argie

Μέλος από: Αυγ 2010

30 Σεπ 2016

Κυριακή μεσημέρι, ίσως από τα λίγα εστιατόρια που είχαν διαθέσιμα τραπέζια χωρίς κράτηση. Ευγενικό αλλά κακό σέρβις και από άποψη απειρίας των σερβιτόρων και από άποψη της ροής της κουζίνας. Το φαγητό απαράδεκτο. Ροσμπίφ με σως αγριοράπανου εντελώς άνοστο. Ποικιλία πιττάκια (κοτόπουλο, μοσχάρι, τυρί) αδιάφορο, σπαράγγια με τσορίσο σχετικά καλό.
Από κρέατα πήραμε 2 διαφράγματα που ήταν και τα 2 πολύ καλά και ψημένα όπως είχαμε ζητήσει και 2 πικάνιες. Αυτές ήταν απαράδεκτές.

Έφτασαν στο τραπέζι εντελώς κρύες, το κρέας δεν ήταν ομοιόμορφα κομμένο οπότε αλλού ήταν σωστά ψημένο και αλλού όχι και στα πιο χοντρά σημεία ήταν πάρα πολύ σκληρό. Τους το είπαμε και μας ζήτησαν συγγνώμη.

Τέλος ζητήσαμε καφέ αλλά μας είπαν ότι ο καφές είναι από μηχανή με κάψουλες (!!!! ) και είχε μείνει μόνο decaf. Φυσικά δεν παραγγείλαμε.
Ο χώρος τίποτα το ιδιαίτερο απλά είναι πολύ κεντρικό μαγαζί. Νομίζω ότι είναι προτιμότερο να φας στο διπλανό Friday’s αν είσαι εκεί. Διαφορετικά υπάρχουν πολλές καλύτερες λύσεις για κρέας και σε πολύ καλύτερες τιμές.

30 Σεπ 2016

Πήγαμε ένα βράδυ που δεν υπήρχε παράσταση στο Μέγαρο.

Το εστιατόριο ήταν εντελώς άδειο (μόνο η παρέα μου, 4 άτομα και 2 ακόμα ζευγάρια). Το σέρβις ήταν πολύ καλό (ευγενικό και γρήγορο).
Το περιβάλλον ήταν πολύ όμορφο αν και άκουγες το θόρυβο της Βασιλίσσης Σοφίας και κατά διαστήματα έναν εξαερισμό.

Το φαγητό ήταν μετριότατο.
Δοκιμάσαμε σολομό, burger, pasta carbonara. Κανένα από τα πιάτα μας δεν ήταν εφάμιλλο με τις προσδοκίες μας και με το τιμή.

Το ίδιο και για τα ορεκτικά (vittelo tonnato, πλατό αλλαντικών τυριών).
Μόνο η σαλάτα ήταν πολύ καλή και ο πουρές που συνόδευε το σολομό.
Συνολικά όλοι μας συμφωνήσαμε ότι δεν άξιζε τα χρήματά του.

26 Ιούλ 2016

Πολύ καλή επιλογή για ψαροφαγία. Πιάτα διαφορετικά από αυτά που βρίσκεις σε ένα τυπικό ψαράδικο και αρκετά πρωτότυπα. Οι τιμές πολύ καλές. Το σέρβις γρήγορο και φιλικό. Το περιβάλλον όμορφο και μοντέρνο.

26 Ιούλ 2016

Κακό φαγητό που σου δίνει την αίσθηση ότι όλα είναι προμαγειρεμένα και ξαναζεσταμένα.

Μου έκανε πολύ κακή εντύπωση και με έβαλε σε σκέψεις το πιάτο με κοτόπουλο και κάκτο που τα κομμάτια κοτόπουλου ήταν μισά σε κύβους και μισά ξασεμένα. Όσα φαγητά ήταν με ζύμη ή τορτίγια ήταν πανιασμένα και πολύ κακά στην όψη.

18 Ιουν 2016

Δεύτερη φορά που πηγαίνω μιας και ήμουν στη γειτονιά. Την πρώτη τα πράγματα ήταν σχετικά καλά αλλά αυτή τη φορά σκέτη απογοήτευση…

Γαύρος μαρινάτος μπαγιάτικος. Τον γυρίσαμε πίσω γιατί δεν τρωγόταν και ενώ μας είπαν ότι θα τον αλλάξουν δεν τον έφεραν ποτέ (προφανώς όλος ήταν έτσι)
Γαρίδες σαγανάκι τίποτα το ιδιαίτερο (το καλύτερο πιάτο από όσα δοκιμάσαμε)
Χταπόδι ψητό χάλια. Ήταν βρασμένο τόσο πολύ που είχε αλλοιωθεί η υφή του και είχε χαθεί όλη η γεύση του.

