nkaran

Μέλος από: Μάρ 2009

19 Φεβ 2019

Σάββατο βράδυ λοιπόν και είχαμε καιρό να επισκεφθούμε ταβερνά Κρητικών γεύσεων οπότε είπαμε να κατηφορίσουμε προς Πετράλωνα μεριά. Ο χώρος εσωτερικά δεν το λες και ατού του μαγαζιού. Είναι σαν παλιό κουτούκι, δεκαετίας 70 κ βαλέ! Θα μπορούσε να κάνει μια μικρή ανακαίνηση χωρίς να αλλοιώσει το στυλ του μαγαζιού. Πάμε τωρα στα του φαγητού. Είμασταν 4 κ πήραμε τα εξής:
-1 Ντάκος (2/4): Συμπαθητικός ντάκος με φέτα. Οχι κάτι το ιδιαίτερο.
-1 Χόρτα: δεν δοκίμασα οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη
-1 σαγανακι πικαντικο (4/4): πολυ ωραιο, ιδιαίτερο σαγανάκι με κόκκινη πιπεριά!
-1 πανσέτα (3/4): σωστά ψημένη πανσέτα με φρέσκιες πατάτες.
-1 καλαμάκια από πρόβατο(3/4): ζουμερά και γευστικά, δεν μύριζαν έντονα πρόβατο.
-1 λουκάνικα ξυδάτα και χωριάτικα(3/4): Και τα 2 είδη λουκάνικου ήταν γευστικά, τα ξυδάτα ήταν πιο ιδιαίτερα.

Στο τέλος πληρώσαμε 41 ευρώ για τα παραπάνω και μισό κιλό ροζέ χύμα. Πάρα πολύ καλή τιμή 10 ευρω/ατομο. Επίσης κέρασμα με τσικουδιά και χαλβά!

Δυσκολία παρκαρίσματος: Μέτρια.

22 Ιαν 2019

Σάββατο βράδυ και όρεξη για κρεατοφαγία οπότε ανηφορίσαμε προς το buffalo prive. Ο χώρος πολύ καλός, φωτεινός και τα τραπέζια έχουν απόσταση μεταξύ τους οπότε έχεις μια άνεση και διακριτικότητα. Η εξυπηρέτηση πάρα πολύ καλή, νομίζω το ατού του μαγαζιού. O ιδιοκτήτης/μετρ πάρα πολύ ευγενικός, άψογος επαγγελματίας. Πάμε στα του φαγητού τώρα που σε γενικές γραμμές ήταν αρκετά καλό. Ήμασταν 4 και παραγγείλαμε τα εξής.
1 σαλάτα bf (4/4): Περιείχε διάφορα πράσινα λαχανικά όπως ροκα, μαρούλι, σπανάκι με κομματάκια απο εξαιρετικό βουβαλίσιο κρέας και βινεγκρετ μελιού. Εξαιρετική! (9,5ε)
Πατάτες τσιπς με τη φλούδα (2,5/4): Πατάτα τηγανητή κομμένη σαν τσιπς, δεν ήταν κακό αλλά δεν εντυπωσίαζε κιόλας. (3,3ε)
Συκώτι σχάρας (3/4): Αρκετά γευστικό το συκώτι και ζουμερό (9,5ε)
Χοιρινά μπριζολάκια λαιμού (3/4) Αρκετά καλά και τα μπριζολάκια, θα τα προτιμούσα λίγο πιο ζουμερά. (10ε)
1 φιλέτο sollomilo (2,5/4): Ζουμέρο φιλέτο απο βουβάλι. Είναι χοντρό κομμάτι με αρκετό λίπος, θυμίζει Εντρακοτ απο γαλλική κουζίνα. Εξαιρετικό κομμάτι κρέατος, πολύ καλή ποιότητα. Το ψήσιμο απέτυχε λίγο, το ζήτησα medium-rare και μου το φέρανε rare. (20ε)
1 αρνί γάστρα (3/4): Τίμιο και το αρνάκι. Κλασσική γεύση! (14ε)
1/2 κιλό κόκκινο ημίγλυκο χύμα(3,5/4): Πολύ καλό κρασί για χύμα. Ισώς το καλύτερο χύμα που έχω πιει.

