aseas

Ιούλ 2010
Δεν είναι στη λίστα
των έμπιστών σου

Μεζεδοπωλεία - Γαλάτσι - Λαμπρινή, Αθήνα

Αρτι αφιχθεισα απο την Σπαρτη, μου διαλαλει η κορη μου.
Ρε πατερα θα με πας καπου να φαω καλα. ;
Και μιας και δυο να μαστε στην κιβωτο.

Οταν κανεις κατι με αγαπη και μερακι τα τελευταια 37 χρονια, αυτο φαινεται στο αποτελεσμα. Και το αποτελεσμα γραφει καθαρο, νοστιμο, φαγητο, με αριστες πρωτες υλες, και συνταγες βγαλμενες απο την φαντασια του Μητσου,

Ο χωρος μια παλια μονοκατοικια σε ενα στενακι στα συνορα Πατησια Γαλατσι.
Περι τα 12 τραπεζια στην χειμερινη αιθουσα τον χειμωνα, και ωραια εξωτερικη αυλη για το καλοκαιρακι.

Σαββατο 19/11/2016, ατομα 3 κατηφορισαμε κατα τις 2 ωρα για φαγακι.

Καλοσωρισμα απο τον Μητσο, και αμεσως νερακι σε μπουκαλι, οι καταλογοι, που περαν του καθιερωμενου μενου, υπηρχε και μια κολλα Α4, ροζ χρωματος και χειρογραφα γραμμενες καμια 20-25 φαγητα, μοιρασμενα σε κυριως και μεζεδες.
Ταυτοχρονα και το καλαθι με μια φρατζολα ψωμι.

Επαναλαμβανω μια ολοκληρη ατοφια φρεσκια φρατζολα ψωμι.

Απο κυριως και οτι θυμαμαι την συγκεκριμενη ημερα εχουμε και λεμε.

Κουνελι σαλμι, κοκορας κρασατος, σνιτσελ, κοτοπουλο σαγανακι, συκωτι με καραμελωμενα κρεμμυδια, μπριζολα σταβλισια με 22 ευρω το κιλο, τηγανιες, κοτολετες, κοτοπουλο γεμιστο με τυρια και ζαμπον, μελιτζανα με μοσχαρι, συν τα κλασικα της ωρας.

Απο μεζεδες, σατζικι, μπουρεκι με χορτα, μελιτζανα γεμιστη, μανιταρια γεμιστα, σαγανακια, φετα με μαρμελαδα, γκιουλμεζεδες, φαβα, πιπεριες γεμιστες.

Σταματω εδω δεν περιγραφω αλλο.

Σημειωτεον οτι ξεχναω τα περισοτερα, να ειστε σιγουροι, οτι και ο πιο δυσκολος ουρανισκος θα βρει μια ποικιλια του γουστου του.

Παραγγειλαμε μιξη πρασινης σαλατας που περιειχε λαχανο μαρουλι καροτο, ντοματα, και παχυρευστη βινεγκρετ. Φρεσκοτατη, τραγανη, και σε ποσοτητα που θα την περιγραψω παρακατω.

Κοτοπουλο σαγανακι, με λιωμενα τυρια, συνοδευμενα με πατατα τηγανητη κομενη στο χερι. Μιλαμε για την κολαση γευσης και νοστιμιας. Σερβιρεται σε πηλινο οβαλ
πιατο. Εδω μιλαμε οτι το κοτοπουλο το ξεψαχνιζει ο ιδιος ο Μητσος και το παρασκευαζει μαζι με το ζωμο απο τα κοκκαλα, με αποτελεσμα να καθαριζεις το πιατο, και απο το τελευταιο ιχνος σαλτσας. Τα ιδια Παντελακη μου τα ιδια Παντελη μου, για το μεγεθος
. Παρακατω.

Σνιτζελ, πεντανοστιμο, συνοδευμενο με πατατα τηγανητη. Στο τηγανι περασμενο, ουδεν ιχνος λαδιλας, νοστιμο και ζουμερο συναμα.
Περιγραφη μεγεθους παρακατω.

Μελιτζανα με τυρια και ντοματα στο φουρνο, σερβιρισμενο σε πηλινο στρογγυλο βαθυ πιατο, πεντανοστιμο, και ευγεστο.
Αλλη μια επαναληψη για το μεγεθος, Παρακατω

Μπουρεκι με σπανακι, και ολα τα ψιλικα χορταρικα. Εδω μιλαμε για φυλλο χειροποιητο, περασμενο απο το τηγανι, χωρις ιχνος λαδιλας, και χωρις να σε φουσκωνει. Μαεστρια και στην παρασκευη, μαεστρια και στο τηγανισμα.

ΑΦΙΞΗ ΣΤΟ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΟ ΑΝΙΑΡΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ

Πιστευω οτι το 90% των νοικοκυριων δεν σερβιρει τετοιου μεγεθους μεριδες.
Και δεν το λεει καποιος τσιλιβηθρας, αντιθετως το υψος, τα κιλα μου, ο σωματοτυπος μου, αλλα μαρτυρουν.
Στη σαλατα τουλαχιστον για 3 ατομα υπεραρκετη.
Στο μπουρεκι λαχανικων ενα μακροστενο πραγμα, τουλαχιστον για 3-4 καλοφαγαδες, να το κανουν καλα.
Στο σνιτζελ ενα μεγαλο πιατο που το καλυπτει μονο του, και διπλα αρκετη ποσοτητα πατατας τηγανητης.
Στο κοτοπουκο σαγανακι, περι τις 10 κοτομπουκιες, παλι συνοδευομενες απο την τηγανητη πατατα.
Στην μελιτζανα που θεωρειται μεζες, υπεραρκετη για 2-3-4 ατομα.

ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Η καθε κριτικη μπορει να θεωρηθει και υποκειμενικη. Για τους δυσπιστους, δυσκολους, περιεργους, δινω αβαντζο τα προαναφερθεντα να μην ισχυουν ακριβως οπως τα περιγραφω.
Ελα ομως που υπαρχει και ο παραγων ΑΝΘΡΩΠΟΣ.
Και το κεφαλαιο ανθρωπος κυριες, και κυριοι ειναι ο ΜΗΤΣΟΣ.

Ευγενης, με αγαπη σε αυτο που κανει, βγαζει δικες του συνταγες, με αποτελεσμα να γευεσαι νοστιμο καθαρο φαγητο. Θα σε ρωτησει, θα ενδιαφερθει, για τα τεκταινομενα στο τραπεζι, θα σου δωσει την συνταγη αν την θελεις, θα σου προτεινει, θα σε περιποιηθει ρε αδελφε οπως αυτος ξερει.

Χαρακτηριστικο παραδειγμα, η στιχομυθια μεταξυ μας οταν ειχαμε τελειωσει το φαγητο.

Ο Μητσος βλεποντας την γεμιστη μελιτζανα μισοφαγωμενη, και με φανερο αγχος οτι πιθανως δεν μας αρεσε.

ΜΗΤΣΟΣ: Γιατι αυτο;
ΕΓΩ: Ρε Μητσο με δουλευεις;Η καθε μεριδα σου ειναι γαλοτσα νουμερο 46, Ποσο να φαμε. ;
ΜΗΤΣΟΣ: Ωραια παω να σου φτιαξω πακετο για το σπιτι.

Φθανοντας σπιτι και ανοιγοντας το πακετο διαπιστωνω, οτι περαν των υπολειμματων υπηρχε περι το μισο κιλο λαδοτυρι Μυτιληνης, μια φρατζολα ψωμι, και το υπολοιπο της σαλατας που δεν ειχαμε φαει.

Αυτος ειναι ο Δημητρης, καθαρος, αγνος, το γουσταρει αυτο που κανει, και αυτο ειναι πασιφανες. ΦΙΛΟΞΕΝΕΙΣΑΙ με ολη την εννοια της λεξης, δεν εισαι ο πελατης, δεν ειναι ο στυγνος επαγγελματιας, που θα σε δει σαν 20 ευρω. Και πιστεψτε με αυτο δεν ειναι Δημοσιες σχεσεις, αυτο ειναι αυθεντικο.

Ετσι νιωθει, ετσι κανει.

Και εσυ οταν το δεις αυτο, και θα το καταλαβεις αμεσως, θα του το ανταποδωσεις, με το ελαχιστο που μπορει να κανεις για αυτον γραφοντας μια κριτικη. Γιατι η προσπαθεια, στον να προσφερεις στον αλλο κατι καλο, με ευγενεια ηθος, και μερακι, ανταποδιδεται με ενα ευχαριστω, και φιλοτιμο.

Και κατι τελευταιο. Κερασμα ραβανι για ολους μας, και για ολα τα προαναφερθεντα, μαζι με μισο κιλο κρασι, και ενα αναψυκτικο, ο λογαριασμος ηρθε 44 ευρω για 3 ατομα. Σημειωτεον με ενα μικρο συμπληρωμα φαγαμε και την Κυριακη σπιτι μας απο αυτα που μας ειχε κανει πακετο.
Μητσο μην αλλαξεις ποτε, ο κοσμος σε ξερει, και αυτοι που δεν σε ξερουν να εισαι σιγουρος γρηγορα θα σε μαθουν.
Στο λεει ο ψηλος με τα 110 κιλα του.

Στο επανιδειν, λιαν συντομως για τον κρασατο κοκκορα.

Σουβλάκι & Σχάρα - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Περασε καιρος για μια κριτικη απο μεριας μου. Σημερα αρτι αφιχθεις απο τον Μπαρμπαλια, στη Νεα Φιλαδελφεια, θεωρω οτι πρεπει να γραψω αμεσως.
Πρωτη παραλληλος της Δεκελειας, απο την δεξια πλευρα οπως ανεβαινουμε για το γηπεδο της ΑΕΚ., γωνιακο μαγαζι, Ο εξωτερικος χωρος στα καταλευκα, με γιρλαντες απο λαμπες, ασπρα τραπεζια, καρεκλες καφενειου με μαξιλαρι κουρελου, και ξυλινο ντεκ για πατωμα.
Στη μια πλευρα κρεμασμενοι παστουρμαδες, σκορδα κλπ.
Μπουκαλι εμφιαλωμενο, και καταλογοι με το που καθεσαι. Σερβις αψογο, ευγενικο, και με αποψη για το φαγητο.

