nkaran

Μέλος από: Μάρ 2009

31 Μαι 2018

Σάββατο βράδυ, προς τα τέλη Μαΐου, και είπαμε να επισκεφτούμε το Byρακι. Αν και βραδιά τελικού champions league το μαγαζί ήταν γεμάτο με ωραία ατμόσφαιρα. Με το παρκάρισμα δεν δυσκολευτήκαμε ιδιαίτερα και βρήκαμε σε απόσταση 200-300 μέτρων από το μαγαζί. Ο χώρος είναι όμορφος και ζωντανός, σε προδιαθέτει ευχάριστα για το δείπνο που θα ακολουθήσει. Η εξυπηρέτηση είναι πολύ καλή και γρήγορη. Στα του φαγητού τώρα ήμασταν 4 και παραγγείλαμε τα εξής.

- Σαλάτα Πράσινη Σγούρα (4/4): Πολύ ωραία σαλάτα με πράσινα λαχανικά, μπείκον και κατσικισιο τυρί. Αρκετά δροσερή με εύγευστη σος και το κατσικίσιο τυρί να τα σπάει! (7,2€)
- Πατάτες τηγανητές (3/4): Αρκετά καλές (3,5€)
- Λουκάνικο μοσχαρίσιο (4/4): Πολύ ωραίο λουκάνικο και η σως λεμονιού γλύκιζε λίγο, όπως μου αρέσει δηλαδή (5€)
- Τηγανόψωμο με φέτα και ντομάτα (2,5/4): Καλούτσικο και αυτό το πιάτο. Το τηγανόψωμο σε κάποια σημεία ήταν πολύ λεπτό και αρκετά σκληρό, οι ακρές ήταν πιο παχιές οπότε ήταν και πιο μαλακή η ζύμη μέσα. (5€)
- Κοτόπουλο Ταντούρι (2/4): Κλασικό πιάτο με μπουκίτσες στήθος κοτόπουλο σε κρέμα. Η προσθήκη κάρυ με ταντούρι νόμιζα ότι θα κάνει τη διαφορά αλλά τελικά δεν απέδωσε κάτι στο πιάτο, και μάλλον το χειροτέρεψε. (5€)
-Ζυμαρικά Χανιών (3,5/4): Τα ζυμαρικά μοιάζουν με βίδες και ήταν σερβιρισμένα με κρέμα, μανιτάρια, κοτόπουλο και ανθότυρο. Πολύ γευστικό και αυτό το πιάτο (8,5€)
- Χοιρινά Μπριζολάκια (3,5/4): Ζουμερά και σωστά ψημένα συνοδευόμενα από τηγανητές πατάτες (7,5€)

Συνολικά για όλα αυτά και ένα ημίγλυκο κρασί (5€, 3/4) πληρώσαμε 48,7€. Πολύ καλή τιμή για τις γεύσεις του (περίπου 12,5/άτομο). Γενικά μας άρεσε πολύ το μαγαζί και το μόνο φάουλ ίσως ήταν ότι δεν υπήρχε κέρασμα στο τέλος (εξ ου και το 3 στην εξυπηρέτηση). Μας ρώτησαν μόλις τελειώσαμε αν θέλουμε γλυκό αλλά δεν ήταν ξεκάθαρο αν ήταν κέρασμα ή όχι. Όπως και να έχει το κέρασμα το φέρνεις ούτως ή άλλως.

18 Απρ 2018

Τετάρτη μετά το Πάσχα λοιπόν και ακόμη σε χαλαρό mood διακοπών οπότε και είπαμε να επισκεφτούμε το Ψωμί και αλάτι. To εστιατόριο βρίσκεται σε ένα από τα πιο κεντρικά σημεία του Χαλανδρίου, μια περιοχή πολύ ζωντανή με δεκάδες εστιατόρια, ταβέρνες, μπαράκια. Στα αρνητικά της περιοχής είναι η δυσκολία του παρκαρίσματος. Τετάρτη βράδυ και με το ζόρι βρήκαμε θέση η οποία μάλιστα ήταν και σχετικά μακρυά. Ο χώρος είναι καθαρός και ωραίος και η εξυπηρέτηση πολύ καλή. Το δείπνο μας ξεκίνησε λοιπόν αφού πρώτα μας σέρβιραν αυτόματα εμφιαλωμένο νερό (2,5 €) και κατόπιν μας ρώτησαν αν θέλουμε ψωμί οπότε και μας ήρθε ψωμί λαδορίγανη στα κάρβουνα συνοδευόμενο από ζουμί φασολάδας, το οποίο ήταν πολύ γευστικό. (1,5 € κατά άτομο). Στα του φαγητού τώρα ήμασταν 4 και παραγγείλαμε τα εξής.

