VAGELIS

Δεν είναι στη λίστα
των έμπιστών σου

Beer Restaurants - Μελίσσια, Αθήνα
Ιούλ

Πολύς λόγος για το Munchen από πολύ καλούς φίλους χρήστες, οπότε την Τρίτη 12/7/2016 κατά τις 22.40 είπαμε να το επισκεφθούμε. Ξενιτευτήκαμε λόγω των 2 φίλων που μένουν στον Χολαργό, οπότε θέλαμε κάτι κοντινό, δροσερό και... καλοκαιρινό. Οι κριτικές μας είχαν ήδη "ψήσει" να πάμε στον Έρικ. Ο κυριότερος λόγος;Μπύρες για 5 άτομα!!!

Επειδή δεν είμαστε της περιοχής, χρειαστήκαμε gps. Αν είστε της περιοχής, το μόνο που μπορώ να σας πω για να βοηθήσω είναι πως βρίσκεται σε κοντινή απόσταση από το EΛΑ, άλλο μαγαζί εστίασης. Το παρκάρισμα εκείνη την ώρα δεν μας δυσκόλεψε καθόλου, αν και η περιοχή έχει αρκετούς πεζόδρομους, που τη συγκεκριμένη βραδιά τους έφαγα με το κουτάλι και ομολογώ πως ήμουν αρκετά αγενής προς την υπόλοιπη παρέα. Επειδή όμως γνωρίζουν πως είμαι τρελοκομείο, κακία δεν μου κράτησαν! Η αυλίτσα που καθίσαμε είχε χαμηλό φωτισμό, ατμοσφαιρικό που παρέπεμπε σε καλοκαιράκι. Ο μέσα χώρος, αρκετά ζεστός και χειμωνιάτικος χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. Έτσι κι αλλιώς σε γερμανική μπυραρία δεν πας για να δεις τη διακόσμηση. Μεγαλύτερο ενδιαφέρον έχουν τα κότσια και τα μεγάλα ποτήρια μπύρας!

Η εξυπηρέτηση ευγενέστατη από έναν κύριο που μάλλον δεν είναι ο Έρικ. Αν επιθυμείτε το password του wi-fi, είναι το freiburg SC, ο Έρικ αν θυμάμαι καλά είναι οπαδός της συγκεκριμένης ομάδας. Χωρίς προβλήματα πάντως και σε ότι πιάτο ερχόταν, είχαμε και την κατάλληλη περιγραφή. Η απόδειξη τέλος είναι νομιμότατη αν και θα ήθελα να αναγράφεται η ονομασία του φαγητού και όχι ένα σκέτο "μπύρα" ή "φαγητά". Τέλοσπάντων, είπα και πριν πως δεν έδωσα και ιδιαίτερη σημασία λόγω ενός ευχάριστου γεγονότος, οπότε ίσως τους αδικώ.

Ο κατάλογος σε καμία περίπτωση δεν είναι μπουχτιστικός, ούτε όμως είναι είναι και "ξεπέτα". Σίγουρα θα βρείτε κάτι που θα σας ενδιαφέρει, ενώ και σε κάποιο πιάτο είδα και την ένδειξη "κατεψυγμένο". Τίμιοι. Οι μπύρες έχουν αρκετες επιλογές, αν και υπήρχαν κάποιες ελλείψεις. Εμείς πιο πολύ είχαμε στο νου να τσιμπήσουμε και όχι να πάμε σε μάχη τελικής πτώσης. Σταμπαρισμένο από τις κριτικές το γκούλας!

- 2 πιάτα γκούλας στα 5.5 ευρώ το καθένα. Η φίλη PONTIKI και λίγα είπε. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ, ακόμα και για καλοκαίρι που δεν ευνοεί η θερμοκρασία είναι ότι πρέπει. Πηχτό, κατακόκκινο, όσο περνούσε η ώρα όλο και πιο έντονες ήταν οι κουταλιές. Το κρέας κομμένο σε μικρούς κύβους, ελαφρώς πικάντικο. Είτε χειμώνα είτα καλοκαίρι, πάρτε το με κλειστά μάτια. Είναι λόγος για να πάτε.

- Ποικιλία τυριών στα 13.9 ευρώ (υποθέτω). Νόστιμα τυριά και παρελκόμενα όπως αυγουλάκι, τομάτα, μπατόν σαλέ κλπ. Δεν χορταίνεις, αλλά για τσίμπημα είναι μια χαρά.

- Σπέτσλε στα 4.9 ευρώ. Για να πω την αλήθεια, δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο σε σχέση με αυτά που δοκίμασα στη Ρουμανία. Εκεί ήταν ζουμερά με κάποια λευκή σάλτσα, εδώ ήρθαν σαν τηγανιτά και οπτικά μου έμοιαζαν με στικς κολοκυθιού. Πολύ τραγανά, δεν μου άρεσαν.

- Πατατοσαλάτα στα 4.5 ευρώ. Κέρδισε τις εντυπώσεις αλλά επειδή δεν είμαι φαν δεν δοκίμασα. Απέφυγα διακριτικά και έκανα βόλτα...

- Κότσι στα 19.9 ευρώ. Να πω την αλήθεια, προβληματίστηκα από την κριτική της φίλης PONTIKI. Εμένα δεν μου άρεσε καθόλου η κρούστα του, παραήταν τραγανή και τελικώς όχι νόστιμη. Δεν μασιόταν με τίποτα και σε συνδυασμό με το λίπος... Το κρέας όμως νοστιμότατο, ζουμερό... λουκουμάκι. Δεν με πείραξε τόσο η έλλειψη μυρωδικών όσο η κρούστα.

- Μπύρες βαρελίσιες weiss, Τucher αν θυμάμαι καλά στα 5.5 ευρώ η 500άρα, επί 4=22 ευρώ.
- Επίσης 2 άλλες μπύρες 500άρες η κάθε μια, Pilsner η μία στα 5.9 ευρώ και στα 6.5 η άλλη.

- Στρούντελ μήλου με παγωτό στα 5.5 ευρώ. Καυτό αλλά αρωματικό λόγω κανέλας, νόστιμο όπως έχω δοκιμάσει και στο εξωτερικό. Η ζύμη μαλακή όσο χρειάζεται, η γέμιση σχετικά πλούσια. Μέχρι και το παγωτό ήταν καλής ποιότητας και όχι απλώς για να υπάρχει.

- Ποτήρι με κόκκινα φρούτα του δάσους σε ζελέ από κόκκινο κρασί και κρέμα βανίλια και λίγη σαντιγύ στα 4.50 ευρώ. Εδώ δεν ήξερε ποιός να πρωτοπάρει. Ωραία κρέμα, χωρίς να λιγώνει, αισθητή η γεύση των φρούτων χωρίς να είναι απλώς υποκατάστατα. Έγινε μάχη.

Σύνολο στα 98.6 ευρώ με περιορισμένη όπως βλέπετε κατανάλωση για 5 άτομα. Βασικά τώρα που το σκέφτομαι, αν κάνετε σωστές επιλογές το κόστος θα κυμανθεί στα 20 ευρώ το άτομο.

Αξίζει;

Χμμμ, αν συγκρίνετε τις τιμές με Μάλτα και Ρουμανία όχι, καλύτερα να κλείσετε κάποια προσφορά με Ryanair και να πιείτε όσα μπυρόνια θέλετε στα 2 ευρώ πάνω κάτω. Επειδή όμως βρίσκεται σε ακριβό προάστιο αλλά και επειδή δεν κλέβει με τις αποδείξεις για να έχει έξτρα κέρδος, δεν μπορώ να πω πως ο άνθρωπος είναι... ας μου επιτραπεί η έκφραση "απατεώνας". Ναι η τιμολόγηση είναι πιο ακριβή από όσο θα έφερνε και άλλης κατηγορίας πελάτες, πιο νέους ηλικιακά. Από την άλλη όμως είναι μια καλή προσπάθεια που θα ήθελα να κάνω μια επίσκεψη κάποια χειμωνιάτικη βραδιά και γιατί όχι, να δω και μπαλίτσα αν ισχύουν όσα λέγονταν για το μαγαζί στα Μελίσσια. Στέκι όμως για όσους έχουν σχετικά χαμηλό εισόδημα, δεν μπορεί να γίνει. Οι Αμαρουσιώτες βέβαια ίσως έχουν κάποια μεγαλύτερη οικονομική άνεση.... Ότι δεν ξετρελάθηκα όμως, ισχύει....

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Μάνδρα, Αθήνα
Ιούλ

Νέο αμάξι μετά από 11 χρόνια και υπόσχεση σε φίλους πως θα κάνουμε κάποια εκδρομή για να το "ανοίξουμε". Η πρώτη σκέψη ήταν προς Χαλκίδα αλλά λόγω ώρας δεν είχαμε τόσα περιθώρια. Τετάρτη 6/7 και με ημιτελικό Euro Πορτογαλία-Ουαλία. Πέφτει η ιδέα να το συνδυάσουμε με παϊδάκια. Οπότε μια καλή ιδέα ήταν η επίσκεψη στη Μάνδρα καθώς ο ένας φίλος είχε ξανακάνει ανάλογη επίσκεψη.

Ξεκινάμε λοιπόν από Δραπετσώνα και γύρω στις 21.45 φτάνουμε στη Μάνδρα. Στην πλατεία είχε στηθεί ήδη προτζέκτορας για το μεγάλο ματς και εμείς είμαστε αποφασισμένοι να φάμε στην Ελιά. Εδώ να πω πως έχω την εντύπωση πως η Ελιά έχει και καφετέρια και μάλλον ο προτζέκτορας ήταν τοποθετημένος από εκείνη την πλευρά της πλατείας. Καθόμαστε και παραγγέλνουμε λοιπόν. Ζητάμε τον κατάλογο και μας λένε "να σας τα πούμε προφορικά".

Ναι άνθρωπε μου, έτσι έχεις συνηθίσει αλλά δώσε μας αυτή την επιλογή. Ίσως να μην τα θυμάσαι όλα, άσε μας να γνωρίζουμε και τις τιμές γιατί σε τέτοιου τύπου μαγαζιά παραγγέλνεις χωρίς να υπάρχει αύριο. Κατά τα άλλα γρήγορη εξυπηρέτηση, σχεδόν στο 30ο λεπτό του αγώνα είχαν σερβιριστεί όλα. Δε νομίζω πως έχει νόημα να σχολιάσω πως η μπύρα σερβιρίστηκε σε μικρά ποτηράκια και περιμέναμε αρκετή ώρα για τα μεγάλα που τελικά ήπιαμε νερό σε αυτά.

Παραγγέλνουμε λοιπόν και για να φάω τα παϊδάκια πρέπει να πλύνω χέρια πρώτα. Βλέπω πως είμαστε από τη μεριά της Δροσιάς και τον ρωτάω "σίγουρα είμαστε στην Ελιά;"... "Ναι, δεν βλέπεις και το χάρτινο τραπεζομάντηλο;Έχει ελιές πάνω. ".... Περνάει η σερβιτόρα και αφού τη ρωτάμε μας λέει... "Είστε στη Δροσιά"... Ούτε που τρώγαμε δεν ξέραμε. Εντύπωση μας είχε κάνει που ο περισσότερος κόσμος καθόταν πίσω μας, μετά καταλάβαμε πως ήταν η Ελιά. Σαν χώρος τώρα, τίποτα το ιδιαίτερο εκτός από την πλατεία. Πηγαίνοντας μέσα, η αίθουσα είναι όπως περιμένεις σε τέτοιου είδους καταστήματα, πχ Καλύβια κλπ. Απλοϊκή. Καθαρές τουαλέτες και αυτό είναι όλο. Μην περιμένετε πολυτέλειες, απλά τραπεζοκαθίσματα και κλειστός χειμωνιάτικος χώρος.

Στα του φαγητού:

- Έρχεται ψωμί ψημένο στα 0.5 ευρώ το άτομο, σύνολο 2 ευρώ.

