VAGELIS

Δεν είναι στη λίστα
των έμπιστών σου

Bar Restaurants - Μαρούσι, Αθήνα
2017

Όλοι θα έχετε παρακολουθήσει ανά διαστήματα Αμερικάνικες ταινίες. Υπάρχουν αυτές που διαδραματίζονται σε κινηματογραφικά πλατό αλλά και άλλες με πολλές σκηνές σε εξωτερικούς χώρους. Εμένα η έξοδος μου με 2 φίλους μου θύμισε σκηνή από Αμερικάνικη ταινία. Από αυτές που βγαίνουν παντρεμένοι φίλοι και μπορούν ανέμελα για 2-3 ώρες να πουν ότι τους κατέβει στο κεφάλι. Και αυτό το λέω γιατί περιέργως κάτι μου έκανε ο χώρος τους. Αν τύχει να κάνετε επίσκεψη, ίσως διαφωνήσετε μαζί μου. Μιλάμε όμως για μια βραδιά που πραγματικά μιλήσαμε για γυναίκες και συμπεριφορές αλλά και για την αγαπημένη ασχολία των άλλων 2 φίλων. Νικ Καλάθης! Ομογενής γκάρντ με ιδιαίτερη αστοχία στα 3ποντα ακόμη και αν τον μαρκάρει η σκύλα μου με μόνο όπλο της το γάβγισμα της.

Το Saint's δεν μπορεί να κριθεί ως εστιατόριο. Το Saint's αξιολογήθηκε επιεικώς ως τόπος χαλάρωσης. Άλλωστε το ίδιο το μαγαζί έχει ήδη φροντίσει να κάνει από την αρχή κατανοητό αυτό. Bar and Pizza.... και καθόλου δεν μας χάλασε. Βασικά τίποτα δεν μας χάλασε τη διάθεση! Είναι πολύ ωραίο να βγαίνεις με το αμόρε αλλά μια στο τόσο θες να πεις και τη λαλακία με έναν φίλο. Δεν μας έχουν και μαντρωμένους μέσα αλλά λέμε τώρα!

Το Saint's το γνώριζα μόνο στα χαρτιά και ειλικρινά δε νομίζω να έδινα και πολλές πιθανότητες να το επισκεφθώ. Περιοχή που την επισκεπτόμουν πριν 20-22 χρόνια λόγω εργασίας των γονέων, έχω ευχάριστες αναμνήσεις λόγω και Nikolini... Εκεί πρωτογνώρισα μέσα στο Αίθριο Αμαρουσίου την πιτσαρία που αναφέρω. Δεκαετία του '90... Πίτσα με μακαρόνια μπολονέζ.... Συνδυασμός που σκοτώνει. Και αφού έτρωγα, ανεβοκατέβαινα τους ορόφους! Φοβερές εποχές!

Λοιπόν, το Saint's είναι πολύ πολιτισμένος χώρος. Πεντακάθαρος και άνετος. Το βασικότερο όμως είναι πως η μουσική είναι τόσο διακριτική που την απολαμβάνεις και μπορείς πανεύκολα να μιλήσεις με την παρέα σου. Διακριτικός φωτισμός, άνετα τραπεζοκαθίσματα και καναπέδες περιμετρικά του μαγαζιού. Μια αίσθηση καινουργίλας και περιποίησης που μας έκανε εξαιρετική εντύπωση. Βρίσκεται απέναντι από το Pausa και δίπλα σε πάρκο, τόσο κοντά στην Κηφισίας αλλά δεν το καταλαβαίνεις δευτερόλεπτο.

Η εξυπηρέτηση ευγενική, χωρίς πολλά πολλά αλλά και χωρίς καθυστερήσεις. Η κοπέλα είχε συνεχώς στο νου της τα τραπέζια που εξυπηρετούσε και ότι τελειώναμε το έπαιρνε γρήγορα από μπροστά. Λόγω ύφους καταστήματος όμως δεν μπορείς να περιμένεις κάτι περισσότερο εκτός και αν έχεις είσαι τακτικός πελάτης, υποθέτω. Σε καλά επίπεδα πάντως.

Ο κατάλογος του μαγαζιού μπορεί να μελετηθεί και στο ίντερνετ για να έχετε μια πρώτη εικόνα. Από καφέδες και κοκτέιλ μέχρι και φαγητό. Ποικιλίες τυριών και αλλαντικών, σαλάτες, πίτσες, ζυμαρικά και κρεατικά. Εκεί που εντοπίσαμε πρόβλημα ήταν στα ορεκτικά. Ελάχιστα και χωρίς φαντασία. Τελικά τίποτα δεν μας έκανε κλικ ενώ και οι τιμές του ήταν παρατσιμπημένες.

Τελικά καταλήξαμε σε:

- Σαλάτα με Προσούτο στα 10 ευρώ. Προσούτο, ρόκα, τοματίνια, flakes παρμεζάνας, σως από καραμελωμένο μπαλσάμικο. Φρέσκα λαχανικά σε σωστή αναλογία, αρκετή ποσότητα για 3 άτομα. Το VfM σε καλά επίπεδα βάσει ποιότητας, υπάρχουν και παρεμφερείς επιλογές από τα 9 ευρώ ως τα 11.

- Πίτσα Μπάρμπεκιου στα 12,50 ευρώ. Σάλτσα τομάτας, μοτσαρέλα, μπέικον,
κοτόπουλο, πιπεριές & καραμελωμένο κρεμμύδι. Λίγο περισσότερη ποσότητα μπάρμπεκιου από ότι περίμενα, τραγανή πιπεριά. Περίεργη δημιουργία λόγω υλικών, καλό αποτέλεσμα.

- Πίτσα Saint's στα 13 ευρώ. Κρέμα τυριών, χειροποίητο μοσχαρίσιο λουκάνικο,
τριμμένο βιολογικό κολοκύθι και άνθη πιπεριάς. Μου άρεσε λίγο παραπάνω λόγω διακριτικότητας των υλικών. Διακριτική κρέμα τυριών, ποιοτικό και ελαφρύ λουκάνικο. Η ζύμη ένα κλικ περισσότερη στις άκρες χωρίς να μας χαλάσει τελικά.

Και για τις 2 πίτσες μπορώ να πω μετά βεβαιότητας πως έχουν εξαιρετικής ποιότητας ζυμάρι, ελαφρύ και καλοδουλεμένο και μας άρεσε ιδιαίτερα. Νομίζω πως αρκετά μαγαζιά, πιο εξειδικευμένα, θα ζήλευαν.

- 3 μπύρες 500 μλ Φίσερ στα 15 ευρώ (3 επί 5).

Από γλυκά τελικά δεν βρήκαμε κάτι μιας και ο κατάλογος αναφέρει παγωτά και γλυκό ημέρας στα 7 ευρώ. Με την κουβέντα, ξεχαστήκαμε και τελικά δεν νιώσαμε την ανάγκη.

Σύνολο στα 50.5 ευρώ.

Η τελική εντύπωση είναι θετική. Υπάρχουν πολλές επιλογές γι'αυτούς που μένουν κοντά και έχει όλα τα φόντα να γίνει στέκι από το πρωί για καφέ. Οι μακαρονάδες είναι τυπικές που μπορείς να συναντήσεις και αλλού αλλά νομίζω πως αν βρισκόμουν στην περιοχή θα του έδινα και δεύτερη ευκαιρία. Αν μάλιστα ήταν και αργά, ένα κοκτέιλ θα ήταν επίσης μια καλή επιλογή.

Προτείνεται για μια καλή έξοδο αλλά όχι αποκλειστικά για φαγητό. Το περιβάλλον του είναι το δυνατό του σημείο. Δείτε το έτσι και θα περάσετε αρκετά καλά!

Μεζεδοπωλεία - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα
2017

Το Survivor έχει κλέψει τις καρδιές του τηλεοπτικού κοινού με ασύλληπτα ποσοστά τηλεθέασης. Στις ημέρες που δεν προβάλλεται υπάρχουν άλλου τύπου εκπομπές που αναζητούν προσωπικότητες με καλές φωνές ή καλές χορευτικές κινήσεις. Ένα format δοκιμασμένο είναι το Master Chef. To επανέφερε στη συχνότητα του το Star channel μετά την πατάτα του Mega να μην πραγματοποιήσει τον τελικό του δεύτερου κύκλου. Να πω την αλήθεια, το προτιμώ από τα άλλα τηλεοπτικά shows. Ίσως γιατί ασχολούμαι αρκετά με το παρόν σάιτ. Ίσως πάλι γιατί το να τρέφεσαι είναι μια καθημερινή ανάγκη. Και εκεί που Παρασκευή βράδυ 5/5/2017 δεν υπήρχε όρεξη για έξοδο αλλά υπήρχε όρεξη για να παρακολουθήσω τους επίδοξους σεφ.... Σκάει πρόταση.

Πάμε Ρώσικο;Πως να τους αποτρέψω για να μην ξαναπάμε εκεί, ειδικά τώρα που καλοκαιριάζει;Ψάχνω κοντινές προτάσεις αλλά δυσκολεύομαι. Θυμόμουν τις καλές κριτικές του Δυόσμου αλλά και διάφορους φίλους που είχαν ενθουσιαστεί και σκέφτηκα να κάνω επίσκεψη για μια δεύτερη, καλύτερη γνωριμία.

Παρά την 5η θέση του στην κατάταξη, υπάρχουν πολλά "βαριά" ονόματα που δεν το έχουν επισκεφθεί, αν και γνωρίζω μερικούς που το επιθυμούν! Δεν μπορώ να το τοποθετήσω σε μια συγκεκριμένη κατηγορία. Aυτοαποκαλείται εδεσματοπωλείο. Ψάχνει πολύ τις πρώτες ύλες και στρέφεται εμφανέστατα προς τα ελληνικά προϊόντα. Έχει πολύ ενημερωμένη ιστοσελίδα και ότι αναγράφεται εκεί, θα το συναντήσετε και στο μαγαζί.

Αν λοιπόν ξεκινήσετε να το επισκεφθείτε να γνωρίζετε πως το παρκάρισμα είναι πραγματικό ΔΡΑΜΑ. Πυκνοκατοικημένη περιοχή με το Τζάνειο νοσοκομείο ακριβώς από πάνω του και τη μαρίνα Ζέας ακριβώς από κάτω. Αν παίζει η επιλογή για ταξί, προτιμήστε την. Ακριβώς από κάτω του βρίσκεται ένα μπαράκι, Κλάξον νομίζω πως λέγεται. Θα δείτε τον κατάλογο πριν την είσοδο, όπου θα αναγκαστείτε να ανεβείτε σκαλιά. Μόλις μπείτε θα δείτε έναν καθαρό και πολιτισμένο χώρο. Το νεοκλασικό χρονολογείται από το 1920 και είναι διατηρημένο πολύ καλά. Πέτρα στους τοίχους, απαλά χρώματα σε λευκό φόντο και ξύλινο πάτωμα. Εδώ θα αναφέρω πως ελαφρώς τρίζει σε κάθε βηματισμό, όμως δεν κινδυνεύετε από δυσάρεστες συνέπειες!

Η εξυπηρέτηση από ένα μόνον παλικάρι ήταν πολύ καλή αλλά.... αργή. Ένα άτομο χρειαζόταν ακόμη για να μην τρέχει σαν τον Βέγγο. Γνώστης του μενού και με εύστοχες προτάσεις. Μάλιστα τεράστια εντύπωση μου έκανε που θυμόταν την πρώτη μου επίσκεψη με άλλη συνοδεία πριν 1.5 χρόνο και μάλιστα θυμόταν και που καθίσαμε. Από κει και πέρα όλα καλά, άριστα στο παλικάρι αλλά συνολικά βάζω 3/4 αν και μάλλον αναγνώρισαν την αργοπορία τους και μας κέρασαν τα γλυκά.

