VAGELIS

Απρ 2010
Δεν είναι στη λίστα
των έμπιστών σου

Μεζεδοπωλεία - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Στη ζωή μας υπάρχουν άνθρωποι που αν σπάσει το γυαλί θεωρούν πως δεν ξανακολλά. Υπάρχουν όμως και αυτοί που δίνουν δεύτερες, μη σας πω και τρίτες ευκαιρίες. Ο καθένας έχει το σκεπτικό του και τα επιχειρήματα του...

Κάτι παρόμοιο έτυχε και με του Κύκλου τα Γυρίσματα. Στην αυγή του 2015 είχα γράψει μια διόλου κολακευτική κριτική που πραγματικά με είχε απογοητεύσει. Πολύ πολύ αργότερα είδα την απάντηση από τον ιδιοκτήτη του. Πριν τη διαβάσω σκέφτομαι "Πωω ρε γαμώτο, πάλι θα μου επιτεθούν". Κι όμως! Διάβασα μια κριτική απολογητική με διάθεση για βελτίωση και με αναγνώριση των λαθών του. Ο τύπος είχε balls! Kαι αφού η σκέψη στριφογύριζε στο μυαλό μου, είχα καταστρώσει πλάνο για επανεξέταση αλλά αυτή τη φορά με άλλες 2 φίλες αρκετά ενεργές στο σάιτ. Ψάχναμε μόνο την αφορμή. Και αυτή ήρθε την Τρίτη 8/11/2016 μετά το τέλος των μαθημάτων στη σχολή μου!

Η παρέα απαρτιζόταν από 4 άτομα! Η πλάκα είναι πως η μια φίλη δεν θυμόταν ακριβώς το μέρος και πήγε στα ρακομελάδικα στον πεζόδρομο. Μας στέλνει μήνυμα και μας λέει "Είμαι στο μαγαζί, που είστε;".... Με τα πολλά λύθηκε η παρεξήγηση και μετά από 10 λεπτά ήρθε στην παρέα μας!

Aφού καθίσαμε μέσα, είμασταν το μοναδικό τραπέζι της βραδιάς. Είχαμε την επιλογή να καθίσουμε όπου θέλαμε, το μόνο ίσως αρνητικό είναι πως τον χειμώνα πιθανότατα να κάνει κάποια ψυχρούλα γιατί δεν θυμάμαι να θερμαίνεται από κάπου ο χώρος. Ίσως κάνω λάθος. Τον χώρο τον έχω ξαναπεριγράψει, είναι σε στυλ μπακάλικου με πολλά ράφια από βάζα με μαρμελάδες, κονσέρβες, κρασιά κλπ. Ίσως το μόνο υπερβολικό στοιχείο να είναι τα μαγειρικά σκεύη στους τοίχους και οι κιθάρες (αν θέλουμε να βρούμε ντε και καλά κάποιο πταίσμα). Λαδόκολλες για να στρώσουν το τραπέζι, χαρτοπετσέτες σε συσκευασίες Κύκνος και γενικά μια ωραία χαλαρή ατμόσφαιρα που παραπέμπει σε μαγαζάκι των δυτικών προαστίων που τόσο μου αρέσουν. Για το πάρκινγκ μην ανησυχείτε καθόλου, μπορείτε να παρκάρετε σχεδόν έξω από την πόρτα του μαγαζιού. Και για να είμαι δίκαιος, αν καθόμασταν στην αυλή του μαγαζιού ίσως να έδινα και 4άρι στον χώρο. Κρίμα που δεθήκαμε με το παρεάκι τον Σεπτέμβρη και όχι νωρίτερα... Απ'έξω ο χώρος έμοιαζε πολύ χαλαρός για καλοκαίρι σε ένα παλιό σπίτι του Αιγάλεω. Όντως σαν κουκλόσπιτο όπως είπε και η φίλη.

Η εξυπηρέτηση είναι σε πολύ καλό επίπεδο με γνώση του αντικειμένου, χαλαρή και ευδιάθετη με δική της πινελιά στις προτάσεις. Κατάλογο δεν λάβαμε, μας ήρθε μια κόλλα χαρτί μπρος-πίσω με αρκετά ευφάνταστες προτάσεις στους μεζέδες και πιο νορμάλ προσέγγιση στα κυρίως πιάτα που είναι κρεατικού περιεχομένου. Με χαρά είδαμε αργότερα πως στο δελτίο παραγγελίας ονομαζόταν ο σερβιτόρος Μανώλης. Στην απάντηση του μαγαζιού προς το πρόσωπο μου θυμάμαι το όνομα αυτό. Για να είμαι ειλικρινής, νόμιζα πως ήταν ένας μεγαλύτερος κύριος που μάλλον ήταν και αυτός του μαγαζιού (χωρίς να μας δώσει όμως ιδιαίτερη προσοχή όλο το βράδυ). Στο τέλος είχαμε και κέρασμα, το μόνο πταίσμα ήταν πως αφού ολοκληρώσαμε το δείπνο μας, υπήρξε μια καθυστέρηση μέχρι να μαζέψουν τα πιάτα μας και να προχωρήσουμε σε λογαριασμό και γλυκό.

Ο κατάλογος όπως προείπα είναι με αρκετές και πολύ ενδιαφέρουσες επιλογές! Η φίλη που είχε κατασκοπεύσει στο Facebook νωρίτερα τις φωτογραφίες είχε μια πρώτη εικόνα. Εμείς πήραμε τα ακόλουθα:

- Ψημμένο ψωμί στην αρχή στα 0.6 ευρώ το άτομο και κρύο νερό σε καράφα.

- Ντάκος Κρητικός στα 7 ευρώ. Πολλά υλικά όπως φέτα, φρεσκοτριμμένη τομάτα, ελιές, κάππαρη, κοπανιστή Μυκόνου, κρίταμο, πιπεριές κλπ. Πολύ καλή σκέψη να μας έρθει σαν τούρτα, το είχα ξαναδοκιμάσει στον Βασιλικό στο Περιστέρι που δυστυχώς έκλεισε. Δεν με ξετρέλανε προσωπικά όσο τις άλλες φίλες, ίσως γιατί έκανα τη σύγκριση. Δροσερό και αρωματικό πιάτο με πληθώρα υλικών, όμως θεωρώ πως μια καλή πατέντα θα ήταν με ένα πιο τραγανό υλικό σαν φρυγανιά. Έντονη η παρουσία γλυκάνισου.

- Tυροκαυτερή στα 4 ευρώ. Σε στρογγυλό και συμπαγές σχήμα με πιπεριά Φλωρίνης, πάπρικα και ελαιόλαδο. Δεν ξετρελάθηκα ούτε εδώ, πιθανότατα λόγω του ότι δεν ήταν καυτερή, οριακά πικάντικη θα την έλεγα. Οι φίλες ευτυχώς ξετρελάθηκαν και σκούπισαν και το πιάτο. Θα ήθελα πιο χοντροκομμένη για τα γούστα μου τη φέτα.

- Μπουκιές συκωτιού στο τηγάνι με καπνιστή πάπρικα, ρίγανη και λουίζα στα 7 ευρώ. Εδώ με συγχωρείτε αλλά μονοπώλησα το πιάτο! Ζουμερό, μαλακό και καλοψημμένο χωρίς ίχνος ίνας το συκώτι που όπου το βρω το χτυπάω ανελέητα! Θα ήθελα μόνο λίγο λεμονάκι παραπάνω και λίγο αλατάκι. Σίγουρα το προτείνω και σίγουρα είναι από τα καλά πιάτα που έχω δοκιμάσει έξω. Λίγο πιο αρωματικό το ήθελα μόνο έτσι για την ανάμνηση! Θα το κοιτάξουν πιστεύω!

- Ομελέτα μανιάτικη με σύγκλινο, πατάτες, πολύχρωμες πιπεριές και Μεσσηνιακή σφέλα στα 7.5 ευρώ. Αρκετά πληθωρικό πιάτο, με καλή και πλούσια κατανομή από κάθε υλικό. Τραγανές πιπεριές και μαλακές πατατούλες συνέθεσαν το πιάτο που φυσικά δεν έμεινε ίχνος. Την άλλη φορά όμως θα δοκιμάσω τη συνταγή με τα αβγά μάτια! Σε κάθε περίπτωση ήταν θελκτικό πιάτο για μεζεδοκαταστάσεις!

- Παστουρμαδόπιτα στα 4.5 ευρώ. Ήρθε σε τετράγωνο σχήμα, σαν σαγανάκι τυρί σε μήκος. Ζουμερό αποτέλεσμα με πρωταγωνιστές το πλούσιο τυρί και τον παστουρμά. Όπως μας είπαν, όλα τα πιάτα τους είναι χειροποίητα και όχι κατεψυγμένα. Θα μπορούσαν όμως να κάνουν μεγαλύτερη ποσότητα έστω και αν το αντίτιμο ήταν ελαφρώς μεγαλύτερο. Από μια λαχταριστή μπουκιά έφαγε ο καθένας μας.

- Χοιρινή σπαλομπριζόλα Σπάρτης περίπου 1 κιλού στα 13.5 ευρώ. Στα υλικά του πιάτου συμπεριλαμβάνονται η λουίζα, η ρίγανη και το καπνιστό αλάτι Μάνης. Ενώ ήταν καλοψημμένη και ζουμερή της έλειπε ακόμα αρκετό αλάτι και λεμόνι. Καλής ποιότητας κρέας, χωρίς να χάνει τα υγρά του αλλά και χωρίς ένταση. Αν θυμάμαι καλά το είπαμε και στον Μανώλη ώστε να το διορθώσουν. Έχει τις προοπτικές να γίνει το πιάτο σήμα-κατατεθέν του μαγαζιού. Όπως είπε και η φίλη "ΠΡΟΣΟΧΗ στα δάχτυλα! ". Συνοδευόταν από σως γιαουρτιού και πατάτες τηγανιτές. Ένα πλήρες πιάτο χωρίς να παραγγείλετε κάτι άλλο. Παρ'όλα αυτά να το πάρετε για τη μέση!

- Για ποτό ήπιαμε μισό λίτρο ημίγλυκο ροζέ κρασί στα 4.5 ευρώ που για να πω την αλήθεια δεν μου πολυάρεσε. Αρκετά ουδέτερο θα έλεγα και δεν παρέπεμπε σε ημίγλυκο. Επίσης 1 μπύρα Άλφα 500 μλ στα 3 ευρώ.

* Κέρασμα 4 κομμάτια ραβανί με παγωτό βανίλια. Αρκετά πλούσια ποσότητα και πολύ καλά σιροπιασμένο το χειροποίητο ραβανί, δεν χρειαζόταν καν το παγωτό. Ότι έπρεπε για κλείσιμο.

Σύνολο στα 53.4 ευρώ αλλά με μια μικρή έκπτωση από το e-table μας ήρθε στα 48.5 ευρώ, δηλαδή σχεδόν 12.5 ευρώ το άτομο για μια χαλαρή βραδιά, με συζητήσεις και χαβαλέ.

Συμπερασματικά θα πω πως:

Συγχαρητήρια φίλε Μανώλη γιατί πραγματικά είδα αρκετά καλές αλλαγές και νομίζω πως το μόνο που μένει είναι να σας μάθει και η κοινότητα του Ask4food. Ήθελα να έρθω με παρέα για να σας τεστάρουμε, πράγμα που ήταν αρκετά ριψοκίνδυνο αν τυχόν δεν μας άρεσε. Παρ'όλα αυτά μάθατε από τα λάθη σας και θέλω να πιστεύω πως δεν με σιχτιρίσατε για την ομολογουμένως κακή κριτική μου καθώς σκοπός μας είναι να περνάμε καλά και όχι να κατακρίνουμε την προσπάθεια σας που θαρρώ πως από αυτή περιμένετε να ζήσετε. Δεν ήθελα να κάνω χρήση του ονόματος μου για ευνόητους λόγους, ούτε αποσκοπούσα σε κάποιο δωρεάν τραπέζι. Περάσατε όλα τα τεστ με αρκετά καλό βαθμό και θα σας ευχηθώ να συνεχίσετε έτσι και καλύτερα. Περιθώρια για βελτίωση στις συνταγές πάντα υπάρχουν... το σημαντικό είναι να έχετε καλή διάθεση και θέληση.

Αφού καταφέρατε και τη φίλη Κλουζώ να σας βαθμολογήσει με σχεδόν άριστα τι να πω! Όσο για εμένα... ίσως τα πούμε κάποια βραδιά με ζωντανή μουσική που θα έχετε. Εύχομαι μόνο να μην επιτρέπετε (εντόνως) το τσιγάρο. Αν τυχόν δεν μου απαντούσατε με αυτό το ύφος, νομίζω πως δεν θα σας έδινα ποτέ δεύτερη ευκαιρία. Δείξατε κότσια και συγχαρητήρια. Εύχομαι μετά τις κριτικές μας να πάτε ακόμα καλύτερα γιατί δείξατε ότι όντως λάβατε σοβαρά τις παρατηρήσεις μας. Πράγμα που σας τιμάει και στη συντριπτική πλειοψηφία των ιδιοκτητών δεν το συναντάμε. Καλή σας συνέχεια.

Υ. Γ Φίλε Piperman που χάθηκες;Και δεν είσαι ο μόνος...

Ιταλία - Γλυφάδα, Αθήνα

Λογικά όλοι σας θα έχετε ακούσει τη λέξη scouting, ειδικά όσοι ασχολείστε και με τον αθλητισμό! Το scouting αφορά κάποιον προσεχή αντίπαλο για να ξέρουν τα δυνατά και τα αδύνατα σημεία του, ταυτόχρονα όμως χρησιμοποιείται για να κατασκοπεύσεις και πιθανούς παίκτες που επιθυμείς να εντάξεις στο δυναμικό σου. Η επιλογή πρέπει να είναι προσεκτική καθώς μιλάμε για μεγάλα χρηματικά ποσά που απαιτούνται να δαπανηθούν. Θα πρέπει λοιπόν να κρίνεις πολλά δεδομένα ώστε να κάνεις τη σωστή επιλογή και να μη χρειαστεί να ξαναδαπανήσεις χρήματα για να τον αλλάξεις. Ειδικά σε μικρές ηλικίες μπορείς να μοσχοπουλήσεις κιόλας αργότερα τον παίκτη!

Εμείς σαν γνήσια τέκνα του Ask4food τι κάνουμε γι'αυτό;Ουσιαστικά είμαστε σκάουτερς και παραθέτουμε την εμπειρία μας με αρκετά δεδομένα ώστε να ελαχιστοποιήσετε την πιθανότητα φόλας! Και εσείς μπορείτε να κρίνετε ψηφίζοντας την, αλλά όχι μετά να παίρνετε πίσω την ψήφο σας, επιβραβεύοντας τον κόπο μας και τη διάθεση μας. Αλλιώς μην ψηφίζετε καν... ε φίλε Dafy?

TO ΜΑΚΑΡΟΝΙ λοιπόν!!! Άγνωστο εντελώς στο σάιτ... μια μικρή κουκιδίτσα στον γαστρονομικό χάρτη και μια σχεδία στον ωκεανό....

Η σχέση με το Μακαρόνι έχει εξελιχθεί από τον Ιούλιο σε σχέση αγάπης! Ναι, δεν πρόκειται για μια ανακάλυψη ούτε για κάποιο μαγαζί που θα σου προτείνει πως ο Έρος Ραμαζότι τρώει την πάστα του στο εξοχικό του ή στις διακοπές του στη Σαρδηνία. Αυτό που κάνει όμως το κάνει με αγάπη και το κάνει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!

