dtheo

Μέλος από: Απρ 2009

31 Οκτ 2017

Πήγα πριν καμιά δεκαριά μέρες με παρέα 3 ατόμων δεύτερη φορά στην Μπακαλοταβέρνα. Ο χώρος πολύ ζεστός θυμίζει χωριό και σε προδιαθέτει για αυτό που θα φας.

Καλής ποιότητας φαγητό σε τιμές χωριού. Δοκιμάσαμε συκωτάκι- απίστευτο, χοιρινό κοντοσούβλι πολύ καλό και πιπεράτο, φιλέτο κοτόπουλο (κλασσικά μια φίλη έκανε διαίτα-δεν δοκίμασα), χόρτα και ντάκο ο οποίος είχε ένα αδιευκρίνιστης προέλευσης αλλά έξοχο κρεμώδες τυράκι που μας άρεσε πολύ.

Παραλίγο να ξεχάσω τις οφτές πατάτες, αρκετά νόστιμες κι απλές, ίσως το πιο αδιάφορο πιάτο χωρίς να είναι απαραίτητα κακό. Κρασάκι κόκκινο καλό και κρύο, στο τέλος μας κέρασαν και γλυκάκι- πάντα μετράει θετικά αυτό σε μια κριτική!

Σύνολο πληρώσαμε 41ε αρκετά καλά για τις μεγάλες ποσότητες των φαγητών.

20 Ιούλ 2017

Η αλήθεια είναι πως η Φυσαρμόνικα από την πρώτη μας επίσκεψη λίγα χρόνια πριν μας κέρδισε και μας έκανε φανατικούς πελάτες. Είναι ένα μαγαζί που σε κερδίζει τόσο σαν εικόνα με τα όμορφα της τραπεζάκια και την ζεστή διακόσμηση όσο και σαν εξυπηρέτηση από το σύνολο του πάντοτε γελαστού και βοηθητικού προσωπικού.
Η πρόσβαση στον χώρο είναι ιδιαίτερα εύκολη είτε έρθεις με το μετρό της εθνικής άμυνας που βρίσκεται ουσιαστικά 1 λεπτό με τα πόδια από τη Φυσαρμόνικα, είτε έρθεις οδηγώντας μια και δεν θα δυσκολευτείς στο παρκάρισμα.
Αν και ερχόμαστε στην Φυσαρμόνικα από τις πρώτες μέρες της κάθε έξοδος είναι μια νέα γαστρονομική εμπειρία. Ο λόγος; Οι συχνές ανανεώσεις του καταλόγου με νέα εντυπωσιακά πιάτα αλλά και πιάτα ημέρας που δεν μας έχουν απογοητεύσει ποτέ.
Μαθαίνοντας λοιπόν από την σελίδα του μαγαζιού ότι προστέθηκαν πάλι νέα πιάτα σπεύσαμε να τα δοκιμάσουμε έχοντας περιέργεια για το τι νέο θα δοκιμάσουμε.

Πήραμε το κλασσικό μας αγαπημένο κόκκινο κρασάκι για αρχή σε ιδανική θερμοκρασία. Η αλήθεια είναι πως για την επιλογή του φαγητού δεν ξέραμε τι να πρωτοδοκιμάσουμε, έτσι πήραμε ο καθένας ότι ήθελε από κρεατικά και θαλασσινά και γλυτώσαμε από το δίλημμα.

Εγώ προσωπικά επέλεξα την paella με κριθαράκι, αγαπημένο μου φαγητό από τα ταξίδια μου στη Βαρκελώνη, που ήταν πραγματικά εξαιρετικό διαθέτοντας όλα τα απαραίτητα μαγικά της συστατικά που αγαπώ (μύδια, καλαμαράκια, γαρίδες κ. λ. π). Δεν χρειάζεται να σας πω ότι το τηγανάκι που ιδανικά σερβιρίστηκε το πιάτο γυάλισε σαν καινούριο.
Η παρέα μου προτίμησε το κοτόπουλο φιλέτο ελευθέρας βοσκής με κρέμα αβοκάντο και σως γιαουρτιού και πατάτες. Επίσης δεν έμεινε τίποτα, εννοείται πως το δοκίμασα κι αυτό οι πατάτες ήταν λουκούμι, έλιωναν στο στόμα και η σως και η κρέμα ήταν πολύ πρωτότυπες και πολύ νόστιμες. Η μερίδα ήταν πολύ μεγάλη, ευτυχώς για μένα που κατάφερα να δοκιμάσω από το πιάτο της φίλης μου μια ικανοποιητική ποσότητα. (Ξέρετε έκανα την δύσκολη πρώτα, α δεν θέλω έσκασα με την paella και τέτοια κοριτσίστικα, μετά έφαγα και γλυκό θα σας τα πω παρακάτω)
Επίσης για ορεκτικό δοκιμάσαμε το καταίφι γεμιστό με γραβιέρα, πολύ τραγανό και νόστιμο καθώς και την νέα σαλάτα superfoods με κινόα, αβοκάντο και ξηρούς καρπούς, καλοκαιρινή και δροσιστική όσο έπρεπε!

