Paixtaras

Μέλος από: Δεκ 2010

27 Φεβ 2019

Προτού ξεκινήσω να γράφω, πρέπει να πω ότι είχαμε πολύ υψηλές προσδοκίες από τις διθυραμβικές κριτικές των μελών. Συνεπώς, ίσως κρίνω αυστηρά το συγκεκριμένο μαγαζί.

Επισκεφθήκαμε το εστιατόριο Ε/Γ ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ στα πλαίσια του Dine Athens από την ALPHA BANK, ένα μεσημέρι Κυριακής.

Το εστιατόριο βρίσκεται στο Κερατσίνι σε μια γωνία-διασταύρωση πολλών οδών. Ο χώρος είναι απλός, παραπέμπει σε ψαροταβέρνα, καθώς είναι διακοσμημένος στα γαλανόλευκα της θάλασσας και ζεστός, ενώ υπάρχει πρόβλεψη καπνιζόντων και μη. Χώρος/ατμόσφαιρα, λοιπόν, (3/4)

Στο εστιατόριο, μας υποδέχτηκε το ευγενικό προσωπικό και μας εξυπηρέτησαν με άριστο τρόπο σε όλη τη διάρκεια του γεύματός μας. Η μόνη ανορθογραφία είναι ότι δεν υπήρχε διαθέσιμο φρέσκο ψάρι ημέρας, καθώς ενημερωθήκαμε ότι είχε ήδη τελειώσει, ενώ το μαγαζί δεν είχε καν γεμίσει ακόμα! Δεν μπορώ να κρίνω αν έτυχε, ή απλά δεν... πέτυχε, αλλά θεωρώ με το ταπεινό μυαλό μου ότι δε γίνεται να πηγαίνεις σε μια ψαροταβέρνα μια ώρα αφού ανοίξει και ενώ δεν είναι ακόμα γεμάτη να μην υπάρχει διαθέσιμο ψάρι. Εξυπηρέτηση, λοιπόν, (3/4)

Στα του καταλόγου, δεδομένου ότι υπήρχε set menu με δύο διαφορετικά πιάτα ανά κατηγορία (τρία ορεκτικά/σαλάτα/κυρίως/επιδόρπιο) παραγγείλαμε ένα από το καθένα, ώστε να αποκτήσουμε συνολική εικόνα. Δε θα μακρηγορήσω:

- Σαλάτες, αδιάφορες γενικά:
ΤΟΜΑΤΑ ξεφλουδισμένη με κάπαρη, η ντομάτα δεν ήταν καλή, ίσως λόγω εκτός εποχής
ΡΟΚΑ παρμεζάνα με φρέσκα μανιτάρια, κλασικό πιάτο, ίσως λίγο στεγνό.

- Ορεκτικά, σε γενικές γραμμές πολύ γευστικά όλα:
ΜΟΥΣ ΤΑΡΑΜΑ, πολύ νόστιμη,
ΓΑΡΙΔΑ με πλιγούρι, όχι κάτι το ιδιαίτερο
Καπνιστό ΣΚΟΥΜΠΡΙ, εξαιρετικό, ίσως το καλύτερο πιάτο του μενού μαζί με τα
ΦΥΚΙΑ τηγανητά, καταπληκτικά
ΣΟΥΠΙΑ λαδολέμονο, πολύ νόστιμη
ΚΑΛΑΜΑΡΑΚΙΑ γόνοι τηγανητοί, επίσης νόστιμο πιάτο

- Κυρίως, εδώ προβληματιστήκαμε, καθώς δεν υπήρχε φρέσκο ψάρι (δες παραπάνω) και δεσμευτήκαμε με 2 μακαρονάδες:
ΓΑΡΙΔΟΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ, με πολύ νόστιμες γαρίδες (γάμπαρη Αμβρακικού) αλλά θέλαμε περισσότερη σάλτσα, μας φάνηκε στεγνό το πιάτο και
ΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ με ΑΥΓΟΤΑΡΑΧΟ Μεσολογγίου, νόστιμο πιάτο χωρίς να μας ενθουσιάσει ωστόσο.