Θα παρατηρήσετε στον κατάλογο πως αναφέρονται με bold αρκετά προϊόντα από διάφορες περιοχές της Ελλάδος. Ο σεφ προσπαθεί να τα "παντρέψει" και νομίζω πως κάνει μια αξιέπαινη προσπάθεια. Εμείς επιλέξαμε:

- Ταμπουλέ με καλαμποκίσιο Κορκοτό Έδεσσας, φουρνιστή τομάτα και μυρωδικά στα 3 ευρώ. Δροσερό, εύγευστο πιάτο σε τιμή προκλητική. Φαγώθηκε γρήγορα.

- Μαστέλο Χίου στη σχάρα με μαρμελάδα σύκου στα 5 ευρώ. Λίγο παραπάνω ψήσιμο θα το ήθελα γιατί το βρήκα χλιαρό και όχι λαχταριστό.

- Λαδόψωμο στη σχάρα με Αρσενικό Νάξου (τυρί), σουτζούκι Μιράν και ψητή τομάτα στα 5 ευρώ. Πιάτο που κέρδισε τις εντυπώσεις και ζητήθηκε και δεύτερη φορά. Συνοδευόταν από μαρμελάδα καυτερής πιπεριάς, πραγματικά καυτερής! Φανταστείτε μια πιτούλα σε στυλ σάντουιτς με αρκετά αλμυρό τυρί και ζουμερό σουτζούκι λόγω της τομάτας.

- Καβουρμάς Σερρών στη σχάρα με λαδολέμονο και στικς πατάτας στα 7 ευρώ. Ποιοτική πρώτη ύλη που μάλλον θα συνδυαζόταν καλύτερα με κάνα αβγουλάκι.

- Συκώτι σχάρας από Μοσχίδες Νάξου στα 6.5 ευρώ, συνοδεία από στικς πατάτας. Και πάλι ποιοτική πρώτη ύλη, όχι ιδιαίτερα μεγάλη μερίδα που μας έκοψε μαεστρικά μπροστά μας ο σερβιτόρος α λα Base Grill!!!

- Mπύρα Βεργίνα weiss που μου ήρθε δυστυχώς χλιαρή στα 4 ευρώ.
- Μπύρα βαρελίσια Ionian Lager στα 4.2 ευρώ τα 400 ml επί 2 φορές.
- Ούζο χύμα 3 ευρώ τα 100 ml

* Κέρασμα εκμέκ παγωτό στα 5 ευρώ. Παγωτό καϊμάκι, σιρόπι κανέλας, φυστίκι Αιγίνης και σάλτσα βύσσινο. Ικανοποιητικό γλυκό χωρίς να λιγώνει.

- Τάρτα σοκολάτας στα 6.5 ευρώ. Βάση από μπισκότο με χαρουπόμελο, καραμέλα βουτύρου, αλατισμένο φυστίκι και cremeux σοκολάτας valrhona. Eξαιρετικό γλυκό με υπέροχη βάση και ποιοτικότατη σοκολάτα. Περιττό να πω πως το εξαφάνισα. Έχω την εντύπωση πως αν το έτρωγα και 100% φρέσκο θα είχα ξετρελαθεί ακόμη περισσότερο! Όχι δηλαδή πως και τώρα δεν συνέβη.

Σύνολο στα 48 ευρώ περίπου με κερασμένα τα γλυκά.

Νομίζω πως ο Δυόσμος σαν συνολικό πακέτο άξια βρίσκεται στις κορυφαίες θέσεις του σάιτ. Ποιοτικό και προσεγμένο μαγαζί που σέβεται τον εαυτό του αλλά και τον πελάτη. Ένα κλικ του λείπει για να απογειωθεί και λίγη περισσότερη προσοχή στους χρόνους. Δικαιολογώ εν μέρει όμως πως ότι φτιάχνουν, το φτιάχνουν εκείνη την ώρα.

Τώρα που καλοκαιριάζει είναι μια πολύ καλή ευκαιρία για επίσκεψη στην ταράτσα. Πάρτε το ταίρι σας ή μια πολύ καλή παρέα και δοκιμάστε γεύσεις με αγάπη και προσοχή. Πρόκειται για χαλαρωτικό μέρος σε απόσταση βολής από τη θάλασσα!

Όπως είχα γράψει και στην πρώτη μου κριτική... Σίγουρα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ πεταμένα λεφτά...

Υ. Γ Επιστροφές βλέπω! Μετά τον Piperman, εμφανίστηκαν οι αγαπητοί Thankful, villa και PRitanis!!! Aναμένουμε και άλλους που είχαμε χάσει τα ίχνη τους για καιρό!!!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Καμίνια - Ν.Φάληρο, Αθήνα
2017

Εδώ και ένα χρόνο το Mega channel έχει γίνει Mouga channel. Επανάληψη μετά από επανάληψη, τους διαλόγους τους έχουμε μάθει απ'έξω κι ανακατωτά. Μια πολύ πετυχημένη σειρά που απέκτησε φανατικούς φίλους (ανήκω κι εγώ σε αυτούς) ήταν το 50-50! Έχει τύχει μάλιστα να επισκεφθώ και το μαγαζί (Οινέας) που γυριζόντουσαν οι σκηνές της τρελοπαρέας και απογόητευτηκα. Καμία σχέση με αυτό που περίμενα. Εν έτει 2017 νομίζω βρήκα το μαγαζί που θα μπορούσε στην πραγματικότητα να στηρίξει απόλυτα το ιδανικό σκηνικό με τους 3 φίλους (καλή του ώρα του Σάκη εκεί που βρίσκεται). Όπως καταλαβαίνετε. ο Ζάχος θα έπαιρνε με κάθε τιμή αυτό το χρίσμα.

Μαγαζί μιας άλλης εποχής, σε μια λαϊκή γειτονιά. Κόσμος ακομπλεξάριστος, καθόλου δήθεν, πάει εκεί για να χαλαρώσει και όχι να τον δουν. Οι θαμώνες άντρες κυρίως, κάποιες γυναίκες μα και παιδιά, συνυπάρχουν αρμονικά χωρίς να ενοχλούν ο ένας με την παρουσία του τον άλλον. Υποψιάζομαι πως πηγαίνουν για κουβεντούλα μετά φαγητού, χωρίς να είναι κακό αυτό. Η ποιότητα είναι μια χαρά. Θα δεις απλό, γνήσιο λαϊκό κοσμάκη που το έχει κάνει στέκι του. Για εμένα που ήταν η πρώτη επίσκεψη μου, είναι λογικό να με βλέπουν σαν έναν απρόσωπο πελάτη. Είδα όμως πως ο ιδιοκτήτης πηγαίνει σε κάθε αντροπαρέα και κάθεται στην καρέκλα με τους θαμώνες. Πρώτα θα πουν τα νέα τους και μετά θα παραγγείλουν. Πως ήταν ο Βασίλης στη σειρά που σας ανέφερα;Φανταστείτε κάτι ακόμα πιο οικείο.

Από τον χώρο δεν έχετε να περιμένετε πολλά διακοσμητικά. Την παράσταση πρέπει να κλέβει η καλή παρέα που έρχεται να σχολιάσει όλες τις εξελίξεις και θέλει να κάνει εκτιμήσεις για το μέλλον. Δεν είναι θεατρικός χώρος όπως η Ζωοδόχος Πηγή, ούτε έχει μεγάλες πινελιές δημιουργικότητας. Κατάλογο δεν έλαβα, όλα στο μιλητό. Ευτυχώς η απόδειξη ήρθε γραπτώς και νομίμως, είχαμε και το κερασματάκι. Αν είστε σνομπ, δεν θα ικανοποιηθείτε. Το μόνο που δεν μπορώ να συγχωρήσω είναι ο πιθανός καπνός από το τσιγάρο. Το απεχθάνομαι. Μετά την κακή εμπειρία μου από τον VEZENE έχω αρχίσει και παρατηρώ τις τουαλέτες. Δεν με χαλάει που μπορεί να βρίσκονται δίπλα από την κουζίνα, με πειράζει να μην είναι καθαρές. Καθαρές ήταν, μπορούν να τις ανακαινίσουν όμως.

Η παραγγελία μας κυμάνθηκε σε επίπεδα που χορταίνεις αρκετά (3 άτομα):

- Τυροκαυτερή στα 3 ευρώ. Πορτοκαλόχρωμη, γευστικότατη και αρκετή, με εμφανή την κόκκινη πιπεριά. Διαολεμένα δεν έκαιγε, νομίζω κατανάλωσα την περισσότερη μιας και εκμεταλλεύθηκα το γεγονός πως η q-ρια και η εγγόνα (όχι της q-ριας) ασχολήθηκαν με τη...

- Σαλάτα βραστών λαχανικών στα 5 ευρώ. Όλη η γειτονική λαχαναγορά του Ρέντη μαζεμένη σε μια πιατέλα. Πραγματικά πολύ προσεγμένη. Μπρόκολο θες;Κουνουπίδι θες;Παντζάρι θες;Και πόσα άλλα. Γευστικές και χρωματικές αντιθέσεις.... Την καταβρόχθισαν!

- Πατάτες τηγανιτές στα 3 ευρώ. Χεράτες, καυτές και νόστιμες. Ότι πρέπει για να υπάρχουν πάνω στο τραπέζι. Αν ήταν και πιο λεπτοκομμένες θα ήταν ακόμη καλύτερες. Χρυσαφένιες, αξίζουν.

- Κολοκυθάκια τηγανιτά σε ροδέλες,3.5 ευρώ. Δεν με κέρδισαν λόγω αρκετής κρούστας, ενώ ούτε για τη γλυκύτητα τους ξεχώρισαν. Σαφώς υπάρχουν και καλύτερα αν και δεν είναι και του πεταματού. Θα τα απέφευγα όμως σε επόμενη επίσκεψη.

- Τυρί σαγανάκι στα 3.5 ευρώ. Νόστιμο, μοιάζει με της Αθηνάς στη Δραπετσώνα.3 τεμάχια με τραγανή κρούστα που μου φάνηκε αλάδωτη. Μόλις την έκοβες, έσκαγε και το λιωμένο τυράκι. Ρίξτε και λεμόνι! Θα ζωντανέψει!

- Μοσχαρίσια μπριζόλα από προϊστορικό ζώο, στα 9.5 ευρώ συνοδεία πατάτας τηγανιτής. Υπεραρκετή για 2 άτομα. Τώρα σε καπηλείο δεν μπορείς να περιμένεις και άψητη. Εγώ πάντως ικανοποιήθηκα. Ζουμερή και καρυκευμένη όσο έπρεπε για να είναι γευστική.

- Tηγανιά κοτόπουλου με μουστάρδα στα 8 ευρώ. Φρέσκο κοτόπουλο, διακριτική σάλτσα μουστάρδας αλλά το τελικό αποτέλεσμα κακό. Καταστρέφεται η πρώτη ύλη μιας και ήρθε στεγνό, ενώ και η σάλτσα ήταν λίγη για να καλύψει το κρέας. Θα απέφευγα να το παραγγείλω ξανα. Ποσότητα αρκετή αλλά τι να το κάνω.

- Γεμιστό μπιφτέκι με φέτα στα 8 ευρώ. Το ψήσιμο του μου άρεσε μιας και αναδεικνυόταν το κρέας. Υπεραρκετό αν και ένα τεμάχιο, προτιμήστε το στη μέση μαζί με άλλους μεζέδες για να αλλάζετε γεύσεις. Το τυρί θα το ήθελα πιο απλωμένο στη γέμιση και όχι μόνο στο κέντρο. Πάντως το λιμπίστηκα με το που το είδα.

- Σόδα στο 1.5 ευρώ.
- Ημίγλυκο κρασί στα 6 ευρώ το λίτρο. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ, χωρίς να βαράει στο κεφάλι. Ότι πρέπει για να αράξεις με τις ώρες και να πιάσεις την κουβέντα με τους φίλους σου.

* Κέρασμα μήλο κομμένο σε φέτες, συνοδεία από κεράσια μαρασκίνο που πότιζαν με το σιρόπι τους το φρούτο. Λίγος χαλβας ταχινένιος, ότι πρέπει για να αλλάξεις τη γεύση σου αν και δεν μας απέτρεψαν μετά να συνεχίσουμε αλλού για γλύκο!

