HristinaB

Μέλος από: Νοε 2010

10 Οκτ 2019

Τα τελευταία δύο χρόνια το έχουμε σαν παράδοση να το επισκεπτόμαστε κάθε Δεκαπενταύγουστο (εν μέρει επειδή είναι από τα λίγα ανοιχτά εστιατόρια στην Αθήνα εκείνη τη μέρα).

Ημερομηνία επίσκεψης: Πέμπτη 15 Αυγούστου 2019, 4 ενήλικες και ένα παιδί, με κράτηση

Ο χώρος:
Μεγάλη σάλα που αποπνέει προσιτή πολυτέλεια, με περιορισμένη θέα στην κουζίνα. Λίγο σκοτεινός το βράδυ στα τραπέζια της βεράντας.

Το μενού:
Με αρκετές επιλογές σε κρέας, ψάρι, ζυμαρικά και χορτοφαγικά πιάτα.

Από το φετινό μενού δοκιμάσαμε αρκετά πιάτα, αλλά δεν μπορώ να πω ότι μας ενθουσίασε κάποιο από αυτά.

-- Σαλάτα Ντοματίνια & Burrata. Είχε την ενδιαφέρουσα πινελιά της βινεγκρέτ από passion fruit, την οποία το ένα από τα άτομα της παρέας δεν σταμάτησε να εκθιάζει, αλλά εγώ τη βρήκα αδιάφορη. (12,50€)
-- Πιτάκια με κοτόπουλο, σαν μίνι τυλιχτό σουβλάκι. Το πιάτο αυτό υπήρχε και πέρσι στον κατάλογο, προφανώς έχει σουξέ. Φέτος μου άρεσαν λιγότερο, ίσως λόγω της υπερβολικής σάλτσας γιαουρτιού. (5€ τα δύο τεμάχια)
-- To Street taco με την ασιατική γέμιση της ημέρας (με γαρίδες) δεν είχε την ένταση που φανταζόμουν. Το περίμενα καυτερογλυκό, αλλά ήταν μόνο γλυκό, τελικά.
-- Τηγανητές πατάτες με πάπρικα και ντιπ λευκής τρούφας. Πολύ καλές. (6,50€)
-- Ορικιέτε με λαχανικά, φέτα και σάλτσα αβοκάντο. Δεν είχαν ούτε γεύση, ούτε ένταση, ούτε κάποιο ενδιαφέρον. (13,50€)
-- Κοτόπουλο με καλαμπόκι, μπέιμπι πατάτες και μπέικον. Δεν ήταν αξιομνημόνευτο, ούτε το καλαμπόκι πρόσθετε κάτι ιδιαίτερο. Εξάλλου, ήταν ελάχιστο. (14€)
-- Ένα vegan μπέργκερ από ρεβύθια, κινόα και βρώμη, με αβοκάντο, κέιλ και τσιπς καρότου. Δε δοκίμασα, αλλά η μερίδα ήταν μεγάλη και χορτοαστική. (12€)
-- Για επιδόρπιο επιλέξαμε μια vegan τάρτα σοκολάτας με γάλα καρύδας, φυστικοβούτυρο και σορμπέ μάνγκο, που μου έβγαζε μια ελαφριά πικρίλα στο τελείωμα και, συγκρινόμενη με την *υπερπαραγωγή* του παγωτού με μπράουνι που είχαμε φάει πέρσι, έχανε οπτικά και γευστικά κατά κράτος. (8,50€)

Το σέρβις:
Ευγενικό, με καλούς χρόνους. Η κοπέλα που έκανε PR μου φάνηκε κάπως ψυχρή.

Θα ξαναπάω;
Πρόκειται για εστιατόριο που ενδείκνυται για μια πιο ξεχωριστή έξοδο, με πιάτα εμφανώς προσεγμένα και εκτελεσμένα με ιδιαίτερες τεχνικές, συμπαθητικά ως προς τη γεύση, αλλά όχι πραγματικά αξιομνημόνευτα. Από την άλλη, το έχουμε κάνει παράδοση πια, οπότε... φαντάζομαι εξαρτάται από το τι άλλο θα είναι ανοιχτό εκείνη την ημέρα. (Και ήδη έχουμε κάποιες ιδέες. )

22 Αυγ 2019

Ημερομηνία επίσκεψης: Κυριακή, 4 Αυγούστου 2019, 3 ενήλικες και ένα παιδί, χωρίς κράτηση

Το έχουμε παράδοση με το σύζυγο να πηγαίνουμε για μπεργκεράκια μετά από κάθε εθελοντική αιμοδοσία -- η δικαιολογία μας είναι ότι θέλουμε κάτι δυναμωτικό... στην πραγματικότητα, απλά βρίσκουμε ευκαιρία να απολαύσουμε κάτι που μας αρέσει, αλλά, η αλήθεια να λέγεται, δεν είναι και από τις πιο υγιεινές επιλογές φαγητού. Συνήθως επιλέγουμε το κορυφαίο, κατά την άποψή μας, μπεργκεράδικο της Αθήνας, το Juicy Grill στο Χολαργό, όμως αυτή τη φορά σκεφτήκαμε να τεστάρουμε ένα από τα υπόλοιπα μαγαζιά στη λίστα μας, που ο τρίτος της παρέας ήθελε από καιρό να δοκιμάσει, και κατεβήκαμε στο κέντρο.

Ο χώρος:
Στον πεζόδρομο της Αιόλου, εύκολη πρόσβαση με το μετρό.
Δύο αίθουσες -- μια μεγάλη, μπροστά από την κουζίνα, και μια μικρότερη δίπλα της --, με τραπεζοκαθίσματα ταχυφαγείου, απ' αυτά που δίνουν την αίσθηση ότι είναι μονίμως λερωμένα από λάδια. Κάποια από αυτά έχουν τη μορφή βαρελιού. Δεν ξέρω αν οι ιδιοκτήτες ήθελαν να δώσουν μια βιομηχανική όψη στο χώρο ή απλά δεν ενδιαφέρθηκαν καθόλου για τη διακόσμηση, αλλά η πρώτη εικόνα είναι απογοητευτική. Τουλάχιστον, χαζεύεις την περατζάδα της Αιόλου από τις τζαμαρίες.

Το μενού:
11 επιλογές σε μοσχαρίσιο μπέργκερ, 2 με κοτόπουλο, 3 σαλάτες, πατάτες και onion rings. Ουκ εν τω πολλώ το ευ προφανώς η φιλοσοφία κι εγώ το δέχομαι, αρκεί το μικρό μενού να είναι μεγάααααλο σε γεύση.

Αλλά δεν!

