VAGELIS

των έμπιστών σου

Μεζεδοπωλεία - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα
Ιούλ
2017

Αλλάξανε τα πλάνα μου και οι υποχρεώσεις μα... με χαρά παρακολουθώ τις εξελίξεις και κάποια νέα άτομα που έχουν τακτικές κριτικές στο σάιτ. Μάλιστα βλέπω έναν ενθουσιώδη συνονόματο (και πολύ το χαίρομαι! ) να με αντικαθιστά τώρα που σιγά σιγά ίσως ήρθε η ώρα να δώσουμε χώρο εμείς οι παλιότεροι! Οι επισκέψεις δεν σταματούν στα εστιατόρια, άλλωστε μιλάμε για μια βασική ανάγκη (να τρέφεσαι).

Επανέρχομαι μετά από αρκετό καιρό (ευτυχώς! ), με ένα αρκετά αγαπητό μαγαζί που όσες φορές το έχω επισκεφθεί έχω μείνει αρκετά ικανοποιημένος και πάντα πηγαίνω με θετική διάθεση.

Τα Καραμανλίδικα του Φάνη είναι μια σοβαρή και τίμια επιχείρηση που έχει κάποια όρια και κάποιες συγκεκριμένες γραμμές. Στο δικό μου το μυαλό είναι κατανοητές. Μεγάλο πρόβλημα είναι ο χώρος, μιας και πρόκειται για στενό χώρο με μικρά τραπεζάκια που προσπαθούν να εξυπηρετήσουν αρκετό κόσμο. Πρόκειται για κεντρικό πέρασμα στην Αθήνα και πιθανότατα θα σας βάλουν στην αναμονή για κάποια λεπτά. Ακόμα και ο πίσω χώρος δεν είναι επαρκής. Σαν διακόσμηση δεν περιμένεις τίποτα ιδιαίτερο, κυριαρχεί η βιτρίνα με τα αλλαντικά και τα τυριά.

Η εξυπηρέτηση ευγενέστατη και γρήγορη, με πολυάριθμο προσωπικό. Αρκετοί στην κουζίνα,2-3 στις βιτρίνες και τουλάχιστον 4 στο σέρβις. Πραγματικά δεν αργούν καθόλου, έχουν αυτοματισμούς και μπράβο τους. Και οι αποδείξεις έρχονται όλες, αν και δεν αναγράφουν το κάθε πιάτο. Τίμιοι.

Στα Καραμανλίδικα δεν μπορείς να ρίξεις άγκυρα με τις ώρες, όσο πιασάρικο και αν είναι το κόνσεπτ. Είναι σχεδιασμένα για μια γρήγορη στάση μετά από βόλτα ή ψώνια. Άλλωστε και τα εδέσματα όσο νόστιμα και να είναι, έχουν αρκετές πιθανότητες να σας πέσουν βαριά.... Μιλάμε για παστουρμάδες, καβουρμάδες, σουτζούκια. Στα ψαρικά δε, σχεδόν όλα είναι καπνιστά!

Και όμως! Πέμπτη βράδυ μετά από καφεδάκι στο Θησείο, εγώ με άλλα 3 άτομα φύγαμε χορτασμένοι αλλά ανάλαφροι. Και τι δεν πήραμε!

Ξεκινήσαμε από μπύρες, Βεργίνα lager και weiss στα 3 και 4 ευρώ αντίστοιχα τα 500 ml. Η φάβα Δομοκού (3.5 ευρώ) που άνοιξε την αυλαία ήταν αρκετά νόστιμη και ανάλαφρη που δεν έμεινε ούτε ίχνος κρεμμυδιού και κάππαρης που την πλαισίωναν. Το ψωμί είχε την τιμητική του.

Στη συνέχεια ήρθαν παστουρμαδοπιτάκια καραμανλίδικα (6 ευρώ) και μπουρέκια με κασέρι και φέτα (5.5) ευρώ. Εξαιρετικό φύλλο και στα 2 χωρίς λαδίλα. Η μεν γέμιση στα μπουρέκια αρκετά τυρένια αλλά και με αρκετό δυόσμο. Τα παστουρμαδοπιτάκια κέρδισαν τις εντυπώσεις της παρέας, μιας και η γέμιση ήταν ψιλοκομμένη.

Για τη συνέχεια, αυγά μάτια με ροδέλες σουτζουκιού (5.5 ευρώ τιμή καταλόγου). Ενισχυμένα με 4 αυγά που εξαφανίστηκαν εν ριπή οφθαλμού. Μεζεδάκι...

Η ποικιλία λουκάνικων στα 15 ευρώ, νόστιμη και ενδιαφέρουσα. Νομίζω πως έχει αρκετές διαφορές από τις αντίστοιχες ποικιλίες που συναντάς σε μπυραρίες. Σέβονται το αλλαντικό και πλέον έχουν εμπειρία ώστε να το παρουσιάζουν ζουμερό και ελαφρύ (στο μέτρο του δυνατού). Κατά την άποψη μου, το μυστικό είναι στο κόψιμο του λουκάνικου. Κομμένο στη μέση και όχι ολόκληρο.

Για τον καβουρμά με τις πατάτες και τις πιπεριές έχω μόνο τα καλύτερα να πω (6.5 ευρώ). Για μένα ξεχώρισε. Έρχεται σε σαγανάκι, με τόσο ψιλοκομμένα υλικά που μόνο βαριά δεν σου πέφτουν. Αν και εμφανισιακά δεν σου γεμίζει το μάτι, πρόκειται για μια παρασκευή με καλοσυνδυασμένα υλικά και πολλά αρώματα.

Και αφού ακόμα θέλαμε κάτι να τσιμπήσουμε ακόμα, είπαμε να πάρουμε και μια ποικιλία τυριών και αλλαντικών (16 ευρώ). Δεν μπορώ να παρουσιάσω επαρκώς την ποικιλία μιας και συνδυάζει ήπιες αλλά και πιο πικάντικες γεύσεις, πολυποίκιλες σίγουρα. Δεν περιορίζονται σε 2-3 είδη, και πως άλλωστε! Μιλάμε εκεί μέσα χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα!

Στο τέλος κέρασμα γιαουρτάκι με γλυκό καρότο. για αλλαγή γεύσης!

Σύνολο στα 80 ευρώ, ακριβώς 20 ευρώ το άτομο. Αρκετά καλή τιμή για την εμπειρία και σίγουρα σου επιτρέπει να ξανακάνεις επίσκεψη.

Όπως ανέφερα παραπάνω, το μόνο "αρνητικό" που μπορώ να προσάψω στον Φάνη είναι ο χώρος. Κατά τα άλλα πρόκειται για καλοκουρδισμένη μηχανή, με γνώση και μεράκι. Άλλωστε και ο ίδιος ο Φάνης εργάζεται μέσα και τρέχει πιο πολύ και από τους υπαλλήλους του.

Με χαρά παρατήρησα πως η περιοχή (Ψυρρή) αρχίζει να γίνεται στέκι και πάλι. Εύχομαι να μην συμβαίνει αυτό μόνο λόγω εποχής (μιας και δεν είμαι τακτικός θαμώνας). Στη βόλτα μου μάλιστα παρατήρησα και νέες προτάσεις από επιχειρήσεις ενώ εντύπωση μου έκανε που υπάρχει το SVL, το Souvlaki Bar που τόσα χρόνια δεν το έχω δει ούτε να διαφημίζεται ούτε να ακούγεται (ναι φίλε George). Ο δε Οινέας (50-50) ήταν ασφυκτικά γεμάτος! Και για να κλείσω για να μην σας κουράζω άλλο, στη βόλτα μου στα "τουριστικά" εστιατόρια της περιοχής... παρατήρησα ανθρώπινες τιμές. Εύχομαι να έβαλαν κάποιοι μυαλό και να μην είναι η ιδέα μου!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

Cafe - Restaurants - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα
2017

Σάββατο απόγευμα 3/6/2017 και το γνωστό παρεάκι των 3 ατόμων έδωσε ραντεβού λίγο πιο βόρεια αυτή τη φορά, μιας και εξυπηρετούσε την τρίτη της παρέας που μένει στην άλλη άκρη της Αθήνας. Αφού πήρα την χαρωπή q-ρια με το αμάξι και ανηφορήσαμε προς την πανέμορφη (στα δικά μας μάτια) Νέα Φιλαδέλφεια, προβληματιστήκαμε που θα καθίσουμε. Δεν θέλαμε να φάμε μόνο, προτιμούσαμε κάτι ενδιάμεσο με καφέδες και φαγητό. Έψαξα 2-3 επιλογές, μέχρι και ζαχαροπλαστεία, και τελικά καταλήξαμε στον all-day χώρο που μας έβγαλε ασπροπρόσωπους!

Οικονομική κρίση είπαμε;Που ακριβώς;Το Baratin ήταν ασφυκτικά γεμάτο στον μπροστινο πεζόδρομο από νεαρόκοσμο. Δεν έπεφτε καρφίτσα στις 17.15 και "αναγκαστήκαμε" να περάσουμε ΚΑΙ τον εσωτερικό χώρο για να καταλήξουμε στην πίσω αυλίτσα! Δεν μας χάλασε καθόλου μιάς και είχαμε περισσότερο χώρο για να μιλήσουμε και να γελάσουμε. Βγάζει τόσο όμορφη αύρα αυτός ο χώρος που όταν διάβασα στην απόδειξη την βασική έδρα της επιχείρησης και έψαξα πως ήταν το B-κουτί, κατάλαβα πως κάτι κάνουν καλά (είχα ξεχάσει πως είχε αναφερθεί και σε κριτική)!

Η εξυπηρέτηση από νεαρές κοπέλες έχει γίνει μάλλον μέσω κάστινγκ για τα καλλιστεία. Δροσερές νεανικές φατσούλες που άλλες ήταν ξινές και άλλες πολύ χαλαρές και φιλικές με ΠΟΛΛΗ υπομονή και γνώση του καταλόγου. Η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε ήταν τόσο υπομονετική που πραγματικά της αξίζουν άριστα. Οσα πειράγματα και να της κάναμε, δεν στραβομουτσούνιασε καθόλου, ίσα ίσα που μπήκε στο κλίμα και μας έκανε να αισθανθούμε όμορφα. Αν είχα ρωτήσει και το όνομα της θα την ανέφερα. Άριστη, σήκωσε βαρύ φορτίο! Δεν μπορώ να αναφέρω περισσότερες λεπτομέρειες!

Το Baratin είναι όμορφο και περιποιημένο μαγαζί. Δεν μπορώ να αναφέρω πολλά για τη διακόσμηση μιας και δεν είμαι ειδικός, γενικώς παίζει πολύ ξύλο στον εσωτερικό χώρο. Αυτό όμως που ξεχωρίζει είναι το μεράκι τους. Δεν μπορεί να προσδιοριστεί σε καποια κατηγορία, έχει όμως πολλές επιλογές από καφέδες και πρωινά, παίζει με γλυκά και pancakes, ενώ προσφέρει και κρασιά, ποτά και έχει επαρκή κατάλογο με επιλογές σε μπέργκερ, μπρουσκέτες, ζυμαρικά, κρεατικά και σαλάτες.3-4 επιλογές, όχι παραπάνω!

