dkar

Μέλος από: Οκτ 2010

31 Ιούλ 2016

Χαιρετίσματα σε όλους τους φίλους του ASK4FOOD.

Η επίσκεψή μας έγινε Σάββατο 23/07 παρέα 6 ατόμων.
Οι 3 από Βόρεια προάστεια, οι υπόλοιποι 3 από την περιοχή του Μοσχάτου.
Κίνητρό μας τα πολύ καλά σχόλια που διαβάσαμε για το μαγαζί.

Ο χώρος αρκετά όμορφος με γούστο και μεράκι φτιαγμένος.
Στην είσοδο υπήρχε ένας βράχος φωτισμένος με διάφορα χρώματα με τρεχούμενο νερό.
Και μόνο ο ήχος του νερού που έτρεχε έφτιαχνε πολύ την ατμόσφαιρα.
Φωτισμός χαμηλός ακριβώς όσο έπρεπε χωρίς να γίνεται ενοχλητικός.

Το menu περιλαμβάνει σχεδόν τα πάντα από της ώρας και θα ικανοποιήσει και τον πιο απαιτητικό πελάτη.

Η κοπέλα που μας πήρε παραγγελία ήταν ευγενέστατη και πολύ φιλική κάτι που μας έκανε πολύ θετική εντύπωση.

Παραγγείλαμε:

1 μπιφτέκι με τυρί (πολύ καλό) 8/10
1 σουτζούκι καυτερό (καλό) 7/10
1 λουκάνικο Καρδίτσας (πολύ καλό) 8/10
1 σαλάτα Ερμίνα (πολύ καλή) 7/10
1 ποικιλία με ορεκτικά (κολοκυθοκεφτέδες, πατάτες τηγανιτές) επίσης πολύ καλή. 8/10
1 κεμπάπ (πολύ καλό) 8/10
1 τυρί καπνιστό Βερμιου (εξαιρετικό) 9/10
1 τυρί μαστέλο με μελί (πολύ καλό) 8/10
1 μερίδα κοτόπουλο παϊδάκι (εξαιρετικό) 9/10

Επιπλέον όλων των παραπάνω, η κοπέλα μας κέρασε μια μερίδα πιπεριές γεμιστές με τυρί επίσης πολύ καλό πιάτο.

Στο τέλος κέρασμα μαστίχα φρούτα και παγωτό καϊμάκι (εξαιρετικό)

Θα ήθελα σε αυτό το σημείο να τονίσω την άριστη συμπεριφορά της ιδιοκτήτριας, η οποία μας κέρδισε από την πρώτη στιγμή. Πολύ ζεστή, πολύ φιλική και ομολογώ σπάνια συναντάς τέτοιους επαγγελματίες.

Αν και είναι μακριά σε απόσταση θα ξαναπήγαινα σίγουρα!!!

Καλό καλοκαίρι σε όλους!!!

06 Μάρ 2016

Μετά την κάκιστη και τραγική εμπειρία σε ταβέρνα της Νέας Ιωνίας αποζημιωθήκαμε πλήρως στο στέκι του Φετάνη.

Επίσκεψη Τσικνοπέμπτης 03/03 παρέα 11 ατόμων. Ο χώρος πολύ μικρός και στενάχωρος. Ευτυχώς είχαμε κλείσει τραπέζι και δεν υπήρξε ταλαιπωρία.

Το μαγαζί το ξέρω χρόνια από τότε που ήταν στα Μελίσσια και το είχα επισκεφθεί ουκ ολίγες φορές.

Είναι οικογενειακή επιχείρηση εδώ και πολλά χρόνια.
Το προσωπικό πάντοτε πολύ ευγενικό και πρόθυμο.

Η ποιότητα του φαγητού παρέμεινε η ίδια, εξαιρετική πάντα όπως και στο κατάστημα των Μελισσίων.

Το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν ο χώρος, ο οποίος είναι πολύ μικρότερος του καταστήματος των Μελισσίων και πιο ψυχρός.
Μια πολύ μικρή αίθουσα με 5-6 τραπέζια πολύ στριμωγμένα και όλοι οι τοίχοι γύρω γύρω σε λευκό χρώμα δεν έδιναν την ίδια ζεστασιά όπως του προηγουμένου μαγαζιού των Μελισσίων.

