Aristidis

Μέλος από: Απρ 2010

02 Σεπ 2016

Μια πολύ καλή επιλογή στον Προφήτη Ηλία, το από τα τρία μαγαζιά που είναι κολλητά στην Περιοχή, ένα "κλικ" πιο κάτω από τον Κεφαλονίτη σε γεύση, αλλά σίγουρα πολύ πιο οικονομικό

Σαν χώρος εσωτερικά αδιάφορος, ενώ το καλοκαίρι έχει τραπεζάκια έξω στο πεζοδρόμιο με θέα το άλσος.
Τουαλέτες πεντακάθαρες και σίγουρα πρόσφατα ανακαινισμένες.

Εξυπηρέτηση άψογη, με μόνο μειονέκτημα ότι δεν φέρνουν κατάλογο, είναι το κλασσικό προφορικό "τι να σας φτιάξουμε"

Γενικώς η παραπάνω ατάκα με φοβίζει, όμως εν προκειμένω οι τιμές είναι πάρα πολύ καλές οπότε δεν κινδυνεύεις να σου πάρουν το κεφάλι...
Απόδειξη πάντως έρχεται κανονικά

Έχουμε δοκιμάσει όλα τα ψητά που έχει, και όλα είναι αξιοπρεπέστατα, ενώ έχει εξαιρετικό λευκό χύμα κρασί (στα 3 ευρώ το μισόκιλο).

Τελευταία φορά που πήγαμε πήραμε σαλάτα αγγουροντομάτα (ωραία ντομάτα - μεγάλη μερίδα), πατάτες (φρέσκιες και χωρίς λαδίλα), τηγανιτά κολοκυθάκια (ήταν κάπως λαδερά), τζατζίκι (μάλλον σπιτικό, πολύ ωραίο), κοντοσούβλι (πολύ ωραία ψημένο), κοκορέτσι που πήρα πρώτη φορά και με ενθουσίασε και μπιφτέκια ψητά που ήταν γεμιστά με φέτα και ήταν εξίσου πολύ καλά.

Για τα παραπάνω με ενάμιση κιλό κρασί δώσαμε 45 ευρώ με φιλοδώρημα

Γενικώς θα έλεγα ότι ο ευγενικότατος ιδιοκτήτης κος Ζήσης "το έχει" με την ψησταριά, καθώς ότι έχω δοκιμάσει (από σούβλες, μέχρι παϊδάκια αρνίδια, αλλά και κοτόπουλο μέχρι μοσχαρίσια γάλακτος) είναι όλα αριστοτεχνικά ψημένα.

Σίγουρα μια τίμια επιλογή από τις καλύτερες του είδους στον Πειραιά, στην πιο όμορφη γειτονιά του.

Υ. Γ. 3.5 φαγητό, 3.5 vfm, 2.5 χώρος, 3.5 εξυπηρέτηση

Θα βάλετε ποτέ τα μισά ;;;

22 Ιούλ 2016

Βρέθηκα για 2η φορά στο Vino Etcetera το προηγούμενο Σάββατο, και οφείλω να πω ότι (και πάλι) κέρδισε τις εντυπώσεις μου.

Ο μέσα χώρος είναι πάρα πολύ όμορφα διαμορφωμένος, με μοναδικό μειονέκτημα το ότι είναι πάρα πολύ μικρός.
Η συμπαθητική του αυλή είναι πάντως ότι πρέπει για καλοκαίρι!

Για την εξυπηρέτηση ότι και αν πω θα είναι λίγο.

Το παλικάρι και ο κύριος που μας σέρβιραν ήταν ευγενικότατοι, τα πράγματα ήρθαν χωρίς καμία καθυστέρηση, αλλά με σωστή σειρά.

Νερό της βρύσης (ανανεωνόταν συχνά), και ωραίο ψωμί - άνευ χρέωσης.

Στα συν ότι ενώ παρήγγειλα χύμα τσίπουρο, επειδή είχε τελειώσει, μου είπαν ψέματα ότι έχουν εμφιαλωμένο στην ίδια τιμή (που αν θυμάμαι καλά ήταν ένα ευρώ πιο ακριβό στον κατάλογο).

Παρόλο που ήπιαμε τρία καραφάκια, όλα χρεώθηκαν στην τιμή του χύμα.

