VAGELIS

Μέλος από: Απρ 2010

22 Μαι 2018

Αν και έχουν περάσει κάμποσες μέρες από την επίσκεψη 8 ατόμων, κάποιοι από αυτούς μέλη του ΑΣΚ, και ίσως ξεχνάω κάποιες λεπτομέρειες, οφείλω να γράψω κριτική για το Πέπερι. Αφού λοιπόν, άκρη δεν βγάζαμε, όχι μόνο για τα άτομα αλλά και για το μαγαζί, αποφασίσαμε να πάμε στο Πέπερι. Αν δεν κάνω λάθος, κανείς μας δεν είχε κάνει επίσκεψη πριν.

Η πρώτη θετική εντύπωση, για τα δικά μου γούστα, έχει να κάνει με τον χώρο. Αν και βρίσκεται κοντά σε κεντρικό δρόμο της περιοχής, το συγκεκριμένο σημείο που καθίσαμε (στον εξωτερικό χώρο) σε ταξίδευε σε κάποιο νησί. Βοήθησε και η ανοιξιάτικη βραδιά, εγώ αισθάνθηκα αρκετά χαλαρός. Συστήνεται ως ρεμπετοτζάζ καφενείο-μεζεδοπωλείο, όπου το βράδυ μπορείς να φας μεζεδες συνοδεία ποτού.

Μαγαζί-γωνία, με πράσινους τοίχους εξωτερικά (αλλά) και πάγκους για να φιλοξενήσουν μεγάλες παρέες, κυρίως κάτω των 40. Θετικότατη εντύπωση άφησαν στον φίλο που καθόταν δίπλα μου, τα πικάπ και τα βινύλια, ειδικότης του! Υπάρχει μια ρετρό διάθεση που μόνο ασυγκίνητους δεν μας άφησε. Για τον εσωτερικό χώρο δεν μπορώ να πω περισσότερα και αφήνω ανοιχτή μια πιθανή δεύτερη επίσκεψη. Μια παρατήρηση μόνο, ο πάγκος που καθόμασταν είχε κάποιο θέμα σταθερότητας.

Η κάρτα του μενού τώρα: Αρκετά δημιουργική για το ύφος του μαγαζιού, παίζει με πολλά διαφορετικά υλικά, και προσφέρει ποικιλία γεύσεων. Σε κάποια πιάτα τα καταφέρνει αρκετά καλά, σε άλλα έχουμε θεματάκια. Οι πιο αυστηροί φίλοι, βαθμολόγησαν την ποιότητα με 2.5, εγώ πάλι είμαι πιο κοντά στο 3.

- Απάκι Κρήτης με φακοσαλάτα, ρατατούιγ λαχανικών και βινεγκρέτ πορτοκαλιού στα 6.6 ευρώ. Ξεκινήσαμε με αυτό μέχρι να έρθουν οι αργοπορημένοι φίλοι. Ζουμερό, καλοφτιαγμένο πιάτο με πάρα πολύ απάκι που συνδυάστηκε εξαιρετικά με την δροσερή φακοσαλάτα. Όμορφος συνδυασμός ζεστού-κρύου. Και η βινεγκρετ γευστικότατη.

- Πατάτες τηγανιτές με σος μάγιο-ρόκα, στα 4 ευρώ. Αρκετές, σε σερβιρισμένες σε σκεύος από σαγανάκι. Είχαν ενδιαφέρον, τραγανές, όμως μου φάνηκαν αρκετά αλμυρές. Είχαν και την πάπρικα τους!

- Κατσικίσιο τυρί Chevre με στάχτη (180 γραμ., φάρμα Μαλτέζου) με σύκα ποσέ, σάλτσα κόκκινου κρασιού και κριτσίνια λιαστής τομάτας, στα 7.6 ευρώ. Φουλ Ινσταγκραμικό πιάτο, ωραία σκέψη, γλυκιά όσο πρέπει η σάλτσα σε ελαφρώς περιορισμένη ποσότητα.

- Ποικιλία μανιταριών με πέστο βασιλικού, τοματίνια και λαδοτύρι Μυτιλήνης που ζητήθηκε σε ξεχωριστό μπολάκι, στα 6.5 ευρώ. Διακρίθηκαν ιδιαίτερα για το εξαιρετικό ψήσιμο, ενώ διατηρούσαν όλους τους χυμούς τους. Ακούστηκαν εγκωμιαστικά σχόλια.

- Αυγά καγιανά με φέτα, τομάτα και σύγκλινο Μάνης, στα 6.6 ευρώ. Εμένα προσωπικά μου άρεσε ιδιαίτερα καθώς ήταν αρκετά ελαφρύ πιάτο αν αναλογιστούμε τα υλικά που υπήρξαν. Αρκετά καλή ποσότητα χωρίς να τσιγκουνεύονται το σύγκλινο.

- Σαλάτα με πλιγούρι, παντζάρι, ρόκα, φιλέτο πορτοκάλι, baby σπανάκι, τρίμμα φουντουκιού και μαστιχοτύρι Άνδρου με σουμάκ, στα 8.2 ευρώ. Αρκετή πρασινάδα μεν, φρεσκότατη δε. Τα υπόλοιπα υλικά οπτικά δεν φαινόντουσαν αρκετά, όμως ήταν τόσο-όσο χρειαζόταν για να μην τρως μονότονα.

- Φέτα μπουγιουρντί, στα 5.8 ευρώ. Πιο καυτή πεθαίνεις. Σε ένα μεγάλο σαγανάκι έρχεται μαζί με γραβιέρα, τοματίνια και πολύχρωμες πιπεριές... πασπαλισμένη με αρκετό μπούκοβο. Πλούσιο πιάτο, με αρκετές παρατηρήσεις όσον αφορά την αλμύρα που έβγαζε. Παρ'όλα αυτά νομίζω έγινε repeat.

- Χοιρινό σωτέ με χρωματιστές πιπεριές, σε δροσερή βάση από γιαούρτι και καπνιστή μελιτζάνα, στα 7.8 ευρώ. Μεγάλη ποσότητα εξαιρετικού χοιρινού, έκλεψε τις εντυπώσεις με το ψήσιμο του και με τη νοστιμιά του. Καπνιστή μελιτζάνα δεν θυμάμαι να γεύτηκα, το γιαούρτι ήταν συνοδευτικό αν και βρισκόταν στη βάση του πιάτου. Απλώς για να δίνει χρώμα. Στο τοπ 3 των επιλογών μου.

- Συκώτι μοσχαρίσιο με σάλτσα λευκού κρασιού, αμπελοφάσουλα και πατάτες baby με αρωματικό βούτυρο, στα 9.2 ευρώ. Από τα πιο αδύναμα πιάτα. Αρκετή ποσότητα συκωτιού αλλά όχι ιδιαίτερα γευστικό. Πολύ χοντρό κομμάτι, πολύ μαλακό αλλά "κατάφερνε" με κάποιον τρόπο να μην βγάζει τους χυμούς του. Οι πατάτες ενδιαφέρουσες ως συνοδευτικές, ως εκεί.

- Ψαρονέφρι με πουρέ σελινόριζας, chips πατάτας, πίκλες κρεμμυδιού (Μάστερ Σεφ 2 φάση;) και σάλτσα από θυμάρι, στα 9.3 ευρώ. Έκλεψε τις εντυπώσεις. Μα θες ο λαχταριστός πουρές; Τα εξαιρετικά και τραγανά chipsάκια; Κυρίως όμως για το βελούδινο ψαρονέφρι που ήρθε σε 2 επαρκέστατα τεμάχια και ήταν απίστευτα ζουμερό. Άξιζε περισσότερο από όλα τα πιάτα κατά την άποψη μου. Προτείνεται!

- Στριφταρονάδα με χειροποίητα ζυμαρικά, κοτόπουλο, λευκή σάλτσα, λιαστή τομάτα και φιλέ αμυγδάλου, στα 8.6 ευρώ. Ζουμερό κοτόπουλο, καλή η τσαχπινιά με το αμύγδαλο. Αρκετά χειμωνιάτικο πιάτο.

- Ταλιατέλες με σύγκλινο Μάνης, σωτέ μπρόκολο, καραμελωμένα τοματίνια, βολάκι Άνδρου και αποξηραμένη τσουκνίδα, στα 8.8 ευρώ. Άρεσε λίγο περισσότερο λόγω μπρόκολου, όμως νομίζω μπερδεύτηκαν πολλά υλικά. Αρκετά φαντεζί πιάτο που μάλλον δεν είχε ιδιαίτερη ταυτότητα.

Τα ζυμαρικά δεν είχαν ιδιαίτερη θέση στο τραπέζι μας, αλλά και στον κατάλογο πιθανότατα. Δεν χρειάζεται να υπάρχουν ΚΑΙ αυτά για να καλύψουν όλα τα γούστα. Ας έχουν πιο συγκεκριμένες επιλογές. Δεν θα χάναμε κάτι αν δεν τα παραγγέλναμε και τελικά η παραγγελία αποδείχθηκε ελαφρώς υπερβολική, μιας και είχαμε repeat σε 2-3 πιάτα.

- Ρακή ευκολόπιοτη και όχι βαριά.
- Κρασί ημίγλυκο που χάνει από τα αποδυτήρια, ούτε πολύ γλυκό αλλά ούτε και γευστικό. Χρειάζεται άμεση αλλαγή (αν και δήλωνε βιολογικής καλλιέργειας, νομίζω). Καλύτερη επιλογή θα ήταν οι μπύρες.

Πήραμε και αρκετά άλλα ποτά που δεν θυμάμαι μιας και επικεντρωθήκαμε σε συζητήσεις!

- Τάρτα με φράουλες και σοκολάτα. Αρκετά γευστική και με πλούσια γεύση λόγω συνδυασμού μπισκότου και καραμέλας στην βάση.

- Εκμέκ. Σε κάποιους άρεσε, σε εμένα καθόλου. Νομίζω ότι του Γιώτη που μπορείς να το φτιάξεις και σπίτι σου, ίσως είναι και καλύτερο. Δεν μου έβγαζε φρεσκάδα στο καταϊφι ενώ και η κρέμα ήταν αδιάφορη.

Συνολικά, κληθήκαμε να πληρώσουμε 21 ευρώ/άτομο χωρίς να περιορίσουμε στο ελάχιστο την παραγγελία μας και χωρίς να στερηθούμε τίποτα. Ίσα ίσα που μάλλον 2-3 πιάτα περίσσεψαν.

Η εξυπηρέτηση από τα παιδιά δεν ήταν και σούπερ σβέλτη, έκαναν όμως τα κεράσματα τους (σε ποτά σίγουρα και χωρίς να τσιγκουνευθούν). Είχαμε ένα θεματάκι χρόνου μέχρι να παραγγείλουμε, χωρίς να δυσαρεστηθούμε είναι η αλήθεια. Από την άλλη ίσως θα μπορούσαν να φέρνουν πιο ομαλά, χρονικά, κάποια πιάτα ώστε να μην πιεστούμε και να μην τιγκάρει το τραπέζι, αρχίζοντας τη γνωστή μου πίεση ώστε να αδειάσουμε 2-3 πιάτα για να ανοίξει ο χώρος.

Ίσως ξεχνάω κάποιες λεπτομέρειες, θα ακολουθήσουν όμως και κριτικές φίλων.

Είχαμε μια όμορφη βραδιά, χαλαρή και με αρκετό κέφι. Το φαγητό σίγουρα καλύψε τις απαιτήσεις μας, έχει περιθώρια βελτίωσης και δεν χρειάζονται πλούσιες περιγραφές. Για την περιοχή είναι μια αρκετά καλή λύση και όσοι βρεθείτε κοντά θα φάτε γευστικά και σε πολύ καλές ποσότητες. Με βάση τα παραπάνω, το προτείνω. Θα βρείτε σίγουρα θελκτικές επιλογές και αν είστε παρέα, δεν θα πληρώσετε πολλά.

Η βραδιά κρίνεται πετυχημένη. Αναμένεται η επόμενη!

17 Μαι 2018

Λέξεις-κλειδιά:

Μουσικό μεζεδοπωλείο: Έχουμε στο νου μας, έξοδο Παρασκευή και Σάββατο βράδυ, Κυριακή μεσημέρι. Συνήθως τρώμε μέτρια φαγητά, υπερτιμημένα λόγω της ορχήστρας, γνωρίζοντας πως υπάρχει ελάχιστη κατανάλωση. Στον Τέντζερη και... το καπάκι, όλα αυτά επιβεβαιώθηκαν.

