HristinaB

Μέλος από: Νοε 2010

01 Νοε 2017

Σ' αυτή την κριτική θα είμαι απόλυτη.

Με τον καλό μου έχουμε δοκιμάσει σχεδόν όλα τα σοβαρά μπεργκεράδικα της πόλης κι έχουμε ευχαριστηθεί αρκετά από αυτά. Το Juicy, όμως, δεν μπορεί κανένα να το γκρεμίσει από την πρώτη θέση στις προτιμήσεις μας. Από τότε που το ανακαλύψαμε (είναι ευλογημένα κοντά στο σπίτι μας), επιστρέφουμε σ' αυτό ξανά και ξανά: τα βράδια που θέλουμε να το ρίξουμε λίγο έξω διατροφικά, όταν έχουμε ξαφνικούς επισκέπτες και θέλουμε να τους περιποιηθούμε, τις Κυριακές μεσημέρια μετά την εθελοντική αιμοδοσία ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ, έχουμε κάνει εκεί τραπέζια γενεθλίων, ακόμα και ως εναλλακτικό γαμήλιο τραπέζι το είχαμε σκεφτεί!

Ο χώρος:
Σχετικά μικρός, ιδίως δεδομένης της κοσμοπλημμύρας που το επιλέγει. Σαφώς πιο ευχάριστος έξω, στη μικρή αυλίτσα με τις γλάστρες. Μέσα υπάρχουν τρία όλα κι όλα ψηλά τραπέζια, με απευθείας θέα στην ανοιχτή κουζίνα, να χαζεύεις τα αγόρια να δουλεύουν πυρετωδώς πάνω από τις πλάκες ψησίματος και τις φριτέζες και να σου τρέχουν τα σάλια. (Στα διαλείμματα, μελετάς τα δεκάδες κάδρα με τα έξυπνα τσιτάτα και τις ποπ αναφορές στους τοίχους. )

Το σέρβις:
Και πάλι μόνο αγόρια. Σούπερ γρήγοροι, σούπερ εξυπηρετικοί και ευγενέστατοι. Δεν είναι σπάνιο, τα καλοκαίρια που ξεροσταλιάζουμε στην αναμονή (γιατί κρατήσεις δεν κάνει) να μας φέρνουν δροσερά νεράκια στην πόρτα, για να μην αφυδατωθούμε. Πάντα χαιρετάνε όταν μπαίνουμε, πάντα ευχαριστούν όταν φεύγουμε.

Το μενού:
Ορεκτικά κλασικά κι αγαπημένα, με τα chicken fingers (8€) να μη λείπουν ποτέ από την παραγγελία -- παναρισμένα και τηγανισμένα στην εντέλεια, χωρίς ούτε καν υποψία λαδίλας, με μια rosemary aioli mayo όνειρο και μια sweet chili σως άπαιχτη. Ξεκινάς να τρως κι απλά δεν μπορείς να σταματήσεις.

Για πιο αθώες (και χορτοφαγικές, πες ότι νηστεύεις, βρε αδερφέ! ) καταστάσεις, επιλέξτε το γλυκό ψητό καλαμπόκι (5€).

Διαβάζοντας τον κατάλογο, θα ψηθείτε τρελά να παραγγείλετε και πατάτες και ποια είμαι εγώ που θα σας σταματήσω. Απλά αναφέρω ότι τα μπέργκερ συνοδεύονται από πατάτες, κομμένες στο χέρι, με τη φλούδα τους (εκτός αν κάνετε την έκπληξη και ζητήσετε την ψητή πατάτα ή την ατομική σαλάτα), σε ποσότητα άκρως ικανοποιητική (χωρίς να είναι το Έβερεστ του Μπαρ Μπεε Κιου, όμως) και οι επιπλέον ίσως να είναι overkill. (Ένα μεγάλο συν τους, όταν παίρνετε την παραγγελία πακέτο: δεν έχουν παπαριάσει από τους ατμούς μέχρι να φτάσετε σπίτι. Είναι ένα επιστημονικό παράδοξο, που προσεγγίζει τα όρια του θαύματος. )

Μη σνομπάρετε τις σαλάτες. Είναι θεόρατες, πλουσιότατες και χωρίς τόνους από σάλτσες, οπότε μπορείτε να τις χρησιμοποιήσετε ως το υγιεινό σας άλλοθι, για να μη σας πνίξουν οι διατροφικές τύψεις. Η blue mushroom (με πρασινάδες, μπλε τυρί και μανιτάρια) είναι η προσωπική αγαπημένη μου. Εκτός από τις πολύ απλές (coleslaw και ανάμεικτες πρασινάδες) που τιμολογούνται στα 5,50€, όλες οι υπόλοιπες κοστίζουν 7,50€.

18 επιλογές σε μπέργκερ με μοσχαρίσιο μπιφτέκι, 7 με κοτόπουλο (μπιφτέκι ή φιλέτο) και ένα χορτοφαγικό. Από κοτόπουλο έχουμε δοκιμάσει τα άπαντα, ενώ πολλές φορές αντικαθιστούμε το κλασικό μπιφτέκι με κοτόπουλο, για να δοκιμάσουμε κι άλλους συνδυασμούς. Δεν έχουμε απογοητευτεί ούτε μία φορά -- το μόνο που έχω να καταλογίσω είναι ότι στο The Secret η ποσότητα της μυστικής (ροζ) σάλτσας είναι τόσο τεράστια, που σκεπάζει τις υπόλοιπες γεύσεις. Από ψωμάκι μπορείτε να επιλέξετε ανάμεσα σε μπριος (κλασικό ή ολικής άλεσης, για ένα φεγγάρι υπήρχε και μαύρο, με μελάνι σουπιάς) και σε μπέιγκελ. Οι τιμές κυμαίνονται από 8-14€ (το πιο ακριβό μπέργκερ είναι συνδυασμός μοσχαρίσιου μπιφτεκιού και φιλέτου κοτόπουλου), με μέσο όρο τα 9,50€. Αξίζουν, όμως, κάθε σέντσι.

Για πιο κυριλέ καταστάσεις (ή αν έχετε βγει με τη μαμά σας) υπάρχουν και μερίδες κρεατικών στη σχάρα (μπιφτέκια, κοτόπουλο, σπαλομπριζόλες, πικάνια), αλλά εμείς είμαστε ορκισμένοι μπεργκεροφάγοι, οπότε δεν έχω προσωπική εμπειρία για να σας διαφωτίσω επί του θέματος.

Θα ξαναπάω;
Είναι ερώτηση τώρα αυτή; Το μόνο πρόβλημα είναι ότι, τώρα που έχετε πειστεί από την κριτική μου, θα συρρεύσετε κι εσείς και θα μας φάει η αναμονή πάλι...

