VAGELIS

Μέλος από: Απρ 2010

24 Οκτ 2017

Επιστροφή μετά από χρόνια στον τόπο του "εγκλήματος"... Όπου τόπος εγκλήματος βάλτε την ίδια διεύθυνση αλλά με άλλη ονομασία τότε... λέγε με Villa Marietta. Τότε λοιπόν, μετά από μια άσχημη εμπειρία, είχα δεχθεί ενοχλήσεις. Για να μην πω τίποτα άλλο χειρότερο. Η "πλάκα" είναι πως αυτό εκτυλίχθηκε 8 μήνες μετά την επίσκεψη μου. Περασμένα όμως...

Το "στενάχωρο" της υπόθεσης ήταν πως τελικά μετά από όχι πάρα πολύ καιρό, η μπυραρία έκλεισε. Λες και είχαμε κάποιον λόγο να τους κακολογήσουμε. Πληροφοριακά, δραστηριοποιούμαι σε άλλο τομέα και γνωρίζω πως μια άσχημη κριτική μπορεί να σου κόψει τα φτερά. Αν σέβεσαι την επένδυση σου, οφείλεις να σέβεσαι και τους πελάτες σου.

Για να είμαι ειλικρινής, οι πολύ καλές βαθμολογίες που έχει το παρόν κατάστημα, με έβαλαν σε υποψίες. Κανείς 4σκουφος δεν έχει γράψει κριτική, από την άλλη πάλι... Μεγάλος ενθουσιασμός επικρατούσε.

Πρώτη επίσκεψη με παρέα τεσσάρων ατόμων το καλοκαιράκι. Μπύρες, μια ποικιλία κρεατικών, μια με λουκάνικα και μια με ορεκτικά. Δεν ενθουσιάστηκα είναι η αλήθεια. Κυρίως στων κρεατικών. Δοκίμασα και άλλων μπυραριών που πρέπει να αξιωθώ να γράψω κριτική (χαράς το κουράγιο σου piperman που γράφεις σχεδόν καθημερινά). Να πω την αλήθεια μου, κάποιες ήταν καλύτερες. Από την άλλη, επειδή μετά από καιρό ξεχνάω λεπτομέρειες, θεωρώ πως ίσως η κριτική δεν είναι αρκετά αντικειμενική. Αφήστε που για 2 πιάτα, τι κριτική να γράψεις. Θεωρώ πως γράφεις απλώς για... να γράψεις!

Θα αναφερθώ στην επίσκεψη 2 ατόμων, Πέμπτη 19/10/2017. Ώρα 21.50 και συνδυάσαμε το ποδόσφαιρο με το φαγητό. Σημειώνω εδώ πως σε βραδιές Champions αλλά και Europa League, υπάρχει προσφορά στις βαρελίσιες 1+1...

Το παρκάρισμα ακόμη και τέτοια ώρα δεν το λες εύκολο. Το κατάστημα βρίσκεται έναν δρόμο πίσω από την παραλιακή, στο ύψος του Frangelico. Πιθανότατα θα χρειαστεί να περπατήσετε για 3 λεπτάκια, η περιοχή είναι πυκνοκατοικημένη. Εμείς παρκάραμε έξω από ένα σουπερμάρκετ, απέναντι από ένα πιθανό διαμαντάκι. Φωτογράφησα την επιχείρηση και αμέσως προσφέρθηκε ο Βάγγος σαν καλό λαγωνικό του σάιτ να το επισκεφθούμε. Να δω πότε θα βρούμε χρόνο για όλα αυτά!

H O Canto συστήνεται ως Ιρλανδική pub. Όπως τονίζουν οι ιδιοκτήτες της, οι διαφορές με τις απλές μπυραρίες είναι πως οι pub ήταν παλιά σπίτια που είχαν τοποθετημένα τσιμέντα ή τούβλα στα παράθυρα για να μην μπαίνει φως. Είχαν εξασφαλίσει άδεια να πουλήσουν και αλκοόλ, όχι μόνο μπύρες.

Στόχος της επιχείρησης είναι να γίνει στέκι για όλες τις ώρες και όχι μόνο να πας για φαγητό. Ανοίγουν από τις 11 το πρωί και μπορείς να σερβιριστείς και καφέ. Μπορείς να γευτείς και κρασί... και κοκτέιλ.

Αναμφίβολα πρόκειται για ένα πολιτισμένο περιβάλλον, όχι φασαριόζικο σε όσες επισκέψεις έκανα. Πολύ καθαρό μέρος. Μπορεί να φιλοξενήσει αρκετούς πελάτες, πράγμα που κάνει ακόμη πιο δύσκολο το έργο τους. Ακόμη και τον Οκτώβρη μπορούσες να καθίσεις στην αυλή τους, άλλο που εμείς θέλαμε να δούμε το ποδόσφαιρο. To χρώμα που κυριαρχεί είναι το πράσινο (Ιρλανδία;), ξύλινα στιβαρά τραπέζια που μπορείς να δειπνήσεις χωρίς να κάνεις αλχημείες με τα πιάτα. Για να κλείσω τις εντυπώσεις μου, η επιχείρηση συνεργάζεται με το Χαμόγελο του Παιδιού και προσέφερε μέρος των εσόδων της. Συγχαρητήρια!

Η εξυπηρέτηση σε πολύ καλά επίπεδα. Ειδικά το παλικάρι με τα γυαλιά, καταφέρνει και κουμαντάρει με πολλή ευγένεια και γνώση την επιχείρηση. Σοβαρός, συνεπής και έτοιμος να κάνει ότι περνάει από το χέρι του. Αν τυχόν αναζητήσετε wi-fi, είναι ο αριθμός τηλεφώνου του μαγαζιού, ενώ μπορείτε χωρίς πρόβλημα να πληρώσετε με χρεωστικές κάρτες (βάλαμε και αυτόν τον νταλκά στο κεφάλι μας).

O κατάλογος παίζει με σαλάτες, μπέργκερ, ποικιλίες κρεατικών, λουκάνικων, ορεκτικών. Να είναι καλά το σάιτ, μπορείτε με μια απλή ματιά στη σελίδα της επιχείρησης να δείτε το μενού. Μην "κουραζόμαστε" εμείς οι απλοί πλην τίμιοι χρήστες.

Η παραγγελία μας:

- Καλοκαιρινή σαλάτα στα 8 ευρώ. Καλαμπόκι, κοτόπουλο πανέ, cranberries, φράουλα, μήλο, σταφίδες, πράσινη λόλα και blue cheese. Δροσιστική, χωρίς να τσιγκουνεύονται τα υλικά. Ζητήσαμε σε ξεχωριστό μπολάκι το blue cheese και ο φίλος το κατάπιε. Ενώ η παρουσίαση ήταν όμορφη και η γλυκιά βινεγκρέτ έλουζε τη λόλα κυρίως, είχαμε θέμα. Τεράστια φύλλα λόλας, δυσκόλευαν την κατάποση μας.

- Spring Beer Rolls στα 5.6 ευρώ. Μιλάμε για 4 τραγανά ρολά, γεμισμένα με διάφορα τυριά και σαλάμι μπύρας. Όντως το φύλλο ήταν τραγανό και καθόλου πανιασμένο αλλά προσοχή! Έρχονται καυτά, μην τολμήσετε αμέσως να βουτήξετε στην κόκκινη σαλτσούλα στο μπολάκι. Είναι ranchera, καυτερή. Νόστιμα, καλή επιλογή. Θα τα επέλεγα ξανά.

- Μπουκιές από φιλέτο κοτόπουλο στα 6.5 ευρώ. Ήρθαν 5 πολύ ζουμερά τεμάχια, καλοψημένα και με τραγανή κρούστα. Συνοδευτικά 2 μπολάκια με μπάρμπεκιου σως και με αβοκάντο-μάνγκο. Αξιοπρεπέστατο ορεκτικό που καταναλώνεται εύκολα.

- Μπιφτέκια σχάρας στα 7.5 ευρώ. Εδώ έχουμε προβληματάκι. Ας ξεκινήσω να "ξεπετάξω" τις country πατάτες. Καυτές, αλατισμένες. Του εμπορίου αλλά αξιοπρεπείς. Τα 2 μεγάλα τεμάχια μπιφτέκια όμως παραήταν κρεατένια, χωρίς να αφήνουν κάποια ιδιαίτερη γεύση, ούτε ικανοποίηση ότι απολαμβάνεις κάτι. Σχετικά στεγνά, χωρίς κάποια συνοδευτική σως ή έστω κέτσαπ μπας και καλύψει τη "γύμνια" τους. Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, έχω την εντύπωση πως ίδια ακριβώς αίσθηση μου είχαν αφήσει και στην καλοκαιρινή μου επίσκεψη, δοκιμάζοντας την ποικιλία κρεατικών τους.

- Erdinger weiss στα 5.5 ευρώ τα 500ml. Λόγω ποδοσφαίρου ίσχυε η προσφορα 1+1, οπότε ήπιαμε από 1 λίτρο ο καθένας μας.

Σύνολο στα 38.6 ευρώ.

Η εμπειρία μας συνολικά μας άφησε καλές εντυπώσεις. Οι πρώτες μου εντυπώσεις διαβάζοντας τις κριτικές, άφηναν την αίσθηση πως ο τόσος ενθουσιασμός των προηγούμενων χρηστών ήταν λιγάκι fake. Ο Βάγγος είχε ενθουσιαστεί όταν του είπα πως έκανα επίσκεψη. Είναι μεγάλος fan. Εγώ πάλι είμαι κάπου στη μέση...

Σίγουρα δεν ενθουσιάστηκα και σίγουρα δεν είναι από τα καλύτερα μέρη αν θες να βγεις ρομαντικό ραντεβού. Στον μέσα χώρο. Στον εξωτερικό χώρο είναι πιο ατμοσφαιρικά. Μετά βεβαιότητας θα πω όμως πως δεν απορρίπτω το μαγαζί και αν μου προταθεί επίσκεψη δεν θα αρνηθώ. Υπάρχουν όμως και άλλες αξιόλογες προτάσεις που με τον καιρό... πιθανότατα θα τις αποτυπώσω.

17 Οκτ 2017

Πυρετός το Σαββατόβραδο και μιας και ο καιρός ακόμη κρατάει, δεν σταματάμε να βγαίνουμε έξω. Αυτή τη φορά έτυχε ο Dalikerman και το Κλαρίνο της Α1 που πάτησε το πόδι του από τη Σύρο για μερικές μέρες και ως αρχηγός και οδηγός πήρα τη Θηβών για να πάμε για μπύρες. Ξέρετε πως είναι αυτά, τα διαβάζετε και στα περιοδικά. Μπάλα, λεφτά και γκομενοσυζητήσεις έχει το μενού συνήθως...

Δραπετσωνίτες όλοι, εντάξει το πιο εύκολο θα ήταν να βρούμε ένα κοντινό μαγαζί. Αλλά Σάββατο βράδυ; ΝΟΤ! Αφήστε που έχω ανοικτές κάποιες εκκρεμότητες με κάποιες μπυραρίες και σκοπεύω να γράψω κριτική...

Απόπειρα πρώτη: Green Rose... Γύρω στις 23.00 το μαγαζί ήταν πίτα, ίσα που έκανα 2 βήματα προς τα μέσα και με το βλέμμα του σερβιτόρου κατάλαβα πως δεν υπήρχε περίπτωση να καθίσουμε...

