VAGELIS

Μέλος από: Απρ 2010

21 Αυγ 2019

Μια εξαιρετική περίπτωση εξόδου χωρίς πολλά πολλά. Από τα αγαπημένα της οικογένειας μου και από τις εύκολες περιπτώσεις μιας και δεν μας πέφτει πολύ μακριά.

Ίσως συναντήσετε προβλήματα στο παρκάρισμα μιας και ο καθένας αφήνει το αυτοκίνητο του μέχρι και στην είσοδο του καταστήματος. Από κει κει πέρα, με το που μπείτε στο κατάστημα θα δειτε 2 χώρους ίδιας διακόσμησης, μόνο που δεξιά είναι για καπνίζοντες ενώ αριστερά όχι. Έχουν προνοήσει ο χώρος να αερίζεται, τουλάχιστον το καλοκαίρι. Στα κεντρικά ταμεία θα δείτε και αρκετό κόσμο για take away, χωρίς να "ενοχλούν" με την παρουσία τους.

Όμορφα διακοσμημένο αν υποθέσουμε πως πρόκειται για μοντέρνο ψητοπωλείο, με είδη μπακάλικου, ξύλινα τραπεζοκαθίσματα αλλά και άνετους καναπέδες. Δηλώνουν πως έχουν και σάλα εκδηλώσεων..

Η εξυπηρέτηση από την άλλη είναι άμεση και ευγενική. Ίσως πιο γρήγορη από όσο θα έπρεπε μιας και τα πιάτα έρχονται πολύ γρήγορα (και δεν ξέρεις ποιό να πρωτοδοκιμάσεις) αλλά όχι βιαστικά προετοιμασμένα. Φιλικοί απέναντι στον πελάτη αλλά σε επαγγελματικό τόνο. Τίποτα περισσότερο απολύτως.

Τα πιάτα από την άλλη είναι γευστικότατα και τίποτα δεν μας έχει απογοητεύσει. Έχουν μεγάλη γκάμα και ομολογώ πως το μόνο που δεν μου έχει κάνει κλικ εκεί πέρα να δοκιμάσω είναι το φθηνότερο έδεσμα, το σουβλάκι. Θα μιλήσω για τις 2 τελευταίες επισκέψεις μου.

- Λεχματζούν στα 2.3 ευρώ. Πρόκειται για την λεπτή πίτα με μοσχαρίσιο κιμά, ψιλοκομμένα λαχανικά και διάφορα μπαχαρικά. Ψήνεται σε ξυλόφουρνο, εύγευστο, οικονομικό για να το μοιραστείς και όχι τόσο βαρύ όπως άλλα. Αν θυμάμαι καλά, πρόκειται για 2 πίτες σκεπασμένες η μία πάνω στην άλλη.

- Πολίτικη σαλάτα στα 6.5 ευρώ. Φρέσκο σπανάκι, ρόκα, λιαστή τομάτα, κουκουνάρι, ραπανάκι, κάπαρη και ψιλοκομμένος παστουρμάς. Νόστιμη, χορταστική για 2 άτομα και έβγαζε μια γλυκύτητα τόση όση … χωρίς να ενοχλεί. Ωραία νότα ο παστουρμάς χωρίς να βαραίνει το πιάτο.

- Τας κεμπάπ στα 6.5 ευρώ. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ κοκκινιστό μοσχάρι σε μιας γλυκύτατη κόκκινη σαλτσούλα (με κανέλα). Ψήνεται σε ξυλόφουρνο, τα κομμάτια είναι ένα και ένα πραγματικά. Σε ταξιδεύει στην Ανατολή. Το κασέρι κάνει πιο βαρύ το πιάτο αλλά πιστέψτε με, μετά την πρώτη μπουκιά … Δεν θα σταματάτε να τρώτε. Αγαπημένο … θυμίζει Μικρασιάτισσα γιαγιά …

- Γιαουρτλού ντονέρ στα 7.8 ευρώ. Ψιλοκομμένη πίτα σουβλακιού, ψημένη στον ξυλόφουρνο με γιαούρτι, σάλτσα τομάτας και μοσχαρίσιο γύρο. Νόστιμο πιάτο, βαρύ λόγω γιαουρτιού (αν και λίγο πιο αραιό από αλλού) και ζουμερός γύρος χωρίς να επικρατούν τα μπαχαρικά. Αν δεν είναι τόσο στις γεύσεις σας, προτιμήστε κάτι άλλο. Ή μοιραστείτε το.

- Πίτα Καισαρείας στα 4.4 ευρώ. Πρόκειται για 2 κομμάτια κομμένα διαγώνια. Λεπτοτραγανό Πολίτικο φύλλο, ζουμερό τυρί και πλούσια γεύση από παστουρμά και σουτζούκι. Αρκετά καλό και θα το τιμούσα ξανά.

- Πεϊνιρλί πολίτικο στα 7.8 ευρώ. Η ναυαρχίδα του μαγαζιού. Φουλ Ινσταγκραμικό πιάτο. Τεράστιο για ένα άτομο (35 εκατοστά), μαλακό ζυμάρι και πραγματικά πολύ πλούσια γέμιση. Μόνο για το τυρί έχω τις ενστάσεις μου. Τα υλικά καλύπτονται κάτω από αυτό, όμως αυτό που παρατήρησα ήταν πως θα ήθελα ένα πιο αλμυρό τυρί. Ίσως η γεύση του αλλοιώθηκε από το αβγό. Το σουτζούκι και ο παστουρμάς δεν έλειψαν ούτε εδώ. Το τυρί πρωταγωνιστούσε πάντως!

Γλυκό δεν προσφέρεται, οπότε παραγγείλαμε κάτι εξαιρετικά μπακλαβαδάκια (4.4 ευρώ) που όμοια τους έχω δοκιμάσει μόνο στην Κωνσταντινούπολη! Αυτό το βούτυρο …

Από ποτά, προσφέρονται όλα τα γνωστά, συν το Αϊράνι,2.2 ευρω τα 500 μλ!

Οι τιμές είναι στον μέσο όρο και θα πληρώσετε από 20-25 ευρώ για μια γευστική έξοδο. Σας εύχομαι να δώσετε την ευκαιρία και να πάτε με πολλή όρεξη!

Το μαγαζί έχει αρκετούς φανατικούς πελάτες, αρκετούς ξένους αλλά και θαμώνες από Αραβικές χώρες. Μετράει 27 έτη παρουσίας και έχει εδραιωθεί στον χάρτη.

Κάτι που δεν συμβαίνει πλέον με τούτο έδω το σάιτ … Άλλαξαν πολλά … προς το χειρότερο. Κρίμα ….

08 Ιούλ 2019

Παραμονή εκλογών, Σάββατο βράδυ και ώρα 22.30, αποφασίζουμε να βρούμε φίλο που τους τελευταίους μήνες κατοικεί στο Ίλιον και να καθίσουμε χαλαρά σε ένα ταβερνάκι. Πιο πολύ για να πιούμε και να πούμε τα νέα μας παρά για να σκάσουμε στο φαγητό.

Μετά από αρκετό καιρό αρχίζω να ψάχνω στο ΑSK για το που θα καταλήξουμε μιας και η περιοχή είναι αχαρτογράφητη. Το ραντεβού θα ήταν στον κυκλικό κόμβο, στα Mc Donald's και εκεί θα γινόταν η τελική επιλογή. Από εκεί, βρεθήκαμε σε 2 λεπτά στο Και Μετά.

Πανεύκολο παρκάρισμα σχεδόν απ'έξω και υποδοχή στην πόρτα από τους σερβιτόρους. Μας τοποθέτησαν με συνοπτικές διαδικασίες σε ένα άνετο τραπέζι στην αυλή, χωρίς να προβληματιστούμε ούτε από την υψηλή θερμοκρασία της εποχής. Κάποια στιγμή φύσηξε και αεράκι.

Το μαγαζί ήταν ότι ζητούσαμε. Κλασικό ταβερνομεζεδοπωλείο χωρίς πολλές εκπλήξεις. Σαλάτες, τυριά, μεζέδες, κρεατικά στα κάρβουνα και κάποια θαλασσινά (συν μακαρονάδες). Οι τιμές σε φυσιολογικά επίπεδα, πχ τα περισσότερα κρεατικά στα 7.8-9 ευρώ, κολοκυθοκεφτέδες στα 4 ευρώ κλπ.

Εμείς επιλέξαμε:

-Ψωμί στα 2.7 ευρώ που έρχεται μετά την παραγγελία. Δεν δοκίμασα αλλά μου φάνηκε πολύ προκάτ.

- Πατάτες τηγανιτές στα 2.5 ευρώ. Καυτές, με ελαφρώς βαρύ λάδι αλλά χωρίς τελικά να προβληματίσουν. Ίσα ίσα που ήταν αρκετά ψωμωμένες και φαγώθηκαν ευχάριστα όταν κρύωναν.

