ekatn

Μέλος από: Σεπ 2010

16 Μάρ 2018

Ένα τίμιο ινδικό!

Πήγαμε σαββατόβραδο 17/2 δύο άτομα με κράτηση (χρειαζόταν, είχε πολύ κόσμο) και καθίσαμε στο χώρο μη καπνιζόντων στο ισόγειο, δίπλα στο μικρό μπαρ και την κουζίνα (απ'όπου έρχονταν μυρωδιές). Ο χώρος τίποτε το ιδιαίτερο, αλλά πήγαμε για το καλό ινδικό φαγητό! Που το πιστοποιούσε και η παρουσία πάμπολλων Ινδών/Πακιστανών πελατών!!

Η σερβιτόρα που μας πήρε παραγγελία μάς προειδοποίησε ότι παίρνουμε πολλά. Ζητήσαμε 2 χορτοφαγικά πιάτα (παλάκ πανίρ που ειναι σπανάκι με τυρί και νταλ τάρκα που ειναι κίτρινες φακές), 1 κοτόπουλο μαντράς και γαρίδες μασάλα, μαζί με νααν και ρύζι pulao (με σαφράν) φυσικά, δε γίνεται να φας ινδικό χωρίς ρύζι και χωρίς το δικό τους ψωμί-πίτα νααν... Μάς είπε (λίγο απότομα αλήθεια) "ξέρετε τι παίρνετε;" και όταν έγνεψα "ναι" είπε ότι αυτά είναι για 4 άτομα, δε θα μπορέσουμε να τα φάμε. Την ακούσαμε και κόψαμε τις φακές. Καλά κάναμε, γιατί στο τέλοςσκάσαμε στο φαγητό!

Η λίστα των ποτών έχει αναψυκτικά, λάσι (ινδικό ποτό με γάλα), μπύρες και λίγα εμφ. κρασιά. Πήραμε 1 μπουκάλι Σαββατιανό Μυλωνά (15€, καλή τιμή), δροσερό ελαφρύ κρασί για να σβήνει την κάψα από τα πιάτα! Μαζί κι ένα μπουκάλι νερό 1,5lit! Κέρασμα τα τραγανά papadams (ινδικά κράκερ) με 3 σαλτσούλες (μέντα-γιαουρτι, μάνγκο και μια κόκκινη καυτερή)!

Το φαγητό ήταν πολύ νόστιμο, καυτερό και καυτό-τσιτσιριστό σε μεταλλικά σκεύη, οι ποσότητες μεγαλύτερες απ'ό, τι σε άλλα ινδικά που έχουμε επισκεφθεί και οι σάλτσες πλούσιες σε βούτυρο, λίγο βαριές. Το σπανάκι δουλεμένο τέλεια, κρεμώδες, με μεγάλα κομματια λευκό τυρί, οι γαρίδες μασάλα (8 μεγάλες καθαρισμένες) το λιγότερο καυτερό πιάτο αλλά τόσο νόστιμο και το κοτόπουλο μαντράς πολύ καυτερό όπως πρέπει (αυθεντικό) με μπόλικο ψαχνό. Το ρύζι τελεια παρασκευασμένο (μεγάλη μερίδα) και το νάαν μαλακό και τρυφερό, φρεσκοψημένο στο ταντούρι.

Με την έκπτωση 10% e-table (την οποία ξέχασαν αρχικά αλλά την έκαναν αμέσως μόλις το είπαμε) ο λογαριασμός ήρθε 45,45€ με κανονική απόδειξη εξαρχής και πληρωμή με κάρτα.

*Αυτή ίσως είναι η τελευταία μου κριτική εδώ (βλέπω μετά λύπης ότι πάλι κόπηκαν/λογοκρίθηκαν τα υπόλοιπα λεγόμενά μου, όπως και στην προηγ. κριτική μου... ) γιατί δεν ανέχομαι την άστοχη λογοκρισία!

**Η κριτική μου γράφτηκε αρχικά στις 19/2...
Παρακαλώ να μην τη δημοσιεύσετε αν είναι να κόψετε οτιδήποτε από τα γραφόμενά μου!

28 Φεβ 2018

Ένα εστιατόριο-μπυραρία με θαυμάσιο χώρο, πρώτα απ'όλα ΑΚΑΠΝΟ και με πολύ όμορφη διακόσμηση! Το μπαρ είναι εντυπωσιακό, τα τουβλάκια στους τοίχους και τα κρεμαστά φωτάκια-μπαλίτσες στην τζαμαρία δημιουργούν ατμόσφαιρα, τα τραπέζια φαγητού είναι μεγάλα (με καναπέδες τα πιο πολλά) ενώ υπάρχουν και ψηλά τραπέζια με σκαμπώ στο χώρο του μπαρ για όσους θέλουν απλώς μια μπύρα...