Ο κυριότερος λόγος λοιπόν που δεν έχω γράψει κριτική αν και έχω πάει 5-6 φορές από τότε, είναι πως δεν θέλω να το "κάψω" σαν μαγαζί μετά από κριτική μου. Και το λέω αυτό γιατί μετά από κάθε κριτική, όσο να'ναι θες να γνωρίσεις κάποιο καινούργιο μαγαζί. Εδώ, έκανα πολλές επισκέψεις και το τρέναρα γιατί απολαμβάνω κάθε φορά το φαγητό μου και δεν ασχολούμαι με λεπτομέρειες.

Δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν η επιχείρηση άνοιξε με σκοπό να έχει target group τους ξενύχτηδες του Παρασκευοσαββατοκύριακου ή για να ΄"τσιμπήσει" πελατεία από τα παρακείμενα Strega, Feticcio και Φράουλα. Εύχομαι να είναι αυτόφωτοι! Και νομίζω πως είναι!

Σαν χώρος δεν είναι τίποτα ιδιαίτερος, έχει εξωτερικό χώρο που περιβάλλεται από πλέξιγκλας αλλά δεν θα κρυώσετε τον χειμώνα. Μέσα επίσης είναι πολύ μικρός ο χώρος και δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες πλην της τουαλέτας που είναι αρκετά καθαρή και δεν θα έχετε δυσάρεστες συνέπειες.

Η εξυπηρέτηση πολύ ευγενική, με γνώση του αντικειμένου. Φιλικότατοι και διακριτικοί. Μόνο στην τελευταία μας επίσκεψη είχαμε θεματάκια, κατα 99.9% γιατί το παιδί ήταν στη δουλειά το πολύ 2 μέρες. Ξεχνούσε πράγματα, σέρβιρε τα ποτά στο διπλανό τραπέζι πρώτα αν και είχαμε καθίσει νωρίτερα και φυσικά ξεχνούσε κάποια πράγματα. Το αποκορύφωμα και μέγα φάουλ ήταν που όταν έφερε τα πιάτα μας για να τα σερβίρει, τοποθέτησε τον δίσκο στο διπλανο τραπέζι που καθόντουσαν πελάτες. Λάθη απειρίας. Και κάτι τελευταίο. Νερό νομίζω φέρνουν μπουκάλι χωρίς να ρωτήσουν και το χρεώνουν, αν και στα ψωμάκια μας ρώτησαν πόσα επιθυμούμε γιατί χρεώνονται με το κομμάτι. Κέρασμα δεν παίζει.

- Ο λόγος που πάω είναι φυσικά για το φαγητό! Στις σαλάτες δεν μπορώ να πω πως υπάρχει κάποια που να με ξετρελάνει ούτε σε γεύση ούτε σε φαντασία. Είναι οι γνωστές (σίζαρς, ρόκα, καπρέζε και άλλες 3-4). Κάτι δεν κάνουν καλά και δεν παραγγέλνω συχνά. Φρέσκες μεν αλλά άγευστες.

- Υπάρχουν κάποια ορεκτικά τύπου τορτίγιας και άλλα που δεν θυμάμαι καλά αυτή τη στιγμή γιατί επικεντρώνομαι κάθε φορά στο... ΜΑΚΑΡΟΝΙ! Και μιλάω κυρίως για ριγκατόνι με λάιμ. Κάθε φορά που τρώω λοιπόν ζυμαρικά ΠΟΤΕ δεν μου έχουν έρθει λασπωμένα ούτε σκληρά για να μη μπορώ να τα μασήσω. Η ποσότητα είναι ακριβώς όση χρειάζεται για να ικανοποιηθείς, χωρίς να σκάσεις. Όσο για τη σάλτσα;Πολύ νόστιμη, με τρυφερές μπουκιές χοιρινών φιλέτων, κρεμμύδι (που δεν ακούγεται) σβησμένο με κρασί και λάιμ. Να τα δοκιμάσετε οπωσδήποτε, στα 6.4 ευρώ!

- Εξαιρετικά επίσης και τα ριγκατόνι με κρέμα παρμεζάνας και προσούτο. Βαριά, μπελαλίδικη γεύση που μένει στο στόμα. Οverdose από τυρί, εγώ έριξα και το έξτρα τριμμένο και έσκασα και από τη γεύση και από τη συνταγή. Προτιμήστε τη ένα κρυό χειμερινό βράδυ. Νομίζω η τιμή είναι στα 8.7 ευρώ.

- Κανελόνια ημέρας στα 6.5 ευρώ. Ο φίλος Λε Μεσσάλ ακόμα παραμιλάει από τη γεύση τους. Έρχονται καυτά και ζουμερά, με το τυράκι να λιώνει και να ακούγεται και τον κιμά να είναι πολύ γλυκός και φρέσκος. Απόλυτο value for money.

- Πίιιιτσα! Ναι τη φοβηθήκαμε να πω την αλήθεια αλλά τέτοια μπισκοτένια και κρατσανιστή ζύμη δεν έχω ξαναδεί. Η τιμή της είναι κάτω των 10 ευρώ και η γεύση απόλυτα ισορροπημένη με σωστή αναλογία τυριού και υλικών. Αγαπημένη μου πάντως ήταν με προσούτο και ρόκα.

- Εξαιρετικά και τα μπιφτέκια γαλοπούλας που παίρνει η κοπέλα του φίλου λόγω διατροφής. Ζουμερά και ελαφριά για τον τύπο τους συνοδευόμενα με μπόλικο ρυζάκι (και λίγο καστανό! ).

- Τα ποτά και αναψυκτικά είναι 1 κλικ πιο ακριβά νομίζω για τον τύπο του μαγαζιού. Η μεγάλη βαρελίσια μπύρα αν δεν απατώμαι κοστίζει 5.5 ευρώ οπότε σε φρενάρει για να πάρεις και δεύτερη ώστε να κάνεις κραιπάλη. Τέλος για γλυκά δεν θυμάμαι πολλά πράγματα γιατί ακριβώς δίπλα υπάρχει ζαχαροπλαστείο (το Πρώτο) αλλά κυρίως σε πολύ κοντινή απόσταση βρίσκεται ο Κωνσταντινίδης και τα μιλφέιγ του! Α! Και η Δέσποινα. Μόνο μια φορά είχα παραγγείλει γλυκό χωρίς να θυμάμαι πολλά... οπότε...

Κλείνοντας θα πω.... ΝΑ ΠΑΤΕ! Δεν πρόκειται για επίσημη έξοδο, προσφέρεται για κάτι πιο χαλαρό. Εγώ πάντως κάθε φορά περιμένω πως και πως για να πάω και ευτυχώς έχω βρει κάποιους συμπαραστάτες που έχουν κολλήσει κι αυτοί μαζί του! Μπορώ να μείνω όλη μέρα νηστικός για να περιμένω το βράδυ και να φάω ριγκατόνι και πίτσα...

Και όλο λέω να δοκιμάσω τα τορτελίνια τους αλλά πως....

Μήπως να το αναδείξουμε σε νέο διαμαντάκι ;;;

Σουβλάκι & Σχάρα - Άλιμος, Αθήνα

"Τις κουρτίνες πρόσεχε! "

Σάββατο βράδυ και χωρίς ιδιαίτερη διάθεση για πολλά πολλά, σκέφτομαι να δοκιμάσω κάποιο νέο μαγαζί αλλά όχι από τα πολύ δημοφιλή του σάιτ μας. Νομίζω πως αρχίζω να μπαίνω σε άλλη φάση αυτή την εποχή γιατί καλά τα Φουρνομαγειρέματα πχ αλλά καιρός είναι να ανακλύψουμε και κάτι άλλο που ίσως αξίζει και αυτό κάποια δημοσιότητα.

Η σκέψη λοιπόν ήταν για κρεατικά προς την παραλιακή πλευρά και θυμόμουν καλά την κριτική της φίλης indulge. Αφού έδωσα τα στοιχεία και τις κριτικές στον φίλο που θα πηγαίναμε, πείστηκε να μου κάνει το χατίρι. Τι έμενε μόνο;Ένα τηλέφωνο. Αυτό έγινε στις 21.40 για να πάμε μία ώρα αργότερα. Μας είχαν προειδοποιήσει πως υπήρχε μόνο ένα τραπέζι στην πόρτα και μετά στο πατάρι... Ακούγοντας με διστακτικό στο να κλείσω οριστικά την κράτηση μου, ενήργησαν άμεσα και μου είπαν πως λογικά θα άδειαζαν και άλλα.

Ο φίλος δεν έχει ιδιαίτερα κολλήματα από τη στιγμή που οι κριτικές ήταν καλές. Ο μόνος περιορισμός ήταν στην απόσταση. Δεν ήθελε να τρέχουμε και στα... Μελίσσια! H παραλιακή δεν είχε ιδιαίτερη κίνηση και φτάσαμε πολύ εύκολα για Σάββατο (29/10/2016). Ίσως λόγω 3ημέρου έφυγε αρκετός κόσμος. Η πρόσβαση ήταν πανεύκολη και παρκάραμε ακριβώς απέναντι από το μαγαζί.

Μη φανταστείτε πως πρόκειται για πιάτσα, η Χωριάτικη Ταβέρνα του Στέλιου μάλλον τραβάει τον δικό της δρόμο και έχει το δικό της κοινό στα σίγουρα! Δεν πάει να "κλέψει" πελάτες από άλλες παρεμφερείς επιχειρήσεις ή να γίνει μια εναλλακτική επιλογή σε περίπτωση που δεν βρεις κάπου αλλού καλύτερα.

Μπαίνοντας μέσα λοιπόν, κοντοσταθήκαμε 1 λεπτό μέχρι να μας δουν καθώς όλοι εξυπηρετούσαν. Μας έδωσαν την επιλογή για το τραπέζι στην πόρτα δίπλα αλλά θα κρυώναμε. Ευχαρίστως μας τοποθέτησαν σε διπλανό 4άρι χωρίς να μουτρώσουν που είμασταν 2 άτομα. Καλή εντύπωση λοιπόν.

Κατά τα άλλα ο χώρος έχει αυτό που δηλώνει. Διακόσμηση όπως θα έβρισκες σε ταβέρνες της επαρχίας με διάφορα αντικείμενα που παραπέμπουν σε χωριό. Μια χαρά λοιπόν, όπως και οι καθαρές τουαλέτες. Επιτρέπεται το κάπνισμα και επειδή ο χώρος δεν είναι ιδιαιτέρως μεγάλος, ίσως υπάρξει θέμα. Ακόμα χειρότερο όμως (αν και φανατικός αντικαπνιστής) είναι η χάβρα. Αυτό το συνεχές μπούρου-μπούρου που πλανάται στον αέρα όπου με την προσθήκη χαζογέλιου ίσως σου κάνει ένα κεφάλι καζάνι. Εμάς πάντως όταν φύγαμε βούιζαν τα αφτιά μας. Και κάτι τελευταίο... Κουρτίνες ευτυχώς δεν είδαμε εμείς και γλιτώσαμε την κατσάδα!

Η εξυπηρέτηση είναι καλή. Υπήρξε μια παύση μεταξύ ορεκτικών και κυρίως πιάτων αλλά οκ. Σημειώστε ότι μάλλον τα Σάββατα η πληρότητα αγγίζει στο 100%. Κατά τα άλλα και κέρασμα γλυκού υπάρχει στο τέλος, ενώ και η απόδειξη είναι νομιμότατη. Κάτι έλειπε όμως για να πάρει άριστα. Κατά τη γνώμη μου ίσως χρειαζόταν άλλο ένα άτομο για να εξυπηρετήσει με τους χρόνους καθώς οι σερβιτόροι είναι ευγενικοί και δεν σταματάνε να κινούνται στον χώρο.

O κατάλογος τώρα είναι αρκετά μεγάλος και σίγουρα ικανοποιεί όλα τα κρεατικά γούστα σας! Στα κρεατικά υπάρχουν επιλογές κοτόπουλου (φιλέτο, σουβλάκι, μπιφτέκι, κεμπάπ αλλά και κοτομπουκιές), αρνίσιες επιλογές, χοιρινές, μοσχάρι αλλά εκεί που έπεσε το μάτι μας ήταν στο αγριογούρουνο (πανσέτα 32 ευρώ το κιλό, λουκάνικο στα 5.80 ευρώ). Σαλάτες (χωριάτικη, ρόκα-παρμεζάνα) αλλά και χόρτα-φάβα-γίγαντες, τυριά, ψητά λαχανικά και τηγανιτά (κολοκυθο-τυρο-τοματο κεφτέδες στα 4.40 ευρώ αλλά κατεψυγμένα).

Οι επιλογές μας:

- Ψωμί ψημένο στα 0.80 ευρώ το άτομο. ΟΚ, καταλαβαίνετε!

- Γαλοτύρι στα 3 ευρώ. Σαν γιαουρτοτυρί είναι με εμφανέστατα κομμάτια τυριού. Όχι ιδιαίτερα γευστικό από τη φύση του αλλά αν είστε από 3 άτομα και πάνω είναι οκ για να μη μπουχτίσετε.

- Πατάτες τηγανιτές με τριμένο τυρί στα 3.60 ευρώ. Ζεστές μεν, αχυρένιες δε... ίσως φταίει πως ήρθαν κομμένες σε μεγάλα κομμάτια και δεν ψήθηκαν ομοιόμορφα. Το τυρί δεν πρόσθεσε και κάτι ιδιαίτερο στη γεύση... σίγουρα έχω φάει αρκετά καλύτερες.

- Μερίδα παϊδάκια γάλακτος (250 γραμμάρια) στα 9.80 ευρώ, συνοδεία από πατάτες τηγανιτές. Κατά την άποψη μου έχω φάει και καλύτερα και πιο ζουμερά. Ο φίλος τα τσάκισε βέβαια αλλά θα τα προτιμούσε πιο χοντροκομμένα. Νόμιζω στη Μάνδρα έχω φάει καλύτερα και φθηνότερα. Έστειλα τη φωτό της μερίδας στην φίλη indulge και διαφωνήσαμε στην ποσότητα! Εκείνη τα βρήκε ΟΚ, ο φίλος λέει πως περίμενε πιο γεμάτη μερίδα.

- Πανσέτα αγριογούρουνου στα 9.80 ευρώ. Ήρθαν 4 φιλετάκια με πατάτες τηγανιτές. Νόστιμα μεν και σχετικά ζουμερά, χωρίς να κάνουν ιδιαίτερα γευστικά τη διαφορά. Η τιμή σχετικά αλμυρή. Αν είναι να "παίξουν" στη μέση δοκιμάστε τα!

- Συκωταριά αρνίσια γάλακτος στα κάρβουνα στα 19 ευρώ. Ήρθαν 600 γραμμάρια και χρεώθηκαν 11.40 ευρώ. Αυτά μάλιστα! Ζουμερά, καλοαλατισμένα και ιδιαίτερα γευστικά με το λεμονάκι τους! Έγινε πραγματική μάχη και δεν μας έπιασαν οι ντροπές του τύπου "φάτο εσύ". Τα συγκεκριμένα 5 λεπτά τρώγαμε σαν μοτεράκια! Λουκούμι ήταν και αν ξαναπήγαινα θα έτρωγα πάνω από 1 κιλό. Βάλτε τα στη λίστα.

- 2 μπύρες βαρελίσιες Mythos στα 3.9 ευρώ, ότι πρέπει για τη μάχη.

* Κέρασμα λουκουμάδες με μέλι που ήταν μέτριοι και γιαούρτι με κυδώνι που επίσης δεν άρεσε καθώς το γιαούρτι ήταν στόκος....

Σύνολο με απόδειξη και νερό κανάτας στα 47 ευρώ... πολλά για 2 άτομα για μια απλή έξοδο.

Πρόκειται για μια τίμια επιχείρηση με αρκετό κόσμο που λειτουργεί σε καλά επίπεδα. Για τους γύρω κατοίκους είναι μια καλή επιλογή για να φάνε ποιοτικό κρέας. Εγώ πάλι δεν ενθουσιάστηκα καθώς μπορώ να φάω αντίστοιχα ή και καλύτερα κρεατικά σε Μάνδρα ή Ασπρόπυργο (βλέπε παϊδάκια ή προβατίνα).