- Ντάκος στα 4 ευρώ. Όχι ο καλύτερος που έχω φάει αλλά όχι και ο χειρότερος. Το παξιμάδι ελαφρώς σκληρό, η τομάτα όχι και η πιο ζουμερή (ψιλοκομμένη). Το τυρί εύγευστο και η κάπαρη έδενε. Η ποσότητα ΟΚ για να δοκιμάσουν 3 άτομα.

- Μπουρεκάκια με ζαμπόν και τυρί. Απλά ΟΚ, τρώγονται ζεστά γιατί αν παγώσει το τυρί …

- Τυροκροκέτες στα 4 ευρώ. Αρκετά τυρένιες και ζουμερές, άξιζαν τα λεφτά τους ενώ και η ποσότητα ήταν αρκετά καλή.5 μεγάλα τεμάχια.

-Τυροκαυτερή που δεν ήρθε ποτέ και τελικά αφαιρέθηκε από τον λογαριασμό.

- Ποικιλία κρεατικών στα 28 ευρώ. Τους ζητήσαμε κάποιο πιάτο με κρεατικά, περισσότερο ως μεζέ και λιγότερο για να χορτάσουμε. Ομολογώ πως δεν παρατήρησα την τιμή. Ζητήσαμε πχ κεφτεδάκια και φτάσαμε να τρώμε μια μεγάλη πιατέλα. Νόστιμα κρεατικά με κοτόπουλο, μπιφτέκι (αρκετά καλό), πανσέτες και μπριζόλες. Δεν καταφέραμε να τα φάμε όλα. Ικανοποιητική.

- 4 μπύρες Βεργίνα στα 10 ευρώ (500 μλ έκαστη). Τις ήπιαμε σε ποτήρι κρασιού.

* Κέρασμα λίγο καρπούζι με τον λογαριασμό.

Το συνολικό χαρτάκι έγραψε 54 ευρώ.

Το σέρβις ευγενικό και τυπικό χωρίς πολλά πολλά. Αδιάφορο με λίγα λόγια.

Από κει κει πέρα, είχαμε μια καλή βραδιά με αρκετή συζήτηση, σε ένα καλό περιβάλλον και με αρκετό κόσμο για την εποχή. Θα ξαναέκανα επίσκεψη αν βρισκόμουν στην περιοχή, χωρίς όμως να περιμένω ευφάνταστες συνταγές. Για τα κλασικά πιάτα είναι μια χαρά συνοδεία ποτού. Ως εκεί...

Μέσω e-table προσφέρει έκπτωση έως και 20% (δεν κάναμε χρήση της πλατφόρμας)...

30 Απρ 2019

Μεγάλη Πέμπτη και παρέα 5+2 ατόμων από το Ask4food κάνει επίσκεψη στις Fishαλίδες. Είχε περάσει καιρός και είπαμε όπως και πέρσι, τέτοια μέρα να κάνουμε μάζωξη. Αναπόφευκτα γίνανε συγκρίσεις και ως τελικό συμπέρασμα … όπου και αν πάω, πάλι εκεί θα γυρίζω. Δεν θα αναφέρω επωνυμία, οι περισσότεροι θα καταλάβετε. Κερατσίνι ή Ερυθραία. Και αν για το φαγητό το γούστο είναι υποκειμενικό κάποιες φορές, στην εξυπηρέτηση οι απαιτήσεις είναι συγκεκριμένες.

Τους δίνω ένα point όταν ζητήσαμε έξτρα καρέκλα για 9 άτομα (είχαμε κάνει κράτηση 8 ατόμων) και μας είπαν πως ούτε παιδικό καθισματάκι δεν χωρούσε. Κατά τα άλλα, δεν γνωρίζω τι κάνουν σε πιο νορμάλ ημέρες αλλά σε εμάς η εξυπηρέτηση ήταν εντελώς αδιάφορη. Τυπική ερώτηση πως μας φάνηκαν τα πιάτα, σχετικά διεκπεραιωτικά ερχόντουσαν όλα και στο τέλος, ένα μπουκαλάκι μαστίχας μας δόθηκε για αλλαγή της γεύσης. Κάποιοι τελικά έχουν θέσει πολύ υψηλά στάνταρ και μας έχουν κακομάθει. Δεν μπορώ να πω πως μας κέρδισαν, αν και όλοι έτρεχαν πανικόβλητοι σε μια βραδιά με γεμάτο μαγαζί, σε μια περιοχή που το πάρκινγκ ακόμη και εκείνη την μέρα ήταν δύσκολο. Και τα γύρω γνωστά μαγαζιά όχι τόσο γεμάτα.

Ο χώρος συμπαθέστατος, θυμίζει Ελληνικό νησί με ψάθινες (καλής ποιότητας) καρέκλες αλλά και καναπεδάκια (όχι τόσο άνετα). Σουπλά, λαδόξιδα κλπ βρίσκονται στο τραπέζι, καλής ποιότητας σερβίτσια επίσης. Καθίσαμε στον "εξωτερικό" χώρο κλεισμένο με ελενίτ. Συνορεύει με ένα μπαράκι. Για να επισκεφθείτε τις τουαλέτες θα κατεβείτε σκαλιά. Πολύ καθαρές. Δυσάρεστες μυρωδιές ευτυχώς απουσίαζαν γενικότερα στον περιβάλλοντα χώρο.

Η παραγγελία μας ήταν αρκετά μεγάλη, στα 218.5 ευρώ ή αν θέλετε στα 31.5 ευρώ το άτομο.

Νόστιμο το πιτόψωμο για όλες τις χρήσεις (1 ευρώ/άτομο) και πολύ δροσερή η Κυκλαδίτικη σαλάτα (ρόκα, ξινοτύρι, τοματίνια, κρίθινο παξιμάδι) στα 7 ευρώ. Η Αθηναϊκη σαλάτα (9.5 ευρώ) ήταν πλούσια σε ποσότητα και η γεύση του ψαριού καλύφθηκε από την υπερβολική μαγιονέζα σύμφωνα με τους φίλους. Οι φρέσκες πατάτες τηγανιτές (3.5 ευρώ) ήταν όπως έπρεπε να είναι. Η λευκη ταραμοσαλάτα (5 ευρώ) δεν ενθουσίασε, δεν είχε και το κάτι παραπάνω. Το σκουμπρί καπνιστό (8 ευρώ) ήταν καλό αλλά όχι κορυφαίο (άτιμες συγκρίσεις! ), λίγο κρύο και όχι τόσο έντονα καπνισμένο. Το καρπάτσιο φρέσκου ψαριού (12 ευρώ) με χυμό από μοσχολέμονο και γλυκιά φύκια φαγώθηκε τάχιστα και ικανοποίησε τις κυρίες λίγο περισσότερο. Το ψητό μαστέλο με σπιτική μαρμελάδα λεμόνι (7 ευρώ) είναι πάντοτε ένα σιγουράκι όπου και να το δοκιμάσεις, και εδώ δεν απογοητευτήκαμε.

Εξαιρετικά τα χειροποίητα Παριανά γαριδοπιτάκια (9.5 ευρώ) με άνευρη σάλτσα πιπεριάς Φλωρίνης.4 χρυσαφένια, τραγανά και με πλούσια γέμιση τεμάχια … αν και κάποιοι δεν ένιωσαν την γεύση της γαρίδας. Ο γαύρος τηγανιτός (7 ευρώ) καλοψημένος και ζουμερός. Το ψητό θράψαλο (10 ευρώ) ενθουσίασε οπτικά και ικανοποίησε γευστικά αλλά η γαριδομακαρονάδα (15 ευρώ) δε νομίζω να άρεσε σε κανέναν. Ανάλατη, απουσίαζε κάποιο μπαχαρικό αλλά και το τυρί. Το λαυράκι στο αλάτι (17 ευρώ) παρουσιάστηκε εντυπωσιακά, φαγώθηκε εύκολα αλλά δεν χαρακτηρίστηκε και φρεσκότατο. Το ριζότο σουπιάς (14 ευρώ) είχε γευστικό ενδιαφέρον αν και η σουπιά δεν ήταν τόσο έντονη. Παραγγείλαμε και άλλα 2 πιάτα που δεν δοκίμασα αλλά ο Vaggg θα σας ενημερώσει. Μπύρες και ούζα δεν απουσίασαν από το τραπέζι και στο τέλος πήραμε και τα 3 γλυκά.

Σοκολατόπιτα με παγωτό, ζεστή αλλά αρκετά πικρή για τα γούστα μου. Μια πορτοκαλόπιτα που δεν θυμάμαι τίποτα από αυτή να ξεχωρίζει. Το ίδιο ισχύει και για το τιραμισού που ήρθε σε ποτήρι. Δύσκολο γλυκό γενικότερα, συνήθως αρκετά σαντυγίζον … το ίδιο και εδώ. Όλα στα 6 ευρώ.