16 Οκτ 2017

Ημερομηνία επίσκεψης: μια Κυριακή του Ιουλίου 2017, μεσημέρι, 2 άτομα, χωρίς κράτηση. Ήταν μια από αυτές τις Κυριακές που τα καταστήματα ήταν ανοιχτά και είχαμε κατέβει στο κέντρο για μικρο-ψώνια και χάζι. Έκανε ζέστη, ντάλα ο ήλιος, μας άνοιξε την όρεξη και το περπάτημα, ήταν δίπλα και η Ρόμβης... Βασισμένη στις πάμπολλες εμπειρίες προηγούμενων φορών, που περνούσαμε έξω από το μαγαζί και περίμεναν ήδη ορδές για να εξυπηρετηθούν, η αλήθεια είναι ότι δεν είχα μεγάλες ελπίδες ότι θα βρούμε διαθέσιμο τραπέζι. Διαψεύστηκα, πράγμα που με έκανε να ελπίζω ότι η συνέχεια θα ήταν εξίσου θετική. Spoiler alert: διαψεύστηκα και πάλι.

Ο χώρος:
Το ανακαινισμένο νεοκλασικό, που παλιότερα στέγαζε το Pure Bliss. Ανοιχτή κουζίνα στο μακρόστενο ισόγειο, μικρός ημιώροφος, ξύλινη σκάλα που οδηγεί στον (κλειστό για το κοινό) πρώτο όροφο. Αρκετά φωτεινός χώρος, χωρίς υπερβολές ή κάτι το ιδιαίτερα αξιοσημείωτο στη διακόσμηση. Ενδιαφέρουσα μικρή λεπτομέρεια τα χάρτινα σουπλά με ασπρόμαυρες φωτογραφίες της παλιάς Αθήνας, στις οποίες είχαν διεισδύσει χρωματιστοί ποπ σούπερ ήρωες και ήρωες κινουμένων σχεδίων (εμένα μου έτυχαν τα Χελονωνιντζάκια, του καλού μου ο Πίκατσου).

Το μενού:
Αυγά σε διάφορες εκδοχές, pancakes, σάντουιτς, πίτσες, σαλάτες, καφέδες, χυμοί, γενικώς καλούδια του μπραντς, συχνά με μια κάποια τσαχπινιά. Αυτά που πήραμε εμείς τα βλέπω μπροστά μου αυτή τη στιγμή, γιατί τα έχω φωτογραφίσει, οπότε οι περιγραφές μου είναι απόλυτα ακριβείς:

-- Ζεστό ψωμί με βούτυρο μαύρης τρούφας, αυγά στους 64οC, μωβ μαγιονέζα παντζαριού, κρέμα φέτας και σαλάτα εποχής. Ήρθε ωραιότατα σερβιρισμένο σε μεγάλο πράσινο πιάτο, αλλά... ΟΚ, ίσως ήταν δικό μου το πρόβλημα που δεν είχα καταλάβει ότι τα αυγά σε αυτή τη θερμοκρασία θα ήταν ποσέ. Ακόμα κι έτσι, όμως, το ασπράδι στα ποσέ αυγά είναι στέρεο, σωστά; Στη δική μου περίπτωση, ήταν υγρό. Ωμό, πώς να το περιγράψω διαφορετικά; Στην αρχή είπα να το δοκιμάσω για την εμπειρία, αλλά μετά πρυτάνευσε η λογική (ήμουν και έγκυος) και ζήτησα να μου το αντικαταστήσουν με αυγά τηγανητά. Όταν ήρθε το νέο πιάτο, τα αυγά ήταν υπερβολικά σφιχτά (πέτρα ο κρόκος), βούτυρο μαύρης τρούφας δεν ένιωσα πουθενά, στη μια άκρη του πιάτου ήταν πασαλειμμένη η μωβ μαγιονέζα και στην άλλη η (αδιάφορη) κρέμα φέτας, ενώ ανάμεσα στα ψωμάκια κείτονταν τρία-τέσσερα θλιβερά φυλλαράκια ρόκας. Η όλη εικόνα έμοιαζε με αποφάγια δυσαρεστημένου πελάτη. Απορώ και θυμώνω που ένα τέτοιο πιάτο βγήκε από επαγγελματική κουζίνα, σερβιρίστηκε και χρεώθηκε κιόλας. Το έφαγα επειδή πεινούσα, αλλά δε θα το ξαναέπαιρνα, ούτε θα το πρότεινα σε άλλον.

-- Κλαμπ (;) σάντουιτς με κοτόπουλο και τηγανητό αυγό. Καλό ήταν, αλλά εγώ ερωτεύτηκα το θεσπέσιο κόκκινο πιάτο στο οποίο σερβιρίστηκε.

-- Φρέσκος χυμός μάνγκο, σερβιρισμένος σε (τρέντι) βαζάκι και διακοσμημένος με ένα μικρό σουβλάκι από κομματάκια φρέσκου φρούτου. Ήταν πολύ δροσιστικός και εύγευστος, αλλά ακριβός για το μέγεθός του.

-- Το περίφημο μπουγατσάν. Περίμενα κάτι ιδιαίτερο, ξεχωριστό, κάτι που πρώτα χόρταινε το μάτι. Και τι ήρθε; Ένα αντιαισθητικό άσπρο πιάτο, που τη μισή του επιφάνεια έπιανε ένα απλό κρουασάν βουτύρου με λίγη ζάχαρη άχνη και στην άλλη μισή ήταν πεταμένη μια ποσότητα κρέμας μπουγάτσας με λίγη κανέλα, σαν να την είχε σερβίρει με την κουτάλα του απ' το καζάνι ο μάγειρας στον "Ισοβίτη" του Αρκά. Καμία φινέτσα στο πιάτο, καμιά ομορφιά, καμιά χαριτωμενιά, ακόμα αναρωτιέμαι προς τι τόσος ντόρος πια, τόσος πανικός και τόοοοοσο hype. Μακράν η μεγαλύτερη απογοήτευση της χρονιάς, ακόμα χειρότερη και από την τέταρτη σεζόν του Sherlock.

Για τιμές, συμβουλευθείτε τις πιο κάτω κριτικές. Προσωπικά, τις θεωρώ ιδιαίτερα τσιμπημένες γι' αυτό που τελικά προσφέρεται.

