numanuma

Μέλος από: Σεπ 2010

04 Οκτ 2019

Καλησπέρα στην παρέα!

Μετά τη φόλα που έφαγα από το ντελίβερι της «Παληάς Αγοράς» (θα γράψω σύντομα κριτική), είπα να επισκεφτώ το Αϊβαλί και να δοκιμάσω το δικό του πολυδιαφημισμένο γιαουρτλού.

Μένω κοντά και θυμόμουν πως ήταν το μαγαζί πριν την ανακαίνιση, χρόνια πριν, δεν είχε τύχει να κάτσω τώρα που εκμοντερνίστηκε. Μιας και η ίδια μου η μητέρα ξετρελάθηκε όταν πήγε με συναδέλφους της, είπα γιατί όχι;

Παίρνω έναν φίλο μου (και φίλο του γιαουρτλού) και πήγαμε. Ωραίος διάκοσμος, κλασικός για μοντέρνο σουβλακερί, άσπρα τραπεζοκαθίσματα, δύο μεγάλες τηλεοράσεις. Κάτσαμε έξω γιατί ο καιρός το επέτρεπε ακόμα (26/09).

Προσοχή: Να κοιτάτε που πατάτε, γιατί το πάτωμα είναι λίγο ανισόπεδο. Να φάτε κεμπάπ και όχι σαβούρδες.

Είχα δει πόσο τεράστιες είναι οι μερίδες για τα γιαουρτλού, αλλά πήραμε δύο (8,90 έκαστη). Πήραμε επίσης λαχανικά ψητά τουρλού (5,20), ταμπουλέ σαλάτα (4,40), δύο μπύρες «Χάρμα Χανίων» (3,40 έκαστη). Στο τραπέζι μας προσγειώθηκε ένα εμφιαλωμένο νερό (1 ευρώ).

Η ταμπουλέ ήρθε πρώτη, καλή ποσότητα, δεν φαγώθηκε όλη. Είχε ως γαρνιτούρα (;) δύο μεγάλα φύλλα μαρουλιού και ήταν πολύ όξινη για τα γούστα μου και είχε λίγο μαϊντανό. Δεν θα την ξαναπάρω σε επόμενη επίσκεψη (βαθμός 2/4).

Τα ψητά λαχανικά με μπαλσάμικο και παρμεζάνα (τα «τουρλού») ήταν εξαιρετικά και επίσης δεν φαγώθηκαν όλα εξαιτίας της ποσότητας. Αν θυμάμαι καλά ήταν ροδέλες μελιτζάνας και κολοκυθιού με ψητή ντομάτα (βαθμός 4/4).

Το γιαουρτλού ήταν τεράστιο και πεντανόστιμο. Σ’ένα τσίγκινο σκεύος, 2 πίτες, 4 κεμπάπ, μπόλικη σάλτσα ντομάτας και γιαούρτι, με συνοδεία μιας ψητής ντομάτας κομμένης στη μέση, μιας ψητής πιπεριάς και με το απαραίτητο χοντροκομμένο κόκκινο κρεμμύδι από πάνω. Ποίηση (βαθμός 5/4). Βογκήξαμε! Αλλά επειδή με διακατέχει και ένα μικρό κατοχικό σύνδρομο έφαγα όλα τα κεμπάπ και άφησα μόνο λίγη από την πίτα στο πιάτο.

Οι μπύρες απλά καλές (σαν τις Άλφα αλλά με μια πιο γεμάτη επίγευση), εγώ ήθελα να πάρουμε ροζέ ημίγλυκο αλλά φευ! Ο συνοδός μου δεν ήθελε. Άλλη φορά!

Ο χώρος πολύ καθαρός και το WC πολύ γουστόζικο!

Το προσωπικό ήταν εξαιρετικό καθ’όλη τη διάρκεια, και οι δύο σερβιτόροι και ένας μεγαλύτερος κύριος που ρώτησα αν έχουν POS (είχαν-φορητό κιόλας). Μας ρώτησαν αν μας άρεσε το φαγητό ως είθισται και ο ένας σερβιτόρος όταν του εξήγησα πως ήταν μεγάλη η μερίδα και δεν την τελείωσα (και πως δεν υπήρχε κανένα άλλο θέμα), αστειεύτηκε και είπε πως ούτε εκείνος την καταφέρνει! Γενικά, πολύ ευχάριστοι όλοι τους.

Μετά την πληρωμή του λογαριασμού μας ρώτησαν αν θέλαμε παγωτάκι και μας έφεραν δύο ποτηράκια του ούζου με παγωτό βανίλια μηχανής και σαντιγί.

Μας χαιρέτησαν καθώς φεύγαμε και μας ευχαρίστησαν, κάτι που δεν γίνεται δυστυχώς σε όλα τα μαγαζιά.

Εγώ σίγουρα θα ξαναπάω, οι τιμές του είναι σε πολύ καλά επίπεδα για την ποιότητα και για την ποσότητα που προσφέρουν, και επιτέλους βρήκα ένα σουβλακοπωλείο στην περιοχή μου με χαμογελαστούς ανθρώπους που σε κάνουν να νιώθεις ωραία κατά την έξοδο σου.

Σας το προτείνω!

13 Μαι 2019

Λοιπόν που λέτε ήμουν στην περιοχή και βαριόμουν να πάρω τα πόδια μου να πάω στο Cookoomela για το μανιταροπιτόγυρο που συνηθίζω τελευταία.

Μπαίνω λοιπόν στο Προδόρπιον Παρασκευή 10 του μήνα κατά τις 8 το βράδυ. Δεν είχε και τόσο κόσμο. Μόλις μπαίνω πάω να δω τι να παραγγείλω, στραβωμένος υπερήλικος εργαζόμενος με μούτρα μου λέει "ΑΠΟ ΚΕΙ" πάω να φύγω, μου το ξαναφωνάζει και κοντοστέκομαι εκεί που είχε τις τιμές για τα σουβλάκια στο χέρι-δίπλα στην πόρτα για λίγα δευτερόλεπτα γιατί ντράπηκα να φύγω. Αν θυμάμαι καλά, 2.30 η πίτα με το κοτόπουλο καλαμάκι που πήρα, 2.30 ο γύρος χοιρινός και 2.40 το κεμπάπ.

