Rose_Tyler

Μέλος από: Ιουν 2010

10 Σεπ 2017

Το καλοκαιράκι μπορεί σιγά σιγά να φτάνει στο τέλος του, όμως έχουμε ακόμα μπόλικο περιθώριο μπροστά μας για εξορμήσεις παραθαλάσσιες και βουτιές συνδυασμένες με ούζα σε παρακείμενα των παραλιών στέκια! Ο Κάπτεν λοιπόν στην ψαραγορά του Λαυρίου μπορεί να μην βλέπει θάλασσα, αλλά αποτελεί μία έξοχη επιλογή για όσους βρεθούν σ’ εκείνα τα μέρη, γι’ αυτό και φρόντισα να τον προσθέσω στο σάιτ μας και να του κάνω τώρα ποδαρικό στις κριτικές.

Τον Καπετάνιο λοιπόν τον πρωτοανακάλυψα τον περασμένο χειμώνα, τελείως off season δηλαδή, όταν μια ατυχής συγκυρία οδήγησε ένα απόγευμα καθημερινής τη συναδελφοπαρέα μας προς Κερατέα μεριά. Αφού εκπληρώσαμε την κοινωνική μας υποχρέωση, πεινάσαμε και ντόπιος Κερατιώτης, του οποίου τη συμβουλή ζητήσαμε για το πού να πάμε να φάμε θαλασσινά, μας έστειλε καρφωτούς στον Κάπτεν. Ακολούθησε τότε επικό τσιμπούσι, το οποίο ακόμα μνημονεύουμε.

Μου πήρε λίγο καιρό να ξαναβρεθώ στον φιλόξενο χώρο του, αλλά τελικά τον ξαναεπισκέφτηκα ένα απόγευμα μιας όμορφης Δευτέρας του καλοκαιριού. Ήμασταν τρεις μικροί φίλοι, αρκούντως πεινασμένοι μετά τα μακροβούτια μας σε κάποια κοντινή θάλασσα κι έχοντας τις θύμησες από εκείνο το καταπληκτικό τσιμπούσι νωπές κι ολοζώντανες ακόμα στο μυαλό μου, μας οδήγησα ντουγρού στον Καπετάνιο.

Η μέρα και η ώρα ήταν χαλαρές, οπότε η επιλογή του τραπεζιού ήταν άνετη. Κάτσαμε λοιπόν σε ένα από τα εξωτερικά τραπέζια και μάλιστα σε στρατηγική θέση σε σχέση με τον μεγάλο ανεμιστήρα, ο οποίος ήταν αρκετά αποτελεσματικός και μας δρόσιζε.

Ο χώρος είναι πάναπλος. Η καλοκαιρινή βερσιόν είναι τα τραπεζάκια έξω στον πεζόδρομο στην περιοχή της ψαραγοράς του Λαυρίου, που εμένα μ’ αρέσει πολύ. Η χειμερινή είναι ο μικρός του εσωτερικός χώρος, πολύ απλός, πολύ καθαρός κι ελαφρώς παλιακός- με την καλή έννοια, καθώς αποπνέει μια ζεστασιά και μια αίσθηση φιλόξενη, με το τζάκι του στη γωνία, το ξύλο, τα γήινα χρώματα και τις διακριτικές θαλασσινές πινελιές.

Η εξυπηρέτηση είναι καλή, ευγενική κι ευχάριστη. Τον χειμώνα μας είχε εξυπηρετήσει μια κυρία έξω καρδιά, η οποία ήταν άκρως βοηθητική κατά την παραγγελία, πανταχού παρούσα, γελαστή και σβέλτη. Στην καλοκαιρινή μου εξόρμηση η εξυπηρέτηση ήταν πιο χαμηλών τόνων, και πάλι όμως μας άφησε πολύ ευχαριστημένους.

Και τώρα να περάσω στο σπουδαίο ζήτημα του φαγητού. Θα περιοριστώ να σας περιγράψω τις νοστιμιές που φάγαμε το καλοκαίρι, καθώς στη χειμωνιάτικη έξοδο φάγαμε τον άμπακα, ήπιαμε το αγλέουρα και γενικά την είχαμε χάσει την μπάλα.

Το μαζεμένο μας λοιπόν καλοκαιρινό μενού απαρτίστηκε από τα εξής:

Πάρα πολύ καλή τυροκαυτερή, χειροποίητη βεβαίως, καυτερή όσο χρειάζεται και πολύ νόστιμη. Ο τυροκαυτεροφάγος της τριάδας μας την εκτίμησε δεόντως και πολύ του άρεσε.

Πολύ νόστιμα κολοκυθάκια τηγανιτά, από αυτά τα ανάλαφρα, τα καλοτηγανισμένα, που τρώγονται λαίμαργα καθώς δεν έχουν ρουφήξει όλα τα λάδια του κόσμου, αλλά είναι όπως οφείλει το κολοκυθάκι το σωστό να είναι. Πιάτο απλό, αλλά σωστά εκτελεσμένο.

Χόρτα και πιο συγκεκριμένα βλήτα, καθώς τι πιο ταιριαστό με τα ψαράκια και τα θαλασσινά ένα καλοκαιρινό απόγευμα, από μια πιατέλα καλοβρασμένα βλήτα, έξτρα λεμονισμένα; Πολύ καλά κι αυτά.

Γαύρος μαρινάτος, πιάτο αγαπημένο, το τιμώ συχνά πυκνά. Η εκτέλεση του Καπετάνιου ήταν πολύ καλή, οπότε και αυτό το απλό πιάτο το καταευχαριστηθήκαμε.

Χταπόδι βραστό ξυδάτο. Η μερίδα ήταν ιδιαιτέρως πλούσια και χορταστική και το χταπόδι εξαιρετικό. Ήρθε κι έδεσε καταπληκτικά με τα ούζα μας.

Τέλος, πήραμε τα μύδια σαγανάκι. Άλλη εξαιρετικά πλούσια μερίδα και τα μύδια πεντανόστιμα. Η ποσότητα των μυδιών ήταν σχεδόν ατελείωτη και η σάλτσα γευστική, τέλεια δεμένη και φυσικά ιδανική για βούτες. Ο φίλος μου που πρώτη φορά δοκίμαζε μύδια σε εκδοχή σαγανάκι (αλλοδαπός, τι να τον κάνεις) ξετρελάθηκε. Και οι δύο άλλες όμως που έχουμε φάει και ξαναφάει μύδια σαγανάκι τα βρήκαμε εξαιρετικά!

Όλα τα παραπάνω τα συνοδεύσαμε με δύο καραφάκια ούζο Χαντζόπουλο, καθώς ως γνωστόν το χταπόδι και το μύδι δίχως ούζο δεν κατεβαίνει!

Το κλείσιμο των νοστιμιών επήλθε γλυκά με κέρασμα ενός γλυκού με μπισκοτένια βάση κι από πάνω κάτι σαν λεμονοζελέ. Παρόλο που δεν ήταν ακριβώς στη φάση μου, ταίριαξε με το όλο γεύμα και βεβαίως εκτιμήθηκε δεόντως ως κίνηση.

Να σημειωθεί ότι στην αρχή ήρθε φρέσκο ψωμάκι, που μου φάνηκε αρκετά αδιάφορο. Επίσης ήρθε νερό εμφιαλωμένο, το οποίο ευγενικά επιστρέψαμε κι αντικαταστάθηκε με κανάτα.

Για όλα τα παραπάνω ο λογαριασμός έφτασε τα 49 ευρώ, γύρω στα 16 ευρώ το άτομο δηλαδή, άρα μιλάμε για Value for Money άψογο! Πρόκειται ξεκάθαρα λοιπόν για περίπτωση που αξίζει την προσοχή σας και μία ή και περισσότερες επισκέψεις κατά τις εκδρομές σας προς την ευρύτερη περιοχή! Ε, πηγαίνετε ντε!

09 Αυγ 2017

Favela, λοιπόν! Μία ακόμη ανακάλυψη της χρονιάς που διανύουμε, την οποία θα παινέψω προτού αναχωρήσω κι εγώ γι’ ακρογυαλιές και κυκλαδίτικα δειλινά! Πρόκειται για ένα όμορφο κι αξιόλογο μαγαζάκι στη γειτονιά του Κεραμεικού, το οποίο καθυστέρησα να τιμήσω αν και βρισκόταν στη wish λίστα μου για καιρό. Με κέρδισε όμως άμεσα κι ήδη απ’ τον Φλεβάρη μάνι μάνι τό χω τιμήσει 3-4 φορές.

Βρίσκεται σ’ ένα ήσυχο στενάκι κι είναι λογικής κι αισθητικής μεζεδομπάρ, ό, τι κι αν φαντάζεστε να σημαίνει αυτό. Ο εσωτερικός του χώρος είναι μαζεμένος, περιποιημένος, ψιλομπαρίστικος και ταιριάζει στα γούστα μου, η αυλή του όμως είναι ακόμα καλύτερη. Απλή μεν, αλλά αντίστοιχα φροντισμένη, ήσυχη και καλή επιλογή για τις δροσερές βραδιές (τις ποιες;;; -ανέκραξε κάτι εντός μου στους 40 βαθμούς που μ’ έπιασε η έμπνευση να γράψω κριτική, ιδρωμένη και καταρημαγμένη από όλα τα κουνούπια του κόσμου). Σε κάθε περίπτωση, ο χώρος είναι χαλαρωτικός, σε προδιαθέτει ν’ αράξεις εκεί με τις ώρες.

Άλλωστε, πρόκειται για ένα μαγαζί που άνετα μπορείς να πας για να πιεις το ποτό σου ή μια από τις μπύρες της αξιόλογης λίστας τους, η οποία περιλαμβάνει κατά βάση ελληνικές ετικέτες που δεν συναπαντάς και τόσο συχνά- βλ. ΖΕΟΣ πίλσνερ, Βεργίνα αγαπημένη Weiss αλλά και την κόκκινη, septem, βόρεια κ. ά. Πολύ καλή κι η χύμα ρακή τους, με ρέγουλα όμως γιατί βαράει. Πάντως, αν πας κρίμα θά ναι να μην δοκιμάσεις κάποιο από τα πιάτα του σχετικά μικρού αλλά περιεκτικού μενού τους.

Οι δικές μου προτάσεις από τις φορές που το έχω επισκεφτεί:

Πεντανόστιμες φλογέρες από κανταΐφι με φέτα, μέλι και φυστίκι Αιγίνης. Πρόκειται για μία ξεχωριστή απόδοση της γνωστής πια κι αγαπημένης φέτας με μέλι, που στην εκδοχή της στη Φαβέλα έρχεται με τη μορφή δύο κανταϊφένιων ρολών με πλούσια φέτα, σωστή ποσότητα μελιού και φυστίκι για την τσαχπινιά! Εγκρίνεται! Στα 5,8 ευρώ

Μαραθόπιτα. Πρόκειται έτσι κι αλλιώς γι’ αγαπημένο μου πιάτο, καθώς μ’ αρέσει πολύ ο μάραθος και δεν τον πολυσυναπαντώ. Νόστιμη, ελαφριά, τραγανή κι αρωματική, στα 5,20 ευρώ.