Το σέρβις:
Νέα παιδιά, κυρίως αγόρια, υπό την επίβλεψη ενός μεγαλύτερου υπεύθυνου, έτρεχαν και (συνήθως) έφταναν, μιας και γινόταν πανικός από κόσμο. Εγώ, πάντως, μετά από 15' αναμονής, χρειάστηκε να υπενθυμίσω στο σερβιτόρο μας ότι ακόμα περίμενα το πιάτο με τα αλλαγμένα αυγά. Ένα ακόμα τέταρτο αργότερα, ακόμα τα περίμενα, οπότε το υπενθύμισα και δεύτερη φορά. Το πιάτο ήρθε περίπου 3' μετά τη δεύτερη υπενθύμιση, με ευγενική απολογία, αλλά η εικόνα του, όπως την περιέγραψα πιο πάνω, μαρτυρούσε ότι ο μάγειρας ίσα που καταδέχτηκε να πετάξει το φαγητό στο πιάτο, λες και τσαντίστηκε που ένας περίεργος πελάτης γύρισε πίσω το αρχικό πιάτο.

Θα ξαναπάω;
Όχι. Θεωρώ ότι ξεκάθαρα έπεσα θύμα του hype και της υπερπροβολής από τα μίντια. Υπερβολικά ακριβό φαγητό, που ακούγεται και, στις επαγγελματικές food porn φωτογραφίες, μοιάζει απείρως καλύτερο από αυτό που τελικά είναι.

27 Μαι 2016

Με τα πλάνα της παρέας να αλλάζουν ξαφνικά λόγω της απεργίας των ΜΜΜ και των πορειών, το Κουκάκι προκρίθηκε ως η πιο βολική εναλλακτική. Το "Hops" επιλέχθηκε μετά από πρόταση φίλης κατοίκου της περιοχής, με αρχική σκέψη να δοκιμάσουμε το brunch του (το οποίο σερβίρεται ως τις 14:00).

Ημερομηνία επίσκεψης: Κυριακή 22 Μαϊου 2016, 13:00 το μεσημέρι, 5 άτομα, χωρίς κράτηση. Βρήκαμε εύκολα να κάτσουμε, ίσως λόγω ώρας, ίσως λόγω μουντάδας του καιρού, που δεν ενέπνευσε πολλούς να βγουν από το σπίτι.

Ο χώρος:
Αρκετά ευρύχωρο μαγαζί, με ανοιχτή την τζαμαρία, πράγμα που του έδινε μια ευχάριστη αίσθηση άπλας. Κυριαρχεί το ανοιχτόχρωμο ξύλο. Καθαρές και προσεγμένες τουαλέτες. Ξένη μουσική σε ένταση που δεν ενοχλεί τις συζητήσεις. Ένα μείον του είναι ότι δεν απαγορεύεται το κάπνισμα, αλλά αυτό ίσως να συνέβη ακριβώς επειδή η τζαμαρία ήταν ανοιχτή.

Το μενού:
Καφέδες, χυμοί, κ. λπ, μπέργκερ και μπύρες.

Η παρέα κινήθηκε στη λογική του "καφές τώρα, φαγητό μετά" και ξεκινήσαμε με καφέδες, σοκολάτες και χυμούς (με τις τιμές να κυμαίνονται από 2,50 ως 3 ευρώ). Όταν πια έπεσε πείνα, παραγγείλαμε τα εξής:

-- Μια τραγανή Ιταλική σαλάτα, με μαρούλι, κόκκινη ρόκα, ντοματίνια, παρμεζάνα και πέστο βασιλικού (7,20€). Αν και άνοστη δεν μπορώ να την πω, το σίγουρο είναι ότι δεν ήταν καθόλου τραγανή, γιατί οι σως είχαν ποτίσει υπερβολικά τα λαχανικά.
-- Ένα Chicken Caesar Club Sandwich με πατάτες (8,20€)
-- Ένα "Greek One" μπέργκερ, με κρεμμύδι, ψητή μελιτζάνα και σάλτσα φέτας, με πατάτες
-- Δύο Hot Chili μπέργκερ με καπνιστό μπέικον, καραμελωμένα κρεμμύδια και καυτερό τσίλι, με πατάτες (8,40€)
-- Ένα Mango Chili Chicken μπέργκερ, με κοτόπουλο, ντομάτα, κρεμμύδι, σάλτσα μάνγκο και spicy mayo, με πατάτες (8,60€), το οποίο ήταν η δική μου επιλογή και το βρήκα πραγματικά υπέροχο! Ζουμερό (αν φας μπέργκερ και δε γίνεις χάλια, το κάνεις λάθος), ανεπαίσθητα καυτερό, χορταστικό και εξαιρετικά νόστιμο. Ένα μπράβο και για τις πατάτες, που ήταν λεπτοκομμένες, τηγανισμένες στην εντέλεια και χωρίς ίχνος λαδίλας.
-- Τρεις μπύρες σε μπουκάλι [μια Kirki από τη Χαλκίδα (5,70€), μια Βεργίνα Weiss (4,50€) και μια Septem 8η Μέρα (6,50€)]. Γενικά, το μαγαζί διαθέτει μια πολύ ενδιαφέρουσα λίστα με μπύρες, ελληνικές και εισαγωγής, πολλές από τις οποίες δεν έχω ξανασυναντήσει αλλού, με κατατοπιστική περιγραφή για την καθεμιά τους, αλλά και με γευστικά ταιριάσματα μετα πιάτα του καταλόγου.

Ευχαρίστως θα επέλεγα για το τέλος κάποιο επιδόρπιο, αλλά μας πρόλαβε η διεύθυνση του μαγαζιού, που, θέλοντας να μας ευχαριστήσει για τα συγχαρητήρια που στείλαμε στο σεφ (όλοι μείναμε πολύ ικανοποιημένοι από το φαγητό μας), μας κέρασε ένα μπράουνι με σιρόπι σοκολάτας και μια πανακότα με αλμυρή καραμέλα, σερβιρισμένη σε ψηλό ποτήρι κρασιού. Η κίνηση εκτιμήθηκε δεόντως και σημειώνεται στα θετικά του μαγαζιού.

Μαζί με τους αρχικούς καφέδες κ. λπ., ο τελικός λογαριασμός ανήλθε στα 80,40€.

Ευγενικό και πρόσχαρο.

Θα ξαναπάω;
Σίγουρα ναι. Από τα πολλά (πολλά! ) μαγαζιά με μπέργκερ που έχω δοκιμάσει, αυτό κατατάσσεται πολύ ψηλά στην κορυφή. Ο κατάλογος έχει αρκετές ακόμα επιλογές που θα με ενδιέφερε να δοκιμάσω, ενώ έχω βάλει στο μάτι και κάμποσες μπύρες.