Η παραγγελία μας ήταν:
-- Μια μερίδα πατάτες classic. Εμφανώς προτηγανισμένες, εντυπωσιακά λίγες για μερίδα -- βία να ήταν 15 πατάτες μετρημένες! Κακή γεύση. (2,90€)
-- Μια house σαλάτα. Εντελώς ατημέλητη και φτωχική στα υλικά (μέτρησα ακριβώς 3 μισά ντοματίνια), χωρίς αρκετό ντρέσινγκ για να νοστιμίσει. Απαράδεκτη για την τιμή της. (5,90€)
-- Ένα Breakfast μπέργκερ (5,50€)
-- Ένα Sweet Chili Chicken μπέργκερ (6,90€)
-- Ένα Pax μπέργκερ (4,90€)
-- Μία μπύρα Φιξ Άνευ (2,50€)

Το μόνο θετικό σχόλιο που ακούστηκε ήταν από το φίλο μας, που πήρε το Pax. Είπε ότι ήταν "νοστιμότατο", αλλά ακριβό για το μέγεθός του. Τα δικά μας μπέργκερ ήταν εξίσου μικρά (σε βαθμό να αστειευόμστε, φεύγοντας, για το πού θα πάμε να φάμε κάτι) και ολωσδιόλου αδιάφορα γευστικά.

Το σέρβις:
Δεν υπάρχει, το μαγαζί είναι self service. Πας στο ταμείο, παραγγέλνεις, σου δίνουν ένα γκατζετάκι που ζουζουνίζει όταν είναι έτοιμη η παραγγελία σου, παραλαμβάνεις το δίσκο σου, τρως και μετά πετάς τα σκουπίδια και τα απομεινάρια σου στους μεγάλους κάδους σκουπιδιών δίπλα στην πόρτα.

Σημείωση: εννοείται ότι δεν υπάρχει καμία απολύτως οικολογική ευαισθησία. Όλες οι συσκευασίες είναι πλαστικές μιας χρήσεως και φυσικά δε γίνεται κανένας διαχωρισμός των απορριμμάτων σε ανακυκλώσιμα και μη ή συγκέντρωση των οργανικών για κομποστοποίηση. Τι ψάχνεις κι εσύ, θα μου πείτε τώρα. Ποιος το κάνει για να το κάνουν κι αυτοί; Κι όμως, αν το έκαναν, θα είχαν έναν έστω λόγο να ξεχωρίζουν από τα υπόλοιπα ταχυφαγεία, γιατί το φαγητό τους σίγουρα δεν τα καταφέρνει ούτε στο ελάχιστο.

Θα ξαναπάω;
Εξυπακούεται πως όχι. Η δεύτερη, μετά το απόλυτο φιάσκο του Estrella, Θεσσαλονικιώτικη πρόταση που κατεβαίνει Αθήνα και αποδεικνύεται παταγώδης αποτυχία. Μικρό το κακό (ανύπαρκτο, βασικά) όσο υπάρχει το Juicy Grill...

01 Δεκ 2018

Ημερομηνία επίσκεψης: Σάββατο 13/10, αργά το απόγευμα (19:30), 4 άτομα, χωρίς κράτηση

Στου Ψυρρή είχα να κατέβω από... πάντα, άντε το πολύ να τα έχω περπατήσει κανά-δυο φορές ή να έχω πάει τίποτα θέατρα. Όταν η περιοχή ήταν στα ντουζένια της δεν ήταν του γούστου μου, μετά επήλθε κορεσμός και δεν πατούσε κανείς, ε, αυτή τη φορά είπε η παρέα να δοκιμάσουμε μια διαφορετική περιοχή για να βρεθούμε, η μια από τις κοπέλες θυμόταν ευχάριστα το συγκεκριμένο μαγαζί, οι υπόλοιποι ακολουθήσαμε πειθήνια.

Επειδή είχαμε πεινάσει από νωρίς, βρήκαμε τραπέζι με ευκολία, καθώς το μαγαζί ήταν σχεδόν άδειο.

Ο χώρος:
Παλιό δίπατο κτίριο με εσωτερική σκάλα (που οδηγεί στην τουαλέτα και σε δεύτερη σάλα, που υποθέτω ότι χρησιμοποιείται το χειμώνα). Αυτό που βρήκα γοητευτικό ήταν μια κλειδωμένη πόρτα στον πάνω όροφο, που αναρωτιέμαι πού να οδηγούσε και σε τι να χρησίμευε, όταν αυτό το κτίριο δεν ήταν ρακάδικο αλλά σπίτι (;). Απλή η διακόσμηση, τραπεζάκια καφενείου, έντεχνη ελληνική μουσική στα ηχεία (που ακούγεται μέχρι να γεμίσει το μαγαζί, μετά ο θόρυβος σκεπάζει τα πάντα).

Το μενού:
Μεζέδες (του βουνού και της θάλασσας) σε αντίστοιχες μερίδες, που φαίνονται μικρές, αλλά εμείς, 4 άτομα πεινασμένα, καταφέραμε να μην τελειώσουμε ούτε ένα πιάτο. Και νομίζω ότι αυτό οφειλόταν στο γεγονός ότι τίποτα δε μας φάνηκε τόσο συγκλονιστικό, ώστε να θέλουμε να το καταβροχθίσουμε. Πήραμε:
-- Τα περίφημα αμοργιανά πιταράκια, με ξυνομυζήθρα και (πολύ, πάρα πολύ) μοσχοκάρυδο, που άφηνε μια πικρή επίγευση.
-- Πολίτικη σαλάτα
-- Ομελέτα με παστουρμά (ένα κομμάτι κρέατος όλο κι όλο, κι αυτό καμμένο)
-- Φάβα
-- Τηγανιά χοιρινή
-- Μπόλικο κόκκινο κρασί χύμα (ωραίο ήταν αυτό)

Στο τέλος μας κέρασαν ψημένη ρακή.

Η έλλειψη περισσότερων σχολίων οφείλεται στο γεγονός ότι κυριολεκτικά δε θυμάμαι τη γεύση κανενός από τα φαγητά. Και κάτι τόσο αδιάφορο ισούται στο δικό μου μυαλό με κάτι το κακό.