Απόπειρα δεύτερη: Arch Beer House... 10 λεπτά αργότερα. Εκεί τα πράγματα γίνονται ακόμη δυσκολότερα. Μπορεί να έχει 3 ορόφους και πολύ δυνατή μουσική αλλά ο κόσμος απτόητος. Αν θέλετε ανεβείτε πάνω,2 παρέες θα φύγουν. Αμ δε... ΟΛΟΣ ο όροφος (8-10) τραπέζια ήταν κατειλημμένος από πιτσιρίκια που έπιναν από μια μπύρα και σερφάριζαν στο Facebook και το Instagram... Περιμέναμε κάνα τέταρτο, κίνηση από κάποιο τραπέζι να πληρώσει τον λογαριασμό δεν είδαμε και την κάναμε με ελαφρά...

Απόπειρα τρίτη: Μαζί με τον βασιλικό ποτίζεται και η γλάστρα δεν λένε; Ε και τα διπλανά ρακομελάδικα ήταν φουλ από παρέες νεαρών και δεν βρήκαμε ούτε εκεί. Μόνο ένα ήταν άδειο αλλά η εικόνα του ήταν πιο απελπιστική και από την απόδοση της Εθνικής Ελλάδος ποδοσφαίρου στα προκριματικά του Euro 2016...

Αμαξάκι και επιστροφή προς τα πίσω. Αγιά Βαρβάρα...

Το Δράμι είναι η σίγουρη λύση, τα υπόλοιπα δεν εμπνέουν σε ότι έχει σχέση με τον χώρο. Φαίνονται περασμένων δεκαετιών. Θυμήθηκα όμως πως μια φίλη είχε κάνει επίσκεψη και είπαμε να καταλήξουμε εκεί. Η ώρα είχε περάσει τις 23.30 και οι επιλογές στέρευαν. Πολύ εύκολο πάρκινγκ στην περιοχή και περπάτημα 2 λεπτά.

Το Αλεξανδρινό ακολουθεί την πεπατημένη. Είναι τύπου Κυρ Αρίστου, Προέδρου και Μπαρμπαδήμου. Τίποτα δεν είναι προψημένο και όλα είναι προσεγμένα με σεβασμό στην παράδοση. Με τα εκλεκτότερα υλικά! Είναι όμως έτσι;

Δεδομένο πρώτο: Καθαρός χώρος, ακόμα και οι τουαλέτες πεντακάθαρες. Λευκές αποχρώσεις και ξύλινα τραπεζοκαθίσματα. Επιγραφές που παραπέμπουν σε εποχές άλλων δεκαετιών. Πολύχρωμα βαζάκια, καδράκια, κάποια κρασοβάρελα. Τα έχετε ξαναδεί, όμως ο χώρος είναι πολιτισμένος και αρκετά ευχάριστος. Προσελκύει όλες τις ηλικίες και κυρίως λαϊκό κόσμο (με την καλή έννοια). Θα έρθει απλός κόσμος που γνωρίζει τι θέλει να φάει και πάει με την παρέα του. Δεν πας για επαγγελματικό ραντεβού.

Δεδομένο δεύτερο: Εξαιρετική εξυπηρέτηση από νέα παιδιά, με χαμόγελο και αμεσότητα. Καθόλου μούτρα, με διάθεση για χιούμορ και πειράγματα σε πολύ ανεκτό βαθμό. Ακόμη και οι παρατηρήσεις μας έγιναν δεκτές με αρκετό ενδιαφέρον ώστε να διορθώσουν τις αδυναμίες τους. Ακόμη και το κερασματάκι μας το πήραμε.

Ο κατάλογος προσφέρει αρκετές επιλογές που σίγουρα θα σου τρέξουν τα σάλια. Δεν ξέρεις τι να πρωτοπαραγγείλεις και σε βάζει στη διαδικασία νέας επίσκεψης. Τολμώ να πω πως από προσφορά εδεσμάτων στην κατηγορία του, παίρνει την πρώτη θέση στο βάθρο. Όπως αποδείχτηκε και η ποιότητα παίζει σε υψηλά στάνταρτς.

Η παραγγελία μας:

- Παστουρμαλί χειροποίητο στα 4.5 ευρώ. Τραγανό φύλλο, εύγευστο και με καλή γέμιση που δεν σε φούσκωνε. Ψιλοκομμένα τα υλικά και ζουμερά, χωρίς λαδίλα. Καλή μερίδα αναλογικά της τιμής, θα το ξαναδιάλεγα.

- Μαντί Πολίτικο στα 6.5 ευρώ. Η αποκάλυψη της βραδιάς. Οι 2 φίλοι δεν ήξεραν περί τίνος πρόκειται και είδαν ένα πιάτο με μικρές μπουκίτσες, στην κορυφή των οποίων υπήρξε γιαούρτι. Εμφανές το σκόρδο, δύσκολα όμως θα σας αποτρέψει να σταματήσετε. Ικανοποιητική αναλογία ζύμης-κιμά. Κανείς δεν αντιστάθηκε.

- Τυρόπιτα Σκοπέλου στα 4.9 ευρώ. Στριφτάρι με μέλι και ξηρούς καρπούς, τραγανή και χωρίς λαδίλα. Η γέμιση όχι πολύ αλμυρή, ισορροπούσε με το μέλι. Καλή επιλογή.

- Συκώτι γάλακτος στα 8.5 ευρώ. Ευμεγέθες κομμάτι που συνοδευόταν από τομάτα και μαρούλι. Οριακά ψημένο, κάναμε τις παρατηρήσεις μας και σίγουρα δεν τοποθετείται στα καλύτερα που έχω δοκιμάσει. Μαλακό δεν το έλεγες με τίποτα. Σα να ξεχάστηκε ελαφρώς.

- Μερίδα καλαμάκια στα 8 ευρώ. Έχουμε και λέμε.... 1 τεμάχιο επί κεμπάπ, κασερλί κεμπάπ, καλαμάκι χοιρινό, καλαμάκι κοτόπουλο και καλαμάκι σουτζούκι. Χορταστικότατη μερίδα που συνοδεύεται από πίτες, κρεμμύδι και ψημένη τομάτα και πιπεριά. Για ποιό να πρωτογράψω;Όλα εξαιρετικά και προσεγμένα, ειλικρινά δεν μπορώ να πω πως κάποιο υστερούσε. Αξίζει 100%!

- Τυλιχτό με κεμπάπ, τομάτα, πατάτα και γιαούρτι στα 2.3 ευρώ. Εδώ δεν τσιγκουνεύονται τις πατάτες όπως αλλού (για να μη χορτάσεις). Το κεμπάπ τόσο αέρινο και "βουτυράτο", πραγματικός αφρός. Η πίτα ελαφρώς πιο ψημένη αλλά όχι δυσάρεστη.

- 1 λίτρο ημίγλυκο κρασί που καταναλώθηκε με μεγάλη ευχαρίστηση, στα 7.5 ευρώ. Από τα πολύ καλά, κάναμε κράτει γιατί οδηγούσα.

Σύνολο στα 43 ευρώ. Εξαιρετική τιμή για Σαββατιάτικη έξοδο που μας έκανε να γελάμε. Μάλιστα δεν σταματήσαμε εκεί και συνεχίσαμε τη βόλτα μας προς το κέντρο της Αθήνας.

* Κέρασμα σάντουιτς σοκολατένιου παγωτού, ότι πρέπει για να αλλάξουμε γεύση. Κάτι σε σεμιφρέντο θύμησε.

Τελική αποτίμηση θετικότατη και μάλιστα με τις φωτογραφίες στο Μέσεντζερ "έψησα" και φίλη που μένει κοντά στην περιοχή για να το επισκεφθεί την επόμενη μέρα. Η "περίεργη" αυτή σύνθεση της παρέας πέτυχε και ανανέωσε το ραντεβού της για μελλοντική επίσκεψη.

Προτείνεται αν βρίσκεστε κοντά. Έχει όλα τα φόντα να παραμείνει για πολλά χρόνια.

12 Οκτ 2017

Χαίρομαι πολύ που διαπιστώνω ότι το αγαπημένο site μετά τη μουρμούρα αρκετών (δικαιολογημένη ή αδικαιολόγητη, δεν θα το κρίνω εγώ) πήρε πολύ στα σοβαρά τις προτάσεις των παλαιότερων και τρέχει, πλέον, με γοργούς ρυθμούς.

Η γνωριμία μου με το ASK ξεκίνησε από μια απλή αναζήτηση για εστιατόρια, έγινε συνήθεια, πηγή ευθυμίας όταν διάβαζα, τότε, τις κριτικές του mihos (Ευδοξία ψάξε να τον βρεις) ενώ κατέληξα να γράφω ανελλιπώς και του λόγου μου, αφήστε που μου έδωσετη δυνατότητα να κάνω νέους φίλους, παρέες, μέχρι και κατάσκοπος έγινα διαβάζοντας τις κριτικές αφού ξέρω πια που εστιάζει ο καθένας. Άλλος αξιολογεί πρώτα το φαγητό, άλλος το κρασί, την εξυπηρέτηση, τον χώρο, το feeling. Kαθένας στο είδος του και Λουμίδης στους καφέδες που έλεγε και μια παλιά διαφήμιση.

Η νέα εποχή του site έφερε πολλές καλοδεχούμενες αλλαγές από το redesign της ιστοσελίδας, τη διοργάνωση events και πάνω από όλα τις news entries. Eνδεικτικά θα αναφέρω τους χρήστες Vaggg, Arkouditsos, antonius665. Να γράφετε συχνά για να αποφύγετε τον βομβαρδισμό των παλαιότερων! Ανανεώστε το site με χιούμορ, φαντασία και εγκυρότητα.

Ας πάμε στα του Altamira τώρα... Υπό κανονικάς συνθήκας δεν θα ήταν η πρώτη μου επιλογή. Θες η περιοχή (λες και το ήξερα), θες οι 4 κουζίνες που αντιπροσωπεύει (καινοτομία για το '90, ίσως passe για το παρόν), θες οι κριτικές που είχαν προηγηθεί;Παρ'όλα αυτά διάφοροι λόγοι με "ανάγκασαν" να το επιλέξω (έχετε δει λοξό βλέμμα Πρωθιέριας;Έχετε ακούσει παγωμένη φωνή να ανακοινώνει χρησμό; Ε, κάντε το και τα ξαναλέμε), αφήστε που τελικά είχε τις περισσότερες συμμετοχές.

Αχ αυτό το gps! Ενώ ερχόμαστε με τη συνήθη ύποπτη περνώντας τον πολύ καλό Ασβεστόλακο, πάνω στην κρίσιμη στιγμή, κολλάει. Έχετε δει το Alien?Δείτε το και θα έχετε πλήρη εικόνα, δεν έχουν άδικο που δίνουν γυναικεία ονόματα στους τυφώνες. Το alien/κοριτσάκι του εξορκιστή/τυφώνας Tzia δε σταματάει τα "γαλλικά" που εκστομίζει, σε άπταισμα ελληνοαγγλικά, ωστόσο, ούτε στο άκουσμα της φράσης.... σαν τη μάνα μου κάνεις! Αντίθετα! Μου πέρασε από το μυαλό να τη θέσω υποψήφια προς αποχώρηση πριν καν πατήσουμε το πόδι μας στο μαγαζί... αλλά, κάπου εκεί, φτάσαμε επιτέλους οπότε την έστειλα με συνοπτικές διαδικασίες μέσα και εγώ πήγα να παρκάρω με την ησυχία μου.

