VAGELIS

Δεν είναι στη λίστα
των έμπιστών σου

Μεζεδοπωλεία - Μελίσσια, Αθήνα
2017

Ρε το Μαύρο Πρόβατο! Ακόμα το θυμάμαι να πρωτοξεκινά το 2012 στο Παγκράτι, όταν υπηρετούσα στον στρατό ακόμα! Ευτυχώς υπήρχαν τα Goldendeals και τα είχα γνωρίσει έτσι, αν και δεν αξιώθηκα να γράψω κριτική! Πως είχε πρωτοεμφανιστεί;Προέβαλε πρώτα τον χώρο του που αν θυμάμαι καλά ήταν επιμελημένος από Ολλανδή διακοσμήτρια αλλά η τελική εντύπωση ήταν θετικότατη από το φαγητό! Το Μαύρο Πρόβατο μεγάλωσε.... και επεκτάθηκε εδώ και 2 χρόνια.

Η φετινή χρονιά μου είναι διαφορετική από τις προηγούμενες. Άλλαξαν οι προτεραιότητες μου και ο πρώτος λόγος ανήκει στη σχολή μου και στο αγαπημένο μου 5ώρο που όσο κουρασμένος και να είμαι δεν το χάνω! Μετά είναι αρκετά πιθανή η επίσκεψη μου σε Χαλάνδρι-Βριλήσσια μέσω Αττικής Οδού και όπως παρατηρείτε, οι κριτικές μου για τα βόρεια προάστια είναι αρκετές! Και νομίζω θα ακολουθήσουν κι άλλες!

Μαύρο Πρόβατο λοιπόν, γκραν σουξέ και σιγουράκι πλέον. Αυτό το κλικ που χρειαζόμουν για να το επισκεφθώ ήρθε από την πολύ καλή κριτική της Ucook και θέλω να την ευχαριστήσω καθώς με έβγαλε ασπροπρόσωπο στη συνοδό μου και πιθανότατα θα ξανακάνουμε επίσκεψη. Ήδη το πρότεινε σε γνωστούς της! Τα tips της ήταν εύστοχα σαν να σουτάρει ο Llull υπό πίεση! Περάσαμε πολύ καλά και την επόμενη ημέρα χρειαστήκαμε 2 ώρες προπόνηση για να καλύψουμε την υπερβολική βουλιμία μας!

Το Μαύρο Πρόβατο είναι στις βασικές επιλογές της περιοχής όπως επίσης το Kozi's και το Sasi's και ήδη κανονίζεται μάζωξη! Υπάρχουν αρκετά tips και για αυτά και νομίζω έχουμε πολύ καλό πλάνο.

Για το Μαύρο Πρόβατο τώρα, βρίσκεται πολύ κοντά στο νοσοκομείο Αμαλία Φλέμινγκ και τις καθημερινές δεν θα δυσκολευτείτε ιδιαίτερα να παρκάρετε κοντά. Εμείς την Τρίτη 21/3/2017 και ώρα 22.30 μια χαρά τα καταφέραμε. Όσο πλησιάζει το σ/κ πιθανολογώ πως θα μεγαλώνει και ο βαθμός δυσκολίας.

Σαν χώρος είναι αρκετά πολιτισμένος και φωτεινός, με αρκετά καλές αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών. Ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος και επιτέλους υπάρχει σαφής διαχωρισμός μεταξύ καπνιζόντων και μη! Μάλιστα οι ευνοημένοι είναι επιτέλους οι μη καπνίζοντες που βρίσκονται στον εσωτερικό χώρο που ήταν και πολύ ζεστός σε σημείο που σκάσαμε! Όχι όμως πως και ο περιφραγμένος είναι κακός! Καθαρό μαγαζί με ανοιχτή κουζίνα που δεν έχει τίποτα να κρύψει. Το φόντο είναι μάυρο για λόγους που όλοι καταλαβαίνετε, ενώ και οι τουαλέτες είναι αρκετές και περιποιημένες! Συγχαρητήρια!

Το μόνο που μου έκανε εντύπωση ήταν πως δεν ακουγόταν μουσική, πιθανότατα λόγω προβλήματος με τα ηχεία. Υπάρχει και πατάρι για να εξυπηρετεί περισσότερο κόσμο σε ώρες αιχμής! Ξύλινες καρέκλες καλής ποιότητας και χωρίς ίχνος φθοράς, μαρμάρινα τραπέζια στρωμένα με λαδόκολα.

Η εξυπηρέτηση από νέα παιδιά, με χαμόγελο και με γνώση του καταλόγου. Χαμογελαστά και ευγενικά, με διακριτικότητα. Η ιδιοκτησία του καταστήματος έχει κάνει καλή δουλειά και φαίνεται πως δεν επαναπαύεται. Έχω συναντήσει και πιο θερμή αντιμετώπιση αλλά αυτό δεν μειώνει την προσπάθεια τους! Ιδανικά θα βαθμολογούσα με 3.5...

Ο κατάλογος παιχνιδιάρικος, με αρκετές ιδέες που το "ψάχνουν"! Μάλιστα τη συγκεκριμένη ημέρα προσφερόταν και μενού αφιερωμένο στη γαλλική κουζίνα. Υπάρχουν αρκετά πιάτα ημέρας και θα συμφωνήσω πως θα βόλευε καλύτερα η λογική των μεζέδων στη μέση παρά των μερίδων! Θα ικανοποιηθείτε και από την ποικιλία αλλά και από την ποιότητα. Εμείς παραγγείλαμε:

- Βασικά έρχεται κέρασμα στην αρχή από παξιμαδάκια με ντιπ από τομάτα με μυρωδικά (κύμινο;) και ρακή που δεν βαράει. Νερό βρύσης, όπως περιγράφεται στην πρόσφατη κριτική.

- Ψωμάκι καμπαγιού στα 0.9 ευρώ που πραγματικά ήταν πολύ νόστιμο.

-Βελουτέ γλυκιάς κολοκύθας με φασκόμηλο και καπνιστή πανσέτα στα 5.5 ευρώ. Ζεστή και νόστιμη, με ψιλοκομένα κομμάτια πανσέτας. Ίσως μια ιδεά γιαουρτιού και ηλιόσποροι, παραλλαγή που δοκίμασα στη Βουδαπέστη, το απογείωνε. Φυσικά και προτείνεται, αν και οι βελουτέ του bro είναι καλύτερες. Από τα πιάτα ημέρας.

- Σπιτικά κεφτεδάκια στα 6.5 ευρώ. Περισσότερο κρεατένια σε σχέση με άλλων εστιατορίων, συνοδεύονται με το ντιπάκι που έρχεται ως κέρασμα. Λίγο πιο βαριά σε γεύση αλλά με ΚΑΘΑΡΗ γεύση, χωρίς προσμίξεις. Άρεσαν πολύ, σε τσουπωτό μέγεθος!5 τεμάχια.

- Φωλιές από καταϊφι, τυρί Μετσοβόνε, μελιτζάνα, καρύδι και μαρμελάδα τομάτας ως βάση στα 6.8 ευρώ. Η μαρμελάδα κολλάει μόνο στο φύλλο καταϊφι, το τυρί δίνει μια πικάντικη γεύση ενώ το καρύδι με τη μελιτζάνα αλληλοσυμπληρώνονται. Βαρύ σαν ορεκτικό αλλά παιχνιδιάρικο στην όψη,2 τεμάχια. Τσιμπημένη τιμή.

- Γραβιέρα σαγανάκι με μέλι και μαυροκούκι, σβησμένο με ούζο στα 5.5 ευρώ.2 τριγωνικά fried κομμάτια, χωρίς υπερβολική γλύκα. Το ούζο το κατάλαβε η συνοδός μου μόνο στην άκρη του πιάτου. Ίσως κάποιο πιο μαστιχωτό τυρί ταίριαζε καλύτερα.

- Τσουχτή στα 6.2 ευρώ. Λινγκουίνι με καβουρδισμένη μυζήθρα και αυγό. Στο Μάνη-Μάνη είναι διαφορετική παραλλαγή με αυγό μάτι στην κορυφή του πιάτου που τον σπας και απλώνεται στο ζυμαρικό. Εδώ τα υλικά έρχονται "προετοιμασμένα" από πριν και έχουν "παντρευτεί" δίνοντας πλούσια αρώματα και νόστιμη γεύση που όσο και να ήθελα δεν σταματούσα. Η μυζήθρα είχε τον πρώτο ρόλο στη γεύση. Αξιοπρεπέστατη μερίδα!

- Ημίγλυκο κόκκινο κρασί στα 4.8 ευρώ/500 μλ. Όντως στην κορυφή όσων έχω δοκιμάσει, μαζί με το Δράμι. Ευκολόπιοτο και φρουτώδες!

- Μιλφέιγ μήλου στα 5.5 ευρώ. Το φύλλο πολύ τραγανό, η κρέμα προσεγμένη αλλά εμάς μας άρεσε το μήλο με τη σταφίδα που τα έλουζε η σάλτσα καραμέλας. Είχε μια διακριτή γλυκύτητα που δεν σε μπούχτιζε. Άρεσε αρκετά.

Σύνολο στα 41.7 ευρώ.

Συμπερασματικά θα πω πως η ποιότητα είναι εμφανέστατη και ο κόσμος δεν είναι χαζός. Ο ψεύτης και ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρεται (σε όλους τους τομείς... ). Σημασία δεν έχει να φας οικονομική σαβούρα αλλά να δώσεις κάτι παραπάνω και να το μνημονεύεις. Δεν θέλει ρώτημα λοιπόν αν το προτείνω... Δύσκολα θα αφήσετε μπουκιά στο πιάτο που θα πάει χαμένη και ας χρειάζεστε 200 κοιλιακούς την επόμενη μέρα για να επανέλθετε!

Κλείνοντας θα πω...

"Θα πρέπει να βρούμε με ΠΟΙΟΝ θα φάμε και θα πιούμε, πριν βρούμε τι θα φάμε και θα πιούμε"...

Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα
2017

Την Ψαρόσκαλα την είχα ακουστά 1-2 χρόνια πριν αλλά η Πειραϊκή δεν είναι στις επιλογές μου. Αυτό το αποδίδω πιθανότατα στο ότι υπάρχουν δεκάδες επιχειρήσεις που προσφέρουν όλες το ίδιο πράγμα. Την ελπίδα ότι θα φας καλά θαλασσινά. Κάποιος γνωστός μου "πρόεδρος" ομάδας βόλευ (χωρίς να βάζει 1 ευρώ από την τσέπη του) γνωρίζοντας την ενασχόληση μου με το σάιτ με είχε παροτρύνει να το επισκεφθώ. Και για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους, εμφανισιακά είναι πιθανότατα το πιο όμορφο μαγαζί της περιοχής. Νομίζω πως οι ιδιοκτήτες του είχαν παλιά τον Τσάκο. Μια "πατέντα" που μάλλον αντιγράφηκε από άλλες επιχειρήσεις, είναι ότι μπορείς να αγοράσεις ψάρια ή θαλασσινά από το κατάστημα και να τα πάρεις σπίτι σου.