- Επιδόρπια, απλά γέμισαν το μενού:
CHEESECAKE και
ΠΟΡΤΟΚΑΛΟΠΙΤΑ, ικανοποιητικά και τα δύο

Το μενού είχε κάποια φοβερά και μερικά τελείως αδιάφορα πιάτα, δυστυχώς δε φύγαμε ενθουσιασμένοι όπως τα υπόλοιπα μέλη, καθώς τα ορεκτικά ήταν αυτά που πρακτικά ικανοποίησαν τους ουρανίσκους μας. Οι πρώτες ύλες ήταν ποιοτικές, αλλά το αποτέλεσμα όχι πάντα καλό. Θέλω να επανέλθω στο μαγαζί για φρέσκο ψάρι, ώστε να κρίνω καλύτερα. Γεύση λοιπόν, (3/4)

Με έκπτωση λόγω χρήσης κάρτας ALPHA, δύο άτομα πληρώσαμε 54,00 €. Το μενού ήταν τεράστιο και ειλικρινά σκάσαμε στο φαγητό! Ωστόσο, δεν είχαμε τη δυνατότητα να δοκιμάσουμε ψάρι, γι’ αυτό και θα έβαζα 3,5 αντί για 4. Value for money λοιπόν, (4/4)

Πιθανότητα να ξαναπάω; 7/10, μήπως και διαπιστώσω τελικά όσα αναφέρουν οι "guru" του site, καθώς η πρώτη φορά δεν... έπιασε αναμενόμενη ψαριά.

27 Φεβ 2019

Επισκεφθήκαμε το εστιατόριο BALCONY RESTAURANT & BAR στα πλαίσια του Dine Athens από την ALPHA BANK, ένα βράδυ Παρασκευής.

Το εστιατόριο βρίσκεται πολύ κοντά στο μετρό Ακρόπολη, στεγάζεται σε ένα γωνιακό κτίριο που προσφέρει ανάλογη θέα προς το Mουσείο της Ακρόπολης και τον πεζόδρομο της οδού Μακρυγιάννη. Ο χώρος είναι μοντέρνος και ζεστός, το κάπνισμα δεν επιτρέπεται, μόνο που... τα τραπέζια είναι αρκετά κοντά το ένα στο άλλο και δεν υπάρχει περιθώριο πολλών ελιγμών. Χώρος/ατμόσφαιρα, λοιπόν, (3/4)

Στο εστιατόριο, μας υποδέχτηκε το ευγενικό προσωπικό και μας εξυπηρέτησαν με άριστο τρόπο σε όλη τη διάρκεια του γεύματός μας. Εξυπηρέτηση, λοιπόν, (4/4)

Στα του καταλόγου, δεδομένου ότι υπήρχε set menu με δύο διαφορετικά πιάτα άνα κατηγορία (ορεκτικό/σαλάτα/κυρίως/επιδόρπιο) παραγγείλαμε ένα από το καθένα, ώστε να αποκτήσουμε συνολική εικόνα. Δε θα μακρηγορήσω:

- Ορεκτικά, πολύ γευστικά και τα δύο:
ΠΡΑΣΟΠΙΤΑ, με τραχανά και ξυνοτύρι και
ΚΑΡΠΑΤΣΙΟ αρνιού με πατάτα και σκόρδο

- Σαλάτες, δροσερές και οι δύο, χωρίς να είναι κάτι το φοβερό:
ΣΠΑΝΑΚΙ με κατσικίσιο τυρί, σύκα, αχλάδι και φυστίκι και
ΠΡΑΣΙΝΗ με λούζα τήνου και καλαθάκι Λήμνου

- Κυρίως, εδώ τα πράγματα μας απογοήτευσαν:
ΡΑΓΟΥ ΒΟΔΙΝΟ ΜΕ ΣΙΟΥΦΙΧΤΑ και μυζήθρα Κεφαλονιάς, ένα πιάτο με πολύ μικρή ποσότητα κρέατος και αδιάφορη σάλτσα και
ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ σε κρέμα γραβιέρας και γεμιστά κανελόνια, πιάτο με αντιθέσεις, το ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ήταν καταπληκτικά μαγειρεμένο στο ζουμί του, μαλακό και ζουμερό, ταιριαστό με την κρέμα γραβιέρας, ωστόσο τα γεμιστά κανελόνια είχαν μια ξινό-πικρή γεύση που μας ξένισαν τον ουρανίσκο και χάλασαν την εικόνα του πιάτου.

- Επιδόρπια, η καλύτερη στιγμή της βραδιάς:
ΓΑΛΑΤΟΠΙΤΑ με παγωτό αμύγδαλο και τόγκα, εξαιρετικός συνδυασμός και εκτέλεση, ίσως το καλύτερο πιάτο της βραδιάς και
ΕΚΜΕΚ ΡΑΒΑΝΙ με μαστίχα και σορμπέ μανταρίνι, πολύ ωραία ιδέα και νόστιμο γλυκό.

