hangedman

Μέλος από: Ιούλ 2010

29 Ιαν 2017

Επισκεφθήκαμε το Pars ένα χειμωνιάτικο Σάββατο.

Ο χώρος του μας φάνηκε απλός, αλλά είχε το δικό του χαρακτήρα και μας έκανε να νιώσουμε ότι πάμε σε ένα έθνικ εστιατόριο.

Παραγγείλαμε αρκετά ορεκτικά και περσικό ψωμί (πολύ ωραίο), τα οποία αν και γευστικά, δε μας ξετρέλαναν. Το κεμπάπ ήταν καλοψημένο, χωρίς να ήταν κάτι το φοβερό.

Η εξυπηρέτηση ήταν γρήγορη και όλοι ήταν ευγενέστατοι. Ακόμα και ένα λάθος τους το διαχειρίστηκαν με επαγγελματισμό και διάθεση να ευχαριστήσουν τον πελάτη τους.

Όλα καλά ως εδώ, αλλά δυστυχώς το κρύο στην αίθουσα του εστιατορίου ήταν πολύ, καθώς ζεσταινόταν όλος ο χώρος από μία και μοναδική σόμπα.

08 Ιαν 2017

Επισκεφτήκαμε το Βραστό για πρώτη φορά ένα μεσημέρι Σαββάτου. Ευτυχώς, είχαμε κάνει τηλεφωνική κράτηση, καθώς ο χώρος ήταν γεμάτος. Η διακόσμηση στο εσωτερικό μέρος ήταν πολύ όμορφη με χριστουγεννιάτικες πινελιές λόγω εποχής. Ιδιαίτερα θετικό ήταν ότι δεν μύριζε καθόλου τσιγάρο, ακόμα και ο χώρος για τους καπνιστές είχε ευχάριστη ατμόσφαιρα.

Παρόλο που δεν έπεφτε καρφίτσα, η εξυπηρέτηση ήταν ταχύτατη, ευγενική και με χαμόγελο.

Για αρχή δοκιμάσαμε τυροπιτάκια, σαλάτα με κους κους, κολοκυθόσουπα που ήταν η σούπα ημέρας, φέτα με μέλι και πατάτες τηγανιτές. Για κυρίως πήραμε το χοιρινό κότσι, την χοιρινή καπνιστή μπριζόλα και τη σπεσιαλιτέ του μαγαζιού, το "βραστό". Χωρίς υπερβολή ήταν όλα εξαιρετικά.

Στο τέλος μας κέρασαν σφηνάκι μαστίχας.

Αν έπρεπε να εντοπίσουμε κάποιο αρνητικό, αυτό θα ήταν οι τιμές, που είναι σχετικά τσιμπημένες προς τα πάνω και θα μπορούσαν να είναι λίγο καλύτερες. Επίσης, ακριβώς λόγω της πολυκοσμίας, οι σερβιτόροι βρίσκονταν σε μια διαρκή κίνηση για να εξυπηρετήσουν τους πελάτες και η αλήθεια είναι ότι κάποια στιγμή ζαλιστήκαμε από τη βαβούρα και τα συνεχή πέρα δώθε τόσων ανθρώπων, καθώς καθόμασταν και κοντά στην κουζίνα. Από την άλλη, καταλαβαίνουμε ότι ήθελαν να εξυπηρετήσουν όσο το δυνατόν καλύτερα τον κόσμο.

Σε γενικές γραμμές απολαύσαμε το φαγητό μας και σίγουρα θα επισκεφτούμε και πάλι το μαγαζί.

23 Νοε 2016

Το Kozi's αποτελεί πλέον ένα από τα δημοφιλέστερα εστιατόρια των βορείων προαστείων (φαίνεται, εξάλλου, από το γεγονός ότι είναι φίσκα όποια ώρα και να περάσει κανείς απέξω).