Δεν είναι κάτι που προσωπικά με ενόχλησε ιδιαίτερα, αλλά σίγουρα θα προτιμούσα τον χώρο αρκετά μεγαλύτερο και με διαφορετική διακόσμηση.

Ας πάμε τώρα στα φαγητά.

Παραγγείλαμε κοκορέτσι, κοντοσούβλι, πατάτες τηγανιτές, τζατζίκι, 2 μερίδες γουρουνοπούλα, λουκάνικο και 2 κιλά παϊδάκια!

Στην αρχή ήρθαν τα ορεκτικά. Πολύ καλό τζατζίκι (προσωπικά θα το προτιμούσα με ακόμη περισσότερο σκόρδο) και πατάτες τηγανιτές φρέσκες κομμένες στο χέρι και όχι προτηγανισμένες. Το κοκορέτσι καλούτσικο αλλά το κοντοσούβλι ακόμη καλύτερο. Τρυφερό, μαλακό σωστά αλατισμένο και πολύ νόστιμο.

Ακολούθησαν η γουρουνοπούλα και το λουκάνικο.
Η γουρουνοπούλα εξαιρετική όπως πάντα, καθώς και είναι και η σπεσιαλιτέ του καταστήματος. Μαλακό το κρέας και πολύ νόστιμο.
Σύμφωνα με τον ψήστη η γουρουνοπούλα ετοιμάζεται από το προηγούμενο βράδυ και σιγοψήνεται όλη νύχτα. Αξίζει να την δοκιμάσετε!
Το λουκάνικό πάρα πολύ καλό επίσης!

Τα παϊδάκια άργησαν πολύ να έρθουν αλλά λόγω της ημέρας δεν το προσμετρώ ως αρνητικό.

Πεντανόστιμα παϊδάκια ψημένα στα κάρβουνα.
Να μην μακρηγορώ δεν έμεινε ούτε κόκκαλο!

Στο τέλος κέρασμα κανταΐφι (πολύ καλό) και μαστίχα Χίου!

Μείναμε όλοι πολύ ευχαριστημένοι.
Λογαριασμός περίπου 20€ το άτομο, τιμή απόλυτα λογική με την ποσότητα του φαγητού που πήραμε.

Σταθερή αξία το Στέκι του Φετάνη μας απέδειξε για μια ακόμη φορά ότι δεν είναι τυχαίο ούτε το όνομα αλλά ούτε και η καλή φήμη που έχει χτίσει όλα αυτά τα χρόνια.

Ο χώρος σίγουρα χρίζει βελτίωσης αλλά οι γεύσεις και οι ποιότητα σίγουρα σε αποζημιώνουν!

23 Φεβ 2016

Ειλικρινά στεναχωριέμαι που αναγκάζομαι (και είναι η πρώτη φορά) να γράψω μια τόσο αρνητική κριτική για το εν λόγω μαγαζί.

Επίσκεψη Σάββατο 21/02 παρέα 3 ατόμων.

Ο χώρος αδιάφορος χωρίς να αποτελεί ούτε κάτι το ιδιαίτερο, αλλά και ούτε κάτι το αρνητικό.

Παραγγείλαμε παϊδάκια προβατίνας και παϊδάκια αρνίσια.
Επίσης λουκάνικο μοσχαρίσιο και λουκάνικο χοιρινό.
Πατάτες τηγανιτές και τυροκαυτερή.

Τα παϊδάκια (για να ξεκινήσω από εκεί) ήταν ότι χειρότερο έχω δοκιμάσει ποτέ στην ζωή μου!

Πρώτον ήταν γεμάτα λίπος και χωρίς καθόλου ίχνος ψαχνού! Κακό κομμένα και πολύ κακό ψημένα! Ειλικρινά πρώτη φορά τρώω τόσο λιπαρό και χωρίς καθόλου ψαχνό παϊδάκι.
Δεύτερον (και αυτό με ενόχλησε περισσότερο) είναι ότι το κρέας δεν ήταν ψημένο στα κάρβουνα!
Τρώω παϊδάκια από 10 χρονών και ξέρω να ξεχωρίσω το κάρβουνο από τις υπόλοιπες μεθόδους ψησίματος.