Οι τουαλέτες είναι πολύ καλές με αυτή των γυναικών να είναι πολύ ευρύχωρη και με αλλαξιέρα για μωρά (με αρκετές πάνες παρακαλώ για τις ξεχασιάρες μάνες)...

Πήγαμε Κυριακή βραδυ με 10% έκκπτωση από e-table, ήπιαμε και φάγαμε του σκασμού και πληρώσαμε ~43€ δύο άτομα. Αρκετές τιμές μειώθηκαν σε σχέση με τον κατάλογο που έχουν στην ιστοσελίδα τους (μπύρες κυρίως, καθώς ο κατάλογος φαγητού είναι γενικά αλλαγμένος).

Πήραμε παστουρμαδοπιτάκια με μαρμελάδα ντομάτας (ήρθαν 4 καυτά τριγωνάκια με πλούσια γέμιση), σαλάτα "Πανδαισία" (πρασινάδες με παρμεζάνα, κράνμπερις και ξηροκάρπια), σνίτσελ (2 μεγάλα κομμάτια) με πουρέ πατάτας και σάλτσα μανιταριών, γκούλας μοσχάρι (σε σαγανάκι με αραιή σάλτσα με πολλά κρεμμύδια, αλλα καλομαγειρεμένο και νόστιμο, όχι καυτερό) με τηγ. πατάτες. Η χαρωπή σερβιτόρα μάς κέρασε 2 ζεστές πατατόσουπες στην αρχή!

Ήπιαμε μια Grand Prestige Jan Hertog 500ml (11€, πολύ καλή τιμή αφού κοστίζει 7€ στις κάβες ΑΝ τη βρεις... ) υπέροχη γεύση, αλλά αφού δεν υπήρχε δεύτερη συνεχίσαμε με μια Primator doube bock 500ml (6€) και οι δυο πολύ δυνατές σε αλκοόλ (10%). Νεράκι σε κανάτα και κέρασμα φρουτώδη σφηνάκια με μαστίχα στο τέλος!

Αρνητικό το γεγονός ότι δεν υπολόγισαν την έκπτωση από μόνοι τους και δενέφεραν απόδειξη.........

22 Φεβ 2018

Μετονομάστηκε σε Arteon Garden, αλλά παραμένει το ίδιο εστιατόριο!
Τέρμα Αγ. Ιωάννου (σχετικά εύκολο πάρκινγκ στο δρόμο του κολλεγίου, Γραβιάς), ένα εστιατόριο σε μονοκατοικία με την μπροστινή αίθουσα (μη καπνιζόντων) περίκλειστη με τζαμαρία να βλέπει στο μεγάλο κήπο, υπέροχα φωτισμένο το βράδυ! Η ομορφιά του χώρου συμπληρώνεται με τα πολύ άνετα χρωματιστά πολυθρονάκια (γενικά ωραία χρώματα και διακόσμηση)!

Θέλαμε να το δοκιμάσουμε από καιρό και πήγαμε στα πλαίσια του Dineathens (μενού 15€/άτομο vfm στ'αλήθεια! ), Σάββατο βράδυ με ζωντανή μουσική (η οποία δε με ενθουσίασε, γούστα είναι αυτά, αλλά τουλάχιστον δεν ήταν εκκωφαντική και οι τραγουδιστές ήταν τοποθετημένοι στη μέσα αίθουσα των καπνιζόντων).

Η εξυπηρέτηση καλή, επεξηγηματική. Εμφ. νερό άμεσα (1,50€), απλό ψωμί σε φετάκια (στον κατάλογο 1€/άτομο, σ'εμάς περιλαμβανόταν) και λίστα κρασιών για επιλογή (μικρή, με φθηνότερο μπουκάλι το Mono Τσάνταλη στα 14€ και ποτήρι από 3,50-4€). Πήραμε το Pinot Noir Παπαϊωάννου 22€. Ο κατάλογος φαγητού είχε λογικότατες τιμές (κύρια πιάτα έως 14€ για σολομό, μοσχ. μπριζόλα κ. λ. π. ).

Πήραμε δύο ορεκτικά (μαστέλο και μανιτάρια τηγανιά, μεγάλες μερίδες και πολύ νόστιμα και τα δυο), δυο σαλάτες (μικρές, λίγο αδιάφορες), ένα χοιρ. φιλέτο (σαν εσκαλόπ ήταν) με γλυκιά σάλτσα μέλι-μουστάρδα-θυμάρι και τηγ. πατάτες και χειροποίητες χυλοπίτες με κομματάκια χοιρινό σε νόστιμη κόκκινη σάλτσα. Το φαγητό ήταν γενικά καλό και χορταστικό. Η μους σοκολάτας στο τέλος ολίγον αποτυχημένη, όχι ανάλαφρη αλλά σβολιασμένη υφή και αδιάφορη γευστικά.

