nkaran

Μέλος από: Μάρ 2009

29 Οκτ 2018

Oktoberfest και προσφορά μέσω e-table 20% οπότε τι καλύτερο απο μια μπυραρία. Επισκεφθήκαμε λοιπόν την Ταρ, ο χώρος μέσα καλούτσικος, ανταποκρίνεται στα στανταρ κλασσικής μπυραρίας. Πάμε στα του φαγητού τώρα που είναι καλό μεν, όχι κάτι το εξαρετικό δε. Ήμασταν 3 και πήραμε τα εξής:

-1 ψωμί με σος βουτυροσκόρδου (3/4) (4ε)

-1 σαλάτα του καίσαρα. (2/4): Κλασσική σαλάτα του καίσαρα που δεν ξεφεύγει από το μέσο όρο. Δεν μας ενθουσίασε. (7ε)

-1 bratwurst με πατατοσαλάτα (4/4): 2 λουκάνικα με πατατοσαλάτα στη μέση. Το καλύτερο πιάτο του, και η πατατοσαλάτα πολυ γευστική και τα λουκάνικα σωστά ψημένα. (7,5ε)

-1 κοτόπουλο μετσοβόνε (3/4): Σωστά ψημένο το κοτόπουλο φιλέτο με συμπαθητική σος απο τυρί μετσοβόνε (10,5ε)

-1 ψαρονέφρι με σος από μοναστηριακή μπύρα (3/4): Σωστά ψημένο και ζουμερό το κρέας, η σος οκ (~9,5ε)

-1 μπιφτέκια σχάρας (2/4): Ψιλοαδιάφορο πιάτο και τα μπιφτεκιά ήταν κάπως αλμυρά. (6,5ε)

Το φαγητό μας το συνοδεύσαμε με την κλασσική και πάντα άπαιχτη la trappe quadrupel. Τα 750 ml κόστιζαν 14 ευρώ.

Οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες όπως βέβαια γίνεται κλασικά στις μπυραρίες. Υπολογίστε κανά 20 ευρώ/άτομο για φαγητό και μια μπύρα. Αν πας σε παραπάνω μπύρες τότε ξεφεύγει. Εξυπηρέτηση έβαλα 2 διότι στο τέλος μας υπερχρέωσαν σε 2 είδη που παραγγείλαμε. Πιο συγκεκριμένα μας χρέωσαν 1 ευρώ παραπάνω το ψαρονέφρι και 2 ευρώ παραπάνω την μπύρα. Το απέδωσαν σε λάθος αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Είναι πολύ σπάνιο να κάνεις λάθος σε 2 ταυτόχρονα είδη του καταλόγου. Τόσες φόρες που επισκέπτομαι εστιατόρια μια φόρα μου έχει ξανασυμβεί "λάθος" και μάλιστα σε 1 είδος, δηλαδή πιθανότητα 1%. Καταλαβαίνετε ότι συνδυαστικά για 2 είδη η πιθανότητα λάθους είναι της τάξεως του 1/10000!

Τέλος, το παρκάρισμα στη περιοχή είναι μέτριας δυσκολίας.

17 Οκτ 2018

Παρασκευή βράδυ Σεπτέμβρη και επισκεφθήκαμε το Κάππα παροτρυνόμενοι από τις καλές κριτικές. Δεν έχει πολλές κριτικές αλλά οι κριτικές των έμπιστων Pontiki και Ucook ήταν αρκετές ώστε να το επιλέξουμε. Δικαιωθήκαμε για τις προσδοκίες μας καθότι πρόκειται για μια πολύ αξιόλογη πρόταση. Ο χώρος μέσα (κάτσαμε μέσα διότι ο Ζορμπάς παραμόνευε) αρκετά καλός με μια ρετρό διάθεση. Τα τραπέζια δεν είναι στριμωχτά μεταξύ τους οπότε απολαμβάνεις άνετα το γεύμα σου. Να τονίσω επίσης ότι η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή και άκρως επαγγελματική. Στα του φαγητού τώρα το μενού αντιστοιχεί σε μοντέρνα ελληνική κουζίνα. Ήμασταν 4 και πήραμε τα εξής:

-1 πράσινη σαλάτα με αποξηραμένο σύκο, κατίκι Δομοκού και λοιπά. (3/4): Ωραία και δροσερή σαλάτα. Η μόνη παρατήρηση που μπορώ να κάνω είναι ότι ήθελε λιγότερο μπαλσάμικο. (6,5ε)

-1 κολοκυθοκεφτέδες (4/4): Πολύ καλοί και αφράτοι. (5ε)

