VAGELIS

Δεν είναι στη λίστα
των έμπιστών σου

Μεζεδοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα
2017

Αν θυμάμαι καλά, στις παλαιότερες κριτικές για τη Μονοκατοικία οι χρήστες δεν έμεναν και πολύ ικανοποιημένοι. Τιμές και ποιότητα φαγητού δεν ήταν και στα φόρτε τους. Αφού θα ανεβαίναμε μεγάλη παρέα προς τα ΒΠ, που άνετα κατεβαίναμε και παίζαμε αγώνα βόλευ, ποιός είναι το ευαγγέλιο για να μου πει που θα πάω;Μόνο για το Δράμι είχε διαφορετική άποψη αλλά γούστα είναι αυτά...

"Δημήτρη καλημέρα, Μπεμπέκα ή Μονοκατοικία;"...

Η απάντηση του δεν σήκωνε αμφισβήτηση... Για διάφορους λόγους Μονοκατοικία. Τσέκαρα και Μπακαλοταβέρνα αλλά δεν έχει καν τηλέφωνο, σκέφτηκα και πιο βόρεια προς Sasi's αλλά καλά να είμαστε, θα πάμε και σε αυτά. Κλείνω και με e-table για μια συμβολική έκπτωση 10%, όχι ότι θα γλιτώναμε πολλά,1-2 ευρώ/άτομο το πολύ.

Φτάνουμε με δόσεις κατά τις 22.00, τώρα πως ακριβώς πήγαμε θα σας γελάσω γιατί ο Άλεξ μένει σε εκείνα τα μέρη και ήξερε να με καθοδηγήσει. Δεν ήταν πάντως κοντά στην πλατεία. Παρκάραμε στο παραδιπλανό mini market και όλα καλά. Στην είσοδο σκέφτηκα να κάνω παράφραση της ονομασίας του μαγαζιού. Μονογατοικία... Αρκετές γάτες περιτριγύριζαν το μαγαζί, σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι σπόντα για τις συνθήκες υγιείνης που επικρατούν στην επιχείρηση. Κάθε άλλο.

Ο χώρος δεν είναι το φόρτε μου για να περιγράψω. Όπως ανέφεραν οι προηγούμενοι χρήστες, πρόκειται για παλιό σπίτι που έχει διαμορφωθεί κατάλληλα ως ένα μοντέρνο μεζεδοπωλείο. Ας ξεκινήσω από τα βασικά. Πεντακάθαρη τουαλέτα και γενικότερα ο χώρος περιποιημένος. Σουπλά στα τραπέζια, απλωμένα ποτήρια για νερό και κρασί. Εμεις καθίσαμε στον καναπέ. Ίσως λιγάκι στριμωχτά λόγω των πολλών ατόμων αλλά όλα καλά! Η παρέα μετράει! Και σημαντικό πως δεν κρυώσαμε ούτε δευτερόλεπτο. Περίεργη εντύπωση μου έκανε ο τοίχος με τα γυμνά τούβλα. Είναι μια άποψη και αυτή. Το τζάκι ενώ ήταν κυριολεκτικά απέναντι μου, δεν το είδα! Ίσως φταίει ο Άλεξ που είναι 2μετρος. Υπάρχουν και διάφορα αντικείμενα για να σπάει η μονοτονία στον χώρο, νομίζω όμως το καλοκαίρι η ατμόσφαιρα θα είναι ακόμα πιο χαλαρωτική.

Η εξυπηρέτηση ευγενέστατη από τα παιδιά, με υπομονή μέχρι να παραγγείλουμε και με φρένο για να μην πάρουμε περισσότερα από όσα χρειάζονται. Γνώστες του μενού, τυπικοί με τις αποδείξεις και ενώ οι υπόλοιπες παρέες είχαν πολύ πολιτισμένο επίπεδο στον χώρο και ήταν αρκετά διακριτικές, εμείς λειτουργήσαμε σαν κάφροι στο γήπεδο κάποιες στιγμές! Τι να κάνουμε, περάσαμε πολύ καλά και αυτό αποτυπώνεται και στη βαθμολογία μου. Μην ξεχάσω πως στο τέλος προσέφεραν και ένα μπουκαλάκι (από αυτά του ούζου) στον φίλο που μπαίνει στρατό αυτές τις μέρες. Για τις δύσκολες ώρες του είπαν...

Είχα τσεκάρει από πριν τον κατάλογο με τις πιθανές επιλογές και πίστευα πως όλοι θα έμεναν ικανοποιημένοι. Η μεγάλη παραγγελία μας ήταν η εξής:

- Ψωμάκια και παξιμαδάκια από χαρούπι με κάποια σως. Τα τίμησε η παρέα.

- Σαλάτα ανάμεικτη με μανούρι, καβουρδισμένο καρύδι και ντρέσινγκ λιαστής τομάτας στα 6.8 ευρώ. Δροσερή, δεν έμεινε καθόλου ούτε αυτή ούτε η άλλη. Πόλυ καλή ποιότητα υλικών, ήρθε ισόπαλη με την άλλη. Σε κάποιους άρεσε περισσότερο η μία, σε κάποιους άλλους η άλλη.

- Σαλάτα εποχής με κοτόπουλο, φυστίκι Αιγίνης, κατίκι Δομοκού, φιλέτο πορτοκάλι και ντρέσινγκ πορτοκαλιού στα 9 ευρώ. Μου άρεσε πολύ το κατίκι που ήταν φρεσκότατο και "αγκάλιαζε" τα υπόλοιπα υλικά. Σημειώνω πως υπήρχε και ραπανάκι σαν υλικό. Δεν μπορώ να αποφασίσω ποια ήταν καλύτερη, σίγουρα όμως τα υλικά ήταν πολύ καλής ποιότητας και φρέσκα. Και μου άρεσαν πολύ τα ξηροκάρπια που "παίζουν".

- Γραβιέρα ψητή με ξηρούς καρπούς και σάλτσα ρακόμελο στα 7 ευρώ. Ένα μεγάλο κομμάτι μέσα σε σαγανάκι. Μιλάμε για γραβιέρα Νάξου και υπέροχη κρούστα, τραγανιστή και παιχνιδιάρικη. Φάτε το ζεστό. Πολύ καλή χειμωνιάτικη επιλογή.

- Αυγά μάτια με τομάτα, παστουρμά και πατατάκι στα 7.5 ευρώ. Πληθωρικό πιάτο με χοντρά κομμάτια παστουρμά ως βάση, πλούσια σε ποσότητα. Το τοματάκι έβγαζε μια ωραία γλύκα και το πατατάκι ήταν στην κορυφή πολύ λεπτοκομμένο και τραγανό, σαν πούδρα. Υπέροχο αποτέλεσμα.

- Πίτα σκεπαστή με 4 τυριά και πιπεριά Φλωρίνης. Έρχεται καυτή και φρέσκια. Μόλις τη δεις σου έρχονται στο μυαλό εικόνες από ορεινό χωριό, να τρως και να πίνεις δίχως αύριο και έξω να χιονίζει. Έγινε μάχη στη μοιρασιά, φοβερό φύλλο. Είμαι σίγουρος πως θα κάψετε τη γλώσσα σας από την απομονησία!

- Πατάτες τηγανιτές με φέτα και ρίγανη στα 5.2 ευρώ επί 2. Τεράστια ποσότητα που και μία να παραγγέλναμε θα μας ήταν αρκετή σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα πιάτα. Φρεσκότατες και πολύ καλή εντύπωση μου έκανε η ποσότητα φέτας αφού δεν τελείωνε ποτέ!

- Συκωτάκι μοσχαρίσιο με σάλτσα από τεντούρα Πατρών στα 7.2 ευρώ. Μπόλικη ποσότητα με ωραία σαλτσούλα χωρίς να καλύπτει την ποιότητα του κρέατος που... όσα κομμάτια δοκίμασα ήταν ζουμερά και χωρίς ίνες.

- Απάκι με μέλι και σουσάμι στα 6.2 ευρώ επί 2. Φιλόδοξη συνταγή που υπερκαλυπτόταν από το μέλι και σε δεύτερο βαθμό το σουσάμι. Δεν με χάλασε το κόνσεπτ αλλά... το απάκι ήρθε ένα κλικ πιο μαγειρεμένο για τα γούστα μου. Στην κορυφή υπήρχε φρέσκο κρεμμύδι.

- Κόκκορα τηγανιτό με τον τρόπο του Kentucky στα 9 ευρώ. 5 τραγανά και ζουμερά τεμάχια οπτικά όπως παίρνεις το κοτόπουλο από τα KFC. Ωραιότατη κρούστα, ζουμερό κρέας. Το τσάτνευ γλυκοξινούτσικο, κυδώνι αν θυμάμαι καλά. Δικής τους παραγωγής σίγουρα!

- Το φαί του παππού μας Διομήδη. Μακαρόνια με σάλτσα τομάτας και αυγά στα 9 ευρώ. Σπάστε του κρόκους, μόνο αυτό λέω. Τόσο απλές συνταγές που είναι τόσο νόστιμες και εμείς κολλάμε στις καρμπονάρες με μπόλικη κρέμα γάλακτος. Μου θύμισε σαν σκέψη ένα πιάτο στο Μάνη-Μάνη που το έφτιαξα και στο σπίτι μου με καλά αποτελέσματα. Να μια καλή ιδέα να δοκιμάσω και αυτό!

- Πανσέτα μελωμένη, τελειωμένη στη σχάρα, με πατάτες τηγανιτές στα 9 ευρώ. Μπόλικες πατάτες,4 τεμάχια κρέας. Στους φίλους άρεσε πολύ σε γενικές γραμμές, κάποια κοπέλα της παρέας βρήκε αρκετό λιπάκι αλλά γενικότερα και το ψήσιμο και ή ποιότητα διατήρησαν τα καλά επίπεδα του μαγαζιού.

- Πήραμε 5-6-7 μπύρες Βεργίνα προς 3 ευρώ.
- Κρασί δικό τους 1 ή 1 1/2 λίτρο προς 4.5 ευρώ αν θυμάμαι τα 500 μλ. Άρεσε.

- Για γλυκά πήραμε και τα 3 που μας πρότειναν.

- Μπράουνι με παγωτό μερέντα(?) ή κάτι τέτοιο. Το μπράουνι φάνηκε μπαγιάτικο αλλά δεν ήταν. Ήταν πολύ τραγανιστό, εμένα μου άρεσε ως γεύση αλλά για να το έτρωγα μόνος μου μάλλον θα ήταν υπερβολή.

- Μιλφέιγ με σορμπε μανταρίνι (αν θυμάμαι σωστά καθώς δεν αναγράφονται τα γλυκά στον κατάλογο). Πολύ ωραία κρέμα με έντονη βανίλια για τα γούστα μου.

- Μους γιαουρτιού ή κάτι τέτοιο με μαρμελάδα βατόμουρο. Συγχωρείστε με για τις περιγραφές! Αρκετά ξινό, το μόνο που έμεινε στο πιάτο αν και η ποσότητα ήταν αρκετή!

Σύνολο στα 125 ευρώ, με την εκπτωσούλα στα 112.5...

Με το που κάνουμε τους υπολογισμούς και μας βγαίνουν 14 ευρώ το άτομο, κοιταζόμαστε καλά-καλά. Μας ήρθε πιο οικονομικά και από το να τρώγαμε σε σουβλατζίδικο. ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ! Εκτός αυτού, μιλάμε για ένα πληρέστατο δείπνο, σε πολιτισμένο περιβάλλον όπου δεν έλειψε ούτε το πιώμα. Βάλτε και την παρέα στην εξίσωση και τις μεταγραφικές συζητήσεις στο τραπέζι και το γλυκό δένει.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως προτείνω με χίλια τη Μονοκατοικία. Ανταγωνιστικές τιμές αλλά κυρίως πολύ καλή ποιότητα υλικών και νόστιμα πιάτα. Ίσως άργησαν να βρουν τη συνταγή αλλά νομίζω πως το ψάχνουν αρκετά στα πιάτα τους και το τρένο έχει αρχίσει να μπαίνει στις ράγες. Μακάρι να αποκτήσει φανατικό κοινό σαν της Φυσαρμόνικας.

Οι φίλοι ήδη άρχισαν να το προτείνουν σε γονείς και γνωστούς. Με τη σειρά μου και εγώ προτείνω το ίδιο σε εσάς. Δεν έχει αναδειχθεί όπως πρέπει!