Πληρώσαμε ~47€/ζευγάρι (είχαμε την επιπλέον έκπτωση κάρτας Alpha, αλλιώς ~53), πολύ καλά! Θα ξαναπάμε!

21 Φεβ 2018

Τσικνοπέμπτη στο Barabicu με το μενού dineathens (30€/άτομο για 2 ορεκτικά, 1 σαλάτα, κύριο πιάτο, γλυκό και 1 ποτήρι κρασί) φαινόταν καλή ευκαιρία να δοκιμάσουμε για πρώτη φορά το εστιατόριο!

Περιποιημένος χώρος (μονοκατοικία με κλειστό κηπάκο όπου βάζουν τους καπνιστές και μέσα δωμάτια αυστηρά μη καπνιζόντων όπου και καθίσαμε), όμορφα έπιπλα, μοντέρνα σκεύη, καλή εξυπηρέτηση (μού κρέμασαν το παλτό όταν το ζήτησα, υπάρχει κρεμάστρα πριν τις τουαλέτες για όποιον θέλει να το κρεμάσει ακόμα και μόνος του, έφερναν τα πιάτα σε σωστούς χρόνους) και η ιδιοκτήτρια ήταν πολύ φιλική και εξηγούσε τα πάντα, π. χ. ήταν πολύ βολικό το γεγονός ότι αν θέλαμε μπουκάλι κρασί (που θέλαμε!!! ) μπορούσαν να αφαιρέσουν την τιμή των ποτηριών που δικαιούμαστε. Η λίστα κρασιών είναι μικρή και ακριβή. Πήραμε το "Σκαντζόχοιρο" Κτήμα Άλφα 26€ (στο λογαριασμό αφαίρεσαν 10€ για τα 2 ποτήρια).

Ό, τι φάγαμε ήταν νόστιμο και ιδιαίτερο: 2 μικρά ψωμάκια χειροποίητα και ζεστά για αρχή, το λουκουμαδάκι τυριού αέρινο, το causa γλυκοπατάτας με λίγο ξεψαχνισμένο κοτόπουλο από πάνω απολαυστικό, η πίτα με τον κιμά σε μικρό ξύλο κοπής χειροποίητη, το αυγό ποσέ με σπανάκι-chorizo λίγο πιο σφιχτό απ'όσο πρέπει αλλά μάς άρεσε. Όμως ήταν υπερβολικά μικρά τα ορεκτικά (ίσα να δοκιμάσουμε) και δε δικαιολογείται από την τιμή. Έπρεπε να έβαζε από 2 τεμάχια για να θεωρείται ατομικό ορεκτικό (για κανονικό ορεκτικό με τιμή καταλόγου θα έπρεπε να έχει από 4-5 και πάνω)...

Το ίδιο μικρές ήταν και οι σαλάτες, μία με φακές και μία με λάχανο, σε μπολάκια για... ντιπ! Ευτυχώς τα κύρια πιάτα ήταν κανονικά: φιλέτο (τέλεια ψημένο, μέτριο όπως ζητήθηκε) με πατάτες τηγανιτές και ένα αρωματικό βούτυρο δουλεμένο σαν μους και μπριζόλα μαύρου χοίρου (σε ξύλο κοπής, ήδη τεμαχισμένη, καλοψημένη και νόστιμη) με έναν πεντανόστιμο πουρέ πατάτας δουλεμένο με chorizo.

Τα γλυκάκια ήταν μίνι, σε μικρά ποτηράκια, δυο μπουκιές στην κυριολεξία (μηλόπιτα και λεμονόπιτα). Νερό έφεραν βρύσης και το ανανέωσαν χωρίς να ασχοληθούμε.

Με την έκπτωση κάρτας Alpha bank πληρώσαμε 70€, πολλά σχετικά, αν και σίγουρα με τις τιμές αλα καρτ θα πληρώναμε τουλάχιστον 80€ για τα ίδια κυρίως πιάτα με μια σαλάτα στη μέση και το ίδιο κρασί (κέρδος τα ορεκτικά-γλυκά έστω και μίνι).

14 Φεβ 2018

Πήγαμε με το Dineathens, μεσημεριανό μενού 3 πιάτων 15€/άτομο φαινόταν ΟΚ τιμή...