Οι επιλογές στην ταβέρνα του Στέλιου είναι αρκετές ακόμα... αν επέστρεφα θα ήταν για συκωταριά και άλλα κρεατικά αλλά όχι για πατάτες. Από ορεκτικά αρκεστείτε σε κάνα λαχανικό ή χόρτο αλλά σαν συνοδευτικά.

Υ. Γ Με χαρά παρατηρώ κάποιους χρήστες να ψηφίζουν διάφορες κριτικές και θα τους παρότρυνα να γράψουν κι αυτοί τις δικές τους για να μπουν και νέα άτομα στο club της παρέας μας! Φίλε Dafy τους χαιρετισμούς μου!

Πολίτικη κουζίνα - Π.Άρεως, Αθήνα

Νέο διαμαντάκι στην Αθήνα;Χμμμ... Αν έγραφα μόνο για την πρώτη μου επίσκεψη μαζί με 3 φίλες, χρήστριες του ΑΣΚ, σχεδόν θα το αποθέωνα. Γι'αυτό λοιπόν και πήρε το εισιτήριο για ΑΜΕΣΗ επόμενη επίσκεψη. Λογικά ήδη οι 2 φίλες θα έχουν γράψει κριτικές για το μαγαζί, μάλιστα έγινε αντικείμενο συζήτησης και με άλλους φίλους. Αλλά επειδή είναι λεπτά θέματα αυτά, θα σας πω για την δεύτερη επίσκεψη που έκανα.

Θα σας έχει τύχει λοιπόν στην εργασία σας να συζητάτε με συναδέλφους για άσχετα θέματα πλην της δουλειάς. Πολιτική, αθλητικα, γκόμενες.... Μέσα σε όλα αυτά, επειδή είμαι κ@λόπαιδο, δείχνω και φωτογραφίες σε συναδέλφους με φαγητά από τις επισκέψεις μου. Kαι ήξερα ποιόν θα χτυπήσω! Τον φίλο ψάλτη που έχει κόλλημα με την Πολίτικη κουζίνα. Το μόνο που έλειπε ήταν η μέρα που θα βρούμε κενή για να πάμε. Έπαιξαν ρόλο και τα διθυραμβικά μου σχόλια και έτσι την Κυριακή 16/10/2016 πήγαμε 14 άτομα. Τώρα πως από 5-6 φτάσαμε τους 14 είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Από στόμα σε στόμα....

Αρχικά να πω πως το μαγαζί το είχα σταμπάρει εδώ και πολλούς μήνες. Κάτι οι άλλες προτεραιότητες μου, κάτι κάποιες άλλες κριτικές από φίλους τους σάιτ για άλλα μαγαζιά, τελικά με έκαναν να αναβάλλω την επίσκεψη μου. Χαίρομαι που υπάρχουν και άλλα τρελοκομεία φίλες και τελικά "ψήθηκαν" να μου κάνουν το χατίρι να πάμε σε ένα εντελώς άγνωστο μαγαζί, χωρίς την παραμικρή πληροφορία πλην των φωτογραφιών στο Facebook.

Οι πληροφορίες μου λένε πως το μαγαζί έχει μάγειρα Τούρκο, μεγαλωμένο στη Σερβία και 2 βοηθούς Κούρδους. Ότι φτιάχνουν είναι χειροποίητο. Και θα συμφωνήσω! Άλλωστε η ποιότητα του φαγητού ήταν που με κέρδισε προσωπικά. Oι πληροφορίες μου επίσης λένε πως κάποια σχέση έχουν με το Λέϊλιμλει και μάλλον μετά κάποιος από τους ιδιοκτήτες, έφυγε για να ανοίξει το δικό του. Αν θυμάμαι καλά, το Λέϊλιμλέι έχει ευαισθησίες σε θέματα προσφυγικά, το ίδιο και το Anadolu. Από εκεί και πέρα όμως, στη δεύτερη επίσκεψη μου, προέκυψαν διάφορα ερωτηματικά.

Αφού έγινε δημοφιλές πλέον στην κοινότητα του ΑΣΚ, ήδη άρχισαν οι πρώτοι φίλοι να προγραμματίζουν επίσκεψη. Κυριακή μεσημέρι λοιπόν και φίλος με την παρέα του που είχε ακούσει τα καλύτερα, φτάνει έξω από το μαγαζί. Βλέπει να το καθαρίζουν ακόμη όμως το θέμα δεν είναι εκεί και δεν μου επιτρέπεται να γράψω κάτι παραπάνω γιατί θα θεωρηθεί δυσφήμιση. Ίσως ΑΝ τύχει ποτέ εκείνος να κάνει επίσκεψη να σας γράψει το τραγελαφικό γεγονός. Έλα όμως που είχα κλείσει τραπέζι για 10+ άτομα το βράδυ. Και τι γίνεται αν μου συμβεί κάτι παρόμοιο;Ευτυχώς δεν είχα τελικά τέτοιο θέμα αλλά ας ξεκινήσω με την εμπειρία της Κυριακής 16/10/2016.

Αφού λοιπόν ξεκουνηθήκανε 11 άτομα από τη Σαλαμίνα και άλλα 3 άτομα από πιο κοντινές περιοχές, φτάνουμε στο μαγαζί. Η πρώτη εικόνα δεν έχει κάτι ιδιαίτερο να επιδείξει, τους είχα προειδοποιήσει για κάτι τέτοιο όμως. Καθίσαμε έξω, με δροσούλα σε έναν χώρο αδιάφορο. Δίπλα μας όμως είναι το Πεδίον του Άρεως, τη νύχτα δεν είναι και ότι καλύτερο σαν εικόνα, όχι όμως και επικίνδυνο μέρος. Πάρκινγκ βρήκαμε πανεύκολα και τις 2 φορές έξω από το μαγαζί. Ο εσωτερικός χώρος επίσης τίποτα το ιδιαίτερο, όπως μπαίνετε αριστερά υπάρχει κάτι σαν καναπεδάκι να το πω (?), σαν καναπές κρεβάτι (?)... κρατήστε πάντως πως σχετίζεται με το περιστατικό του φίλου που πήγε το μεσημέρι.

Ο κατάλογος μεγάλος και με πολλά λαχταριστά πιάτα. Χάσαμε τη μπάλα για το τι να παραγγείλουμε, σίγουρα θα χρειαζόντουσαν 3 επισκέψεις για να τα δοκιμάσουμε όλα. Θα διαβάσατε τις πρώτες κριτικές από τις φίλες, θα συνεχίσω λοιπόν με τη δική μου. Η παραγγελία μας είχε από 2-3 φορές το κάθε πιάτο.

- Εκμέκ στα 0.5 ευρώ/άτομο. Ψωμί που το φτιάχνει ένας κοντινός φούρνος που συνεργάζονται. Καλής ποιότητας, θα μπορούσαν να φτιάχνουν δικές τους πίτες, πιθανολογώ πως δεν γίνεται λόγω εξοικονόμισης χρόνου.

- Εζμέ στα 3 ευρώ. Ντομάτα, αγγούρι, πιπεριά, κρεμμύδι, λεμόνι, isot και pul biber. Θα το ήθελα πιο καυτερό, το ίδιο μου είπε και μια συνάδελφος. Ωραίο και δροσερό αλλά πικάντικο δεν το λες. Μου άρεσε αρκετά πάντως!

- Αρναούτ τζιγέρι στα 8.5 ευρώ. Τηγανιτό μοσχαρίσιο συκώτι, σε μεγάλες μπουκιές, με λεμόνι, λάδι και μαϊντανό, με συνοδεία πατατούλες φούρνου και καραμελωμένα κρεμμύδια. Με καραμελωμένα κρεμμύδια είπα;Ναι, στην πρωτη επίσκεψη. Στη δεύτερη επίσκεψη ένα εγκεφαλικό το έπαθα. Έρχεται η συμπαθέστατη σερβιτόρα και αφήνει το ένα από τα 3 πιάτα μπροστά μου. Βλέπω μια μερίδα που μοιάζει σα να μπήκε κάποιο ποντίκι στην κουζίνα (Ελένη εσύ;) και έφαγε το μισό. Πραγματικά, αν μπορούσα να σας δείξω τις 2 φωτογραφίες από τις επισκέψεις μου, θα καταλαβαίνατε τι εννοώ. Μισή μερίδα σχεδόν! Αφήστε και το άλλο. Ρωτάω την κοπέλα πριν καν το δοκιμάσω "Τα καραμελωμένα κρεμμύδια που είναι;"... και μου λέει "Σήμερα ο μάγειρας είπε να κάνει τη συνταγή διαφορετικά". Δεν θα έπρεπε τουλάχιστον να ενημερωθούμε;Και σιγά τη συνταγή. Η μόνη διαφορά ήταν η έλλειψη κρεμμυδιών. Τραγανό συκώτι πάντως και ζουμερό μέσα, οι πατατούλες πολύ καλές... η τιμή not value for money. Αξίζει πολύ σαν πιάτο αλλά....

- Πατάτες τηγανιτές στα 3 ευρώ η μερίδα. Θα μου πείτε "Καλά πήγες εκεί για πατάτες;"... πολύ νόστιμες και καλοψημένες πάντως! Αν πεινάς πολύ τις καταπίνεις!

- Λεχματζούν στα 6 ευρώ. Πολύ νόστιμο για τα γούστα μου, με ζουμερό και μυρωδάτο κιμά. Στην πρώτη επίσκεψη η πίτα ήταν άψητη, στη δεύτερη ήταν πολύ βελτιωμένη. Έρχεται σε ξύλινη τάβλα. Αγαπημένο πιάτο. Ο σχολιασμός της φίλης Ucook είναι πολύ εύστοχος.

- Πήραμε κάτι σαλάτες που δεν θυμάμαι και ιδιαίτερες λεπτομέρειες, ήταν φρέσκες πάντως για συνοδευτικές οκ, αν και σε τέτοιο μαγαζί δεν τις προτιμώ.

- Αβγά με καβουρμά στα 7 ευρώ. Ζουμερά και με τον κρόκο να σπάει εύκολα, ο καβουρμάς οκ αλλά για 7 ευρώ μάλλον πολλά, αν και νομίζω 3 αβγά είναι στη μερίδα. Έλειπε μια πινελιά για να το κάνει ξεχωριστό, κάποιο υλικό...

- Πατσάνγκα στα 7 ευρώ. Αν θυμάμαι καλά είναι σαν ρολό, τυλιχτό με παστουρμά και μπόλικο κίτρινο τυρί. Κόλαση! Καυτό, μυρωδάτο... σπάει μύτες! Κάποιος πήρε και 2 μερίδες για το σπίτι. Μερίδα με 2 κομμάτια, αν είστε τραπέζι 2 ατόμων ΟΚ, αν είστε όμως παραπάνω παραγγείλτε κι άλλο.

* Kέρασμα 2 γκιουζλεμέδες. Τρίγωνες ή τετράγωνες πιτούλες με γέμιση τυριού και αυγού. Μας ήρθαν σαν σχήμα κρέπας, πιο τραγανό φύλλο και αρκετή γέμιση αλλά πολύ αλμυρή για τα γούστα μου. Δε νομίζω πως αγαπήθηκε ιδιαίτερα, ήρθε και προς το τέλος του δείπνου.

- Ποικιλίες κρεατικών (2) στα 35 ευρώ, για 4 άτομα. Γελάει ο κόσμος.... Πως είναι δυνατόν να χορτάσεις με 4 σούβλες κρέας και 4 μπουκιές από μπιφτεκάκια;Η συνταγή είναι απλή. Βάζουμε μια μεγάλη πιατέλα. Τοποθετούμε σε βάση, μπόλικο πλιγούρι και μπόλικο ρύζι μπασμάτι. Αυτή είναι η βάση. Περιμετρικά βάζουμε πιτούλες, τομάτα και πιπεριές ψημένες. Και τι έχουμε μέσα;Ένα κεμπάπ, μια σούβλα κοτόπουλο,4 μπουκιές μπιφτεκάκια, μια σούβλα συκώτι, μια ψαρονέφρι και μια κρέας. Τα κρέατα ζουμερά και νόστιμα πολύ, εγώ θέλω συκωτάκι! Αυτά όμως είναι για 4 άτομα όταν μια μερίδα σε ανταγωνιστικά μαγαζιά κάνει 8-9 ευρώ με 4 σούβλες;Ας βρουν άλλη ονομασία και φυσικά σε καμία περίπτωση δεν είναι για 4 άτομα επειδή φορτώνουμε φθηνότερα υλικά (πλιγούρι, ρύζι). Εξωφρενική τιμολόγηση.

- Μελιτζάνες τυλιγμένες με τυρί. Το τυρί σαν κρέμα, νόστιμο αποτέλεσμα. Τιμή στα 5-6 ευρώ, τεμάχια 4. Λιώμα οι μελιτζάνες.

- Χασάν Πασά κιοφτέ στα 8.5 ευρώ. Αυτό το πιάτο δεν θυμόταν κανείς να το έχει παραγγείλει. Χαμένο δεν πήγε αλλά δεν κέρδισε και τις εντυπώσεις. Μπιφτέκι με πουρέ ξαπλωμένο πάνω του, λουσμένο με κόκκινη σάλτσα. Δεν κέρδισε τις εντυπώσεις γιατί γενικώς η σύνθεση του είναι βαριά. Γλυκιά σάλτσα, ΟΚ πουρές αλλά μαζί με το μπιφτέκι... ΜΠΟΥΜ!

- Χουνκιάρ μπεγεντί στα 9.5 ευρώ. Βελούδινος πουρές μελιτζάνας, μαστιχωτός και τυρένιος, φάρμακο για το στομάχι. Το κοκκινιστό μοσχαράκι επίσης λιώμα (αν και την πρώτη φορά ήταν αψεγάδιαστο, τη δεύτερη κάποια κομμάτια ήταν λίγο λαστιχένια), βοηθούσε και η ωραία σαλτσούλα. Ο ψάλτης μας ξετρελάθηκε! Τιμή value for money. Aξίζει!

- Ημίγλυκα και κόκκινα κρασιά στα 9 ευρώ το λίτρο.
- Μπύρες (Κάϊζερ στα 3.5 ευρώ, Βεργίνα 2.5) 500άρες. Η Βεργίνα Red στα 4.5 ευρώ.

Κάποιες μπύρες και κρασιά μας κεράστηκαν.

ΠΑΥΣΗ! Αν ξέχασα κάτι συγχωρήστε με. Πάμε στη ναυαρχίδα του μαγαζιού.

- Κιουνεφέ καταϊφι στα 6.5 ευρώ η μερίδα που ικανοποιεί 2 άτομα. Ρωτάω τον μάγειρα και μου προτείνει ένα τεράστιο ταψί που θα το έφτιαχνε εκείνη την ώρα, οπότε θα χρειαστεί τουλάχιστον μισή ώρα να το παραγγείλετε νωρίτερα. Μαζί με 2 μερίδες για έξω, μας χρεώθηκε 52 ευρώ, τιμούλα τσουχτέρη. Πληρώνεις το θεαθήναι. Καυτό και με μπόλικο σιρόπι, ότι πρέπει για μια κρύα νύχτα του χειμώνα. Πραγματικά νόστιμο, πρέπει να το δοκιμάσετε. Το σιρόπι όλα τα λεφτά.

