xilagouro

Μέλος από: Σεπ 2010

26 Απρ 2019

Στο συγκεκριμενο μαγαζι βρεθηκαμε παλι λογω του ask4food, καθως δεν με εχει απογοητευσει σχεδον ποτε. Και για αλλη μια φορα βγηκαμε κερδισμενοι..

Η περιοχη, με τα γνωστα προβληματα παρκιν, αλλα πολυ γραφικη παντα, σε παει σε αλλες εποχες.

Το μαγαζι πολυ ομορφα φτιαγμενο, με προσοχη και αγαπη, και το προσωπικο μας υποδεχτηκε με ευγενεια.

Τα φαγητα που δοκιμασαμε ολα υπεροχα
-πρασινη σαλατα με συκο και κατικι, εξαιρετικη
-μελιτζανοσαλατα πολυ ιδιαιτερη, εξισου εξαιρετικη
-κολοκυθοκεφτεδες, φουλ γευση και αρωμα
-καλαμάρι με ριζοτο με κολοκυθι, τελειο, αφρατο
-ρακομελο εξαιρετικο, και στην καταλληλη δοσολογια μελιου-ρακης
και γλυκο
-lemon pie το μοναδικο που δεν με ξετρελανε γιατι η κρεμα ηταν λιγο πιο σφιχτη απο αυτο που προτιμω

-κερασμα μαστιχα λικερ

Για ολα αυτα δωσαμε 40 ευρω. Πολυ τιμια, γιατι οι ποσοτητες ηταν πολυ δικαιες και τιμιες, και η γευσεις υπεροχες και η ποιοτητα φαινοταν σε καθε πιατο.

Θα ξαναπαω σιγουρα να δοκιμασω και πιατα με κρεας τα οποια αποφυγαμε λογω μεγαλης εβδομαδας.

25 Φεβ 2019

Το συγκεκριμενο μαγαζι το εχω επισκεφθει αρκετες φορες το τελευταιο διαστημα και καθε φορα μου αφηνει θετικη εντυπωση.

Ο χωρος ειναι πολυ ζεστος και παντα παιζει πολυ ωραια μουσικη. Το σερβις εξυπηρετικοτατο.

Οτι εχω μεχρι στιγμης δοκιμασει απο φαγητα, ειναι πολυ ωραιο. Επισης εχει και πολυ ωραιο ρακομελο.

Καφεδακι σε πολυ καλη τιμη, αντιθετα με τα περισσοτερα μαγαζια.

Το προτεινω ανεπιφυλακτα σαν μια επιλογη για καποιον που επισκεπτεται το κεντρο.. Το μονο αρνητικο της περιοχης το πολυ δυσκολο παρκιν, ειδικα απο καποια ωρα και μετα..

25 Φεβ 2019

Με αφορμη την πολυ ωραια τοποθεσια του μαγαζιου, με την εκπληκτικη θεα σε ολο το μικρολιμανο, εχω επισκεφθει το τελευταιο διαστημα αρκετες φορες το συγκεκριμενο μαγαζι.

Η τοποθεσια του ειναι φανταστικη καθως εχει πανοραμικη θεα σε ολο το μικρολιμανο, αλλα ενα απο τα γνωστα αρνητικα της περιοχης ειναι η δυσκολια στο παρκιν.

Εχω δοκιμασει μερικα πιατα απο τα προσφερομενα, μεταξυ αυτων και το μπεργκερ, και τιποτα δεν με εχει απογοητευσει. Η ποιοτητα πολυ καλη παροτι οι τιμες λιγο τσιμπημενες αλλα σε αποζημιωνει η ολη εμπειρια.

Το συνηστω ανεπιφυλακτα, σαν μια εμπειρια.

Το σερβις ειναι πολυ καλο και εξυπηρετικο.

Στα must try, το σουφλε σοκολατας.

10 Μαι 2018

βρεθηκαμε στο μαγαζι τυχαια, γιατι δεν βρηκαμε εκει που θελαμε, αλλα παρολα αυτα δεν απογοητευτηκαμε.. το μαγαζι το προτιμησαμε γιατι ειχε αρκετο κοσμο, οποτε θεωρησα οτι σιγουρα θα ειναι αξιοπρεπες.. βρισκεται πανω στην πλατεια και ειναι ωραιο να κατσεις ειδικα ανοιξη, καλοκαιρι που μπορεις να κατσεις και εξω γιατι μεσα ο χωρος ειναι αρκετα μικρος..

δοκιμασαμε 5 μεζεδακια, και ηταν ολα πολυ καλα σε γευση και ποιοτητα, και μια χαρα σε ποσοτητα.. οι τιμες του για αυτο που προσφερει ειναι αρκετα τιμιες.. το σερβις πολυ ευγενικο και εξυπηρετικο, αν και λιγο αργο οταν επεσε δουλεια αργοτερα, παρολα αυτα ηταν αξιολογη η προσπαθεια των παιδιων..