Στο τέλος μας κέρασαν ακόμη 1/2 κιλό κρασί ημίγλυκο και χαλβά με παγωτό φυστίκι. Πολύ καλή κίνηση: )

Συνολικά το φαγητό είναι αρκέτα καλό με καλές πρώτες ύλες. Λίγο μόνο μερικά θεματακιά να προσέξουν και θα γίνει σούπερ. Από vfm τώρα σύμφωνα με τις τιμές καταλόγου παίρνει 3 αλλά με την εκπτωση 20% του e-table είναι σίγουρα 4. Δυσκολία παρκαρίσματος (7/10).

06 Ιαν 2019

Λίγο μετα τη πρωτοχρόνια, στη κρύα Αθήνα και επισκεφθήκαμε το food academy. Θα ξεκινήσω λίγο με αυτο το κρύα διότι ο χώρος μέσα ήταν αρκετά κρύος και δεν εννοώ απο θέμα ντεκορ αλλά απο θερμοκρασία. Βέβαια και σαν χώρος θαρρώ πως είναι ουδέτερος. Η εξυπηρέτηση άψογη και επαγγελματική. Στα του φαγητού τώρα δεν ενθουσιαστήκαμε, υπήρχαν καλά και μέτρια πιάτα. Ήμασταν 4 και πήραμε τα εξής:

-σαλάτα ρόκα με χαλούμι (4/4): Πολυ ωραία, δροσερή με γλυκιά βινεγκρέτ. (5,85ε). Να αναφέρω ότι οι τιμές είναι με εκπτωση 10% λόγω e-table.
-τριλογία λουκάνικου (3/4): Καλούτσικο πιάτο, απο τα 3 λουκάνικα μας αρέσε ένα γεμιστό με τυρί. τα αλλα ήταν ψιλοαδιάφορα. (5,4ε)
-φέτα παναρισμένη και μέλι(2/4): Μέτριο πιάτο, νομίζω η φέτα ήταν κάπως σκληρή και γενικά δεν έδενε καλά. Έχω φάει σε αρκετά μαγαζιά πολυ καλύτερο το συγκεκριμένο ορεκτικό (4,32ε)
- φορμαέλα αραχώβης με γλυκό τριαντάφυλλο(3.4): καλύτερο απο τη φέτα και πρωτότυπος ο συνδυασμός με το γλυκό τριαντάφυλλο. Καλούτσικο πιάτο. (4,95ε)
-πατατες τηγανιτές με χοιρινό και τσένταρ (3/4): Καλουτσικο πιάτο, θεωρώ ότι θα πήγαινε καλύτερα με πατάτα ψητή με φλούδα. Το χοιρινό ήταν αρκετά γευστικό και το τσένταρ σαν το ντιπ που βάζουμε στα νάτσος. (4,5ε)
- πιτα κεμπαπ τυλιχτο (1,8ε) + πιτα γυρο κοτοπουλου(1,98ε): τίποτα το ιδιαίτερο, δεν ειναι απο τα τυλιχτα που σου μένουν (2,5/4)
-μοσχαρίσια ταλιάτα (2/4): την ζήτησα medium-rare αλλά ήταν σχεδόν rare. Εκτός απο ότι έκαναν λάθος στο ψήσιμο το κρέας ήταν κάπως άγευστο. (12,6ε)

Πήραμε επίσης 1/4 κρασί λευκό κ 1/4 κρασί λευκό ημίγλυκο στα 1,8ε έκαστο. Το ημιγλύκο ήταν αρκετά καλο για χύμα. Επίσης μας σερβίραν κατευθείαν εμφιαλωμένο νερό το οποίο ποτέ δεν μου αρέσει ως τακτική. Συνολικά vfm βάζω 2, υπήρχαν πιάτα που αξίζαν 4 και άλλα 1 οπότε εβαλα μια μέση τιμή στο vfm.