Θα ξαναέκανα επίσκεψη στον Ζάχο για να δοκιμάσω και τα θαλασσινά του που κυριαρχούσαν εκείνο το μεσημέρι, ακόμα θυμάμαι την κριτική της ΤΟΜΙΕ για τις γαρίδες σαγανάκι!

Και μπορεί η διακόσμηση να έχει βαρέλια μόνο και να μοιάζει καταθλιπτική αλλά ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΠΕΙΡΑΙΑΣ και οι διάφορες φωτογραφίες που είναι κρεμασμένες θυμίζουν τη δική μου γειτονιά, με ντόμπρους και ειλικρινείς ανθρώπους της διπλανής πόρτας. Επενδύει στις διαπροσωπικές σχέσεις που ξέρουν ότι ο Μήτσος θα πάει κάθε Παρασκεύη για να φάει το ψαράκι του και θα πει 2 κουβέντες με τα φιλαράκια του.

Άλλοι επενδύουν σε διακοσμητές... Στον Ζάχο οι πελάτες επενδύουν στον κάπελα.... Παρασκευή μεσημέρι πήγαμε στις 15.10, φύγαμε 3 ώρες αργότερα αλλά το μαγαζί ήταν ΓΕΜΑΤΟ...

Φέρε μας, κάπελα, κρασί με δυό ποτήρια και μισή...

Ταβέρνες με τραγούδι - Μαρούσι, Αθήνα
2017

Όλοι στη ζωή μας έχουμε όνειρα. Βάζουμε μικρούς στόχους που μπορούν να επιτευχθούν αλλά έχουμε και όνειρα που χαρακτηρίζονται θερινής νυκτός. Πολλές φορές αλλού θες να πας και αλλού η ζωή σε πάει. Μοχθείς για να πετύχεις κάτι. Θες να είναι οι σπουδές σου;Να διαβάζεις για να πάρεις ένα πτυχίο που απλώς θα κορνιζάρεις και θα σου θυμίζει τα νιάτα σου;Και τι κάνεις αν σου τύχουν αναποδιές στη ζωή και αναπροσαρμόσεις τα πλάνα σου;Θα κάτσεις με σταυρωμένα τα χέρια και τι θα κάνεις;Θα κοιμάσαι όλη μέρα και θα κρύβεσαι κάτω από το πάπλωμα σου;Ή θα βγεις έξω και θα διεκδικήσεις τη ζωή;Νομίζω ο Άντι Γουόρχολ είχε πει πως στον καθένα μας αντιστοιχούν 15 λεπτά δημοσιότητας...

Την ώρα που γράφω κριτική έχω ήδη διαβάσει την αντίστοιχη του Νo1 χρήστη στο σάιτ, Fratello που πραγματικά είναι εξαιρετική χωρίς περιττές φιοριτούρες. Όντως λοιπόν είχαμε πρόσκληση από το σάιτ για γνωριμία με τους νέους ιδιοκτήτες του που και αυτοί προσπαθούν να βρούν τα πατήματα τους και να καταλάβουν τι ακριβώς χρειαζόμαστε εμείς, οι χρήστες. Τόπος συνάντησης ο Ασβεστόλακος. Χμμμ... Να πω την αλήθεια δεν το είδαμε και με πολύ καλό μάτι (κάποιοι). Χωρίς δημοσιότητα στο σάιτ, έσκασε σαν κομήτης. Ακόμα και η μη ύπαρξη συγκεκριμένου μενού δεν λειτούργησε ιδιαίτερα θετικά.

Και σκέφτομαι.... Σε μαγαζί που "έπαιζε" με αρκετό κουπόνι παλαιότερα μας πάνε;Που το πάνε;Και γιατί μόλις 10-12 χρήστες;Σίγουρα υπάρχουν και αρκετοί άλλοι όχι τόσο δημοφιλείς και τακτικοί. Πρέπει να γνωρίσουμε και αυτούς. Το έχω ξαναπεί, το γράφω και εδώ, το είπα και στη συνάντηση στο τέλος του δείπνου μας όταν υπήρξαν οι πρώτες αποχωρήσεις...

Το μαγαζί μετράει 69 έτη ζωής και πέρασε από γενιά σε γενιά, βέροι Αμαρουσιώτες. Στα παλαιά χρόνια που λέτε ο παππούς του σημερινού ιδιοκτήτη είχε την καινοτομία να φιλοξενεί τους πελάτες του αλλά αυτοί να πληρώνουν ΑΝ θέλουν. Όπως είναι λογικό δεν υπήρξε και μεγάλη προθυμία. Και έρχομαι στον πρόλογο μου. Ο σημερινός ιδιοκτήτης που ηλικιακά κυμαίνεται στα 30-35 είχε άλλους στόχους. Ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας όμως του πατέρα αν θυμάμαι καλά, τον ανάγκασε να αναλάβει την επιχείρηση. Σεβόμενος την οικογενειακή παράδοση το έκανε. Και δεν έκανε μόνο αυτό.

Δεν το έπαιξε αφεντικό, ούτε έμαθε στου Κασίδη το κεφάλι. Εκτός από τις πρώτες σπουδές του, όταν γύρισε πίσω σπούδασε και στη μαγειρική ενώ έκανε και μεταπτυχιακό. Δεν πήρε το έτοιμο πελατολόγιο από την οικογένεια αλλά προσπάθησε να προσελκύσει και νέο group πελατών. Και με βάση την εμπειρία που είχα τα καταφέρνει πολύ καλά! Παρατήρησα πως σε αρκετά τραπέζια τον καλούσαν για να πουν 2 κουβέντες. Για βοήθεια είχε 2 κοπέλες, ευγενέστατες και γρήγορες που με τη στάση τους σε ικανοποιούν. Με άνεση κάλυπταν όλον τον χώρο.

Ο χώρος του όπως θα διαβάσατε είναι σε σχήμα "Γ". Οι καρέκλες έχουν πράσινο τόνο, τα τραπέζια στρωμένα με καρώ τραπεζομάντηλα. Βαρέλια, πηγάδι(! ) και καδράκια που σε ταξιδεύουν σε άλλη εποχή είναι ο διάκοσμος. Νομίζω πως το καλοκαίρι στον πεζόδρομο θα είναι μια εξαιρετική λύση για να χαλαρώσετε με την παρέα σας. Φιλοξενεί και ζωντανή μουσική με καλές φωνές. Οι τουαλέτες καθαρές όμως εμφανώς αυτή των γυναικών ήταν πιο ευρύχωρη από την αντρική! Όπως διάβασα και το E-table, την ονομασία του το μαγαζί την πήρε από τους πελάτες του που βλέποντας την κυρα – Μαρία (γιαγιά λογικά) να ασπρίζει καθημερινά για λόγους καθαριότητας τη μικρή είσοδο του, έδινε την αίσθηση πως πρόκειται για λάκκο με ασβέστη.

Ο κατάλογος με πολλές και εξαιρετικές επιλογές, παίζει με κρεατικά πολύ. Πραγματικά και εμένα μου άρεσαν σχεδόν όλα και δεν το γράφω γιατί δεν πλήρωσα κάποιο αντίτιμο. Εδώ να τονίσω πως η επιλογή των πιάτων ήταν ελεύθερη και απεριόριστη με αποτέλεσμα να αισθανθούμε και λίγο άσχημα γιατί σκάσαμε από το φαγητό και κάποια πιάτα δυστυχώς έμειναν. Μάλιστα είπα και στη φίλη Παναγιώτα πως θα τα σκεφτόμαστε την επόμενη μέρα και θα πεινάμε σαν λύκοι!

Τα πιάτα που θυμάμαι να δοκίμασα ήταν:

- Στην αρχή έρχεται καλαθάκι με διάφορα ψωμάκια και πίτες και ντιπάκι τυροκαυτερής στα 0.9 ευρώ. Αρεστά μεν αλλά αποφύγετε τα δε. Ακολουθούν ακόμα καλύτερα!

- Σαλάτα πορτοκάλι με κόκκινο λάχανο, πιπεριά Φλωρίνης, καρέ τομάτας, μυρωδικά, μαρούλι, φυστίκια, φιλέτο πορτοκαλιού, βινεγκρέτ γιαουρτιού με μυλόξυδο στα 6.8 ευρώ. Το πιάτο που άρεσε λιγότερο σε εμένα και τη φίλη Βάσω. Φρέσκια και τεράστια μεν αλλά με ετερόκλητα υλικά που απλώς τα έτρωγες. Τα φυστίκια δεν μου άρεσαν στο όλο σύνολο. Την άλλη φορά θα δοκιμάσω κάποια άλλη. Παιχνιδιάρικη στο μάτι πάντως!

- Κοτοπιτάκια στα 6.8 ευρώ,4 τεμάχια. Εξαιρετικό φύλλο κρούστας που ήταν χειροποίητο, νοστιμότατη γέμιση από ζουμερό κοτόπουλο και λίγο κασεράκι. Άρεσαν και φυσικά φαγώθηκαν!

- Φάβα Φενεού στα 6 ευρώ. Βελουτέ εμφάνιση με καρέ από σύγκλινο Μάνης, λάδι τρούφας, καρέ κρεμμυδιού και καπνιστή πάπρικα. Απέφυγα να δοκιμάσω γιατί περίμενα με προσμονή άλλα πιάτα! Τα επιφωνήματα πάντως ήταν πολλά. Διαβάσατε πως άρεσε πάααααρα πολύ.

- Σαγανάκι γραβιέρας στα 6.5 ευρώ.2 τριγωνικά κομμάτια παναρισμένης γραβιέρας με μαρμελάδα φράουλα. Πηχτή σάλτσα και γλυκιά όσο πρέπει, το τυρί εμένα μου άρεσε, είχε λιώσει ιδανικά για τα γούστα μου.

- Λεχματζούν στα 6.8 ευρώ. Έρχονται 2 τεμάχια από έτοιμα πιτάκια, ζουμερό κιμά που στην αρχή δεν καταλαβαίνεις πως είναι πικάντικος (από μοσχάρι και σουτζούκι) και στην κορυφή μωβ σως από πατζάρι. Καλό ορεκτικό για τη μέση, ίσως το ξαναδοκίμαζα.

- Κολοκυθοκεφτέδες στα 6 ευρώ. Όπως ισχυρίζονται είναι συνταγή 30 ετών και βάλε. Στα υλικά συμπεριλαμβάνονται καρότο, φρέσκα μυρωδικά και φέτα. Καυτοί και χειροποίητοι, στρογγυλοκάθονται σε σως φέτας (5 τεμάχια). Αρεστοί και χωρίς να καταλαβαίνεις μόνο τον χυλό.

- Μανιάτικο στα 6.8 ευρώ. Η κλασική στραπατσάδα με τομάτα και φέτα, συνοδεύεται από λαδοκούλουρο Κυθήρων. Νόστιμο πιάτο, χειμωνιάτικο. Σε καλύτερη βερσιόν από αλλού.

- Γύρος κόκορα στα 9.3 ευρώ. Εξαιρετικό πιάτο, με ωραία καπνίλα και ζουμερό κρέας. Συνοδευόταν από πιτούλες και μια ροζέ σάλτσα. Θα το παρήγγελνα χωρίς δισταγμό.

- Κεφτεδάκια Σμύρνης στα 7.5 ευρώ. Αρκετό κύμινο και ωραία σαλτσούλα τομάτας χωρίς να υπερκαλύπτει τη γεύση του ζουμερού κρέατος. Όχι μαμαδίσια αλλά γιαγιαδίσια σαν αυτά που μου έκανε η γιαγιά μου. Μου θύμησαν τα σουτζουκάκια της. Οι συνοδευτικές πατατούλες είναι ταμάμ για να χορτάσεις.

- Ψαρονέφρι στα 10 ευρώ. Τυλιγμένο σαν κανελόνι, απλωμένο σε πουρέ πατάτας, γεμιστό με ρόκα, παρμεζάνα και λάδι μαύρης τρούφας. Οι φόβοι μου για στεγνό κρέας πήγαν περίπατο ευτυχώς!