Με ξένισαν τα μούτρα τους γιατί 1) δεν είχε τόσο κόσμο και 2) προσπαθούσα να μην ενοχλώ, για να περνάνε κανονικά οι υπάλληλοι. Πήρα απόδειξη και ρέστα και περίμενα στο υπερυψωμένο δάπεδο που είχε και τραπέζια με πελάτες, για να μην ενοχλώ όπως προείπα.

Ο τυλιχτής ήταν περισσότερο ευγενικός από εκείνον που μου έδωσε ρέστα και τον άλλο που μου φώναξε.

Ο χώρος είναι πολύ απλός και δεν με ενέπνευσε να κάτσω.

Η πίτα ήταν χάλια. Καμένο καλαμάκι κοτόπουλου, μέτρια προς μικρή πίτα, με 5 πατάτες ένα κομματάκι ντομάτας, ίχνος μαρουλιού και μια κάπως νόστιμη ροζ σος. Για 2.30 ευρώ. Και έφαγα τα μούτρα ανθρώπων που δεν τους έκανα τίποτα.

Μάλλον έχει κόσμο λόγω σημείου τελικά.

08 Ιαν 2019

Πρώτη κριτική για το 2019 για μένα και πρώτη κριτική για το Λιμανάκι επίσης.

Που λέτε, μετά το τρελό κάζο που φάγαμε οικογενειακώς στο Μαντρί-ακόμα βελάζω-διστάζαμε να πρωτοτυπήσουμε, αλλά ευτυχώς που ξεπεράσαμε τους όποιους ενδοιασμούς.

Χτες, 06/01/19 ανήμερα Tων Φώτων κάναμε ένα τουρ των Νοτίων μπας και βρούμε κάπου να κάτσουμε. Τζίφος. Βρήκαμε τραπέζι στον Πρόεδρο της Γλυφάδας αλλά λόγω απίστευτης οχλαγωγίας φύγαμε αμέσως.

Έτσι, ο πατέρας ρίχνει την ιδέα για το Λιμανάκι. Προσπαθούσε να με πειράξει λίγο, πως θα έβλεπα πόσο γκλαμουράτο ήταν, τα παππούδια που συχνάζουν εκεί... Ε καμία σχέση, όπως είδα μετά.

Φτάνουμε στο μαγαζί στις 16:00, χρειάστηκε να κατεβούμε αρκετά σκαλιά και να περάσουμε έναν μικρό μπαξέ και ένα χώρο που κρατούσαν δύο υπέροχα σκυλάκια. Το Λιμανάκι βλέπετε, είναι στο γραφικότατο λιμανάκι Κερατσινίου, μετά τον θερμοηλεκτρικό σταθμό της ΔΕΗ. Είναι ένας καθαρός-για τα δεδομένα της Αττικής-κολπίσκος με πολύχρωμες ξύλινες βαρκούλες. Μεγάλη ατραξιόν οι γατούλες και οι... πάπιες, που έκαναν βόλτα ακόμη και μέσα στις βάρκες μπας και βρουν κανα ξεχασμένο ψαράκι.

Κάτσαμε στον ανακαινισμένο χώρο από την αριστερή πλευρά της σκάλας, μια ωραία αν και λίγο στενή σάλα, με καλό εξαερισμό, ωραία καθαρά τραπεζομάντηλα, μουσική σε καλή ένταση (τα άπαντα του Μαργαρίτη-δεν μας χάλασαν) και πολλές φωτογραφίες στους τοίχους, από πορτρέτα της οικογένειας των ιδιοκτητών μέχρι και δυτών προς τιμήν του Συνδέσμου Ελλήνων Βατραχανθρώπων της περιοχής. Στα τραπέζια κόσμος όλων των ηλικιών. Στην άλλη μεριά είναι ο παλιός χώρος που έχει την κουζίνα, το κάδρο με το αφιέρωμα του Βασίλη Καλλίδη για το μαγαζί σε περίοπτη θέση δίπλα από το χριστουγεννιάτικο δέντρο, κάποια τραπέζια και τα WC.

Φάγαμε πάρα πολύ, ζωή να'χουμε. Να σημειωθεί πως δεν θυμάμαι όλες τις τιμές, έτσι αναγράφω όσες θυμάμαι και το τελικό ποσό.

3 χόρτα (είχαν μείνει μόνο παντζάρια), 3 ευρώ έκαστο
1 γαριδοσαλάτα, 5 ευρώ (μικρές γαριδούλες σε ροζ σάλτσα)
1 γόνος καλαμάρι τηγανητό, αν δεν κάνω λάθος 9 ευρώ
1 πατάτες
2 φάβες
3 γαύρους τηγανητούς
1 τηγανητή τυροκαυτερή (κάτι μεταξύ τυροκαυτερής και τυροκεφτέδων)
1 μύδια

Τα οποία πήγαν κάτω με εμφιαλωμένο νερό (είπαμε ο μπαμπάς είναι του κολλεγίου) και ένα καραφάκι τσίπουρο άνευ γλυκανίσου

Σύνολο: 64,50

Δεν υπήρξε κέρασμα, αλλά δεν με πείραξε καθόλου. Εκτός του ότι γινόταν χαμός, είχαν γλυκά σε πολύ λογικές τιμές (2.50e περίπου), άσε που δεν χώραγε τίποτα άλλο.

Δεν ξέρω. Μου άρεσαν όλα. Τα χόρτα κράταγαν όπως μου αρέσουν. Η φάβα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ με λαδάκι από πάνω και χοντροκομμένο κόκκινο κρεμμύδι, οι πατάτες χειροποίητες, ο γαύρος γευστικός και χωρίς λαδίλα, οι 5 στρογγυλοί και στρουμπουλοί καυτεροί τυροκεφτέδες θεϊκοί, μόνο που ο πεντανόστιμος γόνος παραήταν μικρούλης και αντ'αυτού θα προτιμήσω άλλη φορά το τηγανητό θλάψαρο.

Και το ψωμάκι τους καλό ήταν, αλλά με τόσο φαγητό έμεινε σχεδόν άθικτο.