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Νίκαια, Αθήνα
2017

Τρίτη βράδυ (3/1/2017) γύρω στις 21.00 και να πω την αλήθεια βαριόμουν μετά το διάβασμα για την προσεχή εξεταστική να βγω έξω αλλά βαριόμουν να καθίσω και μέσα. Η καλύτερη επιλογή στην τηλεόραση ήταν ένας αγώνας για το Copa del Rey μεταξύ Λας Πάλμας-Ατλέτικο Μαδρίτης.2 φίλες χαντμπολίστριες θα πήγαιναν να φάνε κάπου χαλαρά και οικονομικά, η απόσταση ήταν κοντά και έτσι πήρα την απόφαση να τις ακολουθήσω.

Στιγμές λοιπόν λεγόταν το μαγαζί που ακολουθεί το ρεύμα της εποχής. Θαλασσινά (και εσχάτως κρεατικά) στα 13 ευρώ με το ποτό. Κάποια πιάτα χρεώνονται εξτρά αλλά με τόσες επιλογές νομίζω ο πελάτης δεν χρειάζεται αυτή την επιλογή. Και η επόμενη σκέψη είναι η κλασική. Πόση κατάψυξη θα έχει πέσει;Ο προμηθευτής θα είναι τουλάχιστον τίμιος;

Το μαγαζί βρίσκεται σε κάτι στενά μεταξύ Πειραιά και Παλιάς Κοκκινιάς. Θα πάρετε τη Θηβών με πορεία προς Αιγάλεω και μετά τις σιδηροδρομικές γραμμές μετά τη Λεύκα στον Πειραιά, στο επόμενο φανάρι θα κάνετε διαγώνια αριστερά. Όλο ευθεία και μετά από 300-400 μέτρα θα δείτε το επόμενο φανάρι και μια μεγάλη εκκλησία. Εκεί θα κάνετε αριστερά και μόλις στα 50 μέτρα θα δείτε το μαγαζί. Τοπικό, καρατοπικό θα έλεγα και τις βραδυνές ώρες δεν θα δυσκολευθείτε να παρκάρετε μιάς και δεν πρόκειται για πολυσύχναστη περιοχή.

Σαν χώρο μην περιμένετε καμία πολυτέλεια, είναι από τις κλασικές ψαροταβέρνες, χωρίς κάποια ιδιαίτερη διακόσμηση. Περιβάλλον νορμάλ, θα πρέπει να κοιτάξουν λίγο τη θέρμανση γιατί κάποιες στιγμές κρυώναμε αν και στο τέλος της βραδιάς μάλλον φρόντισαν να αποκαταστήσουν την τάξη.

Η εξυπηρέτηση από την κοπέλα του μαγαζιού αρκετά ευχάριστη και ευγενική αν και κουρασμένη μετά από 12ωρη βάρδια. Η επιχείρηση είναι δική της ή των γονιών της. Πάντως ενδιαφέρονται ιδιαίτερα για το μαγαζί τους και παρά την τεράστια παραγγελία δεν μας περιόρισε ούτε στο ελάχιστο, είτε στα ποτά είτε στα φαγητά αν και έμειναν κάμποσα. Ρώτησα την κοπέλα γιατί πήρε την ονομασία του το μαγαζί και μου λέει από το τραγούδι του Ρέμου "Είναι στιγμές"... άβυσσος η ψυχή του ιδιοκτήτη! Κατά τα άλλα ένα cd έπαιζε κατά τη διάρκεια της βραδιάς με τα ίδια τραγούδια. Δεν μας πείραξε, απλώς το αναφέρω!

Αρκετές επιλογές από θαλασσινά, ορεκτικά, μόλις 2 από κρεατικά για τους αμετανόητους (πανσέτα και λουκάνικο) και χύμα ούζο, τσίπουρο, κρασί, αναψυκτικά και νερό. Χρεώνονται τα συσκευασμένα ούζα στα 6.5 ευρώ και οι μπύρες στα 2.5.

Επιλέξαμε... Βασικά αν μπορούσαμε θα κατεβάζαμε τον κατάλογο όλο αλλά η παρέα ήταν μόλις 3 άτομα... τα εξής:

- Ψωμί που δεν δοκιμάζω!

- Πατάτες τηγανιτές. Φάνηκαν φρέσκιες και σε καλή ποσότητα αλλά δεν ξετρελάθηκα. Έχω φάει καλύτερες και αν τις παραγγείλετε, καλύτερα να είναι σε λογική ποσότητα. Δοκιμάστε και άλλα ορεκτικά.

- Τυροκαυτερή. Απολαυστική, αρκούντως καυτερή και μου φάνηκε σπιτικότατη. Αν όντως ισχύει τους δίνω συγχαρητήρια για το τιμιότατο εγχείρημα τους.

- Γαύρος μαρινάτος. Σκορδάτος, όχι πολύ γευστικός για τα γούστα μου λόγω αρκετού ξιδιού. Μου φάνηκε όχι και φρεσκότατος, ούτε κρουστός. Να πω την αλήθεια, ακριβώς τη ίδια γεύση δοκίμασα και στην Ψαροκασέλα πριν 2-3 μήνες οπότε ίσως ως εκεί φτάνει το επίπεδο του. Εκτιμώ όμως πως αν ήταν πιάτο που θα πλήρωνα εξτρά θα ήταν πιο περιποιημένο. Υποκειμενικό όμως αυτό.

- Τυροπιτάκια.4 τεμάχια, καυτά και μπορώ να πω νόστιμα με σωστή γέμιση. Απλώς, δεν πας σε μαγαζί με θαλασσινά για... τυροπιτάκια.

- Κολοκυθάκια τηγανιτά. Ελαφροτηγανισμένα, σε μορφή χοντρούτσικων στικς και πολύ γλυκά και ζουμερά. Προτείνονται σίγουρα!

- Τυρί σαγανάκι. Να το φάτε ζεστό. Είναι νόστιμο αλλά αν κρυώσει γίνεται λάστιχο. Αλμυρούτσικο.

- Καβουροσαλάτα. Κατά 99.9% είναι σουρίμι αλλά παρ΄όλα αυτά ήταν γευστικότατη και έγινε μάχη. Άξιζε και δεύτερο πιάτο.

- Χωριάτικη σαλάτα. Πλούσια σε υλικά, αρκετή ποσότητα από όλα τα υλικά όπως πιπεριά, κρεμμύδι, αγγούρι αλλά και φέτα. Δεν δοκίμασα αρκετή αλλά φάνηκε επαρκής.

- Γαύρος τηγανιτός. Φρεσκότατος, σε πολύ καλή ποσότητα και καλοτηγανισμένος. Καλύτερος ακόμα και από μαγαζιά υψηλότερων προσδοκιών.

- Σαρδέλα ψητή. Καλούτσικη, όχι κορυφαίου επιπέδου σαν του Ταξιδεύοντας αλλά επαρκής. Το αλατάκι ξέχασαν και το λεμονάκι.

- Καλαμαράκια τηγανιτά. Αναφέρονται ως κατεψυγμένα. Οι φίλες που τα έφαγαν είπαν πως ήταν μαλακά και ελαφριά. Λογικά είναι στανταράκι.

- Γαριδάκι ψιλό. Νομίζαμε πως είναι τύπου Συμιακού, τελικά όμως ήταν αρκετά μεγαλύτερο. Εμφανίστηκε στο τέλος και φάνηκε πολύ βαρύ και όχι γευστικό. Ίσως έπαιξαν ρόλο οι...

- Τηγανιτές γαρίδες. Αναφέρονται ως κατεψυγμένες,4 στον αριθμό αλλά οι φίλες τις κατάπιαν. Σε επόμενη επίσκεψη θα παραγγείλω μια μερίδα μόνος μου για να κρίνω καλύτερα.

- Πανσέτα. Έτσι για την αλλαγή! Υπερβολή ήταν τελικά, κρίνοντας την όμως ήταν καλοψημένη και καλής ποιότητας σε 2 τεμάχια. Κάποιο κοκκαλάκι βρέθηκε αλλά οκ, σιγά τα ωα. Συνοδευόταν από αρκετές πατάτες τηγανιτές, ίδιες όπως στην αρχή της παραγγελίας μας.

- Χύμα ούζο, μάλλον αξιοπρεπές.
- Κρασί, ευχάριστο και χωρίς να βαράει.
- Αναψυκτικά, τουλάχιστον 3-4 χωρίς να μας περιορίσουν στην παραγγελία μας.

* Κέρασμα χαλβάς σιμιγδαλένιος αν θυμάμαι καλά, πολύ ευχάριστος για την αλλαγή και με έντονη την παρουσία του πορτοκαλιού.

Σύνολο,3 επι 13 ευρώ=39 ευρώ.

Συμπερασματικά λοιπόν και με τέτοια παραγγελία η συνολική αποτίμηση μας βγάζει με αρκετά θετικό πρόσημο. Για Τρίτη βράδυ υπήρξε σχετική πελατεία, οι μερίδες ήταν πλούσιες και απεριόριστες σε σημείο που προσωπικα αισθάνθηκα αρκετά άσχημα που περίσσεψε φαγητό ικανό να ταϊσει άλλο ένα άτομο και επιβαρύνθηκε η επιχείρηση. Αν ήμουν λίγο πιο λάρτζ στη βαθμολογία μου θα μπορούσα να δώσω και 4 στην ποιότητα αναλογιζόμενος το είδος του μαγαζιού.

Θα δώσω λοιπόν συγχαρητήρια πρώτα απ'όλους στην επιχείρηση για την αντιμετώπιση προς τον πελάτη και μπορώ να πω πως θα το προτείνω και σε γνωστούς μου. Δεν μπορώ να μη δώσω τα συγχαρητήρια μου όμως και στις φίλες για την επιλογή. Κάποια στιγμή θα ξανακάνω την επίσκεψη μου πάλι στις Στιγμές με την προσμονή να ξαναφάω το ίδιο καλά!

Τοπική ελλ. κουζίνα - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα
2017

Ο φίλος φάντασμα από τον στρατό που κάνει ανά 2-3 μήνες την εμφάνιση του μου πρότεινε να βγούμε την Πέμπτη 5/1/2017 με την προϋπόθεση να πάμε κάπου κοντά. Η σκέψη ήταν για Μίμη και Άννα αλλά είπαμε να το τερματίσουμε και να βγούμε ακόμα πιο κοντά. Έτσι μέσω e-table πήγαμε στο Ρεβαϊζι όπου 2 μήνες νωρίτερα είχα στείλει την οικογένεια. Για να μην πω ψέμματα, το μαγαζί το γνωρίζουμε κοντά στην δεκαετία μιας και βρίσκεται κοντά μας. Πρόκειται για Κρητικό μαγαζί. Κρητικό είπα;;;

Ξεκινήσαμε με αυτές τις προσδοκίες και φτάσαμε στις 21.45... Σαν χώρος είναι ο ίδιος εδώ και χρόνια, όπως τον θυμόμουν. Ζεστός για τον χειμώνα, με μια μπάρα στα ενδότερα και διάφορα καδράκια για ντεκόρ. Ξύλινα τραπεζοκαθίσματα χωρίς να κουράζουν ιδιαίτερα κατά τη διάρκεια της παραμονής μας. Υπάρχει και όροφος με επιπλέον τραπέζια για τις μέρες αιχμής. Όσο για το πάρκινγκ;Πανεύκολο και με εύκολη πρόσβαση προς το μαγαζί. Είναι ακριβώς πίσω από την εκκλησία του Αγίου Διονυσίου, στο τέρμα των λεωφορείων. Δίπλα στο λιμάνι!

Η εξυπηρέτηση από ένα νεαρό παλικάρι σε πολύ καλά επίπεδα. Ευγενέστατος και κατατοπιστικός, με το χαμόγελο στα χείλη. Πολύ φιλικός. Μόνο κάποιες στιγμές ξεχάστηκε λίγο παραπάνω στο να μαζέψει τα πιάτα αλλά όχι κάτι τρομερό. Ένα κλικ έλειπε για να δώσω το άριστα.

Κρητικό εστιατόριο είπα;Χμμ, όχι και τόσο πια. Θυμόμουν τη στάκα αλλά στον κατάλογο δεν την είδα οπότε ρώτησα το παιδί και μου είπε πως πρόσφατα άλλαξαν το μενού. Δυστυχώς δεν υπήρχε η στάκα ούτε θυμάμαι τα ντολμαδάκια. Υπήρχαν μυζηθρόπιτες, από απάκι μόνο σαν υλικό στο κριθαρώτο θα το βρείτε. Γενικώς το γύρισαν σε μεζεδοπωλείο με κάποιες Κρητικές πινελιές. Σημειώνω εδώ πως δεν θυμάμαι να αναφέρονται πουθενά θαλασσινά.

