Redmond

Μέλος από: Οκτ 2010

13 Μαι 2019

Κατ' αρχάς πρέπει να πω ότι λυπάμαι που είμαι αναγκασμένος να γράψω αυτή την κριτική και μάλιστα μια μέρα μετά το Πάσχα. Είμαι ωστόσο υποχρεωμένος να το κάνω, προκειμένου να προστατεύσω πιθανούς μελλοντικούς πελάτες από το συγκεκριμένο κατάστημα.... Κλείσαμε τραπέζι για την Κυριακή του Πάσχα 28/4. Τι φάγαμε? Από... τίποτα έως σκουπίδια! Και φυσικά μας κατέστρεψαν την ημέρα του Πάσχα και γίναμε ρεζίλι στην οικογένειά μας για την.... έμπνευση να κλείσουμε τραπέζι στο συγκεκριμένο μαγαζί.
Ξεκινάμε λοιπόν! Πάρκινγκ εύκολο στους γύρω δρόμους, έξω χώρος μέτριος και το καλωσόρισμα από ανύπαρκτο έως βαριεστημένο (Κυριακή του Πάσχα επαναλαμβάνω). Το τραπέζι στο βάθος της αυλής, με καμιά ντουζίνα μύγες πάνω του πριν καν καθίσουμε. Αφού τακτοποιηθήκαμε με το καλό, περιμέναμε πάνω από ένα τέταρτο για να μας φέρει καταλόγους οι οποίοι ήταν μια.... κόλλα Α4 από εκτυπωτή. Μας έφερε με το ζόρι 3 (ήμασταν 8 άτομα) από το πίσω τραπέζι και φυσικά αφού τους είχαμε ζητήσει. Περίπου στα 10 λεπτά αργότερα ο σερβιτόρος ξαναήρθε για να πάρει παραγγελία. Παραγγείλαμε λοιπόν 2 σαλάτες, μια Χωριάτικη και μια της Σεβαστής, 2 τυροκροκέτες, 2 πατάτες, 2 τζατζίκια, 2 κοκορέτσια, 1 κιλό αρνί σούβλας και 1μιση κιλό παϊδάκια αρνίσια. Άλλωστε οι επιλογές από τον κατάλογο ήταν μετρημένες (αυτό δεν είναι κατ' ανάγκην κακό).
Κατά τις 3 λοιπόν (το μαγαζί μισογεμάτο, περίεργο για τέτοια μέρα) περίπου 40 λεπτά μετά την άφιξή μας, ήρθαν οι 2 σαλάτες (καλούτσικες γευστικά, μέτρια ποσότητα) τα τζατζίκια (ανύπαρκτο σκόρδο, ανύπαρκτο αλάτι, σαν να τρως γιαουρτάκι σκέτο) και οι τυροκροκέτες. Οι τελευταίες μας διαφημίστηκαν από τον σερβιτόρο ως κάτι φοβερό γευστικά, προσωπικά έχω φάει πολύ πιο αφράτους, πολύ πιο χρυσαφένιους και χωρίς να έχουν ρουφήξει λάδι όπως οι συγκεκριμένοι. Πολύ μζηοέτριοι.
Όπως είναι λογικό πριν τις 3μιση είχαμε τελειώσει τις 2 σαλάτες, τις 2 μερίδες τυροκροκέτες και τα τζατζίκια (πόσο να αντέξουν τα έρημα για 8 άτομα??). Κάπου εκεί ολοκληρώθηκε σχεδόν και η.... άμεση σχέση μας με τους σερβιτόρους. Απλά γιατί.... εξαφανίστηκαν! Νομίζω γύρω στις 4 και κάτι ήρθαν οι 2 μερίδες πατάτες!! Τυποποιημένες και άνοστες, κάτω του μετρίου. Στο ενδιάμεσο