- Τηγανόψωμο στα 5 ευρώ. Έβγαινε ένα καλό κομμάτι στον καθένα, νόστιμο, θα μπορούσε να έχει και περισσότερο τυρί. Διακρινόταν ελαφρώς η ζύμη, που εδώ που τα λέμε δεν ήταν άσχημη. Θα ήθελα λίγο λάδι λιγότερο.

- Πατάτες τηγανιτές στα 3 ευρώ. Φρεσκότατες και νόστιμες, σε μεγάλα κομμάτια. Αξίζουν σαν συνοδευτικές, λίγο λάδι λιγότερο χρειάζονταν μόνο.

- Τζόλια στα 4 ευρώ. Εμφανώς χειμωνιάτικο πιάτο. Πρόκειται για ζυμαρικό, περίπου ας πούμε σαν νιόκι στην υφή, συνοδευόμενο με μπόλικο τριμένο τυρί. Και εδώ λίγο λάδι λιγότερο θα το προτιμούσα. Αρκετά μαλακό στο ψήσιμο, μην περιμένετε κάποια σάλτσα εδώ, δεν είναι η κλασική έννοια ζυμαρικού.

- Λουκάνικο στα 5 ευρώ. Ούτε πολύ brutal αλλά ούτε και πολύ ανιαρό στη γεύση. Ένα κλασικό λουκάνικο, καλοψημένο. Από αυτά που βρίσκεις σε καλής ποιότητας ταβέρνες. Μερίδα αρκετά αξιόλογη.

- Μπιφτέκι μοσχαρίσιο στα 8 ευρώ. Δεν ήταν κάτι τρομερό στη γεύση, οι φίλοι που το δοκίμασαν έχουν φάει και καλύτερα λένε. Καλή μερίδα.

- Μοσχαρίσια μπριζόλα στα 10 ευρώ. Ο φίλος που την πήρε χρειάστηκε αρκετή ώρα για να την κόψει, οπτικά μου φάνηκε αξιοπρεπέστατη. Επειδή όμως και αυτή δεν τη δοκίμασα δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα. Την επόμενη φορά θα της έδινα μια ευκαιρία.

- Αρνίσια παϊδάκια γάλακτος στα 43.5 ευρώ το 1μιση κιλό. Ήρθε μια πιατελάρα με ζουμερά και μοσχοβολιστά παϊδάκια. Γενικώς δεν είμαι και πολύ fan, εδώ όμως τα τσακίσαμε. Και ενώ οπτικά φαινόταν να έχουν περισσέψει 5-6 κομμάτια, εγώ και ο φίλος Μπούτσης κάναμε χρήση της Coca Cola και τελικά καταφέραμε και τα φάγαμε όλα. Με μπόλικο λεμονάκι από πάνω είναι ότι πρέπει.

- 5 μπύρες Άλφα 500άρες στα 12.5 ευρώ.
- 5 Κόκα Κόλες 250άρες στα 7.5 ευρώ.
- Νερό εμφιαλωμένο στο 1.5 ευρώ.

Σύνολο στα 102 ευρώ.

Νομίζω πως το τελικό αντίτιμο είναι λιγάκι τσιμπημένο, έστω και αν μπορούσαμε να αφαιρέσουμε μια μερίδα φαγητού. Όπως και να έχει πάντως, πρόκειται για μια καλή πρόταση για νόστιμα παϊδάκια και καλά ορεκτικά, αν προσέξουν λίγο τη χρήση λαδιού. Δεν έχω πάει στη Βάρη για να δοκιμάσω αντίστοιχη ταβέρνα, την επόμενη φορά που θα επισκεφθώ τη Μάνδρα όμως θα το κάνω για την Ελιά. Ένα crash test είναι απαραίτητο...

Όσο για τη συνέχεια τη βραδιάς... στην επιστροφή, μέχρι και ξύλο στον δρόμο είδαμε. Αυτό είναι μια άλλη ιστορία όμως, χωρίς ιδιαίτερο νόημα. Σημασία έχει πως τα παϊδάκια ήταν νοστιμότατα!

Ελληνική κουζίνα - Μέγαρα - Νέα Πέραμος, Αθήνα
Ιούλ

Λουτράκι... Κοντινός προορισμός για να χαλαρώσεις αλλά και να δεις λίγη θάλασσα. Πιο γνωστό για το καζίνο του ή τα ιαματικά λουτρά του. Άνετα μπορείτε να κάνετε μια επίσκεψη στο υδρομασάζ του ενώ προσφέρει και άλλες υπηρεσίες. Την Παρασκευή 24/6/2016 βέβαια είδα πολλές γιαγιάδες αλλά για να χαλαρώσω πήγα, όχι για οφθαλμόλουτρο. Και από φαγητό τι;

Πολλές προτάσεις από το tripadvisor, στο ask4food όμως μόλις το Μαϊστράλι. Νομίζω πως πρέπει να προστεθούν κι άλλα, εξ'ίσου αξιόλογα. Χρόνια πριν που λέτε, ο Γιάννης ήταν κορυφή, στις εποχές του 2006. Καλή ποιότητα και ποσότητα. Με τα χρόνια όμως με "πείραζε" το φαγητό του, οπότε πριν 1-2 χρόνια τον ξέκοψα και αποφάσισα να δώσω μια ευκαιρία στο Μαϊστράλι. Και δεν μπορώ να πω πως απογοητεύτηκα. Έτσι οδήγησα εκ του ασφαλούς τα υπόλοιπα 5 άτομα εκεί κατά τις 22.00 το βράδυ.

Μέχρι να παρκάρω βέβαια και να βρω τους υπολοιπους, αφήστε το καλύτερα. Τέτοια παγωμάρα στα βλέμματα είχα πολύ καιρό να δω. Περίπου σαν κηδεία. Σαν άλλος Σπύρος Παπαδόπουλος από τους Απαράδεκτους τους κοιτάω και τους λέω "Τι έγινε ρε παιδιά;". Ανοίγω τον κατάλογο και παρατηρώ τις τιμές. Καλά θυμόμουν! Με μια πρώτη ανάγνωση θα τις χαρακτήριζα εξωφρενικές για το όλο πακέτο. Σκέφτομαι, θα τη βγάλουμε με μπόλικο ψωμί και πατάτες. Και ξεκινάμε την (προσεκτική) παραγγελία. Τους είχα επισημάνει πως οι μερίδες ήταν αρκετά πληθωρικές. Και πάλι θυμόμουν καλά!

Ξεκινάμε την παραγγελία προσεκτικά. Να αναφέρω εδώ πως στη νόμιμη απόδειξη δεν αναφέρονται οι ονομασίες των πιάτων παρά μόνο ως φαγητό ή μπύρα.

- Για αρχή ψωμί (και ζυμωτό) με ντιπ βούτυρο-ροκφορ και άφθονο κρύο νερό σε κανάτα. Χρεώθηκαν στα 5.4 ευρώ.

- Βλήτα στα 5 ευρώ. Ικανοποιητικότατη μερίδα για να φάνε 6 άτομα, καλομαγειρεμένα, ούτε σκληρά ούτα λιώμα. Με αρκετό ξυδάκι ήταν ένα καλό συνοδευτικό. Τα τίμησα αρκετά.

- Πατάτες τηγανιτές στα 3.5 ευρώ. Μια μερίδα επίσης αρκετή για την παρέα. Φρεσκότατες και καλοτηγανισμένες, αληθινές και πεντανόστιμες. Σίγουρα προτείνονται.

- Καβουροκεφτέδες στα 8.5 ευρώ.8 καλά τεμάχια που με την πρώτη ματιά φαίνονται κάπως προκάτ. Γευστικά ήταν καλοί, καλοψημμένοι και με νορμάλ αίσθηση καβουριού. Σε άλλους άρεσαν περισσότερο, σε άλλους λιγότερο. Αξιοπρεπείς.

- Γαρίδες σαγανάκι στα 15.5 ευρώ. Μια ζαλάδα την πήραμε όταν διαβάσαμε τον κατάλογο. Ρισκάραμε λόγω ποσότητας αλλά δικαιωθήκαμε. Μια τεράστια πιατέλα με καθαρισμένες γαρίδες και μπόλικη σαλτσούλα που την τίμησα λόγω της γλυκύτητας της. Καθαρίσαμε το πιάτο. Εκτός από τα μεγάλα κομμάτια φέτας, νομίζω ότι έχουν βάλει και κεφαλοτύρι. Σίγουρα πάντως κάποιο τυρί ακόμα!

- Σαρδέλες ψητές στα 8.5 ευρώ. Ζουμερότατες και ιδανικά συνδυασμένες με το αλάτι. Συναγωνίζονται αυτές του Ταξιδεύοντας. Αρκετές και απολαυστικές.

- Αθερίνα στα 8.5 ευρώ. Καλοτηγανισμένη, τρωγόταν σαν τσιπς. Λόγω των άλλων πιάτων έμεινε στις τελευταίες επιλογές, χωρίς να σημαίνει πως δεν άρεσε. Είχε και ωραίο χρώμα.

- Μακαρονάδα με πετροσωλήνες στα 15.5 ευρώ. Όσο και να κόστιζε ήταν το πρώτο πιάτο που είχαμε σταμπάρει. Μέχρι και οι πιο δύσπιστοι δοκίμασαν, καλοβρασμένα μακαρόνια χωρίς να έχουν λασπώσει. Αρκετοί πετροσωλήνες που δεν έμεινε τίποτα από την παρουσία τους. Παραλίγο να φάνε και τα κελυφη. Τυράκι και πιπεράκι απαραίτητα.

- 3 ποτήρια μπύρα βαρελίσια στα 3.2 ευρώ. Ζήτησα το μεγάλο μέγεθος αλλά μας είπαν πως έχουν ένα. Όπως καταλαβαίνετε προσφέρουν το μικρό για περισσότερη κατανάλωση.

-2 μπύρες Carlsberg στα 3.8 ευρώ έκαστη.
-1 μπύρα Καϊζερ στα 3.8 ευρώ. Ευτυχώς όλες ήταν 500άρες.
-4 αναψυκτικά στα 2 ευρώ έκαστο.

* Κέρασμα καρπούζι και σοκολατόπιτα με παγωτό βανίλια σε αξιοπρεπέστατα επίπεδα για να αλλάξεις τη γεύση σου. Μη σας πω ότι θα ζητούσα και δεύτερη μερίδα.

Σύνολο στα 93.4 ευρώ με νομιμότατη απόδειξη.

Η εξυπηρέτηση αξιοπρεπής με αρκετό προσωπικό (ως επί το πλείστον αλλοδαποί) που γυρίζει από τραπέζι σε τραπέζι για να μην υπάρχουν καθυστερήσεις, όλοι ντυμένοι με μαύρο παντελόνι και λευκό πουκάμισο. Δεν μπορώ να πω πως έχω παράπονο από την επιχείρηση, το μόνο που θα μπορούσαν να κάνουν είναι να προσαρμόσουν τιμή και μερίδες σε πιο λογικά πλαίσια για να υπάρχει περισσότερη ποικιλία στην παραγγελία. Και πιστέψτε με, ο κατάλογος είναι πολύ μεγάλος!

Υπάρχουν 2 χώροι, εσωτερικά που όταν μπήκα για να πάω τουαλέτα μύριζε κουζινίλα. Επίσης θα έπρεπε να έχουν φροντίσει λίγο παραπάνω την τουαλέτα παρά την πολυκοσμία που έχουν σε κάθε επίσκεψη που έχω κάνει. Όχι να ψάχνω σαπούνι στις γυναικείες τουαλέτες. Προτιμήστε τον εξωτερικό χώρο (που είναι μάλλον παράνομος, αλλά αυτό δεν είναι στη δικαιοδοσία μου), να έχετε κατά νου όμως πως το Λουτράκι "υποφέρει" από δυνατούς ανέμους. Ακριβώς απέναντι σας είναι η θάλασσα. Όπως και να έχει, νοερά σε μεταφέρει σε ένα σκηνικό διακοπών.