Το κρέας ήταν ψημένο σε πλάκα (πιθανόν και σε τηγάνι).
Κάρβουνο δεν ήταν είμαι 100% σίγουρος!
Το κρέας δεν είχε την γεύση που παίρνει όταν ψήνεται σε κάρβουνο.

Είχαν μια γεύση λαδίλας (προφανώς από την πλάκα) και σε συνδυασμό με το λίπος το αποτέλεσμα ήταν τραγικό!

Επιπλέον κάτι που ενισχύει τις υποψίες μου ότι το κρέας δεν ήταν ψημένο στα κάρβουνα και θέλω να σας το αναφέρω, είναι ότι τα παϊδάκια από την στιγμή της παραγγελίας ήρθαν μέσα σε 10 λεπτά, πράγμα που με προκατέβαλε αρνητικά από την αρχή, πριν δοκιμάσω.
Φαντάζομαι ότι όλοι γνωρίζουμε, ότι το παϊδάκι για να ψηθεί στα κάρβουνα θέλει τουλάχιστον ένα 20λεπτο.
Δυστυχώς μες στο λίπος και στην λαδίλα ήταν τόσο τα αρνίσια, όσο και τα παϊδάκια της προβατίνας.

Το λουκάνικο ήταν ελαφρώς καλύτερο από τα απαράδεκτα παϊδάκια (ιδιαίτερα το μοσχαρίσιο) χωρίς όμως να είναι και αυτό κάτι το ξεχωριστό.
Τυποποιημένο λουκάνικο του εμπορίου.
Τα μόνα με κάπως αξιοπρέπεια ήταν η τυροκαυτερή και οι τηγανιτές πατάτες.
Επίσης καλό ήταν και το ψητό ψωμί με λάδι ως κουβέρ.

Τι μου άρεσε:

1) Η ευγένεια και το φιλικό καλωσόρισμα του ιδιοκτήτη.
2) Η ζωντανή μουσική.
3) Η όντως (θέλω να πιστεύω) φιλότιμη και καλοπροαίρετη προσπάθεια.

Τι δεν μου άρεσε:

1) Το κρέας (κυρίως τα παϊδάκια) που ήταν όχι ψημένα σε κάρβουνο αλλά σε πλάκα το πιθανότερο.
2) Η ποιότητα του κρέατος η οποία για μένα χρίζει άμεσης βελτίωσης! Πολύ κακό κρέας, γεμάτο λίπος, χωρίς καθόλου ψαχνό και με έντονη την γεύση της λαδίλας.

Συνοψίζοντας.

Θέλω να είμαι καλοπροαίρετος στην πρώτη μου αρνητική κριτική.
Ας μην κατηγορήσω τον ιδιοκτήτη και ούτε θεωρώ ότι η πρόθεσή του ήταν να εξαπατήσει τους πελάτες.

Εάν όμως, θέλει να δημιουργήσει κάτι με αγάπη και μεράκι όπως ο ίδιος λέει πρέπει οπωσδήποτε να κάνει στροφή 180 μοιρών!

Δεν νοείτε να σερβίρει παϊδάκι ψημένο από πλάκα (τουλάχιστον χωρίς να είναι ενήμερος ο πελάτης) ενώ παράλληλα να διαφημίζει ότι όλα του τα κρέατα είναι ψημένα στα κάρβουνα!

Δεν νοείτε επίσης να σερβίρονται παϊδάκια με τόσο λίπος, χωρίς καθόλου ψαχνό και με τόσο κακής ποιότητας κρέας!

Σίγουρα δεν θα το ξανά επισκεφτώ, τουλάχιστον όχι μέχρι να διαβάσω και άλλες κριτικές από τους χρήστες του ASK4FOOD.

03 Νοε 2015

Χαιρετίζω, όλους τους φίλους του ASK4FOOD!!

Επίσκεψη στην "Φυσαρμόνικα" βράδυ Πέμπτης 29 Οκτωβρίου μαζί με πολύ καλό μου φίλο.

