VAGELIS

Μέλος από: Απρ 2010

18 Σεπ 2017

Ποιός αρκείται με τα λίγα;Ποιός δεν θέλει περισσότερα από αυτά που ήδη έχει;Υπάρχει κάποιος που σταματάει να ονειρεύεται;

Μπορώ να παραθέσω πολλές ακόμα τέτοιες ερωτήσεις, όμως θα είναι χάσιμο χρόνου. Δεν θέλω να σας ζαλίσω με επιχειρηματικά πλάνα, αν και έχω ενθουσιαστεί σαν νεούδι που είμαι σε κάτι δικό μου που ξεκίνησα. Ούτε θέλω να σας περιγράψω τι είναι οριζόντια και κάθετη ολοκλήρωση.

Υπάρχουν επιχειρηματίες που έχουν άστρο και με ότι και αν καταπιαστούν γίνεται χρυσός. Υπάρχουν και άλλοι που ίσως υπερεκτίμησαν τις δυνατότητες τους ή τα φόρτωσαν στον κόκκορα. Υπάρχουν οι κώτσοι, υπάρχουν όμως και αυτοί που έχουν γνωριμίες και ελίσσονται.

Υπάρχουν και αυτοί που το "παίζουν" αφεντικά και χωρίς να το καταλάβουν γίνονται από δήμαρχοι... κλητήρες.

Ο κυρ Αρίστος πάλι, αν και νομίζω το έχω ξαναπεί, είχε σχέδιο. Δεν γνωρίζω εάν έχει ανακατευτεί και σε άλλα χωράφια πέραν της εστίασης όμως ότι το κάνει το κάνει καλά. Έχει στελεχώσει επαρκώς το προσωπικό του, έχει αγοράσει αρκετή έκταση στο Παλαιό Φάληρο ώστε να είναι όλες οι επιχειρήσεις δίπλα η μία στην άλλη. Έχει και ποιότητα (για τον δικό μου ουρανίσκο).

Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω δελτία τύπου, ούτε παρουσιάσεις στο διαδίκτυο για το μαγαζί. Οι περισσότεροι ήδη θα έχετε ακούσει γι'αυτόν. Ξεκίνησε γύρω στο 2011 η μόδα με τα κεμπαπτζίδικα από αλυσίδες όπως ο Μπαρμπαδήμος ή ο Πρόεδρος και η μόδα καλά κρατεί. Το'χει ο Έλληνας στο αίμα του το κεμπάπ. Έχει γίνει είδος πρώτης ανάγκης!

Τo πάρκιγνκ;Εύκολο δεν το λες! Υπάρχουν και άλλες επιχειρήσεις δίπλα του που προσπαθούν να κλέψουν λίγη δόξα από εκείνον! Ο κυρ Αρίστος προσπαθεί να δώσει ένα θεατρικό σκηνικό στο μαγαζί του με ρετρό αντικείμενα αλλά ακόμα και οι σερβιτόροι του είναι ομοιόμορφα ντυμένοι σαν σε Ελληνική ταινία. Άσπρο πουκάμισο, μαύρο παντελόνι. Αρκετοί να ψήνουν μέσα και τους υπόλοιπους να γυροφέρνουν όλο το μαγαζί για να ικανοποιήσουν τους πελάτες τους. Το μόνο που ας πούμε με "χάλασε" στην εξυπηρέτηση ήταν πως το τραπεζάκι για 3 άτομα ήταν σχετικά μικρό. Κάποια στιγμή ένιωσα προπονητής χάντμπολ με τις τόσες αλλαγές που έκανα!

Ο χώρος ευχάριστος για τα γούστα μου, με αυλίτσα... το κυριότερο όμως που μου έφτιαχνε τη διάθεση ήταν πως ο κόσμος πήγε εκεί για να φάει καλά και να διασκεδάσει. Ούτε για να κουτσομπολέψει τους διπλανούς πελάτες, ούτε να βγάλει τα προσωπικά του στον σερβιτόρο που αν είχε τη δυνατότητα δεν θα εργαζόταν εκεί αλλά σε καμιά πολυεθνική εταιρία. Για την ιστορία θα αναφέρω πως τα τραπεζοκαθίσματα είναι σε λευκούς τόνους και υπάρχουν διάφορα μικροαντικείμενα που σε παραπέμπουν σε μπακάλικο τύπου Ζήκος.

H ποιότητα για τον δικό μου ουρανίσκο;Εξαιρετική. Τίποτα προψημένο και τίποτα που να μου δημιούργησε πρόβλημα στο στομάχι. Σύμφωνοι, δεν το λες οικονομικό αλλά συνήθως ότι πληρώσεις παίρνεις. Η επιτυχία του Αρίστου από πλευράς προσέλευσης κόσμου θυμίζει την εξάντληση των εισιτηρίων διαρκείας του ποδοσφαιρικού Ολυμπιακού για τη σεζόν 2017-18.

Ο κατάλογος με αρκετές επιλογές με βάση φυσικά τι άλλο... τα κρέατα. Αυτό που μου έκανε εντύπωση στα ορεκτικά είναι τα Κασιώτικα γιαπράκια και το ιμάμ. Υπάρχουν πιάτα με αυγά μάτια και ομελέτα (σε συνδυασμούς), σαλατούλες επαρκείς και φυσικά μερίδες κρεάτων αλλά και τυλιχτά.

Παραγγείλαμε:

- Σαλάτα ρόκα-τοματίνια με κουλούρι Θεσσαλονίκης στα 6.5 ευρώ. Επιλογή δική μου γιατί τώρα με την προετοιμασία στην ομάδα πρέπει να προσέχω (νιάου! )! Εξαιρετική και με γλυκιά βινεγκρέτ. Φρέσκια ρόκα που ισορροπούσε το πικρό με το γλυκό και μαλακό κουλούρι που είχε "ποτίσει" από τα υπόλοιπα υλικά. Στανταράκι σε επόμενη επίσκεψη μου!

- Παστουρμαδόπιτα φούρνου στα 5 ευρώ. Ω ρε μάνα μου! Καυτή καυτή με πλούσιο τυρί, πιπεριά και φυσικά τι άλλο... παστουρμά! Νομίζω η καλύτερη παρασκευή που έχω δοκιμάσει. Το φύλλο της με γύρισε 15-20 χρόνια πίσω και μου θύμησε το ΣΠΙΤΙΚΟ, τυροπιτάδικο κοντά στην παλιά δουλειά της μητέρας μου. Νομίζω βρίσκεται πολύ κοντά στο Piraeus Theoxenia Hotel.

- Γιαουρτλού κεμπάπ στα 5.3 ευρώ η μισή μερίδα. Τι μισή δηλαδή, μια χαρά σε χορταίνει. Γλυκιά σάλτσα τομάτας, γιαούρτι που δεν "νέρωσε" και νοστιμότατο κεμπάπ. Αρκετές πίτες για... να χορτάσετε!

- Ποικιλία Αρίστος στα 20.9 ευρώ. Από 1 σούβλα: κεμπάπ, κασερλί κεμπάπ, κοτόπουλο κεμπάπ,1 σις κοτόπουλο,1 σις χοιρινό,1 σις μοσχάρι, σουτζούκι, παστουρμάς και περιφερειακά υπήρξαν λεμόνια, πιπεριές, τομάτες, κρεμμύδια, σως. Στη βάση αρκετές πιτούλες ως συνοδευτικό που έπαιζαν τον ρόλο του κομπάρσου. Εξαιρετική ποιότητα, καλοψημένα και της ώρας. Τίποτα προψημένο. Το σις μοσχάρι έλιωνε στο στόμα, ενώ παστουρμάς και σουτζούκι δεν ήταν μπόμπα. Περιποιημένη μερίδα αν και σαφώς 2 άτομα μπορούν να την καταφέρουν.

- 4 μπύρες ποτήρι Amstel (400 ml) προς 3.5 ευρώ έκαστη.
- Νερό εμφιαλωμένο 1ευρώ/1 λίτρο.

- Για κλείσιμο εκμέκ με παγωτό καϊμάκι (στα 7 ευρώ περίπου). Στη φωτογραφία φαινόταν νόστιμο, στη γεύση... άχρωμο, άοσμο, άγευστο. Καμία σπιρτάδα, μόνο μπούχτισμα από τη σαντιγύ.

Κέρασμα με τον λογαριασμό σφηνάκια γρανίτας από λεμόνι.

Συνολικό αντίτιμο περίπου στα 60 ευρώ για μια χαλαρή έξοδο. Πολλά;;;

Ο κυρ Αρίστος είναι τίμιος και μπον βιβέρ. Δεν αρκείται σε ημίμετρα και έχει χαράξει τη δική του πορεία. Υπάρχει τεράστιος ανταγωνισμός, αντιγραφές σε όλου τους είδους τους τομείς θα υπάρχουν. Οπότε επιζεί ο καλύτερος. Γιατί όπως και να το κάνουμε δεν γίνεται να "φυτρώνεις" ξαφνικά και να σου πάνε όλα πρίμα.

Θα πληρώσεις από ένα 20άρικο αν θες να φας καλά, είναι υπεραξία αλλά από την άλλη... στο χέρι σου είναι πόσο θα μείνεις στο στέκι του.

Μπορείς να τη βγάλεις με ένα τυλιχτό και με Coca Cola... Θα αντέξεις;;;

04 Σεπ 2017

Λίγο πριν μπούμε στις χειμερινές υποχρεώσεις μας (επιτέλους), είπαμε να χαβαλεδιάσουμε λίγο ακόμα. Καιρό έψαχνα ένα νέο εστιατόριο να δοκιμάσω και ήμουν αποφασισμένος! Εκεί που όμως είχα θέμα... ήταν στην επιλογή. Έβλεπα το ένα, έλεγα καλό είναι. Μήπως να πάμε σε αυτό καλύτερα όμως;

Τελικά το πήρα απόφαση και επέλεξα Ιταλικό. Μπήκε και η παράμετρος για καφεδάκι στην παραλιακή πρώτα, οπότε περιόρισα και τις επιλογές. Είχα φροντίσει κάποιους μήνες νωρίτερα να στείλω και τον Μπούτση να κάνει γευστική δοκιμή, έδωσε το ΟΚ... οπότε βρήκαμε την ευκαιρία να δοκιμάσουμε το τέκνο του ομίλου Καστελόριζο.