Παρκάρισμα: Δύσκολο

06 Ιαν 2019

Το "Ασια" της οδού Μοσχονησίων το έχουμε επισκεφτεί πολλές φορές και εξακολουθεί να είναι αγαπημένο μαγαζί. Οι διακοπές των Χριστουγέννων ήταν μια καλή ευκαιρία να επισκεφτούμε και το αδελφάκι του στο Παγκράτι μιας και είναι στη γειτονιά μου. Μείναμε εξίσου εντυπωσιασμένοι με το φαγητό να είναι σε άριστα επιπέδα όπως και αυτό της Μοσχονησίων. Ο χώρος όμως είναι πιο όμορφος και πιο μεγαλός. Η εξυπηρέτηση επίσης άριστη. Στα του φαγητού τώρα είμασταν 3 και παραγγείλαμε τα εξής:

- χούμους (4/4): εξαιρετικό και ανάλαφρο!
- πατατές τηγανητές (3/4): φρέσκιες και γευστικές
- παστουρμαδοπιτάκια (4/4): κορυφαίο φύλλο και ιδανική αναλογία παστουρμά
- κασέρι κεμπαπ (3/4): ζουμερό κεμπάπ με το λιωμένο τυρί να δένει αρμονικά
- γιαουρτλού κεμπαπ (3,5/4): παρα πολύ καλό το γιαουρλού. Δεν είναι το κλασσικό στεγνό άδετο γιαουρτλου που οι περισσότεροι σερβίρουν. Εδω είναι με ντονερ, πολυ ζουμερό με λαδάκι και παραδοσιακό γιαουρτι. Ακολουθεί τη συνταγή της μοσχονησίων οπότε βάζω 3,5 μόνο κ μόνο επείδη ήταν λίγο χειρότερο απο το αντίστοιχο.
- κεμπαπ πικαντικο τυλιγμένο σε αραβική πίτα (4/4): δεν θυμαμαι την ονομασία του και δεν είναι τυλιχτο αλλά μερίδα. Πολύ γευστικό και επίσης ζουμερό.
- κιουνεφέ (4/4): για τελείωμα καταπληκτικό καταιφάκι με τυρί, στα επίπεδα της μοσχονησίων!

Μαζι με τις πιτουλες που μας σέρβιραν για αρχή και μισο κιλό κρασί πληρώσαμε 48 ευρώ, δηλαδή 16/άτομο. Πολύ καλή τίμη για αυτή τη ποιότητα.

29 Οκτ 2018

Oktoberfest και προσφορά μέσω e-table 20% οπότε τι καλύτερο απο μια μπυραρία. Επισκεφθήκαμε λοιπόν την Ταρ, ο χώρος μέσα καλούτσικος, ανταποκρίνεται στα στανταρ κλασσικής μπυραρίας. Πάμε στα του φαγητού τώρα που είναι καλό μεν, όχι κάτι το εξαρετικό δε. Ήμασταν 3 και πήραμε τα εξής:

-1 ψωμί με σος βουτυροσκόρδου (3/4) (4ε)

-1 σαλάτα του καίσαρα. (2/4): Κλασσική σαλάτα του καίσαρα που δεν ξεφεύγει από το μέσο όρο. Δεν μας ενθουσίασε. (7ε)

-1 bratwurst με πατατοσαλάτα (4/4): 2 λουκάνικα με πατατοσαλάτα στη μέση. Το καλύτερο πιάτο του, και η πατατοσαλάτα πολυ γευστική και τα λουκάνικα σωστά ψημένα. (7,5ε)

-1 κοτόπουλο μετσοβόνε (3/4): Σωστά ψημένο το κοτόπουλο φιλέτο με συμπαθητική σος απο τυρί μετσοβόνε (10,5ε)

-1 ψαρονέφρι με σος από μοναστηριακή μπύρα (3/4): Σωστά ψημένο και ζουμερό το κρέας, η σος οκ (~9,5ε)

-1 μπιφτέκια σχάρας (2/4): Ψιλοαδιάφορο πιάτο και τα μπιφτεκιά ήταν κάπως αλμυρά. (6,5ε)

Το φαγητό μας το συνοδεύσαμε με την κλασσική και πάντα άπαιχτη la trappe quadrupel. Τα 750 ml κόστιζαν 14 ευρώ.

Οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες όπως βέβαια γίνεται κλασικά στις μπυραρίες. Υπολογίστε κανά 20 ευρώ/άτομο για φαγητό και μια μπύρα. Αν πας σε παραπάνω μπύρες τότε ξεφεύγει. Εξυπηρέτηση έβαλα 2 διότι στο τέλος μας υπερχρέωσαν σε 2 είδη που παραγγείλαμε. Πιο συγκεκριμένα μας χρέωσαν 1 ευρώ παραπάνω το ψαρονέφρι και 2 ευρώ παραπάνω την μπύρα. Το απέδωσαν σε λάθος αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Είναι πολύ σπάνιο να κάνεις λάθος σε 2 ταυτόχρονα είδη του καταλόγου. Τόσες φόρες που επισκέπτομαι εστιατόρια μια φόρα μου έχει ξανασυμβεί "λάθος" και μάλιστα σε 1 είδος, δηλαδή πιθανότητα 1%. Καταλαβαίνετε ότι συνδυαστικά για 2 είδη η πιθανότητα λάθους είναι της τάξεως του 1/10000!