Ορχήστρα: Καλλίφωνη κοπέλα, λίγο βαριά φωνή. Η αντρική ορχήστρα είχε ρυθμό, δεν έκανε εμφανή λάθη, αλλά δεν απογείωσε και το κέφι. Τίμια προσπάθεια που αν το ήθελε η παρέα, άλλη μια επίσκεψη θα κάναμε. Κυρίως αν δεν είχαμε κλείσει αλλού.

Εξυπηρέτηση: Ο βασικός σερβιτόρος ήταν ευγενέστατος και γνώστης του μενού. Μας έδωσε επιλογές ώστε να αλλάξουμε κάποιο πιάτο, μας πακέταρε και τα κρεατικά που περίσσεψαν. Φιλικός, είχε καλή επαφή με τους πελάτες, χωρίς υπερβολές και ακραίες συμπεριφορές. Έριξε και τους χορούς του.

Χώρος: Βρίσκεται κοντά στην πλατεία Μπουρναζίου, ενώ θα παρκάρετε πολύ εύκολα κοντά στο σχολείο. Χειμωνιάτικο περιβάλλον, αρκετά ζεστό, λίγο σκοτεινό. Παρ'όλα αυτά άρεσε και στους 4 μας. Δεν είχε κάτι τρομερό από άποψη διακόσμησης, θυμάμαι ένα φωτισμένο ποδήλατο ως τσαχπινιά και ράφια γιομάτα από ποτά. Οι αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών επαρκέστατες, ίσως λόγω του ότι το μαγαζί ήταν μισοάδειο (50% πάνω κάτω). Σίγουρα έχουν ζήσει και πιο ένδοξες νύχτες. Η παραμονή μας ήταν αρκετά ευχάριστη.

Μενού: Θαλασσινά δεν θα συναντήσετε καθόλου (νομίζω πως υπάρχουν όμως στο θερινό μαγαζί). Μόλις διαβάζω τον κατάλογο με τις σαλάτες, ξαφνικά εμφανίζεται ο Pass1 από το Βραστό και με κυνηγάει! Ναι, το ελαιόλαδο χρεώνεται 0.5 ευρώ/30 μλ! Υπάρχουν 4 επιλογές σε σαγανάκια (μέχρι και καπνιστού τυριού) από 6.8-7.7 ευρώ, μεζέδες τύπου τηγανιά-μπεκρή μεζέ από 10.9 ευρώ, μεζέδες στη σχάρα, ενδεικτικά το χωριάτικο λουκάνικο στα 9 ευρώ και το μπιφτέκι στα 11. Όπως είναι λογικό, η υπερτιμολόγηση τους είναι λόγω της ζωντανής μουσικής.

Βαρελίσια κρασιά από 9 ευρω/λίτρο, το ίδιο και τα καραφάκια, ενώ οι 500άρες μπύρες ξεκινούν από 4.7 ευρώ (Άμστελ, Άλφα, Φιξ).

Αρκετές επιλογές γενικότερα, αλλά υπάρχουν και 3 μενού. Τα Σάββατα ξεκινούν από 18 ευρώ και φτάνουν ως τα 20. Η διαφορά στο καθένα είναι 1 ευρώ και ένα πιάτο. Εμείς που πήραμε το ακριβότερο μενού είχαμε έξτρα πιάτο τις τυροφλογέρες (έγιναν φέτα με μέλι και σουσάμι) και ένα μαγειρευτό πιάτο. Το κρασί είναι απεριόριστο, δυστυχώς όχι το ημίγλυκο!

Φαγητό: Ανέγγιχτο τζατζίκι (4.1 ευρώ), επαρκής τυροκαυτερή (4.1 ευρώ) που στις πρώτες μπουκιές έκαιγε αλλά μετά δεν το καταλάβαινες. Χοντρά κομμάτια τυριού, νομίζω χρησιμοποιούν γιαούρτι.

Η χωριάτικη σαλάτα (8 ευρώ) ήταν αρκετά όμορφη οπτικά, με χοντρό κομμάτι φέτας και καλής ποιότητας τομάτα, γλυκίζουσα. Οι κολοκυθοκεφτέδες,4 τεμάχια, εξαφανίστηκαν άμεσα μιας και ήταν νοστιμότατοι, με τραγανή κρούστα και καλή γέμιση. Οι πατάτες τηγανιτές (4.1 ευρώ) από την άλλη, ενώ ήταν φρέσκες, κάτι τους έλειπε ώστε να είναι λαχταριστές. Αρκετά τραγανές αλλά όχι "ψωμωμένες".

Φέτα με μέλι και σουσάμι (7.8 ευρώ), γευστικά ΟΚ. Από τα πιάτα που δύσκολα αποτυγχάνεις. Σωστή ποσότητα μελιού. Το λουκάνικο (9 ευρώ) από την άλλη ήταν εντελώς αδιάφορο, τυπικό. Είχαμε ήδη χορτάσει είναι η αλήθεια, αλλά και πάλι δεν είχε τίποτα το ιδιαίτερο. Μου φάνηκε και λίγο αρπαγμένο. Οι συνοδευτικές πατάτες είναι ίδιες με αυτές που αναφέρθηκαν και ως ξεχωριστή μερίδα. Και να μην δοκιμάσετε το συγκεκριμένο πιάτο, δεν χάνετε τίποτα.

Η τριλογία στο πουγκί (10.9 ευρώ) από την άλλη ήταν ένα καλό πιάτο, που για χειμωνιάτικες βραδιές είναι ότι πρέπει. Αρκετοί κύβοι αλμυρού τυριού και λωρίδες από χοιρινό, κοτόπουλο και μοσχάρι. Ήρθε καυτό, ενώ και η ποιότητα ήταν μια χαρά. Το ψήσιμο ήταν όσο έπρεπε και αρκετή ώρα μετά, μπορούσες να φας χωρίς το κρέας να έχει στεγνώσει.

Η ποικιλία κρεατικών από την άλλη ήταν αρκετά βαριά, σε καμία των περιπτώσεων δεν είναι αξιομνημόνευτη. Είτε μιλάμε για τα μπιφτέκια είτε για τις πανσέτες, δεν βρήκαμε κάτι ενδιαφέρον. Το μόνο ελαφρυντικό ήταν πως είχαμε χορτάσει ήδη. Για τα γούστα μου είχε αρκετό αλατοπιπέρωμα. Αν αναλογιστείτε και την τιμή της (37.8 ευρω)....

Το κρασί που ήταν απεριόριστο, δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο, του σωρού. Ευτυχώς όμως δεν μας άφησε και παρενέργειες.

Απολογισμός: Περάσαμε μια όμορφη βραδιά, λόγω παρέας και πειραγμάτων μεταξύ μας. Η ποιότητα των εδεσμάτων δε νομίζω πως θα μπορούσε να με ξαναγυρίσει πίσω, όμως δίνω μια μικρή πιθανότητα τα πραγματα να είναι καλύτερα σε a la carte παραγγελία. Οι χρεώσεις είναι υψηλές λόγω της μουσικής.

Φεύγοντας πάντως, στην είσοδο πήρα μια κάρτα τους. Την δίνω σε άτομο της παρέας που δεν την κρατάει. Απαντάει "δύσκολα θα ξαναρχόμουν"... Ποτέ μη λες ποτέ πάντως... ειδικά αν κάνεις έξοδο της τελευταίας στιγμής. Για προγραμματισμένη όμως... δεν...

08 Μαι 2018

Τι κάνουμε όταν βλέπουμε μαγαζιά σε εκπτωτικά σάιτ;Γινόμαστε επιφυλακτικοί (στην καλύτερη των περιπτώσεων). Εντάξει, οι περισσότεροι δε νομίζω πως έχουμε ιδιαίτερη ανάγκη μια έκπτωση της τάξης των 10-15% (εκτός και αν παραγγέλνουμε 2 πιάτα ίσα ίσα για να πούμε πως βγήκαμε και... γράψαμε με την έξοδο μας). Πιο πολύ λειτουργούμε για λόγους γοήτρου παρά για να γλιτώσουμε 5 ευρώ.

Τι κάνουμε όταν βλέπουμε μια έκπτωση της τάξης άνω του 30%... ειδικά όταν αυτή δεν είναι γνωριμίας και παίζει για μεγάλο χρονικό διάστημα;Σκεφτόμαστε πως κάτι δεν πάει καλά. Λίγη πελατεία, κακή ποιότητα στις περισσότερες των περιπτώσεων. Ή ακόμη ακόμη... υπερβολική τιμολόγηση. Γιατί δε νομίζω πως υπάρχει μαγαζάτορας που επιθυμεί να συρρικνωθεί το κέρδος του. Δε νομίζω πχ η Φυσαρμόνικα ή το Byράκι να έχουν τέτοια ανάγκη. Μπορεί να έχουν λίγη καλή τύχη, όμως και αυτή... κάποια στιγμή ίσως σου γυρίσει την πλάτη. Χρειάζεται στρατηγική και πλάνο. Και εδώ φτάνω στο Gusto Divino.

Δευτέρα 30/4/2018 το βραδάκι, θα ανεβαίναμε στα ΒΠ. Λόγω του ότι δεν είχαμε διάθεση για σούπερ έξοδο, έψαξα να βρω κάτι τίμιο και οικονομικό. Σε πολύ κοντινή απόσταση, βρισκόταν το Gusto Divino. Οι κριτικές όχι πολύ ενθαρρυντικές είναι η αλήθεια, αλλά ακόμη και η πίτσα πόσο χάλια να ήταν;Η έκπτωση του 25% παρείχε μια ασφάλεια ότι δεν θα κλαίγαμε τα λεφτά μας.

Πριν βγω, λέω σε δραστήριο φίλο χρήστη του σάιτ ότι θα πάω. Έχει ενθουσιαστεί περισσότερο και από μένα! Το περίμενε σα να πήγαινε αυτός. Εγώ πάλι, σα να πήγαινα με αυτόματο πιλότο. Δεν περίμενα κάτι τρομερό. Οι λόγοι είναι 2, και αν παρατηρήσατε στη βαθμολογία μου, μάλλον καταλάβατε γιατί.

Αφού παρκάρουμε έξω από το μαγαζί, όχι ότι θα δυσκολευτείτε ιδιαίτερα, μπαίνουμε μέσα. Αμηχανία. Ψάχνουμε κάποιον να μιλήσουμε, λόγω κράτησης από e-table, αλλά τίποτα. Καθόμαστε όπου θέλουμε, μιας και μόνο 2 τραπέζια ήταν κατειλλημένα. Μετά από αρκετά δευτερόλεπτα έρχεται ο γενικών καθηκόντων σερβιτόρος, σχεδόν απαθής. Του λέμε για την κράτηση, δεν μας λέει τίποτα ιδιαίτερο και μας δίνει καταλόγους. Τρεις για τέσσερα άτομα. Αυτό είναι το λιγότερο. Οι αντιδράσεις του ήταν περίπου σαν τον Χόλις Τομπσον στον πάγκο του Ολυμπιακού. Σαν αδιάφορος να ήταν, σαν στον κόσμο του να πω καλύτερα. Αργός, δυσκίνητος, αλλά το βασικότερο ήταν πως μάλλον δεν έκανε για τη δουλειά. Όχι ότι είναι κακό αυτό. Θεωρώ πολύ δύσκολη τη δουλειά του σερβιτόρου. Αυτός δεν το είχε. Ένα χαμόγελο ρε αδερφέ όμως;Εντελώς μηχανικές οι κινήσεις του. Όπως και να έχει, αυτό διορθώνεται.