άνθρωποι από τα άλλα τραπέζια διαμαρτύρονταν έντονα για τις καθυστερήσεις, τα γκαρσόνια ζητούσαν ανά ένα λεπτό συγγνώμη, μόνο που οι συγγνώμες δεν τρώγονταν όπως είπε και ένας θαμώνας... Γύρω στις 4μιση (περίπου 2 ώρες κ κάτι από την άφιξή μας) και ενώ πλέον αντιμετωπίζαμε με χιούμορ την όλη κατάσταση, ήρθε ο σερβιτόρος και μας ειδοποίησε να ξεχάσουμε τα παϊδάκια (!!! ) και αν θέλουμε να μας βάλει το αρνί σούβλας. Για το κοκορέτσι κουβέντα!!! Άρχισα να γελάω από νευρικότητα προφανώς και του είπα να μας φέρει το λογαριασμό και να φύγουμε. Δυστυχώς όμως οι υπόλοιποι είπαν να δώσουμε μια ευκαιρία ακόμη - μέγιστο λάθος - οπότε περιμέναμε τα.... εδέσματα! Ως εκ θαύματος λοιπόν, σε 5 λεπτά ήρθαν τα 2 κοκορέτσια και κατόπιν το αρνί σούβλας. Τα κοκορέτσια, καμένα απ' έξω, ήθελαν κ άλλο ψήσιμο από μέσα. Γευστικά απ' τα χειρότερα που έχω φάει, τελείως αδιάφορα. Η πλάκα όμως είναι στο αρνί! Οι αθεόφοβοι μετά από 2 ώρες και πλέον αναμονής, μας έφεραν ένα αρνί χλιαρό έως κρύο (το έκοβα να έχει δουλέψει φούρνος μικροκυμάτων) με τη μισή πιατέλα υπέροχες κοκκάλες και την άλλη μισή πέτσα!! Χρεωμένο ως 1 κιλό και 100 γραμμάρια, το κρέας που είχε δεν ξεπερνούσε χωρίς υπερβολή τα 400 -500 γραμμάρια κρύου αρνιού!!! Χειρότερα δεν γίνεται. Για όλα αυτά μας πήραν 129 ευρώ, τα πιο άδικα χρήματα που έχουμε δώσει τα τελευταία χρόνια σε εστιατόριο. Σε όλα αυτά ξέχασα να αναφέρω ότι απ' τα βαρέλια που γέμιζαν το κρασί στο χώρο που περνούσαν άνθρωποι, υπήρχε διαρροή στις κάνουλες, με αποτέλεσμα η σύζυγός μου να γλυστρίσει άσχημα και να αποφύγει τα χειρότερα την τελευταία στιγμή. Η ιδιοκτήτρια μας δικαιολογήθηκε ότι είχε πάρει έξτρα προσωπικό για την ημέρα (! ), ενώ μας είπε ότι είχε γίνει λάθος στις παραγγελίες και φαγητά δικά μας πήγαν σε άλλο τραπέζι, ενώ μας ρώτησε γιατί δεν διαμαρτυρηθήκαμε πιο νωρίς αφού βλέπαμε την καθυστέρηση (!!! ) Στη θέση της δεν θα είχα δεχθεί χρήματα! Κρίμα! Η τέλεια καταστροφή, η τέλεια αρπαχτή, φαγητά σκουπίδια, συμπεριφορά υπεκφυγής, δυστυχώς μια συγγνώμη δεν λύνει το πρόβλημα. Τουλάχιστον 4 - 5 τραπέζια διαμαρτύρονταν, τα υπόλοιπα προφανώς (μαζί με μας) περίμεναν καρτερικά αλλά εις μάτην. Εννοείται ότι δεν πρόκειται να προτιμηθεί ξανά, ούτε ως καλεσμένος!