Το σέρβις:
Ένα από τα βασικότερα προβλήματα της βραδιάς, καθώς ήταν από απλά διεκπεραιωτικό ως μουρτζούφλικο και μουτρωμένο. Όπως αποδείχτηκε από την ατυχή προσπάθειά μου να πιάσω την κουβέντα με το σερβιτόρο σχετικά με την προέλευση της φάβας που θέλαμε να παραγγείλουμε (ναι, δεν ήξερα ότι το μαγαζί έχει στενές σχέσεις με την Αμοργό και τη φάβα της, κρεμάστε με! ), κανείς από το σέρβις δεν είχε ιδιαίτερη όρεξη να μας πει μια κουβέντα παραπάνω ή, έστω, να χαμογελάσει, για να μας κάνει να νιώσουμε ευπρόσδεκτοι. Ένα μπέρδεμα επιπλέον χρέωσης που έγινε στο λογαριασμό στο τέλος, ενώ έχω κάθε καλή πρόθεση να θεωρήσω ότι ήταν ένα απλό ανθρώπινο λάθος, απ' αυτά που συμβαίνουν συχνά, στη συγκεκριμένη περίπτωση απλά επέτεινε τη δυσαρέσκειά μου για το μέρος που επέλεξα να περάσω μια ευχάριστη βραδιά με την παρέα μου.

Θα ξαναπάω;
Η απάντηση είναι προφανώς αρνητική. Δεν υπήρχε απολύτως τίποτα σ' αυτό το μαγαζί που να άξιζε τα χρήματα και το χρόνο μου.

01 Νοε 2017

Σ' αυτή την κριτική θα είμαι απόλυτη.

Με τον καλό μου έχουμε δοκιμάσει σχεδόν όλα τα σοβαρά μπεργκεράδικα της πόλης κι έχουμε ευχαριστηθεί αρκετά από αυτά. Το Juicy, όμως, δεν μπορεί κανένα να το γκρεμίσει από την πρώτη θέση στις προτιμήσεις μας. Από τότε που το ανακαλύψαμε (είναι ευλογημένα κοντά στο σπίτι μας), επιστρέφουμε σ' αυτό ξανά και ξανά: τα βράδια που θέλουμε να το ρίξουμε λίγο έξω διατροφικά, όταν έχουμε ξαφνικούς επισκέπτες και θέλουμε να τους περιποιηθούμε, τις Κυριακές μεσημέρια μετά την εθελοντική αιμοδοσία ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ, έχουμε κάνει εκεί τραπέζια γενεθλίων, ακόμα και ως εναλλακτικό γαμήλιο τραπέζι το είχαμε σκεφτεί!

Ο χώρος:
Σχετικά μικρός, ιδίως δεδομένης της κοσμοπλημμύρας που το επιλέγει. Σαφώς πιο ευχάριστος έξω, στη μικρή αυλίτσα με τις γλάστρες. Μέσα υπάρχουν τρία όλα κι όλα ψηλά τραπέζια, με απευθείας θέα στην ανοιχτή κουζίνα, να χαζεύεις τα αγόρια να δουλεύουν πυρετωδώς πάνω από τις πλάκες ψησίματος και τις φριτέζες και να σου τρέχουν τα σάλια. (Στα διαλείμματα, μελετάς τα δεκάδες κάδρα με τα έξυπνα τσιτάτα και τις ποπ αναφορές στους τοίχους. )

Το σέρβις:
Και πάλι μόνο αγόρια. Σούπερ γρήγοροι, σούπερ εξυπηρετικοί και ευγενέστατοι. Δεν είναι σπάνιο, τα καλοκαίρια που ξεροσταλιάζουμε στην αναμονή (γιατί κρατήσεις δεν κάνει) να μας φέρνουν δροσερά νεράκια στην πόρτα, για να μην αφυδατωθούμε. Πάντα χαιρετάνε όταν μπαίνουμε, πάντα ευχαριστούν όταν φεύγουμε.

Το μενού:
Ορεκτικά κλασικά κι αγαπημένα, με τα chicken fingers (8€) να μη λείπουν ποτέ από την παραγγελία -- παναρισμένα και τηγανισμένα στην εντέλεια, χωρίς ούτε καν υποψία λαδίλας, με μια rosemary aioli mayo όνειρο και μια sweet chili σως άπαιχτη. Ξεκινάς να τρως κι απλά δεν μπορείς να σταματήσεις.

Για πιο αθώες (και χορτοφαγικές, πες ότι νηστεύεις, βρε αδερφέ! ) καταστάσεις, επιλέξτε το γλυκό ψητό καλαμπόκι (5€).

Διαβάζοντας τον κατάλογο, θα ψηθείτε τρελά να παραγγείλετε και πατάτες και ποια είμαι εγώ που θα σας σταματήσω. Απλά αναφέρω ότι τα μπέργκερ συνοδεύονται από πατάτες, κομμένες στο χέρι, με τη φλούδα τους (εκτός αν κάνετε την έκπληξη και ζητήσετε την ψητή πατάτα ή την ατομική σαλάτα), σε ποσότητα άκρως ικανοποιητική (χωρίς να είναι το Έβερεστ του Μπαρ Μπεε Κιου, όμως) και οι επιπλέον ίσως να είναι overkill. (Ένα μεγάλο συν τους, όταν παίρνετε την παραγγελία πακέτο: δεν έχουν παπαριάσει από τους ατμούς μέχρι να φτάσετε σπίτι. Είναι ένα επιστημονικό παράδοξο, που προσεγγίζει τα όρια του θαύματος. )

Μη σνομπάρετε τις σαλάτες. Είναι θεόρατες, πλουσιότατες και χωρίς τόνους από σάλτσες, οπότε μπορείτε να τις χρησιμοποιήσετε ως το υγιεινό σας άλλοθι, για να μη σας πνίξουν οι διατροφικές τύψεις. Η blue mushroom (με πρασινάδες, μπλε τυρί και μανιτάρια) είναι η προσωπική αγαπημένη μου. Εκτός από τις πολύ απλές (coleslaw και ανάμεικτες πρασινάδες) που τιμολογούνται στα 5,50€, όλες οι υπόλοιπες κοστίζουν 7,50€.

18 επιλογές σε μπέργκερ με μοσχαρίσιο μπιφτέκι, 7 με κοτόπουλο (μπιφτέκι ή φιλέτο) και ένα χορτοφαγικό. Από κοτόπουλο έχουμε δοκιμάσει τα άπαντα, ενώ πολλές φορές αντικαθιστούμε το κλασικό μπιφτέκι με κοτόπουλο, για να δοκιμάσουμε κι άλλους συνδυασμούς. Δεν έχουμε απογοητευτεί ούτε μία φορά -- το μόνο που έχω να καταλογίσω είναι ότι στο The Secret η ποσότητα της μυστικής (ροζ) σάλτσας είναι τόσο τεράστια, που σκεπάζει τις υπόλοιπες γεύσεις. Από ψωμάκι μπορείτε να επιλέξετε ανάμεσα σε μπριος (κλασικό ή ολικής άλεσης, για ένα φεγγάρι υπήρχε και μαύρο, με μελάνι σουπιάς) και σε μπέιγκελ. Οι τιμές κυμαίνονται από 8-14€ (το πιο ακριβό μπέργκερ είναι συνδυασμός μοσχαρίσιου μπιφτεκιού και φιλέτου κοτόπουλου), με μέσο όρο τα 9,50€. Αξίζουν, όμως, κάθε σέντσι.

