα περίσσεψαν.

Η εξυπηρέτηση από τα παιδιά δεν ήταν και σούπερ σβέλτη, έκαναν όμως τα κεράσματα τους (σε ποτά σίγουρα και χωρίς να τσιγκουνευθούν). Είχαμε ένα θεματάκι χρόνου μέχρι να παραγγείλουμε, χωρίς να δυσαρεστηθούμε είναι η αλήθεια. Από την άλλη ίσως θα μπορούσαν να φέρνουν πιο ομαλά, χρονικά, κάποια πιάτα ώστε να μην πιεστούμε και να μην τιγκάρει το τραπέζι, αρχίζοντας τη γνωστή μου πίεση ώστε να αδειάσουμε 2-3 πιάτα για να ανοίξει ο χώρος.

Ίσως ξεχνάω κάποιες λεπτομέρειες, θα ακολουθήσουν όμως και κριτικές φίλων.

Είχαμε μια όμορφη βραδιά, χαλαρή και με αρκετό κέφι. Το φαγητό σίγουρα καλύψε τις απαιτήσεις μας, έχει περιθώρια βελτίωσης και δεν χρειάζονται πλούσιες περιγραφές. Για την περιοχή είναι μια αρκετά καλή λύση και όσοι βρεθείτε κοντά θα φάτε γευστικά και σε πολύ καλές ποσότητες. Με βάση τα παραπάνω, το προτείνω. Θα βρείτε σίγουρα θελκτικές επιλογές και αν είστε παρέα, δεν θα πληρώσετε πολλά.

Η βραδιά κρίνεται πετυχημένη. Αναμένεται η επόμενη!

17 Μαι 2018

Λέξεις-κλειδιά:

Μουσικό μεζεδοπωλείο: Έχουμε στο νου μας, έξοδο Παρασκευή και Σάββατο βράδυ, Κυριακή μεσημέρι. Συνήθως τρώμε μέτρια φαγητά, υπερτιμημένα λόγω της ορχήστρας, γνωρίζοντας πως υπάρχει ελάχιστη κατανάλωση. Στον Τέντζερη και... το καπάκι, όλα αυτά επιβεβαιώθηκαν.

Ορχήστρα: Καλλίφωνη κοπέλα, λίγο βαριά φωνή. Η αντρική ορχήστρα είχε ρυθμό, δεν έκανε εμφανή λάθη, αλλά δεν απογείωσε και το κέφι. Τίμια προσπάθεια που αν το ήθελε η παρέα, άλλη μια επίσκεψη θα κάναμε. Κυρίως αν δεν είχαμε κλείσει αλλού.

Εξυπηρέτηση: Ο βασικός σερβιτόρος ήταν ευγενέστατος και γνώστης του μενού. Μας έδωσε επιλογές ώστε να αλλάξουμε κάποιο πιάτο, μας πακέταρε και τα κρεατικά που περίσσεψαν. Φιλικός, είχε καλή επαφή με τους πελάτες, χωρίς υπερβολές και ακραίες συμπεριφορές. Έριξε και τους χορούς του.

Χώρος: Βρίσκεται κοντά στην πλατεία Μπουρναζίου, ενώ θα παρκάρετε πολύ εύκολα κοντά στο σχολείο. Χειμωνιάτικο περιβάλλον, αρκετά ζεστό, λίγο σκοτεινό. Παρ'όλα αυτά άρεσε και στους 4 μας. Δεν είχε κάτι τρομερό από άποψη διακόσμησης, θυμάμαι ένα φωτισμένο ποδήλατο ως τσαχπινιά και ράφια γιομάτα από ποτά. Οι αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών επαρκέστατες, ίσως λόγω του ότι το μαγαζί ήταν μισοάδειο (50% πάνω κάτω). Σίγουρα έχουν ζήσει και πιο ένδοξες νύχτες. Η παραμονή μας ήταν αρκετά ευχάριστη.

Μενού: Θαλασσινά δεν θα συναντήσετε καθόλου (νομίζω πως υπάρχουν όμως στο θερινό μαγαζί). Μόλις διαβάζω τον κατάλογο με τις σαλάτες, ξαφνικά εμφανίζεται ο Pass1 από το Βραστό και με κυνηγάει! Ναι, το ελαιόλαδο χρεώνεται 0.5 ευρώ/30 μλ! Υπάρχουν 4 επιλογές σε σαγανάκια (μέχρι και καπνιστού τυριού) από 6.8-7.7 ευρώ, μεζέδες τύπου τηγανιά-μπεκρή μεζέ από 10.9 ευρώ, μεζέδες στη σχάρα, ενδεικτικά το χωριάτικο λουκάνικο στα 9 ευρώ και το μπιφτέκι στα 11. Όπως είναι λογικό, η υπερτιμολόγηση τους είναι λόγω της ζωντανής μουσικής.