- Χουνκιάρ μπεγεντί στα 9 ευρώ. Εξαιρετικό value for money μιας και μιλάμε για εξαιρετικής ποιότητας κρέας που έλιωνε στο στόμα και αέρινο πουρέ μελιτζάνας χωρίς να καταλαβαίνω κομματάκια της. Σιγομαγειρεύεται για 3.5 ώρες. Έντονη η κανέλα, δε με χάλασε καθόλου! Αξίζει!

- Μοσχαρίσια σπαλομπριζόλα στα 17 ευρώ. Αρκετή ποσότητα για τη φίλη που τη ζήτησε άψητη, αν και δεν της ήρθε όπως ζήτησε. Εγώ πάντως εκμεταλεύτηκα την ευκαιρία και έφαγα αρκετη, δεν είχα τρελές απαιτήσεις, την ευχαριστήθηκα γιατί ήταν καλής ποιότητος. Συνοδεύεται από μπόλικα ψητά λαχανικά.

* Δοκίμασα και ριζότο τσι Κρήτης που κοστολογείται στα 8.8 ευρώ. Εξαιρετικά παντρεμένα υλικά όπως απάκι, πέστο σταμναγκάθι και ξινομυζήθρα συνυπήρχαν αρμονικά στο πιάτο. Δοκιμάστε το κάποια κρύα βραδιά. Καλή τιμολόγηση.

- Το ημίγλυκο κρασί του επίσης είναι στο top 5 αυτών που έχω δοκιμάσει, ελαφρύ και χωρίς να βαράει στο κεφάλι.

Και πάμε στα γλυκά... Που ρώτησα 3-4 φορές αν όντως είναι δικής τους παρασκευής...

- Νο 1 το μπανόφι. Με μπόλικο ζαχαρούχο γάλα να καλύπτει το στόμα, ενώ το μπισκότο επιτέλους ήταν θρυμματισμένο για να παιχνιδίζει με την καραμέλα. Εξαιρετικό και λόγος για να επιστρέψω έστω και χωρίς να φάω φαγητό!

- Νο 2 το τζιζκέικ με βύσσινο. Όπως είπαν οι φίλοι στο τραπέζι, είχε γίνει χρήση κατσικίσιου γάλακτος. Ελαφρύ και με επίσης θρυμματισμένο μπισκότο και αυτό.

- Νο 3 η λέμον πάι. Εξαιρετική εμφάνιση, δεν κατάφερα να δοκιμάσω πολύ γιατί έσκασα. Μου άρεσε η μαρέγκα πάντως.

* Στο τέλος ήρθαν και λουκουμάδες που προσφέρονται σε όλα τα τραπέζια μετά το φαγητό. Δεν είχα κουράγιο ούτε για μισή μπουκιά αλλά μου είπαν πως πραγματικά έχασα.

Συμπερασματικά: Θέλω να ευχαριστήσω πρώτα από όλους το σάιτ που μετά από καιρό φάνηκε να δραστηριοποιείται. Θέλω να πιστεύω πως αυτή είναι μόνο η αρχή και θα έχουμε την ευκαιρία να τα λέμε πιο συχνά. Μακάρι να γνωρίσουμε και άλλους αξιόλογους χρήστες και να ανταλλάσουμε απόψεις.

Όσον αφορά τον Ασβεστόλακο τώρα...

Σίγουρα κάποιοι φίλοι πήγαμε αρκετά συγκρατημένοι και σφιγμένοι μιας και οι κριτικές δεν ήταν και εξαιρετικές. Θα έλεγα πως πρόκειται για μια μοντέρνα ταβέρνα σε χώρο κουτουκοταβερνείου. Προσωπικά μου άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις και ήδη το έχω προτείνει σε φίλους για να ξαναπάμε. Άλλος για το μπανόφι, άλλος για το χουνκιάρ του.... Ακόμα και 20-25 ευρώ αν χρειαστούν εγώ θα τα έδινα χωρίς να τα λυπηθώ όπως αλλού.

Αξίζει μια επίσκεψη στα σίγουρα και θα πρότεινα στους διαχειριστές του σάιτ να κάνουν και δεύτερη μάζωξη μελών με την παρουσία φυσικά άλλων χρηστών που επίσης είναι ενεργοί!

Θα ξαναπάω όταν θα έχω ευκαιρία! Με παρέα... Πολύ καλή παρέα!

Δεν είχε λάκο η φάβα!!!

Cafe - Restaurants - Άλιμος, Αθήνα
2017

Το ξέρω ότι θα σας φανεί περίεργη η βαθμολογία μου αλλά λόγω ειδικής περίστασης αξιολογώ με άλλα κριτήρια. Είχαμε γενέθλια λοιπόν και επειδή εγώ έκανα την επιλογή θα έπρεπε να είναι αξιοπρεπέστατη και ρομαντική! Η σκέψη μου πάει συνήθως προς θάλασσα και όχι για τόσο formal περιστάσεις και η επιλογή του Rubirosa μαζί με το 30% έκπτωση φάνηκε καλή! Μετά είδα και φωτογραφίες από το τοπίο αλλά και κάτι γλυκά κόλαση.... Ε δεν ήθελα και πολύ!

Δευτέρα 24/4 και ώρα 22.00 έπρεπε να βγω με την πρωταθλήτρια του beach volley. Και ενώ θα περίμενε κανείς να έχω πρόγραμμα φωτιά, τελικά το έχει εκείνη. Περισσότερες λεπτομέρειες δε νομίζω πως θα σας ενδιαφέρουν. Πάμε στο θέμα μας.

Γνωστότερα μαγαζιά πάνω στην παραλιακή είναι τα Nalu, Balux, Penarrubia κλπ. To Rubirosa το είχα ακουστά αλλά δεν το είχα επισκεφθεί. Πρόκειται για τίμια επιλογή! Όχι πολύ μεγάλο αλλά βολικό και χαλαρό τη συγκεκριμένη βραδιά. Υπάρχει μάλιστα και δωρεάν παρκάρισμα. Θα το βρείτε λίγο πριν το παλιό αεροδρόμιο! Καβαλάτε λίγο τις γραμμές του τραμ και φτάνετε.

Σαν διακόσμηση δεν είναι κάτι παραπάνω από τα ένα cafe-restaurant. Kαθαρά ξύλινα τραπέζια αν και μικρά για φαγητό. Οι τόνοι είναι στο μπλε-μωβ αλλά το βασικό εκεί πέρα για να περάσετε καλά είναι η λέξη ΗΛΙΟΣ. Όλα τα άλλα έπονται. Είναι ένα χαλαρό καλοκαιρινό μέρος! Οι τουαλέτες επαρκείς και καθαρές. Η επόμενη λέξη κλειδί είναι η ΘΑΛΑΣΣΑ. Ωραία θέα και χαλαρή χωρίς να την πληρώνεις χρυσάφι. Είτε πας για καφέ είτε για κοκτέιλ! Α, τα κοκτέιλ είναι σε ανταγωνιστικές τιμές,7-8 ευρώ αν θυμάμαι! Και φαίνονται και ωραία τα άτιμα!

Εκεί που θα δώσω άριστα είναι στην εξυπηρέτηση! Αρχικά είχα ζητήσει τραπέζι δίπλα στη τζαμαρία για καλή θέα. Τοποθετηθήκαμε στη δεύτερη σειρά και να πω την αλήθεια, χαλάστηκα λίγο. Ένα ζευγάρι είχε μπαστακωθεί για καφέ από τις 19.30 και δεν υπολόγιζαν να καθίσουν τόσο πολύ. Ευτυχώς, ενώ καθίσαμε κάπως περίεργα και μουδιασμένα και στα 10 πρώτα λεπτά αλλάζαμε θέσεις λες και παίζαμε στο τηλεπαιχνίδι του Πούμπουρα με τον Βλάχο, αυτό ντε πριν 5-6 χρόνια που έδιναν τις εντολές στο ακουστικό και γινόταν ένα μαγαζί κόλαση... Ευτυχώς ξαναλέω, όλα πήγαν καλά! Τοποθετηθήκαμε μπροστά μετά από παρέμβαση και της σερβιτόρας!

Δεν ξεχνώ επίσης και την φροντίδα της για τα κεράκια που με συνωμοτικό ύφος ανά διαστήματα με κοίταζε για το πότε θα της έδινα την εντολή. Και το τραγουδάκι των γενεθλίων το έπαιξαν, μια χαρά! Ξέχασα να σας πω πως ελληνικά τραγούδια δεν ακούσαμε. Λοιπόν δίνω άριστα γιατί η βραδιά μας πήγε όμορφα και χαλαρά. Και τα 2 κορίτσια στο σέρβις έκαναν ότι ακριβώς χρειαζόταν!

Ο κατάλογος από την άλλη προσφέρει λίγες και παρεμφερείς επιλογές, χωρίς να είναι άσχημος. Παίζει με πίτσες, ζυμαρικά, μπέργκερ, σαλάτες. Έχει επίσης μπιφτέκια, rib eye, φιλέτο κοτόπουλο και ορεκτικά. Και καλά κάνουν για να μην μπλέκονται με πολλές διαφορετικές κουζίνες! Παίζουν πολύ δυνατά με γλυκές πίτσες τύπου Lila Pause, Snickers, Oreo αλλά και σούπα σοκολάτας! Σε επόμενη επίσκεψη θα κάνουμε μια δοκιμή!

Όσο για τις μερίδες... ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ! Η beachou δεν είχε φάει τίποτα όλη μέρα και πάλι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το δείπνο της! Και μιλάμε για καθημερινή σκληρή προπόνηση που ακόμα και οι άντρες φαινόνται γατάκια...

Η παραγγελία μας:

- Αρχικά έρχονται κριτσίνια και μαύρο ψωμάκι συνοδευόμενα από 3 ντιπ (sour cream, πέστο και άλλο ένα κιτρινωπό με βάση το κάρυ). Στα 2 ευρώ.

- Σαλάτα Caprese στα 7 ευρώ. Baby ρόκα και πέστο βασιλικού σαν βάση, φρεσκότατα και γευστικά υλικά με σπιρτάδα στη ρόκα. Από πάνω αναπαύονταν εναλλάξ φέτες τομάτας και μοτσαρέλας με κουκουνάρι. Δροσερή η τομάτα, καλής ποιότητας η μοτσαρέλα. Καλό πιάτο για ξεκίνημα.

- Πίτσα με σάλτσα τομάτας, μοτσαρέλα, σαλάμι Λευκάδος, σπανάκι και κουκουνάρι στα 9 ευρώ όπως όλες. Πολύ μεγάλη πίτσα που άνετα ικανοποιεί 2 άτομα, το λάθος μου ήταν πως την άφησα λίγο να κρυώσει και δεν την απόλαυσα 100%! Καλό ζυμάρι χωρίς να σε φουσκώνει, πολύ πλούσια γέμιση χωρίς να τσιγκουνεύονται τα υλικά. Η σάλτσα τομάτας αρκετά γλυκιά, με ικανοποίησε. Το μόνο πταίσμα ήταν πως δεν είχε κοπεί καλά σε κομμάτια, μας δυσκόλεψε λίγο.

- Μπέργκερ με ψωμάκι ολικής άλεσης, μπιφτέκι γαλοπούλας, τυρί Φιλαδέλφεια και honey mustard στα 8 ευρώ. Από ότι φάνηκε, μάλλον της άρεσε συνολικά της παίκτριας. Φρέσκο ψωμάκι, αρκετό τυρί και το μπιφτέκι καταναλώθηκε πρώτο πρώτο! Δυστυχώς η συνοδευτική σαλατίτσα που μόνο συνοδευτική δεν την έλεγες... έμεινε ανέπαφη...

- Μπουκάλι κρασί Chateau Julia λευκό 2015 σαρντονέ στα 28 ευρώ. Τιμή κάβας στα 11.6. Ποιοτικό.

- Εμφιαλωμένο νερό που τοποθετήθηκε μαζί με το κρασί σε παγωνιέρα.