Το μενού είχε ισχυρά και αδύναμα πιάτα, δυστυχώς δε φύγαμε ενθουσιασμένοι, καθώς τα γλυκά έσωσαν τη βραδιά. Ίσως είχαμε πιο υψηλές προσδοκίες. Κρίνοντας από το set menu, σίγουρα υπάρχει περιθώριο βελτίωσης. Ωστόσο, αναγνωρίζω την προσπάθεια ανάδειξης τοπικών ελληνικών υλικών αλλά και γενικά τις καλές πρώτες ύλες. Γεύση λοιπόν, (3/4)

Με έκπτωση λόγω χρήσης κάρτας ALPHA, δύο άτομα πληρώσαμε 54,00 €. Δεν έχω εικόνα του υπόλοιπου καταλόγου, αλλά κρίνοντας από το set menu που δοκιμάσαμε και μόνο κρίνω τις τιμές ως αναμενόμενες. Value for money λοιπόν, (3/4)

Πιθανότητα να ξαναπάω; 5/10, όταν γλυκάνει ο καιρός για να κάτσω έξω και να απολαύσω τη θέα και να δώσω μια δεύτερη ευκαρία.

12 Μάρ 2017

Ακολουθώντας τις διθυραμβικές κριτικές των καλοφαγάδων του ask4food, μας έβγαλε ο δρόμος μας στο ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ ένα μεσημέρι Κυριακής για να δούμε και εμείς "ιδίοις όμμασι" περί τίνος πρόκειται!

Το ΣΟΥΜΑ ΚΟΛΟΚΥΘΙ βρίσκεται σε μη κεντρικό σημείο στα σύνορα Αγίου Δημητρίου και Δάφνης, στον πρώτο παράλληλο της Εθνικής Αντιστάσεως ("Βουλιαγμένης" ρεύμα προς Αθήνα). Στεγάζεται σε χώρο βιομηχανικό, ψηλοτάβανο, με αποτέλεσμα να είναι ευάερο και ευήλιο, ενώ ο κήπος του δίνει την αίσθηση νησιού ενώ είσαι στην Αθήνα! Minimal χώρος με διακριτικές πινελιές στη διακόσμηση. Δεν επιτρέπεται το κάπνισμα, ή τουλάχιστον έτσι κατάλαβα, μιας και κανείς δεν κάπνιζε εντός του εστιατορίου! Έτσι, θα απολαμβάνετε ελεύθερα το φαγητό σας, με λίγες μυρωδιές από την κουζίνα που είναι ανοιχτή. Κάποιες στιγμές νιώσαμε μια ψύχρα πάντως... Χώρος/ατμόσφαιρα, λοιπόν, (3/4)

Στο εστιατόριο, δουλεύουν νέα παιδιά, δύο στην κουζίνα και δύο στο service. Μας εξυπηρέτησε ένας ευγενικός νεαρός, όμως λίγο η καθυστέρηση στο να έρθει για την παραγγελία (τουλάχιστον 10' αφού είχαμε πια αποφασίσει), καθώς έτρεχε να σερβίρει και λίγο η χαλαρή ροή των πιάτων, με σημαντικά κενά μεταξύ τους, δεν μας άφησαν να χαλαρώσουμε τελείως για να απολαύσουμε το (καλό κατά τα άλλα) γεύμα μας. Το αξιοπερίεργο είναι ότι το μαγαζί δεν ήταν 100% γεμάτο εκείνη την ώρα. Η παρατήρησή μου είναι ότι το προσωπικό παίζει πάνω από τα όριά του όταν το μαγαζί γεμίζει. Εξυπηρέτηση, λοιπόν, (3/4)

Ο κατάλογος έχει διάφορες επιλογές κι εμείς θέλοντας να ξεχωρίσουμε τις πιο ενδιαφέρουσες, παραγγείλαμε τα εξής:

- Με το που καθίσαμε, ήρθε το καλωσόρισμα με φέτες ψωμιού (αδιάφορο) και ένα νόστιμο ντιπ παντζαριού.

- Σαλάτα κολοκύθι-αβοκάντο, ωραία, δροσερή γεύση με το ωμό κολοκύθι να πλαισιώνεται όμορφα από το αβοκάντο και τη γραβιέρα Νάξου. Ίσως ήθελε κάτι ακόμα για να απογειωθεί. Αξίζει πάντως να το δοκιμάσετε για κάτι διαφορετικό.