Αυτό και μόνο λέει πολλά για το πως βλέπουν τον πελάτη τους.

Πήραμε μια ωραία πράσινη σαλάτα με ένα κρεμώδες τυρί (δε θυμάμαι πως το λέγαν) και σύκα, πολύ ωραία γεύση, μπορούσε να είναι λίγο πιο μεγάλη - αλλά ήταν σχετικά φτηνή.
Πολύ καλές τηγανητές πατάτες, γευστικότατοι κολοκυθοκεφτέδες, μανιτάρια κρασάτα εξαιρετικά, τον αγαπημένο μου καβουρμά με αυγά και την γνωστή τηγανιά κοτόπουλο.

Στο τέλος κεράσαν ραβανί με παγωτό, και μαζί με μισό κιλό πολύ ωραίο λευκό κρασί δώσαμε 53 ευρώ.

Μπορεί να μην φάγαμε του σκασμού, σίγουρα όμως ήπιαμε και με το παραπάνω, άρα θεωρώ το ποσό που δώσαμε εξαιρετικό VfM.

Ουσιαστικά θα έδινα 3.5 στη γεύση και 3.5 στον χώρο, καθαρά και μόνο λόγο μεγέθους, όμως είπα να τα σπάσω έτσι.

Θα ξαναπάω σύντομα, αυτό είναι το μόνο σίγουρο!

02 Ιουν 2016

Είχα δοκιμάσει να πάω 2~3 φορές στο Χρησιμοπωλείον, αλλά πάντα όταν σταμάταγα απέξω δεν έβρισκα τραπέζι και δεν έμπαινα στη διαδικασία να περιμένω.
Χτες το βράδυ ήταν πάλι γεμάτο, απλά κατά τύχη πετύχαμε ένα ζευγάρι να φεύγει ακριβώς όταν φτάσαμε, και κάτσαμε.

Σαν χώρος δεν λέει και πολλά πράγματα ενώ τα (πολλά) τραπεζάκια είναι μικρά και στριμωγμένα μεταξύ τους.

Ο κατάλογος είναι μικρός (αυτό ως καλό θα το χαρακτήριζα), και αποτελείται από καμιά δεκαπενταριά μεζεδάκια (στα 3.5€), 3 ψητά (κοτόπουλο / κεμπάπ / μπιφτέκι αν θυμάμαι καλά) και 2~3 ποικιλίες (τυριών/αλλαντικών, κρεατικών και άλλη μία).

Τα παιδιά αφού μάζεψαν αμέσως το τραπέζι μας ενημέρωσαν ότι την Κυριακή (όπως και την Τετάρτη) τα μεζεδάκια έχουν 2.5 αντί για 3.5€.

Είπαμε να δοκιμάσουμε μερικά από αυτά και πήραμε:

1 απάκι μαριναρισμένο, το οποίο ήταν εξαιρετικά λεπτοκομμένο και με κακό μαρινάρισμα, μάλλον το χειρότερο πιάτο
1 σουτζούκι, το οποίο ήταν γευστικό και ψημένο σωστά, σχετικά μικρούτσικη μερίδα όμως
1 τυροκαυτερή η οποία ήταν μάλλον κακή, πρέπει να είχε μέσα αρκετό γιαούρτι και δε με ενθουσίασε καθόλου (το αντίθετο θα έλεγα) - μεγάλη μερίδα πάντως
1 πατατοσαλάτα, αρκετά καλή
1 πατάτα ψητή με κρέμα και μπέικον, επίσης καλή (3 μισές πατάτες)

Επίσης πήραμε και το ψητό κοτόπουλο, το οποίο ήταν αρκετά καλό, κομμένο σε λωρίδες, ζουμερό και καλοψημένο με πιττούλες και σως γιαουρτιού.
Καλή μερίδα για τα λεφτά του.

Ήπιαμε και ένα τσίπουρο Αποστολάκη, και για τα παραπάνω δώσαμε 23.20

Τιμή καλή, αλλά όχι και το απόλυτο vfm, αν αναλογιστείς ότι κανονικά η παραγγελία θα ήταν ένα τάληρο πάνω, και συν τοις άλλοις δεν δοκίμασα κάτι που να με ενθουσιάσει...