Για πιο κυριλέ καταστάσεις (ή αν έχετε βγει με τη μαμά σας) υπάρχουν και μερίδες κρεατικών στη σχάρα (μπιφτέκια, κοτόπουλο, σπαλομπριζόλες, πικάνια), αλλά εμείς είμαστε ορκισμένοι μπεργκεροφάγοι, οπότε δεν έχω προσωπική εμπειρία για να σας διαφωτίσω επί του θέματος.

Θα ξαναπάω;
Είναι ερώτηση τώρα αυτή; Το μόνο πρόβλημα είναι ότι, τώρα που έχετε πειστεί από την κριτική μου, θα συρρεύσετε κι εσείς και θα μας φάει η αναμονή πάλι...

16 Οκτ 2017

Ημερομηνία επίσκεψης: μια Κυριακή του Ιουλίου 2017, μεσημέρι, 2 άτομα, χωρίς κράτηση. Ήταν μια από αυτές τις Κυριακές που τα καταστήματα ήταν ανοιχτά και είχαμε κατέβει στο κέντρο για μικρο-ψώνια και χάζι. Έκανε ζέστη, ντάλα ο ήλιος, μας άνοιξε την όρεξη και το περπάτημα, ήταν δίπλα και η Ρόμβης... Βασισμένη στις πάμπολλες εμπειρίες προηγούμενων φορών, που περνούσαμε έξω από το μαγαζί και περίμεναν ήδη ορδές για να εξυπηρετηθούν, η αλήθεια είναι ότι δεν είχα μεγάλες ελπίδες ότι θα βρούμε διαθέσιμο τραπέζι. Διαψεύστηκα, πράγμα που με έκανε να ελπίζω ότι η συνέχεια θα ήταν εξίσου θετική. Spoiler alert: διαψεύστηκα και πάλι.

Ο χώρος:
Το ανακαινισμένο νεοκλασικό, που παλιότερα στέγαζε το Pure Bliss. Ανοιχτή κουζίνα στο μακρόστενο ισόγειο, μικρός ημιώροφος, ξύλινη σκάλα που οδηγεί στον (κλειστό για το κοινό) πρώτο όροφο. Αρκετά φωτεινός χώρος, χωρίς υπερβολές ή κάτι το ιδιαίτερα αξιοσημείωτο στη διακόσμηση. Ενδιαφέρουσα μικρή λεπτομέρεια τα χάρτινα σουπλά με ασπρόμαυρες φωτογραφίες της παλιάς Αθήνας, στις οποίες είχαν διεισδύσει χρωματιστοί ποπ σούπερ ήρωες και ήρωες κινουμένων σχεδίων (εμένα μου έτυχαν τα Χελονωνιντζάκια, του καλού μου ο Πίκατσου).

Το μενού:
Αυγά σε διάφορες εκδοχές, pancakes, σάντουιτς, πίτσες, σαλάτες, καφέδες, χυμοί, γενικώς καλούδια του μπραντς, συχνά με μια κάποια τσαχπινιά. Αυτά που πήραμε εμείς τα βλέπω μπροστά μου αυτή τη στιγμή, γιατί τα έχω φωτογραφίσει, οπότε οι περιγραφές μου είναι απόλυτα ακριβείς:

-- Ζεστό ψωμί με βούτυρο μαύρης τρούφας, αυγά στους 64οC, μωβ μαγιονέζα παντζαριού, κρέμα φέτας και σαλάτα εποχής. Ήρθε ωραιότατα σερβιρισμένο σε μεγάλο πράσινο πιάτο, αλλά... ΟΚ, ίσως ήταν δικό μου το πρόβλημα που δεν είχα καταλάβει ότι τα αυγά σε αυτή τη θερμοκρασία θα ήταν ποσέ. Ακόμα κι έτσι, όμως, το ασπράδι στα ποσέ αυγά είναι στέρεο, σωστά; Στη δική μου περίπτωση, ήταν υγρό. Ωμό, πώς να το περιγράψω διαφορετικά; Στην αρχή είπα να το δοκιμάσω για την εμπειρία, αλλά μετά πρυτάνευσε η λογική (ήμουν και έγκυος) και ζήτησα να μου το αντικαταστήσουν με αυγά τηγανητά. Όταν ήρθε το νέο πιάτο, τα αυγά ήταν υπερβολικά σφιχτά (πέτρα ο κρόκος), βούτυρο μαύρης τρούφας δεν ένιωσα πουθενά, στη μια άκρη του πιάτου ήταν πασαλειμμένη η μωβ μαγιονέζα και στην άλλη η (αδιάφορη) κρέμα φέτας, ενώ ανάμεσα στα ψωμάκια κείτονταν τρία-τέσσερα θλιβερά φυλλαράκια ρόκας. Η όλη εικόνα έμοιαζε με αποφάγια δυσαρεστημένου πελάτη. Απορώ και θυμώνω που ένα τέτοιο πιάτο βγήκε από επαγγελματική κουζίνα, σερβιρίστηκε και χρεώθηκε κιόλας. Το έφαγα επειδή πεινούσα, αλλά δε θα το ξαναέπαιρνα, ούτε θα το πρότεινα σε άλλον.

-- Κλαμπ (;) σάντουιτς με κοτόπουλο και τηγανητό αυγό. Καλό ήταν, αλλά εγώ ερωτεύτηκα το θεσπέσιο κόκκινο πιάτο στο οποίο σερβιρίστηκε.

-- Φρέσκος χυμός μάνγκο, σερβιρισμένος σε (τρέντι) βαζάκι και διακοσμημένος με ένα μικρό σουβλάκι από κομματάκια φρέσκου φρούτου. Ήταν πολύ δροσιστικός και εύγευστος, αλλά ακριβός για το μέγεθός του.

-- Το περίφημο μπουγατσάν. Περίμενα κάτι ιδιαίτερο, ξεχωριστό, κάτι που πρώτα χόρταινε το μάτι. Και τι ήρθε; Ένα αντιαισθητικό άσπρο πιάτο, που τη μισή του επιφάνεια έπιανε ένα απλό κρουασάν βουτύρου με λίγη ζάχαρη άχνη και στην άλλη μισή ήταν πεταμένη μια ποσότητα κρέμας μπουγάτσας με λίγη κανέλα, σαν να την είχε σερβίρει με την κουτάλα του απ' το καζάνι ο μάγειρας στον "Ισοβίτη" του Αρκά. Καμία φινέτσα στο πιάτο, καμιά ομορφιά, καμιά χαριτωμενιά, ακόμα αναρωτιέμαι προς τι τόσος ντόρος πια, τόσος πανικός και τόοοοοσο hype. Μακράν η μεγαλύτερη απογοήτευση της χρονιάς, ακόμα χειρότερη και από την τέταρτη σεζόν του Sherlock.