Τελικώς, παρατηρήσαμε με την πάροδο του χρόνου πως στον χώρο δειπνούσαν άλλες 4 μικρές παρέες. Όπου χώρος τώρα, βάλτε μια σάλα 15-18 τραπεζιών, με ΟΚ απόσταση μεταξύ τους. Προσπαθούν με τα καρώ τραπεζομάντηλα να δώσουν την αίσθηση τρατορίας αλλά δεν το καταφέρνουν. Ο χώρος είναι ψηλοτάβανος, χωρίς ιδιαίτερη διακόσμηση, αν και η εικόνα του πιτσαϊόλο στο βάθος δίνει μια αίσθηση ιταλικότητας. Από κει και πέρα, ζεστασιά δεν βγάζει, αν και ο ξυλόφουρνος με το ζωγραφισμένο σπιτάκι αυτό προσπαθεί. Λάθος επιλογή χώρου θα έλεγα, αδικούν τους εαυτούς τους. Συνορεύουν με έναν παιδότοπο, σε μια κεντρική λεωφόρο. Δεν βγάζει την αίσθηση της χαλάρωσης. Οι τουαλέτες βρίσκονται στο υπόγειο, πολύ καθαρές. Για τον πίσω χώρο δεν έχω άποψη, έχω δει φωτογραφίες αλλά δεν θα μπω σε διαδικασία να σχολιάσω (δεν μιλάω κακοπροαίρετα).

Κρίμα γιατί, από ποιότητα πάνε πολύ καλά. Θα πρέπει να κοιτάξουν να μετακομίσουν σε άλλον χώρο, σε καλύτερη πιάτσα. Γιατί; Γιατί μπορούν! Γιατί πρέπει να τολμήσουν.

Ο κατάλογος έχει αρκετές επιλογές, χωρίς να μπορέσω να καταμετρήσω αυτή τη στιγμή αν έχει 12.7 ορεκτικά ή 18.5 μακαρονάδες. Θα βαρεθώ και θα βαρεθείτε. Σε πιο ουσιαστικά νέα, ότι δοκιμάσαμε μας άφησε ικανοποιημένους. Ο φίλος είχε σωστό προαίσθημα! Θα σας πρότεινα να πάτε αρκετά άτομα για να δοκιμάσετε πολλές και διαφορετικές γεύσεις. Εμείς όσο τρώγαμε, τόσο περισσότερο μας άνοιγε η όρεξη.

- Στην αρχή μας φέρνουν ψωμάκια από τον ξυλόφουρνο τους. Φρέσκα και γευστικά χωρίς να θυμάμαι κάποιο ντιπάκι. Χρεώθηκαν 1 ευρώ/άτομο. Τελικά φαγώθηκαν στην...

- Σαλάτα caprese di buffalo, στα 9.5 ευρώ.5 φέτες φρέσκιας βουβαλίσιας μοτσαρέλας, κάλυπταν 4 φέτες φρέσκιας τομάτας. Το πέστο βασιλικού, έδινε έξτρα γεύση και όσο έμεινε στο πιάτο, είτε βουτήχτηκε με ψωμάκι, είτε με το στεφάνι της πίτσας. Δροσερή, φρεσκότατη. Τελικά αισθάνομαι τυχερός που μου άφησαν το μερίδιο μου, μιας και μέχρι να πλύνω τα χέρια μου, όλη η υπόλοιπη σαλάτα είχε εξαφανιστεί.

- Focaccia tartufo, στα 5.5 ευρώ. Παρουσιάστηκε σαν μίνι πίτσα και όχι σε τετράγωνα κομμάτια όπως την έχω συνηθίσει. Αρωματική, λεπτή ζύμη, με τόση όση χρειάζεται κρέμα τρούφας. Γκοργκοντζόλα και παρμεζάνα τα υπόλοιπα υλικά, δεν έδωσαν το κάτι έξτρα, δεν χαλούσαν και τη γεύση του πιάτου. Θυμάμαι τη focaccia γενικότερα σαν τραγανολαδερή παρασκευή, εδώ η ζύμη ήταν υποδειγματική.

- Ποικιλία τυριών (2 ατόμων), στα 9.5 ευρώ. Βάση ρόκας όπου είναι τοποθετημένα αρκετές ορθογώνιες μπουκιές από σκαρμότσα, προβολόνε, παρμεζάνα και πεκορίνο. Καλή ποσοτικώς, αρκετά γευστική και ευχάριστη για να βρίσκεται στο τραπέζι!

ΦΡΕΣΚΑ ΖΥΜΑΡΙΚΑ

- Ραβιόλια Gusto Divino, στα 11 ευρώ. Φρέσκα, χοντρα κομμάτια από ραβιόλια, βουτηγμένα σε μια πορτοκαλί σάλτσα, ευτυχώς όχι μπουχτιστική. Τα άγρια μανιτάρια διατηρούνται αρκετά ζουμερά στη γέμιση, ενώ και οι φέτες από προσούτο είναι τόσο όσο πρέπει διακριτικές και γευστικές ώστε να προσθέτουν στο πιάτο. Τα μανιτάρια πλευρώτους επίσης βρίσκονται στα συστατικά του πιάτου. Ζουμερά.

- Τορτελίνια 4 τυριά, στα 10.5 ευρώ. Το τελευταίο πιάτο που πήραμε μιας και ακόμη δεν είχαμε χορτάσει και θέλαμε να συνοδεύσουμε με κάτι την μπύρα μας. Λίγο πιο σφιχτά από όσο περίμενα, ευτυχώς για τα γούστα μου δεν υπήρξε blue cheese ή ροκφόρ. Τα τυριά της γέμισης είχαν λιώσει και είχαν μαστιχωτή υφή. Η κρέμα μαύρη τρούφας, γευστική. Μπόλικη σάλτσα, χωρίς να και αυτή να είναι μπουχτιστική.

- Pizza Bresaola, σε grande μέγεθος (35 εκατοστά). Ότι και να πω είναι λίγο. Εξαιρετική ζύμη, όπως σε όλες τις παρασκευές τους. Ούτε τσιγαρόχαρτο, ούτε χοντρή ώστε να σε φουσκώνει. Η γέμιση περιελάμβανε σάλτσα τομάτας, μανιτάρια, γκοργκοντζόλα, μπρεζαόλα και φρέσκια μοτσαρέλα που μάλλον αυτή "δένει" το όλο γευστικό αποτέλεσμα. Τόσες μέρες μετά που γράφω την κριτική και ακόμη δεν μπορώ να την βγάλω από το μυαλό μου. Ένας λόγος για να ξαναπάω. Ένας λόγος για να πάτε και εσείς.

- Νερό 1 λίτρου, στα 0.8 ευρώ, χωρίς να ζητηθεί αλλά οκ.
- Νερό San Pellegrino 750 μλ, στα 3.2 ευρώ.
- 2 500άρες Fix,3 ευρώ έκαστη.

- Τιραμισού, στα 4 ευρώ. Δεν ήταν αξιομνημόνευτο, δεν ήταν και κακό. Σίγουρα όχι αέρινο, αρκετά γλυκό. Καλή κρέμα, όχι όμως τραγανά σαβαγιάρ.

- Καλτσόνε σοκολάτα-μπανάνα, στα 7 ευρώ. Η γέμιση περιλαμβάνει και μασκαρπόνε. Αναφέρω πάλι την πολύ καλή ζύμη, την αρκετή γέμιση ώστε να μην τρως μόνο το ζυμάρι. Χορταστική ποσότητα, καλύπτει 2-3 άτομα. Πρωταγωνίστησε σε βάρος του τιραμισού.

Σύνολο στα 78.5 ευρώ, με την έκπτωση πέσαμε στα 58.85 ευρώ, τιμή σούπερ για όσα δοκιμάσαμε.

Κλείνοντας θα σας πρότεινα μια επίσκεψη. Εύχομαι πως με αυτή την κριτική θα βοηθήσω την επιχείρηση να βελτιώσει τις αδυναμίες της και να δώσω τροφή για σκέψη. Και μιας και μου δίνεται η ευκαιρία, διάβασα ότι το Vino Etcetera κατεβάζει ρολά και η απορία μου δημιουργήθηκε, μιας και άλλοι φίλοι χρήστες το επισκέφθηκαν και έμειναν πολύ ικανοποιημένοι. Ας ελπίσω πως το Gusto Divino, θα αναρριχηθεί στην κατάταξη του Ask4food, ελπίζοντας να αντέξει τον ανταγωνισμό και τη λάθος στρατηγική που ακολουθεί ως τώρα. Τουλάχιστον σε ότι έχει να κάνει με το κομμάτι του dine-in.

Υ. Γ Ο Μπαρμπαδήμος της Δραπετσώνας έχει αλλάξει εδώ και πολύ καιρό ονομασία και λέγεται Τραπεζών. Το γιατί, θα μας το πει ο φίλος χρήστης με νέα κριτική του όταν θα έχει δουλειές στα μέρη μας!

04 Μαι 2018

Ήρθε η ώρα μετά από τόσες επισκέψεις να γράψω και εγώ μια κριτική για ένα στέκι που ποτέ δεν είναι άδειο. Ένα στέκι που μετρά 25 χρόνια ζωής αλλά δεν έχει ξεχαστεί στον χρόνο. Πολλοί μάλιστα θαμώνες του, ήταν αγέννητοι όταν πρωτολειτούργησε.

3 επίπεδα,3 bar,40 τραπέζια και 355 καθίσματα σας υπόσχονται πως θα περάσετε όμορφα τον χρόνο σας, μαζί με την παρέα σας. Με την προϋπόθεση βέβαια ότι θα έχετε φροντίσει να κλείσετε τραπέζι γιατί συνήθως γίνεται χαμός!

Το ξύλο και η πέτρα θα σας κάνουν να νιώσετε ζεστά και οικεία, οι όμορφες παρουσίες δεν λείπουν από τον χώρο, ενώ και ο κατάλογος έχει επιλογές για όλα τα γούστα. Το Arch βρίσκεται σε πεζόδρομο, πολύ κοντά στη Θηβών. Για το πάρκινγκ δεν θα δυσκολευτείτε ιδιαίτερα, αν και εκεί κοντά υπάρχουν 3-4 ρακάδικα που και αυτά έχουν το δικό τους κοινό και μπορεί να συναντήσετε πληθώρα οχημάτων. Ο εξωτερικός χώρος σε παραπέμπει σε γερμανικό σαλέ, ξεχωρίζει στην περιοχή και δε νομίζω να υπάρχει ντόπιος που να μην έχει κάνει επίσκεψη. Στα αρνητικά συγκαταλέγονται τα φθαρμένα τραπέζια, βέβαια με τόσο κόσμο είναι αδύνατον να σέβονται όλοι τον χώρο, ενώ και η μουσική είναι ξένη και βαριά για τα δικά μου γούστα (αυστηρά rock, μεταλ) αν και όχι τόσο δυνατή ώστε να σε εκνευρίζει.

Σαν γνήσιο τέκνο του Ask4food, όταν κάνω επίσκεψη, είναι φυσικά για να φάω! Οπότε έχουμε και λέμε. Είτε τηλεφωνικώς είτε όταν φτάνουμε στο μαγαζί, μιας και μπορεί να υπάρχει αναμονή, τονίζουμε ότι έχουμε έρθει με άγριες διαθέσεις. Αν λοιπόν κάνετε επίσκεψη και δεν είστε πάνω από 4 άτομα, αναφέρετε το. Έχω διακρίνει μια αμηχανία στις αντιδράσεις τους. Από κει και πέρα, μια χαρά τα πάνε. Θέλουν να εξελίσσονται, έχουν αρκετή ζωντάνια μέσα στο μαγαζί. Για να προλάβω, κέρασμα δεν έχουμε δεχθεί ποτέ από το μαγαζί, όχι ότι το επιδιώκουμε. Αυτό που είναι αδιανόητο όμως σε κάθε επίσκεψη είναι πως μετά την παραγγελία μας, τοποθετούν ένα σουπλά στη μέση με 2 πιρούνια και ένα μαχαίρι στα 2 άτομα. Οπότε έχουμε σειρά αναμονής για να κόψουμε τα κρεατικά!

Ο κατάλογος έχει "εύκολες" επιλογές, χωρίς να κουράζει. Γευστικά ικανοποιητικός. Προσφέρει τα κλασικά onion rings και chicken wings (6 ευρώ), πατάτες με τσένταρ και μπέικον στα 4 ευρώ (vfm αν δεν θέλετε να πιείτε μπύρα ξεροσφύρι, όχι τρομερά γευστικές πάντως), κλάμπ σάντουιτς κλασικό ή με κοτόπουλο( 6 και 7 ευρώ). Κλασικές ποικιλίες σε τυριά, αλλαντικά και μιξ (μικρή και μεγάλη), λουκάνικα και κρεατικά (14 η μικρή,22 η μεγάλη).