Καλαμάρι γεμιστό άγευστο και η γέμιση αδιάφορη.
Σέρβις καλό
Ενώ ο χώρος για καλοκαίρι πάνω στη Φωκίωνος είναι πολύ όμορφος δεν πρόκειται να ξαναπάω

10 Φεβ 2016

Είχαμε καιρό να πάμε και απογοητευτήκαμε εντελώς. Ένα τόσο κλασσικό εστιατόριο να έχει τόσο άθλιο σέρβις… Παρακαλούσαμε να μας σερβίρουν νερό, και όταν το έκαναν δεν γέμιζαν καν όλα τα άδεια ποτήρια. Το ύφος δε τον σερβιτόρων ήταν κάτι το απερίγραπτο! Το χειρότερο όλων ήταν ότι ενώ παραγγείλαμε το κλασικό Tournedos Rossini (φιλέτο μοσχαρίσιο σε φρυγανισμένο ψωμί με μια φέτα foie gras) στο τραπέζι μας έφτασε ένα φιλέτο μοσχαρίσιο με σάλτσα μανιτάρια… Δεν έχω πρόβλημα με τις παραλλαγές στις κλασικές συνταγές αλλά είναι ανεπίτρεπτο να μην ενημερώνεται ο πελάτης ότι παραγγέλνει ένα εντελώς διαφορετικό πιάτο από αυτό που περιμένει.

Όταν τους παραπονεθήκαμε προσπαθούσαν να μας απολογηθούν λέγοντας ότι το μοσχάρι είχε τερίνα (αντί για foie gras) που έλιωσε (!!!!! ) από τη θερμότητα του κρέατος!

Δυο άλλοι από την παρέα πήραν από ένα bourguignon. Το πρώτο που έφτασε μια χαρά το 2ο ήταν χάλια, με καθόλου δεμένη σάλτσα. Η απάντηση ήταν ότι βγήκε 1-2 λεπτά νωρίτερα για να μην περιμένουμε…
Πολύ κρίμα.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη argie.

23 Σεπ 2014

Παρασκευή 19/09
Ο χώρος είναι ακριβώς ίδιος με το προηγούμενο Cucina Povera που υπήρχε εκεί πέρυσι. Μου κάνει λίγο κρύος αλλά τα τραπεζάκια έξω είναι πολύ όμορφα. Το σέρβις ευγενικό και γρήγορο.

Το μενού με αρκετές επιλογές σε ψαρικά και κρεατικά και η λίστα κρασιών πολύ καλή. Πήραμε Tartar λαυράκι με κολοκυθοκεφτέ (πολύ καλό), σαλάτα με αυγοτάραχο (συμπαθητική αλλά της έλειπε το κάτι παραπάνω), χτένι ψητό (πολύ καλό αλλά νομίζω ότι θα έπρεπε να έχει τουλάχιστον 2 χτένια στη μερίδα), ντολμάς θαλασσινών (πολύ νόστιμη και χορταστική μερίδα με 2 μεγάλους ντολμάδες), μυλοκόπι (πολύ καλό και χορταστικό) και μια Pavlova (πολύ νόστιμη).

Με ένα μπουκάλι κρασί (φανταστικό Άσπρο Λαγό 28 ευρώ αν θυμάμαι καλά) 99 ευρώ. Σίγουρα μπορείς να δειπνήσεις με λιγότερα αφού έχει και πιο οικονομικές τιμές στα πιάτα. Νομίζω μια καλή επιλογή αν είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις κάτι παραπάνω.

Σάββατο 4/10/2014
Πήγαμε με μεγαλύτερη παρέα και δοκιμάσαμε κι άλλα πιάτα.

Κόκορας Πολύ καλός

Σαλάτα μανιτάρια πολύ καλή

Φάβα πολύ καλή

Σπαράγγια καλά αλλά τίποτα το ιδιαίτερο

«Καλαμαράτα» πολύ καλά

Παστιστάδα με πεσκανδρίτσα πολύ καλή

Προβατίνα με ρετσίνα πολύ κακό. Το πιάτο δεν έδειχνε δεμένο και είχε τόσο αλάτι που το πιάτο δεν τρωγόταν ακόμα και από μένα που συμπαθώ τα αλμύρα.

Εκτός από την κακή προβατίνα (προσφέρθηκαν να μου αλλάξουν το πιάτο και αρνήθηκα- χρεώθηκε όμως κανονικά) είχαμε και την ακόλουθη πολύ κακή εμπειρία.

Ρωτήσαμε τι είναι τα «καλαμαράτα» και ο σερβιτόρος μας είπε ότι είναι pasta με καλαμάρι. Όταν μας σέρβιραν το πιάτο μας ρώτησαν «Ποιος έχει το πιάτο με το χταπόδι»? και φανταστήκαμε ότι εννοούσε το «καλαμαράτα». Τελικά το πιάτο δεν είχε ούτε καλαμάρι ούτε χταπόδι.

