nkaran

Μέλος από: Μάρ 2009

16 Ιουν 2019

Βράδυ Σαββάτου Ιουνίου με τις ζέστες να έχουν σφίξει για τα καλά και ειπάμε να ανηφορήσουμε προς Ν. Φιλαδέλφεια όπου έχει γίνει στέκι καλών μεζεδοπωλείων. Ντεμεκ λοιπόν η επιλογή μας αλλα το μαγαζί δεν είναι καθόλου ντεμέκ. Είναι ένα τίμιο και αυθεντικό μεζεδοπωλείο με ωραία πιάτα. Ας ξεκινήσουμε απο το χώρο οπού είναι νορμάλ, όχι κατι το ιδιαίτερο. Θα του έβαζα 2.5/4 αλλά θα του κόψω το μισό για να το χαρίσω στη γέυση όπου θα έβαζα 3.5/4. Έτσι για να βγεί σωστά ο μέσος όρος. Οι κοπέλες στην εξυπηρέτηση πάρα πολυ ευγενικές και γρήγορες, όπως επίσης και η κουζίνα αρκετά γρήγορη. Καθαρό τεσσάρι. Στα του φαγητού τώρα είμασταν 3 κ πήραμε τα εξής.
-1 πράσινη σαλάτα (4/4): Σπανάκι, ρόκα, κατίκι και σος βινεγκρετ. Πολύ δροσερή και γευστικότατη. (5ε)
-1 σαγανάκι γραβιέρας με μπείκον, καταίφι κ σος bbq (3/4): Αρκετά καλό και ισορροπημένο (5.5ε)
-1 φωλιά κοτόπουλο (3/4): Κοτόπουλο με πιπεριές, κρεμμύδια τυλιγμένο σε τορτίγια. Πολυ καλό και αυτό το πιάτο που συνοδευόταν από ωραία σάλτσα. (6ε)
- 1 ρυζότο με σος τρούφας, απάκι, κρέμα γάλακτός και παρμεζάνα (4/4): Άριστο! Έδεναν πολύ ωραία τα υλικά κ το ρύζι στεκόταν κάλα. Ήταν όσο χυλωμένο έπρεπε (9ε)
- 1 μπιφτέκι γεμιστό σε Κυπριακή πίτα με πατάτες σαν τηγανιτές (3/4): Αρκέτα καλό και αυτό το πιάτο με τέλειες πατάτες και σος. Το μόνο που φάνηκε λίγο αταίριαστο ήταν η γλυκύτητα της σός με την πικρίλα που έβγαζε κάπως το μπιφτέκι. Ίσως να ήθελε λίγο λιγότερο ψήσιμο το μπιφτέκι, αν κ το εσωτερικό του ήταν καλά ψημένο (medium) ίσως είχε αρπάξει λίγο απο πάνω. (8,5ε)
Τα 2 τελευταία ανήκαν στα πιάτα ημέρας. Το ρυζότο πρέπει να το καθιερώσετε πιστέυω!
-1/2 κιλό ημίγλυκο ρόζε χύμα (3/4): Αρκετά καλό για χύμα. Πινόταν άνετα. (4.5ε)
Για ολά αυτά πληρώσαμε 40 ευρώ μαζί με κουβέρ και στο τέλος κέρασμα μπανόφι με παγωτό (3/4). Πολύ καλό vfm, 13.5/άτομο. Σίγουρα προτείνεται το εν λόγω μεζεδοπωλείο!
Δυσκολία παρκαρίσματος: 7/10