Βαρελίσια κρασιά από 9 ευρω/λίτρο, το ίδιο και τα καραφάκια, ενώ οι 500άρες μπύρες ξεκινούν από 4.7 ευρώ (Άμστελ, Άλφα, Φιξ).

Αρκετές επιλογές γενικότερα, αλλά υπάρχουν και 3 μενού. Τα Σάββατα ξεκινούν από 18 ευρώ και φτάνουν ως τα 20. Η διαφορά στο καθένα είναι 1 ευρώ και ένα πιάτο. Εμείς που πήραμε το ακριβότερο μενού είχαμε έξτρα πιάτο τις τυροφλογέρες (έγιναν φέτα με μέλι και σουσάμι) και ένα μαγειρευτό πιάτο. Το κρασί είναι απεριόριστο, δυστυχώς όχι το ημίγλυκο!

Φαγητό: Ανέγγιχτο τζατζίκι (4.1 ευρώ), επαρκής τυροκαυτερή (4.1 ευρώ) που στις πρώτες μπουκιές έκαιγε αλλά μετά δεν το καταλάβαινες. Χοντρά κομμάτια τυριού, νομίζω χρησιμοποιούν γιαούρτι.

Η χωριάτικη σαλάτα (8 ευρώ) ήταν αρκετά όμορφη οπτικά, με χοντρό κομμάτι φέτας και καλής ποιότητας τομάτα, γλυκίζουσα. Οι κολοκυθοκεφτέδες,4 τεμάχια, εξαφανίστηκαν άμεσα μιας και ήταν νοστιμότατοι, με τραγανή κρούστα και καλή γέμιση. Οι πατάτες τηγανιτές (4.1 ευρώ) από την άλλη, ενώ ήταν φρέσκες, κάτι τους έλειπε ώστε να είναι λαχταριστές. Αρκετά τραγανές αλλά όχι "ψωμωμένες".

Φέτα με μέλι και σουσάμι (7.8 ευρώ), γευστικά ΟΚ. Από τα πιάτα που δύσκολα αποτυγχάνεις. Σωστή ποσότητα μελιού. Το λουκάνικο (9 ευρώ) από την άλλη ήταν εντελώς αδιάφορο, τυπικό. Είχαμε ήδη χορτάσει είναι η αλήθεια, αλλά και πάλι δεν είχε τίποτα το ιδιαίτερο. Μου φάνηκε και λίγο αρπαγμένο. Οι συνοδευτικές πατάτες είναι ίδιες με αυτές που αναφέρθηκαν και ως ξεχωριστή μερίδα. Και να μην δοκιμάσετε το συγκεκριμένο πιάτο, δεν χάνετε τίποτα.

Η τριλογία στο πουγκί (10.9 ευρώ) από την άλλη ήταν ένα καλό πιάτο, που για χειμωνιάτικες βραδιές είναι ότι πρέπει. Αρκετοί κύβοι αλμυρού τυριού και λωρίδες από χοιρινό, κοτόπουλο και μοσχάρι. Ήρθε καυτό, ενώ και η ποιότητα ήταν μια χαρά. Το ψήσιμο ήταν όσο έπρεπε και αρκετή ώρα μετά, μπορούσες να φας χωρίς το κρέας να έχει στεγνώσει.

Η ποικιλία κρεατικών από την άλλη ήταν αρκετά βαριά, σε καμία των περιπτώσεων δεν είναι αξιομνημόνευτη. Είτε μιλάμε για τα μπιφτέκια είτε για τις πανσέτες, δεν βρήκαμε κάτι ενδιαφέρον. Το μόνο ελαφρυντικό ήταν πως είχαμε χορτάσει ήδη. Για τα γούστα μου είχε αρκετό αλατοπιπέρωμα. Αν αναλογιστείτε και την τιμή της (37.8 ευρω)....

Το κρασί που ήταν απεριόριστο, δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο, του σωρού. Ευτυχώς όμως δεν μας άφησε και παρενέργειες.

Απολογισμός: Περάσαμε μια όμορφη βραδιά, λόγω παρέας και πειραγμάτων μεταξύ μας. Η ποιότητα των εδεσμάτων δε νομίζω πως θα μπορούσε να με ξαναγυρίσει πίσω, όμως δίνω μια μικρή πιθανότητα τα πραγματα να είναι καλύτερα σε a la carte παραγγελία. Οι χρεώσεις είναι υψηλές λόγω της μουσικής.