Πηραμε το πιατο με τις πατατες, αυγα, παστουρμα σουτζουκι. Ενα βουνο πατατες, σαν τσιπς, με τρια αυγα ματια, τρεις φετες παστουρμα, και πεντε κομματια σουτζουκι μεσαιας καψας. Φοβερο πιατο, με δυσκολια και λιγη βοηθεια το καταφερα να το τελειωσω. Πολυ μεγαλη μεριδα. Το σις κεμπαμπ κοτοπουλο ζουμερο με συνοδεια πιτας, μισης ψητης ντοματας, πιπεριας, και κρεμυδι, Αν δεν κανω λαθος τα κεμπαμπ ησαν 5.
Σαλατα ταμπουλε, δροσερη με σωστη αναλογια, και σε μεγαλη ποσοτητα. Μπυρα παγωμενη με παγωμενα ποτηρια. Πιτες απο καλαμποκαλευρο συνοδεια για τις βουτες. Για ολα τα παραπανω ο λογαριασμος κανονικα στα 24 ευρω,

Κερασμα και γρανιτα λεμονι, και χαλβας σιμιγδαλι.

Καλες πρωτες υλες, ωραιες γευσεις, λογικες τιμες, ευκολο παρκινγκ, οτι πρεπει για να γινει στεκι στους αρεσκουντες ανατολιτικες γευσεις.
Εγκρινεται, να πατε.

Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Ολοι μας έχουμε μια αποψη. Και η αποψη μας είναι καθαρά υποκειμενική.
Πάμε παρακάτω.
Τόσες καλες, και διθυραμβικές κριτικές για τα φουρνομαγειρεματα, με οδηγησαν σε αυτό.

ΧΩΡΟΣ

Το μαγαζι είναι σε ισόγειο πολυκατοικίας, μπροστα από κεντρικο δρομο, με λίγη κινηση σχετικα. Εσωτερικα περι τα 12-15 τραπεζια, μερικα από αυτά μεταλικα, με χιαστη ποδια οπου ο μεσαιος καθισμένος κάθεται αβολα. Ο εσωτερικος χωρος εκτος αισθητικης μου. Στους τοιχους, κολλημένος ο Λουκυ Λουκ, μια μονοπολη, απεναντι ένα έπιπλο με ράφια γεματο παιχνιδακια..

Το πιο αδύνατο σημειο του μαγαζιου, ειναι αυτος ο χωρος. Πιο τιμια βαθμολογια το 1,5.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Ευγενικος, ο σερβιτόρος, αλλά και με πρεμούρα, από που μάθαμε για το μαγαζι.
Επιμονη να διαπιστωσει, αν είναι από το σαιτ, η από πληροφορηση φιλου, συγγενη κλπ.

Δεύτερο αδύνατο σημειο, η καθυστέρηση στη ροη του σερβιρίσματος. Χρόνος αναμονής για το κυρίως πιάτο περι τα 35-40 λεπτά. Εδω πρεπει να παραδεχθούμε ότι τα φαγητά, ετοιμάζονται εκείνη την ωρα, και πιθανως για αυτό και η καθυστερηση. Απο την άλλη δεν έχεις ομαλη ροη, στη διαχειρηση του χρονου.

Ερχεται το νερακι, σε μπουκαλι, ερχεται το ψωμακι, με το κερασμενο ντιπ, μετα από 15 λεπτα, ακολουθουν οι πατατες, και από εκει και περα περιμένεις το κυρίως πιάτο..

ΓΕΥΣΗ

Το φαγητο σε αποζημιωνει, γιατι είναι νοστιμο, αρτυσμενο, και με καλη πρώτη υλη.
Μου αρεσε πολύ το μοσχαράκι με τα εσπεριδοειδή, λιγοτερο το χοιρινο κοτσι, αλλα αυτό δεν εχει να κανει με το μαγαζι, απλως καταγομαι από τα μέρη που η γουρνοπουλα είναι σε καθημερνή βαση μαγειρεμένη.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Καλη προσπαθεια, πρεπει να βελτιώσουν χρονο παρασκευης εδεσμάτων.
Στα συν το κερασμα γλυκου, (χαλβαδακι με μους), η αποδειξη, και η ευγενεια.

Πολίτικη κουζίνα - Χαλάνδρι, Αθήνα

Αριστα φρεσκα υλικα, και καλος μαγειρας, δινουν ενα πολυ καλο αποτελεσμα. Εαν προσθεσεις, και το ευγενεστατο σερβις, δεν υπαρχουν πολλα αλλα θεματα που θα μπορουσες να γκρινιαξεις.

ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ ΧΩΡΟΣ

Στην κεντρικη πλατεια Χαλανδριου διαγωνια στην εκκλησια το τελευταιο μαγαζι στη σειρα απο την αριστερη πλευρα οπως ανεβαινουμε την κεντρικη οδο. Παραδιπλα βρισκεται το ψωμι και αλατι, ο Μητσος, το 30 something. Εξωτερικος χωρος στο πεζοδρομιο, διπλα στο γκαζον της πλατειας. Εσωτερικος χωρος δεν τον προσεξα, παντως προσεγμενος και καθαρος.

ΣΕΡΒΙΣ

Επαγγελματικο, με χαμογελο και προτασεις στο να μας βοηθησουν τι να διαλεξουμε, σε στυλ μεζε, για την συνοδεια μπυρας, και κρασιου.
Η ροη κανονικοτατη, και με τη σειρα, χωρις καθυστερησεις. και με το βλεμα του υπευθυνου να καλυπτει ολο το χωρο, και να ανταποκρινεται στη στιγμη.

ΦΑΓΗΤΟ

Φρεσκα μικρα καρβελακια, καυτα, ζυμωμενα απο τους ιδιους, στον ξυλοφουρνο.

Σπανακοπιτα, με ζυμη δικια τους, ψημενη στον ξυλοφουρνο, κατι το διαφορετικο και πολυ νοστιμο και στεγνο.

