nkaran

Μέλος από: Μάρ 2009

09 Ιαν 2018

Eπισκεφτήκαμε την "Φυσαρμόνικα" τη Τρίτη 2 Ιανουρίου και ενω περιμέναμε να μην έχει πολύ κόσμο λόγω της ημέρας τελικά ξαφνιαστήκαμε ευχάριστα καθότι υπήρχε αρκετός κόσμος και μια ευχάριστη ατμόσφαιρα. Βέβαια μετά καταλάβαμε γιατί είχε τόσο κόσμο αφού είναι ενα απο τα καλύτερα εστιατόρια της Αθήνας. Ο χώρος του μαγαζίου είναι καλός και η ατμόσφαιρα που δημιουργείται απο τις πολλές παρέες βοηθά σε αυτό το τομέα. Επίσης η εξυπηρέτηση ήταν άψογη.

Πάμε τώρα αναλυτικά στα του φαγητού. Ήμασταν 4 άτομα και παραγγείλαμε τα εξής:
- Σαγανάκι φορμαέλα (2/4): Ισώς το χειρότερο πιάτο του. Αν και μου αρέσει ο συνδυασμός αλμυρού-γλυκόυ έδω θαρρώπως δεν ήταν πετυχημένη η προσθήκη του γλυκού του κουταλίου απο πάνω ή ίσως ήθελε μικρότερη ποσότητα (5,6€)
- Πατατόφλουδες (3/4): Πατάτες σαν τηγανητές με η φλόυδα τους και δροσερή σως απο πάνω. Πόλυ ωραίο ορεκτίκο (3,8€)
-Φωλιά πατάτας(4/4): Απόλυτη αρμονία φωλίας-αυγού-τυριού και απακίου! Σίγουρα αξίζει(5,9€)
- Συκώτι μοσχαρίσιο (3/4): Ωραίο συκώτι και σωστά ψημένο. Το ζητήσαμε medium-well και μας ήρθε ακριβώς έτσι και αρκετά ζουμερό. (5,3€)
- Μπριζολάκια χοιρινά λαιμού (4/4): Ζουμερά και γευστικά. Με μια λέξη: φοβερά! (6,3€)
- Λουκάνικο Καρπενησίου με τραχανά και φέτα (4/4): Φοβερό και αυτό το πιάτο. Ο τραχανάς με τη φέτα σπάγανε την πολύ εντόνη λουκανίλα και ταιριάζαν τόσο πολύ. (6,4€)
-Καπνιστό ψαρονέφρι (3/4): Ωραίος μεζές και αυτός. (6,7€)
- 1kg χύμα ημίγλυκο κόκκινο (3/4). (10€)
-1 μηλόφι(4/4): Καταπληκτίκο γλύκο! (4,5€)

Συνολικά πληρώσαμε 57,7€. Πολύ καλή τιμή για τη ποιότητα και το μέγεθος των μερίδων.

Δυσκολία παρκαρίσματος: Μέτρια προς έυκολη.

27 Νοε 2017

Επισκεφτήκαμε την "Μπέμπα" το Σάββατο οπού τα πρωτά κρύα εμφανίστηκαν οπότε αναζητούσαμε ένα ζεστό και ατμοσφαιρικό μεζεδοπωλείο να περάσουμε όμορφα το βράδυ μας. Νομίζω ότι η Μπέμπα τα καταφέρνει μια χαρά σε αυτό διότι παρέχει τα απαραίτητα όπως καλο φαγητό, ωραίο ρετρό χώρο και άψογη εξυπηρέτηση.

Πάμε τώρα αναλυτικά στα του φαγητού. Ήμασταν 4 άτομα και παραγγείλαμε τα εξής:
- Σαλάτα μπέμπα (4/4): Δροσερή σαλάτα με υπέροχη σως μελιού.
- Λουκάνικα ψητά (3/4): Κλασίκο τίμιο λουκανικάκι!
- Συκώτι μοσχαρίσιο με θυμάρι (2/4): Ίσως το χειρότερο πιάτο του μαγαζιού, ήταν στεγνό και παραψημένο το συκώτι.
- Μπριζολάκια χοιρινά (3/4): Ζουμερά και γευστικά.
- Μοσχαρίσια φιλετίνια με σάλτσα μαυροδάφνης (2,5/4): Ωραία η σάλτσα, τα φιλετίνια ήταν παραψημένα όμως ενω τα ζήτησα μέτρια. Παρόλα αυτά δεν ήταν εντελώς ξερά και πιστεύω ότι οι περισσότεροι Έλληνες τα προτιμούν ετσι παρά medium.
- Ρύζοτο με μανιτάρια και κοτόπουλο (3/4): Καλό πιάτο με ωραία φρέσκα μανιτάρια.
- 0.5kg χύμα κόκκινο (3/4)