Πάρκινγκ όχι ακατόρθωτο, ειδικά, μετά τις 21.00... Βρίσκεται σχετικά κοντά στον ηλεκτρικό σταθμό άρα με λίγο περπάτημα θα είστε εκεί στην ώρα σας.

Όσον αφορά στο φαγητό λυπάμαι αλλά δε μπορώ να είμαι αναλυτικός με όλα τα πιάτα που παρέλασαν από το τραπέζι μας. Άλλωστε οι περισσότεροι από εμάς δεν έδωσαν τόσο μεγάλη σημασία ώστε να περιγραφεί και η παραμικρή λεπτομέρεια. Το αφήσαμε σε άλλους που αρέσκονται σε αυτό. Εγώ... αρχικά ξεχάστηκα και δεν με σέρβιραν σε 3 πιάτα. Ευτυχώς με τη έγκαιρη και δυναμική παρέμβαση του Χρυσάνθεμου όλα λύθηκαν. Ήμουν εξαιρετικά τυχερός εκείνο το βράδυ έτσι ώστε να περιτριγυρίζομαι αποκλειστικά από γυναίκες (με το Alien σε απόσταση ασφαλείας), σκέφτεστε κάτι καλύτερο;

O πολυσσυλλεκτικός κατάλογος δίνει άφθονες επιλογές αλλά δεν μπόρεσα παρά να παρατηρήσω ότι υπάρχει λίγη Altα(λ)μύρα στις τιμές αφού τα κύρια, στην πλειοψηφία τους, ξεκινούν από τα 13.5 ευρώ. Τα πιάτα πολλά αλλά, ευτυχώς, μικρές σχετικά, ποσότητες. Όποιος επιθυμούσε βέβαια μπορούσε να ξαναπαραγγείλει καθώς δεν υπήρχε περιορισμός... ούτε στο ποτό, ουδέν παράπονο και επί αυτού. Η μαργαρίτα φράουλα που δοκίμασα δε μου άρεσε, το ίδιο είπε και η φίλη που την παρήγγειλε, επίσης. Ερασιτεχνική. Απ'την άλλη το Alien, μετά τη δεύτερη μαργαρίτα lime, εξαφανίστηκε! Ναι! Η q-ria επέστρεψε πάλι κοντά μας, άρα μάλλον η δική της ήταν πιο πετυχημένη. Κατά τα άλλα το κρασί έρεε.

Την κακτοσαλάτα δεν τη δοκίμασα. Σωστά έγραψε φίλος πριν από μένα πως κονσέρβιζε, εκείνη τη στιγμή δεν μπορούσα να την προσδιορίσω. Η Ντελ Μαρ από την κρίθηκε αρκετά καυτερή λόγω χαλαπένιος. Τα μπερδέψαμε λίγο μιας και προσγειώθηκαν ταυτόχρονα 3 σαλάτες στο πιάτο μας!

Στα ορεκτικά, αυτό που θυμάμαι κυρίως είναι το καλάχε, δηλαδή πιτάκι με χαλούμι, πατέ ελιάς, κίτρινο τυρί. Όχι κάποια τρομερή σύλληψη, ένα αξιοπρεπές πιάτο. Τα υπόλοιπα ορεκτικά τύπου τσιμιτσάνγκα και κεσαντίγια δεν ενθουσίασαν αλλά δεν έμειναν και αξιομνημόνευτα.

Στα κυρίως πιάτα μας προσφέρθηκαν 8 (όντως;) επιλογές και αυτές που θυμάμαι είναι:

Το κοτόπουλο με σάλτσα μήλου, κρασί, σταφίδες και τζίντζερ. Δεμένη σάλτσα, καλά ψημένο κοτόπουλο.
Παραδόξως ξεχώρισα το κοτόπουλο Ασία με την κρέμα καρύδας, πιάτο που λόγω της "ιδιαιτερότητας" του δεν έλαβε και πολύ θετικά σχόλια.
Το φιλέτο πάπιας επίσης δεν ενθουσίασε μιας και το κρέας ήταν πολύ σκληρό.

Από γλυκά, ήρθαν 5 επιλογές. Η τούρτα μεξικάνα με βάση τορτίγιας δεν ενθουσίασε, συμφωνώ πως θα προτιμούσα την Ελληνική/Ευρωπαϊκή εκδοχή της.
Το τσιζκέικ από την άλλη εμένα προσωπικά μου άφηνε αίσθηση τυριού και θα μπορούσα να το ξαναδοκιμάσω ευχάριστα.
Επιτέλους ένα αξιοπρεπές μπανόφι που ξεχώριζε μεν η καραμέλα του αλλά δυστυχώς "καπελώθηκε" από τη σαντιγί.
Το Ναριέλ, δηλαδή, γλυκό με καρύδα, σοκολάτα και σως καρύδας ήταν η καλύτερη επιλογή. Η "ιδιαιτερότητα" εδώ της καρύδας, το ανέδειξε.

Η εξυπηρέτηση ήταν ευγενέστατη από τους κυρίους και δεν μπορώ να τους κατηγορήσω που με ξέχασαν κάποιες στιγμές. Ένας από τους κύριους λόγους που γράφω την κριτική είναι για την προσηνή και χαμογελαστή κυρία του καταστήματος που με τόση προσοχή και προσήλωση άκουσε τις παρατηρήσεις μου για το μπανόφι και την υπερβολική σαντιγί. Έχω και εγώ τα κολλήματα μου. Όλοι όμως μου έδωσαν την εντύπωση επαγγελματιών που ενδιαφέρονται για τους πελάτες και την επιχείρηση.

Ο χώρος είναι πολιτισμένος, χαλαρός αλλά με κάποια σημάδια που μαρτυρούν την ηλικία του. Προσμετρώ στα συν την ύπαρξη αρκετών παραθύρων ώστε να έχεις οπτική επαφή με τον έξω κόσμο. Πήξαμε στους ζωγραφισμένους τοίχους! Δεν έχω εικόνα του τι γίνεται στον κήπο αλλά μέσα πρέπει να υπολογίσουμε την καλή ποιότητα τραπεζοκαθισμάτων, πιάτων, ποτηριών κλπ. Ειδική μνεία θα έπρεπε να γίνει στην αλλαγή, τρεις φορές παρακαλώ, των σερβίτσιων.

Κλείνοντας θα ήθελα να ευχαριστήσω κι εγώ με τη σειρά μου τους ιθύνοντες του σάιτ για τις ωραίες βραδιές που μας έχουν χαρίσει τους τελευταίους μήνες. Πάνω από όλους, όμως, θα ήθελα να ευχαριστήσω την Ευδοξία η οποία έχει επωμιστεί τον δύσκολο ρόλο διαχείρισης της κάθε παραξενιάς μας.

Μην ανησυχείς τα 100 πρώτα χρόνια είναι δύσκολα, έτσι και βγεις σώα... ή εμείς θα έχουμε στρώσει ή εσύ θα μας κάνεις παρέα στη La la land!

Θα παραπονεθώ, όμως, γιατί μαθαίνω ότι το Alien έχει πρόσκληση για καφέ. Η δική μου που είναι; Μήπως να έρθω μαζί σας έχοντας έτοιμη την ηρεμιστική ένεση; Εγώ για το καλό σας το λέω...

04 Οκτ 2017

Ημέρα Τρίτη 19/9/2017 και μαζευτήκαμε παραδόξως για να γιορτάσουμε οικογενειακώς την ονομαστική εορτή της αδελφής μου. Οι δικές μου επιθυμίες ήταν ανάμεσα σε Mandragora και Διοματάρη. Θεώρησα την κριτική του No1 Fratello σημαδιακή, μιας και δημοσιεύτηκε την ίδια μέρα. Δυστυχώς δεν μπορούσα να αποφασίσω εγώ που θα πάμε. Η επιθυμία τους ήταν στην Πρεμιέρα. Τελικά μόνο μια λέξη μπορούσε να αλλάξει τα δεδομένα. Κωδικός "γαμοπίλαφο". Ρίσκαρα και της είπα πως θα βρούμε, ειλικρινά όμως δεν είχα ιδέα αν θα υπάρξει αυτή η επιλογή. Και ποιός την ακούει τόσο τζώρας που έχει γίνει.

Κλείνουμε μέσω E-table για τις 22.00, τσιμπάμε και μια εκπτωσούλα 20%... Διόλου ευκαταφρόνητη μιας και ο Διοματάρης δεν είναι και οικονομικός. Άλλωστε όπως έχουν γράψει φίλοι χρήστες, νωρίτερα από εμένα, οι θεματικές κουζίνες πάντα πληρώνονται με υπεραξία.

Ο καιρός βοηθούσε να καθίσουμε στην ταράτσα με το χαλικάκι και τα φυτά. Δεν αισθανόσουν ότι είσαι κοντά στο κέντρο της Αθήνας. Άνεση... ένας λόγος παραπάνω για εμάς που οι ρίζες μας κρατούν από την Κρήτη (ευχαριστώ παππού! )... Και σχέδια πολλά σχέδια... Γιατί ρε σεις δεν το βάζουμε κάτω! Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!

Ο χειμερινός χώρος φαίνεται πολύ ζεστός και με χωριάτικα στοιχεία. Πεντακάθαρες τουαλέτες, πάρκινγκ όχι ακατόρθωτο, οπότε υπάρχει μια καλή μαγιά ως τώρα. Πριν την Ταβέρνα του Διοματάρη λειτουργούσε άλλη επιχείρηση εστίασης, να πω την αλήθεια εμένα μου φάνηκε ο χώρος ότι μπορούσε να αντιστοιχεί σε μονοκατοικία. Πάμε παρακάτω.

Μιας και λειτουργεί ταράτσα, λυπήθηκα την σερβιτόρα που έπρεπε να ανεβοκατεβαίνει σκαλιά. Δημιουργήθηκε και μια καθυστέρηση στην παραγγελία και στο σερβίρισμα των πρώτων πιάτων αλλά όχι σε τραγικό βαθμό. Το χαμόγελο και η υπομονή της κοπέλας πρέπει να ανταμειφθούν. Μόνη της (αν θυμάμαι σωστά) έπρεπε να κουμαντάρει την όλη βραδιά. Έστω και αν ήταν 5-6 τραπέζια την ώρα που δειπνούσαμε. Δυστυχώς δεν γνωρίσαμε τον αμφιλεγόμενο, βάσει κριτικών στο διαδίκτυο, κύριο Διοματάρη. Θα είχε πλάκα να παρατηρήσω τη συμπεριφορά του απέναντι στον Ασιάτη επισκέπτη άλλου τραπεζιού!

Πάμε και στο φαγητό. Ο δικός μου κωδικός έλεγε "κάστανα στιφάδο". Όταν άκουγα Διοματάρη, αυτά μου ερχόντουσαν στο νου. Δυστυχώς μετέθεσα τη δοκιμή τους σε επόμενη επίσκεψη, γιατί θα υπάρχει με την νεοσυσταθείσα ομάδα των Αρλούμπεν. Αρκετά χειμωνιάτικο πιάτο που δεν προσφέρεται. Ο κατάλογος υπερπλήρης και πραγματικά πιο "ψαγμένος" από τα λίγα Κρητικά εστιατόρια...