Στο δια ταύτα. Πρόκειται για μια αξιοπρεπέστατη πρόταση στο Λουτράκι που δεν πρόκειται να απογοητεύσει. Τα κακώς κείμενα αναφέρθηκαν παραπάνω, βελτιώνονται. Αυτό που θα μπορούσαν να αλλάξουν θα ήταν ο κατάλογος. Υπάρχουν και αρκετά κρεατικά στον κατάλογο, μάλιστα με μια ματιά στο διπλανό τραπέζι μου φάνηκαν μια χαρά. Τουλάχιστον στις μερίδες τους δεν "κλέβουν" όπως σε άλλο μαγαζί της περιοχής που παρ'ότι είχε πολύ ωραίο και άνετο χώρο, η δική μου μερίδα ήταν "κοροϊδία".3 σουτζουκάκια και 3 κιλά πατάτες τηγανιτές.

Αν βρεθείτε στην περιοχή δώστε του μια ευκαιρία, υπάρχουν και άλλες επιχειρήσεις βέβαια που θα ήταν καλό να μπουν στο σάιτ μας. Μια από αυτές είναι ο Άγιος Ευφρόσυνος αν και λειτουργεί μόνο μεσημέρι (δείτε και παλαιότερη εκπομπή του Βασίλη Καλλίδη στο Mega). Παράδοξο αλλά με 15.6 ευρώ φάγαμε και ήπιαμε πολύ καλά!

Πολίτικη κουζίνα - Ν. Χαλκηδόνα, Αθήνα

4 συνάδελφοι που είχαμε καιρό να τα πούμε, σκεφτήκαμε να βγούμε και να φάμε κάτι. Για να περιορίσουμε το κόστος και αφού θα ερχόντουσαν από τη Σαλαμίνα, σκέφτηκα σαν μια καλή λύση την Ψαροκασέλα. 13 ευρώ το άτομο για όσο φας, καλή ποιότητα αναλογικά και απεριόριστες μπύρες. Και αφού τους περιμένω, μου σκάει το παραμύθι ο ψάλτης συνάδελφος πως αυτή τη βδομάδα νηστεύει. Οπότε η γκάμα επιλογών έγινε απεριόριστη εκτός... από τα θαλασσινά. Αν ήταν για καλά θαλασσινά, προτιμούσαν το νησί.

Τετάρτη 22/6/2016, ώρα 21.00.

Μπαίνω γρήγορα στο τσατ με φίλους από το Ask4food για να ζητήσω τις προτάσεις τους. Οι κυριότερες επιλογές ήταν το Ελληνικόν για Γλυφάδα και Μπαρμπαλέξης με Πόλη για τη Νέα Φιλαδέλφεια. Ένα κλικ παραπάνω μου έκανε ο Μπαρμπαλέξης, αν και χρόνια πριν στον Ρέντη ήταν απογοητευτικός. Κάποιο ρόλο έπαιξε και το πιο εύκολο παρκάρισμα από ότι στην Πόλη.

Aφού φτάνουμε σχετικά εύκολα, καθόμαστε στον εξωτερικό χώρο όπως και οι υπόλοιποι πελάτες. Ήσυχος αν και βρίσκεται ακριβώς δίπλα η εθνική οδός, άνετος και χαλαρός. Δεν έχει κάτι ιδιαίτερο να προσφέρει αλλά σίγουρα δεν σε χαλάει. Κίνηση από αμάξια 0 σε σχέση με τη Δεκελείας. Το μόνο που πρέπει να προσέξετε είναι πως ίσως προσγειωθούν στο τραπέζι ή στο πιάτο σας, φύλλα από δέντρα ή και κάποιο ζωύφιο. Το μαγαζί μοιάζει σα να είναι στην εξοχή, αν και ο πλαστικός τάπητας του αφαιρεί πόντους. Αν είστε πάντως σε ηλικία που δεν ψάχνουν τα in μέρη απλώς για να τους "δουν", θα ικανοποιηθείτε.

Η εξυπηρέτηση ευγενική, όχι πολύ γρήγορη όμως.2 καταλόγους για 4 άτομα, αλλά το πιο σημαντικό είναι πως χρειάστηκε κάποια πράγματα να τα ζητήσουμε 2-3 φορές. Ενώ οι υπόλοιποι έπιναν τα ποτά τους, εγώ αναζητούσα το Αϊράνι για να μου θυμήσει το τελευταίο μου ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη. Ήταν ζεστή η βραδιά, τα πρώτα εδέσματα είχαν ήδη φτάσει και η κάψα δεν έλεγε να κοπάσει. Οφείλω να ομολογήσω όμως πως κάποια πιάτα που περίσσεψαν μας τα τοποθέτησαν σε πακέτο και μας τα παρέδωσαν σε μια αρκετά καλόγουστη συσκευασία.

Στα του φαγητού, οι επιλογές είναι αρκετές και θελκτικές, σε μια μόνο επίσκεψη δεν θα μπορέσετε να τα δοκιμάσετε όλα. Θα βρείτε κλασικές επιλογές, θα βρείτε και πιο ψαγμένες. Εμείς δοκιμάσαμε:

- Στην αρχή έρχεται η τεράστια και καυτή πιτούλα που μοιάζει με λαγάνα στα 4 ευρώ. Νοστιμότατη αλλά μην παρασυρθείτε. Είμαι σίγουρος πως θα έχετε παραγγείλει αρκετά. Συνδυάστε τη με τις διάφορες αλοιφές.

- Τζατζίκι στα 3 ευρώ. Αρκετά θετικές εντυπώσεις από την παρέα και με μεγάλα κομμάτια από αγγούρι. Παρ'όλα αυτά δεν φαγώθηκε ολόκληρο.

- Χούμους στα 4 ευρώ. Για όσους αρέσκονται σε αυτές τις γεύσεις, τολμώ να πω πως είναι αρκετά καλό και με ιδιαίτερη την αίσθηση του ρεβυθιού. Αν θυμάμαι καλά υπήρχαν από πάνω φέτες πατζαριού.

- Αλί ναζίκ στα 5 ευρώ. Ιδιαίτερα κρεμώδης η μελιτζάνα, με ευχάριστη και μεστή γεύση. Την παράσταση όμως την έκλεψε η ποσότητα κρέατος που βρισκόταν στο κέντρο του πιάτου. Ζουμερό και τόσο μυρωδάτο.

- Εζμέ στα 4 ευρώ. Στην πρώτη μπουκιά σκέφτεσαι ότι είναι αρκετά γλυκό. Όσο όμως περνάει η ώρα, η αψάδα του γίνεται αισθητή. Εδώ δεν βρήκα την εκτέλεση με καρύδι σαν τον Αλή Μπαμπά, ήταν όμως γευστική εκδοχή. Σε μια ζεστή βραδιά περιοριστείτε σε 2-3 μπουκιές.

- Παστουρμαλί στα 7 ευρώ. Αυτό μάλιστα! Κέρδισε τις εντυπώσεις. Ιδιαίτερα μαλακή και ζουμερή η ζύμη, σωστή ποσότητα τομάτας, τυριού και παστουρμά. Τέλεια αναλογία και το τυράκι απλωνόταν ωραία στη ζύμη. Πήραμε και άλλη μια μερίδα για το σπίτι.

- Πιάτο Μπαρμπαλέξης,8 ευρώ. Είναι το γνωστό πλέον με τριμμένη πατάτα, αυγά μάτια, παστουρμά και λίγο σουτζούκι. Αρκετά λαδερό και βαρύ για καλοκαίρι, τραγανή πατάτα αλλά όχι ακριβώς αυτή που ξετρελαίνει. Πήγε πακετάκι για το σπίτι. Τα αυγά πάντως τιμήθηκαν από την παρέα.

- Σουτ ντανασί (ή κάπως έτσι) στα 10 ευρώ. Τα κομμάτια μοσχαρίσιου κρέατος μας δίχασαν. Κάποια ήταν αρκετά σκληρά, κάποια αρκετά ζουμερά και γευστικά με σωστή αναλογία μπαχαρικών. Η μερίδα σχετικά αναιμική, με μια πιτούλα αρκετά ζουμερή λόγω των υγρών του κρέατος.

- Γιαουρτλού κεμπάπ,8 ευρώ. Μαλακό κεμπάπ με σωστή αναλογία γιαουρτιού. Ούτε νερωμένο ούτε στόκος για να χάνεται το κρέας. Ότι πρέπει για να το φας με τις πιτούλες. Η σάλτσα τομάτας είχε φιλική συμμμετοχή.

- Αϊράνι στα 4 ευρώ το λίτρο. Με αρκετούς σβόλους γιαουρτιού, όχι και τρομερά επιτυχημένο για να κατεβαίνει με τη μία κάτω. Σαφώς προτιμώ τα συσκευασμένα τούρκικα.

- 2 αναψυκτικά σπράιτ στα γνωστά μικρά μπουκαλάκια,3 ευρώ.
- 2 μπύρες 500άρες Μύθος, παγωμένες και σε κρύο ποτήρι,6 ευρώ.

- Κιουνεφέ με εξαιρετικό σιρόπιασμα. Το ίδιο ισχύει και για τα μπακλαβαδάκια που είχαν ωραιότατο καρύδι και επίσης πολύ καλό σιρόπιασμα. Πιθανότατα ήταν κέρασμα, σε πολύ μικρές ποσότητες ίσα για τη γεύση. Ήταν και νοστιμότατα, οπότε μάλλον θέλαμε κι άλλο...

- Καζάν ντιπί που ζητήσαμε πιο ενισχυμένη μερίδα για τον ψάλτη φίλο μας. Νοστιμότατο, εξαιρετική κρέμα και διακριτικό σιρόπιασμα.

Σύνολο στα 73 ευρώ, με διπλή μερίδα παστουρμαλί.

Συμπερασματικά θα πω πως:

Η βραδιά αν και πολύ ζεστή, στέφθηκε με επιτυχία. Γελάσαμε, φάγαμε αρκετά αν και με μεταπτώσεις στις γεύσεις των πιάτων. Σίγουρα ο Μπαρμπαλέξης δεν μας ξετρέλανε, από την άλλη η ύπαρξη 3 μαγαζιών πλέον φανερώνει πως έχει αγαπηθεί από τον κόσμο. Ίσως θα έπρεπε περιαστασιακά να ανανεώνουν τα πιάτα και να μικρύνουν τον κατάλογο ώστε να βελτιώσουν κάποιες γεύσεις. Δυστυχώς, δεν με έκανε να λαχταρίσω μια νέα επίσκεψη στα μέρη του. Από την άλλη πάλι, δεν ήταν και η τραγωδία του Ρέντη...

Αξιοπρεπές, ως εκεί...

Meat Restaurants - Περιστέρι, Αθήνα

Πολύς λόγος γίνεται τα τελευταία χρόνια για το Base Grill. Υπάρχουν φανατικοί οπαδοί αλλά υπάρχουν και οι haters (λέγε με Κριστιάνο Ρονάλντο ή Λεμπρόν Τζέιμς). Άλλοι ορκίζονται στο όνομα του ως την επιτομή του νόστιμου κρέατος και άλλοι παραπονιούνται (και με το δίκιο τους) για το όλο πακέτο. Βλέπε τιμή (κυρίως), χώρο....

Όπως και να έχει όμως έχει χτίσει τον μύθο του και η πελατεία του ακόμα και το καλοκαίρι δεν είναι λίγη. Είτε πρόκειται για συχνούς πελάτες είτε για αλεξιπτωτιστές της μιάς επίσκεψης. Σίγουρα σε προκαλεί να κάνεις μια επίσκεψη. Και μπορώ να πω πως υπό προϋποθέσεις ΑΝΕΤΑ μπορούσε να γίνει στέκι. Η πιο βασική όπως γνωρίζετε από τις προηγούμενες κριτικές είναι η τιμολόγηση...