Η πρώτη μας επίσκεψη είχε γίνει το βράδυ της Καθαράς Δευτέρας και η δεύτερη 2 βδομάδες αργότερα. Δεν θα συζητήσω τα τραγελαφικά που έζησα σε άλλο μαγαζί της περιοχής την πρώτη φορά και με ανάγκασαν να φύγω. Μιλάω για το δημοφιλέστερο μαγαζί της περιοχής και έναν νόμο που τον έχουν κάνει πατσαβουρόχαρτο. Θα ξεκινήσω από τον χώρο.

Το βασικό ατού αυτής της περιοχής είναι η πανέμορφη θέα προς τη θάλασσα. Ακόμα θυμάμαι πολύ παλαιά κριτική, όταν ακόμα διάβαζα απλώς το σάιτ (2010) που κάποιος πολύ δημοφιλής χρήστης είχε γράψει την φράση "Για να φας στην περιοχή πρέπει να είσαι χαλκέντερος". Η κρίση αυξήθηκε αλλά θέλω να πιστεύω πως οι μαγαζάτορες έκαναν προσπάθεια και κάπως βελτιώθηκαν. Αρκετές επιχειρήσεις διατηρούνται ακόμα και σήμερα. Τι σου είναι αυτή η θάλασσα.

Καθαρά τραπεζοκαθίσματα, με πολύχρωμες καρέκλες και λαδόκολλες απλωμένες στα τραπέζια σαν σουπλά. Έχουν φροντίσει να μας ενημερώνουν με πληροφορίες ακόμα και στους τοίχους τους για τα καλούδια της θάλασσας και τα μέρη του σώματος τους. Έξυπνη ιδέα χωρίς να κοστίζει πολύ. Προβάλλουν και τα πολλά ουζάκια τους κοντά στην είσοδο του καταστήματος. Άνετος και πολιτισμένος χώρος, προσπαθήστε να καθίσετε στην πλευρά της τζαμαρίας για να έχετε καλή θέα! Η μόνη παρατήρηση μου έχει να κάνει με το γεγονός πως θα έπρεπε την Καθαρά Δευτέρα να έχουν φροντίσει περισσότερο την καθαριότητα έστω και αν ήταν αργά το βράδυ, έστω και αν είχαν περάσει νωρίτερα ορδές βαρβάρων...

Η εξυπηρέτηση σε πολύ καλά επίπεδα, χαμογελαστή και ευγενική από νέα παιδιά, με αποστάσεις όμως. Πιθανότατα είναι της λογικής να αφήνουν τον πελάτη στην ησυχία του χωρίς πολλά λόγια. Από την άλλη θετική εντύπωση μας έκανε που προσφέρθηκαν να μας φορτίσουν το κινητό μας (όσο άσχετο και αν ακούγεται) αλλά και στο κέρασμα, ζήτησα ευγενικά εκτός από τα φρούτα και λίγο χαλβά. Μας προσφέρθηκε αμέσως και με πολύ χαμόγελο. Δεν έχω να προσθέσω πολλά άλλα πράγματα, φαίνεται πως κάνουν μια καλή προσπάθεια να έχουν εκπαιδευμένο το προσωπικό τους.

O κατάλογος έχει αρκετές επιλογές, με κάποιες πιο δημιουργικές πινελιές. Θα αναφέρω τα γενικότερα πιάτα των επισκέψεων μας.

- Στην αρχή φέρνουν ψημένο ψωμί με λαδάκι, εύγευστο και ότι πρέπει για αρχή στο 1.1 ευρώ το άτομο. Την πρώτη επίσκεψη μας προσφέρθηκε λαγάνα λόγω ημέρας.

- Ντακάκια στα 3.5 ευρώ. Μικρά παξιμαδάκια, με φρέσκια τομάτα και τυρί. Η επιτυχία τους ήταν στο λάδι. Ούτε βουτηγμένα, ούτε στεγνά. Μοιάζουν με αυτά της Αθηνάς (ε TOMIE;).

- Χταπόδι ξυδάτο στα 9.5 ευρώ. Δυστυχώς δεν είμαι φανατικός του χταποδιού και δοκιμάζω μόνο για τη γεύση. Χωρίς να έχει κάποια υπερβολή πάνω του, νομίζω ότι ήταν αξιοπρεπές και όχι πολύ σκληρό. Δεν δυσαρέστησε.

- Σαρδέλες ψητές στα 5.3 ευρώ. Αρκετά νόστιμες, τις έτρωγες με ευχαρίστηση. Πολύ καλό VfM...

- Κριθαρώτο με γαρίδες και τρούφα στα 9.7 ευρώ. Αρκετά νόστιμο, το λάδι τρούφας ευτυχώς δεν έπαιζε κρυφτό και οι γαρίδες ήταν πολύ καλά καθαρισμένες. Ικανοποιητική ποσότητα για 2 άτομα, από τις καλές προτάσεις του μαγαζιού. Για τα δικά μου γούστα, ίσως ήθελα και λίγη τριμένη φέτα από πάνω.

- Ταραμοσαλάτα στα 3.7 ευρώ. Αρκετό κρεμμύδι και νομίζω και αρκετά νερουλή. Τίποτα το ιδιαίτερο. Και να πεις ότι εμένα δεν μου άρεσε, λες οκ. Την ίδια άποψη είχε και η παρέα.

- Χταπόδι ψητό στα 9.5 ευρώ. Ισχύει ότι και με το ξυδάτο... χωρίς το ξύδι. Δεν ξετρελάθηκα. Κομμένο σε καλές μικρές φέτες και σε ικανοποιητική ποσότητα.

- Καλαμάρι γόνος στα 5 ευρώ. Ικανοποιητικό και μαλακό, λίγο καλύτερο από ότι περίμενα. Παρ'όλα αυτά "Αφήστε τον γόνο να γίνει γονιός"... Κατεψυγμένο.

- Κολοκυθάκια τηγανιτά στα 3.2 ευρώ. Κομμένα σε μεγάλα στικς, νόστιμα και γλυκά. Προτείνονται για τη μέση.

- Ραδίκια στα 3.8 ευρώ. Εμφανίστηκαν όπως έπρεπε. Νόστιμα, προσεκτικά ετοιμασμένα... αλλά για συνοδευτικά.

- Γαύρος στα 4.8 ευρώ. Εντύπωση μου κάνει αυτή η τιμολόγηση σε ένα τέτοιου τύπου μαγαζί. Ίδια τιμή ισχύει και για μαρίδα-αθερίνα. Πως είναι δυνατόν σε ένα τέτοιο μαγαζί να τιμολογείται τόσο οικονομικά και σε άλλες τρύπες χωρίς θέα να κοστίζει ακόμη και 7.5 ευρώ. Τραγανός, καλά ετοιμασμένος και νόστιμος σε γενικές γραμμές. Ένα κλικ όμως κάτω από το Άποψις...

- Καραβίδα ψύχα στα 12.4 ευρώ. Εννοείται πως σε τέτοιο έδεσμα γίνεται μάχη για το ποιός θα πρωτοφάει! Η τιμολόγηση του είναι αυτή που περιμένεις αλλά σε άλλο κατάστημα υπάρχει πλέον η γαριδόψυχα σε πιο φθηνή τιμή και πεντανόστιμη γεύση... Εννοείται πάντως ότι το πιάτο άξιζε!

- Νερό εμφιαλωμένο στο 1.5 ευρώ χωρίς να το ζητήσεις.
- Τσίπουρο Τσιλιλή στα 8 ευρώ.
- Λευκό κρασί στα 4 ευρώ τα 500 μλ, δεν μου άρεσε... έχω δοκιμάσει πολύ καλύτερα. Κανένα άρωμα, καμία γεύση που να ταιριάζει με τα εδέσματα...
- Ούζο Πλωμάρι στα 7.5 ευρώ.

* Στο τέλος πάντα φέρνουν αρωματικά μαντιλάκια και μετά προσφέρουν επιδόρπιο.

- Κορμός σοκολάτας με παγωτο την πρώτη φορά, ο κορμός μέτριος.

- Φρέσκα φρούτα (μήλο-ακτινίδιο-πορτοκάλι) τη δεύτερη φορά, φρέσκα και ευχάριστα.
- Χαλβάς σιμιγδαλένιος, αρκετά νόστιμος όπου τον καθάρισα με συνοπτικές διαδικασίες.

Σε γενικές γραμμές η Ψαρόσκαλα Πειραϊκής είναι μια λύση λίγο πιο "επίσημη" σε σχέση με τα υπόλοιπα της περιοχής. Νομίζω πως η τιμολόγηση τους είναι δικαιότατη, έχει δυνατότητες να εξελίξει τα πιάτα της ακόμα καλύτερα ώστε να βρει αυτό το κάτι που θα τους απογειώσει. Η παρέα ξετρελάθηκε με την τοποθεσία μιας και μένουν στα πιο... βόρεια προάστια.

Αξίζει λοιπόν την επίσκεψη, θα χρειαστείτε περί τα 20 ευρώ/άτομο χωρίς όμως ψάρι. Μην περιμένετε όμως απόδοση τύπου Ταξιδεύοντας....

Σουβλάκι & Σχάρα - Πεντέλη, Αθήνα
2017

Πως από παιδί του Πειραιά γίνεσαι τακτικός θαμώνας βορείων προαστίων... Οι επισκέψεις συνεχίζονται με γοργούς ρυθμούς και νομίζω ανά τακτά χρονικά διαστήματα θα γράφω για μαγαζιά των τριγύρω περιοχών. Coupepe ήθελα καιρό να δοκιμάσω, χρόνια αρκετά πλέον αλλά θεώρησα πως ίσως είναι καλύτερα να το κάνω με μεγαλύτερη παρέα και με περισσότερο κέφι. Για να μην ξεχαστώ, σημειώστε πως πρέπει να πάτε οπωσδήποτε για παγωτό στο πολύ κοντινό Morris Brown! Και ένας λόγος της επίσκεψης μας (2 άτομα) ήταν και αυτό. Πραγματικά πολύ καλό παγωτό!

Λοιπόοοον... Την περιοχή δεν την ξέρω καν, αν με βάλεις μόνο μου μπορεί και να χαθώ ακόμα και με χρήση του GPS. Όσο ζεις μαθαίνεις όμως και ανακαλύπτεις και τελικά η πίτσα ή μακαρονάδα έγινε ψητοπωλείο. Οικονομική κρίση και Τρόϊκα αλλά ο έλληνας δεν πτοείται και δεν υπάρχει περίπτωση να κλειστεί στο σπίτι του ειδικά αν η μέρα είναι Σάββατο (4/3/2017). Στην Πεντέλη μου φάνηκαν όλα γεμάτα, όπως και στο Dadas που παρκάραμε απ'έξω. Την ύπαρξη του μαγαζιού φυσικά δεν την γνώριζα, είχε τύχει μόνο να διαβάσω μια σχετικά πρόσφατη κριτική της. Δεν είχα στοχεύσει αποκλειστική επίσκεψη εκεί αλλά να που προέκυψε.