-1 πατάτες κυδωνάτες (3/4): Ψητές πατάτες κομμένες σε σχήμα κυδωνιού με τη φλούδα τους. Καλό και γευστικό ορεκτικό (3ε)

-1 συκώτι με σάλτσα πέστο (3/4): Σωστά ψημένο και ζουμερό. (7ε)

-1 Σκιουφιχτά με σύγκλινο Μάνης και ξινοτυρί Ίου (3/4): Καλούτσικο πιάτο με ζυμαρικά που μοίαζουν με βίδες και σάλτσα με βάση την κρέμα. Για τα γούστα μου θα ήθελε λιγότερη κρέμα, ήταν λίγο βαρύ. (8,5ε)

-1 Ριζότο μανιταριών με λάδι τρούφας (4/4): Εδώ το ριζότο ήταν όπως πρέπει με σωστή αναλογία κρέμας ώστε να αναδεικνύονται τα αρώματα του μανιταριού και το λάδι τρούφας. (8,5ε)

-1 ψαρονέφρι με λιαστή τομάτα (4/4): Ωραίο πιάτο με το ψαρονέφρι να είναι ζουμερό και μαλακό, δηλαδή ψημένο τέλεια. (9,5ε)

Επίσης παραγγείλαμε και 1 κιλό ημίγλυκο (3/4, 8ε) και συνολικά πληρώσαμε 56 ευρώ δηλαδή 14 ευρώ το άτομο χωρίς να σκάσουμε και χωρίς γλυκό.

Οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες καθώς οι μερίδες δεν είναι μεγάλες. Για να χορτάσεις πλήρως θες γύρω στα 20+ ευρώ/άτομο. Οπότε vfm θα έβαζα 2,5 και γεύση 3,5 οπότε θα κάνω στρογγυλοποίηση και θα βάλω γεύση 4 και vfm 2. Τέλος, το παρκάρισμα στη περιοχή είναι κάπως δύσκολο.

27 Σεπ 2018

Επισκεφτήκαμε το Mr. Dim παρακινούμενοι από τις καλές κριτικές στο site. Το μαγαζί βρίσκεται στα σύνορα Νέου Κόσμου και Νέας Σμύρνης πίσω απο την Συγγρού. Σχετικά εύκολο το παρκάρισμα. Ήταν βράδυ Σεπτεμβρίου και καιρού επιτρέποντος κάτσαμε έξω.

Ο χώρος μικρός μέσα-έξω, υπολογίστε 3-4 τραπεζάκια έξω και νομίζω 2-3 μέσα. O χώρος είναι κάτι μεταξύ εστιατορίου και φαστ φουντ αλλά είναι περιποιημένος και σίγουρα δεν είναι αποτρεπτικός στο να απολαύσεις το υπέροχο φαγητό που σερβίρει ο Mr. Dim. Οπότε πάμε και στα σημαντικά, δηλαδή τα του φαγητού. Είμασταν 4 άτομα και παραγγείλαμε τα εξής.
-1 wonton με κοτόπουλο και τυρί κρέμα (3/4): Γευστικό ορεκτικό με καλή ισορροπία μεταξύ κοτόπουλου και κρέμας. Ίσως λίγο μικρή η ποσότητα για την τιμή του. Τιμή λίγο πάνω από 5 ευρώ.

-1 noodles Mr. Dim (4/4): Πολύ ωραία τα noodles του, πλούσια σε υλικά και ποσότητα. Τιμή κοντά στα 7.5 ευρώ.

-1 Satay sticks κοτόπουλο (3/4): Ζουμερά και γευστικά. Δεν είναι τα καλύτερα που έχω φάει αλλα ήταν αρκετά καλά. 5.5 ευρώ και είχε 3 καλαμάκια.

-1 bao bun με κοτόπουλο πανέ (4/4): Φοβερό, πρώτη φορά δοκίμασα bao bun και ήταν καταπληκτικό. Τρομερό ψωμάκι, η σος πολυ ωραία και το κοτόπουλο πανε καταπληκτικό και χειροποίητο από φιλέτο στήθος. Κοντά στα 6 ευρώ η τιμή.

-1 bao bun με χοιρινό (4/4): Πολύ καλό και αυτό το bun, με διαφορετική σος σε σχέση με το κοτόπουλο άλλα στα ίδια επίπεδα γεύσης. Τιμή παραπλήσια.

-1 σάκε: Πρώτη φορά που πίνω σάκε, δεν με συγκλόνισε αλλά πίνεται ευχάριστα. 6,5 ευρώ τα 200ml.