Σαλατα με φακες, πρασιναδα, χαλουμι, κοτοπουλο, δροσιστικη, και ενδιαφερουσα γευση.

Κεμπαμπ με φυστικι, σως γιαουρτι, ψητη ντοματα, κρεμμυδι,2 πιπεριες.

Εξαιρετικο, ελαφρυ, γευστικο. ΄

Προταση, συμβουλη μου, και παρακαλω να εισακουσθει, στο πιατο πρεπει να προσθεθει ενα μικρο κομματι πιτας χειροποιητης, για να ολοκληρωθει.

Βετουλι τσιγαριαστο πανω σε στρωμα χειροποιητου πουρε. Μαεστρικα μαγειρεμενο, ξεκοκαλισμενο( προσοχη στη λεπτομερεια), καλομαγειρεμενο, ελιωνε στο στομα, και με δεμενη σαλτσα. Πολυ καλο πιατο, απλο μεν στην εκτελεση, αλλα φτιαγμενο με μαεστρια, εδειξε τις δυνατοτητες του μαγειρα.

Πιατο με τηγανητες πατατες, λουκανικο, σουτζουκι κλπ, τελειωμενο στο φουρνο.

Εδω ο μαγειρας αν θελει να με ακουσει, ας βαλει το αυγο 2 λεπτα αργοτερα, για να βγει καπως πιο μελατο και οχι τελειωμενο σφιχτο. Ενεκα οι βουτες.

Σαγανακι τυρια παστουρμα, καλο μεζεκλιδικο πιατο.

Καλο δροσερο χυμα κρασι.

ΓΛΥΚΑ

Ειχαμε την τυχη να δοκιμασουμε πρωτοι τις νεες δημιουργιες, κρεμα απο φυστικι με κατσικισιο γαλα, και παγωτο με γαλα κατσικισιο, με συκαλακι γλυκο. Μπαμ και τα δυο, εξαιρετικα, και ευγεστα.

ΤΙΠ

Δυνατη ρακη, σε δρυινο βαρελι ωριμασμενη, για χωνευτικο. Εδω μιλαμε για αυτους που ξερουν, ρακι σε χρωμα κονιακ, γραδα ψηλα, τα υπολογιζω κοντα στο 50, μιας και αναφλεγοταν. Τραβηξα 4 γιοματες, καμια παρενεργεια, το επομενο πρωι. Αρα καθαρη, και γνησια.

ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ

Γυρω στα 70 Ευρω για ολα τα παραπανω με 3 μπυρες και 1 κιλο κρασι.
Καλα, και για την ποιοτητα και για την ποσοτητα, καθως και για τα αριστα υλικα, και το μαγειρεμα. Απο οτι προσσεξα βγαζει και κουζινα καθημερινως με λαδερα, εντραδες κλπ.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Θα ξαναπαω, θα το προτεινω στους φιλους μου, το προτεινω σε εσας, πιθανοτατα, παλι βραδυ για την δροσια, τον καλο ευγενικο σερβιτορο, τον καλο μαγειρα(επιμενω γιατι γνωριζω οτι η απλη μαγειρικη χωρις μεγκλες ζεγκλες
ειτε σου βγαζει το πιατο, η σκουπιδια), και για την ρακη.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Αμπελόκηποι, Αθήνα
Ιούλ

Μεσημερι Κυριακης 28-6-2015. Ψαχνοντας για ΑΤΜ να παντελονιασω κανενα 200 ευρω για να βγει η βδομαδα. Στο καπακι να εχω χασει και τον αναπτηρα, και να μη μπορω να θεριακλεψω μια τσιγαρουκλα, για να πανε τα φαρμακια κατω.

Καθοτι αναποδος σαν χαρακτηρας, ξορκιζω το κακο, παρκαρω διπλα και βουρ στο Λυχνιον, για να φυτιλιασω το τελευταιο 50 νταρικο που βαραινει την τσεπη μου. Και η γυναικα διπλα μου να αναφωνει "οτι του φανει του Λωλοστεφανη", και εγω να απαντω εμεις για αλλου κινησαμε, και αλλου η ζωη μας παει.

Τραπεζακι διπλα και δεξια οπως μπαινουμε απο την εισοδο αυτης της ξεχασμενης απο τα παλια μονοκατοικιας στη σκια και διπλα στον τοιχο, μου θυμισε" θαρθω βραδυ τοιχο τοιχο και για συνθημα θα βηχω. "

. Σερβιτορος ευγενικος με μπουκαλι κρυο νερο, και αναπτηρακι να το κρατησω καθ ολη τη διαρκεια του γευματος, για να αναψω τον καρκινο. Κοσμος λιγος, και παγωμενος με τις εξελιξεις, προσπαθει να φαει το φαγακι του.

Παραγγελια, το μπιφτεκι το σπεσιαλ, το συκωτι, η χωριατικη σαλατα, τα κολοκυθακια τα τηγανητα, και το σατζικακι. Απο ποτο μια παγωμενη FIX.

Η μεριδα αποτελειται απο δυο αφρατα μπιφτεκια, οχι ξεροψημενα, που κραταγανε το ζουμακι τους, και ητο πολυ νοστιμα. Απο πανω ψιλοκομενη τοματουλα, και πρασινη πιπερια. Ταμαμ.