To προσωπικό τώρα. Ήταν όλοι τους υπέροχοι. Από την κοπέλα που επέβλεπε (?), μέχρι τον νεαρό που μας έφερνε τα πιάτα και τον επαγγελματία μεγαλύτερο κύριο που πήρε την παραγγελία μας. Μάλλον ένας από τους ιδιοκτήτες; Ιδιοκτήτης και τα νεαρά παιδιά συγγενείς; Δεν ξέρω, όμως υπήρχε ένα ζεστό κλίμα. Μεγάλη μορφή και η (συν-) ιδιοκτήτρια που μας ευχαρίστησε στο τέλος.

Πραγματικά δεν έχω τίποτα κακό να γράψω. Μου άρεσε πάρα πολύ αυτό το ανεπιτήδευτο και αυθεντικό στιλ, το φαγητό με ικανοποίησε απόλυτα, οι άνθρωποι άψογοι, ο χώρος απλός αλλά καθαρός και χωρίς τσιγαρίλα. Το συνιστώ οπωσδήποτε.

Και Καλή Χρονιά, μάγκες!

24 Νοε 2018

Μπήκαν μωρέ μπηκάααααααν τα γίδια στο Μαντρί...

Και όπου γίδια εννοώ εμένα, τους γονείς μου και τη θεία μου.

Βλέπετε αύριο είναι της Αγίας Αικατερίνης, εορτάζω δηλαδή, και είπα να πάρω τους άμεσους συγγενείς για βόλτα.

Ξενέρες, κακοτράχαλος δρόμος, σκυλιά που γαβγίζουν, παράγκες και ωραία θέα.

Ήθελα πραγματικά να μου αρέσει-αφού ήταν δική μου ιδέα- και ήμουν πολύ θετική, αλλά... πολλά τα αλλά... Φτάσαμε σήμερα 24/11 νωρίς- κατά τη μιάμιση-το μεσημέρι, μας υποδέχτηκε ένας πολύ ευγενικός κύριος γύρω στα 45+ με γυαλιά. Είχα κάνει κράτηση για μια ώρα αργότερα γιατί τα είχα υπολογίσει διαφορετικά, όμως ρωτήσαμε αν μπορούσαμε να κάτσουμε στη τζαμαρία που είχε ένα τεσσάρων θέσεων και μας απάντησε καταφατικά. Εξάλλου, ο χώρος εκείνη την ώρα ήταν σχεδόν άδειος.

Ξενέρα νούμερο 1: Δεν είχαν κοκορέτσι, θα έβγαζαν το βράδυ λέει. Δηλαδή ρε φίλος, το βράδυ ποιος θα πάει στο βουνό να τον φάνε οι λύκοι για το κοκορέτσι, αλλά τέλος πάντων.
Και χόρτα δεν έχουν. ΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΧΟΡΤΑ; Μέχρι και το πιο ταπεινό οβελιστήριο έχει, ήμαρτον!

Πήραμε λοιπόν δύο "γιορτινές" σαλάτες στα 6 ευρώ η μία, που αποτελούνταν από μαρούλι, ντομάτα, ρόδι, κρουτόν, μια κλασική ροζ σως από πάνω και "παρμεζάνα" που δεν ήταν παρμεζάνα αλλά γραβιέρα ούτε καν grana padano... Γεύση 3/4 αλλά ας μη γράφουν παρμεζάνα στον κατάλογο και ας είχε λίγο ρόδι παραπάνω. Πήρα δύο γιατί η μία ήταν για δύο άτομα και σε τραπέζι δεν θέλεις να είσαι "λειψή" οικοδέσποινα.

Μια παντζαροσαλάτα με γιαούρτι και καρύδια, 6 ευρώ πάλι, λίγο μικρότερη από τη γιορτινή, με μάλλον φρέσκα παντζάρια, άρεσε και στους τέσσερις μας. 3/4

Δύο πατάτες τηγανητές, στα 3 ευρώ η μερίδα, φρέσκες αλλά πλατιές. Μας άρεσαν, εγώ θα ήθελα τις κλασικές και όχι αυτές. Σαν σχήμα μου θύμισαν εκείνες που σερβίρονται στη φοιτητική εστία της Παντειάρας. 3/4

Τζατζίκι στα 3 ευρώ, μπόλικο, αφήσαμε κιόλας, πολύ καλό και σπιτικό. 4/4

Πήραμε κοντοσούβλι στα 7 ευρώ, εμένα μου άρεσε, οι γονείς μου όμως είπαν πως τους μύριζε αρκετά. 2/4

Μανιτάρια σκορδάτα στα 6 ευρώ, το καλύτερο πιάτο έβερ, φρέσκα μανιτάρια champignon με σκορδάτη σάλτσα. Τα λάτρεψαν όλοι 4/4

Μελιτζάνα στο φούρνο με τυρί, 1/4, δεν άρεσε γενικά και την έφαγα εγώ σχεδόν όλη. Τέσσερις κουταλίτσες ήταν και η σάλτσα ντομάτας που είχε μου θύμισε εκείνη την πλαστικοποιημένη σάλτσα που περιεχόταν παλιά στη συσκευασία των ζυμαρικών (λαζανιών) της Knorr. Εμένα μου αρέσει κατά ένα περίεργο τρόπο, οι υπόλοιποι δεν ήταν φίλοι.

Ξενέρα νούμερο 2. Το ψωμί, 0,60x4= 2,40, τους είπαμε να το ψήσουνε, μας ήρθε ένα ωραίο καλαθάκι μεν, με 2 ψητές φέτες ψωμιού και 3 πολύ μικρές μπαγκέτες ψωμιού ίσα με το δάχτυλο μου. 1/4

Ξενέρα νούμερο 3: το ημίγλυκο ροζ χύμα κρασί (3,75 το μισό κιλό), όπως και το λευκό ξηρό (επίσης στα 3,75 το μισό κιλό) δεν ήταν καλά. Δεν πίνουμε πολύ, ούτε έχουμε τον πιο λεπτό ουρανίσκο του κόσμου, αλλά δεν ήταν εύγευστα. Και δεν μπορώ να καταλάβω τις θετικές εντυπώσεις του κόσμου από κριτικές στο ίντερνετ.0/4

Ξενέρα νούμερο 4: Το ένα κιλό παϊδάκια (στα 29,50... στάχτη και burberry), ήταν τίγκα στο κόκκαλο και το λίπος, με ελάχιστο κρέας. 1/4 επιεικώς.

