VAGELIS

Μέλος από: Απρ 2010

21 Ιαν 2020

Κυριακή βράδυ ξεκινήσαμε για Νέα Φιλαδέλφεια και Βy-ρακι έχοντας ελπίδες πως δεν θα είναι κλειστό. Φυσικά και ήταν. Επόμενη επιλογή ήταν η Πόλη αλλά πάλι κεμπάπ κλπ δεν θέλαμε. Στραφήκαμε τελικά στο Mama Goose που κάποτε βρισκόταν ψηλά στις επιλογές των χρηστών του Ask4food. Είχα την περιέργεια να δω τι μπορεί να άλλαξε. Ψέματα δεν θα πω, δεν θυμάμαι πολλά από την προηγούμενη επίσκεψη μου, δεν θέλω όμως να κοιτάξω και τι είχα γράψει τότε.

Σαν χώρος μου αρέσει. Δεν με τρελαίνει αλλά είναι άνετος, χαλαρός, σχετικά μεγάλος. Χωρίζεται σε 2 μέρη, τον εντελώς εσωτερικό και τον (να τον πω) ημιυπαίθριο;Με τζαμαρίες αλλά και σόμπες. Κρύος δεν ήταν πάντως. Παρατηρείς και τους πέτρινους τοίχους. Αρκετά καθαρός χώρος, κάποιες λεπτομέρειες μέσα δεν τις παρατήρησα, έχει όμως λίγο διαφορετικό στυλ.

Η εξυπηρέτηση ήταν ευγενική, χωρίς πολλά πολλά. Σχετικά χαλαρή αλλά νομίζω χρειαζόταν λίγη σπιρτάδα παραπάνω όταν τελείωναν τα πιάτα μας. Ζητούσαμε εμείς να μαζέψουν τα άδεια πιάτα. Δεν μας πείραξε σε καμία περίπτωση, απλώς το σημειώνω.

Ο κατάλογος επαρκέστατος, με επιλογές σε κρεατικά κυρίως αλλά και 5 επιλογές σε ψαρικά. Θα βρείτε τον κατάλογο τους στην ιστοσελίδα τους. Σε κάποια πιάτα υπάρχει η επιλογή και της μικρότερης μερίδας. Υπάρχουν επιλογές σε πίτες που πλην της παστουρμαδόπιτας δεν τις βρίσκεις πολύ συχνά, λέγε με κρεμμυδόπιτα.

Η παραγγελία μας:

- Κουβέρ,1 ευρώ. Ψωμί και μαχαιροπίρουνα. Ασχολίαστο.

- Παστουρμαδόπιτα με μοτσαρέλα και μαρμελάδα τομάτας, στα 5.5 ευρώ. Απλά απίστευτη! Δεν την προτείνω απλά … Επιβάλλεται να την δοκιμάσετε.3 τεμάχια κομμένα διαγώνια, με εξαιρετική την ιδέα της μοτσαρέλας που δεν τη "βαραίνει" τόσο όσο κάποιο κίτρινο τυρί. Η μαρμελάδα σε ιδανική ποσότητα. Το φύλλο εξαιρετικό, δίχως ίχνος λαδίλας.

- Τηγανιά μανιταριών με τοματίνια, φέτα, λάδι τρούφας και σκόρδου, στα 4.5 ευρώ η μικρή μερίδα. Που μόνο μικρή δεν είναι για 2 άτομα. Έρχεται σε καυτό τηγανάκι, με τα τοματίνια να είναι αισθητά. Τα μανιτάρια ζουμερότατα, δεν προβληματιστήκαμε από την υποψία σκόρδου. Καλό χειμωνιάτικο πιάτο.

- Μοσχαρίσια steak rolls με χειροποίητη γλυκόξινη σάλτσα, στα 8 ευρώ. Εδώ είχαμε θεματάκια. Δεν ένιωσα τη σάλτσα … πιο πολύ ξινούτσικη (όχι όμως δυσάρεστη) μου έκανε. Δεν έδινε κάποιο συν στο όλο αποτέλεσμα. Στο πιάτο υπήρξαν 5 τεμάχια των 2 μπουκιών το καθένα. Κρέας εξωτερικά, λαχανικά εντός … Σχετικά αδιάφορο αποτέλεσμα. Κάποιο κομμάτι ήταν και αρκετά σκληρό.

- Πανσέτα χοιρινή γεμιστή με πεκορίνο Αμφιλοχίας και τομάτα, στα 7 ευρώ η μικρή μερίδα. Αρκετά λιπαρό σε κάποιο κομμάτι του, νόστιμο πάντως και άφηνε την αίσθηση καπνιστού. Το τυρί σε δεύτερο ρόλο, η τομάτα σε τρίτο. Δε με χάλασε σαν επιλογή, αν ξαναπήγαινα όμως θα δοκίμαζα και κάτι άλλο.

- Ημίγλυκο κρασί, εξαιρετικής γεύσης και ποιότητας χωρίς να σε βαράει κατακέφαλα. Πήραμε 500 μλ στην αρχή, στα 5.5 ευρώ. Αργότερα ζητήσαμε και άλλα 250 μλ, στα 3.5 ευρώ.

* Κέρασμα σε ποτήρι, γευστική κρέμα με μέλι. Ότι πρέπει για να αλλάξεις γεύση.

Σύνολο στα 35 ευρώ.

Το αντίτιμο που ζητήθηκε να πληρώσουμε ήταν σε νορμάλ επίπεδα για μια έξοδο σε μεζεδοπωλείο. Τίμιο μαγαζί για όταν βρεθείτε στην περιοχή. Θα μου πείτε βέβαια πως στην συγκεκριμένη περιοχή υπάρχουν πολλές παρόμοιες επιλογές. Και νομίζω πως μάλλον έχουν και περισσότερους φανς. Ίσως παίζει ρόλο και η θέση του μιας και δεν τη λες και κεντρική. Εκτός και αν κάνω λάθος. Για μένα πάντως που ήθελα να κάνω μια χαλαρή έξοδο μου άφησε καλές εντυπώσεις. Σίγουρα πάντως δεν απογοητεύει.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

31 Δεκ 2019

Τελευταία κριτική για το 2019, από τις λίγες ομολογουμένως αν κρίνουμε τον πρότερο βίο μου στο σάιτ. Λόγω εορτών το πρόγραμμα χαλάρωσε και βρήκα λίγο χρόνο να βγω και για φαγητό. Παρέα από την Κερατέα μας είχε καλέσει για φαγητό στα Καλύβια, Σάββατο αργά το βράδυ. Η θερμοκρασία στους 3-4 βαθμούς κελσίου, κόσμος πολύ λίγος μιας και η ώρα πλησίαζε 23.45 …

Μουρούζης και Χριστόφορος έχουν δοκιμαστεί στο παρελθόν και είπαμε να δώσουμε μια ευκαιρία και στο Τρίγωνο. Το Τρίγωνο λοιπόν βρίσκεται απέναντι από την εκκλησία, το πάρκινγκ εκείνη τη μέρα πανεύκολο … Ποιος τρελός να βγει στο χωριό τέτοια ώρα …

Ο χώρος είναι όπως στη φωτογραφία. Ζεστός, τυπικός χασαποταβέρνας. Ακριβώς ότι πρέπει για τον σκοπό του. Αν πιείς κρασί και τρως κρέας δεν θα σε χαλάσει. Βασικά δεν θα τον σκέφτεσαι. Δεν είναι αυτός ο σκοπός του. Ένα μεγάλο συν θα δώσω στις τουαλέτες που είναι επιπέδου καλού εστιατορίου. Μεγάλες, καθαρές και σύγχρονες.

Ούτε στην εξυπηρέτηση θα περιμένετε να αναπτύξετε φιλίες με τους σερβιτόρους. Αυτοί είναι εκπαιδευμένοι να τρέχουν και να παραδίδουν τα πιάτα όταν το μαγαζί είναι γεμάτο. Τις χαλαρές μέρες δεν θα σε ενοχλήσουν. Ίσως βοηθούν και στην κουζίνα και κάνουν χαμαλοδουλειές. Στην περίπτωση μας, κάποιος κύριος από την κουζίνα γνώριζε μέλος της παρέας μας και ήρθε να μας χαιρετίσει.