Συνολικά πληρώσαμε 52 ευρώ μαζί με την έκπτωση το 10% λόγω κράτησης μεσω e-table. Πολύ καλή τιμή για τη ποιότητα και το μέγεθος των μερίδων. Στο τέλος μας κεράσαν και σοκολατόπιτα, αρκετά καλή και αυτή!
Δυσκολία παρκαρίσματος: Μέτρια προς έυκολη.

13 Οκτ 2017

Επισκεφτήκαμε το εν λόγω μεζεδοπωλείο για πρώτη φορά παρακινούμενοι απο τις καλές κριτικές στο site αλλα δυστυχώς η ποιότητα του φαγητού, κατ'εμέ τουλάχιστον δεν ανταποκρίνεται στις κριτικές αυτές. Αλλά ας τα πάρουμε εξαρχής.

Ξεκινώντας τη κριτική μου απο το χώρο του μαγαζιού έχω να τονίσω ότι ο εξωτερικός χώρος είναι σχετικά μικρός και αδιάφορος, μέσα είναι λίγο καλύτερος αλλά και πάλι δεν ξεφεύγει από το επίπεδο του μετρίου. Η εξυπηρέτηση είναι το δυνατό ατού του μαγαζιού, καθώς το σερβις είναι διακριτικό μα και συνάμα πολυ αποτελεσματικό. Επίσης, ο ιδιοκτήτης πολύ φιλικός και δείχνει να νοιάζεται για το μαγαζί. Πάμε στα του φαγητού τώρα που δυστυχώς χαλάει την εικόνα. Παραγγείλαμε λοιπόν τα ακόλουθα.

Σαλάτα new age (2/4), 6,5€: Πρωτότυπη σαλάτα και δροσερή αλλα θεωρώ ότι ήταν κάπως μονότονη και αυτό που σου μένει στο τέλος ήταν η γεύση λάχανου και σος βερίκοκου. Η σος βερίκοκου ήταν σε υπερβολική ποσότητα. Θα την χαρακτήριζα ως μια παραλλαγμένη coleslaw αλλά στο χειρότερο.
Γιαουρτλου (1/4), 5,8€: Ο κίμας άγευστος και με υπερβολική τη ντομάτα στη σάλτσα, το γιαούρτι ελάχιστο απο πάνω.
Πεινιρλί πολιτίκο (1/4), 5,5€: Και αυτό το πιάτο δεν μας άρεσε καθόλου, ούτε η ζύμη ούτε τα υλικά ταιρίαζαν. Καλύτερο πεινιρλι θα βρεις στο μαγαζί της γειτονιάς.
Πατάτες crispy (3/4), 3,8€: Το καλύτερο πιάτο του μαγαζιού. Αρκετά καλές και κρατσανιστές!
Πολίτικο μπιφτέκι (1/4), 7,8€: Πάρα πολύ αλμυρό!! Κ θα έλεγα ότι είμαι φαν του αλατιού αλλα αυτό το πιατό ήταν εκτός οριών. Ήταν τόσο έντονο το αλάτι που δεν μπορούσες να ξεχωρίσεις την γεύση του κρέατος ή τα μπαχαρικά.
Καπνιστή μπριζόλα (2/4), 9,8€: Ούτε έδω έχει κάτι το ιδιαίτερο το πιάτο, το ψήσιμο ήταν σωστό πάντως.
ΡΟζε ημίγλυκο (3/4), 4,5€/500ml: Αρκέτα καλό για χύμα.