Συμπερασματικά, για τα ΒΠ είναι καλή επιλογή, μάλλον φθηνότερη από άλλα της περιοχής. Απλώς σε εμένα δεν μου έδωσε το κάτι παραπάνω ώστε να το θυμάμαι σε επόμενες εξόδους μου. Γευστικά μπορεί να βελτιωθεί, στην εξυπηρέτηση πάλι τα περιθώρια είναι ακόμη περισσότερα (όσο σκληρό και να ακούγεται). Φαντασία έχουν, νομίζω θα σκεφτούν και άλλες παρασκευές πιάτων ώστε να εξελίσσονται. Φυσικά και δεν το απορρίπτω.

01 Απρ 2019

Κυριακή βράδυ και μετά από χαλαρή βόλτα αποφασίζουμε 2 άτομα να επισκεφθούμε το Uniqko. Το μαγαζί βρίσκεται δίπλα από το Corks and Forks που πλέον έχει μονιμοποιηθεί και έχει τη δική του σταθερή πελατεία. Μικρό, στενό μαγαζί, χωρίς τη δυνατότητα να απολαύσεις τη θέα στη μαρίνα στο κάτω επίπεδο. Επειδή υπάρχει όμως σκάλα και για πατάρι, νομίζω πως πάνω ίσως έχετε καλύτερες πιθανότητες.

Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους χρήστες.

Καθαρός χώρος, αρκετό ξύλο, με βιομηχανικά στοιχεία και με sushi chef να δεσπόζει σε εμφανές σημείο. Όπως μπαίνετε δεξιά σας, θα δείτε δίπλα από την σκάλα που προανέφερα έναν μπλε τοίχο "διακοσμημένο" σε στυλ... ανθρώπου (μάτια και μύτη). Εγώ τουλάχιστον αυτόν τον συνειρμό έκανα. Καλά σερβίτσια, νέα άφθαρτα τραπεζοκαθίσματα. Περιβάλλον πολιτισμένο, χωρίς όμως να είμαι σίγουρος πως ταιριάζει απόλυτα στα γούστα των Ελλήνων.

Η επίσκεψη έγινε 31/3/2019 και δυστυχώς εκείνη την ώρα (22.15) αποτελούσαμε το μοναδικό τραπέζι. Χωρίς να γνωρίζω τι κάνουν στις υπόλοιπες μέρες τις εβδομάδας, ρισκάρω να πω ότι το μεγαλύτερο μείον του Uniqko (μετά το παρκάρισμα) είναι το σημείο που βρίσκεται και η... πρόσοψη του. Ακριβώς μετά από στροφή, όχι όμως μαγαζί γωνία, χάνει και από το Corks μιας και το Corks έχει τοποθετήσει σταντ εξωτερικά και κερδίζει το βλέμμα σου. Να σημειώσω επίσης πως παλαιότερα στον ίδιο χώρο δεν είχαν καταφέρει να διακριθούν και άλλες επιχειρήσεις εστίασης. Αν δεν κάνω λάθος, στις αρχές της τρέχουσας δεκαετίας υπήρξε και το Καρσί, με ιδιαίτερα καλές κριτικές τότε στο Ask.

Στο Uniqko μπορείτε να απολαύσετε brunch, φαγητό αλλά και έναν απλό καφέ. Οι επιλογές αρκετές χωρίς να κουράζουν.5 σαλάτες,8 ορεκτικά,3 μπέργκερ και 2 σάντουιτς, κάποιες επιλογές σε ζυμαρικά (συν το ριζότο) και κρεατικές επιλογές όπως rib-eye (18 ευρώ), striploin (20 ευρώ), φιλέ μινιόν (22 ευρώ) και porterhouse στα 50 ευρώ/2 άτομα τα 1000 γραμμάρια.

Υπάρχουν και επιλογές σε σούσι, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια αλλά δεν δοκίμασα. Είδα όμως τον Ασιάτη σεφ να δημιουργεί συνεχώς και να φεύγουν με γοργούς ρυθμούς από το μαγαζί χάρτινες σακούλες (για ντελίβερι υποθέτω).

Εμείς παίξαμε στη μέση και ξεκινήσαμε με:

- Upstate salad στα 7 ευρώ. Σαλάτα εποχής με φρεσκότατες πρασινάδες στο κέντρο, επαρκώς "ζωντανές" με καλό λάδι,2 μπαλίτσες κατσικίσιου τυριού σε κρούστα φυστικιού Αιγίνης τοποθετημένες διαγώνια και νόστιμη μαρμελάδα μήλου. Εγώ θα τη χαρακτήριζα πουρέ πάντως. Η μόνη παρατήρηση μου είναι πως θα ήθελα έναν συνδυασμό πιο σπιρτόζικο ώστε να ανακατευτούν τα υλικά. Αξιοπρεπής όπως και να έχει.

- Times Square Macaroni and cheese στα 6 ευρώ. Έρχεται σε τηγανάκι, πλούσιο σε γεύση, μιας και η κρούστα τυριού τσένταρ είναι υπερπληθωρική σε όλο το μήκος του σκεύους. Κλασικό Νεοϋορκέζικο πιάτο, που το πληρώνεις 40% πιο ακριβά στον τόπο του. Ικανοποιητικό!

- Mulberry Street Melted Mozzarella στα 6 ευρώ. Πλούσια ποσότητα από το αγαπημένο μου τυρί, απλωμένη σε βάση γλυκιάς σάλτσας τομάτας. Τραγανή κρούστα, ιδανικά λιωμένο τυρί. Value for money πιάτο αν υπολογίσουμε την αξία του κύριου υλικού.

- Ριζότο με άγρια μανιτάρια, λάδι τρούφας και παρμεζάνα στα 11 ευρώ. ΜαστερΣεφική παρουσίαση με μπισκότο παρμεζάνας στην κορυφή του πιάτου. Νόστιμη, βαθιά γεύση λόγω λαδιού τρούφας, πολύ καλά χυλωμένο. Δεν μου επιτρέπεται να πω την ατάκα που ακούστηκε στο τραπέζι, σίγουρα όμως κέρδισε καλά σχόλια. Στα υλικά αναφέρεται και ο αρακάς, ζητήσαμε ευγενικά να μην χρησιμοποιηθεί στην παρασκευή του πιάτου.

- Νερό εμφιαλωμένο στα 3 ευρώ, μας ρώτησαν όμως αν επιθυμούμε και βρύσης.
- Μπύρα Νήσος στα 4 ευρώ/330 μλ.

- Brooklyn Cheesecake στα 6 ευρώ. Ελαφρώς πιο νόστιμο από τα συνηθισμένα μιας και ήταν πιο συμπαγές και μου άφησε περισσότερη αίσθηση τυριού από τα συνηθισμένα που … σαντυγοφέρνουν. Η φράουλα τόση όση χρειάζεται για να μην κριθεί το γλυκο μονότονο, με κομμάτια φράουλας. Ότι πρέπει για 2 άτομα.

Η εξυπηρέτηση καθ'όλη τη διάρκεια της βραδιάς από τη νεαρή κοπέλα ήταν ευγενέστατη, γρήγορη. Ακριβώς ότι χρειάζεται μια επιχείρηση ώστε να απολαύσει το δείπνο του διακριτικά ένας πελάτης. Συμφωνώ με την πρόσφατη κριτική της TOMIE.

Για να κλείσω την κριτική μου θα πω πως σε γενικές γραμμές το Uniqko σε άλλο σημείο θα ήταν πιο γνωστό. Η βαθμολογία μου είναι ελαφρώς πλασματική, υπέρ της επιχείρησης. Όμως το παλεύουν αρκετά (έχουν κάποιο μενού σε στάνταρ τιμή, έχουν sushi nights και μια άλλη προσφορά σε κρέας), είναι ένα δύσκολο εγχείρημα, φαίνεται όμως πως τουλάχιστον στις παρασκευές των πιάτων υπάρχει διάθεση και φαντασία. Εύχομαι να αντέξει και αυτός ο αέρας Νέας Υόρκης να συνεχίσει να φυσάει. Ο σεφ έχει εργαστεί πολλά χρόνια εκεί και έχει περγαμηνές.

Θα ήθελα να διαβάσω και νέες κριτικές, ειδικά ο φίλος Piperman θα μπορούσε να προσθέσει αρκετές λεπτομέρειες ή ο φίλος PRitanis που εμφανίζεται από USA μεριά αραιά και που θα μπορούσε να μας διαφωτίσει και να κάνει συγκρίσεις. Ελπίζουμε να σας διαβάσουμε σύντομα!

18 Μάρ 2019

Κυριακή βράδυ (17/3/2019) και μετά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος των κορασίδων του Αστέρα Νίκαιας, είπαμε να φάμε και κάτι. Αφού χορτάσαμε θέαμα από τα κορίτσια στον αγωνιστικό χώρο αλλά και από την δυναμική παρουσία των οπαδών μας στις εξέδρες, είπαμε να αναπληρώσουμε την χαμένη ενέργεια μας κάπου κοντά. Στην Γλυφάδα πραγματοποιήθηκε το Final 4, δεν μετακινηθήκαμε καθόλου.