Ο κατάλογος έχει αρκετές επιλογές στα κρεατικά. Αρνί και κατσίκι 34.8 ευρώ/κιλό), μοσχάρι γάλακτος 29 ευρώ/κιλό), κοκορέτσι, κοντοσούβλι (33 ευρώ/κιλό)κλπ. Να είστε προετοιμασμένοι να μην πάρετε πολλά ορεκτικά γιατί σίγουρα θα περισσέψει το κρέας.

- Ψωμί στα 0.6 ευρώ το άτομο. Μια τεράστια φρατζόλα προσγειώθηκε στο τραπέζι, ανοιγμένη στα 2. Ψημένο και λαδωμένο.

- Χωριάτικη με φέτα στα 6 ευρώ. Δοκίμασα μόνο την καλής ποιότητας φέτα. Φάνηκε φρέσκια, με αρκετό κρεμμύδι και την τομάτα στον πάτο του πιάτου. Προσωπικά δεν με συγκίνησε.

- Πατάτες τηγανιτές κομμένες σε στρογγυλές ροδέλες (κάποιες υπερβολικά μακριές), στα 3.2 ευρώ. Νόστιμες ως συνοδευτικές και τίποτα παραπάνω. Δεν πας για τις πατάτες!

- Λουκάνικο, στα 4.5 ευρώ. Κέρασμα του καταστήματος. Για τα δικά μου γούστα ήταν καλύτερο του αναμενόμενου. Καλοψημένο χωρίς να έχει στεγνώσει. Μεγάλη μερίδα, αν παραγγείλετε θα φτάσει άνετα 4 άτομα.

- Μοσχαρίσιο συκώτι στα 9 ευρώ (350-400 γραμμάρια η μερίδα). Αξιοπρεπές, νόστιμο αλλά όχι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει. Σε κάποια σημεία είχε ξεφύγει το ψήσιμο. Το ήθελα λίγο πιο ζουμερό.

- Κοντοσούβλι αρνίσιο. Το πιο αδύναμο πιάτο για τα γούστα μου. Μου φάνηκε αρκετά λιπαρό και δεν το τίμησα ιδιαίτερα. Ίσως και λόγω ώρας δεν ήταν και το καλύτερο κομμάτι. Παραδόξως όμως απέκτησε φαν από μέλος της παρέας.

- Μπιφτέκι, στα 11.8 ευρώ η μερίδα. Πληθωρικό σε γεύση, γεμιστό με την φέτα να ξεχειλίζει και τεράστιο σαν φρίσμπι. Μου άρεσε αρκετά αλλά μετά χρειάστηκα οπωσδήποτε αναψυκτικό για να ρεφάρω την αλμύρα της φέτας. Το προτείνω πάντως!

- Φιλέτο μόσχου, στα 39 ευρώ το κιλό. Το πρότεινα μιας και πάντα το τιμάω στα Καλύβια. Πήραμε ένα κομμάτι στη μέση, ζουμερό και εύγευστο. Σε πιθανή επίσκεψη σας φροντίστε να πάρετε ατομική μερίδα αν το αντέχει η τσέπη σας.

- Κόκκινο κρασί χύμα 1 λίτρου, αρκετά καλό για την περίσταση και χωρίς καμία απολύτως παρενέργεια. Εύγευστο.

- 2 αναψυκτικά …

* Κέρασμα σε επιδόρπιο δεν υπήρξε, μας κέρασαν όμως 0.5 μλ κρασί και το λουκάνικο.

Σύνολο στα 69 ευρώ σχεδόν.

Συμπερασματικά θα πω πως φάγαμε αρκετά καλά αλλά όχι ανεπανάληπτα και σίγουρα δεν ήταν η καλύτερη επίσκεψη μου στα Καλύβια. Θα του έδινα και άλλη ευκαιρία. Με ενδιέφερε να κάνω την βόλτα μου και να ξεφύγω από τις κοντινές μου επιλογές. Ο ανταγωνισμός έχει φουντώσει και υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές που πλέον κάποιος θα κάνει δεύτερες σκέψεις αν συνυπολογίσει την απόσταση και την βενζίνη/διόδια που θα κληθεί να πληρώσει.

Μιας και το 2019 μας αφήνει, να ευχηθώ υγεία πάνω από όλα σε όλους τους χρήστες. Το 2020 να είναι μια καλύτερη χρονιά για όλους αλλά και για το σάιτ … Αρκετοί ενεργοποιηθήκαν πάλι, έστω και αν κάποιοι μόνο ψηφίζουν τις κριτικές και έχουμε χάσει τα ίχνη τους (λογικό αν έχουν μεταναστεύσει σε άλλα μέρη της Ελλάδος αλλά ακόμη και αν έχουν αλλάξει ήπειρο! ), εύχομαι το ίδιο και για την πλατφόρμα.

23 Δεκ 2019

Όπως έχουν αναφέρει αρκετοί χρήστες, η δύναμη του Ask4food ήταν πως μπορούσε να αναδείξει εστιατόρια που δεν έχουν αστραφτερό περιτύλιγμα. Στην ask4foodική διάλεκτο τα λέμε και "κρυμμένα διαμαντάκια". Δείτε για παράδειγμα στην κατάταξη … Στο τοπ-20 άντε οι Λεύκες να έχουν προβληθεί λίγο περισσότερο από το κανονικό, άντε και το Ψωμί και Αλάτι λόγω πρότερου MasterChefικού βίου του Λουκάκου. Απουσιάζουν οι "διάσημοι" σεφ. Θα μου πεις … όσο πιο γνωστός τόσο και πιο ακριβός … Σα να πληρώνεις υπεραξία.

Τεσπά, γιορτινές μέρες που είναι … Μην αρχίσω τις παλιές κακές συνήθειες και γκρινιάξω.

Έχω αναφέρει παλαιότερα πως έχω έναν φίλο από τον στρατό και 3-4 φορές τον χρόνο βρισκόμαστε για φαγητό και λέμε τα νέα μας. Συνήθως μου δίνει την επιλογή του καταστήματος αλλά με περιορίζει στην απόσταση. Ψάχνοντας δεξιά και αριστερα και αφού του αράδιασα 10 ονομασίες, διάλεξε το Kάππα. Νούμερο 2 στην κατάταξη του Αsk … Ωραία λέω, πιάσαμε τις παλιές καλές συνήθειες.

Το Κάππα βρίσκεται στον Κεραμεικό, χωμένο σε ένα στενάκι αλλά πολύ κοντά στην Ιερά οδό. Υπάρχουν πολλές επιλογές στην περιοχή και θα ήθελα να κάνω επίσκεψη. Οι παλιές "κακές" (ΝΟΤ) συνήθειες! Η επίσκεψη μας έγινε Κυριακή βράδυ,22/12/2019 και ώρα 22.00 … Ακριβώς την ώρα που μας έπιασε μπόρα.

Εκείνη την ώρα υπήρξαν άλλες 4 παρέες, μισοάδειο θα το έλεγα. Ευρωπαϊκών προδιαγραφών χώρος, μπιστροφέρνει στα μάτια μου. Πολλές αντίκες, ομορφα τοποθετημένες (παλιά τηλέφωνα στην είσοδο) στον χώρο, χωρίς να κιτσοφέρνει … Όμορφα έπιπλα στον χώρο κλπ που δεν θέλω να μακρυγορώ. Μου άρεσε και ένιωσα άνετα … Μετά και τα πρώτα κρασάκια … Ακόμη καλύτερα. Αυτό που μου άρεσε πολύ ήταν ο φωτισμός. Τόσος όσος χρειάζεται για να έχεις μια χαλαρή βραδιά. Προτείνεται και για πρώτο ραντεβού.

Η εξυπηρέτηση ευγενική από το παλικάρι, μας εξήγησε οτιδήποτε θελήσαμε. Μετά από τόσες επισκέψεις όμως σε τόσα μαγαζιά, θα την τοποθετήσω κάτω από την κλίμακα Oroscopo και Ταξιδεύοντας. Εκεί βρίσκεται η ελίτ. Παρ'όλα αυτά ήταν μια χαρά και ίσως αδικώ, όμως νομίζω πως βαθμολόγησα με κάτι παραπάνω σε άλλους τομείς.

Το φαγητό είναι πολύ ποιοτικό. Μαζεμένος κατάλογος με 6 σαλάτες (5-8.5 ευρώ) και 10-12 ορεκτικά και κυρίως. Προσανατολισμένος στα κρεατικά, με μόνο ψαρικό τον γαύρο μαρινάτο …

Η παραγγελία μας:

- Ψωμί στα 0.5 ευρώ το άτομο. Ούτε που έδωσα σημασία.