- Τέλος, banoffee pie με καραμέλα γάλακτος, παγωτό βανίλια και ζεστή σοκολάτα στα 6.5 ευρώ. Τελικά το άτιμο είναι πολύ δύσκολο γλυκό. Να πω την αλήθεια μου δεν μου άρεσε. Σα να είχε κομμάτια κέικ μέσα. Φρέσκια μπανάνα πάντως αλλά η καραμέλα αδιάφορη... Ευτυχώς υπάρχουν και άλλες επιλογές!

Συνολικό ποσό στα 43.8 ευρώ μαζί με την έκπτωση.

Συμπερασματικά θα πω πως η βραδιά μας κύλησε άψογα και συμφωνήσαμε πως θα ξανακάνουμε επίσκεψη είτε για καφέ και γλυκό είτε για φαγητό. Με παρέα ή και μόνοι! ΜΗΝ έχετε τρομερές γευστικές απαιτήσεις, να έχετε διάθεση!

Εγώ πάντως την πρώτη μου επίσκεψη εκεί θέλω να τη θυμάμαι με ωραίες στιγμές και όνειρα! Τώρα μόνο ο χρόνος έμεινε για να το δείξει...

Σουβλάκι & Σχάρα - Πεντέλη, Αθήνα
2017

Οι υποχρεώσεις στην εργασία μου μου απαγορεύουν να απουσιάζω τις ημέρες του Πάσχα. Δεν έχω στο μυαλό μου διακοπές, σουβλίσματα και τσουγκρίσματα (αβγών βεβαίως βεβαίως)... Να φανταστείτε το Μεγάλο Σάββατο το έβγαλα με καφέ και πίτσα ενώ σε πολύ κοντινή απόσταση κάποιοι έκαναν βουτιές και ηλιοθεραπεία. Τη Δευτέρα του Πάσχα που αποφάσισα να κάνω την επανάσταση μου και να πάω στην παραλία, αρκέστηκα να παρακολουθώ τουρνουά beach volley. Μάλιστα πρέπει να αισθάνομαι τυχερός γιατί ίσα που πρόλαβα τη νεροποντή και πήρα τα κουβαδάκια μου από την παραλία και την έκανα!

Μας είχαν προτείνει διάφοροι γνωστοί κοντινά μέρη στον Σχοινιά για ψαροκαταστάσεις αλλά λόγω καιρού πήραμε τα βουνά και είπαμε έστω και καθυστερημένα να φάμε κρέας! Οι επιλογές στην Πεντέλη αρκετές αλλά τελικά προτιμήσαμε τον Τέλη για πιο κρεατοκαταστάσεις και όχι σουβλακοκαταστάσεις!

Ομολογώ πως ιδέα δεν είχα για την περιοχή, ούτε με ενθουσίασε ιδιαίτερα! Σε αυτό ίσως έπαιξε ρόλο ο κακός καιρός που μου χάλασε τη διάθεση. Στην τελική... ας είναι μόνο αυτός ο λόγος!

Οι τελικές εντυπώσεις μου από τον Τέλη δεν είναι ιδιαίτερα θετικές γιατί... έζησα μια εμπειρία fast food κρεατικών. Το μαγαζί απευθύνεται σε άλλο κοινό και για τη συγκεκριμένη κατηγορία το κρίνω ως ΟΚ. Αρκετό χώρο για να παρκάρεις, τεράστια σάλα που φιλοξενεί οποιαδήποτε εκδήλωση επιθυμείτε αλλά σε γενικές γραμμές με τη μία επίσκεψη μου κρίνω το μαγαζί ως απρόσωπο που δεν με κερδίζει. Αυτό βέβαια μπορεί να αλλάξει για πιο τακτικούς θαμώνες.

Όπως είπα ο χώρος είναι άνετος, μεγάλος αλλά θυμίζει δεκαετία '90. Ένα ωραίο τζάκι που δεν λειτουργούσε φυσικά, τοιχογραφίες από μια Πεντέλη άλλων δεκαετιών και μεγάλοι χώροι που παρασκευάζονται τα πιάτα. Αν θυμάμαι καλά για να πας στην τουαλέτα χρειάζεται να κατέβεις σκάλες, οπότε η 3η ηλικία θα δυσκολευτεί.... Χαμηλός φωτισμός, βαρύ ξύλο και τίποτα άλλο που να μου κάνει εντύπωση.

Η εξυπηρέτηση αν και παλαιάς κοπής, πάλι δεν με κέρδισε. Ακόμα και όχι γεμάτο, υπήρξε μια νευρικότητα για να μας "ξεπετάξουν". Το 2017 δεν γίνεται να λες στον πελάτη "πάρτε τα πιάτα σας" ακόμα και αν σαν τελική λέξη λες ευχαριστώ. Δηλαδή καμία κατάρτιση, καμία συνοχή και όχι ιδιαίτερη χημεία με τον πελάτη. Αφήστε που τώρα που το σκέφτομαι μάλλον δίνω και λάθος ταμπέλα στην επιχείρηση. Fast food ΟΛΑ. Μπορεί εσύ να τρως μπον φιλέ και ακριβώς δίπλα σου να έρχονται να πίνουν καφέ.

Ο κατάλογος είναι πραγματικά τιτανοτεράστιος! Από πίτες μέχρι όλα τα κρεατικά... αλλά και μαγειρευτά αλλά και θαλασσινά. Να εξυπηρετηθούν όλοι! Ευτυχώς που είχαμε αποφασίσει από πριν να πάμε για κρεατικά και δεν ψαχνόμασταν τόσο πολύ στον κατάλογο. Μέχρι και στα γλυκά έχουν αφιερώσει αρκετό χώρο!

Η παραγγελία μας:

- Χόρτα στα 5 ευρώ. Μεγάλη ποσότητα, όχι άσχημα και σε ξεχωριστό πιάτο αρκετά λεμόνια για να βάλουμε όσο θέλαμε. Το μόνο αρνητικό ήταν πως το λάδι ήταν υπεραρκετό!

- Χαλούμι σαγανάκι στα 5 ευρώ. Ήρθαν 3 τεμάχια, ζεστά και νόστιμα. Φάτε τα πριν κρυώσουν!

- Αρνίσιο συκώτι στα 7.5 ευρώ. Υπεραρκετή ποσότητα μπορώ να πω. Ενώ δεν είχε ίνες, ενώ ήρθε περιποιημένο... δεν με ξετρέλανε. Έχω φάει πιο νόστιμα. Ίσως έχει καλύτερες προοπτικές σαν ορεκτικό παρά σαν κυρίως πιάτο. Συνοδευόταν από πατάτες τηγανιτές, όχι ιδιαίτερα νόστιμες αλλά επαρκείς!

- Χοιρινό κοντοσούβλι στα 8.5 ευρώ. Καλής ποιότητας αλλά μου έδωσε την εντύπωση πως δεν ήταν και φρεσκότατο. Τρωγόταν άνετα πάντως και δεν ήταν βαρύ από καρυκεύματα. Λαχταριστό όμως δεν το έλεγες. Συνοδευόταν από τις ίδιες πατάτες τηγανιτές.

- Μπύρα Fischer στα 3.5 ευρώ.
- Νερό εμφιαλωμένο και κουβερ υποθέτω στα 3 ευρώ μιας και μας ζητήθηκε το συνολικό ποσό των 32.5 ευρώ με δελτίο παραγγελίας.

* Κέρασμα 3 μικρά ξυλάκια παγωτού

Συμπερασματικά και όπως καταλαβαίνετε... Μάλλον ΔΕΝ το συστήνω, τουλάχιστον σε όσους φίλους χρήστες γνωρίζω. Εξυπηρετεί μεγάλες παρέες χωρίς ιδιαίτερες γευστικές απαιτήσεις. Μπορεί να έχουν τις καλύτερες των προθέσεων όσον αφορά τα υλικά και την καθαρότητα των πρώτων υλών, όμως το αντίτιμο που κλήθηκα να πληρώσω ήταν υψηλό με βάση την όλη εμπειρία της μίας ώρας. Δεν ενόχλησα και δεν ενοχλήθηκα αλλά ούτε το περιβάλλον με κέρδισε. Με μια φράση....

Απλώς φάγαμε... Τίποτε άλλο...

Μεζεδοπωλεία - Αργυρούπολη, Αθήνα
2017

Στη ζωή πρέπει να δίνεις δεύτερες και τρίτες ευκαιρίες πριν κρίνεις ΚΑΙ φυσικά να βλέπεις με τα μάτια σου και να ακούς με τα αυτιά σου. Πόσοι και πόσοι δεν έχουμε κρίνει κάποιον μόνο από τα λεγόμενα κάποιου άλλου;Πόσοι εμπιστευόμαστε κάποιον χωρίς να αναλύουμε όλα τα δεδομένα του παρελθόντος;Δεν θέλω να το παίξω Ρομπέν των Δασών σε αυτή την κριτική για το Vino Etcetera αλλά η αμφιβολία μου πριν την πρώτη επίσκεψη έγινε συμπάθεια, μετά τη δεύτερη επίσκεψη η συμπάθεια έγινε εμπιστοσύνη και με την τρίτη επίσκεψη ήρθε απλώς η επιβεβαίωση! Επιβεβαίωση πως αυτό το μαγαζάκι έχει κάτι να προσφέρει στη γαστρονομική σκηνή της Αθήνας!

Όπως έχω γράψει στην πρώτη κριτική μου, το Vino δεν το είδα με καθόλου καλό μάτι. Πήρε την ευκαιρία του όμως και έχει παραμείνει στην συνείδηση μου ως αξιοπρεπέστατο μαγαζί. Δεν κρύβω επίσης πως χάρηκα ιδιαίτερα όταν με έβγαλε ασπροπρόσωπο στον πολύ καλό φίλο Φρατέλο, όπως και στην Παναγιώτα με τη Βάσω!

Επίσκεψη 8/4/2017 μετά από αγώνες βόλευ στην περιοχή. Ώρα 22.30 και καθώς περάσαμε απ'έξω είδαμε πως το μαγαζί ήταν γεμάτο. Μικρό μεν αλλά γεμάτο! Και καθώς μπήκαμε μέσα ήταν ελέυθερο το καλύτερο τραπέζι, σα να μας περίμενε! Εννοείται πως το καβατζώσαμε!

Η ομάδα που το δουλεύει είναι οικογενειακή, νομίζω πατέρας με γιο και άλλη μια κυρία που βοηθάει στην κουζίνα. Η μαμά ίσως;Και τους δίνω συγχαρητήρια! Δεν θέλω να λέω μεγάλα λόγια αλλά "αναγκάζομαι"! Όταν σου λένε αμέσως ότι ίσως καθυστερήσουν τα πιάτα, δεν θέλουν να σε κοροϊδεύσουν για να σου πάρουν 20 ή 30 ευρώ. Δείχνουν ειλικρίνεια. Όταν σου λένε 3 και 4 φορές συγνώμη για την καθυστέρηση, εμένα μου δείχνουν πως έχουν μεράκι γι'αυτό που κάνουν.

Δεν θα πω περισσότερα. Μέχρι και ο μάγειρας (μπαμπάς) βγήκε από την κουζίνα για να μας απολογηθεί αλλά... τελικά δεν υπήρξε καμία καθυστέρηση! Αγαπούν αυτό που κάνουν και τους βγαίνει. Έχουν τη σωστή επιχειρηματική νοοτροπία και σίγουρα έχουν κερδίσει πελάτες!

Σαν χώρος όπως σας ανέφερα είναι μικρούλης, με 5-6 τραπέζια μέσα σε πολύ καλές αποστάσεις για να χαλαρώσεις με την παρέα σου. Δεν βάζουν ένα τραπέζι ακόμα με σκοπό το κέρδος. Έξω τον χειμώνα είναι λίγο πιο δύσκολα τα πράγματα, όμως υπάρχουν σόμπες και πιστεύω πως σιγα σιγά όλο και κάτι θα κάνουν και θα διαμορφώσουν τον χώρο τους. Για το καλοκαίρι εννοείται δαγκωτό έξω! Πάντως ότι έχουν κάνει, το κάνουν με μεγάλη φροντίδα. Δείτε τα πιάτα που σερβίρουν τα φαγητά και θα καταλάβετε. Συγκρίνετε και τις τιμές και θα ηρεμήσετε! Πρόκειται για το ιδανικό στέκι της γειτονιάς με τιμές ταβέρνας και εξυπηρέτηση ανεπιτήδευτη σε ανοιχτή κουζίνα παρακαλώ!