Φεύγοντας πάντως, στην είσοδο πήρα μια κάρτα τους. Την δίνω σε άτομο της παρέας που δεν την κρατάει. Απαντάει "δύσκολα θα ξαναρχόμουν"... Ποτέ μη λες ποτέ πάντως... ειδικά αν κάνεις έξοδο της τελευταίας στιγμής. Για προγραμματισμένη όμως... δεν...

08 Μαι 2018

Τι κάνουμε όταν βλέπουμε μαγαζιά σε εκπτωτικά σάιτ;Γινόμαστε επιφυλακτικοί (στην καλύτερη των περιπτώσεων). Εντάξει, οι περισσότεροι δε νομίζω πως έχουμε ιδιαίτερη ανάγκη μια έκπτωση της τάξης των 10-15% (εκτός και αν παραγγέλνουμε 2 πιάτα ίσα ίσα για να πούμε πως βγήκαμε και... γράψαμε με την έξοδο μας). Πιο πολύ λειτουργούμε για λόγους γοήτρου παρά για να γλιτώσουμε 5 ευρώ.

Τι κάνουμε όταν βλέπουμε μια έκπτωση της τάξης άνω του 30%... ειδικά όταν αυτή δεν είναι γνωριμίας και παίζει για μεγάλο χρονικό διάστημα;Σκεφτόμαστε πως κάτι δεν πάει καλά. Λίγη πελατεία, κακή ποιότητα στις περισσότερες των περιπτώσεων. Ή ακόμη ακόμη... υπερβολική τιμολόγηση. Γιατί δε νομίζω πως υπάρχει μαγαζάτορας που επιθυμεί να συρρικνωθεί το κέρδος του. Δε νομίζω πχ η Φυσαρμόνικα ή το Byράκι να έχουν τέτοια ανάγκη. Μπορεί να έχουν λίγη καλή τύχη, όμως και αυτή... κάποια στιγμή ίσως σου γυρίσει την πλάτη. Χρειάζεται στρατηγική και πλάνο. Και εδώ φτάνω στο Gusto Divino.

Δευτέρα 30/4/2018 το βραδάκι, θα ανεβαίναμε στα ΒΠ. Λόγω του ότι δεν είχαμε διάθεση για σούπερ έξοδο, έψαξα να βρω κάτι τίμιο και οικονομικό. Σε πολύ κοντινή απόσταση, βρισκόταν το Gusto Divino. Οι κριτικές όχι πολύ ενθαρρυντικές είναι η αλήθεια, αλλά ακόμη και η πίτσα πόσο χάλια να ήταν;Η έκπτωση του 25% παρείχε μια ασφάλεια ότι δεν θα κλαίγαμε τα λεφτά μας.

Πριν βγω, λέω σε δραστήριο φίλο χρήστη του σάιτ ότι θα πάω. Έχει ενθουσιαστεί περισσότερο και από μένα! Το περίμενε σα να πήγαινε αυτός. Εγώ πάλι, σα να πήγαινα με αυτόματο πιλότο. Δεν περίμενα κάτι τρομερό. Οι λόγοι είναι 2, και αν παρατηρήσατε στη βαθμολογία μου, μάλλον καταλάβατε γιατί.

Αφού παρκάρουμε έξω από το μαγαζί, όχι ότι θα δυσκολευτείτε ιδιαίτερα, μπαίνουμε μέσα. Αμηχανία. Ψάχνουμε κάποιον να μιλήσουμε, λόγω κράτησης από e-table, αλλά τίποτα. Καθόμαστε όπου θέλουμε, μιας και μόνο 2 τραπέζια ήταν κατειλλημένα. Μετά από αρκετά δευτερόλεπτα έρχεται ο γενικών καθηκόντων σερβιτόρος, σχεδόν απαθής. Του λέμε για την κράτηση, δεν μας λέει τίποτα ιδιαίτερο και μας δίνει καταλόγους. Τρεις για τέσσερα άτομα. Αυτό είναι το λιγότερο. Οι αντιδράσεις του ήταν περίπου σαν τον Χόλις Τομπσον στον πάγκο του Ολυμπιακού. Σαν αδιάφορος να ήταν, σαν στον κόσμο του να πω καλύτερα. Αργός, δυσκίνητος, αλλά το βασικότερο ήταν πως μάλλον δεν έκανε για τη δουλειά. Όχι ότι είναι κακό αυτό. Θεωρώ πολύ δύσκολη τη δουλειά του σερβιτόρου. Αυτός δεν το είχε. Ένα χαμόγελο ρε αδερφέ όμως;Εντελώς μηχανικές οι κινήσεις του. Όπως και να έχει, αυτό διορθώνεται.