- Πριν ετοιμαστεί το κιουνεφέ, ζήτησα λίγο μπακλαβά. Και εδώ έχουμε παρανόηση. Στην πρώτη επίσκεψη αλλά και στην επίσκεψη της αδελφής μου 2 μέρες αργότερα η μερίδα είχε 8 μπουκίτσες. Στην ενδιάμεση επίσκεψη μας μας έφεραν πιατάκια (4 ή 5) με 4 μπουκίτσες και χρεωθήκαμε 4 επί 6 ευρώ,24 ευρώ. Μάλιστα είχα πει στην αδελφή μου να ρωτήσει και της κάνουν "8 κομμάτια". Θεωρώ σοβαρό το λάθος τους γιατί φούσκωσε ο λογαριασμός από τα γλυκά. Νοστιμότατα και βουτυράτα τα μπακλαβαδάκια με φυστίκι Αιγίνης.

Σύνολο για 14 άτομα στα... 397 ευρώ, με δελτίο παραγγελίας.

Η εξυπηρέτηση από την κοπέλα ήταν άψογη (μόνο κάποια στιγμή την ψάχναμε όταν θέλαμε νερό), με χαμόγελο και με ταχύτητα. Ευγενέστατη! Μάλιστα με θυμήθηκε από την πρώτη επίσκεψη. Ο μάγειρας που κάποια στιγμή εμφανίζεται στα τραπέζια, επίσης γάτος και επικοινωνιακός. Μάλιστα για το κιουνεφέ με πήρε στην κουζίνα για να μου δείξει τι μέγεθος θα παρασκευάσει. Κατά τα άλλα όμως γιατί πρέπει να τα λέμε όλα, στις δικές μου επισκέψεις απόδειξη δεν είδα. Να την είχαν κόψει και να μην την είδα;Μπορεί. Στης αδελφής μου πάλι εμφανίστηκε κανονικά! Δεν ξέρω τελικά τι τακτική ακολουθούν, σχολιάστηκε αρνητικά όμως από κάποιους φίλους στην παρέα.

Κλείνοντας θα πω πως:

Το Αναντολού ενθουσίασε εμένα, τη Ucook και την TOMIE. Άρεσε πολύ και στον φίλο ψάλτη. Δεν άρεσε όμως και σε κάποιους (πχ την αδελφή μου). Εγώ θα μπορούσα να το θεωρήσω διαμαντάκι σε σχέση με την κουζίνα του αλλά από την άλλη έχω παράπονα.

1) Θα πρέπει να υπάρχει σταθερότητα σε ότι κάνουν. Δεν γίνεται τη μια να βλέπω 8 μπακλαβαδάκια και την άλλη 4 στη μερίδα, όταν μάλιστα χρεώνονται και 6 ευρώ η μερίδα.

2) Μην ξεχνάμε πως πρόκειται για μαγαζί με προσφυγικές ανησυχίες. Όταν λοιπόν με χρεώνεις 8.5 ευρώ τη μερίδα, πρέπει να το υποστηρίξεις σε όλα τα επίπεδα και δεν αναφέρομαι μόνο στην ποιότητα. Ο χώρος δεν έχει να προσφέρει τίποτα, παρ'όλα αυτά βλέπω πως έχει φανατικό κοινό!

3) Με τα 28.5 ευρώ που βγήκε το κόστος κατ'άτομο μια φίλη μου είπε "Με τα ίδια λεφτά τρώγαμε στο Μικρολίμανο και βλέπαμε και θάλασσα". Και δεν μπορώ να πω ότι είχε άδικο.

Πρέπει λοιπόν να αναθεωρήσουν κάποια κακώς κείμενα που αναφέρθηκαν στην κριτική μου. Αν ψάχνετε μόνο το φαγητό τότε ΝΑΙ να πάτε. Μπορούν να αναδειχθούν πολύ ψηλά στο παρόν σάιτ. Δουλειά και διορθώσεις χρειάζονται, δεν πρέπει να θυσιάζονται όλα στον βωμό του κέρδους....

Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Το πολύ το Κύριε ελέησον το βαριέται και ο παπάς. Ή μήπως όχι;

Πολλά μαγαζάκια έχουν αναδειχθεί κατά καιρούς από το σάιτ (τις καλές εποχές του), ένα από αυτά είναι και τα Φουρνομαγειρέματα. Τι δεν μου "καθόταν" καλά;Αν μπορώ να το παραθέσω έτσι. Λοιπόν, αυτό που δεν μπορούσα να διαχειριστώ στο μυαλό μου ήταν πως όλοι το εκθείαζαν. Προσοχή όμως, εκ του αποτελέσματος το μαγαζί δικαιώνεται απλώς κάποιες φορές πρέπει να κρατάμε μικρό καλάθι. Εννοείται πως σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογούνται οι αρνητικές κριτικές, μετά την πρώτη επίσκεψη μου. Έτσι είναι η ζωή... θα αποκτήσεις και haters.

Δεν θα αναφερθώ στην επίσκεψη που κάναμε κάποιο παρεάκι των χρηστών του ASK αν και κάποιοι ΔΕΝ αξιώθηκαν καν να απαντήσουν στην πρόσκληση μας. Ας είναι.... Θα σας μιλήσω για την επίσκεψη που έκανα ημέρα καθημερινής με δύσκολο κοινό. Γονείς, που ειδικά αν είναι καθημερινή δεν έχουν όρεξη για μετακινήσεις καθώς τρέχουν όλη μέρα για δουλειές, αλλά και την αδελφή μου που σχόλασε εκείνη την ώρα από φροντιστήριο ξένων γλωσσών στο κέντρο της Αθήνας.... και τι σύμπτωση, ο ιδιοκτήτης του είναι έγκριτο μέλος του Ask4food, με τον μεγαλύτερο αριθμό έμπιστων.

Ο χώρος όπως έχετε διαβάσει, είναι αμφιλεγόμενος. Σε άλλους αρέσει πολύ και τους θυμίζει την παιδική τους ηλικία ενώ σε άλλους δεν αρέσει ιδιαίτερα και θεωρούν πως θα μπορούσε να γίνει κάτι καλύτερο. Αν είστε λάτρεις των κόμικ θα σας αρέσει. Επειδή δεν γνωρίζουμε όλα τα μυστικά των επιχειρήσεων όμως, έχετε σκεφτεί τι έχουν κάνει οι ιδιοκτήτες σε σχέση με την υγιεινή;Μάλλον όχι, και για να είμαι δίκαιος... γιατί να σας ενδιαφέρει;Για να μη μακρυγορώ, θα πω πως κάνουν ότι είναι δυνατόν για να να τηρούνται όλοι οι κανόνες υγιεινής. Άλλωστε υπάρχει σχέση και με το βασικό τους επάγγελμα.

Εγώ πλέον, όταν ακούω Φουρνομαγειρέματα για 2 πράγματα είμαι σίγουρος. Το πρώτο είναι η εξυπηρέτηση. Mιλάμε για 3 υπέροχους ανθρώπους που πραγματικά χαίρονται να σε εξυπηρετήσουν. Νομίζω πως το μυστικό στην όλη υπόθεση είναι πως δε το κάνουν για βιοποριστικούς λόγους αλλά γιατί είναι το μεράκι τους και η "διασκέδαση" τους. Πως εμείς οι χρήστες στο ΑΣΚ βγαίνουμε έξω για να φάμε;Ε, αυτοί έχουν το μαγαζί για να περνάνε καλά και να ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ, είτε φτιάχνοντας διάφορες συνταγές στην κουζίνα τους, είτε μετά στη σάλα προσπαθούν να δημιουργήσουν ανθρώπινες φιλίες. Όπως και να έχει, τα καταφέρνουν μια χαρά κρίνοντας πως όλοι οι χαρακτήρες δεν είναι το ίδιο.

Να ξέρετε πως πάντοτε έχουν στο μυαλό τους κάποιο κέρασμα, λίγο κρασί για παράδειγμα και σίγουρα δικό τους γλυκό και μαστίχα. Όπως μου εκμυστηρεύτηκαν, ελάχιστες φορές δεν έχουν προσφέρει γλυκό λόγω παράλειψης... μια από αυτές ήταν στη δική μου επίσκεψη. Δεν θα περιγράψω κάτι άλλο γιατί θα νομίσετε πως κάνω αγιογράφημα.

Στα του φαγητού τώρα... τι να πω;Ανά διαστήματα δημιουργούν νέες συνταγές και γενικώς επειδή είναι ανήσυχα πνεύματα, την ψάχνουν τη δουλειά. Δεν θυμάμαι κάτι από αυτά που δημιουργούν ΝΑ ΜΗΝ είναι χειροποίητο και αγνό. Γι'αυτό και δικαιολογούνται κάποιες τιμές "ελαφρώς τσιμπημένες" σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Ότι και να φας, δύσκολα θα σε πειράξει στο στομάχι. Και μπορεί τα περισσότερα εύσημα να τα παίρνει ο Νίκος όμως η βοηθός του, μια γλυκύτατη ΚΥΡΙΑ, η "σουσουράδα" σεφ ξεκινάει πολλές φορές την όλη προετοιμασία και έχει και δικές της συνταγές.

Επειδή είχα αργήσει στη συνάντηση των φίλων λόγω του ωραρίου εργασίας μου, πολλά πιάτα δεν τα έφαγα, μη βαράτε! Το χουνκιάρ το είχα παραγγείλει νωρίτερα!

- Ζυμωτό ψωμί στα 0.90 ευρώ το άτομο. Περιποιημένο, χωρίς να δίνω σημασία σε αυτό. Προσφέρεται με ένα ντιπάκι με βάση την πατάτα. Στους περισσότερους αρέσει.

- Μελιτζανοσαλάτα σπιτική στα 3.5 ευρώ. Ιδιαίτερη γεύση που δεν έχει σχέση με τις άθλιες του εμπορίου. Ακόμα και εγώ που δεν είμαι καθόλου φαν, τη δοκίμασα και τη βρήκα ευχάριστη. Γεύση πιο τραχιά, χωρίς να καταλαβαίνεις ιδιαίτερα τα κομμάτια της μελιτζάνας (θετικό για εμένα αυτό).

- Σαλάτα New Age στα 6.5 €. Λάχανο, ηλιόσπορος, σταφίδα, αποξηραμένο
σύκο, sauce βερύκοκο. Παρ'ότι το λάχανο δεν είναι ιδιαίτερα αγαπητό αλλά και ουδέτερο σαν λαχανικό, εδώ βρήκαμε μια καλοετοιμασμένη και γλυκιά ισορροπημένη σαλάτα με καλά υλικά. Το σύκο είναι νομίζω το touch που μου άρεσε περισσότερο. Ποσότητα πολύ καλή για 4 άτομα. Ανακατέψτε λίγο τα υλικά για να μοιραστούν στο πιάτο.

- Πατάτες Crispy “σαν τηγανητές” στα 3.8 €. Πατάτες φούρνου με αρωματικά και φρυγανιά, τραγανές “σαν τηγανητές”. Όντως για μη τηγανιτές είναι μια χαρά και πιο ελαφριές. Δεν ξετρελαίνομαι ούτε για το συγκεκριμένο ορεκτικό, η αδελφή μου όμως σιγά-σιγά τις έτρωγε με το χέρι χωρίς να καταλάβουμε οι υπόλοιποι πως τελείωσαν! Τις λάτρεψε.

- Ρεβυθάδα στα 4.8 ευρώ με αρκετό ζουμάκι και με σκελίδες κρεμμυδιού από πάνω. Αυτός που την έφαγε είπε πως παραπέμπει σε Σιφνέικη με ότι συνεπάγεται αυτό για τους λάτρεις της!

- Κειμά Γιαουρτλού στα 5.5 €. Χειροποιητη πίτα με κιμά και γιαούρτι μυρωδάτο. Απλά φανταστική. Νίκο να την κάνεις πιο μεγάλη! Δική τους μαλακή πιτούλα που πιο πολύ παραπέμπει σε πίτα σουβλακιού, όχι τόσο μαλακή όμως. Μυρωδάτος και ζουμερός, αγνός κιμάς που απλώς καταπίνεται. Άνετα τρώω μία μόνος. Το γιαούρτι είναι το απαραίτητο συνοδευτικό.

- Πίτα στα 5.5 €. Πίτα με φύλλο κουρού, κίτρινα τυριά, καπνιστό μπούκοβο και μπέικον. Συνοδεύεται με sause ροκφορ. Τι υπέροχο ψήσιμο που έχει από την αγαπήμενη μου σουσουραδίτσα! Τα τυριά λίγο πιο κρεμώδη από όσο περίμενα, χωρίς να με χαλάνε καθόλου. Και πραγματικά καθόλου βαριά αν δείτε τα παραπάνω υλικά που έγραψα. Πολύ crunchy, ενώ η σως παρ'ότι έχει ροκφόρ που το σιχαίνομαι, δίνει απλώς την αίσθηση του χωρίς να σε αποτρέπει να το δοκιμάσεις. Θα ήθελα να δοκιμάσω φυσικά και κάποια άλλη παραλλαγή της σως, με κάποιο άλλο τυρί.

- Σαγανάκι τύριου στα 5.5 €. Σαγανάκι αλμυρού τυριού, σε κρούστα δημητριακών και καρύδι. Συνοδεύεται με γλυκό του κουταλιού καρότο. Απόλυτη ισορροπία του γλυκού καρότου με το πολύ αλμυρό τυρί. Νομίζω το τυρί ειναι κεφαλογραβιέρα Σπερχειάδος, πασπαλισμένη με τριμμένο καρύδι. Ωραίο συνοδευτικό για να βρίσκεται στο τραπέζι.

- Μελιτζάνα στον πηλό στα 5.5 €. Μελιτζάνες κοκκινιστές με φέτα. Πολυ γλυκό πιάτο, μελωμένο βασικά καθώς παίζουν τον ρόλο τους τα κρεμμύδια. Η μελιτζάνα φρεσκότατη... το μόνο που χρειαζόταν σύμφωνα με την παρέα ήταν κι άλλο τυράκι για να σπάσει την τόση γλυκύτητα.

- Κεφτεδάκια με κόκκινη σάλτσα στα 5.5 €. Ωραίο και κοκκινιστό πιάτο! Θα ήθελα λίγο πιο πηχτή τη σάλτσα και να είχαν λίγη φετούλα για να ενισχύσουν τη γεύση. Τα κεφτεδάκια πολύ κρεατένια χωρίς περίεργες προσμίξεις, αφράτα και νοστιμότατα!

- Hünkâr beğendi στα 11.8 €. Μοσχάρι κοκκινιστό μαριναρισμένο σε κοκκινο κρασι, κανέλλα, μπαχάρι, δάφνη, και κύμινο. Συνοδεύεται από πουρέ καπνιστής μελιτζάνας με μπεσαμέλ και τυρί. Έρχεται αχνιστό και φρεσκοφτιαγμένο. Αρκετά τυρένιο, με αισθητή τη γεύση της μελιτζάνας. Θα το προτιμούσα λίγο πιο βελούδινο στην υφή αλλά πραγματικά είναι πολύ καλό πιάτο. Το μοσχάρι λιώνει στο στόμα, πολύ καλής ποιότητας. Από τα καλύτερα που έχω φάει και... βαρύ χαρτί του μαγαζιού μαζί με....

- ΤΟ ΚΟΤΣΙ (του Κοκοτση). Κότσι χοιρινό χωρίς λίπος [700 gr. ] με κρούστα μουστάρδας & δενδρολίβανο στα 16.8 €. Συνοδεύεται με πατάτες φούρνου. Πραγματικό λουκούμι και όντως ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ που έχω φάει. Κόβεται με το πιρούνι και τρώγεται μετά μανίας! Ακόμα και η πέτσα του είναι νοστιμότατη, ενώ και οι πατατούλες φούρνου στέκονται στο ύψος του πιάτου. Στη συνάντηση πήγα τουλάχιστον 2 ώρες αργότερα αλλά οι φίλοι μου είχαν κρατήσει και ακόμα ήταν μαλακό. Καμία σχέση με μπυραρίας που έφαγα το καλοκαίρι και για να κόψω την πέτσα χρειάστηκε πριόνι. Αν το πέταγα στον τοίχο, θα έσπαγε ο τοίχος. Στα Φουρνομαγειρέματα προετοιμάζεται με αγάπη και μάλιστα μας κεράστηκε!