Ενθυμούμενος πρόσφατη επίσκεψη σε αυτό του Χαλανδρίου, δεν διστάσαμε να μπούμε στο Ancho Γλυφάδας. Και θα μου πείτε. Τόσο πολύ σου άρεσε και έβαλες τέτοια βαθμολογία;Η βαθμολογία μου είναι δίκαιη αν το κρίνουμε ως fast food και όχι ως εστιατόριο.

Η πορεία του Ancho ξεκίνησε από το Χαλάνδρι αν θυμάμαι καλά πριν μερικά χρόνια και αρχίζει και ανοίγει καταστήματα και αλλού. Κατά τη γνώμη μου καλά κάνει. Είναι κάτι διαφορετικό και δεν το συναντάς πολύ συχνά. Αρκετά πιο οικονομικό μεν αν το συγκρίνεις με μεξικάνικα dine-in, αλλά και αρκετά πιο ακριβό αν το συγκρίνεις με σουβλατζίδικα. Η αναλογία τιμής είναι περίπου 1 μπουρίτο προς 2.5 σουβλάκια. Για μια φορά στο τόσο όμως είναι καλό.

Παιχνιδιάρικα, ζωντανά χρώματα σε έναν πολιτισμένο χώρο, και πολύ καθαρό πάνω από όλα. Ξύλινα τραπεζάκια για να ξαποστάσεις, με όλες τις σως στο τραπέζι και τα ταμπάσκο σου για να βελτιώσεις αυτό που θες να γευτείς. Στο Χαλάνδρι υπήρξε και πολύπριζο για να φορτίσεις το κινητό σου. Από κει και πέρα, κάνεις την παραγγελία μόνος σου στον πάγκο και δεν υπάρχουν σερβιτόροι. Οι νεαρές κοπέλες όμως είναι ευγενέστατες και θα σου κάνουν την πρόταση τους αν τυχόν είσαι αναποφάσιστος. Για τον συγκεκριμένο τύπο εστίασης είναι επαρκέστατες ώστε να έχεις μια καλή εμπειρία.

Το Ancho προσφέρει τάκος, μπουρίτος, κεσαντίγιας, σαλάτες, μπόλ ρυζιού και νάτσος ώστε να τα συνδυάσεις. Οι επιλογές αρκετές. Γαρίδες, κότοπουλο, ξεψαχνισμένο μοσχαράκι ή χοιρινό, τόφου και μοσχαράκι γάλακτος. Α, ξέχασα. Και τσίλι κον κάρνε. Μπορείς να βάλεις από απαλή σως έως πραγματικά καυτερή και να συνδυάσεις υλικά όπως καλαμπόκι, μανιτάρια, μαρούλι, τυρί κλπ.

Οι τιμές κυμαίνονται από τα 5.8 ευρώ έως τα 7, δυστυχώς όμως το ένα τεμάχιο στις περισσότερες περιπτώσεις δεν είναι αρκετό. Για αυτό προσφέρει και κάποια εξτρά να τα συνδυάσεις. Τσιπς τορτίγιας, ψητή πατάτα, μίνι κεσαντίγιας και τοστάδας (τραγανή τορτίγια καλαμποκιού) όπου μπορείς να κάνεις συνδυασμούς με τα παραπάνω υλικά.

Ξέχωρα λοιπόν από το γευστικό μπουρίτο, πλούσιο σε υλικά αλλά καθόλου μπουχτιστικό, δοκιμάσαμε και ψητή πατάτα με τσίλι κον κάρνε αλλά και αυτή με το ξεψαχνισμένο μοσχαράκι. Καυτή, νόστιμα αλατοπιπερωμένη και βουτυρωμένη, με σωστή αναλογία λιωμένου τυριού. Πικάντικη από τον κιμά (επιλέξτε το μπολάκι με την sour cream), πιο γευστική και γεμάτη σε γεύση αυτή με το μοσχάρι. Άξια βρίσκεται στο μενού.

Πριν περάσω στο γλυκό, θα αναφέρω τα εξής. Τα κρεατικά, όλα είναι γευστικότατα, καλοδιατηρημένα και χωρίς δυσάρεστες παρενέργειες. Για αυτό και δεν γράφω ξεχωριστά για τα μπουρίτο που δοκιμάσαμε. Η ποιότητα ήταν πολύ καλή, αναλογιζόμενοι το ύφος της επιχείρησης.

Για το κλείσιμο και αφού οι άλλοι είχαν σκάσει από το refill των αναψυκτικών τους (1.80), δοκίμασα μόνος μου μια τάρτα lime με ελαφριά αίσθηση τεκίλας (2.5 ευρώ). Εξαιρετικό μπισκότο και αρμονικός συνδυασμός ποσότητας-ποιότητας ξινού-γλυκού. Την ευχαριστήθηκα.

Αν θέλετε κάτι χαλαρό, σχετικά γρήγορο και casual, διαφορετικό από σουβλατζίδικο, το Ancho είναι μια καλή επιλογή. Σίγουρα δεν το σχεδιάζεις για να πας αλλά προκύπτει ως επιλογή αν ψάχνεις κάτι για να κάτσεις το πολύ μια ώρα. Εμένα μου άρεσε και αν τύχει θα ξαναπάω. Γευστικό και νόστιμο.

Το κόστος θα βγει στα 18-20 ευρώ στα 2 άτομα, με 2 μπουρίτο (12-14 ευρώ) και μια ψητή πατάτα (2.8-4.5 ευρώ) είστε καλά. Αν περισσέψουν ρέστα, δοκιμάστε και την τάρτα!

06 Μάρ 2019

Μεταξύ ενός φαλαφελάδικου και ενός μεζεδοπωλείου, επέλεξα το δεύτερο ώστε να έχω το επόμενο (και ίσως τελευταίο) milestone μου. 400η κριτική και σκέφτηκα να την αφιερώσω στο Δράμι, μιας και το ντεμπούτο μου στο σάιτ πριν 9 χρόνια ακριβώς ήταν μέσω αυτής. Τότε με greeklish, μετά με κεφαλαία γράμματα, ύστερα με μικρά αλλά χωρίς τόνους! Έχω περάσει αρκετές φάσεις είναι η αλήθεια και νομίζω πως μάλλον τις θυμάμαι με νοσταλγία μιας και οι εποχές αλλάζουν, το ίδιο και η καθημερινότητα.

Τότε υπήρξε ο mihos, αργότερα ο mpiskotos... Και πλέον μετράμε απώλειες χωρίς να έχουμε αρκετούς αντικαταστάτες. Λίγοι σημερινοί εμφανίζονται τακτικά, με αίσθημα ευθύνης, στο σάιτ. Μετά από τόσο καιρό, ας γκρινιάξω και γω λίγο. Έως τα mid '10s... Ακμή...

Στο θέμα μας τώρα. Το Δράμι παραμένει διαχρονικό με τα up and down του, σε εποχές που πολλές επιχειρήσεις ανοίγουν και κλείνουν σε ταχύτατους ρυθμούς. Αν δεν με πιστεύετε, ανατρέξτε σε πολύ παλαιότερες κριτικές σας και παρατηρήστε πόσες από αυτές είναι ακόμη ενεργές. Εγώ για κάποιες ούτε που θυμόμουν πως είχα κάνει επίσκεψη.

Στο Δράμι λοιπόν, θα θυμηθώ παλιές καλές εποχές (κυρίως) σε ότι έχει να κάνει με την γεύση και την ατμόσφαιρα. Οι άνθρωποι γύρω μας αλλάζουν, οι απαιτήσεις το ίδιο, υπάρχουν όμως και σταθερά σημεία αναφοράς.

Το Δράμι αντιστέκεται, αναπτύσεται αλλά όσες φορές περάσω απ'έξω, αυτό εκεί. Με κόσμο, με νεολαίους, με καλή διάθεση. Από τα πρώτα μεζεδοπωλεία σε στυλ μπακάλικου, είχα αναφέρει και τότε πως μου θύμιζε την τηλεοπτική σειρά 50-50, άνετο και ζεστό μαγαζί. Αν και δεν είναι ακριβώς του ύφους του... Μπορείς να κάτσεις ώρες.

Η κουζίνα του γρήγορη μα όχι βιαστική, παιχνιδιάρα και με αρκετές συνταγές αναλλοίωτες σε σχέση με το παρελθόν. Το ημίγλυκο κρασί του το ίδιο.