- Ρολάκια μελιτζάνας με μετσοβόνε, νόστιμα, με συνοδεία πικάντικης σως. Το σύνολο σε παραπέμπει σε spring rolls, με την καλή έννοια!

- Ψητό ταλαγάνι με μαρμελάδα φρούτων, ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ πιάτο, το highlight του γεύματός μας.

- Ψαρονέφρι παγιάρ, καλοψημένο (ίσως λίγο παραπάνω απ'ότι έπρεπε) με πατάτες baby και σως μουστάρδας, ένα σίγουρο-τίμιο πιάτο, δοκιμασμένη συνταγή.

- Σπαλομπριζόλα με πατάτες baby και καραμελωμένα κρεμμύδια. Τεράστια μερίδα (500 gr), η οποία ήρθε πολύ σωστά μέτρια ψημένη για να αναδεικνύεται η γεύση της, αλλά κάτι δεν με έπεισε δυστυχώς. Κάτι έλειπε από τη γεύση, δεν είχε αλατιστεί καλά; Δεν ξέρω. Εξαιρετική τιμή πάντως για την ποσότητά του (14,00 €)

- Τα παραπάνω συνοδεύτηκαν από πολύ καλό χύμα κόκκινο κρασί.

- Κλείσαμε με εξαιρετικό banoffee, ελλείψει άλλων επιλογών εκείνη την ημέρα.

Το γεύμα μας είχε τα πάνω και τα κάτω του, συνολικά όμως μας άφησε σαφώς ευχαριστημένους. Όπως σχεδόν παντού, υπάρχει περιθώριο βελτίωσης. Γεύση λοιπόν, (3/4)

Στο δια ταύτα, δύο άτομα πληρώσαμε 49,00 € (απόδειξη κανονικά), τα οποία αποτελούν σεβαστό ποσό (αν συνυπολογίσει κανείς ότι μας κεράστηκε το γλυκό). Θεωρώ ότι οι τιμές θα μπορούσαν να είναι ένα κλικ πιο κάτω.

Θα ήθελα να το επισκεφτώ ξανά για να δω και τα υπόλοιπα πιάτα, ειδικά τα κυρίως για να σχηματίσω (ελπίζω καλύτερη) άποψη.

Υ. Γ. Σχετικό-άσχετο. Το ότι κάποιος είναι πολυγραφότατος δε σημαίνει ότι είναι απαραίτητα και καλύτερος. Δείτε για (πρόχειρο) παράδειγμα, τον Woody Allen. Το έχω ξαναπεί και το τονίζω πάλι εδώ. Φιλικά πάντα

12 Μάρ 2017

Είχαμε εντοπίσει καιρό τώρα το MR DIM, αλλά συνεχώς το αναβάλαμε, μέχρι που ένα μεσημέρι Κυριακής λόγω έλλειψης φαγητού στο σπίτι, έπεσε η ιδέα να πάμε με τη σύντροφό μου κάπου κοντά να γευματίσουμε.

Το MR DIM βρίσκεται στα σύνορα Νέου Κόσμου και Νέας Σμύρνης, στη γωνία Κράτητος και Ευρυδάμαντος, η οποία έχει ήδη γίνει γνωστή από την Pizzeria Dei Fratelli που βρίσκεται ακριβώς απέναντι! To MR DIM είναι σαφώς μικρότερο σε χωρητικότητα, έχοντας μια μακρόστενη μπάρα με stands που κοιτάζουν στην ανοιχτή κουζίνα και φιλοξενεί 4 τραπεζάκια στο βάθος. Ο χώρος είναι απλός, σε αποχρώσεις άσπρο-μαύρο, βιομηχανικού στυλ, με αποτέλεσμα η ζωγραφισμένη γκέισα που δεσπόζει στον τοίχο πίσω από τα τραπεζάκια να αναδεικνύεται και να δίνει έναν πολύ ωραίο τόνο! Σαν χώρος, είναι minimal και μου έβγαζε κάτι το ιδιαίτερο, σχεδόν κάτι το privé. Θαρρώ πως το κάπνισμα δεν επιτρέπεται, ωστόσο το γεγονός ότι η κουζίνα είναι ανοιχτή, δεν αποτρέπει κάποιες μυρωδιές να τις πάρετε ενθύμιο μαζί σας (αλλά τι ενθύμιο! θα δείτε παρακάτω). Χώρος/ατμόσφαιρα λοιπόν, (3/4)