Κι εκεί που νομίζαμε ότι δεν χωράει άλλο αντί να ζητήσουμε λογαριασμό ζητήσαμε και ένα γλυκάκι αλλά δεν φταίμε εμείς ήταν καινούριο και δεν το είχαμε δοκιμάσει. Μους σοκολάτα lacta συνοδευόμενο από παγωτό. Είχε μια τραγανή βάση και από πάνω την μους, προσπαθούσα να καταλάβω τι είναι αυτή η βάση επιτέλους για να το αντιγράψω σπίτι, απολαμβάνοντας κάθε μπουκιά αλλά τελειώνοντας το πιάτο είπα να το αφήσω για τους ειδικούς. Ήδη κανονίζω την επόμενη επίσκεψη ώστε να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα νέα πιάτα φυσικά.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη dtheo.

20 Δεκ 2016

Πρόσφατα μια καθημερινή βραδάκι επισκέφτηκα το "βραστό" για το οποίο εδώ και μήνες διάβαζα τα καλύτερα.
Ευτυχώς το μαγαζί ανταποκρίθηκε πλήρως στις προσδοκίες μου καθώς ότι δοκιμάσα από ορεκτικό μέχρι γλυκό ήταν πραγματικά εξαίσιο.
Ξεχώρισα το συκώτι με τον πουρέ, την παστουρμαδόπιτα, την ψητή φέτα και την τηγανιά στην λαδόκολλα ως τα πιο αγαπημένα ενώ θα ήταν λάθος να μην αναφέρω την υπέροχη σαλάτα με κατίκι, σύκο και ρόδι.
Το κρασάκι με το οποίο συνοδέψαμε τα πιάτα ήταν πολύ ωραίο και από γλυκά δοκιμάστε οπωσδήποτε λεμονόπιτα φρεσκότατη και ωραία.
Τέλος σημαντικό είναι πως το κατάστημα κερνάει χαλβά και σερβίρει, όπως πρέπει νεράκι βρύσης.