Στην τελευταία μας επίσκεψη, τσικνοπέμπτη, κλείνουμε τραπέζι 4 άτομα. Ο κύριος στο τηλέφωνο απόλυτα επαγγελματίας, φρόντισε να μας εξυπηρετήσει όσο το δυνατόν καλύτερα. Τα έφερε από εδώ, τα έφερε από εκεί, τελικά καθίσαμε στον ημιυπαίθριο χώρο με δυνατές σόμπες. Δυστυχώς κάποιες ακυρώσεις της τελευταίας στιγμής δεν μας επέτρεψαν να καθίσουμε στον εσωτερικό χώρο. Από τις 22.30 και μετά, ένα καλό τραπέζι παρέμεινε άδειο (συν 1-2 ακόμη). Μας συστήθηκε κιόλας, όλα κομπλέ. Το ίδιο και τα παιδιά στο σέρβις. Δεν υπήρξε κάποιο μεγάλο παράπονο. Ίσως μόνο ότι δεν κέρασαν στο τέλος, μια μαστίχα πχ για να αλλάξει τη γεύση μας. Δεν κάνω όμως τόσο συχνές επισκέψεις ώστε να κρίνω την τακτική που ακολουθούν.

Η παραγγελία μας:

- Καρβελάκι ψωμί με πελτέ τομάτας,3.6 ευρώ. Κλασικό ξεκίνημα από τότε που το θυμάμαι... Ζεστό και νόστιμο πάνω σε ξύλο κοπής.

- Χωριάτικη σαλάτα,7.95 ευρώ. Πλούσια σε υλικά και χορταστική στο μάτι με φρέσκα υλικά. Παιχνιδιάρικη εμφάνιση με πύργο από ροδέλες κρεμμυδιού και πράσινης πιπεριάς, στην κορυφή κόκκινη πιπεριά. Σαν κολώνες προωθήθηκαν μπαστουνάκια παναρισμένου αλμυρού τυριού με σουσάμι.

- Τυρολουκουμάδες, στα 6.80 ευρώ. Κλασικό πιάτο που επιλέγω και ποτέ δεν με αφήνει παραπονεμένο. 7 καυτά τεμάχια, πλούσια σε γέμιση, ποιοτικά. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην αδειάσει το πιάτο.

- Βλάχικο κοτόπουλο, στα 9.95 ευρώ. Ζουμερότατο και επαρκές σε ποσότητα, φροντίζει να το μαλακώνει η ψητή τοματούλα. Τρώγεται εύκολα.

- Λουκάνικο μοναστηριακό, στα 8.95 ευρώ. Συνοδεύεται από αρκετές εύγευστες πατάτες τηγανιτές και 2 ντιπάκια, μουστάρδας και μιας καυτερής κόκκινης σως που έμοιαζε με τον πελτέ. Το λουκάνικο είναι παραγωγής του μαγαζιού, καλό ψήσιμο και νόστιμο κρέας, ευτυχώς όχι τυποποιημένης γεύσης.

- Μποχτσαδάκια, στα 11.95 ευρώ. Καλύπτονται από 4 ροδέλες τηγανιτής πατάτας σε πρώτη φάση. Νομίζω το καλύτερο πιάτο, νόστιμο κρέας (μοσχάρι) γεμιστό με καπνιστό τυρί και λιαστή τομάτα. Οι 3 χειροβομβίδες που εμφανίζονται στο πιάτο δεν σε χορταίνουν στο μάτι (αν αναλογιστείς την τιμή), τελικά σε ικανοποιούν και με το παραπάνω στην γεύση. Ποσοτικά αποδείχθηκαν επαρκέστατα. Μοιραστείτε και μην το πάρετε ως ατομική μερίδα.

- Μπύρα ποτήρι Άλφα στα 3.70 ευρώ/500 μλ. Παγωμένη, όπως πρέπει.
- Ημίγλυκο κρασί στα 5.50 ευρώ/500 μλ. Έχω αναφερθεί πολλές φορές στην κορυφαία ποιότητα του.
- Νερό εμφιαλωμένο στα 1.90 ευρώ.

Σύνολο: 60.3 ευρώ, λιγάκι τσιμπημένη για μεζεδοπωλείο.

Το Δράμι παραμένει στις προτιμήσεις μου και θυμάμαι σχεδόν πάντα τις όμορφες εμπειρίες μου. Δυστυχώς, δεν είναι για κάθε μερα (που λέει ο λόγος). Ίσως όμως αυτό βοηθά να διατηρεί την φήμη του. Ίσως για αυτό τον λόγο του αφιερώνω και το milestone μου. Γιατί η καθημερινότητα φθείρει και κάποια πράγματα γίνονται όταν αισθανθείς νοσταλγία και προσμονή … Λαχτάρα... Και όχι όταν σε πιέζει ένα σκέτο "πρέπει"...

Που και που θα εμφανίζομαι στο Δράμι για να περάσω όμορφα.
Που και που θα εμφανίζομαι και στο σάιτ ενώ το ίδιο εύχομαι και για την παλιά φρουρά που θα έχει τους δικούς της λόγους απουσίας.

Αφορμές υπάρχουν...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

23 Ιαν 2019

Κυριακή 17/1/2019 και έχοντας διάθεση για χαλαρή έξοδο, έψαξα στο e-table για Ιταλικό. Το Pasta ήταν πιο κοντά στα γούστα μου σε ότι έχει σχέση με χώρο, απόσταση κλπ και έκλεισα για τις 21.00 το βράδυ,2 άτομα. Για να πω την αλήθεια, δεν θυμάμαι να το είχα σταμπάρει από τις κριτικές αλλά ούτε και από κάποια δημοσίευση στο ίντερνετ. Ευτυχώς τσέκαρα στο έγκυρο tripadvisor και ξέκλεψα κάποιες πληροφορίες ενώ και 2-3 αξιόπιστοι χρήστες είχαν δημοσιεύσει εδώ την εμπειρία τους παλαιότερα. Για το μενού όμως … Δεν βρήκα τίποτα.

Το μαγαζί βρίσκεται σχεδόν κεντρικά στην Αργυρούπολη, πίσω από την εκκλησία, πολύ κοντά στον κυκλικό κόμβο. Παίζω χρόνια αγώνες στην Αργυρούπολη και γνωρίζω την περιοχή. Αν και περίεργη βραδιά, με υγρασία και βροχή, δεν πολυδυσκολεύτηκα να παρκάρω. Δεν ενθουσιάστηκα με τον χώρο, δεν με χάλασε κιόλας. Καθαρός και πολιτισμένος με ξύλινα τραπεζοκαθίσματα αλλά και καναπεδάκια. Η τουαλέτα στο πατάρι και νομίζω πως δεν υπάρχει κάτι άλλο άξιο αναφοράς για τα γούστα μου. Άντε και ο ατμοσφαιρικός φωτισμός. Το ευτράπελο ήταν πως κάποια στιγμή έπεσε και το ρεύμα και πραγματικά η ατμόσφαιρα έγινε ρομαντική!

Συνολικά 4-5 παρέες παρατήρησα όλη την βραδιά, μισοάδειο μαγαζί αλλά μας ανέφεραν πως το μεσημέρι είχε γίνει χαμός λόγω και του συλαλλητηρίου. Τώρα πως από το Σύνταγμα μεταφέρθηκε κόσμος στην Αργυρούπολη που δεν την λες και δίπλα... δεν μπορώ να το εξηγήσω. Αλλά δεν μπορώ και να το αποδείξω. Μας ανέφεραν πως κάποια υλικά έλειπαν όπως μανιτάρια και ριγκατόνι. Εντάξει, βρήκαμε τι να φάμε. Σε γενικές γραμμές η εξυπηρέτηση κρίνεται επαγγελματική και τυπικά ευγενική. Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο. Όχι πάντως αξιομνημόνευτη.

Ο κατάλογος περιλαμβάνει σαλάτες, ορεκτικά, ζυμαρικά και γλυκά. Δεν θα συναντήσετε τις κλασικές πίτσες όμως.

- Στην αρχή έρχεται ένα όμορφο καλαθάκι με ψωμί, κριτσινάκια και ένα εξαιρετικό ντιπάκι σε καλή ποσότητα. Το έφαγα με το κουτάλι. Κοστίζει 0.9 ευρώ/άτομο.

- Κροκέτες παρμεζάνας με μαρμελάδα πιπεριάς Φλωρίνης, τσίλι και τραγανό προσούτο στα 6.5 ευρώ. Ευπαρουσίαστο,4 τεμάχια πάνω σε μια εξαιρετική μαρμελάδα που δεν έμεινε ίχνος. Θα ήθελα πιο καυτές τις κροκέτες αλλά η παρμεζάνα είναι περίεργο είδος τυριού. Προτείνεται. Το προσούτο είναι ο κομπάρσος της υπόθεσης, όπως δηλαδή θα έπρεπε να είναι.

- Πιτσέτι με ρόκα, παρμεζάνα, προσούτο, σάλτσα τομάτας και βασιλικό στα 7.5 ευρώ. Τεράστια απόκλιση τιμης σε σχέση με πιτσέτι παρόμοιων υλικών που διάβασα πως πριν 2 χρόνια η τιμή τους ήταν στα 4.9 ευρώ. Σε γεύση μου θύμισε το φύλλο του κανελονιού, γευστικότατη. Τα υλικά ήταν σωστότατα σε αναλογία. Ένα αξιοπρεπέστατο πιάτο, αρκετά πιο ελαφρύ από μια κλασική πίτσα. Η διαφορά τους είναι στο πάχος του ζυμαριού.