Για τιμές, συμβουλευθείτε τις πιο κάτω κριτικές. Προσωπικά, τις θεωρώ ιδιαίτερα τσιμπημένες γι' αυτό που τελικά προσφέρεται.

Το σέρβις:
Νέα παιδιά, κυρίως αγόρια, υπό την επίβλεψη ενός μεγαλύτερου υπεύθυνου, έτρεχαν και (συνήθως) έφταναν, μιας και γινόταν πανικός από κόσμο. Εγώ, πάντως, μετά από 15' αναμονής, χρειάστηκε να υπενθυμίσω στο σερβιτόρο μας ότι ακόμα περίμενα το πιάτο με τα αλλαγμένα αυγά. Ένα ακόμα τέταρτο αργότερα, ακόμα τα περίμενα, οπότε το υπενθύμισα και δεύτερη φορά. Το πιάτο ήρθε περίπου 3' μετά τη δεύτερη υπενθύμιση, με ευγενική απολογία, αλλά η εικόνα του, όπως την περιέγραψα πιο πάνω, μαρτυρούσε ότι ο μάγειρας ίσα που καταδέχτηκε να πετάξει το φαγητό στο πιάτο, λες και τσαντίστηκε που ένας περίεργος πελάτης γύρισε πίσω το αρχικό πιάτο.

Θα ξαναπάω;
Όχι. Θεωρώ ότι ξεκάθαρα έπεσα θύμα του hype και της υπερπροβολής από τα μίντια. Υπερβολικά ακριβό φαγητό, που ακούγεται και, στις επαγγελματικές food porn φωτογραφίες, μοιάζει απείρως καλύτερο από αυτό που τελικά είναι.

27 Μαι 2016

Με τα πλάνα της παρέας να αλλάζουν ξαφνικά λόγω της απεργίας των ΜΜΜ και των πορειών, το Κουκάκι προκρίθηκε ως η πιο βολική εναλλακτική. Το "Hops" επιλέχθηκε μετά από πρόταση φίλης κατοίκου της περιοχής, με αρχική σκέψη να δοκιμάσουμε το brunch του (το οποίο σερβίρεται ως τις 14:00).

Ημερομηνία επίσκεψης: Κυριακή 22 Μαϊου 2016, 13:00 το μεσημέρι, 5 άτομα, χωρίς κράτηση. Βρήκαμε εύκολα να κάτσουμε, ίσως λόγω ώρας, ίσως λόγω μουντάδας του καιρού, που δεν ενέπνευσε πολλούς να βγουν από το σπίτι.

Ο χώρος:
Αρκετά ευρύχωρο μαγαζί, με ανοιχτή την τζαμαρία, πράγμα που του έδινε μια ευχάριστη αίσθηση άπλας. Κυριαρχεί το ανοιχτόχρωμο ξύλο. Καθαρές και προσεγμένες τουαλέτες. Ξένη μουσική σε ένταση που δεν ενοχλεί τις συζητήσεις. Ένα μείον του είναι ότι δεν απαγορεύεται το κάπνισμα, αλλά αυτό ίσως να συνέβη ακριβώς επειδή η τζαμαρία ήταν ανοιχτή.

Το μενού:
Καφέδες, χυμοί, κ. λπ, μπέργκερ και μπύρες.

Η παρέα κινήθηκε στη λογική του "καφές τώρα, φαγητό μετά" και ξεκινήσαμε με καφέδες, σοκολάτες και χυμούς (με τις τιμές να κυμαίνονται από 2,50 ως 3 ευρώ). Όταν πια έπεσε πείνα, παραγγείλαμε τα εξής:

-- Μια τραγανή Ιταλική σαλάτα, με μαρούλι, κόκκινη ρόκα, ντοματίνια, παρμεζάνα και πέστο βασιλικού (7,20€). Αν και άνοστη δεν μπορώ να την πω, το σίγουρο είναι ότι δεν ήταν καθόλου τραγανή, γιατί οι σως είχαν ποτίσει υπερβολικά τα λαχανικά.
-- Ένα Chicken Caesar Club Sandwich με πατάτες (8,20€)
-- Ένα "Greek One" μπέργκερ, με κρεμμύδι, ψητή μελιτζάνα και σάλτσα φέτας, με πατάτες
-- Δύο Hot Chili μπέργκερ με καπνιστό μπέικον, καραμελωμένα κρεμμύδια και καυτερό τσίλι, με πατάτες (8,40€)
-- Ένα Mango Chili Chicken μπέργκερ, με κοτόπουλο, ντομάτα, κρεμμύδι, σάλτσα μάνγκο και spicy mayo, με πατάτες (8,60€), το οποίο ήταν η δική μου επιλογή και το βρήκα πραγματικά υπέροχο! Ζουμερό (αν φας μπέργκερ και δε γίνεις χάλια, το κάνεις λάθος), ανεπαίσθητα καυτερό, χορταστικό και εξαιρετικά νόστιμο. Ένα μπράβο και για τις πατάτες, που ήταν λεπτοκομμένες, τηγανισμένες στην εντέλεια και χωρίς ίχνος λαδίλας.
-- Τρεις μπύρες σε μπουκάλι [μια Kirki από τη Χαλκίδα (5,70€), μια Βεργίνα Weiss (4,50€) και μια Septem 8η Μέρα (6,50€)]. Γενικά, το μαγαζί διαθέτει μια πολύ ενδιαφέρουσα λίστα με μπύρες, ελληνικές και εισαγωγής, πολλές από τις οποίες δεν έχω ξανασυναντήσει αλλού, με κατατοπιστική περιγραφή για την καθεμιά τους, αλλά και με γευστικά ταιριάσματα μετα πιάτα του καταλόγου.

Ευχαρίστως θα επέλεγα για το τέλος κάποιο επιδόρπιο, αλλά μας πρόλαβε η διεύθυνση του μαγαζιού, που, θέλοντας να μας ευχαριστήσει για τα συγχαρητήρια που στείλαμε στο σεφ (όλοι μείναμε πολύ ικανοποιημένοι από το φαγητό μας), μας κέρασε ένα μπράουνι με σιρόπι σοκολάτας και μια πανακότα με αλμυρή καραμέλα, σερβιρισμένη σε ψηλό ποτήρι κρασιού. Η κίνηση εκτιμήθηκε δεόντως και σημειώνεται στα θετικά του μαγαζιού.