Το μεζεδοπωλείο βρίσκεται στο ρεύμα από Αθήνα προς Αγία Παρασκευή στο ύψος του Πεντάγωνου (στον πρώτο παράδρομο της Μεσογείων, αμέσως μετά το Πεντάγωνο).
Το parking ήταν εύκολο και δεν ταλαιπωρηθήκαμε.

Μας υποδέχθηκαν πολύ ευγενικά και ζεστά το προσωπικό του μεζεδοπωλείου.

Δοκιμάσαμε:

1) Μανιτάρια πλευρώτους
2) Πατάτες τηγανιτές (χειροποίητες)
3) Μαστέλο Χίου
4) Λουκάνικο Σφακίων (με καπνιστή πάπρικα)
5) Τηγανιά Κοτόπουλο
6) Μπιφτέκια γεμιστά
7) Λευκό κρασί 750ml

Όλα τα πιάτα ήσαν εξαιρετικά!!!!
Συνεπώς απολύτως δικαιολογημένες όλες οι θετικές κριτικές των φίλων του ASK4FOOD.

Δεν πήραμε κυρίως πιάτα.
Τα παραπάνω φαγητά ήταν όλα Ορεκτικά.
Όλα ήταν πεντανόστιμα, με εξαιρετικής ποιότητας υλικά και πολύ ωραία μαγειρεμένα!!
Αυτά που ξεχώρισαν για μένα ήταν οι τηγανιτές πατάτες, το Μαστέλο Χίου, το Λουκάνικο με την καπνιστή πάπρικα και η τηγανιά κοτόπουλο (πραγματικά απίθανη!!!! )

Οι μόνες παρατηρήσεις (με την καλή έννοια) που έχω να κάνω, είναι οι εξής:

1) Τα μανιτάρια είχαν παραπάνω αλάτι από όσο θα έπρεπε (για τα δικά μου πάντα κριτήρια)
2) Το κρασί ήρθε σε ιδανική θερμοκρασία (ούτε ζεστό, αλλά ούτε πολύ παγωμένο) αλλά δεν με ενθουσίασε στην γεύση. Εάν και δεν ήπια πολύ, την επομένη το πρωί είχα πονοκέφαλο.
3) Οι μερίδες ήταν κάπως μικρές!! Θεωρώ πως θα έπρεπε να ήταν λίγο μεγαλύτερες!

Όλο το προσωπικό ταχύτατο και ευγενέστατο!!
Στα πολύ θετικά επίσης ότι έχει ξεχωριστό χώρο για τους καπνιστές από τους μη καπνιστές.

Θα ξανά πήγαινα οπωσδήποτε!!!!

24 Οκτ 2014

Επίσκεψη στα "Ρωμανάκια" βράδυ Τετάρτης 22 Οκτωβρίου 2014. Ήμασταν μεγάλη παρέα 9 ατόμων! Ο χώρος αν και όμορφα διακοσμημένος και περιποιημένος ήταν πολύ μικρός. Το μαγαζί ήταν μισογεμάτο. Είχαμε κάνει κράτηση και έτσι καθήσαμε εύκολα. Το προσωπικό ευγενικό και πολύ γρήγορο!

Ό,τι τελείωνε απο το τραπέζι (νερό, κρασί, ψωμί) μας το αντικαταστούσαν αμέσως!!

Η παραγγελία ήταν πολύ μεγάλη και ο καθένας απο εμάς διάλεξε και διαφορετικό κυρίως πιάτο.

Εγώ προσωπικά πήρα κότσι στο φούρνο με πατάτες το οποίο ήταν υπέροχο!!
Άριστα 10/10

Εκπληκτικά μαγειρεμένο, πολύ τρυφερό και πάρα πολύ νόστιμο!! Απο τα καλύτερα που έχω φάει ποτέ μου!
Και οι πατάτες που το συνόδευαν ήταν επίσης εξαίσιες (αν και ήταν λίγες, θα προτιμούσα να ήταν περισσότερες)

Το κότσι σε μέγεθος ήταν πολύ ιδανικό! Ούτε τεράστιο αλλά ούτε και μικρό. Ήταν όσο έπρεπε για να χορτάσει πλήρως ένας ενήλικας. Είχε αρκετό και πολύ καθαρό ψαχνό (χωρίς λίπη, ξύγκια κ. τ. λ)

Πραγματικά το ευχαριστήθηκα πολύ!
Απο ορεκτικά δοκίμασα καλτσουνάκια γεμιστά με τυρί (πολύ καλά), απάκι το οποίο μου άρεσε πολύ και σύγκλινο το οποίο ήταν εξαιρετικό!