Το συκωτι μαλακο, μεγαλη μεριδα, ψημενο στα μετρα του, συνοδευομενο απο πατατουλα τηγανητη. Τα κολοκυθακια, με λιγο οπως πρεπει κουρκουτι, χρειαζεται να βαζουν αποροφητικο χαρτι μολις τα βγαζουν γιατι κραταγανε το λαδακι τους.

Σαλατα φρεσκοκομενη, ολα τα περιβολιαρικα εκτος ψυγειου, με εξαιρεση τη φετα. Καλο ελαιολαδο επισης, την χαρηκα. Και το σατζικακι καλο να καταλαβαινεις το σκορδακι, φανερα χειροποιητο, και οχι ετοιματζιδικο. Ευγενεια απο το σερβιτορο, καλο φαγητο, ολα τα παραπανω 29,50 ευρω, τι αλλο να θελεις εκεινη τη στιγμη.

Φαγαμε καλα, ηπιαμε το παγωμενο μπυρονι μας, μας κερασαν δυο αξιοπρεπη κοματια σιμιγδαλενιου χαλβα, να πανε τα ζαφειρια κατω, αφησαμε και 1,5 ευρω μπερμπουαρ, για την φροντιδα και την παροχη του αναπτηρα, που ντεμεκ δεν το ξεχασα και τον αφησα πισω μου ειδοποιοντας τους, και πισω στο αμαξι για να βρουμε τραπεζα.

Στο δρομο για το αμαξι, παω να βγαλω απο την τσεπα μου την κομπολογα (φατουραν μπορντο για τους γνωστες), βρισκω και το αναπτηρακι μου. Ε ' ρε γλεντια ".

Το προγραμμα τωρα ελεγε για ψαξιμο τραπεζας, σησιμο στη ουρα, και αναληψη κασαδουρας.Αυτα ελεγε το προγραμμα, η πραγματικοτητα ομως ειχε σταματημα στο περιπτερο, αγορα 2 πακετων σιγαρεττων, συνοδευομενα απο δυο ξυλακια παγωτο.

Η τσεπη μου τωρα εμοιαζε σαν την τσετσεπουντος Καραγκιοζουντος, ητοι 7 ορφανα ευρωπουλακια, αρκετα ομως για την πρωινη καπουτσινο φρεντο καφεδια μου, της σημερον ημερας. Ολα καλα και τα σκυλια δεμενα.

Φθανοντας στο σπιτι για να ριξω τις τουφες μου, το τσαχπινικο αυτι μου επιασε την συμβια μου να μονολογει ΜΕΡΕΛΑ Ε ΜΕΡΕΛΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΛΑΒΑΤΑ ΚΑΝΕΙΣ (Τρελλε ε τρελλε ολο παλαβωμαρες εισαι).
Εικοσι ενα χρονια μαζι μου και δεν εχει μαθει τα δικα μου χουγια και τα φθυσικα(Μουφλουζελης Γιωργος).

Να ειστε ολοι καλα.
Και παρεπιπτοντως το Λυχνιον το εγκρινω, και θα ξαναπαω, γιατι ειναι τιμιο χωρις τσιριντζατζουλες

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Πηγαιναμε για το λυχνιο. Σταματησα να παρω τσιγαρα στο περιπτερο, και ειδα την ταμπελα Νικηφορος. Αμεσως μεσα στο σαιτ για να δω κριτικες, και μιας και ειχα παρκαρει, αλλαγη σχεδιου και βουρ στο μαγαζι.

Επισκεψη 31/5 Κυριακη, περι τις 2 ωρα το μεσημερι. Ολα τα τραπεζια εξω στην μικρη καλυμμενη απο περγκολα πεζοδρομιο-αυλη γεματα και ρεζερβε.
Βρηκαμε τραπεζι μεσα, και εκεινη την ωρα η ταβερνα ητο σχεδον γεματη.

ΧΩΡΟΣ

Ψηλοταβανο μαγαζι, στο ισογειο πολυκατοικιας, προσεγμενο μεσα με τοιχους βαμενους στην ωχρα, σημεια καλυμενα με πετρα μερικοι πινακες, ολα καλα για την περιοχη, μη οντας (εξοχικη ταβερνα).
Σχετικη φασαρια λογω αντιλαλου, μεγαλες παρεες, οικογενειες, συνταξιουχοι, και κοσμος που εμπαινε για να παρει φαγητο για το σπιτι.

Το μαγαζι διαθετει και παταρι που χθες δεν ητο ανοικτο, αλλα μαλλον χρησιμευε για μεταφορα ωνιων προς την κουζινα.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Αμεση, ευγενικη, και αποδοτικη, με χαμογελο και η ροη των πιατων κανονικη. Νερο σε κανατα δροσερο, και αποδειξη κανονικα. Κερασμα χαλβας με γλυκο κουταλιου νερατζι, και καρυδοπιτα.

ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ

- Χοχλιοι μπουρμπουριστοι, καλοι με το ξυδακι και το δενδρολιβανο τους.

- Κεφτεδες τηγανητοι. Η μεριδα περιειχε 6 μεγαλους κεφτεδες, φαγωθηκαν οι 3, και οι υπολοιποι 3 πακετο για το σπιτι.

- Σαλατα με πρασιναδες, φρεσκια, με μπαλσαμικο ξυδι.

- Ντοματοσαλατα με την πιπερια της, το αγγουρακι της, και το κρεμμυδι.

- Τυροκαυτερη πιπερατη, χειροποιητη.

- Πατατα τηγανητη, σπιτικη, μεγαλη και ευγεστη μεριδα.