Γενικά το θεωρώ ακρίβο το μαγαζί για αυτά που προσφέρει, επίσης υπήρχαν πιάτια όπως το ψαρονέφρι, η μοσχαρίσια και το spare ribs στα 16,8€. Οι μερίδες μικρές αν εξαιρέσεις την σαλάτα που είναι μεγάλη. Νομίζω ότι είναι απαγορευτικές αυτές οι τιμές για μεζεδοπωλείο στο σημείο που βρίσκεται και για αυτήν την ποιότητα.

02 Σεπ 2017

Επισκεφθήκαμε το Δυόσμο το προηγούμενο Σάββατο βράδυ μια παρέα 5 ατόμων. Ο χώρος καλός και το αεράκι φυσούσε ικανοποιητικά στη ταράτσα. Το σέρβις λίγο μέτριο, βασικά εξαρτάται σε ποια σερβιτόρα θα πέσεις. Η μια ήταν κάπως απότομη στη συμπεριφορά της. Θα έβαζα 2,5 στην εξυπηρέτηση και 3,5 στο φαγητό όποτε στη στρογγυλοποίηση θα βάλω 3 και 3.

Στα του φαγητού τώρα παραγγείλαμε τα ακόλουθα.
Ελληνική σαλάτα (3/4): η κλασσική χωριάτικη σαλάτα με επιπλέον υλικά την κάππαρη, το κρίταμο και παξιμαδάκια. Καλά υλικά εκτός της τομάτας, λόγω εποχής θα τις περίμενα πιο ζουμερές.
Πιτάκια με παστουρμά και τυρι (4/4): Γευστικότατο!
Κοτόπουλο με μετσοβόνε, κρέμα και καταίφι (4/4): Πρώτοτυπη και ιδιαίτερη γεύση που εκτιμήθηκε δεόντως!
Μοσχαρίσιο συκώτι σχάρας (3/4): Το έχει στα ορεκτικά αλλα το πήραμε για κυρίως, ικανοποιητικό το μέγεθος και σωστά ψημένο.

Απο κυρίως πήραμε τα εξής.
Καπνιστή μπριζόλα (3/4): Καλή αλλά όχι και η καλύτερη που έχω φάει
Μπιφτεκια κοτόπουλο (2/4): Το χειρότερο τους πιάτο, άνοστο και μικρό σε μέγεθος.
Μοσχαρίσιο ραγού με μακαρόνια (3/4): Συμπαθητικό πιάτο.
Κόκκορας παστιτσάδα (4/4): Το καλύτερο τους απο τα κυρίως. Ένας ολόκληρος μικρός κόκκορας σερβιρισμένος μαζί με χοντρό μακαρόνι!

Στα επιπλέον πήραμε 1,5 κιλό χύμα κόκκινο και ημίγλυκο και για γλύκο στο τέλος μοιραστήκαμε 2 εκμεκ παγωτό καιμακι (3/4). Συνολικά δώσαμε 90 ευρώ μια λογική τιμή για τη ποιότητα του φαγητού.

29 Αυγ 2017

Επισκεφθηκαμε το 43 Tέταρτη αμέσως μετά το δεκαπενταύγουστο και αν και η Αθήνα ήταν άδεια το μαγαζί σχεδόν γέμισε. Ο χωρος εξωτερικά είναι συμπαθητικός Κ το σέρβις πολύ καλο.

Στα του φαγητού τώρα παραγγείλαμε τα ακόλουθα.

Παξιμάδι Κυθήρων με φέτα ντομάτα και σάλτσα μελιού (4/4): έμοιαζε με κρητικό ντακο και η γλυκιά νότα του μελιού το απογείωνε το πιατο.

Πατατές τηγανητές φρέσκιες με πάπρικα(3/4)
Μπουγάτσα με συγκλινο και γραβιέρα (3/4): Αν και δεν είναι μπουγάτσα, πιο πολυ σε πίτα φέρνει είναι αρκετά καλό. Η γραβιέρα λιώνει και δένει αρκετά καλά με το συγκλινο και το ζύμαρι.
Κοτόπουλο με bbq sauce (3/4): Μπουτάκια κοτόπουλο (χωρις το κόκκαλο) ψημενα στα κάρβουνα. Κλασικό πιάτο αλλά σωστά ψημένο και γευστικό
Καπνιστή μπρίζολα (3/4): Γευστική και σωστά ψημένη.
Μπιφτεκάκια (δεν θυμάμαι την ακριβή ονομασία του πιάτου, 2/4): Το χειρότερο πιάτο απο αυτά που δοκιμάσαμε. Κάπως αδιάφορο.