- Σαλάτα "Κ" στα 8.5 ευρώ. Τοποθετημένα περιμετρικά κομμάτια από απάκι και τοματίνια και στη μέση baby φύλλα, παρμεζάνα και καρύδια. Η βινεγκρέτ εσπεριδοειδών ήταν εξαιρετική και γλυκύτατη για τα γούστα μου. Με το κουτάλι την έφαγα. Πλούσια και φρεσκότατη σε γεύση, πολύ καλή ποσότητα για 2 άτομα. Την έπαιρνα πάλι με κλειστά μάτια!

- Πατάτες με μπέικον και παρμεζάνα στα 4.5 ευρώ. Τριμμένη παρμεζάνα χωρίς να γίνεται ιδιαίτερα αισθητή η παρουσία της. Πλούσια ποσότητα μικρών κύβων μπέικον χωρίς να φράζουν τις αρτηρίες σου και χοντροκομμένες πατάτες σε μακρόστενο σχήμα που δεν κρατούσαν λαδίλα. Είχαν μάλιστα μια ενδιαφέρουσα κρούστα.

- Μπρουσκέτα με σφακιανό ξύγαλο, απάκι και πέστο ρίγανης στα 5.5 ευρώ. Ενδιαφέρουσα προτάση, πλούσια παρουσίαση και νόστιμη γεύση.2 μεγάλες καλοφρυγανισμένες φέτες ψωμιού, γευστικό τυρί (πρωτοτύπη παραλλαγή) και αρκετές φέτες απάκι. Το πέστο ρίγανης δεν έκανε και ιδιαίτερη εντύπωση αν και ήταν στην κορυφή. Πρωταγωνίστησε το ξύγαλο.

- Συκώτι ψητό με σάλτσα δεντρολίβανο στα 7 ευρώ. Παρουσίαση αλά Base Grill. Πολλές λεπτοκομμένες λωρίδες από συκώτι, ψημμένες στην εντέλεια. Τις έκανα finger food! H πράσινη σαλάτα στη μέση του πιάτου χρησιμοποιήθηκε ως ντεκόρ στην περίπτωση μας.

- Ψαρονέφρι γεμιστό με παλαιωμένη γραβιέρα, λιαστή τομάτα και πατάτες στα 9.5 ευρώ. Αν και δεν είχα διαβάσει σούπερ κριτικές για το συγκεκριμένο πιάτο, δεν προέβαλα αντίσταση στον φίλο. Η βάση του πιάτου είναι χοντροκομένη πατάτα. Ίδιο στυλ με το ορεκτικό παραπάνω. Τίποτα φοβερό γευστικά ώστε να δώσει το κάτι παραπάνω. Το ψαρονέφρι ήρθε σε 4 φέτες. Ζουμερές με τη γραβιέρα να "ακούγεται" στο πιάτο αλλά χωρίς να μπορούσα να πω ότι θα ήταν η πρώτη μου επιλογή σε επόμενη επίσκεψη. Έλειψε η σπιρτάδα. Είχα στοχεύσει στα σουτζουκάκια αλλά … Είχαν τελειώσει..

- Κόκκινο κρασί 2*500 μλ στα 10 ευρώ. Ευκολόπιοτο και χωρίς παρενέργειες. Καλής ποιότητας.

* Κέρασμα 2 σφηνάκια μαστίχας και χώρος 0 για γλυκό. Άκουσα πάντως να λένε πως έχουν μια γκάμα με 25 γλυκά που αναλογώς το κέφι και τη μέρα τα φτιάχνουν μιας και είναι δικής τους παρασκευής.

Σύνολο στα 46 ευρώ.

Θα μπορούσαμε να αποφύγουμε ένα ορεκτικό μιας και χορτάσαμε και με το παραπάνω. Η γεύση είναι σε πολύ καλά επίπεδα και οι παρασκευές ήταν φροντισμένες. Η οικονομική κλίμακα κυμαίνεται στα 25 ευρώ/άτομο αν θελήσετε και γλυκό. Μιλάμε για καλό value for money.

Από κει και πέρα.. Δεύτερη (2η) θέση στο σάιτ; Λίγο υπερβολική βρίσκω την κατάταξη αν αναλογιστούμε πως υπάρχουν πολλά "βαριά" χαρτιά με μεγάλη ιστορία. Όχι πως δεν αξίζει σαν μαγαζί, απλως θα ήθελα να δω την πορεία του μέσα στον χρόνο. Αύτη όμως ήταν η μαγεία του σάιτ μας …

Αξίζει τα χρήματα του!

19 Δεκ 2019

Μια κριτική που γράφεται για ξεσκούριασμα και δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Μπορείτε πολύ εύκολα να την παραλείψετε και να προχωρήσετε στις επόμενες από αυτούς τους λίγους που έχουν απομείνει σε τούτο εδώ το σάιτ.

Το Κιουρτσί Κεμπάπ δεν διεκδικεί θέση στον γαστρονομικό χάρτη της Αθήνας, ούτε καν του Πειραιά. Είναι από τις εύκολες και πολύ τίμιες λύσεις, ανάμεσα στα πολλά σουβλατζίδικα που έχουν κατακλύσει κάθε λογής περιοχή. Δεν κάνει κάποιου είδους διαφήμιση και απευθύνεται στους κάτοικους της περιοχής. Ξεκίνησε ως ντελιβεράδικο και μετά από κάποια χρόνια έχει φτάσει να προσφέρει μια αξιοπρεπή παραμονή για καμιά ώρα στον χώρο του, τελευταία έχει ανοίξει και γλυκατζίδικο (καφέ, χυμούς κλπ) ακριβώς δίπλα του.

Βρίσκεται σε κεντρικό δρόμο της Δραπετσώνας, δεν θα δυσκολευτείτε να παρκάρετε τριγύρω τις βραδινές ώρες. Το καλοκαίρι καλύτερα να καθίσετε έξω στον πεζόδρομο που είναι χαλαρός, χωρίς να σας ζαλίζουν ιδιαίτερα τα οχήματα που περνούν. Εντάξει, δεν θα έρθετε από την άλλη άκρη της Αθήνας, προσφέρεται ως μια τίμια λύση αν βρεθείτε στην περιοχή.

Από κει και πέρα, ΟΚ τα σουβλάκια του τα έχω δοκιμάσει πολλές φορές και είναι αξιοπρεπέστατα με καλό κεμπάπ, όχι το κορυφαίο αλλά σίγουρα όταν τύχει θα το δοκίμαζα άνετα χωρίς να ψάχνομαι για κάτι άλλο. Τα καλαμάκια του (χοιρινά και κοτόπουλο) ψήνονται εκείνη την ώρα και επίσης είναι γευστικά. Παστουρμαδόπιτα και σουτζουκόπιτα (3.6) στα ορεκτικά είναι αξιοπρεπή αλλά όχι κορυφαια. Ορθογώνιου σχήματος, χωρίς να κρατάει λαδίλα και χωρίς να είναι μπαρούτι και να σε στέλνει αδιάβαστο. Η λεπτή φέτα τομάτας "μαλακώνει" λίγο τα υπόλοιπα υλικά. Τραγανό φύλλο. Κομπλέ.

Οι φλογέρες με ζαμπόν-τυρί (3.30 ευρώ/3 τεμάχια) είναι οι τυπικές που βρίσκες σε όλα τα ψητοπωλεία και σουβλατζίδικα. Παραδόξως … Τις παραγγέλνω πολύ συχνά!

Αυτό που με έστειλε αδιάβαστο στην τελευταία μου επίσκεψη και ακόμη και τώρα δεν έχω συνέλθει είναι το γιαουρτλού κεμπάπ. Κλασικό, με καλή ποσότητα σάλτσας χωρίς πολλά πολλά και με πίτες που δεν λιώνουν. Το κεμπάπ επίσης γευστικό και αρκετά ζουμερό. Αυτό που όμως με χάλασε ήταν το σκόρδο που υπήρξε και πραγματικά μετά από αρκετές ώρες με ρώτησε φίλος μου αν είχα φάει σκορδαλιά για μεσημεριανό (αισθάνθηκα άβολα είναι η αλήθεια). Μπαρούτι.