- Σαλάτα Λάχανο Πανσέτα (2/4): Η κλασική σαλάτα λάχανο καρότο χωρίς να έχει κάτι το ιδιαίτερο. Εξαίρεση η πανσέτα, η οποία ήταν καλά ψημένη και γευστική. Η σαλάτα ήταν το χειρότερο πιάτο απο όσα δοκιμάσαμε (9,5€)
- Αυγά Πατάτες (3/4): Λεπτοκομμένες πατάτες πάνω σε τηγανιτά αυγά. Γευστικό πιάτο που θυμίζει την παιδική μου ηλικία (7€)
- Συκώτι γάλακτος τεριγιάκι (4+/4): Το πήραμε σαν ορεκτικό και ήταν καταπληκτικό. Ότι και να πω είναι λίγο. Αφρός, μαλακό, ιδανικά ψημένο μοσχαρίσιο συκώτι. Ίσως το καλύτερο συκώτι που έχω φάει ever! (8€)
- Ριγκατόνι με μοσχαρίσια μάγουλα (3/4): Είναι η δεύτερη φορά που δοκιμάζω μάγουλα από μοσχάρι. Το κρέας ήταν μαλακό και γευστικότατο. Η σάλτσα ήταν από τομάτα και μανιτάρια και τα ριγκατόνι al dente. Ωραίο πιάτο αν και νομίζω θα ήταν καλύτερο με περισσότερη ποσότητα μοσχαριού να προσδίδει πιο έντονη γεύση στο σύνολο. (15€)
- Burger γαλοπούλας (2,5/4): Καλό μπιφτέκι με γευστική guacamole sauce και συνοδευτική σαλάτα coleslaw. (13,5€)
-Burger black angus (3/4): Πολύ καλό μπεργκερ με το μπιφτέκι ψημένο όπως το ζήτησα (medium-rare), σος παρμεζάνας, μανιτάρια και κατσικίσιο τυρί. (15€)
- Εφόσον είχαμε σκάσει για επιδόρπιο πήραμε ένα Apple Crumble (3/4) για να το μοιραστούμε και οι 4. Παγωτό βανίλια με καραμελωμένα μήλα και μπισκότο με σος butterscotch.

Συνολικά για όλα αυτά και ένα Μερλό κόκκινο κρασί δική τους εμφιάλωσης (14€) πληρώσαμε 84€ με την έκπτωση 15% γνωστού site. Τιμή θαρρώ καλή για το ύφος του μαγαζιού και τις γεύσεις του. Βέβαια χωρίς την έκπτωση θα πήγαινε στα 25 ευρώ/άτομο.

15 Απρ 2018

M. Παρασκεύη λοίπον και αμετανόητα κρεατοφάγοι είπαμε να φάμε Ανατολίτικες γεύσεις. Επισκεφτήκαμε λοιπόν το Πιτα Κεμπαπ παροτρυνόμενοι απο τις καλές κριτικές όσο αφορά το φαγητό. Η περιοχή αν και θεωρητικά κακόφημη νομίζω ότι είναι αρκετά ασφαλής καθώς το μαγαζί είναι σε κεντρικό σημείο. Ο χώρος είναι καθαρός και σε στυλ μοντέρνου ψητοπωλείου-σουβλατζίδικου και η εξυπηρέτηση πολύ καλή.