Ψητοπωλεία υπάρχουν πολλά με παρόμοιο κόνσεπτ, άλλος μπορεί να το λέει Καλαμάκι Αβάνα, άλλος Souvlakerie και άλλος Πράσινο Πιπέρι. Η όλη ουσία του πράγματος είναι όμως να απολαύσεις αυτό που επιθυμείς, είτε τυλιχτό είτε μερίδα με ψητά. Και το Πράσινο Πιπέρι νομίζω ότι κάνει καλή δουλειά.

Θα ξεκινήσω από την εξυπηρέτηση που είναι αυτοματοποιημένη και ευγενική, "παίζει" με τον πελάτη ώστε να δημιουργηθούν σχέσεις που θα επαναλάβουν επίσκεψη. Παρατήρησα αρκετούς πελάτες να χαιρετούν το προσωπικό σα να γνωρίζονται. Κατά τα άλλα, η εμφάνιση των πιάτων γίνεται με ρυθμούς σχεδόν πολυβόλου και σε λιγότερο από 15 λεπτά είχε έρθει το σύνολο της παραγγελίας μας. Λίγο μεγαλύτερα διαστήματα τα χρειαζόμασταν καθώς κάναμε αγώνα δρόμου να τα φάμε όλα πριν κρυώσουν. Η αποδειξούλα κανονικότατη αλλά κέρασμα μηδέν. Δεν γνωρίζω τι κάνουν με πιο τακτικούς πελάτες αλλά παρατήρησα πως ακριβώς πίσω μας έφεραν ένα καραφάκι ρακί (ή μαστίχα), δεν άκουσα τη στιχομυθία.

Ο χώρος αρκετά περιορισμένος και με μικρή απόσταση μεταξύ των τραπεζιών. Καθίσαμε σε πάγκους (όπως μπαίνεις δεξιά) που μάλλον χρησιμοποιούν τα παιδιά του delivery, ενώ όταν άνοιγε η πόρτα με χτύπαγε στην πλάτη. Υπάρχει ένα καναπεδάκι με κόκκινα μαξιλάρια που μπορεί να βολέψει 3+3 άτομα, τα τραπεζοκαθίσματα είναι ξύλινα και γενικότερα με λίγα χρήματα έχουν κάνει αξιοπρεπή δουλειά για να καθίσεις να φας σαν άνθρωπος. Όπως αναφέρθηκε και σε προηγούμενες κριτικές, λόγω ονομασίας και του καταστήματος, το χρώμα που κυριαρχεί είναι το λαδοπράσινο.

O κατάλογος με αρκετές επιλογές, χωρίς όμως να είναι κουραστικός! Αν είμασταν περισσότερα άτομα θα δοκιμάζαμε περισσότερες γεύσεις, που πιθανότατα είναι και αυτές ικανοποιητικές. Η παραγγελία μας:

- 2 Πιτούλες συνοδευτικές για τα καλαμάκια που πήραμε, στα 0.80 ευρώ.

- Τυροκαυτερή σπιτική στα 4.2 ευρώ. Όντως δικής τους παραγωγής με το τυρί να υπερέχει σε γεύση, αρκετό λαδάκι από πάνω αλλά δεν μπορώ να πω πως ήταν αμιγώς τυροκαυτερή. Είχε εμφανή κομμάτια κόκκινης πιπεριάς αλλά δεν έκαιγε σχεδόν καθόλου. Σε όσους αρέσουν οι λάιτ καταστάσεις όμως να την παραγγείλουν!
- Ταλαγάνι σχάρας με θρούμπι και λεμόνι στα 4.5 ευρώ. Καλοψημένο και νόστιμο, πολύ καλό συνοδευτικό... όσο είναι ζεστό.

- Σαλάτα Πράσινη πανδαισία με φρούτα εποχής & τριμμένη γραβιέρα στα 7.5 ευρώ. Αρκετή ποσότητα πρασινάδας, φρέσκα λαχανικά αλλά θα έπρεπε να είναι κομμένα σε μικρότερα κομμάτια. Από φρούτα, το μήλο είχε την τιμητική του ενώ και η σως μουσταρδόμελου ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ, "χρωμάτιζε" το πιάτο αρκετά.

- Καλαμάκι χοιρινό χειροποίητο στο 1.6 ευρώ και καλαμάκι κοτόπουλο χειροποίητο στο 1.7 ευρώ. Αμφότερα εξαιρετικά και καθόλου βιομηχανικά. Συνοδεύονται από ελαφρώς ψημένο ψωμάκι και λεμόνι. Κανείς δεν μπορεί να χορτάσει μόνο με ένα. Πολύ καλού επιπέδου και αρκετά ζουμερά ώστε να τα απολαύσεις!

- Φιλετάκια χοιρινά (λαιμού) "μερακλίδικα" στα 7.8 ευρώ. Ζουμερά, καλής ποιότητος και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ χωρίς να χρειαστείς καν το μαχαίρι για να τα κόψεις.3 τεμάχια με ψητή τομάτα στην κορυφή για να "γλυκίζει" και αρκετές ριγανάτες πατάτες τηγανιτές ώστε να συνθέσουν ένα πλήρες πιάτο που κανένα υλικό του δεν υστερούσε.

- Μπύρα Βεργίνα στα 2.8 ευρώ και νερό βρύσης.

Σύνολο στα 30.9 ευρώ, τιμή αξιοπρεπής αλλά με κάποιους ενδοιασμούς.

Πιθανότατα έχουν αρκετή πελατεία γιατί μέσα στο μαγαζί έκαναν αγώνα δρόμου για να προλάβουν. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα τα πιάτα να έρχονται ταχύτατα και να τρέχουμε και μεις να προλάβουμε για να μην κρυώσουν. Αν συνεχίσουν με αυτούς τους ρυθμούς θα χρειαστεί να επεκταθούν σε μεγαλύτερο χώρο ώστε να εξυπηρετούν σωστά. Θετικό σημάδι που σε χαιρετούν όταν φεύγεις με περισσή ευγένεια, όμως θα πρέπει να τηρούν την ίδια στάση ακόμα και σε πελάτες της μιας επίσκεψης. Παράπονο δεν έχω, όμως κάθε επιχείρηση πρέπει να έχει όραμα ώστε να ξεφεύγει από τη μάζα του ανταγωνισμού.

Αξίζει για όσους βρίσκονται στην περιοχή!

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Χαλάνδρι, Αθήνα
2017

Μια συμφοιτήτρια μου στη σχολή βλέποντας συχνές αναρτήσεις μου στο Facebook από εξόδους μου για φαγητό, μου πρότεινε να δοκιμάσω κάτι άγνωστο και πιο "εναλλακτικό", ειδικά για την περιοχή του Χαλανδρίου που δεν ξέρω και γω πόσες επιλογές υπάρχουν. Είναι δικό της στέκι αλλά ομολογώ πως δεν ήξερα ούτε που βρίσκεται ούτε τι προσφέρει. Ακόμα και η ονομασία του δεν παρέπεμπε σε χώρο εστίασης, περισσότερο σε κάποιου είδους εκπαιδευτήριο.

Οι επισκέψεις έγιναν 2 φορές, ημέρα Τρίτη, στα τέλη Φεβρουαρίου. Ώρα περίπου στις 22.30 και όπως μας πληροφόρησε ο κύριος που σερβίρει και είναι πιθανότατα ο ιδιοκτήτης, η κουζίνα τους κλείνει εκείνη την ώρα μιας και ανοίγουν από νωρίς το μεσημέρι και ουσιαστικά πρόκειται για επιχείρηση χωρίς εξτρά εργαζόμενους. Άντε να την τρέχουν 3-4 άτομα. Στην πρώτη επίσκεψη δοκιμάσαμε κρεατικά μιας και με το που μπήκαμε η κοπέλα που είναι στην κουζίνα είπε "θαλασσινά αυτή τη στιγμή τέλος". Μας άρεσε όμως και ξαναπήγαμε μιας και έχει καλές ιδέες!

Η εξυπηρέτηση από τον κύριο ευγενική, θέλω να πιστεύω όμως πως σε ώρες αιχμής θα έχουν κι άλλο άτομο γιατί παρά το ότι δεν είναι κάνας τεράστιος χώρος, ακόμα και τα 10-12 τραπέζια είναι υπερβολικά πολλά για να τα εξυπηρετεί ένα άτομο. Κατά τα άλλα νορμάλ εξυπηρέτηση, χωρίς πολλά πολλά, αποδειξούλα αλλά και ένα μικρό κέρασμα στη δεύτερη επίσκεψη μας.

Ο χώρος μικρός, καθαρός όμως και με πολύ ωραία μουσική σύμφωνα με την παρέα μου... οπότε πιθανότατα θα μου ξαναζητήσει να πάμε (τύπου ρεμπέτικα). Μαρμάρινη επιφάνεια στα τραπέζια με λαδόκολες απλωμένες πάνω τους, ψάθινες καρέκλες. Για παρκάρισμα ημέρα Σάββατο ούτε να το σκέφτεστε, βρίσκεται πολύ κοντά στην πιάτσα του Χαλανδρίου. Η διακόσμηση δεν λέει τίποτα αλλά πρόκειται για πολιτισμένο χώρο, χαλαρό.

Ο κατάλογος είναι ένα τετραδιάκι που αναγράφει όλα τα εδέσματα, πολλές επιλογές και θελκτικές με έμφαση στα θαλασσινά. Στις επισκέψεις μας πήραμε:

- Eσμέ της " Άποψης" στα 3.5 ευρώ. Δροσερή η τομάτα, άφηνε μια πικάντικη επίγευση ενώ και το κρεμμύδι ακουγόταν. Μου άρεσε.

- Ντάκος με Άποψη στα 4.8 ευρώ. Φρεσκότατη τομάτα, δροσερή και σε πλούσια ποσότητα όπως και η αλμυρούτσικη αλλά καλής ποιότητας φέτα, έκαναν καλό "πάντρεμα". Η βάση ήταν από στρογγυλό κρίθινο παξιμάδι που βρίσκεις στο σουπερμάρκετ. Δυσλειτουργικό το βρήκα μιας και χρειάζεται αρκετό λάδι για να μαλακώσει.

- Kεφτέ λουκάνικο της Άποψης στα 7 ευρώ. Είναι πιάτο ιδίου στυλ με αυτό που υπάρχει στα Καραμανλίδικα του Φάνη ή του Bar Παστουρμά. Μικρά λουκανικάκια, εύγευστα αλλά όχι κάτι τρομερό. Με γιαουρτάκι στην άκρη αλλά και αρκετή ποσότητα εσμέ που θα μπορούσαν να μας έχουν πει να αποφύγουμε να παραγγείλουμε και έξτρα πιάτο.

- Απάκι ομελέτα με στάκα στα 6 ευρώ. Όχι κάτι τρομερό, καλή ποσότητα αλλά χρειάστηκα και το ψωμάκι που είχε προσφερθεί στην αρχή γιατί το αυγό μου έπεφτε βαρύ. Πραγματικά φρεσκότατο ψωμάκι, ότι πρέπει για βοήθεια. Καλό το απάκι, σε καλοκομμένους κύβους.