Το 2 που έβαλα είναι για τις κανονικές τιμές του μαγαζιού, με την προσφορά χτες θα του έβαζα 3, ενώ Δευτέρες που όπως έγραφε στον κατάλογο τα μεζεδάκια είναι 1+1 δώρο, θα έπαιρνε άνετα 4

Τα παιδιά που σέρβιραν ήταν ευγενικά και γρήγορα, ενώ η απόδειξη ήρθε στο λεπτό μαζί με τα ποτά.

Εγώ πιθανών να ξαναπάω μιας και μένω κοντά (ειδικά Δευτέρα / Τετάρτη / Κυριακή), για να δοκιμάσω και κάνα άλλο από τα μεζεδάκια, αλλά δε νομίζω ότι αξίζει κάποιος που δε κινείται στη γειτονιά να μπει στον κόπο...

30 Ιαν 2016

Η πρώτη φορά που επανέρχομαι για μαγαζί, και μάλιστα με σκοπό να αναθεωρήσω την άποψή μου για να δώσω μεγαλύτερη βαθμολογία και να πω ένα μπράβο γιατί τουλάχιστον από τις τελευταίες επισκέψεις μου (θα ναι πάνω από 15 μήνες) τα πράγματα βελτιώθηκαν αισθητά.

Ο χώρος φυσικά δεν άλλαξε, οπότε θα πω ότι είχα πει και παλιότερα, ένα μαγαζί σε μια στοά στην Αγία Σοφία του Πειραιά και το 2 μάλλον επιεικές θα το έλεγα.
Εχτές που πήγα είχε και ένα live, το οποίο ευτυχώς (για τα γούστα μου τουλάχιστον) ξεκίνησε αργά, και δεν αναγκάστηκα να το υποστώ για πολύ.

Παρόλα αυτά φίλος μου που το επισκέφθηκε πρόσφατα σε διαφορετική μέρα της βδομάδας μου είπε για άλλο live τα καλύτερα, με εντελώς διαφορετικό ρεπερτόριο, οπότε το ύφος δεν είναι σταθερό.

Η εξυπηρέτηση βελτιώθηκε αρκετά, παρά τον πολύ κόσμο τα δύο παιδιά που σέρβιραν τα πήγαν αρκετά καλά, δεν καθυστέρησαν κάτι σε βαθμό ενοχλητικό και ήταν ευγενικά και καλόκεφα.

Πήραμε πατάτες με τυριά, μπέικον και (μάλλον) κρέμα γάλακτος, αρκετά ωραίο ορεκτικό, σουτζούκι, πολύ σωστά ψημένο, κοτόπουλο μπουτάκια με τύπου jack daniels sauce, επίσης αρκετά καλό, μια μελιτζάνα με τυριά που εμένα προσωπικά δε με ενθουσίασε - όπως και οι τηγανητές πατάτες που φάγαμε -, ντοματοκεφτέδες και κολοκυθοκεφτέδες που εγώ δε δοκίμασα, αλλά οι συνδαιτυμόνες μου είπαν ότι ήταν αρκετά συμπαθητικοί και ένα κοντοσουβλάκι (αν θυμάμαι καλά έτσι το έλεγε), ουσιαστικά δυο μεγάλες σούβλες με κομμάτια χοιρινού και λαχανικά, λίγο παραψημένο μεν, καλό στη γεύση δε, που συνοδευόταν από τζατζίκι, πίτες και ντοματούλες.

Ήπιαμε και 8 Βεργίνες (μπορεί να ήταν και δέκα), κέρασαν τα παιδά από το μαγαζί και άλλες τρεις, πληρώσαμε ένα αξιοπρεπές 80άρι (με απόδειξη) για τα παραπάνω και γιορτάσαμε την 5άρα του Θρύλου με τον δέοντα τρόπο.

Η βαθμολογία στην γεύση είναι δύο+, ενώ στην εξυπηρέτηση είναι μάλλον στο 3-, κυρίως γιατί νομίζω ότι χρειάζεται περισσότερος κόσμος έξω, μιας και το μαγαζί φιλοξενεί σχεδόν καθημερινά μπόλικο κόσμο από όσο γνωρίζω...