Μαζί με τους αρχικούς καφέδες κ. λπ., ο τελικός λογαριασμός ανήλθε στα 80,40€.

Ευγενικό και πρόσχαρο.

Θα ξαναπάω;
Σίγουρα ναι. Από τα πολλά (πολλά! ) μαγαζιά με μπέργκερ που έχω δοκιμάσει, αυτό κατατάσσεται πολύ ψηλά στην κορυφή. Ο κατάλογος έχει αρκετές ακόμα επιλογές που θα με ενδιέφερε να δοκιμάσω, ενώ έχω βάλει στο μάτι και κάμποσες μπύρες.

09 Δεκ 2015

Ημερομηνία επίσκεψης: Μάιος 2015, Παρασκευή βράδυ, 3 άτομα χωρίς κράτηση

Ο χώρος:
Ένα μικρό, στενό μαγαζάκι, σ' έναν ήσυχο δρόμο του Παγκρατίου. 3-4 μεταλλικά τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο, μια μπάρα με ψηλά σκαμπό μπροστά στην τζαμαρία και μαξιλάρες στο πεζούλι είναι οι επιλογές για όποιον θέλει να καθίσει (και πολύ καλά θα κάνει). Οι γλαστρούλες στα τραπεζάκια και η διακόσμηση των πρασινάδων στο πεζοδρόμιο μαρτυρούν τη διάθεση των ιδιοκτητών να φτιάξουν ένα συνοικιακό μαγαζάκι-στέκι, ιδέα που λειτουργεί πολύ καλά όταν ο καιρός επιτρέπει τα "τραπεζάκια έξω". Τώρα, όμως, που έπιασαν τα κρύα, ο εσωτερικός χώρος ίσως αποδειχτεί πολύ μικρός για να επιτρέψει μια ευχάριστη "dine-in" εμπειρία.

Το μενού:
Φαλάφελ. Είτε σκέτοι ρεβυθοκεφτέδες σε μερίδα (6,50€), είτε τυλιχτοί σε αραβικές πιτούλες, σε δύο εκδοχές: με ταχίνι, χαρίσα, μπάμπα γκανούς και σαλάτα ή με σως γιαουρτιού, χαρίσα, ρόκα και καρότο και σε δύο μεγέθη (2,70€ το μικρό, 4,30€ το μεγάλο). Επίσης, 6 διαφορετικές σαλάτες και πατάτες τηγανητές.

Πήραμε:
-- Από δύο μικρά τυλιχτά φαλάφελ ο καθένας (ένα από κάθε είδος).
-- Μια κρύα σαλάτα με μαύρες φακές μπελούγκα Καναδά με ντομάτα, φρέσκο κρεμμυδάκι και άσπρο τυρί (6€ η μεγάλη μερίδα), που ήταν ΘΕ-ΣΠΕ-ΣΙ-Α, να πάτε να τη φάτε και μετά να μάθετε να τη φτιάχνετε και στο σπίτι. *Συγκλονιστικά* νόστιμη, σε λίγο μεγαλύτερη ποσότητα αποτελεί κανονικό κυρίως πιάτο.

-- Μια μερίδα πατάτες ψιλοκομμένες, καλοτηγανισμένες, τραγανές και χρυσαφένιες, χωρίς ίχνος λαδίλας. Από τότε που τις έφαγα, δηλώνω απερίφραστα (και συγχωρήστε μου τα κεφαλαία) ότι αυτές είναι ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΗΓΑΝΗΤΕΣ ΠΑΤΑΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΩΣ ΤΩΡΑ σε οποιοδήποτε μαγαζί στην Ελλάδα ή το εξωτερικό.

-- Μια μπύρα και μια σπιτική λεμονάδα με ρόδι και τζίντζερ (ατυχής επιλογή, αλλά φταίω αποκλειστικά και μόνο εγώ, αφού ξέρω ότι δε μου αρέσει το τζίντζερ! ).

Το σέρβις:
Μια χαμογελαστή, ευγενική σερβιτόρα, ήσυχη και γλυκομίλητη.

Θα ξαναπάω;
Το "Falafellas" στην Αιόλου έχει κλείσει, για μένα, το θέμα "φαλάφελ στην πόλη" και δύσκολα θα βρεθεί μαγαζί που να καταφέρει να ξεπεράσει αυτό το αριστούργημα (τα αραβικά μαγαζάκια στην πλατεία Βάθη είναι μια καλή εναλλακτική). Αυτές οι φακές, όμως, και, κυρίως, ΑΥΤΕΣ οι πατάτες είναι λόγος σοβαρός για να επιστρέψω.

08 Δεκ 2015

Ημερομηνία επίσκεψης: Ιούλιος 2015, βράδυ Παρασκευής, 3 άτομα, χωρίς κράτηση.

Ήταν μια από εκείνες τις βραδιές που θες να βγεις από το σπίτι και να δοκιμάσεις κάτι καινούριο, λίγο μοντέρνο (οπότε αποκλείεις τα κεμπάπια), λίγο κυριλάτο (πάνε και τα σουβλατζίδικα), λίγο όχι εντελώς άγνωστο (άσε την αιθιοπική κουζίνα για άλλη μέρα) και να δεις και λίγο κόσμο, που είσαι κλεισμένος σπίτι-δουλειά-σπίτι όλη τη βδομάδα. Με την καλή διαφήμιση που έχει προηγηθεί, το "Penny Lane" είναι στα προσεχώς και στα bookmarks του υπολογιστή. Αποφασίζεις ότι νιώθεις τυχερός και ξεκινάς να πας χωρίς κράτηση.

Η τύχη σου χαμογελά, τραπέζι για τρεις ακριβώς πάνω από τον πεζόδρομο, να κάνεις χάζι και τους περαστικούς. Καλά αρχίσαμε, παρακάτω;

Ο χώρος:
Ευχάριστος, ανοιχτός, με ξύλινα στοιχεία, τούβλινους τοίχους, λουλούδια και χαριτωμένα λαμπάκια. Όμορφα πράγματα, πολιτισμένα. Τόσο το μπαρ όσο και η κουζίνα είναι ανοιχτά, για να χαζεύεις την παρασκευή του ποτού/πιάτου σου. Ακριβώς απέναντι βρίσκεται το "αδερφό" μπαράκι 9ΒΗΤΑ, που σημαίνει εξασφαλισμένη μουσική και, μάλιστα, σε τέτοια ένταση που να επιτρέπει τη συζήτηση.