Συνολικά για 4 άτομα πληρώσαμε 36,5 ευρώ, τιμή που θεωρώ πολύ καλή για το γαστρονομικό επίπεδο του μαγαζιού! Σίγουρα θα ξαναπάμε!

13 Σεπ 2018

Επισκεφτήκαμε το Tartare βράδυ Παρασκευής του Σεπτέμβρη. Η υποδοχή και η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή αλλά δυστυχώς το φαγητό δεν ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες μας. Θα έλεγα ότι έχουν προσαρμόσει τη κουζίνα περισσότερο στα ελληνικά δεδομένα παρά στα γαλλικά. Να αναφέρω ότι έχω ζήσει 3 χρόνια στη Γαλλία και με λαχτάρα περίμενα να φάω φιλέτο πάπιας αλα Γαλλικά τώρα που μένω πια στην Ελλάδα. Δυστυχώς όμως απογοητεύτηκα. Πιο αναλυτικά ήμασταν 2 άτομα και παραγγείλαμε τα εξής:

-1 σαλάτα με τυρί σεβρ (4/4): Το καλύτερο πιάτο, αρκετά ποιοτικά και φρέσκα λαχανικά και γευστική βινεγκρέτ μελιού. Το μόνο αρνητικό ίσως το 1 κομμάτι σεβρ που είχε, ήταν λίγο για την σαλάτα. Συνήθως σερβίρεται με 2 κομμάτια σεβρ η αντίστοιχη σαλάτα. (15ε)
-1 φιλέτο πάπιας (magret du canard) (1,5/4): Δυστυχώς η μεγάλη απογοήτευση. Το ψήσιμο ήταν παραψημένο αν και το τόνισα ότι το θέλω αρκετά ροζέ. Στη Γαλλία αυτό το ψήσιμο θεωρείται καλοψημένο (bien cuit). Εκτός από το ψήσιμο όμως και η ίδια η πάπια ήταν κάπως άνοστη, της έλειπε λίγο αλάτι. Δεν υπήρχε η σωστή ισορροπία μεταξύ αλμυρού και γλυκού (λόγω της σάλτσας πορτοκάλι). (20ε)
-1 ρυζότο με πορτσίνι και μόρχελλες (2,5/4): Ίσως λίγο παραπάνω από όσο θα ήθελα η γεύση από τα μανιτάρια και η κρέμα μου φάνηκε κάπως υπερβολική σε ποσότητα. Βεβαια μπορεί σε άλλους να αρέσει η έντονη κρέμα οπότε να τονίσω ότι είναι το προσωπικό μου γούστο που ορίζει αυτή τη κριτική. Η κριτική μου για τη πάπια που είναι όσο το δυνατόν πιο αντικειμενική γίνεται. (16ε)
Ως συνοδευτικό είχε πατάτες τηγανητές (2/4) πολύ λεπτοκομμένες, μέτριες γευστικά, τίποτα το ιδιαίτερο. Δεν είχε καμια επιλογή για άλλο συνοδευτικό. Δηλαδή τώρα να πας σε "γαλλικό" και να φας πατάτες τηγανιτές που βρίσκεις στο σουβλατζίδικο. Θα μπορούσε πολύ άνετα να σέρβιρε gratin dauphinois, κλασσικό γαλλικό συνοδευτικό βασισμένο στη πατάτα.
- 1 ποτήρι κόκκινο κρασί (3/4): Κτήμα Λαζαρίδη chateau Julia, το μερλό νομίζω. (9ε). Πολύ ακριβή η τιμή του για ένα ποτήρι κρασί.
Επίσης με το καλησπέρα έρχονται και νερό εμφιαλωμένο στα 2,5ε και σκορδοψωμο στα 3ε ανα άτομο.

Συνολικά πληρώσαμε 61.65ε με έκπτωση λόγω e-table. H κανονική τιμή ανέρχεται στα 68.5ε, πολύ ακριβή για αυτά που προσφέρει. Αν βάλεις υπόψη στη τιμή και ένα γλυκό για 2 άτομα, π. χ σουφλε σοκολάτας (15ε) τότε η τιμή θα πήγαινε στα 85 περίπου δηλαδή, πάνω απο 40/άτομο. Στη Γαλλία, έστω και στο πανάκριβο Παρίσι, θα πλήρωνες αρκετά πιο φτηνά για αυτά που πήραμε. Τέλος, ο χώρος νορμάλ προς αδιάφορος.