Θα ξαναπάω, ίσως ένα βράδυ Δευτέρας ή Τρίτης που μου είπε και ο κολλητός και συνοδοιπόρος στις μάσες ότι έχει live του γούστου μας, αν μη τι άλλο γιατί έχει γίνει μια αξιοπρεπέστατη προσπάθεια βελτίωσης του μαγαζιού.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Aristidis.

22 Ιαν 2016

Τη Δευτέρα το βράδυ, αφού καμαρώσαμε τα χάλια της ομάδας με ένα φίλο, είπαμε να πάμε μια βόλτα προς τα Καμίνια, σε ένα μαγαζί που για να κάτσεις πρέπει να είσαι τυχερός, ακόμη και τέτοια μέρα...

Ο χώρος αν και παλιός, είναι όντως πολύ καλά διακοσμημένος, ζεστός (εξάλλου βοηθάει και το γεγονός ότι το μαγαζί είναι πάντα γεμάτο) και παρόλο που η κουζίνα είναι δίπλα πραγματικά σε κάποια τραπέζια, δεν έχει μυρωδιές.

Ξεκινώντας πήραμε μισό κιλό εξαιρετικό λευκό Μοσχάτο κρασί, και μιας και δεν πεινάγαμε πολύ, είπαμε να μη πάρουμε πολλά πράγματα.

Πήραμε πατάτες baby, μία φέτα, ένα ασλάν και ένα πιάτο ημέρας - τορτίγια με κοτόπουλο.

Σχεδόν αμέσως στο τραπέζι μας ήρθαν οι πατάτες οι οποίες ήταν εξαιρετικές, υπέροχα μελωμένες και πολύ εύγευστες. Αμέσως ήρθε και η φέτα, η οποία ήταν συμπαθητική.

Μετά από λίγη ώρα ήρθε η τορτίγια, η οποία ήταν πραγματικά πάρα πολύ καλή, εφάμιλλη, και μάλλον καλύτερη θα έλεγα, από όλα τα μεξικάνικα που τουλάχιστον έχω δοκιμάσει προσωπικά. Συνοδευόταν είτε από ρύζι είτε από πατάτες, επιλέξαμε ρύζι καθότι είχαμε πάρει πατάτες, το οποίο δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο.

Ο ασλάν μάλλον ξεχάστηκε, καθότι ήρθε αρκετά πιο αργά στο τραπέζι μας, κατόπιν δικής μας υπενθύμισης.

Μια πανδαισία, τούρτα από στρογγυλά πιτάκια, με στρώσεις παστουρμά, τυριών, πιπεριάς και ένα αυγό από πάνω.

Εξαιρετικός μεζές το δίχως άλλο.

Ήπιαμε και άλλο ένα μισόκιλο και ζητήσαμε λογαριασμό.

Εδώ μου τα χάλασε λίγο.

Για τα παραπάνω ο λογαριασμός ήρθε 37,50 ευρώ.

7,60 τα κρασιά, 4,90 οι πατάτες, 1 το ψωμί, 3 η φέτα, 8,50 ο ασλάν και 12 η τορτίγια, η οποία όσο καλή κι αν ήταν, δε νομίζω ότι ούτε το μέγεθος ούτε τα υλικά του πιάτου δικαιολογούν τέτοια τιμή, πόσο μάλλον σε μαγαζί στα Καμίνια, μη το ξεχνάμε αυτό.

Επίσης, χωρίς όμως να είμαι 100% σίγουρος, έχω την αίσθηση ότι στον κατάλογο ο ασλάν ήταν στα 6,50, εξού και το 2 στην εξυπηρέτηση

Απόδειξη πάντως ήρθε κανονικά.

Θα ξαναπάω σίγουρα, γιατί όντως το φαγητό είναι εξαιρετικό, έχω επισκεφθεί το μαγαζί αρκετές φορές στο παρελθόν, θα προσέξω όμως να παραγγείλω πράγματα μόνο από τον κατάλογο και αν διαπιστώσω κάποια αντίστοιχη ανακρίβεια σίγουρα θα ζητήσω διευκρινίσεις...

29 Σεπ 2015

Πρώτη φορά μετά από πολλές κριτικές στο ask4food προβληματίζομαι αν πρέπει να βάλω 4 άσσους σε μαγαζί.
Τελικά δε το έκανα, τον λόγο για τον οποίον το σκεφτόμουν θα τον εξηγήσω παρακάτω...