Στη δεύτερη επίσκεψη παίξαμε με θαλασσινά:

- Πατατοσαλάτα με άλλη Άποψη στα 3.5 ευρώ. Ενώ ήταν παιχνιδιάρικη με καρότο και άλλα υλικά, φάνηκε στεγνή.

- Φιλέτο σκουμπρί καπνιστό στα 5.5 ευρώ. Φρέσκο, αρκετά καπνιστό αλλά όχι στο επίπεδο του Ταξιδεύοντας, μαζί με το λεμονάκι που έστυψα ήταν ένας ωραίος μεζές μαζί με το πιώμα! Καλή επιλογή.

- Γαύρος τηγανιτός στα 7 ευρώ. Φρεσκότατος και καυτός, πραγματικά τον κατάπινα σα να τρώω τσιπς. Ποιοτικό πιάτο αν και λίγο τσιμπημένο στην τιμή.

- Φιλετάκια μπαρμπουνιού στα 8.1 ευρώ. Πολύ καλή σκέψη και ακόμα καλύτερη εκτέλεση! Έρχονται σε σκεύος τηγανιού, ειναι ζουμερά και καλοτηγανισμένα χωρίς λαδίλα και χωρίς ίχνος κόκκαλου! Σημειώστε το να το παραγγείλετε!

Υπάρχει αρκετή ποικιλία ούζων, λιγότερες μπύρες (3.1-3.4 ευρώ) αλλά την δεύτερη φορά πήραμε κρασί δικό τους λευκό στα 7 ευρώ το λίτρο. Πήραμε 500άρι και το δεύτερο 500άρι μας το κέρασαν ευγενικά.

Νομίζω πως με 4 πιάτα θα φάτε ικανοποιητικά και θα χορτάσετε όσο πρέπει. Δεν θυμάμαι να υπάρχει στον κατάλογο κάποιο γλυκό. Το μέσο κόστος για μια χαλαρή βραδιά είναι στα 15 ευρώ τα 2 άτομα, χωρίς να πιείτε τον Βόσπορο.

Συμπερασματικά, σε απόλυτες τιμές το value for money δεν είναι άριστο αν συνυπολογίσουμε και τον χώρο, όμως ότι φάγαμε ήταν καθαρό και αξιοπρεπέστατο. Υπάρχουν και άλλες ιδέες σε πιάτα που με μια επίσκεψη στη σελίδα τους στο Facebook θα σας βάλουν στο κλίμα. Οι τιμές είναι ελαφρώς πιο αυξημένες αλλά καλύτερα να φάτε κάτι πιο ποιοτικό παρά κάτι μέτριο που δεν αξίζει τα λεφτά του.

Προτείνεται για χαλαρές παρεϊστικες καταστάσεις όπου με καλύτερο χώρο θα μπορούσε να είναι στυλ τσιπουράδικου (λόγω εδεσμάτων) που είχε στέκι η τηλεοπτική παρέα του 50-50!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα
2017

Παραδοσιακό διάβαζα τόσα χρόνια αλλά ποτέ δεν έτυχε να πάω! Διάβαζα για ωραία κρεατικά, όμως ο προηγούμενος χώρος ήταν στο... πουθενά! Και όμως! Αυτό το μαγαζάκι σεμνά και ταπεινά εξελίχθηκε και για τα δεδομένα του γιγαντώθηκε και μάλιστα σε απόσταση αναπνοής από τον προηγούμενο χώρο που τελικά δεν τον επισκέφθηκα αν και είχα φτάσει πολύ κοντά!

Παρασκευή 24/2/2017 ώρα 17.00 το απόγευμα. Η πρώτη μας απόπειρα ήταν για να δοκιμάσουμε τα αλμυρά του Estrella μετά από πρόσφατη επίσκεψη για τα γλυκά τους. Λόγω του ότι θα ακολουθούσε μεγάλη παρέα, ζητήσαμε 8άρι τραπέζι αλλά δεν μπορούσαν να μας εξυπηρετήσουν. Αν είναι μόδα ή όχι θα το αναλύσω σε άλλη κριτική που θα αφορά εκείνο το μαγαζί. Με την πείνα να μας έχει θερίσει (3 άτομα που έγιναν 4 στην πορεία), ψάχναμε κάτι κοντινό γιατί ούτε ο χρόνος ήταν σύμμαχός μας. Σκέφτηκα πως ήρθε η ώρα του Παραδοσιακού! Φτάνουμε έξω από το μαγαζί. Γινόταν χαμός! Θυμήθηκα εποχές 2002 που το σπίτι το είχαμε μόνο για να πηγαίνουμε για ύπνο! Στο Παραδοσιακό υπήρχαν όλες οι ηλικίες ΚΑΙ πολύς φοιτητόκοσμος! Μάλλον κάνουν κάτι καλά.

Το μαγαζί πλέον έχει γίνει πολύ μεγάλο και μπορεί να εξυπηρετήσει πολύ κόσμο είτε έξω είτε μέσα σε ισόγειο και πρώτο όροφο. Σαν διακόσμηση δεν έχει τίποτα απολύτως να επιδείξει αλλά παρ'όλα αυτά προσφέρεται για μεγάλες παρέες ενώ και τα τραπεζοκαθίσματα είναι άνετα και καλής ποιότητας. Στην είσοδο του μαγαζιού θα δείτε σούβλες που πραγματικά αν είναι γεμάτες θα σας κάνουν να τρέχουν τα σάλια σας. Εγώ αυτό έπαθα μόλις 2 μέρες νωρίτερα. Αν θυμάμαι καλά, στο παλιό μαγαζί δεν υπήρχαν πολλές επιλογές. Τώρα όμως....

Yπάρχουν όσπρια, λαδερά ακόμα και μακαρόνια. Σαλάτες απλοϊκές, κάποια τυριά. Από εκεί και πέρα παίζει αρκετή σούβλα και της ώρας. Και εγώ προσωπικά έμεινα περισσότερο ικανοποιημένος από ότι η παρέα!

- Ψημένο ψωμί χωρίς να είναι κάτι ιδιαίτερο.0.50 ευρώ/άτομο.

- Τυροκαυτερή στα 3 ευρώ. Δυστυχώς δεν ικανοποίησε κανέναν μας. Άγευστη, ελαφρώς καυτερή αλλά νερουλή. Φάνηκε σε όλους μας ετοιματζίδικη από αυτές του εμπορίου. Στο τέλος το ανέφερα στον σερβιτόρο αλλά με στόμφο μου έλεγε πως είναι 100% δική τους χειροποίητη. Ίσως έπαιζαν ρόλο οι πιπεριές. Όταν το ανέφερα στην παρέα κανείς δεν συμφώνησε μαζί του. Απλώς μην την παραγγείλετε!

- Χαλούμι στα κάρβουνα στα 4 ευρώ. Αυτό μάλιστα! Τεράστια μερίδα και αρκετά εύγευστη, συνοδεία από πιπεριά και τοματούλα. Σε επόμενη επίσκεψη θα τσακίσω μια μερίδα μόνος μου!

- Κοντοσούβλι κοτόπουλο στα 7 ευρώ καθώς από σούβλα είχαν ξεπουλήσει τα πάντα πλην αυτού και του αρνιού. Νόστιμο, ζουμερό όσο είναι ζεστό και με κομμάτια πιπεριάς. Καλή επιλογή και με πολύ καλές πατατούλες τηγανιτές. Εξαιρετική ποσότητα.

- Μοσχαρίσιο συκώτι στα 7 ευρώ συνοδεία με τις ίδιες πατατούλες. Επίσης πολύ καλή μερίδα όπως σε ότι προσφέρουν. Τίμια και χορταστικά. Σε γενικές γραμμές ήταν νόστιμο αν και ήθελε ένα κλικ λιγότερο ψήσιμο και λίγη περισσότερη προσοχή σε κάποιες ίνες.... Σαν του Μαύρου Γάτου δεν είναι, να τα λέμε κι αυτά.

- Μπιφτέκι μοσχαρίσιο στα 7 ευρώ, επίσης με ίδιες πατατούλες.3 ευμεγέθη τεμάχια, πολύ πολύ ζουμερά και φρέσκα. Μου άρεσαν πάρα πολύ και μπορώ να πω μετά βεβαιότητας ότι είναι πιο νόστιμα και από σπιτικά. Μαζί με το λεμονάκι ήταν εξαίσια. Αξίζουν.

Από ποτά ο κατάλογος έχει κρασιά (ροζέ/λευκό στα 5 ευρώ το λίτρο/χύμα), τσίπουρα και ούζο Πλωμάρι και Γάτσιου στα 6 ευρώ τα 200 μλ, αναψυκτικά και μπύρες.500άρες μπύρες από 2 ευρώ, στα 2.5 το πολύ. Πραγματικά σκέφτονται πολύ τίμια.

- Τσακίσαμε 3 500άρες μπύρες Βεργίνα προς 2 ευρώ έκαστη.

Σύνολο στα 35.5 ευρώ για 3.5 άτομα, μιας και η φίλη μας ήρθε καθυστερημένη αλλά μια χαρά έφαγε και αυτή όσα της είχαμε κρατήσει. Μάλιστα, δεν καταφέραμε να φάμε όλο το κοντοσούβλι!

Η εξυπηρέτηση ήταν ευγενική και ταχύτατη αν σκεφτούμε και πόσο κόσμο εξυπηρετούσαν! Έδειξαν ενδιαφέρον για το αν μας άρεσε το φαγητό, ήταν σβέλτοι στον χώρο αλλά όπως είναι λογικό δεν μπορούσαν να ασχοληθούν παραπάνω μαζί για μια πιο φιλική προσέγγιση. Όχι ότι έχουμε παράπονο πάντως.

Σε γενικές γραμμές, πρόκειται για μια αξιόλογη πρόταση με τιμιότητα. Αν καλοσκεφτούμε πόσες επιλογές υπάρχουν στο κέντρο όπου κυρίως πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες... Εδώ θα βρείτε καλή ποιότητα σε ανταγωνιστικές τιμές. Φαίνεται να έχει εδραιωθεί στις προτιμήσεις του κόσμου και εύχομαι να έχουν πελατεία και τουρίστες που δεν πάνε συστημένοι από τα τουριστικά γραφεία για μουζάκα που είναι φτιαγμένος από μπετόν αρμέ.

Θα φύγετε χορτασμένοι με πολύ λογικό αντίτιμο. Εγώ ουσιαστικά έφαγα ξανά την επόμενη μέρα...