15 Φεβ 2015

Τετάρτη μεσημέρι με χιόνια στα βόρεια του Λεκανοπεδίου, αποφασίσαμε να επισκεφθούμε το ψαροκόκκαλο. Λίγο το ψύχος, λίγο ότι η επομένη ήταν Τσικνοπέμπτη, είπαμε να πάμε κόντρα και στα δύο και να δοκιμάσουμε θαλασσινά και... κακαβιά!
Η θέση της ταβέρνας ελάχιστα μέσα απ' την Ελ. Βενιζέλου (20 μέτρα), φαίνεται όπως περνάς αν δεν είσαι με ταχύτητα. Το πάρκινγκ σχετικά εύκολο και... ξεκινάμε.
Το καλωσόρισμα σχετικά τυπικό απ' το παλικάρι στο service, ο ιδιοκτήτης ωστόσο ήταν πιο ζεστός, το απαιτούσε άλλωστε και η μέρα.

Με το που καθίσαμε ρίξαμε μια ματιά στο χώρο που είναι ουσιαστικά χωρισμένος σε τρεις αίθουσες. Δεσπόζει ο τοίχος με χρήσιμες πληροφορίες για κάθε ψάρι και το χρόνο ψησίματός του. Κατά τα άλλα θα μπορούσες να πεις ότι είναι συμπαθητικό μαγαζί με πολλές τζαμαρίες, που προδιαθέτει περισσότερο για άνοιξη - καλοκαίρι.
Με την παραγγελία μας έφεραν σαρδέλες τουρσί, εξαίσιες, ότι πρέπει για να ανοίξει η όρεξη. Πήραμε κακαβιά λοιπόν, πολλή καλή με βελουτέ αίσθηση, το καρότο μέσα όμως "φώναζε" ότι δεν ήταν της ημέρας.

Καλαμαράκια τηγανητά άριστα, χωρίς ίχνος λαδίλας, ψημένα όσο πρέπει.
Χταποδάκι ψητό μέτριο, σκληρό και ελαφρώς άγευστο, παρ' ότι φρέσκο (όπως έγραφε ο κατάλογος)

Οι γαρίδες σαγανάκι ήταν όπως έπρεπε με γευστική σάλτσα και φέτα για πολλές..... βουτιές με το νόστιμο, ψημένο ψωμάκι.
Πιπεριές φλωρίνης με ξύδι μπαλσάμικο, όχι κάτι το ιδιαίτερο, όπως και τα χόρτα.

Κοινώς, δεν έχω να πω ότι κάτι δεν μου άρεσε, αλλά δεν έχω να πω επίσης ότι εντυπωσιάστηκα... Το χύμα λευκό που πήραμε, ελαφρύ και ευκολόπιοτο.
Στο τέλος μας κέρασαν χαλβά που φάγαμε από μια κουταλίτσα (καλούτσικος).
Για όλα αυτά πληρώσαμε 40 ευρώ, τιμή κάτω του μετρίου για ψαροταβέρνα. Επίσης, να σημειώσω ότι παρά το ότι ήταν Τετάρτη μεσημέρι, ήρθαν 3 παρέες μέχρι την ώρα που φύγαμε.

Κατά πάσα πιθανότητα θα ξαναπάμε καθώς στα βόρεια προάστια υπάρχει έλλειψη σε ψαροταβέρνες και οι κριτικές για κάποιες είναι κάτω του μετρίου. Αν και πιστεύω ότι πέραν των χρήσιμων κριτικών, γνώμη σχηματίζεις αν δοκιμάσεις και όχι αν διαβάσεις...

01 Δεκ 2014

Μ' αρέσει να γράφω πάντα τις κριτικές μου το συντομότερο δυνατόν μετά την επίσκεψη στο εστιατόριο. Αν ήταν δυνατόν και τη στιγμή που τρώω. Άλλωστε, όπως έλεγε και ένας γνωστός μου, ποτέ μην πηγαίνεις στο σούπερ-μάρκετ νηστικός.

Κάτι ανάλογο ισχύει κ για την κριτική ενός εστιατορίου. Όταν είσαι χορτάτος μπορείς να είσαι νομίζω πιο αντικειμενικός, ίσως και πιο αυστηρός στην κριτική σου, ενώ έχεις πάρει και μια γεύση από πιθανές παρενέργειες...

Στο δια ταύτα λοιπόν. Φτάσαμε στο μαγαζί Σάββατο κατά τις 10 το βράδυ, με το τραπέζι να μας περιμένει (κατόπιν κράτησης). Ο χώρος ζεστός, μικρός, κουτουκάκι με διακοσμητικά παταράκια με βαρέλια και ποδήλατο. Έχει δυνατότητες βελτίωσης, υπολείπεται σε σχέση με το φαγητό.

Για άδειο τραπέζι ούτε λόγος, ωστόσο το service, όπως διαπιστώσαμε και στην πορεία, όχι μόνο ανταποκρινόταν στις απαιτήσεις, αλλά σου έδινε την εντύπωση πως το έκαναν και με χαρακτηριστική ευκολία. Τα παιδιά και ο ιδιοκτήτης (Αλέξανδρος) ευγενέστατα, ανεπιτήδευτα, άνετα και γρήγορα. Άριστα με τόνο.