- Ημίγλυκο κρασί ρόζε στα 4.5 ευρώ τα 500 μλ. Ξεχνάω πόσο πίνω και πόσο τα παιδιά μου κερνάνε. Είναι σχεδόν ίδιου επιπέδου με το Δράμι και ΠΟΛΥ καλύτερο από την πρώτη επίσκεψη μου. Μπράβο!

- Κάτι σόδες, αναψυκτικά κλπ είναι πάντα στο πρόγραμμα.

* Κέρασμα μους χαλβά και ένα γιαουρτογλυκό με σοκολάτα αν ενθυμούμαι. Μια χαρά για κλείσιμο, περιμένω κάποιο νέο που θα βάλουν που.... σε κάνει να αναπολείς την παιδική σου ηλικία.

Κλείνοντας τι να πω;Η περιοχή δεν είναι δημοφιλής για να έχουν περισσότερο εν δυνάμει κοινό, παρ'όλα αυτά το Ask4food έχει βοηθήσει το μαγαζί να στεθεί στα πόδια του. Τουλάχιστον πσκ υπάρχει πολλή πελατεία και χαίρομαι γι'αυτό γιατί οι ιδιοκτήτες αγαπούν το μαγαζί και νοιάζονται για τους πελάτες. Και είναι σημαντική τους επιτυχία που κάναμε μια συνάντηση των φίλων του σάιτ, χωρίς μεσάζοντες και χωρίς ιδιοτέλεια. Ήταν απλώς η πρώτη επιλογή μας. Κάτι δεν λέει αυτό;

Υ. Γ Φίλε Fratello, αν και δεν θέλω να απευθύνομαι προσωπικά, σε καλώ να το επισκεφθείς γιατί η άποψη σου έχει μεγάλη βαρύτητα. Σκέψου μόνο ότι θα περάσεις το ίδιο καλά όπως και στο Vino Etcetera (και πολύ χάρηκα που σου άρεσε). Εμείς πλέον νιώθουμε στα Φουρνομαγειρέματα σαν στο σπίτι μας! Σκοπός μας δεν είναι να γράψουμε κριτική αλλά να φάμε καλά!

Ελληνική κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Θυμάμαι το ντεμπούτο μου στο σάιτ ότι ξεκίνησε από το Δράμι στην Αγιά Βαρβάρα, μαγαζί που δεν το γνώριζα αλλά είχε διαφημιστεί από στόμα σε στόμα. Θυμάμαι πως είχα γράψει με greeklish, είχα ενθουσιαστεί με την είσοδο μου στο σάιτ και τελικά παρέμεινα ως τώρα. Όλα έχουν up and down. Kάποτε βρίσκεις διάθεση για όλα, κάποτε βαριέσαι, κάποτε ξενερώνεις. Μια τέτοια φάση δεν ήταν μόνο η σχέση μου με το σάιτ αλλά και η σχέση μου με το Δράμι.

Ενθουσιασμός στην αρχή για κάτι που τα συνδύαζε όλα (όπως και καλά γεγονότα στην προσωπική μου ζωή), εμπιστοσύνη στη συνέχεια με κάμποσες επισκέψεις και τελικά ξενέρωμα... Αυτά όμως αφορούν το μαγαζί της Αγιάς Βαρβάρας. Όταν ξανακάνω επίσκεψη εκεί ίσως πω παραπάνω λεπτομέρειες.

Το Δράμι λοιπόν, εξαργύρωσε την φήμη του και δοκίμασε να κάνει το μεγάλο βήμα σε μια μεγάλη πιάτσα. Πολύ δύσκολος ο ανταγωνισμός αλλά και περισσότερη αίγλη το να βρίσκεσαι σε πιο in περιοχές και όχι στα πιο... "μπασκλας" (αν και εμένα προσωπικά καθόλου δεν με χαλάει) δυτικά προάστια. Ομολογώ πως ο φίλος Jim δεν είχε ενθουσιαστεί και με είχε βάλει σε σκέψεις αν πρέπει να το επισκεφθώ. Διαβάζοντας δε και την κριτική της φίλης Τίνας, φοβήθηκα ακόμα περισσότερο. Το Δράμι δεν ήταν η πρώτη μας επιλογή, συνδύαζε όμως πολλά διαφορετικά πιάτα για την παρέα, μιας και κάποιοι κάνουν διατροφή. Έτσι κάτι Bahaar, Μακαρόνι (που πρέπει επιτέλους να γράψω γι'αυτό! ) και Σαρδελάκι τα αφήσαμε για άλλη φορά.

Τρίτη 4/10 και ώρα 22.00 αποφασίσαμε 4 άτομα να κάνουμε την επίσκεψη μας μετά από μια κουραστική προπόνηση (οι 2). Νόμιζα πως το μαγαζί βρίσκεται παράλληλα από τις γραμμές του τραμ αλλά τελικά ήταν το Mezze, κάποια στιγμή θα το επισκεφθώ και αυτό. Το πάρκινγκ δεν μας δυσκόλεψε, αυτό που με έβαλε σε σκέψεις ήταν πως ίσως τελικά η βραδιά μας κατέληγε σε Βατερλώ. Πολύ λίγες παρέες αναλογικά με τον πολύ μεγάλο χώρο του....

Πολύχρωμο, καθαρό μαγαζί με λευκά (στην πλειοψηφία) και κόκκινα τραπεζοκαθίσματα και ξύλινο πάτωμα. Λαδόκολλeς αντί για σουπλά και κλασικές συσκευασίες Κύκνος. Η διακόσμηση στο ίδιο στυλ με το αδελφάκι του, κουζίνα ημιανοιχτή που κάτι μπορείς να παρατηρήσεις και μπόλικες συσκευασίες με προιόντα που ήταν κάποτε νεωτερισμός στη διακόσμηση, σαν μπακάλικο. Εμένα προσωπικά μου αρέσει! Έχει από μπύρες μέχρι κακάο ΙΟΝ και γυάλες με γλυκό του κουταλιού. Το μόνο "αρνητικό" ήταν πως ο χώρος ήταν ανοιχτός και το αεράκι φυσούσε δυνατά (κάποιος ήταν κρυωμένος).

Η εξυπηρέτηση από την άλλη ήταν ΑΨΟΓΗ! Δεν ξέρω αν διάβασαν τις κριτικές και αναθεώρησαν ή αν έχουν κάποια πτώση στην πελατεία και αυτό τους έχει ταρακουνήσει, πάντως σε εμάς φέρθηκαν (ίσως και λόγω μικρής προσέλευσης) πάρα πολύ καλά. Από την ευγενική προσέγγιση των σερβιτόρων, με χαμόγελο αλλά χωρίς δουλοπρέπεια μέχρι όλες τις νόμιμες αποδείξεις τους από την πρώτη στιγμη και... το κέρασμα άλλων 250 μλ ημίγλυκου κρασιού από τον υπεύθυνο αφού μια μικρή ποσότητα από το προηγούμενο, έπεσε λόγω αέρα χωρίς να ευθύνονται αυτοί ενώ ήθελαν να μας καθαρίσουν και όλο το τραπέζι. Δεν έχω κάτι άλλο να πω, πάντως μας έκαναν να αισθανόμαστε άνετα και πολιτισμένα, λειτούργησαν πολύ καλά. Η μόνη χαζομάρα είναι στην τιμολόγηση του καταλόγου. Θεωρήσαμε χαζό πχ να κάνει κάποιο πιάτο 6.95 ευρώ, όπως και η πλειοψηφία να τιμάται έτσι... με.95.... Στρογγυλοποιείστε τα καλύτερα.

Ο κατάλογος είναι μεγάλος και με επιλογές που πραγματικά δεν ξέρεις τι να πρωτοδιαλέξεις! Οι φίλοι έπαθαν κοκομπλόκο και δεν ήξεραν τι να πρωτοδιαλέξουν! Παραγγείλαμε 6 πιάτα αλλά αν μπορούσαμε θα είχαμε πάρει άλλα τόσα. Χορτάσαμε με το μάτι. Υπάρχουν θαλασσινές επιλογές, αν και ποτέ δεν έχω δοκιμάσει καθώς δεν θεωρώ πως είναι στο στυλ του μαγαζιού. Μπορεί να κάνω λάθος βέβαια. Χταπόδια, γαριδομακαρονάδες, γαρίδες, μπακαλιάροι κλπ. Εγώ πάντα επικεντρώνομαι στα κρεατικά. Ας δούμε τι παραγγείλαμε αυτή τη φορά, αφού κάποια στιγμή θα ξαναπάμε:

- Στην αρχή ρωτάνε αν θέλουμε ψωμί με πελτέ τομάτας. Είπαμε ναι και χρεωθήκαμε με 3.6 ευρώ για ένα αχνιστό καρβελάκι με τον πελτέ πάνω σε ξύλινη τάβλα. Οι υπόλοιποι το καθάρισαν σε χρόνο dt.

- Σαλάτα Δράμι στα 7.95 ευρώ. Πανδαισία λαχανικών με ρόκα, μαρούλι, ψητά λαχανικά και γραβιέρα Κρήτης. Τιμήθηκε δεόντως και ήταν όσο γλυκιά έπρεπε για τα γούστα μου. Αρκετή ποσότητα, φρέσκα λαχανικά και πινελιές κόκκινης πιπεριάς!

- Πατάτες Περίεργες στα 3.70 ευρώ. Στον κατάλογο αναγράφονται ως "η άλλη εκδοχή της πατάτας". Τηγανισμένες με τη φλούδα τους. Σιγά τα λάχανα. Οκ απλώς.

- Σαγανάκι τυρί στα 5.95 ευρώ.3 τριγωνικά, καλά κομμάτια. Τα 2 ήταν με κεφαλοτύρι "Κιθαιρώνος" και το άλλο με "παστέλι" φέτας. Μαστιχωτά και υπέροχα τα 2 ενώ και η φέτα ήταν αρκετά καλή με το σουσάμι. Πολύ καλή επιλογή και vfm.

- Τυρολουκουμάδες στα 6.80 ευρώ.7 νοστιμότατα τεμάχια που τα δοκίμαζα συχνά και στο αδελφάκι του. Πολύ ωραία ζύμη, όχι πολύ τραγανή, χωρίς λαδίλα και με πραγματικά πλούσια γεύση τυριού. Ίσως οι καλύτεροι που έχω δοκιμάσει. Στανταράκι.

- Πίτα μουσακά στα 6.95 ευρώ. Κατ'αρχάς πολύ ωραία παρουσίαση. Πρόκειται για μουσακά τυλιγμένο σε τραγανό φύλλο κρούστας και τριμμένη πατάτα σαν μακαρόνι style. Zουμερός κιμάς, μπεσαμέλ όση χρειάζεται για να πλαισιώσει τη συνταγή και μια ωραία αίσθηση τυριού σαν τελική επίγευση. Άρεσε πολύ!

- Φωλιά κοτόπουλου στα 10.95 ευρώ. Περιβάλλεται περιμετρικά από φύλλο καταϊφι και μέσα υπάρχει καπνιστή μελιτζάνα, καπνιστό τυρί και ζουμερό φιλέτο κοτόπουλο. Από πάνω λίγη πάπρικα. Το μόνο που είχαμε να κάνουμε ήταν σπάσουμε το φύλλο καταϊφι και να "παντρέψουμε" τα υλικά. Μάχη έγινε.

- Μπύρα Άλφα ποτήρι 500 μλ στα 3.70 ευρώ, παγωμένη.

- Κρασί ροζέ 500 μλ στα 4.95 ευρώ. Δεν άκουσα άσχημα λόγια.

- 2 επί 250 μλ ημίγλυκο κρασί, μου κέρασαν το δεύτερο,2.75 το 250άρι. Όπως το θυμόμουν! Άριστο, ένα κλικ καλύτερο από τα υπόλοιπα (βλέπε Φουρνομαγειρέματα πχ).

- Νερό εμφιαλωμένο στα 1.90 ευρώ.

- 2 τατλού σοκολάτας στα 3.80 το καθένα. Σοκολατένιο γλυκό, τύπου πάστας. Δεν μας ξετρέλανε στην πρώτη μπουκιά αλλά τελικά ήταν ευχάριστο λόγω σοκολάτας. Σε σχέση με τα καλούδια του καταλόγου, περιμέναμε κάτι πιο νόστιμο.

* Κέρασμα σφηνάκια μαστίχας.

Σύνολο στα 66.80 ευρώ, τιμή αρκετά καλή για την προσφερόμενη σχέση ποιότητας-τιμής.

Κλείνοντας θα πω πως, το Δράμι ξαναμπήκε στις επιλογές μου. Όταν ξανακάνω επίσκεψη σε αυτό της Αγίας Βαρβάρας θα αναφερθώ στον λόγο που με έχασαν τόσα χρόνια. Κάποιες φορές είναι καλό να δίνεις δεύτερες ευκαιρίες. Οι φίλοι ικανοποιήθηκαν πλήρως, ο χώρος είναι αρκετά καλός, ενώ και η κουζίνα του είναι μέσα στα γούστα μου. Οι προδιαγραφές υπάρχουν. Η συνέπεια είναι το ζητούμενο. Ελπίζω να μην ήταν η δική μου επίσκεψη η εξαίρεση του κανόνα.

Προτείνεται... αν και δεν πρόκειται να πάω ποτέ με τον φίλο Jimaro!

Μεζεδοπωλεία - Καλλιθέα, Αθήνα

Για να πω την αλήθεια, ενώ συνήθως γράφω κριτική για εστιατόρια σχεδόν αμέσως μετά την επίσκεψη μου, εδώ το τρέναρα 3-4 μέρες... Σκέψεις... Σκέψεις... Σκέψεις...

Τελικά πρέπει να γράφουμε πάντοτε κριτική εμείς τα τέκνα του ASK ή καμιά φορά να το κάνουμε γαργάρα;;;Μήπως τελικά δεν είμαι και τόσο "λιονταράκι" και κάποιες φορές "πνίγω" κάποια πράγματα που μου συνέβησαν;Μήπως αυτό το "δε βαριέσαι αδελφέ" τελικά δεν είναι καλό;Τελικά τι θέλουμε;Να μας χαϊδεύουν τα αφτιά και να ακούμε ότι θέλουμε ή να λαμβάνουμε κατά νου όλες τις παραμέτρους και να βελτιωνόμαστε;

Σκεφτόμουν λοιπόν αν πρέπει να ξεκινήσω να γράψω... και τι να γράψω... Είναι αυτό που λέμε πως τα συναισθήματα είναι ανάμεικτα. Πραγματικά, δεν ξέρω πως να κρίνω αυτό το μαγαζί. ΣΤΟΠ! Παρατήρηση πρώτη. Διαφωνώ με τους περισσότερους φίλους του ΑΣΚ στην υψηλή βαθμολογία, όμως αυτή είχε διαμορφωθεί πριν πολύ καιρό, παραπάνω από ένα έτος και όπως είναι φυσικό οι αλλαγές στο περιβάλλον μας είναι ταχύτατες. Όσοι από εσάς έχετε πάρε-δώσε με τράπεζες θα έχετε διαβάσει κάτι ψιλά γράμματα. Λένε λοιπόν, οι προηγούμενες αποδόσεις δεν διασφαλίζουν τις μελλοντικές. Αυτό γίνεται στα επιτόκια καταθέσεων αν θυμάμαι σωστά.