Ο ευγενικός και ηπίων τόνων ιδιοκτήτης/σεφ μας υποδέχτηκε και μας κατατόπισε σχετικά στον κατάλογο, ο οποίος έχει επιρροή από διάφορες ασιατικές χώρες, έχοντας επιλέξει signature dishes από Κίνα, Ιαπωνία, Ταϊλάνδη, Ινδονησία, βοηθώντας μας να επιλέξουμε αυτά που μας ταιριάζουν καλύτερα. Τα πιάτα που παραγγείλαμε έρχονταν με καλή ροή χωρίς κενά. Εξυπηρέτηση λοιπόν, (4/4)

Τα πιάτα που δοκιμάσαμε ήταν τα εξής:

- Chicken Mr. Dim Wonton (4,80€), πουγκάκια με κοτόπουλο και κρέμα τυριού. Εκπληκτικό ορεκτικό, τέλεια ισορροπία γεύσεων, τόσο απλό στη σύλληψη, αλλά τόσο καλό σαν αποτέλεσμα!

- Σαλάτα Crab Surimi (5,60€), πολύ ενδιαφέρουσα και δροσερή σαλάτα με surimi καβουριού, αγγούρι, μάνγκο και μια σως που πίκριζε ελαφρώς. Εξαιρετική σαν γεύση και αρκετά μεγάλη σε ποσότητα!

- Satay sticks κοτόπουλο (6,30€), δηλαδή καλαμάκια κοτόπουλο μαριναρισμένα και περιχυμένα με σως από φυστικοβούτυρο και γάλα καρύδας. Καταπληκτικά, να τα δοκιμάσετε οπωσδήποτε!

- Noodles Mr. Dim (6,30€), με χοιρινό, λαχανικά και μια ιδιαίτερη σως, πολύ καλό και αυτό το πιάτο, σε κάνει να ξεχνάς τα noodles άλλων κινέζικων εστιατορίων.

- Bao bun (4,90€), κλασική κινέζικη συνταγή για σαντουιτσάκι στον ατμό και χορινό, πίκλες και λάχανα. Αν δεν έχετε ξαναφάει, γνωρίστε την ιδιαίτερη και διαφορετική γεύση του. Αν πάλι, ξέρετε περί τίνος πρόκειται, θα το εκτιμήσετε διπλά, γιατί είναι τόσο σωστό! Χορταστική μερίδα για ένα άτομο ή για να το μοιραστείτε στην μέση με κάποιον.

- Τα παραπάνω συνοδεύτηκαν με μπύρες Tsingtao (2,50€) και Kirin (4,50€), για ολοκληρωμένη γαστρονομική περιπλάνηση στους ασιατικούς γευστικούς δρόμους!

Όπως καταλαβαίνετε, μείναμε σαφώς ικανοποιημένοι από το γεύμα μας, χορτάσαμε με το παραπάνω, ενώ ο, τι δοκιμάσαμε ήταν από καλό έως εξαιρετικό! Γεύση λοιπόν, (4/4)

Στο δια ταύτα, πληρώσαμε 34,90€. Αν αναλογιστεί κανείς αυτά που παραγγείλαμε, καθώς και την ποιότητα των γεύσεων που δοκιμάσαμε, τα άξιζαν και με το παραπάνω! Value for money λοιπόν, (4/4)

Ανακεφαλαιώνοντας, ο Mr. Dim αποτελεί τίμια πρόταση για ασιατική κουζίνα, με εξαιρετικές γεύσεις, ενώ επαναπροσδιορίζει την αναλογία γεύσης-τιμής στην αρκετά παρεξηγημένη κατηγορία. Και από τη στιγμή που έχει ΚΑΙ delivery, μπορεί να χτυπήσει άνετα τον ανταγωνισμό με τα άλλα κινέζικα στην ευρύτερη περιοχή. Για να είμαι ειλικρινής, δε νομίζω ότι υπάρχει καλύτερο εδώ γύρω.

Θα επανέλθουμε για να δοκιμάσουμε και τα sushi του!

Αν αξίζει να το επισκεφτείτε; Όσοι μένετε τριγύρω, άμεσα! Και ειδικά οι λάτρεις της ethnic κουζίνας, χθες!

There's a new kid in town and he's called Mr. Dim!