Τέλος, το παρκάρισμα στη περιοχή είναι μέτριας δυσκολίας.

17 Οκτ 2018

Παρασκευή βράδυ Σεπτέμβρη και επισκεφθήκαμε το Κάππα παροτρυνόμενοι από τις καλές κριτικές. Δεν έχει πολλές κριτικές αλλά οι κριτικές των έμπιστων Pontiki και Ucook ήταν αρκετές ώστε να το επιλέξουμε. Δικαιωθήκαμε για τις προσδοκίες μας καθότι πρόκειται για μια πολύ αξιόλογη πρόταση. Ο χώρος μέσα (κάτσαμε μέσα διότι ο Ζορμπάς παραμόνευε) αρκετά καλός με μια ρετρό διάθεση. Τα τραπέζια δεν είναι στριμωχτά μεταξύ τους οπότε απολαμβάνεις άνετα το γεύμα σου. Να τονίσω επίσης ότι η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή και άκρως επαγγελματική. Στα του φαγητού τώρα το μενού αντιστοιχεί σε μοντέρνα ελληνική κουζίνα. Ήμασταν 4 και πήραμε τα εξής:

-1 πράσινη σαλάτα με αποξηραμένο σύκο, κατίκι Δομοκού και λοιπά. (3/4): Ωραία και δροσερή σαλάτα. Η μόνη παρατήρηση που μπορώ να κάνω είναι ότι ήθελε λιγότερο μπαλσάμικο. (6,5ε)

-1 κολοκυθοκεφτέδες (4/4): Πολύ καλοί και αφράτοι. (5ε)

-1 πατάτες κυδωνάτες (3/4): Ψητές πατάτες κομμένες σε σχήμα κυδωνιού με τη φλούδα τους. Καλό και γευστικό ορεκτικό (3ε)

-1 συκώτι με σάλτσα πέστο (3/4): Σωστά ψημένο και ζουμερό. (7ε)

-1 Σκιουφιχτά με σύγκλινο Μάνης και ξινοτυρί Ίου (3/4): Καλούτσικο πιάτο με ζυμαρικά που μοίαζουν με βίδες και σάλτσα με βάση την κρέμα. Για τα γούστα μου θα ήθελε λιγότερη κρέμα, ήταν λίγο βαρύ. (8,5ε)

-1 Ριζότο μανιταριών με λάδι τρούφας (4/4): Εδώ το ριζότο ήταν όπως πρέπει με σωστή αναλογία κρέμας ώστε να αναδεικνύονται τα αρώματα του μανιταριού και το λάδι τρούφας. (8,5ε)

-1 ψαρονέφρι με λιαστή τομάτα (4/4): Ωραίο πιάτο με το ψαρονέφρι να είναι ζουμερό και μαλακό, δηλαδή ψημένο τέλεια. (9,5ε)

Επίσης παραγγείλαμε και 1 κιλό ημίγλυκο (3/4, 8ε) και συνολικά πληρώσαμε 56 ευρώ δηλαδή 14 ευρώ το άτομο χωρίς να σκάσουμε και χωρίς γλυκό.

Οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες καθώς οι μερίδες δεν είναι μεγάλες. Για να χορτάσεις πλήρως θες γύρω στα 20+ ευρώ/άτομο. Οπότε vfm θα έβαζα 2,5 και γεύση 3,5 οπότε θα κάνω στρογγυλοποίηση και θα βάλω γεύση 4 και vfm 2. Τέλος, το παρκάρισμα στη περιοχή είναι κάπως δύσκολο.

27 Σεπ 2018

Επισκεφτήκαμε το Mr. Dim παρακινούμενοι από τις καλές κριτικές στο site. Το μαγαζί βρίσκεται στα σύνορα Νέου Κόσμου και Νέας Σμύρνης πίσω απο την Συγγρού. Σχετικά εύκολο το παρκάρισμα. Ήταν βράδυ Σεπτεμβρίου και καιρού επιτρέποντος κάτσαμε έξω.