Η παραγγελία μας ήταν η εξής:

- Ψωμάκι που μας ήρθε μόνο του, στα 2 ευρώ. Ο φίλος το τίμησε ιδιαίτερα και ήταν και σε αρκετή ποσότητα για 2 άτομα.

- Τυροκαυτερή στα 3.5 ευρώ. Μας ήρθε ένας πύργος σε αρκετή ποσότητα και σε πολύ καλή ποιότητα με εμφανέστατα κομμάτια τυριού. Πικάντικη όσο έπρεπε, χωρίς να καίει διαβολεμένα. Καλή επιλογή.

- Μπουγιουρντί στα 5 ευρώ. Φέτα ψητή με φρέσκια τομάτα, πιπεριά και ελαιόλαδο στο αλουμινόχαρτο. Αρκετά βουτυράτη η φέτα, χωρίς να έχει λιώσει και χωρίς να βγάζει κάποιο άρωμα ή κάτι που να τη διακρίνει. Μια φέτα ψητή και τίποτα άλλο. Τα υπόλοιπα υλικά δεν διακρίθηκαν.

- Πατζαροσαλάτα με καρύδια και γλυκόξινο κρεμμύδι στα 6 ευρώ. Σκορδάτο πιάτο με καλής ποιότητας πατζάρια, αρκετά φρέσκα. Τα καρύδια δεν τα πολυκατάλαβα ενώ το κρεμμύδι παραήταν σε χοντρές ροδέλες και όχι πολύ γλυκό. Καλύπτονταν από γιαούρτι. Οκ πιάτο αλλά σε επόμενη επίσκεψη θα δοκίμαζα κάτι άλλο.

- Πανσέτα γεμιστή με μπέϊκον, γραβιέρα Κρήτης, πιπεριά και σάλτσα πορτοκαλιού στα 9 ευρώ. Εύγεστο πιάτο, προετοιμασμένο καλά και με τη σάλτσα σε ισορροπία σε ποσότητα και σε γεύση ώστε να μην είναι πολύ γλυκιά. Το κρέας καλής ποιότητας, τα υπόλοιπα υλικά σε αρμονία μεταξύ τους αν και θα ήθελα να νιώσω το τυρί παραπάνω. Καλή επιλογή.

- Κοτόπουλο γιαουρτλού στα 8 ευρώ. Φιλέτο μπούτι μαγειρεμένο σε σάλτσα τομάτας, πιτούλες και σάλτσα γιαουρτιού. Ωραία παρουσιασμένο με τις πίτες σε σχήμα αστεριού. Αφράτες. Η σάλτσα λίγο νερουλή γι'αυτό που περίμενα ενώ και το κοτόπουλο ήταν ένα κλικ πιο μαγειρεμένο από όσο έπρεπε. Δεν ενθουσιάστηκα αλλά και δεν χαλάστηκα, σε άλλη επίσκεψη όμως θα το έβαζα σε δεύτερη μοίρα.

- Νερό εμφιαλωμένο στο 1.5 ευρώ.
- Ημίγλυκο κρασί 1/2 λίτρο στα 4.5 ευρώ. Πολύ καλό, από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει και χωρίς να βαράει. Σίγουρα θα το ξανάπαιρνα.

* Κέρασμα 3 μπουκιές χαλβά σιμιγδαλένιο. Οι 2 με σουσάμι και η μία με σοκολάτα, πολύ καλός για να αλλάξει η γεύση!

Σύνολο στα 39.5 ευρώ αλλά με την έκπτωση 15% από e-table πέσαμε στα 33.6!

Συμπερασματικά θα πω πως δεν ενθουσιάστηκα από τις γεύσεις καθώς θυμόμουν πιο Κρητικές γεύσεις. Η κουζίνα του δεν θα σας απογοητεύσει, έχει καλής ποιότητας υλικά απλώς δεν ήθελα να δω στον κατάλογο όλα τα κρεατικά, πχ φιλέτο κοτόπουλο, μπιφτέκια αλλά και κεμπάπ. Θέλω κάτι πιο δημιουργικό. Ο χώρος είναι ζεστός και ευνοεί ιδιαίτερα τις παρέες.

Αξίζει μια ευκαιρία να του δώσετε, δεν θα απογοητευτείτε! Υπάρχουν επιλογές σε τηγανιές και ορεκτικά που θα με έκαναν να ξαναπάω να τα δοκιμάσω μαζί με καλής ποιότητας ρακή (που μας προσφέρθηκε και δεν ήταν μπόμπα! ).

Προς το παρόν όμως θα κάνω επισκέψεις αλλού!

Πολίτικη κουζίνα - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
2017

Τελευταίες μέρες του 2016, ενός πολύ κακού έτους που πραγματικά να φύγει και να μην ξανάρθει. Αποφασίζουμε οικογενειακά να βγούμε έξω μιας και έχουμε αρκετές ελπίδες ότι το 2017 θα είναι ένα αρκετά καλύτερο έτος. Αφού τα ταίρια των αδελφών έφυγαν διακοπές για τους τόπους καταγωγής τους, σκεφτόμαστε να ανεβούμε προς τα βόρεια προάστια. Μετά πάλι θα τους ξαναχάσουμε... Εξεταστικές, αγώνες, εργασίες αλλά και προσμονή πως κάτι πολύ καλό θα συμβεί και στα επαγγελματικά μας!

Πέμπτη 29/12/2016 και ώρα 22.00 είμαστε μεταξύ Παλιού Ταχυδρομείου και Κουκουναριού. Και κάπου εκεί σκέφτομαι πως είχα διαβάσει πολύ καλές κριτικές για τον Παπαγεωργίου και τις Πολίτικες Γεύσεις του... εορταστικό και το κλίμα της εποχής... κανονικά τέτοιες μέρες θα έπρεπε να κάναμε διακοπές στην Κωνσταντινούπολη αλλά οι βόμβες πλέον είναι καθημερινό φαινόμενο στην Τουρκία.

Αφού παρκάρουμε στο διπλανό βενζινάδικο της BP πανεύκολα λόγω νύχτας, μπαίνουμε στο μαγαζί και ζητάμε τραπέζι. Έλα όμως που όλα ήταν γεμάτα! Μην περιμένετε πολλά, γύρω στα 15 στο σύνολο. Μας ζητήθηκε λίγη υπομονή και όντως μετά από 5-10 λεπτά καθίσαμε σε ένα πολύ άνετο τραπέζι! Ο χώρος όμορφος για αυτό που είναι. Πέτρινος, σχετικά ζεστός(αν και εγώ πάντα κάθομαι με το κοντομάνικο μπλουζάκι! ) και χωρίς μυρωδιές. Μου θυμίζει κάτι από... Μάταλα όπου έχουμε καταγωγή! Οι πολύ κοντινοί μου φίλοι καταλαβαίνουν... Η διακόσμηση δεν έχει κάτι ιδιαίτερο, είναι μια χαρά γιατί αν διάβασα καλά παλιά ήταν χώρος που πωλείτο κρασί. Μικρό αρνητικό για μένα οι τουαλέτες που το σαπούνι θα έπρεπε να είναι σε μορφή κρεμοσάπουνου.

Η εξυπηρέτηση από 2 κυρίους που έτρεχαν όλο το μαγαζί ήταν αρκετά ευγενική και προσπάθησαν να μας κρατήσουν στο μαγαζί τους ενημερώνοντας μας για κάποια μικρή καθυστέρηση λόγω πληρότητας του καταστήματος. Αυτό που δεν μου άρεσε ήταν πως δεν μας προσφέρθηκε νερό βρύσης, ούτε ερωτηθήκαμε για εμφιαλωμένο ώσπου κάποια στιγμή αναγκαστήκαμε να ζητήσουμε μόνοι μας. Κατά τα άλλα δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα, οι επεξηγήσεις τους για τα πιάτα ήταν μια χαρά ενώ για κάποιες καθυστερήσεις ΚΑΙ στα πιάτα, πάλι είχαμε ενημερωθεί.

Ο κατάλογος με αρκετές επιλογές, αρκετές Πολίτικες αλλά με μια μικρή υποσημείωση από τη δική μου πλευρά. Δεν βρήκα κάτι εντυπωσιακό στον κατάλογο πάνω στον οίνο. Αναφερόταν απλώς το κρασί στα 8 ευρώ/λίτρο και στα 10 ευρώ το ημίγλυκο. Εκτός και αν... δεν αντιλήφθηκα κάποιον συμπληρωματικό κατάλογο.

Παραγγείλαμε:

- Στην αρχή έρχεται ζυμωτό ψωμάκι με λάδι. Δεν αναφερόταν στον κατάλογο αν χρεώνεται και πόσο.

- Πράσινη σαλάτα με παστράμι στα 6.5 ευρώ. Τα υπόλοιπα υλικά ήταν ρόκα-λόλα-iceberg-σταφίδες-καρύδια και σάλτσα βαλσάμικου. Όπως είναι λογικό υπερίσχυσαν οι πρασινάδες έναντι των υπολοίπων υλικών. Το βαλσάμικο ήταν ακριβώς όσο έπρεπε σε ποσότητα για να μη γλυκίζει. Το παστράμι θα ήταν προτιμότερο να ήταν κομματάκια και όχι απλωμένο σε 1-2 φέτες πάνω από τα υπόλοιπα υλικά.

- Γιουφκάς με τυρί και ούζο στα 5 ευρώ. Ήρθαν 5 μπουκίτσες με τραγανή και γευστικότατη ζύμη όπου ακόμα και ο αδερφός σεφ τη ζήλεψε. Καυτά, νόστιμα αλλά χωρίς να "ακούγεται" το ούζο. Σερβίρονται σε μικρό σαγανάκι πάνω σε λαδόκολα. Αξίζουν!

- Γαίς στα 4 ευρώ. Πρόκειται για μαλακό τυρί Πόντου με δυόσμο ή πιπερίτσα καυτερή (όντως). Ωραίο μεζεδάκι για να σου ανοίξει την όρεξη.3-4 μπουκίτσες για κάθε άτομο είναι μια χαρά.

- Μεζεδάκι που δεν θυμάμαι την ονομασία, τύπου μαλακού λουκάνικου, συνοδεία από πράσινη και κόκκινη καυτερή πιπεριά. Έλιωνε στο στόμα αλλά ήταν πολύ λίγο. Στα 4 ευρώ.

- Καγιανάς με παστουρμά και καβουρμά στα 6 ευρώ. Καυτός, νοστιμότατος όπου ξεχώριζες εύκολα τα υλικά που ήταν πολύ καλής ποιότητας. Προτείνεται και αυτό όπως καταλαβαίνετε!

- Τσουκουρούκ ή κάπως έτσι στα 7 ευρώ. Αρμένικος μεζές με ΦΟΒΕΡΟ μοσχαρίσιο κρέας (αν θυμάμαι σωστά) που έλιωνε στο στόμα και πραγματικά έγινε μάχη για το ποιός θα πρωτοφάει. Σε αυτό έπαιξε ρόλο η φρέσκια τομάτα και το κρεμμύδι, ενώ η βάση ήταν από μαλακή πίτα. Απίστευτα νόστιμο.

- Γιουμουρταλούγια στα 5.5 ευρώ. Μικρό πεϊνιρλί με κρεμμύδι, καβουρμά (αν θυμάμαι σωστά, σας ζάλισα! ) και ένα βουτυροειδές πράγμα. Ίσως το χειρότερο πιάτο μιας και ήταν αρκετά βαρύ από τη ζύμη κιόλας, το είδος κρέατος δεν βοηθούσε και το λάδι ξεχείλιζε. Σε επόμενη επίσκεψη μου θα το απέφευγα.

- Ισλί κιοφτέ στα 8 ευρώ. Υπερτιμημένο πρώτα από όλα για την τιμή του. Κατά τα άλλα μου φάνηκε πολύ ζυμαρένιο, χωρίς να μπορέσω να ξεχωρίσω το κουκουνάρι και τον κιμά. Ήρθε με μια νόστιμη κόκκινη σαλτσούλα που μου θύμιζε έντονα την ελιά σαν συστατικό της. Συνολικά βαρύ και χωρίς ταυτότητα για τα γούστα μου.