Χτες πήγαμε κατά τις 11 το βράδυ παρέα τεσσάρων ατόμων για ένα ουζάκι μετά από γήπεδο.

Ο χώρος τυπικός των μαγαζιών της Πειραϊκής, ένα αδιάφορο μαγαζί μέσα και τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο της ακτής Θεμιστοκλέους - δεν έχουμε να πούμε και πολλά για αυτό.

Παραγγείλαμε αρκετά ορεκτικά και λίγα κυρίως, μιας και απλά λέγαμε να τσιμπήσουμε.

Πήραμε:
Μελιτζανοσαλάτα (αρκετά καλή), μια καβουροσαλάτα (μάλλον μέτρια), πατάτες (συμπαθητικές), τηγανιτά κολοκυθάκια (πολύ καλά), ντάκο (αδιάφορος) και από κυρίως μύδια αχνιστά - εγώ δεν έφαγα γιατί ήταν μαγειρεμένα με σάλτσα μουστάρδας, την οποία προσωπικά απεχθάνομαι, οι συνδαιτυμόνες πάντως είπαν καλά λόγια, γαρίδες σαγανάκι (καλή σάλτσα, οι γαρίδες μάλλον μέτριες) και τηγανητό καλαμαράκι.

Ήπιαμε δύο ουζάκια απαλαρίνα, αναλύσαμε τα ζητήματά μας, και κατά τη μία το βράδυ είπαμε να πληρώσουμε για να πάμε να κοιμηθούμε...
Μαζεύουν, και μας φέρνουν κέρασμα ραβανί με καϊμάκι, αρκετά συμπαθητικό.
Και έρχεται η ώρα του λογαριασμου...

Επειδή με τα μαθηματικά έχω καλή σχέση και πάντα κοιτάω κατάλογο όταν πηγαίνω έξω, πάνω κάτω ξέρω τι πρέπει να πληρώσουμε μετά από κάθε έξοδο.
Και τα 81,10 που μας ζητήθηκαν αρχικά σίγουρα δεν αντιστοιχούσαν στα πράγματα που είχαμε παραγγείλει...

Κοιτάω το δελτίο παραγγελίας (φυσικά ούτε λόγος για απόδειξη), και βλέπω χρεωμένα πράγματα τα οποία ουδέποτε είχαμε παραγγείλει - 3 μπύρες, 2 ούζα, μια κόκα κόλα, και ένα ΜΠΑΚ ΣΚ., το οποίο δε κατάλαβα τι ήταν.
Φωνάζουμε τον σερβιτόρο, του λέμε εμείς είχαμε δύο ούζα και δεν ήπιαμε μπύρες και κόκα κόλα

Α ναι λέει, παίρνει το δελτίο, πάει μέσα και το επιστρέφει διορθωμένο στα 65,20.
Το ξαναπαίρνουμε, και του λέμε
Μάστορα αυτό το ΜΠΑΚ ΣΚ. τι είναι ;
Μπακαλιάρος σκορδαλιά μας λέει.
Μα εμείς δε πήραμε ΜΠΑΚ ΣΚ.
Ξανά πίσω το δελτίο, νέα διόρθωση στα 57,70
Απόδειξη φυσικά πουθένα.

Υπόψην ότι κάθε φορά μετά από τις παρατηρήσεις μας ερχόταν και άλλος σερβιτόρος, ο οποίος προέβαλε αστείες δικαιολογίες
Πληρώνουμε, ζητάμε απόδειξη, την παίρνουμε και φέυγουμε.

Το μαγαζί δεν είναι κακό, το φαγητό συμπαθητικό, οι τιμές είναι κανονικές προς το χαμηλές μπορώ να πω, αλλά είναι προφανές ότι την επόμενη φορά ούτε απέξω...

Υ. Γ. υπάρχει φωτογραφία του - δις - διορθωμένου δελτίου παραγγελίας, προς αποφυγήν οιασδήποτε παρεξήγησης...

10 Απρ 2015

Τόσα χρόνια χρήστης του ask4food, μου είχε κάνει εντύπωση που δεν είχε μπει το συγκεκριμένο μαγαζί στη λίστα...