- Καρμπονάρα με πανσέτα, αυγό, παρμεζάνα και τριμμένο πιπέρι στα 9.5 ευρώ. Πάλι μεγάλη απόκλιση τιμής σε σχέση με πρόπερσι αλλά δεν θα σταθώ εκεί. Η ιδέα είναι εξαιρετική αλλά η εκτέλεση μου φάνηκε μέτρια. Δεν υπήρξε κάποιο υλικό που να κάνει την διαφορά και να δώσει το κάτι παραπάνω. Και ενώ κοίταξα προσωρινά γύρω μου για να ζητήσω λίγο τριμμένο τυρί και λίγο πιπέρι, στάθηκα άτυχος και δεν μπόρεσα να διακρίνω κάποιον να με εξυπηρετήσει. Τέλος πάντων, ελαφρύτερη σε σχέση με αυτές που έχουν κρέμες γάλακτος, έχει όμως περιθώρια βελτίωσης.

- Πένες (μιας και τα ριγκατόνι είχαν τελειώσει) Don Corleone στα 10.5 ευρώ. Κολοκυθάκι, μανιτάρια, κοτόπουλο, σταφίδες σε λευκή σάλτσα έδωσαν ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Δεν έμεινε ίχνος. Καλής ποιότητας υλικά που έδεσαν μεταξύ τους.

- Μισό λίτρο εξαιρετικό ημίγλυκο κρασί στα 6 ευρώ. Μας το πρότειναν και πραγματικά το ευχαριστηθήκαμε.

Συνολικά κληθήκαμε να πληρώσουμε μαζί με την έκπτωση 15% σχεδόν 36 ευρώ. Νομίζω το value for money είναι καλό λόγω της έκπτωσης και προσεγγίζει (όχι απόλυτα) την τελική εμπειρία μας.

Σε σχέση με τις παλαιότερες κριτικές, βλέπω ανηφόρα και δεν είμαι ακριβώς ο τύπος του πελάτη που θα περίμεναν ώστε να κάνω συχνές επισκέψεις. Υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης αλλά νομίζω η τοποθεσία που βρίσκεται ίσως αποτελεί τροχοπέδη στο να γίνει ευρέως γνωστό. Θα του έδινα μια ευκαιρία αρκετά αργότερα αλλά 3 μέρες μετά που γράφω την κριτική σίγουρα δεν το θεωρώ αξιομνημόνευτο....

05 Ιαν 2019

Τελευταία χαλαρή έξοδος για το 2018 και μετά από αγορές, αγώνες και εργασία είπαμε να βρούμε λίγο χρόνο να τον περάσουμε οικογενειακώς. Κυριακή 30/12/2018 και κάνουμε επίσκεψη στο Buffalo Prive όπως ονομάζεται πλέον η επιχείρηση. Δεν με παραξένεψε η αλλαγή ονομασίας μιας και γνώριζα ότι είχε αποκτήσει και αδελφάκι στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Παραμείναμε το μοναδικό τραπέζι της βραδιάς και είχαμε τον χρόνο να ρωτήσουμε τον ευγενέστατο σερβιτόρο (τον θυμάμαι από την πρώτη επίσκεψη μας πριν 2.5 χρόνια) τι συνέβη και υπήρξε αυτή η αλλαγή. Η πρώτη παρατήρηση είχε να κάνει στο ότι άλλαξαν το κόνσεπτ και δεν προσφέρουν πλέον τυριά και αλλαντικά σαν τα Καραμανλίδικα του Φάνη. Η δεύτερη είχε να κάνει με την ονομασία.

Σε όλους έχει τύχει να έχουν ενοχληθεί από ταμπέλες ή να νιώθουν ότι απωθούνται από την ονομασία. Να δηλώνουν κάτι άλλο από αυτό που πραγματικά είναι. Στην προκειμένη, η ονομασία παρέπεμπε σε bar, άρα ποτά και μουσική τις μεταμεσονύκτιες ώρες (για να το πω χοντρικά), ενώ το κόνσεπτ άλλαξε και ο παστουρμάς και τα υπόλοιπα αλλαντικά θα τα βρείτε σε δεύτερους και τρίτους ρόλους και όχι σαν πρωταγωνιστές.

Η ονομασία λειτουργούσε αρνητικά και έδιωχνε πελάτες όπως μας τόνισε χαρακτηριστικά.

Η επιχείρηση βρίσκεται στην Μπιφτεκούπολη και προσπαθεί να ανταγωνιστεί τον George και την σταθερή πελατεία του (μεγάλης ηλικίας κυρίως). Δεν θα επικεντρωθώ στην διακόσμηση μιας και τα ψυγεία είναι με fake προϊόντα, απλώς και μόνο για να υπάρχουν στον χώρο μέχρι να αλλάξουν την διακόσμηση. Πολιτισμένος και ευχάριστος χώρος, καθαρός και άνετος.

Για την εξυπηρέτηση, όπως ανέφερα και παραπάνω, είχε εύκολο έργο αλλά σε γενικές γραμμές δε νομίζω πως θα σας απασχολήσει αρνητικά.

Ο κατάλογος έχει αλλάξει λιγάκι προσανατολισμό και προσφέρει τα κλασικά μπιφτέκια, κοτόπουλα και μπριζόλες συν κάποια πιο premium πιάτα όπως φιλέτα (Ουρουγουάης, Σκωτίας), tomahawk και μπριζόλες μαύρου χοίρου.

Σαλάτες, ζεστα και κρύα ορεκτικά θα βρείτε σε επαρκείς επιλογές, όπως και burger (και προβατίνα! ).

Μας προσφέρθηκε αρκετό ψωμάκι στην αρχή, ότι έπρεπε για να συνοδεύσουμε 2 πολύ πλούσια σε γεύση πιάτα. Δεν αρκεστήκαμε μόνο στα αυγά μάτια με παστουρμά και σουτζούκι, αλλά πήραμε και δεύτερη μερίδα με καβουρμά. Μερακλίδικη μερίδα με 4 αυγά έκαστη, ζουμερά, χορταστικά. Χοντροκομμένο σουτζούκι, σου έδινε την αίσθηση ότι πραγματικά γευόσουν κάτι πολύ νόστιμο αλλά και ο καβουρμάς δεν πήγε πίσω. Ίσα ίσα που μου άρεσε ένα κλικ περισσότερο. Σε μπόλικα κυβάκια, απλώθηκε εξαιρετικά στο μεγάλο πιάτο. Στα 8 ευρώ, τσιμπημένη λίγο τιμή, μας αποζημίωσε το αποτέλεσμα.

Το σαγανάκι με καπνιστό τυρί Νάξου ήταν επίσης ένα ευχάριστο πιάτο που στάθηκε επάξια σαν ορεκτικό. Πολύ καλή πρώτη ύλη (7 ευρώ). Ζουμερό. Τι σημαίνει όμως κοτόπουλο με σοκολάτα;

Όχι, δεν είναι αυτό που νομίζετε. Πρόκειται για ένα καυτό πιάτο με πολλές μπουκίτσες ζουμερού κοτόπουλου. Σοκολάτα δεν θα βρείτε. Θα βρείτε όμως μια πάρα πολύ γλυκιά σάλτσα, πλούσια σε ποσότητα με μέλι, μπαλσάμικο, μαυροσούσαμο, και αν θυμάμαι καλά λίγη μουστάρδα και μανιτάρια. Η τιμή στα 12 ευρώ κρίνεται τσιμπημένη, η γεύση επαρκέστατη, ενώ η σάλτσα φαγώθηκε με το κουτάλι. Μόνο για τους λάτρεις των γλυκών γεύσεων.

Και πάμε τώρα στην βιτρίνα του μαγαζιού που είναι τα κρεατικά του. Εδώ δυστυχώς εντόπισα θεματάκια. Καλά για το συκώτι (8.5 ευρώ) δεν θα πω πολλά, σαν τον Μαύρο Γάτο δεν υπάρχει πουθενά αλλού. Μεγάλη διαφορά σε ψήσιμο και γεύση, δυστυχώς δύσκολα το βρίσκω ζουμερό. Στεγνό για τα γούστα μου, δεν βάζω μυαλό και συνεχίζω να το παραγγέλνω. Όπως χαρακτηριστικά είπε και η μητέρα μου, μόνο από εκεί έχει δοκιμάσει. Το μνημονεύει 6 μήνες μετά.