Όταν φτάσαμε όμως δεν έβρισκαν την κράτησή μας (2 βδομάδες πριν με επιβεβαίωση και τηλεφωνική και ηλεκτρονική) και μας βόλεψαν κάπου (όχι σε ακριανό τραπέζι με καλή θέα και μη καπνιζόντων όπως ζήτησα τόοοοσον καιρό πριν! ). Σε όλα τα τραπέζια υπήρχαν τασάκια και όταν είπα ότι ζήτησα μη καπνιζόντων μού είπαν να πάω στην επόμενη αίθουσα (χωρισμένη με γυαλί) όπου επίσης όλα τα τραπέζια είχαν τασάκια.

Η εξυπηρέτηση με άχγος (είχε κόσμο), απότομη και με ύφος, ίσως για το μενού; Να μην το έβαζαν αν δεν ήθελαν, να μη συμμετείχαν στο Dineathens... Επιπλέον μούτρα όταν είπα ότι έχω και έκπτωση με κάρτα Alphabank... Αυτά μού χάλασαν τη διάθεση!

Το φαγητό ήταν καλό γενικά αλλά σε υπερβολικά μικρές μερίδες (έβλεπα τις κανονικές σε άλλα τραπέζια) λόγω του μενού (μερίδες "Σπονδής", μόνο που εκεί είχαμε 7 πιάτα και πρόκειται για άλλου επιπέδου εστιατόριο, μη συγκρίσιμο). Περίμενα να είναι μικρές οι σαλάτες, αλλά όχι τα κύρια πιάτα! Οι σαλάτες ήταν μικρές ακόμα και για ατομικές (3 πιρουνιες) και τα κύρια (λαυράκι με χόρτα και μοσχαράκι στρογγανώφ με 2-3 κομματάκια πατάτας) άντε 4 πιρουνιές... Ο μπακλαβας στο τέλος ήταν 3 μικροσκοπικά χοντρά φύλλα με ξερά σύκα και λίγα ξηροκάρπια στην κάτω στρώση και μια μικρή μπαλίτσα παγωτό στην επάνω (συνολικό μέγεθος μίνι κεράσματος και όχι κανονικού επιδορπίου).

Τελικά δεν άξιζε την τιμή κι ας φαίνεται χαμηλή αρχικά. Κερδίσαμε μόνο σε ποικιλία! Αν παίρναμε ένα κανονικο πιάτο αξίας 15€ θα είχαμε την ίδια (ή και παραπάνω) ποσότητα φαγητού με τα τρία του μενου!

Χρεώθηκε ψωμί 3€/άτομο (1 μαύρο κι 1 άσπρο, πολύ μικρά, συν ελιές και ελάχιστο ντιπ ταραμά) και στο καλαθάκι μας έλειπαν τα κριτσίνια που έβλεπα σε διπλανά τραπέζια (που δεν είχαν το μενού). Αυτές οι πρακτικές είναι του παρελθόντος... Χρεώθηκε νερό 2,50€ και φυσικά ούτε για το ψωμί ούτε για το νερό ρώτησαν αν τα επιθυμουμε. Η λίστα κρασιών είναι απλησίαστη (πολλές φιάλες είχαν τις τιμές της Σπονδής), πήραμε από ένα ποτήρι (απλό επιτραπέζιο οίνο, Διονύσου Χώρα) 6,50€.

Τελικός λογαριασμός 47€ (αν δεν είχαμε και την έκπτωση 10% της Alpha θα ήταν ~52€!

Δε μας ικανοποίησε η όλη εμπειρία και δε θα ξαναπάμε για φαγητό! Καλύτερα για καφέ ή club sandwich και μπύρες που θα μας χόρταιναν εξίσου και θα πληρώναμε λιγότερα χωρίς καμιά προσφορά!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ekatn.

11 Φεβ 2018

Στη Σπονδή με το Dineathens, νομίζω το πιο vfm δείπνο της διοργάνωσης (εξ ου και εξαφανίστηκαν οι διαθέσιμες ώρες/μέρες on-line σε χρόνο dt, βρήκα τραπέζι τηλεφωνικά στο e-table μετά από λίστα αναμονής), στα 60€/άτομο για μενού 6 πιάτων με επιπλέον έκπτωση 10% για κατόχους κάρτας Alphabank (είμαι).

Πήγαμε Σάββατο βράδυ στις 21:00. Το σπίτι που στεγάζει το εστιατόριο είναι όμορφο και ωραία φωτισμένο απ'έξω (αν και στριμωγμένο/πνιγμένο από τα γύρω κτήρια), αλλά ο δρόμος είναι στενός και φυσικά αδύνατον να παρκάρεις (ακόμα και για τη μηχανή βρήκαμε δύσκολα θέση). Οι παρκαδόροι λύνουν το θέμα για τα αυτοκίνητα (valet parking)!