Το Base Grill τα έχει όλα. Καλό μάρκετινγκ, αρκετή προβολή χωρίς να σε κουράζει και να σε μπουχτίζει. Έχει και καλό κρέας όμως, έχει και αρκετή οργάνωση. Αυτό που δεν μου αρέσει σε τέτοιου τύπου καταστήματα είναι οι λιγοστές πληροφορίες. Από τα πιάτα του, μέχρι και τις τιμές του. Ναι, δυσκολεύτηκα πολύ στο διαδίκτυο να βρω πληροφορίες για τις τιμές. Και αυτό κάνει ακόμα πιο δύσκολο το έργο μου όταν θέλω να υπολογίσω την έξοδο μου.

Κράτηση για Σάββατο 18/6/2016 και ώρα 22.00. Ένταξει, καθυστερήσαμε ένα 20λεπτο αλλά λόγω του ότι δεν υπήρχε πληρότητα στον χώρο, δεν είχαμε τηλεφωνήματα για το που βρισκόμασταν. Αν φυσικά ακολουθούν και αυτή την τακτική. Σε πρώτη φάση, μπορώ να σας πω πως το μαγαζί βρίσκεται στο Μπουρνάζι, ακριβώς πίσω από την πλατεία. Υπάρχει η δυνατότητα παρκαδόρου αν βαριέστε να κόβετε βόλτες, ειδικά το Σαββατόβραδο. Θα παρατηρήσετε από κάγκουρες μέχρι "νύφες" που κάνουν την έξοδο τους για καφέ ή ποτό.

Αφού βολέψαμε σε κοντινό στενό το αμάξι μας, μπαίνουμε μέσα και μας τοποθετούν σε ένα νορμάλ τραπέζι για 4 άτομα. Και εκεί ο φίλος παθαίνει το πρώτο "σοκ". Παρατηρεί μια μελαχρινή εντυπωσιακή κοπέλα, αθλήτρια της εθνικής βόλευ γυναικών. Καθόταν σε γωνιακό τραπέζι εκείνη και όσο να'ναι οι ματιές ήταν αρκετές. Συνεχίζουμε.

Είχα παρατηρήσει σε φωτό τον κατάλογο που ήταν κάπως κιτς, με λόγια του αέρα. Ο τωρινός είναι μαζεμένος και ευπρεπής χωρίς χαζά ρητά. Όπως αρμόζει σε ένα καλό meat restaurant.

H εξυπηρέτηση επαγγελματική, με αρκετό προσωπικό που γνωρίζει καλά τη δουλειά του. Έχουν εκπαιδευτεί για ότι περιλαμβάνει ο κατάλογος ενώ βοηθούν και στην κατανομή των μερίδων αλλά και στην κοπή των κρεάτων. Κάποιες στιγμές θαύμασα την υπομονή τους και την προσήλωση τους σε αυτό που έκαναν. Λειτουργούν άψογα σε αυτόν τον τομέα. Ίσως και λίγο παραπάνω από όσο θα έπρεπε.

Ο χώρος καθαρός και μπορώ να πω άνετος. Πολιτισμένος και μπορούσαμε να διατηρήσουμε τη ιδιωτικότητα μας. Βέβαια η βραδιά ήταν πιο χαλαρή από άλλες λόγω καλοκαιριού αλλά και πάλι υπήρχε ικανοποιητική προσέλευση κόσμου. Για να πας στις τουαλέτες, πρέπει να κατέβεις κάποια σκαλιά, να το έχετε κατά νου όσοι νομίζετε πως μπορεί να δυσκολευτείτε. Οι καρέκλες είναι αυτές που βλέπετε σε διάφορες φωτογραφίες στο ίντερνετ. Λευκού χρώματος, οκ για μια 2ωρη παραμονή. Σε πρώτη φάση τα τραπέζια περιβάλλονται από καρώ τραπεζομάντηλα, ενώ η ποιότητα των πιάτων και των μαχαιροπίρουνων είναι μια χαρά. Υπάρχουν διαφόρων ειδών καδράκια για να γεμίζουν τον χώρο, όμως μη γελιόμαστε, όλα αυτά είναι συμπληρωματικά μπροστά στον σκοπό που έχει το Base Grill και έχει γίνει brand name, το κρέας.

O κατάλογος με πολλές επιλογές, είτε σε ορεκτικά είτε σε κρεατικά. Το ίδιο ισχύει και για τα ποτά, στις μπύρες ειδικά που παρατήρησα... μόνο σε κάβα θα μπορούσες να βρεις τόσες επιλογές, αν και πάλι αμφιβάλλω. Αμφιβάλλω επίσης αν υπήρχαν και όλες, εμείς πήγαμε σε πιο safe επιλογές αλλά και σε πιο οικονομικές καθώς οι τιμές είναι τσιμπημένες.

Η παραγγελία μας:

- Έρχονται στην αρχή 5-6 φέτες ψωμιού μαζί με πατατάκια και σως. Νόστιμα τα πατατάκια αλλά προσέξτε. Δεν είναι δωρεάν.10 ευρώ κόστισαν. Αμαρτία να χρεώνεται κάτι τέτοιο τόσο υψηλά όταν με τα ίδια χρήματα θα μπορούσες να παραγγείλεις ένα άλλο νόστιμο ορεκτικό ή ακόμα και μια μερίδα (πχ μπιφτέκια με 12 ευρώ).

- Αυγά με 4 μάτια στα 12 ευρώ. Το πιάτο που κυκλοφορεί σχεδόν παντού πλέον, αν και νομίζω πως από το Base Grill ξεκίνησε η μόδα. Σπάνε τους κρόκους μπροστά σου και προσπαθούν να αλείψουν όλο το πιάτο με τις πατατες. Νόστιμο ορεκτικό, καλύτερο από άλλες απόπειρες καταστημάτων. Η τιμή και πάλι τσιμπημένη.

- Λουκάνικο μαύρου χοίρου στα 10.9 ευρώ. Έρχονται 5 τεμάχια, εξαιρετικής γεύσης. Καλοψημένα και γευστικότατα, ένα πολύ καλό ορεκτικό που φαγώθηκε τάχιστα. Καθόλου μα καθόλου βαρύ, μαζί με τη σως (μπάρμπεκιου αν θυμάμαι καλά) τρωγόντουσαν σαν πασατέμπο.

- Συκώτι μοσχαρίσιο στα 12.9 ευρώ. Μεγάλη μερίδα, επίσης νοστιμότατο και χωρίς ίχνος ίνας πάνω του. Το μυστικό εδώ είναι πως ο σερβιτόρος το κόβει σε πολύ πολύ λεπτές φέτες και το αναμειγνύει με λάδι. Βέβαια πρέπει να έχετε και υπομονή γιατί του παίρνει κάνα 10λεπτο για να το ολοκληρώσει και όσο να'ναι μπορεί να κρυώσει λίγο ή και να σας κόψει την όρεξη η τόση αναμονή. Να ασχοληθείτε παράλληλα λοιπόν με κάποιο άλλο πιάτο που θα βρίσκεται εκείνη την ώρα στο τραπέζι σας.

- Σπαλομπριζολάκια στα 23 ευρώ, συνοδεία 3 σως (κόκκινου-κίτρινου-λευκού χρώματος). Πολύ μεγάλη ποσότητα αλλά και ακριβή τιμή. Αν είναι να τα μοιραστείτε με κάποια γυναίκα τότε οκ, ίσως και να μπορείτε να περιορίσετε το κόστος.5-6 μεγάλα και ζουμερά τεμάχια όπου ακόμα και μετά από κάποια ώρα τρώγονται αρκετά ευχάριστα. Νόστιμο κρέας και εδώ.

- Πικάνια φιλεταρισμένη στα 25 ευρώ.6-7 τεμάχια νοστιμότατα και με έντονη τη γεύση του καλού κρέατος. Δεν χρειάζεται να προσθέσεις κάτι άλλο από πάνω, ούτε σως ούτε τίποτα.

- Steak Brazil στα 34.5 ευρώ η μιάμιση μερίδα που ευγενικά ο σερβιτόρος προσφέρθηκε να μας φτιάξει για να μην ανεβάσουμε περισσότερο από όσο πρέπει το κόστος. Ενώ σε πρώτη φάση φαίνεται άψητο το κρέας και υπήρχαν προβληματισμοί από την παρέα, στη γεύση ήταν άψογο. Νομίζω με μια μικρή προσθήκη από τα 3 διαφορετικά αλάτια που προσφέρονται είναι ότι πρέπει για να το μοιραστείς.

- 2 κανάτες 1.5 λίτρων η κάθεμια Φιξ στα 22 ευρώ (11 ευρώ έκαστη), παγωμένες μια χαρά.
- Εμφιαλωμένο νερό στο 1.5 ευρώ.

* Κέρασμα εκλαιράκια, ετοιματζίδικα κατά 99%. Σε πολλές κριτικές διάβαζα διθυράμβους για εκείνα, όμως πραγματικά απόρησα όταν τα δοκίμασα. Τίποτα το ιδιαίτερο, μια απλή χειρονομία για να αλλάξει η γεύση, πέραν τούτου όμως... μετριότατα. Η μαστιχούλα που ήρθε πολύ καλή όμως.

Σύνολο στα 151.8 ευρώ.

Συμπερασματικά:

Το όλο κόνσεπτ που έχουν δημιουργήσει και μπράβο τους είναι το...

"Live your myth in Base Grill"

Ποιοτικότατο κρέας, με συνεχές ψάξιμο και εκπαίδευση πάνω σε αυτό. Οκ, κάποια υπεραξία πρέπει να την πληρώσεις όταν πας να φας κάτι τόσο ποιοτικό και περιποιημένο. Ενώ η εξυπηρέτηση είναι πολύ καλή και άρτια εκπαιδευμένη, η τοποθεσία δεν συνάδει με τις τιμές που θέλουν να πλασάρουν. Θεωρώ το σχόλιο της παρέας υπερβολικό για ένα ψαλίδι 30%, πιο λογικό θα ήταν το 15-20%, όμως αφού ο κόσμος τους τιμά γιατί να το κάνουν;

Η μόνη παρατήρησή μου είναι πως για την πλειοψηφία του κόσμου είναι εφικτή μία επίσκεψη τον χρόνο max, ενώ κάλλιστα με τα στοιχεία που έχει θα μπορούσες να κάνεις 3-4 επισκέψεις τον χρόνο. Άλλο 38-40 ευρώ και άλλο 28-30 ευρώ ανά άτομο. Νομίζω πως οι ιδιοκτήτες του δεν επιθυμούν τη μαζική εστίαση....

Ιταλία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Λοιπόν... Θα γράψω μια κριτική που οι περισσότεροι θα με πετροβολήσετε, νομίζω όμως πως αξίζει να δώσουμε προσοχή και σε μαγαζάκια συνοικιακά. Γιατί όμως δεν έγραψα για μια πιτσαρία της γειτονιάς μου αλλά για κάποια που χρειάζετε κάνα μισάωρο δρόμος;Έχουμε και λέμε...

Ποιά είναι η αγαπημένη ασχολία του έλληνα φίλαθλου/οπαδού κάθε καλοκαίρι;Η μεταγραφολογία! Ονειρεύονται τον τάδε παικταρά με τα χρώματα της ομάδας τους. Στο δικό μας άθλημα, ο κύκλος είναι σχετικά κλειστός και οι παίκτες γνωρίζονται πάνω-κάτω μεταξύ τους. Με παίρνει ένας φίλος που αγωνίζεται σε άλλον σύλλογο για να πάμε μια χαλαρή βόλτα και να τα πούμε. Επειδή όμως ανήκει στην ευπαθή ομάδα των ανέργων, το δικό του μπάτζετ για ξόδεμα ανερχόταν στα 10 με 15 ευρώ. Αρχίζω να ψάχνω δεξιά και αριστερά για αξιόλογες προτάσεις, όταν μιλάμε όμως για ιταλικό... μοιραία υπολογίζεις ένα 20άρικο στο νερό. Για Parlo δεν τον έπαιρνε, στο Ramino και γενικά στη Γλυφάδα εκείνη τη μέρα είχαν ένα event, οπότε αφήσαμε τις πιασάρικες επιλογές και μοιραία επιδόθηκα σε scouting μπας και εντοπίσω κάποιο λαβράκι, όπως λένε και στην πιάτσα της αγοράς.