Ο χώρος μικρός μέσα-έξω, υπολογίστε 3-4 τραπεζάκια έξω και νομίζω 2-3 μέσα. O χώρος είναι κάτι μεταξύ εστιατορίου και φαστ φουντ αλλά είναι περιποιημένος και σίγουρα δεν είναι αποτρεπτικός στο να απολαύσεις το υπέροχο φαγητό που σερβίρει ο Mr. Dim. Οπότε πάμε και στα σημαντικά, δηλαδή τα του φαγητού. Είμασταν 4 άτομα και παραγγείλαμε τα εξής.
-1 wonton με κοτόπουλο και τυρί κρέμα (3/4): Γευστικό ορεκτικό με καλή ισορροπία μεταξύ κοτόπουλου και κρέμας. Ίσως λίγο μικρή η ποσότητα για την τιμή του. Τιμή λίγο πάνω από 5 ευρώ.

-1 noodles Mr. Dim (4/4): Πολύ ωραία τα noodles του, πλούσια σε υλικά και ποσότητα. Τιμή κοντά στα 7.5 ευρώ.

-1 Satay sticks κοτόπουλο (3/4): Ζουμερά και γευστικά. Δεν είναι τα καλύτερα που έχω φάει αλλα ήταν αρκετά καλά. 5.5 ευρώ και είχε 3 καλαμάκια.

-1 bao bun με κοτόπουλο πανέ (4/4): Φοβερό, πρώτη φορά δοκίμασα bao bun και ήταν καταπληκτικό. Τρομερό ψωμάκι, η σος πολυ ωραία και το κοτόπουλο πανε καταπληκτικό και χειροποίητο από φιλέτο στήθος. Κοντά στα 6 ευρώ η τιμή.

-1 bao bun με χοιρινό (4/4): Πολύ καλό και αυτό το bun, με διαφορετική σος σε σχέση με το κοτόπουλο άλλα στα ίδια επίπεδα γεύσης. Τιμή παραπλήσια.

-1 σάκε: Πρώτη φορά που πίνω σάκε, δεν με συγκλόνισε αλλά πίνεται ευχάριστα. 6,5 ευρώ τα 200ml.

Συνολικά για 4 άτομα πληρώσαμε 36,5 ευρώ, τιμή που θεωρώ πολύ καλή για το γαστρονομικό επίπεδο του μαγαζιού! Σίγουρα θα ξαναπάμε!

13 Σεπ 2018

Επισκεφτήκαμε το Tartare βράδυ Παρασκευής του Σεπτέμβρη. Η υποδοχή και η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή αλλά δυστυχώς το φαγητό δεν ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες μας. Θα έλεγα ότι έχουν προσαρμόσει τη κουζίνα περισσότερο στα ελληνικά δεδομένα παρά στα γαλλικά. Να αναφέρω ότι έχω ζήσει 3 χρόνια στη Γαλλία και με λαχτάρα περίμενα να φάω φιλέτο πάπιας αλα Γαλλικά τώρα που μένω πια στην Ελλάδα. Δυστυχώς όμως απογοητεύτηκα. Πιο αναλυτικά ήμασταν 2 άτομα και παραγγείλαμε τα εξής:

-1 σαλάτα με τυρί σεβρ (4/4): Το καλύτερο πιάτο, αρκετά ποιοτικά και φρέσκα λαχανικά και γευστική βινεγκρέτ μελιού. Το μόνο αρνητικό ίσως το 1 κομμάτι σεβρ που είχε, ήταν λίγο για την σαλάτα. Συνήθως σερβίρεται με 2 κομμάτια σεβρ η αντίστοιχη σαλάτα. (15ε)
-1 φιλέτο πάπιας (magret du canard) (1,5/4): Δυστυχώς η μεγάλη απογοήτευση. Το ψήσιμο ήταν παραψημένο αν και το τόνισα ότι το θέλω αρκετά ροζέ. Στη Γαλλία αυτό το ψήσιμο θεωρείται καλοψημένο (bien cuit). Εκτός από το ψήσιμο όμως και η ίδια η πάπια ήταν κάπως άνοστη, της έλειπε λίγο αλάτι. Δεν υπήρχε η σωστή ισορροπία μεταξύ αλμυρού και γλυκού (λόγω της σάλτσας πορτοκάλι). (20ε)
-1 ρυζότο με πορτσίνι και μόρχελλες (2,5/4): Ίσως λίγο παραπάνω από όσο θα ήθελα η γεύση από τα μανιτάρια και η κρέμα μου φάνηκε κάπως υπερβολική σε ποσότητα. Βεβαια μπορεί σε άλλους να αρέσει η έντονη κρέμα οπότε να τονίσω ότι είναι το προσωπικό μου γούστο που ορίζει αυτή τη κριτική. Η κριτική μου για τη πάπια που είναι όσο το δυνατόν πιο αντικειμενική γίνεται. (16ε)
Ως συνοδευτικό είχε πατάτες τηγανητές (2/4) πολύ λεπτοκομμένες, μέτριες γευστικά, τίποτα το ιδιαίτερο. Δεν είχε καμια επιλογή για άλλο συνοδευτικό. Δηλαδή τώρα να πας σε "γαλλικό" και να φας πατάτες τηγανιτές που βρίσκεις στο σουβλατζίδικο. Θα μπορούσε πολύ άνετα να σέρβιρε gratin dauphinois, κλασσικό γαλλικό συνοδευτικό βασισμένο στη πατάτα.
- 1 ποτήρι κόκκινο κρασί (3/4): Κτήμα Λαζαρίδη chateau Julia, το μερλό νομίζω. (9ε). Πολύ ακριβή η τιμή του για ένα ποτήρι κρασί.
Επίσης με το καλησπέρα έρχονται και νερό εμφιαλωμένο στα 2,5ε και σκορδοψωμο στα 3ε ανα άτομο.

Συνολικά πληρώσαμε 61.65ε με έκπτωση λόγω e-table. H κανονική τιμή ανέρχεται στα 68.5ε, πολύ ακριβή για αυτά που προσφέρει. Αν βάλεις υπόψη στη τιμή και ένα γλυκό για 2 άτομα, π. χ σουφλε σοκολάτας (15ε) τότε η τιμή θα πήγαινε στα 85 περίπου δηλαδή, πάνω απο 40/άτομο. Στη Γαλλία, έστω και στο πανάκριβο Παρίσι, θα πλήρωνες αρκετά πιο φτηνά για αυτά που πήραμε. Τέλος, ο χώρος νορμάλ προς αδιάφορος.

30 Αυγ 2018

Η επίσκεψη στο κυρ-Αριστό έγινε μια αυγουστιάτικη Τετάρτη βράδυ και το μαγαζί ήταν 90% γεμάτο. Βεβαίως είχε προηγηθεί κράτηση και πιστεύω καλό είναι να τηλεφωνείτε διότι σε μέρες αιχμής το θεωρώ δύσκολο να βρείτε τραπέζι. Ο χώρος έξω συμπαθητικός με διακόσμηση παλιού καφενείου. Το μόνο αρνητικό στο χώρο είναι ότι τα τραπέζια είναι πολύ κοντά, τόσο κοντά που δεν μπορούσαμε να φύγουμε απο το τραπέζι. Εξ ου λοιπόν και το 3 στο χώρο. Η εξυπηρέτηση ήταν γρήγορη και τα παιδιά πολύ ευγενικά. Στα του φαγητού τώρα παραγγείλαμε τα εξής.

-1 φέτα στα κάρβουνα (2/4): Όχι κάτι το ιδιαίτερο, είχε πολύ λίγη φέτα και πολύ τομάτα και κρεμμύδι. Δεν άξιζε τα 4.2ε.

-1 μερίδα πατάτες(3/4): Φυσικές και καλά τηγανισμένες. (3,3ε)

-1 μισή μερίδα γιαουρτλού (3/4): Πολύ γευστικό με ωραίο πηχτό γιαούρτι και σάλτσα τομάτας. Επίσης, ήταν αρκετά μεγάλη μερίδα για μισή, εμένα σαν κανονική μου φάνηκε.

Παίρνει 3/4 αντί για ατόφιο 4 στη γεύση επειδή δεν ήταν το καλύτερο γιαουρτλου που έχω φάει. (5,5ε)

-1 μερίδα Αρίστος (4/4): Ποικιλία από διάφορα είδη κεμπάπ και καλαμακιά/σις που συνοδεύεται απο πιτούλες, ψητές πιπεριές και τομάτες. Πάρα πολύ καλά ψημένα όλα τα κρέατα. Τα κεμπάπ καταπληκτικά, ζουμερά να λιώνουν στο στόμα. Είναι σίγουρα για 2 άτομα, μπορεί και για 3. (22,9ε)

-1 τυλιχτό με κεμπάπ κοτόπουλο(4/4): Τρομερό κεμπαπ σε ωραία πίτα με ελαφρύ τζατζίκι.