Η αυλή είναι τελικά πιο μικρή και άχαρη απ'ό, τι φαίνεται στις φωτογραφίες, αλλά δε μας αφορούσε χειμωνιάτικα. Στο ισόγειο υπάρχει μικρή αίθουσα με μπαρ και πέτρινους τοίχους (στο υπόγειο που είναι επίσης πέτρινο και ευρύχωρο δεν κατεβήκαμε), αλλά το τραπέζι μας ήταν στον όροφο όπου μας οδήγησαν άμεσα! Κομψή διακριτική πολυτέλεια, εντυπωσιακός πολυέλαιος, άνετα τραπέζια, ΑΛΛΑ... Εμάς μας έβαλαν σε μια διπλανή σκοτεινή αίθουσα (μόλις δύο τραπέζια των δύο ατόμων, μικρά και κολλητά στον τοίχο) και μόνο από το άνοιγμα ο ένας από τους δυο έβλεπε προς την κανονική αίθουσα (ο άλλος τον τοίχο το μαυρόγκριζο)... Δε μου άρεσε η θέση (μού χάλασε τη μισή εμπειρία στη Σπονδή), ζητήστε να μη σας βάλουν εκεί αν γίνεται. Αυτά τα δύο τραπέζια βολεύουν μόνο όσους θέλουν να κρυφτούν (πριβέ και σκοτεινά).

Μάς κέρασαν από ένα ποτήρι λευκό κτήμα Άλφα (το fume), επιλέξαμε και ένα μπουκάλι 'Ηδυσμα Δρυός Ασύρτικο (40€, από μια λίστα ακριβή φυσικά, το φθηνότερο απ'όλα ήταν το λευκό Νασιάκου 35€), απλό μεταλλικό νερό (4€) και ήρθε άμεσα καλό ελαιόλαδο και ένα καλάθι με καταπληκτικά αρτοσκευάσματα (καρβελάκι κομμένο στα 4, κριτσίνια τυριού, τραγανές πίτες-μπαστούνια), πολύ χορταστικά! Δύο λουκουμαδάκια με τυρί κρέμα (άψογα, ίχνος λαδίλας) και αρχίσαμε το γευστικό ταξίδι:

1o ΠΙΑΤΟ Nιόκι, Παντζάρι, Κονσομέ Horseradish
2o ΠΙΑΤΟ Φουά Γκρα, Μπαχαρικό "Πέντε Αρώματα", Χουρμάς, Γκρέιπφρουτ, Κρούστα Εσπεριδοειδών
3o ΠΙΑΤΟ Χτένια, Λαχανικά Εποχής, Κυδώνια, Χυμός Σταφύλι-
Κυδώνια, Πίκλες Μάραθο- Εσπεριδοειδή
4o ΠΙΑΤΟ Χοιρινό Φιλέτο, Ζωμός με Μελίλωτο, Κρόκος Αυγού με Βότανα
5o ΠΙΑΤΟ Sainte-Maure, Νουγκατίνα με Ξερά Φρούτα
6o ΠΙΑΤΟ Παρφέ φουντούκι, Σοκολάτα, Χαμομήλι, Μέλι

Το φουά γκρα δεν το συμπαθούμε, αλλά τελικά το φάγαμε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία (όπως σχολιάσαμε στο γελαστό σερβιτόρο μας που ανταπάντησε ότι ούτε εκεινος το συμπαθεί). Όλα τα υπόλοιπα ήταν τέλεια! Ειδικά τα χτένια με τη φρεσκάδα, τη γεύση θάλασσας και την τρυφερή σάρκα (παρά την τραγανή εξωτ. κρούστα είχαν μείνει μαλακά μέσα, τέλεια εκτέλεση! ) αλλά και το επίσης τρυφερό και πεντανόστιμο χοιρ. φιλέτο που ήρθε με γαρνιτούρα πατατούλες baby σε χωριστό πιάτο, μεγάλη μερίδα για τα δεδομένα τέτοιου εστιατορίου!

Η εξυπηρέτηση ήταν ήρεμη-φιλική και όχι δήθεν, το προσωπικό άριστα εκπαιδευμένο και μόνο φάουλ η απίστευτη καθυστέρηση στα χτένια! Αφού περιμέναμε ώρα πολλή (όλοι οι άλλοι σερβιρίζονταν κανονικά) διαμαρτυρήθηκα ησύχως και λίγο μετά ήρθαν τα πιατα. Μάς ζήτησαν συγγνώμη και τότε εξήγησαν ότι τα αρχικά πιάτα δεν ήταν στο σωστο επίπεδο και τα ξαναέφτιαξε ο σεφ. Έπρεπε τουλάχιστον να μας ενημερώσουν από την αρχή και να μη μας αφήσουν να περιμένουμε έτσι... Για το λάθος μάς κέρασαν ένα έξτρα επιδόρπιο, τον καφέ (εξαιρετικό, η κρέμα στο ποτήρι ήταν πικρή και με έντονη γεύση καφέ, αλλά το κανονικό μας επιδόρπιο με σοκολάτα ήταν to die for) και όπως σε όλους ένα σορμπέ ενδιάμεσα του γεύματος και δύο μακαρόν με το λογαριασμό στο τέλος.