Τελικώς, παρατηρήσαμε με την πάροδο του χρόνου πως στον χώρο δειπνούσαν άλλες 4 μικρές παρέες. Όπου χώρος τώρα, βάλτε μια σάλα 15-18 τραπεζιών, με ΟΚ απόσταση μεταξύ τους. Προσπαθούν με τα καρώ τραπεζομάντηλα να δώσουν την αίσθηση τρατορίας αλλά δεν το καταφέρνουν. Ο χώρος είναι ψηλοτάβανος, χωρίς ιδιαίτερη διακόσμηση, αν και η εικόνα του πιτσαϊόλο στο βάθος δίνει μια αίσθηση ιταλικότητας. Από κει και πέρα, ζεστασιά δεν βγάζει, αν και ο ξυλόφουρνος με το ζωγραφισμένο σπιτάκι αυτό προσπαθεί. Λάθος επιλογή χώρου θα έλεγα, αδικούν τους εαυτούς τους. Συνορεύουν με έναν παιδότοπο, σε μια κεντρική λεωφόρο. Δεν βγάζει την αίσθηση της χαλάρωσης. Οι τουαλέτες βρίσκονται στο υπόγειο, πολύ καθαρές. Για τον πίσω χώρο δεν έχω άποψη, έχω δει φωτογραφίες αλλά δεν θα μπω σε διαδικασία να σχολιάσω (δεν μιλάω κακοπροαίρετα).

Κρίμα γιατί, από ποιότητα πάνε πολύ καλά. Θα πρέπει να κοιτάξουν να μετακομίσουν σε άλλον χώρο, σε καλύτερη πιάτσα. Γιατί; Γιατί μπορούν! Γιατί πρέπει να τολμήσουν.

Ο κατάλογος έχει αρκετές επιλογές, χωρίς να μπορέσω να καταμετρήσω αυτή τη στιγμή αν έχει 12.7 ορεκτικά ή 18.5 μακαρονάδες. Θα βαρεθώ και θα βαρεθείτε. Σε πιο ουσιαστικά νέα, ότι δοκιμάσαμε μας άφησε ικανοποιημένους. Ο φίλος είχε σωστό προαίσθημα! Θα σας πρότεινα να πάτε αρκετά άτομα για να δοκιμάσετε πολλές και διαφορετικές γεύσεις. Εμείς όσο τρώγαμε, τόσο περισσότερο μας άνοιγε η όρεξη.

- Στην αρχή μας φέρνουν ψωμάκια από τον ξυλόφουρνο τους. Φρέσκα και γευστικά χωρίς να θυμάμαι κάποιο ντιπάκι. Χρεώθηκαν 1 ευρώ/άτομο. Τελικά φαγώθηκαν στην...

- Σαλάτα caprese di buffalo, στα 9.5 ευρώ.5 φέτες φρέσκιας βουβαλίσιας μοτσαρέλας, κάλυπταν 4 φέτες φρέσκιας τομάτας. Το πέστο βασιλικού, έδινε έξτρα γεύση και όσο έμεινε στο πιάτο, είτε βουτήχτηκε με ψωμάκι, είτε με το στεφάνι της πίτσας. Δροσερή, φρεσκότατη. Τελικά αισθάνομαι τυχερός που μου άφησαν το μερίδιο μου, μιας και μέχρι να πλύνω τα χέρια μου, όλη η υπόλοιπη σαλάτα είχε εξαφανιστεί.

- Focaccia tartufo, στα 5.5 ευρώ. Παρουσιάστηκε σαν μίνι πίτσα και όχι σε τετράγωνα κομμάτια όπως την έχω συνηθίσει. Αρωματική, λεπτή ζύμη, με τόση όση χρειάζεται κρέμα τρούφας. Γκοργκοντζόλα και παρμεζάνα τα υπόλοιπα υλικά, δεν έδωσαν το κάτι έξτρα, δεν χαλούσαν και τη γεύση του πιάτου. Θυμάμαι τη focaccia γενικότερα σαν τραγανολαδερή παρασκευή, εδώ η ζύμη ήταν υποδειγματική.

- Ποικιλία τυριών (2 ατόμων), στα 9.5 ευρώ. Βάση ρόκας όπου είναι τοποθετημένα αρκετές ορθογώνιες μπουκιές από σκαρμότσα, προβολόνε, παρμεζάνα και πεκορίνο. Καλή ποσοτικώς, αρκετά γευστική και ευχάριστη για να βρίσκεται στο τραπέζι!