Εμείς επιλέξαμε τα εξής:

- Μπρουσκέτες με παστράμι γαλοπούλας, φύλλα πατζαριού και κρέμα από παρμεζάνα στα 4 ευρώ. Πήραμε 2 μερίδες των 4 τεμαχίων. Φρεσκοψημένο ψωμάκι που τρώγεται σαν σνακ, απλωμένη η κρέμα παρμεζάνας και η γαλοπούλα. Πολύ απλό σε εκτέλεση πιάτο αλλά και πολύ γευστικό, είναι πολύ καλή λύση για κάποιους που δεν πεινούν ιδιαίτερα. Σε δευτερόλεπτα είχε καταναλωθεί.

- Σαλάτα ρόκα στα 8.5 ευρώ. Τα συνοδευτικά υλικά είναι η κόκκινη λόλα, τα φύλλα πατζαριού, το τραγανό προσούτο, αχλάδι, τριμμένο καρύδι και λαδοτύρι Ζακύνθου με sauce σύκου. Ενώ ακούγεται ως πολλά υποσχόμενη σαλάτα, τελικά το αποτέλεσμα δεν μας δικαίωσε και το αναφέραμε και στη συμπαθέστατη σερβιτόρα. Πολύ στεγνή, με τη sauce να είναι ελάχιστη, το προσούτο να είναι σε 2-3 φλοίδες και να μην έχει κατανεμηθεί σωστά. Πολλή πρασινάδα, περιορισμένη γεύση...

- Pure Smoke Burger στα 11 ευρώ. Λιωμένο καπνιστό μετσοβόνε, καραμελωμένα κρεμμύδια, μπέικον, καπνιστή bbq, iceberg και τομάτα. Αρχικά να αναφέρω πως παρουσιάζεται εντυπωσιακά, μέσα σε καπνό! Στη συνέχεια να αναφέρω πως είδα 2-3 φορές κάτι τσουκάλια με πατάτες που πήγαιναν να τοποθετηθούν σε ειδικό χώρο. Αυτές λοιπόν οι πατάτες είναι χοντροκομένες και με τη φλούδα τους, όπου έχουν πασπαλιστεί με πάπρικα. Είναι συνοδευτικές και αρκετά νόστιμες. Αφού σας αναφέρω τα υλικά παραπάνω, θα σας πω στη συνέχεια πως γευστικά ήταν ένα νόστιμο μπέργκερ, όχι όμως κάτι που να μείνει βαθιά χαραγμένο στη μνήμη. Ζουμέρο μπιφτέκι, ελαφρώς κόκκινο εσωτερικά αλλά όχι σε βαθμό αποτρεπτικό. Τα υπόλοιπα υλικά δεν έκαναν κάποια τρομερή διαφορά.

* Εδώ να σημειώσω πως κάνουν τη δική τους πρόταση συνοδείας κρασιού σε σαλάτες, μπρουσκέτες, ριζότα, ζυμαρικά και κρεατικά. Κάθε πιάτο έχει και τη δική του.

- Μπανόφι στα 5.5 ευρώ. Ξεκινώ από τη νοστιμότατη μπισκοτένια του βάση που ήταν βουτυράτη. Η καραμέλα αρκετά πετυχημένη μιάς και επιτέλους βρέθηκε μαγαζί που να γνωρίζει πως να χρησιμοποιήσει το ζαχαρούχο γάλα. Η μπανάνα μια χαρά και η σαντυγί θα μπορούσε να μην τοποθετηθεί στην κορυφή μιας και μιλάμε για τσάμπα θερμίδες.

Από ποτά αρκεστήκαμε σε νεράκι βρύσης και...

- Σπιτική λεμονάδα με ginger στα 4 ευρώ (αν θυμάμαι σωστά). Άρεσε πολύ στην φίλη που τη δοκίμασε, ήταν δροσιστική και με εμφανή κομμάτια λεμονιού.

Συνολική αποτίμηση θετική!

Το Baratin θα μπορούσε να είναι στις μελλοντικές μου επιλογές. Στα φαγητά θέλω να πιστεύω πως ανά διαστήματα θα αλλάζουν τις επιλογές, ενώ στα υπόλοιπα προσφερόμενα είναι σε πολύ καλό δρόμο. Παίζουν πολλά κοκτέιλς και όλα τα συναφή. Αρκετά οργανωμένο μαγαζί για... να κάθεσαι με τις ώρες...

Ιταλία - Καλλιθέα, Αθήνα
2017

Η Τρίτη 30/5/2017 ήταν βραδιά πίτσας. Αφού εξέτασα διεξοδικά πολλές επιλογές όπως Ramino, Vincenzo, Parlo κλπ, αποφάσισα να πάμε στα Πετράλωνα στο Colibri που είχα κάνει επισκέψεις πριν 4 χρόνια και "χρωστούσα" κριτική. Aφού παίρνω τηλέφωνο και μου λένε ότι η κουζίνα θα λειτουργεί ως τις 22.30-23.00, παίρνω την απόφαση!

Αφού φτάνουμε λοιπόν στον ίδιο χώρο με το Colibri και μπαίνουμε μέσα να τακτοποιηθούμε, καθόμαστε. Λαϊκή μουσική που αρχίζει να με παραξενεύει και έρχονται οι κατάλογοι. Για να μην πολυλογώ, το Colibri έχει γίνει Παξιμαδοκλέφτρα. Ευγενέστατα μπορώ να πω το παλικάρι μας είπε πως δεν υπάρχει πρόβλημα αν θέλουμε να φύγουμε, έτσι και κάναμε.

Ψάχνουμε για άλλες επιλογές, ευτυχώς ο Willy ήταν κοντά και είχα εξετάσει την περίπτωση του. Σε 5 λεπτά είχαμε φτάσει,22.00. Το πάρκινγκ γενικότερα στην Καλλιθέα είναι δράμα αλλά βρήκαμε ακριβώς απ'έξω. Ο χώρος αν και δεν σου γεμίζει το μάτι, είναι ευχάριστα cult! Φωτεινή επιγραφή του 1990, ξύλινα υπερυψωμένα τραπεζάκια εξωτερικά, τηλεόραση εσωτερικά στο ισόγειο που πιθανολογώ μπορεί να δείχνει κάποιο αθλητικό γεγονός και όχι βίντεο τύπου National Geographic (την ημέρα επίσκεψης μας). Ίσως οι μεγαλύτερες ηλικίες δυσκολευθούν να καθίσουν με τις ώρες μιας και υπάρχουν καναπεδάκια το πολύ για παρέα 4 ατόμων (2+2)... Η μουσική ξένη, με κομμάτια και από παλαιότερα χρόνια. Ευχάριστη ατμόσφαιρα πάντως και ωραίος κόσμος!

Η εξυπηρέτηση από ένα παλικάρι αξιολογείται με σχεδόν άριστα. Με αρκετό χιούμορ, με συνεχές τρέξιμο μέσα στον χώρο, το δεξί χέρι του ιδιοκτήτη. Γνώστες του μενού, ψάχνουν συνεχώς να ανανεώνονται και να μην επαναπαύονται. Φαίνεται πως έχουν πολύ καλές σχέσεις με τους πελάτες τους μιας και οι περισσότεροι μιλούσαν με τον κύριο Willy. Πως άλλωστε να διατηρηθεί μια επιχείρηση σχεδόν 30 χρόνια τώρα;Το μόνο μελανό τους σημείο είναι πως το διπλανό μας τραπέζι παρήγγειλε 2-3 λεπτά νωρίτερα και είχαν ολοκληρώσει σχεδόν το δείπνο τους όταν εμείς βάζαμε την πρώτη μπουκιά στο στόμα μας.

Το μενού παίζει με ορεκτικά, κρεατικά (αυτό το σνίτσελ θέλω να το δοκιμάσω), σαλάτες, ζυμαρικά, πίτσες σε 3 μεγέθη (20-30-40 εκατοστά) και γλυκά! Οι τιμές είναι σε λογικό επίπεδο για να καθιερωθεί ως στέκι.

Εμείς παραγγείλαμε:

- Πίτσα Τζέιμς. Κοτόπουλο, σάλτσα ντομάτας, μπέικον, καλαμπόκι, λίγη φρέσκια ρόκα.20 εκατοστά που αντιστοιχούν σε 4 κανονικά κομμάτια στα 5.8 ευρώ.

- Hot Dog Pizza. Λουκάνικο Φρανκφούρτης, καραμελωμένο κρεμμύδι, σως μουστάρδας, σως πικάντικης κέτσαπ, φρεσκοκομμένο καρότο, λάχανο. Πάλι στα 20 εκατοστά, τιμή στα 5.3 ευρώ.

Και οι 2 εξαιρετικής ποιότητας, με αρκετή προσοχή στο ζυμάρι, τραγανό όσο πρέπει. Η γέμιση δεν ξεχείλιζε αλλά δεν ήταν και περιορισμένη. Τόση όση χρειάζεται. Τα υλικά καλής ποιότητας, και το τελικό αποτέλεσμα δεν σε βάραινε καθόλου. Τα 20 εκατοστά είναι value for money για κάποιον που δεν πεινάει πολύ. Από τα πιο δυνατά χαρτιά του μαγαζιού, φημίζεται άλλωστε. Η hot dog αν και ακούγεται περίεργη, ήταν πρωτότυπη και γευστική, με πολύ καλό λουκάνικο. Έχει και ιδιαίτερη εμφάνιση με το λάχανο-καρότο να είναι απλωμένο πάνω από την πίτσα και να καλύπτει όλη την επιφάνεια της!

- ΣΠΑΓΓΕΤΙ De Cuba. Φρέσκος μοσχαρίσιος κιμάς, λαχανικά, τομάτα και μυρωδικά, στα 6.5 ευρώ. Τα ζητήσαμε με ριγγατόνι και να ψηθούν στον φούρνο. Όχι κάτι ανεπανάληπτο, ούτε κάτι που να μοιάζει ιδιαίτερα με ψαγμένη Ιταλική κουζίνα. Πρόκειται για πιάτο με πλούσια υλικά, αρκετό κιμά και εμφανέστατα κομμάτια πιπεριάς. Πικάντικο πιάτο, όχι όμως ιδιαίτερα βαρύ, ακόμα και για καλοκαιρινά βράδια.

- 2 μπύρες βαρελίσιες 400 μλ, στα 3.6 ευρώ έκαστη. Αρκετά παγωμένες!

- Το γλυκό της μαμάς (του Willy) στα 2.9 ευρώ. Περιγράφεται ως κλασικό και αξεπέραστο, ξεκίνησε τη σταδιοδρομία του με το άνοιγμα της Willy’s το 1989 και συνεχίζει πάντα φτιαγμένο από τα χεράκια της μαμάς. Δεν μας άρεσε καθόλου. Εμφανισιακά μοιάζει με κορμό σοκολάτας αλλά πρόκειται για μαλακή παρασκευή, χωρίς να ξεχωρίζει κάποιο υλικό, ενώ στην προκειμένη περίπτωση ήταν μπουχτιστικό. Καθόλου γευστικό, δυστυχώς.