Επειδή με διακατέχει ένα κατοχικό σύνδρομο και δεν αφήνω φαγητό στο πιάτο, τα έφαγα όλα και δεν διαμαρτυρήθηκα, αφού είχα και την θεία μου μαζί, δεν μπορείς να πάρεις έναν άνθρωπο που άφησε τις επαγγελματικές του δραστηριότητες για να σου ευχηθεί και να ακούει λογομαχίες και εντάσεις. Λέω και εγώ θα μας αποζημιώσουν με το κέρασμα... Είχα διαβάσει που λέτε πως σέρβιραν πορτοκαλόπιτα (μέχρι και μια κριτική στις 18/11 το έγραφε φετινή). ΑΜ ΔΕ.

Είχε διαθέσιμα γλυκά στον κατάλογο κάτι καρυδόπιτες, κορμό σοκολάτας και σουφλέ σοκολάτας. Ρωτήσαμε για γιαούρτι με γλυκό, ούτε καν. Μας έφεραν λοιπόν ως κέρασμα την ξενέρα νούμερο 5, ένα μισό μήλο κομμένο σε λεπτές φετούλες, με τη ΦΛΟΥΔΑ (αυτό έκανε πολύ κακή εντύπωση στον πατέρα μου) και 4 ροδέλες καθαρισμένου πορτοκαλιού, με κανέλα και μέλι. Κρίμα το μέλι δηλαδή.

Δηλαδή βρε φιλενάδε θα σου δώσω 85,40 ευρώ για σχετικά ωραία παρελκόμενα και ένα μάτσο λίπη με κόκαλα, δεν μπορείς να μου καθαρίσεις το ευλογημένο το μήλο;

Ξενέρα νούμερο 6, ούτε καφέ σερβίρουν. Πήγαμε για καφέ και γλυκό στην Αγγέλου Μεταξά. Μετά την εκδρομή στο... μαντρί.

Τώρα ο χώρος, θα τον προτιμούσα πιο ζεστό μεταφορικά και κυριολεκτικά, αν και είναι δύσκολο λόγω της αχανούς έκτασης του. Αυτό που βρήκα λίγο περίεργο, ήταν που εκείνη τη στιγμή προσέθεταν επιπλέον χριστουγεννιάτικους στολισμούς, θα μπορούσε να γίνει αυτό πριν ανοίξει το κατάστημα.

Εμένα οι τουαλέτες μου φάνηκαν καθαρές, όμως τη μητέρα μου την χάλασε που το χαρτί δεν έβγαινε αυτόματα και είχαν ένα ρολό χαρτί πάνω του, "το πιάνει ο καθένας" και είχε δίκιο. Ο πατέρας μου δε, ενημέρωσε πως έχει χαλάσει το καζανάκι στις αντρικές τουαλέτες και έλαβε ως απάντηση πως "το ξέρουμε". Στο τραπέζι μας σκοτώσαμε και μια αράχνη, αλλά οκ εξοχή είναι πες, αυτά συμβαίνουν.

Δεν ξέρω αν μπορώ να το προτείνω, ευγενικό το προσωπικό οκ, ωραία θέα στη θάλασσα (που όμως βλέπεις και τις παράγκες από κει γύρω), κακοτράχαλος ο δρόμος και ο χώρος στάθμευσης (καλά τόσα χρεώνουν δεν μπορούν να ρίξουν λίγη άσφαλτο;) και σε μια φάση πριν ανεβούμε στο πάρκινγκ μας κυνηγούσε ένα τσομπανόσκυλο αγριεμένο, δεν θα ήθελα να περάσω πεζή από κει.

Για μια φορά να το δείτε, να απολαύσετε τη θέα εντάξει, να πάτε, αλλά να έρθετε από την άλλη άκρη του λεκανοπεδίου Αττικής όπως εμείς καλή ώρα, όχι. Δεν αξίζει τόσο. Πρέπει να βελτιωθούν οι μερίδες, η ποιότητα τους, οι τιμές, το κέρασμα στο τέλος και τα μικροπροβλήματα του χώρου. Βέβαια, λογικό να εφησυχάζονται με την πελατεία που το προτιμά, τους έχοντες cayenne και jeep...

Τελευταία παρατηρώ πως όσο πιο μακριά πάω για φαγητό, τόσο απογοητεύομαι.

02 Ιούλ 2018

Χαίρετε!

Βρήκα λίγο χρόνο-επιτέλους- να καταγράψω την επίσκεψη μας στον Πρόεδρο της Γλυφάδας, στις 13 Ιουνίου. Μεσημέρι που λέτε, ήμασταν με τους γονείς μου στην περιοχή και επειδή δεν είναι και τόσο φαν του ψαριού ήμασταν μεταξύ Προέδρου και "Τσιτσί". Επιλέξαμε το πρώτο.

Κατά τις 2 το μεσημέρι λοιπόν, πάρκινγκ εύκολο κοντά στο μαγαζί, βαθμός δυσκολίας 2/10, φαντάζομαι επειδή ήταν καθημερινή. Το μαγαζί μας άρεσε πολύ, με τις ασβεστωμένες πέτρες στο πάτωμα της αυλής, τον πάγκο με τα λαχανικά, τα καδράκια που απεικόνιζαν τον Ωνάση σε διάφορες φάσεις της ζωής του, θύμιζε νησί αλλά και αυλή παλιού σπιτιού. Είχε ακόμη επιγραφές που θύμιζαν εκείνες των παλιών ζαχαροπλαστείων ή γλυκοπωλείων.

Μας εξυπηρέτησε ένας πολύ ευγενικός κύριος, έμπειρος, με το χιούμορ του, όλα καλά. Νεράκι εμφιαλωμένο, είπαμε ο μπαμπάς μας είναι του κολεγίου...

Παραγγείλαμε: 1 χόρτα εποχής (αρμυρίκια) 4.50e
1 χόρτα εποχής(αρμυρίκια), με ντοματίνια, κατσικίσιο τυρί, κρέμα
μπαλσάμικο νομίζω 6.50e
2 μερίδες κασερλί κεμπάπ 7.90e έκαστο
2 τυλιχτά ένα απλό κεμπάπ, ένα κασερλί νομίζω 2.40e έκαστο
1 πατάτες προκάτ 3.10e
1 μελιτζανοσαλάτα καπνιστή 3.80e
1 τζατζίκι 2.90e

και ήπιαμε μια mythos 500ml (3.50 αν θυμάμαι καλά) και μία weiss στα 5, που δεν θα την επέλεγα ξανά, πιο σαπουνόνερο από άλλες weiss τύπου paulaner.