Παραγγείλαμε τσιπς πατάτες με αυγά (πολύ καλό και απλό πιάτο), πατατούλες απλές (χωρίς λαδίλες και με ιδιαίτερη νοστιμιά), λιβανέζικο (4 πιτούλες με μοσχαρίσιο κιμά, γιαούρτι και ντοματούλα σε κυβάκια) το οποίο για μένα ήταν απ' τα κορυφαία, μπρόκολο ογκρατέν (γευστικός πειρασμός απ΄τους λίγους), γιαουρτλού κεμπάπ (ωραίο πιάτο, ωραίο το κεμπάπ και οι πιτούλες, μέτριο το πληγούρι, έχεις την αίσθηση ότι κάτι λείπει απ' το πιάτο), μελιτζάνα με τυριά στο φούρνο, απλά φανταστική, πολίτικη σαλάτα (πολλή καλή για Πειραιώτικη, αυτή την απολαμβάνεις κατά Μακεδονία μεριά) και λαχανοντολμάδες (προσωπικά μου άρεσαν πολύ). Εν αρχή βέβαια ήταν το ψημένο ψωμί με λαδάκι και ρίγανη, μοσχομύρισε το τραπέζι!

Κρασάκι κόκκινο ξηρό χύμα, ελαφρύ και χωρίς παρενέργειες Για την ποσότητα των μερίδων έχω να πω ότι κινούνται πάνω απ' το μέσο όρο και σε κάποιες περιπτώσεις και αρκετά. Για όλα αυτά πληρώσαμε 68 ευρώ, αφού μας κέρασαν μισό κιλό κρασάκι και γιαούρτι λεμόνι με τριμμένο πτι - μπερ μπισκότο.

Ωραία σκέψη για να "γυρίσει" το στόμα από τα ανατολίτικα πριν, ωστόσο η εκτέλεση παίρνει βελτίωση, είναι ελαφρώς επίπεδη η γεύση, λίγη ένταση δεν θα έβλαπτε, όπως επίσης και το σερβίρισμα σε ποτήρι. Απλά μια ιδέα που την έχω δει αλλού και μου άρεσε.

Γενικό συμπέρασμα, το μαγαζί αξίζει να δώσεις τα χρήματά σου και θα το συστήσω και θα ξαναπάω. Το μόνο που μας στεναχώρησε είναι το μεγάλο άγχος του ιδιοκτήτη, εντάξει δείχνει ότι αγαπάει τη δουλειά του, έχει πάθος να πάει μπροστά και θα πάει, αλλά όλα τα πράγματα θέλουν μέτρο και κυρίως ψυχραιμία. Άλλωστε - όπως είπα και στον ίδιο - οι βαθμολογίες και οι κριτικές εδώ μιλάνε από μόνες τους....

Πάρκινγκ σχετικά εύκολο στα γύρω στενά, GPS προτείνεται αν θέλουμε να το βρούμε εύκολα και να μην ταλαιπωρηθούμε.

13 Οκτ 2014

Σάββατο βράδυ κατά τα μέσα Οκτωβρίου, αποφασίσαμε να διαπιστώσουμε αν οι προηγούμενες κριτικές για τα "Φουρνομαγειρέματα" ταίριαζαν με τα γούστα μας.
Η πρόσβαση στο μαγαζί εύκολη, το πάρκινγκ επίσης και το τραπέζι για 2 άτομα έτοιμο, κατόπιν κράτησης.

Προκαταβολικά ο ιδιοκτήτης μας ζήτησε συγνώμη για τον χρόνο αναμονής της παραγγελίας, ωστόσο δε νομίζω ότι άργησε υπερβολικά. Γύρω στα 10 - 15 λεπτά θα έλεγα. Σε αυτό το χρόνο είχαμε την ευκαιρία να ρίξουμε μια ματιά στο χώρο που χωρίς να εντυπωσιάζει, σε κερδίζει. Η κουζίνα στο πατάρι, τα γουστόζικα φωτιστικά, το παρείστικο στυλ. Ίσως αν είχε ξύλο στο πάτωμα και άλλη είσοδο να "ανέβαινε" κι άλλο.

Η κοπέλα που μας σέρβιρε ταχύτατη, ευγενέστατη, αν και μερικές φορές έπρεπε κυριολεκτικά να τρέχει για να προλάβει τις παραγγελίες. Και φυσικά είχε να ανεβαίνει συνέχεια και τη σκάλα που οδηγεί στον πάνω όροφο.

Στα του φαγητού, πήραμε μια φουρνιστή σαλάτα 8, πατάτες crispy 10, παστουρμαδόπιτα κανονικά 10 αλλά θα βάλω 9 μόνο κ μόνο γιατί από κάτω ήταν στο όριο να "αρπάξει", λουκάνικο του μερακλή 8, φέτα ψητή 9, κοτόπουλο με μανιτάρια και φαρφάλες 9 και γιαουρτλού με κιμά 6.