Η τελική εντύπωση είναι θετική αν λάβετε τις παραπάνω πληροφορίες που παρέθεσα. Δεν περιμένω να διαβάσω κριτικές για το Κιουρτσί Κεμπάπ αλλά κάποια Κιουρία χρωστάει μια επίσκεψη στον κοντινό Κοσμίδη.

Δεν χρειάζεται να επαναλάβω τη δυσαρέσκεια μου για το σάιτ, ούτε έγω αλλά ούτε και οι υπόλοιποι χρήστες. Θα γίνουμε γραφικοί. Χαίρομαι όμως που βρήκα λίγο χρόνο για να διαβάσω κάποιες κριτικές και υπάρχουν ακόμη κάποια νέα μαγαζάκια που μου κίνησαν την περιέργεια να τα επισκεφθώ χωρίς να διαβάσω παρουσιάσεις από το Αθηνόραμα ή το e-table. Παλιά ήταν ο κανόνας σε αυτό το σάιτ.

Tip: Μιας και μιλήσαμε για "ανακαλύψεις" διαμαντιών... Όπως έρχεστε από το λιμάνι του Πειραιά και ανεβαίνοντας δεξιά τον Άγιο Διονύσιο θα συναντήσετε στα δεξιά σας, διαγώνια από τον Καράμπαμπα και δίπλα από ένα περίπτερο μια αρκετά ενδιαφέρουσα καντίνα. Μια φορά έχω δοκιμάσει αλλά μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις! Τσεκάρετε το!

21 Αυγ 2019

Μια εξαιρετική περίπτωση εξόδου χωρίς πολλά πολλά. Από τα αγαπημένα της οικογένειας μου και από τις εύκολες περιπτώσεις μιας και δεν μας πέφτει πολύ μακριά.

Ίσως συναντήσετε προβλήματα στο παρκάρισμα μιας και ο καθένας αφήνει το αυτοκίνητο του μέχρι και στην είσοδο του καταστήματος. Από κει κει πέρα, με το που μπείτε στο κατάστημα θα δειτε 2 χώρους ίδιας διακόσμησης, μόνο που δεξιά είναι για καπνίζοντες ενώ αριστερά όχι. Έχουν προνοήσει ο χώρος να αερίζεται, τουλάχιστον το καλοκαίρι. Στα κεντρικά ταμεία θα δείτε και αρκετό κόσμο για take away, χωρίς να "ενοχλούν" με την παρουσία τους.

Όμορφα διακοσμημένο αν υποθέσουμε πως πρόκειται για μοντέρνο ψητοπωλείο, με είδη μπακάλικου, ξύλινα τραπεζοκαθίσματα αλλά και άνετους καναπέδες. Δηλώνουν πως έχουν και σάλα εκδηλώσεων..

Η εξυπηρέτηση από την άλλη είναι άμεση και ευγενική. Ίσως πιο γρήγορη από όσο θα έπρεπε μιας και τα πιάτα έρχονται πολύ γρήγορα (και δεν ξέρεις ποιό να πρωτοδοκιμάσεις) αλλά όχι βιαστικά προετοιμασμένα. Φιλικοί απέναντι στον πελάτη αλλά σε επαγγελματικό τόνο. Τίποτα περισσότερο απολύτως.

Τα πιάτα από την άλλη είναι γευστικότατα και τίποτα δεν μας έχει απογοητεύσει. Έχουν μεγάλη γκάμα και ομολογώ πως το μόνο που δεν μου έχει κάνει κλικ εκεί πέρα να δοκιμάσω είναι το φθηνότερο έδεσμα, το σουβλάκι. Θα μιλήσω για τις 2 τελευταίες επισκέψεις μου.

- Λεχματζούν στα 2.3 ευρώ. Πρόκειται για την λεπτή πίτα με μοσχαρίσιο κιμά, ψιλοκομμένα λαχανικά και διάφορα μπαχαρικά. Ψήνεται σε ξυλόφουρνο, εύγευστο, οικονομικό για να το μοιραστείς και όχι τόσο βαρύ όπως άλλα. Αν θυμάμαι καλά, πρόκειται για 2 πίτες σκεπασμένες η μία πάνω στην άλλη.

- Πολίτικη σαλάτα στα 6.5 ευρώ. Φρέσκο σπανάκι, ρόκα, λιαστή τομάτα, κουκουνάρι, ραπανάκι, κάπαρη και ψιλοκομμένος παστουρμάς. Νόστιμη, χορταστική για 2 άτομα και έβγαζε μια γλυκύτητα τόση όση … χωρίς να ενοχλεί. Ωραία νότα ο παστουρμάς χωρίς να βαραίνει το πιάτο.

- Τας κεμπάπ στα 6.5 ευρώ. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ κοκκινιστό μοσχάρι σε μιας γλυκύτατη κόκκινη σαλτσούλα (με κανέλα). Ψήνεται σε ξυλόφουρνο, τα κομμάτια είναι ένα και ένα πραγματικά. Σε ταξιδεύει στην Ανατολή. Το κασέρι κάνει πιο βαρύ το πιάτο αλλά πιστέψτε με, μετά την πρώτη μπουκιά … Δεν θα σταματάτε να τρώτε. Αγαπημένο … θυμίζει Μικρασιάτισσα γιαγιά …

- Γιαουρτλού ντονέρ στα 7.8 ευρώ. Ψιλοκομμένη πίτα σουβλακιού, ψημένη στον ξυλόφουρνο με γιαούρτι, σάλτσα τομάτας και μοσχαρίσιο γύρο. Νόστιμο πιάτο, βαρύ λόγω γιαουρτιού (αν και λίγο πιο αραιό από αλλού) και ζουμερός γύρος χωρίς να επικρατούν τα μπαχαρικά. Αν δεν είναι τόσο στις γεύσεις σας, προτιμήστε κάτι άλλο. Ή μοιραστείτε το.

- Πίτα Καισαρείας στα 4.4 ευρώ. Πρόκειται για 2 κομμάτια κομμένα διαγώνια. Λεπτοτραγανό Πολίτικο φύλλο, ζουμερό τυρί και πλούσια γεύση από παστουρμά και σουτζούκι. Αρκετά καλό και θα το τιμούσα ξανά.

- Πεϊνιρλί πολίτικο στα 7.8 ευρώ. Η ναυαρχίδα του μαγαζιού. Φουλ Ινσταγκραμικό πιάτο. Τεράστιο για ένα άτομο (35 εκατοστά), μαλακό ζυμάρι και πραγματικά πολύ πλούσια γέμιση. Μόνο για το τυρί έχω τις ενστάσεις μου. Τα υλικά καλύπτονται κάτω από αυτό, όμως αυτό που παρατήρησα ήταν πως θα ήθελα ένα πιο αλμυρό τυρί. Ίσως η γεύση του αλλοιώθηκε από το αβγό. Το σουτζούκι και ο παστουρμάς δεν έλειψαν ούτε εδώ. Το τυρί πρωταγωνιστούσε πάντως!

Γλυκό δεν προσφέρεται, οπότε παραγγείλαμε κάτι εξαιρετικά μπακλαβαδάκια (4.4 ευρώ) που όμοια τους έχω δοκιμάσει μόνο στην Κωνσταντινούπολη! Αυτό το βούτυρο …

Από ποτά, προσφέρονται όλα τα γνωστά, συν το Αϊράνι,2.2 ευρω τα 500 μλ!

Οι τιμές είναι στον μέσο όρο και θα πληρώσετε από 20-25 ευρώ για μια γευστική έξοδο. Σας εύχομαι να δώσετε την ευκαιρία και να πάτε με πολλή όρεξη!

Το μαγαζί έχει αρκετούς φανατικούς πελάτες, αρκετούς ξένους αλλά και θαμώνες από Αραβικές χώρες. Μετράει 27 έτη παρουσίας και έχει εδραιωθεί στον χάρτη.

Κάτι που δεν συμβαίνει πλέον με τούτο έδω το σάιτ … Άλλαξαν πολλά … προς το χειρότερο. Κρίμα ….

08 Ιούλ 2019

Παραμονή εκλογών, Σάββατο βράδυ και ώρα 22.30, αποφασίζουμε να βρούμε φίλο που τους τελευταίους μήνες κατοικεί στο Ίλιον και να καθίσουμε χαλαρά σε ένα ταβερνάκι. Πιο πολύ για να πιούμε και να πούμε τα νέα μας παρά για να σκάσουμε στο φαγητό.