Στα του φαγητού τώρα δυστυχώς δεν είχαν κανένα γύρο, δηλαδή ούτε κοτόπουλο ούτε μοσχαρίσιο οπότε και παραγγείλαμε τα εξής.
- Σαλάτα σεφ (2/4): Δεν είναι κλασσική σαλάτα του σεφ. Τίμια προσπάθεια αλλά όχι και το καλύτερο πιάτο τους. Μας φάνηκε σαν να έχει παραπάνω βαλσάμικο και η οξύτητα επισκίαζε τις υπόλοιπες γεύσεις. (6€)
- Χούμους (3/4): Αρκέτα γευστικο. (3€)
- Πατάτες τηγανητές (4/4): Φρέσκες και σωστά τηγανισμένες με την ριγανούλα τους (2€)
- Πίτα με καλαμάκι κοτόπουλο (4/4): Πολύ καλή με ζουμερό κρέας και ωραία σος. (3€)
- Πίτα με καλαμάκι αρνί (4/4): Πολύ καλή και αύτη η πίτα. Υπέροχο και ζουμερό το αρνάκι (3,5€)
- Πίτα με κεμπάπ (3/4): Καλό και το κεμπάπ αλλά όχι και το καλύτερο που έχω φάει. Υστερούσε λίγο σε σχέση με το κοτόπουλο και το αρνί. (3€) (πηραμε 3 τέτοιες πίτες)
-Κιουνεφέ με τυρί (3/4): Αρκετά καλό το κιουνεφε αλλά όχι και το καλύτερο που έχω φάει οπότε 3 αστεράκια. (5€)

Συνολικά για όλα αυτά και μισό κιλό κόκκινο κρασί πληρώσαμε 32.5€. Τιμή πολύ καλή. Βέβαια αν παίρναμε μερίδες το κόστος θα ήταν παραπάνω, τις είχε γύρω στα 8-9 ευρω η μερίδα. Ίσως οι μερίδες είναι αναντίστοιχα πιο ακριβές σε σχέση με τις πίτες οπότε θα βάλω 3 τοματούλες στο vfm.

28 Μάρ 2018

Επισκεφθήκαμε το chez lucien την προηγούμενη Παρασκευή μετά από νοσταλγία για γαλλική κουζίνα. Μετά από 3 χρόνια διαμονής στη Γαλλία και επιστροφή στην Ελλάδα απο το καλοκαίρι είπαμε να δοκιμάσουμε τα εν Ελλάδι γαλλικά. Βάσει κριτικών το chez lucien έδειχνε ως η πιο safe επιλογή αυθεντικής γαλλικής κουζίνας τύπου bistrot και brasserie σε σχέση με τα πιο κυριλέ γαλλικά που υπάρχουν. Γενικά κάπως έτσι είναι αν και θαρρώ πως είναι κάπως "ελληνοποιημένες" οι γεύσεις. Αλλα ας τα πάρουμε πιο αναλυτικά. Ο χώρος είναι μικρός και κάτι ανάμεσα σε ταβερνείο και καφενείο. Δεν θα τον χαρακτήριζα και απο τα ατού του μαγαζιού.

Πάμε τώρα στα του φαγητού που είναι και τα πιο σημαντικά. Παραγγείλαμε τρια διαφορετικά μενού. Το πρώτο είναι το express των 15,5 ευρώ οπού δεν έχεις πολλές επιλογές αλλά είναι αρκετά αξιόλογο και vfm. Περιέχει τα εξής πιάτα.
-Σαλατά πράσινη ατομική με καρύδι και σος απο ροκφορ. (3/4): Δροσερή, γευστική και ικανοποιητική σε μέγεθος.
-Εντρακοτ (4/4): Δηλαδή μοσχαρίσια μπριζόλα χωρίς κόκκαλο. Κλασσικό γαλλικό πιάτο. Σωστά ψημένο και ζουμερό. Συνοδευόταν από πατάτες ογκρατεν. Γενικά όλα τα πιάτα απο ογκρατέν συνοδευόντουσαν. Στο ογκρατέν θα έβαζα 3/4, καλό είναι αλλά έχω φάει και καλύτερο.
-Σουφλέ σοκολάτας (2/4): Φρέσκο αλλά κάπως πικρό για σουφλέ.
Να τονίσω εδώ ότι υπήρχε και επιλογή για άλλη σαλάτα ως ορεκτικό.