13 Μαι 2019

Το Δημαρχείο είναι ένα αξιόλογο μεζεδοπωλείο Κρητικών επιρροών στη Καλλιθέα. Δεν είναι αμιγώς Κρητική κουζίνα αλλά έχει μερικά χαρακτηριστικά κρητικά πιάτα. Σαββάτο βράδυ λοιπόν του Μαΐου, πάνω που αρχίζουν οι ζέστες και το μαγαζί ήταν γεμάτο και μέσα και έξω. Ο χώρος συμπαθητικός αν και ορισμένα τραπέζια είναι κάπως στριμωγμένα. Δυστυχώς μας έβαλαν σε ένα από αυτά και ήταν το μόνο αρνητικό ψεγάδι του μαγαζιού και για αυτό θα κόψω 1 βαθμό από την εξυπηρέτηση. Πάμε στα του φαγητού τώρα, ήμασταν 4 και παραγγείλαμε τα εξής.
-1 ντάκος (3/4): Γευστικός ντάκος με καλή τομάτα. Αν είχε και μυζήθρα αντί για φέτα θα έπαιρνε 4αρι. (5,5€)
-1 πατάτες τηγανητές (4/4): Φρέσκες και τηγανησμένες ακριβώς στα γούστα μου. (3€)
-1 μυζηθροπιτάκια-χορτοπιτάκια (4/4): Η μερίδα αποτελούταν απο 2+2 πιτάκια. Και τα 2 είδη γευστικότατα. (6€)
-1 απάκι (3/4): Καλής ποιότητας το απάκι. Θα μπορούσε να είχε παραπάνω κομμάτια (4€)
-1 μεθυσμένο κοτόπουλο (3/4): Τα κομματάκια κοτόπουλο ήταν τρυφερά και μαλακά. Η σάλτσα ίσως είχε λίγο έντονη τη μουστάρδα. (7,5€)
-1 χοιρινά φιλετάκια (4/4): Ζουμερά και σωστά ψημένα. (7€)
-1 συκώτι μοσχαρίσιο γάλακτος (3.5/4): Πολύ ωραίο και το συκώτι. Σωστά ψημένο και ζουμερό. (7€)
Οι τιμές για τα κυρίως είναι με επιφύλαξη διότι ήταν 7, 7 και 7,5 αλλά δεν θυμάμαι ποια τιμή αντιστοιχεί σε ποιο πιάτο.
-1 ημιγλυκο 0.5 κιλό χύμα (3/4) (4€)
-1 καραφάκι ρακή (4/4) (3€)

Συνολικά πληρώσαμε 41 ευρώ με έκπτωση, κανονικά θα ήταν 48.5 μαζί με κέρασμα ρακή στην αρχή και γλυκό στο τέλος. Πολύ καλό vfm που μαζί με την ποιότητα σίγουρα σε ξαναφέρνει στο μαγαζί.