09 Δεκ 2015

Ημερομηνία επίσκεψης: Μάιος 2015, Παρασκευή βράδυ, 3 άτομα χωρίς κράτηση

Ο χώρος:
Ένα μικρό, στενό μαγαζάκι, σ' έναν ήσυχο δρόμο του Παγκρατίου. 3-4 μεταλλικά τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο, μια μπάρα με ψηλά σκαμπό μπροστά στην τζαμαρία και μαξιλάρες στο πεζούλι είναι οι επιλογές για όποιον θέλει να καθίσει (και πολύ καλά θα κάνει). Οι γλαστρούλες στα τραπεζάκια και η διακόσμηση των πρασινάδων στο πεζοδρόμιο μαρτυρούν τη διάθεση των ιδιοκτητών να φτιάξουν ένα συνοικιακό μαγαζάκι-στέκι, ιδέα που λειτουργεί πολύ καλά όταν ο καιρός επιτρέπει τα "τραπεζάκια έξω". Τώρα, όμως, που έπιασαν τα κρύα, ο εσωτερικός χώρος ίσως αποδειχτεί πολύ μικρός για να επιτρέψει μια ευχάριστη "dine-in" εμπειρία.

Το μενού:
Φαλάφελ. Είτε σκέτοι ρεβυθοκεφτέδες σε μερίδα (6,50€), είτε τυλιχτοί σε αραβικές πιτούλες, σε δύο εκδοχές: με ταχίνι, χαρίσα, μπάμπα γκανούς και σαλάτα ή με σως γιαουρτιού, χαρίσα, ρόκα και καρότο και σε δύο μεγέθη (2,70€ το μικρό, 4,30€ το μεγάλο). Επίσης, 6 διαφορετικές σαλάτες και πατάτες τηγανητές.

Πήραμε:
-- Από δύο μικρά τυλιχτά φαλάφελ ο καθένας (ένα από κάθε είδος).
-- Μια κρύα σαλάτα με μαύρες φακές μπελούγκα Καναδά με ντομάτα, φρέσκο κρεμμυδάκι και άσπρο τυρί (6€ η μεγάλη μερίδα), που ήταν ΘΕ-ΣΠΕ-ΣΙ-Α, να πάτε να τη φάτε και μετά να μάθετε να τη φτιάχνετε και στο σπίτι. *Συγκλονιστικά* νόστιμη, σε λίγο μεγαλύτερη ποσότητα αποτελεί κανονικό κυρίως πιάτο.

-- Μια μερίδα πατάτες ψιλοκομμένες, καλοτηγανισμένες, τραγανές και χρυσαφένιες, χωρίς ίχνος λαδίλας. Από τότε που τις έφαγα, δηλώνω απερίφραστα (και συγχωρήστε μου τα κεφαλαία) ότι αυτές είναι ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΗΓΑΝΗΤΕΣ ΠΑΤΑΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΩΣ ΤΩΡΑ σε οποιοδήποτε μαγαζί στην Ελλάδα ή το εξωτερικό.

-- Μια μπύρα και μια σπιτική λεμονάδα με ρόδι και τζίντζερ (ατυχής επιλογή, αλλά φταίω αποκλειστικά και μόνο εγώ, αφού ξέρω ότι δε μου αρέσει το τζίντζερ! ).

Το σέρβις:
Μια χαμογελαστή, ευγενική σερβιτόρα, ήσυχη και γλυκομίλητη.

Θα ξαναπάω;
Το "Falafellas" στην Αιόλου έχει κλείσει, για μένα, το θέμα "φαλάφελ στην πόλη" και δύσκολα θα βρεθεί μαγαζί που να καταφέρει να ξεπεράσει αυτό το αριστούργημα (τα αραβικά μαγαζάκια στην πλατεία Βάθη είναι μια καλή εναλλακτική). Αυτές οι φακές, όμως, και, κυρίως, ΑΥΤΕΣ οι πατάτες είναι λόγος σοβαρός για να επιστρέψω.

08 Δεκ 2015

Ημερομηνία επίσκεψης: Ιούλιος 2015, βράδυ Παρασκευής, 3 άτομα, χωρίς κράτηση.

Ήταν μια από εκείνες τις βραδιές που θες να βγεις από το σπίτι και να δοκιμάσεις κάτι καινούριο, λίγο μοντέρνο (οπότε αποκλείεις τα κεμπάπια), λίγο κυριλάτο (πάνε και τα σουβλατζίδικα), λίγο όχι εντελώς άγνωστο (άσε την αιθιοπική κουζίνα για άλλη μέρα) και να δεις και λίγο κόσμο, που είσαι κλεισμένος σπίτι-δουλειά-σπίτι όλη τη βδομάδα. Με την καλή διαφήμιση που έχει προηγηθεί, το "Penny Lane" είναι στα προσεχώς και στα bookmarks του υπολογιστή. Αποφασίζεις ότι νιώθεις τυχερός και ξεκινάς να πας χωρίς κράτηση.

Η τύχη σου χαμογελά, τραπέζι για τρεις ακριβώς πάνω από τον πεζόδρομο, να κάνεις χάζι και τους περαστικούς. Καλά αρχίσαμε, παρακάτω;

Ο χώρος:
Ευχάριστος, ανοιχτός, με ξύλινα στοιχεία, τούβλινους τοίχους, λουλούδια και χαριτωμένα λαμπάκια. Όμορφα πράγματα, πολιτισμένα. Τόσο το μπαρ όσο και η κουζίνα είναι ανοιχτά, για να χαζεύεις την παρασκευή του ποτού/πιάτου σου. Ακριβώς απέναντι βρίσκεται το "αδερφό" μπαράκι 9ΒΗΤΑ, που σημαίνει εξασφαλισμένη μουσική και, μάλιστα, σε τέτοια ένταση που να επιτρέπει τη συζήτηση.

Το μενού:
Αμερικάνικη κουζίνα, καθόλου φαστ φουντ, με εξωτικές πινελιές και πιάτα που απαιτούν συνδυασμούς υλικών, κατσαρόλες και πολύωρο μαγείρεμα. Χορταστικές μερίδες, χωρίς υπερβολές.

Πήραμε:
-- Σαλάτα με κινόα, που δε με εντυπωσίασε, καθώς ήταν στεγνή κι έβγαζε μια ελαφριά πικρίλα.

-- Κοτόπουλο Carribean, με γάλα καρύδας, μάνγκο, ανανά και ρύζι. Το επιλέξαμε για το εξωτικόν του πράγματος, αλλά δεν κατάφερε να μας μείνει στη μνήμη.

-- Ριζότο Μοχίτο με δυόσμο και ρούμι, που δυστυχώς μου θύμισε λαπά νοσοκομείου, λόγω του ελαφρώς παραβρασμένου ρυζιού και του συνδυασμού των γεύσεων.