Λοιπόν, μας άρεσαν πάρα πολύ τα χόρτα και στις 2 εκδοχές τους, τα κασερλί κεμπάπ εμένα και της μητέρας μου, τα τυλιχτά άρεσαν πολύ στον μπαμπά μας όπως και το τζατζίκι και η μελιτζανοσαλάτα. Μου έκανε θετική εντύπωση που μας έφεραν μεγάλες μπύρες και όχι τα γυάλινα μπουκαλάκια των 330ml που φέρνουν άλλοι + με παγωμένες μεγάλες κούπες.

Οι μερίδες δεν έχουν πατάτες, είναι 4 σούβλες, με κρεμμύδι μπόλικο, μία πίτα στα κάρβουνα και 2 ντομάτες ψητές. Κάτι που δεν με απογοήτευσε γιατί οι πατάτες ήταν σκληρές από την ώρα που μας τις έφεραν στο τραπέζι, μάλλον τις ξέχασαν και τις έφεραν αργά; Δεν ξέρω. Δεν θα τις επέλεγα άλλη φορά. Την επόμενη μπορεί να δοκιμάσω και τις μισές μερίδες, διότι σκάσαμε.

Συνολικό κόστος όπως βλέπω στο κινητό μου 54.60 ευρώ, με τα ποτά. Νομίζω είναι πολύ λογικό ποσό, δεν είχαμε χρεώσεις ελαιόλαδου όπως στο Βόσπορο, ούτε χρέωση κουβέρ όπως είχαμε εκεί.

Γενικά, ήταν πολύ ποιοτικό και γευστικό το γεύμα μας, σε ωραίο περιβάλλον, λίγο ρετρό χωρίς να είναι χίπστερ, καλό σέρβις, είχε ωραία δροσούλα και στην αυλή, δεν μπορώ πάρα να πω πως το κατευχαριστήθηκα. Μου έκανε εντύπωση και ο παλαιού τύπου νιπτήρας στις τουαλέτες, μπορεί να άνηκε στο αρχικό κτίσμα και να τον άφησαν.

Μας κέρασαν πριν φύγουμε και ένα καραφάκι με παγωμένη μαστίχα-ελαφριά μας το τόνισε ο σερβιτόρος-ευκολόπιοτη. Πολύ ωραία κίνηση.

Θα ξαναπάμε!

06 Μάρ 2018

Καλησπέρα και πάλι! Κεμπαποφαγίας συνέχεια!

Στις 15 Φεβρουαρίου λοιπόν, πουρνό πουρνό, ορκιζόμουν στην ΜπερμΠάντειο σχολή και σκέφτηκα να κεράσω τους γονείς μου κάπου έξω. Οι γονείς μου εξάλλου δεν είναι και πάρτι άνιμαλ να τους πάω για ποτάκι σαν τους φίλους μου.

Η μάνα μου δε, είναι ιδιαίτερη περίπτωση. Της αρέσει μεν το γκουρμέ, αλλά να είναι και μπόλικο στο πιάτο. Να της δείχνω Κολωνακιώτικα στέκια στο ίντερνετ, να βλέπει μερίδες και να φρίττει. 2 κομματάκια κρέατος και μια μπάλα πουρέ; Έχει τα δίκια της. Να της δείχνω ιταλικά εστιατόρια-χωρίς θέα σε θάλασσα ή Ακρόπολη-να την χαλάνε.

Μου πετάει την ιδέα του Πολίτικου και έτσι αποφάσισα να πάμε στον Βόσπορο. Πήγαμε που λέτε, 12 η ώρα, μόλις είχαν ανοίξει! Αν θυμάστε στις 15 είχαμε κρύο, βροχή, κακό! Έτσι καθίσαμε στο χώρο του μαγαζιού πάνω στη θάλασσα με συντροφιά τις εξαιρετικές σόμπες μανιτάρι που είχαν ήδη αναμμένες. Σε τραπέζι 6 ατόμων για να είμαστε και άνετοι. Πολύ κομψά τα τραπεζοκαθίσματα και άνετα, αν και τύπου καφενείου, με επένδυση για να μην πιανόμαστε. Είχε και πιο πολυτελή, σε τραπέζια περισσότερων ατόμων.

Να σας πω την αλήθεια μου, μου άρεσε πολύ ο χώρος. Μου άρεσε το παρκέ, τα ξύλινα τραπεζοκαθίσματα, οι αψίδες κλπ. Είχε χαρακτήρα, Μήπως τα νεοσουβλασερί με το λευκό παντού και τα παλιά κονσερβοκούτια είναι καλύτερα;

Αφού πλύναμε και τα χεράκια μας στην πεντακάθαρη τουαλέτα απέναντι, παραγγείλαμε.

-2 Άδανα κεμπάπ (παραδοσιακό πικάντικο κεμπάπ συνοδευμένο με ντιπ γιαουρτιού) έκαστο 10 ευρώ για μένα και τη μαμά μου

-1 χοιρινό σουβλάκι για τον μπαμπά στα 8 ευρώ
-1 τζατζίκι στα 3.50 ευρώ
-1 πατάτες στα 4.50 ευρώ
-1 σαγανάκι πολίτικο (αβγό, κεφαλοτύρι, λουκάνικο, παστουρμά και σουτζούκι) στα 7.50e
-2 χόρτα (βλίτα μας είπαν) 5 ευρώ έκαστο

και από ποτά
-1 Heineken μπουκάλι 500ml 3.50 ευρώ
-1 Amstel Premium 500ml 3.80 ευρώ
και επειδή ο μπαμπάς μας είναι του Κολεγίου και πίνει μόνο εμφιαλωμένο νερό κρατήσαμε το νερό "Θεώνη" στα 2 ευρώ που μας έφεραν στην αρχή

Μαζί με το νερό έφεραν και 3 μεγάλες πιτούλες (2 σταρένιες, μία ολικής), με ένα μεγαλούτσικο μπολ με ντιπ γιαουρτιού-φιλαδέλφια (ή τουλάχιστον αυτό μας θύμισε), εξαιρετικό, χαλάλι στα 3 ευρώ.