Δευτέρα βράδυ 28/8/2017 με πολύ κίνηση σε γνωστό cafe-restaurant της παραλιακής αλλά όχι τόσο κόσμο στην περιοχή της Γλυφάδας, βρήκαμε πολύ κοντά να παρκάρουμε, δίπλα από τις γραμμές του τραμ. Το Ραμίνο είναι κολλητά με το "αδελφάκι" του Mezze και μάλιστα αν καθίσετε στην άκρη θα ακούσετε και το διαφορετικό στυλ μουσικής που παίζουν. Σαν χώρος είναι μικρός, ειδικά ο εσωτερικός και για να πάτε στην τουαλέτα θα χρειαστείτε να κατεβείτε σκαλιά. Το στυλ του καταστήματος είναι χαλαρό, με αρκετά ψεύτικα φυτά. Τα τραπεζοκαθίσματα δεν δίνουν την αίσθηση πολυτέλειας αλλά μιλάμε για cosy εστιατόριο. Όπως θα έχετε διαβάσει "Rame" στα ιταλικά σημαίνει χαλκός, έτσι και στο Ramino εμπνευσμένο από το ομώνυμο χάλκινο μαγειρικό σκεύος με open κουζίνα, το εστιατόριο σας υπόσχεται πως θα απολαύσετε Ιταλική κουζίνα με κλασικές και ανανεωμένες συνταγές.

Η εξυπηρέτηση βρίσκεται σε πολύ υψηλό επίπεδο, με ευγενέστατα παιδιά στο σέρβις που έχουν εκπαιδευτεί κατάλληλα από τον όμιλο. Μας φάνηκε λίγο υπερβολικό βέβαια που μόλις άδειαζαν τα ποτήρια μας από νερό, βλέπαμε τους σερβιτόρους να τρέχουν να μας τα γεμίσουν. Ο Μπούτσης μάλιστα έκανε και ένα πείραμα να τελειώσει το ποτήρι του και το παιδί έτρεχε.... Υπερβολή. Ιδιαίτερα καλή εντύπωση μας έκανε επίσης και η άψογη χρήση ξένων γλωσσών, μιας και αρκετοί τουρίστες βρέθηκαν να τρώνε στον χώρο. Μόνο ψεγάδι, χωρίς ιδιαίτερη σημασία ήταν η (θεωρώ) μη έκπτωση του 10% λόγω E-table. Βέβαια κίνητρο της επίσκεψης μας δεν ήταν αυτή συμβολική έκπτωση.

Ο κατάλογος έχει αρκετές επιλογές χωρίς να κουράζει. Περιλαμβάνει 7 πίτσες,3 ριζότα,5 σαλάτες,7 ορεκτικά (2 μπρουσκέτες,2 νιόκι, ταρτάρ, καρπάτσιο),9 ζυμαρικά και 4 secondi piatti (2 ψάρια,2 κρέατα). Για το τέλος υπάρχουν και 4 γλυκά. Εμείς φανήκαμε σχετικά λιτοί στην παραγγελία μας...

- Νιόκι Botarga με νιόκι από μωβ Περουβιανές πατάτες, γαρίδες και σάλτσα μπισκ στα 12.5 ευρώ. Τεράστιο πιάτο, μικρή μερίδα. "Ρε παιδιά η σάλτσα θυμίζει μαγειρίτσα" είπε ο Μπόυτσης. Πέρα από την πλάκα, νοστιμότατα νιόκι, φρέσκα. Όμως γευστικά δεν μας φάνηκε τίποτα το ιδιαίτερο.2 μεγάλες γαρίδες, ζουμερές και αυτό ήταν όλο. Ίσως κάποιο καρύκευμα χρειαζόταν. Μας προσφέρθηκε πάντως τριμμένο αυγοτάραχο.

- Πίτσα αλλαντικών με ζαμπόν, πεπερόνι, προσούτο, καπνιστή πάπρικα και πέστο βασιλικού στα 12.5 ευρώ. Πεντανόστιμη, αξίζει να την πάρετε σαν κυρίως πιάτο. Τραγανή ζύμη χωρίς να φέρνει κορεσμό, πολύ καλή γέμιση με το τυρί να είναι ακριβώς όσο χρειάζεται. Tο καλύτερο πιάτο κατά τη γνώμη μου.

- Ριζότο παντζάρι με κρέμα κατσικίσιου τυριού και δεντρολίβανο στα 9 ευρώ. Εξαιρετικό πιάτο, ωραία χυλωμένο με έντονη γεύση. Έχει μια ευχάριστη γλυκύτητα χωρίς να κουράζει. Το κατσικίσιο τυρί είναι μια καλή σκέψη αλλά εγώ θα το τερμάτιζα με εξτρά παρμεζάνα.

- Casarecce με μανιτάρια στα 11.5 ευρώ. Πρωταγωνιστής του πιάτου ήταν φυσικά τα μανιτάρια, με κομμάτια πανσέτας σε βοηθητικό ρόλο και παρμεζάνα στην κορυφή. Αλ ντέντε πιάτο, ζουμερά μανιτάρια αλλά γενικότερα δεν μας ξετρέλανε. Έχουμε συνηθίσει να παστώνουμε τα ζυμαρικά με σάλτσες!

- 2 μπουκάλια εμφιαλωμένο νερό στα 3 ευρώ.
- Κόκα Κόλα zero στα 2.5 ευρώ.
- Fanta στα 2.5 ευρώ.

- Lemon Curd στα 6.5 ευρώ. Μαρέγκα, μπισκότο, φρούτα του δάσους και σορμπέ βατόμουρο. Φρεσκοφτιαγμένο, ευπαρουσίαστο και γλυκό όσο πρέπει. Το σορμπέ βατόμουρο ταίριαζε στο όλο αποτέλεσμα. Το μπισκότο έρχεται σε μεγάλα κομμμάτια. Σερβίρεται σε ποτήρι.

- Cioccolato στα 7 ευρώ. Παγωτό σοκολάτας, κρεμέ σοκολάτας, κέικ σοκολάτας, honey comb και μαρέγκα. Πιάτο σαν πίνακας ζωγραφικής πραγματικά! Πολλές διαφορετικές γεύσεις που έδιναν ένα απίστευτα καλό αποτέλεσμα. Αν το φας μόνος σου ίσως μπουχτίσεις, η καλύτερη λύση είναι στη μέση. Αυτό το κρεμέ σοκολάτας...

Σύνολο στα 67 ευρώ.

Η τελική εντύπωση είναι σίγουρα θετική. Ο όμιλος Καστελόριζο δημιούργησε ένα καλό Ιταλικό εστιατόριο που προσφέρει μια Α εγγύηση ποιότητας. Από κει και πέρα, δεν μας άφησε ξετρελαμένους, ούτε φύγαμε με την ανυπομονησία πότε θα γυρίσουμε πίσω. Είναι μια καλή επιλογή, όμως το value for money θα μπορούσε να ήταν και καλύτερο. Ειδικά όταν πρόκειται για τον όμιλο Καστελόριζο που τα τελευταία χρόνια έχει λάβει σοβαρά υπ'όψιν του τους δύσκολους καιρούς που ζούμε και παίζει με αρκετά μενού και προσφορές.

Όπως και να'χει....

You can't make EVERYONE HAPPY... You are not PIZZA...

23 Αυγ 2017

Κρήτηη... Ευλογημένος τόπος που χρειάζεσαι πάρα πολύ καιρό για να τη γυρίσεις. Ένα νησί που μπορεί να στα προσφέρει όλα. Εντάξει, λόγω και καταγωγής δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός αλλά μη μου πείτε πως δεν θα θέλατε να την επισκεφθείτε! Θες οι παραλίες, θες τα γλέντια, θες το φαγητό;Από περιοχές;Χανιά, Σφακιά, Ρέθυμνο, τρελό-Μάταλα... Ιεράπετρα! ΝΟΤ!

Φέτος πέρασα μια εβδομάδα διακοπών με έναν πολύ καλό φίλο και συμφοιτητή που δεν είχε επισκεφθεί ποτέ το ευλογημένο νησί. Προσπάθησα να τον κάνω fan του νησιού και νομίζω τα κατάφερα. Ελαφόνησος, Σεϊτάν Λιμάνι, Κομός.... Αλλά στο νομό Λασιθίου ούτε που το σκέφτηκα. Παλαιότερη επίσκεψη μου ήταν καταστροφική. Δεν θυμάμαι πιο άσχημη περιοχή. Πλήρης απογοήτευση!

Θέλοντας να τα πούμε πριν τις διακοπές (κάποιων), αποφασίσαμε να βρούμε ένα μέρος κοντά στο κέντρο που να τους βολεύει όλους. Αποφάσισα να πάμε στο Ρακάκι, ήταν και η πρόταση ενός φίλου και να σου λοιπόν. Διαβάζοντας πως οι ιδιοκτήτες είναι από την Ιεράπετρα, ανησυχία με έπιασε για το αν θα φάμε καλά. Διαβάζοντας και τις βαθμολογίες στις κριτικές.... άστα να πάνε.

Ήταν πλέον πολύ αργά για να κάνουμε πίσω. Εντάξει, ίσως τρώγαμε φόλα. Πρώτη φορά θα ήταν;Και πόσο χειρότερη θα ήταν η εμπειρία από την επίσκεψη σε εστιατόριο της Ιεράπετρας (πιο τουριστικό πεθαίνεις);

Πάμε στην ουσία της επίσκεψης. Λίγο πριν τις διακοπές των υπόλοιπων φίλων, αποφασίσαμε να κάνουμε μια τελευταία καλοκαιρινή συνάντηση. Η ώρα 21.30 και αρκετός κόσμος βρισκόταν στην πλατεία της Καισαριανής. Όμορφη αλλά και ζεστή καλοκαιρινή βραδιά. Το Ρακάκι είχε συγκεντρώσει αρκετό κόσμο. Εμείς καθίσαμε έξω.

Δεν θα αναφερθώ σε πολλές λεπτομέρειες του χώρου μιας και τον εσωτερικό χώρο δεν τον επισκεφθήκαμε. Από ότι είδα όμως, πρόκειται για ευχάριστο μέρος χωρίς πολλές διακοσμητικές λεπτομέρειες. Καθαρά τραπεζοκαθίσματα, όχι όμως πολύ βολικά. Εμείς,4 άτομα, δυσκολευτήκαμε να προσαρμοστούμε με τα ποτήρια και τα πιάτα που ερχόντουσαν. Για το παρκάρισμα, νομίζω δεν θα συναντήσετε ιδιαίτερες δυσκολίες.