-- Louisiana Pulled Pork, σιγομαγειρεμένο χοιρινό σε κόκκινη σάλτσα, σερβιρισμένο σε μαλακό ψωμάκι μπέργκερ, μαζί με (νόστιμες) τηγανητές πατάτες. Πολύ ζουμερό για μπέργκερ, πολύ "νιανιά" για το δικό μας κοκκινιστό, η γεύση ήταν σχετικά οικεία, χωρίς, όμως, να εντυπωσιάζει.

-- Μια μπύρα και μία σανγκρία.

Το σέρβις:
Επαγγελματικό, ευγενικό, γρήγορο, αλλά κυρίως διαδικαστικό.

Θα ξαναπάω;
Το γεγονός ότι καθαρίσαμε σχεδόν όλα τα πιάτα οφείλεται μάλλον στο ότι πεινούσαμε, παρά στο ότι αυτά ήταν γευστικός ακαταμάχητα. Χωρίς να τα λες και άνοστα, νομίζω ότι έχαναν στις λεπτομέρειες. Επιπλέον, κάτι οι τιμές (που, για να είμαι δίκαιη, ήταν συμπαθητικές για το είδος της κουζίνας και την περιοχή, περίπου 18€/άτομο), κάτι που λίγες ήταν οι επιλογές του καταλόγου που μου έκαναν πραγματικά το κλικ να τις δοκιμάσω, δεν έχω επισκεφτεί το μαγαζί έκτοτε και μια δεύτερη επίσκεψη δεν είναι στα άμεσα σχέδιά μου.

23 Ιαν 2014

Ημερομηνία επίσκεψης: Σάββατο, 18/1/2014, 8 άτομα, με κράτηση

Είναι η δεύτερη φορά που επιλέγουμε το συγκεκριμένο εστιατόριο για να γιορτάσουμε με τους φίλους μας.

Ο χώρος:
Απλή, καθαρή αίθουσα, με τοίχους βαμμένους σε λευκοπράσινες αποχρώσεις. Σχεδόν μοναδικό διακοσμητικό τα κορνιζαρισμένα άρθρα των εφημερίδων για το μαγαζί. Ευχάριστη μουσική, που δεν καπελώνει τις συζητήσεις. Σχεδόν πάνω στη Λεωφόρο Μεσογείων, αλλά, όταν η πόρτα κλείνει, ούτε που το καταλαβαίνεις. Το μοναδικό φάουλ που βρίσκω είναι ότι, δυστυχώς, το κάπνισμα δεν απαγορεύεται αυστηρώς. (Ευτυχώς, αυτή τη βραδιά μείναμε άκαπνοι.) Οι πελάτες ήταν κυρίως μέσης ηλικίας και, συνήθως, γιόρταζαν κάτι.

Μεσσηνιακή κουζίνα (και με πινελιές από Θράκη). Αυτή τη φορά, παραγγείλαμε:

-- Γιορτινή σαλάτα, με μαρούλι, ρόκα, αποξηραμένο σύκο, τσαπέλα Μεσσηνίας, καρύδι και γραβιέρα Καλαμάτας: ήταν μάλλον στεγνή, χρειαζόταν κάποιο ντρέσινγκ για να είναι πιο δροσερή.

-- Μεσσηνιακή σαλάτα με μαρούλι, ρόκα, φρέσκο σπανάκι, παστό Καλαμάτας, πορτοκάλι, ελιές και ψητή μανουρομυζήθρα Μεσσηνίας: πολύ δροσερή και νόστιμη.

-- Πιτάκια με σύγκλινο, γραβιέρα Καλαμάτας και πετιμέζι (Χ2): η Μεσσηνιακή εκδοχή μιας μίνι πίτσας.

-- Μανιτάρια φρέσκα με φέτα Καλαμάτας, λευκό κρασί, σκόρδο και μαϊντανό (Χ2): δεν το χορταίνω αυτό το πιάτο, είναι τόσο απλό αλλά πεντανόστιμο! Κόλαση το ζουμάκι του...

-- Γιαπράκια Μεσσηνίας με λαπαθόφυλλα, ρύζι, ψιλοκομμένο χοιρινό και άνηθο σε λεμονάτη σάλτσα: δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα το χοιρινό, αλλά μικρή σημασία έχει αυτό, γιατί η ξινούτσικη σάλτσα του ήταν θεσπέσια, ό,τι πρέπει για να τη μαζέψεις με το ζυμωτό ψωμί.

-- Λουκάνικο Καλαμάτας με πορτοκάλι στη σχάρα με λεμόνι: δεν υπάρχει καλύτερο λουκάνικο στην ελληνική επικράτεια από το Καλαματιανό με πορτοκάλι (δε μιλάει μόνο η καταγωγή τώρα!).

-- Φρεσκοκομμένες πατάτες τηγανητές με τη φλούδα (Χ2): χοντρούτσικες, αλλά καλοψημένες και εθιστικές.

-- Χοιρινό φιλέτο γεμιστό με ταλαγάνι και λιαστή ντομάτα, σβησμένο με κονιάκ και κόκκινο κρασί με φρέσκο πουρέ πατάτας: πολύ νόστιμο πιάτο, με ωραία παρουσίαση.

-- Κοτόπουλο με ελαφριά σάλτσα κόκκινου ημίγλυκου κρασιού, στο φούρνο, συνοδευμένο από τραγανή σαλάτα φρέσκων λαχανικών: το πιο αδιάφορο πιάτο, η εμφάνιση του οποίου δε μοιάζει καθόλου με την περιγραφή του. Η σάλτσα φαινόταν λευκή (τύπου κρέμας γάλακτος) και η "σαλάτα" ήταν μεγάλες φλοίδες λαχανικών (καρότο, κολοκυθάκι), που έμοιαζαν βρασμένες στον ατμό. Το μόνο πιάτο που έμεινε αφάγωτο κατά το ήμισυ.

-- Κεφτεδάκια με πατάτες τηγανητές, για τη μικρή της παρέας.

-- 2 μπάλες παγωτό βανίλια με κομματάκια σοκολάτας (Χ2), 2 τάρτες σοκολάτα και 2 τάρτες λεμόνι: ΘΕΣΠΕΣΙΑ τα γλυκά, ΥΠΕΡΟΧΑ! Ακόμα και το, κατ' εμέ, "βαρετό" παγωτό βανίλια ήταν φανταστικό, πλούσιο σε γεύση και κομματάκια σοκολάτας.

-- Νερό βρύσης σε κανάτες, χύμα 1/2 κιλό λευκό και 1 1/2 κιλό κόκκινο κρασί.

-- λευκό και μαύρο ζυμωτό ψωμί, με ένα κουπάκι αρωματικό ελαιόλαδο για συνοδεία.