Το δεύτερο μενου είναι των 2 ατομών στα 34 έυρω. Εδώ το κονσεπτ είναι ότι έχεις να επιλέξεις ανάμεσα σε 2-3 σαλάτες και 2-3 κυριώς. Απλά θα πρέπει να επιλέξεις το ίδιο κυριώς και για τα 2 άτομα. Οπότε πήραμε:
-Σαλάτα πράσινη με βινεγκρετ, μέλι και τυρί chevre (κατσικίσιο) (4/4): Kλασσική γαλλική σαλάτα με το αγαπήμενο chevre ψημενο πάνω σε μια φέτα ψωμί! Η σαλάτα είναι κοινή για τα 2 άτομα.
-Φιλέτο γαλοπούλας με σάλτσα πάπρικας (3/4): Ομολογουμένως δεν είχα δοκιμάσει τέτοιο πιάτο στη Γαλλία. Ίσως είναι της περιοχής από όπου και κατάγεται η ιδιοκτήτρια (Παρίσι) διότι οι Γάλλοι έχουν πολλές τοπικές σπεσιαλιτέ. Αρκετά καλό πιάτο, γευστικό με ωραία σος.
-1 σουφλε & 1 πυραμίδα φραούλας (3/4): Σαντιγύ με φράουλες και μπισκότο. Δροσερό και ελαφρύ γλυκό.

Το τελευταίο μενού είναι ατομικό στα 27 ευρώ οπου και μπορείς να επιλέξεις όποιο πιάτο και ορεκτικό θες εκτός αν θυμάμαι καλα του φουα γκρα που έχει ένα επιπλέον κόστος 3.5 ευρώ. Οπότε πήραμε:
-Κρεμμυδόσουπα (3/4): Αρκετά καλή υφή και γεύση με λιώμενο τυρί έμμενταλ απο πάνω.
-Φιλέτο Πάπιας (Μαγκρε) (2/4): Λοιπόν εδώ αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα στο 2 και στο 3. Ίσως το πιάτο για το οποίο είχα την περισσότερη προσμονή να φάω αλλά τελικά ψιλοαπογοητεύτικα. Εδώ, να τονίσω ότι το μαγκρε είναι το αγαπημένο μου γαλλικό πιάτο. Λοιπόν η γεύση νομίζω είναι περισσότερο προσαρμοσμένη στα ελληνικά γούστα με τη κρέμα να ξεχειλίζει στο πιάτο. Δεν μπορώ να πω, η σος είναι ωραία και θα ταίριαζε τέλεια με φιλέτο κοτόπουλου αλλα για πάπια δεν κάνει. Ήταν τόση η κρέμα που με το ζόρι καταλάβαινα ότι τρώω πάπια. Η γεύση και τα αρώματα της πάπιας ισοπεδώθηκαν. Στη Γαλλία το φιλέτο πάπιας συνήθως γίνεται με σως μελιού και κρεμμυδάκια (εσαλοτ) οπού και καταλαβαίνεις όλο το γευστικό μεγαλείο της πάπιας. Επίσης μια άλλη επισήμανση είναι ότι είχαν ψιλοκόψει το φιλέτο σε πολύ λεπτές φέτες που νομίζω ότι συνέτεινε και αυτό στην απώλεια της γεύσης του κρέατος.
-1 πυραμίδα φράουλας.

Τα φαγητά τα συνοδεύσαμε με ένα αρκετά καλό γαλλικό μερλο τιμολογημένο στα 13 ευρώ. Συνολικά δώσαμε 90 ευρώ, δηλαδή 22,5 ευρώ/άτομο. Τα πιάτα όμως αν τα πάρεις ξεχωριστά κάνουν γύρω στα 19-20 ευρώ και τα ορεκτικά 9. Οι τιμές θα έπρεπε να είναι χαμηλότερες, στην Γαλλία το μενού κοστίζει φθηνότερο σε brasserie. Τα 27 ευρώ είναι πολλά για το μενού. Από την άλλη οι άλλες 2 επιλογές είναι vfm. Ειδικά το 15.5 ευρώ είναι αρκετά τίμιο καθώς περιέχει και το καλύτερο πιάτο από αυτά που δοκιμάσαμε.