Πολύ μας είχαν αρέσει οι τραγανές μπουκιές μπακαλιάρου με κύβους πατάτας και ντιπ αγριοράπανου. Μια ελληνοποιημένη εκδοχή του fish n’ chips, καλά κι ανάλαφρα εκτελεσμένη, στα 5μιση ευρώ, προτείνεται.

Γαριδάκι συμιακό, στα 4,50 ευρώ! Λοιπόν, δεν ξέρω κατά πόσο είναι σε θέση να προσφέρουν κάθε μέρα και κάθε εποχή την πεντανόστιμη αυτή πορτοκαλί λιχουδιά και να σας πω και την αλήθεια δεν είμαι καν 100% σίγουρη αν την φορά που το προτιμήσαμε μαζί με φίλο Γερμανό που πήγα εκεί για ρακή ήταν όντως συμιακό, αλλά έφερνε πολύ! Κι ήταν νόστιμο και λαχταριστό! Επιχειρήστε το!

Πατάτες χωριάτικες με τριμμένο σκληρό ανθότυρο, στα 3,90 ευρώ. Στις πρώτες μου επισκέψεις δεν ήταν με ανθότυρο, αλλά με τη μους φέτας που περιγράφει το ΠΟΝΤΙΚΙ μας, μάλλον στο πλαίσιο περιοδικής ανανέωσης του καταλόγου το διαφοροποίησαν. Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά προσωπικά θεωρώ ότι ο συνδυασμός πατάτας τηγανιτής με τυρί συνιστά εξασφαλισμένη επιτυχία, τίποτα δεν μπορεί να πάει στραβά!

Για τους κρεατοφάγους προτείνονται τα νόστιμα μοσχαρίσια κεφτεδάκια με ντίπ καυτερής πιπεριάς, καλοτηγανισμένα και σπιτικά. Η αλήθεια είναι ότι οι κρεατο-επιλογές είναι μπόλικες, ωστόσο εγώ δεν έχει τύχει να δοκιμάσω πολλές, είναι όμως αδύνατον να μην ικανοποιηθούν οι ορέξεις των απανταχού κρεατοφάγων.

Καλοί κι οι ρεβυθοκεφτέδες Σίφνου, η δική μας εκδοχή του φαλάφελ, με συνοδευτικό ευχάριστο ντιπ από γιαούρτι και δυόσμο, επίσης ανάλαφρη γεύση αν και χωρίς πολλή ένταση.

Σημειωτέον, το νερό έρχεται πάντα σε κανάτα και στην αρχή φέρνουν ψωμάκι φρέσκο και καλό, το οποίο χρεώνεται. Πάντοτε θα υπάρξει κέρασμα, είτε γλυκάκι, ή μαστίχα, ή ένα κάτι τέλος πάντων, το οποίο φυσικά κι εκτιμάται κι ανεβάζει βαθμολογικά την εξυπηρέτηση. Ωστόσο, να ομολογήσω εδώ ότι μου έχει κακοφανεί που όποτε έχω πάει κι έχω χρησιμοποιήσει τη διόλου ευκαταφρόνητη έκπτωση -20% της κάρτας αθηνόραμα κλαμπ, έχει κάθε φορά παίξει ψιλοεμπλοκή στον υπολογισμό της έκπτωσης. Τύπου να έχει περαστεί η έκπτωση στην αρχική παραγγελία κι όχι στο συμπλήρωμα ή να έχει παραληφθεί να περαστεί εξ’ ολοκλήρου. Διορθώνεται, βέβαια, αλλά χρειάζεται λίγη περισσότερη προσοχή. Σε γενικές γραμμές πάντως η εξυπηρέτηση είναι αρκετά συμπαθητική, χωρίς να είναι ουάου.

Τέλος, βρίσκω τη σχέση ποιότητας-τιμής της τάξης του 10-16 ευρώ στην ask4foodική κλίμακα ως πάρα πολύ καλή (με έκπτωση δε δεν το συζητώ, απογειώνεται! ), ιδίως δεδομένου ότι οι μερίδες στους μεζέδες είναι άκρως ικανοποιητικές καθώς και όπως και να το κάνουμε, το ψάχνουν το πράγμα, το μεράκι είναι σαφές κι έκδηλο. Να πάτε, λοιπόν!

20 Ιούλ 2017

Λοιπόν, αυτό το ταϋλανδέζικο που έχει ανοίξει σ’ ένα ολότελα άκυρο δρομάκι του Αγ. Δημητρίου αποκομμένο από κάθε γαστροπιάτσα και τολμηρά προσπαθεί να εδραιώσει τις έθνικ λιχουδιές του στην περιοχή, πρέπει να αποκτήσει τη θέση που του αξίζει στις εξωτικές κουζίνες της Αθήνας, καθώς, αλήθεια σας το λέω, πρόκειται για διαμάντι ακατέργαστο!

Από τον Φλεβάρη έχω βρεθεί τρεις φορές σ’ αυτό το τόσο αυθεντικό κι ανεπιτήδευτο μαγαζάκι και τα εύσημα της ανακάλυψης τα χρωστώ στην dani, με την οποία μοιραστήκαμε την πρώτη μας επίσκεψη. Η εμπειρία αυτή έχει αποτυπωθεί άψογα στην κριτική της και σας παραπέμπω απευθείας εκεί για τα επιμέρους! Έκτοτε ξαναπήγα άλλες δύο φορές, με διαφορετικές πάντα παρέες και κάθε φορά όλοι φύγαμε ενθουσιασμένοι! Η τελευταία μου επίσκεψη έγινε μια καθημερινή της περασμένης εβδομάδας και τώρα λοιπόν θα επικεντρωθώ σε αυτή.

Τέσσερα κορίτσια κινήσαμε εκεί γύρω στις 9 κατόπιν δικής μου πρότασης, οι μισές με αμάξι, οι άλλες μισές με το μετρό, το οποίο είναι σούπερ κοντά. Η σύνθεση της παρέας είχε ενδιαφέρον καθώς απαρτιζόταν από εμένα, που τρελαίνομαι για ταϋλανδέζικο, χωρίς όμως να το έχω δοκιμάσει στην γενέτειρά του (αν και έχω φάει πλείστες φορές από τα χεράκια Ταϊλανδής συμφοιτήτριας, η οποία με μύησε και μ’ έκανε ενθουσιώδη φαν), την αδερφή μου που είχε μόλις επιστρέψει από ταξίδι στην Ταϋλάνδη κι οι άλλες δύο φίλες που δεν είχαν ξαναδοκιμάσει την κουζίνα ποτέ! Ξετρελαθήκαμε όλες!

Ο ιδιοκτήτης- σερβιτόρος, ο οποίος έχει αναλάβει εξ’ ολοκλήρου το κομμάτι της εξυπηρέτησης, είναι άκρως βοηθητικός και κάνει ό, τι καλύτερο μπορεί για να κατατοπίσει, κατευθύνει, επεξηγήσει και καθοδηγήσει κατά τη λήψη της παραγγελίας. Γενικά, είναι πολύ καλός και φιλικός κι ακόμα και κάποια λαθάκια ή καθυστερήσεις που μπορεί να σημειωθούν είναι τόσο μικρά που ξεπερνιούνται πανεύκολα.

Ο χώρος είναι σχετικά αδιάφορος κι αμφιβάλλω αν θα σας εντυπωσιάσει. Ωστόσο είναι περιποιημένος, πεντακάθαρος κι έχει και τις έθνικ πινελιές του (βλ. μικρούς βούδες, αφίσες με τον βασιλιά (;) να χαιρετάει έναν ελέφαντα, οθόνη τηλεόρασης που δείχνει τοπία και σκηνές από τη ζωή στην Ταϋλάνδη κλπ). Καθώς πρόκειται περί οικογενειακής επιχείρησης, με τον Έλληνα σύζυγο στο σέρβις και την Ταϋλανδή σύζυγο και λοιπούς συμπατριώτες στην κουζίνα, η περιρρέουσα ατμόσφαιρα είναι αυτή της οικογενειακής θαλπωρής, θαρρώ. Εμένα μ’ αρέσει η απλότητά του!

Ο λόγος όμως που μ’ έχει κάνει να τραβιέμαι κατ’ εξακολούθηση στην παντελώς άγνωστη για μένα περιοχή του Αγ. Δημητρίου αφορά στην πεντανόστιμη κουζίνα του Dara Thai, που το έχει αναγάγει στο καλύτερο ταϋλανδέζικο της πόλης μας, σύμφωνα πάντα με την προσωπική μου άποψη και τους δικούς μου γευστικούς κάλυκες.

Τι νοστιμιές φάγαμε την τελευταία φορά, λοιπόν; Ξεκινήσαμε με DARA Fresh Spring Roll, μια νοστιμιά που ελάχιστα θυμίζει τα spring rolls που ξέρουμε. Τα συγκεκριμένα είναι τυλιγμένα σε αυγό και γεμιστά με ψιλοκομμένο αγγούρι, καρότο, φρέσκο κρεμμυδάκι, γλυκό λουκάνικο (έτσι το λέει, έτσι σας το μεταφέρω), κοτόπουλο και tamarind σως. Μάλιστα, ήταν πρόταση του σερβιτόρου μας, ο οποίος το υπέδειξε ως πιάτο με έντονη την χαρακτηριστική γεύση της σως tamarind κατόπιν σχετικής ερώτησης της μίας φίλης.

Εγώ αρχικά στο άκουσμα του spring roll δίστασα να συναινέσω να το πάρουμε, καθώς σκέφτηκα τα spring rolls που είχα δοκιμάσει στην πρώτη μου επίσκεψη που ήταν ομολογουμένως μια αποτυχία (βλ. κριτική daniς). Το συγκεκριμένο όμως πιάτο ήταν πρώτης τάξης εξωτικό ορεκτικό. Μάλιστα, το μισό παρασκευάστηκε με τόφου, ενώ λουκάνικο και κοτόπουλο μπήκαν μόνο στο άλλο μισό, μόλις η αδερφή μου δήλωσε ότι δεν τρώει κρέας.

Συνεχίσαμε με τέλεια σαλάτα Som Tam Papaya, ήτοι παπάγια ψιλοκομμένη με ζάχαρη καρύδας, φυστίκια, καρότο και μοσχολέμονο. Μας έφεραν χωριστά καυτερό τσίλι να προσθέσουμε κατά βούληση (καθώς η μία φίλη δεν είναι φαν του καυτερού) ενώ αφαίρεσαν τελείως τα ντοματίνια, που δεν τρώω εγώ (πολλές παραξενιές μαζεμένες! ) Πρόκειται για μια πεντανόστιμη, εξαιρετικά δροσερή σαλάτα, με υλικά τέλεια συνταιριασμένα μεταξύ τους, η οποία με λίγο τσίλι απογειώνεται! Την προτείνω με τα χίλια, παρόλο που δεν έχω καταλήξει αν προτιμώ αυτή τους τη σαλάτα ή εκείνη με το μάνγκο (Yum Ma Muang, μια νοστιμιά). Δοκιμάστε τις και τις δύο.