Στην ερώτηση του σερβιτόρου για το πώς είναι τα πιάτα μας εκτός από την προβατίνα που ήταν λύσσα του είπαμε ότι το «καλαμαράτο» ήταν εντελώς διαφορετικό από ότι μας το περιέγραψαν. Η απάντηση ήταν ότι «ο σεφ το άλλαξε σήμερα»!!! Τέτοιο αλαλούμ δεν επιτρέπεται ούτε σε ταβέρνα πολύ περισσότερο δε σε εστιατόριο που προσπαθεί να πλασαριστεί σαν μαγαζί υψηλής γαστρονομίας.

Είμαι βέβαιος ότι οι σερβιτόροι δεν είχαν ιδέα για τα πιάτα που βγάζει η κουζίνα. Φυσικά η ειλικρινής απάντηση «συγγνώμη λάθος» θα ήταν πολύ προτιμότερη από την απάντηση ότι αποφάσισε ξαφνικά ο σεφ να αλλάξει το πιάτο χωρίς να ενημερώσει τους σερβιτόρους. Αν συμβαίνει το τελευταίο (προσωπικά δεν το πιστεύω) τότε τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα.

Παρότι γευστικά τα πιάτα του είναι αρκετά καλά λόγω του παραπάνω γεγονότος που δείχνει ερασιτεχνισμό και είναι στα όρια της ασέβειας προς τον πελάτη δύσκολα θα το ξαναεπέλεγα.

20 Σεπ 2014

Πήγαμε Παρασκευή 12/09 βράδυ. Ο χώρος ωραίος αλλά νομίζω ότι είχε περισσότερα τραπέζια από ότι χωρούσε.

Αν καθίσεις στα περιμετρικά τραπέζια είσαι μια χαρά αλλά αν ατυχήσεις και σε τοποθετήσουν στα κεντρικά θα περνάνε οι δίσκοι πάνω από το κεφάλι σου. Το φαγητό πολύ καλό αν και οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες. Αυτό που ήταν απαράδεκτο ήταν τα ψωμάκια στα 2 sandwich που πήραμε (Bitch και αστακού). Σε ένα μαγαζί που δίνει έμφαση στα sandwich αφού έχει αναφορές στο street food των ΗΠΑ δε γίνεται να χρησιμοποιούν μπαγιάτικα ψωμιά.

Μάλιστα το ψωμί στο Bitch είχε μια ελαφριά μυρωδιά μούχλας (η μυρωδιά που έχει το ψωμί που αφήνεις μέρες στο ψυγείο). Κατά τα άλλα οι γεύσεις ήταν πολύ καλές το ίδιο και το service (ευχάριστο, γρήγορο και ευγενικό).
Θα δώσουμε σίγουρα μια δεύτερη ευκαιρία αλλά η βαθμολογία βασίζεται στην πρώτη μας εμπειρία.

05 Μάρ 2014

28/02/2014
Πολύ ωραίος ζεστός χώρος με άνετα τραπέζια και φυσιογνωμία bar-restaurant. Γρήγορο σέρβις, λίγο ερασιτεχνικό, αλλά επαρκές και ευγενικό. Το φαγητό συμπαθητικό. Μου άρεσε πολύ η σούπα με το γάλα καρύδας.

Τα άλλα πιάτα και ορεκτικά ήταν μέτρια. Σίγουρα θα ξαναπάμε για να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα μιας και οι τιμές ήταν πολύ καλές.

Επιλογές για κρασί 3 νομίζω δικής τους εμφιάλωσης: λευκό, ροζέ και κόκκινο. Δοκιμάσαμε το ροζέ (δεν ήταν καλό) και το κόκκινο που ήταν συμπαθητικό. Τιμή 14 ευρώ το μπουκάλι.

Κάνει και ωραία cocktails.

01 Μάρ 2014

Original American Dinner. Με τα burger του, το pastrami του και τα begels του. Ωραίο μπιφτέκι, ωραία αφράτα ψωμιά και φοβερές πατάτες. Το περιβάλλον συμπαθητικό αλλά ο εξαερισμός ανύπαρκτος οπότε ετοιμαστείτε να μυρίζεται τηγανήλα μέχρι τα εσώρουχα.

Η θέρμανση επίσης σχεδόν ανύπαρκτη κυρίως αν καθίσεις κοντά στην πόρτα. Οι τιμές συμπαθητικές. Αν το θεωρήσεις fast food είναι super. Αν το θεωρήσεις εστιατόριο για να κάτσεις ώρα και να χαζολογήσεις μάλλον θα απογοητευτείς.