Ψάξε-ψάξε, τελικά την καλύτερη λύση την πήρα από το e-table που έδινε δυνατότητα για την Παρασκευή βράδυ 10/6 στις 20.00 να φάμε με 30% έκπτωση. Ο φίλος δεν είχε θέμα, αφού τον απασχολεί πως θα στηθεί η ομάδα του, η τοποθεσία του ήταν αδιάφορη.

Πήγαμε με gps γιατί την Ηλιούπολη δεν την ξέρω καλά, αφήστε που παίξαμε αρκετές φορές φέτος στο γήπεδο της, κάπου ψηλά στα νταμάρια. Ευτυχώς, η Verona βρίσκεται πολύ κοντά στη λεωφόρο Βουλιαγμένης και επίσης κοντά και στο μετρό. Η περιοχή δεν είναι πολυσύχναστη και έτσι παρκάραμε ακριβώς απέναντι. Ούτε παραγγελία να το είχαμε κάνει. Τι έλειπε μόνο για την επιτυχία;Το καλό φαγητό!

Μας υποδέχεται μια όμορφη κοπέλα, της οικογένειας που διατηρεί την επιχείρηση επί 35 συναπτά έτη. Ευγενέστατη και ακομπλεξάριστη, με το χαμόγελο στα χείλη και χωρίς να στραβώσει που πήγαμε με έκπτωση. Μάλιστα, φάνηκε να ικανοποιείται όταν της είπαμε πως κάναμε τη διαδρομή από τον Πειραιά. Όλα στην εντέλεια για τέτοιο είδος μαγαζιού. Αποδειξούλα κανονικά αλλά και κέρασμα στο τέλος. Μάλιστα ήδη έχουν μειώσει τις τιμές τους και κάνουν προσφορές. Μπράβο τους για την όλη αντιμετώπιση στον πελάτη!

Ο χώρος είναι μικρός, όμως για συνοικιακό μαγαζί είναι μια χαρά. Κάποιες φωτογραφίες που παραπέμπουν στην Ιταλία, κάποια ραφάκια που έχουν βάζα με σάλτσες-λουλούδια κλπ. Καρώ τραπεζομάντηλα και ξύλινα τραπέζια αλλά και πάγκοι. Λιτά πράγματα αλλά όχι άσχημα. Εκεί βρίσκεται και ο χώρος που ψήνουν τις πίτσες. Η τουαλέτα πεντακάθαρη και περιποιημένη, χωρίς ίχνος βρωμιάς. Δωρεάν wi-fi.

Ο κατάλογος περιέχει ότι υπόσχεται μια πιτσαρία της γειτονιάς. Από ορεκτικά (βλέπε μανιτάρια α λα κρεμ, πατάτες αλλά και ομελέτα), σαλάτες, πίτσες-καλτσόνε, μακαρονάδες (ταλιατέλες, ριγκατόνι, τορτελίνια) στα 5 ευρώ όλα, ριζότο, πεϊνιρλί στα 5.5 ευρώ όλα. Υπάρχουν επίσης και μπέργκερ, κλάμπ σάντουιτς. Προτείνουν και διάφορα μενού σε ικανοποιητικές τιμές.

Εμείς παραγγείλαμε:

- Σαλάτα ρόκα-παρμεζάνα, καρύδια, ελαιόλαδο και ντρέσινγκ βαλσάμικου με μέλι στα 5 ευρώ. Φρεσκότατη και μεγάλη για 2 άτομα. Αρκετά γλυκιά, χωρίς να σε λιγώνει. Τα καρύδια αρκετά επίσης. Μια καλή μερίδα για όποιον προσέχει τη διατροφή του.

- Φωλιές αλλαντικών και τυριών στα 4 ευρώ. Ήρθαν 4 μεγάλα, στρογγυλά κομμάτια γεμιστά με ζαμπόν και τυρί. Νοστιμότατο ζυμάρι και το τυρί λιωμένο όσο έπρεπε για να απλωθεί στη γέμιση. Ένα τεμάχιο για κάθε άτομο αρκεί.

- Κανελόνια στα 5 ευρώ. Κιμάς, τυρί, ζαμπόν, αυγό και δυόσμος. Δεν θα τα έλεγα ακριβώς κανελόνια. Πιο πολύ σαν κρέπες μου έμοιαζαν, αν θεωρήσουμε πως η διάμετρος τους ήταν διπλάσια από τα κοινά κανελόνια. Παρ'όλα αυτά ο κιμάς ήταν πάρα πολύ ζουμερός, νοστιμότατος και μοσχοβολούσε. Ωραία προσθήκη και το ψιλοκομμένο ζαμπόν που έδινε ένα touch στη γέμιση.2 πληθωρικά τεμάχια, ότι πρέπει για ένα χειμωνιάτικο βράδυ. Τι ωραίος κιμάς, ξαναλέω!

- Πίτσα πεπερόνε, κανονικού μεγέθους στα 8 ευρώ. Τραγανό αλλά συνάμα και ζουμερό ζυμάρι, σαν τις πίτσες που τρώγαμε τη δεκαετία του '90. Η γέμιση κανονική, ούτε τσουρούτικη ούτε να καπακώνουν τα τυριά όλο το ζυμάρι. Φαγώθηκε πολύ ευχάριστα.

- Κρύο νερό σε κανάτα.
- 2 500άρες μπύρες στα 5 ευρώ συνολικά.

* Κέρασμα κρέμα καραμελέ, μία για τον καθένα. Εδώ μου θύμησε έντονα αυτές που αγοράζουμε από το σουπερμάρκετ. Όχι κάποια τρομερή γεύση. Αντιθέτως, ο κορμός σοκολάτας ήταν γευστικότατος και απολαυστικός, με έντονη την παρουσία πορτοκαλιού.

Σύνολο με την έκπτωση στα 20.9 ευρώ.

Συμπερασματικά: Η έξοδος μας ήταν επιτυχημένη. Εκείνη η βραδιά ήταν γεμάτη συζητήσεις και συνδυασμούς για το πως θα είναι η ιδανική ομάδα στο προσεχές πρωτάθλημα. Με διαφωνίες, με συμφωνίες αλλά και με μια αναδρομή στο παρελθόν όταν υπήρξαμε συμπαίκτες... λέγοντας που και που καμιά ιστοριούλα!

Όσο για τη Verona, αν βρίσκεστε κοντά δώστε της μια ευκαιρία. Είναι τίμια και προσφέρει περισσότερα από αυτά που υπόσχεται. Δεν σας παροτρύνω να διανύσετε μεγάλη απόσταση για πάρτη της, ούτε φυσικά για τον χώρο της. Ο φίλος πάντως ευχαρίστως θα ξαναπήγαινε...

Η Verona χαρακτηρίζεται σαν τον "ρομαντικό παίκτη" που για μια ζωή αγωνίζεται στον ίδιο σύλλογο, με το ίδιο πάθος και την ίδια θέληση. Που είσαι ρε μεγάλε Πάολο Μαλντίνι... ο Καβαλιέρε γέρασε και το έριξε στα ούγκα-μπούνγκα....

Meat Restaurants - Κηφισιά, Αθήνα

Κανονίζοντας με έναν φίλο από τον στρατό να βγούμε έξω μιας και δεν βρισκόμαστε αρκετά συχνά, αρχίζω να ψάχνω μέρος να πάμε. Μένουμε σε πολύ κοντινή απόσταση και βαριέται να μετακινηθούμε μακριά. Κάτι σε Bibere ή Sud ήθελε, άντε και το Φαγοποτείον του Θωμά που έχει ξετρελαθεί (στην Αγιά Σοφιά). Κοιτάζω το e-table έχοντας στο μυαλό μου πως οι περισσότερες επιλογές, δεν είναι ακριβώς και θελκτικές. Βασικά το λέω λάθος. Είναι άγνωστα τα περισσότερα μαγαζιά, μιας και δεν υπάρχουν αρκετές κριτικές στο σάιτ μας. Πριν προλάβω να διαβάσω, σκάει η έκπληξη.

Για την Πέμπτη το βράδυ 9/6/2016 υπήρχε έκπτωση 40% επί του λογαριασμού. Βλέπω πως είναι νέο αργεντίνικο μαγαζί και με πλήρως ενημερωμένο κατάλογο στο ίντερνετ ώστε και να σου ανοίξει η όρεξη, αλλά και για να υπολογίσεις το εύρος του λογαριασμού. Μια λεπτομέρεια όμως έκανε τη διαφορά. Βρισκόταν στην Κηφισιά.

"Ρε πας καλά;Που να τρέχουμε στην άλλη άκρη της Αθήνας;"

"Εγώ θα σε πάω, εγώ θα σε φέρω. Μη μου ανησυχείς. "

Ευτυχώς τον έψησα λέγοντας του τι θα ακολουθήσει. Βλέποντας πικάνια, λέω να μια καλή ευκαιρία για δοκιμή. Να συγκρίνουμε στο άμεσο μέλλον και τη διαφορά με το Base Grill.

Φτάνουμε στο μαγαζί, σημειώστε ότι είναι κοντά στο Mezzaluna, Friday's και αν θυμάμαι καλά στο ξενοδοχείο Theoxenia. Δεν περπατήσαμε πιο πάνω από το μαγαζί, νομίζω όμως πως βρίσκεται εκεί η κεντρική πλατεία, με τη μεγάλη εκκλησία. Παρκάραμε σε κοντινή απόσταση και το λίγο περπάτημα που κάναμε δεν μας κακόπεσε. Δυστυχώς, εκεί πάνω είναι ένας άλλος κόσμος, σαφώς πιο χαλαρός και άνετος για να κυκλοφορήσεις αλλά ίσως και πιο κυριλέ από όσο πρέπει.

Μπαίνοντας στο μαγαζί, μας υποδέχεται μια όμορφη κοπέλα και αφού της λέμε την κράτηση μας τοποθετεί στο τραπέζι μας. Εμείς βρεθήκαμε στον εξωτερικό χώρο, στην είσοδο του μαγαζιού. Ωραίες δερμάτινες καφέ καρέκλες, αναπαυτικές. Καθαρά τραπέζια και χαλαρή ατμόσφαιρα, βοήθησαν να πούμε τα νέα μας που ομολογουμένως ήταν πολλά. Δεν ξέρω τι θα συμπεράνετε από τις φωτογραφίες στο διαδίκτυο, όμως ο χώρος δεν είναι τόσο μεγάλος όσο φανταζόμουν. Τζαμαρίες περιβάλλουν τον χώρο, υπάρχει μια μπάρα για να καθίσεις αν επιθυμείς να πιείς το ποτό σου. Μου άρεσε η φωτισμένη κάβα με τα κρασιά σε κοινή θέα, όμως από την άλλη θα μπορούσαν να έχουν κρύψει το ένα κιβώτιο με τα μπουκαλάκια νερού που ήταν στο πάτωμα, σε εμφανή θέα.

Οι τουαλέτες στο υπόγειο, καθαρές χωρίς κάτι άξιο αναφοράς. Εσωτερικά υπάρχει ο χώρος όπου ετοιμάζονται τα κρέατα, ενώ και στο υπόγειο περνώντας είδα πως και εκεί γινόταν κάποια προετοιμασία φαγητού. Στην προκειμένη είδα κάτι σαλάτες να ετοιμάζονται. Το 3 στον χώρο λοιπόν είναι "σπασμένο" με το 2 στην ποιότητα φαγητού.