ΩΣΤΟΣΟ,
σε πρόσφατη επίσκεψή μας (από τις 3 φορές που έχουμε πάει συνολικά) παρατηρήσαμε τα εξής:

- οι τιμές παραμένουν αδικαιολόγητα υψηλές για την εποχή και το ύφος του εστιατορίου (π. χ. σαλάτα λάχανο-καρότο-μαγιονέζα 10 ευρώ, η οποία μάλιστα δεν ήταν και φρέσκια - ήταν φανερό ότι ήταν στο ψυγείο αρκετές μέρες).

- τα κρέατα όντως είναι καλοψημένα και ζουμερά, αλλά και πάλι όχι σε βαθμό που να δικαιολογούν τον κακό χαμό που γίνεται κάθε φορά. Και δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο ο ιδιοκτήτης να εξακολουθεί να μην κάνει κρατήσεις και να ταλαιπωρούνται έτσι οι επισκέπτες περιμένοντας στην ουρά.

- ο ένας από τους σερβιτόρους σε μια απλή ερώτησή μας για το πού βρίσκεται η τουαλέτα απάντησε με μεγάλη αγένεια και σχεδόν ειρωνικά. Ας δεχτούμε ότι ήταν από την κούραση, λόγω του φόρτου εργασίας, αλλά σε αυτό δεν φταίνε οι πελάτες.

Εν ολίγοις, ένα μαγαζί υπερτιμημένο.

23 Νοε 2016

Θέλαμε να επισκεφτούμε το just made 33, επειδή είχαμε διαβάσει καλά λόγια σε διάφορα sites και όντως ανταποκρίθηκε με το παραπάνω στις καλές κριτικές!

Δοκιμάσαμε πεντανόστιμα melted sandwiches (το ένα english roast και το άλλο greek vegetarian). Κάθε μπουκιά ήταν πιο νόστιμη από την προηγούμενη! Πήραμε και το μαστέλο, στο οποίο η σάλτσα του ήταν λίγο αταίριαστη και γενικά το πιάτο θα μπορούσε να ήταν λίγο καλύτερο.

Η σερβιτόρα ήταν φιλική, εξυπηρετική και ευγενέστατη και οι τιμές φυσιολογικές.

Θα το ξαναεπισκεφτούμε σίγουρα σε επόμενη βόλτα μας στην Αθήνα για να δοκιμάσουμε και τις αλμυρές τάρτες και τα γλυκά του!

17 Μαι 2016

Επισκεφτήκαμε το Aztec Παρασκευή βράδυ. Χώρος απλός, με τις κλασικές μεξικάνικες πινελιές που περιμένεις από ένα εστιατόριο του είδους του. Ωραία μουσική, στο πνεύμα του μαγαζιού και σε κατάλληλη ένταση.

Δοκιμάσαμε: νάτσος (πολύ γευστικά), γκουαγκαμόλε, τσιμιτσάνγκας, κεσαδίγιας με μανιτάρια και φαχίτας. Ολα πολύ νόστιμα.

Δύο παρατηρήσεις μόνο: α) η κοπέλα που σέρβιρε, αν και ευγενική, ηταν ολίγον διεκπεραιωτική, θα μπορούσε να ήταν πιο χαμογελαστή β) οι τιμές σε ΟΛΑ τα μεξικάνικα στην Αθήνα είναι αρκετά υψηλές, δεδομένου ότι τα υλικά δεν είναι τόσο ακριβά. Πιστεύω ότι υπάρχουν περιθώρια να πέσουν κι άλλο και να γίνουν έτσι προσιτά σε περισσότερο κόσμο.

Πάντως, το Aztec συγκαταλέγεται σίγουρα στα καλύτερα μεξικάνικα που έχουμε πάει και δεν έχουμε πάει σε λίγα. Θα το ξαναεπισκεφτούμε σίγουρα!

17 Μαι 2016

Παραγγέλνουμε συχνά από το Vietnam delivery, αλλά πρόσφατα επισκεφτήκαμε και το εστιατόριο στο Π. Φάληρο.

Χώρος απλός, με ασιατικές πινελιές αλλά χωρίς υπερβολές. Ξεχωριστός χώρος για καπνιστές και μη καπνιστές, πράγμα πολύ σημαντικό. Χαλαρή κινέζικη μουσική, σε κατάλληλη ένταση, αν και προς το τέλος της βραδιάς έγινε λίγο υποτονική και μας νύσταξε.