Beer Restaurants - Βριλήσσια, Αθήνα
2017

Τον τελευταίο καιρό τυχαίνει να είμαι φίλαθλος της γυναικείας ομάδας βόλευ του ΓΣ Χαλανδρίου, ομάδας της Α2 εθνικής κατηγορίας. Ομάδα που παραπαίει φέτος και δεν πρόκειται να σώσει την κατηγορία. Αυτό δεν πολυενδιαφέρει εσάς αλλά και εγώ από το καλοκαίρι ίσως ασχοληθώ με άλλη ομάδα. Τυχαίνει να είναι το γήπεδο της πάνω από την Αττική οδό, ακριβώς στην έξοδο της στη λεωφόρο Πεντέλης. Εκεί λοιπόν κοντά βρίσκονται και διάφορες επιχειρήσεις. Από φούρνους (Απολλώνιον) έως ζαχαροπλαστεία και σοκολατάδικα (Leonidas, Amadeus, Νανά Γιώτη κλπ). Σε επιχειρήσεις εστίασης θυμάμαι το Χειροποίητο σουβλάκι, το Barbara Que που θα κάνω επίσκεψη, το Meat Meat Meat και την Αποθήκη συν 1-2 ακόμα επιλογές. Αυτά όλα σε απόσταση πολύ κοντινή από το γήπεδο.

Ξεκινάω με την Αποθήκη και τις 2 επισκέψεις που έχουμε κάνει μετά από αγώνες της ομάδος. Βρίσκεται πολύ κοντά σε μια μεγάλη πλατεία, ήρεμη και χαλαρή γενικώς περιοχή. Σαν χώρος δεν θα σας ξετρελάνει ούτε όμως θα σας απογοητεύσει. Καφάσια μπύρας για φωτιστικά, ξύλινος διάκοσμος γενικά, με καδράκια που παραπέμπουν σε μπύρες. Υπάρχουν και μοναστηριακά τραπέζια. Γενικότερα ικανοποιητικός χώρος που μπορείς να παρακολουθήσεις και αθλητικούς αγώνες στην τηλεόραση τους ή να παίξεις και darts! Σε εμάς πχ έτυχε να παίζει ο αγώνας ΑΕΚ-Ολυμπιακός για το ποδόσφαιρο.20 λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα δεν υπήρχε ψυχή στο μαγαζί και μετά μαζεύτηκε κόσμος! Μου θύμισε κάτι από pub! Oι τουαλέτες επίσης καθαρές.

Η εξυπηρέτηση καλή και ευγενική. Την πρώτη φορά είχαμε πάει 8-9 άτομα και είχαμε όρεξη μόνο να πιούμε. Περιοριστήκαμε σε 3 λίτρα μπύρα και 2 ποτήρια κρασί. Προς τιμήν τους και μας έκανε ιδιαίτερα θετική εντύπωση αυτό, μας προσφέρθηκε ποικιλία ορεκτικών χωρίς να μας χρεωθεί. Κίνηση που δεν την περιμέναμε. Σε δεύτερη επίσκεψη, επίσης η εξυπηρέτηση ήταν μια χαρά απλώς πρέπει να δώσουν έμφαση σε κάποιες μικρολεπτομέρειες. Ναι, η τουαλέτα ήταν καθαρή αλλά το σαπούνι;Έπρεπε να το έχουν παρατηρήσει ότι έχει τελειώσει. Όλα καλά πάντως! Παρατηρώ επίσης πως κάνουν κάποια events τύπου beer pong ή stand up comedy.

Ο κατάλογος περιλαμβάνει αρκετές μπύρες, υπάρχουν και Ελληνικές αλλά ακόμα και με κάνναβη. Θα βρείτε καλές επιλογές αλλά και ένα αξιοπρεπές μενού με μπέργκερ, σαλάτες, αρκετά ορεκτικά αλλά και κρεατικά.

- Μπύρα Konig Ludwig στα 14 ευρώ το 1.5 λίτρο. Παγωμένη και με τα ποτήρια της. Η σίγουρη επιλογή μου και τις 2 φορές που πήγα. Ανήκει στις βαρελίσιες επιλογές και είναι η μόνη weiss. Δεν την βρίσκεις συχνά σε άλλα μαγαζιά!

- Μοτσαρέλα στικς στα 5 ευρώ. Τραγανά μπαστουνάκια, ετοιματζίδικα αλλά νόστιμα. Συνοδεύονται από sweet chili σος του εμπορίου. Από αυτές των Κινέζικων. Θα πρότεινα κάποια άλλη σος...

- Μπέργκερ Αποθήκη στα 7.5 ευρώ. Μοσχαρίσιο μπιφτέκι, τυρί γκούντα, μπέικον, μαρούλι, τομάτα, αυγό τηγανιτό και σως μουστάρδας συνοδευόμενο με πατάτες τηγανιτές τύπου country. Χορταστικό και ικανοποιητικό πιάτο σε γεύση. Το μπιφτέκι αρκετά κρεατένιο, θα το ήθελα λίγο πιο ανάλαφρο. Οι πατατούλες καλοψημένες ενώ και τα υπόλοιπα υλικά ήταν ικανοποιητικά και αρμονικά συνδυασμένα χωρίς να υπερισχύει κάποιο σε βάρος κάποιου άλλου..

- Μπέργκερ Jack στα 8.5 ευρώ. Μοσχαρίσιο μπιφτέκι, μανιτάρια, μαρούλι, τυρί γκούντα. Στο ίδιο επίπεδο όπως και το μπέργκερ Αποθήκη κυμάνθηκε, ικανοποιητικό και γευστικό. Και τα 2 τα φάγαμε σχετικά εύκολα αν και χορταστικά στο μάτι.

- Μας είχε προσφερθεί ποικιλία ορεκτικών με onion rings (νομίζω λίγο καλύτερα από ενός μέσου μαγαζιού), λουκανικάκια (νομίζω και λευκό), πιτούλες και πατατούλες country, κάποιες σως και νομίζω μπιφτεκάκια (οκ). Δεν θυμάμαι την τιμή καταλόγου δυστυχώς.

Συμπερασματικά: Πρόκειται για μια καλή λύση στην περιοχή, ιδιαίτερα γι'αυτούς που ασχολούνται με τα αθλητικά δρώμενα. Πρόκειται για παρεϊστικο μαγαζί, με σχετικά καλές τιμές και γενικότερα ένα τίμιο VfM. Δεν γνωρίζω τον ανταγωνισμό με το μαγαζί ακριβώς απέναντι του (Barbara Que), πιθανότατα όμως μέχρι το Πάσχα θα κάνω και εκεί την επίσκεψη μου για να συγκρίνω. Προς το παρόν, πρόκειται για μια καλή λύση!

Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη - Καλλιθέα, Αθήνα
2017

Επαναλαβάνω και ίσως γίνω κουραστικός. Το πολύ το Κύριε ελέησον το βαριέται και ο Παπ(π)άς! Ο καθένας έχει τις προτεραιότητες του. Για ένα αρκετά ευρύ κοινό (ειδικά) παλαιότερα, η ενασχόληση με το ASK4FOOD ήταν χόμπυ και κατάθεση ψυχής. Δεν μας υποχρέωνε κανείς να γράψουμε τις εντυπώσεις μας σαν πελάτες, το κάναμε επειδή το γουστάραμε. Γούστα είπαμε;Άλλος γουστάρει να καπνίζει 5 πακέτα τσιγάρα την ημέρα, άλλος να φωτογραφίζει τοπία, άλλος να αθλείται και να παρακολουθεί αθλητικές εκδηλώσεις. Τα δικά μου χόμπυ τα τελευταία χρόνια ήταν να γράφω κριτικές επισκεπτόμενος εστιατόρια που μου αρέσουν, να παίζω βόλευ και να παρακολουθώ τον Ολυμπιακό (στο μπάσκετ). Πως κολλάνε όλα αυτά;Αρχικά να ευχαριστήσω τη φίλη Βάσω που μου πρότεινε τον Ευγένιο! Δύσκολα θα έκανα επίσκεψη σε τέτοιο μαγαζί!

Παρασκευή 10/2/2017 και ώρα 14.30! Μετά από μία κουραστική μέρα που είχε προηγηθεί είπα την Παρασκευή να λείπω όλη μέρα από το σπίτι μου, όχι για δουλειά και σχολή αλλά για να διασκεδάσω! Μία εβδομάδα νωρίτερα είχα κάνει την πρώτη επίσκεψη στον Ευγένιο αλλά ήθελα και την γνώμη των γονέων για να βγάλω τα συμπεράσματα μου μιας και ήθελα σύγκριση με την Πρεμιέρα. Το πρόγραμμα είχε Ευγένιο λοιπόν και Ολυμπιακό-Ζαλγκίρις Κάουνας το βράδυ! Και ο Ευγένιος με έβαλε στο κλίμα!

Μπαίνοντας μέσα θα πάθεις ένα σοκ αν περιμένεις κάτι αντίστοιχο σε σύγκριση με την Πρεμιέρα! Εγώ στην πρώτη εντύπωση μου έζησα στιγμές από τις δόξες του Ολυμπιακού στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας της εποχής 1993-1997 όταν ο Ολυμπιακός είχε στήσει αυτοκρατορία με τον Σωκράτη Κόκκαλη, μέχρι να πέσει το κάστρο από μέσα όταν ασχολήθηκε με το ποδοσφαίρο και το Champions League! Τι λες ρε μεγάλε θα μου πειτε! Και έχετε δίκιο! Ρε παιδιά όμως, τίποτα άλλο δεν μου ήρθε στο μυαλό ακούγοντας τη μουσική σε αυτό το μικρό μαγαζάκι!

Η μουσική δεν σε έβαζε σε κλίμα Ρωσίας-Ουκρανίας ή Καζακστάν! Εμένα μου θύμησε ότι ανέφερα παραπάνω. Τα τραγούδια δεν ήταν παραδοσιακά δικά τους αλλά ειλικρινά 2-3 μου θύμησαν το ζέσταμα που έκανε ο Ολυμπιακός τις εποχές που ο Μίλαν Τόμιτς (αλήθεια ο χρήστης Τόμιτς που εξαφανίστηκε?) βομβάρδιζε τα αντίπαλα καλάθια και ο τίμιος Θύμιος Μπακατσιάς ήταν ένας πρόγονος του Βαγγέλης Μάντζαρη (χωρίς το 3ποντο). Και τι δεν θα έδινα να ήμουν έστω και ο Γιάννης Ιωαννίδης (ο Ολλανδός, όχι ο βουλευτής) για να έπαιρνα λίγη αύρα αυτής της ομάδος! Αυτά τα χρόνια τα θυμάμαι σαν αγνά.

Στα δικά μας τώρα....

Χώρος που δεν σε κερδίζει. Μικρός και με μυρωδιές που τις συνηθίζεις μετά από 5 λεπτά. Τραπέζια και καρέκλες οινομαγειρίου και μόνο ντεκόρ ένα μικρό παταράκι να θυμίζει κάποιο σπίτι (?) της συμπαθέστατης χώρας του Καζακστάν. Μια Ολυμπιακή σημαία (της διοργάνωσης), ένα τραπεζάκι κλπ κλπ. Δεν πας για τον χώρο.