30 Αυγ 2018

Η επίσκεψη στο κυρ-Αριστό έγινε μια αυγουστιάτικη Τετάρτη βράδυ και το μαγαζί ήταν 90% γεμάτο. Βεβαίως είχε προηγηθεί κράτηση και πιστεύω καλό είναι να τηλεφωνείτε διότι σε μέρες αιχμής το θεωρώ δύσκολο να βρείτε τραπέζι. Ο χώρος έξω συμπαθητικός με διακόσμηση παλιού καφενείου. Το μόνο αρνητικό στο χώρο είναι ότι τα τραπέζια είναι πολύ κοντά, τόσο κοντά που δεν μπορούσαμε να φύγουμε απο το τραπέζι. Εξ ου λοιπόν και το 3 στο χώρο. Η εξυπηρέτηση ήταν γρήγορη και τα παιδιά πολύ ευγενικά. Στα του φαγητού τώρα παραγγείλαμε τα εξής.

-1 φέτα στα κάρβουνα (2/4): Όχι κάτι το ιδιαίτερο, είχε πολύ λίγη φέτα και πολύ τομάτα και κρεμμύδι. Δεν άξιζε τα 4.2ε.

-1 μερίδα πατάτες(3/4): Φυσικές και καλά τηγανισμένες. (3,3ε)

-1 μισή μερίδα γιαουρτλού (3/4): Πολύ γευστικό με ωραίο πηχτό γιαούρτι και σάλτσα τομάτας. Επίσης, ήταν αρκετά μεγάλη μερίδα για μισή, εμένα σαν κανονική μου φάνηκε.

Παίρνει 3/4 αντί για ατόφιο 4 στη γεύση επειδή δεν ήταν το καλύτερο γιαουρτλου που έχω φάει. (5,5ε)

-1 μερίδα Αρίστος (4/4): Ποικιλία από διάφορα είδη κεμπάπ και καλαμακιά/σις που συνοδεύεται απο πιτούλες, ψητές πιπεριές και τομάτες. Πάρα πολύ καλά ψημένα όλα τα κρέατα. Τα κεμπάπ καταπληκτικά, ζουμερά να λιώνουν στο στόμα. Είναι σίγουρα για 2 άτομα, μπορεί και για 3. (22,9ε)

-1 τυλιχτό με κεμπάπ κοτόπουλο(4/4): Τρομερό κεμπαπ σε ωραία πίτα με ελαφρύ τζατζίκι.

Συνολικά, για αυτά τα φαγητά και μισο κιλό κρασί κόκκινο πληρώσαμε χονδρικά 45 ευρώ.

Η τιμή αρκετά καλή, το μόνο υπερτιμημένο πιάτο ήταν η φέτα στα κάρβουνα και ίσως λίγο και η ποικιλία στα 23 ευρώ. Στο φαγητό θα έβαζα 3,5/4 αλλά χωρίς δεκαδίκα θα στρογγυλοποιήσω στο 4 για χάρι του εξαιρετικού κεμπαπ.

Για τέλος να πω ότι η περιοχή έχει αρκετά μεγάλη δυσκολία παρκαρίσματος (8/10).

31 Μαι 2018

Σάββατο βράδυ, προς τα τέλη Μαΐου, και είπαμε να επισκεφτούμε το Byρακι. Αν και βραδιά τελικού champions league το μαγαζί ήταν γεμάτο με ωραία ατμόσφαιρα. Με το παρκάρισμα δεν δυσκολευτήκαμε ιδιαίτερα και βρήκαμε σε απόσταση 200-300 μέτρων από το μαγαζί. Ο χώρος είναι όμορφος και ζωντανός, σε προδιαθέτει ευχάριστα για το δείπνο που θα ακολουθήσει. Η εξυπηρέτηση είναι πολύ καλή και γρήγορη. Στα του φαγητού τώρα ήμασταν 4 και παραγγείλαμε τα εξής.

