VAGELIS

Δεν είναι στη λίστα
των έμπιστών σου

Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη - Καλλιθέα, Αθήνα
2017

Επαναλαβάνω και ίσως γίνω κουραστικός. Το πολύ το Κύριε ελέησον το βαριέται και ο Παπ(π)άς! Ο καθένας έχει τις προτεραιότητες του. Για ένα αρκετά ευρύ κοινό (ειδικά) παλαιότερα, η ενασχόληση με το ASK4FOOD ήταν χόμπυ και κατάθεση ψυχής. Δεν μας υποχρέωνε κανείς να γράψουμε τις εντυπώσεις μας σαν πελάτες, το κάναμε επειδή το γουστάραμε. Γούστα είπαμε;Άλλος γουστάρει να καπνίζει 5 πακέτα τσιγάρα την ημέρα, άλλος να φωτογραφίζει τοπία, άλλος να αθλείται και να παρακολουθεί αθλητικές εκδηλώσεις. Τα δικά μου χόμπυ τα τελευταία χρόνια ήταν να γράφω κριτικές επισκεπτόμενος εστιατόρια που μου αρέσουν, να παίζω βόλευ και να παρακολουθώ τον Ολυμπιακό (στο μπάσκετ). Πως κολλάνε όλα αυτά;Αρχικά να ευχαριστήσω τη φίλη Βάσω που μου πρότεινε τον Ευγένιο! Δύσκολα θα έκανα επίσκεψη σε τέτοιο μαγαζί!

Παρασκευή 10/2/2017 και ώρα 14.30! Μετά από μία κουραστική μέρα που είχε προηγηθεί είπα την Παρασκευή να λείπω όλη μέρα από το σπίτι μου, όχι για δουλειά και σχολή αλλά για να διασκεδάσω! Μία εβδομάδα νωρίτερα είχα κάνει την πρώτη επίσκεψη στον Ευγένιο αλλά ήθελα και την γνώμη των γονέων για να βγάλω τα συμπεράσματα μου μιας και ήθελα σύγκριση με την Πρεμιέρα. Το πρόγραμμα είχε Ευγένιο λοιπόν και Ολυμπιακό-Ζαλγκίρις Κάουνας το βράδυ! Και ο Ευγένιος με έβαλε στο κλίμα!

Μπαίνοντας μέσα θα πάθεις ένα σοκ αν περιμένεις κάτι αντίστοιχο σε σύγκριση με την Πρεμιέρα! Εγώ στην πρώτη εντύπωση μου έζησα στιγμές από τις δόξες του Ολυμπιακού στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας της εποχής 1993-1997 όταν ο Ολυμπιακός είχε στήσει αυτοκρατορία με τον Σωκράτη Κόκκαλη, μέχρι να πέσει το κάστρο από μέσα όταν ασχολήθηκε με το ποδοσφαίρο και το Champions League! Τι λες ρε μεγάλε θα μου πειτε! Και έχετε δίκιο! Ρε παιδιά όμως, τίποτα άλλο δεν μου ήρθε στο μυαλό ακούγοντας τη μουσική σε αυτό το μικρό μαγαζάκι!

Η μουσική δεν σε έβαζε σε κλίμα Ρωσίας-Ουκρανίας ή Καζακστάν! Εμένα μου θύμησε ότι ανέφερα παραπάνω. Τα τραγούδια δεν ήταν παραδοσιακά δικά τους αλλά ειλικρινά 2-3 μου θύμησαν το ζέσταμα που έκανε ο Ολυμπιακός τις εποχές που ο Μίλαν Τόμιτς (αλήθεια ο χρήστης Τόμιτς που εξαφανίστηκε?) βομβάρδιζε τα αντίπαλα καλάθια και ο τίμιος Θύμιος Μπακατσιάς ήταν ένας πρόγονος του Βαγγέλης Μάντζαρη (χωρίς το 3ποντο). Και τι δεν θα έδινα να ήμουν έστω και ο Γιάννης Ιωαννίδης (ο Ολλανδός, όχι ο βουλευτής) για να έπαιρνα λίγη αύρα αυτής της ομάδος! Αυτά τα χρόνια τα θυμάμαι σαν αγνά.

Στα δικά μας τώρα....

Χώρος που δεν σε κερδίζει. Μικρός και με μυρωδιές που τις συνηθίζεις μετά από 5 λεπτά. Τραπέζια και καρέκλες οινομαγειρίου και μόνο ντεκόρ ένα μικρό παταράκι να θυμίζει κάποιο σπίτι (?) της συμπαθέστατης χώρας του Καζακστάν. Μια Ολυμπιακή σημαία (της διοργάνωσης), ένα τραπεζάκι κλπ κλπ. Δεν πας για τον χώρο.

Η εξυπηρέτηση ευγενική, προσπαθούσε να είναι ευχάριστη από την κυρία αλλά δεν της πολυέβγαινε! Σε καμία περίπτωση δεν ήταν αγενής αλλά κάπου χανόταν στη μετάφραση. Πολλά πιάτα προσφέρονται μετά τις 18.00 το απόγευμα αν και το μαγαζί αναφέρει πως ανοίγει από τις 13.00 το μεσημέρι. Οπότε σασλίκ και κάποια άλλα πιάτα δεν δοκιμάσαμε ποτέ! Η απόδειξη ήρθε κανονικά και ήταν νόμιμη ενώ τουαλέτα δεν ρωτήσαμε ποτέ και δεν ξέρω αν τελικά βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο. Και τις 2 φορές υπήρξε κέρασμα μιας σαλάτας.

Γεύσεις από το Καζακστάν....

- Λεπιόσκα. Αντί για το κλασικό ψωμί, προσφέρουν (1 ευρώ) ένα είδος πιτούλας, αφράτης και μπαμπάτσικης. Τρώγεται ζεστή.

- Κουιρδάκ στα 6 ευρώ. Σε πήλινο σκεύος, καυτό αλλά νοστιμότατο ειδικά για χειμερινές μέρες. Συκωταριά, πιπεριές και πατάτες φούρνου κάνουν ένα νόστιμο πιάτο που μας κέρδισε και τις 2 φορές. Η λεπιόσκα εδώ μάλλον θα σας χρησιμεύσει.

- Σαλάτα από ρέβα στα 4 ευρώ. Στην πρώτη επίσκεψη μας προσφέρθηκε ευγενικά. Δεν την άγγιξα ποτέ! Συμπαθητική όμως για τους υπόλοιπους.

- Μανιταροσαλάτα Καζακστάν στα 5 ευρώ. Μανιτάρια τουρσί, κομμάτια κρέατος, σκόρδο και σως. Πρωτότυπη, εύγευστη. Δεν την είχαμε δοκιμάσει αλλού αλλά μας ικανοποίησε. Μας προσφέρθηκε στη δεύτερη επίσκεψη. Όχι πολύ σκορδάτη.

- Σούπα με κομμάτια κρέατος στα 5 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Ξινούτσικη, κοκκινωπή στο χρώμα όπου μας προσφέρθηκε με ένα κουταλάκι σμετάνα στο κέντρο. Προτείνεται! Λεπτοκομμένα υλικά και με σωστή δόση μπαχαρικών, στρώνει το στομάχι.

- Σάμσα στα 2 ευρώ το τεμάχιο (τουλάχιστον 2 τεμάχια) που ψήνονται στον φούρνο. Παιδιά τέτοιο φύλλο δεν έχω ξαναδοκιμάσει! Τεράστιο τριγωνικό κομμάτι με αρκετή γέμιση από κομμάτια κρέατος και κρεμμύδι. Θύμισε σε γεύση λίγο από την κιμαδόπιτα του Σάββα (αλλά με πιο μεγάλα κομμάτια κρέατος). Αξίζει η μισή ώρα αναμονής μόνο και μόνο για το φύλλο που είδα με τα μάτια μου να ανοίγουν μόνοι τους! Μην το παραλείψετε!

- Πελμένια αλά Καζακστάν στα 6 ευρώ. Υπάρχουν και τα ρώσικα στα 5. Η διαφορά τους είναι ως προς το μέγεθος. Δοκιμάσαμε με κιμά και ένα είδος χόρτου στη γέμιση. Εξαιρετικά και ανταγωνιστικά με αυτά της Πρεμιέρας. Δεν τα συνδυάζουν με σμέτανα όμως! Εδώ βάζετε λευκό ξύδι, σόγια σως και σας φέρνουν ένα μικρό μπολάκι με κάτι που μοιάζει σαν μαρμελάδα. Βάλτε πολύ λίγο γιατί καίει αρκετά!

- Μαντί στα 6 ευρώ. Τρώγονται με τον ίδιο τρόπο! Επίσης πολύ καλά στη γεύση και σε γενναιόδωρη μερίδα! Φρέσκα και ζεστά!

- Βερενίκι με ανθότυρο στα 5 ευρώ. Τι ήταν αυτό ρε φίλε;Δεν έχω φάει καλύτερα. Βουτυράτα με τη σμέτανα να απλώνεται από πάνω τους και να γίνεται έκρηξη στο στόμα! Όταν ξαναπάω νομίζω πως δεν θα αρκεστώ στη μία μερίδα. Ήδη τα λιγουρεύομαι!

- Μπύρες στα 2.5 ευρώ, ρώσικες αν θυμάμαι καλά. Όλες 500άρες και πολύ καλής ποιότητας, για πλάκα ήπιαμε 4 στα 3 άτομα και μπορούσαμε να συνεχίσουμε. Μπορείτε απλώς να πάτε στο ψυγείο τους να τις πάρετε και να τις ανοίξετε μόνοι σας (ξεβιδώνοντας δυνατά το καπάκι). Δεν θα σας παρεξηγήσουν!

Για γλυκό δεν έχουν κάτι να σας προσφέρουν! Εγώ γυρνώντας πετάγομαι στο Μελιστάλακτο και παίρνω είτε μιλφέιγ, είτε εκμέκ. Αυτή τη φορά το γαλακτομπούρεκο με φύλλο καταϊφι είχε την τιμητική του!

Σε γενικές γραμμές ένα καλό γεύμα θα σας κοστίσει 15-17 ευρώ. Και φυσικά το προτείνω αν και ο χώρος είναι κάλτ στα όρια της κατάθλιψης! Αυτό δεν εμποδίζει όμως αρκετούς πελάτες λόγω καταγωγής από την πρώην Σοβιετική Ένωση να ρίχνουν άγκυρα στη "γιάφκα" του Ευγένιου. Και επειδή οι δικοί μου δεν έχουν θέμα με το savoir vivre (βλέπε Πρεμιέρα) αλλά με το SAVOURAR vivre, ήδη έχουν κανονίσει νέα επίσκεψη μαζί με γιαγιάδες ετών 91 και 81 αντίστοιχα!

Τώρα που το σκέφτομαι.... Βερενίκι με ανθότυρο και 2 μπυρόνια στα 10 ευρώ... Μαζί με κάτι Q-ries που ξέρω θα λυγίσουν και τα πιρούνια!

Και πίνω μπύρες, πίνω μπύρες.... πίνω μπύρες!

Hasta la vista babies!! (?)!!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα
2017

Το Dineathens συνεχίζεται και είχα σταμπαρισμένο το Ψωμί κι Αλάτι του πασίγνωστου πλέον σεφ (λόγω και τηλεόρασης) Γιάννη Λουκάκου. Αν δεν κάνω λάθος έχει λάβει και κάποια βραβεία αν και τις εποχές του 2010 πολλά θηλυκά ήθελαν να επισκεφθούν το εστιατόριο λόγω της γοητείας του σεφ, παρά για τις μαγειρικές του επιδόσεις. Δεν είναι μομφή αυτό κάθε άλλο. Ψωμί κι Αλάτι λοιπόν με πάρα πολλές κριτικές την εποχή του Μάστερ Σεφ, στο παρόν σάιτ είχε ρεύμα... Θυμάμαι πριν 4-5 χρόνια το Red Elephant (που θα το προτείνω στην παρέα για έξοδο), Τη Χρύσα, τα Βράχια της Πειραϊκής... Τώρα στη μόδα είναι κρεατάδικα όπως το Tεφαρίκι (πριν 1-2 χρόνια έκανε μπαμ! ), το Base Grill και άλλο ένα που μου διαφεύγει η ονομασία του, πολύ κόντα του... Το Ψωμί κι Αλάτι όμως είναι σταθερό...