02 Φεβ 2018

Επισκεφθηκαμε το εν λόγω εστιατόριο παρακινούμενοι απο τις καλές κριτικές του site. Δυστυχώς θα διαφωνήσω με τους περισσότερους καθώς δεν μείναμε ικανοποιημένοι με το φαγητό σε γενικές γραμμές να είναι μέτριο. Παρασκευη βράδυ λοιπόν και ήμασταν 5 άτομα. Το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο και ο χώρος περιποιημένος αλλά πολύ φωτεινός για τα γούστα μου! Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη και η κοπέλα ήταν πολυ ευγενική και γρήγορη. Παμέ στα του φαγητού τώρα. Παραγγείλαμε λοιπόν τα εξής.

Σαλάτα Πασά (3/4): Δροσερή και εύγευστη. Μάζι με τα ψωμάκια λαδορίγανη στην αρχή ότι καλύτερο έχει να προσφέρει το μαγαζί.
Συγκληνο με πορτοκάλι (2/4): Αδιάφορο πιάτο. Δεν ένιωθα καθόλου το πορτοκάλι.
Καγιανάς με σύγκληνο (2,5/4): Λίγο καλύτερο αλλά όταν θυμάμαι το καγιανά που εφτίαχνε η θεία στο χωριό τότε δεν αξίζει να μπω καν σε θέμα σύγκρισης.
Κοτόπουλο φιλέτο αλα κρεμ (1/4): Πιάτο δεκατίας '80 με την κρέμα να ξεχειλίζει και το μανιτάρι κονσέρβα.
Χοιρινό αλα κρεμ (1/4): Παρομοιώς
Μοσχάρι συκωτίσιο (2/4): Το έφερε όπως το ζήτησα (μετρια ψημένο) και ήταν μαλακό. Αλλα δεν ήταν καθολού γευστικό, ίσως εφταίγε η ποιότητα του κρεάτος διότι είχε και αρκετές ίνες.
Μπιφτέκι γεμιστό: Δεν δοκίμασα αλλα δεν έλαβα και τα καλύτερα σχόλια.

Για αυτά μαζί με κρασί χύμα μισόκιλο πληρώσαμε 73€, τιμή ακριβή για μεζεδοπωλείο αυτής της ποιότητας. Υπολογίστε ότι πήραμε και 1 κυριώς μέιον οπότε κανονικά για 5 άτομα με 1 σαλατα και 2 ορεκτικά θα έβγαινε κοντά στα 17ευρώ/ατόμο. Η σαλάτα έκανε 7,5, τα "σπέσιαλ" όπως τα βαφτίζει ορεκτικά γύρω στα 7-8€ και τα κυρίως 9-10€. Δηλάδη όλα ήταν τσιμπημένα κανά 2€.
Γενικά είναι ένα κλασσικό μεζεδοπωλείο οπού το φαγήτο του δεν ενθουσιάζει. Σε κανέναν απο τη παρεά δεν άρεσε οπότε δεν νομίζω ότι αξίζει να μπει κανείς στο κόπο να έρθει στο Κουκάκι για αυτό το μαγαζί. Παρκάρισμα επίσης σχετικά δύσκολο, θα έλεγα 7-8/10.

09 Ιαν 2018

Eπισκεφτήκαμε την "Φυσαρμόνικα" τη Τρίτη 2 Ιανουρίου και ενω περιμέναμε να μην έχει πολύ κόσμο λόγω της ημέρας τελικά ξαφνιαστήκαμε ευχάριστα καθότι υπήρχε αρκετός κόσμος και μια ευχάριστη ατμόσφαιρα. Βέβαια μετά καταλάβαμε γιατί είχε τόσο κόσμο αφού είναι ενα απο τα καλύτερα εστιατόρια της Αθήνας. Ο χώρος του μαγαζίου είναι καλός και η ατμόσφαιρα που δημιουργείται απο τις πολλές παρέες βοηθά σε αυτό το τομέα. Επίσης η εξυπηρέτηση ήταν άψογη.