- Λεχματζούν στα 8 ευρώ. Εδώ μας ήρθαν 2 μικρά πιατάκια με πολύ νόστιμη ζύμη και ζουμερό κιμά. Από τα καλά που έχω δοκιμάσει αν και λίγο σε ποσότητα. Ίσως όμως αυτά τα 2 πιατάκια αντιστοιχούν σε 1 τεμάχιο (δηλαδή 8 ευρώ συνολικά). Λόγω παρέας και χαβαλεδιάσματος δεν μπορούσα να μάθω τελικά τι συνέβη...

- Χουνκιάρ μπεγιεντί στα 8.5 ευρώ. Πάαααρα πολύ καλό με βελούδινο πουρέ που έλιωνε στο στόμα και κρέας που ήταν γλύκισμα. Η παρουσία της κανέλας ήταν έντονη ενώ στα υλικά ο αδερφός σεφ διέκρινε και βανίλια. Ναυαρχίδα του καταστήματος και σε πολύ ανταγωνιστική τιμή. Ποσότητα πολύ καλή.

- Κρασί ημίγλυκο στα 10 ευρώ το λίτρο. Άρεσε πολύ στην παρέα, εμένα μου φάνηκε απλώς επαρκές μιας και έχω πιεί πιο γευστικά.
- Κόκκινο κρασί στα 8 ευρώ το λίτρο.
- 3 μπουκάλια εμφιαλωμένο νερό που μας χρειάστηκε μιάς και κάποια πιάτα ήταν καυτερούτσικα.

Γλυκάαα...

- Εκμέκ. Σαν σιροπιασμένο ψωμί μου φάνηκε, όχι από τα καλύτερα του είδους. Το μόνο που είχε μείνει αφάγωτο και τελικά το τελείωσα εγώ.

- Μουχαλεμπί. Εξαιρετικό και φρεσκότατο. Κρέμα που έλιωνε στο στόμα. Το καλύτερο από όλα.
- Σάμαλι με παγωτό καϊμάκι. Μέτριο, χωρίς να είναι αρκετά σιροπιασμένο και χωρίς να είναι ιδιαίτερα αρωματικό.

Δυστυχώς στον κατάλογο δεν αναγραφόντουσαν ούτε τα γλυκά και φυσικά ούτε οι τιμές.

Σύνολο στη νόμιμη απόδειξη, χωρίς να αναγράφονται τα πιάτα ξεχωριστά... στα 100 ευρώ ακριβώς.

Τελικό συμπέρασμα;

Πρόκειται για μια πολύ καλή προσπάθεια. Οι πρώτες ύλες μου φάνηκαν αρκετά καλής ποιότητας, υπάρχει θέμα στην αναλογία τιμής/ποσότητας αλλά σαν τελική εμπειρία νομίζω πως περάσαμε αρκετά καλά σε έναν άνετο και πολιτισμένο χώρο χωρίς μυρωδιές. Ο κόσμος φαίνεται να το αγκαλιάζει και αυτό που εύχομαι είναι μόνο οι ιδιοκτήτες να λαμβάνουν σοβαρά τις παρατηρήσεις των πελατών για να διορθώνονται συνεχώς. Ο κατάλογος έχει ακόμα κάποιες καλές επιλογές που σίγουρα δεν θα σας κάνουν να βαρεθείτε! Αξίζει επίσκεψης!

Καλή χρονιά να έχουμε και πάνω από όλα ΥΓΕΙΑ!

Αργεντινή - Βραζιλία - Καλλιθέα, Αθήνα

Γιορτινές μέρες έρχονται... Υπάρχουν αγαπημένα πρόσωπα που μας λείπουν, όμως τι να κάνουμε! Κάποιοι είναι αδύνατον να γυρίσουν πίσω σε εμάς, η επιστήμη δεν έχει προχωρήσει τόσο, ενώ άλλοι κάνουν άλλες επιλογές... προσωπικές ή επαγγελματικές.... Εδώ, σε αυτή την κριτική θα αναφερθώ σε έναν φίλο που έχει fan club στο παρεάκι φίλων του ASK... Φίλε Μπαλτάση ήσουν η αφορμή να κάνουμε την επίσκεψη μας στο βραζιλιάνικο εστιατόριο!

Αφού λοιπόν ήταν Σαββατόβραδο και μας "μάγεψε" με την απόδοση του στα νταμάρια της Ηλιούπολης, είπαμε με τον έφορο της δικής μας ομάδας να πάμε να φάμε κάτι. Βόλευ επιπέδου Βραζιλίας δεν είδαμε ποτέ, άλλωστε ούτε η δική μας ομάδα παίζει, τουλάχιστον ας δοκιμάσουμε την κουζίνα της. Δεν θα αναφερθώ στην επίσκεψη που κάναμε στις αρχές του Δεκέμβρη αλλά σε αυτή που πήγα με 2 φίλους συνάδελφους μετά από 10 μέρες, ημέρα Τρίτη 13/12 και ώρα 22.00! Απλώς η μία επίσκεψη έφερε την άλλη!

Το Μαρακανά Γκριλ το ακούμε πολλά χρόνια, το θυμάμαι τουλάχιστον 10 από την εποχή που διαφημιζόταν στον Σπορ Fm. Και τότε υπήρχαν μενού με 18 ευρώ, οι εποχές όμως άλλαξαν και θα σας πω παρακάτω! Αρχικά θα σας μιλήσω γρήγορα για τον χώρο.

Υπάρχουν 12-15 τραπέζια σε καλούτσικη απόσταση μεταξύ τους. Υπήρξε όμως και κρύο εκείνη τη βραδιά! Το μαγαζί βρίσκεται πολύ κοντά στη Θησέως κατεβαίνοντας την για Πειραιά, να έχετε στο μυαλό τον Σκλαβενίτη. Εύκολα θα βρείτε να παρκάρετε! Ξύλινα τραπέζια, καθαρά αλλά οι καρέκλες είναι δεκαετίας του 1990! Μεγάλο salad bar που λογικά θα σας φανεί αρκετά χρήσιμο! Από ντεκόρ τίποτα μα τίποτα που να σας κεντρίσει το ενδιαφέρον! Μόνο κάτι φανέλες κρεμασμένες στο ταβάνι από ποδοσφαιριστές βραζιλιάνους που κατά καιρούς έχουν περάσει από τη χώρα μας.

Πάμε στην εξυπηρέτηση. Ευγενέστατη και υπομονετική, άμεση σε ότι ζητούσαμε και με αρκετές επεξηγήσεις! Το ίδιο και ο μαλλιάς ιδιοκτήτης, ευγενέστατος κύριος και με το χαμόγελο στα χείλη. Φαίνεται πως την πονάει την επιχείρηση του και είναι αρκετά δραστήριος στο Facebook! Ένας λόγος παραπάνω για εμάς είναι πως ασχολείται πολύ και με τα αθλητικά δρώμενα! Για μένα παίρνει άριστα!

Αλλάξαν οι εποχές που λέτε και πλέον το μενού των 19 ευρώ με 10 πιάτα κρεατικών +1 ακόμα της επιλογής σας, μπορούν να το μοιραστούν και 2 άτομα, μη σας πω και 3! Κινήση ματ;Νομίζω ναι... λόγω οικονομικής κρίσης. Έτσι λοιπόν οι 3 φίλοι κάναμε την επιλογή μας...

- 3 βαρελίσιες 500άρες μπύρες προς 3 ευρώ έκαστη!

- Πικάνια στα 15 ευρώ!3 τρυφερά και ζουμερά φιλέτα, ιδανικά ψημμένα. Άρεσαν αρκετά στους φίλους και τολμώ να πω πως ήταν αρκετά ποιοτικά. Συνοδευόντουσαν από πατάτες τηγανιτές και 2 κομμάτια τομάτας συν αγγουράκι. Καλή επιλογή.

- 1 μενού των 19 ευρώ. Κατ'αρχάς παίρνεις 1 μεγάλο πιάτο και πας στο salad bar να το γεμίσεις με ότι θες αλλά ΜΟΝΟ 1 φορά. Υπάρχει πατατοσαλάτα, υπάρχει σαλάτα με ινδική καρύδα, υπάρχει σαλάτα με αυγό, σαλάτα με ρόκα, υπάρχει αν θυμάμαι καλά χωριάτικη, υπάρχει καλαμπόκι και άλλα. Ένα καλό γέμισμα είναι αρκετό για 2 ή και 3 άτομα.

Έρχονται μπολ με ρύζι, πατάτες τηγανιτές (πολύ καλές), μαύρα φασόλια. Υπάρχουν ήδη 3 πιατάκια πάνω στο τραπέζι με 2 σάλτσες, άλλη για λευκά κρέατα και άλλη για κόκκινα. Η μία είναι σε ροζ χρώμα. Επίσης ένα άλλο μείγμα που μπαίνει στα φασόλια και το ρύζι (φαρόφα). Αρκετά καλό ακόμα και για δύσπιστους, μην το φοβηθείτε! Οι βραζιλιάνικες κροκέτες με λαχανικά είναι απλώς ΟΚ, εδώ τα γούστα παίζουν...

10 κρέατα, όλα τα αφήνουν σε μπολάκι πάνω στο τραπέζι καθώς έρχονται κατευθείαν από την κουζίνα:

- Καρδιές κοτόπουλου. Πολύ μικρά κομματάκια, δεν αρέσουν και ιδιαίτερα αλλά δεν είναι και για πέταμα.

- Μοσχαρίσιο λουκάνικο. Καλής ποιότητας για όσους αρέσει, τίποτα το ιδιαίτερο γενικότερα για να θυμάσαι.

- Κοτόπουλο φιλέτο με μπέικον. Το γνωστό σε όλους μας κοτομπέικον, μια χαρά.

- Μπουτάκια κοτόπουλο. Αν θυμάμαι καλά είχαν μια περίεργη κρούστα που προσωπικά δεν μου άρεσε. Εκτός και αν μπερδεύομαι με άλλο πιάτο.

- Χοιρινά πανσετάκια, μου άρεσαν. Λίγο λιπάκι παραπάνω είχαν αλλά ήταν νόστιμα!

- Λουκάνικο χωριάτικο. Τίποτα ιδιαίτερο, είναι απλώς στον κατάλογο για να βγουν τα 10 κρεατικά.

* Αν θυμάμαι καλά, εδώ έχουμε διάλειμα για τηγανιτή μπανάνα πριν φάμε τα μοσχάρια.

- Αλκάντρα (μοσχάρι με σκόρδο). Νοστιμότατο αλλά αυτό το σκόρδο... Έκανε την πρώτη φορά 2 μέρες να μου φύγει. Τη δεύτερη φορά που είμασταν πιο υποψιασμένοι μας ήρθε πιο ελαφρύ.

- Πικάνια (μοσχάρι στο αλάτι). Νόστιμο σαν το κυρίως πιάτο. Το ξαναπήραμε στο τέλος.

- Μαμίνια (μοσχάρι με μπέικον). Φανταστείτε όπως το κοτομπέικον, ζουμερότατο!

- Λόμπο, δηλαδή το σήμα κατατεθέν τους, χοιρινό με παρμεζάνα και ανανά. Όντως το κρέας ήταν ποτισμένο με παρμεζάνα, ζουμερό αλλά... μου έκανε εντύπωση που οι άλλοι 2 δεν ζήτησαν την επανάληψη του!

Για το τέλος, μας ήρθε αρωματικός και δυνατός βραζιλιάνικος καφές και ένα γλυκάκι που διαλέξαμε από τον κατάλογο με καρύδα και σοκολάτα, μια χαρά για να κλείσουμε τη βραδιά...

Σύνολο στα 44 ευρώ για 3 άτομα και με τα ορεκτικά να μην έχουν τελειώσει. Σημειώστε βέβαια πως μπορεί να αναφέρονται 10 κρεατικά αλλά μιλάμε για 1-2 μπουκιές στο κάθε ένα. Και πάλι όμως είναι αρκετές!

Αξίζει μια επίσκεψη στο Μαρακανά;Πλέον ΝΑΙ. Δεν πρόκειται για πανδαισία γεύσεων, δεν είναι όμως και άσχημο. Είναι αρκετά τίμιο σε ότι προσφέρει, με πολύ καλή εξυπηρέτηση αλλά και με μετριότατο περιβάλλον. Για ρομαντικό ραντεβου δεν το προτείνω, προσέξτε και το σκόρδο!