Αφού αποφασίσαμε (τρόπος του λέγειν) να παραγγείλουμε, η γλώσσα μας έτρεχε πιο γρήγορα και από πειραγμένο ταξίμετρο σε διπλή ταρίφα. Φέρε κι αυτό, φέρε και το άλλο... Παραλίγο να καταντήσουμε γραφικοί σαν τον συνονόματο Ευάγγελο Μόσχο από τον "Κακό Βεζύρη". Φέρε όλη την πρώτη και τη δεύτερη σελίδα! Τελικά...

- Ψωμί στα 4 ευρώ. Εννοείται πως δεν το άγγιξα. Η αλήθεια είναι πως πρόλαβαν οι υπόλοιποι (4 άτομα συνολικά) και ζήτησαν και επανάληψη για...

- Στάκα με αυγά και πατάτες στα 12 ευρώ. Το ψωμί εδώ πρωταγωνίστησε σε βούτες των 2 αυγών ματιών που βρίσκονταν στην κορυφή. Οι τηγανιτές πατάτες στη βάση έδιναν όγκο αλλά μάλλον αφαιρούσαν από το συνολικό αποτέλεσμα. Θα τις προτιμούσα ξεχωριστές. Θερμιδική βόμβα όπως και να έχει... Πληθωρικό πιάτο. Την επόμενη φορά θα προτιμήσω την εκδοχή με αυγά χωρίς πατάτες (στα 10 ευρώ). Η σκέτη τιμολογείται στα 7.5 ευρώ.

- Καλτσούνια με χορταρικά στα 6 ευρώ. Τραγανή ζύμη αλλά υδαρή η γέμιση χωρίς να μου αρέσουν ιδιαίτερα. Ίσως αν κρύωναν λίγο να μου άρεσαν περισσότερο.

- Καλτσούνια με τυρομάλαμα στα 6 ευρώ. Εδώ μάλιστα. Έγινε σφαγή όπως στη Σαμάνθα στην Κάνδανο. Ωραία ζύμη και γέμιση τόση όση χρειάζεται από καυτό λιωμένο τυρί. Ενημερώνω πως η γέμιση δεν είναι αλμυρή.4 τεμάχια.

- Κολοκυθοανθοί στα 7 ευρώ. Γεμιστοί με ρύζι και μυρωδικά συνοδεία γιαουρτιού.10 παχουλά κομμάτια που όπως ήταν φυσικό έφυγαν γρήγορα. Αυτοί στου Βάφη βέβαια στο χωριό Σίβας λίγο πιο λαχταριστοί αλλά αμαρτία θα είναι αν πω ότι και αυτοί εδώ δεν ήταν καλοί!

- Σαγανάκι γραβιέρας στα 8 ευρώ. Όπως αναφέρει και ο κατάλογος... συμπληγάδες γραβιέρας συνθλίβουν μέλι και καρύδια σφραγισμένα σε χειροποίητο φύλλο. Εξαιρετικό. Τετραγωνισμένος φάκελος σα να στέλνεις γράμμα ταχυδρομικώς, συνοδευόταν από μαρμαλάδα λεμόνι. Ακριβή τιμή αλλά εξαιρετική ποιότητα.

- Κρεατόπιτα στα 10 ευρώ. Ξεψαχνισμένο κατσικάκι (με ένα μικρό κοκκαλάκι),2 ειδών μυζήθρα, λίγη στάκα και δυόσμο. Χειροποίητο φύλλο με λίγο σουσάμι στην κορυφή, ζεσταμένο βέβαια. Οκ δεν απαιτούσα να φτιαχτεί εκείνη τη στιγμή. Νόστιμο πιάτο με τρυφερά κομμάτια κρέατος.

- Xανιώτικο μπουρέκι στα 7 ευρώ. Συνδυασμός κολοκυθιού-πατάτας με δυόσμο και μυζήθρα. Θα μπορούσε να λέγεται εναλλακτικά και πίτα μοχίτο. Άρεσε αρκετά, πλούσιο σε ποσότητα υλικών και φρέσκο, αν και όχι φτιαγμένο εκείνη την ώρα. Λογικό.

- Γαμοπίλαφο σβησμένο με στακοβούτυρο στα 7.5 ευρώ. Ήρθε στο τραπέζι μας καυτό και το ανέλαβε η αδελφή μου. Ευτυχώς ήταν ο πρωταγωνιστής της βραδιάς για εκείνη. Αρκετά ποιοτικό, θα το ξανάτρωγε στον Διοματάρη και όχι μόνο γιατί δεν το βρίσκει συχνά στην Αθήνα.

- Bαρελίσια μπύρα Χάρμα στα 4 ευρώ επί 3 ποτήρια. Δύσκολα τη συναντάς στην Αθήνα. Παγωμένη αρκετά!

- Τσικουδιά 125 μλ στα 4 ευρώ.

* Κέρασμα στο τέλος κουταλίτες με ζάχαρη για να αλλάξει η γεύση. Μας ενημέρωσαν πως αναλόγως την ημέρα αλλάζουν και το κέρασμα τους. Άλλοι πχ μπορεί να γευτούν μηλόπιτα.

Σύνολο στα 83.5 ευρώ, με την έκπτωση 67.5 ευρώ.

Συμπερασματικά η βραδιά ήταν πλούσια, ποιοτική και μας άφησε υποσχέσεις και για επόμενη επίσκεψη. Ο κύριος λόγος είναι η παρέα φυσικά, πράγμα δύσκολο στις εποχές μας μιας και ο καθένας κοιτάζει πάρτη του.

Μπορεί λοιπόν να θεωρώ την αδελφή μου περίεργη, το ίδιο και αυτή... Μπορεί να μεγαλώσαμε σε τσιμεντούπολη και όχι στην εξοχή στο μικρό σπίτι στο λιβάδι κυνηγώντας πεταλουδίτσες με την απόχη (νιάου)... Πάντα όμως θα υπάρχει η αγάπη και η εκτίμηση. Και αυτό δεν πρέπει να το θυμόμαστε μόνο στις γιορτές.

Προτείνεται... Ειδικά αν βρίσκεστε σε κοντινή ακτίνα. Οι δικοί μου πάντως το έβαλαν στη λίστα για μελλοντική επίσκεψη. What about κουρκουμπίνια;

Υ. Γ Βαγγέλη τι λες;Έτοιμος να ανακαλύψουμε νέα διαμαντάκια;

25 Σεπ 2017

Είναι βέβαιο πως όλοι έχουμε τις προτιμήσεις μας. Είναι επίσης, βέβαιο, ότι όλοι βαριόμαστε να πηγαίνουμε στο ίδιο μαγαζί συνεχώς. Οι περισσότεροι ενεργοί χρήστες του σάιτ (κι όχι οι διάττοντες αστέρες που εμφανίζονται σε συγκεκριμένες περιστάσεις) κάνουμε επισκέψεις σε διαφορετικά μέρη και καταγράφουμε τις εμπειρίες μας. Δεν αποτελεί κρατικό μυστικό ότι έχουμε "παιδιά" για τα οποία θα γράψουμε μια καλή κουβέντα παραπάνω επειδή τα αγαπάμε.

Ελάτε τώρα, ειδικά στην πρώτη 10άδα έχουν εδραιωθεί τα στέκια μας. Ποιός δεν έχει καταλάβει ποιό είναι το αγαπημένο μαγαζί της Τzia ας πούμε, ή το δικό μου;Εκεί που θα επιλέξουμε να γιορτάσουμε κάτι, να τραπεζώσουμε φίλους, να χαλαρώσουμε από τη δουλειά;

Θα αναρωτηθείτε και δικαίως βέβαια... καλά και με τα υπόλοιπα τι γίνεται;Δεν αξίζουν την ευκαιρία τους;Μήπως έχουν και αυτά να προσφέρουν κάτι απλώς... δεν έτυχαν προσοχής; Ή timing... άλλοι το λένε μοίρα... εγώ προτιμώ timing. Mπορεί να βρεθείς στο σωστό μέρος τη λάθος στιγμή ή και το αντίθετο. Αμπελοφιλοσοφίες θα μου πείτε... αρκεί να μη θες να κλωτσήσεις το άλογο και αντ'αυτού να κλωτσάς το σαμάρι (η αμαζόνα της παρέας με ενημέρωσε ότι καλύτερα κάτι τέτοιο να αποφευχθεί διότι το αποτέλεσμα μπορεί να αποβεί μοιραίο). Σε μια τέτοια περίπτωση η συμβουλή μου είναι καλύτερα να μασάς (όχι ταραμά όπως η κατσίκα και όχι ότι βρεις μπροστά σου) παρά να μιλάς.

Οινομαγειρείο Ζωοδόχος Πηγή λοιπόν η πρόταση μου στον πολύ καλό φίλο από τον στρατό αλλά δυστυχώς... ήταν ακόμα σε διακοπές. Οπότε είπαμε μιας και είμασταν κοντά να πάμε στα Μεδέσματα, αρχές Σεπτέμβρη! Και τι άλλο είχαμε σταμπάρει μετά την κριτική φίλης;Λουκανάδα!

Τα Μεδέσματα δεν διεκδικούν και όσκαρ πρωτοτυπίας ούτε στην κουζίνα τους, ούτε και στον χώρο τους. Σαφώς πιο φρέσκος χώρος από τους γειτονικούς που έχουν μείνει καμιά 20αριά χρόνια πίσω, σαφώς η κουζίνα του δεν είναι άσχημη... αλλά από την άλλη δεν μπορείς να πεις ότι θα βγεις επί τούτου γι'αυτό. Δεν είναι άσχημο όμως! Ούτε έχουμε όρεξη κάθε μέρα να κάνουμε επίσημες εξόδους. Εμένα για παράδειγμα μια χαρά με βόλεψε να βγω και να τα πω.3 μήνες είχαμε άλλωστε! Στη σελίδα τους στο Facebook πάντως, διαφημίζουν αρκετά live τους.

Πολύ χαλαρή και άνετη βραδιά, το πάρκινγκ εύκολο το βράδυ καθώς η περιοχή είναι ήσυχη. Από τις αγαπημένες μου, μπορώ να βγω ένα βράδυ και να περπατήσω όλον τον Πειραιά. Δεν βρίσκεται στο ύψος της Ελαϊς αλλά στο ύψος της ΕΛΣΤΑΤ, όπου η κιουρία, σύζυγος Ρώσου υπήκοου εργάζεται και έχω κάνει πάμπολλες επισκέψεις για καφέ και αναλύσεις περί της member card της. Τι να κάνουμε, κάποιοι είναι εκλεκτά μέλη! Πληροφοριακά, κοντά σας βρίσκεται και το Μελιστάλακτον ενώ με τα πόδια μπορείτε να φτάσετε στον Ναό.

Η εξυπηρέτηση από μια κυρία ήταν ευγενική, χαμογελαστή αλλά επειδή το μαγαζί ήταν άδειο, δεν χρειάστηκε να φορτσάρει. Δεν έχω κάτι αρνητικό να προσάψω, απλώς μετά το σερβίρισμα σχεδόν δεν την ξαναείδαμε. Υπολογίζω έναν μέσο όρο μεταξύ φαγητού και λοιπών. Στο τέλος μας προσφέρθηκε καρπουζάκι που ευγενικά αρνηθήκαμε.

Καθίσαμε έξω, παρατηρώντας την ήπια κίνηση. Για καλοκαίρι μια χαρά είναι, κάθεσαι δίπλα στον δρόμο αλλά ειλικρινά κανείς δεν σε ενοχλεί. Κυριαρχεί το μαύρο χρώμα στον χώρο, το ίδιο και στα τραπεζοκαθίσματα (τουλάχιστον έξω). Μαγαζί γωνία, ξεχωρίζει σε κάποια ακτίνα μέτρων. Προσφέρεται για όλες τις περιστάσεις, ακόμα και για καφέ ή παγωτό.