Διαβάζοντας προηγούμενες κριτικές βλέπω άλλους να ισχυρίζονται οτι πρόκειται για γνήσια αυθεντική κρητική κουζίνα και άλλους να ισχυρίζονται το αντίθετο. Προσωπικά δεν έχω καμμία σχέση ή ρίζες απο Κρήτη οπότε δεν είμαι και ο καταλληλότερος να σας πώ για το εάν είχε ή όχι απόκλιση απο την αυθεντική κρητική κουζίνα.

Αυτό που τουλάχιστον μπορώ να σας πώ με σιγουριά είναι το ότι, ότι δοκίμασα ήταν πραγματικά πάρα πολύ καλό!!

Σε αρκτετά πιάτα κυριαρχούσε η γεύση του δενδρολίβανου (το οποίο προσωπικά μου αρέσει πολύ) και φυσικά το ξύδι.

Η κρητική κουζίνα είναι ιδιαίτερη και σαφώς δεν γίνεται να αρέσει σε όλους.
Αλλά επειδή έχω επισκεφθεί αρκετά κρητικά εστιατόρια (στην Αττική) μπορώ να πώ ότι το συγκεκριμένο το θεωρώ απο τα καλύτερα!

Χωρίς να έχω δοκιμάσει τα πιάτα των υπολοίπων θεωρώ ότι θα ήταν εξίσου πολύ καλά σαν το δικό μου, αφού απέσπασαν πολύ θετικά σχόλια και φυσικά επιστράφησαν όλα άδεια!!

Λογαριασμός περίπου 26€ το άτομο (βέβαια πήραμε πάρα πολλά πιάτα)
Κρασί δοκίμασα το κόκκινο το οποίο ήταν πολύ καλό!
Στο τέλος μας κέρασαν και ζεστό ρακόμελο!
Θα ήθελα να ξαναπάω στο μέλλον!

16 Οκτ 2014

Χαιρετώ όλους τους φίλους του ASK4FOOD!

Μετά από τόσα πολλά και θετικά σχόλια, μπήκα στον πειρασμό να επισκεφτώ τα "Φουρνομαγειρέματα".
Και όπως αποδείχθηκε στην πορεία δεν το μετάνοιωσα καθόλου!!

Η επίσκεψη έγινε βράδυ Τρίτης 14 Οκτωβρίου 2014 μαζί με ένα καλό φιλαράκο!
Το μαγαζί μικρούλι (το περίμενα μεγαλύτερο) αλλά πολύ όμορφα διακοσμημένο με πολύ ωραία ατμόσφαιρα, χαμηλό φωτισμό και ευχάριστο περιβάλλον.

Μας υποδέχθηκε ένας κύριος ευγενέστατος και συμπαθέστατος, ο οποίος μας είπε να κάτσουμε όπου θέλουμε!

Για έναρξη μας κέρασαν τσίπουρο συνοδεία ενός dip μαζί με ζεστό ψωμάκι!

Αρκεί να σας πώ οτι δεν είμαι ιδιαίτερα λάτρης του τσίπουρου, παρόλα αυτά ήταν το ωραιότερο τσίπουρο που έχω πιεί ποτέ μέχρι τώρα.
Ήπιο στην γεύση και με πολύ ευχάριστο άρωμα!
Το dip ήταν ωραίο και το ψωμάκι απίθανο!!!!

Στην συνέχεια ήρθαν:

1 λουκάνικο (πάρα πολύ καλό)
1 κεφτεδάκια κοκκινιστά (πεντανόστιμα και πολύ αφράτα)
1 κοτομπουκίτσες (απίθανες)
1 πατάτες φούρνου (μοναδικές)
2 φέτες (πολύ καλή ή φέτα)

Όλα ήταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ!!!
Πάρα πολύ νόστιμα, προσεγμένα και μαγειρεμένα με μεράκι!
Περιττό να σας πώ ότι όλα τα πιάτα επιστράφησαν εντελώς άδεια!!!