Σάββατο 4/2/2017 με κράτηση για τις 22.30,2 άτομα. Στο Χαλάνδρι βρισκόμουν από τις 21.50 άνετος και χαλαρός πως είχα αρκετό χρόνο. Όμως... όταν είσαι στην περιοχή... σε ότι και να υπολογίσεις κράτα μικρό καλάθι... Γύρω γύρω όλοι και στη μέση αυτοκίνητα παρκαρισμένα. Ζαλίστηκα να ψάχνω και τελικά κάπου βρήκα,15 λεπτά περπάτημα από το αμάξι. Μπήκα στο μαγαζί στις 23.05....

Μας υποδέχθηκαν ευγενικά, χωρίς ίχνος ενόχλησης για την καθυστέρηση. Νωρίτερα το απόγευμα μου είχαν τηλεφωνήσει για να επιβεβαιώσουν την κράτηση μου. Καλοκουρδισμένη επιχείρηση, ευγενέστατο προσωπικό που ξέρει να κάνει τη δουλειά του καλά. Καθόλου δουλοπρεπές και με 1-2 χαμόγελα όταν χρειάστηκε. Όπως και στο Barabicu ρώτησαν αν έχουμε την πιστωτική της Diners, δυστυχώς την είχα ξεχάσει. Μας είχαν ρωτήσει αν θέλουμε να καθίσουμε στους μη καπνίζοντες. Αυτά λοιπόν που χρειάζεται μια καλή επιχείρηση τα έχουν!

Ο χώρος είναι πολιτισμένος και με καλές αποστάσεις μεταξύ των θαμώνων. Καθαρός, το ίδιο και οι τουαλέτες. Γενικώς μου φάνηκε περιποιημένος και καθόλου παρατημένος. Τολμώ να πω πως ενδιαφέρονται για την επιχείρηση τους και διατηρεί την υστεροφημία του. Θα μου πεις... ρε μεγάλε μια φορά πήγες... τι μας λες;Παίζει με ξύλινα καλής ποιότητας τραπεζοκαθίσματα, με τόνους σκούρου πράσινου. Καλό και φιλικό περιβάλλον.

Είχαμε συγκεκριμένο μενού που όμως ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις μου και με ΕΣΚΑΣΕ:

- Ξεκινήσαμε με σούπα από πατάτα και μπέϊκον σερβιρισμένη σε μπρίκι του καφέ για να την τοποθετήσεις σε κουπίτσες αυτού! Πολύ ωραία υφή που σου έδινε ξεκάθαρα τη γεύση των υλικών, χωρίς να χρειαστεί να τα νιώσεις (σε κομμάτια πχ). Εξαιρετική αρχή!

- Ψωμάκι ψημένο με λάδι και χοντρό αλάτι. Μια χαρά για να υπάρχει στο τραπέζι για ώρα ανάγκης.

- Σαλάτα ανάμεικτη με μαριναρισμένα σαλατικά και λαχανικά, βινεγκρέτ μέλι και μουστάρδα.

- Σαλάτα λάχανο, πορτοκάλι, καρότο, κόκκινες πιπεριές, λεπτές φέτες μαριναρισμένης πανσέτας, βινεγκρέτ πορτοκάλι και τζίντζερ.

Και οι 2 για όσους λατρεύουν τις σαλάτες είναι ικανοποιητικές. Δροσερές, φρέσκες και με καλοκομένα τα υλικά σε σωστές αναλογίες. Η πανσέτα γλύκισμα. Είμαι λάτρης των πιο γλυκών γεύσεων αλλά είναι μια χαρά!

- Πατάτες με αυγά, σαλάμι Λευκάδος, κρέμα παρμεζάνας, πατάτες τηγανιτές "άχυρο". Έρχονται σε ωραίο τηγανάκι με το αυγό να βρίσκεται στον πάτο του τηγανιού. Νόστιμη και διακριτική η κρέμα παρμεζάνας "αγκαλιάζει" το λεπτοκομένο σαλάμι και τις πατάτες. Πιάτο που έχουν προσπαθήσει να αντιγράψουν πολλά μαγαζιά στην Αττική, ακόμα και στη Σαλαμίνα! Χορταστικό στο μάτι και στη γεύση!

- Πιτάκι τυλιχτό με κοτόπουλο μαριναρισμένο, με μπαχαρικά και σάλτσα γιαουρτιού.2 ατομικά αραβικά πιτάκια, πολύ ζουμερά που έκαναν ωραίο συνδυασμό με το γιαούρτι. Γενικότερα υπάρχει αρμονία στα υλικά.

- Μοσχαρίσιο συκώτι γάλακτος με πουρέ από σελινόριζα, μπέϊκον και σταφίδες. Ωραίες μπουκίτσες λίγο μεγαλύτερες από το κανονικά και εξαιρετικός πουρές, βελούδινος! Βάλσαμο για το στομάχι και καθόλου βαρύς. Νοστιμότατο πιάτο που συνδυαζόταν με τη γλύκα της σταφίδας. Σκούπισα το πιάτο. Ποσότητα ικανοποιητική.

- Μοσχάρι με πουρέ. Τρυφερό μαγειρευτό μοσχαρίσιο μάγουλο, πικάντικη σάλτσα τομάτας και βελούδινος πουρές πατάτας. Το κρέας πραγματικά ήταν λιώμα σε σημείο που το ήθελα λίγο πιο σκληρό. Ο πουρές επίσης εξαιρετικός και βελούδινος. Η σάλτσα πλούσια χωρίς να μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση, ίσως γιατί ήθελα περισσότερη ένταση. Στα υλικά ακόμα υπήρξαν κύβοι καρότου και λεπτοκομένες πατάτες τηγανιτές (λίγες).

- "Γλειφιτζούρι" από σοκολάτα γάλακτος με σάλτσα καραμέλα. Η κρούστα της σοκολάτας είναι από δημητριακά Cheerios! H σάλτσα καραμέλας πηχτή όσο πρέπει και νόστιμη, προσθέτει στη γεύση χωρίς να την επισκιάζει. Ωραίο επιδόρπιο χωρίς να μπουχτίζει (με μέτρο όμως! ).

- Κρέμα λεμονιού με παγωτό βανίλια και σάλτσα με φράουλες και βατόμουρο. Έρχεται σε πήλινο και μοιάζει σαν σούπα στην αρχή. Η βάση είναι η κρέμα λεμονιού. Γλυκιά και ξίνη όσο πρέπει χωρίς να δυσαρεστεί. Το τριμένο μπισκότο στην άκρη σε συνδυασμό τη σάλτσα των φρούτων δίνει πολλές διαφορετικές γεύσεις σε ένα μόνο γλυκό. Κάποιους μπορεί να τους λιγώσει, σίγουρα όμως θα τους αρέσει.

- Εμφιαλωμένο νερό.

- Μπουκάλι κόκκινο κρασί 750 μλ, Έργο Λαντίδη Αγιωργίτικο Νεμέα. Εξαιρετικό για να συνοδεύσει το δείπνο μας. Tιμή κάβας στα 10 ευρώ.

Σύνολο στα 60 ευρώ και πραγματικά ΤΗΡΗΣΑΝ και εδώ ότι αναγραφόταν χωρίς έξτρα χρεώσεις και χωρίς να αισθανθούμε ότι είχαμε άνιση μεταχείρηση.

Συμπερασματικά θα πω πως:

" Μπα, έριξε τη μύτη ο Λουκάκος; Δεν το περίμενα... "

Το σχόλιο μιας φίλης!

Δεν έχω πάει άλλη φορά στο Ψωμί κι Αλάτι και γενικότερα είμαι πολύ επιφυλακτικός σε πολυδιαφημισμένα εστιατόρια, ειδικά σε περιοχές που χτυπάνε. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται στη 296η θέση στο σάιτ αλλά νομίζω πως σε καμία περίπτωση η θέση του δεν είναι εκεί. Υποψιάζομαι πως οι τιμές κυμαίνονται στα 25-30 ευρώ ανά άτομο, όχι ευκαταφρόνητο ποσο. Όμως πρόκειται για καλοστημένη επιχείρηση που μάλλον αφουγκράζεται το εξωτερικό της περιβάλλον για να μπορεί να βελτιώσει και το δικό της εσωτερικό περιβάλλον.

Δεν είναι για κάθε μέρα αλλά την επίσκεψη την αξίζει. Τσεκάρετε τυχόν events ή εκπτώσεις που μπορεί να έχει και κάντε την επίσκεψη σας. Μόνο... μην πάτε με αρνητική διάθεση με σκοπό να βρείτε τα κακώς κείμενα λόγω ενός γνωστού σεφ. Να πάτε να περάσετε καλά.

Και εμείς παρά την ταλαιπωρία του παρκαρίσματος το ευχαριστηθήκαμε!

Meat Restaurants - Ν. Ψυχικό, Αθήνα
2017

2ο Restaurant week της Αθήνας με την υπογραφή της Diners, πολλά εστιατόρια και πολλές προτάσεις. Συμμετέχουν πολλά εστιατόρια,120 στον αριθμό, άλλα καταξιωμένα και όντως αξίζει να κάνεις επίσκεψη και άλλα απλώς ψάχνουν μια ακόμα σανίδα σωτηρίας για να σταματήσουν να παραπαίουν. Για να είμαι δίκαιος, δεν σημαίνει πως αν ένα εστιατόριο δεν πηγαίνει καλά δεν έχει καλή ποιότητα φαγητού. Δεν έχουμε δει διάφορες παπάτζες κατά καιρούς με πολύ καλές δημόσιες σχέσεις να είναι στη δημοσιότητα;Υπάρχουν πολλοί παράγοντες.... Με μεγάλη μου λύπη, όπως και άλλων φίλων του ASK, δεν είδαμε ΠΑΣΙΓΝΩΣΤΟ εστιατόριο από το Περιστέρι (νέο κρεατάδικο) να είναι στις προτάσεις της Diners. Τέσπα, από ότι φαίνεται πρόκειται για διαμαντάκι και σύντομα θα το επισκεφτούμε και εμείς οι άπιστοι Θωμάδες....

Από τον μακρύ κατάλογο επέλεξα το Barabicu, μαγαζί στο Νέο Ψυχικό. Έχει πάρει τη θέση της Ρένας της φτελιάς και η σκυτάλη έχει περάσει στις 2 κόρες της. Ομολογώ πως έψαχνα στο Youtube μια εκνευριστική διαφήμιση (νομίζω απορρυπαντικού) προ 20ετίας και τότε διαφήμιζε την εν λόγω κυρία. Δυστυχώς δεν είχα ποτέ τη δυνατότητα να επισκεφθώ το παλιό μαγαζί, ψάχνοντας όμως στο διαδίκτυο βρήκα αρκετά βιντεάκια με συνταγές της αλλά και... τσακωμούς!

Στα σημαντικά τώρα. Μενού των 30 ευρώ/άτομο και σε συζήτηση με παρεάκι φάνηκα περίπου σαν τον τρελΑντώνη από το Καφέ της Χαράς. Ένιωσα σχεδόν γραφικός με την επιλογή μου γιατί στην Ελλάδα υπάρχει μια εσάνς υπερβολής και στην περιγραφή των πιάτων αλλά και στην τιμή βεβαίως βεβαίως. Φοβήθηκαν το περιτύλιγμα και όχι την ουσία.