Με όλα αυτά χορτάσαμε και με το παραπάνω! Ήπιαμε και φάγαμε πολύ για γκουρμέ εστιατόριο, απολαύσαμε την τέχνη της γαστρονομίας και στη γεύση και στην παρουσίαση των πιάτων και είχαμε χαμηλο λογαριασμο λόγω Dineathens (152€ τελικό για 2 άτομα). Άξιζε!

02 Φεβ 2018

Καφέ-μπαρ-ρεστοράν! Κοινώς ένας all-day χώρος που αδικεί λίγο το "ρεστοράν", αφού έχει δημιουργική κουζίνα στις συνήθεις τσιμπημένες τιμές (που με τη σειρά τους αδικούν τον πελάτη του δείπνου που ξοδεύει πολύ περισσότερα από το διπλανό του που ήρθε απλώς για καφέ ή ποτό... ).

Μικρός χώρος με θέα Ακρόπολη και Μητρόπολη-πλατεία, ωραίο μπαρ, "κρεμαστούς κήπους", μεγάλα μεταλλικά τραπέζια (γυμνά όμως), μοντέρνο στυλ γενικά και καμία πολυτέλεια που να δικαιολογεί τις τιμές φαγητού-κρασιού! Για καφέ είναι μια χαρά, τιμές φυσιολογικότατες! Τα κοκτέιλ είναι πολύ ενδιαφεροντα, αλλά δυσκολεύτηκα πολύ να διαβάσω τη λίστα καθώς τα ανοιχτόχρωμα γράμματα σε λευκό φόντο και ο χαμηλός φωτισμός με δυσκόλεψαν ακόμα και με τα γυαλιά!

Πήγαμε Σάββατο απόγευμα (18:25) και όταν ο σερβιτόρος μάς ενημέρωσε ότι πρέπει να φύγουμε στις 19:00 γιατί είναι κλεισμένα όλα τα τραπέζια για μια εκδήλωση, αναγκαστικά εγκατέλειψα την ιδέα του κοκτέιλ (πότε θα το ετοίμαζαν και πότε θα το έπινα? το αλκοόλ θέλει και λίγο χρόνο... ) ή φαγητού/γλυκού, και πήρα έναν καπουτσίνο με πικρή σοκολάτα (4,30€) και ο σύζυγος ένα εσπρέσσο φρέντο (3,80€). Τη σοκολάτα ούτε που την κατάλαβα ως άρωμα στον καφέ μου, αλλά ΟΚ.

Αυτό που μας άρεσε πολύ είναι το γεγονός ότι τηρείται ο αντικαπνιστικός νόμος στον εσωτ. χώρο (για καπνίζοντες υπάρχουν τραπέζια στο μπαλκόνι με σομπίτσες)! Επιτέλους ένα καφε-μπαρ χωρίς τσιγαρίλα! Και μόνο γι'αυτό θα ξαναπάμε...

22 Ιαν 2018

Μ'αρέσουν οι γαρίδες! Μια δοκιμή στο Γαριδάδικο του Χαλανδρίου ήταν στα σχέδια από καιρό. Πήγαμε σαββατόβραδο (βροχερό) μετά από κράτηση μέσω e-table (μέρες πριν, αφού την ίδια μέρα δεν έδινε τραπέζι on-line για βράδυ, αν και υπήρχαν διαθέσιμα τραπέζια τελικά), χωρίς έκπτωση, απλά για τους πόντους...

Μικρός χώρος δίπλα στο δρόμο και χωρίς θέα φυσικά, με τον ελάχιστο πραγματικά εσωτερικό να είναι διπλα στην κουζίνα, φωτεινός και ψηλοτάβανος με χαριτωμένη διακόσμηση (ζεσταίνεται από κλιματιστικό) και τον περίκλειστο εξωτερικό (τέντα από πάνω με αρκετά ηλεκτρικά θερμαντικά) να εξυπηρετεί τους καπνίζοντες. Ζήτησα ευρύχωρο τραπέζι μη καπνιζόντων και καθίσαμε 2 άτομα σε 4άρι τραπέζι στο χώρο δίπλα στην κουζίνα, μόνοι μας όλο το βραδυ, οι άλλοι ήταν στων καπνιζόντων (ευτυχώς που δεν κάπνιζαν όλοι, αφού δεν υπάρχει διαχωριστικό και ο καπνός έρχεται).