Ο κύριος μας κέρασε και 1/4 κόκκινο κρασί (πολύ καλό)
Και επιπλέον 2 γλυκά (σοκολατόπιτα και χαλβά)

Έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος και παρόλο που μένω πολύ μακριά απο την Ηλιούπολη (μένω Βριλήσσια) θα ήθελα να ξαναπάω οπωσδήποτε!

Οι τιμές πολύ καλές και απόλυτα λογικές!
Μπράβο σε όλο το team του μεζεδοπωλείου!!

Σε μια εποχή που λόγω κρίσης, οι περισσότεροι ρίχνουν την ποιότητα, τα "Φουρνομαγειρέματα" είναι πραγματικά μια πολύ αξιόλογη πρόταση για καλό φαγητό!
Αξίζει να το δοκιμάσετε!

08 Οκτ 2014

Επίσκεψη βράδυ Πέμπτης 2 Οκτωβρίου 2014 μαζί με ένα φιλαράκο.

Το μαγαζί το βρήκαμε σχετικά εύκολα αλλά η όλη περιοχή δεν ενδείκνυται καθόλου για πρόσβαση με αυτοκίνητο καθώς είναι πολύ πυκνοκατοικημένη και με στενούς δρόμους. Εάν πάρετε αυτοκίνητο, πολύ δύσκολα θα βρείτε να παρκάρετε. Για όσους τους εξυπηρετεί το μετρό είναι πολύ κοντά απο την στάση Πανόρμου.

Το μαγαζί είχε τραπέζια έξω. Ήμασταν μόνοι μας. Ο δρόμος ευτυχώς ήσυχος χωρίς πολύ φασαρία.
Η κοπέλα πολύ ευγενική και πολύ ευχάριστη μας υποδέχθηκε και μας έφερε τους καταλόγους.

Επιλέξαμε 1 φέτα λαδορίγανη, 1 πατάτες τηγανιτές, 1 κεφτεδάκια, 1 τηγανιά, 1 λουκάνικο και μισό κιλό λευκό κρασί.

Όλα ήταν πολύ καλά, καθαρά και νόστιμα αλλά οι μερίδες υπερβολικά μικρές!!
Όπως καταλαβαίνετε δεν χορτάσαμε και ξανά παραγγείλαμε 1 φέτα, 1 τηγανιά και ψωμί.

Όμως γιά όλα αυτά πληρώσαμε μόνο 18,00€!!!
Είναι μαγαζάκι που πρέπει να είσαι μισο-φαγωμένος πριν πας καθώς οι μερίδες του είναι πάρα πολύ μικρές!!

Δεν είναι μαγαζί που απευθύνεται για ένα πλήρες κανονικό γεύμα αλλά περισσότερο για "τσιμπολόγημα" και πιοτό.

Είναι όμως τίμιο και οι τιμές του απόλυτα συμβατές με την ποσότητα και την ποιότητα.

Όλα ήταν πολύ καλά και δεν είχαμε κανένα παράπονο.
Επίσης να σας αναφέρω οτι το μαγαζί έχει και εσωτερικό χώρο για τον χειμώνα.
Θα ξαναπήγαινα!

30 Σεπ 2014

Κλασικό, παραδοσιακό, πατροπαράδοτο Οινομαγειρείο απο το 1964!! Έχει κρατήσει στο 100% τον χαρακτήρα σε περιβάλλον και φαγητά του παλαιού οινομαγειρείου! Μεταφέρεσαι σε άλλες εποχές με το που περνάς την είσοδο!

Όπως μας εξιστόρησε και ο κος Γιώργος (ο ιδιοκτήτης του μαγειρείου) ο χώρος είναι ακριβώς ο ίδιος απο το 1964 (που πρωτοάνοιξε) χωρίς να έχει αλλαχτεί ή πειραχτεί το παραμικρό!! Καταλαβαίνετε λοιπόν για τι πράγμα μιλάμε! Μια πραγματική μηχανή του χρόνου στο κέντρο της Αθήνας!