Αρχικά δεν δυσκολέυτηκα καθόλου να παρκάρω, ημέρα Τετάρτη 1/2/2017 και ώρα 22.30! Σχεδόν έξω από το μαγαζί. Γενικότερα σαν χώρο τον κρίνω αδιάφορο. Ξεκινάμε εξωτερικά όπου η φωτεινή επιγραφή δεν παραπέμπει σε κάτι πιο γκλάμουρ, ίσως το λέω λίγο προσβλητικά, αλλά πιο πολύ έμοιαζε με ψητοπωλείου. Συνορεύει και με ένα γυράδικο όπως παρατήρησα κατά την αποχώρηση μου. Μπαίνοντας μέσα στην "ιερή φωτιά" (αυτό σημαίνει στη διάλεκτο Ταϊνό) oι πρώτες μυρωδιές δεν ήταν πολύ θελκτικές. Αυτό όμως μόνο κατά την είσοδο μας, ενώ μην ξεχνάμε πως ανήκει στην κατηγορία grill. Επειδή καθίσαμε 2 άτομα μπροστά στην είσοδο, δεν μπόρεσα να δω τον πίσω χώρο, νομίζω όμως πως πρόκειται για μικρό σχετικά μαγαζί. Τα καθίσματα καλής ποιότητας όπως και οι καναπέδες. Εδώ, όντως δεν ανήκει στην κατηγορία ψητοπωλείου. Καθαρές τουαλέτες και γενικότερα προσεγμένη επιχείρηση.

Στην εξυπηρέτηση ένας καλοντυμένος κύριος γύρω στα 30-35, με γνώση του μενού, με ελεύθερη επιλογή στο τραπέζι που επιθυμούμε. Ρωτούσε διακριτικά αν είναι όλα εντάξει, για όσους ασχολούνται με το εμφιαλωμένο νερό ερωτηθήκαμε ενώ στο τέλος μας ρώτησε αν έχουμε και την πιστωτική κάρτα Diners για μια έξτρα έκπτωση 10%. Παράπονο δεν έχω, ούτε δουλοπρεπής ήταν, ούτε σνόμπ λόγω περιοχής. Οπότε τον επιβραβεύω καθώς έδειξε πως έχει καλούς τρόπους.

Στα του φαγητού, οι επιλογές ήταν συγκεκριμένες, πιστέψαμε πως δεν θα φάμε αρκετά αλλά φάγαμε όσο ακριβώς έπρεπε για βράδυ. Όχι σαν κάποιες Q-ριες που φωτογραφίζουν τα κατορθώματα τους (μην πω ονόματα), αλλά ικανοποιητικά. Η ευχάριστη έκπληξη ήταν πως περιμέναμε 1 ορεκτικό και 1 γλυκό, τελικά όμως φάγαμε από 2! Δεν είχε διευκρινιστεί στο σάιτ, οπότε με χαρά δοκιμάσαμε περισσότερες γεύσεις!

- Ξεκίνημα με ανάμεικτα ψητά ψωμάκια με τρουφάκια τυριού διάφορες γεύσεις. Τραγανότατο και φρεσκότατο ψωμάκι σε φετούλες αρωματισμένο με σκόρδο, σχεδόν το τσάκισα υπό τον φόβο των σουβλακιών της Λίλας σε περίπτωση που μας προσέφεραν αέρα κοπανιστό.2 μπαλίτσες τυριού με πάπρικα η μία και με βότανα η άλλη, κόκκινη και πράσινη αντίστοιχα. Τιμή καταλόγου 2 ευρώ/άτομο.

- Τραγανά φαλάφελ φάβας με κόλιανδρο και μυρωδικά, σερβιρισμένα σε σούπα γιαουρτιού και δυόσμο. Δροσερός συνδυασμός λόγω του γιαουρτιού που ήταν η βάση των φαλάφελ. Τα φαλάφελ είχαν κρουστή, καλοψημένη ζύμη αλλά η γέμιση ήταν σφιχτή και χωρίς το γιαούρτι ίσως δεν κατέβαιναν εύκολα στο στομάχι. Τιμή καταλόγου 7.5 ευρώ.

- Λεπτό ζυμάρι στη σχάρα με πικάντικο κιμά και λάϊμ, σερβίρεται με σως γλυκιάς κόκκινης πιπεριάς. Εξαιρετική πιτούλα με ζουμερότατο κιμά. Ελαφρώς πικάντικη αλλά παιχνιδιάρικη στο στόμα. Συνοδεύεται από το ίδιο γιαούρτι με μυρωδικά για να σπάει τη γεύση. Μου άρεσε ιδιαίτερα. Τιμή καταλόγου 8.5 ευρώ.

- Καρδούλες από φρέσκο σπανάκι, ρόκα, αχλάδι και ξυνοτύρι Νάξου, σερβίρεται με βινεγκρέτ δυόσμου και άρωμα κανέλας. Τραγανά τα λαχανικά με το τυρί πολύ τριμμένο, να "αναπαύεται" πάνω τους. Αρωματική σαλάτα αλλά όχι κάτι που να με ξετρελάνει. Το αχλάδι δεν το συνάντησα.... Τιμή καταλόγου 8.5 ευρώ.

- Μοσχαρίσια ταλιάτα σερβίρεται με ρόκα, παρμεζάνα και σαλάτα bloody mary. Ζουμερό κρέας, μέτρια ψημένο. Η σαλάτα ότι πρέπει για να σπάσει τη γεύση. Για μένα ποτέ μια ταλιάτα δεν είναι αρκετή, αναφέρεται και ως αγαπημένη συνταγή του καταστήματος... Τιμή καταλόγου 19 ευρώ.

- Παγιάρ κοτόπουλου, σερβίρεται με σαλάτα ρόκα, ντοματίνια, παρφέ φέτας και βινεγκρέτ πράσινου μήλου. Δοκίμασα το κοτόπουλο και μου φάνηκε αξιοπρεπέστατο, ζουμερό ψήσιμο. Τιμή καταλόγου 14.5 ευρώ.

- 1 ποτήρι κρασί 150 μλ κόκκινο και 1 ποτήρι κρασί 150 μλ λευκό κτήματος Χαρλαύτη. Πιθανολογώ τιμή στα 6 ευρώ έκαστο θα κόστιζε περίπου.

- Σουφλέ σοκολάτας με Ελληνικό καφέ και κρέμα γάλακτος. Σουφλέ όπως θα βρεις και στο καφέ της γειτονιάς σου πλέον, πιθανόν κατεψυγμένο. Ωραία η σως ελληνικού καφέ στο ποτηράκι, μεστή γεύση και ελαφρώς γλυκιά. Έξυπνη παραλλαγή. Τιμή καταλόγου στα 7 ευρώ.

- Μιφλέιγ από τραγανό μπισκότο μαστίχας με κρέμα λαϊμ και φρούτα του δάσους. Υπήρξε διαφωνία με την παρέα μου για το ποιό ήταν πιο ευπαρουσίαστο. Εγώ υποστήριξα τη δική μου επιλογή (μιλφέιγ)!3 όροφοι από στρογγυλά ατομικά μπισκότα με ενδιάμεσες στρώσεις απαλής κρέμας και μαρμελάδας φρουτών που λόγω οξύτητας έφερνε ισορροπία στη γεύση. Επίσης έξυπνο γλυκό. Τιμή καταλόγου 7 ευρώ.

Κανονική τιμή καταλόγου στα 88 ευρώ. Τιμή με την προσφορά στα 60, δίκαιη.

Κατέληξα ότι:

Η παρέα ήταν πολύ καλή και παρά το ότι είχα μια πολύ κουραστική μέρα, πέρασα καλά. Το φαγητό ήταν αξιοπρεπέστατο, η τιμολόγηση πάλι υπό κανονικές συνθήκες νομίζω πως θα ήταν σε εποχές πριν το 2010. Δεν είμαι κριτικός γεύσης, ούτε έχω εμπειριά από το προηγούμενο μαγαζί. Ισως πω ένα άστοχο παράδειγμα παρακάτω αλλά σε γενικές γραμμές μια μείωση τιμών προτείνεται. Υπήρξαν 3 παρέες στη βραδιά μας.

Αν δεν το κάνουν, δεν γνωρίζω τι μέλλον θα έχουν γιατί δεν θεωρώ πως θα είμαι τακτικός θαμώνας. Για να μιλήσω με αθλητικούς όρους....

Πρέπει να ρίξουν λίγο το κασέ τους για να μπουν δυναμικά στο παιχνίδι. Υπήρξαν πολλοί διάττοντες αστέρες... Αλήθεια θυμάται κανείς πλεόν τον Νέρι Καστίγιο ;;;

Πολλές φορές χρειάζεται restart....

Cafe - Restaurants - Χαλάνδρι, Αθήνα
2017

Και τόση αγάπη πως να την αντέξω!!!!

Πέμπτη βράδυ 26/1/2017 γύρω στις 22.30 και αφού έδωσα μάχη νωρίτερα να πείσω το βαφτιστήρι μου πως θα τον πάρω μαζί μου την επόμενη φορά σε έξοδο, είπα να βρεθώ με την παρέα στα βόρεια. Nα φάμε ακριβώς δεν θέλαμε, πιο πολύ να τσιμπήσουμε και να πιούν οι κοπέλες κάποιο ποτάκι θέλαμε με γαρνιτούρα διάφορες ιστορίες από το βόλευ!

Αφού λοιπόν ζήσαμε το ίδιο δράμα κάθε φορά με το παρκάρισμα στο Χαλάνδρι και μετά από 35 κύκλους στην περιοχή... ω του θαύματος!!! Βρήκα θέση κοντά στο μαγαζί. Ούτε το απαγορευτικό λόγω ανεφοδιασμού δεν με πτόησε και το ρίσκαρα! Οι πρώτες νιφάδες χιονιού (που ως εκεί έμειναν μέχρι να φύγω) έκαναν την εμφάνιση τους αλλά μπάινοντας στο μαγαζί η ζεστασιά ήταν εμφανής. Ο χώρος θερμαινόταν επαρκέστατα. Όμορφος χώρος με πατάρι όπου βρίσκονται εκεί οι τουαλέτες. Ατμοσφαιρικός φωτισμός, χαλαρή ατμόσφαιρα αλλά ο κόσμος όχι πολύς. Δυστυχώς δεν είμαι της περιοχής για να γνωρίζω τι έχει γίνει μετά από την πρώτη επίσκεψη μου χροοοοόνια πριν. Σαν σκέψη είναι μια χαρά. Λουκουμάδες και κοκτέιλ. Θα βρείτε 2-3 σαλάτες και σάντουιτς, συν καφέδες και ποτά. Απ'όλα έχει ο μπαξές αλλά με την καλή έννοια!

Η εξυπηρέτηση ευγενική από την κοπέλα αλλά με τα απολύτως απαραίτητα. Αργότερα ένας κύριος ακούγοντας τη συζήτηση μας για αθλητικά μας ρώτησε με τι ασχολούμαστε και τελικά μπήκε ευχάριστα στην κουβέντα μας καθώς η κόρη του είναι αθλήτρια. Εντάξει παράπονο δεν έχουμε, περάσαμε καλά και γελάσαμε για άλλη μια φορά!

Τώρα κριτική δεν την λες ακριβώς αυτή που κάνω, πιο πολύ αφήγηση της βραδιάς μας μοιάζει! Τέσπα, εγώ για λουκουμάδες ήμουν προετοιμασμένος από το μεσημέρι που είχαμε φιξάρει τη συνάντηση. Ο κατάλογος επαρκέστατος και με αρκετές προτάσεις, κάποιες παρεμφερείς και με σαφή προσανατολισμό ακόμα και στις αλμυρές προτάσεις να υπάρχει ένα touch (που θα έλεγε ένας φίλος) από γλυκές νότες. Θα αναφέρω τη δική μου παραγγελία γιατί δε νομίζω να σας ενδιαφέρουν η μπύρα ή το ουίσκι που βρέθηκε στο τραπέζι.

- Λουκουμάδες με μαρμελάδα σύκο, πεκορίνο και σαλάμι αέρος στα 4.8 ευρώ. Η μαρμελάδα επισκίαζε τα υπόλοιπα υλικά μιας και αναφέρεται στις αλμυρές προτάσεις. Για να μην επαναλαμβάνομαι, το ζυμάρι ήταν φρεσκοψημένο και χωρίς λαδίλα.

- Λουκουμάδες με μπουένο και μπισκότο Όρεο στα 5 ευρώ. Η ποσότητα της κρέμας δεν ήταν μπουχτιστική, ήταν όση έπρεπε. Μια καλή πρόταση.