Συνεχίσαμε με το κίτρινο κάρυ τους, το Kaeng Karii, με γάλα καρύδας, ζάχαρη καρύδας, πατάτες και τηγανιτό κρεμμύδι, το οποίο επίσης ετοίμασαν με τόφου αντί κοτόπουλου. Να σας πω την αλήθεια, το κίτρινο κάρυ είναι το πιο ήπιο κι απευθύνεται σε όσους είναι επιφυλακτικοί με τα καυτερά και γι’ αυτό παρόλο που το έφαγα με χαρά, δεν με απογείωσε. Θα σας πρότεινα είτε το κόκκινο κάρι τους, (το μεσαίο στην καυτερή τους κατάταξη) και συγκεκριμένα το Kaeng Phet Pet Yaang με πάπια ή το Naam Phrik Awng με χοιρινό κιμά. Ή ακόμα καλύτερα, το δικό μου αγαπημένο με διαφορά πράσινο κάρυ τους, που είναι το πιο καυτερό θεωρητικά, Kaeng Khiaw- Waan, που το φτιάχνουν είτε με κρέας (κοτόπουλο- χοιρινό- μοσχάρι), είτε με γαρίδες. Είτε βεβαίως με τόφου. Εγώ να σημειώσω εδώ ότι δεν είμαι καθόλου φίλη με το τόφου, αυτή η λαστιχένια του αίσθηση με απωθεί, αλλά γούστα είναι αυτά.

Το κάρυ μας συνοδεύσαμε με ένα jasmine ρύζι στον ατμό.

Ακολούθησε το καταπληκτικό τους και σούπερ κλασικό ταϋλανδέζικο πιάτο, phat thai, τηγανιτά νουντλς ρυζιού, με πάστα ταμαρίνδου, fish σως, ζάχαρη καρύδας, φύτρες φασολιών, κόκκινο τσίλι κι αυγό. Το προτιμήσαμε με γαρίδες, καθώς κι εδώ μπορούσαμε να επιλέξουμε ανάμεσα στα διάφορα κρέατα, τις γαρίδες και το τόφου. Οι γαρίδες του ταιριάζουν τέλεια. Φανταστικό! Μην το χάσετε έτσι και πάτε, είναι υπέροχο!

Στο τέλος μας κέρασαν γλυκό, τις kluay thawt τηγανιτές μπανάνες. Ξεχάστε την κινέζικη ή κογκολέζικη βερσιόν των τηγανιτών μπανάνων, η ταϋλανδέζικη εκδοχή είναι πολύ ξεχωριστή και ιδιαίτερη και πολύ γευστική! Πολύ καλό κλείσιμο και πολύ όμορφη χειρονομία!

Ο λογαριασμός σ’ αυτήν μας την επίσκεψη με τα 4 πιάτα, το ρύζι και δύο thai μπύρες μας πήγε κάτω από 54 ευρώ στο σύνολο και φύγαμε όλες χορτασμένες. Το νερό έρχεται απευθείας σε κανάτα κι ανανεώνεται συνέχεια. Οι μερίδες είναι πλουσιοπάροχες, οπότε να το λάβετε υπόψιν αυτό. Ιδίως τα κυρίως πιάτα είναι υπερμεγέθη. Ειδική μνεία αξίζει και στις σούπες που λόγω καύσωνα δεν τίμησα στην τελευταία μου επίσκεψη, είναι όμως κολασμένες και κοστίζουν μεταξύ 10-15 ευρώ, ποσό εξωφρενικό λες για σούπα. Στην πραγματικότητα όμως είναι μια κατσαρόλα που βγάζει 4 γεμάτες μερίδες, ιδανικό για μοίρασμα κι απόλυτα τίμιο!

Κλείνω το μακρινάρι αυτό λέγοντας πώς όποιος έχει όρεξη για εξωτικές γευστικές συγκινήσεις, πολύ το έχει καθυστερήσει! Να σπεύσετε άμεσα στο Dara Thai, θα το καταευχαριστηθείτε!

03 Ιούλ 2017

Μαγαζάκι στην καρδιά του Κεραμεικού που δεν το πιάνει το μάτι σου και πανεύκολα προσπερνάς. Εκ πρώτης όψης λες άντε να κάτσω εδώ για καμιά μπύρα κι ούτε που σου περνάει απ’ το μυαλό τι λιχουδιές μπορείς να φας μαζί με το ποτό σου. Εμείς όμως ήμαστε διαβασμένες απ’ το ask και κανά δυό βδομάδες πριν, βράδυ Δευτέρας, σχετικά αργά, πήγαμε καρφωτές για τσίπουρο και χαλαρό τσίμπημα. Προσπεράσαμε άλλα μαγαζιά της περιοχής που φαντάζουν πανομοιότυπα και στρωθήκαμε σ’ ένα από τα τραπεζάκια του ΚΟΡΟΒΑ πάνω στο πλατύ πεζοδρόμιο.

Για τον χώρο δεν έχω πολλά να πω, αν αναλογιστείτε ότι κάτσαμε έξω, στα τσιμέντα του ονειρεμένου Κεραμεικού. Μέσα τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα, μη φανταστείτε όμως τίποτα φοβερό. Αισθητική μινιμάλ, που εμένα μου ταίριαξε, μ’ ένα πόστερ από το Κουρδιστό Πορτοκάλι από δω και μια ζωγραφιά μιας αγελάδας παραπέρα. Δεν ξέρω πόσο άνετα μπορεί να είναι το χειμώνα ή τι οχλαγωγία μπορεί να δημιουργείται, δεδομένου ότι δεν είναι μεγάλο μαγαζί.

Η εξυπηρέτηση παίρνει άριστα και θα σας πω γιατί. Γενικά διακρίνεται από μια χαλαρότητα, σε καμία όμως περίπτωση από αδιαφορία. Είναι σχετικά άμεση, αρκετά φιλική κι αρκούντως επεξηγηματική κι ανεπιτήδευτη. Εμάς μας σκλάβωσαν καθώς η μία φίλη ξέχασε το κινητό της πάνω στο τραπέζι (θυμίζω, το τραπέζι έξω, πάνω στο πεζοδρόμιο) και το διαπίστωσε κανά 40λεπτο αφού είχαμε φύγει. Κάλεσα το νούμερό της και ω του θαύματος το σήκωσαν, μας το φύλαξαν και γυρίσαμε αρκετή ώρα μετά να το πάρει. Της το επέστρεψαν πακετάκι μαζί με τα τσιγάρα και τον αναπτήρα της, ακριβώς όπως τα είχε αφήσει. Ρισπέκτ για το διασωθέν κινητό.

Και να σας πω τώρα για το φαγητό, γιατί γι’ αυτό θα πας στην ΚΟΡΟΒΑ συγκεκριμένα κι όχι σε κάποιο άλλο απ’ τα πολυάριθμα τριγύρω μαγαζιά που χαρακτηρίζονται από ανάλογη αισθητική. Το ΚΟΡΟΒΑ λοιπόν σερβίρει πρώτης τάξεως μεζέδες, σε χορταστικές μερίδες και σε φοβερές και τρομερές τιμές! Ο κατάλογός του είναι περιορισμένος, αλλά με ικανοποιητική ποικιλία και τα πιάτα του ανέλπιστα ψαγμένα και νόστιμα! Τι φάγαμε, εμείς, λοιπόν;

Στην αρχή μας έφεραν παξιμαδάκια σωρό, πολύ νόστιμα, ωραία για καλωσόρισμα. Ακολούθησε ψητό ταλαγάνι (ονειρεμένο) που συνοδευόταν με πεντανόστιμη και απόλυτα ταιριαστή χειροποίητη μαρμελάδα σύκο. Όνειρο το έτσι κι αλλιώς λαχταριστό ταλαγάνι, ψημένο στην εντέλεια και συνδυασμένο ιδανικά με τη γευστικότατη μαρμελάδα.

Φανταστικά χοιρινά μπριζολάκια. Συνταιριασμένα στην εντέλεια με πικάντικη σάλτσα μπάρμπεκιου. Ένα πιάτο που το πήραμε χωρίς να το καλοσκεφτούμε κι επ’ ουδενί φανταζόμασταν ότι θα ήταν τόσο μα τόσο γευστικό! Λεπτοκομμένα, τρυφερά και ζουμερά μπριζολάκια που ξετρέλαναν και τις τρεις μας. Εγώ δε που είμαι του καυτερού, ευχαριστήθηκα τη συντηρητικά πικάντικη σάλτσα, ωστόσο ήταν τόσο ζουμερά και κρεατένια που πολλοί θα προτιμήσουν να τ’ απολαύσουν και να τα χαρούν σκέτα!

Σκιουφιχτά (κρητικά ζυμαρικά) με σάλτσα μελιτζάνας και τυρί, τα οποία επίσης μας εξέπληξαν ευχάριστα, καθώς ήταν θεσπέσια. Στο μικρό μενού συμπεριλαμβάνονταν και κάποια ακόμη σκιουφιχτά, με καβουρμά αν δεν με γελά τραγικά η μνήμη μου, αλλά προκρίναμε την πρωτότυπη σάλτσα μελιτζάνας και ξετρελαθήκαμε. Φίλος που συμπτωματικά καθόταν σε παρακείμενο τραπέζι, όταν ήρθε προς τη μεριά μας κι είδε τα σκιουφιχτά του έτρεξαν λίγο τα σάλια- ενώ είχε μόλις φάει το συγκεκριμένο πιάτο για κυρίως.

Τέλος, μια αδιανόητη λιχουδιά, την καπνιστή φακοσαλάτα με το ξύγαλο, την οποία ζητήσαμε χωρίς τα ντοματίνια κι ήταν στ’ αλήθεια εξαίσια! Ένα πιάτο που ακούγεται απλό και τελικά κέρδισε τις εντυπώσεις και σας προτρέπω χωρίς δεύτερη σκέψη να δοκιμάσετε. Υπέροχο το κάπνισμα της φακής και τέλειο το ταίριασμα με το ξύγαλο.

Ήπιαμε μόλις ένα κατοσταράκι από το πολύ καλό τσίπουρο από την ορεινή Καρδίτσα, καθώς ερχόμασταν από ρακοποσίες κι είπαμε να μην το παρακάνουμε. Και πόσο πληρώσαμε για τα παραπάνω; 21 ευρώ. Ναι, τέσσερα πεντανόστιμα πιάτα σε καλές ποσότητες κι ένα κατοστάρι τσίπουρο για 21 ευρώ. Ειλικρινά, δεν ξέρω πώς μου είχε ξεφύγει αυτό το μαγαζί, αλλά κάτι μου λέει πως θα το κάνω στέκι και σε κάποια φάση που θα έχω δοκιμάσει όλον τον κατάλογο θα επανέλθω με νέα κριτική, γιατί αξίζει πραγματικά τον κόπο.