Κατά τα άλλα, δύσκολα να μην συμπαθήσετε τον ιδιοκτήτη που μοιάζει κιόλας με τον Βαμβακούλα. Και παρά το ότι δεν πολυπρόλαβα τον συγκεκριμένο ποδοσφαιριστή, γουστάρω που ήταν και είναι τρολλλ!!! Γιατί τελικά η ζωή θέλει τρέλα και όχι μούτρα... Καλές γιορτές να έχουμε, με υγεία και ΤΡΕΛΑ!

Υ. Γ 1 Μπαλτάσαρε όταν στα έλεγα εγώ όλο το καλοκαίρι ότι θα σου λείψω, εσύ έλεγες τα δικά σου. Τώρα την "πληρώνει" ο Ντάμπο το ελεφαντάκι.... Μας λείπεις ρε μπαγάσα!

Υ. Γ 2 Όσοι έχουν μουράκλες, να μείνουν σπίτια τους. Η παρέα μας χρειάζεται και τα τρολλ!!!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Αναμνήσεις.... Καλές ή κακές... Βασικά όταν αναφέρουμε τη λέξη αυτή αναφερόμαστε σε ευχάριστα γεγονότα. Λογικά αυτές συνδυάζονται με κάποιο πρόσωπο που μας ενδιέφερε. Και πότε γίνονται δυσάρεστες;Όταν αυτό το πρόσωπο με κάποιο τρόπο φύγει από τη ζωή μας, την καθημερινότητα μας. Μπορεί να έχω λάθος οπτική... Ποιός ξέρει...

Αναμνήσεις λοιπόν... Πολύ ευχάριστες... Από το 2002, τις καλές εποχές του ΠΑΣΟΚ, την προσμονή για τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας 2004. Εποχές που η Eurovision ήταν εθνική μας υπόθεση και γινόντουσαν εκπομπές επί εκπομπών για να αναλύσουν γιατί ο Μιχάλης Ρακιτζής είχε κλείσει το μάτι στον Eσθονό (Νορβηγό ή ότι ήταν τέλος πάντων) σκηνοθέτη. Λεφτά υπήρχαν.

Τότε λοιπόν οι γονείς μου είχαν κάνει στέκι τη +ουσία. Σχετικά κοντά από την περιοχή μας, έκαναν και τη βόλτα τους. Όλα καλά. Και όταν δεν με έπαιρναν, ήξεραν πως η παραγγελία μου ήταν στάνταρ. Καλτσούνια με τυρί και χόρτα! Η εποχή 2002-2003 ήταν χρυσή τότε. Θυμάμαι στις πανελλαδικές εξετάσεις διάβαζα από το πρωί μέχρι το βράδυ (μόνο εκείνη την περίοδο) και το μόνο που ήθελα ήταν μια ώρα βόλτα στη +ουσία. Μέχρι και τον τελικό του water polo στο Champions League που είχε νικήσει ο Θρύλος είχαμε παρακολουθήσει εκεί πέρα (2002).

Και πως οι ευχάριστες αναμνήσεις έγιναν δυσάρεστες;Ξέρετε πολύ καλά πως η εμπιστοσύνη χτίζεται πολύ δύσκολα, ενώ πολύ εύκολα χάνεται.

Αφού λοιπόν είχαμε γίνει πολύ καλοί πελάτες, φτάνουν στις 00.00 το βράδυ οι γονείς κατάκοποι από ταξίδι και πεινασμένοι σαν λύκοι. Απευθύνονται στον σερβιτόρο που γνωριζόντουσαν καλά...

"Πεινάμε σαν λύκοι, φέρε μας σε παρακαλώ κάτι να φάμε. Ότι και αν είναι"

Απάντηση σερβιτόρου... "Η κουζίνα έκλεισε. "

"Φέρε μας ότι έχεις, δεν υπάρχει θέμα. "

Απάντηση σερβιτόρου... "Η κουζίνα έκλεισε. "

Και κάπου εκεί κλείσαμε και εμείς την πόρτα μας. GAME OVER...

Mόνο μια ευκαιρία έδωσα πριν 3-4 χρόνια με κάτι κουπόνια. Κυμάνθηκε σε αξιοπρεπή επίπεδα. Και φτάνουμε στο τώρα. Σάββατο 10-12-2016 και μετά τη νίκη της Δράτσας επί του Πανιωνίου με 3-0 ψάχναμε με φιλικό ζευγάρι κάτι κοντινό γιατί δούλευα στις 00.00... Και πήρε την ευκαιρία του.

Σαν χώρος δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Μπιστροφέρνει λίγο, καθαρό μαγαζί με αρκετά καδράκια και πολιτισμένο περιβάλλον. Καθαρές τουαλέτες, με κάποιες οσμές από την κουζίνα, χωρίς όμως να σε δυσαρεστούν. Ένα κλικ καλύτερο στο εξαερισμό βέβαια θα ήταν ευπρόσδεκτο αλλά δεν είναι και το πρώτο μέλημα. Στην πλατεία απέναντι είναι ακόμα καλύτερα την άνοιξη αλλά αυτή την εποχή κάνουν και κάποια έργα στην περιοχή. Νομίζω πως για μεσημέρι ο χώρος προσφέρεται καλύτερα.

Εξυπηρέτηση σε πολύ καλά επιπέδα. Ευγενέστατος ο κύριος, με σωστές παρατηρήσεις στα προσφερόμενα πιάτα και με διακριτικότητα στις κινήσεις του. Σωστή σειρά στα πιάτα, κέρασμα στο τέλος. Μια χαρά.3+ είναι η σωστή βαθμολογία.

Κατάλογος με αρκετές κρητικές επιλογές, με καλή ποιότητα υλικών και με καλή τιμολόγηση όπως και στα ποτά. Εμείς πήραμε:

- Ψωμί και ντιπάκι στα 2.4 ευρώ. Καλής ποιότητας ψωμί που χρησιμοποιήθηκε αργότερα στη στάκα. Το ντιπάκι δροσερό με κόκκινη πιπεριά.

- Καλτσούνια στα 6.6 ευρώ.4 τεμάχια στον αριθμό, ζητήθηκαν 2 με χόρτα και 2 με τυρί. Ξεχώρισα αυτά με το τυρί. Η ποιότητα της ζύμης εξαιρετική και χωρίς λαδίλα, το τυρί τόσο όσο χρειάζεται και γευστικό χωρίς να είναι βαρύ και αλμυρό. Τα χόρτα πάλι ήταν λίγο υδαρά, όχι άσχημα όμως. Μια καλή επιλογή όπως και να έχει.

- Στάκα με αυγά στα 5.7 ευρώ. Σίγουρα όχι τόσο ποιοτική όπως στον Αντάρτη αλλά επίσης σίγουρα όχι τόσο απαράδεκτη όπως στην Ιεράπετρα. Μεγάλο πιάτο που όμως ήταν διαχωρισμένα τα αυγά από την κρέμα. Θα ήθελα λίγο λιγότερο σφιχτά τα αυγά για να βουτσαλίζουν πιο εύκολα με την κρέμα και το ψωμάκι. Αξιοπρεπής πάραυτα.

- Σαλάτα Ξαθέρι στα 6.6 ευρώ. Πρασινάδα με ρόκα, λίγες φέτες τομάτας, σουσάμι και σταφίδες στην κορυφή. Μπαλσάμικο, κομμάτια πράσινου μήλου και ίσως και δαμάσκηνου. Φρέσκια, γευστική αλλά κάτι της έλειπε για να την απογειώσει. Καλή ποσοτικά.

- Καλογερικό στα 7.2 ευρώ. Κρητικά ζυμαρικά, ένα κλικ πιο ψημένα από όσο μου αρέσουν με σάλτσα τομάτας, λουκάνικο και πράσινη πιπεριά. Γευστικό και χειμωνιάτικο πιάτο με μπόλικο τυράκι από πάνω. Χορταστικό. Η μόνη παρατήρηση έγκειται στο λουκάνικο που ήταν μια χαρά, ίσως κάποιοι το βρουν βαρύ όμως.

- Φιλέτο κοτόπουλο στα 7.6 ευρώ συνοδεία με πολύ ρύζακι για τη φίλη. Ζουμερό και καλοψημένο, αρκετό σε ποσότητα. Φάνηκε να της αρέσει αρκετά.

- Μπιφτέκι γεμιστό με φέτα στα 8.9 ευρώ συνοδεία πατάτας τηγανιτής χεράτης, καλής ποιότητας. Από τη φύση του βαρύ πιάτο, όμως καλής ποιότητας και φρεσκοφτιαγμένο με όσα μπαχαρικά χρειάζονται για να μην κάτσει στο στομάχι. Σωστότατο ψήσιμο.

- 500 μλ Μοσχάτο Τυρνάβου αν θυμάμαι καλά στα 3.9 ευρώ. Καλής ποιότητας και πινόταν ευχάριστα. Αργότερα βέβαια λόγω και κούρασης μου γύρισε τα μάτια αλλά όλα καλά!

- Σουρωτή στα 1.9 ευρώ.

- Μπύρα Βεργίνα στα 3.6 ευρώ. Weiss και πολύ καλή αλλά... σε λάθος ποτήρι!

Σύνολο στα 54.4 ευρώ και κέρασμα ευχάριστο κορμό σοκολάτας.

Συμπερασματικά θα πω πως:

Η +ουσία ήταν για τους γονείς μου ότι είναι τώρα η Αθηνά στη Δραπετσώνα. Μια καλή, ποιοτική λύση για τις μέρες που δεν υπάρχει κέφι να μαγειρέψουμε σπίτι μας. Και πάνω από όλα καθαρή. Θα πρότεινα μια επίσκεψη για κάτι χαλαρό, ίσως έχετε θεματάκι με το πάρκινγκ λόγω των μπαρ που βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής στην Τρούμπα. Γιατί όμως δεν συνδυάζετε φαγητό και αργότερα ποτό στην περιοχή;Η περιοχή σφύζει από ζωή!

Ιταλία - Πετρούπολη, Αθήνα

Υπάρχουν λατρείες... Άλλος με το ποδόσφαιρο, άλλος με το μπάσκετ, άλλος με το ψάρεμα και άλλος με τη γρήγορη οδήγηση. Υπάρχουν νοσταλγοί... άλλος με τη δεκαετία του '60, άλλοι με cult ταινίες εποχής του 1980....

Οι ιδιοκτήτες του La Scala μάλλον είναι λάτρεις της δεκαετίας του 1990, τότε που άρχισα εγώ να καταλαβαίνω τι εστί έξοδος σε "ιταλικό" εστιατόριο... μέχρι και σειρά είχε βγάλει το συγχωρεμένο (;) Mega με τη Βάσια Παναγοπούλου και τον Γιάννη Ζαβραδινό, το Casa di Macaroni. Όλα τριγύρω αλλάζουν και όλα μένουν ίδια. Αυτό τουλάχιστον αισθάνθηκα στη δική μου επίσκεψη. Αν δείτε τη φωτογραφία τους στο σάιτ τους, πιθανότερο είναι να πιστέψετε πως πρόκειται για ξενοδοχείο παρά για εστιατόριο. Και αν δεν με πιστεύετε, απλώς πληκτρολογήστε στην ιστοσελίδα τους!

Πέμπτη 17 Νοεμβρίου, ημέρα χωρίς μάθημα στη σχολή λόγω Πολυτεχνείου και προτείνω σε φίλη να πάμε κάπου χαλαρά να φάμε και να τα πούμε. Προτιμούσε κάτι σε ιταλικό αντί για ταβέρνα ή ρακάδικα και τότε σκέφτηκα το La Scala. Οι κριτικές δεν ήταν ιδιαίτερα θελκτικές όσον αφορά το φαγητό του, γνώριζα σχεδόν που πήγαινα.

Ας πιάσουμε τον χώρο. Πιο πολύ με ξενοδοχείο μοιάζει παρά με εστιατόριο. Τεράστιος και με όροφο μάλιστα, παλιομοδίτικος. Τραπεζομάντιλα, καρέκλες της δεκαετίας του '90. Όχι άσχημα αλλά μια ατμόσφαιρα βαριά και πιο επίσημη. Το πάρκινγκ τη συγκεκριμένη μέρα όχι πολύ εύκολο, ίσως χρειαστεί να περπατήσετε κάποια λεπτά καθώς υπάρχουν και άλλες επιχειρήσεις εστίασης πολύ κοντά, όπως ο Παράδεισος που όλοι ορκίζονται στο όνομα του.