Για ολα τα παραπανω μαζι με μια μπυρα 36 ευρω. Προσιτη τιμη για την ποιοτητα του φαγητου και μεγαλες μεριδες.

ΠΟΙΚΙΛΙΑ

Ο Νικηφορος καλυπτει ολα τα γουστα. Μεγαλη γκαμα μαγειρευτων φαγητων, οπως μουσακας, φρικασε, λαδερα, αλοιφες, ποικιλια τυριων, ροστ μπιφ, κοτοπουλο φουρνου, ποικιλια ορεκτικων, τηγανιες, καθως και ψητα της ωρας.

Για το προσωπικο μου γουστο, αξιζει αυτη την εποχη να κατσεις ςξω να φας το φαγακι σου και να γυρισεις σπιτι σου, μη κανοντας μια εκδρομη σε εξοχικη ταβερνα. Επισης αξιζει και στο να παρεις φαγητο για το σπιτι, μιας και προσφερει μια αξιολογη εναλλακτικη λυση.

HIGH LIGHT

Πιθανοτατα σημειο συναντησης πολιτικων ΣΥΡΙΖΑ. Χθες υπουργος συνετρωγε με την παρεα του, και κατα τη διαρκεια του γευματος, δεχθηκε ουκ ολιγες φορες χαιρετισματα, και πολιτικους προβληματισμους (goodness me ?), απο πελατες πιθανοτατα στελεχη του κοματος, που ερχοταν για φαγητο.

Τσιπουράδικα - Ουζερί - Ραφήνα, Αθήνα

Διανυκτερευση φιλου μου στην Ραφηνα για να παρει το πρωινο βαπορι. Για να θυμηθουμε τα παλια πινοντας ενα τσιπουρακι με τον αναλογο μεζε, απο τα πολλα στην σειρα μαγαζια του λιμανιου της Ραφηνας καθισαμε στις Σειρηνες.
Ο χωρος μικρος και στενος με το ζορι να παιρνει περι τα 10 τραπεζια. Εν σχεσει με τα αλλα μεζεδοπωλεια (εξαιρουνται ταβερνες), περιποιημενος.
Επισης το μαγαζι πιο γεματο απο κοσμο εν σχεσει με τα αλλα, κατι που σε προδιαθετει να πας να κατσεις εκει.
Στα θετικα και μερικες κρατημενες θεσεις παρκινγκ, μπροστα στο μαγαζι.

ΦΑΓΗΤΟ.

Απο καλο εως πολυ καλο.
Χταποδι ψητο λιαστο, και οχι βρασμενο.
Σκουμπρι με κρεμμυδι, λεμονι, ιδανικος μεζες για το τσιπουρακι.
Ταραμοσαλατα χειροποιητη, αλοιφη με την αλμυρα της, απο ασπρο ταραμα.
Θαλασσοταραχη. Το πιατο που θα ξαναπαω για αυτο το λογο. Ολα τα frouta di mare σε μια υπεροχη καυτερη σαλτσα σβησμενη με ουζο, ιδανικο για βουτες.
Ψωμι καψαλισμενο στα καρβουνα με παπρικα, πεντανοστιμο.
Το αλλο πειραγμενο φαγητο που το ειδα σε διπλανη παρεα, ειναι τα μακαρονια με θαλλασινα στην λαδοκολα.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Ευγενικοι, γρηγοροι, και αποτελεσματικοι. Μαςαλλαξαν πιατα, αμεσως μολις ειχαμε τελειωσει τα οστρακα.

ΜΕΙΟΝ

Ο χωρος, που ειναι μικρος, και το καθιερωμενο εμφιαλωμενο νερο, που ερχεται αμεσως.

ΣΥΝ

Το κερασμα γλυκακι, και τα "πειραγμενα " μεζεκλιδια.

ΤΙΜΗ

Υπολογιστε περι τα 20-25 ευρω ανα ατομο, αναλογα με την παραγγελια.

Παροτι βραδια ποδοσφαιρου, το μαγαζι οχι μονο γεμισε, αλλα αλλαξε τραπεζια για δευτερη φορα. Παρεες τουριστων απο Κινα, Ιταλια κλπ απολαμβαναν τα μεζεκλιδια τους.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Το μαγαζι αδικειται κυριως απο την στενοτητα του χωρου. Απο την αλλη προσφερει ωραιες περιεργες γευσεις, που σπανια συναντας στην κατηγορια αυτη.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Θετω το ερωτημα, χωρις περιστροφες:

Που να πας να φας καλα, σχεδον σπιτικα σε καλο καθαρο περιβαλλον, με αριστη εξυπηρετηση, και να πληρωσεις τοσο λογικα, ετσι ωστε να μην πιστευεις στα ματια σου οταν ερχεται ο λογαριασμος?

Η απαντηση ειναι στον ΠΑΝΤΕΛΗ.

ΦΑΓΗΤΟ

Συνδυασμος ψητων της ωρας, και μαγειρευτου φαγητου.
Ποικιλια ορεκτικων που καλυπτει ολα τα γουστα, και ορεξεις.

Κυριακη μεσημερι 1η Μαρτιου 2 ατομα.

ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ

-Τοματοκεφτεδες, με αληθινη τοματα, ιδιο-παρασκευασμενοι, και οχι προκατ.5μεγαλοι στην μεριδα.

- Σαλατα Παντελης, με πρασιναδες, και την αναλογη ντρεσινγκ, σε ποσοτητα που δεν καλυπτε την γευση της σαλατας, αλλα την ενδυναμωνε.