Ο κατάλογος είναι μαζεμένος με αρκετές αλλά όχι υπερβολικές επιλογές, χωρίς θαλασσινές επιλογές αν θυμάμαι καλά. Έχουν καλές επιλογές και στο πιώμα, σε ικανοποιούν εύκολα και νόστιμα.

Εμείς 2 άτομα παραγγείλαμε:

- Ντακάκια με σουρωτή μυζήθρα Χανίων στα 4.3 ευρώ. Φρέσκα και σε πλούσια γεύση, η φίλη μου ικανοποιήθηκε πλήρως. Μάλιστα μου είπε πως τα παξιμάδια είναι Τσατσαρωνάκη. Ικανοποιητική ποσότητα τυριού και τομάτας. Θα τη βάλω όμως να δοκιμάσει και της Αθηνάς για να συγκρίνει!

- Ψητό τυρί Ρούμελης με τσάτνευ φράουλας στα 5 ευρώ. Όσο και να φας δεν σταματάς. Έχουν ακόμα 3-4 είδη τυριών αλλά αυτό μου έκανε περισσότερο κλικ και με έβγαλε ασπροπρόσωπο. Φάτε το όμως ζεστό. Το τσάτνευ κολλώδες αλλά όχι πετιμέζι, μια μικρή ποσότητα σε κάθε μπουκιά είναι αρκετή. Νοστιμότατο.

- Πατάτες τηγανητές με ρίγανη στα 3.7 ευρώ. Τραγανές και χωρίς λαδίλα, τολμώ να πω πως ίσως μοιάζουν με αυτές από τα Φουρνομαγειρέματα. Λατρεύτηκαν από το κορίτσι... Μάλιστα τους πρότεινε να δοκιμάσουν να τις σερβίρουν με κανέλα όπως κάνει η Βενεζουελάνα μαμά της!

- Κιμαδόπιτα σπιτική στα 4.4 ευρώ. Λεπτό και ελαφρύ φύλλο με ιδανική ποσότητα κιμά χωρίς να μπουχτίζει. Μη φοβηθείτε αν δείτε το φύλλο λευκο σαν γάλα! Εξαιρετική ποσότητα, ζήτησα γιαουρτάκι και πολύ πρόθυμα ο μάγειρας ήρθε πάνω από το τραπέζι και με την προσθήκη κάποιων μυρωδικών μας το ετοίμασε. Δε νομίζω πως πρέπει να λείψει από το τραπέζι!

Ως τώρα το σκορ είναι 2-2 από τα πιάτα που ξεχωρίσαμε....

- Κεφτεδάκια μοσχαρίσια στα 5.5 ευρώ. Κρεατένια και καυτά, από τα πολύ καλά που έχω δοκιμάσει. Συνοδευόντουσαν από τσάτνευ τομάτας, λιώμα λέμε! Με τόση λαχτάρα... μας φάνηκαν λίγα τα 6 τεμάχια!

ΙΣΟΠΑΛΙΑ!

- Τσίπουρο Κυπαρισσίας στα 6 ευρώ τα 200 μλ. Αν θυμάμαι καλά χωρίς γλυκάνισο, καθαρό! Μάλιστα μας κέρασαν άλλο ένα!

* Κέρασμα τσουρέκι με παγωτό καϊμάκι για ιδανικό κλείσιμο και αλλαγή γεύσης!

Σύνολο στα 28.9 ευρώ, αξία 100% για την όλη εμπειρία.

Πρόκειται για το ιδανικό μαγαζάκι που θα κάνεις χαλαρή έξοδο με οποιαδήποτε παρέα και αν βγεις. Είτε με φίλο είτε με αμόρε. Εντάξει, είναι πιο χαλαρωτικά και ατμοσφαιρικά για αμόρε, αν και όχι για πρώτο ραντεβού!

Δεν ξέρω τι άλλο να γράψω για να σας πείσω να πάτε, όμως πλέον το Vino Etcetera ανήκει στις επιλογές του πάνω ραφιού και συνεχίζει να παίζει καλή μπαλίτσα. Όμαδα με πολύ καλή χημεία, με διακριτούς ρόλους και πάνω από όλα ανήκει στους ρομαντικούς που δεν παίζουν για τα χρήματα αλλά για τη φανέλα!

Και εγώ ταυτίζομαι με αυτό!

Όπως έδειξε και ο Ολυμπιακός στο μπάσκετ, κάποιες φορές δεν παίζουν ρόλο τα μπάτζετ αλλά η τεχνογνωσία!

Συνεχίστε την καλή δουλειά και θα σας έρχομαι!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

Ψαροταβέρνες - Ν. Ερυθραία, Αθήνα
2017

Πριν 2 χρόνια έγινε η πρώτη μάζωξη του ASK και είχα γνωρίσει αρκετούς φίλους, με κάποιους μάλιστα κράτησα και φιλικές επαφές. Η γιορτή μου πλησίαζε, η επέτειος του ASK πλησίαζε και έτσι σκέφτηκα να το γιορτάσουμε στο σιγουράκι της Νέας Ερυθραίας! Καλοί φίλοι και εξαιρετικό φαγητό... λεφτά στην τράπεζα...

Δυστυχώς δεν μας τίμησαν όλοι αλλά τελικά αυτό δεν ξέρω πόση σημασία έχει ή δεν έχει για μένα και εκείνους. Είναι θέμα φάσης, είναι θέμα υποχρεώσεων;Όπως μου είπε και ένας φίλος "το νόμισμα έχει 2 όψεις"...

Μου φάγατε τα συκώτια! Λες και θα σας άφηνα νηστικούς... ειδικά στο Ταξιδεύοντας!

Θυμάμαι πως δεν είχα γράψει κριτική μετά την πρώτη μου επίσκεψη, ήθελα να έχω καθαρή σκέψη και να μην θεωρηθεί αβάντα στο μαγαζί μια επίσκεψη δωρεάν, όσο καλή και να ήταν. Πολύ καλή οργάνωση τότε και μας έδωσαν και διάφορα tips.

Κυριακή 26/3/2017 και μετά την εθνική επέτειο ο Κώστας μου είχε πει να πάμε μετά τις 16.00 για να εξυπηρετηθούμε καλύτερα. Τελικά ρισκάραμε, πήγαμε 13.30 και σιγά σιγά ο κόσμος γέμιζε το μαγαζί με πληρότητα κοντά στο 90%! Άνετα τραπέζια, πεντακάθαρα όλα στο μαγαζί και η ποιότητα σε σταθερά υψηλό επίπεδο. Όπως μπαίνετε μέσα θα συναντήσετε έναν πάγκο με την επιγραφή "Η αγορά μας". Στα δεξιά το μοτό που τους χαρακτηρίζει "Τα αμέσως πιο φρέσκα κολυμπάνε στη θάλασσα". Τόνοι λευκού και μπλε με καλής ποιότητας και περιποιημένα τραπεζοκαθίσματα. Αρκετό ξύλο στο πάτωμα, ξύλινες καρέκλες και πλέον έμεινε να επικυρώσετε το εισιτήριο σας....

Το σέρβις διατηρείται σε υψηλά στάνταρ, τίποτα λιγότερο από όσο γνώριζα και από το μαγαζί στο Κερατσίνι. Είναι οικογενειακή επιχείρηση, με μεταφορική και κυριολεκτική έννοια. Εκπαιδευμένο και χαμογελαστό προσωπικό, όχι για να τσιμπήσει κάποιο πουρμπουάρ στο τέλος του γεύματος αλλά λόγω του οράματος της επιχείρησης. Δεν το βλέπουν καθαρά επιχειρηματικά αλλά έχουν μεράκι. Μάλιστα έχει μπολιαστεί όλη η οικογένεια του Κώστα με εκείνον να ανεβοκατεβαίνει στα 2 καταστήματα ενώ πάντα σαν φύλακες, η γυναίκα του και 2 από τα παιδιά του. Ακούν, τρέχουν και μιλούν όταν μόνο χρειαστεί. Κάποιες μικροκαθυστερήσεις και ασυνενοησίες είναι άνευ σημασίας για εμένα.

Και ο κατάλογος;Σε πρώτη φάση φαίνεται τσιμπημένος. Υπάρχει όμως και κάτι που δεν αναγράφεται στην τιμολόγηση αλλά είναι στους άγραφους νόμους της επιχείρησης. Πρώτα από όλα δεν υπάρχουν οι λαδόκολλες αλλά τραπεζομάντιλα. Όχι φθαρμένα και λερωμένα. Επίσης πάντα προσφέρουν σορμπέ λεμόνι, γλυκά και λιαστό κρασί ή μαστίχα. Δε νομίζω να ακολουθούν πολλές επιχειρήσεις αυτό το μονοπάτι.

Εμπιστευόμενος λοιπόν τον Κώστα, του ανέθεσα να μας φτιάξει εκείνος το μενού. Μόνο κάποιες παρατηρήσεις είχαμε σε κάποια πιάτα που δεν επιθυμούσαμε. Και σαν μαέστρος, ξεκίνησε να κάνει παιχνίδι...

Το ταξίδι μας ξεκίνησε:

- Χοντρές φέτες λευκού και μαύρου ψωμιού ποτισμένες με λαδάκι. Νομίζω κάπου χρησίμευσαν...

- Μπουκίτσες από χορτοπιτάκια με μυρωδικά ως καλωσόρισμα. Γευστικότατη γέμιση, αρκετή ποσότητα την έφαγα εγώ. Οι υπόλοιποι λύκοι είχαν υπομονή για τα επόμενα πιάτα...

- Τομάτα ξεφλουδισμένη με κρίταμο, κάπαρη και ανθό αλατιού στα 6 ευρώ. Εδώ οι ρόκες και οι παρμεζάνες έχουν βρει τον μάστορα τους. Μεγάλη ποσότητα που το μόνο περισσότερο που ήθελα ήταν αλάτι ώστε να χαθεί μέσα στην τομάτα. Άριστη σαλάτα φυσικά όπως πάντα!

- Ταραμοσαλάτα στα 4.6 ευρώ και ρεγγοσαλάτα στα 5.2 ευρώ. Οπτικά ίσως δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, όμως όταν φας... κοιτάς αυτές του εμπορίου και τις απεχθάνεσαι. Ειλικρινά τώρα... Ωραία υφή που μένει στο στόμα. Οι φέτες ψωμιού που σας έλεγα;Να τες!

- Λακέρδα σπιτική στα 7.2 ευρώ. Θα αντγράψω την φίλη Tzia και θα πω πως όντως είχε αρκετά βουτυράτη υφή, λιώμα όμως στο στόμα. Να φανταστείτε, όταν άκουγα λακέρδα με έπιανε λύσσα και μόνο στη σκέψη από το πόση αλμύρα θα έχει!

- Παστουρμάς τόνου στα 5.2 ευρώ. Οι υπόλοιποι φίλοι μάλλον δεν ξετρελάθηκαν, εγώ πάλι το αγάπησα πολύ αυτό το πιάτο. Λεπτή φέτα μεν, αρκετά φινετσάτη δε. Δεν μπορώ να το προσδιορίσω ακριβώς, όμως μου άφηνε μια αέρινη γεύση, όχι τόσο έντονη σαν του κανονικού παστουρμά. Μπόλικο λεμονάκι στα απαραίτητα αξεσουάρ!

- Σκουμπρί καπνιστό στα 9.5 ευρώ. Πιο στάνταρ επιλογή δεν υπάρχει! Πλεόν αρκετοί έχουν προσπαθήσει να αντιγράψουν το πιάτο, αυτή την έντονη καπνίλα όμως ΔΕΝ την πετυχαίνουν, λυπάμαι πολύ κύριοι. Προσωπικά, θέλω τουλάχιστον μια μερίδα μόνος μου, αρκεστείτε στο ντεκόρ των κρεμμυδιών οι υπόλοιποι!