Επίσημη ήταν και η αμφίεση των σερβιτόρων με πουκάμισο λευκό και μαύρο παντελόνι. Ευγενικοί και κατατοπιστικοί με το μενού, μπορούν να σε καθοδηγήσουν και να σου προτείνουν πιάτα αλλά πρόκειται κυρίως για εκτελεστικά όργανα που δεν κάνουν παραπάνω από τα βασικά. Σαν να είναι προγραμματισμένοι από κομπιούτερ. Η απόδειξη κόπηκε κανονικά και χρησιμοποιήσα πολύ εύκολα την πιστωτική μου κάρτα για να πληρώσω.

Επίσημο το ύφος του μαγαζιού, επίσημο το σέρβις.... ανεπίσημος ο χαρακτήρας του φαγητού. Εδώ δεν πρόκειται να βρεις κάτι εξεζητημένο. Θα βρεις συνταγές που είναι από τη δεκαετία του '90 ή συνταγές wanna be ιταλικές. Θεωρώ πως δεν πρόκειται να έχουν στην κουζίνα τους κάποιον ιδιαίτερα εκπαιδευμένο σεφ καθώς...

Θα βρείτε μύδια πικάντικα ή α λα κρεμ (κατεψυγμένα), λουκάνικα- τυρί φούρνου, φέτα ψητή και αν θυμάμαι καλά μέχρι και μυδοπίλαφο έχει ο κατάλογος. Και κάποιες συνταγές που ίσως έχουν στοιχεία ιταλικά (προσούτο-πεπόνι), είναι τόσο μονότονα γραμμένες στον κατάλογο που είναι αδιάφορες ακόμα και να τις διαβάσεις. Ααα, έχουν και γαρίδες σαγανάκι. Όποιος είναι λάτρης της ιταλικής κουζίνας μπορεί να σιχτίριζε.

Είναι κακό όλο αυτό με το μενού που αναφέρω;Τολμώ να πω όχι. Πάντα θα υπάρχει και ένα γκρουπ ανθρώπων που γοητεύονται από αυτές τις γεύσεις.

Η παραγγελία μας για να μη σας κουράζω ήταν η εξής:

- Σαλάτα που δεν θυμάμαι το όνομα της στα 5 ευρώ (χοντρικά). Μπόλικη πρασινάδα πεταμένη πάνω σε μια πιατέλα, μισή τομάτα κομμένη στα 6 και τυρί, ζαμπόν. Όπου τυρί-ζαμπόν σημειώστε ΜΙΑ φέτα από το καθένα, κομμένη στα 4 και τοποθετημένη σε κάθε γωνιά της πιατέλας μπας και πιάσει χώρο. Είμαι 100% βέβαιος πως ακόμα και σε ένα απλό τοστάκι στο σπίτι σας, βάζετε περισσότερη ποσότητα. Κοροϊδία...

- Ραβιόλια La Scala αν θυμάμαι καλά, στα 7 ευρώ περίπου. Μην περιμένετε καμιά γευστική πανδαισία, θύμιζαν εποχές 1995. Περισσότερο βρασμένα από όσο πρέπει, χορταστικά βέβαια λόγω αρκετής κρέμας γάλακτος, χοντροκομμένη κόκκινη πιπεριά, μανιτάρια κονσέρβας και ψιλοκομμένοι κύβοι ζαμπόν. Για πιάτο που θα έφτιαχνα εγώ (σαν άσχετος από μαγειρική) στο σπίτι μου θα ήμουν αρκετά ικανοποιημένος! Για τον χώρο της εστίασης....

- Σνίτσελ στα 8 ευρώ περίπου. Καλοψημμένο και ζουμερό σε 2 χορταστικά τεμάχια. Σαν ποιότητα μου άρεσε αρκετά από αυτό που δοκίμασα. Κρέμα γάλακτος και μανιτάρια κονσέρβας από πάνω που δεν προσέθεταν και κάτι ιδιαίτερο. Γαρνιτούρα από πατάτες τηγανιτές που ήταν ΟΚ και ρυζάκι με λαχανικά. Χορταστική ποσότητα.

- Μισό λίτρο κόκκινο κρασί στα 4 ευρώ αν θυμάμαι καλά, ικανοποιητικής γεύσης.

Σύνολο με απόδειξη στα 24-25 ευρώ, τιμή ικανοποιητική για μια χαλαρή βραδιά.

Σαν τελικό συμπέρασμα θα πω... μάλλον τα είπα όλα!

Προσφέρεται για νοσταλγούς ή για άτομα κάποιας λίγο μεγαλύτερης ηλικίας. Για πιο ψαγμένους... θα με σιχτίριζαν αν τους το πρότεινα. Τα κάνει όλα και συμφέρει, σε έναν άνετο και πολιτισμένο χώρο εκτός κεντρικής πιάτσας.

Και ο Ντάνιελ Χάκετ τα κάνει όλα λίγο καλά... Μπορεί να κάνει όμως τη διαφορά στον μπασκετικό Ολυμπιακό;Πάλι τον Σπανούλη και τον Πρίντεζη θα περιμένουμε και θα παρακαλάμε να είναι υγιείς (και την παικτάρα τον Λοτζέσκι να τα "στάζει" από παντού)!

Μεζεδοπωλεία - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Στη ζωή μας υπάρχουν άνθρωποι που αν σπάσει το γυαλί θεωρούν πως δεν ξανακολλά. Υπάρχουν όμως και αυτοί που δίνουν δεύτερες, μη σας πω και τρίτες ευκαιρίες. Ο καθένας έχει το σκεπτικό του και τα επιχειρήματα του...

Κάτι παρόμοιο έτυχε και με του Κύκλου τα Γυρίσματα. Στην αυγή του 2015 είχα γράψει μια διόλου κολακευτική κριτική που πραγματικά με είχε απογοητεύσει. Πολύ πολύ αργότερα είδα την απάντηση από τον ιδιοκτήτη του. Πριν τη διαβάσω σκέφτομαι "Πωω ρε γαμώτο, πάλι θα μου επιτεθούν". Κι όμως! Διάβασα μια κριτική απολογητική με διάθεση για βελτίωση και με αναγνώριση των λαθών του. Ο τύπος είχε balls! Kαι αφού η σκέψη στριφογύριζε στο μυαλό μου, είχα καταστρώσει πλάνο για επανεξέταση αλλά αυτή τη φορά με άλλες 2 φίλες αρκετά ενεργές στο σάιτ. Ψάχναμε μόνο την αφορμή. Και αυτή ήρθε την Τρίτη 8/11/2016 μετά το τέλος των μαθημάτων στη σχολή μου!

Η παρέα απαρτιζόταν από 4 άτομα! Η πλάκα είναι πως η μια φίλη δεν θυμόταν ακριβώς το μέρος και πήγε στα ρακομελάδικα στον πεζόδρομο. Μας στέλνει μήνυμα και μας λέει "Είμαι στο μαγαζί, που είστε;".... Με τα πολλά λύθηκε η παρεξήγηση και μετά από 10 λεπτά ήρθε στην παρέα μας!

Aφού καθίσαμε μέσα, είμασταν το μοναδικό τραπέζι της βραδιάς. Είχαμε την επιλογή να καθίσουμε όπου θέλαμε, το μόνο ίσως αρνητικό είναι πως τον χειμώνα πιθανότατα να κάνει κάποια ψυχρούλα γιατί δεν θυμάμαι να θερμαίνεται από κάπου ο χώρος. Ίσως κάνω λάθος. Τον χώρο τον έχω ξαναπεριγράψει, είναι σε στυλ μπακάλικου με πολλά ράφια από βάζα με μαρμελάδες, κονσέρβες, κρασιά κλπ. Ίσως το μόνο υπερβολικό στοιχείο να είναι τα μαγειρικά σκεύη στους τοίχους και οι κιθάρες (αν θέλουμε να βρούμε ντε και καλά κάποιο πταίσμα). Λαδόκολλες για να στρώσουν το τραπέζι, χαρτοπετσέτες σε συσκευασίες Κύκνος και γενικά μια ωραία χαλαρή ατμόσφαιρα που παραπέμπει σε μαγαζάκι των δυτικών προαστίων που τόσο μου αρέσουν. Για το πάρκινγκ μην ανησυχείτε καθόλου, μπορείτε να παρκάρετε σχεδόν έξω από την πόρτα του μαγαζιού. Και για να είμαι δίκαιος, αν καθόμασταν στην αυλή του μαγαζιού ίσως να έδινα και 4άρι στον χώρο. Κρίμα που δεθήκαμε με το παρεάκι τον Σεπτέμβρη και όχι νωρίτερα... Απ'έξω ο χώρος έμοιαζε πολύ χαλαρός για καλοκαίρι σε ένα παλιό σπίτι του Αιγάλεω. Όντως σαν κουκλόσπιτο όπως είπε και η φίλη.

Η εξυπηρέτηση είναι σε πολύ καλό επίπεδο με γνώση του αντικειμένου, χαλαρή και ευδιάθετη με δική της πινελιά στις προτάσεις. Κατάλογο δεν λάβαμε, μας ήρθε μια κόλλα χαρτί μπρος-πίσω με αρκετά ευφάνταστες προτάσεις στους μεζέδες και πιο νορμάλ προσέγγιση στα κυρίως πιάτα που είναι κρεατικού περιεχομένου. Με χαρά είδαμε αργότερα πως στο δελτίο παραγγελίας ονομαζόταν ο σερβιτόρος Μανώλης. Στην απάντηση του μαγαζιού προς το πρόσωπο μου θυμάμαι το όνομα αυτό. Για να είμαι ειλικρινής, νόμιζα πως ήταν ένας μεγαλύτερος κύριος που μάλλον ήταν και αυτός του μαγαζιού (χωρίς να μας δώσει όμως ιδιαίτερη προσοχή όλο το βράδυ). Στο τέλος είχαμε και κέρασμα, το μόνο πταίσμα ήταν πως αφού ολοκληρώσαμε το δείπνο μας, υπήρξε μια καθυστέρηση μέχρι να μαζέψουν τα πιάτα μας και να προχωρήσουμε σε λογαριασμό και γλυκό.

Ο κατάλογος όπως προείπα είναι με αρκετές και πολύ ενδιαφέρουσες επιλογές! Η φίλη που είχε κατασκοπεύσει στο Facebook νωρίτερα τις φωτογραφίες είχε μια πρώτη εικόνα. Εμείς πήραμε τα ακόλουθα:

- Ψημμένο ψωμί στην αρχή στα 0.6 ευρώ το άτομο και κρύο νερό σε καράφα.

- Ντάκος Κρητικός στα 7 ευρώ. Πολλά υλικά όπως φέτα, φρεσκοτριμμένη τομάτα, ελιές, κάππαρη, κοπανιστή Μυκόνου, κρίταμο, πιπεριές κλπ. Πολύ καλή σκέψη να μας έρθει σαν τούρτα, το είχα ξαναδοκιμάσει στον Βασιλικό στο Περιστέρι που δυστυχώς έκλεισε. Δεν με ξετρέλανε προσωπικά όσο τις άλλες φίλες, ίσως γιατί έκανα τη σύγκριση. Δροσερό και αρωματικό πιάτο με πληθώρα υλικών, όμως θεωρώ πως μια καλή πατέντα θα ήταν με ένα πιο τραγανό υλικό σαν φρυγανιά. Έντονη η παρουσία γλυκάνισου.

- Tυροκαυτερή στα 4 ευρώ. Σε στρογγυλό και συμπαγές σχήμα με πιπεριά Φλωρίνης, πάπρικα και ελαιόλαδο. Δεν ξετρελάθηκα ούτε εδώ, πιθανότατα λόγω του ότι δεν ήταν καυτερή, οριακά πικάντικη θα την έλεγα. Οι φίλες ευτυχώς ξετρελάθηκαν και σκούπισαν και το πιάτο. Θα ήθελα πιο χοντροκομμένη για τα γούστα μου τη φέτα.

- Μπουκιές συκωτιού στο τηγάνι με καπνιστή πάπρικα, ρίγανη και λουίζα στα 7 ευρώ. Εδώ με συγχωρείτε αλλά μονοπώλησα το πιάτο! Ζουμερό, μαλακό και καλοψημμένο χωρίς ίχνος ίνας το συκώτι που όπου το βρω το χτυπάω ανελέητα! Θα ήθελα μόνο λίγο λεμονάκι παραπάνω και λίγο αλατάκι. Σίγουρα το προτείνω και σίγουρα είναι από τα καλά πιάτα που έχω δοκιμάσει έξω. Λίγο πιο αρωματικό το ήθελα μόνο έτσι για την ανάμνηση! Θα το κοιτάξουν πιστεύω!