Με λίγα λόγια, όπως είπα και στο μάγειρα- ιδιοκτήτη, καταφέραμε και φάγαμε μια μεγάλη ποσότητα πολύ καλού φαγητού. Μας κέρασαν το δεύτερο καραφάκι ημίγλυκου κρασιού (εξαιρετικό) καθώς και τα γλυκά στο τέλος (σοκολατόπιτα και χαλβά). Ο σεφ κατέβηκε ο ίδιος στο τραπέζι, μας ρώτησε για τις γεύσεις, ενδιαφέρθηκε να μάθει τι δεν μας άρεσε και γενικά έδειξε άνθρωπος που θέλει και μπορεί να πάει μπροστά στη δουλειά του.

Συμφωνήσαμε ότι αν αυτές οι γεύσεις που σε κάποιες περιπτώσεις αγγίζουν το τέλειο, έβγαιναν από ξυλόφουρνο, τότε θα μιλάγαμε για το απαύγασμα της γεύσης!

Και έτσι όμως, ευχαριστιέσαι αν μη τι άλλο.
Για όλη αυτή την ποσότητα - πήραμε μόνο μεζεδάκια και όχι κυρίως - πληρώσαμε 34 ευρώ, ωστόσο θα μπορούσαμε να έχουμε πληρώσει και λιγότερα καθώς κυριολεκτικά σκάσαμε. Την επόμενη φορά θα πάμε για τα κυρίως....! Οι μερίδες είναι κανονικές προς το μικρό, όμως δεν υπάρχει ορεκτικό πάνω από 4,80, ενώ κάποια κοστίζουν 3,80 και κάποια 2,80.

Τα κυρίως απ' ότι προσέξαμε κινούνται γύρω στα 8-9 ευρώ με εξαίρεση το κότσι που αγγίζει τα 14. Φυσικά θα ξαναπάμε και το συστήνω ανεπιφύλακτα για μια ήσυχη, παρείστικη βραδιά χωρίς δήθεν.

04 Μαι 2014

Παρασκευή μεσημέρι 2 Μαιου στο "Χαρτί κ Καλαμάρι" με ωραία παρέα κ καλή διάθεση. Το μαγαζί το βρίσκεις εύκολα, πάρκινγκ το αντίθετο θα έλεγα. Από κίνηση, το ελάχιστο, άλλωστε δεν είναι εποχή για.... μεσημέρια και μάλιστα μετά την Πρωτομαγιά.

Πήραμε μια σαλάτα "Χαρτί κ Καλαμάρι" που ήταν υπέροχη με ξηρούς καρπούς, παρμεζάνα και σως μελιού, καλαμαράκια τηγανητά οκ, ντοματοκεφτέδες που δεν σε τρέλαιναν, χταπόδι ψητό (υπέροχο), αθερίνες που πρέπει να ήταν φρέσκες και Συμιακό γαριδάκι που ήταν κ ακριβό και έχουμε γευθεί και καλύτερα. Άψογες οι φλογέρες με τυρί και λούζα Μυκόνου.

Τα συνοδεύσαμε με ουζάκι κ μπόλικο πάγο. Για δύο άτομα ήταν πολλά και φύγαμε σκασμένοι μπορώ να πω, ίσως σε μια δεύτερη ανάγνωση οι ντοματοκεφτέδες να ήταν περιττοί.. Εκείνο που δημιουργεί καλή αίσθηση είναι τα σερβίτσια που έρχονται τα εδέσματα, από την πιατέλα της σαλάτας με κλίση, μέχρι το καλαθάκι για τις φλογέρες και τη βαρκούλα για τους ντοματοκεφτέδες.

Το μαγαζί είναι απλό στη διακόσμηση αλλά συμπαθητικό, ενώ και η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε ήταν ευγενέστατη χωρίς περιττές κολακείες που προσωπικά δεν με φτιάχνουν. Οι τιμές ελαφρώς τσιμπημένες, όχι, σε καμία περίπτωση δεν είναι "Περάματος" αλλά κανονικότατες για τα δικά μου κριτήρια.