Για αυτά τα πιάτα και ενά καραφάκι ρακί πληρώσαμε συνολικά 44 εύρω, αρκετά καλή τιμή. Μια αρκέτα τίμια πρόταση που σίγουρα θα ξαναεπισκεφθούμε.

30 Μαι 2016

Επισκεφτήκαμε το εν λόγω μαγαζί με την επιστροφή μου στα πάτρια εδάφη μετά από αρκετό καιρό διαμονής στη Γαλλία. Η γνωριμία μου με την αυθεντική γαλλίκη κουζίνα έχει ανεβάσει τα στανταρτς με τα οποία κρίνω πια αλλα θα προσπαθήσω να είμαι οσο πιο αντικειμενικός γίνεται και με συνέπεια ως προς τις παλίες μου κριτικές. Η επίσκεψη μας έγινε Τετάρτη βράδυ και ήμασταν 4 άτομα.

Είχε κανα 2 παρέες οπότε ο χώρος ήταν ψιλοαδειος. Εκτός από αυτό όμως ο χώρος δεν έχει ιδιαίτερο χαρακτήρα και θα έλεγα οτι είναι κάπως μπερδεμένος. Δεν έχω ζήσει στα sixties αλλά ο χώρος και η ατμόσφαιρα δεν θύμιζαν sixties μόνο επειδή είχε τον john lennon στο καθρεφτή. Το σέρβις ήταν πολυ ευγενικό και συνάμα διακριτικό. Παμε στα του φαγητού τώρα. Παραγγείλαμε λοιπόν τα εξής. Οι τιμές κατα προσέγγιση.

-1 σαλατα με ρόκα και κοτόπουλο(7ε): Δεμένη σαλάτα με ωραία σος (3/4)
-1 φρικασέ μανιταριών (6ε): Διάφορα είδη μανιταριών σε μια νερουλή σάλτσα. (3/4)
-1 ριζότο μανιτάρια(7,5ε): Δεν είχε δέσει καλά η σάλτσα με το ρύζι. Μέτριο πιάτο (2/4)
-1 συκώτι σχάρας(7ε): Καλούλι αλλά το σύκωτι ήταν λίγο σκληρότερο σε σχέση με το τηγάνι (3/4)
-1 παπαρδέλες με συγκλινο κ μανούρι(8.5ε): Γευστικό πιάτο και παπαρδέλες σωστά βρασμένες. (3/4)
-1 μοσχαράκια φιλετάκια με σος μαυροδάφνης(10ε): Το μοσχαράκι καλά ψημένο μα τρυφερό και μαλακό. Η σαλτσούλα ήταν λιγο παραπάνω γλυκιά απο όσο θα έπρεπε. (3/4)

Γενικά ένα καλό εστιατόριο που το μόνο του μειονέκτημα είναι η έλλειψη ισχυρού χαρακτήρα. Δεν είναι ούτε κλασσική ταβέρνα αλλά ούτε και εστιατόριο ή τρατορία. Αυτό φαίνεται και στο χώρο αλλα και στο μενού. Είχε αρκετα διαφορετικά πιατα, απο πιο παραδοσιακά σε πιο "γκουρμε". Στο vfm θα μπορούσαν οι τιμές να είναι ένα κλικ πιο κάτω. Επίσης μας φάνηκε ακριβό το χύμα κρασί των 500 ml στα 10 ευρώ.

08 Αυγ 2015

Επιστροφή στην Ελλάδα μετά από 6 μήνες και εχω πεθυμήσει Κρητική κουζίνα οπότε επιλέξαμε το Πασιφαη για την Σαββατιάτικη έξοδο μας. Το μαγαζί του Κορυδαλλού έχει κλείσει οπότε πήγαμε σε αυτό της Γλυφάδας. Φτάνουμε λοιπόν κ το μαγαζί σχεδόν γεμάτο, στη συνέχεια γέμισε εντελώς. Ο χώρος είναι προσεγμένος με κρητικές πινελιές, αλλά έχει λίγο μια δηθεν πιο πολυτελή διακόσμηση.