- Σαλάτα Πράσινη Σγούρα (4/4): Πολύ ωραία σαλάτα με πράσινα λαχανικά, μπείκον και κατσικισιο τυρί. Αρκετά δροσερή με εύγευστη σος και το κατσικίσιο τυρί να τα σπάει! (7,2€)
- Πατάτες τηγανητές (3/4): Αρκετά καλές (3,5€)
- Λουκάνικο μοσχαρίσιο (4/4): Πολύ ωραίο λουκάνικο και η σως λεμονιού γλύκιζε λίγο, όπως μου αρέσει δηλαδή (5€)
- Τηγανόψωμο με φέτα και ντομάτα (2,5/4): Καλούτσικο και αυτό το πιάτο. Το τηγανόψωμο σε κάποια σημεία ήταν πολύ λεπτό και αρκετά σκληρό, οι ακρές ήταν πιο παχιές οπότε ήταν και πιο μαλακή η ζύμη μέσα. (5€)
- Κοτόπουλο Ταντούρι (2/4): Κλασικό πιάτο με μπουκίτσες στήθος κοτόπουλο σε κρέμα. Η προσθήκη κάρυ με ταντούρι νόμιζα ότι θα κάνει τη διαφορά αλλά τελικά δεν απέδωσε κάτι στο πιάτο, και μάλλον το χειροτέρεψε. (5€)
-Ζυμαρικά Χανιών (3,5/4): Τα ζυμαρικά μοιάζουν με βίδες και ήταν σερβιρισμένα με κρέμα, μανιτάρια, κοτόπουλο και ανθότυρο. Πολύ γευστικό και αυτό το πιάτο (8,5€)
- Χοιρινά Μπριζολάκια (3,5/4): Ζουμερά και σωστά ψημένα συνοδευόμενα από τηγανητές πατάτες (7,5€)

Συνολικά για όλα αυτά και ένα ημίγλυκο κρασί (5€, 3/4) πληρώσαμε 48,7€. Πολύ καλή τιμή για τις γεύσεις του (περίπου 12,5/άτομο). Γενικά μας άρεσε πολύ το μαγαζί και το μόνο φάουλ ίσως ήταν ότι δεν υπήρχε κέρασμα στο τέλος (εξ ου και το 3 στην εξυπηρέτηση). Μας ρώτησαν μόλις τελειώσαμε αν θέλουμε γλυκό αλλά δεν ήταν ξεκάθαρο αν ήταν κέρασμα ή όχι. Όπως και να έχει το κέρασμα το φέρνεις ούτως ή άλλως.

18 Απρ 2018

Τετάρτη μετά το Πάσχα λοιπόν και ακόμη σε χαλαρό mood διακοπών οπότε και είπαμε να επισκεφτούμε το Ψωμί και αλάτι. To εστιατόριο βρίσκεται σε ένα από τα πιο κεντρικά σημεία του Χαλανδρίου, μια περιοχή πολύ ζωντανή με δεκάδες εστιατόρια, ταβέρνες, μπαράκια. Στα αρνητικά της περιοχής είναι η δυσκολία του παρκαρίσματος. Τετάρτη βράδυ και με το ζόρι βρήκαμε θέση η οποία μάλιστα ήταν και σχετικά μακρυά. Ο χώρος είναι καθαρός και ωραίος και η εξυπηρέτηση πολύ καλή. Το δείπνο μας ξεκίνησε λοιπόν αφού πρώτα μας σέρβιραν αυτόματα εμφιαλωμένο νερό (2,5 €) και κατόπιν μας ρώτησαν αν θέλουμε ψωμί οπότε και μας ήρθε ψωμί λαδορίγανη στα κάρβουνα συνοδευόμενο από ζουμί φασολάδας, το οποίο ήταν πολύ γευστικό. (1,5 € κατά άτομο). Στα του φαγητού τώρα ήμασταν 4 και παραγγείλαμε τα εξής.

- Σαλάτα Λάχανο Πανσέτα (2/4): Η κλασική σαλάτα λάχανο καρότο χωρίς να έχει κάτι το ιδιαίτερο. Εξαίρεση η πανσέτα, η οποία ήταν καλά ψημένη και γευστική. Η σαλάτα ήταν το χειρότερο πιάτο απο όσα δοκιμάσαμε (9,5€)
- Αυγά Πατάτες (3/4): Λεπτοκομμένες πατάτες πάνω σε τηγανιτά αυγά. Γευστικό πιάτο που θυμίζει την παιδική μου ηλικία (7€)
- Συκώτι γάλακτος τεριγιάκι (4+/4): Το πήραμε σαν ορεκτικό και ήταν καταπληκτικό. Ότι και να πω είναι λίγο. Αφρός, μαλακό, ιδανικά ψημένο μοσχαρίσιο συκώτι. Ίσως το καλύτερο συκώτι που έχω φάει ever! (8€)
- Ριγκατόνι με μοσχαρίσια μάγουλα (3/4): Είναι η δεύτερη φορά που δοκιμάζω μάγουλα από μοσχάρι. Το κρέας ήταν μαλακό και γευστικότατο. Η σάλτσα ήταν από τομάτα και μανιτάρια και τα ριγκατόνι al dente. Ωραίο πιάτο αν και νομίζω θα ήταν καλύτερο με περισσότερη ποσότητα μοσχαριού να προσδίδει πιο έντονη γεύση στο σύνολο. (15€)
- Burger γαλοπούλας (2,5/4): Καλό μπιφτέκι με γευστική guacamole sauce και συνοδευτική σαλάτα coleslaw. (13,5€)
-Burger black angus (3/4): Πολύ καλό μπεργκερ με το μπιφτέκι ψημένο όπως το ζήτησα (medium-rare), σος παρμεζάνας, μανιτάρια και κατσικίσιο τυρί. (15€)
- Εφόσον είχαμε σκάσει για επιδόρπιο πήραμε ένα Apple Crumble (3/4) για να το μοιραστούμε και οι 4. Παγωτό βανίλια με καραμελωμένα μήλα και μπισκότο με σος butterscotch.