19 Φεβ 2014

Πήγαμε τρία άτομα, Σάββατο βράδυ. Το μαγαζί απέναντι από το πάρκο Πρεσσόφ στο Κερατσίνι, χωρίς πολύ κόσμο (ήταν και περασμένα μεσάνυχτα!!), συμπαθητικό σε διακόσμηση και ζεστό σε εξυπηρέτηση.

Το φαγητό καλούτσικο, πήραμε φέτα σαγανάκι καλή, μπεκρή μεζέ μέτριο, λουκάνικα δύο ειδών (τα πικάντικα βαριά και με μυρωδιά πιο..βαριά!), πατατούτες νόστιμες και αληθινές, τζατζικάκι πολύ καλό. Ίσως ξεχνάω κάποιο πιάτο...

Το ροζέ κρασάκι μέτριο έως πολύ μέτριο... Για όλα πληρώσαμε 50 ευρώ, στο μέσο όρο της αγοράς για μαγαζί με ζωντανή μουσική.

Πρόγραμμα λαϊκό με συμπαθητικές φωνές και παραγγελιές από τους θαμώνες.
Θα ξαναπήγαινα αν και θα έψαχνα κι άλλες επιλογές.
Πάρκινγκ άνετο.

06 Ιαν 2014

Ξεκινήσαμε Κυριακή μεσημέρι, το GPS μας πήγε καλά, το πάρκινγκ παιχνιδάκι και η διάθεση στα ύψη.

Οκ, δεν περιμέναμε να δούμε κάτι εξαιρετικό από διακόσμηση, ωστόσο όταν πας για να φας το πρώτο πράγμα που παίζει ρόλο είναι το φαγητό. Κυριαρχεί η τεχνοτροπία στον μεγάλο τοίχο του μαγαζιού, σε κόκκινη απόχρωση και οι ρόδες ποδηλάτων στα φωτιστικά.
Έχουμε κ λέμε λοιπόν: Σαλάτα πολίτικη όχι ακριβώς όπως την έχεις συνηθίσει στη Μακεδονία, αλλά συμπαθητική για τα Αθηναικά - ή μάλλον τα Πειραιώτικα - δεδομένα.
Πατατούτες τηγανητές απλά άψογες. Πραγματικές, κομμένες όπως πρέπει, χωρίς ίχνος λαδίλας και με λίγη ρίγανη πάνω που κάνει τη διαφορά.

Λουκάνινο βουβαλίσιο, αποκάλυψη. Απ' τα καλύτερα λουκάνικα που έχω δοκιμάσει.
Χοιρινή τηγανιά, όχι κάτι εξαιρετικό, απλά καλή για μένα. Από τις προηγούμενες κριτικές περίμενα κάτι εξαιρετικό.
Αυτό που ήταν όντως εξαιρετικό ήταν τα μοσχαρίσια συκωτάκια. Δεν έχω λόγια....Και να φανταστείς ότι δεν μου αρέσει το συκώτι!!!
Τζατζίκι όχι κάτι ιδιαίτερο και με το λάδι να σχηματίζει λιμνούλες...

Σαγανάκι πολύ πολύ καλό, με ωραία κρούστα, μαλακό από μέσα. Θα μπορούσε να είναι κ μεγαλύτερο. Γενικά οι μερίδες πάντως ήταν πάνω απ' το μέσο όρο.
Κόκκινο κρασάκι συμπαθητικό. 38 ευρώ στο σύνολο, σαφώς κάτω απ' το μέσο όρο. Η ποιότητα ευτυχώς, αντιστρόφως ανάλογη.

Εξυπηρέτηση φιλική, χωρίς "εξτραδάκια που μερικές φορές σε φέρνουν και σε δύσκολη θέση".
Εύχομαι λοιπόν καλές δουλειές και στον μπέμπη της ιδιοκτήτριας να συνεχίσει την επιχείρηση και να την κάνει ακόμη καλύτερη. Έχει δυνατότητες (η επιχείρηση, αλλά απ' ότι είδα και ο μπέμπης!!!).

13 Οκτ 2013

Ίσως απ' τις χειρότερες επιλογές των τελευταίων χρόνων. Μεταμοντέρνο ελληνάδικο, με λίγα "πιασιάρικα" ξένα, πρόγραμμα χωρίς καμιά συνέχεια και κάποιες στιγμές (στην αρχή κυρίως) βαρετό.