Η εξυπηρέτηση ευγενική από την κοπέλα, χαμογελαστή και με χιούμορ. Μας ενημέρωσαν πως υπήρξε πρόβλημα με την ταμειακή μηχανή τους και θα μας έδιναν χειρόγραφη απόδειξη. Στο τέλος μας κέρασαν από ένα σφηνάκι ρακί με δυόσμο.

Ο κατάλογος έχει αρκετές επιλογές που σίγουρα δεν μπορείς να τις εξαντλήσεις σε μία μόνο επίσκεψη. Σαλάτες,6-7 τυριά, αρκετά ορεκτικά και αρκετά κρεατικά. Παρά το ότι είναι νησί η Κρήτη, τα θαλασσινά δεν είναι το φόρτε της.

Εμείς 4 άτομα παίξαμε με ορεκτικά.

- Ψωμί στα 4.80 ευρώ.

- Ντάκος στα 5.9 ευρώ. Προσοχή εδώ γιατί αναγράφονται 2 ντάκοι στον κατάλογο. Ο δικός μας ήταν με φρέσκια τομάτα και ξινομυζήθρα. Ο άλλος είναι μια τύπου χωριάτικη με παξιμάδι ντάκο. Γευτήκαμε ένα πολύ καλοκαιρινό πιάτο και όχι βαρύ μιας και το τυρί ήταν ανάλαφρο. Κάναμε καλή αρχή!

- Καταϊφάκια τυριού με μέλι στα 6.4 ευρώ. Καυτά καυτά, τραγανά και με ιδανική ποσότητα μελιού. Η γέμιση της φέτας τόση όση.

- Απάκι του Σήφη στα 5.7 ευρώ. Καπνισμένο με θυμάρι, από τα πολύ γευστικά και νόστιμα. Καταναλώθηκε σιγά σιγά μαζί με το ποτό.

- Στάκα με αυγά στα 6.3 ευρώ. Την χειρότερη στάκα (ο Θεός να την κάνει) την είχα δοκιμάσει στην Ιεράπετρα. Ευτυχώς στην Αθήνα γεύτηκα μια από τις καλύτερες version της και θα επέστρεφα για να την ξαναδοκιμάσω. Όχι τόσο βαριά σαν του Αντάρτη και χωρίς να με κάνει αργότερα να αισθανθώ πως κατανάλωσα μια θερμιδική βόμβα. Έρχεται σε σαγανάκι.

- Ντολμαδάκια σπιτικά στα 5.8 ευρώ. Γεμιστά με τομάτα, άνηθο, κρεμμύδι και ρύζι. Η φίλη ούτε τα άγγιξε, οπότε δοκίμασα περισσότερα μαζί με το γιαουρτάκι.8 τεμάχια. Νόστιμα.

- Αμανίτες στη σχάρα στα 6.3 ευρώ. Αρχικά δοκιμάσαμε κάποια ξεροψημένα κομμάτια που ίσως δεν έπρεπε να σερβιριστούν. Όσο όμως περνούσε η ώρα, τα σχόλια γινόντουσαν πιο θετικά. Κατάφεραν να αναστρέψουν το εις βάρος τους κλίμα!

- Λουκάνικα από την Κρήτη στα 5.40 ευρώ. Από τα καλύτερα και πιο ανάλαφρα. Δεν είναι γενικότερα στις προτιμήσεις μου αλλά εδώ τολμώ να πω πως η ποιότητα ήταν πολύ καλή.

- Συκωτάκια ριγανάτα στα 6.10 ευρώ. Αρνίσια συκωτάκια σβησμένα με κρασί και θυμάρι. Δικό μου πιάτο που δεν έπρεπε να παραγγείλω. Όχι γιατί ήταν κακό αλλά κυρίως γιατί ήταν βαρύ για καλοκαίρι και το έφαγα και μόνος. Σε κάποια σημεία μου έβγαινε μια πικρίλα. Αποφύγετε το αν είναι να το φάτε μόνοι σας.

- 3 Σουρωτές στα 6.9 ευρώ.
- Μπύρα Άλφα 500 μλ στα 3.10 ευρώ.
- 6 καραφάκια ρακή στα 26.4 ευρώ.
- 2 μπουκάλια νερό στα 3.4 ευρώ.

Σύνολο στα 92.5 ευρώ στο δελτίο παραγγελίας που ήρθε στο τραπέζι μας.

Για την επόμενη φορά έχω σταμπάρει κάτι χοιρομέρια και τις πατάτες τσικαλάτες. Για γλυκό, την τάρτα μπανάνα και το μιλφέιγ με καραμελωμένο μήλο μιας και αυτή τη φορά είχαμε φέρει δικό μας γαλακτομπούρεκο...

Και για επίλογο θα πλέξω το εγκώμιο της q-ριας και του q-ριου που 2 ώρες νωρίτερα είχαν γευματίσει στα μέρη μου, σε πασίγνωστη ψαροταβέρνα πλέον. Και δεν ξεχνώ και τον επίσης ακούραστο Συνταγματάρχη που βρήκε το κουράγιο να μας συντροφεύσει και τήρησε την υπόσχεση του παρ'ότι είχε αμέσως μετά ταξίδι 4-5 ωρών για υπηρεσιακούς λόγους.

Όσο για το Ρακάκι... Νομίζω αδικείται από τη συνολική βαθμολογία του. Πρόκειται για καλό στέκι, τίμιο και σε χαλαρή περιοχή. Η όλη προσέγγιση του προσπαθεί να θυμίσει κάτι από Κρήτη. Νομίζω πως μια επίσκεψη δεν θα ήταν άσχημη ιδέα. Κάποια στιγμή πιθανότατα θα μας ξαναδούν!

Υ. Γ Κυρία Κατρίτση, με ειδοποίησαν από το Ταξιδεύοντας πως η Member Card σας είναι έτοιμη!

08 Αυγ 2017

Μετά από τόσο καιρό τι να γράψω για αυτή την επιχείρηση;Ειλικρινά δεν ξέρω πως να ξεκινήσω!

Να πω ότι πήγα για δεύτερη φορά μετά τη συγκέντρωση του ASK και μου συμπεριφέρθηκαν καλύτερα και από την πρώτη;

Να πω ότι πήγα και ένιωσα λες και ήμουν καλεσμένος σε σπίτι φίλου;Σε σπίτι συγγενή;

Ειλικρινά δεν ξέρω....

Μιας και τον τελευταίο καιρό διάφοροι χρήστες δημοσίευσαν για τα δικά τους αγαπημένα μαγαζιά, είπαμε να κάνουμε κάποιοι φίλοι μια έξοδο στο Oroscopo. Η φίλη είχε κανονίσει τις λεπτομέρειες και εμείς το μόνο που είχαμε να κάνουμε ήταν να παρουσιαστούμε στην ώρα μας. Η q-ρια που παίζει μπάλα στην περιοχή της και κινεί τα νήματα όπως ο Μίνο Ραϊόλα χορεύει στο ταψί διάφορους ποδοσφαιρικούς κολοσσούς (Μίλαν, Γιουβέντους, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κλπ), δεν μας άφησε παραπονεμένους!

Σε αυτό φυσικά έπαιξε μεγάλο ρόλο και το μαγαζί που διατηρεί σε πολύ υψηλά στάνταρ την εξυπηρέτηση του. Και όχι μόνο στο δικό μας τραπέζι. Είτε τουριστάκι είσαι από το διπλανό ξενοδοχείο είτε κατοικείς στην περιοχή, το ίδιο ζεστά θα σε υποδεχτούν. Μετά από τόσα χρόνια δεν μπορεί να αποκαλείται επιχείρηση. Όπως είχα γράψει και παλαιότερα για την Barcelona... είναι κάτι παραπάνω από ένας σύλλογος.

Έχουν επενδύσει πάνω στις διαπροσωπικές σχέσεις, χωρίς όμως να γίνονται σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση σαλιάρηδες για να τους ξαναεπισκεφθείς. Έχουν επενδύσει πάνω στην κουζίνα τους. Με τα καλά της και τα κακά της. Πόσα μαγαζιά παράγουν τα δικά τους φρέσκα ζυμαρικά;Πόσα προσφέρουν κεράσματα;

Και πολλά άλλα που πρέπει να πάτε για να καταλάβετε...

Ο κατάλογος είναι πολυμορφικός. Εξυπηρετεί τα πάντα. Κέρασμα σούπας καρότου, απίστευτης γεύσης. Γλυκύτατη! Μακάρι να ήξερα να τη φτιάχνω και γω στο σπίτι μου τον χειμώνα.

Ποικιλία ορεκτικών. Από καλαμαράκια και χταπόδι καλής ποιότητος, μέχρι ταλαγάνι και μοτσαρέλα μπουφάλα. Α! Μην ξεχάσω και το χειροποίητο ραβιόλι γεμιστό με μανιτάρι. Κάποιοι πιο τυχεροί βέβαια δοκίμασαν και με σως σαμπάνιας...

Πράσινη σαλάτα, φρεσκότατη. Με κατσικίσιο τυρί, σταφύλι και ξηροκάρπια.

Μπύρες, κρασί και νερό;Πριν τελειώσουν μας έφερναν νέα μπουκάλια. "Κουδούνι" με έκαναν σε κάποια φάση.

Χειροποίητα ζυμαρικά, ταλιατέλες και παπαρδέλες. Mε μοσχαρίσια μάγουλα αλλά και με λαχανικά. Την άλλη φορά θα δοκιμάσω την καρμπονάρα τους. Εμφανισιακά δεν εντυπωσιάζουν. Γευστικά όμως είναι σε αρκετά καλό επίπεδο. Και σαν μερίδα ίσως δεν εντυπωσιάζουν, σε χορταίνουν όμως.

Ακολούθησε η χαριστική βολή...

- Μοσχαρίσιο συκώτι, σε ελαφριά σάλτσα από άγρια βότανα, συνοδευμένο από πουρέ πατάτας και τηγανητά κρεμμυδάκια. Αυτό το πήρα εργολαβία. Απίστευτα τρυφερό συκώτι που ανταγωνίζεται τα καλύτερα του είδους. Ο πουρές πατάτας χειροποίητος, όχι σκόνη. Απολαυστικό πιάτο.