Ανα διαστήματα λοιπόν έχω δοκιμάσει διάφορα πιάτα:

- Πατάτες με τσένταρ και μπέικον, στα 4 ευρώ. Αναφέρονται στον κατάλογο ως φρεσκοτηγανισμένες αλλά κατά 99% είμαι σίγουρος πως είναι κατεψυγμένες που τηγανίζονται εκείνη τη στιγμή. Οι κλασικές κυματιστές που βγαίνουν όλες μια κοψιά από το εργοστάσιο. Με το τσένταρ και το μπέικον μια χαρά τρώγονται. Είπαμε, ότι πρέπει για να μην κατεβαίνει η μπύρα ξεροσφύρι.

- Nachos, στα 9 ευρώ. Αναφέρεται στον κατάλογο ως λαχταριστός συνδυασμός με νάτσος (τα κλασικά του εμπορίου), ζουμερό μοσχαρίσιο κιμά, χειροποίητη cheddar sauce, guacamole, sour cream και καυτερές πιπεριές jalapenos. Χορταστικό ορεκτικό για 2 άτομα μεν, λίγο υπερτιμημένο δε. Τα νάτσος βρίσκονται σε ποσοστό 70-30, ο κιμάς μια χαρά μαζί με τα υπόλοιπα υλικά, όμως όλα αυτά τα υλικά δεν μπορούν να απλωθούν ομοιόμορφα στο στενό σκεύος που προσφέρονται. Πολλά νάτσος φαγώθηκαν σκέτα.

- Ποικιλία από λουκάνικα, η μικρή στα 14 ευρώ. Έρχονται 8 λουκάνικα με 2 σωσάκια σε μπολάκια (μουστάρδα-κέτσαπ). Οι επιλογές είναι αρκετές (αυστριακά και γερμανικά). Αναφέρονται τα: Νυρεμβέργης, debrecener, γεμιστό με τυρί, Φρανκφούρτης με τυρί και μπέικον, ένα άλλο μοσχαρίσιο, πεπερόνι, bratwurst, bockwurst. Γευστικά είναι ικανοποιητικά, θυμάμαι κρατούσαν λίγο λάδι παραπάνω, οπότε προσοχή όσοι έχετε ευαίσθητα στομάχια. Ακόμη και η μικρή ποικιλία ικανοποιεί και 3ο άτομο. Αξιοπρεπής επιλογή συνοδευτικού, χορταστικά στο μάτι.

- Μπριζολάκια, στα 9 ευρώ. Ψημένα στη σχάρα,3 χορταστικά τεμάχια, πολύ ζουμερά και φρέσκα. Συνοδεύονται από νόστιμη και χειροποίητη Jack Daniel's sauce και χορταστικό πουρέ φρέσκιας πατάτας, πραγματικά πολύ νόστιμος. Πολύ καλή επιλογή, προτείνεται.

- Σνίτσελ, στα 9 ευρώ. Πιο μεγάλη μερίδα δε νομίζω να έχω ξαναδεί στη ζωή μου. Χοιρινό σνίτσελ, συνοδευόμενο με λευκή σάλτσα μανιταριών και μπέικον, ώστε να "χρωματίζει" τη γεύση και να σπάει τη μονοτονία. Οι πατάτες τηγανιτές όντως φρέσκες εδώ. Πραγματικά χορταστικό πιάτο, απόλυτο vfm μιας και γευστικά είναι ότι ακριβώς περιμένεις! Καλοψημένο και ζουμερό. Και μόνο αυτό να φας, έχεις χορτάσει.

- Πανσετάκια, στα 9 ευρώ. Ζουμερά κομμάτια πανσέτας (είναι αλήθεια), μαριναρισμένα με μέλι. Ψήνονται στη σχάρα και συνοδεύονται με πατάτες βουτύρου και χειροποίητη μπάρμπεκιου σως. Οι πατάτες λίγες ως συνοδευτικές, το κρέας νόστιμο και αυτό, καλής ποιότητας. Η μπάρμπεκιου σως άρεσε ιδιαίτερα και συγκριτικά με αυτή των μπριζολακίων, κέρδισε στα σημεία. Ικανοποιητική μερίδα 5 τεμαχίων.

- Burger Royal, στα 14 ευρώ. Αρκετά Instagramικό πιάτο, με μια πιατέλα γεμάτη από burgers που ποσοτικά το κάθε ένα είναι περίπου τα 3/5 ενός κανονικού, και πατάτες τηγανιτές, όχι οι φρέσκες αλλά οι "φρεσκοτηγανισμένες" country. Έχουμε και λέμε:

1) Burger με σνίτσελ κοτόπουλου και δροσερή coleslaw. Κέρδισε τις εντυπώσεις. Υπερβολική ποσότητα σνίτσελ που ξεχείλιζε από το ψωμί.

2) Burger με μπριζολάκι χοιρινό και χειροποίητη μπάρμπεκιου σως. Αρκετά ζουμερό κρέας, νόστιμο.

3) Burger με χειροποίητο μπιφτέκι κοτόπουλο, iceberg και απαλή βινεγκρέτ. Καλή σκέψη αλλά το μπιφτέκι ήταν στεγνό ενώ και η γέμιση άδεια, χωρίς να μπορεί να το χρωματίσει. Καλή σκέψη, όμως κάποιο υλικό χρειάζεται να προστεθεί.

4) Burger με χειροποίητο μοσχαρίσιο μπιφτέκι, τηγανιτό αυγό, χειροποίητη bbq σως (spicy) και καραμελωμένα κρεμμύδια. Νόστιμο αποτέλεσμα λόγω περισσότερων υλικών, το αυγό έδενε καλά. Το κρέας θα μπορούσε να ήταν λιγάκι πιο ζουμερό.

Το ψωμάκι σε όλες τις περιπτώσεις είναι σουσαμένιο και φρυγανισμένο, μην περιμένετε κάτι μπριοσένιο.

- Ποικιλία κρεατικών, στα 22 ευρώ η μεγάλη. Φιλέτο κοτόπουλο, ψαρονέφρι, πανσέτα, σνίτσελ χοιρινό και χειροποίητο μπιφτέκι. Ικανοποιητική για 4 άτομα, με ζουμερά κρεατικά, ειδικά το ψαρονέφρι και το σνίτσελ, με λίγο πιο πίσω το μπιφτέκι. Συνοδεύονται από onion rings, πατάτες τηγανιτές και 3 σως (μουστάρδα, κάτι σαν μαγιονέζα και κέτσαπ αν θυμάμαι καλά). Από τις καλές ποικιλίες που έχω δοκιμάσει έξω, παίρνει ίδιο βαθμό με αυτή του Birra Birra.

- Mπράουνι, στα 5 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Δεν με ικανοποίησε, δεν ήταν τραγανό, είχε καραμέλα αλλά γενικότερα δεν είχε κάτι να προσφέρει ούτε να αναδείξει τα υλικά. Δυστυχώς, έχω φάει καλύτερα ακόμη και σε κοινές καφετέριες.

Οι τελικές εντυπώσεις είναι σίγουρα θετικές, αν αναλογιστούμε πως σε έναν χρόνο έχω κάνει 6-7 επισκέψεις. Για τις μπύρες δεν έχω να αναφέρω πολλά μιας και υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές,22 βαρελίσιες και 128 μπουκάλια από πολλές χώρες, ενώ και οι νέες ελληνικές δεν απουσιάζουν. Η τιμολόγηση είναι όπως σε κάθε μπυραρία, λιγάκι τσιμπημένη (6 ευρώ η 500άρα Weiss).

Από κει και πέρα, το Arch έχει φανατικό κοινό που ακόμη και με λίγα χρήματα μπορεί να περάσει μια όμορφη βραδιά, αρκεί να έχει κάνει κράτηση. Ειδικά τώρα που καλοκαιριάζει είναι ότι πρέπει μόλις πέφτει ο ήλιος...

Επειδή έγκριτο μέλος του σάιτ μου ζήτησε την άποψη μου για επίσκεψη, του πρότεινα το Birra Birra αν επικεντρωθεί στο φαγητό, ενώ το Arch το πρότεινα αν δώσει περισσότερο βάρος στην ατμόσφαιρα. Η επιλογή είναι δική σας...

Επόμενη στάση... Green Rose!

Y. Γ Έχω την εντύπωση πως ανά διαστήματα, διοργανώνουν διάφορα events.

19 Απρ 2018

Να πω ότι δεν μου άρεσε; Ψέματα θα πω...

Τετάρτη 11/4/2018 και μετά από τον τελικό του CEV Challenge Cup στο βόλει, όπου ζήσαμε εποχές των παλαιότερων σπουδαίων ομάδων του Ολυμπιακού, είπα με φιλικό ζευγάρι (πλέον) να πάμε να δειπνήσουμε. Η ώρα ήταν ελαφρώς περασμένη, σκεφτήκαμε 2-3 επιλογές και καταλήξαμε στο Χαλάνδρι (μιας και εγώ τους γύριζα σπίτια τους). Όταν έπεσε η πρόταση για την Μπακαλοταβέρνα, συμφώνησα αμέσως. Σταμπαρισμένη επιλογή εδώ και χρόνια αλλά με αδυναμία εξεύρεσης τραπεζιού μιας και λόγω "άποψης" δεν έχουν τηλέφωνο, όπως και Κόκα Κόλα για όποιον ενδιαφέρεται.

Ο χώρος (κάτω) είναι νοσταλγικός, θέλει να σε ταξιδέψει σε παλαιότερες εποχές, όπου οι θαμώνες μόνο μέσω τηλεόρασης θα έχουν παρακολουθήσει. Στο κέντρο του Χαλανδρίου, χωμένο σε πεζόδρομο, σου αφήνει μια αίσθηση νησιού κατά την άποψη μου, αναφερόμενος για τον εξωτερικό χώρο. Μια αίσθηση που θα την ένιωθα ακόμη περισσότερο στον πάνω όροφο, αν τελικά καθόμουν εκεί. Τουλάχιστον αυτό είπε η φίλη. Ας αφήσουμε κάτι και για το μέλλον.

Το ντεκόρ θυμίζει μπακαλοταβέρνα, όχι τύπου Δράμι όμως. Ελαφρώς επιμελώς διακριτικά και όχι έντονα χρώματα, σίγουρα δεν θα σου μείνει αξέχαστος ο χώρος αν πας για την διακόσμηση. Ούτε τα τραπεζοκαθίσματα είναι αξιομνημόνευτα. Τα τυπικά. Ο χώρος ζωντανεύει όμως από τις νεαροπαρέες, με τη διάθεση που τους διακατέχει για να μιλήσουν και να πιούν. Και μιλάμε για όμορφες παρουσίες. Το αρνητικό στοιχείο στον χώρο είναι το στριμωξίδι. Το μαγαζί είναι μια αντίστοιχη Φυσαρμόνικα. Στο πιο κλασικό.

Η εξυπηρέτηση είναι σε πολύ καλά επίπεδα. Κατά την άφιξη μας,3 σερβιτόροι μας χαιρέτισαν, ενώ μας άφησαν και το ελεύθερο να καθίσουμε όπου θέλουμε. Οι χρόνοι πολύ γρήγοροι, περισσότερο από το κανονικό. Τα πιάτα ήρθαν πολύ γρήγορα, όχι βιαστικά ευτυχώς. Και το κέρασμα τους το κάνουν, και τις προτάσεις τους τις κάνουν. Ακόμα και τα φώτα σβήνουν για να γιορτάσουν τα γενέθλια της κοπέλας από την διπλανή παρέα. Ότι έκαναν εκείνο το βράδυ, το έκαναν καλά.

Το μενού τους κρεατικοκρατείται, έχει μπόλικα λουκάνικα αλλά και συκώτι, μπιφτέκια και κοντοσούβλι. Συμμετέχουν τα αυγά αλλά και οι κολοκυθο-τοματοκεφτέδες. Υπάρχουν αρκετές επιλογές που σίγουρα δεν θα σας δυσαρεστήσουν. Εμείς πήραμε 6 πιάτα, και για να είμαι ειλικρινής με το ωραίο πιώμα (ημίγλυκο κρασί), άνετα μπορούσα να φάω και άλλο ένα. Ας είναι...