Συνολικά για όλα αυτά και ένα Μερλό κόκκινο κρασί δική τους εμφιάλωσης (14€) πληρώσαμε 84€ με την έκπτωση 15% γνωστού site. Τιμή θαρρώ καλή για το ύφος του μαγαζιού και τις γεύσεις του. Βέβαια χωρίς την έκπτωση θα πήγαινε στα 25 ευρώ/άτομο.

15 Απρ 2018

M. Παρασκεύη λοίπον και αμετανόητα κρεατοφάγοι είπαμε να φάμε Ανατολίτικες γεύσεις. Επισκεφτήκαμε λοιπόν το Πιτα Κεμπαπ παροτρυνόμενοι απο τις καλές κριτικές όσο αφορά το φαγητό. Η περιοχή αν και θεωρητικά κακόφημη νομίζω ότι είναι αρκετά ασφαλής καθώς το μαγαζί είναι σε κεντρικό σημείο. Ο χώρος είναι καθαρός και σε στυλ μοντέρνου ψητοπωλείου-σουβλατζίδικου και η εξυπηρέτηση πολύ καλή.

Στα του φαγητού τώρα δυστυχώς δεν είχαν κανένα γύρο, δηλαδή ούτε κοτόπουλο ούτε μοσχαρίσιο οπότε και παραγγείλαμε τα εξής.
- Σαλάτα σεφ (2/4): Δεν είναι κλασσική σαλάτα του σεφ. Τίμια προσπάθεια αλλά όχι και το καλύτερο πιάτο τους. Μας φάνηκε σαν να έχει παραπάνω βαλσάμικο και η οξύτητα επισκίαζε τις υπόλοιπες γεύσεις. (6€)
- Χούμους (3/4): Αρκέτα γευστικο. (3€)
- Πατάτες τηγανητές (4/4): Φρέσκες και σωστά τηγανισμένες με την ριγανούλα τους (2€)
- Πίτα με καλαμάκι κοτόπουλο (4/4): Πολύ καλή με ζουμερό κρέας και ωραία σος. (3€)
- Πίτα με καλαμάκι αρνί (4/4): Πολύ καλή και αύτη η πίτα. Υπέροχο και ζουμερό το αρνάκι (3,5€)
- Πίτα με κεμπάπ (3/4): Καλό και το κεμπάπ αλλά όχι και το καλύτερο που έχω φάει. Υστερούσε λίγο σε σχέση με το κοτόπουλο και το αρνί. (3€) (πηραμε 3 τέτοιες πίτες)
-Κιουνεφέ με τυρί (3/4): Αρκετά καλό το κιουνεφε αλλά όχι και το καλύτερο που έχω φάει οπότε 3 αστεράκια. (5€)

Συνολικά για όλα αυτά και μισό κιλό κόκκινο κρασί πληρώσαμε 32.5€. Τιμή πολύ καλή. Βέβαια αν παίρναμε μερίδες το κόστος θα ήταν παραπάνω, τις είχε γύρω στα 8-9 ευρω η μερίδα. Ίσως οι μερίδες είναι αναντίστοιχα πιο ακριβές σε σχέση με τις πίτες οπότε θα βάλω 3 τοματούλες στο vfm.

28 Μάρ 2018

Επισκεφθήκαμε το chez lucien την προηγούμενη Παρασκευή μετά από νοσταλγία για γαλλική κουζίνα. Μετά από 3 χρόνια διαμονής στη Γαλλία και επιστροφή στην Ελλάδα απο το καλοκαίρι είπαμε να δοκιμάσουμε τα εν Ελλάδι γαλλικά. Βάσει κριτικών το chez lucien έδειχνε ως η πιο safe επιλογή αυθεντικής γαλλικής κουζίνας τύπου bistrot και brasserie σε σχέση με τα πιο κυριλέ γαλλικά που υπάρχουν. Γενικά κάπως έτσι είναι αν και θαρρώ πως είναι κάπως "ελληνοποιημένες" οι γεύσεις. Αλλα ας τα πάρουμε πιο αναλυτικά. Ο χώρος είναι μικρός και κάτι ανάμεσα σε ταβερνείο και καφενείο. Δεν θα τον χαρακτήριζα και απο τα ατού του μαγαζιού.