- Χοιρινό Κότσι, παραδοσιακά σιγομαγειρεμένο σε ελληνική μπύρα, σερβίρεται με σαλάτα λάχανου & μήλου, πουρέ πατάτας και σάλτσα μουστάρδας. Δεν δοκίμασα αλλά μόνο την πέτσα είδα να έχει μείνει. Η φίλη που το εφαγε άνετα το σύγκρινε με άλλου μαγαζιού των νοτίων προαστίων.

- Αρνάκι λαδορίγανη, παραδοσιακή συνταγή από την Αρκαδία. Ευτυχώς που ήμουν μακριά του και δεν ασχολήθηκα γιατί θα με έπαιρναν με φορείο. Τι να πρωτοφας;

- Μοσχαρίσιος σιδηρόδρομος με ριζότο γκοργκοντζόλα. Περιττό να πω πως με το πιρούνι το έκοβες. Ριζότο δεν δοκίμασα αλλά κέρδισε τις εντυπώσεις!

Φυσικά με όλα αυτά 2 πακετάκια για το σπίτι τα πήραμε...

Για το τέλος είχαμε τσιζκέικ φράουλα με σορμπέ λεμόνι. Ιδιαίτερα γευστική η κρέμα του, ισορροπούσε με την "ξινίλα" του παγωτού.

Επίσης ζητήσαμε ένα τιραμισού που δεν είχα δυνάμεις να δοκιμάσω.

Η τελική αποτίμηση της βραδιάς ήταν σαφέστατα θετική γιατί ήμουν μεταξύ φίλων, ενώ την απαραίτητη νότα ανανέωσης έδωσε the new kid on the block... Kαι τα πρώτα σχέδια για τον χειμώνα έγιναν....

Όσο για το Oroscopo.... Μας σκλάβωσαν ΟΛΟΙ οι άνθρωποι με τη συμπεριφορά τους και την ευγένεια τους. Δεν είναι τυχαίο πως ακόμα και σε μια πολύ ζεστή καλοκαιρινή βραδιά η πληρότητα τους ήταν άνω του 75%... Και όχι μόνο από Έλληνες.

Σαν χώρος δεν θα σας ξετρελάνει και ίσως θυμίζει πολυτέλεια μιας εποχής που έχει περάσει (δεκαετία ΄90 ??).... όμως το value for money φτάνει τις 5 τοματούλες, το ίδιο και η εξυπηρέτηση. Οκ το φαγητό και ο χώρος δεν είναι για άριστα 4... Η προσπάθεια όμως μετράει.

Ξέρουν πως να συμπεριφερθούν... Και το οικονομικό τους κέρδος είναι μικρότερο από την ηθική επιβράβευση τους!

18 Ιούλ 2017

Αλλάξανε τα πλάνα μου και οι υποχρεώσεις μα... με χαρά παρακολουθώ τις εξελίξεις και κάποια νέα άτομα που έχουν τακτικές κριτικές στο σάιτ. Μάλιστα βλέπω έναν ενθουσιώδη συνονόματο (και πολύ το χαίρομαι! ) να με αντικαθιστά τώρα που σιγά σιγά ίσως ήρθε η ώρα να δώσουμε χώρο εμείς οι παλιότεροι! Οι επισκέψεις δεν σταματούν στα εστιατόρια, άλλωστε μιλάμε για μια βασική ανάγκη (να τρέφεσαι).

Επανέρχομαι μετά από αρκετό καιρό (ευτυχώς! ), με ένα αρκετά αγαπητό μαγαζί που όσες φορές το έχω επισκεφθεί έχω μείνει αρκετά ικανοποιημένος και πάντα πηγαίνω με θετική διάθεση.

Τα Καραμανλίδικα του Φάνη είναι μια σοβαρή και τίμια επιχείρηση που έχει κάποια όρια και κάποιες συγκεκριμένες γραμμές. Στο δικό μου το μυαλό είναι κατανοητές. Μεγάλο πρόβλημα είναι ο χώρος, μιας και πρόκειται για στενό χώρο με μικρά τραπεζάκια που προσπαθούν να εξυπηρετήσουν αρκετό κόσμο. Πρόκειται για κεντρικό πέρασμα στην Αθήνα και πιθανότατα θα σας βάλουν στην αναμονή για κάποια λεπτά. Ακόμα και ο πίσω χώρος δεν είναι επαρκής. Σαν διακόσμηση δεν περιμένεις τίποτα ιδιαίτερο, κυριαρχεί η βιτρίνα με τα αλλαντικά και τα τυριά.

Η εξυπηρέτηση ευγενέστατη και γρήγορη, με πολυάριθμο προσωπικό. Αρκετοί στην κουζίνα,2-3 στις βιτρίνες και τουλάχιστον 4 στο σέρβις. Πραγματικά δεν αργούν καθόλου, έχουν αυτοματισμούς και μπράβο τους. Και οι αποδείξεις έρχονται όλες, αν και δεν αναγράφουν το κάθε πιάτο. Τίμιοι.

Στα Καραμανλίδικα δεν μπορείς να ρίξεις άγκυρα με τις ώρες, όσο πιασάρικο και αν είναι το κόνσεπτ. Είναι σχεδιασμένα για μια γρήγορη στάση μετά από βόλτα ή ψώνια. Άλλωστε και τα εδέσματα όσο νόστιμα και να είναι, έχουν αρκετές πιθανότητες να σας πέσουν βαριά.... Μιλάμε για παστουρμάδες, καβουρμάδες, σουτζούκια. Στα ψαρικά δε, σχεδόν όλα είναι καπνιστά!

Και όμως! Πέμπτη βράδυ μετά από καφεδάκι στο Θησείο, εγώ με άλλα 3 άτομα φύγαμε χορτασμένοι αλλά ανάλαφροι. Και τι δεν πήραμε!

Ξεκινήσαμε από μπύρες, Βεργίνα lager και weiss στα 3 και 4 ευρώ αντίστοιχα τα 500 ml. Η φάβα Δομοκού (3.5 ευρώ) που άνοιξε την αυλαία ήταν αρκετά νόστιμη και ανάλαφρη που δεν έμεινε ούτε ίχνος κρεμμυδιού και κάππαρης που την πλαισίωναν. Το ψωμί είχε την τιμητική του.

Στη συνέχεια ήρθαν παστουρμαδοπιτάκια καραμανλίδικα (6 ευρώ) και μπουρέκια με κασέρι και φέτα (5.5) ευρώ. Εξαιρετικό φύλλο και στα 2 χωρίς λαδίλα. Η μεν γέμιση στα μπουρέκια αρκετά τυρένια αλλά και με αρκετό δυόσμο. Τα παστουρμαδοπιτάκια κέρδισαν τις εντυπώσεις της παρέας, μιας και η γέμιση ήταν ψιλοκομμένη.

Για τη συνέχεια, αυγά μάτια με ροδέλες σουτζουκιού (5.5 ευρώ τιμή καταλόγου). Ενισχυμένα με 4 αυγά που εξαφανίστηκαν εν ριπή οφθαλμού. Μεζεδάκι...

Η ποικιλία λουκάνικων στα 15 ευρώ, νόστιμη και ενδιαφέρουσα. Νομίζω πως έχει αρκετές διαφορές από τις αντίστοιχες ποικιλίες που συναντάς σε μπυραρίες. Σέβονται το αλλαντικό και πλέον έχουν εμπειρία ώστε να το παρουσιάζουν ζουμερό και ελαφρύ (στο μέτρο του δυνατού). Κατά την άποψη μου, το μυστικό είναι στο κόψιμο του λουκάνικου. Κομμένο στη μέση και όχι ολόκληρο.

Για τον καβουρμά με τις πατάτες και τις πιπεριές έχω μόνο τα καλύτερα να πω (6.5 ευρώ). Για μένα ξεχώρισε. Έρχεται σε σαγανάκι, με τόσο ψιλοκομμένα υλικά που μόνο βαριά δεν σου πέφτουν. Αν και εμφανισιακά δεν σου γεμίζει το μάτι, πρόκειται για μια παρασκευή με καλοσυνδυασμένα υλικά και πολλά αρώματα.

Και αφού ακόμα θέλαμε κάτι να τσιμπήσουμε ακόμα, είπαμε να πάρουμε και μια ποικιλία τυριών και αλλαντικών (16 ευρώ). Δεν μπορώ να παρουσιάσω επαρκώς την ποικιλία μιας και συνδυάζει ήπιες αλλά και πιο πικάντικες γεύσεις, πολυποίκιλες σίγουρα. Δεν περιορίζονται σε 2-3 είδη, και πως άλλωστε! Μιλάμε εκεί μέσα χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα!

Στο τέλος κέρασμα γιαουρτάκι με γλυκό καρότο. για αλλαγή γεύσης!

Σύνολο στα 80 ευρώ, ακριβώς 20 ευρώ το άτομο. Αρκετά καλή τιμή για την εμπειρία και σίγουρα σου επιτρέπει να ξανακάνεις επίσκεψη.

Όπως ανέφερα παραπάνω, το μόνο "αρνητικό" που μπορώ να προσάψω στον Φάνη είναι ο χώρος. Κατά τα άλλα πρόκειται για καλοκουρδισμένη μηχανή, με γνώση και μεράκι. Άλλωστε και ο ίδιος ο Φάνης εργάζεται μέσα και τρέχει πιο πολύ και από τους υπαλλήλους του.

Με χαρά παρατήρησα πως η περιοχή (Ψυρρή) αρχίζει να γίνεται στέκι και πάλι. Εύχομαι να μην συμβαίνει αυτό μόνο λόγω εποχής (μιας και δεν είμαι τακτικός θαμώνας). Στη βόλτα μου μάλιστα παρατήρησα και νέες προτάσεις από επιχειρήσεις ενώ εντύπωση μου έκανε που υπάρχει το SVL, το Souvlaki Bar που τόσα χρόνια δεν το έχω δει ούτε να διαφημίζεται ούτε να ακούγεται (ναι φίλε George). Ο δε Οινέας (50-50) ήταν ασφυκτικά γεμάτος! Και για να κλείσω για να μην σας κουράζω άλλο, στη βόλτα μου στα "τουριστικά" εστιατόρια της περιοχής... παρατήρησα ανθρώπινες τιμές. Εύχομαι να έβαλαν κάποιοι μυαλό και να μην είναι η ιδέα μου!