23 Ιουν 2017

Δύο φορές έχω βρεθεί μέχρι στιγμής στο νέο αυτό ψαρομάγαζο του Χαλανδρίου και έχω φύγει και τις δύο αυτές φορές απόλυτα ευχαριστημένη- ενθουσιασμένη θα τολμούσα να πω! Οπωσδήποτε αναμένεται ν’ ακολουθήσουν πολλές ακόμα επισκέψεις, αλλά ας αποτυπώσω τώρα δα τις θετικές μου εντυπώσεις, γιατί τα καλά νέα πρέπει να μοιράζονται χωρίς χρονοτριβή.

Οι Fishαλίδες βρίσκονται σε κεντρικό σημείο του Χαλανδρίου, το οποίο εξακολουθεί να είναι υπερβολικά τρέντι, οπότε το πάρκινγκ παραμένει πονεμένη ιστορία κι έτσι θα πρέπει να οπλιστείτε με υπομονή. Από τη δική μου μεριά, ως λόκαλ, θα σας δώσω ένα μικρό τιπ κι αν θέλετε το κρατάτε: Θα μπορούσατε να αφήσετε το αυτοκίνητο από την κάτω μεριά της Παπανικολή/ Παλαιολόγου, στην πλευρά του Κάτω Χαλανδρίου, όπου τα πράγματα είναι σαφώς πιο φιλικά προς τον οδηγό και μ’ ένα δεκάλεπτο περπάτημα θα βρίσκεστε στο κεντρικό Χαλάνδρι. Για δείτε το.

Και κατόπιν αυτής της μικρής παρένθεσης επιστροφή στις Fishαλίδες και την εμπειρία μου σ’ αυτές. Η πρώτη επίσκεψη έλαβε χώρα μεσημέρι Μεγάλου Σαββάτου λίγες ώρες πριν ταξιδέψουμε σε μέρη μαγικά κι ονειρεμένα για να γιορτάσουμε την Πασχαλιά. Η μέρα ήταν απόλυτα καλοκαιρινή, οπότε βάλαμε τα ξώφτερνα (εγώ δηλαδή) και περπατήσαμε ως τη συμπαθέστατη αυλή που έσφυζε από κόσμο, αφού πρώτα είχαμε καλέσει για να βεβαιωθούμε ότι ήταν ανοιχτά κι ότι θα υπήρχε τραπέζι. Διαλέξαμε ένα άνετο και σκιερό τραπεζάκι για δύο και χαζέψαμε τον διάκοσμο.

Πρόκειται για ένα απλό μεν μαγαζί, ευχάριστο όμως και χαλαρωτικό. Δεν ξεφεύγει από την κλασική διακοσμητική συνταγή που χαρακτηρίζει τα ψαρο/θαλασσινο-μαγαζιά του αιγαιοπελαγίτικου γαλανόλευκου, το οποίο επικρατεί σε τοίχους και τραπεζοκαθίσματα. Είναι όμως απαλά τα χρώματα και ξεκούραστα στο μάτι κι είναι κι όλα περιποιημένα και καθαρά, οπότε σε κερδίζει. Η αυλή είναι πολύ καλή για δροσερές, καλοκαιρινές βραδιές και το λέω μετά λόγου γνώσης, καθώς η δεύτερη επίσκεψή μας έγινε μια μαγιάτικη βραδιά που μύριζε πια καλοκαίρι και πολύ την ευχαριστηθήκαμε.

Η εξυπηρέτηση είναι εξαιρετική, καλοδεχτικοί άνθρωποι, χαμογελαστοί, επαγγελματίες, που γνωρίζουν τη δουλειά τους και δημιουργούν αίσθηση οικειότητας διατηρώντας τα όρια. Στα συν τα κεράσματα, στα συν και το ερώτημα για εμφιαλωμένο νερό ή κανάτα, στα συν η επεξηγηματικότητα και γενικά, τα συν σωρό και μέχρι στιγμής δεν μού ‘χει προκύψει κάποιο μείον. Άριστα.

Το μέγεθος του μενού είναι ιδανικό για τα δικά μου μέτρα και σταθμά, καθώς υπάρχει επαρκής ποικιλία μαζί με πνεύμα δημιουργικότητας ούτως ώστε να ικανοποιείται κάθε (ψαρο)γούστο, χωρίς όμως να δημιουργείται χάωμα. Τι έχουμε φάει λοιπόν μέχρι στιγμής από τον ευσύνοπτο κατάλογό τους:

Στην πρώτη μας επίσκεψη μας πρόσφεραν αρχικά πιτούλες κι ελιές. Οι πιτούλες ήταν τελείως αδιάφορες και για τις ελιές δεν έχω άποψη, καθώς δεν μ’ αρέσουν διόλου, ο φίλος μου όμως τις απόλαυσε. Συνεχίσαμε με σαλάτα ρόκα, λιαστή ντομάτα, σουσάμι, μανιτάρια, νιφάδες κεφαλογραβιέρας και σάλτσα οξύμελου. Ήρθε σε εντυπωσιακή ποσότητα κι ήταν εξαιρετική, πλούσια, φρέσκια, γευστική, με σωστή αναλογία ανάμεσα στην πρασινάδα και το ντρέσινγκ. Πολύ δυνατό ξεκίνημα, στα 7 ευρώ.

Ακολούθησε φίνο ορεκτικό και συγκεκριμένα ψητό μαστέλο με σπιτική μαρμελάδα λεμόνι. Εγώ θα έλεγα σε ενδεχόμενη επίσκεψή σας να μην το χάσετε. Ήταν τέλειο. Δύο ευμεγέθη κομμάτια του φανταστικού αυτού τυριού, το οποίο είχε ψηθεί ολόσωστα κι είχε συνταιριάξει άψογα με την όξινη και γευστική σπιτική μαρμελάδα. Φοβερός συνδυασμός, εξαιρετικό αποτέλεσμα, στα 7 ευρώ.

Προχωρήσαμε σε μύδια αχνιστά, τα οποία ήταν πολύ καλά και σε πολύ καλή μερίδα. Μάλιστα, εμπνευστήκαμε να τα παραγγείλουμε βλέποντάς τα να περιφέρονται σε διπλανά τραπέζια και ήδη οπτικά φάνταζαν ιδιαίτερα θελκτικά- και ήταν, πράγματι. Νοστιμότατα, στα 7 ευρώ κι αυτά.

Κλείσαμε με γαρίδες σαγανάκι με φέτα, οι οποίες ήταν επίσης σε πλούσια μερίδα κι ήταν νόστιμες και με αρκούντως δεμένη σάλτσα. Ο φίλος μου ενθουσιάστηκε, αλλά όταν πρόκειται για ελληνικές λιχουδιές και δη για θαλασσινά τείνει να ενθουσιάζεται. Εγώ δεν θα πω ότι ήταν οι νοστιμότερες γαρίδες σαγανάκι που έχω φάει, θα τις ήθελα λίγο πιο πικάντικες, αλλά σε κάθε περίπτωση, τις ευχαριστήθηκα ιδιαιτέρως. Στα 9,50 ευρώ.

Το συγκεκριμένο γεύμα είχαμε συνοδεύσει με ούζο Μπαμπατζίμ, οφείλω όμως να πω να το ξέρετε ότι δεν παίζει μεγάλη ουζοποικιλία. Συνολικά είχαμε πληρώσει 40 ευρώ και είχαμε σκάσει απ’ το φαγητό, οπότε το Value for Money δεν μπορώ παρά να το αξιολογήσω πολύ θετικά.

Στη δεύτερη επίσκεψή μας, είπαμε να δοκιμάσουμε διαφορετικά πιάτα, ώστε να σχηματίσουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα (δεν ξέρω πώς συγκρατήθηκα και δεν πήρα πάλι το μαστέλο). Έτσι λοιπόν, το ξεκίνημα για μια ακόμη φορά έγινε με τις ίδιες ψιλοαδιάφορες πιτούλες, τις οποίες δεν πολυτίμησα.

Συνεχίσαμε με σκουμπρί καπνιστό με baby ρόκα, το οποίο ήταν εξαιρετικό. Το ψάρι υπέροχα καπνισμένο, ζουμερό και πεντανόστιμο σε μερίδα υπερπλούσια και η ρόκα δεν συνόδευε απλά με μερικά φυλλαράκια, αλλά ήταν κανονική σαλάτα. Ιδανικό για ούζο, ευρώ 7.

Πήραμε και μια χωριάτικη, αλλά βασικά την πήραμε για τον φίλο μου, εγώ κάτι αγγουράκια και κάτι πιπερίτσες τσίμπησα, ε, και λίγη φέτα, όπου δεν είχε καλοακουμπήσει η ντομάτα, την οποία δεν μυτιάζω. Ο φίλος μου ενθουσιάστηκε, πάντως. Στα 6,5 ευρώ.

Φάγαμε και χταπόδι στη σχάρα, το οποίο ήταν αρκετά καλοψημένο, είχε αποφευχθεί η λαστιχοποίησή του και σε γενικές γραμμές μας άφησε ευχαριστημένους. Προσωπικά είμαι πολύ περίεργη με το ψητό χταπόδι και σπάνια θα ικανοποιηθώ, παρόλο που πιστεύω ότι το καλοψημένο χταπόδι μπορεί να είναι από τους ωραιότερους μεζέδες στον κόσμο! Το συγκεκριμένο το βρήκα απλά καλό, αλλά για τη δική μου την παραξενιά δεν το λες και λίγο αυτό! Στα 10 ευρώ.

Τέλος, σ’ αυτήν μας την επίσκεψη το πιάτο που σταμπάραμε σε διπλανό τραπέζι κι αποφασίσαμε να τιμήσουμε ήταν μια γαβάθα με λιγκουίνι θαλασσινών με φρούτα της θάλασσας και δη με γαρίδες, καραβιδόψιχα και διάφορα όστρακα. Καλοβρασμένα τα ζυμαρικά, νόστιμη η σάλτσα και πλούσια η ποσότητα των θαλασσινών, δεν κατορθώσαμε να την τελειώσουμε. Στα 13 ευρώ.

Στο τέλος μας κέρασαν ωραιότατη πανακότα και κατά τα λοιπά ήπιαμε χύμα ούζο και χύμα κρασί. Συνολικά κληθήκαμε να πληρώσουμε 43 ευρώ, μετά από 10% έκπτωση λόγω κράτησης μέσω e-table. Ξαναλέω, τρελό VfM. Δεν θα βάλω όμως εύρος τιμής, καθώς αλλιώς θα είναι αν το ρίξετε στις ψαρούκλες κι αλλιώς αν κινηθείτε στα δικά μας πλαίσια. Όπως και νά 'χει, είναι έντιμο μαγαζί. Κι επειδή αρκετά μακρηγόρησα, ας μην το κουράσω άλλο: Ψαροφάγοι, σπεύσατε! Πρόκειται για πολύ δυνατό entry, μακάρι να συνεχίσει έτσι και καλύτερα!