Η βουβαλίσια μπριζόλα ήταν η δεύτερη επιλογή μας, φιλόδοξη στο μάτι.... Κατακουζηνέϊκη στη γεύση. Δεν μπορώ να το ορίσω ακριβώς, όμως ήταν ψημένη σα να είχε οδηγίες χρήσης και καθόλου μαστοριά από τον ψήστη. Σίγουρα κάτι της έλειπε και σίγουρα με το που την φάγαμε την ξαχάσαμε κιόλας. Οι συνοδευτικές πατάτες τηγανιτές και αυτές δεν ήταν και οι καλύτερες που έχω δοκιμάσει, χωρίς σπιρτάδα. Πολύ "υγιεινά" φτιαγμένες.

Εξαιρετικό κόκκινο κρασί χύμα,2 επί 500 μλ στα 10 ευρώ και ευγενικό κέρασμα μικρής ποσότητας γλυκού τύπου εκμέκ για να αλλάξει απλώς η γεύση. Η κανονική τιμή στα 75 ευρώ, με την έκπτωση του e-table πέσαμε στα 53.

Συμπερασματικά, η εγχείρηση πέτυχε αλλά ο ασθενής απεβίωσε. Ναι μεν ικανοποιηθήκαμε στα ορεκτικά αλλά στα κυρίως δεν... Ανέφερα και παραπάνω πως η σπιρτάδα δεν φανερώθηκε και γενικότερα σε τέτοιου τύπου μαγαζιά θέλω να φάω "ανθυγιεινά". Προτιμώ το προηγούμενο κόνσεπτ με την αμφιλεγόμενη "ταμπέλα".

Ας χρειαζόμουν και μια Κόκα Κόλα ρε αδερφέ μετά για να χωνέψω...

Καλή χρονιά με υγεία!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

21 Δεκ 2018

Πέμπτη 20/12/2018 και μετά από έναν αγώνα βόλευ που έμοιαζε περισσότερο σε μάχη μεταξύ Χριστιανών με λιοντάρια αποφασίστηκε να διασκεδάσουμε τις εντυπώσεις και να φάμε 5 άτομα στην περιοχή της Νέας Σμύρνης. Θυμόμουν από παλαιότερη αναζήτηση στο διαδίκτυο ένα άρθρο για το καλύτερο κεμπάπ στην πόλη και έτσι αποφασίσαμε με συνοπτικές διαδικασίες την επίσκεψη μας. Χρησιμοποιήσαμε το gps μιας και το μαγαζί βρίσκεται σε πλατεία (όχι την κεντρική) και παρκάραμε πολύ κοντά. Πάνω στον κυκλικό κόμβο.

Σε πρώτη φάση δεν εντυπωσιάζεσαι από κάτι. Ένα απλό μαγαζί, τυπικό του είδους (κεμπαπτζίδικο), χωρίς κάποια ιδιαίτερη διακόσμηση. Λευκά τραπεζοκαθίσματα, λαδόκολλες στα τραπέζια και ο ημιυπαίθριος χώρος περιβάλλεται από νάυλον. Γυμνό τούβλο όπως αναφέρθηκε. Η διακόσμηση δεν είναι το δυνατό σημείο του μαγαζιού. Δεν πας όμως για αυτό.

Η εξυπηρέτηση από την άλλη είναι σε πολύ καλά επίπεδα, με ευγένεια και υπομονή. ΟΚ, η ώρα ήταν 22.00 και το μαγαζί ήταν μισοάδειο αλλά αυτό πολλές φορές δεν λέει και τίποτα. Σε γενικές γραμμές δεν υπήρξε καθυστέρηση, η ταχύτητα ήταν μια χαρά. Όλα καλά. Δεν προβληματιστήκαμε ούτε ασχοληθήκαμε με λεπτομέρειες. Για να φάμε κάτι χαλαρό
και να γελάσουμε λίγο με τις αθλητικές ιστορίες της χρονιάς που φεύγει πήγαμε.

Με έκπληξη παρατήρησα ότι το άρθρο που θυμόμουν, είχε δημοσιευτεί 2.5 χρόνια πριν! Με δημοσιευμένο κατάλογο και τιμές που …. δεν είχαν αλλάξει στο ελάχιστο. Η παραγγελία μας δεν ήταν και τεράστια για να μπορεί να κριθεί η Μπουρνοβαλιά από μια επίσκεψη, μιας και υπάρχουν αρκετές επιλογές. Αρκεστήκαμε σε μισές μερίδες, κεμπάπ και κεμπάπ γιαουρτλού με 2 τεμάχια αντί τεσσάρων. Το αντίτιμο στα 5 και 5.5 ευρώ. Υπεραρκετές αν έχεις παραγγείλει νωρίτερα και κάποια ορεκτικά. Το κεμπάπ αφρός, σε καμιά περίπτωση τόσο βαρύ από τα μπαχαρικά, πολύ ευχάριστο. Η αναλογία σάλτσας και γιαουρτιού σωστή, υπήρξε γενικότερη ισορροπία.

Το ταμπουλέ στα 4.5 ευρώ ήταν φρεσκότατο, με έντονο κόκκινο χρώμα μιας και σκεπαζόταν από πολλά κομμάτια τομάτας. Ίχνος δεν έμεινε στο πιάτο. Το μαστέλο στα 5 ευρώ ήρθε σε 2 ορόφους. Τομάτα σε ροδέλα-μαστέλο-τομάτα-μαστέλο. Βαλσάμικο στην κορυφή. Δεν έμεινε ίχνος. Και τελευταίο πιάτο ήταν τα αυγά με πατάτες και παστουρμά. Πολυφορεμένο πιάτο πλεόν (τιμή στα 6 ευρώ αν θυμάμαι καλά) αλλά καλοφτιαγμένο λόγω της φρεσκότατης πατάτας.

Μοιραστήκαμε κάτι μπύρες (2.8 ευρώ η 500άρα σε παγωμένο ποτήρι), άφθονο ψημένο ψωμί και για το τέλος... επιδόρπιο προσφορά του μαγαζιού (6 ευρώ η τιμή καταλόγου). Κέικ λάβας με παγωτό βανίλια σε πλουσιοπάροχη έκδοση. Όμορφος συνδυασμός ζεστού-κρύου και επιτέλους(! ) όχι σκέτο "ψωμί"... Για το κέικ μιλώ. Κατάλαβαινες γεύση.

Το συνολικό αντίτιμο που κληθήκαμε να πληρώσουμε ήταν στα 46 ευρώ, τίμια τιμή για μια χαλαρή έξοδο. Θεωρώ πως η Μπουρνοβαλιά αξίζει επίσκεψης μιας και στον κατάλογο υπάρχουν κάποιες ακόμη καλές επιλογές που μου κέντρισαν το ενδιαφέρον. Αναφέρθηκαν και στην κριτική του Νο1 Φρατ αλλά θα τις σημειώσω και εδώ.

Παστουρμαδοπιτάκια Πολίτικα-Λαχματζούν Αρμένικο-Τυροπιτάρια Μπουρνοβαλιά (με 3 τυριά) και Αρναούτ Τζιέρι.

Η επίσκεψη μας πάντως έπιασε πολύ καλό vfm και αν βρεθώ ξανα στην περιοχή θα το τιμήσω!

09 Νοε 2018

Μάστερ Σεφ βλέπουμε, τους σεφ τους συμπαθούμε … Ε, είπαμε πριν ξεκινήσει ο νέος κύκλος που θα απογειώσει πάλι τη δημοφιλία τους, να δοκιμάσουμε και μεις την εμπειρία από τα δικά τους εστιατόρια. Ψάχναμε κάτι καλό και σε βολική περιοχή σε ότι έχει να κάνει με την πρόσβαση (και όχι το παρκάρισμα). Είπαμε να πάμε λοιπόν σε κάτι που θα μας ανταμείψει με 4άρι (στην κλίμακα Ask4food).

Το Feedέλ βρίσκεται σε ένα χωμένο στενάκι, τελικά όχι πολύ δύσκολο να το βρεις και να παρκάρεις επί πληρωμή. Έχει φροντισμένο εξωτερικό και εσωτερικό χώρο, με τα ωραία σερβίτσια του, αλλά και τις σόμπες του ώστε να περιορίζουν το κρύο εξωτερικά. Οι αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών δεν είναι και πολύ άνετες, ειδικά αν κάθονται και αγενείς τύποι με πούρα πίσω σου και δεν μετακινούνται ούτε εκατοστό. Μετά από τόσες μέρες όμως και με πιο καθαρό μυαλό, μπορώ να πω πως δεν μας ενόχλησε τόσο πολύ αυτό.

Στα θετικά συμπεριλαμβάνεται η πολύ καλή εκπαίδευση του προσωπικού, με ευγένεια και αρκετές γνώσεις επί των προσφερόμενων πιάτων. Ακόμη και στα ποτά μπορούν να σε κατευθύνουν. Επίσημο ύφος χωρίς τουπέ αλλά με τάσεις εντυπωσιασμού.