12 Δεκ 2016

Θα ξεκινήσω λέγοντας ότι η ινδική κουζίνα όπως έχω ξαναδηλώσει είναι η αγαπημένη μου επομένως συγχωρέστε με αν είμαι λίγο αυστηρή. Καθώς έψαχνα να βρω ένα νέο ινδικό να δοκιμάσω βρέθηκα στο Χαλάνδρι να δοκιμάσω αυτό το ινδικό για το οποίο είχα διαβάσει αρκετές καλές κριτικές άλλωστε. Συνήθως τα ινδικά μαγαζιά μας τραβάνε μέτρα πριν από την μυρωδιά εξού και απογοητεύτηκα όταν έφτασα στο μαγαζί και έλειπε η μυρωδιά του φρεσκοτσιγαρισμένου τζίνζερ και κολίανδρου.
Παρόλα αυτά καθήσαμε σε ένα όμορφο τραπεζάκι με καναπεδάκι και με ανυπομονησία ανοίξαμε τον κατάλογο. Από ποικιλία δεν έχω παράπονο ο κατάλογος ήταν πλούσιος κι αρκετά ενδιαφέρον, μάλιστα είχε και πολλά πιάτα που δεν είχα δοκιμάσει. Έτσι άφησα τα αγαπημένα μου jalfrezi και vindaloo. Έτσι παράγγειλα ένα πιάτο με κοτόπουλο, λεμόνι και σάλτσα ντομάτας και γιουρτιού με κολίανδρο και ινδικά μπαχαρικά που από ότι μου πε ο σερβιτόρος είναι πολύ παραδοσιακό πιάτο. Πριν το παραγγείλω ζήτησα από τον σερβιτόρο να με βοηθήσει λέγοντάς του ότι θέλω οπωσδήποτε ένα πιάτο με πηχτή σάλτσα όπως το τικα μασάλα και με διαβεβαίωσε ότι το πιάτο έχει αυτό που ήθελα. Δυστυχώς όμως όταν ήρθε το πιάτο ήταν μια μεγάλη απογοήτευση.
Το φαγητό δεν είχε σχεδόν καθόλου σάλτσα και το χειρότερο παρά τις 2 πιπερίτσες στον κατάλογο δεν ήταν καθόλου καυτερό όπως ζήτησα, Φανταστείτε η παρέα μου που δεν τρώει καθόλου καυτερά δοκίμασε και μου είπε ότι δεν της φαίνεται καθόλου καυτερό. Το πιάτο της φίλης μου ένα κοτόπουλο με σάλτσα μάνγκο ήταν σίγουρα πιο νόστιμο και πιο ενδιαφέρον με πηχτή όπως πρέπει σάλτσα. Παραγγείλαμε επίσης naan, ρύζι που ήταν αξιοπρεπή σε σχέση με τα υπόλοιπα. Θέλω επίσης να αναφέρω ότι η σειρά σερβιρίσματος δεν μας εξυπηρετούσε καθώς μας έφεραν πρώτα τα κοτόπουλο, μετά το ένα ρύζι της φίλης μου, μετά το δικό μου, αφού είχε κρυώσει το κοτόπουλο και στο τέλος το naan το οποίο κι είχαν ξεχάσει. Μάλιστα ο σερβιτόρος έδειξε ενοχλημένος όταν ρωτήσαμε για δεύτερη φορά που είναι το ρύζι. Είναι από τα μαγαζιά που δυστυχώς δεν δίνω δεύτερη ευκαιρία. Μικρές μερίδες και ακριβές επίσης..

23 Απρ 2016

Πήγα προχτές με μια φιλή και ήταν μια μεγάλη απογοήτευση. Πήραμε 2 πίτες με παραψημένο γύρο, ενώ οι πίτες δεν ήταν καλά ψημένες και 3 καλαμάκια κοτόπουλο άνοστα. Για αυτά, μια μπύρα, μια κοκα κόλα και μια μεριδα πατάτες πληρώσαμε 14ευρώ.

Καταρχήν μας έφεραν κατάλογο delivery με άλλες τιμες. Δεύτερον ενώ πήγαμε βιαστικές και κάτι γρήγορο κάναμε υπερπροσπάθεια να πληρώσουμε αφού κανείς δεν κοίταγε.

Επίσης υπήρχε στο χώρο αν και κάτσαμε πολύ μακρία ένα τηλέφωνο που χτύπαγε κάθε λίγο απίστευτα δυνατά και σε ξεκουφαίνει. Ποτέ ξανά και για κανένα λόγο.

12 Απρ 2016

Ήθελα καιρό να πάω στο συγκεκριμένο μαγαζί και τελικά χτες πήγαμε 2 άτομα. Επιλέξαμε να καθήσουμε στον εξωτερικό χώρο που ουσιαστικά ήταν ένας διάδρομος ανάμεσα στα σπίτια αλλά πολύ ατμοσφαιρικός και καλοφτιαγμένο. Αμέσως ήρθε σε κανατούλα νερό βρύσης και κέρασμα αλλαντικό και τυράκι με ψωμί. Παραγγείλαμε μια πολύ ωραία σαλάτα με αλλαντικό δράμας, ρόκα και μαλακό τυρί που είχε κάτι που έμοιαζε με σως μουστάρδας και μας άρεσε πολύ και στους 2.

Στην συνέχεια πήραμε σαγανάκι με καραμανλίδικο παστιρμά, σουτζούκι πολίτικο και αυγά που ήταν ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει στα μαγαζιά αυτής της κατηγορίας και ακόμα μια μερίδα Λουκάνικο κεφτέ γιαουρτλού που μύριζε υπέροχα και ήταν αρκετά νόστιμο.
Κάτι που μας άρεσε πολύ επίσης ήταν η ποικιλία με "ψαγμένα" ούζα που υπήρχε, δοκιμάσαμε "ηδωνικόν" του Κώστα Λαζαρίδη, αρκετα καλό!