Πάμε τώρα στα του φαγητού που είναι και τα πιο σημαντικά. Παραγγείλαμε τρια διαφορετικά μενού. Το πρώτο είναι το express των 15,5 ευρώ οπού δεν έχεις πολλές επιλογές αλλά είναι αρκετά αξιόλογο και vfm. Περιέχει τα εξής πιάτα.
-Σαλατά πράσινη ατομική με καρύδι και σος απο ροκφορ. (3/4): Δροσερή, γευστική και ικανοποιητική σε μέγεθος.
-Εντρακοτ (4/4): Δηλαδή μοσχαρίσια μπριζόλα χωρίς κόκκαλο. Κλασσικό γαλλικό πιάτο. Σωστά ψημένο και ζουμερό. Συνοδευόταν από πατάτες ογκρατεν. Γενικά όλα τα πιάτα απο ογκρατέν συνοδευόντουσαν. Στο ογκρατέν θα έβαζα 3/4, καλό είναι αλλά έχω φάει και καλύτερο.
-Σουφλέ σοκολάτας (2/4): Φρέσκο αλλά κάπως πικρό για σουφλέ.
Να τονίσω εδώ ότι υπήρχε και επιλογή για άλλη σαλάτα ως ορεκτικό.

Το δεύτερο μενου είναι των 2 ατομών στα 34 έυρω. Εδώ το κονσεπτ είναι ότι έχεις να επιλέξεις ανάμεσα σε 2-3 σαλάτες και 2-3 κυριώς. Απλά θα πρέπει να επιλέξεις το ίδιο κυριώς και για τα 2 άτομα. Οπότε πήραμε:
-Σαλάτα πράσινη με βινεγκρετ, μέλι και τυρί chevre (κατσικίσιο) (4/4): Kλασσική γαλλική σαλάτα με το αγαπήμενο chevre ψημενο πάνω σε μια φέτα ψωμί! Η σαλάτα είναι κοινή για τα 2 άτομα.
-Φιλέτο γαλοπούλας με σάλτσα πάπρικας (3/4): Ομολογουμένως δεν είχα δοκιμάσει τέτοιο πιάτο στη Γαλλία. Ίσως είναι της περιοχής από όπου και κατάγεται η ιδιοκτήτρια (Παρίσι) διότι οι Γάλλοι έχουν πολλές τοπικές σπεσιαλιτέ. Αρκετά καλό πιάτο, γευστικό με ωραία σος.
-1 σουφλε & 1 πυραμίδα φραούλας (3/4): Σαντιγύ με φράουλες και μπισκότο. Δροσερό και ελαφρύ γλυκό.

Το τελευταίο μενού είναι ατομικό στα 27 ευρώ οπου και μπορείς να επιλέξεις όποιο πιάτο και ορεκτικό θες εκτός αν θυμάμαι καλα του φουα γκρα που έχει ένα επιπλέον κόστος 3.5 ευρώ. Οπότε πήραμε:
-Κρεμμυδόσουπα (3/4): Αρκετά καλή υφή και γεύση με λιώμενο τυρί έμμενταλ απο πάνω.
-Φιλέτο Πάπιας (Μαγκρε) (2/4): Λοιπόν εδώ αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα στο 2 και στο 3. Ίσως το πιάτο για το οποίο είχα την περισσότερη προσμονή να φάω αλλά τελικά ψιλοαπογοητεύτικα. Εδώ, να τονίσω ότι το μαγκρε είναι το αγαπημένο μου γαλλικό πιάτο. Λοιπόν η γεύση νομίζω είναι περισσότερο προσαρμοσμένη στα ελληνικά γούστα με τη κρέμα να ξεχειλίζει στο πιάτο. Δεν μπορώ να πω, η σος είναι ωραία και θα ταίριαζε τέλεια με φιλέτο κοτόπουλου αλλα για πάπια δεν κάνει. Ήταν τόση η κρέμα που με το ζόρι καταλάβαινα ότι τρώω πάπια. Η γεύση και τα αρώματα της πάπιας ισοπεδώθηκαν. Στη Γαλλία το φιλέτο πάπιας συνήθως γίνεται με σως μελιού και κρεμμυδάκια (εσαλοτ) οπού και καταλαβαίνεις όλο το γευστικό μεγαλείο της πάπιας. Επίσης μια άλλη επισήμανση είναι ότι είχαν ψιλοκόψει το φιλέτο σε πολύ λεπτές φέτες που νομίζω ότι συνέτεινε και αυτό στην απώλεια της γεύσης του κρέατος.
-1 πυραμίδα φράουλας.