σαββατο βραδυ ειχε και ζωντανη μουσικουλα και ηταν πολυ ομορφα..

σιγουρα θα ξαναπηγαινα αν βρισκομουν στην περιοχη και ηθελα να φαω γιατι οτι ειδαμε να πηγαινει και στα αλλα τραπεζια φανηκε πολυ καλο..

στο τελος μας κερασαν και γλυκακι που ειναι στα συν του μαγαζιου.

24 Φεβ 2018

Καταληξαμε στο εν λογω μαγαζι, για να τσιμπησουμε και μιας και ειχα δει αρκετες καλες κριτικες και βρισκεται και στη γειτονια μας, ειπαμε να το δοκιμασουμε.

Το παρκινγκ δεν ειναι τοσο υπερβολικα δυσκολο. Συνηθως γυρω απο τον Αγ. Σωστη ολο και κατι θα βρεις.

Ο χωρος ειναι συμπαθητικος. Τιποτα το ιδιαιτερο, αλλα σε εμπνεει να κατσεις εκει για φαγητο για μια ωριτσα. Σιγουρα δεν ειναι για να κατσεις με τις ωρες.

Το σερβις ειναι αρκετα εξυπηρετικο, και σχετικα γρηγορο.

Το φαγητο του, τουλαχιστον οτι δοκιμασαμε, ηταν αρκετα καλο σε γευση, ποιοτητα και ποσοτητα. Μπιφτεκι μοσχαρισιο, καλαμακι κοτοπουλο, φλογερες με κατσικισιο τυρι και τζατζικι ηταν οι γευσεις που δοκιμασαμε και ολα ηταν πολυ καλα. Τιμια ολα για την ποιοτητα και ποσοτητα που προσφερουν. Δινεται η επιλογη να συνοδευσει καποιος τη μεριδα του και με πλιγουρι που ειναι και το πρωτοτυπο της υποθεσης, αλλιως παιζουν και τα κλασικα πχ πατατες

Σιγουρα θα ξαναπηγαινα για να δοκιμασω κ αλλες γευσεις.

07 Μάρ 2017

στο συγκεκριμενο μαγαζι βρεθηκα για πρωτη φορα, για να δοκιμασω, επισης για πρωτη φορα, σουσι και τολμω να πω οτι μπορει και να το κανω στεκι, καθως εμεινα εκπληκτη απο την απιστευτη γευση των οσων δοκιμασα.

νεα σμυρνη. αγαπημενη γειτονια, που μαλλον παραμενει διαχρονικη, καθως μετα απο μια καμπη, επανηλθε δριμυτερη και πιο ανανεωμενη, μαζευοντας κοσμο καθε λογης.

ο χωρος πολυ καλος, και μου αρεσε το οτι ειχαν ξεχωριστο χωρο για τους μη καπνιζοντες, μιας και το θεωρω ιδιαιτερα αηδιαστικο να τρωω και να αναπνεω την καπνιλα των αλλων

η εξυπηρετηση πολυ καλη, η σερβιτορα προθυμη και να μας βοηθησει, αλλα και να μας προτεινει καποια πιατα, και μαλιστα με ιδιαιτερη επιτυχια

δεν θυμαμαι τι δοκιμασαμε, αλλα θυμαμαι οτι τα 2 απο τα 3 πιατα που πηραμε τελικα, μου αφησαν μια εκπληκτικη γευση στο στομα.. ο συνδυασμος πολυ γευστικος και πρωτοτυπος για τον δικο μου ουρανισκο. προτεινω ο κοσμος να κινηθει στα σπεσιαλ πιατα, γιατι το αλλο που πηραμε δεν μου φανηκε κατι ιδιαιτερο

οι τιμες δεν μπορω να πω οτι ειναι καλες η κακες γιατι δεν εχω μετρο συγκρισης με αλλα μαγαζια, αλλα σιγουρα δεν τα λες φθηνα.. το θεμα ειναι οτι τρως κατι που νιωθεις οτι εχει ποιοτητα.. και στο τελος δεν μετανιωνεις που τα εδωσες.. δωσαμε περιπου 19 ευρω το ατομο (2 ατομα), και πηραμε 3 πιατα, 2 σπεσιαλ και ενα απλο. το νερο βεβαια χρεωνεται, κατι που ειναι το μοναδικο αρνητικο της υποθεσης.

μας κερασαν και ενα χωνευτικο.. πολυ ωραιο επισης

θα ξαναπαω ομως.. οπωσ και δηποτε..