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 28 ε αρκετά καλά απλά αν ήταν πιο οικονομικά κάποια ορεκτικά ίσως να δοκιμάζαμε παραπάνω πράγματα, πχ ήθελα τυροκαυτερή αλλά κόστιζε 5ε που μου φάνηκε υπερβολικό.
Θα ξαναπάω σίγουρα

01 Φεβ 2016

Είχα διαβάσει για το συγκεκριμένο μαγαζάκι κι είπα να το δοκιμάσω! Πήγαμε σήμερα παρέα 3 ανθρώπων μιας και βρεθήκαμε στο κέντρο για δουλειές. Παραλίγο να χάσουμε την ευκαιρία να δοκιμάσουμε γιατί αρχικά διστάζαμε να μπούμε μέσα, κάτι μας χάλαγε στον χώρο. Εντάξει γεγονός είναι πως ο χώρος είναι αρκετά άβολος, έχει 2 ψηλά τραπέζια που δεν μου ταιριάζουν σε ινδικό και οι καρέκλες του γενικά είναι κάπως άβολες. Πιστεύω ότι πρέπει να φύγουν όλα και να πάρουν καινούρια ώστε να χωράνε περισσότεροι και πιο άνετα.

Στα του φαγητού όμως παίρνει άριστα! Δοκιμάσαμε κοτόπουλο όλοι, καράχι, μάντρας και κασμίρ. Το μάντρας ήταν πραγματικά καυτερό κάτι που μου έκανε εντύπωση αφού σε άλλα μαγαζιά είναι ιδιαίτερα ελληνοποιημένο. Μου άφησε πολύ καλή εντύπωση. Το κασμιρ αν και δεν είναι στα γούστα μου άρεσε στην παρέα και σε μένα που δοκίμασα, όχι ότι θα το προτιμούσα βέβαια. Το καράχι στο παραδοσιακό του σκεύος αρκετά καλό, όπως και τα ναν,

Ο βασικός λόγος που γίναμε αμέσως φαν όμως είναι ένας! Οι μερίδες συνοδεύονται από χωριστό μπολάκι με ρύζι! Οι περισσότεροι τα χρεώνουν και θες σε παρόμοια μαγαζία 14 ευρώ τελικά, με το ρυζάκι η μερίδα έβγαινε 8-9 ευρώ πράγμα άψογο και πολύ οικονομικό, πας πολύ εύκολα χωρίς να σκέφτεσαι ότι με μια μπύρα θες μια περιουσία. 3 μερίδες, 2 νααν, 1 μπύρα πληρώσαμε σύνολο 31 ευρώ αρκετά καλά!

Εντάξει δεν λέω υπάρχουν καλύτερα στην Αθηνα στο είδος του αλλά για την τιμή του ήταν άψογο. Θα ξαναπάμε σίγουρα!

Προσωπικά θα το θελα λίγο πιο παραδοσιακό σαν χώρο και σαν μουσική και με περισσότερη μυρωδιά κολιανδρου..... Αλλά δεν θα τα χαλάσουμε εκεί

20 Ιαν 2016

Βρέθηκα τυχαία στην περιοχή και δοκίμασα φαλάφελ από το συγκεκριμένο μαγαζί. Είχε αρκετή ποικιλία να διαλέξεις τι θες μέσα και ο νεαρός που τα ετοίμαζε ήταν ιδιαίτερα εξυπηρετικός!

Επιλέξαμε δύο φαλάφελ με καυτερή σάλτσα και χούμους που ετοιμάστηκαν μπροστά μας έτσι ήταν φρέσκα και ζεστά. Εντύπωση μου έκανε η χαμηλή τιμή για το μεσαίο 2,50 ευρώ το οποίο ήταν αρκετά χορταστικό.

Οκ δεν είναι το καλύτερο φαλάφελ της Αθήνας αλλά είναι αξιοπρεπέστατο και σε άψογη τιμή.
Αν βρεθείτε κοντά δοκιμάστε το, αξίζει και για την καλή εξυπηρέτηση!

14 Ιαν 2016

Είχα ακούσει πολλά για το συγκεκριμένο μαγαζί και πρόσφατα το δοκιμάσαμε. Το περίμενα πολύ καλύτερο. Για να ξεκινήσω δυστυχώς με τα αρνητικά... Θεωρώ απαράδεκτο Ιανουάριο μήνα σε μαγαζί που πληρώνεις 15ε το άτομο οι σόμπες να είναι κλειστές! Για αυτό και το 1 στο χώρο.