Αυτό που με χάλασε τρομερά, είναι η κρυφή χρέωση του λαδιού για τα χόρτα. 3 ευρώ για 2 μικρά μπουκαλάκια των 50ml; Ούτε στην Pizza Hut δεν τα χρεώνουν όταν παίρνεις σαλάτα (άλλη μια κριτική που πρέπει να κάνω)

Οι μερίδες πάντως μας αποζημίωσαν. Τεράστιες. Το τζατζίκι όσο καυτερό έπρεπε, σίγουρα δικό τους, οι πατάτες φρεσκοκομμένες με ριγανούλα από πάνω, τα βλίτα βρασμένα όσο έπρεπε και σε καλή ποσότητα. Το σαγανάκι δεν το λατρέψαμε αν και ήταν μπόλικο και σε ωραίο σκεύος, δεν θα το παραγγείλουμε ξανά, είχε όμως καλής ποιότητας υλικά. Τα αλλαντικά που είχε το έκαναν πολύ αλμυρό.

Και τώρα οι μερίδες! Ένα πιάτο τεράστιο, με τρία κεμπαπ, 2 κομμάτια αραβικής πίτας και ένα κομμάτι ολικής, λίγη πρασινάδα, μπόλικο κρεμμύδι, μπόλικες πατάτες και μία μεγάλη ψητή ντομάτα + το γιαουρτοντίπ που δεν έμοιαζε ούτε με εκείνο του καλωσορίσματος, ούτε στο τζατζίκι που παραγγείλαμε. Αντίστοιχο πιάτο-minus το ντιπ-είχε και ο μπαμπάς μου με το χοιρινό σουβλάκι, αν και μου παραπονέθηκε για νεύρα στο κρέας. Αμ, εγώ του τα έλεγα να του πάρω ψαρονέφρι αλλά... Σκάσαμε!

Μας κέρασαν και τρία κομμάτια σάμαλι, με σιρόπι τόσο-όσο και άχνη ζάχαρη. Θεϊκό.
Στο σημείο αυτό να επισημάνω πως ο προϊστάμενος μου, μου υπέδειξε να κρατήσω την επόμενη φορά λίγο χώρο για να απολαύσω την φανταστική τους μπουγάτσα.

Εν κατακλείδι, σίγουρα θα ξαναπάμε στον Βόσπορο, την επόμενη φορά θα δοκιμάσω σίγουρα το χαϊντάρι τους (τζατζίκι με καρότο), το γιαουρτλού τους και το χουνκιάρ μπεγεντί με τις περιβόητες πιτούλες του. Μπορεί και τη μπουγάτσα.
Βέβαια, θα κρατάμε το δικό μας λάδι: P

02 Μάρ 2018

Κάλλιο αργά παρά ποτέ. Δευτέρα 12 του μήνα που λέτε, επισκεφθήκαμε 6 πεινασμένα άτομα τον Θανάση.

Νομίζω η ατμόσφαιρα και ο χώρος είναι λίγο πολύ γνωστά. Άμεσο και επαγγελματικό το σέρβις χωρίς πολλά πολλά με μας τους πελάτες, λογικό.

Αυτό που με πείραξε αφάνταστα είναι πως μίκρυναν και άλλο τις μερίδες. Παραγγείλαμε 6 μερίδες, τρία αναψυκτικά και ένα τζατζίκι.

Το καλό είναι πως έφεραν ντενεκεδάκια των 330ml και όχι τα γυάλινα φυαλίδια των 200ml.
Το κακό είναι πως έφυγα πεινασμένη.

Το τζατζίκι ήταν 2 κουταλιές της σούπας σε πιατάκι του γλυκού, και οι μερίδες... 4 ψιλά κεμπάπ, σαν το δάχτυλο μου, πάνω σε μια καμένη πίτα, με γαρνιτούρα μία ψητή ντομάτα και 2 φλούδες κρεμμύδι.

Πλήρωσε άλλος αλλά είδα πως για αυτό το λουκούλλειο γεύμα-χα χα-άφησε 65 ευρώ.
Δεν θα ξαναπήγαινα χωρίς παρέα. Είναι κοροϊδία. Στην ουσία φάγαμε ποσότητα 6 τυλιχτών, με 4 μικρά κεμπάπ.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη numanuma.

15 Νοε 2017

Καλησπέρα σας.

Επανέρχομαι στο site με την κάτωθι κριτική, διότι δεν είχα όρεξη να γράψω για ψητοπωλεία, μπεργκεράδικα και πίτσες, εξού και η απουσία μου. Όχι πως είναι κακό να γράφουμε και γι'αυτά, όμως όσα επισκέφτηκα τελευταία άγγιζαν την χρυσή μετριότητα, ποιος ο λόγος;

Σήμερα λοιπόν, κατά τη μία το μεσημέρι επισκέφτηκα το εν λόγω μαγαζί για επαγγελματικό γεύμα. Τον χώρο τον έχουν περιγράψει οι συμφορουμίτες άψογα. Τεράστιος χώρος, με κομψό διάκοσμο, άνετα τραπεζοκαθίσματα και αρκετά "ζεστός".

Στο παρασύνθημα. Αρχικά ζητήσαμε εμφιαλωμένο νερό και ψωμί για ένα άτομο (εγώ δεν τρώω), όπου ήρθαν 2 μεγάλες φέτες ψωμιού, χωριάτικου η μία και πολύσπορου η άλλη αν δεν κάνω λάθος, με ένα βαζάκι πάστα ελιάς καλαμών. Από σαλατικό πήραμε χόρτα εποχής (σταμναγκάθι-4,80€),
από κυρίως εγώ πήρα το μπον φιλέ (με συνοδεία ψητά λαχανικά, τηγανητές πατάτες και σάλτσα κρασιού-21,50€) και ο συνδαιτημόνας μου το αρνάκι γάλακτος ρολό με πατάτες και δεντρολίβανο στη γάστρα στα 13,50€. Ήπιαμε 2 zero (250ml/ 2,50€ έκαστη).