14 Ιουν 2017

Σάββατο απόγευμα 3/6/2017 και το γνωστό παρεάκι των 3 ατόμων έδωσε ραντεβού λίγο πιο βόρεια αυτή τη φορά, μιας και εξυπηρετούσε την τρίτη της παρέας που μένει στην άλλη άκρη της Αθήνας. Αφού πήρα την χαρωπή q-ρια με το αμάξι και ανηφορήσαμε προς την πανέμορφη (στα δικά μας μάτια) Νέα Φιλαδέλφεια, προβληματιστήκαμε που θα καθίσουμε. Δεν θέλαμε να φάμε μόνο, προτιμούσαμε κάτι ενδιάμεσο με καφέδες και φαγητό. Έψαξα 2-3 επιλογές, μέχρι και ζαχαροπλαστεία, και τελικά καταλήξαμε στον all-day χώρο που μας έβγαλε ασπροπρόσωπους!

Οικονομική κρίση είπαμε;Που ακριβώς;Το Baratin ήταν ασφυκτικά γεμάτο στον μπροστινο πεζόδρομο από νεαρόκοσμο. Δεν έπεφτε καρφίτσα στις 17.15 και "αναγκαστήκαμε" να περάσουμε ΚΑΙ τον εσωτερικό χώρο για να καταλήξουμε στην πίσω αυλίτσα! Δεν μας χάλασε καθόλου μιάς και είχαμε περισσότερο χώρο για να μιλήσουμε και να γελάσουμε. Βγάζει τόσο όμορφη αύρα αυτός ο χώρος που όταν διάβασα στην απόδειξη την βασική έδρα της επιχείρησης και έψαξα πως ήταν το B-κουτί, κατάλαβα πως κάτι κάνουν καλά (είχα ξεχάσει πως είχε αναφερθεί και σε κριτική)!

Η εξυπηρέτηση από νεαρές κοπέλες έχει γίνει μάλλον μέσω κάστινγκ για τα καλλιστεία. Δροσερές νεανικές φατσούλες που άλλες ήταν ξινές και άλλες πολύ χαλαρές και φιλικές με ΠΟΛΛΗ υπομονή και γνώση του καταλόγου. Η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε ήταν τόσο υπομονετική που πραγματικά της αξίζουν άριστα. Οσα πειράγματα και να της κάναμε, δεν στραβομουτσούνιασε καθόλου, ίσα ίσα που μπήκε στο κλίμα και μας έκανε να αισθανθούμε όμορφα. Αν είχα ρωτήσει και το όνομα της θα την ανέφερα. Άριστη, σήκωσε βαρύ φορτίο! Δεν μπορώ να αναφέρω περισσότερες λεπτομέρειες!

Το Baratin είναι όμορφο και περιποιημένο μαγαζί. Δεν μπορώ να αναφέρω πολλά για τη διακόσμηση μιας και δεν είμαι ειδικός, γενικώς παίζει πολύ ξύλο στον εσωτερικό χώρο. Αυτό όμως που ξεχωρίζει είναι το μεράκι τους. Δεν μπορεί να προσδιοριστεί σε καποια κατηγορία, έχει όμως πολλές επιλογές από καφέδες και πρωινά, παίζει με γλυκά και pancakes, ενώ προσφέρει και κρασιά, ποτά και έχει επαρκή κατάλογο με επιλογές σε μπέργκερ, μπρουσκέτες, ζυμαρικά, κρεατικά και σαλάτες.3-4 επιλογές, όχι παραπάνω!

Εμείς επιλέξαμε τα εξής:

- Μπρουσκέτες με παστράμι γαλοπούλας, φύλλα πατζαριού και κρέμα από παρμεζάνα στα 4 ευρώ. Πήραμε 2 μερίδες των 4 τεμαχίων. Φρεσκοψημένο ψωμάκι που τρώγεται σαν σνακ, απλωμένη η κρέμα παρμεζάνας και η γαλοπούλα. Πολύ απλό σε εκτέλεση πιάτο αλλά και πολύ γευστικό, είναι πολύ καλή λύση για κάποιους που δεν πεινούν ιδιαίτερα. Σε δευτερόλεπτα είχε καταναλωθεί.

- Σαλάτα ρόκα στα 8.5 ευρώ. Τα συνοδευτικά υλικά είναι η κόκκινη λόλα, τα φύλλα πατζαριού, το τραγανό προσούτο, αχλάδι, τριμμένο καρύδι και λαδοτύρι Ζακύνθου με sauce σύκου. Ενώ ακούγεται ως πολλά υποσχόμενη σαλάτα, τελικά το αποτέλεσμα δεν μας δικαίωσε και το αναφέραμε και στη συμπαθέστατη σερβιτόρα. Πολύ στεγνή, με τη sauce να είναι ελάχιστη, το προσούτο να είναι σε 2-3 φλοίδες και να μην έχει κατανεμηθεί σωστά. Πολλή πρασινάδα, περιορισμένη γεύση...

- Pure Smoke Burger στα 11 ευρώ. Λιωμένο καπνιστό μετσοβόνε, καραμελωμένα κρεμμύδια, μπέικον, καπνιστή bbq, iceberg και τομάτα. Αρχικά να αναφέρω πως παρουσιάζεται εντυπωσιακά, μέσα σε καπνό! Στη συνέχεια να αναφέρω πως είδα 2-3 φορές κάτι τσουκάλια με πατάτες που πήγαιναν να τοποθετηθούν σε ειδικό χώρο. Αυτές λοιπόν οι πατάτες είναι χοντροκομένες και με τη φλούδα τους, όπου έχουν πασπαλιστεί με πάπρικα. Είναι συνοδευτικές και αρκετά νόστιμες. Αφού σας αναφέρω τα υλικά παραπάνω, θα σας πω στη συνέχεια πως γευστικά ήταν ένα νόστιμο μπέργκερ, όχι όμως κάτι που να μείνει βαθιά χαραγμένο στη μνήμη. Ζουμέρο μπιφτέκι, ελαφρώς κόκκινο εσωτερικά αλλά όχι σε βαθμό αποτρεπτικό. Τα υπόλοιπα υλικά δεν έκαναν κάποια τρομερή διαφορά.

* Εδώ να σημειώσω πως κάνουν τη δική τους πρόταση συνοδείας κρασιού σε σαλάτες, μπρουσκέτες, ριζότα, ζυμαρικά και κρεατικά. Κάθε πιάτο έχει και τη δική του.

- Μπανόφι στα 5.5 ευρώ. Ξεκινώ από τη νοστιμότατη μπισκοτένια του βάση που ήταν βουτυράτη. Η καραμέλα αρκετά πετυχημένη μιάς και επιτέλους βρέθηκε μαγαζί που να γνωρίζει πως να χρησιμοποιήσει το ζαχαρούχο γάλα. Η μπανάνα μια χαρά και η σαντυγί θα μπορούσε να μην τοποθετηθεί στην κορυφή μιας και μιλάμε για τσάμπα θερμίδες.

Από ποτά αρκεστήκαμε σε νεράκι βρύσης και...

- Σπιτική λεμονάδα με ginger στα 4 ευρώ (αν θυμάμαι σωστά). Άρεσε πολύ στην φίλη που τη δοκίμασε, ήταν δροσιστική και με εμφανή κομμάτια λεμονιού.

Συνολική αποτίμηση θετική!

Το Baratin θα μπορούσε να είναι στις μελλοντικές μου επιλογές. Στα φαγητά θέλω να πιστεύω πως ανά διαστήματα θα αλλάζουν τις επιλογές, ενώ στα υπόλοιπα προσφερόμενα είναι σε πολύ καλό δρόμο. Παίζουν πολλά κοκτέιλς και όλα τα συναφή. Αρκετά οργανωμένο μαγαζί για... να κάθεσαι με τις ώρες...

07 Ιουν 2017

Η Τρίτη 30/5/2017 ήταν βραδιά πίτσας. Αφού εξέτασα διεξοδικά πολλές επιλογές όπως Ramino, Vincenzo, Parlo κλπ, αποφάσισα να πάμε στα Πετράλωνα στο Colibri που είχα κάνει επισκέψεις πριν 4 χρόνια και "χρωστούσα" κριτική. Aφού παίρνω τηλέφωνο και μου λένε ότι η κουζίνα θα λειτουργεί ως τις 22.30-23.00, παίρνω την απόφαση!

Αφού φτάνουμε λοιπόν στον ίδιο χώρο με το Colibri και μπαίνουμε μέσα να τακτοποιηθούμε, καθόμαστε. Λαϊκή μουσική που αρχίζει να με παραξενεύει και έρχονται οι κατάλογοι. Για να μην πολυλογώ, το Colibri έχει γίνει Παξιμαδοκλέφτρα. Ευγενέστατα μπορώ να πω το παλικάρι μας είπε πως δεν υπάρχει πρόβλημα αν θέλουμε να φύγουμε, έτσι και κάναμε.

Ψάχνουμε για άλλες επιλογές, ευτυχώς ο Willy ήταν κοντά και είχα εξετάσει την περίπτωση του. Σε 5 λεπτά είχαμε φτάσει,22.00. Το πάρκινγκ γενικότερα στην Καλλιθέα είναι δράμα αλλά βρήκαμε ακριβώς απ'έξω. Ο χώρος αν και δεν σου γεμίζει το μάτι, είναι ευχάριστα cult! Φωτεινή επιγραφή του 1990, ξύλινα υπερυψωμένα τραπεζάκια εξωτερικά, τηλεόραση εσωτερικά στο ισόγειο που πιθανολογώ μπορεί να δείχνει κάποιο αθλητικό γεγονός και όχι βίντεο τύπου National Geographic (την ημέρα επίσκεψης μας). Ίσως οι μεγαλύτερες ηλικίες δυσκολευθούν να καθίσουν με τις ώρες μιας και υπάρχουν καναπεδάκια το πολύ για παρέα 4 ατόμων (2+2)... Η μουσική ξένη, με κομμάτια και από παλαιότερα χρόνια. Ευχάριστη ατμόσφαιρα πάντως και ωραίος κόσμος!