Προσωπικά προτιμώ τα αυθεντικά κρητικά ταβερνάκια. Θα έβαζα 2.5/4 κανονικά. Μας υποδεχτήκαν με τσικουδία και χαμόγελο όπως πρέπει να αρμόζει σε ένα μαγαζί. Βέβαια να τονίσω ότι μαζί με τη τσικουδιά μας φέρανε και εμφιαλωμένο νερό χωρίς να ερωτηθούμε, γεγόνος που προκάλεσε αρνητική εντύπωση. Γενικά η εξυπηρέτηση ήταν πάρα πολύ καλή και είναι λογός να ξαναπας στο μαγαζί και ο λογός που στρογγυλοποιώ το 2.5 στο 3 όσο αφορά τον χώρο.

Είμασταν 3 άτομα κ παραγγείλαμε λοιπόν τα ακόλουθα.

- 1 ντάκος (3,5/4): Η μύζηθρα απλά καταπληκτική και έδενε πολύ καλα με τα υπόλοιπα υλικά. - 6,3ε

- 1 καλλιτσούνια με μυζήθρα (3/4): κλασσικά ωραία καλτσουνία. - 6,2ε

- 1 απάκι (3,5/4): πολυ καλό απάκι ωραία τηγανισμένο - 7,5ε

- 1 πάτημα (2,5/4): Ενά συνηθισμένο ψητό κουνέλι - 8,6ε

- 1 πασιφάη μεζέ (1,5/4): Ανάμεικτα κομμάτια από κοτόπουλο, χοιρινό και λουκάνικο σε κόκκινη σάλτσα. Το χειρότερο πιάτο, δεν ήταν πολυ δεμένα τα υλικά και το λουκανικο ήταν λιώμενο και άγευστο - 9,1ε

- 500 ml κόκκινο κρασί χύμα (2/4) - 3,4ε

Η πολύ καλή εξυπηρέτηση συνεχίστηκε μέχρι το τέλος όπου μας κέρασαν ρακόμελο κ λουκουμάδες. Συνολικά μαζι με νερό και κουβέρ δώσαμε 45.60ε. Θα μπορούσαν ίσως τα πιάτα να κοστίζουν 1 ευρώ λιγότερο οπότε έτσι δικαιολογώ κ το 3 στο vfm.

23 Σεπ 2014

Επισκεφτήκαμε το εν λόγω εστιατόριο την Παρασκευή το βράδυ. Ήμασταν 4 άτομα και καιρού επιτρέποντος κάτσαμε έξω. Ο χώρος μικρός, λιτός με μοντέρνες νότες. Η εξυπηρέτηση άψογη.

Παραγγείλαμε λοιπόν τα ακόλουθα.

-1 wonton με χοιρινό κιμά (4/4): Αρκετά γευστικό και τραγανό συνοδευόμενο από πολύ καλή γλυκόξινη sauce

-1 spring roll(3/4): Αρκετα καλό και αυτο συνοδευόμενο επίσης από την γλυκόξινη sauce

-1 yellow noodle με χοιρινό και thailand sauce (3/4)

-1 thick egg noodle με κοτόπουλο και malaysia sauce (3/4)

-1 thin egg noodle με κοτόπουλο και indonesia sauce (3/4)

Όλα τα noodle ήταν γευστικά όπως και οι sauce, αλλά ίσως θα ήθελε περισσότερη σάλτσα για να είναι πιο έντονη η γεύση. Προσθέσαμε λίγο γλυκόξινη σάλτσα στα noodle και ενισχύθηκε η γεύση.

-1 πιάτο με 3 καλαμάκια (satay και black pepper) και πατάτες(3/4): Γευστικά και μαριναρισμένα με μαλακό και τρυφερό κρέας(κοτόπουλο και χοιρινό).

-1 κρασί ρόζε χύμα 750ml

Συνολικά πληρώσαμε 39 ευρώ, την οποία θεωρώ καλή τιμή ως προς την ποιότητα που προσφέρει το κατάστημα.