Δυσκολία παρκαρίσματος: 8/10

06 Μαι 2019

Επισκεφτήκαμε τη Βόλτα παρακινούμενοι από τις διθυραμβικές κριτικές. Δυστυχώς, η όλη εμπειρία μας δεν ανταποκρίνεται στις εν λόγω κριτικές και φύγαμε με ανάμικτες απόψεις και συναισθήματα από το μαγαζί. Ας τα πάρουμε με τη σειρά όμως. Καταρχήν ο χώρος δεν ενθουσιάζει, είναι κάπως "κρύος" και σε συνδυασμό με τις λίγες παρέες δεν δημιουργεί και την καλύτερη ατμόσφαιρα. Η εξυπηρέτηση είναι κάπως δήθεν, δηλαδή ο σερβιτόρος/μετρ παραείχε αυτοπεποίθηση και διαφήμιζε τα πιάτα του λες και είναι αστεράτο εστιατόριο, κάτι το οποίο δεν χρειάζεται. Εν τω μεταξύ το στυλ του και η όλη του στάση στην παρουσίαση των πιάτων θύμιζε game master σε escape room! Γενικά, είναι αρκετά ιδιαίτερο το σερβίρισμα του, δεν το έχουμε ξαναδεί κάπου, μπορεί σε κάποιους να αρέσει. Το 2 το βάζω στην εξυπηρέτηση κυρίως για το γεγονός ότι άργησαν τα πιάτα και όχι τόσο για το στυλ του σερβιτόρου. Πάμε στα του φαγητού τώρα που έχουμε αρκετές αποκλίσεις μεταξύ των πιάτων. Οι μερίδες ήταν σχετικά μικρές σε όλα τα πιάτα και στις σαλάτες η ποικιλία ήταν πολύ μικρή. Ήμασταν 6 και πήραμε τα εξής:
-1 σαλάτα σπανακόπιτα (2/4): Είναι ακριβώς τα υλικά της σπανακόπιτας απλά χωρίς να την ψήνουν. Δεκτή η πρωτοτυπία αλλά το γευστικό αποτέλεσμα δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. (6,5ε)
-1 Καγιανάς με απάκι (1.5/4): Εδώ είχα διαβάσει εξαιρετικές κριτικές. Δυστυχώς δεν ισχύουν. Είχε πάρα πολύ έντονη τη γεύση της ντομάτας που επικάλυπτε τη γεύση του αυγού και του τυριού. Επίσης, το απάκι το ψάχναμε με ψαροτούφεκο. Δεν έχω πολύ εμπειρία από Καγιανά αλλά ο πατέρας μου που έτρωγε από μικρός δεν του άρεσε καθόλου. Εγω θα του έβαζα 2, ο πατέρας μου 1 οπότε μ. ο 1.5. (6,5ε)
- 1 πατάτες κυβάτες (3/4): Τηγανιτές πατατούλες, σωστά ψημένες. (3,8ε)
- 1 ταραμοσαλάτα από λευκό ταραμά (1/4): Ήταν πιάτο ημέρας αλλά πολύ κακό. Η υφή της δεν ήταν καθόλου λεία, είχε κάπως "σπασμένη" όψη με κομματάκια. Η γεύση της επίσης χειρότερη και από τις έτοιμες του σούπερ μάρκετ. (6ε)
- 1 Κρητη, Δραμα (2/4): Πρόκειται ουσιαστικά για πλατό αλλαντικών που όμως δεν παρουσιάστηκε έτσι και μείναμε με την εσφαλμένη εντύπωση ότι είχαμε πάρει κυρίως. Είχε τσορίθο ελληνικής παραγωγής, απάκι και κριτσίνια. (6ε)
- 1 Ντολμαδάκια γιαλαντζί (1,5/4): Δεν έφαγα οπότε μεταφέρω τις απόψεις των 2 που δοκίμασαν. 1 και 2 η βαθμολογία οπότε μ. ο. 1,5. (6ε)
- 1 Κριθαρώτο με χοιρινα κεφτεδάκια (2/4): Πρώτοτυπος συνδυασμός καθώς είχε γλυκάνισο ή ουζο. Δεν ήταν η γεύση μου όμως. Επίσης το κριθάρι παραήταν al dente. (8,5ε)
- 1 ταλιατελα με κρεμα και αγγινάρα (3/4): Δεν δοκίμασα αλλά άκουσα καλούτσικες κριτικές. (8,5ε)
- 1 χοιρινό με κεδρόμυλο (3/4): Αρκετά καλό πιάτο. Το χοιρινό μαλακό και εύγευστο, συνοδευόμενο από πουρέ. (9,5ε)
- 1 κοτόπουλο φιλέτο (1/4): Πολύ κακό δυστυχώς. Το χειρότερο φιλέτο που έχω δοκιμάσει. Ήταν καμμένο, ένιωθες την πίκρα από το κάρβουνο! Δεν νοείται να σερβίρεται τέτοιο πιάτο. (8,8ε)
Από τα γλυκά στο κέρασμα το cheesecake πραλίνα ήταν καλούτσικο (3/4), Η κρεμ νορμάλ (2/4), το αλλό με το σιτάρι(?) δεν μου άρεσε αλλά δεν είναι και η γεύση μου.

Ήπιαμε 1 κιλό ημίγλυκο χύμα, καλούτσικο ήταν (8,4ε) και μια μπύρα "Κατσίκα" (5,2ε).
Συνολικά δώσαμε 85,80ε για 6 άτομα (15ευρώ/άτομο), πολύ κακό vfm για την ποιότητα και τη ποσότητα του φαγητού. Τα 15 ευρώ/'άτομο βγήκαν με 4 κυρίως στους 6. Με 6 κυρίως προσθέστε άλλα 18 ευρώ περίπου. Φαγητό θα έβαζα συνολικά 1,5/4 και χωρό/ατμόσφαιρα 1.5. Επειδή λοιπον μισα δεν βάζουμε θα βάλω 1 φαγητό και 2 χώρο.