Η εξυπηρέτηση ευγενική, προσπαθούσε να είναι ευχάριστη από την κυρία αλλά δεν της πολυέβγαινε! Σε καμία περίπτωση δεν ήταν αγενής αλλά κάπου χανόταν στη μετάφραση. Πολλά πιάτα προσφέρονται μετά τις 18.00 το απόγευμα αν και το μαγαζί αναφέρει πως ανοίγει από τις 13.00 το μεσημέρι. Οπότε σασλίκ και κάποια άλλα πιάτα δεν δοκιμάσαμε ποτέ! Η απόδειξη ήρθε κανονικά και ήταν νόμιμη ενώ τουαλέτα δεν ρωτήσαμε ποτέ και δεν ξέρω αν τελικά βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο. Και τις 2 φορές υπήρξε κέρασμα μιας σαλάτας.

Γεύσεις από το Καζακστάν....

- Λεπιόσκα. Αντί για το κλασικό ψωμί, προσφέρουν (1 ευρώ) ένα είδος πιτούλας, αφράτης και μπαμπάτσικης. Τρώγεται ζεστή.

- Κουιρδάκ στα 6 ευρώ. Σε πήλινο σκεύος, καυτό αλλά νοστιμότατο ειδικά για χειμερινές μέρες. Συκωταριά, πιπεριές και πατάτες φούρνου κάνουν ένα νόστιμο πιάτο που μας κέρδισε και τις 2 φορές. Η λεπιόσκα εδώ μάλλον θα σας χρησιμεύσει.

- Σαλάτα από ρέβα στα 4 ευρώ. Στην πρώτη επίσκεψη μας προσφέρθηκε ευγενικά. Δεν την άγγιξα ποτέ! Συμπαθητική όμως για τους υπόλοιπους.

- Μανιταροσαλάτα Καζακστάν στα 5 ευρώ. Μανιτάρια τουρσί, κομμάτια κρέατος, σκόρδο και σως. Πρωτότυπη, εύγευστη. Δεν την είχαμε δοκιμάσει αλλού αλλά μας ικανοποίησε. Μας προσφέρθηκε στη δεύτερη επίσκεψη. Όχι πολύ σκορδάτη.

- Σούπα με κομμάτια κρέατος στα 5 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Ξινούτσικη, κοκκινωπή στο χρώμα όπου μας προσφέρθηκε με ένα κουταλάκι σμετάνα στο κέντρο. Προτείνεται! Λεπτοκομμένα υλικά και με σωστή δόση μπαχαρικών, στρώνει το στομάχι.

- Σάμσα στα 2 ευρώ το τεμάχιο (τουλάχιστον 2 τεμάχια) που ψήνονται στον φούρνο. Παιδιά τέτοιο φύλλο δεν έχω ξαναδοκιμάσει! Τεράστιο τριγωνικό κομμάτι με αρκετή γέμιση από κομμάτια κρέατος και κρεμμύδι. Θύμισε σε γεύση λίγο από την κιμαδόπιτα του Σάββα (αλλά με πιο μεγάλα κομμάτια κρέατος). Αξίζει η μισή ώρα αναμονής μόνο και μόνο για το φύλλο που είδα με τα μάτια μου να ανοίγουν μόνοι τους! Μην το παραλείψετε!

- Πελμένια αλά Καζακστάν στα 6 ευρώ. Υπάρχουν και τα ρώσικα στα 5. Η διαφορά τους είναι ως προς το μέγεθος. Δοκιμάσαμε με κιμά και ένα είδος χόρτου στη γέμιση. Εξαιρετικά και ανταγωνιστικά με αυτά της Πρεμιέρας. Δεν τα συνδυάζουν με σμέτανα όμως! Εδώ βάζετε λευκό ξύδι, σόγια σως και σας φέρνουν ένα μικρό μπολάκι με κάτι που μοιάζει σαν μαρμελάδα. Βάλτε πολύ λίγο γιατί καίει αρκετά!

- Μαντί στα 6 ευρώ. Τρώγονται με τον ίδιο τρόπο! Επίσης πολύ καλά στη γεύση και σε γενναιόδωρη μερίδα! Φρέσκα και ζεστά!

- Βερενίκι με ανθότυρο στα 5 ευρώ. Τι ήταν αυτό ρε φίλε;Δεν έχω φάει καλύτερα. Βουτυράτα με τη σμέτανα να απλώνεται από πάνω τους και να γίνεται έκρηξη στο στόμα! Όταν ξαναπάω νομίζω πως δεν θα αρκεστώ στη μία μερίδα. Ήδη τα λιγουρεύομαι!

- Μπύρες στα 2.5 ευρώ, ρώσικες αν θυμάμαι καλά. Όλες 500άρες και πολύ καλής ποιότητας, για πλάκα ήπιαμε 4 στα 3 άτομα και μπορούσαμε να συνεχίσουμε. Μπορείτε απλώς να πάτε στο ψυγείο τους να τις πάρετε και να τις ανοίξετε μόνοι σας (ξεβιδώνοντας δυνατά το καπάκι). Δεν θα σας παρεξηγήσουν!

Για γλυκό δεν έχουν κάτι να σας προσφέρουν! Εγώ γυρνώντας πετάγομαι στο Μελιστάλακτο και παίρνω είτε μιλφέιγ, είτε εκμέκ. Αυτή τη φορά το γαλακτομπούρεκο με φύλλο καταϊφι είχε την τιμητική του!

Σε γενικές γραμμές ένα καλό γεύμα θα σας κοστίσει 15-17 ευρώ. Και φυσικά το προτείνω αν και ο χώρος είναι κάλτ στα όρια της κατάθλιψης! Αυτό δεν εμποδίζει όμως αρκετούς πελάτες λόγω καταγωγής από την πρώην Σοβιετική Ένωση να ρίχνουν άγκυρα στη "γιάφκα" του Ευγένιου. Και επειδή οι δικοί μου δεν έχουν θέμα με το savoir vivre (βλέπε Πρεμιέρα) αλλά με το SAVOURAR vivre, ήδη έχουν κανονίσει νέα επίσκεψη μαζί με γιαγιάδες ετών 91 και 81 αντίστοιχα!

Τώρα που το σκέφτομαι.... Βερενίκι με ανθότυρο και 2 μπυρόνια στα 10 ευρώ... Μαζί με κάτι Q-ries που ξέρω θα λυγίσουν και τα πιρούνια!

Και πίνω μπύρες, πίνω μπύρες.... πίνω μπύρες!

Hasta la vista babies!! (?)!!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα
2017

Το Dineathens συνεχίζεται και είχα σταμπαρισμένο το Ψωμί κι Αλάτι του πασίγνωστου πλέον σεφ (λόγω και τηλεόρασης) Γιάννη Λουκάκου. Αν δεν κάνω λάθος έχει λάβει και κάποια βραβεία αν και τις εποχές του 2010 πολλά θηλυκά ήθελαν να επισκεφθούν το εστιατόριο λόγω της γοητείας του σεφ, παρά για τις μαγειρικές του επιδόσεις. Δεν είναι μομφή αυτό κάθε άλλο. Ψωμί κι Αλάτι λοιπόν με πάρα πολλές κριτικές την εποχή του Μάστερ Σεφ, στο παρόν σάιτ είχε ρεύμα... Θυμάμαι πριν 4-5 χρόνια το Red Elephant (που θα το προτείνω στην παρέα για έξοδο), Τη Χρύσα, τα Βράχια της Πειραϊκής... Τώρα στη μόδα είναι κρεατάδικα όπως το Tεφαρίκι (πριν 1-2 χρόνια έκανε μπαμ! ), το Base Grill και άλλο ένα που μου διαφεύγει η ονομασία του, πολύ κόντα του... Το Ψωμί κι Αλάτι όμως είναι σταθερό...

Σάββατο 4/2/2017 με κράτηση για τις 22.30,2 άτομα. Στο Χαλάνδρι βρισκόμουν από τις 21.50 άνετος και χαλαρός πως είχα αρκετό χρόνο. Όμως... όταν είσαι στην περιοχή... σε ότι και να υπολογίσεις κράτα μικρό καλάθι... Γύρω γύρω όλοι και στη μέση αυτοκίνητα παρκαρισμένα. Ζαλίστηκα να ψάχνω και τελικά κάπου βρήκα,15 λεπτά περπάτημα από το αμάξι. Μπήκα στο μαγαζί στις 23.05....

Μας υποδέχθηκαν ευγενικά, χωρίς ίχνος ενόχλησης για την καθυστέρηση. Νωρίτερα το απόγευμα μου είχαν τηλεφωνήσει για να επιβεβαιώσουν την κράτηση μου. Καλοκουρδισμένη επιχείρηση, ευγενέστατο προσωπικό που ξέρει να κάνει τη δουλειά του καλά. Καθόλου δουλοπρεπές και με 1-2 χαμόγελα όταν χρειάστηκε. Όπως και στο Barabicu ρώτησαν αν έχουμε την πιστωτική της Diners, δυστυχώς την είχα ξεχάσει. Μας είχαν ρωτήσει αν θέλουμε να καθίσουμε στους μη καπνίζοντες. Αυτά λοιπόν που χρειάζεται μια καλή επιχείρηση τα έχουν!

Ο χώρος είναι πολιτισμένος και με καλές αποστάσεις μεταξύ των θαμώνων. Καθαρός, το ίδιο και οι τουαλέτες. Γενικώς μου φάνηκε περιποιημένος και καθόλου παρατημένος. Τολμώ να πω πως ενδιαφέρονται για την επιχείρηση τους και διατηρεί την υστεροφημία του. Θα μου πεις... ρε μεγάλε μια φορά πήγες... τι μας λες;Παίζει με ξύλινα καλής ποιότητας τραπεζοκαθίσματα, με τόνους σκούρου πράσινου. Καλό και φιλικό περιβάλλον.

Είχαμε συγκεκριμένο μενού που όμως ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις μου και με ΕΣΚΑΣΕ:

- Ξεκινήσαμε με σούπα από πατάτα και μπέϊκον σερβιρισμένη σε μπρίκι του καφέ για να την τοποθετήσεις σε κουπίτσες αυτού! Πολύ ωραία υφή που σου έδινε ξεκάθαρα τη γεύση των υλικών, χωρίς να χρειαστεί να τα νιώσεις (σε κομμάτια πχ). Εξαιρετική αρχή!

- Ψωμάκι ψημένο με λάδι και χοντρό αλάτι. Μια χαρά για να υπάρχει στο τραπέζι για ώρα ανάγκης.

- Σαλάτα ανάμεικτη με μαριναρισμένα σαλατικά και λαχανικά, βινεγκρέτ μέλι και μουστάρδα.

- Σαλάτα λάχανο, πορτοκάλι, καρότο, κόκκινες πιπεριές, λεπτές φέτες μαριναρισμένης πανσέτας, βινεγκρέτ πορτοκάλι και τζίντζερ.

Και οι 2 για όσους λατρεύουν τις σαλάτες είναι ικανοποιητικές. Δροσερές, φρέσκες και με καλοκομένα τα υλικά σε σωστές αναλογίες. Η πανσέτα γλύκισμα. Είμαι λάτρης των πιο γλυκών γεύσεων αλλά είναι μια χαρά!