Για Παρασκευή βράδυ, το μαγαζί δεν το έλεγες και κατάμεστο αλλά σίγουρα είχε μια πολύ καλή πληρότητα που μπορεί να παρουσιάσει κερδοφορία (έγινα οικονομολογός τώρα στα γεράματα ως χρήστης του Ask;). Διακρίναμε ένα μιξ σε ότι έχει να κάνει με τις ηλικίες των θαμώνων, από 25άρηδες μέχρι 60άρηδες που δειπνούν με την παρέα τους. Μην ξεχάσω να αναφέρω πως για δείπνο μετά τις 21.00 το βράδυ, ισχύει η πολιτική για παραμονή 2 ωρών.

Σε ότι έχει να κάνει με το μενού τώρα. Η κάρτα του μενού που είχαμε παρατηρήσει στο ίντερνετ έχει αλλάξει σε έναν βαθμό (μιλάω και για το e-table που έχει πέσει εκεί το βάρος). Παστίτσιο περιμέναμε, κοκοράκι δοκιμάσαμε. Τέλος πάντων και εκεί δεν υπάρχει θέμα μιας και υπάρχουν επιλογές και κυρίως μου αρέσουν εστιατόρια που ψάχνονται και δεν επαναπαύονται.

Πάμε στη λογική όμως που έχουν. Μεταμοντερνογκουρμέ μεζεδοπωλείο με λογική μοιρασιάς στη μέση, είτε στα πρώτα είτε στα κυρίως. Κάπου εδώ όμως αρχίζουμε να ξενερώνουμε … Σωστή η μοιρασιά στο τραπέζι αλλά από μερίδες τι γίνεται;

Σε συνομιλία με άλλους χρήστες του Ask4food, και αφού τους στέλνω φωτογραφίες ως δόλωμα … Περιμένω σχόλια. Πολύ καλό value for money για 29-30 ευρώ το άτομο και πολύ καλές μερίδες. Αυτά μου είπαν …

Δυστυχώς η εμπειρία μου με φίλη χρήστρια του Ask δεν ήταν αυτή που επιθυμούσαμε ώστε να το προτείνουμε και στους υπόλοιπους.

Ξεκινήσαμε με ένα πολύ καλό μπουκάλι ροζέ κρασί της οικογένειας Γκιρλέμη στα 23 ευρώ. Χρειαστήκαμε και 2 μπουκάλια εμφιαλωμένο νερό 1 λίτρου, στα 4 ευρώ.

Στα ορεκτικά βάλαμε γκολ από τα αποδυτήρια. Μας έρχεται εξαιρετικό ψωμί μαζί με ντιπάκι, στα 6 ευρώ συνολικά, φαγώθηκε όλο μιας και τα πιάτα δεν ήταν και πλούσια ποσοτικά. Εξαιρετική πράσινη φάβα, βελούδινη, στα 8.5 ευρώ. Το λάδι τρούφας αισθητό, το θυμάρι όχι τόσο. Έγινε μεγάλη μάχη στο τραπέζι για το ποιος θα φάει την περισσότερη. Το τζατζίκι αβοκάντο στα 9.5 ευρώ, άρεσε επίσης αλλά ήταν ένα κλικ πιο κάτω από το πρώτο ορεκτικό. Οι μπρουσκέτες με τσίλι που το συνόδευαν φαγώθηκαν ευχαρίστως (3 στον αριθμό). Στα συστατικά υπήρξε αυγοτάραχο.

Τα κανόλι, παραδοσιακό σιτσιλιάνικο γλυκό ως trademark, ήρθαν ως πιάτο με πολλές προσδοκίες. Διακρίθηκε κυρίως το ζελέ μελιού που ήταν ΜαστερΣεφικού επιπέδου αλλά και το νιβατό (τυρί) ως κύριο συστατικό. Η ποσότητα ήταν,5 τεμάχια μιάμισης μπουκίτσας … Στα 10.5 ευρώ. Είχα ελαφρώς μεγαλύτερες προσδοκίες. Οι πατάτες με στάκα, ρίγανη, κρόκο αυγού και τρούφα στα 9.5 ευρώ ήταν σχετικά χορταστικές. Αρκετά τραγανές, με φλούδα και το αυγό στην μια άκρη του πιάτου ενώ η κρέμα στην άλλη πλευρά. Καλό πιάτο αλλά ως εκεί. Πιο πολύ για τον κορεσμό της πείνας το θυμάμαι.

Πήραμε 2 κυρίως πιάτα. Πεϊνιρλί με γλυκάδια, μανιτάρι και ψητά τοματίνια στα 14.5 ευρώ. Τιμή εξωφρενική για ένα μεσαίου μεγέθους πεϊνιρλί, όπου δεν διακρίθηκε ευχάριστα το ζυμάρι, μιας και δεν ήταν ανάλαφρο. Τα υλικά ήταν μεμονωμένα ΟΚ αλλά σαν "πάντρεμα" τίποτα το ιδιαίτερο. Σε πιο ταπεινά μαγαζιά, μπορείς να δοκιμάσεις ισάξιο ή και καλύτερο πεϊνιρλί σε σαφώς οικονομικότερη τιμή.

Το κοκοράκι σχάρας ως τελευταίο πιάτο ήρθε να μας αποτελειώσει … Δεν ξέρω αν ήταν κάποιας ξεχωριστής φάρμας αλλά ήταν ένα κοινό πιάτο σε γεύση (κυρίως) και δευτερευόντως σε παρουσίαση, που σίγουρα θα μπορούσες να το βρεις σε ένα απλό ψητοπωλείο έστω και αν δεν υπήρξαν αυτές οι γευστικές baby πατατούλες. Ούτε καν καθαρισμένο. Ξεχωριστή ήταν η τιμή, στα 18 ευρώ. Το δεύτερο ακριβότερο πιάτο του καταλόγου τυπικά, πρώτο ακριβότερο θεωρητικά μιας και το γιουβέτσι καραβίδας στα 28 ευρώ ήταν για 2 άτομα.

Στον κατάλογο αναγράφονται τα γλυκά ως ημέρας με τιμή στα 9 ευρώ έκαστο. Στον λογαριασμό υπολογίστηκαν στα 7 ευρώ έκαστο. Υπήρξαν 2 επιλογές που τελικώς και τις παραγγείλαμε. Ένα νόστιμο τσιζκέικ σε γλαστράκι. Οπτικά έμοιαζε ως άμμος που χρησιμοποιούν οι γάτες … Γευστικά ήταν ένα νόστιμο γλυκό χωρίς να σε απογειώνει, από αυτά που μπορείς να δοκιμάσεις σε πιο κοινότυπα μαγαζιά, με υποψία κατεψυγμένης φράουλας. Απλώς στην κατασκευή πρώτα δοκιμάσαμε το εύγευστο τριμμένο μπισκότο της κορυφής, και μετά την κρέμα με την φράουλα. Τίμησε την ονομασία του.

Το δεύτερο γλυκό ήταν μια πάστα από 4 υφές σοκολάτας, χωρίς κανένα ίχνος εντυπωσιασμού στη γεύση. Τίποτα ιδιαίτερο, δεν θυμάμαι καν λεπτομέρειες για να αναφέρω. Πολύ πολύπλοκο για ένα απλώς επαρκές αποτέλεσμα. Οι φράουλες στην κορυφή ήταν διακοσμητικές. Υπερίσχυσε το απλό τσιζκέικ.

Το συνολικό κόστος στα 117 ευρώ, μπορεί να μοιάζει λογικό για το όνομα του σεφ και την περιοχή που βρίσκεται αλλά δεν εκπλήρωσε τις προσδοκίες και κληθήκαμε να πληρώσουμε υπεραξία. Δύσκολα θα το επισκεπτόμουν σύντομα, σίγουρα δεν θυμάμαι κάτι αξιομνημόνευτο και δημιουργικό πλην των ορεκτικών.

Σίγουρα δεν θα ρίξω μαύρο (όπως έπεσε στο Mega) στον σεφ μιας και τον συμπαθώ πάρα πολύ και αναμένω με ενδιαφέρον τον νέο κύκλο του Master Chef. Δυστυχώς ή ευτυχώς υπάρχουν χιλιάδες γαστρονομικές προτάσεις στην πόλη μας και δεν υπάρχει χρόνος για πολλές επισκέψεις. Θα διαβάσω με ενδιαφέρον όμως οποιαδήποτε νέα κριτική από κάποιον αξιόλογο χρήστη του σάιτ σε ότι έχει να κάνει με το Feedελ.

Το μαύρο χρώμα μου αρέσει πολύ σε ότι έχει σχέση με την μόδα αλλά το απεχθάνομαι σε ότι έχει να κάνει με την καθημερινότητα μου. Ας ελπίσουμε το μαύρο στο Mega να είναι το τελευταίο (και δεν μιλάω ως τηλεορασόπληκτος) σε ότι συμβαίνει τελευταία, μιας και αποφεύγω θέματα σε ότι έχουν να κάνουν με την πολιτική. Από κει και πέρα, επειδή όλα στη ζωή περιστρέφονται γύρω από αριθμούς, εύχομαι να μην σταματήσω στον αριθμό 400...