Μετά από αρκετό καιρό αρχίζω να ψάχνω στο ΑSK για το που θα καταλήξουμε μιας και η περιοχή είναι αχαρτογράφητη. Το ραντεβού θα ήταν στον κυκλικό κόμβο, στα Mc Donald's και εκεί θα γινόταν η τελική επιλογή. Από εκεί, βρεθήκαμε σε 2 λεπτά στο Και Μετά.

Πανεύκολο παρκάρισμα σχεδόν απ'έξω και υποδοχή στην πόρτα από τους σερβιτόρους. Μας τοποθέτησαν με συνοπτικές διαδικασίες σε ένα άνετο τραπέζι στην αυλή, χωρίς να προβληματιστούμε ούτε από την υψηλή θερμοκρασία της εποχής. Κάποια στιγμή φύσηξε και αεράκι.

Το μαγαζί ήταν ότι ζητούσαμε. Κλασικό ταβερνομεζεδοπωλείο χωρίς πολλές εκπλήξεις. Σαλάτες, τυριά, μεζέδες, κρεατικά στα κάρβουνα και κάποια θαλασσινά (συν μακαρονάδες). Οι τιμές σε φυσιολογικά επίπεδα, πχ τα περισσότερα κρεατικά στα 7.8-9 ευρώ, κολοκυθοκεφτέδες στα 4 ευρώ κλπ.

Εμείς επιλέξαμε:

-Ψωμί στα 2.7 ευρώ που έρχεται μετά την παραγγελία. Δεν δοκίμασα αλλά μου φάνηκε πολύ προκάτ.

- Πατάτες τηγανιτές στα 2.5 ευρώ. Καυτές, με ελαφρώς βαρύ λάδι αλλά χωρίς τελικά να προβληματίσουν. Ίσα ίσα που ήταν αρκετά ψωμωμένες και φαγώθηκαν ευχάριστα όταν κρύωναν.

- Ντάκος στα 4 ευρώ. Όχι ο καλύτερος που έχω φάει αλλά όχι και ο χειρότερος. Το παξιμάδι ελαφρώς σκληρό, η τομάτα όχι και η πιο ζουμερή (ψιλοκομμένη). Το τυρί εύγευστο και η κάπαρη έδενε. Η ποσότητα ΟΚ για να δοκιμάσουν 3 άτομα.

- Μπουρεκάκια με ζαμπόν και τυρί. Απλά ΟΚ, τρώγονται ζεστά γιατί αν παγώσει το τυρί …

- Τυροκροκέτες στα 4 ευρώ. Αρκετά τυρένιες και ζουμερές, άξιζαν τα λεφτά τους ενώ και η ποσότητα ήταν αρκετά καλή.5 μεγάλα τεμάχια.

-Τυροκαυτερή που δεν ήρθε ποτέ και τελικά αφαιρέθηκε από τον λογαριασμό.

- Ποικιλία κρεατικών στα 28 ευρώ. Τους ζητήσαμε κάποιο πιάτο με κρεατικά, περισσότερο ως μεζέ και λιγότερο για να χορτάσουμε. Ομολογώ πως δεν παρατήρησα την τιμή. Ζητήσαμε πχ κεφτεδάκια και φτάσαμε να τρώμε μια μεγάλη πιατέλα. Νόστιμα κρεατικά με κοτόπουλο, μπιφτέκι (αρκετά καλό), πανσέτες και μπριζόλες. Δεν καταφέραμε να τα φάμε όλα. Ικανοποιητική.

- 4 μπύρες Βεργίνα στα 10 ευρώ (500 μλ έκαστη). Τις ήπιαμε σε ποτήρι κρασιού.

* Κέρασμα λίγο καρπούζι με τον λογαριασμό.

Το συνολικό χαρτάκι έγραψε 54 ευρώ.

Το σέρβις ευγενικό και τυπικό χωρίς πολλά πολλά. Αδιάφορο με λίγα λόγια.

Από κει κει πέρα, είχαμε μια καλή βραδιά με αρκετή συζήτηση, σε ένα καλό περιβάλλον και με αρκετό κόσμο για την εποχή. Θα ξαναέκανα επίσκεψη αν βρισκόμουν στην περιοχή, χωρίς όμως να περιμένω ευφάνταστες συνταγές. Για τα κλασικά πιάτα είναι μια χαρά συνοδεία ποτού. Ως εκεί...

Μέσω e-table προσφέρει έκπτωση έως και 20% (δεν κάναμε χρήση της πλατφόρμας)...

30 Απρ 2019

Μεγάλη Πέμπτη και παρέα 5+2 ατόμων από το Ask4food κάνει επίσκεψη στις Fishαλίδες. Είχε περάσει καιρός και είπαμε όπως και πέρσι, τέτοια μέρα να κάνουμε μάζωξη. Αναπόφευκτα γίνανε συγκρίσεις και ως τελικό συμπέρασμα … όπου και αν πάω, πάλι εκεί θα γυρίζω. Δεν θα αναφέρω επωνυμία, οι περισσότεροι θα καταλάβετε. Κερατσίνι ή Ερυθραία. Και αν για το φαγητό το γούστο είναι υποκειμενικό κάποιες φορές, στην εξυπηρέτηση οι απαιτήσεις είναι συγκεκριμένες.

Τους δίνω ένα point όταν ζητήσαμε έξτρα καρέκλα για 9 άτομα (είχαμε κάνει κράτηση 8 ατόμων) και μας είπαν πως ούτε παιδικό καθισματάκι δεν χωρούσε. Κατά τα άλλα, δεν γνωρίζω τι κάνουν σε πιο νορμάλ ημέρες αλλά σε εμάς η εξυπηρέτηση ήταν εντελώς αδιάφορη. Τυπική ερώτηση πως μας φάνηκαν τα πιάτα, σχετικά διεκπεραιωτικά ερχόντουσαν όλα και στο τέλος, ένα μπουκαλάκι μαστίχας μας δόθηκε για αλλαγή της γεύσης. Κάποιοι τελικά έχουν θέσει πολύ υψηλά στάνταρ και μας έχουν κακομάθει. Δεν μπορώ να πω πως μας κέρδισαν, αν και όλοι έτρεχαν πανικόβλητοι σε μια βραδιά με γεμάτο μαγαζί, σε μια περιοχή που το πάρκινγκ ακόμη και εκείνη την μέρα ήταν δύσκολο. Και τα γύρω γνωστά μαγαζιά όχι τόσο γεμάτα.

Ο χώρος συμπαθέστατος, θυμίζει Ελληνικό νησί με ψάθινες (καλής ποιότητας) καρέκλες αλλά και καναπεδάκια (όχι τόσο άνετα). Σουπλά, λαδόξιδα κλπ βρίσκονται στο τραπέζι, καλής ποιότητας σερβίτσια επίσης. Καθίσαμε στον "εξωτερικό" χώρο κλεισμένο με ελενίτ. Συνορεύει με ένα μπαράκι. Για να επισκεφθείτε τις τουαλέτες θα κατεβείτε σκαλιά. Πολύ καθαρές. Δυσάρεστες μυρωδιές ευτυχώς απουσίαζαν γενικότερα στον περιβάλλοντα χώρο.

Η παραγγελία μας ήταν αρκετά μεγάλη, στα 218.5 ευρώ ή αν θέλετε στα 31.5 ευρώ το άτομο.

Νόστιμο το πιτόψωμο για όλες τις χρήσεις (1 ευρώ/άτομο) και πολύ δροσερή η Κυκλαδίτικη σαλάτα (ρόκα, ξινοτύρι, τοματίνια, κρίθινο παξιμάδι) στα 7 ευρώ. Η Αθηναϊκη σαλάτα (9.5 ευρώ) ήταν πλούσια σε ποσότητα και η γεύση του ψαριού καλύφθηκε από την υπερβολική μαγιονέζα σύμφωνα με τους φίλους. Οι φρέσκες πατάτες τηγανιτές (3.5 ευρώ) ήταν όπως έπρεπε να είναι. Η λευκη ταραμοσαλάτα (5 ευρώ) δεν ενθουσίασε, δεν είχε και το κάτι παραπάνω. Το σκουμπρί καπνιστό (8 ευρώ) ήταν καλό αλλά όχι κορυφαίο (άτιμες συγκρίσεις! ), λίγο κρύο και όχι τόσο έντονα καπνισμένο. Το καρπάτσιο φρέσκου ψαριού (12 ευρώ) με χυμό από μοσχολέμονο και γλυκιά φύκια φαγώθηκε τάχιστα και ικανοποίησε τις κυρίες λίγο περισσότερο. Το ψητό μαστέλο με σπιτική μαρμελάδα λεμόνι (7 ευρώ) είναι πάντοτε ένα σιγουράκι όπου και να το δοκιμάσεις, και εδώ δεν απογοητευτήκαμε.