Σύνολο στα 28 ευρώ περίπου, και φύγαμε ευχαριστημένοι.

Συνολικά:

Δεν πρόκειται για Ιταλικό μαγαζί! Είναι ένα στέκι για εύκολη λύση, κυριώς τοπικού βεληνεκούς. Και ο ίδιος ο Willy πιθανολογώ πως γνωρίζει πως δεν ανήκει στη δημιουργική κουζίνα, όμως έχει καλή ποιότητα υλικών, ψάχνει για παραλλαγές πιάτων και όπως ανέφερα και παραπάνω, κάτι κάνει καλά. Πολύ σημαντικό το γεγονός πως οι εργαζόμενοι του φαίνονται να απολαμβάνουν την παρουσία τους στον χώρο. Και κάτι πολυ σημαντικό που ξέχασα να αναφέρω!

Στα σουπλά που βρίσκονται στα τραπέζια του, αναγράφονται το TripAdvisor και το Ask4food, παροτρύνοντας τους πελάτες να δημοσιεύσουν την εμπειρία τους!

Τίμιος ο Willy... Αν πάτε χωρίς τρελές προσδοκίες θα ευχαριστηθείτε...

Ψαροταβέρνες - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα
2017

Το βόλευ αποτελεί βίωμα για εμένα και μεγάλο κομμάτι της ζωής μου που μάλλον θα με ακολουθεί όλα τα υπόλοιπα χρόνια.... όμως....

Καλά τα καρφιά σε πρώτο χρόνο, απίστευτο συναίσθημα να blockάρεις τον αντίπαλο (η δουλειά του κεντρικού παίκτη άλλωστε), εντυπωσιακά τα jump σέρβις και τα ντουμπλάζ αλλά τη σεζόν 2016-2017 αποφάσισα να αφοσιωθώ σε κάτι διαφορετικό και να παίξω σε άλλο γήπεδο, με άλλο κοινό αντί να κάθομαι παρακολουθώντας από τον πάγκο κρίνοντας εκ του ασφαλούς... Άλλωστε στην Ελλάδα, μετά από ήττες κυρίως, ο καλύτερος παίκτης είναι αυτός που δεν αγωνίστηκε...

Αυτή η κριτική δεν είναι αφιερωμένη σε φίλους που γνώρισα μέσα από το Ask4food αλλά είναι αφιερωμένη στα φιλαράκια μου που έκανα στο μεταπτυχιακό μου. Ειδικότερα στον Χρηστάρα που με ανέχθηκε όλη τη χρονιά, τον απίστευτο Αντώνη που μπορεί, ηλικιακά, να είναι μεγαλύτερος μας αλλά έχει ψυχή μικρού παιδιού και στην Κωνσταντίνα που όταν της ζητούσα κάτι ήταν εκεί για να με βοηθήσει (κάτι σαν τη φίλη tzia ας πούμε). Όχι πως και κάποιοι άλλοι φίλοι πήγαιναν πίσω αλλά αυτοί ήταν λίγο πιο ίσοι από τους ίσους! Ενώ όλοι μαζί ξεκινήσαμε την πορεία προς το άγνωστο πριν 8 μήνες....

Να όμως που ήρθε το καλοκαιράκι και η εξεταστική μας. Διάβασμα (λέμε τώρα) και μπυρίτσα μετά τα γραπτά... επί 3 μέρες! Την Πέμπτη 25-5-2017, τελευταία μέρα, είπαμε όσοι είχαμε κουράγιο, να δώσουμε λίγη παράταση στην παρέα μας πριν διασκορπιστούμε. Κάπως έτσι κάποιοι πρότειναν το Νησί. Να πω την αλήθεια μου δεν "ψήθηκα" με την ιδέα και κατά ένα μεγάλο ποσοστό βγήκα αληθινός. Η παρέα όμως... η παρέα είναι υπεράνω όλων!

Το Νησί είναι από τα μαγαζιά που προσφέρουν απεριόριστα φαγητό και ποτό συγκεκριμένων επιλογών με τελικό αντίτιμο τα 13 ευρώ. Σαφώς και υπάρχουν πιάτα που χρεώνονται εξτρά. Τα τελευταία χρόνια ξεφύτρωσαν και άλλα παρόμοια μαγαζιά, αμέσως αμέσως μου έρχονται στον νου η Ψαροκασέλα και οι Στιγμές. Και εντάξει για την τιμή, δεν μπορώ να πω πως θα κληθείς να πληρώσεις μεγάλο αντίτιμο. Η ποιότητα από την άλλη είναι τζόγος....

Και επειδή εγώ δεν είμαι και πολύ των τυχερών παιχνιδιών, προσπαθώ σε τέτοιες περιπτώσεις να "διαβάσω" τα ψιλά γράμματα. Ομολογώ ότι οι πληροφορίες μου για το Νησί δεν ήταν ενθαρρυντικές...

Ξεκινάμε με λευκό κρασί, ούζα κλπ μόλις τακτοποιηθήκαμε. Απαράδεκτο το κρασί. Ίσως το χειρότερο που έχουμε πιεί. Ζητάμε άμεση αντικατάσταση του με μπύρα Βεργίνα και χωρίς καμιά αντίρρηση ο μεγαλύτερος κύριος που ήταν ο υπεύθυνος μας το αλλάζει. Η αντίδραση του ήταν τόσο φυσιολογική που έμοιαζε σα να ήξερε πως δεν ήταν καλής ποιότητας. Εδώ να σημειώσω πως το σέρβις ήταν γρήγορο, μας σημείωσαν στην παραγγελία και περισσότερα πιάτα από όσα χρειαστήκαμε, τελικά. Και η αποδειξούλα ήρθε άμεσα.

Στα φαγητά δεν θα γράψω σεντόνια ως συνήθως γιατί το όλο κόνσεπτ δεν με τράβηξε για να σημειώσω κάτι ως εξαιρετικό. Υπάρχουν αρκετά μέτρια πιάτα που έρχονται από κεκτημένη ταχύτητα και υπάρχουν και κάποια που είναι αξιοπρεπή. Όπως καταλαβαίνετε, το τελικό αντίτιμο περιορίζει και την ποιότητα.

Πατάτες τηγανιτές που σίγουρα δεν είναι αξιομνημόνευτες, όμως θα περίμενα καλύτερο τηγάνισμα, σαγανάκι τυρί που ήταν νόστιμο αλλά αλμυρό και με περισσότερο λάδι και χωριάτικη που είχε αξιοπρεπέστατη ντοματούλα και λευκό τυρί, με μπόλικο κρεμμύδι. Τυροκαυτερή καλής ποιότητας και όχι αυτό το λευκό πράγμα του εμπορίου, άφηνε ευχάριστη επίγευση. Γαύρος μαρινάτος ευχάριστος αλλά αρκετά σκορδάτος. Κάποιοι τον λάτρεψαν.

Κολοκυθοκεφτέδες που ενώ δεν ήταν σκέτος χυλός, είχαν πολύ λάδι σε σημείο κάποιοι να δυσαρεστηθούν. Δυστυχώς δεν μπορώ να πω πολλές λεπτομέρειες για γαρίδες τηγανιτές Νo 5 μιας και δεν δοκίμασα, φαγώθηκαν όμως αρκετές. Η classy φίλη Κατερίνα πήρε εργολαβία τον μπακαλιάρο δίχως σκορδαλιά, τα μύδια είχαν την τιμητική τους αλλά ήρθαν αργά, όταν είχαμε χορτάσει. Την ίδια τύχη είχαν και οι νόστιμες σαρδέλες που ήταν ζουμερές και σίγουρα θα τις ξαναδοκίμαζα αν είχαν και λίγο χοντρό αλάτι. Ασχολήθηκα όμως, νωρίτερα, με τον τηγανιτό γαύρο που ήταν νοστιμότατος και ίσως καλύτερος από άλλα μαγαζιά που δεν ακολουθούν τη συγκεκριμένη πολιτική τιμολόγησης.

Τέλος, είχαμε παραγγείλει έξτρα 2 χταπόδια (σύνολο στα 20 ευρώ) και η ποιότητα τους ήταν πολύ καλή, μαλακά και φρέσκα. Ακόμη και εγώ που δεν είμαι φαν, το τίμησα αρκετά για τα στάνταρ μου.

Σύνολο στα 111 ευρώ για 7 άτομα, αξιοπρεπέστατη τιμή αν...

1) Βαριέσαι στο σπίτι σου να μαγειρέψεις και θες να κάνεις χαλαρή βόλτα.
2) Έχεις καλή παρέα και πας να πιείς και να φας με τις ώρες και χωρίς να βιάζεσαι. Αργά και με μπόλικη κουβεντούλα.

Άφησα τελευταίο τον χώρο που είναι πολιτισμένος και καθαρός για το επίπεδο του με καλοκαιρινά χρώματα. Οι τουαλέτες όμως ήταν παραμελημένες (και θα το σταματήσω εδώ). Τώρα που είναι καλοκαίρι, σας προτείνω να καθίσετε στην πλατεία απέναντι, το βραδάκι θα είναι ότι πρέπει και σίγουρα δεν θα νιώσετε πως είστε σε απόσταση αναπνοής από την Ιερά Οδό και τη Θηβών!

Όπως βλέπετε, προσπάθησα να σημειώσω τα θετικά και αρνητικά. Εγώ είμαι της άποψης πως εάν ήμουν προπονητής... θα ήταν στις αναπληρωματικές επιλογές μου. Και μιας και μιλάμε για βασικούς και αναπληρωματικούς...

Ακόμη και βασικός να είσαι, δεν σημαίνει ότι έχεις μεγαλύτερη αξία από κάποιον του πάγκου. Όπως είχε πει (αν θυμάμαι καλά) και ο παικταράς Magic Johnson.... " Σημασία δεν έχει ποιός ξεκινά έναν αγώνα αλλά ποιός τελειώνει σε αυτόν"...

Το μεγαλύτερο σύγχρονο παράδειγμα για τους μπασκετόφιλους λέγεται Κώστας Σλούκας. Είναι ένας game changer, ο οποίος μπορεί να αλλάξει τη ροή ενός αγώνα.

Και για να κλείσω την κριτική μου... Υπάρχουν και αυτοί που σκούζουν γιατί έχουν λίγο χρόνο συμμετοχής...

Καλό καλοκαίρι να έχουμε και καλά αποτελέσματα σε όλα τα Masterάκια μου!

Bar Restaurants - Μαρούσι, Αθήνα
2017

Όλοι θα έχετε παρακολουθήσει ανά διαστήματα Αμερικάνικες ταινίες. Υπάρχουν αυτές που διαδραματίζονται σε κινηματογραφικά πλατό αλλά και άλλες με πολλές σκηνές σε εξωτερικούς χώρους. Εμένα η έξοδος μου με 2 φίλους μου θύμισε σκηνή από Αμερικάνικη ταινία. Από αυτές που βγαίνουν παντρεμένοι φίλοι και μπορούν ανέμελα για 2-3 ώρες να πουν ότι τους κατέβει στο κεφάλι. Και αυτό το λέω γιατί περιέργως κάτι μου έκανε ο χώρος τους. Αν τύχει να κάνετε επίσκεψη, ίσως διαφωνήσετε μαζί μου. Μιλάμε όμως για μια βραδιά που πραγματικά μιλήσαμε για γυναίκες και συμπεριφορές αλλά και για την αγαπημένη ασχολία των άλλων 2 φίλων. Νικ Καλάθης! Ομογενής γκάρντ με ιδιαίτερη αστοχία στα 3ποντα ακόμη και αν τον μαρκάρει η σκύλα μου με μόνο όπλο της το γάβγισμα της.