- Ψωμί στα 2.1 ευρώ. Δεν δοκίμασα καν, αδιάφορο στο μάτι.

- Ντάκος με ξύγαλο Σητείας, στα 4.90 ευρώ. Πρώτα με κέρδισε οπτικά και μετά στη γεύση. Πολύ έντονος στο μάτι, με ζωηρό το χρώμα λόγω τομάτας. Πολύ πολύ φρέσκια τομάτα και δροσερή, σε ταξιδεύει σε καλοκαιρινές διακοπές σε νησί. Το ξύγαλο ποιοτικότατο, έκανε όμορφη αντίθεση με τη γλύκα της τομάτας. Οι κριθαρομπουκιές, καλές μεν, λίγο σκληρές δε. Φρέσκιες πάντως.

- Σφέλλα Μεσσηνίας, στα 3.7 ευρώ. Έρχεται σε σαγανάκι, σε 3 ορθογώνια κομμάτια. Χωρίς λαδίλα, παρ'ότι τηγανιτή, νόστιμη κρούστα που καλύπτει την αλμύρα που κρύβεται στο τυρί. Μην περιμένετε μαστιχωτό αποτέλεσμα. Ικανοποιητική.

- Κολοκυθοκεφτέδες στα 4 ευρώ.4 τεμάχια, νόστιμα μα όχι και τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει. Ίσως θα ήθελα το κολοκύθι πιο έντονο, ενώ και μιας σως γιαουρτιού θα έδινε κάτι παραπάνω στη γεύση.

- Πατάτα τηγανιτή, στα 3 ευρώ. Αναγράφεται "κατσαρόλας", με λίγη ρίγανη από πάνω. Γευστική ως συνοδευτική, σε χοντρά κομμάτια.

- Χοιρινή τηγανιά με φέτα, στα 7.5 ευρώ. Εδώ θα χρειαστείτε το ψωμάκι που έρχεται στην αρχή. Αρκετό και ζουμερό κρέας, καλύπτεται από αρκετή σάλτσα, με αισθητή την παρουσία την φέτας, χωρίς να την υπερκαλύπτει. Ο 2μετρος φίλος το πήρε εργολαβία.

- Χοιρινά μπριζολάκια, στα 6.9 ευρώ. Ποίημα, ζουμερότατα, φρέσκα και καλοψημμένα. Δεν χρειάστηκε να αφαιρέσουμε τίποτα από πάνω τους. Είχαν την τύχη να βρίσκονται δίπλα μου, όπου με το ημίγλυκο κρασί τα συνδύασα άψογα. Μπουκιά και γουλιά! Προτείνονται!

- Κρασί λευκό, στα 2.1 ευρώ τα 250 μλ.
- Ημίγλυκο κρασί,2 επί 500 μλ, στα 6.1 ευρώ έκαστο. Εξαιρετικό, συνδυάζεται άψογα με το κρέας. Παρατηρώ τελευταία πως σχεδόν σε όλες τις επιχειρήσεις, η ποιότητα ημίγλυκου κρασιού είναι αρκετά άνω του μετρίου.

* Κέρασμα από ένα τριγωνικό κομμάτι σάμαλι. Εξαιρετικό, με σωστή αναλογία σιροπιού. Αν δεν ντρεπόμουν, θα ζητούσα σίγουρα ένα refill...

Κόστος:46.4 ευρώ για 3 άτομα, δηλαδή 15.5 ευρώ/άτομο.

Η συνολική εμπειρία ήταν απολύτως θετική. Καλή παρέα, νόστιμοι μεζέδες, όμορφες παρουσίες στον χώρο και χαλάρωση παρά το στριμωξίδι.

Η Μπακαλοταβέρνα έχει όλα τα συστατικά της επιτυχιάς, αν έχετε υπομονή με το παρκάρισμα και ΑΝ βρείτε να καθίσετε, σίγουρα θα περάσετε όμορφα. Αν είστε και νοσταλγοί των παλαιών ελληνικών ταινιών, με λίγο πιώμα και λίγη χαλάρωση... μπορείτε να θεωρήσετε ότι βρίσκεστε σε μια άλλη εποχή!

Πολύ κοντά σας επίσης, βρίσκονται και όμορφα μπαράκια. Συνδυάστε το!

Υ. Γ Ο ένας σερβιτόρος μοιάζει εμφανισιακά πολύ με έναν εκ των ιδιοκτητών της Φυσαρμόνικας!

17 Απρ 2018

Αναμνήσεις....

Από την τρομερή εκπομπή του Βασίλη Καλλίδη στο Mega, το έτος 2010 (πέρασαν κιόλας 8 χρόνια), μάθαμε την κυρία Ντίνα. Υπήρξε μια εποχή που κάθε Κυριακή μεσημέρι κάναμε επίσκεψη με τον πατέρα μου και τον (φοβερό) παππού μου, καλή του ώρα. Το άσχημο συνήθειο του πατέρα μου να "ανακατεύεται" σε κάθε κουζίνα, τον έφερε πιο κοντά στο να το αγαπήσει αυτό το μέρος. Η μορφή του μαγαζιού ήταν η κυρία Ντίνα. Εγώ πάλι, θυμάμαι το χαριτωμένο σκυλάκι που περιφερόταν μέσα στο μαγαζί, σα να βρισκόταν στο σπίτι του. Αυτό το περιστατικό είχε ξεσηκώσει αντιδράσεις...

Θυμάμαι επίσης και μια απαράδεκτη σερβιτόρα εκείνη την εποχή. Αγενής, σα να σου κάνει χάρη...

Και ερχόμαστε στο σήμερα, αρκετά χρόνια μετά. Λόγω δυσάρεστου οικογενειακού γεγονότος, ανέλαβα την ευθύνη να βγάλω το Μεγάλο Σάββατο το βράδυ, μητέρα και γιαγιά. Τηλεφώνησα σε 4-5 μαγαζιά (Μπεμπέκα, Κούβελο, Mandragora μέσα σε αυτά). Άλλα είχαν κλείσει από πληρότητα και άλλα θα μας έδιωχναν στις 23.00, για να προετοιμαστούν για τους επόμενους. Τη λύση τη βρήκαμε στην Παλιά Φάβα. Θα πηγαίναμε γύρω στις 23.00 και θα φεύγαμε λίγο μετά την Ανάσταση. Λύση ιδανική, μιας και δεν είχαμε όρεξη ούτε για αναμονές, ούτε για θορύβους στα αυτιά μας.

Την ώρα της επίσκεψης μας, μόλις ένα ζευγάρι ήταν στον χώρο και ακολούθησε την ίδια τακτική με εμάς. Εξυπηρετηθήκαμε γρήγορα, μα όχι βιαστικά, ούτε νιώσαμε κάποιου είδους πίεση. Φιλικά και με χαμόγελο, καμιά σχέση με παλαιότερες εμπειρίες. Η κυρία πρόθυμη να μας εξηγήσει, είχε και άλλους 2-3 βοηθούς που ήταν κατάλληλα προετοιμασμένοι για τις απαιτήσεις της ημέρας. Ομολογώ, η γιαγιά μου είναι αρκετά δύστροπη, όλες τις απαιτήσεις της τις κάλυψαν. Πακέταραν τη μαγειρίτσα, ενώ και το εξαιρετικό ημίγλυκο κρασί που ζητήσαμε για το σπίτι, μας το δώρισαν σε 500άρι μπουκαλάκι (εμφιαλωμένου νερού).

Ο χώρος δεν έχει τίποτα το ιδιαίτερο να επιδείξει. Κλασικός χώρος ταβέρνας με καρώ τραπεζομάντιλα, ξύλινες κλασικές καρέκλες και... τις τουαλέτες (μία για κάθε φύλο) κρυμένες πίσω από βαριές "κουρτίνες". Σε περίοπτη θέση έχουν κορνιζώσει τα βραβεία τους, τιμή τους και καμάρι τους στην τελική αφού έχουν τακτικούς θαμώνες και δεν είναι πυροτέχνημα. Μπαίνοντας στη σάλα, μια ελαφριά αίσθηση κουζινίλας θα τη νιώσετε, θα το ξεπεράσετε γρήγορα όμως. Μην ντυθείτε επίσημα.

Παρατηρώντας τις τιμές στο διαδίκτυο, θεωρώ πως είναι ελαφρώς τσιμπημένες. Απόλυτο value for money δεν μπορώ να πω πως υπάρχει αν αναλογιστώ τον χώρο που επισκέφθηκα. Δικαιολογείται όμως ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό, αν αναλογιστούμε τις καλές ποσότητες και την καλή ποιότητα φαγητού. Δεν πρόκειται για ξεπέτα. Υπάρχει φροντίδα.

Στην Παλιά Φάβα δεν θα βρείτε "πειραγμένα" πιάτα, θα βρείτε κλασικά πιάτα ταβέρνας. Θα βρείτε θαλασσινά πιάτα (σαρδέλα 8 ευρώ, καλαμάρι κατεψυγμένο στα 14 ευρώ, γαρίδες κατεψυγμένες σαγανάκι στα 12 ευρώ). Το μάτι μου σκάλωσε στη γαριδομακαρονάδα που τιμάται στα 15 ευρώ/άτομο. Στους σπεσιαλίστες του Ταξιδεύοντας κοστίζει 11 ευρώ/άτομο. Άτιμη σύγκριση...

Από κρεατικά θα βρείτε μπιφτέκια, μπριζόλες, κεφτεδάκια κλπ, ενώ προσφέρονται και πιάτα ημέρας, τύπου λαχανοντολμάδες, σουτζουκάκια κλπ. Λόγω ημέρας, ακολουθήσαμε το εορταστικό μενού.

- Φοβερό ημίγλυκο κρασί, στα 4 ευρώ τα 500 μλ. Ακολούθησε άλλο 1/4 και πήραμε και για το σπίτι όπως ανέφερα και πιο πάνω. Απολύτως καμία παρενέργεια.

- Σόδες και νερό σε κανατούλα.

* Σε κάθε σερβίτσιο είχε προσφερθεί από ένα κόκκινο αυγό.

- Μαγειρίτσα στα 8 ευρώ επί 2 μερίδες. Η μία φαγώθηκε σε χρόνο dt. Ακούστηκαν καλά λόγια, καυτή και με αρκετό κρέας.

- Τυροκαυτερή στα 4 ευρώ. Γιαούρτι, φέτα, ελαιόλαδο και στην κορυφή καυτερή πάπρικα και μπούκοβο. Αρκετά δροσερή, χρειαζόταν σωστή αναλογία σε κάθε κουταλιά μεταξύ βάσης και κορυφής. Στις άκρες ήταν ελαφρώς νερουλή λόγω γιαουρτιού. Δεν ξετρελαίνεσαι, σε μεγάλη παρέα χρειάζεται όμως... έτσι για τη γεύση.

- Σαλάτα Σαντορινιά, στα 6 ευρώ η μικρή. Τι μικρή δηλαδή, κάλυπτε άλλο ένα άτομο σίγουρα. Μπόλικη τριμμένη κεφαλογραβιέρα που έδινε αρκετή αλμύρα, ψιλοκομμένο αλλά ευχάριστο αγγούρι, κάπαρη που δεν χαλάει τη γεύση. Κρεμμύδι που αποβλήθηκε πριν καν έρθει, μπόλικο μαρούλι και ευδιάκριτος άνηθος. Η τομάτα σε διάσπαρτες εμφανίσεις, σε χοντρούτσικα κομμάτια και παξιμάδι κριθαρένιο σε ρόλο κομπάρσου. Γενικότερα, δεν υπάρχουν ευφάνταστες σαλάτες στην κάρτα τους, είναι προσαρμοσμένες σε άτομα χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις, χωρίς γευστικές συγκινήσεις.

- Κοκορέτσι, στα 8 ευρώ. Γευστικότατο, χωρίς ξερά κομμάτια. Αρκετά "καθαρό", έπρεπε να φαγωθεί γρήγορα!

- Αρνί 500 γραμμαρίων. Από τον τελικό λογαριασμό, συμπεραίνω πως χρεώθηκε κάπου στα 13-14 ευρώ. Όπως και να'χει, μιλάμε για λουκούμι. Σωστή αναλογία ψαχνού-κόκαλου, νόστιμη πετσούλα. Μας κάλυψε και με το παραπάνω. Αν δεν είχα μπουχτίσει με την σαλάτα, ίσως ζητούσα λίγο ακόμα για να το συνδυάσω με το κρασί.