Δυσκολία παρκαρίσματος: 7/10

30 Απρ 2019

Το Ginger Grill Asian είναι ένα παραδοσιάκο ινδικό εστιατόριο. Οσο μπορώ να κρίνω δηλαδή διότι δεν έχω επισκεφτεί την Ινδιά αλλά βασίζω την αποψή μου στο α) τα άλλα ινδικά που έχω επισκεφθεί σε διάφορες ευρωπαικές χώρες και β) το γεγονός ότι είδαμε αρκετούς Ινδούς να γευματίζουν μαζί μας. Ο χώρος εσωτερικά δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο αλλά έχει ωραίο κήπο. Πάμε τωρα στα του φαγητού. Είμασταν 4 κ πήραμε τα εξής:
-1 Meat samosa (4/4): Πίτακι με αρνίσια κιμά και μπαχαρικά. Λίγο καυτερό αλλά πολύ γευστικό (3,5€)
-1 Πίτα Νααν με τυρί φέτα (4/4): Πολύ ωραίες οι πίτες και με το τυρι απαίχτες (2,5€)
-1 Πίτα Νααν με κρεμμύδι και τσιλι (3/4): Οι πίτες πολύ καλές, ίσως θα ηθέλα λίγο πιο ψημένο/καραμελωμενο το κρεμμύδι(2€)
-1 σουβλακι κοτοπουλο(3/4): Γευστικό και αρκετα μεγάλο σουβλάκι τυλιχτό με πίτα(4€)
-1 κοτοπουλο τικκα μασσαλα (3.5/4): Πολύ ωραίο, ίσως το αγαπήμενο μου πιάτο της Ινδικής κουζίνας το οποίο ήταν εκτελεσμένο σωστά. Μίσο πόντο επειδή έχω φάει σε Ινδικό εκτός Ελλάδας λίγο καλύτερο τικκα. (7,5€)
-1 αρνι rogan josh (4/4): Πολυ ωραία σάλτσα και τα κομμάτια του αρνιού μαλακά και τρυφερά. (8€)
-1 κοτόπουλο korma (3/4): Γευστικό και αυτό το πιάτο, όχι τοσο αγαπημένο όσο το τίκκα(8€)
-1 μερίδα ρύζι (3/4): Ωραίο συνοδευτικό για να βουτάς στις ινδικές σάλτσες των πιατων (2€)
-1 νερο, 1 κοκα κολα και μισο κιλό χύμα κόκκινο

Στο τέλος πληρώσαμε 35 ευρώ με έκπτωση και 41.5 θα ήταν κανονικά. Πολύ καλό vfm, δηλαδή βγαίνει στα 10 ευρώ/ατομο.

Δυσκολία παρκαρίσματος: Σχετικά εύκολη.

19 Φεβ 2019

Σάββατο βράδυ λοιπόν και είχαμε καιρό να επισκεφθούμε ταβερνά Κρητικών γεύσεων οπότε είπαμε να κατηφορίσουμε προς Πετράλωνα μεριά. Ο χώρος εσωτερικά δεν το λες και ατού του μαγαζιού. Είναι σαν παλιό κουτούκι, δεκαετίας 70 κ βαλέ! Θα μπορούσε να κάνει μια μικρή ανακαίνηση χωρίς να αλλοιώσει το στυλ του μαγαζιού. Πάμε τωρα στα του φαγητού. Είμασταν 4 κ πήραμε τα εξής:
-1 Ντάκος (2/4): Συμπαθητικός ντάκος με φέτα. Οχι κάτι το ιδιαίτερο.
-1 Χόρτα: δεν δοκίμασα οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη
-1 σαγανακι πικαντικο (4/4): πολυ ωραιο, ιδιαίτερο σαγανάκι με κόκκινη πιπεριά!
-1 πανσέτα (3/4): σωστά ψημένη πανσέτα με φρέσκιες πατάτες.
-1 καλαμάκια από πρόβατο(3/4): ζουμερά και γευστικά, δεν μύριζαν έντονα πρόβατο.
-1 λουκάνικα ξυδάτα και χωριάτικα(3/4): Και τα 2 είδη λουκάνικου ήταν γευστικά, τα ξυδάτα ήταν πιο ιδιαίτερα.