- Πατάτες με αυγά, σαλάμι Λευκάδος, κρέμα παρμεζάνας, πατάτες τηγανιτές "άχυρο". Έρχονται σε ωραίο τηγανάκι με το αυγό να βρίσκεται στον πάτο του τηγανιού. Νόστιμη και διακριτική η κρέμα παρμεζάνας "αγκαλιάζει" το λεπτοκομένο σαλάμι και τις πατάτες. Πιάτο που έχουν προσπαθήσει να αντιγράψουν πολλά μαγαζιά στην Αττική, ακόμα και στη Σαλαμίνα! Χορταστικό στο μάτι και στη γεύση!

- Πιτάκι τυλιχτό με κοτόπουλο μαριναρισμένο, με μπαχαρικά και σάλτσα γιαουρτιού.2 ατομικά αραβικά πιτάκια, πολύ ζουμερά που έκαναν ωραίο συνδυασμό με το γιαούρτι. Γενικότερα υπάρχει αρμονία στα υλικά.

- Μοσχαρίσιο συκώτι γάλακτος με πουρέ από σελινόριζα, μπέϊκον και σταφίδες. Ωραίες μπουκίτσες λίγο μεγαλύτερες από το κανονικά και εξαιρετικός πουρές, βελούδινος! Βάλσαμο για το στομάχι και καθόλου βαρύς. Νοστιμότατο πιάτο που συνδυαζόταν με τη γλύκα της σταφίδας. Σκούπισα το πιάτο. Ποσότητα ικανοποιητική.

- Μοσχάρι με πουρέ. Τρυφερό μαγειρευτό μοσχαρίσιο μάγουλο, πικάντικη σάλτσα τομάτας και βελούδινος πουρές πατάτας. Το κρέας πραγματικά ήταν λιώμα σε σημείο που το ήθελα λίγο πιο σκληρό. Ο πουρές επίσης εξαιρετικός και βελούδινος. Η σάλτσα πλούσια χωρίς να μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση, ίσως γιατί ήθελα περισσότερη ένταση. Στα υλικά ακόμα υπήρξαν κύβοι καρότου και λεπτοκομένες πατάτες τηγανιτές (λίγες).

- "Γλειφιτζούρι" από σοκολάτα γάλακτος με σάλτσα καραμέλα. Η κρούστα της σοκολάτας είναι από δημητριακά Cheerios! H σάλτσα καραμέλας πηχτή όσο πρέπει και νόστιμη, προσθέτει στη γεύση χωρίς να την επισκιάζει. Ωραίο επιδόρπιο χωρίς να μπουχτίζει (με μέτρο όμως! ).

- Κρέμα λεμονιού με παγωτό βανίλια και σάλτσα με φράουλες και βατόμουρο. Έρχεται σε πήλινο και μοιάζει σαν σούπα στην αρχή. Η βάση είναι η κρέμα λεμονιού. Γλυκιά και ξίνη όσο πρέπει χωρίς να δυσαρεστεί. Το τριμένο μπισκότο στην άκρη σε συνδυασμό τη σάλτσα των φρούτων δίνει πολλές διαφορετικές γεύσεις σε ένα μόνο γλυκό. Κάποιους μπορεί να τους λιγώσει, σίγουρα όμως θα τους αρέσει.

- Εμφιαλωμένο νερό.

- Μπουκάλι κόκκινο κρασί 750 μλ, Έργο Λαντίδη Αγιωργίτικο Νεμέα. Εξαιρετικό για να συνοδεύσει το δείπνο μας. Tιμή κάβας στα 10 ευρώ.

Σύνολο στα 60 ευρώ και πραγματικά ΤΗΡΗΣΑΝ και εδώ ότι αναγραφόταν χωρίς έξτρα χρεώσεις και χωρίς να αισθανθούμε ότι είχαμε άνιση μεταχείρηση.

Συμπερασματικά θα πω πως:

" Μπα, έριξε τη μύτη ο Λουκάκος; Δεν το περίμενα... "

Το σχόλιο μιας φίλης!

Δεν έχω πάει άλλη φορά στο Ψωμί κι Αλάτι και γενικότερα είμαι πολύ επιφυλακτικός σε πολυδιαφημισμένα εστιατόρια, ειδικά σε περιοχές που χτυπάνε. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται στη 296η θέση στο σάιτ αλλά νομίζω πως σε καμία περίπτωση η θέση του δεν είναι εκεί. Υποψιάζομαι πως οι τιμές κυμαίνονται στα 25-30 ευρώ ανά άτομο, όχι ευκαταφρόνητο ποσο. Όμως πρόκειται για καλοστημένη επιχείρηση που μάλλον αφουγκράζεται το εξωτερικό της περιβάλλον για να μπορεί να βελτιώσει και το δικό της εσωτερικό περιβάλλον.

Δεν είναι για κάθε μέρα αλλά την επίσκεψη την αξίζει. Τσεκάρετε τυχόν events ή εκπτώσεις που μπορεί να έχει και κάντε την επίσκεψη σας. Μόνο... μην πάτε με αρνητική διάθεση με σκοπό να βρείτε τα κακώς κείμενα λόγω ενός γνωστού σεφ. Να πάτε να περάσετε καλά.

Και εμείς παρά την ταλαιπωρία του παρκαρίσματος το ευχαριστηθήκαμε!

Meat Restaurants - Ν. Ψυχικό, Αθήνα
2017

2ο Restaurant week της Αθήνας με την υπογραφή της Diners, πολλά εστιατόρια και πολλές προτάσεις. Συμμετέχουν πολλά εστιατόρια,120 στον αριθμό, άλλα καταξιωμένα και όντως αξίζει να κάνεις επίσκεψη και άλλα απλώς ψάχνουν μια ακόμα σανίδα σωτηρίας για να σταματήσουν να παραπαίουν. Για να είμαι δίκαιος, δεν σημαίνει πως αν ένα εστιατόριο δεν πηγαίνει καλά δεν έχει καλή ποιότητα φαγητού. Δεν έχουμε δει διάφορες παπάτζες κατά καιρούς με πολύ καλές δημόσιες σχέσεις να είναι στη δημοσιότητα;Υπάρχουν πολλοί παράγοντες.... Με μεγάλη μου λύπη, όπως και άλλων φίλων του ASK, δεν είδαμε ΠΑΣΙΓΝΩΣΤΟ εστιατόριο από το Περιστέρι (νέο κρεατάδικο) να είναι στις προτάσεις της Diners. Τέσπα, από ότι φαίνεται πρόκειται για διαμαντάκι και σύντομα θα το επισκεφτούμε και εμείς οι άπιστοι Θωμάδες....

Από τον μακρύ κατάλογο επέλεξα το Barabicu, μαγαζί στο Νέο Ψυχικό. Έχει πάρει τη θέση της Ρένας της φτελιάς και η σκυτάλη έχει περάσει στις 2 κόρες της. Ομολογώ πως έψαχνα στο Youtube μια εκνευριστική διαφήμιση (νομίζω απορρυπαντικού) προ 20ετίας και τότε διαφήμιζε την εν λόγω κυρία. Δυστυχώς δεν είχα ποτέ τη δυνατότητα να επισκεφθώ το παλιό μαγαζί, ψάχνοντας όμως στο διαδίκτυο βρήκα αρκετά βιντεάκια με συνταγές της αλλά και... τσακωμούς!

Στα σημαντικά τώρα. Μενού των 30 ευρώ/άτομο και σε συζήτηση με παρεάκι φάνηκα περίπου σαν τον τρελΑντώνη από το Καφέ της Χαράς. Ένιωσα σχεδόν γραφικός με την επιλογή μου γιατί στην Ελλάδα υπάρχει μια εσάνς υπερβολής και στην περιγραφή των πιάτων αλλά και στην τιμή βεβαίως βεβαίως. Φοβήθηκαν το περιτύλιγμα και όχι την ουσία.

Αρχικά δεν δυσκολέυτηκα καθόλου να παρκάρω, ημέρα Τετάρτη 1/2/2017 και ώρα 22.30! Σχεδόν έξω από το μαγαζί. Γενικότερα σαν χώρο τον κρίνω αδιάφορο. Ξεκινάμε εξωτερικά όπου η φωτεινή επιγραφή δεν παραπέμπει σε κάτι πιο γκλάμουρ, ίσως το λέω λίγο προσβλητικά, αλλά πιο πολύ έμοιαζε με ψητοπωλείου. Συνορεύει και με ένα γυράδικο όπως παρατήρησα κατά την αποχώρηση μου. Μπαίνοντας μέσα στην "ιερή φωτιά" (αυτό σημαίνει στη διάλεκτο Ταϊνό) oι πρώτες μυρωδιές δεν ήταν πολύ θελκτικές. Αυτό όμως μόνο κατά την είσοδο μας, ενώ μην ξεχνάμε πως ανήκει στην κατηγορία grill. Επειδή καθίσαμε 2 άτομα μπροστά στην είσοδο, δεν μπόρεσα να δω τον πίσω χώρο, νομίζω όμως πως πρόκειται για μικρό σχετικά μαγαζί. Τα καθίσματα καλής ποιότητας όπως και οι καναπέδες. Εδώ, όντως δεν ανήκει στην κατηγορία ψητοπωλείου. Καθαρές τουαλέτες και γενικότερα προσεγμένη επιχείρηση.

Στην εξυπηρέτηση ένας καλοντυμένος κύριος γύρω στα 30-35, με γνώση του μενού, με ελεύθερη επιλογή στο τραπέζι που επιθυμούμε. Ρωτούσε διακριτικά αν είναι όλα εντάξει, για όσους ασχολούνται με το εμφιαλωμένο νερό ερωτηθήκαμε ενώ στο τέλος μας ρώτησε αν έχουμε και την πιστωτική κάρτα Diners για μια έξτρα έκπτωση 10%. Παράπονο δεν έχω, ούτε δουλοπρεπής ήταν, ούτε σνόμπ λόγω περιοχής. Οπότε τον επιβραβεύω καθώς έδειξε πως έχει καλούς τρόπους.

Στα του φαγητού, οι επιλογές ήταν συγκεκριμένες, πιστέψαμε πως δεν θα φάμε αρκετά αλλά φάγαμε όσο ακριβώς έπρεπε για βράδυ. Όχι σαν κάποιες Q-ριες που φωτογραφίζουν τα κατορθώματα τους (μην πω ονόματα), αλλά ικανοποιητικά. Η ευχάριστη έκπληξη ήταν πως περιμέναμε 1 ορεκτικό και 1 γλυκό, τελικά όμως φάγαμε από 2! Δεν είχε διευκρινιστεί στο σάιτ, οπότε με χαρά δοκιμάσαμε περισσότερες γεύσεις!