- Ομελέτα μανιάτικη με σύγκλινο, πατάτες, πολύχρωμες πιπεριές και Μεσσηνιακή σφέλα στα 7.5 ευρώ. Αρκετά πληθωρικό πιάτο, με καλή και πλούσια κατανομή από κάθε υλικό. Τραγανές πιπεριές και μαλακές πατατούλες συνέθεσαν το πιάτο που φυσικά δεν έμεινε ίχνος. Την άλλη φορά όμως θα δοκιμάσω τη συνταγή με τα αβγά μάτια! Σε κάθε περίπτωση ήταν θελκτικό πιάτο για μεζεδοκαταστάσεις!

- Παστουρμαδόπιτα στα 4.5 ευρώ. Ήρθε σε τετράγωνο σχήμα, σαν σαγανάκι τυρί σε μήκος. Ζουμερό αποτέλεσμα με πρωταγωνιστές το πλούσιο τυρί και τον παστουρμά. Όπως μας είπαν, όλα τα πιάτα τους είναι χειροποίητα και όχι κατεψυγμένα. Θα μπορούσαν όμως να κάνουν μεγαλύτερη ποσότητα έστω και αν το αντίτιμο ήταν ελαφρώς μεγαλύτερο. Από μια λαχταριστή μπουκιά έφαγε ο καθένας μας.

- Χοιρινή σπαλομπριζόλα Σπάρτης περίπου 1 κιλού στα 13.5 ευρώ. Στα υλικά του πιάτου συμπεριλαμβάνονται η λουίζα, η ρίγανη και το καπνιστό αλάτι Μάνης. Ενώ ήταν καλοψημμένη και ζουμερή της έλειπε ακόμα αρκετό αλάτι και λεμόνι. Καλής ποιότητας κρέας, χωρίς να χάνει τα υγρά του αλλά και χωρίς ένταση. Αν θυμάμαι καλά το είπαμε και στον Μανώλη ώστε να το διορθώσουν. Έχει τις προοπτικές να γίνει το πιάτο σήμα-κατατεθέν του μαγαζιού. Όπως είπε και η φίλη "ΠΡΟΣΟΧΗ στα δάχτυλα! ". Συνοδευόταν από σως γιαουρτιού και πατάτες τηγανιτές. Ένα πλήρες πιάτο χωρίς να παραγγείλετε κάτι άλλο. Παρ'όλα αυτά να το πάρετε για τη μέση!

- Για ποτό ήπιαμε μισό λίτρο ημίγλυκο ροζέ κρασί στα 4.5 ευρώ που για να πω την αλήθεια δεν μου πολυάρεσε. Αρκετά ουδέτερο θα έλεγα και δεν παρέπεμπε σε ημίγλυκο. Επίσης 1 μπύρα Άλφα 500 μλ στα 3 ευρώ.

* Κέρασμα 4 κομμάτια ραβανί με παγωτό βανίλια. Αρκετά πλούσια ποσότητα και πολύ καλά σιροπιασμένο το χειροποίητο ραβανί, δεν χρειαζόταν καν το παγωτό. Ότι έπρεπε για κλείσιμο.

Σύνολο στα 53.4 ευρώ αλλά με μια μικρή έκπτωση από το e-table μας ήρθε στα 48.5 ευρώ, δηλαδή σχεδόν 12.5 ευρώ το άτομο για μια χαλαρή βραδιά, με συζητήσεις και χαβαλέ.

Συμπερασματικά θα πω πως:

Συγχαρητήρια φίλε Μανώλη γιατί πραγματικά είδα αρκετά καλές αλλαγές και νομίζω πως το μόνο που μένει είναι να σας μάθει και η κοινότητα του Ask4food. Ήθελα να έρθω με παρέα για να σας τεστάρουμε, πράγμα που ήταν αρκετά ριψοκίνδυνο αν τυχόν δεν μας άρεσε. Παρ'όλα αυτά μάθατε από τα λάθη σας και θέλω να πιστεύω πως δεν με σιχτιρίσατε για την ομολογουμένως κακή κριτική μου καθώς σκοπός μας είναι να περνάμε καλά και όχι να κατακρίνουμε την προσπάθεια σας που θαρρώ πως από αυτή περιμένετε να ζήσετε. Δεν ήθελα να κάνω χρήση του ονόματος μου για ευνόητους λόγους, ούτε αποσκοπούσα σε κάποιο δωρεάν τραπέζι. Περάσατε όλα τα τεστ με αρκετά καλό βαθμό και θα σας ευχηθώ να συνεχίσετε έτσι και καλύτερα. Περιθώρια για βελτίωση στις συνταγές πάντα υπάρχουν... το σημαντικό είναι να έχετε καλή διάθεση και θέληση.

Αφού καταφέρατε και τη φίλη Κλουζώ να σας βαθμολογήσει με σχεδόν άριστα τι να πω! Όσο για εμένα... ίσως τα πούμε κάποια βραδιά με ζωντανή μουσική που θα έχετε. Εύχομαι μόνο να μην επιτρέπετε (εντόνως) το τσιγάρο. Αν τυχόν δεν μου απαντούσατε με αυτό το ύφος, νομίζω πως δεν θα σας έδινα ποτέ δεύτερη ευκαιρία. Δείξατε κότσια και συγχαρητήρια. Εύχομαι μετά τις κριτικές μας να πάτε ακόμα καλύτερα γιατί δείξατε ότι όντως λάβατε σοβαρά τις παρατηρήσεις μας. Πράγμα που σας τιμάει και στη συντριπτική πλειοψηφία των ιδιοκτητών δεν το συναντάμε. Καλή σας συνέχεια.

Υ. Γ Φίλε Piperman που χάθηκες;Και δεν είσαι ο μόνος...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

Ιταλία - Γλυφάδα, Αθήνα

Λογικά όλοι σας θα έχετε ακούσει τη λέξη scouting, ειδικά όσοι ασχολείστε και με τον αθλητισμό! Το scouting αφορά κάποιον προσεχή αντίπαλο για να ξέρουν τα δυνατά και τα αδύνατα σημεία του, ταυτόχρονα όμως χρησιμοποιείται για να κατασκοπεύσεις και πιθανούς παίκτες που επιθυμείς να εντάξεις στο δυναμικό σου. Η επιλογή πρέπει να είναι προσεκτική καθώς μιλάμε για μεγάλα χρηματικά ποσά που απαιτούνται να δαπανηθούν. Θα πρέπει λοιπόν να κρίνεις πολλά δεδομένα ώστε να κάνεις τη σωστή επιλογή και να μη χρειαστεί να ξαναδαπανήσεις χρήματα για να τον αλλάξεις. Ειδικά σε μικρές ηλικίες μπορείς να μοσχοπουλήσεις κιόλας αργότερα τον παίκτη!

Εμείς σαν γνήσια τέκνα του Ask4food τι κάνουμε γι'αυτό;Ουσιαστικά είμαστε σκάουτερς και παραθέτουμε την εμπειρία μας με αρκετά δεδομένα ώστε να ελαχιστοποιήσετε την πιθανότητα φόλας! Και εσείς μπορείτε να κρίνετε ψηφίζοντας την, αλλά όχι μετά να παίρνετε πίσω την ψήφο σας, επιβραβεύοντας τον κόπο μας και τη διάθεση μας. Αλλιώς μην ψηφίζετε καν... ε φίλε Dafy?

TO ΜΑΚΑΡΟΝΙ λοιπόν!!! Άγνωστο εντελώς στο σάιτ... μια μικρή κουκιδίτσα στον γαστρονομικό χάρτη και μια σχεδία στον ωκεανό....

Η σχέση με το Μακαρόνι έχει εξελιχθεί από τον Ιούλιο σε σχέση αγάπης! Ναι, δεν πρόκειται για μια ανακάλυψη ούτε για κάποιο μαγαζί που θα σου προτείνει πως ο Έρος Ραμαζότι τρώει την πάστα του στο εξοχικό του ή στις διακοπές του στη Σαρδηνία. Αυτό που κάνει όμως το κάνει με αγάπη και το κάνει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!

Ο κυριότερος λόγος λοιπόν που δεν έχω γράψει κριτική αν και έχω πάει 5-6 φορές από τότε, είναι πως δεν θέλω να το "κάψω" σαν μαγαζί μετά από κριτική μου. Και το λέω αυτό γιατί μετά από κάθε κριτική, όσο να'ναι θες να γνωρίσεις κάποιο καινούργιο μαγαζί. Εδώ, έκανα πολλές επισκέψεις και το τρέναρα γιατί απολαμβάνω κάθε φορά το φαγητό μου και δεν ασχολούμαι με λεπτομέρειες.

Δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν η επιχείρηση άνοιξε με σκοπό να έχει target group τους ξενύχτηδες του Παρασκευοσαββατοκύριακου ή για να ΄"τσιμπήσει" πελατεία από τα παρακείμενα Strega, Feticcio και Φράουλα. Εύχομαι να είναι αυτόφωτοι! Και νομίζω πως είναι!

Σαν χώρος δεν είναι τίποτα ιδιαίτερος, έχει εξωτερικό χώρο που περιβάλλεται από πλέξιγκλας αλλά δεν θα κρυώσετε τον χειμώνα. Μέσα επίσης είναι πολύ μικρός ο χώρος και δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες πλην της τουαλέτας που είναι αρκετά καθαρή και δεν θα έχετε δυσάρεστες συνέπειες.

Η εξυπηρέτηση πολύ ευγενική, με γνώση του αντικειμένου. Φιλικότατοι και διακριτικοί. Μόνο στην τελευταία μας επίσκεψη είχαμε θεματάκια, κατα 99.9% γιατί το παιδί ήταν στη δουλειά το πολύ 2 μέρες. Ξεχνούσε πράγματα, σέρβιρε τα ποτά στο διπλανό τραπέζι πρώτα αν και είχαμε καθίσει νωρίτερα και φυσικά ξεχνούσε κάποια πράγματα. Το αποκορύφωμα και μέγα φάουλ ήταν που όταν έφερε τα πιάτα μας για να τα σερβίρει, τοποθέτησε τον δίσκο στο διπλανο τραπέζι που καθόντουσαν πελάτες. Λάθη απειρίας. Και κάτι τελευταίο. Νερό νομίζω φέρνουν μπουκάλι χωρίς να ρωτήσουν και το χρεώνουν, αν και στα ψωμάκια μας ρώτησαν πόσα επιθυμούμε γιατί χρεώνονται με το κομμάτι. Κέρασμα δεν παίζει.

- Ο λόγος που πάω είναι φυσικά για το φαγητό! Στις σαλάτες δεν μπορώ να πω πως υπάρχει κάποια που να με ξετρελάνει ούτε σε γεύση ούτε σε φαντασία. Είναι οι γνωστές (σίζαρς, ρόκα, καπρέζε και άλλες 3-4). Κάτι δεν κάνουν καλά και δεν παραγγέλνω συχνά. Φρέσκες μεν αλλά άγευστες.

- Υπάρχουν κάποια ορεκτικά τύπου τορτίγιας και άλλα που δεν θυμάμαι καλά αυτή τη στιγμή γιατί επικεντρώνομαι κάθε φορά στο... ΜΑΚΑΡΟΝΙ! Και μιλάω κυρίως για ριγκατόνι με λάιμ. Κάθε φορά που τρώω λοιπόν ζυμαρικά ΠΟΤΕ δεν μου έχουν έρθει λασπωμένα ούτε σκληρά για να μη μπορώ να τα μασήσω. Η ποσότητα είναι ακριβώς όση χρειάζεται για να ικανοποιηθείς, χωρίς να σκάσεις. Όσο για τη σάλτσα;Πολύ νόστιμη, με τρυφερές μπουκιές χοιρινών φιλέτων, κρεμμύδι (που δεν ακούγεται) σβησμένο με κρασί και λάιμ. Να τα δοκιμάσετε οπωσδήποτε, στα 6.4 ευρώ!

- Εξαιρετικά επίσης και τα ριγκατόνι με κρέμα παρμεζάνας και προσούτο. Βαριά, μπελαλίδικη γεύση που μένει στο στόμα. Οverdose από τυρί, εγώ έριξα και το έξτρα τριμμένο και έσκασα και από τη γεύση και από τη συνταγή. Προτιμήστε τη ένα κρυό χειμερινό βράδυ. Νομίζω η τιμή είναι στα 8.7 ευρώ.