Επί του θέματος:

Το μαγαζί είναι μια παλιά μονοκατοικία υπερυψωμένη με δύο "δωμάτια" - αίθουσες με 4 τραπεζάκια η καθεμία, πολύ καλόγουστα διακοσμημένες.

Το μικρό μέγεθος του μαγαζιού του δίνει και το πλεονέκτημα στον σεφ - ιδιοκτήτη και τη (μία) κοπέλα που δουλεύει έξω να μπορούν να εξυπηρετήσουν πολύ καλά τον κόσμο που υποδέχονται.

Σε περίπτωση που γεμίσει το μαγαζί μονομιάς μπορεί και να αργήσουν 10 λεπτάκια παραπάνω, αλλά σε καμιά περίπτωση δε μπορεί να χαρακτηριστεί η κατάσταση προβληματική, εξάλλου η ευγένεια περισσεύει.

Στα του φαγητού, το μενού περιλαμβάνει 2 σαλάτες, έχει 4~5 ορεκτικά (πατάτες, φάβα, σαγανάκι, πρασινοκεφτέδες κλπ), κάποια ψητά (πανσέτες - μπιφτέκια - μπριζόλα κλπ), κάποιες πίττες (κρεμμυδόπιττα, κιμαδόπιττα κλπ), όλα πολύ καλά.

Το δυνατό σημείο όμως του μαγαζιού κατά τη γνώμη μου είναι τα μαγειρευτά φαγητά, τα οποία εναλλάσονται και ανανεώνονται συνέχεια.
Δεν έχει νόημα να αναφερθώ σε συγκεκριμένα πιάτα, τα έχω δοκιμάσει νομίζω σχεδόν όλα, και στη χειρότερη των περιπτώσεων τα έχω βρει απλά "πολύ καλά".

Ειδική μνεία στο κοκκινιστό μοσχαράκι με πουρέ μελιτζάνας, μακράν από τα καλύτερα πιάτα που έχω δοκιμάσει και στο χοιρινό με μυρωδικά και ελιές, εξίσου εξαίσιο πιάτο.

Καλό κρασάκι, καλή ρακή και για μπυρίτσα έχει και ΖΕΟΣ (υπέροχη μπύρα - και μάλιστα σε πολύ πολύ καλή τιμή).

Όσον αφορά στις τιμές, το εύρος που έβαλα είναι πλήρως αντιπροσωπευτικό κατά τη γνώμη μου, καθώς ένα ζευγάρι δε νομίζω να μπορεί να φάει κάτι παραπάνω από 2 ορεκτικά και 2 κυρίως πιάτα, οι τιμές των οποίων κυμαίνονται στα 3~5 ευρώ για τα πρώτα, ενώ τα κυρίως δε ξεπερνάνε τα 6 ευρώ.

Μακράν το αγαπημένο μου μαγαζί!

13 Δεκ 2013

Συμφωνώ σχεδόν απόλυτα με την παραπάνω κριτική του πειναλέου γάτου
Το θηρίο κατά την άποψή μου είναι το καλύτερο σουβλατζίδικο της Αργυρούπολης (και έχει μπόλικα)

Οτι έχω δοκιμάσει είναι πολύ καλό, ο γύρος του, τα καλαμάκια (κοτόπουλο / χοιρινό), ακόμα και τα burger του

Η βαθμολογία φυσικά αντικατοπτρίζει το είδος για το οποίο κρίνουμε (σουβλάκι)
Κατά την άποψή μου οι τιμές είναι αρκετά καλές, για την ποιότητα και την ποσότητα.

Το μαγαζί στήθηκε για delivery, με αποτέλεσμα όντως ο χώρος να είναι ανύπαρκτος, και μάλλον πλήρως ακατάλληλος για μισό χρόνο (Νοέμβριος ~ Μάρτης)
Καλοκαιράκι είναι μια χαρά, αλλά για κρύο ξεχάστε το καλύτερα...

Οι κοπέλες όντως αργούν, μάλλον όπως προαναφέρθηκε το μαγαζί "μεγάλωσε" κάπως απότομα, παρά ταύτα ακόμα κρατάει την ποιότητά του στο φαγητό

12 Δεκ 2013

Νομίζω βαθμολογικά ο aboutme, με τον οποίον εν γένει συμφωνώ στις περισσότερες κριτικές του, το αδικεί σαν μαγαζί...