Τα φαγητά τα συνοδεύσαμε με ένα αρκετά καλό γαλλικό μερλο τιμολογημένο στα 13 ευρώ. Συνολικά δώσαμε 90 ευρώ, δηλαδή 22,5 ευρώ/άτομο. Τα πιάτα όμως αν τα πάρεις ξεχωριστά κάνουν γύρω στα 19-20 ευρώ και τα ορεκτικά 9. Οι τιμές θα έπρεπε να είναι χαμηλότερες, στην Γαλλία το μενού κοστίζει φθηνότερο σε brasserie. Τα 27 ευρώ είναι πολλά για το μενού. Από την άλλη οι άλλες 2 επιλογές είναι vfm. Ειδικά το 15.5 ευρώ είναι αρκετά τίμιο καθώς περιέχει και το καλύτερο πιάτο από αυτά που δοκιμάσαμε.

02 Φεβ 2018

Επισκεφθηκαμε το εν λόγω εστιατόριο παρακινούμενοι απο τις καλές κριτικές του site. Δυστυχώς θα διαφωνήσω με τους περισσότερους καθώς δεν μείναμε ικανοποιημένοι με το φαγητό σε γενικές γραμμές να είναι μέτριο. Παρασκευη βράδυ λοιπόν και ήμασταν 5 άτομα. Το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο και ο χώρος περιποιημένος αλλά πολύ φωτεινός για τα γούστα μου! Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη και η κοπέλα ήταν πολυ ευγενική και γρήγορη. Παμέ στα του φαγητού τώρα. Παραγγείλαμε λοιπόν τα εξής.

Σαλάτα Πασά (3/4): Δροσερή και εύγευστη. Μάζι με τα ψωμάκια λαδορίγανη στην αρχή ότι καλύτερο έχει να προσφέρει το μαγαζί.
Συγκληνο με πορτοκάλι (2/4): Αδιάφορο πιάτο. Δεν ένιωθα καθόλου το πορτοκάλι.
Καγιανάς με σύγκληνο (2,5/4): Λίγο καλύτερο αλλά όταν θυμάμαι το καγιανά που εφτίαχνε η θεία στο χωριό τότε δεν αξίζει να μπω καν σε θέμα σύγκρισης.
Κοτόπουλο φιλέτο αλα κρεμ (1/4): Πιάτο δεκατίας '80 με την κρέμα να ξεχειλίζει και το μανιτάρι κονσέρβα.
Χοιρινό αλα κρεμ (1/4): Παρομοιώς
Μοσχάρι συκωτίσιο (2/4): Το έφερε όπως το ζήτησα (μετρια ψημένο) και ήταν μαλακό. Αλλα δεν ήταν καθολού γευστικό, ίσως εφταίγε η ποιότητα του κρεάτος διότι είχε και αρκετές ίνες.
Μπιφτέκι γεμιστό: Δεν δοκίμασα αλλα δεν έλαβα και τα καλύτερα σχόλια.

Για αυτά μαζί με κρασί χύμα μισόκιλο πληρώσαμε 73€, τιμή ακριβή για μεζεδοπωλείο αυτής της ποιότητας. Υπολογίστε ότι πήραμε και 1 κυριώς μέιον οπότε κανονικά για 5 άτομα με 1 σαλατα και 2 ορεκτικά θα έβγαινε κοντά στα 17ευρώ/ατόμο. Η σαλάτα έκανε 7,5, τα "σπέσιαλ" όπως τα βαφτίζει ορεκτικά γύρω στα 7-8€ και τα κυρίως 9-10€. Δηλάδη όλα ήταν τσιμπημένα κανά 2€.
Γενικά είναι ένα κλασσικό μεζεδοπωλείο οπού το φαγήτο του δεν ενθουσιάζει. Σε κανέναν απο τη παρεά δεν άρεσε οπότε δεν νομίζω ότι αξίζει να μπει κανείς στο κόπο να έρθει στο Κουκάκι για αυτό το μαγαζί. Παρκάρισμα επίσης σχετικά δύσκολο, θα έλεγα 7-8/10.