* Κέρασμα γιαούρτι με γλυκό φράουλα. Τίποτα φοβερό, ΟΚ για να αλλάξει τη γεύση. Θα ήθελα κάτι πιο γλυκό.

Τελικό αντίτιμο στα 57.5 ευρώ, μια χαρά αν αναλογιστούμε την ημέρα, τη διάθεση των τελευταίων ημερών, αλλά και τον ανταγωνισμό. Διάβαζα και για κάτι ξεγυρισμένα 30άρια στο διαδίκτυο (βλέπε Μαγικές Κατσαρόλες) που δεν θα έπιαναν τόπο με τη συγκεκριμένη παρέα.

Συμπερασματικά λοιπόν, στην Παλιά Φάβα δεν θα βρείτε πρωτότυπες συνταγές. Μπορείτε να πάρετε όμως άτομα άνω των 50 που θα εκτιμήσουν την φροντίδα της επιχείρησης, την καθαρότητα των πρώτων υλών αλλά και τις τίμιες μερίδες. Δεν θα πάτε για το Ίνσταγκραμ!

Θα γευτείτε φροντισμένα πιάτα, παλαιομοδίτικα ίσως. Όσο μεγαλώνουμε όμως και οι ρυθμοί ζωής τρέχουν.... Τα βρίσκουμε κάθε μέρα στο σπίτι μας, έτοιμα να μας περιμένουν;;;

05 Απρ 2018

Δεν θυμάμαι αν έχω γράψει κριτική για το Birra Birra, πραγματικά θα το είχα χαντακώσει όμως. Στον παλιό χώρο του, το μόνο που θυμόσουν ευχάριστα ήταν το μπαλκονάκι με θέα θάλασσα στην Πειραϊκή. Γινόταν ανάρπαστο. Το φαγητό όμως, ήταν τόσο κακό και προκάτ που με είχε αποτρέψει να κάνω και δεύτερη επίσκεψη.

Πέρσι, ημέρα Παρασκευή μετά από αγώνα Euroleague, έπεσε πρόταση για επίσκεψη στον νέο χώρο. Στην αρχή τρομοκρατήθηκα! Βρίσκεται στη μαρίνα Ζέας με θέα στα κότερα. Η πρόσβαση εύκολη, το παρκάρισμα δράμα, ειδικά αν πάτε Παρασκευή ή Σάββατο βράδυ. Δεν είναι τυχαίο που είχα κλείσει στους δικούς μου τραπέζι, ξόδεψαν 20 λεπτά σε όποιο πιθανό μέρος υπήρχε για να αφήσουν το αυτοκίνητο, και τελικά πήγαν στην Καλλιθέα για να φάνε στον Πατούχα (πάλι).

Η επιτυχία του Birra Birra είναι πλέον μεγάλη. Καταφέρνει και τα συνδυάζει όλα, κυρίως όμως αυτό που με κερδίζει είναι η ποιότητα του φαγητού. Για μπυραρία είναι σούπερ. Πρόκειται για σοβαρή επιχείρηση, ζωντανή. Τόσο ζωντανή που κάποιες φορές το παρακάνει με την ένταση της μουσικής (ξένης). Θεωρώ πως θα μπορούσαν να μειώσουν λίγο την ένταση μιας και μου δημιουργείται νευρικότητα. Συνορεύει με το Sky Bar και οι τουαλέτες είναι κοινές.

Κυριαρχεί το ξύλο και ο χαμηλός φωτισμός, υπάρχουν καναπέδες αλλά και πιο ψηλά σταντ, ενώ υπάρχει και μπάρα. Προτιμήστε τα τραπέζια με θέα κότερο (σιγά μην βρείτε! ), αν και όπου και να καθίσετε, μια χαρά θα περάσετε. Κυριαρχούν οι ηλικίες 20-35, οπότε μια σχετική βαβούρα θα τη νιώσετε.

Η εξυπηρέτηση σε πολύ καλά επίπεδα, χρησιμοποιούν κανονικά μηχανήματα pos, δεν θα χρειαστεί να περιμένετε αρκετά για να εξυπηρετηθείτε. Για τον όγκο πελατών που δημιουργείται, μια χαρά τα πάνε. Στο τέλος φέρνουν και γλυκο κερασματάκι, άλλες φορές επιτυχημένο... άλλες....

Το πιο δυνατό τους σημείο είναι στο φαγητό. Το προτείνω πλέον σε φίλους όταν με ρωτούν που να βγουν στον Πειραιά, χωρίς να έχουν βέβαια ξεκάθαρο προσανατολισμό ως προς το είδος κουζίνας που θέλουν να δοκιμάσουν.

Σε διάστημα 14 μηνών, έχω κάνει 5-6 επισκέψεις αλλά κάθε φορά καθυστερώ να γράψω την κριτική μου. Φοβάμαι μην τυχόν χάσω μετά το ενδιαφέρον μου ώστε να τους ξαναεπισκεφθώ. Ο κατάλογος στις μπύρες έχει αρκετές επιλογές, νομίζω 8 σε βαρέλι, από όλα τα είδη. Γύρω στα 5.5 ευρώ θα πληρώσετε για 500 μλ Beck's ή Franziskaner.

Στο φαγητό θα βρείτε ποικιλίες κρεατικών (22 ευρώ η μεσαία,34 η μεγάλη), Γερμανικών λουκάνικων (13 η μεσαία,20 η μεγάλη), κότσι χοιρινό (22 ευρώ,2 κιλών αναφέρουν), οσομπούκο μοσχαρίσιο (12 ευρώ), πένες, σνίτσελ, φιλέτο κοτόπουλο, burgers. Υπάρχουν 6 σαλάτες στα 8.5 ευρώ όλες, χορταστικότατες. Θα αναφερθώ σε πιάτα που έχω δοκιμάσει όμως.

- Πατάτες με τυρί τσένταρ και προσούτο, στα 5 ευρώ. Πολύ καλή ποσότητα από φρέσκες και νόστιμες πατάτες, "γεμάτη" κρέμα τυριού τσένταρ και προσούτο ελαφρώς ψημένο. Σε πολλά πιάτα υπάρχουν συνοδευτικά πατάτες τηγανιτές, ζητήστε αν είναι δυνατόν να σας προσφερθούν με αυτόν τον συνδυασμό. Δυνατό ορεκτικό.

- Πουγκί με Philadelphia, στα 6 ευρώ. Έρχεται ένα αχνιστό πήλινο σκεύος, κατευθείαν από τον φούρνο. Περιέχει χειροποίητο φύλλο σφολιάτας, γεμιστό με κρέμας Philadelphia, γραβιέρα και μυρωδικά. Αφήστε το λίγο να κρυώσει γιατί δεν γλιτώνετε το έγκαυμα. Αν και όχι τόσο μεγάλο στο μάτι, είναι χορταστικό και λιγάκι βαρύ. Λίγο αλμυρό για τα γούστα μου, ειδικά αν αναλογιστώ πως το βασικό υλικό είναι τυρί κρέμα. Προτείνεται πάντως.

- Ceasar's salad, στα 8.5 ευρώ. Συνδυασμός iceberg, ψητού μπέικον, κόκκινης λόλας, παρμεζάνας και κοτόπουλου στο grill. Δροσερή, με τη σως να απλώνεται και συνδέει όλα τα υλικά μαζί. Η μόνη εμφανής παρατήρηση μου, που ας πούμε με "δυσαρέστησε", ήταν τα χοντρά κομμάτια κοτόπουλου. Θα προτιμούσα να ήταν σε λεπτές λωρίδες.

- Σνίτσελ του κυνηγού στα 8.5 ευρώ. Χοιρινό πανέ, λουσμένο με σάλτσα τυριών και μανιτάρια πορτομπέλο, συν πούδρα παρμεζάνας. Χορταστικό, ελαφρώς βαρύ λόγω υλικών (κρέμας). Συνδυάζεται με πατάτες τηγανιτές, οπότε μιλάμε και εδώ για ένα χορταστικότατο πιάτο. Η εμφάνιση δεν είναι κάτι σπουδαίο, η γεύση όμως είναι άνω του μέσου όρου. Σε ποσότητα δεν είναι σαν του Arch Beer House (πρέπει ν'αξιωθώ θα γράψω και γι'αυτό) αλλά σίγουρα είναι μεγάλο!

- Ποικιλία κρεατικών (σε ταψάκι). Χοιρινά μπριζολάκια, χειροποίητα μοσχαρίσια μπιφτέκια, λουκάνικα στο grill και ρολό κοτόπουλου. Συνοδεύονται με sauces και πατάτες. Καλοψημένα και ζουμερά, χωρίς να είναι βαριά. Ακόμη και το λουκάνικο είναι καλής ποιότητας, αξίζει μια μικρή δοκιμή. Το ρολό κοτόπουλου με ξενίζει για να πω την αλήθεια. Ίσως γιατί φαίνεται αρκετά λιπαρό το εξωτερικό του περίβλημα. Όχι και το καλύτερο μου!

- Μοσχαρίσια (από μπούτι) ταλιάτα, στα 12 ευρώ. Ένα πιάτο... έργο τέχνης! Σούπερ value for money, χορταστικό και καλοψημένο. Βασικά, σε ρωτούν τον τρόπο που το επιθυμείς. Εκτός του ότι δεν τσιγκουνεύονται την ποσότητα κρέατος, προσφέρουν νόστιμες μελόξινες πατατούλες φούρνου και σαλάτα (σπανάκι-τοματίνι-πούδρα παρμεζάνας). Ακόμη το θυμάμαι και το λιγουρεύομαι!

Σίγουρα έχω δοκιμάσει άλλα 2-3 πιάτα και θα χρειαστεί και άλλη επίσκεψη για να θυμηθώ τα παλιά και να μάθω τα νέα. Είναι μια πολύ καλή επιλογή για όσους μένουν κοντά και αρέσκονται στο συγκεκριμένο στυλ εξόδου. Έχουμε φάει και την πόρτα μας, όμως πραγματικά χαίρομαι, μιας και πρόκειται για καλοστημένη επιχείρηση. Η κουζίνα λειτουργεί τουλάχιστον ως τη μία τη νύχτα (ίσως και 2). Υπάρχουν και ωραίες παρουσίες (όχι τόσο πιτσιρίκια όπως στο Arch που πάνε απλώς να πιάσουν ολόκληρο πάγκο για να μοιραστούν έναν σωλήνα μπύρας).

Στα 4 άτομα, μια ποικιλία κρεατικών (μεσαία), μια σαλάτα και ένα ορεκτικό είναι άκρως χορταστικά.

Προτείνεται; ΝΑΙ...

Εύχομαι μετά τη δημοσίευση της κριτικής μου, να μην χάσω το ενδιαφέρον μου για το Birra Birra. Οι επόμενες κριτικές πρέπει να γίνουν για μπυραρίες προς Περιστέρι μεριά. Το κακό είναι πως παραγγέλνουμε 2-3 πιάτα κάθε φορά (σύνήθως ποικιλίες) και πλακωνόμαστε στις μπύρες. Άντε μετά να γράψεις κριτική.... Μόνο οι σάλτσες θα μείνουν!

05 Μάρ 2018

Οι καιροί αλλάζουν πολύ γρήγορα, το ίδιο και οι τάσεις. Από εκεί που έπαιζες μόνος σου στην επιχείρηση σου (τολμώ να πω πως είναι η καλύτερη λύση, γιατί τα συνεταιριλίκια είναι δύσκολα), πολλές φορές αναγκάζεσαι να βρεις και συμπαίκτες. Άλλες φορές αυτό είναι καλό (φρέσκες ιδέες για παράδειγμα), άλλες είναι κακό (αποφάσεις που δεν μπορούν να παρθούν με πλήρη συμφωνία). Απ'ότι διάβασα στο διαδίκτυο, υπάρχει νέο μαγαζί στη θέση του Βασίλαινα (μεταφέρθηκε σε πιο κυριλέ πιάτσα). Αν και μένω πάρα πολύ κοντά στην περιοχή, δεν γνωρίζω πολλές λεπτομέρειες. Το κρεοπωλείο Ζυγός και το σουβλατζίδικο του, τα γνωρίζω πολλά χρόνια.