Πάμε τώρα αναλυτικά στα του φαγητού. Ήμασταν 4 άτομα και παραγγείλαμε τα εξής:
- Σαγανάκι φορμαέλα (2/4): Ισώς το χειρότερο πιάτο του. Αν και μου αρέσει ο συνδυασμός αλμυρού-γλυκόυ έδω θαρρώπως δεν ήταν πετυχημένη η προσθήκη του γλυκού του κουταλίου απο πάνω ή ίσως ήθελε μικρότερη ποσότητα (5,6€)
- Πατατόφλουδες (3/4): Πατάτες σαν τηγανητές με η φλόυδα τους και δροσερή σως απο πάνω. Πόλυ ωραίο ορεκτίκο (3,8€)
-Φωλιά πατάτας(4/4): Απόλυτη αρμονία φωλίας-αυγού-τυριού και απακίου! Σίγουρα αξίζει(5,9€)
- Συκώτι μοσχαρίσιο (3/4): Ωραίο συκώτι και σωστά ψημένο. Το ζητήσαμε medium-well και μας ήρθε ακριβώς έτσι και αρκετά ζουμερό. (5,3€)
- Μπριζολάκια χοιρινά λαιμού (4/4): Ζουμερά και γευστικά. Με μια λέξη: φοβερά! (6,3€)
- Λουκάνικο Καρπενησίου με τραχανά και φέτα (4/4): Φοβερό και αυτό το πιάτο. Ο τραχανάς με τη φέτα σπάγανε την πολύ εντόνη λουκανίλα και ταιριάζαν τόσο πολύ. (6,4€)
-Καπνιστό ψαρονέφρι (3/4): Ωραίος μεζές και αυτός. (6,7€)
- 1kg χύμα ημίγλυκο κόκκινο (3/4). (10€)
-1 μηλόφι(4/4): Καταπληκτίκο γλύκο! (4,5€)

Συνολικά πληρώσαμε 57,7€. Πολύ καλή τιμή για τη ποιότητα και το μέγεθος των μερίδων.

Δυσκολία παρκαρίσματος: Μέτρια προς έυκολη.

27 Νοε 2017

Επισκεφτήκαμε την "Μπέμπα" το Σάββατο οπού τα πρωτά κρύα εμφανίστηκαν οπότε αναζητούσαμε ένα ζεστό και ατμοσφαιρικό μεζεδοπωλείο να περάσουμε όμορφα το βράδυ μας. Νομίζω ότι η Μπέμπα τα καταφέρνει μια χαρά σε αυτό διότι παρέχει τα απαραίτητα όπως καλο φαγητό, ωραίο ρετρό χώρο και άψογη εξυπηρέτηση.

Πάμε τώρα αναλυτικά στα του φαγητού. Ήμασταν 4 άτομα και παραγγείλαμε τα εξής:
- Σαλάτα μπέμπα (4/4): Δροσερή σαλάτα με υπέροχη σως μελιού.
- Λουκάνικα ψητά (3/4): Κλασίκο τίμιο λουκανικάκι!
- Συκώτι μοσχαρίσιο με θυμάρι (2/4): Ίσως το χειρότερο πιάτο του μαγαζιού, ήταν στεγνό και παραψημένο το συκώτι.
- Μπριζολάκια χοιρινά (3/4): Ζουμερά και γευστικά.
- Μοσχαρίσια φιλετίνια με σάλτσα μαυροδάφνης (2,5/4): Ωραία η σάλτσα, τα φιλετίνια ήταν παραψημένα όμως ενω τα ζήτησα μέτρια. Παρόλα αυτά δεν ήταν εντελώς ξερά και πιστεύω ότι οι περισσότεροι Έλληνες τα προτιμούν ετσι παρά medium.
- Ρύζοτο με μανιτάρια και κοτόπουλο (3/4): Καλό πιάτο με ωραία φρέσκα μανιτάρια.
- 0.5kg χύμα κόκκινο (3/4)

Συνολικά πληρώσαμε 52 ευρώ μαζί με την έκπτωση το 10% λόγω κράτησης μεσω e-table. Πολύ καλή τιμή για τη ποιότητα και το μέγεθος των μερίδων. Στο τέλος μας κεράσαν και σοκολατόπιτα, αρκετά καλή και αυτή!
Δυσκολία παρκαρίσματος: Μέτρια προς έυκολη.