Το Saint's δεν μπορεί να κριθεί ως εστιατόριο. Το Saint's αξιολογήθηκε επιεικώς ως τόπος χαλάρωσης. Άλλωστε το ίδιο το μαγαζί έχει ήδη φροντίσει να κάνει από την αρχή κατανοητό αυτό. Bar and Pizza.... και καθόλου δεν μας χάλασε. Βασικά τίποτα δεν μας χάλασε τη διάθεση! Είναι πολύ ωραίο να βγαίνεις με το αμόρε αλλά μια στο τόσο θες να πεις και τη λαλακία με έναν φίλο. Δεν μας έχουν και μαντρωμένους μέσα αλλά λέμε τώρα!

Το Saint's το γνώριζα μόνο στα χαρτιά και ειλικρινά δε νομίζω να έδινα και πολλές πιθανότητες να το επισκεφθώ. Περιοχή που την επισκεπτόμουν πριν 20-22 χρόνια λόγω εργασίας των γονέων, έχω ευχάριστες αναμνήσεις λόγω και Nikolini... Εκεί πρωτογνώρισα μέσα στο Αίθριο Αμαρουσίου την πιτσαρία που αναφέρω. Δεκαετία του '90... Πίτσα με μακαρόνια μπολονέζ.... Συνδυασμός που σκοτώνει. Και αφού έτρωγα, ανεβοκατέβαινα τους ορόφους! Φοβερές εποχές!

Λοιπόν, το Saint's είναι πολύ πολιτισμένος χώρος. Πεντακάθαρος και άνετος. Το βασικότερο όμως είναι πως η μουσική είναι τόσο διακριτική που την απολαμβάνεις και μπορείς πανεύκολα να μιλήσεις με την παρέα σου. Διακριτικός φωτισμός, άνετα τραπεζοκαθίσματα και καναπέδες περιμετρικά του μαγαζιού. Μια αίσθηση καινουργίλας και περιποίησης που μας έκανε εξαιρετική εντύπωση. Βρίσκεται απέναντι από το Pausa και δίπλα σε πάρκο, τόσο κοντά στην Κηφισίας αλλά δεν το καταλαβαίνεις δευτερόλεπτο.

Η εξυπηρέτηση ευγενική, χωρίς πολλά πολλά αλλά και χωρίς καθυστερήσεις. Η κοπέλα είχε συνεχώς στο νου της τα τραπέζια που εξυπηρετούσε και ότι τελειώναμε το έπαιρνε γρήγορα από μπροστά. Λόγω ύφους καταστήματος όμως δεν μπορείς να περιμένεις κάτι περισσότερο εκτός και αν έχεις είσαι τακτικός πελάτης, υποθέτω. Σε καλά επίπεδα πάντως.

Ο κατάλογος του μαγαζιού μπορεί να μελετηθεί και στο ίντερνετ για να έχετε μια πρώτη εικόνα. Από καφέδες και κοκτέιλ μέχρι και φαγητό. Ποικιλίες τυριών και αλλαντικών, σαλάτες, πίτσες, ζυμαρικά και κρεατικά. Εκεί που εντοπίσαμε πρόβλημα ήταν στα ορεκτικά. Ελάχιστα και χωρίς φαντασία. Τελικά τίποτα δεν μας έκανε κλικ ενώ και οι τιμές του ήταν παρατσιμπημένες.

Τελικά καταλήξαμε σε:

- Σαλάτα με Προσούτο στα 10 ευρώ. Προσούτο, ρόκα, τοματίνια, flakes παρμεζάνας, σως από καραμελωμένο μπαλσάμικο. Φρέσκα λαχανικά σε σωστή αναλογία, αρκετή ποσότητα για 3 άτομα. Το VfM σε καλά επίπεδα βάσει ποιότητας, υπάρχουν και παρεμφερείς επιλογές από τα 9 ευρώ ως τα 11.

- Πίτσα Μπάρμπεκιου στα 12,50 ευρώ. Σάλτσα τομάτας, μοτσαρέλα, μπέικον,
κοτόπουλο, πιπεριές & καραμελωμένο κρεμμύδι. Λίγο περισσότερη ποσότητα μπάρμπεκιου από ότι περίμενα, τραγανή πιπεριά. Περίεργη δημιουργία λόγω υλικών, καλό αποτέλεσμα.

- Πίτσα Saint's στα 13 ευρώ. Κρέμα τυριών, χειροποίητο μοσχαρίσιο λουκάνικο,
τριμμένο βιολογικό κολοκύθι και άνθη πιπεριάς. Μου άρεσε λίγο παραπάνω λόγω διακριτικότητας των υλικών. Διακριτική κρέμα τυριών, ποιοτικό και ελαφρύ λουκάνικο. Η ζύμη ένα κλικ περισσότερη στις άκρες χωρίς να μας χαλάσει τελικά.

Και για τις 2 πίτσες μπορώ να πω μετά βεβαιότητας πως έχουν εξαιρετικής ποιότητας ζυμάρι, ελαφρύ και καλοδουλεμένο και μας άρεσε ιδιαίτερα. Νομίζω πως αρκετά μαγαζιά, πιο εξειδικευμένα, θα ζήλευαν.

- 3 μπύρες 500 μλ Φίσερ στα 15 ευρώ (3 επί 5).

Από γλυκά τελικά δεν βρήκαμε κάτι μιας και ο κατάλογος αναφέρει παγωτά και γλυκό ημέρας στα 7 ευρώ. Με την κουβέντα, ξεχαστήκαμε και τελικά δεν νιώσαμε την ανάγκη.

Σύνολο στα 50.5 ευρώ.

Η τελική εντύπωση είναι θετική. Υπάρχουν πολλές επιλογές γι'αυτούς που μένουν κοντά και έχει όλα τα φόντα να γίνει στέκι από το πρωί για καφέ. Οι μακαρονάδες είναι τυπικές που μπορείς να συναντήσεις και αλλού αλλά νομίζω πως αν βρισκόμουν στην περιοχή θα του έδινα και δεύτερη ευκαιρία. Αν μάλιστα ήταν και αργά, ένα κοκτέιλ θα ήταν επίσης μια καλή επιλογή.

Προτείνεται για μια καλή έξοδο αλλά όχι αποκλειστικά για φαγητό. Το περιβάλλον του είναι το δυνατό του σημείο. Δείτε το έτσι και θα περάσετε αρκετά καλά!

Μεζεδοπωλεία - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα
2017

Το Survivor έχει κλέψει τις καρδιές του τηλεοπτικού κοινού με ασύλληπτα ποσοστά τηλεθέασης. Στις ημέρες που δεν προβάλλεται υπάρχουν άλλου τύπου εκπομπές που αναζητούν προσωπικότητες με καλές φωνές ή καλές χορευτικές κινήσεις. Ένα format δοκιμασμένο είναι το Master Chef. To επανέφερε στη συχνότητα του το Star channel μετά την πατάτα του Mega να μην πραγματοποιήσει τον τελικό του δεύτερου κύκλου. Να πω την αλήθεια, το προτιμώ από τα άλλα τηλεοπτικά shows. Ίσως γιατί ασχολούμαι αρκετά με το παρόν σάιτ. Ίσως πάλι γιατί το να τρέφεσαι είναι μια καθημερινή ανάγκη. Και εκεί που Παρασκευή βράδυ 5/5/2017 δεν υπήρχε όρεξη για έξοδο αλλά υπήρχε όρεξη για να παρακολουθήσω τους επίδοξους σεφ.... Σκάει πρόταση.

Πάμε Ρώσικο;Πως να τους αποτρέψω για να μην ξαναπάμε εκεί, ειδικά τώρα που καλοκαιριάζει;Ψάχνω κοντινές προτάσεις αλλά δυσκολεύομαι. Θυμόμουν τις καλές κριτικές του Δυόσμου αλλά και διάφορους φίλους που είχαν ενθουσιαστεί και σκέφτηκα να κάνω επίσκεψη για μια δεύτερη, καλύτερη γνωριμία.

Παρά την 5η θέση του στην κατάταξη, υπάρχουν πολλά "βαριά" ονόματα που δεν το έχουν επισκεφθεί, αν και γνωρίζω μερικούς που το επιθυμούν! Δεν μπορώ να το τοποθετήσω σε μια συγκεκριμένη κατηγορία. Aυτοαποκαλείται εδεσματοπωλείο. Ψάχνει πολύ τις πρώτες ύλες και στρέφεται εμφανέστατα προς τα ελληνικά προϊόντα. Έχει πολύ ενημερωμένη ιστοσελίδα και ότι αναγράφεται εκεί, θα το συναντήσετε και στο μαγαζί.

Αν λοιπόν ξεκινήσετε να το επισκεφθείτε να γνωρίζετε πως το παρκάρισμα είναι πραγματικό ΔΡΑΜΑ. Πυκνοκατοικημένη περιοχή με το Τζάνειο νοσοκομείο ακριβώς από πάνω του και τη μαρίνα Ζέας ακριβώς από κάτω. Αν παίζει η επιλογή για ταξί, προτιμήστε την. Ακριβώς από κάτω του βρίσκεται ένα μπαράκι, Κλάξον νομίζω πως λέγεται. Θα δείτε τον κατάλογο πριν την είσοδο, όπου θα αναγκαστείτε να ανεβείτε σκαλιά. Μόλις μπείτε θα δείτε έναν καθαρό και πολιτισμένο χώρο. Το νεοκλασικό χρονολογείται από το 1920 και είναι διατηρημένο πολύ καλά. Πέτρα στους τοίχους, απαλά χρώματα σε λευκό φόντο και ξύλινο πάτωμα. Εδώ θα αναφέρω πως ελαφρώς τρίζει σε κάθε βηματισμό, όμως δεν κινδυνεύετε από δυσάρεστες συνέπειες!

Η εξυπηρέτηση από ένα μόνον παλικάρι ήταν πολύ καλή αλλά.... αργή. Ένα άτομο χρειαζόταν ακόμη για να μην τρέχει σαν τον Βέγγο. Γνώστης του μενού και με εύστοχες προτάσεις. Μάλιστα τεράστια εντύπωση μου έκανε που θυμόταν την πρώτη μου επίσκεψη με άλλη συνοδεία πριν 1.5 χρόνο και μάλιστα θυμόταν και που καθίσαμε. Από κει και πέρα όλα καλά, άριστα στο παλικάρι αλλά συνολικά βάζω 3/4 αν και μάλλον αναγνώρισαν την αργοπορία τους και μας κέρασαν τα γλυκά.