29 Απρ 2014

Πηγαμε στην εν λογω μπυραρια το Σαββατο κατα τις 22.00 με κουπουνια (η αναφορα θα γινει στις κανονικες τιμες). Η εξυπηρετηση αρκετα καλη και γρηγορη, τα πιατα ηρθαν σε ιδανικο ρυθμο. Ο χωρος αρκετα καλος, κλασσικος μπυραριας. Επισης η ποικιλια απο μπυρες ειναι ικανοποιητικη. Πηραμε 2 λα τραπ βαρελι (5,5ε η μια) και 1 αλφα βαρελι (4,5ε το μισολιτρο).

Στα του φαγητου τωρα παραγγειλαμε τα εξης.

- σαλατα beer academy (1/4) (7,3ε): Δυστυχως πολυ μικρη και φτωχη σε υλικα. Ειχε 2 φλυδες παρμεζανα και 2 κομματακια κοτοπουλο.

- 1 λιγκουινι με λιαστη τοματα και κοματια χοιρινου. (1,5/4)(7,3ε): Ψιλοαδιαφορο πιατο, λιγο στεγνο. Δεν ειναι κατι το οποιο θα πας να το φας σε ενα εστιατοριο. Δεν δικαιολογει τα χρηματα του. Λιγο μικρο σε μεγεθος.

- 1 καπνιστη μπριζολα με καραμελωμενα κρεμμυδια. (2,5/4)(11,3ε): Γευστικο πιατο και τα κρεμμυδια ηταν καλα σωταρισμενα. Ισως η μπριζολα ηταν λιγο λιπαρη παραπανω απο οσο θα την ηθελα. Κανονικο σε μεγεθος, αλλα αρκετα ακριβο.

- 1 κοτοπουλο πανε με παρμεζανα(3/4) (11ε): Κλασσικο πιατο αλλα καλα μαγειρεμενο, το καλυτερο που δοκιμασαμε. Ηταν ικανοποιητικο σε μεγεθος αλλα και αυτο ακριβο για αυτα που προσφερει.

Γενικα θα ελεγα οτι προκεται για ενα μαγαζι με ωραιο περιβαλλον να πιεις μια μπυρα αλλα η ποιοτητα δεν συναδει με τις τιμες του φαγητου.

11 Μάρ 2014

Σαββατο βραδυ και κατοπιν κρατησης πηγαμε στο εν λογω μαγαζι. Ημασταν 4 ατομα και στις 9.30 που φτασαμε το μαγαζι ηταν σχεδον γεματο. O χωρος καλουτσικος μεσα και στα πολυ θετικα το γεγονος οτι δεν καπνιζουνε εντος.

Στα του φαγητου τωρα παραγγειλαμε:

-μια πρασινη σαλατα (μαρουλι, ροκα, σως μελιου με μπαλσαμικο, τυρι μυζηθρα, κρανμπερι). Αρκετα καλη(3/4), ~ 6ε.

-καλτσουνια (πιτακια με μυζηθρα): το φυλλο δεν μου πολυαρεσε. το χειροτερο πιατο και πολυ μικρο. (2/4) ~4.5ε

-πατατες (ψητες): μετριες και αυτες. (2/4) ~(2/4)

- Γιουβετσακι με απακι: Πολυ ωραιο και πρωτοτυπο. (4/4) ~7.8ε

- Συκωτι: Καλα ψημενο και ζουμερο. Ισως ειχε εντονη σως σογιας (3/4) ~7.8

- Μπουτακια κοτοπουλο με σαλτσα σογιας και ρυζι: Αρκετα καλα, εδω ισως ηθελε λιγη παραπανω σαλτσας σογιας. (3/4) ~8.5

- 1/2kg χυμα κοκκινο κρασι (2/4) ~5.8

Γενικα ειχε αρκετα καλο φαγητο και ιδιαιτερα οι μεριδες του. Τα ορεκτικα μας την χαλασανε λιγο. Επισης το 3 το παιρνει στην εξυπηρετηση διοτι αργησε καπως να φερει τα κυριως αλλα το κυριοτερο δεν τα εφερε ολα μαζι. Στο τελος ειχε κερασμα γλυκο κορμο.

Απο τιμες καλουτσικες αν και το κρασι θαρρω πως ειναι ακριβο για χυμα. Ισως ενα κλικ πιο κατω στις τιμες να ηταν καλυτερο.