Το μενού:
Αμερικάνικη κουζίνα, καθόλου φαστ φουντ, με εξωτικές πινελιές και πιάτα που απαιτούν συνδυασμούς υλικών, κατσαρόλες και πολύωρο μαγείρεμα. Χορταστικές μερίδες, χωρίς υπερβολές.

Πήραμε:
-- Σαλάτα με κινόα, που δε με εντυπωσίασε, καθώς ήταν στεγνή κι έβγαζε μια ελαφριά πικρίλα.

-- Κοτόπουλο Carribean, με γάλα καρύδας, μάνγκο, ανανά και ρύζι. Το επιλέξαμε για το εξωτικόν του πράγματος, αλλά δεν κατάφερε να μας μείνει στη μνήμη.

-- Ριζότο Μοχίτο με δυόσμο και ρούμι, που δυστυχώς μου θύμισε λαπά νοσοκομείου, λόγω του ελαφρώς παραβρασμένου ρυζιού και του συνδυασμού των γεύσεων.

-- Louisiana Pulled Pork, σιγομαγειρεμένο χοιρινό σε κόκκινη σάλτσα, σερβιρισμένο σε μαλακό ψωμάκι μπέργκερ, μαζί με (νόστιμες) τηγανητές πατάτες. Πολύ ζουμερό για μπέργκερ, πολύ "νιανιά" για το δικό μας κοκκινιστό, η γεύση ήταν σχετικά οικεία, χωρίς, όμως, να εντυπωσιάζει.

-- Μια μπύρα και μία σανγκρία.

Το σέρβις:
Επαγγελματικό, ευγενικό, γρήγορο, αλλά κυρίως διαδικαστικό.

Θα ξαναπάω;
Το γεγονός ότι καθαρίσαμε σχεδόν όλα τα πιάτα οφείλεται μάλλον στο ότι πεινούσαμε, παρά στο ότι αυτά ήταν γευστικός ακαταμάχητα. Χωρίς να τα λες και άνοστα, νομίζω ότι έχαναν στις λεπτομέρειες. Επιπλέον, κάτι οι τιμές (που, για να είμαι δίκαιη, ήταν συμπαθητικές για το είδος της κουζίνας και την περιοχή, περίπου 18€/άτομο), κάτι που λίγες ήταν οι επιλογές του καταλόγου που μου έκαναν πραγματικά το κλικ να τις δοκιμάσω, δεν έχω επισκεφτεί το μαγαζί έκτοτε και μια δεύτερη επίσκεψη δεν είναι στα άμεσα σχέδιά μου.

23 Ιαν 2014

Ημερομηνία επίσκεψης: Σάββατο, 18/1/2014, 8 άτομα, με κράτηση

Είναι η δεύτερη φορά που επιλέγουμε το συγκεκριμένο εστιατόριο για να γιορτάσουμε με τους φίλους μας.

Ο χώρος:
Απλή, καθαρή αίθουσα, με τοίχους βαμμένους σε λευκοπράσινες αποχρώσεις. Σχεδόν μοναδικό διακοσμητικό τα κορνιζαρισμένα άρθρα των εφημερίδων για το μαγαζί. Ευχάριστη μουσική, που δεν καπελώνει τις συζητήσεις. Σχεδόν πάνω στη Λεωφόρο Μεσογείων, αλλά, όταν η πόρτα κλείνει, ούτε που το καταλαβαίνεις. Το μοναδικό φάουλ που βρίσκω είναι ότι, δυστυχώς, το κάπνισμα δεν απαγορεύεται αυστηρώς. (Ευτυχώς, αυτή τη βραδιά μείναμε άκαπνοι.) Οι πελάτες ήταν κυρίως μέσης ηλικίας και, συνήθως, γιόρταζαν κάτι.

Μεσσηνιακή κουζίνα (και με πινελιές από Θράκη). Αυτή τη φορά, παραγγείλαμε:

-- Γιορτινή σαλάτα, με μαρούλι, ρόκα, αποξηραμένο σύκο, τσαπέλα Μεσσηνίας, καρύδι και γραβιέρα Καλαμάτας: ήταν μάλλον στεγνή, χρειαζόταν κάποιο ντρέσινγκ για να είναι πιο δροσερή.

-- Μεσσηνιακή σαλάτα με μαρούλι, ρόκα, φρέσκο σπανάκι, παστό Καλαμάτας, πορτοκάλι, ελιές και ψητή μανουρομυζήθρα Μεσσηνίας: πολύ δροσερή και νόστιμη.

-- Πιτάκια με σύγκλινο, γραβιέρα Καλαμάτας και πετιμέζι (Χ2): η Μεσσηνιακή εκδοχή μιας μίνι πίτσας.

-- Μανιτάρια φρέσκα με φέτα Καλαμάτας, λευκό κρασί, σκόρδο και μαϊντανό (Χ2): δεν το χορταίνω αυτό το πιάτο, είναι τόσο απλό αλλά πεντανόστιμο! Κόλαση το ζουμάκι του...

-- Γιαπράκια Μεσσηνίας με λαπαθόφυλλα, ρύζι, ψιλοκομμένο χοιρινό και άνηθο σε λεμονάτη σάλτσα: δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα το χοιρινό, αλλά μικρή σημασία έχει αυτό, γιατί η ξινούτσικη σάλτσα του ήταν θεσπέσια, ό,τι πρέπει για να τη μαζέψεις με το ζυμωτό ψωμί.

-- Λουκάνικο Καλαμάτας με πορτοκάλι στη σχάρα με λεμόνι: δεν υπάρχει καλύτερο λουκάνικο στην ελληνική επικράτεια από το Καλαματιανό με πορτοκάλι (δε μιλάει μόνο η καταγωγή τώρα!).

-- Φρεσκοκομμένες πατάτες τηγανητές με τη φλούδα (Χ2): χοντρούτσικες, αλλά καλοψημένες και εθιστικές.

-- Χοιρινό φιλέτο γεμιστό με ταλαγάνι και λιαστή ντομάτα, σβησμένο με κονιάκ και κόκκινο κρασί με φρέσκο πουρέ πατάτας: πολύ νόστιμο πιάτο, με ωραία παρουσίαση.

-- Κοτόπουλο με ελαφριά σάλτσα κόκκινου ημίγλυκου κρασιού, στο φούρνο, συνοδευμένο από τραγανή σαλάτα φρέσκων λαχανικών: το πιο αδιάφορο πιάτο, η εμφάνιση του οποίου δε μοιάζει καθόλου με την περιγραφή του. Η σάλτσα φαινόταν λευκή (τύπου κρέμας γάλακτος) και η "σαλάτα" ήταν μεγάλες φλοίδες λαχανικών (καρότο, κολοκυθάκι), που έμοιαζαν βρασμένες στον ατμό. Το μόνο πιάτο που έμεινε αφάγωτο κατά το ήμισυ.