Θα παρατηρήσετε στον κατάλογο πως αναφέρονται με bold αρκετά προϊόντα από διάφορες περιοχές της Ελλάδος. Ο σεφ προσπαθεί να τα "παντρέψει" και νομίζω πως κάνει μια αξιέπαινη προσπάθεια. Εμείς επιλέξαμε:

- Ταμπουλέ με καλαμποκίσιο Κορκοτό Έδεσσας, φουρνιστή τομάτα και μυρωδικά στα 3 ευρώ. Δροσερό, εύγευστο πιάτο σε τιμή προκλητική. Φαγώθηκε γρήγορα.

- Μαστέλο Χίου στη σχάρα με μαρμελάδα σύκου στα 5 ευρώ. Λίγο παραπάνω ψήσιμο θα το ήθελα γιατί το βρήκα χλιαρό και όχι λαχταριστό.

- Λαδόψωμο στη σχάρα με Αρσενικό Νάξου (τυρί), σουτζούκι Μιράν και ψητή τομάτα στα 5 ευρώ. Πιάτο που κέρδισε τις εντυπώσεις και ζητήθηκε και δεύτερη φορά. Συνοδευόταν από μαρμελάδα καυτερής πιπεριάς, πραγματικά καυτερής! Φανταστείτε μια πιτούλα σε στυλ σάντουιτς με αρκετά αλμυρό τυρί και ζουμερό σουτζούκι λόγω της τομάτας.

- Καβουρμάς Σερρών στη σχάρα με λαδολέμονο και στικς πατάτας στα 7 ευρώ. Ποιοτική πρώτη ύλη που μάλλον θα συνδυαζόταν καλύτερα με κάνα αβγουλάκι.

- Συκώτι σχάρας από Μοσχίδες Νάξου στα 6.5 ευρώ, συνοδεία από στικς πατάτας. Και πάλι ποιοτική πρώτη ύλη, όχι ιδιαίτερα μεγάλη μερίδα που μας έκοψε μαεστρικά μπροστά μας ο σερβιτόρος α λα Base Grill!!!

- Mπύρα Βεργίνα weiss που μου ήρθε δυστυχώς χλιαρή στα 4 ευρώ.
- Μπύρα βαρελίσια Ionian Lager στα 4.2 ευρώ τα 400 ml επί 2 φορές.
- Ούζο χύμα 3 ευρώ τα 100 ml

* Κέρασμα εκμέκ παγωτό στα 5 ευρώ. Παγωτό καϊμάκι, σιρόπι κανέλας, φυστίκι Αιγίνης και σάλτσα βύσσινο. Ικανοποιητικό γλυκό χωρίς να λιγώνει.

- Τάρτα σοκολάτας στα 6.5 ευρώ. Βάση από μπισκότο με χαρουπόμελο, καραμέλα βουτύρου, αλατισμένο φυστίκι και cremeux σοκολάτας valrhona. Eξαιρετικό γλυκό με υπέροχη βάση και ποιοτικότατη σοκολάτα. Περιττό να πω πως το εξαφάνισα. Έχω την εντύπωση πως αν το έτρωγα και 100% φρέσκο θα είχα ξετρελαθεί ακόμη περισσότερο! Όχι δηλαδή πως και τώρα δεν συνέβη.

Σύνολο στα 48 ευρώ περίπου με κερασμένα τα γλυκά.

Νομίζω πως ο Δυόσμος σαν συνολικό πακέτο άξια βρίσκεται στις κορυφαίες θέσεις του σάιτ. Ποιοτικό και προσεγμένο μαγαζί που σέβεται τον εαυτό του αλλά και τον πελάτη. Ένα κλικ του λείπει για να απογειωθεί και λίγη περισσότερη προσοχή στους χρόνους. Δικαιολογώ εν μέρει όμως πως ότι φτιάχνουν, το φτιάχνουν εκείνη την ώρα.

Τώρα που καλοκαιριάζει είναι μια πολύ καλή ευκαιρία για επίσκεψη στην ταράτσα. Πάρτε το ταίρι σας ή μια πολύ καλή παρέα και δοκιμάστε γεύσεις με αγάπη και προσοχή. Πρόκειται για χαλαρωτικό μέρος σε απόσταση βολής από τη θάλασσα!

Όπως είχα γράψει και στην πρώτη μου κριτική... Σίγουρα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ πεταμένα λεφτά...

Υ. Γ Επιστροφές βλέπω! Μετά τον Piperman, εμφανίστηκαν οι αγαπητοί Thankful, villa και PRitanis!!! Aναμένουμε και άλλους που είχαμε χάσει τα ίχνη τους για καιρό!!!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καμίνια - Ν.Φάληρο, Αθήνα
2017

Εδώ και ένα χρόνο το Mega channel έχει γίνει Mouga channel. Επανάληψη μετά από επανάληψη, τους διαλόγους τους έχουμε μάθει απ'έξω κι ανακατωτά. Μια πολύ πετυχημένη σειρά που απέκτησε φανατικούς φίλους (ανήκω κι εγώ σε αυτούς) ήταν το 50-50! Έχει τύχει μάλιστα να επισκεφθώ και το μαγαζί (Οινέας) που γυριζόντουσαν οι σκηνές της τρελοπαρέας και απογόητευτηκα. Καμία σχέση με αυτό που περίμενα. Εν έτει 2017 νομίζω βρήκα το μαγαζί που θα μπορούσε στην πραγματικότητα να στηρίξει απόλυτα το ιδανικό σκηνικό με τους 3 φίλους (καλή του ώρα του Σάκη εκεί που βρίσκεται). Όπως καταλαβαίνετε. ο Ζάχος θα έπαιρνε με κάθε τιμή αυτό το χρίσμα.

Μαγαζί μιας άλλης εποχής, σε μια λαϊκή γειτονιά. Κόσμος ακομπλεξάριστος, καθόλου δήθεν, πάει εκεί για να χαλαρώσει και όχι να τον δουν. Οι θαμώνες άντρες κυρίως, κάποιες γυναίκες μα και παιδιά, συνυπάρχουν αρμονικά χωρίς να ενοχλούν ο ένας με την παρουσία του τον άλλον. Υποψιάζομαι πως πηγαίνουν για κουβεντούλα μετά φαγητού, χωρίς να είναι κακό αυτό. Η ποιότητα είναι μια χαρά. Θα δεις απλό, γνήσιο λαϊκό κοσμάκη που το έχει κάνει στέκι του. Για εμένα που ήταν η πρώτη επίσκεψη μου, είναι λογικό να με βλέπουν σαν έναν απρόσωπο πελάτη. Είδα όμως πως ο ιδιοκτήτης πηγαίνει σε κάθε αντροπαρέα και κάθεται στην καρέκλα με τους θαμώνες. Πρώτα θα πουν τα νέα τους και μετά θα παραγγείλουν. Πως ήταν ο Βασίλης στη σειρά που σας ανέφερα;Φανταστείτε κάτι ακόμα πιο οικείο.

Από τον χώρο δεν έχετε να περιμένετε πολλά διακοσμητικά. Την παράσταση πρέπει να κλέβει η καλή παρέα που έρχεται να σχολιάσει όλες τις εξελίξεις και θέλει να κάνει εκτιμήσεις για το μέλλον. Δεν είναι θεατρικός χώρος όπως η Ζωοδόχος Πηγή, ούτε έχει μεγάλες πινελιές δημιουργικότητας. Κατάλογο δεν έλαβα, όλα στο μιλητό. Ευτυχώς η απόδειξη ήρθε γραπτώς και νομίμως, είχαμε και το κερασματάκι. Αν είστε σνομπ, δεν θα ικανοποιηθείτε. Το μόνο που δεν μπορώ να συγχωρήσω είναι ο πιθανός καπνός από το τσιγάρο. Το απεχθάνομαι. Μετά την κακή εμπειρία μου από τον VEZENE έχω αρχίσει και παρατηρώ τις τουαλέτες. Δεν με χαλάει που μπορεί να βρίσκονται δίπλα από την κουζίνα, με πειράζει να μην είναι καθαρές. Καθαρές ήταν, μπορούν να τις ανακαινίσουν όμως.

Η παραγγελία μας κυμάνθηκε σε επίπεδα που χορταίνεις αρκετά (3 άτομα):

- Τυροκαυτερή στα 3 ευρώ. Πορτοκαλόχρωμη, γευστικότατη και αρκετή, με εμφανή την κόκκινη πιπεριά. Διαολεμένα δεν έκαιγε, νομίζω κατανάλωσα την περισσότερη μιας και εκμεταλλεύθηκα το γεγονός πως η q-ρια και η εγγόνα (όχι της q-ριας) ασχολήθηκαν με τη...

- Σαλάτα βραστών λαχανικών στα 5 ευρώ. Όλη η γειτονική λαχαναγορά του Ρέντη μαζεμένη σε μια πιατέλα. Πραγματικά πολύ προσεγμένη. Μπρόκολο θες;Κουνουπίδι θες;Παντζάρι θες;Και πόσα άλλα. Γευστικές και χρωματικές αντιθέσεις.... Την καταβρόχθισαν!

- Πατάτες τηγανιτές στα 3 ευρώ. Χεράτες, καυτές και νόστιμες. Ότι πρέπει για να υπάρχουν πάνω στο τραπέζι. Αν ήταν και πιο λεπτοκομμένες θα ήταν ακόμη καλύτερες. Χρυσαφένιες, αξίζουν.

- Κολοκυθάκια τηγανιτά σε ροδέλες,3.5 ευρώ. Δεν με κέρδισαν λόγω αρκετής κρούστας, ενώ ούτε για τη γλυκύτητα τους ξεχώρισαν. Σαφώς υπάρχουν και καλύτερα αν και δεν είναι και του πεταματού. Θα τα απέφευγα όμως σε επόμενη επίσκεψη.

- Τυρί σαγανάκι στα 3.5 ευρώ. Νόστιμο, μοιάζει με της Αθηνάς στη Δραπετσώνα.3 τεμάχια με τραγανή κρούστα που μου φάνηκε αλάδωτη. Μόλις την έκοβες, έσκαγε και το λιωμένο τυράκι. Ρίξτε και λεμόνι! Θα ζωντανέψει!

- Μοσχαρίσια μπριζόλα από προϊστορικό ζώο, στα 9.5 ευρώ συνοδεία πατάτας τηγανιτής. Υπεραρκετή για 2 άτομα. Τώρα σε καπηλείο δεν μπορείς να περιμένεις και άψητη. Εγώ πάντως ικανοποιήθηκα. Ζουμερή και καρυκευμένη όσο έπρεπε για να είναι γευστική.

- Tηγανιά κοτόπουλου με μουστάρδα στα 8 ευρώ. Φρέσκο κοτόπουλο, διακριτική σάλτσα μουστάρδας αλλά το τελικό αποτέλεσμα κακό. Καταστρέφεται η πρώτη ύλη μιας και ήρθε στεγνό, ενώ και η σάλτσα ήταν λίγη για να καλύψει το κρέας. Θα απέφευγα να το παραγγείλω ξανα. Ποσότητα αρκετή αλλά τι να το κάνω.