Επειδή ο Άλεξ άργησε λίγο να μας βρει, είπα να τον βοηθήσω και επέστρεψα στις αλμυρές προτάσεις.

- Λουκουμάδες με τσένταρ, μπέικον και καραμελωμένα κρεμμύδια στα 5.3 ευρώ. Στην κορυφή υπερτερούσαν τα πολύ γλυκά κρεμμύδια. Όταν η υπόλοιπη παρέα ρώτησε πως του φάνηκαν, πήραν την εξής απάντηση. Σαν γλυκιά τηγανιτή πατάτα!

Σε γενικές γραμμές το Μελουκ δεν πρέπει να κρίνεται αυστηρά. Δεν πας εκεί για να χορτάσεις, πας πιο πολύ για να τσιμπήσεις κάτι, να πιείς κάτι από τις πολλές προτάσεις. Αν θες μπέργκερ πχ πας ακριβώς δίπλα στο Hot Hot ή κατεβαίνεις λίγο πιο κάτω και πας στο Ancho. Οι τιμούλες δεν είναι και πολύ οικονομικές όμως έχετε κατά νου πως εκεί πέρα όλο και κάποια καλή γνωριμία μπορείς να κάνεις.... ο νοών νοείτω!!!!

Η βαθμολογία ίσως θα έπρεπε να βρίσκεται πιο κοντά σε αυτή του Jimαρου αλλά η γενικότερη αύρα του δικού μου Μητσάρα (το βαφτιστήρι ντε! ) με συμπαρέσυρε!

Δεν αποκλείω νέα επίσκεψη!

Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα
2017

Μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη... τρεις και τον πιάσαμε με την τέταρτη! Πριν 2-3 μήνες "έτρεξε" μια προσφορά με εκπτωτικό κουπόνι σε deal site.5 ευρώ για να φας για 30... Περιορισμός δεν υπήρχε, το μόνο που έπρεπε να κάνεις ήταν να προλάβεις. Μόνο 500 κουπόνια ήταν προς πώληση. Αγόρασα κάμποσα αλλά σαν κλασικός Έλληνας περίμενα προς το λήξη της προσφοράς να τα χρησιμοποιήσω. Παίρνω στις γιορτές των Χριστουγέννων αλλά δεν μας δέχονται. Παίρνω μετά τις γιορτές και μου λένε πως λόγω εορτών δεν είχαν αρκετές προμήθειες (! )... Παίρνω τρίτη φορά και μας αποφεύγουν γιατί λέει πρέπει να κλείσουμε 2 μέρες νωρίτερα!

Πέμπτη 19/1/2017 και ώρα 22.00 φτάνω με το μετρό αμέσως μόλις σχολάω από το μεταπτυχιακό. Η σύνθεση της ομάδος ήταν πολύ καλή! Εγώ και 3 κορίτσια μου... Πόσο πιο άρχοντας να νιώσω;Μας υποδέχονται ευγενικά και μας έδωσαν τη δυνατότητα να διαλέξουμε ανάμεσα από 3 τραπέζια. Λόγω live βραδιάς, καθίσαμε στον "εξωτερικό" χώρο. Δεν αισθανθήκαμε να κρυώνουμε λόγω σόμπας, κατά τα άλλα δεν έχει κάτι ιδιαίτερο η διακόσμηση. Λευκά τραπέζια και ψάθινες καρέκλες, λαδόκολλες στα τραπέζια, καθαρές τουαλέτες και ξύλινο πάτωμα. Δεν έχει κάτι άλλο ιδιαίτερο η διακόσμηση. Το μαγαζί είναι στημένο για πιώμα και για παρέες! Δεν θα δυσαρεστηθείτε.

Η εξυπηρέτηση ήταν ευγενέστατη και ειλικρινής σε ότι μας προσέφερε. Κάποια πιάτα είχαν εξαντληθεί, δεν χαλαστήκαμε γιατί και από την προηγούμενη επίσκεψη μου θυμόμουν πως ότι δοκιμάσαμε ήταν καλοετοιμασμένο και με μεράκι. Βρίσκοντας λοιπόν την προσφορά δεν δίστασα να ξανακάνω επίσκεψη. Λίγο στο τέλος τους ψάχναμε να ρωτήσουμε αν χρωστάμε κάτι εξτρά αλλά το δικαιολογώ λόγω φόρτου εργασίας καθώς αν και το μαγαζί δεν είναι αρκετά μεγάλο, το κοινό του το έχει. Η πληρότητα ήταν στο 90-95%! Όλα καλά! Ακόμα θυμάμαι τον ιδιοκτήτη να μου λέει πως προσπαθεί να φτιάχνει στο μαγαζί του ότι θα έφτιαχνε σπίτι και για τα παιδιά του!

Ο κατάλογος έχει αρκετές επιλογές, "παίζει" με τα κρεατικά και με τα υλικά από διάφορες περιοχές της Ελλάδος, ενώ δεν διστάζει να προσφέρει και ποντιακά πελμένι. Θαλασσινά δεν υπάρχουν. Υπάρχει κρασί χύμα (λευκό-κόκκινο), τσίπουρο χύμα από τα Γιάννενα αλλά και εμφιαλωμένο, χύμα ούζο Μυτιλήνης "Σαμαρά", καθώς και εμφιαλωμένο, συν μπύρα Άλφα στα 2.9 ευρώ και αναψυκτικά.

Η παραγγελία μας:

- Ντάκος κρητικός με φρέσκια τομάτα και σφακιανή ξινομυζήθρα στα 4.4 ευρώ. Έρχονται 4 τσουπωτά τεμάχια με καλής ποιότητας γλυκίζουσα τομάτα και τυρί. Θα ήθελα λίγο πιο τραγανό το παξιμάδι (α ρε Αθηνά! ).

- Ρολάκια με κατσικίσιο τυρί και σιρόπι ρακόμελο στα 4.8 ευρώ. Εξαιρετικό φύλλο, νόστιμη και ποιοτική γέμιση αλλά το ρακόμελο δεν το ένιωσα. Ήρθε ένα βαζάκι με γευστικό μέλι.5 τεμάχια, προτείνεται να το παραγγείλετε καθώς άρεσε πολύ στα κορίτσια και παραγγείλαμε και δεύτερο.

- Σαντορινιά τοματοπιτάκια με καυκαλήθρα και φέτα Μεσσηνίας στα 4.5 ευρώ. Επίσης 5 τεμάχια με εξαιρετικό και τραγανό φύλλο σαν τα ρολάκια. Ποιοτική γέμιση και ωραία αλμυρή σως που κάνει αντίθεση με την τομάτα.

- Τηγανιά λουκάνικο με μπούκοβο και φέτα στα 5.7 ευρώ. Α ρε Μεδέσματα τι μου έχετε κάνει... να είμαι τόσο κοντά σας και να μην έχω δοκιμάσει την περιβόητη λουκανάδα... Τόλμησα κάτι παρόμοιο λοιπόν στο Τσιπουρίτο για να με βάλει σε κλίμα επίσκεψης και στα Μεδέσματα. Λεπτοκομμένο λουκάνικο σε στρογγυλά κομμάτια, πολύ γευστική σάλτσα αλλά να προσέχετε γιατί με τόσα κρεατικά μπορεί να φουσκώσετε και να μπουχτίσετε.

- Χοιρινή τηγανιά με φρέσκια ρίγανη και μοσχάτο Λήμνου στα 6.2 ευρώ. Πολύ καλής ποιότητας κρέας με ελάχιστες ίνες, επίσης καλή η σάλτσα που γλύκιζε ελαφρώς.

- Κεφτεδάκια της πεθεράς (! ) μου με δυόσμο και κρέμα γιαουρτιού στα 5 ευρώ. Πολύ κρεατένια και ζουμερά, τα προτείνω. Τώρα σαν συνοδευτική σως, απορήσαμε καθώς δεν θύμιζε γιαούρτι αλλά κάτι σχετικά άγευστο και λιπαρό που δεν ταίριαζε με το τηγανιτό της υπόθεσης. Πιο πολύ για μαγιονέζα έμοιαζε.

- Μοσχαρίσιο συκώτι γάλακτος ελαφρώς πικάντικο στα 6.1 ευρώ. Πήρα εργολαβία όλο το πιάτο.4 ζουμερά τεμάχια με ελάχιστες ίνες, από τα καλά που έχω δοκιμάσει χωρίς να έχει στεγνώσει καθόλου. Αν δεν έκαναν οικονομία και με το λεμονάκι...

- Κολοκυθοκεφτέδες με γιαούρτι και λεβάντα στα 4.5 ευρώ. Επειδή δεν είχαμε χορτάσει με τη βασική παραγγελία, είπαμε να ξαναπάρουμε τα ρολάκια και τους κολοκυθοκεφτέδες. Μας ήρθαν 5 τεμάχια (μάλλον είναι η πολιτική τους) με φρεσκότατη γέμιση που καταλάβαινες το κολοκύθι σε τραγανή αλλά όχι λαδερή κρούστα. Μοσχοβολιστά.

- 1 λίτρο κόκκινο κρασί στα 9 ευρώ. Ευκολόπιοτο χωρίς να βαράει.

Σύνολο κάτω από το ποσό που δικαιούμασταν, υπολογίζω στα 57-58 ευρώ και φάγαμε όσο χρειαζόταν για να πάμε για ύπνο. Καλά για να πω την αμαρτία μου, πήγαμε και για τεκίλες μετά!

Θα κλείσω λέγοντας πως: Το Τσιπουρίτο είναι αξιοπρεπέστατο μαγαζί και ποιοτικό. Ομολογώ πως παραξενεύτηκα από φίλο που μένει στην περιοχή όταν μου είπε πως δεν έχει την επιθυμητή πελατεία σε σχέση με παλαιότερα. Έφυγα με τις ίδιες καλές εντυπώσεις όπως και στην πρώτη μου επίσκεψη. Τους εύχομαι να συνεχίσουν έτσι και να αποκτήσουν φανατικό κοινό όπως η Φυσαρμόνικα! Αξίζει!

Υ. Γ Η βαθμολογία μου δεν είναι απόλυτα αντικειμενική (πχ στην ποιότητα) όμως πρέπει να τιμούμε κάποιες φορές τις καλές προσπάθειες.

Υ. Γ 2 Μήπως τα Μεδέσματα με την περιβόητη λουκανάδα τους μπορούν να ανταγωνιστούν το Τσιπουρίτο;Μιας και είναι κοντά μου, λέω να κάνω μια επίσκεψη!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καλλιθέα, Αθήνα
2017

Τη Λαδόκολλα τη γνωρίζει πλέον και η κουτσή Μαρία. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητα και καλό! Όλοι οι έμπειροι χρήστες του σάιτ είμαι σίγουρος πως έχετε κατά νου διάφορες αλυσίδες εστίασης που όντως μπορεί να τις θεωρείτε ικανοποιητικές αλλά και άλλες θα τις θεωρείτε μόνο λύσεις ανάγκης, μην πω πως τις απορρίπτετε ασυζητητί!

Η Λαδόκολλα λοιπόν στα δικά μου μάτια είναι μια λύση ανάγκης. Χρόνια γνωστή πλέον που έχω φίλους που ενθουσιάζονται μαζί της αλλά το δαιμόνιο του Ask4food μας δυσκολεύει να γίνουμε τακτικοί θαμώνες μιας επιχείρησης. Και η Λαδόκολλα δεν το είχε καταφέρει αυτό για έναν επιπλέον λόγο. Δεν είχε ικανοποιητική ποιότητα. Ζήτημα κατά μέσο όρο να έκανα επίσκεψη μια φορά τον χρόνο...

Ας έρθουμε στο τώρα.... Τετάρτη βράδυ σιγόβρεχε όπως λέει και ο Οικονομόπουλος, ευτυχώς όχι μοναξιές καθώς είμασταν 4 άτομα... Γύρω στις 23.30... Και σκεφτόμασταν που να πάμε να φάμε. Η Φράουλα είχε πολυχρησιμοποιηθεί τελευταία οπότε ψάχναμε κάτι άλλο που λόγω ώρας μας δέχεται... Και η πιο εύκολη λύση ήταν η Λαδόκολλα.