- Ξεκίνημα με ανάμεικτα ψητά ψωμάκια με τρουφάκια τυριού διάφορες γεύσεις. Τραγανότατο και φρεσκότατο ψωμάκι σε φετούλες αρωματισμένο με σκόρδο, σχεδόν το τσάκισα υπό τον φόβο των σουβλακιών της Λίλας σε περίπτωση που μας προσέφεραν αέρα κοπανιστό.2 μπαλίτσες τυριού με πάπρικα η μία και με βότανα η άλλη, κόκκινη και πράσινη αντίστοιχα. Τιμή καταλόγου 2 ευρώ/άτομο.

- Τραγανά φαλάφελ φάβας με κόλιανδρο και μυρωδικά, σερβιρισμένα σε σούπα γιαουρτιού και δυόσμο. Δροσερός συνδυασμός λόγω του γιαουρτιού που ήταν η βάση των φαλάφελ. Τα φαλάφελ είχαν κρουστή, καλοψημένη ζύμη αλλά η γέμιση ήταν σφιχτή και χωρίς το γιαούρτι ίσως δεν κατέβαιναν εύκολα στο στομάχι. Τιμή καταλόγου 7.5 ευρώ.

- Λεπτό ζυμάρι στη σχάρα με πικάντικο κιμά και λάϊμ, σερβίρεται με σως γλυκιάς κόκκινης πιπεριάς. Εξαιρετική πιτούλα με ζουμερότατο κιμά. Ελαφρώς πικάντικη αλλά παιχνιδιάρικη στο στόμα. Συνοδεύεται από το ίδιο γιαούρτι με μυρωδικά για να σπάει τη γεύση. Μου άρεσε ιδιαίτερα. Τιμή καταλόγου 8.5 ευρώ.

- Καρδούλες από φρέσκο σπανάκι, ρόκα, αχλάδι και ξυνοτύρι Νάξου, σερβίρεται με βινεγκρέτ δυόσμου και άρωμα κανέλας. Τραγανά τα λαχανικά με το τυρί πολύ τριμμένο, να "αναπαύεται" πάνω τους. Αρωματική σαλάτα αλλά όχι κάτι που να με ξετρελάνει. Το αχλάδι δεν το συνάντησα.... Τιμή καταλόγου 8.5 ευρώ.

- Μοσχαρίσια ταλιάτα σερβίρεται με ρόκα, παρμεζάνα και σαλάτα bloody mary. Ζουμερό κρέας, μέτρια ψημένο. Η σαλάτα ότι πρέπει για να σπάσει τη γεύση. Για μένα ποτέ μια ταλιάτα δεν είναι αρκετή, αναφέρεται και ως αγαπημένη συνταγή του καταστήματος... Τιμή καταλόγου 19 ευρώ.

- Παγιάρ κοτόπουλου, σερβίρεται με σαλάτα ρόκα, ντοματίνια, παρφέ φέτας και βινεγκρέτ πράσινου μήλου. Δοκίμασα το κοτόπουλο και μου φάνηκε αξιοπρεπέστατο, ζουμερό ψήσιμο. Τιμή καταλόγου 14.5 ευρώ.

- 1 ποτήρι κρασί 150 μλ κόκκινο και 1 ποτήρι κρασί 150 μλ λευκό κτήματος Χαρλαύτη. Πιθανολογώ τιμή στα 6 ευρώ έκαστο θα κόστιζε περίπου.

- Σουφλέ σοκολάτας με Ελληνικό καφέ και κρέμα γάλακτος. Σουφλέ όπως θα βρεις και στο καφέ της γειτονιάς σου πλέον, πιθανόν κατεψυγμένο. Ωραία η σως ελληνικού καφέ στο ποτηράκι, μεστή γεύση και ελαφρώς γλυκιά. Έξυπνη παραλλαγή. Τιμή καταλόγου στα 7 ευρώ.

- Μιφλέιγ από τραγανό μπισκότο μαστίχας με κρέμα λαϊμ και φρούτα του δάσους. Υπήρξε διαφωνία με την παρέα μου για το ποιό ήταν πιο ευπαρουσίαστο. Εγώ υποστήριξα τη δική μου επιλογή (μιλφέιγ)!3 όροφοι από στρογγυλά ατομικά μπισκότα με ενδιάμεσες στρώσεις απαλής κρέμας και μαρμελάδας φρουτών που λόγω οξύτητας έφερνε ισορροπία στη γεύση. Επίσης έξυπνο γλυκό. Τιμή καταλόγου 7 ευρώ.

Κανονική τιμή καταλόγου στα 88 ευρώ. Τιμή με την προσφορά στα 60, δίκαιη.

Κατέληξα ότι:

Η παρέα ήταν πολύ καλή και παρά το ότι είχα μια πολύ κουραστική μέρα, πέρασα καλά. Το φαγητό ήταν αξιοπρεπέστατο, η τιμολόγηση πάλι υπό κανονικές συνθήκες νομίζω πως θα ήταν σε εποχές πριν το 2010. Δεν είμαι κριτικός γεύσης, ούτε έχω εμπειριά από το προηγούμενο μαγαζί. Ισως πω ένα άστοχο παράδειγμα παρακάτω αλλά σε γενικές γραμμές μια μείωση τιμών προτείνεται. Υπήρξαν 3 παρέες στη βραδιά μας.

Αν δεν το κάνουν, δεν γνωρίζω τι μέλλον θα έχουν γιατί δεν θεωρώ πως θα είμαι τακτικός θαμώνας. Για να μιλήσω με αθλητικούς όρους....

Πρέπει να ρίξουν λίγο το κασέ τους για να μπουν δυναμικά στο παιχνίδι. Υπήρξαν πολλοί διάττοντες αστέρες... Αλήθεια θυμάται κανείς πλεόν τον Νέρι Καστίγιο ;;;

Πολλές φορές χρειάζεται restart....

Cafe - Restaurants - Χαλάνδρι, Αθήνα
2017

Και τόση αγάπη πως να την αντέξω!!!!

Πέμπτη βράδυ 26/1/2017 γύρω στις 22.30 και αφού έδωσα μάχη νωρίτερα να πείσω το βαφτιστήρι μου πως θα τον πάρω μαζί μου την επόμενη φορά σε έξοδο, είπα να βρεθώ με την παρέα στα βόρεια. Nα φάμε ακριβώς δεν θέλαμε, πιο πολύ να τσιμπήσουμε και να πιούν οι κοπέλες κάποιο ποτάκι θέλαμε με γαρνιτούρα διάφορες ιστορίες από το βόλευ!

Αφού λοιπόν ζήσαμε το ίδιο δράμα κάθε φορά με το παρκάρισμα στο Χαλάνδρι και μετά από 35 κύκλους στην περιοχή... ω του θαύματος!!! Βρήκα θέση κοντά στο μαγαζί. Ούτε το απαγορευτικό λόγω ανεφοδιασμού δεν με πτόησε και το ρίσκαρα! Οι πρώτες νιφάδες χιονιού (που ως εκεί έμειναν μέχρι να φύγω) έκαναν την εμφάνιση τους αλλά μπάινοντας στο μαγαζί η ζεστασιά ήταν εμφανής. Ο χώρος θερμαινόταν επαρκέστατα. Όμορφος χώρος με πατάρι όπου βρίσκονται εκεί οι τουαλέτες. Ατμοσφαιρικός φωτισμός, χαλαρή ατμόσφαιρα αλλά ο κόσμος όχι πολύς. Δυστυχώς δεν είμαι της περιοχής για να γνωρίζω τι έχει γίνει μετά από την πρώτη επίσκεψη μου χροοοοόνια πριν. Σαν σκέψη είναι μια χαρά. Λουκουμάδες και κοκτέιλ. Θα βρείτε 2-3 σαλάτες και σάντουιτς, συν καφέδες και ποτά. Απ'όλα έχει ο μπαξές αλλά με την καλή έννοια!

Η εξυπηρέτηση ευγενική από την κοπέλα αλλά με τα απολύτως απαραίτητα. Αργότερα ένας κύριος ακούγοντας τη συζήτηση μας για αθλητικά μας ρώτησε με τι ασχολούμαστε και τελικά μπήκε ευχάριστα στην κουβέντα μας καθώς η κόρη του είναι αθλήτρια. Εντάξει παράπονο δεν έχουμε, περάσαμε καλά και γελάσαμε για άλλη μια φορά!

Τώρα κριτική δεν την λες ακριβώς αυτή που κάνω, πιο πολύ αφήγηση της βραδιάς μας μοιάζει! Τέσπα, εγώ για λουκουμάδες ήμουν προετοιμασμένος από το μεσημέρι που είχαμε φιξάρει τη συνάντηση. Ο κατάλογος επαρκέστατος και με αρκετές προτάσεις, κάποιες παρεμφερείς και με σαφή προσανατολισμό ακόμα και στις αλμυρές προτάσεις να υπάρχει ένα touch (που θα έλεγε ένας φίλος) από γλυκές νότες. Θα αναφέρω τη δική μου παραγγελία γιατί δε νομίζω να σας ενδιαφέρουν η μπύρα ή το ουίσκι που βρέθηκε στο τραπέζι.

- Λουκουμάδες με μαρμελάδα σύκο, πεκορίνο και σαλάμι αέρος στα 4.8 ευρώ. Η μαρμελάδα επισκίαζε τα υπόλοιπα υλικά μιας και αναφέρεται στις αλμυρές προτάσεις. Για να μην επαναλαμβάνομαι, το ζυμάρι ήταν φρεσκοψημένο και χωρίς λαδίλα.

- Λουκουμάδες με μπουένο και μπισκότο Όρεο στα 5 ευρώ. Η ποσότητα της κρέμας δεν ήταν μπουχτιστική, ήταν όση έπρεπε. Μια καλή πρόταση.

Επειδή ο Άλεξ άργησε λίγο να μας βρει, είπα να τον βοηθήσω και επέστρεψα στις αλμυρές προτάσεις.

- Λουκουμάδες με τσένταρ, μπέικον και καραμελωμένα κρεμμύδια στα 5.3 ευρώ. Στην κορυφή υπερτερούσαν τα πολύ γλυκά κρεμμύδια. Όταν η υπόλοιπη παρέα ρώτησε πως του φάνηκαν, πήραν την εξής απάντηση. Σαν γλυκιά τηγανιτή πατάτα!

Σε γενικές γραμμές το Μελουκ δεν πρέπει να κρίνεται αυστηρά. Δεν πας εκεί για να χορτάσεις, πας πιο πολύ για να τσιμπήσεις κάτι, να πιείς κάτι από τις πολλές προτάσεις. Αν θες μπέργκερ πχ πας ακριβώς δίπλα στο Hot Hot ή κατεβαίνεις λίγο πιο κάτω και πας στο Ancho. Οι τιμούλες δεν είναι και πολύ οικονομικές όμως έχετε κατά νου πως εκεί πέρα όλο και κάποια καλή γνωριμία μπορείς να κάνεις.... ο νοών νοείτω!!!!

Η βαθμολογία ίσως θα έπρεπε να βρίσκεται πιο κοντά σε αυτή του Jimαρου αλλά η γενικότερη αύρα του δικού μου Μητσάρα (το βαφτιστήρι ντε! ) με συμπαρέσυρε!

Δεν αποκλείω νέα επίσκεψη!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.