Η επένδυση από τους Μένητες "έπιασε" στην αρχή και παγίωσε μια καλή θέση στη βαθμολογία του ΑΣΚ αλλά καταγράφηκε κιόλας στη wish list αρκετών φίλων. Και πιστέψτε με, μετά από τόσες κριτικές που έχουμε γράψει όλοι μας, έχουμε μια άλφα γνώμη για τον καθένα. Είναι το χόμπυ μας, είναι η τρέλα μας που αρκετοί δεν μπορούν να το καταλάβουν. Είναι μια "κλειστή ομάδα" που αποτελείται από 50 θέλετε,80 θέλετε άτομα που ανά τακτά διαστήματα γράφουμε την εμπειρία μας για να πληροφορήσουμε όσο το δυνατόν πιο ειλικρινά τους υπόλοιπους επισκέπτες. Προσοχή, δεν είμαστε κλειστό κλάμπ. Όλοι ευπρόσδεκτοι είστε. Επίσης, γνωρίζουμε πότε μια κριτική είναι fake, και πότε είναι "κανονική". Ενίοτε γελάμε κιόλας, άλλες φορές εκνευριζόμαστε. Η πολυφωνία είναι υγεία, ας με συγχωρήσουν οι φίλοι που είχαν καλύτερη εμπειρία από εμένα στους Μένητες αλλά εγώ θα ταχθώ με την φίλη PONTIKI.

Παρασκευή 30/9 και μετά από διακοπές στη Φινλανδία, λέω σε έναν φίλο μου να βγούμε έξω να το... γιορτάσουμε. Ξέρετε οι γιορτές κρατούν 40 μέρες! Πανάκριβη η Φινλανδία, εκεί επί μια βδομάδα μαγειρεύαμε μέσα, να είναι καλά ο bro. Πάμε Γέρακα στον Φετάνη του λέω, μακριά είναι μου λέει. Πάμε στη Δάφνη που έγραψε κατατοπιστικότατη κριτική η φίλη Τίνα του λέω. Παίρνουμε τηλέφωνο και μας λένε να κάτσουμε μέσα και στους καπνίζοντες. No way. Σκέφτομαι το Ραχάτι στην Ηλιούπολη λόγω Indulge και PONTIKIOU... ελάτε και αν βρείτε καθίστε μου λένε. Τελικά έκλεισα μέσω e-table. Δεν είχα και πολλές απαιτήσεις.

Αφού φτάνουμε πανεύκολα στις 21.50 καθόμαστε στον εξωτερικό χώρο. Και ο εσωτερικός φιλοξενούσε 1-2 παρέες αλλά με τόση ζέστη γιατί να χαλάσουμε τη διάθεση μας;Ας παρατείνουμε λίγο το καλοκαίρι. Κατ'αρχάς το μαγαζί βρίσκεται πολύ κοντά στον ηλεκτρικό της Καλλιθέας, δίπλα από γνωστό μπουγατσάδικο. Και το πάρκινγκ πλέον αν και Παρασκευή, δεν είναι τόσο δράμα όσο παλαιότερα. Για πολλές πληροφορίες του χώρου δεν θα σας πω γιατί δεν είναι τόσο πολύ το κριτήριο μου για ένα μαγαζί. Δεν μου αρέσουν βέβαια και οι τρώγλες, αλλά δεν θα κάτσω να αναλύσω τι χρώμα εχει το παραθυρόφυλλο ή αν το πλακάκι είναι καφέ και όχι λευκό. Δεν είμαι αρθογράφος του Αθηνοράματος.

Ο εξωτερικός χώρος είναι αρκετά χαλαρός, καθώς είναι σε πεζόδρομο, σαν το Μοτοσακό. Στα 10 μέτρα έχει πολυσύχναστο δρόμο αλλά δεν θα ενοχληθείτε. Ξύλινα τραπεζοκαθίσματα (και κάποια μεταλλικά τραπέζια) που θα βρείτε στα περισσότερα μαγαζιά τέτοιους είδους και αυτό είναι όλο για τα κριτήρια μου συν κάποια φυτά. Ο μέσα χώρος δείχνει τα χρονάκια του, χωρίς ιδιαίτερες διακοσμητικές παρεμβάσεις νομίζω. Βέβαια όλα είναι θέμα παρέας και όχι χώρου, αρκεί να μην είναι ντουμάνι και να έχεις χώρο για τα πόδια σου.

Το φαγητό από την άλλη είναι αξιοπρεπές. Κορυφαίο δεν το λες, κακό πάλι σε καμία περίπτωση. Αν ήταν μόνο αυτό να αξιολογηθεί, θα υπήρχαν αρκετές πιθανότητες αν...

Η παραγγελία μας:

- Ψωμί 0.50 επί 2.

- Σαλάτα Μεσογειακή στα 5 ευρώ. Πράσινα λαχανικά, λιαστή τομάτα, βρώμη, ξηροί καρποί και παρμεζάνα. Δυστυχώς έχω φάει και καλύτερους συνδυασμούς. Κάτι της έλειπε, ενώ και οι πρασινάδες ήταν σε μεγάλα κομμάτια οπότε μας δυσκόλευαν αρκετά. Ποσότητα επαρκής. Δεν είναι στα ατού του μαγαζιού σύμφωνα με τα δικά μου γούστα.

- Μανιταράκια πικάντικα στα 4.5 ευρώ. Αυτά δεν ήταν μανιταράκια αλλά μανιτάρια,4 χοντρούτσικα που είχαν λουστεί με κάρυ. Νόστιμα και ζουμερά, θα έτρωγα και περισσότερη ποσότητα αν τύχαινε.

- Τυροπιτάκια με μαρμελάδα τομάτας στα 3.5 ευρώ. Αν θυμάμαι καλά ήταν 5 τριγωνικά τεμάχια με πολύ καλό φύλλο, χωρίς λαδίλα. Νόστιμα αρκετά, ποιοτικά. Η μαρμελάδα τομάτας πάντως έγινε μαρμελάδα νεράτζι!

- Κοτό... mochito στα 6 ευρώ. Φιλετάκια κοτόπουλου με σάλτσα δυόσμου και φέτας. Ζουμερό το κοτόπουλο αλλά γενικώς δεν μου άρεσε σαν στήσιμο πιάτου. Έχω και μια αντιπάθεια στον δυόσμο... Στον φίλο άρεσε πολύ πάντως και το πήρε εργολαβία. Αυτό που δεν μου έκανε κλικ ήταν η σάλτσα, πολύ υδαρή φαινόταν και όταν πάγωσε έγινε κολλώδης στο πιάτο...

- Καλαθάκι Άνδρου (παραδοσιακό τυρί) στα 4 ευρώ. Νόστιμο τυρί, όχι αλμυρό. Καλό συνοδευτικό για το τραπέζι. Όμως εδώ άρχισαν τα όργανα. Ο φίλος είδε μια τριχίτσα, πταίσμα λέμε, βρισκόταν στην άκρη του πιάτου.

- 500 μλ ημίγλυκο κρασί συνεταιρισμού Τυρνάβου στα 5 ευρώ. Γλυκόπιοτο, καλό χωρίς να βαράει.

Επειδή ότι φάγαμε μας ικανοποίησε σε γενικές γραμμές είπαμε να παρατείνουμε την παραμονή μας στους Μένητες και έτσι είπαμε άλλα 250 μλ ημίγλυκο κρασί (στα 3 ευρώ), όπου τελικά μας ήρθε 500άρι. Και...

- Παστουρμαδοπιτάκια στα 4.5 ευρώ. Η βάση του φύλλου είναι ίδια με αυτή στα τυροπιτάκια. Χωρίς λαδίλα και πολύ καλό φύλλο. Η γέμιση ΟΚ, τίποτα συνταρακτικό. Όμως... στο προτελευταίο κομμάτι... να σου η εμφάνιση και του δεύτερου κρούσματος...

Σύνολο στα 34 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Η έκπτωση μας έγινε κανονικά.

* Κέρασμα,2 μπουκίτσες κορμό σοκολάτας.

Και πάμε στην εξυπηρέτηση, τομέα που δίνει μεγάλη βαρύτητα ο φίλος ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ. Κεφάλια δεν παίρνουμε, περιστατικά πάντα θα συμβάνουν σε οποιονδήποτε τομέα. Τα γούστα είναι διαφορετικά, οι επιλογές πολλές αλλά... όταν πηγαίνουμε σε μια επιχείρηση θέλουμε να αισθανόμαστε ευπρόσδεκτοι. Το χαμογελαστό παλικάρι ήταν μια χαρά, ευχάριστος. Η δεύτερη κοπέλα ήταν βοηθητική και εκτελεστική. Η πρώτη κοπέλα πάλι, πιο βασική στην εξυπηρέτηση του μαγαζιού ήταν... βασικά έβγαζε... βαρεμάρα και εκτελεστικότητα, χαμόγελο 0. Οκ ο χαρακτήρας του καθενός είναι διαφορετικός και δεν θα αλλάξουμε στον κόσμο εμείς.

Αυτό που δεν άρεσε στον φίλο ήταν, πως στο περιστατικό με τα παστουρμαδοπιτάκια, αφήσαμε επιδεικτικά το τελευταίο για να το παρατηρήσουν (την τρίχα). Παρατηρήσαμε με ταχύτατες κινήσεις το μάζεμα των πιάτων με μία τάση "κάλυψης" του περιστατικού. Θεωρώ πως ήταν κίνηση αμηχανίας. Το μόνο που θα ζητούσα παραπάνω είναι προσοχή. Δεν κατακρίνω και ειλικρινά αν ένιωθα πιο ευπρόσδεκτος όπως σε άλλες επιχειρήσεις, θα το δικαιολογούσα απόλυτα. Την έλλειψη διάθεσης πάλι τη δικαιολογώ... ως έναν βαθμό όμως. Αν η επιχείρηση είναι δική τους και δεν είναι παιδιά που απλώς κάνουν μεροκάματο, τότε ίσως υπάρξει θέμα.

Σε γενικές γραμμές η εμπειρία μου από τους Μένητες ήταν ΟΚ προς μέτρια. Δεν μπορώ να πω πως τη συνιστώ για άμεση επίσκεψη, ούτε μπορώ να πω πως χάνετε που δεν πάτε. Αντίστοιχες επιχειρήσεις υπάρχουν πολλές σαν και αυτή και μάλιστα πιο κοντά μου. Από την άλλη, βλέπω πως έχουν πελατεία οπότε...

Θα κλείσω λέγοντας πως παίζουν πολύ ηλικίες από 18-25 ετών που πάνε για κρασάκι μαζί με 1-2 πιατάκια. Ο κατάλογος τους πάντως έχει αρκετές επιλογές.2-3 επιλογές από τσίπουρα, ρακόμελα και ούζα,7-8 μπύρες (και Άργος star). Στα φαγητά οι επιλογές είναι κυρίως κρεατικές, από θαλασσινά υπάρχουν χταποδάκι ξυδάτο στα 5.8 ευρώ, γαύρος μαρινάτος στα 3.8 ευρώ και θράψαλο καλαμαράκι στο τηγάνι στα 6 ευρώ. Γράφουν πως υπάρχουν και επιλογές εκτός καταλόγου.

Με μια φράση πάντως... ΑΝ ήταν να πάω, θα το έκανα πολύ πολύ αργότερα. Η περιέργεια με τράβηξε ως εκεί...

Μοντέρνες ταβέρνες - Πετράλωνα, Αθήνα

Αγαπούλα.... Πούλα....

Αυτή η πολύ πετυχημένη διαφήμιση τριγυρίζει στο μυαλό μου τον τελευταίο καιρό. Αν και αρκετά καυστική, εκμεταλλευόμενη τα τεκταινόμενα στο Ελληνικό ποδόσφαιρο, μπορεί κάλλιστα να χρησιμοποιηθεί σε όλους τους επαγγελματικούς τομείς. Business is business και όπου φύγει φύγει. Ουδέν λάθος αναγνωρίζεται μετά από την απομάκρυνση από το ταμείο. Άλλοτε πουλάς φθηνά και άλλοτε ακριβά. Άλλοτε ξεφορτώνεσαι τα "παλτά" και άλλοτε πουλάς κάποια καινοτόμα ιδέα σου. Τι συμβαίνει όμως όταν δυσαρεστείς το κοινό σου;Η συγκεκριμένη διαφήμιση απεικόνιζε τον συγχωρεμένο Big Mac (Ψωμιάδη) που ήταν κατηγορούμενος για πολλές υποθέσεις που δεν έχουν σχέση με το παρόν σάιτ.

Επιστρέφω πίσω και αναλύω 2 λέξεις. Η πρώτη λέξη λέγεται κοινό. Στο πόδοσφαιρο και γενικότερα στον αθλητισμό τους λένε fans (fanatics) και μπορούν να επηρρεάσουν καταστάσεις. Να σε αποθεώσουν όπως τον Κόκκαλη ή να σε διώξουν όπως τον "αγελαδίτσα" Φιλίππου (ΦΑΓΕ) στην μπασκετική ΑΕΚ όπου ήθελαν να κάνουν κουμάντο αυτοί. Τι σχέση έχει πάλι αυτό με το παρόν σάιτ;Έχει....

Μέσω του σάιτ αναπτύχθηκαν φιλίες και ευτυχώς μετά από τόσα χρόνια και κάποιες επίμονες προσπάθειες χρηστών αναπτύχθηκε μεταξύ μας μία αλληλοεκτίμηση και ένας κοινός κώδικας κατανόησης, είτε μιλάμε μεταξύ μας συχνά είτε όχι. Οι πιο παλιές καραβάνες καταλαβαίνουν τι εννοώ. Και πάμε στη δεύτερη λέξη.

Καινοτομία. Αναφέρεται ως νέα και πρωτοποριακή ιδέα γύρω από την υλοποίηση κάποιου πράγματος. Μια τέτοια ήταν και αυτή κάπου στο 2008 από τους ιδρυτές του σάιτ. Όπως κάθε πράγμα, έτσι και το σάιτ χρειάστηκε 3-4 χρόνια για να αναδυθεί στον αφρό. Μπαίνω στο θέμα. "Καινοτομία και επιχειρηματικότητα".... Παίρνω έναν φίλο για να βγούμε έξω να τα πούμε πριν φύγω για διακοπές. Κλείνω μέσω e-table τραπέζι για τη Βόλτα με 20% έκπτωση και παίρνω τηλέφωνο την τρελοΠαναγιώτα να τη ρωτήσω λεπτομέρειες μιάς και έχει κάνει αρκετές επισκέψεις. Αυτή με τη σειρά της έχει δώσει ήδη εντολή στον Ξενοφώντα να μας περιποιηθεί. Το ίδιο θα έκανα εγώ με τον Κώστα στο Ταξιδεύοντας, το ίδιο ο Jimaros με τον Κώστα στη Φυσαρμόνικα κοκ.

Με τη χρήση gps φτάνουμε στην ώρα μας,21.30 ημέρα Τρίτη 20/9/2016. Πολλές λεπτομέρειες δεν ξέρω να σας πω, πάντως η Βόλτα βρίσκεται στα Κάτω Πετράλωνα, σχετικά κοντά από την Πειραιώς. Το παρκάρισμα ήταν κάτι ενδιάμεσο. Ούτε εύκολη περίπτωση ούτε δύσκολη. Και πάμε στα πιο σημαντικά. Μπαίνοντας μέσα νιώθουμε θετικά vibes. Έρχεται ο Ξενοφώντας, μας συστήνεται πολύ ευγενικά και φιλικά. Πρόθυμος κατά τη διάρκεια όλης της βραδιάς να μας πει την ιστορία του μαγαζιού, τις σκέψεις του για την επιχείρηση του από δω και στο εξής. Φυσικά δεν παρέλειψε να μας πει λεπτομέρειες για τις συνταγές του και να μας ανοίξει την όρεξη για τον χειμώνα με κόκκορα και με χουνκιάρ μπεγεντί. Και με αρκετά κεράσματα παρακαλώ. Υπάρχουν φωτογραφικά ντοκουμέντα γι'αυτό. Τzia και Ξενοφώντα σας ευχαριστούμε!