13 Οκτ 2017

Επισκεφτήκαμε το εν λόγω μεζεδοπωλείο για πρώτη φορά παρακινούμενοι απο τις καλές κριτικές στο site αλλα δυστυχώς η ποιότητα του φαγητού, κατ'εμέ τουλάχιστον δεν ανταποκρίνεται στις κριτικές αυτές. Αλλά ας τα πάρουμε εξαρχής.

Ξεκινώντας τη κριτική μου απο το χώρο του μαγαζιού έχω να τονίσω ότι ο εξωτερικός χώρος είναι σχετικά μικρός και αδιάφορος, μέσα είναι λίγο καλύτερος αλλά και πάλι δεν ξεφεύγει από το επίπεδο του μετρίου. Η εξυπηρέτηση είναι το δυνατό ατού του μαγαζιού, καθώς το σερβις είναι διακριτικό μα και συνάμα πολυ αποτελεσματικό. Επίσης, ο ιδιοκτήτης πολύ φιλικός και δείχνει να νοιάζεται για το μαγαζί. Πάμε στα του φαγητού τώρα που δυστυχώς χαλάει την εικόνα. Παραγγείλαμε λοιπόν τα ακόλουθα.

Σαλάτα new age (2/4), 6,5€: Πρωτότυπη σαλάτα και δροσερή αλλα θεωρώ ότι ήταν κάπως μονότονη και αυτό που σου μένει στο τέλος ήταν η γεύση λάχανου και σος βερίκοκου. Η σος βερίκοκου ήταν σε υπερβολική ποσότητα. Θα την χαρακτήριζα ως μια παραλλαγμένη coleslaw αλλά στο χειρότερο.
Γιαουρτλου (1/4), 5,8€: Ο κίμας άγευστος και με υπερβολική τη ντομάτα στη σάλτσα, το γιαούρτι ελάχιστο απο πάνω.
Πεινιρλί πολιτίκο (1/4), 5,5€: Και αυτό το πιάτο δεν μας άρεσε καθόλου, ούτε η ζύμη ούτε τα υλικά ταιρίαζαν. Καλύτερο πεινιρλι θα βρεις στο μαγαζί της γειτονιάς.
Πατάτες crispy (3/4), 3,8€: Το καλύτερο πιάτο του μαγαζιού. Αρκετά καλές και κρατσανιστές!
Πολίτικο μπιφτέκι (1/4), 7,8€: Πάρα πολύ αλμυρό!! Κ θα έλεγα ότι είμαι φαν του αλατιού αλλα αυτό το πιατό ήταν εκτός οριών. Ήταν τόσο έντονο το αλάτι που δεν μπορούσες να ξεχωρίσεις την γεύση του κρέατος ή τα μπαχαρικά.
Καπνιστή μπριζόλα (2/4), 9,8€: Ούτε έδω έχει κάτι το ιδιαίτερο το πιάτο, το ψήσιμο ήταν σωστό πάντως.
ΡΟζε ημίγλυκο (3/4), 4,5€/500ml: Αρκέτα καλό για χύμα.

Γενικά το θεωρώ ακρίβο το μαγαζί για αυτά που προσφέρει, επίσης υπήρχαν πιάτια όπως το ψαρονέφρι, η μοσχαρίσια και το spare ribs στα 16,8€. Οι μερίδες μικρές αν εξαιρέσεις την σαλάτα που είναι μεγάλη. Νομίζω ότι είναι απαγορευτικές αυτές οι τιμές για μεζεδοπωλείο στο σημείο που βρίσκεται και για αυτήν την ποιότητα.