Η εξυπηρέτηση από νεαρά παιδιά, ευγενέστατα και χαμογελαστά. Απολύτως επαγγελματικό δεν λες το σέρβις, ακούστηκε 3 φορές ήχος από πτώση πιάτων ή ποτηριών. Bέβαια εμάς δεν μας ενόχλησε, υποθέτω ούτε τους υπόλοιπους θαμώνες. Εντύπωση μου έκανε πως για τέτοιου ύφους μαγαζί μας κέρασαν ένα σφηνάκι από κάποιο κοκτέιλ τους. Η έκπτωση έγινε κανονικά, χωρίς προβλήματα.

Ο κατάλογος είναι με αρκετές επιλογές, αρκετά θελκτικές, με αναφορές και στη βραζιλιάνικη κουζίνα. Αν 2-3 μέρες δεν έχετε φάει απολύτως τίποτα, δοκιμάστε το Rodizio “el Gaucho” στα 45 ευρώ, all you can eat. Yπάρχουν επίσης επιλογές όπως ολόκληρο φιλέτο Black angus στα 75 ευρώ (750 γραμμάρια), Bife Ancho Porter house steak (750gr) στα 72 ευρώ, με τηγανιτές πατάτες, αρωματικό βούτυρο και σως quasacaca αλλά και kobe beef steak με επιλογή από 3 sides στα 85 ευρώ.

Εμείς,2 άτομα παραγγείλαμε:

- Στην απόδειξη αναφέρεται σαν ψωμί στα 3.80 ευρώ, πιθανότατα ένα πιάτο που μας ήρθε χωρίς να ζητήσουμε. Ήταν παναρισμένα πιτάκια από καλαμποκάλευρο, γεμιστά με πατάτα αν κατάλαβα καλά. Νοστιμότατα, μαζί με 2 ψωμάκια και σως απο φιλαδέλφεια και κάποιο ψιλοκομμένο αλλαντικό.

- Provoleta, παραδοσιακό Αργεντίνικο σαγανάκι στα 5.5 ευρώ. Καυτό και μαστιχωτό. Ωραίο το παιχνίδισμα στο στόμα όσο ήταν ζεστό. Αξιοπρεπέστατο.

- Mejillas melosas, σιγομαγειρεμένα μοσχαρίσια μάγουλα σε σάλτσα κρεμμυδιών, στα 6.5 ευρώ. Οπτικά σαν μικρό πυργάκι από φιλετάκια μάγουλων μαζί με τσιπσάκια πίτας. Ρώτησαν αν τα κρεμμύδια ήταν καραμελωμένα, η απάντηση ήταν όχι. Οκ, δεν πτοηθήκαμε, δεν ήταν άσχημα ούτε σε γεύση ούτε σε οσμή όμως... το κρέας δεν μου άρεσε καθόλου. Αν και σιγομαγειρεμένα, ήταν πολύ σκληρά και δεν μπορούσα να τα μασήσω με άνεση, σαν τσίχλα ένα πράγμα. Περίμενα κάτι πιο ανάλαφρο.

- Punta de Solono, δηλαδή πικάνια σούβλας 300 γραμμαρίων με τηγανιτές πατάτες και σως chimichuri στα 21 ευρώ. Για την παρουσίαση της μας έφεραν έναν πάγκο κοπής κρεάτων και την τεμάχισαν μπροστά μας. Νόστιμη μεν, έπαιρνε λίγο ψήσιμο ακόμα για να γίνει πιο ζουμερή. Χωρίς να το παίζω ειδικός, νομίζω πως θα έπρεπε να υπάρχουν κάποια αλάτια και όχι μετά από κάποια λεπτά να μας προσφέρουν μόνο μύλο πιπεριού. Οι πατάτες χρυσαφένιες, ότι πρέπει για συνοδευτικό, όπως και η μια μπουκιά από καλαμπόκι.

- Ojo de Bife, δηλαδή Rib eye steak (330gr) στα 29 ευρώ. Συνοδευόταν από ψητή πατάτα, σωταρισμένα βασιλομανίταρα και σπιτική σάλτσα πιπεριάς. Όπου βασιλομανίταρα βάλτε ένα Χ. Ούτε για δείγμα δεν υπήρχαν. Η πατάτα σε χοντρά κομμάτια. Νομίζω πως σαν μερίδα, για τα χρήματα του ήταν αρκετά τσιμπημένη. Νόστιμο και ζουμερό πάντως. Αλλά όχι πολύ χορταστικό.

- Νερό σε μπουκάλι στα 2 ευρώ, έρχεται με το που καθίσεις. Στο τέλος ανοίχτηκε και δεύτερο που μάλλον ξέχασαν να το χρεώσουν.

- 2 μπύρες βαρελίσιες Fischer στα 9 ευρώ,400 μλ έκαστη, δροσιστικές.

- Flan Caramel Custard στα 4.5 ευρώ. Όπως μας είπε η σερβιτόρα, επρόκειτο για μια πιο πικάντικη εκδοχή της κρέμας καραμελέ. Λογικά σας έχω αναφέρει την τρέλα μου για τα γλυκά. Ε, εδώ δεν ένιωσα τίποτα. Η καραμέλα ήταν πιο πικρή αλλά από εκεί και πέρα ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ. Ένα άγευστο και λαστιχένιο γλυκό σε όψη κρέμας καραμελέ, με μια υποψία καρύδας. Τι να πω, ίσως είμαι βλαχαδερό και προτιμώ τα γαλακτομπούρεκα (χοχοχο).

- 2 μπάλες παγωτό στα 3.8 ευρώ. Εδώ τους βγάζω το καπέλο. Μια μπάλα με γεύση σπιρουλίνα και μια με γεύση μάνγκο. Δροσιστικότατο και πολύ γευστικό, ότι πρέπει για να σου αλλάξει τη γεύση μετά την κρεατοφαγία.

Σύνολο στα 50.82 ευρώ με την έκπτωση, γλιτώσαμε 33.88 ευρώ.

Συμπερασματικά μπορώ να πω:

Η εμπειρία μας ήταν μια χαρά αν υπολογίσουμε την τελική χρέωση. Υπάρχουν αρκετές επιλογές για να ικανοποιηθείτε από τα κρεατικά. Ζυμαρικά και ριζότα δεν θα βρείτε, μόνο ένα μπέργκερ. Είδαμε και 3-4 γνωστούς έλληνες, λέγε με Ζωζώ Σαπουντζάκη, που καθόντουσαν με τις ώρες και συζητούσαν. Ξέχασα να σας πω πως υπάρχουν πολλές οινικές επιλογές για όλα τα γούστα, με αρχική τιμή στα 4 ευρώ το ποτήρι και από 15 ευρώ η φιάλη.

Το κλου της βραδιάς ήταν πάντως πως με κάποια μεγαλούτσικα κενά που δημιουργήθηκαν από τα ορεκτικά προς τα κυρίως πιάτα, είχαμε αρκετή ώρα να συζητήσουμε τα δικά μας. Και η ατάκα του φίλου προς την κοπέλα του (έχουν σχέση αρκετών χρόνων)....

"Αν θες έλα εσύ να μου κάνεις πρόταση γάμου και θα το σκεφτώ, εγώ δεν μπορώ να πιέζομαι"....

Μακάρι να είμασταν όλοι τόσο "αναίσθητοι" φίλε Τσακ, όπως εσύ! Σε παραδέχομαι!

Fun Restaurants - Ρέντη, Αθήνα

Τον Έκτορα Μποτρίνι τον κάνω πολύ κέφι αν και αμφιβάλλω για την πλειοψηφία του κόσμου. Σε πρόσφατη συνέντευξη του στην εκπομπή του Γρηγόρη Αρναούτογλου ανάμεσα σε άλλα, είπε πως "Γευσιγνώστης δεν γίνεσαι, δεν υπάρχει κάποια σχολή δηλαδή για να τη βγάλεις κλπ κλπ... Βγαίνει ο καθένας με το ψευδώνυμο Μαριος77, Black Mamba 33 και λέει έφαγα εκεί και δεν ήταν καλό το πιάτο αυτό κλπ κλπ κλπ"...

Που θέλω να καταλήξω;Στο ότι ένα αντίστοιχο σάιτ είναι και το δικό μας όπου κάνουμε ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ κριτική και στη συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών δεν έχουμε κάτι να κερδίσουμε αν υποβάλλουμε μια θετική ή αρνητική κριτική. Ξεκινάω έτσι την κριτική μου σαν μια "δικαιολογία" για τη σχετική απογοήτευση που αποκόμισα από την επίσκεψη μου στη νέα επιχειρηματική ιδέα του συμπαθέστατου Βασίλη Καλλίδη που από την εκπομπή Food and the city ξεκίνησα να τον μαθαίνω και να με κερδίζει με την όλη πορεία του, χωρίς πολλές φαμφάρες. Προς Θεού, η δική μου κριτική δεν έχει σε καμία περίπτωση την πρόθεση να "μειώσει" την εώς τώρα πορεία του....

Γενικότερα ο Καλλίδης είναι πιο πολύ του δρόμου παρά του σαλονιού και πολύ μου αρέσει αυτό αφού δεν φοβάται να τσαλακώσει την εικόνα του. Από την άλλη όμως, ενώ εδώ και αρκετό καιρό διάβαζα για το νέο του εγχείρημα.... δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα, ούτε ότι πρόκειται για κάτι που θα αλλάξει τον χάρτη και θα μπει κάτι νέο στη ζωή μας. Ίσα ίσα που μου φάνηκε μια από τα ίδια με περιτύλιγμα.

Γιατί ναι μεν θέλουμε να είμαστε παιδιά του λαού και να διατηρούμε χαμηλό προφίλ, οι τιμές όμως αλλά και οι όλες παροχές δεν φανερώνουν αυτό αλλά μια προσπάθεια για εξαργύρωση της φήμης. Πολύ με στεναχωρούν τα γραφόμενά μου όμως πρέπει να διαλέξεις τι είσαι και σε ποιούς απευθύνεσαι. Γιατί ναι μεν στο Μαρούσι μπορείς να υποστηρίξεις αυτό που είσαι και χρεώνεις αλλά στη λαχαναγορά του Ρέντη, δίπλα από τα φορτηγά και σε έναν χώρο άσχετο με εστίαση όταν μου χρεώνεις αναλογικά τα ίδια ή και περισσότερα με καλό εστιατόριο, μάλλον κάπου χάσαμε τον προορισμό μας. Ίσως γι'αυτό και η "κάλυψη" ότι θα λειτουργήσει για ένα χρόνο. Πολύ καλό μάρκετινγκ. Όποιος πρόλαβε τον Κύριο είδε.

Δεν γίνεται να τρως σε χώρο που δεν έχει τίποτα απολύτως, με πλαστικά τραπέζια και καρέκλες, να τρως σε χάρτινα κουτάκια με πλαστικά μαχαιροπίρουνα και να πίνεις μπύρα σε πλαστικό ποτηράκι, όταν ακόμα και η παραγγελία είναι self-service. Πας, παραγγέλνεις και πληρώνεις και μετά από λίγο σε φωνάζουν. Για να μην παρεξηγούμαι, δεν με χαλάει καθόλου το όλο ύφος. Ειδικά το καλοκαίρι μπορείς να κάνεις μια βολτίτσα και μετά να κάτσεις να χαλαρώσεις. Το ίδιο έκαναν και πολλά άλλα ζευγάρια ηλικίας 25-35. Μάλλον ήθελαν και αυτοί να τσεκάρουν τι, πως, γιατί.

Δεν πτοηθήκαμε καθόλου, άλλωστε είχε προηγηθεί η φιέστα του μπάσκετ στο ΣΕΦ, οπότε βρήκαμε και εμείς την ευκαιρία 2 άτομα (σημειώστε το), Πέμπτη 2/6/2016 κατά τις 23.00...

Όπως μπαίνετε στη λαχαναγορά κάνετε αριστερά και μετά από 50 μέτρα δεξιά. Είναι πολύ κοντά λοιπόν και φυσικά δεν θα δυσκολευτείτε να παρκάρετε. Για τον χώρο αναφέρθηκα παραπάνω. Το απόλυτο τίποτα. Οι τουαλέτες πάντως 2 για κάθε φύλο ήταν σε καλό επίπεδο καθαριότητας. Το προβληματάκι ήταν πως ενώ γνωρίζαμε που πηγαίναμε, δεν υπολογίζαμε ότι τρώγοντας θα μας ενοχλούσαν και κάποια μυρμηγκάκια....