Επίσης θα ήθελα να ενημερώσω τον ιδιοκτήτη ότι είναι εξαιρετικά άβολο να τρως κεμπάπ με παλτό. Δεύτερο αρνητικό- κι αυτό το γράφω όπου το συναντάω- το με το ζόρι εμφιαλωμένο νερό!

Το τζατζίκι δεν μου άρεσε επίσης καθόλου με το χοντροκομμένο αγγούρι και το ελάχιστο σκόρδο.

Για να πω και τα θετικά.... Παραγγείλαμε μια μερίδα κεμπαμ αρκετά περιποιημένη και νόστιμη. Ένα κεμπάπ τυλιχτό, καλό, 1 παστουρμά τυλιχτό- αυτό μου άρεσε περισσότερο απ' όλα, ένα σουτζούκι με τυρί - νόστιμο αλλά δεν φαινόταν το τυρί και πατάτες τηγανιτές αρκετά νόστιμες και καλά τηγανισμένες και τέλος ένα μπουκάλι ούζο σε αρκετά καλή τιμή.

Δυστυχώς το γεγονός ότι τρώγαμε τζατζίκια και κεμπάπ με μπουφάν και παλτό δεν μου επιτρέπει να βάλω καλή βαθμολογία στο μαγαζί. Δεν ενθουσιάστηκα όσο μπορώ να διακρίνω γεύσεις σε θερμοκρασία 5 βαθμούς...
επίσης δεν αρέσει σε όλους ο Πλούταρχος και ο Ρέμος και ειδικά το να ακούς όλη τους τη δισκογραφία σε δήθεν πολίτικο μαγαζί.

10 Ιαν 2016

Πήγαμε με ωραία παρεούλα στο συγκεκριμένο μαγαζί μετά τα Χριστούγεννα (λες και δεν είχαμε φάει ήδη αρκετά... )

Θέλαμε καιρό να δοκιμάσουμε το μαγαζί καθώς έχουμε μετακομίσει κοντά και η αλήθεια είναι πως τα παϊδάκια μας έσπαγαν την μύτη καθημερινά ενώ η μουσική που ακούγαμε καθώς περπατούσαμε απέξω ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα.
Είχαμε διαβάσει για τα υπέροχα παϊδάκια του μαγαζιού αλλά επειδή την είχαμε ξαναπατήσει στο παρελθόν κρατούσαμε μερικές επιφυλάξεις.

Κακώς! Θα το πω και ας ακουστεί υπερβολή αυτά ήταν τα καλύτερα παϊδάκια που έχω δοκιμάσει. Εξαιρετικά στη γεύση στο ψήσιμο και στο αλατοπίπερο! Πέσαμε με τα μούτρα σαν να μην είχαμε φάει μέρες ολόκληρες και φάγαμε σαν να μην υπάρχει αύριο. Παραλίγαμε σχεδόν όλον τον κατάλογο. Το λουκάνικο, άψογο! Η σπανακόπιτα εξαιρετική, πατάτες ωραίες ένα μπιφτέκι τούρμπο, μοναδική μου ένσταση η ψητή φέτα που ήταν ιδιαίτερα μικρή μερίδα, αδικαιολόγητη μικρή μερίδα και το "εμφιαλωμένο με το ζόρι" νερό. Ξέχασα τα υπέροχα παστουρμαδοπιτάκια! Τέλεια! Καλό κρασί, πολύ κρασί και μπύρες και σύνολο μας βγήκε 22ε το άτομο.

Να σημειώσω βέβαια πως αν και γυναίκα συνοδευόμουν από εργένηδες άντρες που παράγγειλαν ότι υπήρχε και ήπιαν όσο αντέχει άνθρωπος. Επομένως αν πάνε κάποιοι φυσιολογικοί άνθρωποι θα τους βγει φτηνότερα υποθέτω. Κέρασαν καταϊφι στο τέλος, επειδή συνοδευόμουν από πεινασμένους δεν πρόλαβα δοκιμάσω δυστυχώς. Εξαιρετική η μουσική ταιριάζει ιδιαίτερα στο μαγαζί.
Αν μας ξαναδεχτούν στο μαγαζί μετά το χαμό που κάναμε θα ξαναπάω...

ΑΛΕΠΟΥ (Η) (ΠΕΤ...
Γεύσεις μετά μουσικής ...
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Πετρούπολη