Επιχείρηση με στόχο να επεκταθεί σε όλη την Ελλάδα, μιας και έχει πιάσει διάφορες γωνιές της Αττικής. Εξυπηρετεί παρέες όλων των ηλικιών, από 18άρηδες έως 75άρηδες. Η Λαδόκολλα υπόσχεται πως θα περάσετε υπέροχες βραδιές συνοδεία πολύ καλής μουσικής επένδυσης. Στην προκειμένη περίπτωση (18/1/2017) ακούσαμε όλες τις επιτυχίες του Νίκου Οικονομόπουλου. Καθόλου δεν με χάλασε, το διασκέδασα πιο πολύ από το ζωντανό πρόγραμμα, τα Χριστούγεννα. Από την άλλη σε κάποιους θα πέσει βαρύ να τρώει λουκάνικο ή αμελέτητα και να ακούει " Χίλιες φορές να πούλαγες το άδειο σου κορμί... " δεν λέω τη συνέχεια του τραγουδιού γιατί θα νιώσω (λιγότερη) ντροπή... Χαχαχα... Πάμε παρακάτω....

Ποιότητα φαγητού. Αυτό υπόσχεται η Λαδόκολλα. Και μπορώ να πω πως υπάρχουν αρκετά σημάδια βελτίωσης από τις τελευταίες μου επισκέψεις. Θα αναλύσω παρακάτω την παραγγελία μας.

Ξεκινώ με την εξυπηρέτηση. Σε πολύ καλά και ευχάριστα επίπεδα. Όταν μπήκαμε στο μαγαζί μας υποδέχτηκαν χαμογελαστά και ευγενικά, με ελεύθερη επιλογή τραπεζιού. Εντάξει το μαγαζί δεν είχε πολύ κόσμο αλλά μου έχει τύχει σε αρκετές περιπτώσεις να μου υποδεικνύουν που να καθίσω. Υπομονετικοί στην παραγγελία μας και κατατοπιστικοί σε όποιες απορίες είχαμε. Παράπονο κανένα. Επίσης η αποδειξούλα ήρθε κανονικότατα, όπως και το νεράκι βρύσης αλλά και το γλυκάκι σαν μικρό κέρασμα. Γιατί λοιπόν να μην βάλω άριστα;

Ο χώρος δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Έχω επισκεφθεί κατά καιρούς τα μαγαζιά τους σε διάφορες περιοχές και πλην αυτού στον Προφήτη Ηλία λόγω θέας, δεν μπορώ να πω πως είναι το δυνατό τους σημείο. Αναγνωρίζω πως βγάζουν μια ζεστασιά, με σκοπό να "δηλώνουν" κάτι από χωριό. Μεγάλος χώρος, παρεϊστικος και με μπόλικες τοιχογραφίες σε βαθμό υπερβολής ίσως. Ενώ θα βρείτε εύκολα το μαγαζί αφού είναι σε κεντρικό δρόμο, ίσως δυσκολευτείτε λίγο. Ακριβώς από κάτω βρίσκεται μπαρ... όχι πολύ κυριλέ.... και αρκετοί διπλοπαρκάρουν κλείνοντας ακόμα και τους κάδους απορριμάτων. Αρκετά με τη διακόσμηση. Δεν θα δυσαρεστηθείτε πάντως!

Πάμε στο φαγητό όπου μπορώ να πω πως ότι δοκιμάσαμε ήταν αξιοπρεπέστατο! Υπάρχουν αρκετές παραφωνίες στον κατάλογο καθώς επιχειρούν να βγάλουν τα πόδια τους έξω από το πάπλωμα και να μην υποστηρίξουν την ονομασία τους (λαδόκολλα). Ίσως όλο αυτό είναι στο μυαλό μου συνδυάζοντας τη λαδόκολλα με τα κρεατικά αλλά... πλέον προσφέρονται και καρμπονάρες, γαριδομακαρονάδες, φιλέτο ξιφία, μπακαλιάρο σκορδαλιά αλλά και καλαμαράκια! Αχταρμάς! Να πω την αμαρτία μου, δεν μου αρέσει όλο αυτό γιατί πάνε να ικανοποιήσουν όλες τις πλευρές και τελικά αλλοιώνουν τον χαρακτήρα τους. Εμείς πάντως κινηθήκαμε στα πιο σίγουρα.

Παραγγείλαμε:

- Έρχεται ψωμί που δεν δίνω και ιδιαίτερη σημασία, λογικά 1 ευρώ χρεώνεται.

- Τυρόπιτα με μέλι και σουσάμι στα 4 ευρώ. Έρχονται 4 τεμάχια από τριγωνικά τυροπιτάκια με πολύ ωραίο φύλλο, χωρίς λαδίλα αλλά με εντελώς αδιάφορη γέμιση και μέλι που μου φάνηκε νεροζούμι...

- Πατάτα η ΠΕΡΙΕΡΓΗ στα 3.5 ευρώ. Ψητοτηγανιτή, ελαφριά και νόστιμη αν καλοσκεφτούμε πως είναι μια απλή πατάτα. Ίσως εδώ ταιριάζει ο συνδυασμός με αρκετό λεμόνι. Ωραία κρούστα.

- Τι να πεις γι'αυτά τα αυγά... στα 5.5 ευρώ. Ένα είδος ομελέτας με νόστιμες πατάτες τηγανιτές αν και ελαφρώς λαδερές, ωραίο λουκάνικο σε κομμάτια που έχουν κοπεί ιδανικά και κολοκυθάκι που προσθέτει γλύκα.

- Μερίδα πανσετάκια στα 6 ευρώ. Ικανοποιητικά σύμφωνα με τη φίλη.

- Μερίδα λαδόκολλα στα 6 ευρώ. Πανσέτα, κοτόπουλο, μπιφτέκι, λουκάνικο και αμελέτητα. Χορταστική μερίδα με καλοψημένα κρεατικά. Το μπιφτέκι δεν μου άρεσε οπτικά και έμεινε στο τέλος για να το φάει ο φίλος.

- Μισή μερίδα κεμπάπ γιαουρτλού στα 4.5 ευρώ. Να πω την αλήθεια μου δεν το περίμενα αλλά ήταν εξαιρετικό για τα δεδομένα του.2 ζουμερότατα και γευστικά κεμπάπ, ωραίο γιαούρτι που αγκάλιαζε απαλά το κεμπάπ και γλυκιά σαλτσούλα τομάτας. Συνοδευόταν από κρεμμύδι, μαλακές πιτούλες και γευστικές πατάτες τηγανιτές. Πιάτο value for money που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από αντίστοιχα κεμπαπτζίδικων.

- Φιλετάκια χοιρινά στα 6 ευρώ. Ζουμερότατα και γευστικά κατά τη δοκιμή μου, είναι μια καλή επιλογή που μπορεί να σε χορτάσει.

- 3 μπύρες Fischer στα 3 ευρώ έκαστη.

* Κέρασμα γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού καρότο και σιμιγδαλένιος χαλβάς. Γευστικότατα για να αλλάξεις τη γεύση σου.

Σύνολο στα 45.5 ευρώ με νομιμότατη απόδειξη.

Κλείνοντας θα πω πως:

Η Λαδόκολλα με εξέπληξε θετικά με βάση όσα δοκίμασα σε σχέση με το παρελθόν. Βρήκα φροντίδα, περάσαμε ένα ευχάριστο βράδυ και τα στομάχια μας έμειναν στη θέση τους! Όταν λοιπόν μου ξαναπροτείνουν να πάω, όχι στο άμεσο μέλλον, δεν θα αντισταθώ ιδιαίτερα πλέον. Για τα κρεατικά όμως! Αν θέλω καρμπονάρα μπορώ να δοκιμάσω άλλα καταστήματα!

Το προτείνω σαν μια εύκολη και οικονομική λύση!

Μεζεδοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα
2017

Αν θυμάμαι καλά, στις παλαιότερες κριτικές για τη Μονοκατοικία οι χρήστες δεν έμεναν και πολύ ικανοποιημένοι. Τιμές και ποιότητα φαγητού δεν ήταν και στα φόρτε τους. Αφού θα ανεβαίναμε μεγάλη παρέα προς τα ΒΠ, που άνετα κατεβαίναμε και παίζαμε αγώνα βόλευ, ποιός είναι το ευαγγέλιο για να μου πει που θα πάω;Μόνο για το Δράμι είχε διαφορετική άποψη αλλά γούστα είναι αυτά...

"Δημήτρη καλημέρα, Μπεμπέκα ή Μονοκατοικία;"...

Η απάντηση του δεν σήκωνε αμφισβήτηση... Για διάφορους λόγους Μονοκατοικία. Τσέκαρα και Μπακαλοταβέρνα αλλά δεν έχει καν τηλέφωνο, σκέφτηκα και πιο βόρεια προς Sasi's αλλά καλά να είμαστε, θα πάμε και σε αυτά. Κλείνω και με e-table για μια συμβολική έκπτωση 10%, όχι ότι θα γλιτώναμε πολλά,1-2 ευρώ/άτομο το πολύ.

Φτάνουμε με δόσεις κατά τις 22.00, τώρα πως ακριβώς πήγαμε θα σας γελάσω γιατί ο Άλεξ μένει σε εκείνα τα μέρη και ήξερε να με καθοδηγήσει. Δεν ήταν πάντως κοντά στην πλατεία. Παρκάραμε στο παραδιπλανό mini market και όλα καλά. Στην είσοδο σκέφτηκα να κάνω παράφραση της ονομασίας του μαγαζιού. Μονογατοικία... Αρκετές γάτες περιτριγύριζαν το μαγαζί, σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι σπόντα για τις συνθήκες υγιείνης που επικρατούν στην επιχείρηση. Κάθε άλλο.

Ο χώρος δεν είναι το φόρτε μου για να περιγράψω. Όπως ανέφεραν οι προηγούμενοι χρήστες, πρόκειται για παλιό σπίτι που έχει διαμορφωθεί κατάλληλα ως ένα μοντέρνο μεζεδοπωλείο. Ας ξεκινήσω από τα βασικά. Πεντακάθαρη τουαλέτα και γενικότερα ο χώρος περιποιημένος. Σουπλά στα τραπέζια, απλωμένα ποτήρια για νερό και κρασί. Εμεις καθίσαμε στον καναπέ. Ίσως λιγάκι στριμωχτά λόγω των πολλών ατόμων αλλά όλα καλά! Η παρέα μετράει! Και σημαντικό πως δεν κρυώσαμε ούτε δευτερόλεπτο. Περίεργη εντύπωση μου έκανε ο τοίχος με τα γυμνά τούβλα. Είναι μια άποψη και αυτή. Το τζάκι ενώ ήταν κυριολεκτικά απέναντι μου, δεν το είδα! Ίσως φταίει ο Άλεξ που είναι 2μετρος. Υπάρχουν και διάφορα αντικείμενα για να σπάει η μονοτονία στον χώρο, νομίζω όμως το καλοκαίρι η ατμόσφαιρα θα είναι ακόμα πιο χαλαρωτική.

Η εξυπηρέτηση ευγενέστατη από τα παιδιά, με υπομονή μέχρι να παραγγείλουμε και με φρένο για να μην πάρουμε περισσότερα από όσα χρειάζονται. Γνώστες του μενού, τυπικοί με τις αποδείξεις και ενώ οι υπόλοιπες παρέες είχαν πολύ πολιτισμένο επίπεδο στον χώρο και ήταν αρκετά διακριτικές, εμείς λειτουργήσαμε σαν κάφροι στο γήπεδο κάποιες στιγμές! Τι να κάνουμε, περάσαμε πολύ καλά και αυτό αποτυπώνεται και στη βαθμολογία μου. Μην ξεχάσω πως στο τέλος προσέφεραν και ένα μπουκαλάκι (από αυτά του ούζου) στον φίλο που μπαίνει στρατό αυτές τις μέρες. Για τις δύσκολες ώρες του είπαν...