- Κανελόνια ημέρας στα 6.5 ευρώ. Ο φίλος Λε Μεσσάλ ακόμα παραμιλάει από τη γεύση τους. Έρχονται καυτά και ζουμερά, με το τυράκι να λιώνει και να ακούγεται και τον κιμά να είναι πολύ γλυκός και φρέσκος. Απόλυτο value for money.

- Πίιιιτσα! Ναι τη φοβηθήκαμε να πω την αλήθεια αλλά τέτοια μπισκοτένια και κρατσανιστή ζύμη δεν έχω ξαναδεί. Η τιμή της είναι κάτω των 10 ευρώ και η γεύση απόλυτα ισορροπημένη με σωστή αναλογία τυριού και υλικών. Αγαπημένη μου πάντως ήταν με προσούτο και ρόκα.

- Εξαιρετικά και τα μπιφτέκια γαλοπούλας που παίρνει η κοπέλα του φίλου λόγω διατροφής. Ζουμερά και ελαφριά για τον τύπο τους συνοδευόμενα με μπόλικο ρυζάκι (και λίγο καστανό! ).

- Τα ποτά και αναψυκτικά είναι 1 κλικ πιο ακριβά νομίζω για τον τύπο του μαγαζιού. Η μεγάλη βαρελίσια μπύρα αν δεν απατώμαι κοστίζει 5.5 ευρώ οπότε σε φρενάρει για να πάρεις και δεύτερη ώστε να κάνεις κραιπάλη. Τέλος για γλυκά δεν θυμάμαι πολλά πράγματα γιατί ακριβώς δίπλα υπάρχει ζαχαροπλαστείο (το Πρώτο) αλλά κυρίως σε πολύ κοντινή απόσταση βρίσκεται ο Κωνσταντινίδης και τα μιλφέιγ του! Α! Και η Δέσποινα. Μόνο μια φορά είχα παραγγείλει γλυκό χωρίς να θυμάμαι πολλά... οπότε...

Κλείνοντας θα πω.... ΝΑ ΠΑΤΕ! Δεν πρόκειται για επίσημη έξοδο, προσφέρεται για κάτι πιο χαλαρό. Εγώ πάντως κάθε φορά περιμένω πως και πως για να πάω και ευτυχώς έχω βρει κάποιους συμπαραστάτες που έχουν κολλήσει κι αυτοί μαζί του! Μπορώ να μείνω όλη μέρα νηστικός για να περιμένω το βράδυ και να φάω ριγκατόνι και πίτσα...

Και όλο λέω να δοκιμάσω τα τορτελίνια τους αλλά πως....

Μήπως να το αναδείξουμε σε νέο διαμαντάκι ;;;

Σουβλάκι & Σχάρα - Άλιμος, Αθήνα

"Τις κουρτίνες πρόσεχε! "

Σάββατο βράδυ και χωρίς ιδιαίτερη διάθεση για πολλά πολλά, σκέφτομαι να δοκιμάσω κάποιο νέο μαγαζί αλλά όχι από τα πολύ δημοφιλή του σάιτ μας. Νομίζω πως αρχίζω να μπαίνω σε άλλη φάση αυτή την εποχή γιατί καλά τα Φουρνομαγειρέματα πχ αλλά καιρός είναι να ανακλύψουμε και κάτι άλλο που ίσως αξίζει και αυτό κάποια δημοσιότητα.

Η σκέψη λοιπόν ήταν για κρεατικά προς την παραλιακή πλευρά και θυμόμουν καλά την κριτική της φίλης indulge. Αφού έδωσα τα στοιχεία και τις κριτικές στον φίλο που θα πηγαίναμε, πείστηκε να μου κάνει το χατίρι. Τι έμενε μόνο;Ένα τηλέφωνο. Αυτό έγινε στις 21.40 για να πάμε μία ώρα αργότερα. Μας είχαν προειδοποιήσει πως υπήρχε μόνο ένα τραπέζι στην πόρτα και μετά στο πατάρι... Ακούγοντας με διστακτικό στο να κλείσω οριστικά την κράτηση μου, ενήργησαν άμεσα και μου είπαν πως λογικά θα άδειαζαν και άλλα.

Ο φίλος δεν έχει ιδιαίτερα κολλήματα από τη στιγμή που οι κριτικές ήταν καλές. Ο μόνος περιορισμός ήταν στην απόσταση. Δεν ήθελε να τρέχουμε και στα... Μελίσσια! H παραλιακή δεν είχε ιδιαίτερη κίνηση και φτάσαμε πολύ εύκολα για Σάββατο (29/10/2016). Ίσως λόγω 3ημέρου έφυγε αρκετός κόσμος. Η πρόσβαση ήταν πανεύκολη και παρκάραμε ακριβώς απέναντι από το μαγαζί.

Μη φανταστείτε πως πρόκειται για πιάτσα, η Χωριάτικη Ταβέρνα του Στέλιου μάλλον τραβάει τον δικό της δρόμο και έχει το δικό της κοινό στα σίγουρα! Δεν πάει να "κλέψει" πελάτες από άλλες παρεμφερείς επιχειρήσεις ή να γίνει μια εναλλακτική επιλογή σε περίπτωση που δεν βρεις κάπου αλλού καλύτερα.

Μπαίνοντας μέσα λοιπόν, κοντοσταθήκαμε 1 λεπτό μέχρι να μας δουν καθώς όλοι εξυπηρετούσαν. Μας έδωσαν την επιλογή για το τραπέζι στην πόρτα δίπλα αλλά θα κρυώναμε. Ευχαρίστως μας τοποθέτησαν σε διπλανό 4άρι χωρίς να μουτρώσουν που είμασταν 2 άτομα. Καλή εντύπωση λοιπόν.

Κατά τα άλλα ο χώρος έχει αυτό που δηλώνει. Διακόσμηση όπως θα έβρισκες σε ταβέρνες της επαρχίας με διάφορα αντικείμενα που παραπέμπουν σε χωριό. Μια χαρά λοιπόν, όπως και οι καθαρές τουαλέτες. Επιτρέπεται το κάπνισμα και επειδή ο χώρος δεν είναι ιδιαιτέρως μεγάλος, ίσως υπάρξει θέμα. Ακόμα χειρότερο όμως (αν και φανατικός αντικαπνιστής) είναι η χάβρα. Αυτό το συνεχές μπούρου-μπούρου που πλανάται στον αέρα όπου με την προσθήκη χαζογέλιου ίσως σου κάνει ένα κεφάλι καζάνι. Εμάς πάντως όταν φύγαμε βούιζαν τα αφτιά μας. Και κάτι τελευταίο... Κουρτίνες ευτυχώς δεν είδαμε εμείς και γλιτώσαμε την κατσάδα!

Η εξυπηρέτηση είναι καλή. Υπήρξε μια παύση μεταξύ ορεκτικών και κυρίως πιάτων αλλά οκ. Σημειώστε ότι μάλλον τα Σάββατα η πληρότητα αγγίζει στο 100%. Κατά τα άλλα και κέρασμα γλυκού υπάρχει στο τέλος, ενώ και η απόδειξη είναι νομιμότατη. Κάτι έλειπε όμως για να πάρει άριστα. Κατά τη γνώμη μου ίσως χρειαζόταν άλλο ένα άτομο για να εξυπηρετήσει με τους χρόνους καθώς οι σερβιτόροι είναι ευγενικοί και δεν σταματάνε να κινούνται στον χώρο.

O κατάλογος τώρα είναι αρκετά μεγάλος και σίγουρα ικανοποιεί όλα τα κρεατικά γούστα σας! Στα κρεατικά υπάρχουν επιλογές κοτόπουλου (φιλέτο, σουβλάκι, μπιφτέκι, κεμπάπ αλλά και κοτομπουκιές), αρνίσιες επιλογές, χοιρινές, μοσχάρι αλλά εκεί που έπεσε το μάτι μας ήταν στο αγριογούρουνο (πανσέτα 32 ευρώ το κιλό, λουκάνικο στα 5.80 ευρώ). Σαλάτες (χωριάτικη, ρόκα-παρμεζάνα) αλλά και χόρτα-φάβα-γίγαντες, τυριά, ψητά λαχανικά και τηγανιτά (κολοκυθο-τυρο-τοματο κεφτέδες στα 4.40 ευρώ αλλά κατεψυγμένα).

Οι επιλογές μας:

- Ψωμί ψημένο στα 0.80 ευρώ το άτομο. ΟΚ, καταλαβαίνετε!

- Γαλοτύρι στα 3 ευρώ. Σαν γιαουρτοτυρί είναι με εμφανέστατα κομμάτια τυριού. Όχι ιδιαίτερα γευστικό από τη φύση του αλλά αν είστε από 3 άτομα και πάνω είναι οκ για να μη μπουχτίσετε.

- Πατάτες τηγανιτές με τριμένο τυρί στα 3.60 ευρώ. Ζεστές μεν, αχυρένιες δε... ίσως φταίει πως ήρθαν κομμένες σε μεγάλα κομμάτια και δεν ψήθηκαν ομοιόμορφα. Το τυρί δεν πρόσθεσε και κάτι ιδιαίτερο στη γεύση... σίγουρα έχω φάει αρκετά καλύτερες.

- Μερίδα παϊδάκια γάλακτος (250 γραμμάρια) στα 9.80 ευρώ, συνοδεία από πατάτες τηγανιτές. Κατά την άποψη μου έχω φάει και καλύτερα και πιο ζουμερά. Ο φίλος τα τσάκισε βέβαια αλλά θα τα προτιμούσε πιο χοντροκομμένα. Νόμιζω στη Μάνδρα έχω φάει καλύτερα και φθηνότερα. Έστειλα τη φωτό της μερίδας στην φίλη indulge και διαφωνήσαμε στην ποσότητα! Εκείνη τα βρήκε ΟΚ, ο φίλος λέει πως περίμενε πιο γεμάτη μερίδα.

- Πανσέτα αγριογούρουνου στα 9.80 ευρώ. Ήρθαν 4 φιλετάκια με πατάτες τηγανιτές. Νόστιμα μεν και σχετικά ζουμερά, χωρίς να κάνουν ιδιαίτερα γευστικά τη διαφορά. Η τιμή σχετικά αλμυρή. Αν είναι να "παίξουν" στη μέση δοκιμάστε τα!

- Συκωταριά αρνίσια γάλακτος στα κάρβουνα στα 19 ευρώ. Ήρθαν 600 γραμμάρια και χρεώθηκαν 11.40 ευρώ. Αυτά μάλιστα! Ζουμερά, καλοαλατισμένα και ιδιαίτερα γευστικά με το λεμονάκι τους! Έγινε πραγματική μάχη και δεν μας έπιασαν οι ντροπές του τύπου "φάτο εσύ". Τα συγκεκριμένα 5 λεπτά τρώγαμε σαν μοτεράκια! Λουκούμι ήταν και αν ξαναπήγαινα θα έτρωγα πάνω από 1 κιλό. Βάλτε τα στη λίστα.

- 2 μπύρες βαρελίσιες Mythos στα 3.9 ευρώ, ότι πρέπει για τη μάχη.

* Κέρασμα λουκουμάδες με μέλι που ήταν μέτριοι και γιαούρτι με κυδώνι που επίσης δεν άρεσε καθώς το γιαούρτι ήταν στόκος....

Σύνολο με απόδειξη και νερό κανάτας στα 47 ευρώ... πολλά για 2 άτομα για μια απλή έξοδο.

Πρόκειται για μια τίμια επιχείρηση με αρκετό κόσμο που λειτουργεί σε καλά επίπεδα. Για τους γύρω κατοίκους είναι μια καλή επιλογή για να φάνε ποιοτικό κρέας. Εγώ πάλι δεν ενθουσιάστηκα καθώς μπορώ να φάω αντίστοιχα ή και καλύτερα κρεατικά σε Μάνδρα ή Ασπρόπυργο (βλέπε παϊδάκια ή προβατίνα).

Οι επιλογές στην ταβέρνα του Στέλιου είναι αρκετές ακόμα... αν επέστρεφα θα ήταν για συκωταριά και άλλα κρεατικά αλλά όχι για πατάτες. Από ορεκτικά αρκεστείτε σε κάνα λαχανικό ή χόρτο αλλά σαν συνοδευτικά.

Υ. Γ Με χαρά παρατηρώ κάποιους χρήστες να ψηφίζουν διάφορες κριτικές και θα τους παρότρυνα να γράψουν κι αυτοί τις δικές τους για να μπουν και νέα άτομα στο club της παρέας μας! Φίλε Dafy τους χαιρετισμούς μου!