Εξαιρετικά τα χειροποίητα Παριανά γαριδοπιτάκια (9.5 ευρώ) με άνευρη σάλτσα πιπεριάς Φλωρίνης.4 χρυσαφένια, τραγανά και με πλούσια γέμιση τεμάχια … αν και κάποιοι δεν ένιωσαν την γεύση της γαρίδας. Ο γαύρος τηγανιτός (7 ευρώ) καλοψημένος και ζουμερός. Το ψητό θράψαλο (10 ευρώ) ενθουσίασε οπτικά και ικανοποίησε γευστικά αλλά η γαριδομακαρονάδα (15 ευρώ) δε νομίζω να άρεσε σε κανέναν. Ανάλατη, απουσίαζε κάποιο μπαχαρικό αλλά και το τυρί. Το λαυράκι στο αλάτι (17 ευρώ) παρουσιάστηκε εντυπωσιακά, φαγώθηκε εύκολα αλλά δεν χαρακτηρίστηκε και φρεσκότατο. Το ριζότο σουπιάς (14 ευρώ) είχε γευστικό ενδιαφέρον αν και η σουπιά δεν ήταν τόσο έντονη. Παραγγείλαμε και άλλα 2 πιάτα που δεν δοκίμασα αλλά ο Vaggg θα σας ενημερώσει. Μπύρες και ούζα δεν απουσίασαν από το τραπέζι και στο τέλος πήραμε και τα 3 γλυκά.

Σοκολατόπιτα με παγωτό, ζεστή αλλά αρκετά πικρή για τα γούστα μου. Μια πορτοκαλόπιτα που δεν θυμάμαι τίποτα από αυτή να ξεχωρίζει. Το ίδιο ισχύει και για το τιραμισού που ήρθε σε ποτήρι. Δύσκολο γλυκό γενικότερα, συνήθως αρκετά σαντυγίζον … το ίδιο και εδώ. Όλα στα 6 ευρώ.

Συμπερασματικά, για τα ΒΠ είναι καλή επιλογή, μάλλον φθηνότερη από άλλα της περιοχής. Απλώς σε εμένα δεν μου έδωσε το κάτι παραπάνω ώστε να το θυμάμαι σε επόμενες εξόδους μου. Γευστικά μπορεί να βελτιωθεί, στην εξυπηρέτηση πάλι τα περιθώρια είναι ακόμη περισσότερα (όσο σκληρό και να ακούγεται). Φαντασία έχουν, νομίζω θα σκεφτούν και άλλες παρασκευές πιάτων ώστε να εξελίσσονται. Φυσικά και δεν το απορρίπτω.

01 Απρ 2019

Κυριακή βράδυ και μετά από χαλαρή βόλτα αποφασίζουμε 2 άτομα να επισκεφθούμε το Uniqko. Το μαγαζί βρίσκεται δίπλα από το Corks and Forks που πλέον έχει μονιμοποιηθεί και έχει τη δική του σταθερή πελατεία. Μικρό, στενό μαγαζί, χωρίς τη δυνατότητα να απολαύσεις τη θέα στη μαρίνα στο κάτω επίπεδο. Επειδή υπάρχει όμως σκάλα και για πατάρι, νομίζω πως πάνω ίσως έχετε καλύτερες πιθανότητες.

Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους χρήστες.

Καθαρός χώρος, αρκετό ξύλο, με βιομηχανικά στοιχεία και με sushi chef να δεσπόζει σε εμφανές σημείο. Όπως μπαίνετε δεξιά σας, θα δείτε δίπλα από την σκάλα που προανέφερα έναν μπλε τοίχο "διακοσμημένο" σε στυλ... ανθρώπου (μάτια και μύτη). Εγώ τουλάχιστον αυτόν τον συνειρμό έκανα. Καλά σερβίτσια, νέα άφθαρτα τραπεζοκαθίσματα. Περιβάλλον πολιτισμένο, χωρίς όμως να είμαι σίγουρος πως ταιριάζει απόλυτα στα γούστα των Ελλήνων.

Η επίσκεψη έγινε 31/3/2019 και δυστυχώς εκείνη την ώρα (22.15) αποτελούσαμε το μοναδικό τραπέζι. Χωρίς να γνωρίζω τι κάνουν στις υπόλοιπες μέρες τις εβδομάδας, ρισκάρω να πω ότι το μεγαλύτερο μείον του Uniqko (μετά το παρκάρισμα) είναι το σημείο που βρίσκεται και η... πρόσοψη του. Ακριβώς μετά από στροφή, όχι όμως μαγαζί γωνία, χάνει και από το Corks μιας και το Corks έχει τοποθετήσει σταντ εξωτερικά και κερδίζει το βλέμμα σου. Να σημειώσω επίσης πως παλαιότερα στον ίδιο χώρο δεν είχαν καταφέρει να διακριθούν και άλλες επιχειρήσεις εστίασης. Αν δεν κάνω λάθος, στις αρχές της τρέχουσας δεκαετίας υπήρξε και το Καρσί, με ιδιαίτερα καλές κριτικές τότε στο Ask.

Στο Uniqko μπορείτε να απολαύσετε brunch, φαγητό αλλά και έναν απλό καφέ. Οι επιλογές αρκετές χωρίς να κουράζουν.5 σαλάτες,8 ορεκτικά,3 μπέργκερ και 2 σάντουιτς, κάποιες επιλογές σε ζυμαρικά (συν το ριζότο) και κρεατικές επιλογές όπως rib-eye (18 ευρώ), striploin (20 ευρώ), φιλέ μινιόν (22 ευρώ) και porterhouse στα 50 ευρώ/2 άτομα τα 1000 γραμμάρια.

Υπάρχουν και επιλογές σε σούσι, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια αλλά δεν δοκίμασα. Είδα όμως τον Ασιάτη σεφ να δημιουργεί συνεχώς και να φεύγουν με γοργούς ρυθμούς από το μαγαζί χάρτινες σακούλες (για ντελίβερι υποθέτω).

Εμείς παίξαμε στη μέση και ξεκινήσαμε με:

- Upstate salad στα 7 ευρώ. Σαλάτα εποχής με φρεσκότατες πρασινάδες στο κέντρο, επαρκώς "ζωντανές" με καλό λάδι,2 μπαλίτσες κατσικίσιου τυριού σε κρούστα φυστικιού Αιγίνης τοποθετημένες διαγώνια και νόστιμη μαρμελάδα μήλου. Εγώ θα τη χαρακτήριζα πουρέ πάντως. Η μόνη παρατήρηση μου είναι πως θα ήθελα έναν συνδυασμό πιο σπιρτόζικο ώστε να ανακατευτούν τα υλικά. Αξιοπρεπής όπως και να έχει.

- Times Square Macaroni and cheese στα 6 ευρώ. Έρχεται σε τηγανάκι, πλούσιο σε γεύση, μιας και η κρούστα τυριού τσένταρ είναι υπερπληθωρική σε όλο το μήκος του σκεύους. Κλασικό Νεοϋορκέζικο πιάτο, που το πληρώνεις 40% πιο ακριβά στον τόπο του. Ικανοποιητικό!

- Mulberry Street Melted Mozzarella στα 6 ευρώ. Πλούσια ποσότητα από το αγαπημένο μου τυρί, απλωμένη σε βάση γλυκιάς σάλτσας τομάτας. Τραγανή κρούστα, ιδανικά λιωμένο τυρί. Value for money πιάτο αν υπολογίσουμε την αξία του κύριου υλικού.

- Ριζότο με άγρια μανιτάρια, λάδι τρούφας και παρμεζάνα στα 11 ευρώ. ΜαστερΣεφική παρουσίαση με μπισκότο παρμεζάνας στην κορυφή του πιάτου. Νόστιμη, βαθιά γεύση λόγω λαδιού τρούφας, πολύ καλά χυλωμένο. Δεν μου επιτρέπεται να πω την ατάκα που ακούστηκε στο τραπέζι, σίγουρα όμως κέρδισε καλά σχόλια. Στα υλικά αναφέρεται και ο αρακάς, ζητήσαμε ευγενικά να μην χρησιμοποιηθεί στην παρασκευή του πιάτου.