Η εξυπηρέτηση ήταν καλή με φιλική υποδοχή και γρήγορο σερβίρισμα. Η λίστα κρασιών είναι πολύ μικρή και άνισα τιμολογημένη. Προτιμήσαμε τη μοναδική value for money επιλογή το San Gerasimo (ρομπόλα) στα 14€ (κοστιζει ~10€ στην κάβα, ενώ π. χ. το Βιβλία Χώρα που κοστίζει ~11 στην κάβα το είχαν 25 στο Γαριδάδικο), φυσικά υπάρχει και χύμα! Ούζο (Βαρβαγιάννη, Σαμαρά κ. ά. ) στα 7,80€ το μπουκαλάκι, μπύρες (ξεχωρίζει η El Boqueron με θαλασσινό νερό 14€ 750ml), τσίπουρο, αναψυκτικά...

Το φαγητό το βρήκα καλό γενικά και σε νορμάλ ποσότητες με εξαίρεση τα χόρτα που ήταν πολύ μικρή μερίδα και άγευστα (ούτε λάδι ούτε αλάτι). Το "καλωσόρισμα" χρεώνεται 1,50€/άτομο και ήταν λίγες μικρές ελιές και μια φρυγανισμένη φετούλα μπαγκέτας (μία στη μέση για 2 άτομα) με λάδι, πολύ αλάτι, ρίγανη. Νομίζω ότι οι 5 λεπτές φετούλες ψωμί (2 μαύρες-3 λευκές) που ήρθαν σε σακουλάκι από λαδόκολλα χρεώθηκαν άλλο 1€... Σύνολο 4€ για "καλωσόρισμα" και ψωμί 2 ατόμων που ήταν πολύ λίγο σε ποσότητα! Αυτό με ξένισε για απλό μεζεδοπωλείο (αποδεκτό σε "κυριλέ" εστιατόριο).

Πήραμε γαριδάκι pop corn (τραγανό πανάρισμα, τρυφερή σάρκα, καλή ποσότητα, 7€) που ήρθε με γλυκοκαυτερή ασιατική chilli sauce και μαγιονέζα, τα χόρτα (4,50€) που προανέφερα, καβουροκροκέτες με ροζ σάλτσα (μαγιονεζοκέτσαπ, 7€), αχνιστές ουρές πεσκανδρίτσας (9€) και ψητές γαρίδες (5 τμχ 10€) που είχαν μια μικρή ψητή πατάτα για γαρνιτούρα. Τέλεια μαγειρεμένα τα θαλασσινά!

Δεν ήταν πολύ φαγητό, αλλά συνοδέψαμε άριστα το κρασί μας και χορτάσαμε τελικά. Κέρασμα δεν υπήρξε, αν και πρόσεξα κάτι γλυκά σε σφηνάκια που πήγαν σε μια παρέα (όλα ίδια), δεν ξέρω όμως αν τα παρήγγειλαν ή τα πρόσφεραν από το μαγαζί. Σύνολο λογαριασμού 55,50€, θα'λεγα ότι ήταν κάμποσα... Ευχαριστηθήκαμε τις γεύσεις, αλλά ο λογαριασμός μας δε θα'πρεπε να ξεπεράσει τα 50€, ίσως αν δε χρεώνουν το καλωσόρισμα να μη φουσκώνει και ο λογαριασμός χωρίς λόγο, αφού τα περισσότερα πιάτα χρεώνονται λογικά...

20 Ιαν 2018

Πολύ μού άρεσε το Zampano! Η αρχιτεκτονική του (υπέροχο νεοκλασικό κτήριο με ιδιαίτερο σχήμα, ριγέ τέντες, φωτάκια και πράσινες γιρλάντες), η εσωτερική διακόσμηση λιτή αλλά κομψή, το μεγάλο μπαρ, η άριστη εξυπηρέτηση (μέχρι στην τουαλέτα με συνόδεψε ο νεαρός σερβιτόρος και μου άνοιξε την πόρτα γιατί είναι λίγο βαριά όπως είπε), το πολύ καλό φαγητό!

Ήθελα από καιρό να πάμε και να που το καταφέραμε! Κυριακή βραδάκι μετά από μια όμορφη ρομαντική βόλτα στα στενάκια του Ψυρρή (ωραία καφέ και μεζεδοπωλεία και αρκετή ζωντάνια θα έλεγα)...
Το μόνο αρνητικό ήταν τα άβολα ξύλινα καρεκλάκια (σαν θρανίου), θέλω μαξιλαράκι αναπαυτικό!!!