- Γαριδόψυχα στα 10.3 ευρώ. Η καραβιδόψυχα του "φτωχού". Δε νομίζω πως έχει να ζηλέψει τίποτα απολύτως από τις πεντανόστιμες καραβιδούλες! Με βουτυράκι και τη ροζέ σαλτσούλα είναι σαν σνακ. Άλλη μια μερίδα ΜΟΝΟ για μένα παρακαλώ!

- Καλαμάρι γόνος στα 7.1 ευρώ. Τραγανός, μαλακός... λιώμα στο στόμα. Μικρές μπουκίτσες που ικανοποιούν τους φανατικούς του είδους.

- Γαύρος τηγανιτός για τον βενιαμίν της παρέας. Ήταν στην άλλη άκρη του τραπεζιού αλλά ο ευγενικός μπόμπιρας μας έκανε τη χάρη και μοιράστηκε το πιάτο. Δεν έμεινε ίχνος.

- Σαρδέλες φιλεταρισμένες στα 7 ευρώ. Φρεσκότατες όπως πάντα, μοιραστείτε τις σαν σνακ και αυτές. Λιώμα. Και για να πω την αμαρτία μου, θυμάμαι χαρακτηριστικά αυτό το πιάτο από τη μάζωξη του ASK!

- Γαύρος φιλέτο με σάλτσα μουστάρδας στα 7 ευρώ. Καθαρισμένος και φρέσκος, με ελαφριά σάλτσα που δεν σε μπουχτίζει. Ευχάριστα καυτερή επίγευση.

- Χταπόδι σαγανάκι στα 15.5 ευρώ. Κατ'αρχάς είναι σε μικρές μπουκίτσες το χταπόδι, ούτε το καταλαβαίνεις (για όσους δεν το πολυσυμπαθούν). Σε συνδυασμό με τη γλυκιά σάλτσα και το ελαφρώς βαρύ τυράκι του, είναι ένα πιάτο μπόμπα που χωρίς να το καταλάβεις είναι πλήρες και σε χορταίνει.

- Μυδοπίλαφο στα 12.9 ευρώ. Δεν δοκίμασα γιατί γνώριζα ότι υπήρχε και συνέχεια στο μενού. Αυτό που οι περισσότεροι ανέφεραν ήταν πως το βρήκαν αρκετά αλμυρό. Τα μύδια όμως μια χαρά τα καθάρισαν! Μάλλον για να μην πιάνουν χώρο στο τραπέζι!

- Βασιλικό καβούρι στα 68 ευρώ το κιλό. Ειδική παραγγελία για τον καβουροχειρουργό σύζυγο φίλης! Πλάκα πλάκα υπήρξε αρκετό ψαχνό που όλοι δοκιμάσαμε. Σε συνδυασμό με το βουτυράκι... έχει κλείσει σπίτια και δημιουργεί τσακωμούς!

- Και τέλος, κερασμένα από το κατάστημα... 2.6 κιλά φιλεταρισμένου ψαριού. Για κάτι σαργούς και σκάρους μας είπαν.... Εγώ έκανα πως δεν άκουσα και προσπάθησα να "κλέψω" λίγη περισσότερη μερίδα από όση μου αναλογούσε. Τέτοιο φιλέτο ούτε σε κρέας δεν θα βρείτε.

- Άφθονο λευκό κρασί, ασύρτικο και μαλαγουζιά, με τη δεύτερη να κερδίζει τις εντυπώσεις.

Για το τέλος είχε προνοήσει η φίλη και έφτιαξε ένα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ νηστίσιμο σάμαλι. Εγώ να πω την αλήθεια το θυμάμαι πολλααααα χρόνια πριν στον Βενέτη που λεγόταν Αρίσα. Αυτό το αμύγδαλο πως συνδέεται έτσι με το σιμιγδάλι. Μου τρέχουν τα σάλια....

Συμπερασματικά θα πω πως:

Για να πετύχεις χρειάζεσαι να έχεις οικονομικούς πόρους από πίσω. Άλλοι τους χρησιμοποιούν για να κάνουν δημόσιες σχέσεις ή να "εξαγοράσουν" την επιτυχία. Αυτό όμως πολλές φορές δεν αρκεί. Πρέπει να υπάρχει χημεία και αρμονία μεταξύ όλων των συνδετικών κρίκων. Το Ταξιδεύοντας έχει συγκεκριμένο πλάνο και συνταταγμένες και δεν παρεκλίνει από την πορεία του.

Συμφωνώ πως δεν είναι για κάθε μέρα, το ποιοτικό το πληρώνεις. Ένα πράγμα είναι αδιαπραγμάτευτο. Μπορεί να υπάρχουν μερικές αυξομειώσεις στην απόδοση της κουζίνας, όπως παντού. Σαβούρα όμως ΔΕΝ πρόκειται να φας. Και αυτό είναι γκαραντί....

Τοπική ελλ. κουζίνα - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα
2017

Οι παρέες μας με το πέρασμα των χρόνων αλλάζουν... Αλλάζει και ο άνθρωπος όμως;Άλλους φίλους έχεις κάνει στο δημοτικό, άλλους στο πανεπιστήμιο, άλλους πχ σε κάποια αθλητική ομάδα και άλλους στον στρατό. Τελικά ποιοί μένουν;Δύσκολο ερώτημα που ΔΕΝ είμαι ο κατάλληλος να απαντήσω. Το ζήτημα είναι να μην κάνεις δημόσιες σχέσεις για να τα έχεις καλά με όλους. Αυτό δύσκολα γίνεται. Όχι όμως και να φτάνεις στο σημείο μηδέν.

2 καλές φίλες που γνώρισα μέσω του ASK μου πρότειναν την Παρασκευή 31/3/2017 μετά τη δουλειά να βρεθούμε. Μέρος και ώρα επιλογής μου. Ακρί λοιπόν για 2η κοντινή επίσκεψη (πως θα γράψω πιο εμπεριστατωμένα;) και ώρα 14.50! Εγγλέζοι στην ώρα μας! Θέλω να το πω κομψά.... Δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο λαϊκό προσκύνημα στο ακριβώς διπλανό μαγαζί. Ίσως είμαι προκατειλημμένος με τα ευτράπελα που έζησα την Καθαρά Δευτέρα. Δεν είναι αυτό το θέμα μας.

τατο γλυκό μόνο στην πρώτη μου επίσκεψη,3 βδομάδες νωρίτερα.
Το Ακρί βρίσκεται αρκετά χρόνια στη θέση του (σίγουρα πριν το 2004 που είχα ξανακάνει επίσκεψη) και έχει πάρει την ονομασία του από τη γειτονιά του χωριού Αγία Μαρίνα στην Κάσο. Από όσο γνωρίζω οι παλαιοί ιδιοκτήτες αποχώρησαν και πούλησαν την επιχείρηση. Ο κύριος (μάλλον ο ιδιοκτήτης) που αναλαμβάνει να σερβίρει και να πηγαινοέρχεται στα τραπέζια, είναι σχετικά αργός και ακόμα και με 4-5 τραπέζια χρειαζόταν τη βοήθεια δεύτερου ατόμου. Όλο κάτι θα ξεχνούσε, όλο κάτι θα αργούσε... πλην των πιάτων που ερχόντουσαν με ικανοποιητική ροή (ίσως λίγο πιο γρήγορα από όσο θέλαμε). Ούτε το έχει με την ομιλία ιδιαίτερα, φαίνεται απόμακρος ή.... βασικά όχι τόσο της πιάτσας της εστίασης. Αποδειξούλα πάλι κανονικά, κέρασμα ένα νοστιμό

Ο χώρος τίποτα απολύτως, απλοϊκός, σε νησιώτικο στυλ με μπλε καρέκλες, ελάχιστη διακόσμηση και μια τοιχογραφία της Κάσου (υποθέτω). Υπάρχει και πρώτος όροφο, σαφώς πιο χαλαρωτικός και όμορφος για να απολαύσετε την θέα στη θάλασσα. Φάουλ οι τουαλέτες που βρίσκονται πάνω στον όροφο γιατί αν υπάρχουν ηλικιωμένοι πελάτες δεν μπορώ να φανταστώ να ανεβαίνουν τις σκάλες. Σίγουρα λοιπόν δεν πας για τον χώρο. Και γιατί πας;

Υπάρχουν 2-3 πιάτα Κασιώτικα που σε αποζημιώνουν! Όλα τα υπόλοιπα είναι σαν του ανταγωνισμού με την πρωτοτυπία εδώ πως στην Πειραϊκή προσφέρουν και κρεατικά (Σνίτσελ, κεφτεδάκια, μπιφτέκι, μπριζόλα, κοτόπουλο πανέ). Παράταιρο;

Στις 2 επισκέψεις δοκίμασα:

- Σταμναγκάθι στα 5 ευρώ. Πικρούτσικο αλλά νόστιμο μαζί με το λεμόνι του.

- Τυρί σαγανάκι στα 3.5 ευρώ. Όσο είναι ζεστό είναι αρκετά νόστιμο, αν κρυώσει δεν είναι το ίδιο καλό. Παραπάνω αλμυρό από όσο περίμενα.

- Μακαρόνια σιτάκα Κάσου στα 7 ευρώ. Θα προτιμούσα ένα πιο παραδοσιακό ζυμαρικό από τις κοινές πένες του εμπορίου. Φοβερή κρέμα που μαζί με το γλυκό κρεμμύδι δίνουν ένα πολύ νόστιμο αποτέλεσμα. Αποτελεί ναυαρχίδα του μαγαζιού.

* Για να σας "πριζώσω" θα σας πω πως η σιτάκα είναι μαλακό, αλοιφώδες, με νόστιμη δυνατή γεύση τυρί. Στην Κάσο την έφτιαχναν παραδοσιακά από πρόβειο γάλα (ή κατσικίσιο, ανάλογα με την εποχή) το οποίο αφηνόταν να ζυμωθεί και να ξινίσει ελαφρά, κατόπιν αλατιζόταν και έμπαινε σε μεγάλο καζάνι. Εκεί, ο τυροκόμος το ανακάτευε με ξύλινο ειδικό ραβδί επί 7-8 ώρες επάνω σε φωτιά από ξύλα, μέχρι να αφυδατωθεί και να μείνει μια κοκκώδης κρέμα.

- Κεφτεδάκια στα 5 ευρώ. Γύρω στα 12 τεμάχια, νόστιμα μεν αλλά βαριά γεύση σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα πιάτα. Αρκετά κρεατένια.

- Καλτσούνια με τυρί στα 4 ευρώ. Χωρίς λαδίλα, καλή γέμιση και νόστιμα. Ωραίο φύλλο, δεν έμειναν πολλή ώρα στο τραπέζι.

- Γαριδάκι Σύμης στα 9 ευρώ. Καλοτηγανισμένο, νόστιμο και όπως είναι φυσικό... φαγώθηκε. Σε κέρδιζε από την όψη και μόνο. Μια πολύ μικρή τριχούλα που βρέθηκε στο πιάτο θεωρείται ως ανθρώπινο λάθος.

- Μύδια αχνιστά για τις φίλες που παρά το ότι είχαμε σκάσει, λίγο λίγο τα κατάφεραν και μια χαρά τα έφαγαν. Μάλλον άρεσαν δηλαδή. Στα 6 ευρώ.

- Πατάτες τηγανιτές στα 2.4 ευρώ. Πολύ καλής ποιότητας και νόστιμες. Χεράτες.

- Καβουροσαλάτα. Όχι κάτι ιδιαίτερο. Η γέμιση φαινόταν ξεψαχνισμένη, με αρκετή μαγιονέζα αλλά αμφιβάλω αν ήταν πραγματικό καβούρι. Επίσης η προσθήκη του αρακά εμένα προσωπικα με ξένισε. Όπως και να έχει, δεν μπορώ να το κρίνω ως επιτυχημένο πιάτο.

- Γαύρος τηγανιτός στα 5 ευρώ. Δεν φαγώθηκε γιατί είχαμε σκάσει, ενώ φαινόταν καλής ποιότητος, η κρούστα ήταν αποτρεπτική καθώς θα με χάλαγε και θα μου έκαιγε το στομάχι. Δεν φαινόταν αέρινος δηλαδή.