-Κοκορας κοκκινιστος με χοντρο μακαρονι, μεριδα τεραστια με δυο μεγαλα κοματια του πουλερικου, που δεν κατορθωσαμε να την τελειωσουμε. Φυσικα πακετο για το σπιτι.

-Αρνι κλεφτικο στην λαδοκολα οπως ακριβως γινεται και στην Αρκαδια. Με την πατατα του, το καροτο του, την πιπερια του, το κολοκυθι του, και το αλμυρο κιτρινο τυρι του, που ειχε λιωσει και ειχε δεσει ολο το συνολο. Σερβιρισμενο σε σκευος με χερουλι για πιο ευκολια. Και εδω 2 μεγαλα κοματια αρνιου απο την σπαλα, δεν το καταφεραμε ολο. Αλλο ενα πακετο για το σπιτι.

Κρασακι ροζε χυμα, αξιοπρεπεστατο, και γλυκοπιοτο.

Η παραγγελια συνοδευοταν με παγωμενο μπουκαλι νερου βρυσης, και καψαλισμενο ψωμακι στα καρβουνα.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Προσωπικο ευγενικο, και σβελτο. Καλη γνωση της κουζινας, ετσι ωστε να σε κατευθυνουν εκει που εσυ ακριβως θελεις να πας και φας. Οσο και αν φαινεται απλο, ποσες φορες δεν εχουμε μπερδευτει με τα πολλα λογια, και τις φιοριτουρες με αποτελεσμα να παραγγελνουμε αλλα αντι αλλων, και στο τελος να φευγουμε απο καπου μπερδεμενοι, γιατι για αλλο πηγαμε να φαμε, και αλλα τελικα φαγαμε.

ΘΕΤΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ (+)

-Καλο ποιοτικο φαγητο.
-Μεγαλες μεριδες.
-Ποικιλια μεζεδων, ορεκτικων, σαλατων κλπ.
-Μαγειρευτα φαγητα, που συμπληρωνουν το τυχον κενο, μιας κλασικης ταβερνας που σερβιρει μονο της ωρας.
- Κερασμα, οπως γιαουρτι με μελι/κυδωνι, κορμο, χαλβα κλπ.
- Αποδειξη κανονικα.
-Καθαρο και ανανεωμενο περιβαλλον με μη καπνιζοντες.
-Τιμες που τα σπανε
- Στον κοκκινιστο κοκορα, η τοματα ητο φρεσκια, και οχι πελτες η πουμαρο.

ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ(-)

-Μεγαλος μεσος ορος ηλικιας.
- Αντε και οι μεγαλες παρεες που δημιουργουν φασαρια.
Τα ανωτερω δυο, τα εγραψα ετσι για να υπαρχουνε.

ΔΙΑ ΤΑΥΤΑ

Για την παραπανω παραγγελια, πληρωσα 33 ευρω, και πηρα φαγητο και στο σπιτι, οπου με καποιο αλλο συμπληρωμα εφαγε και τριτο ατομο.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

-Καθε Κυριακη θα ειμαι εκει, για να κανω αφενος μεν οικονομια μη μαγειρευοντας στο σπιτι, και διαλεγοντας οτι τραβαει η ορεξη μου.

- Αφετερου, προμοταρω και στην συμβια μου, οτι στους δυσκολους χρονους που διαγουμε, φροντιζω για την ψυχαγωγια της, με αυτην την Κυριακατικη εξοδο.

-Τελος, δεν περιγραφω αλλο, τα ειπα ολα, και για ολους.
Μια επισκεψη αν σας φερνει ο δρομος προς Χαλανδρι μερια, επιβαλλεται.

Τοπική ελλ. κουζίνα - Βύρωνας - Υμηττός, Αθήνα

Τα μπρουσκουνια τα επισκεφθηκα την Καθαρη Δευτερα, και ετσι μπορω να πω οτι εχω ολοκληρωμενη αποψη, και απο πλευρας φαγητου, και απο πλευρας εξυπηρετησης.

Προκειται για ενα νεο μεζεδοπωλειο, διπλα στην Πλατεια Υμηττου στον πεζοδρομο που οδηγει στην μεγαλη εκκλησια των Αγιων Αποστολων.
Καθαρο μαγαζι, αποπνεει την αισθηση οτι εχει φτιαχθει με προσωπικη φροντιδα. Φυσικα απο την ανοιξη και μετα που θα βγαζει τραπεζακια στο πεζοδρομο θα ειναι πολυ καλυτερα. Ο χωρος ειναι περιπου για 10 τραπεζια, και εχει και ενα μικρο παταρι. Η κουζινα ειναι ανοιχτη, και αυτο λεει πολλα.

Ρωτωντας για το τι σημαινει το ονομα, πηρα την απαντηση οτι ειναι τα ευτραφη παιδακια(τοπικη διαλεχτος Κυπαρισσιας). Το μαγαζι το τρεχουν σφαιρα καποια απο τα αδελφια, και η αδελφη τους μαγειρευει στην κουζινα.