Έχουμε δοκιμάσει αρκετές φορές κινέζικη κουζίνα στην Αθήνα και ομολογουμένως στο Vietnam έχουμε φάει τις πιο νόστιμες γεύσεις με διαφορά.

Εξαιρετικά spring rolls, πολύ καλά τα won ton με χοιρινό, πολύ νόστιμα νουντλς. Πολύ ωραίο και το παναρισμένο χοιρινό με γλυκόξινη σάλτσα, καθώς και το καραμελωμένο κοτόπουλο.

Η εξυπηρέτηση ήταν ευγενική και διακριτική.

Σίγουρα θα ξαναπάμε, το μενού είναι γευστικότατο και με πολλές επιλογές.

14 Μαι 2016

Επισκεφθήκαμε για δεύτερη φορά την Pizzoteca, στη βόλτα μας στην πλατεία της Ν. Σμύρνης. Δυστυχώς για δεύτερη φορά απογοητευτήκαμε και δε θα ξαναπάμε.

Το φαγητό είναι μέτριο και δε δικαιολογεί σε καμία περίπτωση τις τιμές. 15€ για μια μέτριας γεύσης μεγάλη πίτσα δεν αξίζουν με τίποτα. Καμιά ιδιαίτερη γεύση, ούτε καν στα επίπεδα μιας απλά καλής πίτσας. Το ίδιο ισχύει και για τις μακαρονάδες.

Και η εξυπηρέτηση ήταν σχετικά αργή, αφού δεν είχε ιδιαίτερο κόσμο το μαγαζί.

Για απόδειξη ούτε λόγος.

Φυσικά και δε συνιστώ να επισκεφθείτε τη συγκεκριμένη πιτσαρία.

24 Νοε 2014

Επισκεφτήκαμε πρώτη φορά την Ελιά το καλοκαίρι με κουπόνι και μείναμε τόσο ευχαριστημένοι, που πρόσφατα αποφασίσαμε να επαναλάβουμε την επίσκεψή μας.

Ο χώρος είναι όμορφος, με καθαρές, λιτές γραμμές και ωραία, απαλά χρώματα, που σου δημιουργούν μια θετική διάθεση.

Ο κατάλογος πλούσιος, με ελληνικές κατά κόρον γεύσεις, ολίγον πειραγμένες. Πολύ έξυπνη κίνηση το γεγονός ότι όλα σχεδόν τα πιάτα του καταλόγου προσφέρονται σε μισή μερίδα, ώστε να μπορείς να δοκιμάσεις περισσότερες γεύσεις.

Η πράσινη σαλάτα με σος μηλόξιδου ήταν πολύ νόστιμη και δροσιστική, οι πατάτες καλοτηγανισμένες, τα κεφτεδάκια πολύ αφράτα, η φάβα πεντανόστιμη, τα φαλάφελ εξαιρετικά. Πολύ ωραία ψημένο και το γιαουρτλού κεμπάπ. Τα κολοκυθάκια, για τα οποία όλοι λένε τα καλύτερα, δεν μας ενθουσίασαν, ήταν καλοτηγανισμένα, αλλά οκ, ενώ στα μείον συγκαταλέγω το ότι τη δεύτερη φορά τα μανιτάρια ήταν κρύα.

Από γλυκά, η πάβλοβα με σάλτσα φράουλας είχε ντελικάτη γεύση και ήταν ό, τι έπρεπε ύστερα από ένα πλούσιο γεύμα, αξίζει οπωσδήποτε να τη δοκιμάσετε.

Η εξυπηρέτηση και τις δύο φορές ήταν άψογη: τα παιδιά γρήγορα και ευγενικά, στο τέλος μάλιστα μας κέρασαν τσίπουρο.