- Γεμιστό μπιφτέκι με φέτα στα 8 ευρώ. Το ψήσιμο του μου άρεσε μιας και αναδεικνυόταν το κρέας. Υπεραρκετό αν και ένα τεμάχιο, προτιμήστε το στη μέση μαζί με άλλους μεζέδες για να αλλάζετε γεύσεις. Το τυρί θα το ήθελα πιο απλωμένο στη γέμιση και όχι μόνο στο κέντρο. Πάντως το λιμπίστηκα με το που το είδα.

- Σόδα στο 1.5 ευρώ.
- Ημίγλυκο κρασί στα 6 ευρώ το λίτρο. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ, χωρίς να βαράει στο κεφάλι. Ότι πρέπει για να αράξεις με τις ώρες και να πιάσεις την κουβέντα με τους φίλους σου.

* Κέρασμα μήλο κομμένο σε φέτες, συνοδεία από κεράσια μαρασκίνο που πότιζαν με το σιρόπι τους το φρούτο. Λίγος χαλβας ταχινένιος, ότι πρέπει για να αλλάξεις τη γεύση σου αν και δεν μας απέτρεψαν μετά να συνεχίσουμε αλλού για γλύκο!

Θα ξαναέκανα επίσκεψη στον Ζάχο για να δοκιμάσω και τα θαλασσινά του που κυριαρχούσαν εκείνο το μεσημέρι, ακόμα θυμάμαι την κριτική της ΤΟΜΙΕ για τις γαρίδες σαγανάκι!

Και μπορεί η διακόσμηση να έχει βαρέλια μόνο και να μοιάζει καταθλιπτική αλλά ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΠΕΙΡΑΙΑΣ και οι διάφορες φωτογραφίες που είναι κρεμασμένες θυμίζουν τη δική μου γειτονιά, με ντόμπρους και ειλικρινείς ανθρώπους της διπλανής πόρτας. Επενδύει στις διαπροσωπικές σχέσεις που ξέρουν ότι ο Μήτσος θα πάει κάθε Παρασκεύη για να φάει το ψαράκι του και θα πει 2 κουβέντες με τα φιλαράκια του.

Άλλοι επενδύουν σε διακοσμητές... Στον Ζάχο οι πελάτες επενδύουν στον κάπελα.... Παρασκευή μεσημέρι πήγαμε στις 15.10, φύγαμε 3 ώρες αργότερα αλλά το μαγαζί ήταν ΓΕΜΑΤΟ...

Φέρε μας, κάπελα, κρασί με δυό ποτήρια και μισή...

Ταβέρνες με τραγούδι - Μαρούσι, Αθήνα
2017

Όλοι στη ζωή μας έχουμε όνειρα. Βάζουμε μικρούς στόχους που μπορούν να επιτευχθούν αλλά έχουμε και όνειρα που χαρακτηρίζονται θερινής νυκτός. Πολλές φορές αλλού θες να πας και αλλού η ζωή σε πάει. Μοχθείς για να πετύχεις κάτι. Θες να είναι οι σπουδές σου;Να διαβάζεις για να πάρεις ένα πτυχίο που απλώς θα κορνιζάρεις και θα σου θυμίζει τα νιάτα σου;Και τι κάνεις αν σου τύχουν αναποδιές στη ζωή και αναπροσαρμόσεις τα πλάνα σου;Θα κάτσεις με σταυρωμένα τα χέρια και τι θα κάνεις;Θα κοιμάσαι όλη μέρα και θα κρύβεσαι κάτω από το πάπλωμα σου;Ή θα βγεις έξω και θα διεκδικήσεις τη ζωή;Νομίζω ο Άντι Γουόρχολ είχε πει πως στον καθένα μας αντιστοιχούν 15 λεπτά δημοσιότητας...

Την ώρα που γράφω κριτική έχω ήδη διαβάσει την αντίστοιχη του Νo1 χρήστη στο σάιτ, Fratello που πραγματικά είναι εξαιρετική χωρίς περιττές φιοριτούρες. Όντως λοιπόν είχαμε πρόσκληση από το σάιτ για γνωριμία με τους νέους ιδιοκτήτες του που και αυτοί προσπαθούν να βρούν τα πατήματα τους και να καταλάβουν τι ακριβώς χρειαζόμαστε εμείς, οι χρήστες. Τόπος συνάντησης ο Ασβεστόλακος. Χμμμ... Να πω την αλήθεια δεν το είδαμε και με πολύ καλό μάτι (κάποιοι). Χωρίς δημοσιότητα στο σάιτ, έσκασε σαν κομήτης. Ακόμα και η μη ύπαρξη συγκεκριμένου μενού δεν λειτούργησε ιδιαίτερα θετικά.

Και σκέφτομαι.... Σε μαγαζί που "έπαιζε" με αρκετό κουπόνι παλαιότερα μας πάνε;Που το πάνε;Και γιατί μόλις 10-12 χρήστες;Σίγουρα υπάρχουν και αρκετοί άλλοι όχι τόσο δημοφιλείς και τακτικοί. Πρέπει να γνωρίσουμε και αυτούς. Το έχω ξαναπεί, το γράφω και εδώ, το είπα και στη συνάντηση στο τέλος του δείπνου μας όταν υπήρξαν οι πρώτες αποχωρήσεις...

Το μαγαζί μετράει 69 έτη ζωής και πέρασε από γενιά σε γενιά, βέροι Αμαρουσιώτες. Στα παλαιά χρόνια που λέτε ο παππούς του σημερινού ιδιοκτήτη είχε την καινοτομία να φιλοξενεί τους πελάτες του αλλά αυτοί να πληρώνουν ΑΝ θέλουν. Όπως είναι λογικό δεν υπήρξε και μεγάλη προθυμία. Και έρχομαι στον πρόλογο μου. Ο σημερινός ιδιοκτήτης που ηλικιακά κυμαίνεται στα 30-35 είχε άλλους στόχους. Ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας όμως του πατέρα αν θυμάμαι καλά, τον ανάγκασε να αναλάβει την επιχείρηση. Σεβόμενος την οικογενειακή παράδοση το έκανε. Και δεν έκανε μόνο αυτό.

Δεν το έπαιξε αφεντικό, ούτε έμαθε στου Κασίδη το κεφάλι. Εκτός από τις πρώτες σπουδές του, όταν γύρισε πίσω σπούδασε και στη μαγειρική ενώ έκανε και μεταπτυχιακό. Δεν πήρε το έτοιμο πελατολόγιο από την οικογένεια αλλά προσπάθησε να προσελκύσει και νέο group πελατών. Και με βάση την εμπειρία που είχα τα καταφέρνει πολύ καλά! Παρατήρησα πως σε αρκετά τραπέζια τον καλούσαν για να πουν 2 κουβέντες. Για βοήθεια είχε 2 κοπέλες, ευγενέστατες και γρήγορες που με τη στάση τους σε ικανοποιούν. Με άνεση κάλυπταν όλον τον χώρο.

Ο χώρος του όπως θα διαβάσατε είναι σε σχήμα "Γ". Οι καρέκλες έχουν πράσινο τόνο, τα τραπέζια στρωμένα με καρώ τραπεζομάντηλα. Βαρέλια, πηγάδι(! ) και καδράκια που σε ταξιδεύουν σε άλλη εποχή είναι ο διάκοσμος. Νομίζω πως το καλοκαίρι στον πεζόδρομο θα είναι μια εξαιρετική λύση για να χαλαρώσετε με την παρέα σας. Φιλοξενεί και ζωντανή μουσική με καλές φωνές. Οι τουαλέτες καθαρές όμως εμφανώς αυτή των γυναικών ήταν πιο ευρύχωρη από την αντρική! Όπως διάβασα και το E-table, την ονομασία του το μαγαζί την πήρε από τους πελάτες του που βλέποντας την κυρα – Μαρία (γιαγιά λογικά) να ασπρίζει καθημερινά για λόγους καθαριότητας τη μικρή είσοδο του, έδινε την αίσθηση πως πρόκειται για λάκκο με ασβέστη.

Ο κατάλογος με πολλές και εξαιρετικές επιλογές, παίζει με κρεατικά πολύ. Πραγματικά και εμένα μου άρεσαν σχεδόν όλα και δεν το γράφω γιατί δεν πλήρωσα κάποιο αντίτιμο. Εδώ να τονίσω πως η επιλογή των πιάτων ήταν ελεύθερη και απεριόριστη με αποτέλεσμα να αισθανθούμε και λίγο άσχημα γιατί σκάσαμε από το φαγητό και κάποια πιάτα δυστυχώς έμειναν. Μάλιστα είπα και στη φίλη Παναγιώτα πως θα τα σκεφτόμαστε την επόμενη μέρα και θα πεινάμε σαν λύκοι!

Τα πιάτα που θυμάμαι να δοκίμασα ήταν:

- Στην αρχή έρχεται καλαθάκι με διάφορα ψωμάκια και πίτες και ντιπάκι τυροκαυτερής στα 0.9 ευρώ. Αρεστά μεν αλλά αποφύγετε τα δε. Ακολουθούν ακόμα καλύτερα!

- Σαλάτα πορτοκάλι με κόκκινο λάχανο, πιπεριά Φλωρίνης, καρέ τομάτας, μυρωδικά, μαρούλι, φυστίκια, φιλέτο πορτοκαλιού, βινεγκρέτ γιαουρτιού με μυλόξυδο στα 6.8 ευρώ. Το πιάτο που άρεσε λιγότερο σε εμένα και τη φίλη Βάσω. Φρέσκια και τεράστια μεν αλλά με ετερόκλητα υλικά που απλώς τα έτρωγες. Τα φυστίκια δεν μου άρεσαν στο όλο σύνολο. Την άλλη φορά θα δοκιμάσω κάποια άλλη. Παιχνιδιάρικη στο μάτι πάντως!

- Κοτοπιτάκια στα 6.8 ευρώ,4 τεμάχια. Εξαιρετικό φύλλο κρούστας που ήταν χειροποίητο, νοστιμότατη γέμιση από ζουμερό κοτόπουλο και λίγο κασεράκι. Άρεσαν και φυσικά φαγώθηκαν!

- Φάβα Φενεού στα 6 ευρώ. Βελουτέ εμφάνιση με καρέ από σύγκλινο Μάνης, λάδι τρούφας, καρέ κρεμμυδιού και καπνιστή πάπρικα. Απέφυγα να δοκιμάσω γιατί περίμενα με προσμονή άλλα πιάτα! Τα επιφωνήματα πάντως ήταν πολλά. Διαβάσατε πως άρεσε πάααααρα πολύ.

- Σαγανάκι γραβιέρας στα 6.5 ευρώ.2 τριγωνικά κομμάτια παναρισμένης γραβιέρας με μαρμελάδα φράουλα. Πηχτή σάλτσα και γλυκιά όσο πρέπει, το τυρί εμένα μου άρεσε, είχε λιώσει ιδανικά για τα γούστα μου.

- Λεχματζούν στα 6.8 ευρώ. Έρχονται 2 τεμάχια από έτοιμα πιτάκια, ζουμερό κιμά που στην αρχή δεν καταλαβαίνεις πως είναι πικάντικος (από μοσχάρι και σουτζούκι) και στην κορυφή μωβ σως από πατζάρι. Καλό ορεκτικό για τη μέση, ίσως το ξαναδοκίμαζα.