Στο προκείμενο:

είναι η πιτσαρία από την οποία παραγγέλνω 9 στις 10 φορές...

κατά τη γνώμη μου είναι η καλύτερη πίτσα της ευρύτερης περιοχής, και σκάλες ανώτερη από όλες τις αλυσίδες πίτσας

πίτσες σε ξυλόφουρνο, με ωραία τραγανή ζύμη χωρίς καθόλου "λαδίλα" και αρκετά πλούσιες σε υλικά
οι τιμές είναι λίγο προς τα πάνω (περίπου στα 8€ η special), αλλά κατά τη γνώμη μου αξίζει, σάμπως οι απαράδεκτες hut π.χ. είναι φθηνότερες ;

έχει και πιο μικρές, στα 4~5€, που για 2 άτομα είναι η καλύτερη λύση
αγαπημένη μου η 4 τυριά (είναι αρκετά αλμυρή βέβαια, αλλά τραβάει μπύρα)
το μαγαζί είναι συμπαθητικό σαν χώρος, και τις Τρίτες που έχει απεριόριστη pizza στα 5,9 €, είναι το απόλυτο value for money κατά την άποψή μου

03 Δεκ 2013

Όχι, όχι, όχι, όχι

όχι είπα ;

Είχα πάει κάνα δυο φορές παλιότερα, και του είχα ρίξει ένα Χ από εδώ (Πειραιάς) μέχρι Χαϊδάρι.
Το Σάββατο παρευρέθηκα λόγω γενεθλίων πάρα πολύ καλού φίλου.

Από που να αρχίσω και που να τελειώσω ;
Το μαγαζί σαν χώρος, δεν είναι τόσο τραγικός.
Αυτή η μουσική όμως...
Από την χιλιοΕΚΤΕΛΕΣΜΕΝΗ Πριγκηπέσσα του Μάλαμα, μέχρι Παντελίδη και Χάρυ Κλυνν
Φασαρία, κακό, και τα φώτα χαμηλά για να μη βλέπεις τι τρως...

Τι τρως ;
Τα παιδιά είχαν κανονίσει ένα φιξ μενού
Σαλάτα ψιλομέτρια
Τζατζίκι / ρώσικη / τυροκαυτερή (το τζατζίκι κόντεψε να με πεθάνει, και γενικά είμαι άνθρωπος που δεν ζορίζεται να φάει "σαβούρες", αλλά αυτό παρά ήταν)
Πατάτες (προκάτ, τι άλλο)
Τυροπιτάκια - λουκανικοπιτάκια (πολύ οριακά αποδεκτά)
Σπετζοφάι (μετριότητα)
Λουκάνικο ψητό (ε εντάξει, οκ, δε βαριέσαι)

Αφού έχουμε ξεκινήσει κατά τις 12 να τρώμε (ο Θεός να ναι καλά που περπατάω σήμερα) όλα αυτά τα θεσπέσια εδέσματα, περιμένουμε το βαρύ πυροβολικό (ποικιλία κρεατικών)

Κατά τη μιάμιση, ρωτάει ο εορτάζων τι γίνεται
Απαντάνε:
Έπρεπε εσείς να μας πείτε εσείς...
Ας πάει το παλιάμπελο, τα παραγγέλνουμε
Έρχονται κατά τις 2...
Πανσέτα, μπριζολάκια, παϊδάκια κοτόπουλο, μπιφτέκια, και τι άλλο φυσικά ;
Μα λουκάνικο, τι ερώτηση είναι αυτή ;;;
Έφαγα ένα κομματάκι κοτόπουλο και πανσέτα, τα οποία ήταν τα μόνα αποδεκτά που ήρθαν στο τραπέζι μας εκείνο το βράδυ αλλά τι να το κάνεις ;

Οι εξαιρετικές μπύρες πάντως (Αμστελ) ερχόντουσαν στο τραπέζι μας γρήγορα.
Το κρασί δε πινόταν...
Δε πλήρωσα, αλλά είδα το κατάλογο, και είδα πόσο κοστολογούνταν αυτά που μας έφεραν. Ο άσος είναι επιεικής

Τελικά πέρασα καλά βέβαια, αλλά προφανώς και ουδεμία ευθύνη φέρει το μαγαζί για αυτό