Το Zampano είναι ιδανικό για ζευγάρια και σαν στυλ/χώρος (τραπέζια για 2-4 άτομα τα περισσότερα, ρομαντική μουσική) και σαν μενού καθώς οι ποσότητες μοιράζονται ανα δύο το πολύ και μπορείς να πάρεις περισσότερα πιάτα... Πολύ δημιουργική και ανάλαφρη κουζίνα γενικά!

Πήραμε μια σαλάτα με ψητά κολοκυθάκια, σπανάκι, αμύγδαλα, φλοίδες από κατσικίσιο τυρί (κίτρινο, σαν γραβιέρα) σε καλή ποσότητα για τα 7 ευρώ που κόστισε και πολύ φρέσκια, δροσερή και σωστά αρτυμένη. Ένα καρπάτσιο χταπόδι με άγρια ρόκα, φινόκιο, ροζ πιπέρι και πορτοκάλι που ήταν λεπτοκομμένο, αέρινο και με πολύ ιδιαίτερη γεύση (6,50 ευρώ). Ταίριαζε με το λευκό κρασί "Φάμπρικα" (από Σύρο, 18 ευρώ) που διαλέξαμε από την ενδιαφέρουσα λίστα. Τα ερυθρά τα βρήκα σε τσιμπημένες τιμές (από 21 ευρώ για Παράγκα ή Κατώγι)...

Νερό ήρθε βρύσης που ανανεώθηκε χωρίς να ασχοληθούμε και ψωμί προζυμένιο νόστιμο και μπόλικο!

Τα κύρια πιάτα ήταν φιλέτο λαυράκι με ξινόχονδρο (τραγανό και ζουμερό και με αρωματικά χόρτα) και κατσικάκι με πατάτες λεμονάτες (14 ευρώ έκαστο). Μοιραστήκαμε το επιδόρπιο σοκολάτας που μας ενθουσίασε γευστικά: σφιχτή μους καλής σκούρας σοκολάτας με μαρεγκάκια κακάο, πορτοκάλι και παγωτό καραμέλα (7 ευρώ, μεγαλούτσικο).

Σύνολο 67 ευρώ για πλήρες και νόστιμο δείπνο για δύο! Θα ξαναπάμε και για δείπνο αλλά και για jazz brunch!

05 Δεκ 2017

Είναι μια κλασική παμπ με πολύ όμορφη διακόσμηση, άνετη και με καθαρή ατμόσφαιρα αφού δεν επιτρέπεται το κάπνισμα μέσα! Γι'αυτό πήγαμε κι εμείς. Σαββατόβραδο νωρίς (πριν τις εννιά) για να βρούμε τραπέζι μια και θέλαμε να φάμε. Ειδάλλως έχει αρκετά σκαμπώ με πλάτη στο μπαρ που βολεύουν για μπύρες μόνο ή ένα μικρό σνακ! Κρατήσεις δεν κάνουν!

Μια σερβιτόρα έφερε άμεσα τους καταλόγους και μας ενημέρωσε ότι παραγγέλνουμε μόνοι μας στο μπαρ, παίρνουμε μόνοι μας τις μπύρες και το προσωπικό φέρνει μόνο τα φαγητά στο τραπέζι.

Οι μπύρες είναι στα 6€ οι πιο πολλές για μια πίντα ή 4,50€ για μισή. Πήραμε δύο μεγάλες: Noctua Twist και Fullers Stout (αφού η πρώτη μας επιλογή για Chios Smoked Porter δεν υπήρχε). Fish 'n' chips (10,20€) και BBQ ribs (12,20€) τα πιάτα μας, ήρθαν και τα δυο σε ξύλα κοπής με άφθονες τηγ. πατάτες (προκάτ, λεπτές-ξερές και όχι κυβάκια όπως αναφέρονται). ΒΒQ sauce, κέτσαπ, μουστάρδα, ταμπάσκο, μύλος πιπεριού ήρθε στο τραπέζι για να προσθέτουμε κατά βούληση.

Το φαγητό ήταν καλό, αλλά δεν ενθουσιαστήκαμε κιόλας. Ο μπακαλιάρος ήταν 2 μικρά φιλέτα, μέτρια μερίδα (σε άλλες παμπ είναι μεγαλύτερη) και τα παϊδάκια μύριζαν έντονα παρά την καλή BBQ sauce που τα κάλυπτε, δεν ήταν και ξεροψημένα με αποτέλεσμα το λίπος να ενοχλεί. Δε θα το ξανάπαιρνα! Next time burger!

Η μουσική που έπαιζε ήταν ροκ, ο κόσμος που γέμισε την παμπ είχε ζωντάνια (και νέοι και μεσήλικες), το περιβάλλον ήταν ωραίο γενικά.