Στο τέλος μας κέρασαν σφηνάκια ρακόμελου για τη χώνεψη (ήταν αρκετά δυνατά) και ένα σφηνάκι βανίλια υποβρύχιο για τη μικρή.

Ο συνολικός λογαριασμός ανήλθε στα 165 ευρώ.

Το σέρβις:
Αν και την πρώτη φορά μας είχαν κάπως καθυστερήσει τα κυρίως, τώρα δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Το μόνο κάπως αρνητικό που βρήκα ήταν ότι οι νεαρές κοπέλες του σέρβις είχαν την τάση να μαζεύουν τα πιάτα σχεδόν αμέσως μόλις τέλειωνε το φαγητό και κάποιες φορές δεν προλάβαινα να βουτήξω το ψωμί μου στη σάλτσα.

Θα ξαναπάω;
Ε, ναι. Αλλά μάλλον θα περιμένουμε πια να αλλάξει το μενού.

07 Οκτ 2013

Δεύτερη επίσκεψη πριν περίπου 2 εβδομάδες (τέλη Σεπτεμβρίου 2013), 4 άτομα, καθημερινή βράδυ, με κράτηση.

Αυτή τη φορά καθίσαμε στην αριστερή αίθουσα. Ίδια μίνιμαλ διακόσμηση, με 4 κάδρα-φωτογραφίες από κλαδιά ελιάς στον τοίχο και τίποτα άλλο. Mια παρέα σχετικά μεγάλης ηλικίας και ένα ζευγάρι νεαρών τουριστών με σαγιονάρες ήταν οι συνδαιτημόνες μας.

Πήραμε:

-- Ψωμί (λευκό και μαύρο -- ζητήσαμε να μας ανταλλάξουν το λευκό με ολικής άλεσης) και μια σαλτσούλα καλωσορίσματος, αν δεν κάνω λάθος, που όμως δεν τη θυμάμαι καθόλου [1,5€/άτομο].

-- Τριλογία κρύων ορεκτικών (φάβα, ταραμοσαλάτα, τζατζίκι) [6€]. Δεν το περίμενα, αλλά η ταραμοσαλάτα ήταν θεσπέσια! Ξινούτσικη και ελαφριά σαν σύννεφο, ήταν το καλύτερο από τα τρία (το τζατζίκι το προτιμώ πολύ πιο πικάντικο, η φάβα αδιάφορη).

-- Μπιφτεκάκια μοσχαρίσια με πίτα, σάλτσα καπνιστής μελιτζάνας και γιαούρτι [9,5€]. Ωραία, όπως και την πρώτη φορά που τα έφαγα (πριν 1 χρόνο περίπου).

-- Γαύρο μαρινάτο με μαυρομάτικα φασόλια [7€]. Ασυνήθιστο ορεκτικό. Στη γεύση κυριαρχούν τα όσπρια, ο γαύρος είναι τόσο μικρός και λεπτός, που σχεδόν δεν ακούγεται.

-- Σαλάτα "γλυκιά πράσινη", με μαρούλι, κατίκι, ξερά σύκα, κόκκινες πιπεριές και βινεγκρέτ μελιού [7,50€]. Δεν έμεινε φύλλο. Καλή ποσότητα και φρέσκα υλικά.

-- Χυλοπίτες με κοτόπουλο, λιαστή ντομάτα, φινόκιο και βασιλικό [9,50€]. Δε δοκίμασα, αλλά η μερίδα ήταν γενναία.

-- Μακαρούνες με χοιρινά φιλετίνια, μανιτάρια και λαχανικά [11€]. Περίμενα πολύ πιο πλατιά ζυμαρικά, οι μακαρούνες μου έμοιαζαν περισσότερο με φιδέ. Παρόλ' αυτά, η μερίδα ήταν μεγάλη και το φαγητό νόστιμο.

-- Κριθαρότο με 3 είδη μανιταριών [10€]. Μου αρέσουν πάρα πολύ τα μανιτάρια, απλά πιστεύω ότι το ριζότο/κριθαρότο (γενικά, όχι μόνο το συγκεκριμένο) είναι κάπως βαρετό για κυρίως πιάτο. Για να δοκιμάσεις 4-5 μπουκιές, βεβαίως. Αλλά όχι για περισσότερο.

-- Ψαρονέφρι με μανούρι και σύκα, σε σάλτσα από μέλι και αμύγδαλα [13,50€]. Δε δοκίμασα, αλλά η εμφάνιση ήταν υπέροχη. Ο φίλος που το έφαγε έμεινε πολύ ευχαριστημένος.

-- Σοκολατόπιτα με μους πραλίνας και σάλτσα καραμέλας [6€]. Αααααααααχ, ωραίο γλυκό. Ήθελα να το ξεπαστρέψω όλο, αλλά ήδη είχα φάει αρκετά και έκανα κράτει.

-- 4 ποτήρια κρασί (ένα διαφορετικό ο καθένας)

-- Στο τέλος, κέρασμα λικέρ μαστίχας.

Το σέρβις:
Αυστηρά ευγενικό, αποτελεσματικό και κάπως απρόσωπο. Προφανώς θέλουν να στηρίξουν μια εικόνα πιο κυριλέ ως εστιατόριο, αλλά ένα πιο εγκάρδιο και φιλικό σέρβις θα μου άφηνε καλύτερες εντυπώσεις.

Θα ξαναπάω;
Αραιά και πού, αλλά μάλλον ναι. Είναι καλή η κουζίνα του, ελληνική και εύγευστη, ως επί το πλείστον. Λίγο τσιμπημένες οι τιμές, εξού και δεν είναι για πολύ συχνά.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη HristinaB.

07 Οκτ 2013

Ημερομηνία επίσκεψης:
Σάββατο, 5/10/2013, μεσημέρι, 2 άτομα. Η ουρά ήταν απερίγραπτη, πάνω από 30 άτομα -- αφού 3 περαστικοί με ρώτησαν τι συμβαίνει και περιμένουμε τόσος κόσμος, μήπως μοιράζουν λεφτά;

Ο χώρος:
Καμαρούλα μια σταλιά, 2Χ3. Η ασπρόμαυρη αφίσα του «Stranger than paradise» του Τζιμ Τζάρμους πάνω από τις φριτέζες. Στέκεσαι στην είσοδο με τη βιτρίνα των υλικών, παραγγέλνεις, χαζεύεις το χάος της μέσα "κουζινίτσας", με τους άλλους δύο εργαζόμενους να κόβουν ασταμάτητα μαρούλια και ντομάτες και να φτιάχνουν φαλάφελ, παίρνεις το σαντουιτσάκι σου και είτε κάθεσαι στο ακριβώς απέναντι παγκάκι, είτε απλά συνεχίζεις το δρόμο σου, τρώγοντας και χαζεύοντας την κίνηση στον πεζόδρομο.