Φαγητό χωρίς καμία έμπνευση( πήραμε ποικιλίες κρεατικών μέτριες, λουκάνικα επίσης μέτρια και πατάτες τηγανητές, καλές αλλά με 5(!) ευρώ).

Το μαγαζί είναι περισσότερο να πιεις (τουλάχιστον τα ποτά ήταν οκ αν κρίνω απ' το επόμενο πρωί) παρά να φας. Διασκέδαση με πολλά ντεσιμπέλ από άφωνους που θέλουν να πιστεύουν ότι το έχουν...

Για τις τιμές τι να πω? Το δικό τους κρασί στα 22 ευρώ!!!!! Τη στιγμή που βρίσκεις χύμα με 10 και πολύ καλύτερο....
Πάρκινγκ σχετικά εύκολο, περιοχή νορμάλ.

Δεν θα ξαναπήγαινα και να ήμουν και πάλι καλεσμένος θα έκανα τα πάντα για να προστατεύσω αυτόν που θα πλήρωνε...:)

Το μόνο θετικό ότι ξέχασα το κομπολόι μου και μου το φέρανε ενώ είχα ήδη μπει στο αυτοκίνητο για αναχώρηση.

18 Μάρ 2013

Αξέχαστη εμπειρία για πολλούς λόγους. Επισκεφθήκαμε το μαγαζί, Καθαρά Δευτέρα και είχαμε μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να διαπιστώσουμε πως δουλεύει το μαγαζί με ρυθμούς στο... ζενίθ!

Η πρώτη εμπειρία έχει να κάνει με το θέμα πάρκινγκ στους δρόμους πέριξ της Ακτής Θεμιστοκλέους. Απλά το ξεχνάμε!!! Με πολύ κόπο και φροντίδα, βρήκαμε μετά από... μισή ώρα, ίσως και περισσότερο. Υπ' όψιν, όχι δίπλα στο μαγαζί, αλλά σε κάνα τεταρτάκι με τα πόδια (ήταν και χωνευτικό).

Το σκηνικό στην Πειραϊκή χαρούμενο και πολύβουο: Παιδιά, μεγαλύτερα και μικρότερα να πετάνε χαρταετούς, μεγάλοι να ψάχνουν απεγνωσμένα για ένα τραπέζι στα γύρω ταβερνάκια και γενικά είχες την εντύπωση ότι ο Πειραιάς ήταν όλος έξω.

Να σημειώσω ότι η ώρα ήταν μόνο 1 μετά το μεσημέρι (μετά μάθαμε ότι στο εν λόγω ταβερνάκι η προσέλευση ξεκινά πριν τις 11(!!!!) το πρωί....).

Με το που φτάνουμε λοιπόν, μας δίδεται ένα χαρτάκι με νούμερο προτεραιότητας για τραπέζι! Είχαμε μόνο το 7, το οποίο σήμαινε αναμονή λιγότερη από ώρα. Μετά από μίνι σύσκεψη, η παρέα αποφάσισε να αναμένει καθ΄ότι και τα γύρω ταβερνάκια φαίνονταν γεμάτα, ενώ παράλληλα δεν διέθεταν και τις κριτικές που είχαμε διαβάσει για τα "Βράχια της Πειραϊκής".

Μετά από 40 λεπτά "ηρωικής αναμονής", εδέησε να καθίσουμε σε τραπέζι, το οποίο ουσιαστικά ήταν για δύο αλλά βολευτήκαμε 4.

Αμέσως το λευκό κρασί στο τραπέζι, (κάπνισμα επιτρέπεται μέσα, άψογος εξαερισμός ωστόσο) και μέσα σε 10 λεπτά δώσαμε και την παραγγελία! Απίστευτο? Αν μάλιστα τα παιδιά που μας εξυπηρέτησαν μέσα στον πανικό τους, εκτός από ταχύτητα είχαν και λίγο χαμόγελο θα έβαζα το άριστα και στο σέρβις.

Έχουμε και λέμε λοιπόν 1 κιλό λευκό κρασάκι αδιάφορο κατά γενική ομολογία 5 ευρώ, 2 πατάτες αληθινές με ελάχιστη λαδίλα και γευστικότατες άλλα 5 ευρώ, 2 γαριδάκια Συμιακά (το καλύτερο πιάτο, δεν υπάρχει σύγκριση) 18 ευρώ, 1 χταποδάκι ψητό μέτριο και μικρή μερίδα 9 ευρώ, 2 καλαμαράκια τηγανητά εξαίσια, μαλακά και σωστά τηγανισμένα 10 ευρώ, 1 μαρίδες επίσης πολύ καλές 5 ευρώ, 1 κρεμμυδοροδέλες 2,50 (δεν αξίξουν, ελαφρώς καμένες), 1 γαρίδες τηγανιτές (έχω φάει και καλύτερες, όχι ότι δεν μας άρεσαν βέβαια) 2 Σταμναγκάθια πολύ ωραία, όχι παραβρασμένα, έβγαζαν ελαφρά πίκρα 10 ευρώ.