Για τον χώρο μην περιμένετε κάτι extreme, πρόκειται για πολύ πολιτισμένο χώρο, με απαλή μουσική για να συνοδεύσει ευχάριστα το δείπνο σου. Τραπεζοκαθίσματα ξύλινα, ωραία σερβίτσια (καθόλου φθαρμένα). Οι υπόλοιπες λεπτομέρειες προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν καθώς μου έβγαλε ζεστασιά το μέρος.

Ο κατάλογος δεν είναι κουραστικός, εστιάζει κυρίως σε ορεκτικά και σε προσεγμένα κυρίως (όχι παραπάνω από 7-8). Κάθε μέρα έχουν ένα ορεκτικό και ένα κυρίως σαν πιάτο ημέρας. Η βαθμολογία ίσως φανεί υψηλή για την ποιότητα, μου άρεσε πολύ όμως που ούτε φουσκώσαμε ούτε είχαμε δυσάρεστες συνέπειες μετά την επίσκεψη μας. Πραγματικά το φαγητό ήταν ελαφρύ για το είδος του. Οκ, στις συνταγές τους παίρνει να κάνουν βελτιώσεις και θα βρουν τον δρόμο τους, μόλις τον Οκτώβρη θα κλείσουν τον πρώτο τους χρόνο.

Παραγγείλαμε:

- Παγωμένο νεράκι βρύσης που ανανεωνόταν συνεχώς.

- Ψωμί στα 0.7 ευρώ. Μας ήρθε ελιόψωμο μαζί με ένα ντιπ με βάση μπύρας. Νόστιμο, μας προσφέρθηκε και δεύτερη παρτίδα. Πολύ δροσερό το ντιπάκι.

- Τυρομπαλάκια με μυρωδικά (3-4 διαφορετικά όπως είπε ο Ξενοφώντας) και μαρμελάδα τομάτας στα 4.8 ευρώ. ΄Επρεπε να ρωτήσω αν ήταν ψημμένα γιατί τελικά μας ήρθαν άψητα. Όχι ότι δεν τα φάγαμε αλλά θα προτιμούσα να έλιωναν στο στόμα. Συνοδευόντουσαν από κρακεράκια ελιόψωμου και ήταν δροσερές μπουκίτσες, καθόλου αλμυρές.

- Cheesecake τομάτας στα 7 ευρώ. Η βάση είναι από χαρουπόψωμο, με κρέμα ελληνικών τυριών, μυρωδικά, ελιά και κάππαρη. Φρεσκότατο, με αρκετές εναλλαγές στη γεύση. Θα ήθελα πιο τραγανή τη βάση αλλά αυτό είναι καθαρά προσωπική θέση. Ελαφρύ!

- Πατάτες κυδωνάτες που μας τις κέρασαν για να τις βουτήξουμε στον καγιανά, τιμή καταλόγου στα 3.8 ευρώ. Στην αρχή βράζονται και μετά περνούν μια βόλτα από τη φριτέζα, νοστιμότατες πραγματικά, αξίζουν. Έχουν και λίγο σκορδάκι.

- Καγιανάς σε σάλτσα φρέσκιας τομάτας και 2 αυγά ποσέ στα 4.8 ευρώ όπου και πάλι μας κεράστηκαν για να δοκιμάσουμε. Φοβερή σάλτσα τομάτας, για πολλές βούτες και φρεσκότατα αυγουλάκια, πραγματικά σπιτικό πιάτο. Στανταράκι στην επόμενη επίσκεψη. Ήρθαν και σε ωραίο σκεύος!

- Κοτόπουλο μαστίχας στα 8.5 ευρώ. Πιάτο ημέρας που κέντρισε το ενδιαφέρον του φίλου. Λιώμα το κοτόπουλο, ωραίο και το ρυζάκι. Άρεσε στον φίλο αλλά δεν το κατάφερε. Συνοδευόταν με μπασμάτι, πληθωρικό πιάτο.

- Χοιρινό κεδρόμηλο στα 9.5 ευρώ. Εξαιρετικό το κρέας, λιώμα πραγματικό. Όσο και να έτρωγα δεν χόρταινα ενώ και ο πουρές ήταν πραγματικά φοβερός και σπιτικός. Καταλάβαινες την πατάτα ρε παιδί μου. Η σάλτσα αρκετά ελαφριά, θα την ήθελα πιο έντονη για να βγάζει κι άλλη γλυκύτητα.

- Μισό λίτρο ημίγλυκο κρασί στα 4.4 ευρώ, πολύ καλό μπορώ να πω μετά βεβαιότητος και χωρίς να βαράει. Από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει.

- Lemon pie και cheesecake σοκολάτας με βάση χαρούπι και δικό τους γλυκό κουταλιού βύσσινο στα 4.8 ευρώ.2 γλυκά παραγγείλαμε, μας χρέωσαν το ένα. Κολασμένο cheesecake με ένα είδος πραλίνας, μυστικό του καταστήματος. Μακάρι να το είχα στο σπίτι να τρώω για πρωινό ένα κομμάτι κάθε μέρα. Η lemon pie ελαφριά, άρεσε στον φίλο περισσότερο, με ελαφριά σαντυγί αντί μαρέγκας.

Σύνολο στα 39.7 ευρώ, με την έκπτωση 33 ευρώ. Εξαιρετικά.

Τι μου έμεινε από τη Βόλτα;

Το περιβάλλον γύρω μας συνεχώς μεταβάλλεται. Οι περισσότεροι μας έχουμε όνειρα, τα περισσότερα ανεκπλήρωτα. Ο Ξενοφώντας έφυγε από τον τομέα του μάρκετινγκ γιατί βρήκε ενδιαφέρον και μεράκι στην εστίαση. Με τη θέληση που έχει και τη διάθεση που επιδεικνύει, θέλει να αποκτήσει μια γκάμα φίλων που τον επισκέπτονται στη σάλα του για να φάνε καλά και να πούνε 2 κουβέντες παραπάνω. Δεν τους βλέπει σαν 20άρικα που έρχονται, ούτε θέλει να κερδίσει κάτι εις βάρος τους. Όπως είπε χαρακτηριστικά, θέλει να κοιμάται ήσυχος τα βράδια.

Και επειδή τη δόξα πολλοί εμίσησαν, το χρήμα ουδείς..... Καλό είναι να μην το βάζουμε στα πόδια και να φεύγουμε όπως τα ποντίκια που εγκαταλείπουν το πλοίο. Αυτό ισχύει για όλους τους τομείς της ζωής μας.

Υ. Γ Ένα ευχαριστώ πότε δεν έβλαψε κανέναν.

Υ. Γ 2 Ένα καλωσορίσατε, επίσης....

Υ. Γ 3 Γύρνα πίσω ή έστω τηλεφώνα!!!! Χαχαχα, αγαπούλα... πούλα!!!!

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Παρασκεύη μεσημέρι 16/9/2016, ημέρα του πολυπόθητου mail...

Τα λεπτά να περνάνε, να τσεκάρω και να ξανατσεκάρω ανά 5λεπτο τα mail μου για να μπει ένα τέλος στην αγωνία. Και αφού τελικά βαρέθηκα να περιμένω, αποφασίζω να κοιμηθώ γιατί είχα και προπόνηση. Αγουροξυπνημένος μετά από μια ώρα τσεκάρω τα mail και επιτέλους, η απάντηση ήρθε! Και ευτυχώς ήταν θετική!

Νέα αρχή, με όνειρα και φιλοδοξίες, θα με κάνουν τον επόμενο 1μιση χρόνο να τρέχω να μη φτάνω, θα με κάνουν να περιορίσω την ενασχόληση με το αγαπημένο μου χόμπυ αλλά όλα στη ζωή είναι θέμα προτεραιοτήτων. Το ξέρω πως ενθουσιάζομαι αυτή τη στιγμή ενώ αργότερα μπορεί να σιχτιρίζω αλλά... τα θέλω και τα παθαίνω!

Αφού όλη η οικογένεια μαθαίνει τα καλά τα νέα, ψάχνω να δω που θα τους βγάλω για να τους ευχαριστήσω για τη στήριξη τους. Η καλύτερη λύση ήταν να κάνουμε αυτή τη σύναξη στην περιοχή που θα βρίσκομαι, το θεωρώ σημαδιακό! Είχα διαβάσει και την προσφορά για 30% έκπτωση μέσω e-table για 5-6 μέρες στο Τσικνάκος daily fish και δεν έχασα την ευκαιρία.

Φράσεις τύπου "αμάν ρε Βαγγέλη, που μας πας στο Αιγάλεω αφού ακόμα και εσύ δεν γνωρίζεις το μαγαζί" τις προσπέρασα με χαρακτηριστική ευκολία. Είχα εμπιστοσύνη στους προηγούμενους χρήστες αλλά και σε εμένα. Η διάθεση ήταν τόσο καλή που δε νομίζω πως τίποτα μπορούσε να μας χαλάσει. Το μόνο που χρειαζόταν ήταν απλώς το φαγητό να είναι υποφερτό.

14.55 σκάει τηλεφώνημα από ανυπόμονη φίλη που έχει θέμα με την ώρα. "Αντε που είσαι;Κάνεις δεν είναι στο μαγαζί, κάθομαι και σε περιμένω". Δεν ήξερα τι θα αντιμετωπίσω. Από τη μια η ανυπομονησία της φίλης και η καζούρα της όταν με περιμένει και από την άλλη το μαγαζί να είναι άδειο. Πλανάται μια αμφιβολία στον αέρα αν θα φάμε φόλα, σκέφτομαι όμως πως μάλλον είναι η τελευταία ζεστή μέρα που προσφέρεται για παραλία, γι'αυτό και το Αιγάλεω ήταν έρημο.

Φτάνουμε μετά από λίγο και όντως το μόνο τραπέζι ήταν το δικό μας, αποτελούμενο από 6 άτομα. Κανείς άλλος δεν έκανε την επίσκεψη του στις 2 ώρες παραμονής μας και τολμώ να πω πως είναι άδικο σύμφωνα με την εμπειρία μας. Ίσως γι'αυτό "ευθύνεται" η περιοχή. Φοιτητοπεριοχή το Αιγάλεω με πολλά ρακάδικα αλλά το συγκεκριμένο δεν βρίσκεται στην πιάτσα. Ερχόμενοι από Πειραιά, περνάτε την Ιερά Οδό και στο πρώτο στενό στρίβετε δεξιά. Στη δεύτερη παράλληλο στα αριστερά σας θα βρείτε αυτό το συμπαθέστατο μαγαζί. Πολύ εύκολη η πρόσβαση πραγματικά.

Το μαγαζί είναι το πρώην Θάλασσα Αιγάλεω City που πριν 2 χρόνια είχε κάνει αρκετές εμφανίσεις στο σάιτ μας, μέχρι και ολόκληρος fratello έγραψε για πάρτη του. Τους τελευταίους 8 μήνες το έχει αναλάβει ο σεφ του κύριος Τσικνάκος σε συνεργασία με μία κυρία που είναι στην εξυπηρέτηση και η κύρια ασχολία της είναι η αρχιτεκτονική. Προσπαθούν να συνδυάσουν ο καθένας το πάθος του και τολμώ να πω πως πολύ μου άρεσε το όλο αποτέλεσμα.

Ότι δείτε από διακόσμηση στο μαγαζί το έχει επιμεληθεί η κυρία. Σε επόμενη επίσκεψη θα προτιμούσα το πατάρι, αν και έχει μόνο ένα τραπέζι. Μου έδωσε την αίσθηση σπιτιού, φιλοξενίας αλλά και απόλυτης ιδιωτικότητας. Θα γίνεται μάχη σε κάποια πιο εμπορική ημέρα για το ποιος θα φιλοξενηθεί εκεί. Γενικότερα σαν χώρος δεν είναι μεγάλος,10-12 τραπέζια και ίσως πολλά λέω. Δε με χαλάει καθόλου πάντως. Αυτό που ξεχωρίζει είναι ο χάρτης με τα νησιά στον δεξιό τοίχο όπως μπαίνεις, υπάρχουν κάποιες νοσταλγικές νότες με παλιά ζυγαριά, παλιό ραδιόφωνο που είναι αρκετά διακριτικές και καθόλου κιτς. Αρκετά μεγάλη ποικιλία από ούζα και τσίπουρα συμπληρώνουν την εικόνα του μαγαζιού. Τα χρώματα του μαγαζιού είναι σε λευκές αποχρώσεις όπως και τα τραπεζοκαθίσματα. Η καθαριότητα είναι εγγυημένη.

Στην εξυπηρέτηση η κυρία ήταν ευγενέστατη, επεξηγηματική. Υπήρχαν μικρές λεπτομέρειες που της έδωσαν απλόχερα το άριστα, μην ξεχνάμε πως είναι συνιδιοκτήτρια. Από την αλλαγή των πιάτων και των ποτηριών σε καθαρά και παγωμένα (για τις μπύρες) μέχρι και τον άψογο χειρισμό της σε ένα θέμα με μικρούς (ηλικιακά) επαίτες. Υπήρξαν και κεράσματα, όλα σε πολύ καλό επίπεδο. Έχουν όλα τα εχέγγυα να σταθούν στα πόδια τους.

Η παραγγελία:

- Στην αρχή έρχεται φρεσκοφρυγανισμένο ψωμί με λαδάκι σε άφθονη ποσότητα συν ένα κέρασμα σε μεγάλο πιάτο με γάβρο μαρινάτο και κάτι άλλο ακόμα που μέχρι να το καταλάβω είχε φαγωθεί. Στα 3 ευρώ για 6 άτομα (0.5 ευρώ το άτομο).

- Καπρέζε. Πύργος τομάτας με σπιτικό πέστο βασιλικού και chevre στα 5.9 ευρώ. Να πω την αμαρτία μου περίμενα μοτσαρέλα γιατί δεν διάβασα καλά τον κατάλογο. Το συγκεκριμένο πιάτο ήταν αρκετά ευχάριστο λόγω έντονης σπιτικότητας του pesto βασιλικού. Ευπαρουσίαστο, με νότες κάπαρης και αρκετές ελιές. Πιο αλμυρό σε σχέση με μοτσαρέλα αλλά το pesto βασιλικού ήταν όλα τα λεφτά και έκανε τη διαφορά.

- Μύδια τηγανιτά στα 7 ευρώ. Για κάποιον λόγο δεν μου κάνουν αίσθηση να τα δοκιμάσω. Εδώ ήρθε μόνο η ψύχα τους που σε συνδυασμό με τη σκορδαλιά που βρισκόταν σε ξεχωριστό μπολάκι έκαναν έναν όμορφο συνδυασμό. Απ'ότι είπε η παρέα που και αυτά τα εξαφάνισε (αλίμονο κιόλας με τόσα βαριά πυροβολικά) ήταν ζουμερά και ψωμωμένα.

- Πιτάκια ψητά μαριναρισμένα, συνοδεία τυριού στα 3 ευρώ. Το συγκεκριμένο πιάτο αναφέρεται στις σπεσιαλιτέ. Είναι τετραγωνισμένα κομματάκια τύπου φοκάτσας με λαδάκι, άλλα πιο τραγανά άλλα πιο αφράτα που έρχονται με ένα μπολάκι με κύβους φέτας. Προτιμήστε τα αφράτα κομμάτια αν και δεν χάνετε και τίποτα αν δεν το παραγγείλετε, υπάρχουν πολύ καλύτερα πιάτα στον κατάλογο.

- Καπνιστός σολωμός με κρεμμυδάκι, σχοινόπρασο, μπρικ στα 7 ευρώ. Τρυφερές και φρεσκότατες φέτες σολωμού που έλιωναν στο στόμα. Άνετα μπορούσα να φάω όλο το πιάτο μόνος μου. Καλή ποσότητα!