- Κολοκυθοκεφτέδες στα 6 ευρώ. Όπως ισχυρίζονται είναι συνταγή 30 ετών και βάλε. Στα υλικά συμπεριλαμβάνονται καρότο, φρέσκα μυρωδικά και φέτα. Καυτοί και χειροποίητοι, στρογγυλοκάθονται σε σως φέτας (5 τεμάχια). Αρεστοί και χωρίς να καταλαβαίνεις μόνο τον χυλό.

- Μανιάτικο στα 6.8 ευρώ. Η κλασική στραπατσάδα με τομάτα και φέτα, συνοδεύεται από λαδοκούλουρο Κυθήρων. Νόστιμο πιάτο, χειμωνιάτικο. Σε καλύτερη βερσιόν από αλλού.

- Γύρος κόκορα στα 9.3 ευρώ. Εξαιρετικό πιάτο, με ωραία καπνίλα και ζουμερό κρέας. Συνοδευόταν από πιτούλες και μια ροζέ σάλτσα. Θα το παρήγγελνα χωρίς δισταγμό.

- Κεφτεδάκια Σμύρνης στα 7.5 ευρώ. Αρκετό κύμινο και ωραία σαλτσούλα τομάτας χωρίς να υπερκαλύπτει τη γεύση του ζουμερού κρέατος. Όχι μαμαδίσια αλλά γιαγιαδίσια σαν αυτά που μου έκανε η γιαγιά μου. Μου θύμησαν τα σουτζουκάκια της. Οι συνοδευτικές πατατούλες είναι ταμάμ για να χορτάσεις.

- Ψαρονέφρι στα 10 ευρώ. Τυλιγμένο σαν κανελόνι, απλωμένο σε πουρέ πατάτας, γεμιστό με ρόκα, παρμεζάνα και λάδι μαύρης τρούφας. Οι φόβοι μου για στεγνό κρέας πήγαν περίπατο ευτυχώς!

- Χουνκιάρ μπεγεντί στα 9 ευρώ. Εξαιρετικό value for money μιας και μιλάμε για εξαιρετικής ποιότητας κρέας που έλιωνε στο στόμα και αέρινο πουρέ μελιτζάνας χωρίς να καταλαβαίνω κομματάκια της. Σιγομαγειρεύεται για 3.5 ώρες. Έντονη η κανέλα, δε με χάλασε καθόλου! Αξίζει!

- Μοσχαρίσια σπαλομπριζόλα στα 17 ευρώ. Αρκετή ποσότητα για τη φίλη που τη ζήτησε άψητη, αν και δεν της ήρθε όπως ζήτησε. Εγώ πάντως εκμεταλεύτηκα την ευκαιρία και έφαγα αρκετη, δεν είχα τρελές απαιτήσεις, την ευχαριστήθηκα γιατί ήταν καλής ποιότητος. Συνοδεύεται από μπόλικα ψητά λαχανικά.

* Δοκίμασα και ριζότο τσι Κρήτης που κοστολογείται στα 8.8 ευρώ. Εξαιρετικά παντρεμένα υλικά όπως απάκι, πέστο σταμναγκάθι και ξινομυζήθρα συνυπήρχαν αρμονικά στο πιάτο. Δοκιμάστε το κάποια κρύα βραδιά. Καλή τιμολόγηση.

- Το ημίγλυκο κρασί του επίσης είναι στο top 5 αυτών που έχω δοκιμάσει, ελαφρύ και χωρίς να βαράει στο κεφάλι.

Και πάμε στα γλυκά... Που ρώτησα 3-4 φορές αν όντως είναι δικής τους παρασκευής...

- Νο 1 το μπανόφι. Με μπόλικο ζαχαρούχο γάλα να καλύπτει το στόμα, ενώ το μπισκότο επιτέλους ήταν θρυμματισμένο για να παιχνιδίζει με την καραμέλα. Εξαιρετικό και λόγος για να επιστρέψω έστω και χωρίς να φάω φαγητό!

- Νο 2 το τζιζκέικ με βύσσινο. Όπως είπαν οι φίλοι στο τραπέζι, είχε γίνει χρήση κατσικίσιου γάλακτος. Ελαφρύ και με επίσης θρυμματισμένο μπισκότο και αυτό.

- Νο 3 η λέμον πάι. Εξαιρετική εμφάνιση, δεν κατάφερα να δοκιμάσω πολύ γιατί έσκασα. Μου άρεσε η μαρέγκα πάντως.

* Στο τέλος ήρθαν και λουκουμάδες που προσφέρονται σε όλα τα τραπέζια μετά το φαγητό. Δεν είχα κουράγιο ούτε για μισή μπουκιά αλλά μου είπαν πως πραγματικά έχασα.

Συμπερασματικά: Θέλω να ευχαριστήσω πρώτα από όλους το σάιτ που μετά από καιρό φάνηκε να δραστηριοποιείται. Θέλω να πιστεύω πως αυτή είναι μόνο η αρχή και θα έχουμε την ευκαιρία να τα λέμε πιο συχνά. Μακάρι να γνωρίσουμε και άλλους αξιόλογους χρήστες και να ανταλλάσουμε απόψεις.

Όσον αφορά τον Ασβεστόλακο τώρα...

Σίγουρα κάποιοι φίλοι πήγαμε αρκετά συγκρατημένοι και σφιγμένοι μιας και οι κριτικές δεν ήταν και εξαιρετικές. Θα έλεγα πως πρόκειται για μια μοντέρνα ταβέρνα σε χώρο κουτουκοταβερνείου. Προσωπικά μου άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις και ήδη το έχω προτείνει σε φίλους για να ξαναπάμε. Άλλος για το μπανόφι, άλλος για το χουνκιάρ του.... Ακόμα και 20-25 ευρώ αν χρειαστούν εγώ θα τα έδινα χωρίς να τα λυπηθώ όπως αλλού.

Αξίζει μια επίσκεψη στα σίγουρα και θα πρότεινα στους διαχειριστές του σάιτ να κάνουν και δεύτερη μάζωξη μελών με την παρουσία φυσικά άλλων χρηστών που επίσης είναι ενεργοί!

Θα ξαναπάω όταν θα έχω ευκαιρία! Με παρέα... Πολύ καλή παρέα!

Δεν είχε λάκο η φάβα!!!

Cafe - Restaurants - Άλιμος, Αθήνα
2017

Το ξέρω ότι θα σας φανεί περίεργη η βαθμολογία μου αλλά λόγω ειδικής περίστασης αξιολογώ με άλλα κριτήρια. Είχαμε γενέθλια λοιπόν και επειδή εγώ έκανα την επιλογή θα έπρεπε να είναι αξιοπρεπέστατη και ρομαντική! Η σκέψη μου πάει συνήθως προς θάλασσα και όχι για τόσο formal περιστάσεις και η επιλογή του Rubirosa μαζί με το 30% έκπτωση φάνηκε καλή! Μετά είδα και φωτογραφίες από το τοπίο αλλά και κάτι γλυκά κόλαση.... Ε δεν ήθελα και πολύ!

Δευτέρα 24/4 και ώρα 22.00 έπρεπε να βγω με την πρωταθλήτρια του beach volley. Και ενώ θα περίμενε κανείς να έχω πρόγραμμα φωτιά, τελικά το έχει εκείνη. Περισσότερες λεπτομέρειες δε νομίζω πως θα σας ενδιαφέρουν. Πάμε στο θέμα μας.

Γνωστότερα μαγαζιά πάνω στην παραλιακή είναι τα Nalu, Balux, Penarrubia κλπ. To Rubirosa το είχα ακουστά αλλά δεν το είχα επισκεφθεί. Πρόκειται για τίμια επιλογή! Όχι πολύ μεγάλο αλλά βολικό και χαλαρό τη συγκεκριμένη βραδιά. Υπάρχει μάλιστα και δωρεάν παρκάρισμα. Θα το βρείτε λίγο πριν το παλιό αεροδρόμιο! Καβαλάτε λίγο τις γραμμές του τραμ και φτάνετε.

Σαν διακόσμηση δεν είναι κάτι παραπάνω από τα ένα cafe-restaurant. Kαθαρά ξύλινα τραπέζια αν και μικρά για φαγητό. Οι τόνοι είναι στο μπλε-μωβ αλλά το βασικό εκεί πέρα για να περάσετε καλά είναι η λέξη ΗΛΙΟΣ. Όλα τα άλλα έπονται. Είναι ένα χαλαρό καλοκαιρινό μέρος! Οι τουαλέτες επαρκείς και καθαρές. Η επόμενη λέξη κλειδί είναι η ΘΑΛΑΣΣΑ. Ωραία θέα και χαλαρή χωρίς να την πληρώνεις χρυσάφι. Είτε πας για καφέ είτε για κοκτέιλ! Α, τα κοκτέιλ είναι σε ανταγωνιστικές τιμές,7-8 ευρώ αν θυμάμαι! Και φαίνονται και ωραία τα άτιμα!

Εκεί που θα δώσω άριστα είναι στην εξυπηρέτηση! Αρχικά είχα ζητήσει τραπέζι δίπλα στη τζαμαρία για καλή θέα. Τοποθετηθήκαμε στη δεύτερη σειρά και να πω την αλήθεια, χαλάστηκα λίγο. Ένα ζευγάρι είχε μπαστακωθεί για καφέ από τις 19.30 και δεν υπολόγιζαν να καθίσουν τόσο πολύ. Ευτυχώς, ενώ καθίσαμε κάπως περίεργα και μουδιασμένα και στα 10 πρώτα λεπτά αλλάζαμε θέσεις λες και παίζαμε στο τηλεπαιχνίδι του Πούμπουρα με τον Βλάχο, αυτό ντε πριν 5-6 χρόνια που έδιναν τις εντολές στο ακουστικό και γινόταν ένα μαγαζί κόλαση... Ευτυχώς ξαναλέω, όλα πήγαν καλά! Τοποθετηθήκαμε μπροστά μετά από παρέμβαση και της σερβιτόρας!

Δεν ξεχνώ επίσης και την φροντίδα της για τα κεράκια που με συνωμοτικό ύφος ανά διαστήματα με κοίταζε για το πότε θα της έδινα την εντολή. Και το τραγουδάκι των γενεθλίων το έπαιξαν, μια χαρά! Ξέχασα να σας πω πως ελληνικά τραγούδια δεν ακούσαμε. Λοιπόν δίνω άριστα γιατί η βραδιά μας πήγε όμορφα και χαλαρά. Και τα 2 κορίτσια στο σέρβις έκαναν ότι ακριβώς χρειαζόταν!

Ο κατάλογος από την άλλη προσφέρει λίγες και παρεμφερείς επιλογές, χωρίς να είναι άσχημος. Παίζει με πίτσες, ζυμαρικά, μπέργκερ, σαλάτες. Έχει επίσης μπιφτέκια, rib eye, φιλέτο κοτόπουλο και ορεκτικά. Και καλά κάνουν για να μην μπλέκονται με πολλές διαφορετικές κουζίνες! Παίζουν πολύ δυνατά με γλυκές πίτσες τύπου Lila Pause, Snickers, Oreo αλλά και σούπα σοκολάτας! Σε επόμενη επίσκεψη θα κάνουμε μια δοκιμή!