- Νερό εμφιαλωμένο στα 3 ευρώ, μας ρώτησαν όμως αν επιθυμούμε και βρύσης.
- Μπύρα Νήσος στα 4 ευρώ/330 μλ.

- Brooklyn Cheesecake στα 6 ευρώ. Ελαφρώς πιο νόστιμο από τα συνηθισμένα μιας και ήταν πιο συμπαγές και μου άφησε περισσότερη αίσθηση τυριού από τα συνηθισμένα που … σαντυγοφέρνουν. Η φράουλα τόση όση χρειάζεται για να μην κριθεί το γλυκο μονότονο, με κομμάτια φράουλας. Ότι πρέπει για 2 άτομα.

Η εξυπηρέτηση καθ'όλη τη διάρκεια της βραδιάς από τη νεαρή κοπέλα ήταν ευγενέστατη, γρήγορη. Ακριβώς ότι χρειάζεται μια επιχείρηση ώστε να απολαύσει το δείπνο του διακριτικά ένας πελάτης. Συμφωνώ με την πρόσφατη κριτική της TOMIE.

Για να κλείσω την κριτική μου θα πω πως σε γενικές γραμμές το Uniqko σε άλλο σημείο θα ήταν πιο γνωστό. Η βαθμολογία μου είναι ελαφρώς πλασματική, υπέρ της επιχείρησης. Όμως το παλεύουν αρκετά (έχουν κάποιο μενού σε στάνταρ τιμή, έχουν sushi nights και μια άλλη προσφορά σε κρέας), είναι ένα δύσκολο εγχείρημα, φαίνεται όμως πως τουλάχιστον στις παρασκευές των πιάτων υπάρχει διάθεση και φαντασία. Εύχομαι να αντέξει και αυτός ο αέρας Νέας Υόρκης να συνεχίσει να φυσάει. Ο σεφ έχει εργαστεί πολλά χρόνια εκεί και έχει περγαμηνές.

Θα ήθελα να διαβάσω και νέες κριτικές, ειδικά ο φίλος Piperman θα μπορούσε να προσθέσει αρκετές λεπτομέρειες ή ο φίλος PRitanis που εμφανίζεται από USA μεριά αραιά και που θα μπορούσε να μας διαφωτίσει και να κάνει συγκρίσεις. Ελπίζουμε να σας διαβάσουμε σύντομα!

18 Μάρ 2019

Κυριακή βράδυ (17/3/2019) και μετά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος των κορασίδων του Αστέρα Νίκαιας, είπαμε να φάμε και κάτι. Αφού χορτάσαμε θέαμα από τα κορίτσια στον αγωνιστικό χώρο αλλά και από την δυναμική παρουσία των οπαδών μας στις εξέδρες, είπαμε να αναπληρώσουμε την χαμένη ενέργεια μας κάπου κοντά. Στην Γλυφάδα πραγματοποιήθηκε το Final 4, δεν μετακινηθήκαμε καθόλου.

Ενθυμούμενος πρόσφατη επίσκεψη σε αυτό του Χαλανδρίου, δεν διστάσαμε να μπούμε στο Ancho Γλυφάδας. Και θα μου πείτε. Τόσο πολύ σου άρεσε και έβαλες τέτοια βαθμολογία;Η βαθμολογία μου είναι δίκαιη αν το κρίνουμε ως fast food και όχι ως εστιατόριο.

Η πορεία του Ancho ξεκίνησε από το Χαλάνδρι αν θυμάμαι καλά πριν μερικά χρόνια και αρχίζει και ανοίγει καταστήματα και αλλού. Κατά τη γνώμη μου καλά κάνει. Είναι κάτι διαφορετικό και δεν το συναντάς πολύ συχνά. Αρκετά πιο οικονομικό μεν αν το συγκρίνεις με μεξικάνικα dine-in, αλλά και αρκετά πιο ακριβό αν το συγκρίνεις με σουβλατζίδικα. Η αναλογία τιμής είναι περίπου 1 μπουρίτο προς 2.5 σουβλάκια. Για μια φορά στο τόσο όμως είναι καλό.

Παιχνιδιάρικα, ζωντανά χρώματα σε έναν πολιτισμένο χώρο, και πολύ καθαρό πάνω από όλα. Ξύλινα τραπεζάκια για να ξαποστάσεις, με όλες τις σως στο τραπέζι και τα ταμπάσκο σου για να βελτιώσεις αυτό που θες να γευτείς. Στο Χαλάνδρι υπήρξε και πολύπριζο για να φορτίσεις το κινητό σου. Από κει και πέρα, κάνεις την παραγγελία μόνος σου στον πάγκο και δεν υπάρχουν σερβιτόροι. Οι νεαρές κοπέλες όμως είναι ευγενέστατες και θα σου κάνουν την πρόταση τους αν τυχόν είσαι αναποφάσιστος. Για τον συγκεκριμένο τύπο εστίασης είναι επαρκέστατες ώστε να έχεις μια καλή εμπειρία.

Το Ancho προσφέρει τάκος, μπουρίτος, κεσαντίγιας, σαλάτες, μπόλ ρυζιού και νάτσος ώστε να τα συνδυάσεις. Οι επιλογές αρκετές. Γαρίδες, κότοπουλο, ξεψαχνισμένο μοσχαράκι ή χοιρινό, τόφου και μοσχαράκι γάλακτος. Α, ξέχασα. Και τσίλι κον κάρνε. Μπορείς να βάλεις από απαλή σως έως πραγματικά καυτερή και να συνδυάσεις υλικά όπως καλαμπόκι, μανιτάρια, μαρούλι, τυρί κλπ.

Οι τιμές κυμαίνονται από τα 5.8 ευρώ έως τα 7, δυστυχώς όμως το ένα τεμάχιο στις περισσότερες περιπτώσεις δεν είναι αρκετό. Για αυτό προσφέρει και κάποια εξτρά να τα συνδυάσεις. Τσιπς τορτίγιας, ψητή πατάτα, μίνι κεσαντίγιας και τοστάδας (τραγανή τορτίγια καλαμποκιού) όπου μπορείς να κάνεις συνδυασμούς με τα παραπάνω υλικά.

Ξέχωρα λοιπόν από το γευστικό μπουρίτο, πλούσιο σε υλικά αλλά καθόλου μπουχτιστικό, δοκιμάσαμε και ψητή πατάτα με τσίλι κον κάρνε αλλά και αυτή με το ξεψαχνισμένο μοσχαράκι. Καυτή, νόστιμα αλατοπιπερωμένη και βουτυρωμένη, με σωστή αναλογία λιωμένου τυριού. Πικάντικη από τον κιμά (επιλέξτε το μπολάκι με την sour cream), πιο γευστική και γεμάτη σε γεύση αυτή με το μοσχάρι. Άξια βρίσκεται στο μενού.

Πριν περάσω στο γλυκό, θα αναφέρω τα εξής. Τα κρεατικά, όλα είναι γευστικότατα, καλοδιατηρημένα και χωρίς δυσάρεστες παρενέργειες. Για αυτό και δεν γράφω ξεχωριστά για τα μπουρίτο που δοκιμάσαμε. Η ποιότητα ήταν πολύ καλή, αναλογιζόμενοι το ύφος της επιχείρησης.

Για το κλείσιμο και αφού οι άλλοι είχαν σκάσει από το refill των αναψυκτικών τους (1.80), δοκίμασα μόνος μου μια τάρτα lime με ελαφριά αίσθηση τεκίλας (2.5 ευρώ). Εξαιρετικό μπισκότο και αρμονικός συνδυασμός ποσότητας-ποιότητας ξινού-γλυκού. Την ευχαριστήθηκα.

Αν θέλετε κάτι χαλαρό, σχετικά γρήγορο και casual, διαφορετικό από σουβλατζίδικο, το Ancho είναι μια καλή επιλογή. Σίγουρα δεν το σχεδιάζεις για να πας αλλά προκύπτει ως επιλογή αν ψάχνεις κάτι για να κάτσεις το πολύ μια ώρα. Εμένα μου άρεσε και αν τύχει θα ξαναπάω. Γευστικό και νόστιμο.