Διαθέτει ΜΟΝΟ τα εξής:

-- Σάντουιτς φαλάφελ σε δύο μεγέθη (pocket, giant). 5 κεφτεδάκια φαλάφελ στο γιγάντιο μέγεθος, 3 ή 4 στην "τσέπη". Επιπλέον, ψιλοκομμένο μαρούλι, ντομάτα, αγγουράκι, κύβοι τηγανητής μελιτζάνας, ελάχιστο ταχίνι, σάλτσα ντομάτας, σάλτσα γιαούρτι (ήταν λίγη πιο αραιή απ' ό,τι θα την ήθελα, αλλά έβαλα και έξτρα), γλυκιά και καυτερή πάπρικα. Η καυτερή ΚΑΙΕΙ, οπότε το νου σας (αλλά λέει πολύ!). 2,50€ η "τσέπη" (και χόρτασα), 3,50€ ο γίγας (και είναι μεγάλος!).

-- Το ίδιο, αλλά με κεφτεδάκια από κρέας. Εκείνη την ώρα που πήγαμε εμείς, είχαν τελειώσει.

-- Σαλάτες: ταμπουλέ, χούμους, σαλάτα με φακές. Έχω την αίσθηση ότι κι αυτές είχαν τελειώσει εκείνη την ώρα (το ταμπουλέ σίγουρα).

-- Μπύρα Φιξ σε κουτάκι, νερό.

Το σέρβις:
Το word of mouth και οι αναφορές στα free press έχουν κάνει το μαγαζάκι περιζήτητο. Πολύς ο κόσμος, ένας ο παρασκευαστής των φαλάφελ = μεγάλες αναμονές. Μια καλή ιδέα είναι να έχετε παρέα μαζί σας ή μια εφημερίδα, για να περνάει η ώρα. Και να εύχεστε να μην αρχίσει να βρέχει. Τουλάχιστον, ο κύριος με το καπέλο-σήμα κατατεθέν είναι πολύ ευγενικός και δίνει και απόδειξη. Γι' αυτό και το 3.

Θα ξαναπάω;
Αν βρεθώ στην περιοχή, ναι. Αρκεί να μην έχει τόση πολλή αναμονή και να το πετύχω και ανοιχτό (ακολουθεί περίπου το ωράριο των εμπορικών καταστημάτων). Τα φαλάφελ είναι καλή και χορταστική εναλλακτική επιλογή στα σουβλάκια, οπότε είναι ό,τι πρέπει για χορτοφάγους ή/και νηστεύοντες.

08 Σεπ 2013

Αν δεν ξέρετε τον "Παπαϊωάννου", οφείλετε να τον γνωρίσετε (ακόμα κι αν δεν είστε μεγάλοι φαν του ψαριού, να πάτε για τους ονειρεμένους λουκουμάδες της κ. Φωτεινής). Αν, πάλι, τα οικονομικά σας είναι κάπως περιορισμένα για το αυθεντικό μαγαζί, η λύση είναι το νεανικό, χαλαρό αδερφάκι του, το "Σαρδελάκι".

Ημερομηνίες επίσκεψης:
Ιούνιος (και ξανά Αύγουστος) 2013, 3 άτομα, βράδυ καθημερινής, χωρίς κράτηση. Ήμασταν τυχεροί και τις δύο φορές, δεν περιμέναμε καθόλου για να βρούμε τραπέζι.

Ο χώρος:
Ειλικρινά, δεν ξέρω πόσοι έχουν δει το εσωτερικό του μαγαζιού -- από τότε που άνοιξε, ακόμα και τους ψυχρούς μήνες, αυτά που βλέπω μονίμως γεμάτα είναι τα τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο. Προτιμήστε τους υπερυψωμένους πάγκους με τις ψηλές καρέκλες (αν δεν είστε αυτό που λέμε "πρώτο μπόι" θα νιώσετε σαν να ανεβαίνετε σε άλογο) για να χαζεύετε πιο εύκολα αυτά που τρώνε τα δίπλα τραπέζια.

Θέα μην περιμένετε, είναι πάνω σε ημικεντρικό δρόμο της Γλυφάδας. Το πλατύ πεζοδρόμιο, όμως, έχει πρασινάδες και λουλουδάκια και χαρούμενη βαβούρα και δε θα σας λείψει ούτε το πλακόστρωτο του νησιού, ούτε ο φλοίσβος των κυμάτων.

Το μενού:
Ψάρια και θαλασσινά, το ατού του "Παπαϊωάννου". Τα ορεκτικά έρχονται σε μεγάλους ξύλινους δίσκους, απ' όπου επιλέγεις αυτά που θες.

Στις δυο μας επισκέψεις, πήραμε:

-- χειροποίητη τυροκαυτερή: είχε την κάψα της στο τέλος, αλλά μου άφηνε μια μάλλον πικρή επίγευση

-- χειροποίητη μελιτζανοσαλάτα: γενικά, δεν είναι από τις αγαπημένες μου γεύσεις. Αυτή εδώ δεν έχει την υφή αλοιφής, τα υλικά τα καταλαβαίνεις στο δόντι. Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιαστήκαμε.

-- σκορδαλιά με καρύδι: υπέροχη! Με διαφορά το καλύτερο ορεκτικό του δίσκου.

-- πατάτες τηγανητές: καυτές, χωρίς λαδίλα, πολύ καλές

-- γαύρος τηγανητός: χροταστική μερίδα και νόστιμος

-- σκουμπρί καπνιστό και τσιροσαλάτα: κλασικά μεζεδάκια για ούζο (αν και εμείς ήπιαμε κρασί)

-- χωριάτικη σαλάτα: πολύ καλή ποσότητα, χοντροκομμένες ντομάτες

-- σαλάτα "Σαρδελάκι": με πολλές πρασινάδες και λαχανικά (π.χ. ραπανάκια), αλλά χωρίς καθόλου αρτύματα, ούτε καν λάδι ή αλάτι. Προσθέστε κατά βούληση.

-- καλαμαράκια τηγανητά: νόστιμα και χωρίς λαδίλα

-- γαύρος στο φούρνο: σε πήλινο, με ελαφριά σάλτσα ντομάτας. Δεν της φαίνεται, αλλά είναι μεγάλη μερίδα. Νοστιμότατο πιάτο.

-- σαρδέλες φιλέτο με μυρωδικά στη σχάρα: απλά *απόλαυση*, τύφλα να 'χει το κρέας. Εξαιρετικές.