10 Ιουν 2017

Μην ακούσω κάτι σχετικά με μέρες βραβευμένης γαστρονομίας, πολλώ δε μάλλον χρυσοσκουφάτης, δεν υπάρχει περίπτωση ν’ αντισταθώ και να μη σπεύσω. Παρότι διανύω περίοδο αυτοσυγκράτησης στα οικονομικά μου, με το που βγήκαν τα μενού των βραβευμένων εστιατορίων, ανασκουμπώθηκα, ρίχτηκα σε βαθειά μελέτη και κατέληξα στην Aleria. Κάτι που καιρό τώρα έψαχνα αφορμή να πάω, κάτι το πολύ θελκτικό μενού στην προσιτή τιμή των 35 ευρώ κατ’ άτομο, ήταν μάλλον αναπόφευκτο να επιλέξω το εστιατόριο του Μεταξουργείου.

Υπέροχο, καλοκαιρινό και μοσχοβολιστό βράδυ της πρώτης Τρίτης του Ιούνη, λοιπόν κι εκεί γύρω στις 22.30 διασχίσαμε την είσοδο κι οδηγηθήκαμε πίσω, στην όμορφη αυλή, την ύπαρξη της οποίας ούτε που διανοείσαι καθώς περπατάς τα πεζοδρόμια της Μεγ. Αλεξάνδρου. Διαλέξαμε ένα περιποιημένο τραπέζι για δύο κι αυτό αποτέλεσε την ιδανική γωνιά για το ρομαντικό μας δείπνο.

Η αυλή του υπέροχο νεοκλασικού όπου στεγάζεται το εστιατόριο είναι στ’ αλήθεια πανέμορφη. Φωτισμένη διακριτικά με τρόπο ώστε να δημιουργείται ρομαντική ατμόσφαιρα χωρίς όμως να χρειάζεται να παίζεις τυφλόμυγα, περιτριγυρισμένη από φυτά, προσεγμένα και λιτά διακοσμημένη, με ευρύχωρα τραπέζια τοποθετημένα στις σωστές αποστάσεις, αναπαυτικά καθίσματα και με προσοχή στις λεπτομέρειες. Άριστες επομένως οι εντυπώσεις από τον εξωτερικό χώρο, όπου κι απολαύσαμε τη βραδιά μας. Αντίστοιχα εντυπωσιακός μου φάνηκε και ο εσωτερικός χώρος από το λίγο που τον είδα, χωρίς ωστόσο να έχω πλήρη εικόνα.

Η περιποίηση από τους πολυάριθμους, ομολογουμένως, ευγενέστατους και απόλυτα καταρτισμένους σερβιτόρους επίσης άψογη, όπως θα περίμενε κανείς σ’ ένα εστιατόριο του επιπέδου αυτού. Εξαιρετικοί επαγγελματίες όλοι τους, σαφείς κι επεξηγηματικοί με το μενού, ευγενείς, προσηνείς, χαμογελαστοί, διαρκώς παρόντες, χωρίς να γίνονται λεπτό κουραστικοί. Ας μη μακρηγορώ κι ας συνοψίσω λέγοντας ότι η εξυπηρέτηση ήταν ιδανική.

Το σκηνικό, λοιπόν του τέλειου δείπνου ήταν άψογα στημένο κι η ανυπομονησία μου για τις εκλεκτές γεύσεις μεγάλη. Δεν χρειάστηκε να περιμένουμε πολύ. Άμεσα κατέφθασε το πανεράκι με διάφορα είδη από το χειροποίητο ψωμί που κάθε μέρα ζυμώνουν οι ίδιοι, όπως μας ενημέρωσαν, συνοδεία βουτύρου αρωματισμένου με τρούφα, του οποίου η γεύση ήταν τόσο δυνατή όσο και το άρωμά του. Δυνατό ξεκίνημα.

Λίγο μετά σημειώθηκε η άφιξη του πρώτου πιάτου του βραβευμένου μενού που είχαμε πάει να γευτούμε: Αυγά με πατάτες και τρούφα. Πεντανόστιμο πραγματικά, αλλά θα συγκρατήσω τον ενθουσιασμό μου, καθώς, εντάξει, καταλαβαίνω την αχαλίνωτη μόδα με τ’ αυγά που έχει συνεπάρει ολόκληρη την Ελλάδα και στο πλαίσιο αυτό ναι, το συγκεκριμένο αυγό ήταν άψογο, ο κρόκος του φίνος και ιδανικά υδαρής, τα τσιπς πατάτας καλοτηγανισμένα κι η τρούφα ήρθε κι έδεσε κι αγκάλιασε γλυκά το πιάτο, αλλά οκ. Όπως και να το κάνουμε, δεν παύει να είναι παρά ένα αυγό.

Η συνέχεια ήταν εξίσου καλοεκτελεσμένη, αλλά σαφώς πιο εντυπωσιακή: Γαρίδες ψητές με τοπιναμπούρ (αυτό μάθαμε πως είναι αγκινάρα από την Ιερουσαλήμ, αλλά τελικά δεν είναι κι ακριβώς αγκινάρα), ξινόμηλο και σάλτσα από το ζωμό τους και μελισσόχορτο. Φανταστικό. Το χαιλάιτ της βραδιάς για τον φίλο μου, όπως μάλιστα δήλωσε θα μπορούσε να περάσει το βράδυ του τρώγοντας τη μία γαρίδα πίσω από την άλλη. Ωστόσο κάθε πιάτο δεν είχε παρά δύο γαρίδες, αρκούντως ζουμερές βεβαίως και πλούσιες κι εξαιρετικά απολαυστικές.

Το επόμενο πιάτο αποτέλεσε το δικό μου γευστικό χαιλάιτ: Ραβιόλι γεμιστό με άγρια μανιτάρια, μοσχαρίσια γλυκάδια και ζωμό αρωματισμένο με τρούφα. Χάθηκα στη γεμάτη γεύση του και μου ξέφυγαν κανά δυό διακριτικά μουγκρητά ηδονής. Τέλειο γευστικό αποτέλεσμα, προσωπικά θα μπορούσα να βγάλω τη βραδιά τρώγοντας το ένα ραβιόλι πίσω απ’ τ’ άλλο, μέχρι τελικής πτώσης.

Στη συνέχεια κατέφθασε αρνάκι σιγοψημένο με πουρέ γλυκοπατάτας, σπαράγγια, crumble ξινόχοντρου και σάλτσα γραβιέρας Νάξου. Ομολογουμένως, το αρνί δεν αποτελεί το κρέας της απόλυτης αρεσκείας μου- εκτός κι αν πρόκειται για παϊδάκια. Εκεί είναι άλλη η κατηγορία και άλλο το επίπεδο, τρελαίνομαι. Γενικά όμως δεν παίζει να επιλέξω αρνί για κυρίως κι αν δεν ήταν σεταρισμένο το μενού, δεν υπήρχε περίπτωση να επέλεγα το συγκεκριμένο πιάτο. Χαίρομαι όμως που τελικά το έφαγα, γιατί ήταν ένα καλοψημένο κομμάτι αρνιού, χωρίς λίπη, ιδιαίτερα γευστικό και πολύ ταιριαστό με τα τριγύρω. Νομίζω ότι η απουσία ενθουσιασμού έγκειται στην υποκειμενική μη προτίμηση του εν λόγω κρέατος, κάποιος που το αγαπά, ίσως να ξετρελαθεί.

Κλείσαμε με ένα φανταστικό γλυκό: Κρέμα λευκής σοκολάτας με παγωτό κυδώνι (! ), εσπεριδοειδή και σαμπλέ αμυγδάλου. Υπέροχος ο συνδυασμός της λευκής σοκολάτας με το παγωτό κυδώνι, άψογο και το σαμπλέ. Τα κομματάκια εσπεριδοειδών μου παραφάνηκαν ξινούτσικα και κατ’ εμέ θα μπορούσαν να λείψουν.

Το δείπνο μας συνοδεύσαμε με ένα κρασί από την αξιοπρόσεχτη και τσιμπημένη συνάμα λίστα τους που δεν είχα ξαναδοκιμάσει. Ένα λευκό κρασί από ξινόμαυρο σταφύλι, το «Άσπρο από Μαύρο» του Κτήματος Χρυσοχόου, ιδιαίτερο, συνταίριαξε αρμονικά με τις γεύσεις μας, στα 24 ευρώ.

Όσο για τις τιμές, δεν είδα τον κανονικό κατάλογο, οπότε δεν έχω σαφή εικόνα, αλλά απ’ ότι αντιλαμβάνεστε πρόκειται για ένα ακριβό εστιατόριο. Το μενού που εμείς απολαύσαμε με 35 ευρώ κατ’ άτομο, κανονικά κοστολογείται σαφώς ακριβότερα, αλλά η αλήθεια είναι ότι τα αξίζει. Κάντε ένα δώρο στον εαυτό σας και προσφέρετέ του μια όμορφη βραδιά στον υπέροχο χώρο της Aleria με αφορμή μια επέτειο, τον εορτασμό μιας επιτυχίας ή απλά για να χαρείτε μια καλοκαιρινή βραδιά, από αυτές τις μοσχομυρωδάτες, ιδιαίτερες, μοναδικές βραδιές της ξεμυαλίστρας Αθήνας μας.

10 Απρ 2017

Μα τι ντόρος, τέλος πάντων κι αυτός για την Cookoovaya; Τι παίζει με αυτό το μαγαζί που είναι πάντα τίγκα και που δεν έχουν σταματήσει λεπτό να μιλάνε γι’ αυτό; Είναι τελικά δείγμα άκρως πετυχημένου μάρκετινγκ, φελλός που επιπλέει, ή πρόκειται πράγματι για γευστικό προορισμό περιωπής; Αυτά τα ερωτήματα τριβέλιζαν το μυαλό μου και για καιρό παρέμεναν αναπάντητα. Εν τέλει, το Dine Athens με κινητοποίησε κι αρχές Φλεβάρη πήρα σε αναζήτηση απαντήσεων έναν γκουρμεδιάρη φίλο, σταθερό σύντροφο σε τέτοιες εξορμήσεις!

Το εστιατόριο συμμετείχε στο εστιατορικό δεκαήμερο με δύο μενού, ένα lunch των 30 ευρώ κι ένα dinner των 60. Εμείς αποφασίσαμε να κινηθούμε σχετικά συντηρητικά κι έτσι επιλέξαμε να επισκεφτούμε την Cookoovaya για μεσημεριανό. Ευτυχώς, μιας και στην Ελλάδα είμαστε, το lunch menu σερβιριζόταν ως τις 19:30, άκου τώρα! Έτσι λοιπόν, κατά τις 7+, βαθύ απόγευμα καθημερινής, καταφθάσαμε μετά τις δουλειές μας προετοιμασμένοι για γαστρονομικές συγκινήσεις.