Στο τέλος πληρώσαμε 41 ευρώ για τα παραπάνω και μισό κιλό ροζέ χύμα. Πάρα πολύ καλή τιμή 10 ευρω/ατομο. Επίσης κέρασμα με τσικουδιά και χαλβά!

Δυσκολία παρκαρίσματος: Μέτρια.

22 Ιαν 2019

Σάββατο βράδυ και όρεξη για κρεατοφαγία οπότε ανηφορίσαμε προς το buffalo prive. Ο χώρος πολύ καλός, φωτεινός και τα τραπέζια έχουν απόσταση μεταξύ τους οπότε έχεις μια άνεση και διακριτικότητα. Η εξυπηρέτηση πάρα πολύ καλή, νομίζω το ατού του μαγαζιού. O ιδιοκτήτης/μετρ πάρα πολύ ευγενικός, άψογος επαγγελματίας. Πάμε στα του φαγητού τώρα που σε γενικές γραμμές ήταν αρκετά καλό. Ήμασταν 4 και παραγγείλαμε τα εξής.
1 σαλάτα bf (4/4): Περιείχε διάφορα πράσινα λαχανικά όπως ροκα, μαρούλι, σπανάκι με κομματάκια απο εξαιρετικό βουβαλίσιο κρέας και βινεγκρετ μελιού. Εξαιρετική! (9,5ε)
Πατάτες τσιπς με τη φλούδα (2,5/4): Πατάτα τηγανητή κομμένη σαν τσιπς, δεν ήταν κακό αλλά δεν εντυπωσίαζε κιόλας. (3,3ε)
Συκώτι σχάρας (3/4): Αρκετά γευστικό το συκώτι και ζουμερό (9,5ε)
Χοιρινά μπριζολάκια λαιμού (3/4) Αρκετά καλά και τα μπριζολάκια, θα τα προτιμούσα λίγο πιο ζουμερά. (10ε)
1 φιλέτο sollomilo (2,5/4): Ζουμέρο φιλέτο απο βουβάλι. Είναι χοντρό κομμάτι με αρκετό λίπος, θυμίζει Εντρακοτ απο γαλλική κουζίνα. Εξαιρετικό κομμάτι κρέατος, πολύ καλή ποιότητα. Το ψήσιμο απέτυχε λίγο, το ζήτησα medium-rare και μου το φέρανε rare. (20ε)
1 αρνί γάστρα (3/4): Τίμιο και το αρνάκι. Κλασσική γεύση! (14ε)
1/2 κιλό κόκκινο ημίγλυκο χύμα(3,5/4): Πολύ καλό κρασί για χύμα. Ισώς το καλύτερο χύμα που έχω πιει.

Στο τέλος μας κέρασαν ακόμη 1/2 κιλό κρασί ημίγλυκο και χαλβά με παγωτό φυστίκι. Πολύ καλή κίνηση: )

Συνολικά το φαγητό είναι αρκέτα καλό με καλές πρώτες ύλες. Λίγο μόνο μερικά θεματακιά να προσέξουν και θα γίνει σούπερ. Από vfm τώρα σύμφωνα με τις τιμές καταλόγου παίρνει 3 αλλά με την εκπτωση 20% του e-table είναι σίγουρα 4. Δυσκολία παρκαρίσματος (7/10).