Το κόστος θα βγει στα 18-20 ευρώ στα 2 άτομα, με 2 μπουρίτο (12-14 ευρώ) και μια ψητή πατάτα (2.8-4.5 ευρώ) είστε καλά. Αν περισσέψουν ρέστα, δοκιμάστε και την τάρτα!

06 Μάρ 2019

Μεταξύ ενός φαλαφελάδικου και ενός μεζεδοπωλείου, επέλεξα το δεύτερο ώστε να έχω το επόμενο (και ίσως τελευταίο) milestone μου. 400η κριτική και σκέφτηκα να την αφιερώσω στο Δράμι, μιας και το ντεμπούτο μου στο σάιτ πριν 9 χρόνια ακριβώς ήταν μέσω αυτής. Τότε με greeklish, μετά με κεφαλαία γράμματα, ύστερα με μικρά αλλά χωρίς τόνους! Έχω περάσει αρκετές φάσεις είναι η αλήθεια και νομίζω πως μάλλον τις θυμάμαι με νοσταλγία μιας και οι εποχές αλλάζουν, το ίδιο και η καθημερινότητα.

Τότε υπήρξε ο mihos, αργότερα ο mpiskotos... Και πλέον μετράμε απώλειες χωρίς να έχουμε αρκετούς αντικαταστάτες. Λίγοι σημερινοί εμφανίζονται τακτικά, με αίσθημα ευθύνης, στο σάιτ. Μετά από τόσο καιρό, ας γκρινιάξω και γω λίγο. Έως τα mid '10s... Ακμή...

Στο θέμα μας τώρα. Το Δράμι παραμένει διαχρονικό με τα up and down του, σε εποχές που πολλές επιχειρήσεις ανοίγουν και κλείνουν σε ταχύτατους ρυθμούς. Αν δεν με πιστεύετε, ανατρέξτε σε πολύ παλαιότερες κριτικές σας και παρατηρήστε πόσες από αυτές είναι ακόμη ενεργές. Εγώ για κάποιες ούτε που θυμόμουν πως είχα κάνει επίσκεψη.

Στο Δράμι λοιπόν, θα θυμηθώ παλιές καλές εποχές (κυρίως) σε ότι έχει να κάνει με την γεύση και την ατμόσφαιρα. Οι άνθρωποι γύρω μας αλλάζουν, οι απαιτήσεις το ίδιο, υπάρχουν όμως και σταθερά σημεία αναφοράς.

Το Δράμι αντιστέκεται, αναπτύσεται αλλά όσες φορές περάσω απ'έξω, αυτό εκεί. Με κόσμο, με νεολαίους, με καλή διάθεση. Από τα πρώτα μεζεδοπωλεία σε στυλ μπακάλικου, είχα αναφέρει και τότε πως μου θύμιζε την τηλεοπτική σειρά 50-50, άνετο και ζεστό μαγαζί. Αν και δεν είναι ακριβώς του ύφους του... Μπορείς να κάτσεις ώρες.

Η κουζίνα του γρήγορη μα όχι βιαστική, παιχνιδιάρα και με αρκετές συνταγές αναλλοίωτες σε σχέση με το παρελθόν. Το ημίγλυκο κρασί του το ίδιο.

Στην τελευταία μας επίσκεψη, τσικνοπέμπτη, κλείνουμε τραπέζι 4 άτομα. Ο κύριος στο τηλέφωνο απόλυτα επαγγελματίας, φρόντισε να μας εξυπηρετήσει όσο το δυνατόν καλύτερα. Τα έφερε από εδώ, τα έφερε από εκεί, τελικά καθίσαμε στον ημιυπαίθριο χώρο με δυνατές σόμπες. Δυστυχώς κάποιες ακυρώσεις της τελευταίας στιγμής δεν μας επέτρεψαν να καθίσουμε στον εσωτερικό χώρο. Από τις 22.30 και μετά, ένα καλό τραπέζι παρέμεινε άδειο (συν 1-2 ακόμη). Μας συστήθηκε κιόλας, όλα κομπλέ. Το ίδιο και τα παιδιά στο σέρβις. Δεν υπήρξε κάποιο μεγάλο παράπονο. Ίσως μόνο ότι δεν κέρασαν στο τέλος, μια μαστίχα πχ για να αλλάξει τη γεύση μας. Δεν κάνω όμως τόσο συχνές επισκέψεις ώστε να κρίνω την τακτική που ακολουθούν.

Η παραγγελία μας:

- Καρβελάκι ψωμί με πελτέ τομάτας,3.6 ευρώ. Κλασικό ξεκίνημα από τότε που το θυμάμαι... Ζεστό και νόστιμο πάνω σε ξύλο κοπής.

- Χωριάτικη σαλάτα,7.95 ευρώ. Πλούσια σε υλικά και χορταστική στο μάτι με φρέσκα υλικά. Παιχνιδιάρικη εμφάνιση με πύργο από ροδέλες κρεμμυδιού και πράσινης πιπεριάς, στην κορυφή κόκκινη πιπεριά. Σαν κολώνες προωθήθηκαν μπαστουνάκια παναρισμένου αλμυρού τυριού με σουσάμι.

- Τυρολουκουμάδες, στα 6.80 ευρώ. Κλασικό πιάτο που επιλέγω και ποτέ δεν με αφήνει παραπονεμένο. 7 καυτά τεμάχια, πλούσια σε γέμιση, ποιοτικά. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην αδειάσει το πιάτο.

- Βλάχικο κοτόπουλο, στα 9.95 ευρώ. Ζουμερότατο και επαρκές σε ποσότητα, φροντίζει να το μαλακώνει η ψητή τοματούλα. Τρώγεται εύκολα.

- Λουκάνικο μοναστηριακό, στα 8.95 ευρώ. Συνοδεύεται από αρκετές εύγευστες πατάτες τηγανιτές και 2 ντιπάκια, μουστάρδας και μιας καυτερής κόκκινης σως που έμοιαζε με τον πελτέ. Το λουκάνικο είναι παραγωγής του μαγαζιού, καλό ψήσιμο και νόστιμο κρέας, ευτυχώς όχι τυποποιημένης γεύσης.

- Μποχτσαδάκια, στα 11.95 ευρώ. Καλύπτονται από 4 ροδέλες τηγανιτής πατάτας σε πρώτη φάση. Νομίζω το καλύτερο πιάτο, νόστιμο κρέας (μοσχάρι) γεμιστό με καπνιστό τυρί και λιαστή τομάτα. Οι 3 χειροβομβίδες που εμφανίζονται στο πιάτο δεν σε χορταίνουν στο μάτι (αν αναλογιστείς την τιμή), τελικά σε ικανοποιούν και με το παραπάνω στην γεύση. Ποσοτικά αποδείχθηκαν επαρκέστατα. Μοιραστείτε και μην το πάρετε ως ατομική μερίδα.

- Μπύρα ποτήρι Άλφα στα 3.70 ευρώ/500 μλ. Παγωμένη, όπως πρέπει.
- Ημίγλυκο κρασί στα 5.50 ευρώ/500 μλ. Έχω αναφερθεί πολλές φορές στην κορυφαία ποιότητα του.
- Νερό εμφιαλωμένο στα 1.90 ευρώ.

Σύνολο: 60.3 ευρώ, λιγάκι τσιμπημένη για μεζεδοπωλείο.

Το Δράμι παραμένει στις προτιμήσεις μου και θυμάμαι σχεδόν πάντα τις όμορφες εμπειρίες μου. Δυστυχώς, δεν είναι για κάθε μερα (που λέει ο λόγος). Ίσως όμως αυτό βοηθά να διατηρεί την φήμη του. Ίσως για αυτό τον λόγο του αφιερώνω και το milestone μου. Γιατί η καθημερινότητα φθείρει και κάποια πράγματα γίνονται όταν αισθανθείς νοσταλγία και προσμονή … Λαχτάρα... Και όχι όταν σε πιέζει ένα σκέτο "πρέπει"...

Που και που θα εμφανίζομαι στο Δράμι για να περάσω όμορφα.
Που και που θα εμφανίζομαι και στο σάιτ ενώ το ίδιο εύχομαι και για την παλιά φρουρά που θα έχει τους δικούς της λόγους απουσίας.

Αφορμές υπάρχουν...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.