Το μπον φιλέ μου το ζήτησα μισοψημένο, αν και προσφέρθηκε ο σερβιτόρος να το ψήσουν ακόμα λιγότερο (medium rare) αλλά προτίμησα το medium well. Πολύ καλό το ψήσιμο, είχε τους χυμούς του το κρέας χωρίς να γίνει το πιάτο σκηνή του εγκλήματος. Σχετικά μικρό σαν κομμάτι, όμως τα συνοδευτικά ήταν αρκούντως χορταστικά, οι τηγανητές πατάτες άριστες χωρίς να χρειάζονται αλάτι, μάλλον χειροποίητες, 2 φέτες κολοκυθάκι, 4 μεγάλα μανιτάρια πλευρώτους με σος μπαλσάμικο και ψητές πολύχρωμες πιπεριές. Η σος ήταν λίγο άνευρη, λίγο αλατάκι το χρειαζόταν νομίζω αλλά αξιοπρεπής.

Πολύ καλό το σταμναγκάθι και καλή μερίδα σε τέτοια τιμή, αν και θα προτιμούσα μεγαλύτερη με την ανάλογη αύξηση φυσικά.

Σαν κέρασμα μας έφεραν μους μαστίχα, πολύ ευχάριστη.

Τώρα το άσχημο. Αν και δεν είναι χώρος να λέμε τα σώψυχα μας, δεν μπορώ να μην πω τι με ενόχλησε. Δειπνούσα με έναν μεγαλύτερο από μένα κύριο και καταλαβαίνω να μπαίνουν διάφορα στο μυαλό του καθενός, όμως το να σχολιάζει ο σερβιτόρος το τραπέζι μας στο διπλανό μας τραπέζι δεν ήταν σωστό. "Οι μεγάλοι γάτοι θέλουν μικρά ποντικάκια. " Καταλαβαίνω πως υπάρχουν ζευγάρια με τέτοια διαφορά ηλικίας, αλλά εγώ δεν βγήκα ραντεβού τέτοιου είδους και δεν μου αρέσει ως σκέψη να ξαναπάω με κάποιον/αν άλλο/άλλη και να με κουτσομπολεύει το προσωπικό κυριολεκτικά πίσω από την πλάτη μου.

Δεν ξέρω. Δεν είναι ωραίο ούτε να κοροϊδεύουμε κόσμο που βρίσκεται στη Δύση της ζωής του γιατί έτρωγε με μια μικρότερη γυναίκα και να βγάζουμε συμπεράσματα. Πραγματικά δεν θέλω να δημιουργήσω κάποιο πρόβλημα στον συγκεκριμένο κύριο που κατά τ΄άλλα ήταν εντάξει στη συμπεριφορά του, όμως ας έχουμε συναίσθηση πως πάμε να φάμε για να περάσουμε καλά και όχι να μας σχολιάσουν άνθρωποι που μας βλέπουν για μια ώρα από τη ζωή μας.

07 Απρ 2017

Καλησπέρα καλησπέρα!

Αργώ με τις κριτικές, αλλά θα τα καταφέρω που θα μου πάει!

Λοιπόν, ας αρχίσουμε. Ένα Σάββατο λοιπόν, που η παρέα μου με έστησε
ενώ είχαμε κανονίσει για κεμπάπ στο Θανάση-είναι ένοχη απόλαυση- βρίσκω έναν φίλο ως από μηχανή θεό στο κέντρο.

Όπως ρεμβάζαμε μου έρχεται η φλασιά. Την προηγούμενη ημέρα είχα δει την τέως πριγκίπισσα (ή νυν πριγκίπισσα δεν θα τα χαλάσουμε εδώ), την Τατιάνα Μπλάτνικ τελοσπάντωνε, να ποζάρει με ένα arepas στο ίνστα το γκραμ. Και είπα ουχίιιιιιιιιι δεν γίνεται να μην γεύομαι εγώ μια (έστω ξυπόλητη) προγκιπέσσα ένα τέτοιο έδεσμα! Jamais!

Τσουκ τσουκ, πάμε στο Los Loros. Κάπου 4 το μεσημέρι, με σχεδόν καθόλου κόσμο. Σχεδόν. Χαζεύαμε αρκετά λεπτά τις arepas και τη γουρνοπούλα, ώσπου μας ρωτάει αμήχανα η κοπέλα του μαγαζιού τι θα θέλαμε, αφού τελείωσε την κουβέντα της με έναν χίπστερ. Αφού δεν το έχω με τους χίπστερ γιατί πάω στο κέντρο, γιατί;

Είπαμε λοιπόν να πάρουμε από ένα "Pabellon Criolo". Οκ, προφανώς κάναμε πατάτα, αλλά βλέποντας τις δυσκολίες που αντιμετώπιζαν όσοι πήραν τις arepas με το χαρτί και το κυπελλάκι, είπαμε να μην βασανιστούμε τόσο. Επίσης, καλή χρυσή η πανσέτα, αλλά δεν ξέρω πως το στομάχι μου θα μπορούσε να διαχειριστεί τόσο ξύγκι. Οι δε "empanadas" ήταν κυριολεκτικά σε μέγεθος δείγματος, οπότε δεν, απλά δεν.

Πάμε να πληρώσουμε, αφού ο καλοσυνάτος χίπστερ πήγε την μπυρίτσα του πιο εκεί. Τι εννοείς δεν είναι το ταμείο, το κατάλληλο σημείο να την πιει;

Παραλαμβάνουμε γρήγορα τα πλαστικά μπολάκια μας με το ξεψαχνισμένο μοσχάρι, το ρύζι, τα μαύρα φασόλια κονσέρβας, το πλαντέιν και ένα κοτσάνι αρμπαρόριζας ως ντεκόρ. Ήπιαμε και 2 coca cola.

Τώρα θα μου πείτε, μην είσαι τόσο σκληρή είναι fast food. Αλλά. Το πλαστικό μπολάκι το νοσοκομειακό, με το άνοστο ρύζι, τα φασόλια κονσέρβας, το σχετικά νόστιμο κρεατάκι σε μια σος που σίγουρα είχε μέσα και γλυκάνισο και τα πανιασμένα πλαντέιν, δεν μου άρεσαν. Δεν περιμένω κάποια αξέχαστη γαστρονομική εμπειρία, αλλά κάτι νόστιμο να με κρατήσει στη βόλτα μου. Παρ'όλα αυτά ήταν χορταστικό.