- Κολοκυθάκια τηγανιτά στα 4.2 ευρώ. Πολύ καλή ποσότητα και εδώ, κομμένα σε στικς και συνοδεία γιαουρτιού. Από τα καλύτερα και γλυκύτερα που έχω φάει. Φυσικά ούτε εδώ έμεινε κάτι στο πιάτο, είναι σαν τη διαφήμιση που έλεγε "Κανείς δεν μπορεί να φάει μόνο ένα! ". Εξαιρετικό και το γιαούρτι.

- Σμυρνέϊκο πακέτο στα 5.4 ευρώ. Σε αλουμινόχαρτο ήρθε ένα τύπου μπουγιουρντί με τυρί, παστουρμά και τομάτα-πιπεριά. Ευχάριστο, πικάντικο και με συμπαγές το τυρί για να μη διαλύεται. Σε κάποιους άρεσε περισσότερο, άλλοι το απέφυγαν λόγω παστουρμά.

- Κυδώνια στα 10.8 ευρώ. ΟΚ, κάτι άλλο;Έχω φωτογραφικό ντοκουμέντο που έπεσαν όλοι σαν κοράκια για να φάνε, οι ρουφιξιές δε πήγαιναν και ερχόντουσαν. Νομίζω πως και άλλες 3 μερίδες να υπήρχαν στο πιάτο, πάλι θα εξαφανιζόντουσαν.

- 2 μερίδες μπαρμπούνια στα 26 ευρώ. Τραγανά, καλοτηγανισμένα και χωρίς λαδίλα. Νόστιμα και όχι τσουρούτικα, έτυχαν πολύ καλών σχολίων.

- Τραχανάς ξινός με γαρίδες, πιπεριά Φλωρίνης και κρόκο Κοζάνης στα 9 ευρώ. Φρεσκότατο, γλυκό πιάτο με έντονη την παρουσία του κρόκου. Όλοι δοκιμάσαν, όλοι ξαναδοκιμάσαν. Ίσως έπαιρνε ακόμα 1-2 γαριδούλες να υπάρχουν στο πιάτο, ο τραχανάς υπέροχος και όχι τόσο ξινός όσο περίμενα.

- Γαριδομακαρονάδα για 3 άτομα στα 36 ευρώ (12 ευρώ το άτομο). Ήρθε σε εντυπωσιακό τηγάνι με μπόλικες γαρίδες, πιπεράτη σάλτσα που όμως δεν μπούχτιζε και καλοβρασμένα μακαρόνια. Πολύ καλό αποτέλεσμα, νομίζω πως αν είναι στα γούστα σας αξίζει να τη δοκιμάσετε.

- 2 μπύρες 500άρες Άλφα στα 5 ευρώ. Παγωμένες.
- 2 μπουκάλια εμφιαλωμένο νερό στα 2.4 ευρώ.
- 1 σόδα στο 1.5 ευρώ.
- 2 ούζα Πλωμάρι στα 13.6 ευρώ.
- 1 ούζο Απαλαρίνα στα 7.8 ευρώ.
- 1 καφέ στο 1.5 ευρώ.

* Κέρασμα λικέρ καφέ, πολύ ευχάριστο.

Σύνολο στα 149.1 ευρώ.

Και ενώ πάω να πληρώσω μέσα, τα στοιχήματα δίνουν και παίρνουν για το πόσο θα πληρώσω. Άλλος έλεγε 143 ευρώ, άλλος 150. Αμ δε! Με την έκπτωση 30% μου ήρθε στα 105 ευρώ, ποσο πάρα πολύ καλό για την όλη εμπειρία!

Συμπερασματικά θα πω πως είμαι λίγο ενθουσιασμένος με την εμπειρία και ενώ έχω κατηγορηθεί για πετσόκομα ανά διαστήματα, εδώ δεν μου πάει καρδιά να μη βάλω άριστα. Θέλετε η άψογη συμπεριφορά, θέλετε ο επαγγελματισμός, θέλετε ότι είχαμε πολύ καλή διάθεση.... Ότι και να ήταν εμάς μας έκανε να μην γυρίσουμε σπίτια μας αλλά να πάμε για ένα καφεδάκι αργότερα αλλά και να ξαναπάμε στο Συγγρουόμενο για μια μπύρα το βράδυ (συνοδεία φοβερού καβουρμά με τομάτα και τυρί)!

Αν τύχει να ξαναβάλει έστω και 20% έκπτωση, μη χάσετε την ευκαιρία. Κάντε μια επίσκεψη με καλή παρέα. Η πρόσβαση είναι πολύ εύκολη, η εμπειρία του σεφ δεδομένη, με 115 χρόνια όπως αναφέρει και οικογενειακή παράδοση στην εστίαση.

Ο κατάλογος έχει αρκετές επιλογές ακόμα με κλασικά ορεκτικά φάβα, πατάτες τηγανιτές (ή ψητή), τυροκαυτερή, μελιτζανοσαλάτα, αρκετές σαλάτες αλλά και κρεατικές επιλογές όπως χοιρινά φιλετάκια, λουκάνικο, καλαμάκια κοτόπουλου σχάρας και χοιρινή τηγανιά. Δεν θέλω να πω περισσότερα γιατί πραγματικά πρέπει να τα ανακαλύψετε εσεις.

Όσο για εμένα... Θα βρίσκομαι αρκετά συχνά πλέον στο Αιγάλεω την ακαδημαϊκή χρονιά 2016-2017 και είναι πολύ πιθανόν να ξανακάνω επίσκεψη. Το ίδιο προτείνω και σε εσάς!

Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη - Καλλιθέα, Αθήνα

Η δύναμη του Ask4food....

Το παρόν σάιτ είχε τη δύναμη να αναδεικνύει νέα εστιατόρια που δεν είχαν τη δυνατότητα να διαφημιστούν. Θα μου πείτε, η καλύτερη διαφήμιση είναι αυτή από στόμα σε στόμα. Πράγμα που έκαναν όλοι οι φίλοι που είχαν τη διάθεση να καταγράψουν τις εμπειρίες τους. Ένα από τα κορυφαία παραδείγματα είναι η Πρεμιέρα που μέσω του σάιτ την επισκέφθηκα. Χαίρομαι πολύ που η κριτική μου είχε μεγάλη απήχηση τότε αλλά κυρίως χαίρομαι γιατί από το πουθενά έγινε στέκι της οικογένειας μας, της μαμάς κυρίως.

Aπό τότε, που τη χάνεις που τη βρίσκεις, συχνά θα ακούσω πως πέρασε μια βόλτα από εκεί. Φαντάζομαι πως αν οδηγούσε κιόλας οι επισκέψεις της θα ήταν ακόμα περισσότερες. Αλλά ακόμα κι έτσι, η αδελφή μου ή εγώ δεν θα της φέρουμε αντίρρηση.

Oι τελευταίες δικές μου επισκέψεις ήταν στις 1/9/2016 με το που πάτησα το πόδι μου στη Δραπετσώνα μετά τις διακοπές μου αλλά και στις 7/9/2016. Έχω ξαναφάει από το μαγαζί μετά την πρώτη μου κριτική μέσω delivery της μαμάς. Αυτή τη φορά θα σας γράψω από τον κήπο....

Όπως γνωρίζετε η Πρεμιέρα είναι πολύ κοντά στη Λαδόκολλα, πάνω στη Δοϊράνης, έναν δρόμο μόλις πίσω από τη Συγγρού. Το πάρκινγκ δεν είναι εύκολο εκτός αν προτιμήσετε τον παράδρομο που συχνάζουν εκδιδόμενες "κυρίες"... Κατά τη γνώμη μου η περιοχή είναι ακίνδυνη. Την κοντινή Λαδόκολλα τη γνωρίζουν αρκετοί, δεν μπορώ να πω το ίδιο και για την Πρεμιέρα. Άλλωστε και φίλη βέρα Καλλιθεάτισσα δεν τη γνώριζε πριν της την πω. Και είναι κρίμα τους καλοκαιρινούς μήνες να χάνετε την αυλίτσα που μπορεί να μην είναι κάτι τρομερό αλλά για την περιοχή είναι όαση. Χαλαρή και προσεγμένη, και αν τύχει να κάνετε επίσκεψη καμιά Τετάρτη θα δείτε και τον σύλλογο Απόλλων, μια ομάδα ανθρώπων άνω των πρώτων -ήντα (στα σίγουρα) που το έχουν κάνει στέκι τους και τραγουδούν νοσταλγικά τραγούδια. Mάλιστα, σε ερώτηση μας μας είπαν πως όλος ο καλός ο κόσμος είναι ευπρόσδεκτος ώστε να τους πλαισιώσει.

Ο εξωτερικός χώρος είναι χαμηλόφωτος, ρομαντικός για ζευγάρια. Μπορείς να διατηρήσεις την ιδιωτικότητα σου στα σίγουρα. Τα τραπεζοκαθίσματα είναι όπως και στον εσωτερικό χώρο, λευκές καρέκλες, τραπεζομάντιλα αλλά και περιποιημένα σερβίτσια. Εντός, η επένδυση είναι με πέτρα και ξύλινο πάτωμα.

Τον φίλο Άλμπερτ όπως μάθαμε δεν θα τον ξανασυναντήσουμε, τουλάχιστον στην Πρεμιέρα. Όπως μας είπε ο σερβιτόρος, έπιασε δουλειά σε άλλη επιχείρηση. Το παιδί λοιπόν που είναι πλέον στη θέση του, είναι ευγενικό και φέρνει τα πιάτα ένα ένα για να έχουμε τον χρόνο να τα απολαύσουμε όπως πρέπει. Χωρίς να κρυώνουν και χωρίς να αγχωνόμαστε για την παραμονή μας. Απο εκεί και πέρα ίσως και λόγω καταγωγής (εικάζω πως το παιδί βάσει και χαρακτηριστικών είναι ανατολικοευρωπαίος) δεν έχουν στο αίμα τους αυτή τη θερμότητα, τη ζωντάνια στο σερβίρισμα. Είναι πιο πολύ εκτελεστικός και τυπικός, σίγουρα όμως ευγενικός. Από το κατάστημα, επειδή μάλλον αρχίζουν και μας μαθαίνουν, μας κέρασαν μισό λίτρο κρασί. Δε μας χάλασε καθόλου!

Το μόνο πταίσμα στον κατάλογο της Πρεμιέρας είναι πως δεν θα βρείτε πιροσκί, άγνωστο γιατί. Θα βρείτε αρκετές όμως σαλάτες, θα βρείτε σασλίκ από 5.8 ευρώ αν ενθυμούμαι καλά, θα βρείτε κοτόπουλο Κιέβου (αν και στο σπίτι που δοκίμασα δεν μου άρεσε καθόλου). Τα στανταράκια της παραγγελίας είναι φυσικά τα πελμένι και τα βερενίκι, ζυμαρικά και τα 2. Τα πελμένι είναι σαν ρώσικα τορτελίνια, πιο ζυμαροειδή αλλά εξίσου νόστιμα. Ο κιμάς είναι σχετικά συμπαγής αλλά νοστιμότατος με μπαχαρικά τόσα όσα χρειάζονται για να μη γίνει το στομάχι σου μπόμπα. Από βερενίκι, νοστιμότατα είναι όλα αν και τελευταία έχουμε προτίμηση σε αυτά με τυρί. Καλοβρασμένα και συμπαγές το ζυμάρι για να μην διαλύεται, το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να παραγγείλετε μια έξτρα μερίδα σμετάνα για να την απλώσετε.

Μαντί με κιμά και κολοκύθα έχετε δοκιμάσει;Μην φοβηθείτε αυτή την "γλυκιά" πρόταση, δεν αλλοιώνεται η γεύση, ίσα μια νότα φρούτου που ίσως να μην το καταλάβετε. Αν θυμάμαι καλά, πρόκειται για 6 μεγάλα ζυμαρένια πουγκιά με αρκετό κιμαδάκο και φυσικά τι άλλο χρειάζεται;Σμετάνα. Χορταστικά αν και δεν τους φαίνονται. Η τιμολόγηση των παραπάνω είναι στα 7-7.8 ευρώ και μαζί με μισό λίτρο κόκκινο κρασάκι στα 4 ευρώ και μια μερίδα σμετάνα ο λογαριασμός θα φτάσει στα 27-28 ευρώ με κέρασμα παγωτάκι με σιρόπι βύσσινο.

Τι άλλο έχω να προσθέσω;Οκρόσκα! Ναι κάτι τρέχει στα γύφτικα θα μου πείτε. Πρόκειται για κρύα σούπα λαχανικών με βάση γιαουρτιού στα 7.8 ευρώ. Δροσερή, ξινούτσικη μα άκρως χορταστική! Τελικά ούτε την μισή δεν πρόλαβα να φάω αφού την πήραν από μπροστά μου. Το μυστικό της είναι το αβγουλάκι (σφιχτό) που βρίσκεται εντός της μαζί με τα τραγανά λαχανικά, βλέπε αγγούρι, ραπανάκι κυρίως. Τσιμπημένη τιμούλα όμως...

Και για το τέλος ένα πιάτο λουκούμι. Zαπεκάνκα Ορλόβα στα 10.5 ευρώ. Πρόκειται για χοιρινό κάτω από στρώση πατάτας στον φούρνο. Έρχεται καυτό και φρεσκομαγειρεμένο, με πολύ γευστικά τρίμματα πατάτας και ατόφιο χοιρινο φιλέτο. Ίσως θα ήθελα να δοκιμάσω σε μπουκίτσες αυτή την έκδοση. Δυστυχώς δεν κατάφερα να το ολοκληρώσω, νομίζω πάντως πως είναι μια καλή επίλογη. Πολύ καλύτερη από....

Ένα πολλά υποσχόμενο πιάτο που ήταν με κοτόπουλο, γλυκόξινη σως και πολύχρωμες πιπεριές. Στην καλύτερη των περιπτώσεων θα το χαρακτήριζα σαν ένα αντίγραφο κινέζικου πιάτου, με άγευστο κοτόπουλο που πιο πολύ μου έκανε σαν βραστό. Η γλυκόξινη σως δεν γίνεται αντιληπτή, ούτε είναι πηχτή ενώ τα λαχανικά αρκετά μεν, όχι ιδιαίτερα γευστικά δε. Αν θυμάμαι καλά η τιμή του πιάτου κυμαίνεται στα 9 ευρώ.

Για το τέλος πάντα ρωτούν αν θέλουμε να μας κεράσουν, όπως ανέφερα και παραπάνω το παγωτάκι με σιρόπι βύσσινο είναι αρκετά ευχάριστο για αλλαγή γεύσης.

Κλείνοντας, δεν έχω να αναφέρω κάτι συνταρακτικό σε σχέση με την προηγούμενη επιχείρηση. Πρόκειται για αξιοπρεπέστατη επιχείρηση, τυπική στις υποχρεώσεις της (έκδοση απόδειξης, κέρασμα κλπ). Αυτό το κάτι παραπάνω στην τιμή δικαιολογείται από το όλο πακέτο (τραπεζομάντηλα, ευπρεπέστατος χώρος, ποιότητα). Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ο λόγος που δεν είναι πολυπροβεβλημένη η επιχείρηση. Ίσως αρκούνται σε αυτά προς το παρόν, ίσως φοβούνται να μην αλλοιωθεί η ταυτότητα τους.

Όπως και να έχει, πρόκειται για πολύ καλή λύση για μια ποιοτική εξοδο. Αυτό που περιμένω είναι να μου παρουσιάσουν κάποια νέα πρόταση στα πιάτα τους.

Αξίζει επίσκεψης!

Υ. Γ Σύμφωνα με τα λεγόμενα των δικών μου, μετά από πρόσφατο ταξίδι τους στη Ρωσία... ούδεις προφήτης στον τόπο του. Τα βασικά πιάτα που δοκιμάζουν στην Πρεμιέρα είναι κλάσεις ανώτερα από αυτά που είχαν την ατυχία να δοκιμάσουν στην Αγία Πετρούπολη...