Συν κάποια αναψυκτικά και 2 μερίδες Συμιακά γαριδάκια για το σπίτι, γενικό σύνολο στα 110 ευρώ περίπου για 4 άτομα που έφυγαν σκασμένα!

Ίσως ο πιο καλός συνδυασμός ποιότητας και τιμής σε μαγαζί με θαλασσινά που έχω επισκεφθεί τελευταία.

Στο τέλος όμως μαζί με το λογαριασμό μας κέρασαν την....αγάπη τους και εμείς τη δική μας! Οπότε με τα χρήματα που θα αφήναμε, φάγαμε το γλυκό αλλού. Το συστήνω ανεπιφύλακτα, όχι όμως για Καθαρά Δευτέρα και ανάλογες μέρες....

23 Φεβ 2013

Πέμπτη βράδυ Φεβρουαρίου και αποφασίσαμε να επισκεφθούμε το μαγαζί μετά τις σχετικά καλές κριτικές που είχαμε ακούσει - οι περισσότερες ωστόσο όχι από το συγκεκριμένο site - για το κρέας.

Το γενικό συμπέρασμα? Μετριότης σχεδόν σε όλα....
Χώρος αδιάφορος για τα δικά μου γούστα, με σχετική φασαρία.
Σέρβις ευγενικό μεν, αλλά ένα κλίκ κάτω από τα στάνταρ που πρέπει να έχει ένα καλό εστιατόριο. Σχετική καθυστέρηση, και δείγματα "στημένης ευγένειας" που τα 'πιανες από μακριά...
Γενικά το στυλ με τους δίσκους που έρχονται στο τραπέζι με τα πάντα πάνω, δεν είναι το αγαπημένο μου και δεν με προδιαθέτει να παραγγείλω...

Συμβιβαστήκαμε ωστόσο και διαλέξαμε Χωριάτικη σαλάτα και χόρτα εποχής από τον πρώτο (αδιάφορα και τα δύο, τα χόρτα πηγμένα στο λάδι), μαστέλο (λίγο παραπάνω ψημένο απ' ότι θα πρεπε, πατάτες τηγανητές (αρκετά καλές, χωρίς τη γνωστή λαδίλα και όχι προκάτ) και τζατζίκι(αρκετά καλό).
Ευτυχώς δώσαμε έμφαση στο κρέας, που παρ' ότι οι τιμές είναι τσιμπημένες, αξίζει τα λεφτά του.
Φοβερό γουρουνόπουλο σούβλας, τραγανιστό απ' έξω, ζουμερό από μέσα, εξαιρετικό ψήσιμο.

Η σταβλίσια μπριζόλα γάλακτος που διάλεξα ήταν ίσως απ' τις καλύτερες που έχω δοκιμάσει, με μοναδική παραφωνία ότι όταν ήρθε στο τραπέζι ήταν ζεστή προς το χλιαρό και επίσης πιο κόκκινη απ' ότι είχα παραγγείλει (Well done)...Ή το πιάτο ήταν σχετικά κρύο, ή έμεινε λίγο παραπάνω στο πάσο.
Το ψητό κοτόπουλο δυστυχώς δεν μπορεί να πάρει την ίδια βαθμολογία, επειδή το βρήκαμε στεγνό (στο μεγαλύτερο μέρος του). Μερίδες ικανοποιητικές, μικρές δεν τις λες πάντως.

Αυτά με δύο μπύρες και δύο αναψυκτικά, στα 90 ευρώ....Όχι παιδιά, οι τιμές αυτές είναι άλλης εποχής και για ένα πολύ καλό κρέας δεν δικαιολογούνται. Πολύ περισσότερο που στα υπόλοιπα στοιχεία το μαγαζί κινείται στη μετριότητα.
Πάρκινγκ σχετικά εύκολο στους γύρω δρόμους, περιοχή πολλή καλή.