Η ιδέα δεν είναι κακή. Δεν θυμάμαι κάτι παρόμοιο στα πέριξ.

Με λόγια απλά, ο ένας βάζει την τεχνογνωσία του πάνω στην εστίαση και ο άλλος βάζει αντίστοιχα την εμπειρία του σε ότι έχει να κάνει με το κρέας. Καλή ιδέα ακούγεται!

Εκμεταλευτήκαμε το DineAthens και είπαμε την ΤσικνοΠέμπτη να δειπνήσουμε σε κάτι παρεμφερές. Το μενού βέβαια, δεν ανταποκρινόταν στα έθιμα της ημέρας, αλλά ποιός νοιάζεται;

Ώρα 22.45, εύκολο παρκάρισμα, ίσως χρειαστείτε λίγο περπάτημα. Η περιοχή είναι πολύ ήσυχη, αν και βρίσκεται κοντά στο αγαπημένο λιμάνι. Ίσως σιχτιρίσετε με τα στενάκια της περιοχής αλλά γρήγορα θα το ξεχάσετε. Εξωτερικά, πρόκειται για όμορφο μαγαζί, που θα βρίσκατε σε κεντρική περιοχή μεγαλούπολης. Όντως φαίνεται ως Steak House.

Μπαίνοντας μέσα, η πρώτη ματιά πέφτει πάνω στο ψυγείο με τα κρέατα και τις ενδιαφέρουσες πληροφορίες στην κάρτα τους. Πολιτισμένος χώρος, με έμφαση στο ξύλο. Το ίδιο και τα καθαρά τραπεζοκαθίσματα τους, δίχως φθορές στον χρόνο. Υπάρχει μια ακόμη σάλα, όχι ευδιάκριτη. Εγώ την παρατήρησα όταν επισκέφθηκα την τουαλέτα, κατεβαίνοντας τα σκαλάκια, στο δεξί μου χέρι. Φαίνεται λίγο πιο απομονωμένη. Η διακόσμηση περιλαμβάνει και ράφια με έμφαση στο κρασί.

Η εξυπηρέτηση έτρεχε και δεν έφτανε εκείνο το βράδυ, μετά τις 23.30 ηρέμησαν τα πράγματα. Στην αρχή μας ξέχασαν λίγο, αργότερα άρχισε και ρόλαρε η κατάσταση. Χαρακτηρίζεται επαγγελματική, ευγενική. Ειδικά το νεαρότερο παιδί ήταν αρκετά ευδιάθετο και επικοινωνιακό. Οι ηλικίες που παίζουν είναι άνω των 35, με μια πρώτη γρήγορη ματιά.

Το μενού ήταν στα 30 ευρώ/άτομο.

- Χόρτα τσιγαριαστά με ανθό αλατιού, έξτρα παρθένο ελαιόλαδο Μάνης, κατίκι ∆οµοκού. Φρέσκα, σε μεγάλη ποσότητα και αχνιστά. Απλώστε παντού το τυρί για να αναμειχθεί η γεύση. Σκέτα μόνα τους, δεν λένε και πάρα πολλά.

- Μελιτζανοσαλάτα με καπνιστή µελιτζάνα, πιπεριά Φλωρίνης. Έρχεται σε 2 ορθογώνια κομμάτια. Ελαφριά, όχι βαριά και με καλή αίσθηση υφής της μελιτζάνας. Η πιπεριά είχε συμπληρωματικό ρόλο.

- Φάβα Φενεού με σουτζούκι. Οι πίκλες κρεµµυδιού που αναγράφονται στα συστάτικα, απομακρύνθηκαν με συνοπτικές διαδικασίες χωρίς να δοκιμαστούν, το σουτζούκι «ΖΥΓΟΣ» πραγματικά χειροποίητο και όσο καυτερό πρέπει για τα γούστα μου, λουκούμι. Τη φάβα δεν την πολυσυμπαθώ, αρκετά υδαρή αν και πολύ καλής ποιότητας, θα την ήθελα λίγο πιο συμπαγή. Βέβαια, δεν είμαι και ειδικός περί του θέματος.

- Τυροκαυτερή. Φέτα Ελασσόνας, Κατίκι ∆οµοκού, Μανούρι Κρήτης, καυτερή πιπεριά. Έρχεται σε 4 μεγάλες κουταλιές της σούπας και στην κορυφή κόκκοι κόκκινου πιπεριού. Ποιοτική μεν, όχι ιδιαίτερα καυτερή δε. Ευχάριστη, πολύ τυρένια, ένα κλικ συμπαγέστερη θα ήταν πιο κοντά στα γούστα μου.

- Αυγά με χοιρινό. Καπνιστή µπριζόλα, γραβιέρα Νάξου, αυγό παναρισµένο. Όσο περνούσαν τα πιάτα, τόσο μεγάλωνε το ενδιαφέρον. Το πιάτο αυτό κέρδισε τις εντυπώσεις. Οπτικές και γευστικές! Υπέροχη κρέμα γραβιέρας Νάξου, κύβοι νόστιμου κρέατος και αυγό πανέ που χρειάστηκε απλώς να το τεμαχίσουμε σε 2 κομμάτια για να απλωθεί ο κρόκος. Η κρέμα πρωταγωνιστεί!

- Γιουβέτσι με τσορίθο. Η γλυκύτητα του έκλεψε την παράσταση και άφησε σε δεύτερη μοίρα το τσορίθο. Κάλυψε τη γεύση του, σε σημείο να φαίνεται περιττό. Ίσως τεμαχισμένο σε μικρότερα κομμάτια να το έκανε πιο ενδιαφέρον.

- Κόντρα φιλέτο tagliata από ελληνική αγελάδα Νάξου ξηρής ωρίµανσης µε πουρέ πατάτας και κονφί καρότο. Το καρότο αχρείαστο. Ο πουρές νόστιμος αλλά όχι έντονος. Το κρέας δεν με ευχαρίστησε ιδιαίτερα και το ανέφερα στον ευγενικό σερβιτόρο. Ήταν ήδη τεμαχισμένο και είχε χάσει αρκετή από τη θερμοκρασία του. Χλιαρό...

- 2 ποτήρια λευκό κρασί Στροφιλιά 2017.

- Parfait σοκολάτας με καραμελωμένο αμύγδαλο και σάλτσα βατόμουρο. Στρογγυλού σχήματος, κρεμώδες και με μπόλικα καβουρδισμένα αμύγδαλα και φυστίκια Αιγίνης. Σαν σεμιφρέντο ένα πράγμα, νόστιμο μεν... ίσως κάποιο άλλο γλυκό χρειαζόταν βάσει του παραπάνω μενού δε... Όχι λιγωτικό, ευτυχώς.

Συνολικά 60 ευρώ, με την έξτρα έκπτωση της κάρτας Alpha Bank, πέσαμε στα 54 ευρώ.

Συμπερασματικά, η εικόνα είναι ημιτελής, αν σκεφτούμε πως βρεθήκαμε σε steak house, μιας και τα ορεκτικά είχαν τον πρώτο λόγο. Δυστυχώς, στο διαδίκτυο δεν έχω βρει αρκετές πληροφορίες σχετικά με το μενού και τις κρεατικές επιλογές. Όπως και να έχει, στο άμεσο μέλλον όλο και κάποιο λαγωνικό του σάιτ θα μας πληροφορήσει. Απορώ όμως, πως επενδύουν τόσα χρήματα και έχουν τάσεις μυστικοπάθειας. Ειδικά με τόσο πολύ ανταγωνισμό... Ακόμη και στον Κορυδαλλό...

27 Φεβ 2018

Κάτι οι τελευταίες κριτικές, κάτι που οι δικοί μου (άγνωστο πως) κάνουν συχνές επισκέψεις... δεν ήθελα και πολύ για να δοκιμάσω και γω τον Πατούχα. Και οι εντυπώσεις μου, άκρως θετικές!

Οι δικοί μου λένε πως πρόκειται για το καλύτερο Κρητικό εστιατόριο στην Αθήνα, σε όσες επισκέψεις έχουν κάνει. Για να πω την αλήθεια, δεν θυμάμαι κάποιο άλλο καλύτερο.

Από χώρο;Είναι αξιοπρεπέστατος, με στοιχεία που θυμίζουν επίσκεψη σε καλό σπίτι. Όχι γιουσουρούμ και ότι βρούμε το πετάμε στον τοίχο, έτσι απλώς γιατί πρόκειται για... την Κρήτη! Βαριά, ξύλινα τραπεζοκαθίσματα που δείχνουν πολύ καλής ποιότητας. Χώρος ζεστός και άκρως πολιτισμένος, προτείνεται για μεγάλες παρέες που θέλουν να καθίσουν να φάνε και να πιούνε... με τις ώρες! Όσο για τις τουαλέτες... Θα κατεβείτε τα σκαλιά, όμως να προσέχετε αν έχετε ύψος άνω του 1.75 μέτρα. Τα φωτιστικά θα σας δυσκολέψουν και ίσως έχετε ατυχήματα!

Η περιοχή που βρίσκεται ο Πατούχας προσφέρεται για εύκολο παρκάρισμα. Θα κατεβείτε τη Θησέως και θα στρίψετε προς τον Σκλαβενίτη. Στην πρώτη στροφή δεξιά, θα δείτε το Maracana Grill. Θα συνεχίσετε λίγο παραπάνω και θα τον βρείτε μπροστά σας.

Οι 2 επισκέψεις που έκανα, έτυχαν να είναι μεσημέρι καθημερινής, νωρίς νωρίς. Μας περιποιήθηκε μια κυρία, μάλλον της οικογένειας του ιδιοκτήτη. Γνωρίζουν απ'έξω κι ανακατωτά τι προσφέρουν, μην παραλείψετε να ρωτήσετε τα πιάτα ημέρας που ίσως δεν αναγράφονται στον κατάλογο. Έτσι την πατήσαμε εμείς με το κοντοσούβλι. Κεράσματα υπάρχουν, κυρίως κορμός σοκολάτας.

Ο κατάλογος είναι προσανατολισμένος στα κρεατικά, ενώ στις 6 τηγανιές, αναφέρονται μία με μπακαλιάρο και μία με θράψαλο κατεψυγμένο. Άποψη πάνω σε αυτά δεν έχω, σε ότι δοκίμασα όμως, οι εντυπώσεις ήταν σχεδόν άριστες! Όπως και οι ποσότητες!

- Μυζήθρα Κρήτης,3.5 ευρώ. Πρόκειται για μαλακο τυρί, ουδέτερης γεύσης. Αξιοσέβαστη ποσότητα, εμείς προσθέσαμε και χοντρό αλάτι.

- Κοντοσούβλι. Πιάτο που δεν αναγράφεται στον κατάλογο, εύγευστο μεν, θεωρώ πως ήταν προηγούμενης μέρας. Δεν έλιωνε και στο στόμα, φαντάζομαι πως αν είναι καυτό, θα αξίζει ακόμη περισσότερο. Στη σύνθεση υπάρχουν κομμάτια γλυκιάς τομάτας και πράσινη πιπεριά. Η μαγκιά όμως είναι το πράσο σε μορφή τσίπς. Ακόμη και ο ιδιοκτήτης που πέρασε από το τραπέζι μας ώστε να μας χαιρετίσει, δεν γνώριζε περί τίνος ακριβώς πρόκειται.

- Χορτοπιτάκια, στα 4.5 ευρώ. Πρόκειται για 5 καλά τεμάχια, γεμισμένα με άγρια χόρτα και μυρωδικά. Το φύλλο κέρδισε τις εντυπώσεις στο τραπέζι, τραγανό και χωρίς λαδίλα. θα το ήθελα λίγο λεπτότερο.

- Στάκα με αυγά, στα 6 ευρώ. Πιάτο που αντιπροσωπεύει την ορίτζιναλ έκδοση, ευτυχώς! Μπόλικη ποσότητα στη βάση, όχι υπερβολικά λιπαρό (ίσως χάνει λίγο στην απόλαυση! ), με 2 ωραία αυγουλάκια που χρειάζεται να τα σπάσεις, ώστε να τα απλώσεις. Αν και δεν είμαι φαν ώστε να το δοκιμάσω με την πατάτα, εδώ ίσως έδινα μια ευκαιρία σε περαιτέρω ενίσχυση.