Όσο για τις μερίδες... ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ! Η beachou δεν είχε φάει τίποτα όλη μέρα και πάλι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το δείπνο της! Και μιλάμε για καθημερινή σκληρή προπόνηση που ακόμα και οι άντρες φαινόνται γατάκια...

Η παραγγελία μας:

- Αρχικά έρχονται κριτσίνια και μαύρο ψωμάκι συνοδευόμενα από 3 ντιπ (sour cream, πέστο και άλλο ένα κιτρινωπό με βάση το κάρυ). Στα 2 ευρώ.

- Σαλάτα Caprese στα 7 ευρώ. Baby ρόκα και πέστο βασιλικού σαν βάση, φρεσκότατα και γευστικά υλικά με σπιρτάδα στη ρόκα. Από πάνω αναπαύονταν εναλλάξ φέτες τομάτας και μοτσαρέλας με κουκουνάρι. Δροσερή η τομάτα, καλής ποιότητας η μοτσαρέλα. Καλό πιάτο για ξεκίνημα.

- Πίτσα με σάλτσα τομάτας, μοτσαρέλα, σαλάμι Λευκάδος, σπανάκι και κουκουνάρι στα 9 ευρώ όπως όλες. Πολύ μεγάλη πίτσα που άνετα ικανοποιεί 2 άτομα, το λάθος μου ήταν πως την άφησα λίγο να κρυώσει και δεν την απόλαυσα 100%! Καλό ζυμάρι χωρίς να σε φουσκώνει, πολύ πλούσια γέμιση χωρίς να τσιγκουνεύονται τα υλικά. Η σάλτσα τομάτας αρκετά γλυκιά, με ικανοποίησε. Το μόνο πταίσμα ήταν πως δεν είχε κοπεί καλά σε κομμάτια, μας δυσκόλεψε λίγο.

- Μπέργκερ με ψωμάκι ολικής άλεσης, μπιφτέκι γαλοπούλας, τυρί Φιλαδέλφεια και honey mustard στα 8 ευρώ. Από ότι φάνηκε, μάλλον της άρεσε συνολικά της παίκτριας. Φρέσκο ψωμάκι, αρκετό τυρί και το μπιφτέκι καταναλώθηκε πρώτο πρώτο! Δυστυχώς η συνοδευτική σαλατίτσα που μόνο συνοδευτική δεν την έλεγες... έμεινε ανέπαφη...

- Μπουκάλι κρασί Chateau Julia λευκό 2015 σαρντονέ στα 28 ευρώ. Τιμή κάβας στα 11.6. Ποιοτικό.

- Εμφιαλωμένο νερό που τοποθετήθηκε μαζί με το κρασί σε παγωνιέρα.

- Τέλος, banoffee pie με καραμέλα γάλακτος, παγωτό βανίλια και ζεστή σοκολάτα στα 6.5 ευρώ. Τελικά το άτιμο είναι πολύ δύσκολο γλυκό. Να πω την αλήθεια μου δεν μου άρεσε. Σα να είχε κομμάτια κέικ μέσα. Φρέσκια μπανάνα πάντως αλλά η καραμέλα αδιάφορη... Ευτυχώς υπάρχουν και άλλες επιλογές!

Συνολικό ποσό στα 43.8 ευρώ μαζί με την έκπτωση.

Συμπερασματικά θα πω πως η βραδιά μας κύλησε άψογα και συμφωνήσαμε πως θα ξανακάνουμε επίσκεψη είτε για καφέ και γλυκό είτε για φαγητό. Με παρέα ή και μόνοι! ΜΗΝ έχετε τρομερές γευστικές απαιτήσεις, να έχετε διάθεση!

Εγώ πάντως την πρώτη μου επίσκεψη εκεί θέλω να τη θυμάμαι με ωραίες στιγμές και όνειρα! Τώρα μόνο ο χρόνος έμεινε για να το δείξει...

Σουβλάκι & Σχάρα - Πεντέλη, Αθήνα
2017

Οι υποχρεώσεις στην εργασία μου μου απαγορεύουν να απουσιάζω τις ημέρες του Πάσχα. Δεν έχω στο μυαλό μου διακοπές, σουβλίσματα και τσουγκρίσματα (αβγών βεβαίως βεβαίως)... Να φανταστείτε το Μεγάλο Σάββατο το έβγαλα με καφέ και πίτσα ενώ σε πολύ κοντινή απόσταση κάποιοι έκαναν βουτιές και ηλιοθεραπεία. Τη Δευτέρα του Πάσχα που αποφάσισα να κάνω την επανάσταση μου και να πάω στην παραλία, αρκέστηκα να παρακολουθώ τουρνουά beach volley. Μάλιστα πρέπει να αισθάνομαι τυχερός γιατί ίσα που πρόλαβα τη νεροποντή και πήρα τα κουβαδάκια μου από την παραλία και την έκανα!

Μας είχαν προτείνει διάφοροι γνωστοί κοντινά μέρη στον Σχοινιά για ψαροκαταστάσεις αλλά λόγω καιρού πήραμε τα βουνά και είπαμε έστω και καθυστερημένα να φάμε κρέας! Οι επιλογές στην Πεντέλη αρκετές αλλά τελικά προτιμήσαμε τον Τέλη για πιο κρεατοκαταστάσεις και όχι σουβλακοκαταστάσεις!

Ομολογώ πως ιδέα δεν είχα για την περιοχή, ούτε με ενθουσίασε ιδιαίτερα! Σε αυτό ίσως έπαιξε ρόλο ο κακός καιρός που μου χάλασε τη διάθεση. Στην τελική... ας είναι μόνο αυτός ο λόγος!

Οι τελικές εντυπώσεις μου από τον Τέλη δεν είναι ιδιαίτερα θετικές γιατί... έζησα μια εμπειρία fast food κρεατικών. Το μαγαζί απευθύνεται σε άλλο κοινό και για τη συγκεκριμένη κατηγορία το κρίνω ως ΟΚ. Αρκετό χώρο για να παρκάρεις, τεράστια σάλα που φιλοξενεί οποιαδήποτε εκδήλωση επιθυμείτε αλλά σε γενικές γραμμές με τη μία επίσκεψη μου κρίνω το μαγαζί ως απρόσωπο που δεν με κερδίζει. Αυτό βέβαια μπορεί να αλλάξει για πιο τακτικούς θαμώνες.

Όπως είπα ο χώρος είναι άνετος, μεγάλος αλλά θυμίζει δεκαετία '90. Ένα ωραίο τζάκι που δεν λειτουργούσε φυσικά, τοιχογραφίες από μια Πεντέλη άλλων δεκαετιών και μεγάλοι χώροι που παρασκευάζονται τα πιάτα. Αν θυμάμαι καλά για να πας στην τουαλέτα χρειάζεται να κατέβεις σκάλες, οπότε η 3η ηλικία θα δυσκολευτεί.... Χαμηλός φωτισμός, βαρύ ξύλο και τίποτα άλλο που να μου κάνει εντύπωση.

Η εξυπηρέτηση αν και παλαιάς κοπής, πάλι δεν με κέρδισε. Ακόμα και όχι γεμάτο, υπήρξε μια νευρικότητα για να μας "ξεπετάξουν". Το 2017 δεν γίνεται να λες στον πελάτη "πάρτε τα πιάτα σας" ακόμα και αν σαν τελική λέξη λες ευχαριστώ. Δηλαδή καμία κατάρτιση, καμία συνοχή και όχι ιδιαίτερη χημεία με τον πελάτη. Αφήστε που τώρα που το σκέφτομαι μάλλον δίνω και λάθος ταμπέλα στην επιχείρηση. Fast food ΟΛΑ. Μπορεί εσύ να τρως μπον φιλέ και ακριβώς δίπλα σου να έρχονται να πίνουν καφέ.

Ο κατάλογος είναι πραγματικά τιτανοτεράστιος! Από πίτες μέχρι όλα τα κρεατικά... αλλά και μαγειρευτά αλλά και θαλασσινά. Να εξυπηρετηθούν όλοι! Ευτυχώς που είχαμε αποφασίσει από πριν να πάμε για κρεατικά και δεν ψαχνόμασταν τόσο πολύ στον κατάλογο. Μέχρι και στα γλυκά έχουν αφιερώσει αρκετό χώρο!

Η παραγγελία μας:

- Χόρτα στα 5 ευρώ. Μεγάλη ποσότητα, όχι άσχημα και σε ξεχωριστό πιάτο αρκετά λεμόνια για να βάλουμε όσο θέλαμε. Το μόνο αρνητικό ήταν πως το λάδι ήταν υπεραρκετό!

- Χαλούμι σαγανάκι στα 5 ευρώ. Ήρθαν 3 τεμάχια, ζεστά και νόστιμα. Φάτε τα πριν κρυώσουν!

- Αρνίσιο συκώτι στα 7.5 ευρώ. Υπεραρκετή ποσότητα μπορώ να πω. Ενώ δεν είχε ίνες, ενώ ήρθε περιποιημένο... δεν με ξετρέλανε. Έχω φάει πιο νόστιμα. Ίσως έχει καλύτερες προοπτικές σαν ορεκτικό παρά σαν κυρίως πιάτο. Συνοδευόταν από πατάτες τηγανιτές, όχι ιδιαίτερα νόστιμες αλλά επαρκείς!

- Χοιρινό κοντοσούβλι στα 8.5 ευρώ. Καλής ποιότητας αλλά μου έδωσε την εντύπωση πως δεν ήταν και φρεσκότατο. Τρωγόταν άνετα πάντως και δεν ήταν βαρύ από καρυκεύματα. Λαχταριστό όμως δεν το έλεγες. Συνοδευόταν από τις ίδιες πατάτες τηγανιτές.

- Μπύρα Fischer στα 3.5 ευρώ.
- Νερό εμφιαλωμένο και κουβερ υποθέτω στα 3 ευρώ μιας και μας ζητήθηκε το συνολικό ποσό των 32.5 ευρώ με δελτίο παραγγελίας.

* Κέρασμα 3 μικρά ξυλάκια παγωτού

Συμπερασματικά και όπως καταλαβαίνετε... Μάλλον ΔΕΝ το συστήνω, τουλάχιστον σε όσους φίλους χρήστες γνωρίζω. Εξυπηρετεί μεγάλες παρέες χωρίς ιδιαίτερες γευστικές απαιτήσεις. Μπορεί να έχουν τις καλύτερες των προθέσεων όσον αφορά τα υλικά και την καθαρότητα των πρώτων υλών, όμως το αντίτιμο που κλήθηκα να πληρώσω ήταν υψηλό με βάση την όλη εμπειρία της μίας ώρας. Δεν ενόχλησα και δεν ενοχλήθηκα αλλά ούτε το περιβάλλον με κέρδισε. Με μια φράση....

Απλώς φάγαμε... Τίποτε άλλο...