Με το που διασχίσαμε την είσοδο, μας προϋπάντησαν με θερμό καλωσόρισμα και άμεσα μας οδήγησαν στο τραπεζάκι μας, το οποίο προοριζόταν αυστηρά για δύο. Καθ’ όλη την παραμονή μας το σέρβις διατηρήθηκε σε υψηλό επίπεδο, όπως θα περίμενε κανείς από ένα τέτοιο μέρος. Πολύ επαγγελματικό, σε σημείο που να καταλήγει ελαφρώς απρόσωπο, σχετικά αναμενόμενο για το ύφος και την προσέγγιση του μαγαζιού. Οι χρόνοι ήταν πολύ καλοί, αλλά λάβετε κι υπόψη ότι η ώρα που πήγαμε ήταν ψιλοψόφια. Όταν πια φεύγαμε άρχιζε ο πανίκαρος.

Ο χώρος ιδιαίτερα μεγάλος και προσεγμένος, αποπνέων βιομηχανική πολυτέλεια, αντικειμενικά αξιόλογος, δεν ήταν όμως του γούστου μου. Το ιντάστριαλ στοιχείο προσωπικά μου έβγαλε μια απόμακρη αίσθηση, σαν να είναι δηλαδή πιο πολύ ένας χώρος για επαγγελματικές συνάξεις, παρά για ρομάντζα. Εμείς οδηγηθήκαμε στο περιποιημένο τραπεζάκι μας που ήταν αυστηρά για δύο, προς τη μεριά της εντυπωσιακής ανοιχτής κουζίνας.

Στα του φαγητού τώρα. Το μενού του μεσημεριανού/ δείπνου, πείτε το όπως προτιμάτε, ήταν προκαθορισμένο και πολύ συγκεκριμένο. Ξεκινήσαμε, λοιπόν, με καλωσόρισμα, το οποίο αποτελείτο από ψωμί με βούτυρο Γαϊτανίδη και αυγοτάραχο Τρικαλινού. Κατέφθασαν πανεράκι με τυλιγμένο ένα καρβελάκι ψωμί, φρέσκο και συμπαθητικό και πιατάκι με επαρκή ποσότητα βουτύρου και τρίμματα από αυγοτάραχο. Προσωπικά τρελαίνομαι για τη δυνατή κι αρωματική γεύση του αυγοτάραχου, εν προκειμένω όμως το αυγοτάραχο ήρθε σε δείγμα κι έτσι δεν το ευχαριστήθηκα όσο ήλπιζα. Μαζί ήρθε μπουκαλάκι με λάδι.

Τα πράγματα εξελίχθηκαν πολύ πιο δυνατά. Πρώτο πιάτο carpaccio από βοδινό μπούτι με gorgonzola dolce και βινεγκρέτ τρούφας. Το ορεκτικό αυτό δικαίωσε σε μεγάλο βαθμό τον ντόρο και τον πανικό γύρω από την Cookoovaya και τους πέντε σεφ της. Όμορφα παρουσιασμένο, γευστικό και με γεμάτη, πλούσια γεύση καρπάτσιο, που έδενε υπέροχα με την γκοργκονζόλα. Ταιριαστές ισορροπίες, εξαιρετικά γευστικό το αποτέλεσμα, άρεσε και στους δύο μας πολύ.

Ακολούθησαν τα κυρίως πιάτα. Ριζότο με μελάνι σουπιάς, παρμεζάνα και λεμόνι για μένα και κοκοράκι αρβανίτικο στο λάδι με χυλοπιτάκι, ντομάτα, μυζήθρα και αλατσοελιές για τον καλοφαγά φίλο. Το ριζότο μου ήταν εξαιρετικά χυλωμένο και λιγουρευτό. Η οξύτητα από το λεμόνι ήταν σαφώς ευδιάκριτη, ταιριαστή και πήγαινε ένα βήμα παραπέρα το πολύ καλό αυτό πιάτο. Η ποσότητά του ήταν ιδανική για να σε χορτάσει χωρίς να σε βαρύνει, δεδομένου ότι πρόκειται για ένα αναμφισβήτητα βαρύ πιάτο.

Το κοκοράκι του φίλου εμφανισιακά ήταν θελκτικό και τον φίλο τουλάχιστον και γευστικά τον άφησε βαθειά ικανοποιημένο. Εγώ η καψερή λίγο χυλοπιτάκι αποτόλμησα μόνο να φάω προς αποφυγή δραμάτων και μπορώ να πω ότι ήταν νοστιμότατο μέσα στην απλότητά του.

Το μεσημεριανό/βραδινό έκλεινε με ένα εκ-πλη-κτι-κό επιδόρπιο. Θεσπέσιο, ονειρεμένο, με καταενθουσίασε! Επρόκειτο, λοιπόν, για πολίτικο τσουρέκι με κρέμα μαχλέπι και παγωτό χαλβά. Τι; Σας ακούγεται ξενέρωτο; Αναρωτιέστε πόσο ονειρεμένο μπορεί πια να είναι ένα τσουρέκι; Αναθεωρήστε! Προσωπικά, τα τσουρέκια με αφήνουν παγερά αδιάφορη. Αν το σεταρισμένο μενού είχε δυνατότητα επιλογής ανάμεσα σε περισσότερα γλυκά, δεν υπήρχε η παραμικρή περίπτωση να διαλέξω το συγκεκριμένο. Εν τέλει, όμως, η τύχη βρέθηκε με το μέρος μου και κατέληξα να γεύομαι το καλύτερο πιάτο της μέρας, χωρίς να είμαι καν φίλη του γλυκού γενικότερα. Το τσουρέκι ήταν τέλεια ζαχαρωμένο, η κρέμα μαχλέπι αρωματική κι όμοιά της δεν έχω ξαναφάει και το παγωτό χαλβάς ένα πράμα αλλιώτικο! Τι να σας πω, ένα μικρούλι ποίημα. Πολύ βαρύ, όμως, οφείλω να παραδεχτώ.

Το γεύμα μας συνοδεύσαμε με το εμφιαλωμένο λευκό house wine τους ως πιο οικονομικό, το οποίο ήταν καλό και με νεράκι που μας έφεραν άμεσα από κανάτα. Συνολικά πληρώσαμε 40 ευρώ το άτομο, το οποίο αναλύεται στο μενού, το κρασί και το τιπ. Ασυζητητί πρόκειται για ακριβό γαστρονομικό προορισμό, ιδίως αν αναλογιστείτε ότι το συγκεκριμένο γεύμα εκτός προσφοράς θα ήταν πολύ πιο ακριβό. Προσωπικά, παρότι έμεινα ευχαριστημένη σε γενικές γραμμές, δύσκολα θα επέλεγα να ξανατιμήσω την Cookoovaya. Είναι ακριβή για τα δικά μου δεδομένα κι όταν θελήσω να τα σκάσω για μια σπέσιαλ περίσταση, θα κινηθώ σε άλλα δοκιμασμένα μονοπάτια που έχουν όλο το πακέτο, όπως βεβαίως αντιλαμβάνομαι εγώ κάτι τέτοιο!

30 Μάρ 2017

Παρασκευή μεσημέρι, παραμονή της εθνικής γιορτής, ήλιος συγκλονιστικά υπέρλαμπρος, φευγιό απ’ το γραφείο από νωρίς και υπέροχη βόλτα με διάθεση χαλαρή και φουλ ανοιξιάτικη από τα Εξάρχεια μέχρι το μουσείο Μπενάκη της Πειραιώς. Προορισμός μας το Παλιό Ποδήλατο κατόπιν ενθουσιωδών συστάσεων έμπιστης καλοφαγούς φίλης.

Μόλις φτάσαμε στην εντυπωσιακά ήσυχη γειτονιά με την αύρα παλιάς Αθήνας ακριβώς από πίσω από το μουσείο, βολευτήκαμε σ’ ένα από τα τραπέζια που βρίσκονται στο πεζοδρόμιο και που την ώρα τουλάχιστον εκείνη ήταν σκιερά και δροσερά. Ιδανική κατάληξη στην αθηναϊκή μας περαντζάδα. Λόγω της ώρας ήμασταν η πρώτη άφιξη της ημέρας, σε λίγο όμως προστέθηκαν μερικές ακόμα παρέες.

Η αισθητική είναι αυτή του πειραγμένου καφενέ, με τα αντίστοιχα τραπεζοκαθίσματα που όπως και να το κάνεις δεν φημίζονται για την αναπαυτικότητά τους, είναι ωστόσο πολύχρωμα και χαρωπά. Όμορφα και παλιακά αντικείμενα στους τοίχους, κουρτινάκια που παραπέμπουν σε σεμεδάκια κι αυτές είναι οι παρατηρήσεις μου από τη σύντομή διέλευσή μου στο εσωτερικό καθοδόν για την τουαλέτα. Η οποία, παρεμπιπτόντως διακρίνεται από την καθαριότητά της κι από τον πίνακα και το ξύλινο ρολόι που δεσπόζουν εντός κι αποτελούν τις καλτ διακοσμητικές πινελιές.

Την εξυπηρέτηση είχε επιληφθεί μία μόνο κοπέλα, η οποία έφτανε και περίσσευε κι ήταν παρούσα, άμεση, ευγενική, έφερε τέλος πάντων όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά μιας σωστής και πετυχημένης σερβιτόρας.

Ο κατάλογος είναι μικρός, έρχεται γραμμένος στο χέρι σε μπλε τετράδιο και μ’ εντυπωσίασε το γεγονός ότι είχαν αντίστοιχο και στ’ αγγλικά, οπότε δεν χρειάστηκε να εκτελέσω χρέη μεταφραστή στον μη ελληνόφωνο φίλο μου. Οι επιλογές τόσες όσες, με κάποιες εξαιρετικά ενδιαφέρουσες πειραγμένες προτάσεις, κινούνται κατά βάση στη σφαίρα των θαλασσινών, αν και υπάρχουν προτάσεις και για τους κρεατοφάγους. Εμάς η διάθεσή μας ήταν αμιγώς θαλασσινή κι έτσι η παραγγελία μας διαμορφώθηκε ως εξής:

Καταρχάς ήρθε ψωμί ζυμωτό και βαρβάτο, ψωμί ψωμένιο που μέχρι κι εγώ τίμησα με ευχαρίστηση. Τέσσερις φέτες από αυτές τις σχετικά στουμπωτικές για τους δυό μας.

Πατάτες με δεντρολίβανο, πατάτες δηλαδή που είχαν αρχικά βράσει και στη συνέχεια σωτάρει στο τηγάνι με δενδρολίβανο και ψιλοκομμένο κρεμμυδάκι. Πολύ αρωματικές και νόστιμες, ωραίος πατατομεζές και καλή εναλλακτική στην παντοκρατορία της τηγανιτής πατάτας (που όλοι αναμφισβήτητα υπεραγαπάμε, ε! )

Τυροκαυτερή ζεστή, όπως έλεγε ο κατάλογος και πολύ σωστά το έθετε. Ήταν λοιπόν κάτι μεταξύ τυροκαυτερής και μπουγιουρντί στο φούρνο. Άφθονη φέτα με σάλτσα ντομάτας και πιπεριά, αχνιστή, αρκετά καυτερή, ιδανική για βούτες με το βαρβάτο ψωμί που σας έλεγα προ ολίγου. Προτείνεται.