Οι περίεργες ονομασίες στον κατάλογο σχεδόν εξαφανίστηκαν και τα πιάτα εμφανίζονται με το όνομα τους! Προσγειωμένες τιμές που αντιστοιχούν με την περιοχή αλλά και το ύφος του μαγαζιού. Αν έχετε παρατηρήσει όταν είμαι με μόνο ένα άτομο ακόμα, το όριο μου φτάνει στα 4 πιάτα. Τα οποία ήταν:

- Κουβέρ στα 2 ευρώ.

- Μεθυσμένος ντάκος στα 4.1 ευρώ. Πιάτο υπερβολικά πλούσιο σε υλικά, με μπόλικο φρέσκο κρεμμύδι που θα το απέφευγα αν το γνώριζα. Το παξιμάδι είχε καλυφθεί από την τομάτα και το τυρί. Πλούσια ποσότητα, καλή σκέψη να βουτηχθεί σε κρασί το παξιμάδι αλλά το αποτέλεσμα μου βγήκε πικρό. Θα προτιμούσα λοιπόν την νορμάλ έκδοση.

- Σφακιανή πίτα με μέλι και σουσάμι στα 4.9 ευρώ. Δεν έχω πολλά να πω. Καλοψημένη, σωστή αναλογία μελιού. Θα περίμενα ελαφρώς περισσότερη γέμιση αλλά συνολικά το πιάτο ήταν αυτό που δήλωνε. Μια χαρά λοιπόν.

- Λουκανάδα της ώρας με αυγά στα 6.9 ευρώ. Πιάτο κράχτης για το μαγαζί. Εδώ έκανε τη φίλη να τους επισκεφθεί. Και ως προς την ονομασία του συμφωνώ. Περιποιημένο, καλή ποιότητας λουκάνικο σε κομμάτια. αρκετές πιπεριές που δεν μπορώ να προσδιορίσω αν πρόσθεταν κάτι στο πιάτο. Το αυγό από την άλλη εντελώς αδιάφορο και άνευρο υλικό στην παρασκευή, δεν θα το προτιμούσα ξανά. Δεν το καταλάβαινες στη γεύση. Ίσως αν σκεφτόντουσαν τη λύση να υπάρχει λίγος κρόκος ώστε να αγκάλιαζε το λουκάνικο... Κάτι θα γινόταν...

- Κεμπάπ βαρβάτο στα 8.5 ευρώ. Από τα καλά κεμπάπ που έχω δοκιμάσει,4 καλά τεμάχια. Δεν είναι τόσο λαχταριστό σαν του Αρίστου, λίγο πιο σφιχτό. Καλό όμως και χωρίς να είναι βουτηγμένο στα μπαχαρικά. Συνοδευόταν από κρεμμύδια, τομάτα και πιτούλες. Υπήρξε μια σως και πάνω από τα κεμπάπ, μερικές πατάτες τηγανιτές. Αξιοπρεπέστατο πιάτο. Μάλιστα μας έφεραν και έξτρα πιτούλες.

- 500 μλ ημίγλυκο κρασί, στα 5 ευρώ. Ευκολόπιοτο και χωρίς να βαράει, από τα καλά που έχω δοκιμάσει.

Σύνολο στα 31.5 ευρώ.

Να σημειώσω εδώ πως υπάρχουν και κάποια μεζεκλίκια της θάλασσας στον κατάλογο (γαύρος, χταπόδι, καλαμαράκια, σαρδέλες) για να καλύψουν όλα τα γούστα.

Σε γενικές γραμμές ικανοποιηθήκαμε από τα Μεδέσματα. Ίσως με κάποιο live τους, το value for money ανέβει. Παρατήρησα στο Facebook αρκετές παρέες να διασκεδάζουν και γιατί όχι άλλωστε. Σίγουρα όμως δεν το προτείνω για κάποια επίσημη έξοδο, ούτε φυσικά να διανύσετε κάποια χιλιόμετρα.

Αυτό όμως δεν αναιρεί την τιμιότητα τους... Εύχομαι να αντέξουν τον ανταγωνισμό...

18 Σεπ 2017

Ποιός αρκείται με τα λίγα;Ποιός δεν θέλει περισσότερα από αυτά που ήδη έχει;Υπάρχει κάποιος που σταματάει να ονειρεύεται;

Μπορώ να παραθέσω πολλές ακόμα τέτοιες ερωτήσεις, όμως θα είναι χάσιμο χρόνου. Δεν θέλω να σας ζαλίσω με επιχειρηματικά πλάνα, αν και έχω ενθουσιαστεί σαν νεούδι που είμαι σε κάτι δικό μου που ξεκίνησα. Ούτε θέλω να σας περιγράψω τι είναι οριζόντια και κάθετη ολοκλήρωση.

Υπάρχουν επιχειρηματίες που έχουν άστρο και με ότι και αν καταπιαστούν γίνεται χρυσός. Υπάρχουν και άλλοι που ίσως υπερεκτίμησαν τις δυνατότητες τους ή τα φόρτωσαν στον κόκκορα. Υπάρχουν οι κώτσοι, υπάρχουν όμως και αυτοί που έχουν γνωριμίες και ελίσσονται.

Υπάρχουν και αυτοί που το "παίζουν" αφεντικά και χωρίς να το καταλάβουν γίνονται από δήμαρχοι... κλητήρες.

Ο κυρ Αρίστος πάλι, αν και νομίζω το έχω ξαναπεί, είχε σχέδιο. Δεν γνωρίζω εάν έχει ανακατευτεί και σε άλλα χωράφια πέραν της εστίασης όμως ότι το κάνει το κάνει καλά. Έχει στελεχώσει επαρκώς το προσωπικό του, έχει αγοράσει αρκετή έκταση στο Παλαιό Φάληρο ώστε να είναι όλες οι επιχειρήσεις δίπλα η μία στην άλλη. Έχει και ποιότητα (για τον δικό μου ουρανίσκο).

Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω δελτία τύπου, ούτε παρουσιάσεις στο διαδίκτυο για το μαγαζί. Οι περισσότεροι ήδη θα έχετε ακούσει γι'αυτόν. Ξεκίνησε γύρω στο 2011 η μόδα με τα κεμπαπτζίδικα από αλυσίδες όπως ο Μπαρμπαδήμος ή ο Πρόεδρος και η μόδα καλά κρατεί. Το'χει ο Έλληνας στο αίμα του το κεμπάπ. Έχει γίνει είδος πρώτης ανάγκης!

Τo πάρκιγνκ;Εύκολο δεν το λες! Υπάρχουν και άλλες επιχειρήσεις δίπλα του που προσπαθούν να κλέψουν λίγη δόξα από εκείνον! Ο κυρ Αρίστος προσπαθεί να δώσει ένα θεατρικό σκηνικό στο μαγαζί του με ρετρό αντικείμενα αλλά ακόμα και οι σερβιτόροι του είναι ομοιόμορφα ντυμένοι σαν σε Ελληνική ταινία. Άσπρο πουκάμισο, μαύρο παντελόνι. Αρκετοί να ψήνουν μέσα και τους υπόλοιπους να γυροφέρνουν όλο το μαγαζί για να ικανοποιήσουν τους πελάτες τους. Το μόνο που ας πούμε με "χάλασε" στην εξυπηρέτηση ήταν πως το τραπεζάκι για 3 άτομα ήταν σχετικά μικρό. Κάποια στιγμή ένιωσα προπονητής χάντμπολ με τις τόσες αλλαγές που έκανα!

Ο χώρος ευχάριστος για τα γούστα μου, με αυλίτσα... το κυριότερο όμως που μου έφτιαχνε τη διάθεση ήταν πως ο κόσμος πήγε εκεί για να φάει καλά και να διασκεδάσει. Ούτε για να κουτσομπολέψει τους διπλανούς πελάτες, ούτε να βγάλει τα προσωπικά του στον σερβιτόρο που αν είχε τη δυνατότητα δεν θα εργαζόταν εκεί αλλά σε καμιά πολυεθνική εταιρία. Για την ιστορία θα αναφέρω πως τα τραπεζοκαθίσματα είναι σε λευκούς τόνους και υπάρχουν διάφορα μικροαντικείμενα που σε παραπέμπουν σε μπακάλικο τύπου Ζήκος.

H ποιότητα για τον δικό μου ουρανίσκο;Εξαιρετική. Τίποτα προψημένο και τίποτα που να μου δημιούργησε πρόβλημα στο στομάχι. Σύμφωνοι, δεν το λες οικονομικό αλλά συνήθως ότι πληρώσεις παίρνεις. Η επιτυχία του Αρίστου από πλευράς προσέλευσης κόσμου θυμίζει την εξάντληση των εισιτηρίων διαρκείας του ποδοσφαιρικού Ολυμπιακού για τη σεζόν 2017-18.

Ο κατάλογος με αρκετές επιλογές με βάση φυσικά τι άλλο... τα κρέατα. Αυτό που μου έκανε εντύπωση στα ορεκτικά είναι τα Κασιώτικα γιαπράκια και το ιμάμ. Υπάρχουν πιάτα με αυγά μάτια και ομελέτα (σε συνδυασμούς), σαλατούλες επαρκείς και φυσικά μερίδες κρεάτων αλλά και τυλιχτά.

Παραγγείλαμε:

- Σαλάτα ρόκα-τοματίνια με κουλούρι Θεσσαλονίκης στα 6.5 ευρώ. Επιλογή δική μου γιατί τώρα με την προετοιμασία στην ομάδα πρέπει να προσέχω (νιάου! )! Εξαιρετική και με γλυκιά βινεγκρέτ. Φρέσκια ρόκα που ισορροπούσε το πικρό με το γλυκό και μαλακό κουλούρι που είχε "ποτίσει" από τα υπόλοιπα υλικά. Στανταράκι σε επόμενη επίσκεψη μου!

- Παστουρμαδόπιτα φούρνου στα 5 ευρώ. Ω ρε μάνα μου! Καυτή καυτή με πλούσιο τυρί, πιπεριά και φυσικά τι άλλο... παστουρμά! Νομίζω η καλύτερη παρασκευή που έχω δοκιμάσει. Το φύλλο της με γύρισε 15-20 χρόνια πίσω και μου θύμησε το ΣΠΙΤΙΚΟ, τυροπιτάδικο κοντά στην παλιά δουλειά της μητέρας μου. Νομίζω βρίσκεται πολύ κοντά στο Piraeus Theoxenia Hotel.

- Γιαουρτλού κεμπάπ στα 5.3 ευρώ η μισή μερίδα. Τι μισή δηλαδή, μια χαρά σε χορταίνει. Γλυκιά σάλτσα τομάτας, γιαούρτι που δεν "νέρωσε" και νοστιμότατο κεμπάπ. Αρκετές πίτες για... να χορτάσετε!