06 Ιαν 2019

Λίγο μετα τη πρωτοχρόνια, στη κρύα Αθήνα και επισκεφθήκαμε το food academy. Θα ξεκινήσω λίγο με αυτο το κρύα διότι ο χώρος μέσα ήταν αρκετά κρύος και δεν εννοώ απο θέμα ντεκορ αλλά απο θερμοκρασία. Βέβαια και σαν χώρος θαρρώ πως είναι ουδέτερος. Η εξυπηρέτηση άψογη και επαγγελματική. Στα του φαγητού τώρα δεν ενθουσιαστήκαμε, υπήρχαν καλά και μέτρια πιάτα. Ήμασταν 4 και πήραμε τα εξής:

-σαλάτα ρόκα με χαλούμι (4/4): Πολυ ωραία, δροσερή με γλυκιά βινεγκρέτ. (5,85ε). Να αναφέρω ότι οι τιμές είναι με εκπτωση 10% λόγω e-table.
-τριλογία λουκάνικου (3/4): Καλούτσικο πιάτο, απο τα 3 λουκάνικα μας αρέσε ένα γεμιστό με τυρί. τα αλλα ήταν ψιλοαδιάφορα. (5,4ε)
-φέτα παναρισμένη και μέλι(2/4): Μέτριο πιάτο, νομίζω η φέτα ήταν κάπως σκληρή και γενικά δεν έδενε καλά. Έχω φάει σε αρκετά μαγαζιά πολυ καλύτερο το συγκεκριμένο ορεκτικό (4,32ε)
- φορμαέλα αραχώβης με γλυκό τριαντάφυλλο(3.4): καλύτερο απο τη φέτα και πρωτότυπος ο συνδυασμός με το γλυκό τριαντάφυλλο. Καλούτσικο πιάτο. (4,95ε)
-πατατες τηγανιτές με χοιρινό και τσένταρ (3/4): Καλουτσικο πιάτο, θεωρώ ότι θα πήγαινε καλύτερα με πατάτα ψητή με φλούδα. Το χοιρινό ήταν αρκετά γευστικό και το τσένταρ σαν το ντιπ που βάζουμε στα νάτσος. (4,5ε)
- πιτα κεμπαπ τυλιχτο (1,8ε) + πιτα γυρο κοτοπουλου(1,98ε): τίποτα το ιδιαίτερο, δεν ειναι απο τα τυλιχτα που σου μένουν (2,5/4)
-μοσχαρίσια ταλιάτα (2/4): την ζήτησα medium-rare αλλά ήταν σχεδόν rare. Εκτός απο ότι έκαναν λάθος στο ψήσιμο το κρέας ήταν κάπως άγευστο. (12,6ε)

Πήραμε επίσης 1/4 κρασί λευκό κ 1/4 κρασί λευκό ημίγλυκο στα 1,8ε έκαστο. Το ημιγλύκο ήταν αρκετά καλο για χύμα. Επίσης μας σερβίραν κατευθείαν εμφιαλωμένο νερό το οποίο ποτέ δεν μου αρέσει ως τακτική. Συνολικά vfm βάζω 2, υπήρχαν πιάτα που αξίζαν 4 και άλλα 1 οπότε εβαλα μια μέση τιμή στο vfm.

Παρκάρισμα: Δύσκολο

06 Ιαν 2019

Το "Ασια" της οδού Μοσχονησίων το έχουμε επισκεφτεί πολλές φορές και εξακολουθεί να είναι αγαπημένο μαγαζί. Οι διακοπές των Χριστουγέννων ήταν μια καλή ευκαιρία να επισκεφτούμε και το αδελφάκι του στο Παγκράτι μιας και είναι στη γειτονιά μου. Μείναμε εξίσου εντυπωσιασμένοι με το φαγητό να είναι σε άριστα επιπέδα όπως και αυτό της Μοσχονησίων. Ο χώρος όμως είναι πιο όμορφος και πιο μεγαλός. Η εξυπηρέτηση επίσης άριστη. Στα του φαγητού τώρα είμασταν 3 και παραγγείλαμε τα εξής:

- χούμους (4/4): εξαιρετικό και ανάλαφρο!
- πατατές τηγανητές (3/4): φρέσκιες και γευστικές
- παστουρμαδοπιτάκια (4/4): κορυφαίο φύλλο και ιδανική αναλογία παστουρμά
- κασέρι κεμπαπ (3/4): ζουμερό κεμπάπ με το λιωμένο τυρί να δένει αρμονικά
- γιαουρτλού κεμπαπ (3,5/4): παρα πολύ καλό το γιαουρλού. Δεν είναι το κλασσικό στεγνό άδετο γιαουρτλου που οι περισσότεροι σερβίρουν. Εδω είναι με ντονερ, πολυ ζουμερό με λαδάκι και παραδοσιακό γιαουρτι. Ακολουθεί τη συνταγή της μοσχονησίων οπότε βάζω 3,5 μόνο κ μόνο επείδη ήταν λίγο χειρότερο απο το αντίστοιχο.
- κεμπαπ πικαντικο τυλιγμένο σε αραβική πίτα (4/4): δεν θυμαμαι την ονομασία του και δεν είναι τυλιχτο αλλά μερίδα. Πολύ γευστικό και επίσης ζουμερό.
- κιουνεφέ (4/4): για τελείωμα καταπληκτικό καταιφάκι με τυρί, στα επίπεδα της μοσχονησίων!

Μαζι με τις πιτουλες που μας σέρβιραν για αρχή και μισο κιλό κρασί πληρώσαμε 48 ευρώ, δηλαδή 16/άτομο. Πολύ καλή τίμη για αυτή τη ποιότητα.

29 Οκτ 2018

Oktoberfest και προσφορά μέσω e-table 20% οπότε τι καλύτερο απο μια μπυραρία. Επισκεφθήκαμε λοιπόν την Ταρ, ο χώρος μέσα καλούτσικος, ανταποκρίνεται στα στανταρ κλασσικής μπυραρίας. Πάμε στα του φαγητού τώρα που είναι καλό μεν, όχι κάτι το εξαρετικό δε. Ήμασταν 3 και πήραμε τα εξής:

-1 ψωμί με σος βουτυροσκόρδου (3/4) (4ε)

-1 σαλάτα του καίσαρα. (2/4): Κλασσική σαλάτα του καίσαρα που δεν ξεφεύγει από το μέσο όρο. Δεν μας ενθουσίασε. (7ε)

-1 bratwurst με πατατοσαλάτα (4/4): 2 λουκάνικα με πατατοσαλάτα στη μέση. Το καλύτερο πιάτο του, και η πατατοσαλάτα πολυ γευστική και τα λουκάνικα σωστά ψημένα. (7,5ε)

-1 κοτόπουλο μετσοβόνε (3/4): Σωστά ψημένο το κοτόπουλο φιλέτο με συμπαθητική σος απο τυρί μετσοβόνε (10,5ε)

-1 ψαρονέφρι με σος από μοναστηριακή μπύρα (3/4): Σωστά ψημένο και ζουμερό το κρέας, η σος οκ (~9,5ε)

-1 μπιφτέκια σχάρας (2/4): Ψιλοαδιάφορο πιάτο και τα μπιφτεκιά ήταν κάπως αλμυρά. (6,5ε)

Το φαγητό μας το συνοδεύσαμε με την κλασσική και πάντα άπαιχτη la trappe quadrupel. Τα 750 ml κόστιζαν 14 ευρώ.

Οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες όπως βέβαια γίνεται κλασικά στις μπυραρίες. Υπολογίστε κανά 20 ευρώ/άτομο για φαγητό και μια μπύρα. Αν πας σε παραπάνω μπύρες τότε ξεφεύγει. Εξυπηρέτηση έβαλα 2 διότι στο τέλος μας υπερχρέωσαν σε 2 είδη που παραγγείλαμε. Πιο συγκεκριμένα μας χρέωσαν 1 ευρώ παραπάνω το ψαρονέφρι και 2 ευρώ παραπάνω την μπύρα. Το απέδωσαν σε λάθος αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Είναι πολύ σπάνιο να κάνεις λάθος σε 2 ταυτόχρονα είδη του καταλόγου. Τόσες φόρες που επισκέπτομαι εστιατόρια μια φόρα μου έχει ξανασυμβεί "λάθος" και μάλιστα σε 1 είδος, δηλαδή πιθανότητα 1%. Καταλαβαίνετε ότι συνδυαστικά για 2 είδη η πιθανότητα λάθους είναι της τάξεως του 1/10000!