Ο κατάλογος πολύ μικρός. Παραγγείλαμε:

- Κεφτέδες από μοσχάρι και χοιρινό στα 7 ευρώ, συνοδευόντουσαν με τηγανιτές πατάτες. Αρκετά κρεατένιοι, δεν μπορώ να τους χαρακτηρίσω ελαφροτηγανισμένους, ούτε όμως και πέτρα για το στομάχι.

- Guacamole: Σαλάτα αβοκάντο με sour cream και τοματίνια στα 6 ευρώ. Την πήραμε συνοδευτική για τα κρέατα. Φρέσκα τοματίνια, δροσερό αποτέλεσμα χωρίς να ξετρελάνει πάντως. Που ήταν τοποθετημένη;Σε πλαστικό κυπελάκι... από αυτά που παίρνεις ατομικό τσιζκέικ ζαχαροπλαστείου. Δείτε και την τιμή πιο πάνω.

- Crispy Pork Belly στα 9 ευρώ. Ψητή και τηγανιτή πανσέτα με γλυκόξινη σως στα 9 ευρώ. Πράγματι, υπήρχαν 2 σως γλυκιές, η μια πιο παχύρευστη. Αρκετές πατάτες τηγανιτές. Η πανσέτα ενώ είχε όλα τα φόντα και ήταν και καλή μερίδα... χμμ. Στο άνω μέρος της είχε αρκετό λίπος και μάλλον αυτό ήταν που μας πείραξε και το στομάχι. Στο κάτω μέρος ήταν τρυφερή, συνοδευόταν καλά από τις σως, σχετικά χορταστική.

- Άλφα weiss 500 μλ στα 2.5 ευρώ.
- Άλφα κουτάκι 330 μλ στο 1.5 ευρώ.

- Grand gateau στα 12 ευρώ. Τηγανιτό κρουασάν με κανέλα, ζάχαρη και σοκολάτα με πραλίνα. Όντως καλοφτιαγμένο και πλούσιο σε γεύση, αρκετό για 2 άτομα. Η πραλίνα τυλίγει το μαλακό ψωμάκι (δεν δίνει αίσθηση κρουασάν) και σε κάνει να μη σταματάς. Η τιμή όμως;

Σύνολο στα 38 ευρώ.

Ο υπόλοιπος κατάλογος περιλαμβάνει τηγανιτό κοτόπουλο στα 8 ευρώ, χοτ ντογκ στα 3.5 ευρώ, σαλάτα με τοματίνια-αγγούρι και σως αβοκάντο στα 4 ευρώ και πατάτες στα 3.5 ευρώ. Μην ξεχάσω και την Veuve Clicquot στα 80 ευρώ. Γιατί όταν πας να φας κάτι στην καντίνα και διψάσεις, μια σαμπάνια σε πλαστικό ποτήρι είναι ότι πρέπει. Μάλλον είχαν διάθεση τρολαρίσματος!

Συμπερασματικά: Νομίζω πως τα είπα όλα παραπάνω. Αν θέλουμε κοντά 20 ευρώ για να χορτάσουμε σε τέτοιο περιβάλλον (και μετά να τρέχουμε κιόλας, ίσως ήταν τυχαίο βέβαια), ε κάπου χάσαμε τη διαδρομή...

Υποτίθεται πως η ιδέα είναι καινοτόμα, εγώ είδα όμως μια προσπάθεια εξαργύρωσης της φήμης. Έχουν καταλάβει πως αυτό έχει ημερομηνία λήξης, γι'αυτό και η πρώιμη τοποθέτηση τους πως θα λειτουργήσουν για λίγο. Με τόση υπερπληροφόρηση πλέον και η κουτσή Μαρία γνωρίζει τους σεφ. Δεν είναι και λίγο να λες "θα πάω να φάω στο μαγαζί του Καλλίδη" και να σου λένε "αχ ναι, θέλω και γω γιατί πολύ τον συμπαθώ".

Θα ξαναπήγαινα μόνο υπό προυποθέσεις και πραγματικά αν δεν πεινούσα πολύ... Περίμενα περισσότερα...

Χρέωση:1 ευρώ για κάθε λεπτό παραμονής!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καλύβια, Αθήνα

Με το που πατήσαμε το πόδι μας στην Ελλάδα μετά από ταξίδι αναψυχής, σκεφτήκαμε πως ήταν μια καλή ευκαιρία να συνεχίσουμε τις μάχες που ξεκινήσαμε στη Ρουμανία. Μη φοβάστε, η Ρουμάνικη κουζίνα δεν έχει και πολλές διαφορές, βασίζεται στα κρεατικά κυρίως με χαρακτηριστικό πιάτο τη μαμαλίγκα με βάση το καλαμπόκι για να συνοδεύει το φαγητό. Χυλό, πολέντα πείτε το όπως θέλετε. Μάλιστα δοκιμάσαμε μέχρι ζαρκάδι και αρκούδα όπως έλεγε ο κατάλογος. Οι τιμές δε εξευτελιστικές, όταν κατά κύριο λόγο τρως μερίδα με 5-6 ευρώ. Οι δε μπύρες μέχρι και με 1.15 ευρώ τα 400 μλ ντράφτ. Και επειδή η Ryanair έχει φθηνά εισιτήρια, πεταχτείτε μια βολτίτσα!

Μιας και ανέφερα την κουζίνα, δε μπορώ να μη θυμηθώ την κριτική του pass1 για ρουμάνικο εστιατόριο της Αθήνας που ήταν χαρακτηριστικότατη και είχε σχολιαστεί πολύ χιουμοριστικά από τους υπόλοιπους φίλους χρήστες. Παρ'όλα αυτά θα ήθελα να γίνει μια συνάντηση στη Dorna όπως κάποτε είχε ακουστεί!

Όπως ανέφερα, περάσαμε πολύ καλά στη Ρουμανία και είπαμε με τη λήξη των διακοπών να πεταχτούμε μέχρι τα Καλύβια για μια τελευταία απόλαυση. Σαν το τρίποντο του Σπανούλη στην εκπνοή του πρωταθληματος ένα πράγμα. Τον Μουρούζη τον είχαμε επισκεφθεί και τελικά με λίγη δυσκολία κατάφερα να πείσω τους άλλους 2 να πάμε ακριβώς απέναντι, στον Χριστόφορο. Δεν περίμενα κάτι διαφορετικό... ΟΛΑ ήταν ίδια, πράγμα που δεν με χάλασε γιατί η ποιότητα ήταν καλή.

Ώρα 22.00, Τρίτη βράδυ στις 31/5/2016 και στην περιοχή λίγα πράγματα. Αρκετές γάτες ευννοημένες λόγω της γενναιοδωρίας των πελατών και των καταστημάτων... λίγες παρέες και πολλές τηλεοράσεις να δείχνουν τα play-ωχ του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου. ΠΑΟΚ-ΠΑΟ και Πανιώνιος-ΑΕΚ... Βέβαια μας είπαν πως νωρίτερα είχαν κάνει απόβαση 600-700 τουρίστες Ινδοί που είχαν φάει γεμιστά. Μάλιστα τα λιμπιστήκαμε στην παρέα και τα παραγγείλαμε!

Από τον χώρο μην περιμένετε και πολλά. Πάρα πολλά τραπέζια, στον δρόμο, μέσα, μέχρι και μια "κρυφή" αίθουσα δίπλα από τις τουαλέτες είδα. Σε επικοινωνία με τη φίλη tzia για να της πω πως πέρασα μου κάνει "γιατί δεν το κάνουν όλο ένα να τελειώνουμε;"... Δίκιο έχει, καμία διαφορά μεταξύ τους. Τις ώρες αιχμής μόνο φοβάμαι όταν οι ορδές των πεινασμένων θα διαμαρτύρονται. Όχι μόνο για το φαγητό αλλά και για το παρκάρισμα. Κατά τα άλλα τίποτα απολύτως, απλώς να καθίσεις. Μια χαρά αν έχεις παρέα, αφού θα επικεντρωθείς αλλού. Παρ'όλα αυτά εμένα μου δίνει μια αίσθηση εξοχής που τόσο μου αρέσει!

Η εξυπηρέτηση είναι η γνωστή. Μόλις σε δουν στον δρόμο προσπαθούν να σε "τσιμπήσουν" με τους κράχτες έξω από τα μαγαζιά. Κατά τα άλλα και το γνωστό κέρασμα θα κάνουν, βλέπε αρνάκι και για το τέλος γιαουρτάκι με γλυκό του κουταλιού και γενικώς παραπονεμένους δεν θα σας αφήσουν. Έχουν θέμα με τις αποδείξεις, καθώς στο τέλος φέρνουν το δελτίο παραγγελίας με χειρόγραφες τις τιμές ενώ και όταν ζήτησα κατάλογο ο κύριος μου είπε "δεν χρειάζεται, θα σας τα πω όλα εγώ". Στο τέλος ψιλοχάθηκαν και τελικά πήγα στο ταμείο εγώ να πληρώσω. Ότι περίσσεψε μας το έκαναν πακέτο για το σπίτι.

Η παραγγελία μας προσπάθησε να κυμανθεί σε φυσιολογικά επίπεδα γιατί δεν πεινούσαμε και σαν λύκοι αλλά κυρίως γιατί γνωρίζαμε ότι οι μερίδες είναι αρκετές για +1 άτομο από ότι αν πηγαίναμε σε άλλο κατάστημα.

Η παραγγελία μας:

- Ψημμένο ψωμί με λαδορίγανη που χρεώνεται 2.20 ευρώ. Δεν το τιμήσαμε.

- Πατάτες τηγανιτές στα 3.80 ευρώ. Σχεδόν 3 μερίδες, φρέσκες και καλοψημμένες με ρίγανη αλλά χωρίς αλάτι για να βάλεις κατά το δοκούν. Πόσες να φάμε πιά... έμειναν αρκετές.

- Χόρτα στα 4 ευρώ. Αρκετή ποσότητα και νόστιμα, ότι πρέπει για συνοδευτικό.

- Σαγανάκι κεφαλοτύρι στα 4.5 ευρώ. Τραγανή κρούστα και καλή ποσότητα, όπως πρέπει να περιμένεις ένα σαγανάκι. Αλμυρούτσικο.

- Γεμιστά στα 7 ευρώ. Eίπαμε... ότι περίσσεψε από τους Ινδούς! Από ένα μεγάλο τεμάχιο τομάτας και πιπεριάς, όχι πολύ γευστικά. Άγλυκη η τομάτα, περίσσεψε αρκετή ποσότητα (πριν έρθουν τα κρέατα και χορτάσουμε). Θα ήταν άδικο να κριθεί το μαγαζί από τα γεμιστά που στο κάτω-κάτω κιόλας δεν είναι το φόρτε τους!

- Φιλέτο μοσχαρίσιο στα 19.5 ευρώ. Ζουμερό, νόστιμο αν και κάτι έλειπε για να το απογειώσει. Ίσως λίγο αλάτισμα. Συνοδευόταν από πατάτες φούρνου. Ελαφρώς καλύτερο από του Μουρούζη στα σημεία.

- Κοντοσούβλι στα 10 ευρώ. Τσιμπημένη τιμή αν και αρκετή ποσότητα. Υπήρχαν κάποια κομμάτια πιο ξεροψημμένα, τρωγόταν ευχάριστα πάντως. Σίγουρα όχι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει. Αν το παραγγείλετε φροντίστε να το φάτε σαν μεζέ και όχι σαν κύριο πιάτο όπως εγώ.