Ετσι εξηγειται το οτι φαγαμε ηταν χειροποιητο, και πιστεψτε με φαγαμε πολλα και διαφορα. Ειδικα για την ημερα ειχαν διαμορφωσει το απαραιτητο μενου, με μια μεγαλη ποικιλια σαρακοστιανων, και αυτο απεικονιζοταν στην ομορφη πλαστικοποιημενη λιστα τους. Αυτο ητο για μενα αλλο ενα σημειο, προσοχης στην λεπτομερεια.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ
Δωσαμε την παραγγελια μας στον Τασο, οπου μονος του μας διαβεβαιωσε, το οτι θα φαμε ειναι μαγειρεμενο απο την αδελφη του. Με την ληψη της παραγγελιας, αρχισε το σερβιρισμα των φαγητων απο τον αλλο αδελφο του, δυστυχως δεν θυμαμαι το ονομα του. Οτι εξτρα ζητησαμε κατα την διαρκεια του φαγητου ερχοταν με την μια, καθως και ο λογαριασμος με αποδειξη κανονικα παρακαλω, και ουδεποτε χρειασθηκε υπενθυμιση. Στα συν, περα απο την φιλικη διαθεση, ειναι και το χαμογελο, και η εμφυτη ευγενεια, και κοινωνικοτητα, χωρις να κουραζει.

ΦΑΓΗΤΟ
Φρεσκοκομενη σαλατα με πληθωρα πρασιναδων, και αμυγδαλο φιλε, μεσα σε ενα ντρεσινγκ που εδενε απολυτα.
Γαριδακι Συμιακο, τραγανο, λαχταριστο, διχως ιχνος λαδιλας, εξαφανισθηκε εν ριπη.

Σουπιες με σπανακι, χορτα, και βοτανα, δεχθηκε της βουτες της φρεσκιας λαγανας, τρομερος σαρακοστιανος μεζες, οπως ακριβως το εφτιαχνε η μανα μου.
Μυδια αχνιστα σβησμενα με ουζο, ακριβως στην ποσοτητα που η μια γευση να μην σβηνει την αλλη του οστρακου.
Πατατοσαλατα με τον ανηθο της, και το φρεσκο κρεμυδακι της. Ενα απλο πιατο, αλλα ποσο νοστιμο.

Πατατουλες τηγανητες, φρεσκιες, σερβιρισμενες στην σεσουλα.
Το ιδιο και για τα καλαμαρακια, τραγανα, χωρις ιχνος λαδιλας.
Ταραμοσαλατα αληθινη, που την ενιωθες στο δοντι, καθως και φασολια μαυροματικα, στο καλο τους ελαιολαδο.
Κρασι απο την Ζιτσα, στην σωστη θερμοκρασια, συνοδευσε τα μεζεκλικια.

Κερασμα χειροποιητος χαλβας, και ολα αυτα με 11 ευρω το ατομο.

Μακραν η καλυτερη εξοδος μας τα τελευταια χρονια. φαγαμε απλα, καθαρα, και αξιζε το καθε ευρω που δωσαμε.
Τετοιες προσπαθειες χρειαζονται στηριξη. Την δικη μου παντως την εχουν εδω και 2 ημερες. Πιθανον μεθεπομενο ραντεβου, το βραδυ της Μεγαλης Παρασκευης μετα τον επιταφιο, για μια επαναληψη του ανωτερω μενου.

Ελληνική κουζίνα - Παγκράτι, Αθήνα

Το χατιρι. Πως να το περιγραψω?
Απο την Ριζαρη ειναι ενα ημι υπογειο, απο τον διπλανο δρομο ειναι το ισογειο μιας πολυκατοικιας. Περισσοτερο μοιαζει με χωρο καφενειου πισω στην δεκαετια του 60, παρα με εστιατοριο. Εχει μια βεραντουλα με τρια τραπεζια,, διπλα στην τζαμαρια, και απο κατω βαρελια. Ο χωρος με την πρωτη ματια σε αποθαρυνει, αλλα τα καλα ερχονται αργοτερα.

Λιστα φαγητου περιορισμενη, μα οτι μαγειρευτο φας ειναι καλο, εκτος της ωρας που μαλλον το ψηνουν σε τηγανι.

Φρεσκια σαλατα, πατατα τηγανητη στο χερι, και ενα μοσχαρισιο κοτσι (οσομπουκο), σερβιρισμενο με ταλιατελες που λεει πολλα. Οπωσδηποτε την τυροπιτα φουρνου, που στην πραγματικοτητα ειναι ραβιολες με ανθοτυρο, και σβησμενες με φρεσκο βουτυρο. Καλο χυμα κρασι εκ Καρδιτσας προερχομενο.

Αν ο δρομος σας βγαλει εκει, και πεινατε, να κατσετε να φατε, για την γευση και ποιοτητα μονο. Δεν ειναι μαγαζι που θα ανεβασει την παρεα με το χωρο του.
Εαν ειστε μονος/μονη, εργενης, και καποιας ηλικιας ναι το μαγαζι ενδεικνυται, γιατι με 15 ευρω τρως αξιοπρεπες φαγητουλι. Ο χωρος χρηζει ανακαινισης, ντεκορ, χθες οχι σημερα.

Στα θετικα
¨
-Μικρη λιστα μενου που δειχνει οτι ειναι χειροποιητα.
- Νερακι σε μπουκαλι.
-Ψωμακι με ελιτσες στην αρχη.
-Κερασμα γλυκακι.
-Αθορυβο και αποτελεσματικο σερβις.
-Καλες τιμες.

Στα αρνητικα.

- ΧΩΡΟΣ ΧΩΡΟΣ ΧΩΡΟΣ. Ακομη και αν περνας απεξω σε αποτρεπει να μπεις.
Και η μια ντοματουλα που του εβαλα, ειναι χαριστικη.