Η εξυπηρέτηση από ένα παλικάρι αξιολογείται με σχεδόν άριστα. Με αρκετό χιούμορ, με συνεχές τρέξιμο μέσα στον χώρο, το δεξί χέρι του ιδιοκτήτη. Γνώστες του μενού, ψάχνουν συνεχώς να ανανεώνονται και να μην επαναπαύονται. Φαίνεται πως έχουν πολύ καλές σχέσεις με τους πελάτες τους μιας και οι περισσότεροι μιλούσαν με τον κύριο Willy. Πως άλλωστε να διατηρηθεί μια επιχείρηση σχεδόν 30 χρόνια τώρα;Το μόνο μελανό τους σημείο είναι πως το διπλανό μας τραπέζι παρήγγειλε 2-3 λεπτά νωρίτερα και είχαν ολοκληρώσει σχεδόν το δείπνο τους όταν εμείς βάζαμε την πρώτη μπουκιά στο στόμα μας.

Το μενού παίζει με ορεκτικά, κρεατικά (αυτό το σνίτσελ θέλω να το δοκιμάσω), σαλάτες, ζυμαρικά, πίτσες σε 3 μεγέθη (20-30-40 εκατοστά) και γλυκά! Οι τιμές είναι σε λογικό επίπεδο για να καθιερωθεί ως στέκι.

Εμείς παραγγείλαμε:

- Πίτσα Τζέιμς. Κοτόπουλο, σάλτσα ντομάτας, μπέικον, καλαμπόκι, λίγη φρέσκια ρόκα.20 εκατοστά που αντιστοιχούν σε 4 κανονικά κομμάτια στα 5.8 ευρώ.

- Hot Dog Pizza. Λουκάνικο Φρανκφούρτης, καραμελωμένο κρεμμύδι, σως μουστάρδας, σως πικάντικης κέτσαπ, φρεσκοκομμένο καρότο, λάχανο. Πάλι στα 20 εκατοστά, τιμή στα 5.3 ευρώ.

Και οι 2 εξαιρετικής ποιότητας, με αρκετή προσοχή στο ζυμάρι, τραγανό όσο πρέπει. Η γέμιση δεν ξεχείλιζε αλλά δεν ήταν και περιορισμένη. Τόση όση χρειάζεται. Τα υλικά καλής ποιότητας, και το τελικό αποτέλεσμα δεν σε βάραινε καθόλου. Τα 20 εκατοστά είναι value for money για κάποιον που δεν πεινάει πολύ. Από τα πιο δυνατά χαρτιά του μαγαζιού, φημίζεται άλλωστε. Η hot dog αν και ακούγεται περίεργη, ήταν πρωτότυπη και γευστική, με πολύ καλό λουκάνικο. Έχει και ιδιαίτερη εμφάνιση με το λάχανο-καρότο να είναι απλωμένο πάνω από την πίτσα και να καλύπτει όλη την επιφάνεια της!

- ΣΠΑΓΓΕΤΙ De Cuba. Φρέσκος μοσχαρίσιος κιμάς, λαχανικά, τομάτα και μυρωδικά, στα 6.5 ευρώ. Τα ζητήσαμε με ριγγατόνι και να ψηθούν στον φούρνο. Όχι κάτι ανεπανάληπτο, ούτε κάτι που να μοιάζει ιδιαίτερα με ψαγμένη Ιταλική κουζίνα. Πρόκειται για πιάτο με πλούσια υλικά, αρκετό κιμά και εμφανέστατα κομμάτια πιπεριάς. Πικάντικο πιάτο, όχι όμως ιδιαίτερα βαρύ, ακόμα και για καλοκαιρινά βράδια.

- 2 μπύρες βαρελίσιες 400 μλ, στα 3.6 ευρώ έκαστη. Αρκετά παγωμένες!

- Το γλυκό της μαμάς (του Willy) στα 2.9 ευρώ. Περιγράφεται ως κλασικό και αξεπέραστο, ξεκίνησε τη σταδιοδρομία του με το άνοιγμα της Willy’s το 1989 και συνεχίζει πάντα φτιαγμένο από τα χεράκια της μαμάς. Δεν μας άρεσε καθόλου. Εμφανισιακά μοιάζει με κορμό σοκολάτας αλλά πρόκειται για μαλακή παρασκευή, χωρίς να ξεχωρίζει κάποιο υλικό, ενώ στην προκειμένη περίπτωση ήταν μπουχτιστικό. Καθόλου γευστικό, δυστυχώς.

Σύνολο στα 28 ευρώ περίπου, και φύγαμε ευχαριστημένοι.

Συνολικά:

Δεν πρόκειται για Ιταλικό μαγαζί! Είναι ένα στέκι για εύκολη λύση, κυριώς τοπικού βεληνεκούς. Και ο ίδιος ο Willy πιθανολογώ πως γνωρίζει πως δεν ανήκει στη δημιουργική κουζίνα, όμως έχει καλή ποιότητα υλικών, ψάχνει για παραλλαγές πιάτων και όπως ανέφερα και παραπάνω, κάτι κάνει καλά. Πολύ σημαντικό το γεγονός πως οι εργαζόμενοι του φαίνονται να απολαμβάνουν την παρουσία τους στον χώρο. Και κάτι πολυ σημαντικό που ξέχασα να αναφέρω!

Στα σουπλά που βρίσκονται στα τραπέζια του, αναγράφονται το TripAdvisor και το Ask4food, παροτρύνοντας τους πελάτες να δημοσιεύσουν την εμπειρία τους!

Τίμιος ο Willy... Αν πάτε χωρίς τρελές προσδοκίες θα ευχαριστηθείτε...

02 Ιουν 2017

Το βόλευ αποτελεί βίωμα για εμένα και μεγάλο κομμάτι της ζωής μου που μάλλον θα με ακολουθεί όλα τα υπόλοιπα χρόνια.... όμως....

Καλά τα καρφιά σε πρώτο χρόνο, απίστευτο συναίσθημα να blockάρεις τον αντίπαλο (η δουλειά του κεντρικού παίκτη άλλωστε), εντυπωσιακά τα jump σέρβις και τα ντουμπλάζ αλλά τη σεζόν 2016-2017 αποφάσισα να αφοσιωθώ σε κάτι διαφορετικό και να παίξω σε άλλο γήπεδο, με άλλο κοινό αντί να κάθομαι παρακολουθώντας από τον πάγκο κρίνοντας εκ του ασφαλούς... Άλλωστε στην Ελλάδα, μετά από ήττες κυρίως, ο καλύτερος παίκτης είναι αυτός που δεν αγωνίστηκε...

Αυτή η κριτική δεν είναι αφιερωμένη σε φίλους που γνώρισα μέσα από το Ask4food αλλά είναι αφιερωμένη στα φιλαράκια μου που έκανα στο μεταπτυχιακό μου. Ειδικότερα στον Χρηστάρα που με ανέχθηκε όλη τη χρονιά, τον απίστευτο Αντώνη που μπορεί, ηλικιακά, να είναι μεγαλύτερος μας αλλά έχει ψυχή μικρού παιδιού και στην Κωνσταντίνα που όταν της ζητούσα κάτι ήταν εκεί για να με βοηθήσει (κάτι σαν τη φίλη tzia ας πούμε). Όχι πως και κάποιοι άλλοι φίλοι πήγαιναν πίσω αλλά αυτοί ήταν λίγο πιο ίσοι από τους ίσους! Ενώ όλοι μαζί ξεκινήσαμε την πορεία προς το άγνωστο πριν 8 μήνες....

Να όμως που ήρθε το καλοκαιράκι και η εξεταστική μας. Διάβασμα (λέμε τώρα) και μπυρίτσα μετά τα γραπτά... επί 3 μέρες! Την Πέμπτη 25-5-2017, τελευταία μέρα, είπαμε όσοι είχαμε κουράγιο, να δώσουμε λίγη παράταση στην παρέα μας πριν διασκορπιστούμε. Κάπως έτσι κάποιοι πρότειναν το Νησί. Να πω την αλήθεια μου δεν "ψήθηκα" με την ιδέα και κατά ένα μεγάλο ποσοστό βγήκα αληθινός. Η παρέα όμως... η παρέα είναι υπεράνω όλων!

Το Νησί είναι από τα μαγαζιά που προσφέρουν απεριόριστα φαγητό και ποτό συγκεκριμένων επιλογών με τελικό αντίτιμο τα 13 ευρώ. Σαφώς και υπάρχουν πιάτα που χρεώνονται εξτρά. Τα τελευταία χρόνια ξεφύτρωσαν και άλλα παρόμοια μαγαζιά, αμέσως αμέσως μου έρχονται στον νου η Ψαροκασέλα και οι Στιγμές. Και εντάξει για την τιμή, δεν μπορώ να πω πως θα κληθείς να πληρώσεις μεγάλο αντίτιμο. Η ποιότητα από την άλλη είναι τζόγος....

Και επειδή εγώ δεν είμαι και πολύ των τυχερών παιχνιδιών, προσπαθώ σε τέτοιες περιπτώσεις να "διαβάσω" τα ψιλά γράμματα. Ομολογώ ότι οι πληροφορίες μου για το Νησί δεν ήταν ενθαρρυντικές...

Ξεκινάμε με λευκό κρασί, ούζα κλπ μόλις τακτοποιηθήκαμε. Απαράδεκτο το κρασί. Ίσως το χειρότερο που έχουμε πιεί. Ζητάμε άμεση αντικατάσταση του με μπύρα Βεργίνα και χωρίς καμιά αντίρρηση ο μεγαλύτερος κύριος που ήταν ο υπεύθυνος μας το αλλάζει. Η αντίδραση του ήταν τόσο φυσιολογική που έμοιαζε σα να ήξερε πως δεν ήταν καλής ποιότητας. Εδώ να σημειώσω πως το σέρβις ήταν γρήγορο, μας σημείωσαν στην παραγγελία και περισσότερα πιάτα από όσα χρειαστήκαμε, τελικά. Και η αποδειξούλα ήρθε άμεσα.

Στα φαγητά δεν θα γράψω σεντόνια ως συνήθως γιατί το όλο κόνσεπτ δεν με τράβηξε για να σημειώσω κάτι ως εξαιρετικό. Υπάρχουν αρκετά μέτρια πιάτα που έρχονται από κεκτημένη ταχύτητα και υπάρχουν και κάποια που είναι αξιοπρεπή. Όπως καταλαβαίνετε, το τελικό αντίτιμο περιορίζει και την ποιότητα.