Είχα τσεκάρει από πριν τον κατάλογο με τις πιθανές επιλογές και πίστευα πως όλοι θα έμεναν ικανοποιημένοι. Η μεγάλη παραγγελία μας ήταν η εξής:

- Ψωμάκια και παξιμαδάκια από χαρούπι με κάποια σως. Τα τίμησε η παρέα.

- Σαλάτα ανάμεικτη με μανούρι, καβουρδισμένο καρύδι και ντρέσινγκ λιαστής τομάτας στα 6.8 ευρώ. Δροσερή, δεν έμεινε καθόλου ούτε αυτή ούτε η άλλη. Πόλυ καλή ποιότητα υλικών, ήρθε ισόπαλη με την άλλη. Σε κάποιους άρεσε περισσότερο η μία, σε κάποιους άλλους η άλλη.

- Σαλάτα εποχής με κοτόπουλο, φυστίκι Αιγίνης, κατίκι Δομοκού, φιλέτο πορτοκάλι και ντρέσινγκ πορτοκαλιού στα 9 ευρώ. Μου άρεσε πολύ το κατίκι που ήταν φρεσκότατο και "αγκάλιαζε" τα υπόλοιπα υλικά. Σημειώνω πως υπήρχε και ραπανάκι σαν υλικό. Δεν μπορώ να αποφασίσω ποια ήταν καλύτερη, σίγουρα όμως τα υλικά ήταν πολύ καλής ποιότητας και φρέσκα. Και μου άρεσαν πολύ τα ξηροκάρπια που "παίζουν".

- Γραβιέρα ψητή με ξηρούς καρπούς και σάλτσα ρακόμελο στα 7 ευρώ. Ένα μεγάλο κομμάτι μέσα σε σαγανάκι. Μιλάμε για γραβιέρα Νάξου και υπέροχη κρούστα, τραγανιστή και παιχνιδιάρικη. Φάτε το ζεστό. Πολύ καλή χειμωνιάτικη επιλογή.

- Αυγά μάτια με τομάτα, παστουρμά και πατατάκι στα 7.5 ευρώ. Πληθωρικό πιάτο με χοντρά κομμάτια παστουρμά ως βάση, πλούσια σε ποσότητα. Το τοματάκι έβγαζε μια ωραία γλύκα και το πατατάκι ήταν στην κορυφή πολύ λεπτοκομμένο και τραγανό, σαν πούδρα. Υπέροχο αποτέλεσμα.

- Πίτα σκεπαστή με 4 τυριά και πιπεριά Φλωρίνης. Έρχεται καυτή και φρέσκια. Μόλις τη δεις σου έρχονται στο μυαλό εικόνες από ορεινό χωριό, να τρως και να πίνεις δίχως αύριο και έξω να χιονίζει. Έγινε μάχη στη μοιρασιά, φοβερό φύλλο. Είμαι σίγουρος πως θα κάψετε τη γλώσσα σας από την απομονησία!

- Πατάτες τηγανιτές με φέτα και ρίγανη στα 5.2 ευρώ επί 2. Τεράστια ποσότητα που και μία να παραγγέλναμε θα μας ήταν αρκετή σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα πιάτα. Φρεσκότατες και πολύ καλή εντύπωση μου έκανε η ποσότητα φέτας αφού δεν τελείωνε ποτέ!

- Συκωτάκι μοσχαρίσιο με σάλτσα από τεντούρα Πατρών στα 7.2 ευρώ. Μπόλικη ποσότητα με ωραία σαλτσούλα χωρίς να καλύπτει την ποιότητα του κρέατος που... όσα κομμάτια δοκίμασα ήταν ζουμερά και χωρίς ίνες.

- Απάκι με μέλι και σουσάμι στα 6.2 ευρώ επί 2. Φιλόδοξη συνταγή που υπερκαλυπτόταν από το μέλι και σε δεύτερο βαθμό το σουσάμι. Δεν με χάλασε το κόνσεπτ αλλά... το απάκι ήρθε ένα κλικ πιο μαγειρεμένο για τα γούστα μου. Στην κορυφή υπήρχε φρέσκο κρεμμύδι.

- Κόκκορα τηγανιτό με τον τρόπο του Kentucky στα 9 ευρώ. 5 τραγανά και ζουμερά τεμάχια οπτικά όπως παίρνεις το κοτόπουλο από τα KFC. Ωραιότατη κρούστα, ζουμερό κρέας. Το τσάτνευ γλυκοξινούτσικο, κυδώνι αν θυμάμαι καλά. Δικής τους παραγωγής σίγουρα!

- Το φαί του παππού μας Διομήδη. Μακαρόνια με σάλτσα τομάτας και αυγά στα 9 ευρώ. Σπάστε του κρόκους, μόνο αυτό λέω. Τόσο απλές συνταγές που είναι τόσο νόστιμες και εμείς κολλάμε στις καρμπονάρες με μπόλικη κρέμα γάλακτος. Μου θύμισε σαν σκέψη ένα πιάτο στο Μάνη-Μάνη που το έφτιαξα και στο σπίτι μου με καλά αποτελέσματα. Να μια καλή ιδέα να δοκιμάσω και αυτό!

- Πανσέτα μελωμένη, τελειωμένη στη σχάρα, με πατάτες τηγανιτές στα 9 ευρώ. Μπόλικες πατάτες,4 τεμάχια κρέας. Στους φίλους άρεσε πολύ σε γενικές γραμμές, κάποια κοπέλα της παρέας βρήκε αρκετό λιπάκι αλλά γενικότερα και το ψήσιμο και ή ποιότητα διατήρησαν τα καλά επίπεδα του μαγαζιού.

- Πήραμε 5-6-7 μπύρες Βεργίνα προς 3 ευρώ.
- Κρασί δικό τους 1 ή 1 1/2 λίτρο προς 4.5 ευρώ αν θυμάμαι τα 500 μλ. Άρεσε.

- Για γλυκά πήραμε και τα 3 που μας πρότειναν.

- Μπράουνι με παγωτό μερέντα(?) ή κάτι τέτοιο. Το μπράουνι φάνηκε μπαγιάτικο αλλά δεν ήταν. Ήταν πολύ τραγανιστό, εμένα μου άρεσε ως γεύση αλλά για να το έτρωγα μόνος μου μάλλον θα ήταν υπερβολή.

- Μιλφέιγ με σορμπε μανταρίνι (αν θυμάμαι σωστά καθώς δεν αναγράφονται τα γλυκά στον κατάλογο). Πολύ ωραία κρέμα με έντονη βανίλια για τα γούστα μου.

- Μους γιαουρτιού ή κάτι τέτοιο με μαρμελάδα βατόμουρο. Συγχωρείστε με για τις περιγραφές! Αρκετά ξινό, το μόνο που έμεινε στο πιάτο αν και η ποσότητα ήταν αρκετή!

Σύνολο στα 125 ευρώ, με την εκπτωσούλα στα 112.5...

Με το που κάνουμε τους υπολογισμούς και μας βγαίνουν 14 ευρώ το άτομο, κοιταζόμαστε καλά-καλά. Μας ήρθε πιο οικονομικά και από το να τρώγαμε σε σουβλατζίδικο. ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ! Εκτός αυτού, μιλάμε για ένα πληρέστατο δείπνο, σε πολιτισμένο περιβάλλον όπου δεν έλειψε ούτε το πιώμα. Βάλτε και την παρέα στην εξίσωση και τις μεταγραφικές συζητήσεις στο τραπέζι και το γλυκό δένει.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως προτείνω με χίλια τη Μονοκατοικία. Ανταγωνιστικές τιμές αλλά κυρίως πολύ καλή ποιότητα υλικών και νόστιμα πιάτα. Ίσως άργησαν να βρουν τη συνταγή αλλά νομίζω πως το ψάχνουν αρκετά στα πιάτα τους και το τρένο έχει αρχίσει να μπαίνει στις ράγες. Μακάρι να αποκτήσει φανατικό κοινό σαν της Φυσαρμόνικας.

Οι φίλοι ήδη άρχισαν να το προτείνουν σε γονείς και γνωστούς. Με τη σειρά μου και εγώ προτείνω το ίδιο σε εσάς. Δεν έχει αναδειχθεί όπως πρέπει!

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Νίκαια, Αθήνα
2017

Τρίτη βράδυ (3/1/2017) γύρω στις 21.00 και να πω την αλήθεια βαριόμουν μετά το διάβασμα για την προσεχή εξεταστική να βγω έξω αλλά βαριόμουν να καθίσω και μέσα. Η καλύτερη επιλογή στην τηλεόραση ήταν ένας αγώνας για το Copa del Rey μεταξύ Λας Πάλμας-Ατλέτικο Μαδρίτης.2 φίλες χαντμπολίστριες θα πήγαιναν να φάνε κάπου χαλαρά και οικονομικά, η απόσταση ήταν κοντά και έτσι πήρα την απόφαση να τις ακολουθήσω.

Στιγμές λοιπόν λεγόταν το μαγαζί που ακολουθεί το ρεύμα της εποχής. Θαλασσινά (και εσχάτως κρεατικά) στα 13 ευρώ με το ποτό. Κάποια πιάτα χρεώνονται εξτρά αλλά με τόσες επιλογές νομίζω ο πελάτης δεν χρειάζεται αυτή την επιλογή. Και η επόμενη σκέψη είναι η κλασική. Πόση κατάψυξη θα έχει πέσει;Ο προμηθευτής θα είναι τουλάχιστον τίμιος;

Το μαγαζί βρίσκεται σε κάτι στενά μεταξύ Πειραιά και Παλιάς Κοκκινιάς. Θα πάρετε τη Θηβών με πορεία προς Αιγάλεω και μετά τις σιδηροδρομικές γραμμές μετά τη Λεύκα στον Πειραιά, στο επόμενο φανάρι θα κάνετε διαγώνια αριστερά. Όλο ευθεία και μετά από 300-400 μέτρα θα δείτε το επόμενο φανάρι και μια μεγάλη εκκλησία. Εκεί θα κάνετε αριστερά και μόλις στα 50 μέτρα θα δείτε το μαγαζί. Τοπικό, καρατοπικό θα έλεγα και τις βραδυνές ώρες δεν θα δυσκολευθείτε να παρκάρετε μιάς και δεν πρόκειται για πολυσύχναστη περιοχή.

Σαν χώρο μην περιμένετε καμία πολυτέλεια, είναι από τις κλασικές ψαροταβέρνες, χωρίς κάποια ιδιαίτερη διακόσμηση. Περιβάλλον νορμάλ, θα πρέπει να κοιτάξουν λίγο τη θέρμανση γιατί κάποιες στιγμές κρυώναμε αν και στο τέλος της βραδιάς μάλλον φρόντισαν να αποκαταστήσουν την τάξη.

Η εξυπηρέτηση από την κοπέλα του μαγαζιού αρκετά ευχάριστη και ευγενική αν και κουρασμένη μετά από 12ωρη βάρδια. Η επιχείρηση είναι δική της ή των γονιών της. Πάντως ενδιαφέρονται ιδιαίτερα για το μαγαζί τους και παρά την τεράστια παραγγελία δεν μας περιόρισε ούτε στο ελάχιστο, είτε στα ποτά είτε στα φαγητά αν και έμειναν κάμποσα. Ρώτησα την κοπέλα γιατί πήρε την ονομασία του το μαγαζί και μου λέει από το τραγούδι του Ρέμου "Είναι στιγμές"... άβυσσος η ψυχή του ιδιοκτήτη! Κατά τα άλλα ένα cd έπαιζε κατά τη διάρκεια της βραδιάς με τα ίδια τραγούδια. Δεν μας πείραξε, απλώς το αναφέρω!

Αρκετές επιλογές από θαλασσινά, ορεκτικά, μόλις 2 από κρεατικά για τους αμετανόητους (πανσέτα και λουκάνικο) και χύμα ούζο, τσίπουρο, κρασί, αναψυκτικά και νερό. Χρεώνονται τα συσκευασμένα ούζα στα 6.5 ευρώ και οι μπύρες στα 2.5.

Επιλέξαμε... Βασικά αν μπορούσαμε θα κατεβάζαμε τον κατάλογο όλο αλλά η παρέα ήταν μόλις 3 άτομα... τα εξής:

- Ψωμί που δεν δοκιμάζω!