Για τόσα πιάτα (κάποια από αυτά μισή μερίδα) και ένα γλυκό πληρώσαμε 15 ευρώ το άτομο (χωρίς κρασί). Θεωρώ ότι το μαγαζί αξίζει τα λεφτά του, αποτελεί μία τίμια, φρέσκια πρόταση και σίγουρα θα το ξαναεπισκεφτούμε και τρίτη φορά!

21 Ιαν 2014

Η επίσκεψή μας στο εστιατόριο ήταν συνολικά μια πολύ ευχάριστη εμπειρία.

Ο χώρος είναι πολύ προσεγμένος και ευχάριστος, ενώ η μουσική είναι στην κατάλληλη ένταση, ώστε να δημιουργεί ωραία ατμόσφαιρα και ταυτόχρονα να σε αφήνει να μιλήσεις. Παρόλο που υπάρχει χώρος για καπνιστές, σε εμάς τους μη καπνιστές δεν ήρθε καθόλου καπνός καθ' όλη τη διάρκεια της βραδιάς.

Ό,τι παραγγείλαμε ήταν εξαιρετικό. Για ορεκτικό πήραμε την καταπληκτική πίτσα με μοτσαρέλλα καπνιστή. Για κυρίως πήραμε φρέσκες πένες gorgonzola (πολύ νόστιμες, αν και η έντονη γεύση και μυρωδιά του τυριού μπορεί να μην αρέσει σε όλους) και risotto με μαύρη τρούφα (πεντανόστιμο). Για γλυκό πήραμε μαρέγκα με καραμελωμένα κάστανα, σαντιγύ και σοκολάτα, το οποίο ήταν εξαιρετικό.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη από την αρχή ως το τέλος. Όλοι οι σερβιτόροι ήταν εξυπηρετικοί, γρήγοροι και γενικώς άψογοι στη δουλειά τους. Εδώ θα πρέπει να επισημάνουμε ότι δε μας σέρβιραν με το ζόρι εμφιαλωμένο νερό και ψωμί, αλλά μας ρώτησαν αν θέλουμε. Και φυσικά έκοψαν αποδείξεις για ό,τι παραγγείλαμε, όπως οφείλει να κάνει κάθε επαγγελματίας που σέβεται τους πελάτες του.

Όλα τα παραπάνω όμως είχαν ένα κάπως υψηλό τίμημα για τα δεδομένα της εποχής. Ο λογαριασμός ξεπέρασε τα 60€, χωρίς κρασί, ψωμί ή σαλάτα. Δεν το λες και value for money αυτό. Παρόλα αυτά, το συστήνω ανεπιφύλακτα το μέρος, γιατί συνολικά αποτελεί μια εξαιρετική εμπειρία.

15 Σεπ 2013

Επισκεφθήκαμε το Ελληνικό Σάββατο βράδυ έχοντας διαβάσει κριτικές στο ask4food. Πήγαμε σχετικά νωρίς για να βρούμε τραπέζι, καθώς στις 21:30 είχε ήδη γεμίσει.

Ο χώρος ήταν απλός και προσεγμένος. Παραγγείλαμε πατάτες τηγανιτές, κολοκυθανθούς με τυρί, τηγανιά μανιταριών, σογάνια (κρεμμύδια γεμιστά με κιμά και κουκουνάρι), σαγανάκι από μακεδονικό μπάτζο και φάβα με καραμελωμένα κρεμμύδια και κάπαρη. Όλα ήταν πολύ νόστιμα, ενώ οι μερίδες ήταν μεγάλες και χορταστικές.

Η εξυπηρέτηση ήταν εξαιρετική. Οι σερβιτόροι ήταν γρήγοροι, ευγενέστατοι και ήξεραν αναλυτικά τον κατάλογο και τα συστατικά κάθε πιάτου. Στο τέλος μας κέρασαν μπακλαβά με παγωτό βανίλια.

Για δύο άτομα πληρώσαμε γύρω στα 35 ευρώ, χωρίς να πιούμε κάτι. Οι τιμές, χωρίς να είναι χαμηλές, ήταν λογικές δεδομένης της ποιότητας, της ποσότητας των πιάτων, αλλά και της περιοχής.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!