Πατάτες τηγανιτές που σίγουρα δεν είναι αξιομνημόνευτες, όμως θα περίμενα καλύτερο τηγάνισμα, σαγανάκι τυρί που ήταν νόστιμο αλλά αλμυρό και με περισσότερο λάδι και χωριάτικη που είχε αξιοπρεπέστατη ντοματούλα και λευκό τυρί, με μπόλικο κρεμμύδι. Τυροκαυτερή καλής ποιότητας και όχι αυτό το λευκό πράγμα του εμπορίου, άφηνε ευχάριστη επίγευση. Γαύρος μαρινάτος ευχάριστος αλλά αρκετά σκορδάτος. Κάποιοι τον λάτρεψαν.

Κολοκυθοκεφτέδες που ενώ δεν ήταν σκέτος χυλός, είχαν πολύ λάδι σε σημείο κάποιοι να δυσαρεστηθούν. Δυστυχώς δεν μπορώ να πω πολλές λεπτομέρειες για γαρίδες τηγανιτές Νo 5 μιας και δεν δοκίμασα, φαγώθηκαν όμως αρκετές. Η classy φίλη Κατερίνα πήρε εργολαβία τον μπακαλιάρο δίχως σκορδαλιά, τα μύδια είχαν την τιμητική τους αλλά ήρθαν αργά, όταν είχαμε χορτάσει. Την ίδια τύχη είχαν και οι νόστιμες σαρδέλες που ήταν ζουμερές και σίγουρα θα τις ξαναδοκίμαζα αν είχαν και λίγο χοντρό αλάτι. Ασχολήθηκα όμως, νωρίτερα, με τον τηγανιτό γαύρο που ήταν νοστιμότατος και ίσως καλύτερος από άλλα μαγαζιά που δεν ακολουθούν τη συγκεκριμένη πολιτική τιμολόγησης.

Τέλος, είχαμε παραγγείλει έξτρα 2 χταπόδια (σύνολο στα 20 ευρώ) και η ποιότητα τους ήταν πολύ καλή, μαλακά και φρέσκα. Ακόμη και εγώ που δεν είμαι φαν, το τίμησα αρκετά για τα στάνταρ μου.

Σύνολο στα 111 ευρώ για 7 άτομα, αξιοπρεπέστατη τιμή αν...

1) Βαριέσαι στο σπίτι σου να μαγειρέψεις και θες να κάνεις χαλαρή βόλτα.
2) Έχεις καλή παρέα και πας να πιείς και να φας με τις ώρες και χωρίς να βιάζεσαι. Αργά και με μπόλικη κουβεντούλα.

Άφησα τελευταίο τον χώρο που είναι πολιτισμένος και καθαρός για το επίπεδο του με καλοκαιρινά χρώματα. Οι τουαλέτες όμως ήταν παραμελημένες (και θα το σταματήσω εδώ). Τώρα που είναι καλοκαίρι, σας προτείνω να καθίσετε στην πλατεία απέναντι, το βραδάκι θα είναι ότι πρέπει και σίγουρα δεν θα νιώσετε πως είστε σε απόσταση αναπνοής από την Ιερά Οδό και τη Θηβών!

Όπως βλέπετε, προσπάθησα να σημειώσω τα θετικά και αρνητικά. Εγώ είμαι της άποψης πως εάν ήμουν προπονητής... θα ήταν στις αναπληρωματικές επιλογές μου. Και μιας και μιλάμε για βασικούς και αναπληρωματικούς...

Ακόμη και βασικός να είσαι, δεν σημαίνει ότι έχεις μεγαλύτερη αξία από κάποιον του πάγκου. Όπως είχε πει (αν θυμάμαι καλά) και ο παικταράς Magic Johnson.... " Σημασία δεν έχει ποιός ξεκινά έναν αγώνα αλλά ποιός τελειώνει σε αυτόν"...

Το μεγαλύτερο σύγχρονο παράδειγμα για τους μπασκετόφιλους λέγεται Κώστας Σλούκας. Είναι ένας game changer, ο οποίος μπορεί να αλλάξει τη ροή ενός αγώνα.

Και για να κλείσω την κριτική μου... Υπάρχουν και αυτοί που σκούζουν γιατί έχουν λίγο χρόνο συμμετοχής...

Καλό καλοκαίρι να έχουμε και καλά αποτελέσματα σε όλα τα Masterάκια μου!

24 Μαι 2017

Όλοι θα έχετε παρακολουθήσει ανά διαστήματα Αμερικάνικες ταινίες. Υπάρχουν αυτές που διαδραματίζονται σε κινηματογραφικά πλατό αλλά και άλλες με πολλές σκηνές σε εξωτερικούς χώρους. Εμένα η έξοδος μου με 2 φίλους μου θύμισε σκηνή από Αμερικάνικη ταινία. Από αυτές που βγαίνουν παντρεμένοι φίλοι και μπορούν ανέμελα για 2-3 ώρες να πουν ότι τους κατέβει στο κεφάλι. Και αυτό το λέω γιατί περιέργως κάτι μου έκανε ο χώρος τους. Αν τύχει να κάνετε επίσκεψη, ίσως διαφωνήσετε μαζί μου. Μιλάμε όμως για μια βραδιά που πραγματικά μιλήσαμε για γυναίκες και συμπεριφορές αλλά και για την αγαπημένη ασχολία των άλλων 2 φίλων. Νικ Καλάθης! Ομογενής γκάρντ με ιδιαίτερη αστοχία στα 3ποντα ακόμη και αν τον μαρκάρει η σκύλα μου με μόνο όπλο της το γάβγισμα της.

Το Saint's δεν μπορεί να κριθεί ως εστιατόριο. Το Saint's αξιολογήθηκε επιεικώς ως τόπος χαλάρωσης. Άλλωστε το ίδιο το μαγαζί έχει ήδη φροντίσει να κάνει από την αρχή κατανοητό αυτό. Bar and Pizza.... και καθόλου δεν μας χάλασε. Βασικά τίποτα δεν μας χάλασε τη διάθεση! Είναι πολύ ωραίο να βγαίνεις με το αμόρε αλλά μια στο τόσο θες να πεις και τη λαλακία με έναν φίλο. Δεν μας έχουν και μαντρωμένους μέσα αλλά λέμε τώρα!

Το Saint's το γνώριζα μόνο στα χαρτιά και ειλικρινά δε νομίζω να έδινα και πολλές πιθανότητες να το επισκεφθώ. Περιοχή που την επισκεπτόμουν πριν 20-22 χρόνια λόγω εργασίας των γονέων, έχω ευχάριστες αναμνήσεις λόγω και Nikolini... Εκεί πρωτογνώρισα μέσα στο Αίθριο Αμαρουσίου την πιτσαρία που αναφέρω. Δεκαετία του '90... Πίτσα με μακαρόνια μπολονέζ.... Συνδυασμός που σκοτώνει. Και αφού έτρωγα, ανεβοκατέβαινα τους ορόφους! Φοβερές εποχές!

Λοιπόν, το Saint's είναι πολύ πολιτισμένος χώρος. Πεντακάθαρος και άνετος. Το βασικότερο όμως είναι πως η μουσική είναι τόσο διακριτική που την απολαμβάνεις και μπορείς πανεύκολα να μιλήσεις με την παρέα σου. Διακριτικός φωτισμός, άνετα τραπεζοκαθίσματα και καναπέδες περιμετρικά του μαγαζιού. Μια αίσθηση καινουργίλας και περιποίησης που μας έκανε εξαιρετική εντύπωση. Βρίσκεται απέναντι από το Pausa και δίπλα σε πάρκο, τόσο κοντά στην Κηφισίας αλλά δεν το καταλαβαίνεις δευτερόλεπτο.

Η εξυπηρέτηση ευγενική, χωρίς πολλά πολλά αλλά και χωρίς καθυστερήσεις. Η κοπέλα είχε συνεχώς στο νου της τα τραπέζια που εξυπηρετούσε και ότι τελειώναμε το έπαιρνε γρήγορα από μπροστά. Λόγω ύφους καταστήματος όμως δεν μπορείς να περιμένεις κάτι περισσότερο εκτός και αν έχεις είσαι τακτικός πελάτης, υποθέτω. Σε καλά επίπεδα πάντως.

Ο κατάλογος του μαγαζιού μπορεί να μελετηθεί και στο ίντερνετ για να έχετε μια πρώτη εικόνα. Από καφέδες και κοκτέιλ μέχρι και φαγητό. Ποικιλίες τυριών και αλλαντικών, σαλάτες, πίτσες, ζυμαρικά και κρεατικά. Εκεί που εντοπίσαμε πρόβλημα ήταν στα ορεκτικά. Ελάχιστα και χωρίς φαντασία. Τελικά τίποτα δεν μας έκανε κλικ ενώ και οι τιμές του ήταν παρατσιμπημένες.

Τελικά καταλήξαμε σε:

- Σαλάτα με Προσούτο στα 10 ευρώ. Προσούτο, ρόκα, τοματίνια, flakes παρμεζάνας, σως από καραμελωμένο μπαλσάμικο. Φρέσκα λαχανικά σε σωστή αναλογία, αρκετή ποσότητα για 3 άτομα. Το VfM σε καλά επίπεδα βάσει ποιότητας, υπάρχουν και παρεμφερείς επιλογές από τα 9 ευρώ ως τα 11.

- Πίτσα Μπάρμπεκιου στα 12,50 ευρώ. Σάλτσα τομάτας, μοτσαρέλα, μπέικον,
κοτόπουλο, πιπεριές & καραμελωμένο κρεμμύδι. Λίγο περισσότερη ποσότητα μπάρμπεκιου από ότι περίμενα, τραγανή πιπεριά. Περίεργη δημιουργία λόγω υλικών, καλό αποτέλεσμα.

- Πίτσα Saint's στα 13 ευρώ. Κρέμα τυριών, χειροποίητο μοσχαρίσιο λουκάνικο,
τριμμένο βιολογικό κολοκύθι και άνθη πιπεριάς. Μου άρεσε λίγο παραπάνω λόγω διακριτικότητας των υλικών. Διακριτική κρέμα τυριών, ποιοτικό και ελαφρύ λουκάνικο. Η ζύμη ένα κλικ περισσότερη στις άκρες χωρίς να μας χαλάσει τελικά.