- Πατάτες τηγανιτές. Φάνηκαν φρέσκιες και σε καλή ποσότητα αλλά δεν ξετρελάθηκα. Έχω φάει καλύτερες και αν τις παραγγείλετε, καλύτερα να είναι σε λογική ποσότητα. Δοκιμάστε και άλλα ορεκτικά.

- Τυροκαυτερή. Απολαυστική, αρκούντως καυτερή και μου φάνηκε σπιτικότατη. Αν όντως ισχύει τους δίνω συγχαρητήρια για το τιμιότατο εγχείρημα τους.

- Γαύρος μαρινάτος. Σκορδάτος, όχι πολύ γευστικός για τα γούστα μου λόγω αρκετού ξιδιού. Μου φάνηκε όχι και φρεσκότατος, ούτε κρουστός. Να πω την αλήθεια, ακριβώς τη ίδια γεύση δοκίμασα και στην Ψαροκασέλα πριν 2-3 μήνες οπότε ίσως ως εκεί φτάνει το επίπεδο του. Εκτιμώ όμως πως αν ήταν πιάτο που θα πλήρωνα εξτρά θα ήταν πιο περιποιημένο. Υποκειμενικό όμως αυτό.

- Τυροπιτάκια.4 τεμάχια, καυτά και μπορώ να πω νόστιμα με σωστή γέμιση. Απλώς, δεν πας σε μαγαζί με θαλασσινά για... τυροπιτάκια.

- Κολοκυθάκια τηγανιτά. Ελαφροτηγανισμένα, σε μορφή χοντρούτσικων στικς και πολύ γλυκά και ζουμερά. Προτείνονται σίγουρα!

- Τυρί σαγανάκι. Να το φάτε ζεστό. Είναι νόστιμο αλλά αν κρυώσει γίνεται λάστιχο. Αλμυρούτσικο.

- Καβουροσαλάτα. Κατά 99.9% είναι σουρίμι αλλά παρ΄όλα αυτά ήταν γευστικότατη και έγινε μάχη. Άξιζε και δεύτερο πιάτο.

- Χωριάτικη σαλάτα. Πλούσια σε υλικά, αρκετή ποσότητα από όλα τα υλικά όπως πιπεριά, κρεμμύδι, αγγούρι αλλά και φέτα. Δεν δοκίμασα αρκετή αλλά φάνηκε επαρκής.

- Γαύρος τηγανιτός. Φρεσκότατος, σε πολύ καλή ποσότητα και καλοτηγανισμένος. Καλύτερος ακόμα και από μαγαζιά υψηλότερων προσδοκιών.

- Σαρδέλα ψητή. Καλούτσικη, όχι κορυφαίου επιπέδου σαν του Ταξιδεύοντας αλλά επαρκής. Το αλατάκι ξέχασαν και το λεμονάκι.

- Καλαμαράκια τηγανιτά. Αναφέρονται ως κατεψυγμένα. Οι φίλες που τα έφαγαν είπαν πως ήταν μαλακά και ελαφριά. Λογικά είναι στανταράκι.

- Γαριδάκι ψιλό. Νομίζαμε πως είναι τύπου Συμιακού, τελικά όμως ήταν αρκετά μεγαλύτερο. Εμφανίστηκε στο τέλος και φάνηκε πολύ βαρύ και όχι γευστικό. Ίσως έπαιξαν ρόλο οι...

- Τηγανιτές γαρίδες. Αναφέρονται ως κατεψυγμένες,4 στον αριθμό αλλά οι φίλες τις κατάπιαν. Σε επόμενη επίσκεψη θα παραγγείλω μια μερίδα μόνος μου για να κρίνω καλύτερα.

- Πανσέτα. Έτσι για την αλλαγή! Υπερβολή ήταν τελικά, κρίνοντας την όμως ήταν καλοψημένη και καλής ποιότητας σε 2 τεμάχια. Κάποιο κοκκαλάκι βρέθηκε αλλά οκ, σιγά τα ωα. Συνοδευόταν από αρκετές πατάτες τηγανιτές, ίδιες όπως στην αρχή της παραγγελίας μας.

- Χύμα ούζο, μάλλον αξιοπρεπές.
- Κρασί, ευχάριστο και χωρίς να βαράει.
- Αναψυκτικά, τουλάχιστον 3-4 χωρίς να μας περιορίσουν στην παραγγελία μας.

* Κέρασμα χαλβάς σιμιγδαλένιος αν θυμάμαι καλά, πολύ ευχάριστος για την αλλαγή και με έντονη την παρουσία του πορτοκαλιού.

Σύνολο,3 επι 13 ευρώ=39 ευρώ.

Συμπερασματικά λοιπόν και με τέτοια παραγγελία η συνολική αποτίμηση μας βγάζει με αρκετά θετικό πρόσημο. Για Τρίτη βράδυ υπήρξε σχετική πελατεία, οι μερίδες ήταν πλούσιες και απεριόριστες σε σημείο που προσωπικα αισθάνθηκα αρκετά άσχημα που περίσσεψε φαγητό ικανό να ταϊσει άλλο ένα άτομο και επιβαρύνθηκε η επιχείρηση. Αν ήμουν λίγο πιο λάρτζ στη βαθμολογία μου θα μπορούσα να δώσω και 4 στην ποιότητα αναλογιζόμενος το είδος του μαγαζιού.

Θα δώσω λοιπόν συγχαρητήρια πρώτα απ'όλους στην επιχείρηση για την αντιμετώπιση προς τον πελάτη και μπορώ να πω πως θα το προτείνω και σε γνωστούς μου. Δεν μπορώ να μη δώσω τα συγχαρητήρια μου όμως και στις φίλες για την επιλογή. Κάποια στιγμή θα ξανακάνω την επίσκεψη μου πάλι στις Στιγμές με την προσμονή να ξαναφάω το ίδιο καλά!

Τοπική ελλ. κουζίνα - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα
2017

Ο φίλος φάντασμα από τον στρατό που κάνει ανά 2-3 μήνες την εμφάνιση του μου πρότεινε να βγούμε την Πέμπτη 5/1/2017 με την προϋπόθεση να πάμε κάπου κοντά. Η σκέψη ήταν για Μίμη και Άννα αλλά είπαμε να το τερματίσουμε και να βγούμε ακόμα πιο κοντά. Έτσι μέσω e-table πήγαμε στο Ρεβαϊζι όπου 2 μήνες νωρίτερα είχα στείλει την οικογένεια. Για να μην πω ψέμματα, το μαγαζί το γνωρίζουμε κοντά στην δεκαετία μιας και βρίσκεται κοντά μας. Πρόκειται για Κρητικό μαγαζί. Κρητικό είπα;;;

Ξεκινήσαμε με αυτές τις προσδοκίες και φτάσαμε στις 21.45... Σαν χώρος είναι ο ίδιος εδώ και χρόνια, όπως τον θυμόμουν. Ζεστός για τον χειμώνα, με μια μπάρα στα ενδότερα και διάφορα καδράκια για ντεκόρ. Ξύλινα τραπεζοκαθίσματα χωρίς να κουράζουν ιδιαίτερα κατά τη διάρκεια της παραμονής μας. Υπάρχει και όροφος με επιπλέον τραπέζια για τις μέρες αιχμής. Όσο για το πάρκινγκ;Πανεύκολο και με εύκολη πρόσβαση προς το μαγαζί. Είναι ακριβώς πίσω από την εκκλησία του Αγίου Διονυσίου, στο τέρμα των λεωφορείων. Δίπλα στο λιμάνι!

Η εξυπηρέτηση από ένα νεαρό παλικάρι σε πολύ καλά επίπεδα. Ευγενέστατος και κατατοπιστικός, με το χαμόγελο στα χείλη. Πολύ φιλικός. Μόνο κάποιες στιγμές ξεχάστηκε λίγο παραπάνω στο να μαζέψει τα πιάτα αλλά όχι κάτι τρομερό. Ένα κλικ έλειπε για να δώσω το άριστα.

Κρητικό εστιατόριο είπα;Χμμ, όχι και τόσο πια. Θυμόμουν τη στάκα αλλά στον κατάλογο δεν την είδα οπότε ρώτησα το παιδί και μου είπε πως πρόσφατα άλλαξαν το μενού. Δυστυχώς δεν υπήρχε η στάκα ούτε θυμάμαι τα ντολμαδάκια. Υπήρχαν μυζηθρόπιτες, από απάκι μόνο σαν υλικό στο κριθαρώτο θα το βρείτε. Γενικώς το γύρισαν σε μεζεδοπωλείο με κάποιες Κρητικές πινελιές. Σημειώνω εδώ πως δεν θυμάμαι να αναφέρονται πουθενά θαλασσινά.

Η παραγγελία μας ήταν η εξής:

- Ψωμάκι που μας ήρθε μόνο του, στα 2 ευρώ. Ο φίλος το τίμησε ιδιαίτερα και ήταν και σε αρκετή ποσότητα για 2 άτομα.

- Τυροκαυτερή στα 3.5 ευρώ. Μας ήρθε ένας πύργος σε αρκετή ποσότητα και σε πολύ καλή ποιότητα με εμφανέστατα κομμάτια τυριού. Πικάντικη όσο έπρεπε, χωρίς να καίει διαβολεμένα. Καλή επιλογή.

- Μπουγιουρντί στα 5 ευρώ. Φέτα ψητή με φρέσκια τομάτα, πιπεριά και ελαιόλαδο στο αλουμινόχαρτο. Αρκετά βουτυράτη η φέτα, χωρίς να έχει λιώσει και χωρίς να βγάζει κάποιο άρωμα ή κάτι που να τη διακρίνει. Μια φέτα ψητή και τίποτα άλλο. Τα υπόλοιπα υλικά δεν διακρίθηκαν.

- Πατζαροσαλάτα με καρύδια και γλυκόξινο κρεμμύδι στα 6 ευρώ. Σκορδάτο πιάτο με καλής ποιότητας πατζάρια, αρκετά φρέσκα. Τα καρύδια δεν τα πολυκατάλαβα ενώ το κρεμμύδι παραήταν σε χοντρές ροδέλες και όχι πολύ γλυκό. Καλύπτονταν από γιαούρτι. Οκ πιάτο αλλά σε επόμενη επίσκεψη θα δοκίμαζα κάτι άλλο.

- Πανσέτα γεμιστή με μπέϊκον, γραβιέρα Κρήτης, πιπεριά και σάλτσα πορτοκαλιού στα 9 ευρώ. Εύγεστο πιάτο, προετοιμασμένο καλά και με τη σάλτσα σε ισορροπία σε ποσότητα και σε γεύση ώστε να μην είναι πολύ γλυκιά. Το κρέας καλής ποιότητας, τα υπόλοιπα υλικά σε αρμονία μεταξύ τους αν και θα ήθελα να νιώσω το τυρί παραπάνω. Καλή επιλογή.

- Κοτόπουλο γιαουρτλού στα 8 ευρώ. Φιλέτο μπούτι μαγειρεμένο σε σάλτσα τομάτας, πιτούλες και σάλτσα γιαουρτιού. Ωραία παρουσιασμένο με τις πίτες σε σχήμα αστεριού. Αφράτες. Η σάλτσα λίγο νερουλή γι'αυτό που περίμενα ενώ και το κοτόπουλο ήταν ένα κλικ πιο μαγειρεμένο από όσο έπρεπε. Δεν ενθουσιάστηκα αλλά και δεν χαλάστηκα, σε άλλη επίσκεψη όμως θα το έβαζα σε δεύτερη μοίρα.

- Νερό εμφιαλωμένο στο 1.5 ευρώ.
- Ημίγλυκο κρασί 1/2 λίτρο στα 4.5 ευρώ. Πολύ καλό, από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει και χωρίς να βαράει. Σίγουρα θα το ξανάπαιρνα.

* Κέρασμα 3 μπουκιές χαλβά σιμιγδαλένιο. Οι 2 με σουσάμι και η μία με σοκολάτα, πολύ καλός για να αλλάξει η γεύση!

Σύνολο στα 39.5 ευρώ αλλά με την έκπτωση 15% από e-table πέσαμε στα 33.6!