ΦΡΕΣΚΑ ΖΥΜΑΡΙΚΑ

- Ραβιόλια Gusto Divino, στα 11 ευρώ. Φρέσκα, χοντρα κομμάτια από ραβιόλια, βουτηγμένα σε μια πορτοκαλί σάλτσα, ευτυχώς όχι μπουχτιστική. Τα άγρια μανιτάρια διατηρούνται αρκετά ζουμερά στη γέμιση, ενώ και οι φέτες από προσούτο είναι τόσο όσο πρέπει διακριτικές και γευστικές ώστε να προσθέτουν στο πιάτο. Τα μανιτάρια πλευρώτους επίσης βρίσκονται στα συστατικά του πιάτου. Ζουμερά.

- Τορτελίνια 4 τυριά, στα 10.5 ευρώ. Το τελευταίο πιάτο που πήραμε μιας και ακόμη δεν είχαμε χορτάσει και θέλαμε να συνοδεύσουμε με κάτι την μπύρα μας. Λίγο πιο σφιχτά από όσο περίμενα, ευτυχώς για τα γούστα μου δεν υπήρξε blue cheese ή ροκφόρ. Τα τυριά της γέμισης είχαν λιώσει και είχαν μαστιχωτή υφή. Η κρέμα μαύρη τρούφας, γευστική. Μπόλικη σάλτσα, χωρίς να και αυτή να είναι μπουχτιστική.

- Pizza Bresaola, σε grande μέγεθος (35 εκατοστά). Ότι και να πω είναι λίγο. Εξαιρετική ζύμη, όπως σε όλες τις παρασκευές τους. Ούτε τσιγαρόχαρτο, ούτε χοντρή ώστε να σε φουσκώνει. Η γέμιση περιελάμβανε σάλτσα τομάτας, μανιτάρια, γκοργκοντζόλα, μπρεζαόλα και φρέσκια μοτσαρέλα που μάλλον αυτή "δένει" το όλο γευστικό αποτέλεσμα. Τόσες μέρες μετά που γράφω την κριτική και ακόμη δεν μπορώ να την βγάλω από το μυαλό μου. Ένας λόγος για να ξαναπάω. Ένας λόγος για να πάτε και εσείς.

- Νερό 1 λίτρου, στα 0.8 ευρώ, χωρίς να ζητηθεί αλλά οκ.
- Νερό San Pellegrino 750 μλ, στα 3.2 ευρώ.
- 2 500άρες Fix,3 ευρώ έκαστη.

- Τιραμισού, στα 4 ευρώ. Δεν ήταν αξιομνημόνευτο, δεν ήταν και κακό. Σίγουρα όχι αέρινο, αρκετά γλυκό. Καλή κρέμα, όχι όμως τραγανά σαβαγιάρ.

- Καλτσόνε σοκολάτα-μπανάνα, στα 7 ευρώ. Η γέμιση περιλαμβάνει και μασκαρπόνε. Αναφέρω πάλι την πολύ καλή ζύμη, την αρκετή γέμιση ώστε να μην τρως μόνο το ζυμάρι. Χορταστική ποσότητα, καλύπτει 2-3 άτομα. Πρωταγωνίστησε σε βάρος του τιραμισού.

Σύνολο στα 78.5 ευρώ, με την έκπτωση πέσαμε στα 58.85 ευρώ, τιμή σούπερ για όσα δοκιμάσαμε.

Κλείνοντας θα σας πρότεινα μια επίσκεψη. Εύχομαι πως με αυτή την κριτική θα βοηθήσω την επιχείρηση να βελτιώσει τις αδυναμίες της και να δώσω τροφή για σκέψη. Και μιας και μου δίνεται η ευκαιρία, διάβασα ότι το Vino Etcetera κατεβάζει ρολά και η απορία μου δημιουργήθηκε, μιας και άλλοι φίλοι χρήστες το επισκέφθηκαν και έμειναν πολύ ικανοποιημένοι. Ας ελπίσω πως το Gusto Divino, θα αναρριχηθεί στην κατάταξη του Ask4food, ελπίζοντας να αντέξει τον ανταγωνισμό και τη λάθος στρατηγική που ακολουθεί ως τώρα. Τουλάχιστον σε ότι έχει να κάνει με το κομμάτι του dine-in.

Υ. Γ Ο Μπαρμπαδήμος της Δραπετσώνας έχει αλλάξει εδώ και πολύ καιρό ονομασία και λέγεται Τραπεζών. Το γιατί, θα μας το πει ο φίλος χρήστης με νέα κριτική του όταν θα έχει δουλειές στα μέρη μας!