Τέλος, το παρκάρισμα στη περιοχή είναι μέτριας δυσκολίας.

17 Οκτ 2018

Παρασκευή βράδυ Σεπτέμβρη και επισκεφθήκαμε το Κάππα παροτρυνόμενοι από τις καλές κριτικές. Δεν έχει πολλές κριτικές αλλά οι κριτικές των έμπιστων Pontiki και Ucook ήταν αρκετές ώστε να το επιλέξουμε. Δικαιωθήκαμε για τις προσδοκίες μας καθότι πρόκειται για μια πολύ αξιόλογη πρόταση. Ο χώρος μέσα (κάτσαμε μέσα διότι ο Ζορμπάς παραμόνευε) αρκετά καλός με μια ρετρό διάθεση. Τα τραπέζια δεν είναι στριμωχτά μεταξύ τους οπότε απολαμβάνεις άνετα το γεύμα σου. Να τονίσω επίσης ότι η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή και άκρως επαγγελματική. Στα του φαγητού τώρα το μενού αντιστοιχεί σε μοντέρνα ελληνική κουζίνα. Ήμασταν 4 και πήραμε τα εξής:

-1 πράσινη σαλάτα με αποξηραμένο σύκο, κατίκι Δομοκού και λοιπά. (3/4): Ωραία και δροσερή σαλάτα. Η μόνη παρατήρηση που μπορώ να κάνω είναι ότι ήθελε λιγότερο μπαλσάμικο. (6,5ε)

-1 κολοκυθοκεφτέδες (4/4): Πολύ καλοί και αφράτοι. (5ε)

-1 πατάτες κυδωνάτες (3/4): Ψητές πατάτες κομμένες σε σχήμα κυδωνιού με τη φλούδα τους. Καλό και γευστικό ορεκτικό (3ε)

-1 συκώτι με σάλτσα πέστο (3/4): Σωστά ψημένο και ζουμερό. (7ε)

-1 Σκιουφιχτά με σύγκλινο Μάνης και ξινοτυρί Ίου (3/4): Καλούτσικο πιάτο με ζυμαρικά που μοίαζουν με βίδες και σάλτσα με βάση την κρέμα. Για τα γούστα μου θα ήθελε λιγότερη κρέμα, ήταν λίγο βαρύ. (8,5ε)

-1 Ριζότο μανιταριών με λάδι τρούφας (4/4): Εδώ το ριζότο ήταν όπως πρέπει με σωστή αναλογία κρέμας ώστε να αναδεικνύονται τα αρώματα του μανιταριού και το λάδι τρούφας. (8,5ε)

-1 ψαρονέφρι με λιαστή τομάτα (4/4): Ωραίο πιάτο με το ψαρονέφρι να είναι ζουμερό και μαλακό, δηλαδή ψημένο τέλεια. (9,5ε)

Επίσης παραγγείλαμε και 1 κιλό ημίγλυκο (3/4, 8ε) και συνολικά πληρώσαμε 56 ευρώ δηλαδή 14 ευρώ το άτομο χωρίς να σκάσουμε και χωρίς γλυκό.

Οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες καθώς οι μερίδες δεν είναι μεγάλες. Για να χορτάσεις πλήρως θες γύρω στα 20+ ευρώ/άτομο. Οπότε vfm θα έβαζα 2,5 και γεύση 3,5 οπότε θα κάνω στρογγυλοποίηση και θα βάλω γεύση 4 και vfm 2. Τέλος, το παρκάρισμα στη περιοχή είναι κάπως δύσκολο.