Χταπόδι ξυδάτο. Δεν ήταν το κλασικό απλό βραστό χταπόδι με ξύδι, αλλά είχε και μια διακριτική κι ελαφριά σος. Ήταν πολύ ωραίος μεζές και τον ευχαριστήθηκα, αλλά τελικά θα προτιμήσω την παραδοσιακή, χιλιοπαιγμένη εκτέλεση του πάναπλου ξυδάτου χταποδιού.

Θράψαλο ψητό. Πολύ ωραία ψημένο, τρυφερό και γευστικό, επίσης διακρινόταν από μία ελαφριά σος, που και σ’ αυτήν την περίπτωση ήταν νόστιμη και καλή, αλλά κι εδώ να δηλώσω ότι θα το προτιμήσω απλά και παραδοσιακά με λίγο (ή πολύ) λεμόνι.

Τέλος, αχιβάδες με ούζο. Πλούσια μερίδα από ψωμωμένα όστρακα σε πολύ ιδιαίτερη σάλτσα με αισθητή τη γεύση και την μυρωδιά του ούζου. Και στην περίπτωσή τους επιστρατεύτηκε το ψωμί που έκανε βουτιές και μακροβούτια εντός του βαθύ πιάτου. Νόστιμο, παρόλο που δεν με απογείωσε.

Ήπιαμε δύο 200ρια τσικουδιά Κρήτης χύμα, η οποία ήταν αρωματική και γλυκόπιοτη και κατέβηκε με περισσή ευκολία. Το βράδυ που σηκώθηκα από τον απογευματινό υπνάκο που όπως ίσως θα ψυλλιαζόσασταν ακολούθησε είχα έναν ελαφρύ πονοκέφαλο, αλλά δεν τον αποδίδω με σιγουριά στην τσικουδιά. Νερό κανάτας.

Και γι’ αυτά όλα πληρώσαμε συνολικά 39,5 ευρώ, άνευ κεράσματος, άνευ απόδειξης, την οποία ομολογουμένως δεν ζητήσαμε. Νομίζω οι τιμές το σηκώνουν το κατεβασματάκι τους, 20 ευρώ το άτομο για μεζέδες, έστω κι αν είναι θαλασσινοί και χύμα τσικουδιά είναι θαρρώ τσιμπημένα για πειραγμένο καφενέ. Παρόλα αυτά, τόσο καλά που τα πέρασα και τόσο ωραία που έφαγα, θα ξαναπάω. Και το προτείνω κιόλας!

26 Φεβ 2017

Φέτος ενημερώθηκα εγκαίρως για την έναρξη του γαστρονομικού δεκαήμερου Dine Athens κι άμεσα βάλθηκα να βγάλω εστιατορικό πρόγραμμα. Η έκπληξή μου μόλις είδα στη λίστα με τις συμμετοχές την πλακιώτικη γαστροπαμπ, όπως αυτοπροσδιορίζεται, ήταν μεγάλη, καθώς είχα μείνει με την εντύπωση ότι είχε δια παντός κλείσει. Εν τέλει διαπίστωσα ότι πράγματι, είχε παραμείνει κλειστή επί 9 ολόκληρους μήνες, αλλά αρχές του ’17 επανήλθε δυναμικά κι ελπίζω για τα καλά.

Κλείνω λοιπόν τραπέζι για δύο, βράδυ Σαββάτου 4/2, με σκοπό να πάμε με αγαπημένη μου φίλη και ν’ απολαύσουμε ιδιαίτερες γεύσεις επωφελούμενες από το ειδικό και ιδιαίτερα θελκτικό μενού του Athens Dine δρώμενου. Πράγματι, γύρω στις 9 καταφθάσαμε καμαρωτές στην καρδιά της Πλάκας, στο υπέροχο νεοκλασικό κτίριο, όπου η γαστροπάμπ στεγάζεται και ξεπροβάλλει σαν μικρή όαση, έτσι περιτριγυρισμένη όπως είναι από άπειρα τουριστάδικα φαγάδικα. Εμείς κατεβάσαμε αυτοκίνητο, εσείς προτείνω να κινηθείτε με το μετρό.

Μας καλοϋποδέχτηκαν και μας οδήγησαν στον πάνω όροφο, σε ένα αξιοπρεπώς ευρύχωρο τραπέζι για δύο. Ο χώρος μας κέρδισε, ήταν περιποιημένος και αρχοντικός, ταυτόχρονα όμως είχε και μια ταιριαστή μοντερνιά. Η ζεστασιά του ξύλου των όμορφων ξύλινων τραπεζοκαθισμάτων εναλλασσόταν κι έδενε αρμονικά με τα ανοιχτά χρώματα στους τοίχους. Ο φωτισμός φουλ ρομαντικός, προσωπικά θα μου άρεσε να ήταν ελαφρώς έστω πιο έντονος. Μεγάλο ατού ότι ο πάνω όροφος είναι άκαπνος, όποιος επιθυμεί να ξεχαρμανιάσει βγαίνει στο μπαλκονάκι ή πάει κάτω στο μπαρ.

Η εξυπηρέτηση μας άφησε πολύ καλές εντυπώσεις, καθώς ήταν όλοι ευγενέστατοι, χαμογελαστοί, επαρκώς προσιτοί χωρίς να το παρακάνουν και πλήρως ενημερωμένοι. Οι χρόνοι κύλησαν αρμονικά, καθώς οι όποιες καθυστερήσεις σημειώθηκαν ήταν αμελητέες και σε γενικές γραμμές ένιωσα ότι όλοι συνέβαλαν στο να περάσουμε όμορφα τη βραδιά μας. Μάλιστα, όταν αφού είχαμε τελειώσει το δείπνο μας μεταφερθήκαμε στο μπαρ να τελειώσουμε το κρασί μας και να καπνίσει η φίλη, είχαμε και το κέρασμά μας.

Κι επανέρχομαι στα προκαταρκτικά λοιπόν, όπου μας ρώτησαν εάν θέλουμε νερό ανθρακούχο ή φυσικό. Προτιμήσαμε το φυσικό, ήρθε βεβαίως εμφιαλωμένο και με μια μικρή δυσαρέσκεια διαπίστωσα ότι χρεώθηκε. Σε αντίστοιχα μενού συνήθως τα συμπαραμαρτούντα τύπου νερό και ψωμί περιλαμβάνονται στην τιμή και δεν χρεώνονται ως εξτρά. Ας είναι. Πάντως και για το ψωμί ερωτηθήκαμε, αλλά προτιμήσαμε να απολαύσουμε τις νοστιμιές μας χωρίς τη συνοδεία του. Και κάπως έτσι, λοιπόν, ξεκίνησε το γευστικό μας βράδυ.

Διαλέξαμε και τις δύο σαλάτες που προσφέρονταν στο ειδικό μενού κι ήταν η μια καλύτερη από την άλλη. Ceasar Revolution, λοιπόν, ήτοι η γνωστή μας σαλάτα του Καίσαρα με κοτόπουλο σε εκδοχή κροκέτας. Νόστιμη, φρεσκότατη, με τη σος να συνοδεύει διακριτικά και να δένει ιδανικά με το σαλατικό. Ο ορισμός του πώς μια πάναπλη, χιλιοεκτελεσμένη γεύση, μπορεί πραγματικά να ξεχωρίσει.

Δεύτερη σαλάτα (και κατ’ εμέ καλύτερη) η Verde Summer, πράσινη σαλάτα με γαρίδες που καπνίζουν οι ίδιοι και γλυκό τσίλι. Μια νοστιμιά, σας προτρέπω να τη δοκιμάσετε, εξαιρετικό πάντρεμα των γεύσεων και οι γαρίδες να απογειώνουν το πιάτο. Βέβαια, δεν ήταν παρά μόνο δύο οι (πεντανόστιμες) γαρίδες, αλλά τι να κάνεις.

Στα ορεκτικά επίσης επιλέξαμε και τα δύο που υπήρχαν στο μενού. Προσωπικά ενθουσιάστηκα με τα Ocean Ravioli, τα χειροποίητα θαλασσινά τους ραβιόλια μαγειρεμένα σε ζωμό γαρίδας. Κάθε μπουκιά ανάβλυζε θάλασσα κι αν ήμουν φίλη του ψωμιού θα είχα σιχτιρίσει που δεν το είχα παραγγείλει ώστε να επιδοθώ σε βούτες στη σάλτσα.

Η φίλη μου από την άλλη ξετρελάθηκε με τον C. S. I. Athens, καπνιστό σολωμό με σορμπέ λεμόνι βασιλικό. Η αλήθεια είναι ότι ο καπνιστός σολωμός έκανε έναν τρελό συνδυασμό με το σορμπέ λεμόνι και το αποτέλεσμα ήταν μια γεύση φίνα που προσωπικά όμοιά της δεν είχα ξαναδοκιμάσει. Σίγουρα ένα πιάτο που θα ξαναεπέλεγα, παρόλο που θα ήθελα λίγο ακόμα από τον σολωμό, ήταν η ποσότητα τέτοια που δεν μπόρεσα να τον καταευχαριστηθώ.

Και περάσαμε στα κυρίως. Εγώ που είχα πάει με διάθεση θαλασσινή επέλεξα το λαυράκι με τη μελιτζάνα και το κολοκύθι. Ήταν πολύ καλό ομολογουμένως, παρότι δεν με απογείωσε. Το φιλέτο λαυράκι ήταν αρκετά ζουμερό, η καλοψημένη του κρούστα προσέδιδε έξτρα νοστιμιά και η μους μελιτζάνας έδενε επίσης ταιριαστά. Με χάλασε το κολοκύθι που μέσα του έκρυβε ντομάτα (έλεος μ’ αυτές τις ντομάτες πια, πάνε και τρυπώνουν παντού! ), αλλά αυτό είναι καθαρά προσωπικό θέμα. Η αλήθεια είναι πάντως ότι σε επόμενη επίσκεψη θα επέλεγα κάτι άλλο.

Η φίλη μου είχε όρεξη για κρέας κι έτσι το Black Angus Beef ήταν μονόδρομος. Περιγράφεται στον κατάλογο ως Tri-Tip με πατάτες κάντρι και σος ταρτάρ. Το φιλέτο ήρθε κομματάκια και φαινόταν δελεαστικό, αλλά η μικρή του ποσότητα με απέτρεψε από το να δοκιμάσω ώστε να μην αποστερήσω τη φίλη μου από τις μετρημένες της μπουκιές. Η ίδια πάντως το καταευχαριστήθηκε και την εμπιστεύομαι τυφλά σε κάτι τέτοια. Όσο για τις πατάτες, που τις δοκίμασα, έχω να πω ότι ήταν νόστιμες.