-- λευκό κρασί χύμα

Προσωπικά, μου αρέσουν πολύ και τα όστρακα, αλλά, τόσο εδώ, όσο και στον "Παπαϊωάννου", τα σερβίρουν ωμά, με λίγο λεμόνι, πάνω σε πάγο. Είναι ολόφρεσκα, φυσικά, αλλά εγώ τα προτιμώ μαγειρεμένα, με το θεϊκό τους ζουμάκι.

Ο λογαρισμός ανήλθε και τις δυο φορές γύρω στα 20€ το άτομο, για ένα γεύμα με μικρά ψαράκια, όπως σε "νησιώτικη ταβέρνα", με απλές, ξεκάθαρες γεύσεις.

Το σέρβις:
Στην πλειοψηφία τους νέα, όμορφα, ευγενικά παιδιά με μαύρες στολές και σύστημα ενδοσυνεννόησης στο αυτί, που κάνει κάτι σε Νέα Υόρκη. Κανά-δυο φορές είχαμε ένα πρόβλημα να βρούμε κάποιον ελεύθερο να μας εξυπηρετήσει.

Θα ξαναπάω;
Ναι. (Ξαναπήγα!) Εμπιστεύομαι την ποιότητά του και είναι από τα χαλαρά, με καλές τιμές μαγαζιά για θαλασσινά που θα συστηνα σε φίλους κι όπου θα τραπέζωνα επισκέπτες από το εξωτερικό.

13 Ιουν 2013

Ημερομηνία επίσκεψης: Παρασκευή 31/5/2013, βράδυ, 3 άτομα, χωρίς κράτηση

Χωρίς υπερβολή, επί χρόνια διάβαζα διθυράμβους γι' αυτό το ταπεινό ταϊλανδέζικο μαγαζάκι στην Τρούμπα και ήθελα οπωσδήποτε να το βάλω στο πρόγραμμα. Η πρώτη μου εμπειρία από ταϊλανδέζικο φαγητό ήταν σε εστιατόριο στο εξωτερικό -- είχα καταγοητευτεί, ήθελα να το επαναλάβω γρήγορα.

Ο χώρος:
Εντελώς ανεπιτήδευτος. Τα πολλά φολκλόρ διακοσμητικά θα μπορούσαν ίσως να θεωρηθούν κιτς, αλλά προσωπικά με έκαναν να σκεφτώ ότι και μια λαϊκή ταβέρνα στην Ταϊλάνδη την ίδια διακόσμηση θα είχε. Αυτό, δε, που με ξετρέλανε είναι η δορυφορική τηλεόραση, που έπαιζε μια σειρά μυστηρίου με αιμόφυρτα φαντάσματα, απίστευτα καλτ!

Τουαλέτα μικρή, κοινή για άντρες και γυναίκες, αλλά καθαρή.
Εκτός από εμάς, στο μαγαζί έτρωγε μια σχετικά πολυάριθμη παρέα Ταϊλανδών (έφευγαν όταν κάτσαμε) και δυο Έλληνες, η άνεση των οποίων μαρτυρούσε ότι είναι τακτικοί πελάτες.

Το μενού:

Είχα μελετήσει από πριν παλιότερες κριτικές και την κάρτα του εστιατορίου στο σάιτ τους, για να έχω έναν μπούσουλα. Όμως, οι συνδαιτημόνες μου δεν είναι λάτρεις των θαλασσινών, οπότε περιοριστήκαμε σε πιο γήινα πιάτα:

-- Ταϊλανδέζικη σαλάτα Som Tam, με φλοίδες καρότου, που άφηνε μια έντονη καψάδα στο τέλος (εμείς, πάλι, δεν αφήσαμε φυλλαράκι - 7,10€)

-- κοτόπουλο με λεμόνι (6,80€): περιμέναμε ένα πιάτο που να μοιάζει με το αντίστοιχο των Noodle Bar, αλλά αυτό που ήρθε ήταν, ουσιαστικά, μια κοτόσουπα με λαχανικά. Το κρέας ήταν βραστό και ο ζωμός πολύ αραιός.

-- γλυκόξινο κοτόπουλο (6,80€)

-- κοτόπουλο με μανιτάρια και μπαμπού (έχω κόλλημα με τα μπαμπού... και τα μανιτάρια!) (7,20€)

-- 2 μπύρες (μια κινέζικη Chingtao και μια ταϊλάνδέζικη, που ήταν πιο γευστική) και μια λεμονάδα (ελληνική)

Η παραγγελία μας, όπως παρατηρείτε, δε χαρακτηριζόταν από μεγάλη φαντασία και αυτό οφείλεται σε δύο λόγους: πρώτον, το ένα άτομο στην παρέα ήταν εντελώς πρωτάρης στις ασιατικές γεύσεις (παρόλα αυτά, έφαγε από την αρχή μέχρι το τέλος με τα τσόπστικς) και δεύτερον, δεν είχαμε πολύ μεγάλη βοήθεια από το προσωπικό για να καταλάβουμε τι θα έπρεπε να περιμένουμε από τα πιάτα μας. Το αποτέλεσμα ήταν να φάμε 3 πιάτα που έμοιαζαν εντελώς μεταξύ τους και είχαν τη μορφή κρέατος με κομμάτια λαχανικών και πολύ αραιή σάλτσα, την οποία ρουφήξαμε με το κουτάλι, σαν να ήταν σούπα.

Στο τέλος, μας κέρασαν ένα ταϊλανδέζικο γλυκό τύπου πανακότα με ζελέ καρύδα, το οποίο, μάλλον λόγω μυρωδιάς, προσωπικά μου θύμισε απορρυπαντικό πιάτων. Το έφαγα από ευγένεια και περιέργεια, ο φίλος μου δοκίμασε μόνο μια κουταλιά, ενώ ο πρωτάρης φίλος υπερενθουσιάστηκε και δεν άφησε να μείνει ούτε τρίμμα στα πιάτα μας.

Ο λογαριασμός ανήλθε περίπου στα 15€ το άτομο και η αλήθεια είναι ότι απογοητεύτηκα, καθώς το μαγαζί δεν ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες που οι εκπληκτικές κριτικές μού είχαν δημιουργήσει.

Το σέρβις:
Όπως ήδη ανέφερα, δεν είχαμε βοήθεια από το προσωπικό. Η νεαρή Ταϊλανδή σερβιτόρα προσπάθησε ευγενικά να μας εξηγήσει δυο πράγματα, αλλά δεν είχε ιδιαίτερη ευχέρεια στα ελληνικά, με αποτέλεσμα να μείνουμε στα απολύτως απαραίτητα ("πόσο καυτερό;").

Θα ξαναπάω;
Χμ. Απογοητεύτηκα, αλλά ίσως φταίνε οι επιλογές που κάναμε. Ίσως δώσω μια δεύτερη ευκαιρία, αλλά μάλλον όχι πολύ σύντομα.