- Ποικιλία Αρίστος στα 20.9 ευρώ. Από 1 σούβλα: κεμπάπ, κασερλί κεμπάπ, κοτόπουλο κεμπάπ,1 σις κοτόπουλο,1 σις χοιρινό,1 σις μοσχάρι, σουτζούκι, παστουρμάς και περιφερειακά υπήρξαν λεμόνια, πιπεριές, τομάτες, κρεμμύδια, σως. Στη βάση αρκετές πιτούλες ως συνοδευτικό που έπαιζαν τον ρόλο του κομπάρσου. Εξαιρετική ποιότητα, καλοψημένα και της ώρας. Τίποτα προψημένο. Το σις μοσχάρι έλιωνε στο στόμα, ενώ παστουρμάς και σουτζούκι δεν ήταν μπόμπα. Περιποιημένη μερίδα αν και σαφώς 2 άτομα μπορούν να την καταφέρουν.

- 4 μπύρες ποτήρι Amstel (400 ml) προς 3.5 ευρώ έκαστη.
- Νερό εμφιαλωμένο 1ευρώ/1 λίτρο.

- Για κλείσιμο εκμέκ με παγωτό καϊμάκι (στα 7 ευρώ περίπου). Στη φωτογραφία φαινόταν νόστιμο, στη γεύση... άχρωμο, άοσμο, άγευστο. Καμία σπιρτάδα, μόνο μπούχτισμα από τη σαντιγύ.

Κέρασμα με τον λογαριασμό σφηνάκια γρανίτας από λεμόνι.

Συνολικό αντίτιμο περίπου στα 60 ευρώ για μια χαλαρή έξοδο. Πολλά;;;

Ο κυρ Αρίστος είναι τίμιος και μπον βιβέρ. Δεν αρκείται σε ημίμετρα και έχει χαράξει τη δική του πορεία. Υπάρχει τεράστιος ανταγωνισμός, αντιγραφές σε όλου τους είδους τους τομείς θα υπάρχουν. Οπότε επιζεί ο καλύτερος. Γιατί όπως και να το κάνουμε δεν γίνεται να "φυτρώνεις" ξαφνικά και να σου πάνε όλα πρίμα.

Θα πληρώσεις από ένα 20άρικο αν θες να φας καλά, είναι υπεραξία αλλά από την άλλη... στο χέρι σου είναι πόσο θα μείνεις στο στέκι του.

Μπορείς να τη βγάλεις με ένα τυλιχτό και με Coca Cola... Θα αντέξεις;;;

04 Σεπ 2017

Λίγο πριν μπούμε στις χειμερινές υποχρεώσεις μας (επιτέλους), είπαμε να χαβαλεδιάσουμε λίγο ακόμα. Καιρό έψαχνα ένα νέο εστιατόριο να δοκιμάσω και ήμουν αποφασισμένος! Εκεί που όμως είχα θέμα... ήταν στην επιλογή. Έβλεπα το ένα, έλεγα καλό είναι. Μήπως να πάμε σε αυτό καλύτερα όμως;

Τελικά το πήρα απόφαση και επέλεξα Ιταλικό. Μπήκε και η παράμετρος για καφεδάκι στην παραλιακή πρώτα, οπότε περιόρισα και τις επιλογές. Είχα φροντίσει κάποιους μήνες νωρίτερα να στείλω και τον Μπούτση να κάνει γευστική δοκιμή, έδωσε το ΟΚ... οπότε βρήκαμε την ευκαιρία να δοκιμάσουμε το τέκνο του ομίλου Καστελόριζο.

Δευτέρα βράδυ 28/8/2017 με πολύ κίνηση σε γνωστό cafe-restaurant της παραλιακής αλλά όχι τόσο κόσμο στην περιοχή της Γλυφάδας, βρήκαμε πολύ κοντά να παρκάρουμε, δίπλα από τις γραμμές του τραμ. Το Ραμίνο είναι κολλητά με το "αδελφάκι" του Mezze και μάλιστα αν καθίσετε στην άκρη θα ακούσετε και το διαφορετικό στυλ μουσικής που παίζουν. Σαν χώρος είναι μικρός, ειδικά ο εσωτερικός και για να πάτε στην τουαλέτα θα χρειαστείτε να κατεβείτε σκαλιά. Το στυλ του καταστήματος είναι χαλαρό, με αρκετά ψεύτικα φυτά. Τα τραπεζοκαθίσματα δεν δίνουν την αίσθηση πολυτέλειας αλλά μιλάμε για cosy εστιατόριο. Όπως θα έχετε διαβάσει "Rame" στα ιταλικά σημαίνει χαλκός, έτσι και στο Ramino εμπνευσμένο από το ομώνυμο χάλκινο μαγειρικό σκεύος με open κουζίνα, το εστιατόριο σας υπόσχεται πως θα απολαύσετε Ιταλική κουζίνα με κλασικές και ανανεωμένες συνταγές.

Η εξυπηρέτηση βρίσκεται σε πολύ υψηλό επίπεδο, με ευγενέστατα παιδιά στο σέρβις που έχουν εκπαιδευτεί κατάλληλα από τον όμιλο. Μας φάνηκε λίγο υπερβολικό βέβαια που μόλις άδειαζαν τα ποτήρια μας από νερό, βλέπαμε τους σερβιτόρους να τρέχουν να μας τα γεμίσουν. Ο Μπούτσης μάλιστα έκανε και ένα πείραμα να τελειώσει το ποτήρι του και το παιδί έτρεχε.... Υπερβολή. Ιδιαίτερα καλή εντύπωση μας έκανε επίσης και η άψογη χρήση ξένων γλωσσών, μιας και αρκετοί τουρίστες βρέθηκαν να τρώνε στον χώρο. Μόνο ψεγάδι, χωρίς ιδιαίτερη σημασία ήταν η (θεωρώ) μη έκπτωση του 10% λόγω E-table. Βέβαια κίνητρο της επίσκεψης μας δεν ήταν αυτή συμβολική έκπτωση.

Ο κατάλογος έχει αρκετές επιλογές χωρίς να κουράζει. Περιλαμβάνει 7 πίτσες,3 ριζότα,5 σαλάτες,7 ορεκτικά (2 μπρουσκέτες,2 νιόκι, ταρτάρ, καρπάτσιο),9 ζυμαρικά και 4 secondi piatti (2 ψάρια,2 κρέατα). Για το τέλος υπάρχουν και 4 γλυκά. Εμείς φανήκαμε σχετικά λιτοί στην παραγγελία μας...

- Νιόκι Botarga με νιόκι από μωβ Περουβιανές πατάτες, γαρίδες και σάλτσα μπισκ στα 12.5 ευρώ. Τεράστιο πιάτο, μικρή μερίδα. "Ρε παιδιά η σάλτσα θυμίζει μαγειρίτσα" είπε ο Μπόυτσης. Πέρα από την πλάκα, νοστιμότατα νιόκι, φρέσκα. Όμως γευστικά δεν μας φάνηκε τίποτα το ιδιαίτερο.2 μεγάλες γαρίδες, ζουμερές και αυτό ήταν όλο. Ίσως κάποιο καρύκευμα χρειαζόταν. Μας προσφέρθηκε πάντως τριμμένο αυγοτάραχο.

- Πίτσα αλλαντικών με ζαμπόν, πεπερόνι, προσούτο, καπνιστή πάπρικα και πέστο βασιλικού στα 12.5 ευρώ. Πεντανόστιμη, αξίζει να την πάρετε σαν κυρίως πιάτο. Τραγανή ζύμη χωρίς να φέρνει κορεσμό, πολύ καλή γέμιση με το τυρί να είναι ακριβώς όσο χρειάζεται. Tο καλύτερο πιάτο κατά τη γνώμη μου.

- Ριζότο παντζάρι με κρέμα κατσικίσιου τυριού και δεντρολίβανο στα 9 ευρώ. Εξαιρετικό πιάτο, ωραία χυλωμένο με έντονη γεύση. Έχει μια ευχάριστη γλυκύτητα χωρίς να κουράζει. Το κατσικίσιο τυρί είναι μια καλή σκέψη αλλά εγώ θα το τερμάτιζα με εξτρά παρμεζάνα.

- Casarecce με μανιτάρια στα 11.5 ευρώ. Πρωταγωνιστής του πιάτου ήταν φυσικά τα μανιτάρια, με κομμάτια πανσέτας σε βοηθητικό ρόλο και παρμεζάνα στην κορυφή. Αλ ντέντε πιάτο, ζουμερά μανιτάρια αλλά γενικότερα δεν μας ξετρέλανε. Έχουμε συνηθίσει να παστώνουμε τα ζυμαρικά με σάλτσες!

- 2 μπουκάλια εμφιαλωμένο νερό στα 3 ευρώ.
- Κόκα Κόλα zero στα 2.5 ευρώ.
- Fanta στα 2.5 ευρώ.

- Lemon Curd στα 6.5 ευρώ. Μαρέγκα, μπισκότο, φρούτα του δάσους και σορμπέ βατόμουρο. Φρεσκοφτιαγμένο, ευπαρουσίαστο και γλυκό όσο πρέπει. Το σορμπέ βατόμουρο ταίριαζε στο όλο αποτέλεσμα. Το μπισκότο έρχεται σε μεγάλα κομμμάτια. Σερβίρεται σε ποτήρι.

- Cioccolato στα 7 ευρώ. Παγωτό σοκολάτας, κρεμέ σοκολάτας, κέικ σοκολάτας, honey comb και μαρέγκα. Πιάτο σαν πίνακας ζωγραφικής πραγματικά! Πολλές διαφορετικές γεύσεις που έδιναν ένα απίστευτα καλό αποτέλεσμα. Αν το φας μόνος σου ίσως μπουχτίσεις, η καλύτερη λύση είναι στη μέση. Αυτό το κρεμέ σοκολάτας...

Σύνολο στα 67 ευρώ.

Η τελική εντύπωση είναι σίγουρα θετική. Ο όμιλος Καστελόριζο δημιούργησε ένα καλό Ιταλικό εστιατόριο που προσφέρει μια Α εγγύηση ποιότητας. Από κει και πέρα, δεν μας άφησε ξετρελαμένους, ούτε φύγαμε με την ανυπομονησία πότε θα γυρίσουμε πίσω. Είναι μια καλή επιλογή, όμως το value for money θα μπορούσε να ήταν και καλύτερο. Ειδικά όταν πρόκειται για τον όμιλο Καστελόριζο που τα τελευταία χρόνια έχει λάβει σοβαρά υπ'όψιν του τους δύσκολους καιρούς που ζούμε και παίζει με αρκετά μενού και προσφορές.

Όπως και να'χει....

You can't make EVERYONE HAPPY... You are not PIZZA...

23 Αυγ 2017

Κρήτηη... Ευλογημένος τόπος που χρειάζεσαι πάρα πολύ καιρό για να τη γυρίσεις. Ένα νησί που μπορεί να στα προσφέρει όλα. Εντάξει, λόγω και καταγωγής δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός αλλά μη μου πείτε πως δεν θα θέλατε να την επισκεφθείτε! Θες οι παραλίες, θες τα γλέντια, θες το φαγητό;Από περιοχές;Χανιά, Σφακιά, Ρέθυμνο, τρελό-Μάταλα... Ιεράπετρα! ΝΟΤ!

Φέτος πέρασα μια εβδομάδα διακοπών με έναν πολύ καλό φίλο και συμφοιτητή που δεν είχε επισκεφθεί ποτέ το ευλογημένο νησί. Προσπάθησα να τον κάνω fan του νησιού και νομίζω τα κατάφερα. Ελαφόνησος, Σεϊτάν Λιμάνι, Κομός.... Αλλά στο νομό Λασιθίου ούτε που το σκέφτηκα. Παλαιότερη επίσκεψη μου ήταν καταστροφική. Δεν θυμάμαι πιο άσχημη περιοχή. Πλήρης απογοήτευση!