Ο χώρος μικρός αλλά μοναδικά γραφικός και απόλυτα ταιριαστός για το είδος του μαγαζιού!

Τα φαγητά του πολύ λίγα σε επιλογές (έχει μόνο συγκεκριμένα πιάτα) αλλά είναι όλα εξαιρετικά!!!

Για όσους θέλουν να ταξιδέψουν σε μια άλλη εποχή και να απολαύσουν το κρασάκι τους, συνοδεία καλού μεζέ, το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!

26 Σεπ 2014

Παροτρυνθήκαμε από τα καλά λόγια της κριτικής της Evi’s και επισκεφτήκαμε το “Μουστάκι” 25/09/2014.

Ο χώρος πραγματικά πολύ όμορφος και το μαγαζί πολύ μοντέρνο, προσεγμένο και πολύ ωραία διακοσμημένο.
Βρίσκεται σε ωραία τοποθεσία και είναι ήσυχο καθώς δεν περνούν πολλά αυτοκίνητα από τον δρόμο.

Οι σερβιτόροι μας υποδέχθηκαν πολύ ζεστά και πολύ ευγενικά.
Για έναρξη μας έφεραν διάφορα είδους ψωμάκια-κριτσινάκια με μία σάλτσα που είχε ως βάση την ντομάτα. Καλή ήταν!

Παραγγείλαμε μια σαλάτα με μανιτάρια, τοματίνια, πατάτες και παξιμαδάκια η οποία ήταν πάρα πολύ καλή!!! Από τις νοστιμότερες σαλάτες που έχω φάει ποτέ μου!!
Στην συνέχεια πήραμε για ορεκτικό ένα πιάτο πάλι με μανιτάρια με γέμιση φέτας και λούντζα (κυπριακό αλλαντικό) τα οποία ήταν επίσης απίθανα!

Για κυρίως δοκιμάσαμε το mixed grill που αποτελείτο από καλαμάκια τις επιλογής μας. Επιλέξαμε να τα δοκιμάσουμε όλα μια και πηγαίναμε πρώτη φορά και έτσι το πιάτο μας είχε καλαμάκι κοτόπουλο, καλαμάκι χοιρινό, λουκάνικο και κεμπάμπ.
Μας άρεσαν όλα πάρα πολύ, προσωπικά δε τρελάθηκα με το καλαμάκι κοτόπουλο!!!

Ειλικρινά δεν έχω φάει πουθενά νοστιμότερο καλαμάκι κοτόπουλο! Ήταν τέλεια ψημένο, πολύ ζουμερό και απίστευτα μαλακό!!
Λογαριασμός γύρω στα 40€ με αυτά και 3 ποτήρια βαρελίσια μπύρα (2 μεγάλα και 1 μικρό).

Να αναφέρω επίσης ότι όση ώρα καθίσαμε, οι σερβιτόροι συνεχώς μας ρωτούσαν εάν μας άρεσε το φαγητό ή εάν έχουμε κάποιο παράπονο!
Θεωρώ πως πραγματικά αξίζει να το δοκιμάσετε!
Σίγουρα θα το ξανά επισκεπτόμουν!!

23 Σεπ 2014

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του ASK4FOOD.

Επισκεφθήκαμε για πρώτη φορά το KOZI'S το Σάββατο 20/09/2014 μαζί με 2 φίλους.

Παρόλο που πήγαμε νωρίς (20:00 η ώρα ήμασταν ήδη εκεί) το μαγαζί ήταν ασφυκτικά γεμάτο με ελάχιστα άδεια τραπέζια. Θεωρώ πως ο χώρος δεν είναι καθόλου ανάλογος της ποιότητας που προσφέρει το μαγαζί πράγμα που αδικεί πολύ το μαγαζί, εξoύ και χαμηλή βαθμολογία μου στο Χώρος/Ατμόσφαιρα.
Θυμίζει περισσότερο μοντέρνο σουβλατζίδικο παρά εστιατόριο για κρέας όπως είναι άλλα αντίστοιχα του είδους.