- Ντολμαδάκια Κάσου στα 7.5 ευρώ. Πολύ μικρά ντολμαδάκια με αμπελόφυλλο που έρχονται σε μεγάλη ποσότητα και ενώ τρως συνεχώς δεν τελειώνουν. Η γέμιση τους είναι με ρύζι και κιμά. Νομίζω πως τα στέλνουν από το νησί κατευθείαν.

** Τον Δεκαπενταύγουστο χιλιάδες ντολμαδάκια διπλώνονται και μοιράζοναι την ημέρα της Παναγίας στην Κάσο. Τα Κασιώτικα Ντολμαδάκια διαφέρουν από την υπόλοιπη Ελλάδα, όχι μόνο στη γεύση, αλλά και στο μέγεθος. Κάθε αμπελόφυλλο κόβεται στα 3 και τυλίγεται από την μια πλευρά σαν ένα μικρό τριγωνάκι. Οι κασιώτικοι ντολμάδες ντανιάζονται μέσα στην κατσαρόλα και σκεπάζονται με ένα αναποδογυρισμένο πιάτο για να μην ξεδιπλωθούν καθώς βράζουν για 20 λεπτά. Το νερό τους πρέπει «να φαίνεται και να μην φαίνεται» όταν κουνάς την κατσαρόλα.

- Οι μπύρες κοστίζουν 2.5 ευρώ τα 500 μλ και γενικότερα οι τιμές είναι στον μέσο όρο του ανταγωνισμού.

Συνολικά και στις 2 επισκέψεις μου το κόστος ήταν στα 20 ευρώ το άτομο. Ποσοτικά και ποιοτικά είναι μια χαρά, το μόνο που δεν σε τρελαίνει είναι το σέρβις που δείχνει Ικαριώτικο και όχι Κασιώτικο, ενώ ο χώρος είναι ας πούμε οκ, πάνω κάτω όπως στα διπλανά μαγαζιά που βασίζονται στη θέα της θάλασσας.

Υπάρχουν φανατικοί θαμώνες λόγω των Κασιώτικων σπεσιαλιτέ. Είναι το διαφοροποιημένο προϊόν τους από τον ανταγωνισμό. Δεν έχω δοκιμάσει και το πιλάφι τους, όμως οι ναυαρχίδες τους που είναι οι ντολμάδες και τα μακαρόνια με τη σιτάκα θα τους εξασφαλίζουν πελατεία. Και αν θυμάμαι καλά είδα και τουρίστες να γευματίζουν.

Σε πρώτη φάση το προτείνω για τα Κασιώτικα! Επικεντρωθείτε εκεί πρώτα!

Wine Restaurants - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα
2017

Όσο μεγαλώνεις τόσο νοσταλγείς τις παλαιότερες εποχές. Ένα τραγούδι, ένα ταξίδι, μια γκάφα ή ακόμη και μια σκανταλιά. Ο Πειραιάς μας στο πέρασμα των χρόνων άλλαξε αρκετές φορές, έτσι είναι η ζωή και έτσι είναι και το φυσιολογικό. Πάντα έχεις να θυμάσαι. Διαφορετικά θυμάσαι τα χρόνια σου στο δημοτικό, διαφορετικά στο λύκειο και λοιπά και λοιπά...

Μια τέτοια νοσταλγία μου ήρθε την ημέρα της ονομαστικής μου εορτής, Σάββατο 25/3/2017... Η ζωή αλλάζει συνεχώς, οι ρυθμοί πλέον έχουν γίνει πολύ γρήγοροι και οι σχέσεις είναι πολύ δύσκολες. Είτε ερωτικές είτε φιλικές, πρέπει να έχεις πολλή υπομονή και μερικές φορές να κάνεις ένα βήμα πίσω για να πας μετά 2 βήματα μπροστά...

Η πρώτη μου γνωριμία με το Corks and Forks έγινε σε μια μεταβατική περίοδο πέρσι το καλοκαίρι, αν και το γνώριζα αρκετό καιρό. Οι επόμενες έγιναν μέσα στον Μάρτη. Η συγκεκριμένη μέρα βέβαια περιείχε πρώτα βόλτα σε όλον τον Πειραιά γιατί για να παρκάρεις... μόνο αν έχεις μηχανή! Έτσι, στη συνοδό μου που δεν είναι από τα μέρη μου, προσπάθησα να κάνω ξενάγηση με μια ιστορική αναδρομή στο παρελθόν. Από τα χρόνια της Γαλλικής σχολής που στο διάλλειμα παίρναμε προκάτ τηγανιτές πατάτες στο American House Toast, μέχρι την Πασαρέλα και τις (λίγες) κοπάνες μας στο λύκειο....

Το Corks and Forks πιθανότατα θα ακολουθήσει την πορεία ιστορικών μαγαζιών του Πειραιά. Collection Barbeque, ακόμη και η Pizza Hut μαζί με τη Δωδώνη έχουν παραμείνει στη θέση τους. Όπως και τα Goody's με τα Everest. Όσο και να μη σου αρέσουν, τα βλέπεις με συμπάθεια. Και εγώ ακόμη και αν δεν τα έχω πολυεπισκεφθεί, πάντα τα βλέπω με συμπάθεια γιατί όλος ο κόσμος τριγύρω αλλάζει αλλά αυτά ΕΚΕΙ... σα να έχουν κάτι να μου θυμίζουν από τα παιδικά μου χρόνια... Κάτι παρόμοιο θα γίνει και με το Corks ΑΝ δεν τους πιάσει καμιά τρέλα ή μεγαλομανία!

Το Corks and Forks δεν είναι μεγάλο μαγαζί χωροταξικά, έχει όμως αυτό το κάτι που σε κάνει να θες να πας και να ξαναπάς. Έχει μια χαλαρωτική ατμόσφαιρα που σε κάνει να αράζεις με τις ώρες και να σχεδιάζεις το μέλλον μαζί με την παρέα σου. Θες ότι είναι δίπλα στη θάλασσα, θες ο όμορφος κόσμος που σε περιβάλει.... όλα βάζουν ένα λιθαράκι! Καθαρό και περιποιημένο μαγαζί με ξύλινα τραπεζοκαθίσματα αλλά και stands! Σχετικά χαμηλός φωτισμός, όχι απόλυτη άνεση μεταξύ των τραπεζιών αλλά ποιός νοιάζεται;

Ακόμη και η διακόσμηση δεν είναι και κάτι σπουδαίο, έναν χάρτη με τις ποικιλίες κρασιού από διάφορες περιοχές της Ελλάδος και του εξωτερικού θυμάμαι περισσότερο από όλα. Υπάρχει και μπάρα με τα παιδιά που ετοιμάζουν τα ποτά. Για το καλοκαίρι θα σας πρότεινα να καθίσετε έξω στα βαρέλια που χρησιμεύουν ως τραπέζια. Τέλος να πω πως όσες φορές έχω περάσει έξω από το μαγαζί η πελατεία είναι αρκετή. Πλέον, επεκτάθηκαν και απέναντι με το Hams and Clams που θα πάρει και αυτό την ευκαιρία του! To πάρκινγκ είναι αρκετά δύσκολο και θα χρειαστεί να κάνετε υπομονή.

Η εξυπηρέτηση εξαιρετική κάθε φορά. Με χαμόγελο, με υπομονή και με προτάσεις. Κάνουν και τον χαβαλέ τους αν τους δώσεις θάρρος, χωρίς όμως θράσος! Άρτια εκπαιδευμένοι, γνώστες του μενού και αν δειπνήσετε θα πάρετε και το κέρασμα σας (απεριτίφ)! Αξίζει ένα 4άρι χωρίς πολλά λόγια. Χρειάζονται όσο πρέπει χωρίς να μπλέκονται στα πόδια σου.

Και η κάρτα του μενού;Όχι πολύ μεγάλος αλλά στοχευμένος με αξιοπρεπέστατες επιλογές που συνοδεύουν το κρασί. Παίζουν πλατώ τυριών-αλλαντικών και μπρουσκέτες, επιλογές σε κρεατικά... καλύτερα όμως να επισκεφθείτε το σάιτ τους για να μην κάνω c(l)opy paste...

3 άτομα πήραμε:

- Μπρουσκέτες με τοματίνια & Grana Ρadano στα 5 ευρώ. Τραγανές, με κυβάκια τομάτας και λίγο τριμένο τυρί. Όχι κάτι τρομερό, απλό συνοδευτικό του πιώματος,4 τεμάχια. Θα μπορούσαν να έχουν λίγη σάλτσα τομάτας για να είναι πιο ζουμερές.

- Mεξικάνικη σαλάτα με μαρούλι, κόκκινο λάχανο, καρότο, αγγούρι, πιπεριά, κόλιανδρο, φωλιά τορτίγιας γεμισμένη με πικάντικο τσίλι κον κάρνε στα 12 ευρώ. Φρεσκότατα λαχανικά που αγκαλιάζονταν αρμονικά με τον κιμά και τη sour cream. Άφηνε ένα πολύ δροσερό αποτέλεσμα, τρωγόταν εύκολα αν και τα υλικά δεν ήταν και πολύ του γούστου μου. Μεγάλη ποσότητα.

- Μακαρούνες με χοιρινό στα 12 ευρώ. Το ξέρω, ακούγεται αλμυρή τιμή. Καλοβρασμένα τα ζυμαρικά αν και κάποια κολλούσαν μεταξύ τους (χωρίς να χαλάνε όμως το αποτέλεσμα), το κρέας λιώμα και από πάνω τριμένο τυρί να καλύπτει το πιάτο. Εξαιρετική επιλογή για χειμωνιάτικα βράδια, φαινομενικά όχι τεράστιο πιάτο, άκρως χορταστικό όμως!

- Πέτρινες Πλαγιές, κτήμα Παλυβού στα 25 ευρώ το μπουκάλι. Λευκό κρασί, συνδυασμός σαρντονέ και μαλαγουζιάς, χωρίς ενοχλητική οξύτητα. Σημειώστε εδώ πως υπάρχουν και επιλογές σε ποτήρι 150 αλλά και 75 ml σε αρκετά κρασιά του μαγαζιού!

- Γλυκό ημέρας, μους λευκής σοκολάτας με φράουλες στα 6 ευρώ. Τα λόγια είναι περιττά. Κέρδισαν τις εντυπώσεις των κοριτσιών, αν και θα το προτιμούσαν ακόμα πιο σφιχτό. Εγώ το βρήκα αέρινο και με έντονη τη γεύση της λευκής σοκολάτας (επιτέλους)!

- Grand Banoffee στα 5.5 ευρώ. Και όταν λέμε grand, εννοούμε GRAND! Πλούσια πηχτή γεύση με καβουρδισμένα αμύγδαλα που δεν σε "άφηναν" να καταπιείς τη μπουκιά σου. Η ζαχαρούχα κρέμα όλα τα λεφτα για μένα. Αν πρέπει να βρω ψεγάδι;Ίσως ότι την 1 από τις 3 φορές που το δοκίμασα, το μπισκότο δεν ήταν τραγανό. Στανταράκι σε κάθε επίσκεψη μου. Στο Corks, φαγητό μπορεί να μη φάω αλλά το ποτηράκι με το banoffee θα το πάρω εργολαβία!

- Νεράκι βρύσης που ανανεωνόταν συνεχώς και κέρασμα απεριτίφ για να αλλάξουμε τη γεύση μας!

Σύνολο στα 65.5 ευρώ,22 ευρώ το άτομο για μια εξαιρετική εμπειρία!

Κλείνοντας θα πω πως: Ευτυχώς που έχω και σκούτερ τώρα το καλοκαίρι για να μπορώ να πετάγομαι όποτε θέλω για μια ατμοσφαιρική βραδιά! Φεύγοντας τα κορίτσια μου έλεγαν "Πολύ ωραίο μαγαζί"... πρέπει να το είπαν και 5 φορές μέχρι να κατευθυνθούμε προς το αμάξι...

Οπότε τι λέτε και σεις ;;;