Θέλοντας να τα πούμε πριν τις διακοπές (κάποιων), αποφασίσαμε να βρούμε ένα μέρος κοντά στο κέντρο που να τους βολεύει όλους. Αποφάσισα να πάμε στο Ρακάκι, ήταν και η πρόταση ενός φίλου και να σου λοιπόν. Διαβάζοντας πως οι ιδιοκτήτες είναι από την Ιεράπετρα, ανησυχία με έπιασε για το αν θα φάμε καλά. Διαβάζοντας και τις βαθμολογίες στις κριτικές.... άστα να πάνε.

Ήταν πλέον πολύ αργά για να κάνουμε πίσω. Εντάξει, ίσως τρώγαμε φόλα. Πρώτη φορά θα ήταν;Και πόσο χειρότερη θα ήταν η εμπειρία από την επίσκεψη σε εστιατόριο της Ιεράπετρας (πιο τουριστικό πεθαίνεις);

Πάμε στην ουσία της επίσκεψης. Λίγο πριν τις διακοπές των υπόλοιπων φίλων, αποφασίσαμε να κάνουμε μια τελευταία καλοκαιρινή συνάντηση. Η ώρα 21.30 και αρκετός κόσμος βρισκόταν στην πλατεία της Καισαριανής. Όμορφη αλλά και ζεστή καλοκαιρινή βραδιά. Το Ρακάκι είχε συγκεντρώσει αρκετό κόσμο. Εμείς καθίσαμε έξω.

Δεν θα αναφερθώ σε πολλές λεπτομέρειες του χώρου μιας και τον εσωτερικό χώρο δεν τον επισκεφθήκαμε. Από ότι είδα όμως, πρόκειται για ευχάριστο μέρος χωρίς πολλές διακοσμητικές λεπτομέρειες. Καθαρά τραπεζοκαθίσματα, όχι όμως πολύ βολικά. Εμείς,4 άτομα, δυσκολευτήκαμε να προσαρμοστούμε με τα ποτήρια και τα πιάτα που ερχόντουσαν. Για το παρκάρισμα, νομίζω δεν θα συναντήσετε ιδιαίτερες δυσκολίες.

Η εξυπηρέτηση ευγενική από την κοπέλα, χαμογελαστή και με χιούμορ. Μας ενημέρωσαν πως υπήρξε πρόβλημα με την ταμειακή μηχανή τους και θα μας έδιναν χειρόγραφη απόδειξη. Στο τέλος μας κέρασαν από ένα σφηνάκι ρακί με δυόσμο.

Ο κατάλογος έχει αρκετές επιλογές που σίγουρα δεν μπορείς να τις εξαντλήσεις σε μία μόνο επίσκεψη. Σαλάτες,6-7 τυριά, αρκετά ορεκτικά και αρκετά κρεατικά. Παρά το ότι είναι νησί η Κρήτη, τα θαλασσινά δεν είναι το φόρτε της.

Εμείς 4 άτομα παίξαμε με ορεκτικά.

- Ψωμί στα 4.80 ευρώ.

- Ντάκος στα 5.9 ευρώ. Προσοχή εδώ γιατί αναγράφονται 2 ντάκοι στον κατάλογο. Ο δικός μας ήταν με φρέσκια τομάτα και ξινομυζήθρα. Ο άλλος είναι μια τύπου χωριάτικη με παξιμάδι ντάκο. Γευτήκαμε ένα πολύ καλοκαιρινό πιάτο και όχι βαρύ μιας και το τυρί ήταν ανάλαφρο. Κάναμε καλή αρχή!

- Καταϊφάκια τυριού με μέλι στα 6.4 ευρώ. Καυτά καυτά, τραγανά και με ιδανική ποσότητα μελιού. Η γέμιση της φέτας τόση όση.

- Απάκι του Σήφη στα 5.7 ευρώ. Καπνισμένο με θυμάρι, από τα πολύ γευστικά και νόστιμα. Καταναλώθηκε σιγά σιγά μαζί με το ποτό.

- Στάκα με αυγά στα 6.3 ευρώ. Την χειρότερη στάκα (ο Θεός να την κάνει) την είχα δοκιμάσει στην Ιεράπετρα. Ευτυχώς στην Αθήνα γεύτηκα μια από τις καλύτερες version της και θα επέστρεφα για να την ξαναδοκιμάσω. Όχι τόσο βαριά σαν του Αντάρτη και χωρίς να με κάνει αργότερα να αισθανθώ πως κατανάλωσα μια θερμιδική βόμβα. Έρχεται σε σαγανάκι.

- Ντολμαδάκια σπιτικά στα 5.8 ευρώ. Γεμιστά με τομάτα, άνηθο, κρεμμύδι και ρύζι. Η φίλη ούτε τα άγγιξε, οπότε δοκίμασα περισσότερα μαζί με το γιαουρτάκι.8 τεμάχια. Νόστιμα.

- Αμανίτες στη σχάρα στα 6.3 ευρώ. Αρχικά δοκιμάσαμε κάποια ξεροψημένα κομμάτια που ίσως δεν έπρεπε να σερβιριστούν. Όσο όμως περνούσε η ώρα, τα σχόλια γινόντουσαν πιο θετικά. Κατάφεραν να αναστρέψουν το εις βάρος τους κλίμα!

- Λουκάνικα από την Κρήτη στα 5.40 ευρώ. Από τα καλύτερα και πιο ανάλαφρα. Δεν είναι γενικότερα στις προτιμήσεις μου αλλά εδώ τολμώ να πω πως η ποιότητα ήταν πολύ καλή.

- Συκωτάκια ριγανάτα στα 6.10 ευρώ. Αρνίσια συκωτάκια σβησμένα με κρασί και θυμάρι. Δικό μου πιάτο που δεν έπρεπε να παραγγείλω. Όχι γιατί ήταν κακό αλλά κυρίως γιατί ήταν βαρύ για καλοκαίρι και το έφαγα και μόνος. Σε κάποια σημεία μου έβγαινε μια πικρίλα. Αποφύγετε το αν είναι να το φάτε μόνοι σας.

- 3 Σουρωτές στα 6.9 ευρώ.
- Μπύρα Άλφα 500 μλ στα 3.10 ευρώ.
- 6 καραφάκια ρακή στα 26.4 ευρώ.
- 2 μπουκάλια νερό στα 3.4 ευρώ.

Σύνολο στα 92.5 ευρώ στο δελτίο παραγγελίας που ήρθε στο τραπέζι μας.

Για την επόμενη φορά έχω σταμπάρει κάτι χοιρομέρια και τις πατάτες τσικαλάτες. Για γλυκό, την τάρτα μπανάνα και το μιλφέιγ με καραμελωμένο μήλο μιας και αυτή τη φορά είχαμε φέρει δικό μας γαλακτομπούρεκο...

Και για επίλογο θα πλέξω το εγκώμιο της q-ριας και του q-ριου που 2 ώρες νωρίτερα είχαν γευματίσει στα μέρη μου, σε πασίγνωστη ψαροταβέρνα πλέον. Και δεν ξεχνώ και τον επίσης ακούραστο Συνταγματάρχη που βρήκε το κουράγιο να μας συντροφεύσει και τήρησε την υπόσχεση του παρ'ότι είχε αμέσως μετά ταξίδι 4-5 ωρών για υπηρεσιακούς λόγους.

Όσο για το Ρακάκι... Νομίζω αδικείται από τη συνολική βαθμολογία του. Πρόκειται για καλό στέκι, τίμιο και σε χαλαρή περιοχή. Η όλη προσέγγιση του προσπαθεί να θυμίσει κάτι από Κρήτη. Νομίζω πως μια επίσκεψη δεν θα ήταν άσχημη ιδέα. Κάποια στιγμή πιθανότατα θα μας ξαναδούν!

Υ. Γ Κυρία Κατρίτση, με ειδοποίησαν από το Ταξιδεύοντας πως η Member Card σας είναι έτοιμη!

08 Αυγ 2017

Μετά από τόσο καιρό τι να γράψω για αυτή την επιχείρηση;Ειλικρινά δεν ξέρω πως να ξεκινήσω!

Να πω ότι πήγα για δεύτερη φορά μετά τη συγκέντρωση του ASK και μου συμπεριφέρθηκαν καλύτερα και από την πρώτη;

Να πω ότι πήγα και ένιωσα λες και ήμουν καλεσμένος σε σπίτι φίλου;Σε σπίτι συγγενή;

Ειλικρινά δεν ξέρω....

Μιας και τον τελευταίο καιρό διάφοροι χρήστες δημοσίευσαν για τα δικά τους αγαπημένα μαγαζιά, είπαμε να κάνουμε κάποιοι φίλοι μια έξοδο στο Oroscopo. Η φίλη είχε κανονίσει τις λεπτομέρειες και εμείς το μόνο που είχαμε να κάνουμε ήταν να παρουσιαστούμε στην ώρα μας. Η q-ρια που παίζει μπάλα στην περιοχή της και κινεί τα νήματα όπως ο Μίνο Ραϊόλα χορεύει στο ταψί διάφορους ποδοσφαιρικούς κολοσσούς (Μίλαν, Γιουβέντους, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κλπ), δεν μας άφησε παραπονεμένους!

Σε αυτό φυσικά έπαιξε μεγάλο ρόλο και το μαγαζί που διατηρεί σε πολύ υψηλά στάνταρ την εξυπηρέτηση του. Και όχι μόνο στο δικό μας τραπέζι. Είτε τουριστάκι είσαι από το διπλανό ξενοδοχείο είτε κατοικείς στην περιοχή, το ίδιο ζεστά θα σε υποδεχτούν. Μετά από τόσα χρόνια δεν μπορεί να αποκαλείται επιχείρηση. Όπως είχα γράψει και παλαιότερα για την Barcelona... είναι κάτι παραπάνω από ένας σύλλογος.

Έχουν επενδύσει πάνω στις διαπροσωπικές σχέσεις, χωρίς όμως να γίνονται σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση σαλιάρηδες για να τους ξαναεπισκεφθείς. Έχουν επενδύσει πάνω στην κουζίνα τους. Με τα καλά της και τα κακά της. Πόσα μαγαζιά παράγουν τα δικά τους φρέσκα ζυμαρικά;Πόσα προσφέρουν κεράσματα;

Και πολλά άλλα που πρέπει να πάτε για να καταλάβετε...

Ο κατάλογος είναι πολυμορφικός. Εξυπηρετεί τα πάντα. Κέρασμα σούπας καρότου, απίστευτης γεύσης. Γλυκύτατη! Μακάρι να ήξερα να τη φτιάχνω και γω στο σπίτι μου τον χειμώνα.

Ποικιλία ορεκτικών. Από καλαμαράκια και χταπόδι καλής ποιότητος, μέχρι ταλαγάνι και μοτσαρέλα μπουφάλα. Α! Μην ξεχάσω και το χειροποίητο ραβιόλι γεμιστό με μανιτάρι. Κάποιοι πιο τυχεροί βέβαια δοκίμασαν και με σως σαμπάνιας...

Πράσινη σαλάτα, φρεσκότατη. Με κατσικίσιο τυρί, σταφύλι και ξηροκάρπια.

Μπύρες, κρασί και νερό;Πριν τελειώσουν μας έφερναν νέα μπουκάλια. "Κουδούνι" με έκαναν σε κάποια φάση.