08 Φεβ 2017

Στο συγκεκριμένο μαγαζί, βρέθηκα τυχαία, καθώς βρέθηκα στο Πέραμα με την παρέα και αποφασισαμε να πιούμε ενα ρακομελο και να φάμε ενα μεζέ.
δυστυχως δεν ειχα κοιτάξει κατι απο πριν και μιας και βρεθηκε στο δρομο μας, χωθηκαμε. τελικα καταληγω, μιας και δεν βγαίνω και πολυ συχνα, οτι μόνο μετα απο καποια ερευνα πρεπει να πηγαινω κάπου, μιας και το αποτέλεσμα δεν ηταν και παρα πολυ θετικο
Ο χώρος αρκετά μικρός, και χει χωρέσει πολλά τραπεζια, με αποτελεσμα να ειναι πολυ πηχτρα. Η μουσικη συμπαθητικη, στο ελαφρολαικο, ταιριαζει με το κονσεπτ του μαγαζιου.
Το ρακομελο του ηταν φανταστικο, πολυ ιδιαιτερη γεύση και σχετικά δυνατό, μου αρεσε παρα πολυ
Το φαγητο απο την αλλη, τιποτα το ιδιαιτερο και παρα πολυ ακριβό, σχετικα με αυτο που προσφερει. Πηραμε τον ντακο (νορμαλ), τις φλογέρες με την λουτζα μυκονου (πολυ ωραιο, το μονο που μου άρεσε), πλευρωτους με παρμεζανα (μετριο), και ενα ελληνικο μιλφειγ με μπιφτεκι το οποιο ηταν και ξερο και οι πατατες σχετικα κακες.

Για 2 ρακομελα και 4 μεζεδες δώσαμε 43,5 ευρω.. παααααρα πολυ ακριβο..

Στο τελος βεβαια μας κερασε αλλο ενα ρακομελο και γλυκάκι, το οποίο ηταν αρκετα καλο.
Δεν νομιζω οτι θα το επελεγα ξανα, παροτι ειδα οτι ο κοσμος γενικα το προτιμουσε.

08 Φεβ 2017

Μετά απο προταση φιλης που εχει επισκεφθει το συγκεκριμενο μαγαζι αρκετες φορες, βρεθηκα κ εγω στο νησι, και παροτι την αρχικη μου ανησυχια ως προς το τι θα τρωγαμε με το μενου των 13 ευρω, μπορω να πω οτι εξεπλαγην ευχαριστα.

το μερος, κλασικο μπουρναζι, με τις κλασικες δυσκολιες τους στο παρκιν.

το μαγαζι, αρκετα μεγαλο, με ενα πρωτοτυπο ντεκορ

το προσωπικο αρκετο, αρκετα εξυπηρετικο, και σχετικα γρηγορο, δεδομενου του φορτου της δουλειας

το φαγητο τωρα... σε γενικες γραμμες, ηταν αρκετα καλο και σε ποιοτητα και εννοειται σε ποσοτητα, καθως μπορεις να παραγγειλεις οσο θελεις
τα πιατα που μου αρεσαν πολυ ηταν οι σαλατες του, τα μυδια αχνιστα, οι γαριδες οι τηγανητες, το τυρι σαγανακι, οι κολοκυθοκεφτεδες και τα καλαμαρακια. τα υπολοιπα, τζτζικια, πατατοσαλατες, πατατες κτλ, ηταν μετρια αλλα γενικα καλα, και υπηρχαν και 2-3 που δεν μου αρεσαν οπως τα μυδια σαγανακι, οι σαρδελες και η γλωσσα η τηγανητη..
καποια αλλα δεν τα δοκιμασα καθολου, αλλα γενικα η αισθηση που πηρα ειναι οτι ειναι πολυ τιμιο το μαγαζι, γιατι σιγουρα αυτα που πληρωνεις τα τρως.

σιγουρα θα ξαναπαω, να δοκιμασω και τα υπολοιπα. το συνηστω ανεπιφυλακτα για πολυ φαγανους...

20 Δεκ 2016

Ως γνωστον, αφορμη για την επισκεψη μας στο συγκεκριμενο μαγαζι ηταν οι κριτικες στο αγαπημενο μας site. Το φαγητο για πολλους αποτελει μια ηρεμη διασκεδαση. Το ιδιο ισχυει και για μενα, αρκει το μερος που θα παω να εχει ωραιο φαγητο. Ενα απο αυτα τα μερη λοιπον, φαινεται οτι ειναι το εν λογω μαγαζι.

Να ξεκινησουμε με τα τυπικα. Το παρκινγκ σχετικα δυσκολο στην συγκεκριμενη περιοχη, αλλα αν πας με μηχανη, ουδεν προβλημα.