- Κέρασμα αρνάκι σούβλας. Αρκετά νόστιμο και χωρίς να φείδεται σε ποσότητα. Ίσως το καλύτερο πιάτο της βραδιάς. Σας ξαναλέω λοιπόν να έχετε στα υπόψιν πως συνήθως έρχεται σαν κέρασμα, παραγγείλτε κάτι άλλο και με σύνεση.

- Νερό εμφιαλωμένο που ήρθε χωρίς να ζητηθεί στα 2 ευρώ.
- 4 μπύρες (2 Φιξ και 2 Φίσερ) στα 3 ευρώ έκαστη.

* Κέρασμα γιαούρτι με γλυκό κυδώνι και κεράσι. Νοστιμότατο και ελαφρύ για να κλείσει η βραδιά. Δεν είναι στις ποσότητες που υπήρχε παλαιότερα, είναι ομως μια φυσιολογικότατη ποσότητα για να μη σκάσεις.

Σύνολο στα 65 ευρώ, χωρίς απόδειξη όπως είπα. Πακετάκι με πολύ κοντοσούβλι και αρκετό αρνάκι για την επόμενη μέρα.

Συμπερασματικά θα πω πως έχει γίνει στέκι κρεατοφαγίας η περιοχή. Αυτό το γνωρίζατε. Μετά από τόσα χρόνια, έστω και με δυσκολίες, τα μαγαζιά αυτά υπάρχουν και προσπαθούν να διατηρηθούν. Η ποιότητα είναι σε καλά επίπεδα, οι ποσότητες το ίδιο... φροντίστε λοιπόν να πάτε μεγάλη παρέα για να το ευχαριστηθείτε πραγματικά. δεν πρόκειται να βγείτε ρομαντικό ραντεβουδάκι εκεί πέρα.

Καλύβια λοιπόν... Ποσότητα κυρίως και μετά ποιότητα...

Κερδισμένες οι γάτες που με τόσο φαγητό εκεί γύρω αισθάνονται σαν πριγκίπισσες... ουπς! Απαγορευμένη λέξη σύμφωνα με τον κύριο Φίλη...

Δεν θα δείτε περίεργες κοπές κρεάτων, αυτά είναι για πιο αριστοκρατικούς. Θα δείτε όμως μια καλοκουρδισμένη επιχείρηση με αρκετούς υπαλλήλους με διάθεση να περάσετε καλά. Αν βρεθείτε για κάποιον λόγο κοντά στο αεροδρόμιο και έχετε διάθεση, κάντε μια επίσκεψη. Δεν θα πετάξετε τα λεφτά σας!

Μεζεδοπωλεία - Γλυφάδα, Αθήνα

Όταν δεν πάει ο Μωάμεθ στο βουνό, πάει το βουνό στον Μωάμεθ!

Αφού λοιπόν περίμενα αρκετό καιρό κάποια κριτική για το νέο αυτό κατάστημα και φως δεν είδα, και με αφορμή την πρόσφατη επίσκεψη μας στα Καραμανλίδικα του Φάνη, είπαμε την Κυριακή το μεσημέρι 22/5/2016 να κάνουμε την επίσκεψη μας.3 άτομα κατά τις 15.00...

Ήταν μια καλή ευκαιρία για ένα crash test μεταξύ 2 ίδιων ιδεών που τελευταία γνωρίζουν άνθηση. Μπακάλικο (όσο μπορεί να είναι στην περιοχή της Γλυφάδας) και μεζεδοπωλείο στη συσκευασία του ενός. Εδώ πρωταγωνιστές είναι τα αλλαντικά Sary από τη Δράμα αλλά και τα υπόλοιπα προϊόντα είναι ελληνικά. Γιατί όμως Bar Παστουρμά... Που κολλάει το Bar;;;Η απάντηση που πήρα ήταν πως... έχουν πολλούς πειραματισμούς σε ποτά που ακόμα δεν έχουν κάνει την εμφάνιση τους στον κατάλογο. Άλλωστε η επιχείρηση δεν μετράει ούτε 3 μήνες ζωής.

Ας τα πάρουμε όμως ένα-ένα...

Δεν θα δυσκολευτείτε καθόλου να το βρείτε. Είναι πολύ κοντά στο κέντρο της Γλυφάδας, στη μπιφτεκούπολη. Ακριβώς απέναντι από το George's steakhouse που μετρά 65 έτη ζωής. Η πρώτη εντύπωση κάπως απογοητευτική...

Να βλέπεις το Indi Go στη γωνία με αρκετό κόσμο αλλά κυρίως το George's... γεμάτο και το δικό μας να έχει 3-4 παρέες... Κάποιοι ενδοιασμοί σου έρχονται. Έστω και αν ξέρεις πως η πλειοψηφία είναι από παππούδια...

Θα σταθώ λίγο πριν την είσοδο. Με πολλή χαρά βλέπω πως υπάρχει ξεχωριστός χώρος για κατοικίδια μαζί με πιατάκια για νερό και φαγητό αν χρειαστούν. Τη στιγμή εκείνη δεν χρειάστηκαν αλλά και μόνο σαν είκονα πήραν ένα μεγάλο credit. Eίμαστε και φιλόζωοι βλέπετε. Ο χώρος πιο κυριλέ από τον Φάνη και αρκετά πιο μεγάλος. Αν δεν απατώμαι και στις τουαλέτες υπάρχει ξεχωριστός χώρος για ΑΜΕΑ.

Από εκεί και πέρα υπάρχουν τζαμαρίες, ενώ τα τραπεζοκαθίσματα είναι σε λευκούς τόνους, στιβαρά και καινούργια. Η βιτρίνα με αλλαντικά και τυριά επιβλητική στο κέντρο του καταστήματος, σου ανοίγει την όρεξη. Πιο πίσω υπάρχουν και ράφια με μαρμελάδες και ποτά, γενικώς δίνει την εικόνα περιποιημένου μαγαζιού που θέλει να καθιερωθεί. Ο ιδιοκτήτης μέσα στο μαγαζί συμπληρώνει και βοηθάει το προσωπικό. H μουσική υπόκρουση ήταν εκείνη τη στιγμή όλος ο δίσκος της Νατάσας Θεοδωρίδου.

Και έρχομαι στην εξυπηρέτηση... Φάνης-Bar Παστουρμά σημειώσατε Χ....

Διακριτικό και ευγενικό το προσωπικό, με άποψη για τα εδέσματα που προσφέρει. Φαίνεται πως έχει γίνει καλή δουλειά, ενώ και η ηλικία των 2 σερβιτόρων φανερώνει πως έχουν γράψει χιλιόμετρα. Προς Θεού, δεν λέω πως είναι μεγάλοι σε ηλικία οι άνθρωποι αλλά επειδή αυτή τη στιγμή γράφω την κριτική μου από τη Ρουμανία και ενώ οι τιμές είναι πολύ οικονομικές για να δειπνήσεις... Στην εξυπηρέτηση έχουν αρκετά θεματάκια. Ούτε χαμόγελο, ούτε και εύκολη συνεννόηση στα αγγλικά. Συνεχίζω με τους 2 κυρίους που είχαν φιλική αντιμετώπιση απέναντι μας και με χαμόγελο. Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω.

Στα εδέσματα, πάλι θα αναδείξω ισόπαλα τα 2 μαγαζιά αν και οι άλλοι 2 της παρέας στα σημεία πρόκριναν τον Φάνη. Ίσως σε αυτό παίζει ρόλο και η οικειότητα με το προσωπικό. Ο κατάλογος επαρκέστατος με σαλάτες και αλίπαστα, ενώ δεν λείπουν οι τηγανιές. Αυτό που θα ήθελα να δοκιμάσω σε άλλη επίσκεψη είναι το σνίτσελ προβατίνας. Στις μπύρες είναι λίγο πιο πολυεθνικός από τον Φάνη (βλέπε Κάιζερ) αλλά είχε και την Κερκυραϊκή μπύρα.

Η παραγγελία μας:

- Ψωμί-πιτάκια στα 3 ευρώ.

- Παστουρμαδοπιτάκια στα 6 ευρώ. Τραγανά και νόστιμα αλλά του Φάνη ήταν το κάτι άλλο. Εδώ η υφή τους ήταν πιο λαδερή. Δεν υπήρχε κάποια σως για να συνοδεύσει καλύτερα το πιάτο.

- Ποικιλία αλλαντικών-τυριών στα 10 ευρώ. Περιείχε από τυρί με κόκκινο κρασί μέχρι ένα άλλο με γεύση και υφή μαστίχας. Και οι επιλογές ουκ ολίγες. Και τα αλλαντικά όμως δεν πήγαιναν πίσω, μάλιστα 1-2 δεν τα είχαμε ούτε ακουστά.

- Έξτρα αλλαντικά σε 2 λαδόκολλες,2 ευρώ.

- Τσιρμπίρι στα 7 ευρώ. Εδώ ήρθε ένα πάλευκο πιάτο με συνδυασμό γιαουρτιού, αυγών, παστουρμά αν θυμάμαι καλά. Όλα αυτά πασπαλισμένα με πάπρικα. Γευστικό χωρίς να με ξετρελάνει, σε κάποιους ίσως δεν αρέσει ο συνδυασμός γιαουρτιού-αυγών.

- Στιφάδο καβουρμά στα 7 ευρώ. Νομίζω δεν υπήρχε στον κατάλογο και μας το πρότειναν. Το καλύτερο πιάτο. Τόσο ζεστό, τόσο γλυκό λόγω των κρεμμυδιών και της τομάτας... λουκούμι. Δεν μου φάνηκε βαρύ μάλιστα, ενώ υπήρχε στη συνταγή εμφανώς και το σκορδάκι. Λιώμα μιλάμε!

- Λουκάνικο κεφτέ στα 7 ευρώ. Μας παρουσιάστηκε σαν το καλύτερο πιάτο του μαγαζιού, άποψη που δεν ασπάζομαι. Παρ'όλα αυτά το παραγγείλαμε. Όταν λέμε κεφτέ, στο δικό μου το μυαλό έρχονται μικρές μπουκίτσες. Εδώ ήρθαν 6 λουκάνικα μακρόστενα σε βάση πράσινης πιπεριάς. Η συνοδεία ήταν μαλακές πιτούλες, νόστιμες βραστοτηγανιτές πατάτες και μια κόκκινη σως σε μπολάκι που εξαφανίστηκε με συνοπτικές διαδικασίες. Στο μυαλό μου είχα κάτι πιο μαγειρευτό και όχι μια παρουσίαση όπως όταν παραγγέλνεις ένα πιάτο με λουκάνικα. Γενικώς τα αποφεύγω λόγω λιπαρότητας, το ίδιο θα έκανα και εδώ.

- Τσίπουρο Αποστολάκη 200 μλ στα 6.5 ευρώ.
- 2 μπύρες Ionian στα 8 ευρώ, κρύες όπως έπρεπε.
- Μπύρα Χίου στα 5 ευρώ.

- Χαλβάς παγωτό για το τέλος στα 4 ευρώ. Τίποτα ιδιαίτερο, σκεφτείτε πάνω-κάτω πως είναι κανονικό παγωτό πασπαλισμένο με τρίμματα χαλβά από ταχίνι.

Σύνολο στα 65.5 ευρώ, πληρώσαμε με πιστωτική κάρτα.

Συμπερασματικά θα πω:

Μου κάνει εντύπωση που δεν έχει γραφτεί κριτική ακόμα για το μαγαζί. Πληροί αρκετούς από τους όρους για να περάσει κάποιος ευχάριστα 2 ώρες. Νομίζω πως αν τους αγκαλιάσει ο κόσμος, θα αρχίσουν να ρολάρουν και αυτοί περισσότερο. Στην περιοχή δε νομίζω να υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην κατηγορία του, σίγουρα όμως οι τιμές δεν ξεφεύγουν για την περιοχή που βρίσκεται.

Όπως και να έχει θα περιμένω και άλλες κριτικές από τους φίλους χρήστες για να δω που βαδίζει σαν επιχείρηση και κατά πόσο οι εμπειρίες τους με τη δική μου συμπίπτουν!