Χειροποίητα ζυμαρικά, ταλιατέλες και παπαρδέλες. Mε μοσχαρίσια μάγουλα αλλά και με λαχανικά. Την άλλη φορά θα δοκιμάσω την καρμπονάρα τους. Εμφανισιακά δεν εντυπωσιάζουν. Γευστικά όμως είναι σε αρκετά καλό επίπεδο. Και σαν μερίδα ίσως δεν εντυπωσιάζουν, σε χορταίνουν όμως.

Ακολούθησε η χαριστική βολή...

- Μοσχαρίσιο συκώτι, σε ελαφριά σάλτσα από άγρια βότανα, συνοδευμένο από πουρέ πατάτας και τηγανητά κρεμμυδάκια. Αυτό το πήρα εργολαβία. Απίστευτα τρυφερό συκώτι που ανταγωνίζεται τα καλύτερα του είδους. Ο πουρές πατάτας χειροποίητος, όχι σκόνη. Απολαυστικό πιάτο.

- Χοιρινό Κότσι, παραδοσιακά σιγομαγειρεμένο σε ελληνική μπύρα, σερβίρεται με σαλάτα λάχανου & μήλου, πουρέ πατάτας και σάλτσα μουστάρδας. Δεν δοκίμασα αλλά μόνο την πέτσα είδα να έχει μείνει. Η φίλη που το εφαγε άνετα το σύγκρινε με άλλου μαγαζιού των νοτίων προαστίων.

- Αρνάκι λαδορίγανη, παραδοσιακή συνταγή από την Αρκαδία. Ευτυχώς που ήμουν μακριά του και δεν ασχολήθηκα γιατί θα με έπαιρναν με φορείο. Τι να πρωτοφας;

- Μοσχαρίσιος σιδηρόδρομος με ριζότο γκοργκοντζόλα. Περιττό να πω πως με το πιρούνι το έκοβες. Ριζότο δεν δοκίμασα αλλά κέρδισε τις εντυπώσεις!

Φυσικά με όλα αυτά 2 πακετάκια για το σπίτι τα πήραμε...

Για το τέλος είχαμε τσιζκέικ φράουλα με σορμπέ λεμόνι. Ιδιαίτερα γευστική η κρέμα του, ισορροπούσε με την "ξινίλα" του παγωτού.

Επίσης ζητήσαμε ένα τιραμισού που δεν είχα δυνάμεις να δοκιμάσω.

Η τελική αποτίμηση της βραδιάς ήταν σαφέστατα θετική γιατί ήμουν μεταξύ φίλων, ενώ την απαραίτητη νότα ανανέωσης έδωσε the new kid on the block... Kαι τα πρώτα σχέδια για τον χειμώνα έγιναν....

Όσο για το Oroscopo.... Μας σκλάβωσαν ΟΛΟΙ οι άνθρωποι με τη συμπεριφορά τους και την ευγένεια τους. Δεν είναι τυχαίο πως ακόμα και σε μια πολύ ζεστή καλοκαιρινή βραδιά η πληρότητα τους ήταν άνω του 75%... Και όχι μόνο από Έλληνες.

Σαν χώρος δεν θα σας ξετρελάνει και ίσως θυμίζει πολυτέλεια μιας εποχής που έχει περάσει (δεκαετία ΄90 ??).... όμως το value for money φτάνει τις 5 τοματούλες, το ίδιο και η εξυπηρέτηση. Οκ το φαγητό και ο χώρος δεν είναι για άριστα 4... Η προσπάθεια όμως μετράει.

Ξέρουν πως να συμπεριφερθούν... Και το οικονομικό τους κέρδος είναι μικρότερο από την ηθική επιβράβευση τους!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

18 Ιούλ 2017

Αλλάξανε τα πλάνα μου και οι υποχρεώσεις μα... με χαρά παρακολουθώ τις εξελίξεις και κάποια νέα άτομα που έχουν τακτικές κριτικές στο σάιτ. Μάλιστα βλέπω έναν ενθουσιώδη συνονόματο (και πολύ το χαίρομαι! ) να με αντικαθιστά τώρα που σιγά σιγά ίσως ήρθε η ώρα να δώσουμε χώρο εμείς οι παλιότεροι! Οι επισκέψεις δεν σταματούν στα εστιατόρια, άλλωστε μιλάμε για μια βασική ανάγκη (να τρέφεσαι).

Επανέρχομαι μετά από αρκετό καιρό (ευτυχώς! ), με ένα αρκετά αγαπητό μαγαζί που όσες φορές το έχω επισκεφθεί έχω μείνει αρκετά ικανοποιημένος και πάντα πηγαίνω με θετική διάθεση.

Τα Καραμανλίδικα του Φάνη είναι μια σοβαρή και τίμια επιχείρηση που έχει κάποια όρια και κάποιες συγκεκριμένες γραμμές. Στο δικό μου το μυαλό είναι κατανοητές. Μεγάλο πρόβλημα είναι ο χώρος, μιας και πρόκειται για στενό χώρο με μικρά τραπεζάκια που προσπαθούν να εξυπηρετήσουν αρκετό κόσμο. Πρόκειται για κεντρικό πέρασμα στην Αθήνα και πιθανότατα θα σας βάλουν στην αναμονή για κάποια λεπτά. Ακόμα και ο πίσω χώρος δεν είναι επαρκής. Σαν διακόσμηση δεν περιμένεις τίποτα ιδιαίτερο, κυριαρχεί η βιτρίνα με τα αλλαντικά και τα τυριά.

Η εξυπηρέτηση ευγενέστατη και γρήγορη, με πολυάριθμο προσωπικό. Αρκετοί στην κουζίνα,2-3 στις βιτρίνες και τουλάχιστον 4 στο σέρβις. Πραγματικά δεν αργούν καθόλου, έχουν αυτοματισμούς και μπράβο τους. Και οι αποδείξεις έρχονται όλες, αν και δεν αναγράφουν το κάθε πιάτο. Τίμιοι.

Στα Καραμανλίδικα δεν μπορείς να ρίξεις άγκυρα με τις ώρες, όσο πιασάρικο και αν είναι το κόνσεπτ. Είναι σχεδιασμένα για μια γρήγορη στάση μετά από βόλτα ή ψώνια. Άλλωστε και τα εδέσματα όσο νόστιμα και να είναι, έχουν αρκετές πιθανότητες να σας πέσουν βαριά.... Μιλάμε για παστουρμάδες, καβουρμάδες, σουτζούκια. Στα ψαρικά δε, σχεδόν όλα είναι καπνιστά!

Και όμως! Πέμπτη βράδυ μετά από καφεδάκι στο Θησείο, εγώ με άλλα 3 άτομα φύγαμε χορτασμένοι αλλά ανάλαφροι. Και τι δεν πήραμε!

Ξεκινήσαμε από μπύρες, Βεργίνα lager και weiss στα 3 και 4 ευρώ αντίστοιχα τα 500 ml. Η φάβα Δομοκού (3.5 ευρώ) που άνοιξε την αυλαία ήταν αρκετά νόστιμη και ανάλαφρη που δεν έμεινε ούτε ίχνος κρεμμυδιού και κάππαρης που την πλαισίωναν. Το ψωμί είχε την τιμητική του.

Στη συνέχεια ήρθαν παστουρμαδοπιτάκια καραμανλίδικα (6 ευρώ) και μπουρέκια με κασέρι και φέτα (5.5) ευρώ. Εξαιρετικό φύλλο και στα 2 χωρίς λαδίλα. Η μεν γέμιση στα μπουρέκια αρκετά τυρένια αλλά και με αρκετό δυόσμο. Τα παστουρμαδοπιτάκια κέρδισαν τις εντυπώσεις της παρέας, μιας και η γέμιση ήταν ψιλοκομμένη.

Για τη συνέχεια, αυγά μάτια με ροδέλες σουτζουκιού (5.5 ευρώ τιμή καταλόγου). Ενισχυμένα με 4 αυγά που εξαφανίστηκαν εν ριπή οφθαλμού. Μεζεδάκι...

Η ποικιλία λουκάνικων στα 15 ευρώ, νόστιμη και ενδιαφέρουσα. Νομίζω πως έχει αρκετές διαφορές από τις αντίστοιχες ποικιλίες που συναντάς σε μπυραρίες. Σέβονται το αλλαντικό και πλέον έχουν εμπειρία ώστε να το παρουσιάζουν ζουμερό και ελαφρύ (στο μέτρο του δυνατού). Κατά την άποψη μου, το μυστικό είναι στο κόψιμο του λουκάνικου. Κομμένο στη μέση και όχι ολόκληρο.

Για τον καβουρμά με τις πατάτες και τις πιπεριές έχω μόνο τα καλύτερα να πω (6.5 ευρώ). Για μένα ξεχώρισε. Έρχεται σε σαγανάκι, με τόσο ψιλοκομμένα υλικά που μόνο βαριά δεν σου πέφτουν. Αν και εμφανισιακά δεν σου γεμίζει το μάτι, πρόκειται για μια παρασκευή με καλοσυνδυασμένα υλικά και πολλά αρώματα.

Και αφού ακόμα θέλαμε κάτι να τσιμπήσουμε ακόμα, είπαμε να πάρουμε και μια ποικιλία τυριών και αλλαντικών (16 ευρώ). Δεν μπορώ να παρουσιάσω επαρκώς την ποικιλία μιας και συνδυάζει ήπιες αλλά και πιο πικάντικες γεύσεις, πολυποίκιλες σίγουρα. Δεν περιορίζονται σε 2-3 είδη, και πως άλλωστε! Μιλάμε εκεί μέσα χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα!

Στο τέλος κέρασμα γιαουρτάκι με γλυκό καρότο. για αλλαγή γεύσης!

Σύνολο στα 80 ευρώ, ακριβώς 20 ευρώ το άτομο. Αρκετά καλή τιμή για την εμπειρία και σίγουρα σου επιτρέπει να ξανακάνεις επίσκεψη.

Όπως ανέφερα παραπάνω, το μόνο "αρνητικό" που μπορώ να προσάψω στον Φάνη είναι ο χώρος. Κατά τα άλλα πρόκειται για καλοκουρδισμένη μηχανή, με γνώση και μεράκι. Άλλωστε και ο ίδιος ο Φάνης εργάζεται μέσα και τρέχει πιο πολύ και από τους υπαλλήλους του.

Με χαρά παρατήρησα πως η περιοχή (Ψυρρή) αρχίζει να γίνεται στέκι και πάλι. Εύχομαι να μην συμβαίνει αυτό μόνο λόγω εποχής (μιας και δεν είμαι τακτικός θαμώνας). Στη βόλτα μου μάλιστα παρατήρησα και νέες προτάσεις από επιχειρήσεις ενώ εντύπωση μου έκανε που υπάρχει το SVL, το Souvlaki Bar που τόσα χρόνια δεν το έχω δει ούτε να διαφημίζεται ούτε να ακούγεται (ναι φίλε George). Ο δε Οινέας (50-50) ήταν ασφυκτικά γεμάτος! Και για να κλείσω για να μην σας κουράζω άλλο, στη βόλτα μου στα "τουριστικά" εστιατόρια της περιοχής... παρατήρησα ανθρώπινες τιμές. Εύχομαι να έβαλαν κάποιοι μυαλό και να μην είναι η ιδέα μου!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

ΑΛΕΠΟΥ (Η) (ΠΕΤ...
Γεύσεις μετά μουσικής ...
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Πετρούπολη