Ο χωρος ειναι ενα υπεροχο πετρινο σπιτι, το οποιο ειναι πολυ ζεστο και επειδη ειναι και καταλληλα διαμορφωμενο, σε υποδεχεται φιλοξενα.. Μου εκανε ευχαριστη εντυπωση το γεγονος οτι μας ρωτησαν αν ειμαστε καπνιζοντες η οχι και μας τοποθετησαν καταλληλα. Την μερα που πηγαμε, δεν ειχε και πολυ κοσμο ειναι η αληθεια, αλλα εγω δεν ειδα παρολα αυτα κανεναν να καπνιζει, κατι το οποιο με χαροποιησε ιδιαιτερα.

Στο σερβις ηταν ενα ευγενικοτατο παιδι, το οποιο ηταν και πολυ εξυπηρετικο.

Το φαγητο του ηταν εξαιρετικο, και σε ποιοτητα και σε ποσοτητα και σε γευση, και με αρκετες πρωτοτυπες γευσεις.

Πηραμε -παραδοξο ντακο, απλα φανταστικο, στα 6 ευρω
-φλογερες με ανεβατο και μελασα, πολυ ωραιο στα 4 ευρω
-λουκανικα με μουσταρδα και ρακομελο, δεν μου αρεσε πολυ γιατι ηταν τα λουκανικα πολυ πικαντικα στα 6 ευρω
-χοιρινα μπριζολακια, πολυ καλα στα 8,5 ευρω
-σπιτικα ζυμαρικα με μοσχαρι, ελιες και καπαρη στα 9 ευρω, επισης πολυ ωραια

Στο τελος μας κερασαν και οινομελο και πληρωσαμε δυο ατομα χωρις ποτο 37 ευρω. Οι τιμες ειναι καλες, σε σχεση με αυτο που παιρνεις. Θα το συνεστηνα ανεπιφυλακτα. Επισης, επαιζε ωραια μουσικουλα.

10 Δεκ 2016

μετα απο πολυ αναμονη, καθως ειναι πολυ δυσκολο να επισκεφτει κανεις το εν λογω μαγαζι, αποφασισα να παω να δοκιμασω το μαγαζι που ειναι μονο για ντελιβερι. βεβαια και εκει μπορεις να κατσεις και να φας το φαγητο σου, μιας και εχει κατι τραπεζια, αλλα δεν ειναι για πολυ.. απλα να φας και να φυγεις.. αν και, και το αλλο που ειναι σαν εστιατοριο, με την αναμονη που εχει, παλι δεν εχεις ορεξη να κατσεις και πολυ, γιατι εχεις τον αλλον να σε κοιταει μεσα στο στομα, ποτε θα τελειωσεις τη μπουκια σου, για να παρει τη θεση σου..

για το μαγαζι κοντα στο πασαλιμανι δεν μπορω να μιλησω σαν σερβις, γιατι τελικα δεν εκατσα εκει, αλλα μπορω να πω οτι ο χωρος δεν ειναι κατι ιδιαιτερος, και επιπλεον το γεγονος οτι πρεπει να περιμενεις μια ωρα για να κατσεις να φας, για μενα ειναι μεγιστος αποτρεπτικος παραγοντας.

οποτε ας ερθω στο δια ταυτα.. το μπεργκερ του ηταν καλο, αλλα σε καμια περιπτωση δεν δικαιολογει την φρενιτιδα που εχει δημιουργηθει γυρω απο το συγκεκριμενο μαγαζι.. εμενα προσωπικα μου φανηκε σαν ολα τα αλλα μπεργκερ που ειχα φαει στα εκαστοτε μπεργκεραδικα... ωραιο σε ποιοτητα και γευση, αλλα οχι και το σουπερ ουαου... το μπεργκερ ειναι μεγαλο, το μπιφτεκι μου φανηκε λιγο ξερο, και εχει και περιπου 1 κιλο πατατες τηγανητες.. εμενα προσωπικα οι πατατες δεν μου αρεσαν γιατι ειναι πολυ λεπτες κομμενες και πινουν πολυ λαδι..

η τιμη του ειναι αρκετα τσιμπημενη..9 το πιο απλο που μπορει να παρει καποιος... απο κει και υστερα μπορεις να ξεφυγεις και σε τιμες, παιρνοντας κατι πιο ιδιαιτερο.. καλυτερα να ειχε λιγοτερες πατατες, και να ηταν πιο λογικη η τιμη του, η να ειχες την επιλογη να το παρεις και σκετο, και να συμπληρωσεις πατατες αν θες.. που και παλι λογικα ακριβο θα ηταν..

σαν δοκιμη, ωραιο ειναι να παει καποιος, αλλα εγω προσωπικα δυσκολα θα ξαναπηγαινα..