Φάγαμε βιαστικά έξω στα σκαμπό, που κουνιόντουσαν λόγω του πεζοδρομίου.
Ο χώρος είναι ανύπαρκτος εξού και το 2, όπως μπορείτε να καταλάβετε. Το μόνο καλό είναι η γυάλινη προθήκη που βλέπεις τις εμπανάδας και τη γουρνοπούλα, τουλάχιστον έχεις οπτική επαφή.

Οκ, δεν θα κλάψετε τα 3.60 σας, αλλά δεν θα το πρότεινα κιόλας. Προσωπικά δεν ξέρω αν θα πάω να δοκιμάσω και τις arepas τους, το πιο πιθανό να πήγαινα για το γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού παπάγια στα 2.50.

Καλά να περνάτε!

16 Μάρ 2017

Ωπ! Τι έχουμε εδώ; Φαίνεται η πρώτη μου κριτική μετά από καιρό είναι και η πρώτη κριτική του μαγαζιού! Αυτές τις μέρες θα ανεβάσω άλλες 3 από διάφορα ταχυφαγεία των Αθηνών οπότε stay tuned!

Λοιπόν, το μαγαζάκι αυτό το είχα βάλει στο μάτι από τότε που το είδα στο foursquare με την καταπληκτική βαθμολογία του καθαρού 9! Γιατί οκ, καλό το falafellas και ακόμη καλύτερο το falafel house, όμως ήθελα κάτι το διαφορετικό, κάτι πιο ορίτζιναλ.

Ήμασταν με έναν φίλο για καφεδάρα στο ηρωικό άβατο των Εξαρχείων και λέμε αντί να φάμε φαλάφελ από το "Απ'αλλού' (θα γράψω και γι'αυτό σύντομα), δεν πάμε να δοκιμάσουμε αυτό που σκεφτόμουν τόσο καιρό; Ήταν και 3 το μεσημέρι, δεν είχε πέσει και η νύχτα.

Φτάνουμε. Αντίκρισα ένα λιλιπούτειο μαγαζάκι, αλλά καθαρό. Φαίνονταν και οι ψήστες που φόραγαν γάντια, κάτι ιδιαίτερα σημαντικό με εμένα που είμαι και υποχόνδρια. Περίμεναν ήδη 2-3 άτομα και πηγαινοέρχονταν και άλλοι από διπλανά γραφεία να πάρουν τις παραγγελίες τους. Πρέπει να έχουν σταθερή πελατεία γιατί συζητάγαν αρκετά με τον κόσμο-χωρίς να καθυστερούν δεν το λέω γι'αυτό- με χαμόγελο.

Ενώ ήθελα φαλάφελ, μόλις είδα τα λαχταριστά σις κεμπάπ γύρισε το μάτι μου. Ποια διατροφή; Την ξέχασα αμέσως.

"Βάλε και άλλο καυτερό! "

"Είναι πολύ καυτερό! "

"Δεν πειράζει εγώ τα τρώω όχι σαν τον άντρα μου αν και είναι από τα μέρη σας
αυτός! "

-γέλια-

Με τη συζήτηση αυτή πελάτισσας-ψήστη ξύπνησα και εγώ και πήγα να δώσω την παραγγελία,

Πήρα ένα σπέσιαλ φαλάφελ (1.50 ευρώ), με ντομάτα, λάχανο, χούμους, μια καυτερή δική τους σάλτσα (καίει σαν διάολος), νομίζω κόλιανδρο και μελιτζάνα. Το απλό ήταν στα 1.20 χωρίς μελιτζάνα και χωρίς την καυτερή σάλτσα αν θυμάμαι καλά.

Ένα σις κοτόπουλο (2 ευρώ), πρέπει να είχε τα ίδια υλικά μέσα εκτός από μελιτζάνα και ο συνάδελφος πήρε ένα "τυλιχτό" με συκωτάκια και ένα με κεμπάπ,
2 ευρώ έκαστο. Όλα σε αραβική πίτα.

Πολύ ευγενικοί οι 2 ψήστες, μας είπαν να πάμε μέσα και να μας τα φέρουν, δεχτήκαμε, δεν ξέραμε πως είχαν μέσα δωμάτιο με τραπεζάκια. Εκεί ήταν μια γυναικοπαρέα και μια οικογένεια με παιδιά, η μαμά με μαντήλα, άρα συμπατριώτες τους, οπότε καταλάβαμε πως σίγουρα θα τρώγαμε αυθεντικές γεύσεις.

Μας έφεραν τα "τυλιχτά" μας στο δεκάλεπτο από τη παραγγελία, τυλιγμένα σε λαδόκολλα και αλουμινόχαρτο. Το δισκάκι πλαισιώθηκε από μπόλικες πιπεριές τουρσί που τίμησα-δεόντως- μόνο εγώ.

Συνοδεύσαμε το γεύμα μας με χυμό μάνγκο από το ψυγείο τους (1 ευρώ), αρκετά καλός, όμως άλλη φορά θα προτιμήσω καμιά μπυρίτσα, θα ταιριάζει περισσότερο.

Στη γεύση τώρα. Το φαλάφελ ήταν πολύ καλό και ελαφρύ. Μεγάλου μεγέθους όπως όλα, σαν μπουρί, με μπόλικο υλικό μέσα, δεν είχαν ρουφήξει πολύ λάδι οι ρεβιθοκεφτέδες, μπορεί να ήθελαν ένα τσακ αλατάκι.

Το κοτόπουλο ήταν απίστευτο. Μου θύμισε εκείνο του souk, αν θυμάστε, έχουν περάσει και χρόνια από τότε που έκλεισε. Δεν έχω λόγια, πιστεύω είναι must να το πάρει κάποιος. Θα ξαναπήγαινα μόνο γι'αυτό. Ζουμερό, νόστιμο, τέλειο.

Για τα συκωτάκια πουλιών άκουσα καλά λόγια από τον συνδαιτημόνα και δοκίμασα από το κεμπάπ του, το οποίο μου φάνηκε καλό, αλλά δεν με ξετρέλανε όσο το κοτόπουλο.

Με δέκα ευρώ (πήραμε και ένα νερό), χορτάσαμε και γευτήκαμε αυθεντικό αραβικό φαγητό. Το προτείνω σε όλους, ειδικά μεσημέρι που είναι και νορμάλ ώρα.

Καλές εξορμήσεις!