Συμπερασματικά θα πω πως δεν ενθουσιάστηκα από τις γεύσεις καθώς θυμόμουν πιο Κρητικές γεύσεις. Η κουζίνα του δεν θα σας απογοητεύσει, έχει καλής ποιότητας υλικά απλώς δεν ήθελα να δω στον κατάλογο όλα τα κρεατικά, πχ φιλέτο κοτόπουλο, μπιφτέκια αλλά και κεμπάπ. Θέλω κάτι πιο δημιουργικό. Ο χώρος είναι ζεστός και ευνοεί ιδιαίτερα τις παρέες.

Αξίζει μια ευκαιρία να του δώσετε, δεν θα απογοητευτείτε! Υπάρχουν επιλογές σε τηγανιές και ορεκτικά που θα με έκαναν να ξαναπάω να τα δοκιμάσω μαζί με καλής ποιότητας ρακή (που μας προσφέρθηκε και δεν ήταν μπόμπα! ).

Προς το παρόν όμως θα κάνω επισκέψεις αλλού!

Πολίτικη κουζίνα - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
2017

Τελευταίες μέρες του 2016, ενός πολύ κακού έτους που πραγματικά να φύγει και να μην ξανάρθει. Αποφασίζουμε οικογενειακά να βγούμε έξω μιας και έχουμε αρκετές ελπίδες ότι το 2017 θα είναι ένα αρκετά καλύτερο έτος. Αφού τα ταίρια των αδελφών έφυγαν διακοπές για τους τόπους καταγωγής τους, σκεφτόμαστε να ανεβούμε προς τα βόρεια προάστια. Μετά πάλι θα τους ξαναχάσουμε... Εξεταστικές, αγώνες, εργασίες αλλά και προσμονή πως κάτι πολύ καλό θα συμβεί και στα επαγγελματικά μας!

Πέμπτη 29/12/2016 και ώρα 22.00 είμαστε μεταξύ Παλιού Ταχυδρομείου και Κουκουναριού. Και κάπου εκεί σκέφτομαι πως είχα διαβάσει πολύ καλές κριτικές για τον Παπαγεωργίου και τις Πολίτικες Γεύσεις του... εορταστικό και το κλίμα της εποχής... κανονικά τέτοιες μέρες θα έπρεπε να κάναμε διακοπές στην Κωνσταντινούπολη αλλά οι βόμβες πλέον είναι καθημερινό φαινόμενο στην Τουρκία.

Αφού παρκάρουμε στο διπλανό βενζινάδικο της BP πανεύκολα λόγω νύχτας, μπαίνουμε στο μαγαζί και ζητάμε τραπέζι. Έλα όμως που όλα ήταν γεμάτα! Μην περιμένετε πολλά, γύρω στα 15 στο σύνολο. Μας ζητήθηκε λίγη υπομονή και όντως μετά από 5-10 λεπτά καθίσαμε σε ένα πολύ άνετο τραπέζι! Ο χώρος όμορφος για αυτό που είναι. Πέτρινος, σχετικά ζεστός(αν και εγώ πάντα κάθομαι με το κοντομάνικο μπλουζάκι! ) και χωρίς μυρωδιές. Μου θυμίζει κάτι από... Μάταλα όπου έχουμε καταγωγή! Οι πολύ κοντινοί μου φίλοι καταλαβαίνουν... Η διακόσμηση δεν έχει κάτι ιδιαίτερο, είναι μια χαρά γιατί αν διάβασα καλά παλιά ήταν χώρος που πωλείτο κρασί. Μικρό αρνητικό για μένα οι τουαλέτες που το σαπούνι θα έπρεπε να είναι σε μορφή κρεμοσάπουνου.

Η εξυπηρέτηση από 2 κυρίους που έτρεχαν όλο το μαγαζί ήταν αρκετά ευγενική και προσπάθησαν να μας κρατήσουν στο μαγαζί τους ενημερώνοντας μας για κάποια μικρή καθυστέρηση λόγω πληρότητας του καταστήματος. Αυτό που δεν μου άρεσε ήταν πως δεν μας προσφέρθηκε νερό βρύσης, ούτε ερωτηθήκαμε για εμφιαλωμένο ώσπου κάποια στιγμή αναγκαστήκαμε να ζητήσουμε μόνοι μας. Κατά τα άλλα δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα, οι επεξηγήσεις τους για τα πιάτα ήταν μια χαρά ενώ για κάποιες καθυστερήσεις ΚΑΙ στα πιάτα, πάλι είχαμε ενημερωθεί.

Ο κατάλογος με αρκετές επιλογές, αρκετές Πολίτικες αλλά με μια μικρή υποσημείωση από τη δική μου πλευρά. Δεν βρήκα κάτι εντυπωσιακό στον κατάλογο πάνω στον οίνο. Αναφερόταν απλώς το κρασί στα 8 ευρώ/λίτρο και στα 10 ευρώ το ημίγλυκο. Εκτός και αν... δεν αντιλήφθηκα κάποιον συμπληρωματικό κατάλογο.

Παραγγείλαμε:

- Στην αρχή έρχεται ζυμωτό ψωμάκι με λάδι. Δεν αναφερόταν στον κατάλογο αν χρεώνεται και πόσο.

- Πράσινη σαλάτα με παστράμι στα 6.5 ευρώ. Τα υπόλοιπα υλικά ήταν ρόκα-λόλα-iceberg-σταφίδες-καρύδια και σάλτσα βαλσάμικου. Όπως είναι λογικό υπερίσχυσαν οι πρασινάδες έναντι των υπολοίπων υλικών. Το βαλσάμικο ήταν ακριβώς όσο έπρεπε σε ποσότητα για να μη γλυκίζει. Το παστράμι θα ήταν προτιμότερο να ήταν κομματάκια και όχι απλωμένο σε 1-2 φέτες πάνω από τα υπόλοιπα υλικά.

- Γιουφκάς με τυρί και ούζο στα 5 ευρώ. Ήρθαν 5 μπουκίτσες με τραγανή και γευστικότατη ζύμη όπου ακόμα και ο αδερφός σεφ τη ζήλεψε. Καυτά, νόστιμα αλλά χωρίς να "ακούγεται" το ούζο. Σερβίρονται σε μικρό σαγανάκι πάνω σε λαδόκολα. Αξίζουν!

- Γαίς στα 4 ευρώ. Πρόκειται για μαλακό τυρί Πόντου με δυόσμο ή πιπερίτσα καυτερή (όντως). Ωραίο μεζεδάκι για να σου ανοίξει την όρεξη.3-4 μπουκίτσες για κάθε άτομο είναι μια χαρά.

- Μεζεδάκι που δεν θυμάμαι την ονομασία, τύπου μαλακού λουκάνικου, συνοδεία από πράσινη και κόκκινη καυτερή πιπεριά. Έλιωνε στο στόμα αλλά ήταν πολύ λίγο. Στα 4 ευρώ.

- Καγιανάς με παστουρμά και καβουρμά στα 6 ευρώ. Καυτός, νοστιμότατος όπου ξεχώριζες εύκολα τα υλικά που ήταν πολύ καλής ποιότητας. Προτείνεται και αυτό όπως καταλαβαίνετε!

- Τσουκουρούκ ή κάπως έτσι στα 7 ευρώ. Αρμένικος μεζές με ΦΟΒΕΡΟ μοσχαρίσιο κρέας (αν θυμάμαι σωστά) που έλιωνε στο στόμα και πραγματικά έγινε μάχη για το ποιός θα πρωτοφάει. Σε αυτό έπαιξε ρόλο η φρέσκια τομάτα και το κρεμμύδι, ενώ η βάση ήταν από μαλακή πίτα. Απίστευτα νόστιμο.

- Γιουμουρταλούγια στα 5.5 ευρώ. Μικρό πεϊνιρλί με κρεμμύδι, καβουρμά (αν θυμάμαι σωστά, σας ζάλισα! ) και ένα βουτυροειδές πράγμα. Ίσως το χειρότερο πιάτο μιας και ήταν αρκετά βαρύ από τη ζύμη κιόλας, το είδος κρέατος δεν βοηθούσε και το λάδι ξεχείλιζε. Σε επόμενη επίσκεψη μου θα το απέφευγα.

- Ισλί κιοφτέ στα 8 ευρώ. Υπερτιμημένο πρώτα από όλα για την τιμή του. Κατά τα άλλα μου φάνηκε πολύ ζυμαρένιο, χωρίς να μπορέσω να ξεχωρίσω το κουκουνάρι και τον κιμά. Ήρθε με μια νόστιμη κόκκινη σαλτσούλα που μου θύμιζε έντονα την ελιά σαν συστατικό της. Συνολικά βαρύ και χωρίς ταυτότητα για τα γούστα μου.

- Λεχματζούν στα 8 ευρώ. Εδώ μας ήρθαν 2 μικρά πιατάκια με πολύ νόστιμη ζύμη και ζουμερό κιμά. Από τα καλά που έχω δοκιμάσει αν και λίγο σε ποσότητα. Ίσως όμως αυτά τα 2 πιατάκια αντιστοιχούν σε 1 τεμάχιο (δηλαδή 8 ευρώ συνολικά). Λόγω παρέας και χαβαλεδιάσματος δεν μπορούσα να μάθω τελικά τι συνέβη...

- Χουνκιάρ μπεγιεντί στα 8.5 ευρώ. Πάαααρα πολύ καλό με βελούδινο πουρέ που έλιωνε στο στόμα και κρέας που ήταν γλύκισμα. Η παρουσία της κανέλας ήταν έντονη ενώ στα υλικά ο αδερφός σεφ διέκρινε και βανίλια. Ναυαρχίδα του καταστήματος και σε πολύ ανταγωνιστική τιμή. Ποσότητα πολύ καλή.

- Κρασί ημίγλυκο στα 10 ευρώ το λίτρο. Άρεσε πολύ στην παρέα, εμένα μου φάνηκε απλώς επαρκές μιας και έχω πιεί πιο γευστικά.
- Κόκκινο κρασί στα 8 ευρώ το λίτρο.
- 3 μπουκάλια εμφιαλωμένο νερό που μας χρειάστηκε μιάς και κάποια πιάτα ήταν καυτερούτσικα.

Γλυκάαα...

- Εκμέκ. Σαν σιροπιασμένο ψωμί μου φάνηκε, όχι από τα καλύτερα του είδους. Το μόνο που είχε μείνει αφάγωτο και τελικά το τελείωσα εγώ.

- Μουχαλεμπί. Εξαιρετικό και φρεσκότατο. Κρέμα που έλιωνε στο στόμα. Το καλύτερο από όλα.
- Σάμαλι με παγωτό καϊμάκι. Μέτριο, χωρίς να είναι αρκετά σιροπιασμένο και χωρίς να είναι ιδιαίτερα αρωματικό.

Δυστυχώς στον κατάλογο δεν αναγραφόντουσαν ούτε τα γλυκά και φυσικά ούτε οι τιμές.

Σύνολο στη νόμιμη απόδειξη, χωρίς να αναγράφονται τα πιάτα ξεχωριστά... στα 100 ευρώ ακριβώς.

Τελικό συμπέρασμα;

Πρόκειται για μια πολύ καλή προσπάθεια. Οι πρώτες ύλες μου φάνηκαν αρκετά καλής ποιότητας, υπάρχει θέμα στην αναλογία τιμής/ποσότητας αλλά σαν τελική εμπειρία νομίζω πως περάσαμε αρκετά καλά σε έναν άνετο και πολιτισμένο χώρο χωρίς μυρωδιές. Ο κόσμος φαίνεται να το αγκαλιάζει και αυτό που εύχομαι είναι μόνο οι ιδιοκτήτες να λαμβάνουν σοβαρά τις παρατηρήσεις των πελατών για να διορθώνονται συνεχώς. Ο κατάλογος έχει ακόμα κάποιες καλές επιλογές που σίγουρα δεν θα σας κάνουν να βαρεθείτε! Αξίζει επίσκεψης!

Καλή χρονιά να έχουμε και πάνω από όλα ΥΓΕΙΑ!