Συνολικά, για αυτά τα φαγητά και μισο κιλό κρασί κόκκινο πληρώσαμε χονδρικά 45 ευρώ.

Η τιμή αρκετά καλή, το μόνο υπερτιμημένο πιάτο ήταν η φέτα στα κάρβουνα και ίσως λίγο και η ποικιλία στα 23 ευρώ. Στο φαγητό θα έβαζα 3,5/4 αλλά χωρίς δεκαδίκα θα στρογγυλοποιήσω στο 4 για χάρι του εξαιρετικού κεμπαπ.

Για τέλος να πω ότι η περιοχή έχει αρκετά μεγάλη δυσκολία παρκαρίσματος (8/10).

31 Μαι 2018

Σάββατο βράδυ, προς τα τέλη Μαΐου, και είπαμε να επισκεφτούμε το Byρακι. Αν και βραδιά τελικού champions league το μαγαζί ήταν γεμάτο με ωραία ατμόσφαιρα. Με το παρκάρισμα δεν δυσκολευτήκαμε ιδιαίτερα και βρήκαμε σε απόσταση 200-300 μέτρων από το μαγαζί. Ο χώρος είναι όμορφος και ζωντανός, σε προδιαθέτει ευχάριστα για το δείπνο που θα ακολουθήσει. Η εξυπηρέτηση είναι πολύ καλή και γρήγορη. Στα του φαγητού τώρα ήμασταν 4 και παραγγείλαμε τα εξής.

- Σαλάτα Πράσινη Σγούρα (4/4): Πολύ ωραία σαλάτα με πράσινα λαχανικά, μπείκον και κατσικισιο τυρί. Αρκετά δροσερή με εύγευστη σος και το κατσικίσιο τυρί να τα σπάει! (7,2€)
- Πατάτες τηγανητές (3/4): Αρκετά καλές (3,5€)
- Λουκάνικο μοσχαρίσιο (4/4): Πολύ ωραίο λουκάνικο και η σως λεμονιού γλύκιζε λίγο, όπως μου αρέσει δηλαδή (5€)
- Τηγανόψωμο με φέτα και ντομάτα (2,5/4): Καλούτσικο και αυτό το πιάτο. Το τηγανόψωμο σε κάποια σημεία ήταν πολύ λεπτό και αρκετά σκληρό, οι ακρές ήταν πιο παχιές οπότε ήταν και πιο μαλακή η ζύμη μέσα. (5€)
- Κοτόπουλο Ταντούρι (2/4): Κλασικό πιάτο με μπουκίτσες στήθος κοτόπουλο σε κρέμα. Η προσθήκη κάρυ με ταντούρι νόμιζα ότι θα κάνει τη διαφορά αλλά τελικά δεν απέδωσε κάτι στο πιάτο, και μάλλον το χειροτέρεψε. (5€)
-Ζυμαρικά Χανιών (3,5/4): Τα ζυμαρικά μοιάζουν με βίδες και ήταν σερβιρισμένα με κρέμα, μανιτάρια, κοτόπουλο και ανθότυρο. Πολύ γευστικό και αυτό το πιάτο (8,5€)
- Χοιρινά Μπριζολάκια (3,5/4): Ζουμερά και σωστά ψημένα συνοδευόμενα από τηγανητές πατάτες (7,5€)

Συνολικά για όλα αυτά και ένα ημίγλυκο κρασί (5€, 3/4) πληρώσαμε 48,7€. Πολύ καλή τιμή για τις γεύσεις του (περίπου 12,5/άτομο). Γενικά μας άρεσε πολύ το μαγαζί και το μόνο φάουλ ίσως ήταν ότι δεν υπήρχε κέρασμα στο τέλος (εξ ου και το 3 στην εξυπηρέτηση). Μας ρώτησαν μόλις τελειώσαμε αν θέλουμε γλυκό αλλά δεν ήταν ξεκάθαρο αν ήταν κέρασμα ή όχι. Όπως και να έχει το κέρασμα το φέρνεις ούτως ή άλλως.