Και τέλος ήρθαν τα γλυκά. Φανταστικό Liquid Chocolate Cake, που σύμφωνα με την περιγραφή του καταλόγου πρόκειται για mi cuit chocolat με παγωτό φυστίκι Σικελίας, ΜΙΑ ΝΟΣΤΙΜΙΑ, αρκούντως ρευστό, πολύ λαχταριστό και με το παγωτό φυστίκι να το απογειώνει, σοκόλαση. Και πορτοκαλόπιτα με παγωτό βανίλια, όμορφα σερβιρισμένη σε βαζάκι, ελαφριά, αρωματική, με μπισκοτένια βάση, ιδανική για ένα ανάλαφρο κλείσιμο γεύματος.

Το Dine Athens μενού συμπεριλάμβανε κι από ένα ποτήρι κρασί, (προτιμήσαμε λευκό, απλό κι ανάλαφρο μοσχοφίλερο, μια χαρά), το οποίο φυσικά και δεν μας έφτασε κι ανοίξαμε κι ένα μπουκάλι. Συγκεκριμένα επιλέξαμε μια vina Esmeralda του Torres στα 17 ευρώ, ελαφρύ, αρωματικό κι ευκολόπιοτο κρασί, μιας και δεν υπήρχε η πρώτη μας επιλογή στην αντίστοιχη τιμολογική κλίμακα.

Συνολικά ο λογαριασμός έφτασε τα 78.80 ευρώ, ποσό σχετικά αξιοπρεπές για όσα φάγαμε, ήπιαμε κι απολαύσαμε. Ωστόσο, το παραπάνω μενού θα μας είχε κοστίσει σημαντικά περισσότερο εκτός dine Athens πλαισίου κι αυτό το βρίσκω υπερβολικό, δεδομένου ότι ήδη το συνολικό κόστος οριακά μου φαίνεται οκ, λαμβάνοντας υπόψιν και τις μικρές μερίδες. Σε κάθε περίπτωση, θα ήθελα να ξαναεπισκεφτώ την όμορφη αυτή γαστροπάμπ, επιδεικνύοντας όμως προσοχή και σύνεση στις επιλογές μου ώστε να μην ξεφύγω. Ιδανικά, με βλέπω να κατηφορίζω προς Πλάκα κάποιο ανοιξιάτικο πρωινό ενός ΣΚ ώστε να δοκιμάσω το μπραντς τους, καθώς ναι, έχουν και μπραντς. Πηγαίνετε, εγώ λέω!

16 Φεβ 2017

Συνήθως μπαίνω στη διαδικασία να γράψω μια κριτική αν έχω ενθουσιαστεί από κάποιο μέρος και θέλω να κάνω κι άλλους κοινωνούς στον ενθουσιασμό μου ή αν έχω χαλαστεί ιδιαίτερα με κάποια μου επίσκεψη και θέλω να το βγάλω από μέσα μου. Ευτυχώς με οδηγό μου το ask4food ολοένα και σπανίζουν οι αποτυχημένες επιλογές. Όπως και νά ‘χει, δεν συνηθίζω να γράφω για μέρη που με αφήνουν ντεμί ευχαριστημένη, να όμως που αυτό ακριβώς θα κάνω τώρα για το Μυκηνών Γωνία στον Κεραμεικό.

Βρεθήκαμε εκεί μέσα Γενάρη, απόγευμα μιας πολύ δύσκολης και απίστευτα παγωμένης Παρασκευής. Ο προορισμός μας ήταν άλλος, με έκπληξη όμως διαπιστώσαμε ότι είχε κλείσει οριστικά. Κρίμα. Μιας λοιπόν κι είχαμε ήδη περπατήσει άπειρα, είχαμε ξυλιάσει κι η πείνα μας ήταν πια αχαλίνωτη, βρήκαμε καταφύγιο στο Μυκηνών Γωνία, το οποίο ήταν ακόμα πολύ χαλαρό, καθώς δεν είχε αρχίσει να πλακώνει ο κόσμος.

Με το που μπήκαμε τύχαμε θερμής υποδοχής κι οδηγηθήκαμε σ’ ένα γωνιακό τραπεζάκι. Το υποκοριστικό εσκεμμένα διαλεγμένο, καθώς ήταν απ’ αυτά τα τραπέζια που ξέρεις εξαρχής ότι δεν παίζει να χωρέσει η παραγγελία και θα χρειαστείς κινήσεις χειρουργικής ακρίβειας για να τα βολέψεις με κάποιον τρόπο, ο οποίος βέβαια στο τέλος κάπως μαγικά πάντα βρίσκεται. Γενικά ο χώρος είναι φάση νεοκαφενές, ενισχυμένος με συμπαθητικές πινελιές και προσθήκες, όπως το τέλειο βίντατζ ψυγείο μπροστά από την προθήκη με τα διάφορα όμορφα μικροαντικείμενα, κάδρα με παλιά πόστερ πάνω στους τούβλινους τοίχους, αποπνέει μια ζεστασιά. Χαλάστηκα όμως με τον καπνό, ρε παιδιά. Κι εμείς πάλι καλά, φύγαμε ακριβώς στη φάση που είχε αρχίσει πια να γεμίζει, νομίζω όμως ότι αν καθόμασταν λίγο ακόμα με φουλ κόσμο θα ντουμανιάζαμε.

Η εξυπηρέτηση μια χαρά. Αμεσότατη, σβέλτη, βοηθητική κατά την παραγγελία, επικοινωνιακή, δεν είχαμε παράπονο. Τι μου έλειψε και δεν με απογείωσε, δεν ξέρω να σας πω, αλλά η αλήθεια είναι ότι βάσει των καθαρά υποκειμενικών μου κριτηρίων, δεν θα την έλεγα κι αξιομνημόνευτη.

Τι μεζεδάκια φάγαμε λοιπόν; Ήμαστε τρία άτομα κι ανάμεσα μας ήταν κι η αδερφή μου, η οποία δεν τρώει πια κρέας, οπότε αναγκαστικά οι επιλογές μας περιορίστηκαν κι αυτό οφείλω να το πω. Βλέπετε, έχει πάρα πολλές κρεατο-επιλογές, οι οποίες μπορεί να είναι θαυμάσιες κι απογειωτικές, αλλά εγώ αυτό δυστυχώς δεν το ξέρω κι έτσι θα περιοριστώ να σας μιλήσω γι’ αυτά που γνωρίζω, πώς αλλιώς δηλαδή.

Ξεκινήσαμε λοιπόν με τυροκαυτερή, πιάτο που γενικά παίζει σχεδόν πάντα στις εξόδους μεζεδοκατάστασης. Πολύ καλή, χειροποίητη φυσικά, μας άφησε πολύ ευχαριστημένους. Το ψωμί, από την άλλη, που ήρθε στην αρχή, απλώς αδιάφορο.

Παντζάρια. Νόστιμα και καλοβρασμένα, πολύ ικανοποιητικά, φαγώθηκαν κυρίως από μένα, καθώς ήταν το εναλλακτικό σαλατικό που πήραμε επιπλέον της χωριάτικης, την οποία εγώ δεν τρώω, γιατί δεν μ’ αρέσουν καθόλου οι ωμές ντομάτες. Ναι, υπάρχουμε κι εμείς που δεν τις θέλουμε τις ντομάτες, τα ζουμιά και τα σποράκια τους, ας μιλήσουμε πια ανοιχτά γι’ αυτό, αρκετά μ’ αυτήν την κατακραυγή και την περιθωριοποίηση. Η φέτα πάντως ήταν πολύ καλή και τα σχόλια των άλλων δύο επί της χωριάτικης ήταν επίσης πολύ θετικά. Και για τις ντομάτες δηλαδή τα καλύτερα είπαν, παρότι off season.

Πιπεριές κέρατο καυτερές γεμιστές με τυριά. Προηγήθηκε πολλή προειδοποίηση για το πόσο καυτερές είναι, αλλά ξέρετε, εμείς δεν μασάμε. Και πράγματι, για την αδερφή μου και μένα ήταν μια χαρά, για τον τρίτο της παρέας όχι και τόσο, πήρε φωτιά το Κορδελιό. Νόστιμες είναι, ωραίος μεζές για το τσίπουρο, εγώ σας τις προτείνω.

Πατάτες τηγανιτές ριγανάτες, καλοτηγανισμένες, τραγανές και μπόλικες. Εγκρίνονται.

Μία πολύ νόστιμη, τηγανιτή τυρόπιτα γεμιστή με παρμεζάνα, λιαστή ντομάτα και ρόκα. Είχε διάφορες τυρόπιτες αυτής της λογικής στα ορεκτικά ημέρας, καθώς ήταν εκτός καταλόγου, αλλά αυτή ήταν η μοναδική χωρίς κρέας. Για μένα ήταν το καλύτερο πιάτο. Πλούσια γέμιση και παρότι η ρόκα ήταν άφθονη, δεν επισκίαζε τις υπόλοιπες γεύσεις. Κι ήταν κι ανάλαφρη, παρά το τηγανιτό της υπόθεσης. Πολύ καλή.

Συνεχίσαμε με ψαρομεζέδες, καθώς υπάρχουν κάποιες λίγες τέτοιες επιλογές.
Γαύρος μαρινάτος, λοιπόν, πολύ αγαπημένο μου πιάτο. Στη συγκεκριμένη του εκδοχή δεν μου έκανε καμία απολύτως αίσθηση. Κακός δεν ήταν, αλλά αδιάφορος. Άλλο κάτι δεν έχω να πω γι’ αυτόν.

Τέλος, καλαμαράκια τηγανιτά. Εξίσου αδιάφορα, επίσης χωρίς να είναι κακά. Ούτε για το πιάτο αυτό έχω κάτι να προσθέσω.

Ήπιαμε πάρα πολύ καλό χύμα τσίπουρο, χωρίς γλυκάνισο βεβαίως, το οποίο μάλιστα είναι παραγωγής του μπαμπά του ιδιοκτήτη, αν δεν κάνω λάθος. Ξεκινήσαμε οι δύο με 250ρι και συνεχίσαμε με ένα ακόμη κατοσταράκι. Πολύ καλό, ελαφρόπιοτο, εξαιρετικό. Η αδερφή μου προτίμησε ένα τεταρτάκι λευκό κρασί, που όπως είπε της άρεσε.

Ο λογαριασμός για τα παραπάνω ήρθε στα 54,80 ευρώ, τίμιος. Κέρασμα δεν προσφέρθηκε και θα με πείτε κακομαθημένη κι ίσως θα χετε και δίκιο, αλλά ομολογώ πως μου κακοφάνηκε. Όπως και να χει, δεν με βλέπω να ξαναπηγαίνω προς Μ. Αλεξάνδρου και Μυκηνών γωνία. Κακή κουβέντα δεν έχω να πω, αλλά να, είναι τόσες οι επιλογές, τόσα τα ανεξερεύνητα μέρη κι άλλα πόσα τα πολυδοκιμασμένα κι αγαπημένα, που δεν θα ξαναπροτιμούσα ένα μέρος που τελικά για τον όποιο λόγο πέρασε και δεν ακούμπησε.

ΑΜΠΑΚΟΣ
Κάθε Τετάρτη Burger Night