Ο χώρος είναι πολύ μικρός για την πελατεία που έχει και τον κόσμο που μαζεύει. Ενδεικτικά να σας αναφέρω ότι την ώρα που φεύγαμε (γύρω στις 22:00) περιμένανε ουρά τα άτομα έξω από το μαγαζί!! Στα πολύ αρνητικά θεωρώ την επιλογή του ιδιοκτήτη να μην κάνει κρατήσεις!!! Παρά τα παράπονα πολλών εξακολουθεί να μην κάνει κρατήσεις. Τα τραπέζια είναι πολύ κοντά το ένα με το άλλο και δημιουργούν μια όχι και τόσο ευχάριστη ατμόσφαιρα. Παρόλο που στο μαγαζί υπάρχουν παντού ταμπέλες απαγορεύεται το κάπνισμα, οι περισσότεροι κάπνιζαν αδιαφορώντας και χωρίς καμμία παρατήρηση από το προσωπικό του μαγαζιού.

Παρά τα αρνητικά όμως του χώρου, το μαγαζί σε αποζημιώνει από την πρώτη κιόλας μπουκιά!!!

Για ορεκτικά παραγγείλαμε ένα African Portobello (Μανιτάρι με τυρί Gouda) μια σαλάτα χωριάτικη (Greek στον κατάλογο) και ένα λουκάνικο (Lucania).
Το μανιτάρι και το λουκάνικο ήταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ!!!!! Το δε λουκάνικο μας άρεσε τόσο πολύ που το παραγγείλαμε ξανά και 2η φορά!!

Η σαλάτα ήταν καλή χωρίς να είναι βέβαια κάτι το ιδιαίτερο. Ήταν σχετικά μικρή, θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη.

Από κυρίως εγώ (ως λάτρης του κρέατος) πήρα ένα Rib Eye και οι φίλοι μου ο ένας ένα Kozi's Burger και ο άλλος ένα Bifteki (αποτελούταν από 3 μικρά μπιφτέκια).

Των φίλων μου δεν τα δοκίμασα αλλά από ότι μου είπαν οι ίδιοι τους άρεσαν πάρα πολύ!!

Το Rib Eye ήταν όλα τα λεφτά!!! Ίσως το νοστιμότερο, τρυφερότερο, ζουμερότερο Rib Eye που έχω φάει ποτέ στην ζωή μου!!! Εκτός του κρέατος το οποίο ήταν αρίστης ποιότητας πολύ μαλακό νόστιμο και σωστά ψημένο, ήταν περιχυμένο από μια μαρινάδα με βούτυρο και διάφορα είδους πιπέρια τα οποία πραγματικά απογείωναν την γεύση στο έπακρο!!

Παρόλο που σας ομολογώ ότι πήγα αρκετά επιφυλακτικός και επηρεασμένος από αρκετές αρνητικές κριτικές που διάβασα στο ASK4FOOD, ειλικρινά ενθουσιάστηκα πάρα πολύ!!

Κάποιες κριτικές που διάβασα ότι το KOZI’S πριν από μερικά χρόνια θα ήταν μια απλή ψησταριά και θα λεγόταν Μήτσος, Βασίλης, ή Κώστας απέχουν παρασάγγας από την πραγματικότητα!!

Έχοντας γυρίσει σχεδόν τα περισσότερα Meat Restaurants στην Αθήνα μπορώ μετά βεβαιότητας να σας πω, ότι το κρέας ήταν αν όχι το καλύτερο, από τα καλύτερα που έχω φάει ποτέ μου!!

Ο λογαριασμός μας ήρθε στα 90,00€ (30,00€ το άτομο) τα οποία ναι μεν είναι αρκετά αλλά η εντύπωση που σου αφήνει το φαγητό είναι τόσο καλή που δεν τα λυπάσαι!!

Τελειώνοντας θέλω να πω ότι το φαγητό ήταν πολύ καλύτερο από αυτό που περίμενα!!

Σίγουρα θέλω να ξαναπάω και μάλιστα το συντομότερο!! Προσωπικά για κάποιον που είναι λάτρης του καλού κρέατος σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!!