- Κρητική μακαρονάδα με ζυγούρι,9.5 ευρώ. Βρασμένα σπαγγέτι σε ζωμό αρνιού, συνοδεύονται με τριμμένο ξηρό ανθότυρο. Αρκετά χωριάτικο πιάτο, που έγινε ανάρπαστο και στις 2 επισκέψεις μου. Θεωρώ πως οι δικοί μου το παραγγέλνουν συνεχώς. Δεν μένει ίχνος από κρέας. Η δική μου πρόταση θα ήταν, αν και δεν είναι του γούστου μου, να προσφέρεται με πιο χοντρό μακαρόνι.

- Τηγανιά απάκι με σταμναγκάθι στα 7.2 ευρώ. Σκόρδο, γλυκό κρεμμύδι, μπόλικοι και γευστικότατοι κύβοι από απάκι, το ίδιο και το τυρί. Καλοφτιαγμένο, καυτό πιάτο, ότι πρέπει για χειμώνα. Το σταμναγκάθι απλώνεται με τα υπόλοιπα υλικά. Ένα κλικ λιγότερης ποσότητας, ίσως αναδείκνυε περισσότερο τα υπόλοιπα υλικά. Το σημειώνω αυτό λόγω έντονης γεύσης. Γούστα είναι αυτά!

- Πατάτα οφτή, στα 5.2 ευρώ. Ανοιγμένη στη μέση, με κεφαλογραβιέρα και ένα αυγό μάτι. Αν και φαίνεται λιπαρή, είναι καυτή και εύγευστη, με κρόκο που πρέπει να σπάσει για να απλωθεί.

- Μυζηθροπιτάκια, στα 4.5 ευρώ. Πρόκειται για 5 πολύ νόστιμα τεμάχια, που πρέπει όμως να τα παραγγείλετε ως επιδόρπιο στο τέλος. Αρκετά γλυκά, με κανέλα. Ισορροπημένη γέμιση και ωραίο τραγανό φύλλο. Φυσικά, το μέλι δεν λείπει από πάνω τους.

- Κριθαρότο με απάκι, στα 8.2 ευρώ. Φυσικά, φρεσκομαγειρεμένο και σε γενναία μερίδα. Πληθωρικά υλικά, όπως τομάτα, κρεμμύδι, πιπεριά, παλαιωμένη γραβιέρα Κρήτης και κρασί. Προσθέστε λίγο πιπέρι.

- Προτιμώ το ημίγλυκο κρασί τους, αρκετά καλό (όχι κορυφαίο! ),4 ευρώ το μισόλιτρο.
- Καραφάκι ρακί, στα 4.5 ευρώ.

* Κέρασμα στο τέλος, έρχεται κορμός σοκολάτας, τίποτα το ιδιαίτερο. Έχουν προσφέρει όμως και χαλβά σιμιγδαλένιο.

Υπό νορμάλ συνθήκες, ένα 20άρικο ίσως σταθεί αρκετό για μια ωραία έξοδο, σε μια πιο χαλαρή τοποθεσία. Θα ήθελα να κάνω επίσκεψη με ζωντανή μουσική.

Πάρτε την παρέα σας, μοιράστε τα πιάτα στη μέση. Χαλαρώστε. Δεν σας κυνηγάει κανείς. Οι πρώτες ύλες είναι πολύ καλές και δεν θα φάτε απομιμήσεις... ούτε φόλες... Ιδανική περίοδος είναι ένα χειμωνιάτικο βράδυ. Ακόμη όμως και το μεσημέρι, έχει το κοινό του!

What about αντικρυστό;Το μηχάνημα στην είσοδο με έβαλε σε σκέψεις!

22 Φεβ 2018

Όταν κάνεις ταξίδια ζωής, είναι δύσκολο να μην σου μείνουν χαραγμένα στη μνήμη, οπότε ξανασχεδιάζεις αν μπορείς... για να νιώσεις τις ίδιες εμπειρίες. Τzia και Jim έχουν έναν μαγικό τρόπο μέσα από κάποιες κριτικές τους να σε κάνουν για μερικά λεπτά να ξεχνάς την καθημερινότητα σου. Έχουν ταλέντο! Βαθιά χαραγμένη λοιπόν, μου είχε μείνει η κριτική του φίλου Jimαρου.

Πρόσφατο ταξίδι και διαμονή στο κέντρο της Νέας Υόρκης κλπ κλπ... και όταν διάβασα ότι στο 48 Urban φυσάει αέρας Μανχάταν, άλλο που δεν ήθελα να πάρω τη τζούρα μου μέχρι το επόμενο φθινόπωρο, καλώς εχόντων των πραγμάτων (υγεία πάνω απ'όλα)!

Η επιχείρηση, σε ότι παρουσιάζει, είναι σχεδόν τίμια. Bar-Restaurant, multi-ethnic κουζίνα αλλά σαν τελική εντύπωση, δεν κατάφερε να με ενθουσιάσει. Δεν μου έβγαλε καμία πολυπολιτισμικότητα, ούτε την τρέλα που κυριαρχεί στο Μεγάλο Μήλο. Η προσπάθεια δεν έχει πολλά φρου φρου κι αρώματα. Τώρα βέβαια που βλέπω τις κανονικές τιμές... Ας είναι καλά το DineAthens!

Χώρος που κυριαρχεί η καντίνα όπου ετοιμάζονται και κάποια εδέσματα, μια χαρά για να Ινσταγκραμάρεις, τεράστιες τζαμαρίες και έναν ωραίο εξωτερικό κήπο. Όπως αναφέρεται και σε άλλη κριτική, μάλλον λειτουργεί και ως εκθεσιακός χώρος. Οι τουαλέτες βρίσκονται στα σκαλιά πίσω από τη μπάρα. Γενικότερα, η βραδιά κύλησε σε αρκετά πολιτισμένο περιβάλλον, με χαλαρή μουσική. Σε ένα μισογεμάτο μαγαζί (Τρίτη βράδυ). Αν θέλετε να δείτε ωραίες παρουσίες, χωρίς απαραίτητα να είναι κυριλέ το περιβάλλον, βρίσκεστε σε ένα καλό μέρος.

Η εξυπηρέτηση είναι ευγενική και οργανωμένη από νεαρά παιδιά, σε επαγγελματικά πλαίσια. Δεν σου μένει κάποια ιδιαίτερη εντύπωση στο τέλος της βραδιάς, άλλωστε το ύφος του μαγαζιού δεν αφήνει ιδιαίτερα περιθώρια. Κάνουν αυτό που πρέπει, όταν πρέπει, στον χρόνο που πρέπει.

Για τον κατάλογο θα πω πως... Ευτυχώς που πήγαμε με DineAthens. Τώρα που παρατηρώ τις τιμές, υπό κανονικές συνθήκες, ίσως μας κόστιζαν και τα διπλάσια χρήματα (πληρώσαμε 30 ευρώ/άτομο). Ο κατάλογος είναι αρκετά μαζεμένος,7 ορεκτικά,8 κυρίως,3 σαλάτες και 3 γλυκά. Οι τιμές πάλι... ίσως και πιο ακριβές από την πανάκριβη για τα ελληνικά δεδομένα, Νέα Υόρκη.

- Tacos de Carnitas στα 12 €. Σιγοµαγειρεµένο χοιρινό µε tequila, sour cream, pico de gallo, αβοκάντο και φρέσκο κόλιανδρο. Νόστιμο ορεκτικό αλλά πολύ λίγο. Ωραίος συνδυασμός των υλικών, ξεχώριζε το χοιρινό.

- BBQ Chicken Wings στα 10 €, µε sour cream και BBQ sauce. Εξαιρετική ποιότητα και ψήσιμο, τραγανή κρούστα. Οι σως ταίριαζαν μια χαρά. Αρκετά καλή μερίδα. Άξιζαν!

- Purple Haze Quinoa στα13 €. Φουντούκια, cranberries, πιπεριές, ξινόµηλο, Oink-pt, φρέσκο κρεµµύδι, πατζάρι τουρσί και vinaigrette πατζαριού με εσπεριδοειδή. Η αποκάλυψη της βραδιάς! Πολλά υλικά, τέλεια διαμορφωμένα μεταξύ τους. Είχε και αυτό το μωβ χρώμα που σε κέντριζε. Γλυκύτατη. Φουντούκια και cranberries ξεχώριζαν.

- Green Valley στα 14 €. Mesclun, baby ρόκα, coppa, κίτρινα τοµατίνια, κανθαρέλες, scamorza και vinaigrette φρέσκου βασιλικού. Φρέσκια, νόστιμη, σχετικά διακριτική. Τις εντυπώσεις τις κέρδισε ομολογουμένως η άλλη σαλάτα. Ίσως περίμενα λίγο περισσότερο τυρί, για να αλλάξει τις ισορροπίες.

- Indonesian chicken skewer στα 18 ευρώ. Σουβλάκι κοτόπουλο Ινδονησίας µε σάλτσα καρύδας αρωµατισµένη µε lemongrass, lime και δυόσµο συνοδευµένο από τηγανητό ρύζι µε µάνγκο, τζίντζερ, φρέσκο κρεµµύδι και κόλιανδρο. Πολλά λόγια για μέτριο αποτέλεσμα. Η σάλτσα καρύδας καλυπτόταν από το lemongrass και άφηνε μια ξινή γεύση. Δυστυχώς καλυπτόταν και το καλό ψήσιμο του κοτόπουλου. Για το ρύζι, αν και ήρθε σε φάνκυ μπολάκι, και αυτό ήταν αρκετά όξινο και διέκρινες όλα τα υπόλοιπα υλικά του παρά αυτό.

- Smokey cheeseburger στα 20 ευρώ. Ψωµάκι µπριός, 100% µοσχαρίσιο µπιφτέκι, cheddar, house smoked ketchup, χειροποίητες πίκλες αγγουριού και κρεµµύδι. Πλούσιο σε ποσότητα, χορταστικές και πολύ καλές πατάτες τηγανιτές. Το μπιφτέκι ζουμερότατο, ρώτησαν πως το προτιμούμε στο ψήσιμο. Η κέτσαπ τους έδενε πολύ καλά με το φρέσκο ψωμάκι.

Γλυκά που παρουσιάστηκαν σε κονσερβοκούτια ως ντεκόρ, ενδιαφέρουσα άποψη.

- Cotton candy, στα 9 ευρώ. Mousse καραµέλας, τραγανό µπισκότο πραλίνας φουντουκιού και σάλτσα λευκής σοκολάτας µε passion fruit. Πολλά υποσχόμενο γλυκό, απλώς επαρκές το αποτέλεσμα. Στην κορυφή γεύεσαι το μάνγκο. Κατά τα άλλα ανάλαφρη η μους, με αισθητή τη λευκή σοκολάτα (όχι τρομερά έντονη).

- Panna cotta με βανίλια Tahiti µε blueberry sauce και crumble, στα 8 ευρώ. Πιο ανάλαφρη και λιγότερο συμπαγής από τις γνωστές. Άρεσε λίγο περισσότερο λόγω και της σως.

- 2 ποτήρια 150 μλ λευκό κρασί ‘’Μικρή Αρκούδα’’ κτήµα Ζαφειράκη.

Το κόστος στα 60 ευρώ, με κάρτα Alpha Bank είχαμε πρόσθετη έκπτωση 10%, οπότε πέσαμε στα 54 ευρώ.

Ήδη έχω προγραμματίσει τις επόμενες εξόδους μου για φαγητό, αλλά καλώς εχόντων των πραγμάτων και για να πάρω αέρα Μανχάταν. Από κει και πέρα αν έκανα επίσκεψη με τις πραγματικές τιμές, θα θεωρούσα υπερβολικό το ποσό. Προτιμώ να ταξιδέψω 10 ώρες ξανά σε απ'ευθείας πτήση, για να γευτώ όλο το πακέτο και να ταξιδέψω και σε άλλες πολιτείες.

Για ποτό πάλι και λίγο τσίμπημα, μια ευκαιρία θα του έδινα ξανά. Το ίδιο πάνω κάτω συμφώνησε και ο φίλος Jim όταν μιλήσαμε.