-- Κεφτεδάκια με πατάτες τηγανητές, για τη μικρή της παρέας.

-- 2 μπάλες παγωτό βανίλια με κομματάκια σοκολάτας (Χ2), 2 τάρτες σοκολάτα και 2 τάρτες λεμόνι: ΘΕΣΠΕΣΙΑ τα γλυκά, ΥΠΕΡΟΧΑ! Ακόμα και το, κατ' εμέ, "βαρετό" παγωτό βανίλια ήταν φανταστικό, πλούσιο σε γεύση και κομματάκια σοκολάτας.

-- Νερό βρύσης σε κανάτες, χύμα 1/2 κιλό λευκό και 1 1/2 κιλό κόκκινο κρασί.

-- λευκό και μαύρο ζυμωτό ψωμί, με ένα κουπάκι αρωματικό ελαιόλαδο για συνοδεία.

Στο τέλος μας κέρασαν σφηνάκια ρακόμελου για τη χώνεψη (ήταν αρκετά δυνατά) και ένα σφηνάκι βανίλια υποβρύχιο για τη μικρή.

Ο συνολικός λογαριασμός ανήλθε στα 165 ευρώ.

Το σέρβις:
Αν και την πρώτη φορά μας είχαν κάπως καθυστερήσει τα κυρίως, τώρα δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Το μόνο κάπως αρνητικό που βρήκα ήταν ότι οι νεαρές κοπέλες του σέρβις είχαν την τάση να μαζεύουν τα πιάτα σχεδόν αμέσως μόλις τέλειωνε το φαγητό και κάποιες φορές δεν προλάβαινα να βουτήξω το ψωμί μου στη σάλτσα.

Θα ξαναπάω;
Ε, ναι. Αλλά μάλλον θα περιμένουμε πια να αλλάξει το μενού.

07 Οκτ 2013

Δεύτερη επίσκεψη πριν περίπου 2 εβδομάδες (τέλη Σεπτεμβρίου 2013), 4 άτομα, καθημερινή βράδυ, με κράτηση.

Αυτή τη φορά καθίσαμε στην αριστερή αίθουσα. Ίδια μίνιμαλ διακόσμηση, με 4 κάδρα-φωτογραφίες από κλαδιά ελιάς στον τοίχο και τίποτα άλλο. Mια παρέα σχετικά μεγάλης ηλικίας και ένα ζευγάρι νεαρών τουριστών με σαγιονάρες ήταν οι συνδαιτημόνες μας.

Πήραμε:

-- Ψωμί (λευκό και μαύρο -- ζητήσαμε να μας ανταλλάξουν το λευκό με ολικής άλεσης) και μια σαλτσούλα καλωσορίσματος, αν δεν κάνω λάθος, που όμως δεν τη θυμάμαι καθόλου [1,5€/άτομο].

-- Τριλογία κρύων ορεκτικών (φάβα, ταραμοσαλάτα, τζατζίκι) [6€]. Δεν το περίμενα, αλλά η ταραμοσαλάτα ήταν θεσπέσια! Ξινούτσικη και ελαφριά σαν σύννεφο, ήταν το καλύτερο από τα τρία (το τζατζίκι το προτιμώ πολύ πιο πικάντικο, η φάβα αδιάφορη).

-- Μπιφτεκάκια μοσχαρίσια με πίτα, σάλτσα καπνιστής μελιτζάνας και γιαούρτι [9,5€]. Ωραία, όπως και την πρώτη φορά που τα έφαγα (πριν 1 χρόνο περίπου).

-- Γαύρο μαρινάτο με μαυρομάτικα φασόλια [7€]. Ασυνήθιστο ορεκτικό. Στη γεύση κυριαρχούν τα όσπρια, ο γαύρος είναι τόσο μικρός και λεπτός, που σχεδόν δεν ακούγεται.

-- Σαλάτα "γλυκιά πράσινη", με μαρούλι, κατίκι, ξερά σύκα, κόκκινες πιπεριές και βινεγκρέτ μελιού [7,50€]. Δεν έμεινε φύλλο. Καλή ποσότητα και φρέσκα υλικά.

-- Χυλοπίτες με κοτόπουλο, λιαστή ντομάτα, φινόκιο και βασιλικό [9,50€]. Δε δοκίμασα, αλλά η μερίδα ήταν γενναία.

-- Μακαρούνες με χοιρινά φιλετίνια, μανιτάρια και λαχανικά [11€]. Περίμενα πολύ πιο πλατιά ζυμαρικά, οι μακαρούνες μου έμοιαζαν περισσότερο με φιδέ. Παρόλ' αυτά, η μερίδα ήταν μεγάλη και το φαγητό νόστιμο.

-- Κριθαρότο με 3 είδη μανιταριών [10€]. Μου αρέσουν πάρα πολύ τα μανιτάρια, απλά πιστεύω ότι το ριζότο/κριθαρότο (γενικά, όχι μόνο το συγκεκριμένο) είναι κάπως βαρετό για κυρίως πιάτο. Για να δοκιμάσεις 4-5 μπουκιές, βεβαίως. Αλλά όχι για περισσότερο.

-- Ψαρονέφρι με μανούρι και σύκα, σε σάλτσα από μέλι και αμύγδαλα [13,50€]. Δε δοκίμασα, αλλά η εμφάνιση ήταν υπέροχη. Ο φίλος που το έφαγε έμεινε πολύ ευχαριστημένος.

-- Σοκολατόπιτα με μους πραλίνας και σάλτσα καραμέλας [6€]. Αααααααααχ, ωραίο γλυκό. Ήθελα να το ξεπαστρέψω όλο, αλλά ήδη είχα φάει αρκετά και έκανα κράτει.

-- 4 ποτήρια κρασί (ένα διαφορετικό ο καθένας)

-- Στο τέλος, κέρασμα λικέρ μαστίχας.

Το σέρβις:
Αυστηρά ευγενικό, αποτελεσματικό και κάπως απρόσωπο. Προφανώς θέλουν να στηρίξουν μια εικόνα πιο κυριλέ ως εστιατόριο, αλλά ένα πιο εγκάρδιο και φιλικό σέρβις θα μου άφηνε καλύτερες εντυπώσεις.

Θα ξαναπάω;
Αραιά και πού, αλλά μάλλον ναι. Είναι καλή η κουζίνα του, ελληνική και εύγευστη, ως επί το πλείστον. Λίγο τσιμπημένες οι τιμές, εξού και δεν είναι για πολύ συχνά.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη HristinaB.