02 Σεπ 2017

Επισκεφθήκαμε το Δυόσμο το προηγούμενο Σάββατο βράδυ μια παρέα 5 ατόμων. Ο χώρος καλός και το αεράκι φυσούσε ικανοποιητικά στη ταράτσα. Το σέρβις λίγο μέτριο, βασικά εξαρτάται σε ποια σερβιτόρα θα πέσεις. Η μια ήταν κάπως απότομη στη συμπεριφορά της. Θα έβαζα 2,5 στην εξυπηρέτηση και 3,5 στο φαγητό όποτε στη στρογγυλοποίηση θα βάλω 3 και 3.

Στα του φαγητού τώρα παραγγείλαμε τα ακόλουθα.
Ελληνική σαλάτα (3/4): η κλασσική χωριάτικη σαλάτα με επιπλέον υλικά την κάππαρη, το κρίταμο και παξιμαδάκια. Καλά υλικά εκτός της τομάτας, λόγω εποχής θα τις περίμενα πιο ζουμερές.
Πιτάκια με παστουρμά και τυρι (4/4): Γευστικότατο!
Κοτόπουλο με μετσοβόνε, κρέμα και καταίφι (4/4): Πρώτοτυπη και ιδιαίτερη γεύση που εκτιμήθηκε δεόντως!
Μοσχαρίσιο συκώτι σχάρας (3/4): Το έχει στα ορεκτικά αλλα το πήραμε για κυρίως, ικανοποιητικό το μέγεθος και σωστά ψημένο.

Απο κυρίως πήραμε τα εξής.
Καπνιστή μπριζόλα (3/4): Καλή αλλά όχι και η καλύτερη που έχω φάει
Μπιφτεκια κοτόπουλο (2/4): Το χειρότερο τους πιάτο, άνοστο και μικρό σε μέγεθος.
Μοσχαρίσιο ραγού με μακαρόνια (3/4): Συμπαθητικό πιάτο.
Κόκκορας παστιτσάδα (4/4): Το καλύτερο τους απο τα κυρίως. Ένας ολόκληρος μικρός κόκκορας σερβιρισμένος μαζί με χοντρό μακαρόνι!

Στα επιπλέον πήραμε 1,5 κιλό χύμα κόκκινο και ημίγλυκο και για γλύκο στο τέλος μοιραστήκαμε 2 εκμεκ παγωτό καιμακι (3/4). Συνολικά δώσαμε 90 ευρώ μια λογική τιμή για τη ποιότητα του φαγητού.

29 Αυγ 2017

Επισκεφθηκαμε το 43 Tέταρτη αμέσως μετά το δεκαπενταύγουστο και αν και η Αθήνα ήταν άδεια το μαγαζί σχεδόν γέμισε. Ο χωρος εξωτερικά είναι συμπαθητικός Κ το σέρβις πολύ καλο.

Στα του φαγητού τώρα παραγγείλαμε τα ακόλουθα.

Παξιμάδι Κυθήρων με φέτα ντομάτα και σάλτσα μελιού (4/4): έμοιαζε με κρητικό ντακο και η γλυκιά νότα του μελιού το απογείωνε το πιατο.

Πατατές τηγανητές φρέσκιες με πάπρικα(3/4)
Μπουγάτσα με συγκλινο και γραβιέρα (3/4): Αν και δεν είναι μπουγάτσα, πιο πολυ σε πίτα φέρνει είναι αρκετά καλό. Η γραβιέρα λιώνει και δένει αρκετά καλά με το συγκλινο και το ζύμαρι.
Κοτόπουλο με bbq sauce (3/4): Μπουτάκια κοτόπουλο (χωρις το κόκκαλο) ψημενα στα κάρβουνα. Κλασικό πιάτο αλλά σωστά ψημένο και γευστικό
Καπνιστή μπρίζολα (3/4): Γευστική και σωστά ψημένη.
Μπιφτεκάκια (δεν θυμάμαι την ακριβή ονομασία του πιάτου, 2/4): Το χειρότερο πιάτο απο αυτά που δοκιμάσαμε. Κάπως αδιάφορο.

Για αυτά τα πιάτα και ενά καραφάκι ρακί πληρώσαμε συνολικά 44 εύρω, αρκετά καλή τιμή. Μια αρκέτα τίμια πρόταση που σίγουρα θα ξαναεπισκεφθούμε.