Και για τις 2 πίτσες μπορώ να πω μετά βεβαιότητας πως έχουν εξαιρετικής ποιότητας ζυμάρι, ελαφρύ και καλοδουλεμένο και μας άρεσε ιδιαίτερα. Νομίζω πως αρκετά μαγαζιά, πιο εξειδικευμένα, θα ζήλευαν.

- 3 μπύρες 500 μλ Φίσερ στα 15 ευρώ (3 επί 5).

Από γλυκά τελικά δεν βρήκαμε κάτι μιας και ο κατάλογος αναφέρει παγωτά και γλυκό ημέρας στα 7 ευρώ. Με την κουβέντα, ξεχαστήκαμε και τελικά δεν νιώσαμε την ανάγκη.

Σύνολο στα 50.5 ευρώ.

Η τελική εντύπωση είναι θετική. Υπάρχουν πολλές επιλογές γι'αυτούς που μένουν κοντά και έχει όλα τα φόντα να γίνει στέκι από το πρωί για καφέ. Οι μακαρονάδες είναι τυπικές που μπορείς να συναντήσεις και αλλού αλλά νομίζω πως αν βρισκόμουν στην περιοχή θα του έδινα και δεύτερη ευκαιρία. Αν μάλιστα ήταν και αργά, ένα κοκτέιλ θα ήταν επίσης μια καλή επιλογή.

Προτείνεται για μια καλή έξοδο αλλά όχι αποκλειστικά για φαγητό. Το περιβάλλον του είναι το δυνατό του σημείο. Δείτε το έτσι και θα περάσετε αρκετά καλά!

16 Μαι 2017

Το Survivor έχει κλέψει τις καρδιές του τηλεοπτικού κοινού με ασύλληπτα ποσοστά τηλεθέασης. Στις ημέρες που δεν προβάλλεται υπάρχουν άλλου τύπου εκπομπές που αναζητούν προσωπικότητες με καλές φωνές ή καλές χορευτικές κινήσεις. Ένα format δοκιμασμένο είναι το Master Chef. To επανέφερε στη συχνότητα του το Star channel μετά την πατάτα του Mega να μην πραγματοποιήσει τον τελικό του δεύτερου κύκλου. Να πω την αλήθεια, το προτιμώ από τα άλλα τηλεοπτικά shows. Ίσως γιατί ασχολούμαι αρκετά με το παρόν σάιτ. Ίσως πάλι γιατί το να τρέφεσαι είναι μια καθημερινή ανάγκη. Και εκεί που Παρασκευή βράδυ 5/5/2017 δεν υπήρχε όρεξη για έξοδο αλλά υπήρχε όρεξη για να παρακολουθήσω τους επίδοξους σεφ.... Σκάει πρόταση.

Πάμε Ρώσικο;Πως να τους αποτρέψω για να μην ξαναπάμε εκεί, ειδικά τώρα που καλοκαιριάζει;Ψάχνω κοντινές προτάσεις αλλά δυσκολεύομαι. Θυμόμουν τις καλές κριτικές του Δυόσμου αλλά και διάφορους φίλους που είχαν ενθουσιαστεί και σκέφτηκα να κάνω επίσκεψη για μια δεύτερη, καλύτερη γνωριμία.

Παρά την 5η θέση του στην κατάταξη, υπάρχουν πολλά "βαριά" ονόματα που δεν το έχουν επισκεφθεί, αν και γνωρίζω μερικούς που το επιθυμούν! Δεν μπορώ να το τοποθετήσω σε μια συγκεκριμένη κατηγορία. Aυτοαποκαλείται εδεσματοπωλείο. Ψάχνει πολύ τις πρώτες ύλες και στρέφεται εμφανέστατα προς τα ελληνικά προϊόντα. Έχει πολύ ενημερωμένη ιστοσελίδα και ότι αναγράφεται εκεί, θα το συναντήσετε και στο μαγαζί.

Αν λοιπόν ξεκινήσετε να το επισκεφθείτε να γνωρίζετε πως το παρκάρισμα είναι πραγματικό ΔΡΑΜΑ. Πυκνοκατοικημένη περιοχή με το Τζάνειο νοσοκομείο ακριβώς από πάνω του και τη μαρίνα Ζέας ακριβώς από κάτω. Αν παίζει η επιλογή για ταξί, προτιμήστε την. Ακριβώς από κάτω του βρίσκεται ένα μπαράκι, Κλάξον νομίζω πως λέγεται. Θα δείτε τον κατάλογο πριν την είσοδο, όπου θα αναγκαστείτε να ανεβείτε σκαλιά. Μόλις μπείτε θα δείτε έναν καθαρό και πολιτισμένο χώρο. Το νεοκλασικό χρονολογείται από το 1920 και είναι διατηρημένο πολύ καλά. Πέτρα στους τοίχους, απαλά χρώματα σε λευκό φόντο και ξύλινο πάτωμα. Εδώ θα αναφέρω πως ελαφρώς τρίζει σε κάθε βηματισμό, όμως δεν κινδυνεύετε από δυσάρεστες συνέπειες!

Η εξυπηρέτηση από ένα μόνον παλικάρι ήταν πολύ καλή αλλά.... αργή. Ένα άτομο χρειαζόταν ακόμη για να μην τρέχει σαν τον Βέγγο. Γνώστης του μενού και με εύστοχες προτάσεις. Μάλιστα τεράστια εντύπωση μου έκανε που θυμόταν την πρώτη μου επίσκεψη με άλλη συνοδεία πριν 1.5 χρόνο και μάλιστα θυμόταν και που καθίσαμε. Από κει και πέρα όλα καλά, άριστα στο παλικάρι αλλά συνολικά βάζω 3/4 αν και μάλλον αναγνώρισαν την αργοπορία τους και μας κέρασαν τα γλυκά.

Θα παρατηρήσετε στον κατάλογο πως αναφέρονται με bold αρκετά προϊόντα από διάφορες περιοχές της Ελλάδος. Ο σεφ προσπαθεί να τα "παντρέψει" και νομίζω πως κάνει μια αξιέπαινη προσπάθεια. Εμείς επιλέξαμε:

- Ταμπουλέ με καλαμποκίσιο Κορκοτό Έδεσσας, φουρνιστή τομάτα και μυρωδικά στα 3 ευρώ. Δροσερό, εύγευστο πιάτο σε τιμή προκλητική. Φαγώθηκε γρήγορα.

- Μαστέλο Χίου στη σχάρα με μαρμελάδα σύκου στα 5 ευρώ. Λίγο παραπάνω ψήσιμο θα το ήθελα γιατί το βρήκα χλιαρό και όχι λαχταριστό.

- Λαδόψωμο στη σχάρα με Αρσενικό Νάξου (τυρί), σουτζούκι Μιράν και ψητή τομάτα στα 5 ευρώ. Πιάτο που κέρδισε τις εντυπώσεις και ζητήθηκε και δεύτερη φορά. Συνοδευόταν από μαρμελάδα καυτερής πιπεριάς, πραγματικά καυτερής! Φανταστείτε μια πιτούλα σε στυλ σάντουιτς με αρκετά αλμυρό τυρί και ζουμερό σουτζούκι λόγω της τομάτας.

- Καβουρμάς Σερρών στη σχάρα με λαδολέμονο και στικς πατάτας στα 7 ευρώ. Ποιοτική πρώτη ύλη που μάλλον θα συνδυαζόταν καλύτερα με κάνα αβγουλάκι.

- Συκώτι σχάρας από Μοσχίδες Νάξου στα 6.5 ευρώ, συνοδεία από στικς πατάτας. Και πάλι ποιοτική πρώτη ύλη, όχι ιδιαίτερα μεγάλη μερίδα που μας έκοψε μαεστρικά μπροστά μας ο σερβιτόρος α λα Base Grill!!!

- Mπύρα Βεργίνα weiss που μου ήρθε δυστυχώς χλιαρή στα 4 ευρώ.
- Μπύρα βαρελίσια Ionian Lager στα 4.2 ευρώ τα 400 ml επί 2 φορές.
- Ούζο χύμα 3 ευρώ τα 100 ml

* Κέρασμα εκμέκ παγωτό στα 5 ευρώ. Παγωτό καϊμάκι, σιρόπι κανέλας, φυστίκι Αιγίνης και σάλτσα βύσσινο. Ικανοποιητικό γλυκό χωρίς να λιγώνει.

- Τάρτα σοκολάτας στα 6.5 ευρώ. Βάση από μπισκότο με χαρουπόμελο, καραμέλα βουτύρου, αλατισμένο φυστίκι και cremeux σοκολάτας valrhona. Eξαιρετικό γλυκό με υπέροχη βάση και ποιοτικότατη σοκολάτα. Περιττό να πω πως το εξαφάνισα. Έχω την εντύπωση πως αν το έτρωγα και 100% φρέσκο θα είχα ξετρελαθεί ακόμη περισσότερο! Όχι δηλαδή πως και τώρα δεν συνέβη.

Σύνολο στα 48 ευρώ περίπου με κερασμένα τα γλυκά.

Νομίζω πως ο Δυόσμος σαν συνολικό πακέτο άξια βρίσκεται στις κορυφαίες θέσεις του σάιτ. Ποιοτικό και προσεγμένο μαγαζί που σέβεται τον εαυτό του αλλά και τον πελάτη. Ένα κλικ του λείπει για να απογειωθεί και λίγη περισσότερη προσοχή στους χρόνους. Δικαιολογώ εν μέρει όμως πως ότι φτιάχνουν, το φτιάχνουν εκείνη την ώρα.

Τώρα που καλοκαιριάζει είναι μια πολύ καλή ευκαιρία για επίσκεψη στην ταράτσα. Πάρτε το ταίρι σας ή μια πολύ καλή παρέα και δοκιμάστε γεύσεις με αγάπη και προσοχή. Πρόκειται για χαλαρωτικό μέρος σε απόσταση βολής από τη θάλασσα!

Όπως είχα γράψει και στην πρώτη μου κριτική... Σίγουρα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ πεταμένα λεφτά...

Υ. Γ Επιστροφές βλέπω! Μετά τον Piperman, εμφανίστηκαν οι αγαπητοί Thankful, villa και PRitanis!!! Aναμένουμε και άλλους που είχαμε χάσει τα ίχνη τους για καιρό!!!