23 Μάρ 2016

Επισκεφθήκαμε το ΜΟΜΟ πρωί Κυριακής για το φημισμένο του κυριακάτικο brunch (12:00-17:00). Το ΜΟΜΟ βρίσκεται στην Πλατεία Κύπρου στην Καλλιθέα, εκεί που βρίσκονται όλες οι καφετέριες, ωστόσο καταφέρνει να ξεχωρίζει, καθώς προσφέρει κάτι το διαφορετικό.

Ας τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή: Το εσωτερικό της καφετέριας ΜΟΜΟ έχει ζεστά σκούρα χρώματα με ωραία μοντέρνα-κλασική αισθητική, δερμάτινες πολυθρόνες, ένα πάσο με stands απέναντι από την ανοιχτή κουζίνα, ενώ στα πλάγια υπάρχει ένας διάδρομος - αίθριο που οδηγεί στον δροσερό κήπο στο πίσω μέρος. Δεν πιστεύεις ότι υπάρχει κάτι τέτοιο στο κέντρο της Καλλιθέας! Το μόνο αρνητικό είναι ότι ο επιτρέπεται το κάπνισμα και επιβαρύνεται ελαφρώς η ατμόσφαιρα παρά τον εξαερισμό. Χώρος λοιπόν, 3/4

Αν και φτάσαμε σχετικά νωρίς, λίγο μετά τις 12:00, αναγκαστήκαμε να κάτσουμε μέσα, διότι τα τραπεζάκια για δύο είτε ήταν κατειλημμένα είτε κρατημένα! Οι σερβιτόροι είναι αρκετοί στον αριθμό, σβέλτοι και διεκπεραιωτικοί. Εξυπηρέτηση λοιπόν, 3/4

Στο δια ταύτα, παραγγείλαμε τα εξής:

- Lemon cake με στρώσεις σοκολάτας, εξαιρετικός συνδυασμός και χορταστικότατη μερίδα,

- Pancakes βρώμης, πολύ νόστιμα (4 στον αριθμό), με επιλογές από maple syrup, πραλίνα και μαρμελάδα,

- Eggs Benedict, 2 αυγά ποσέ πάνω σε ισάριθμα ψωμάκια με ζαμπόν, περιχυμένα με σως μελιού, γευστικότατο αποτέλεσμα και

- φυσικό χυμό ανάμικτο.

Με το brunch έρχεται δωρεάν καφές φίλτρου. Ο, τι δοκιμάσαμε ήταν πολύ νόστιμο και μπορώ να πω ότι δύο άτομα μείναμε ικανοποιημένοι και με το παραπάνω! Γεύση λοιπόν, 4/4

Πληρώσαμε 19,00 ευρώ, τιμή η οποία είναι πολύ καλή σε αντιστοιχία με την ποιότητα. Όσο αφορά στην ποσότητα, οι μερίδες είναι μετρίου... αναστήματος και την παρτίδα την έσωσε το γενναίο κομμάτι lemon cake. Ωστόσο, λόγω της γεύσης/ποιότητας: Value for money, 4/4

Προτείνω στους φίλους του ask4food να δώσουν οπωσδήποτε μια ευκαιρία στο ΜΟΜΟ και το κυριακάτικο brunch του. Συμβουλή: εάν είστε πάνω από δύο άτομα, κάντε κράτηση!

23 Μάρ 2016

Επισκεφθήκαμε το ΑΣΧΗΜΟΠΑΠΟ, μεσημέρι μιας ηλιόλουστης Κυριακής. Μετά από αποτυχημένες προσπάθειες στην περιοχή του Κουκακίου να βρούμε ένα τραπεζάκι σε εξωτερικό χώρο για να εκμεταλλευτούμε την όμορφη μέρα, αποφασίσαμε να κινηθούμε προς τα Πετράλωνα κι έτσι, σχεδόν τυχαία, καθώς ψάχναμε να παρκάρουμε στην περιοχή, πέσαμε πάνω σε αυτό το ταβερνάκι το οποίο είναι χωμένο σε ένα στενό και είναι δύσκολο να εντοπίσεις, αν δεν πηγαίνεις επί τούτου.

Ο χώρος του ΑΣΧΗΜΟΠΑΠΟΥ αποτελείται από 3 δωμάτια, που αποπνέουν κάτι από Παλιά Αθήνα με κατάλληλο διάκοσμο (φανάρια, κράνη, κολοκύθες, εργαλεία και φωτογραφίες) και μια μεγάλη σάλα στην είσοδο όπου υπάρχει η δυνατότητα να ανοίξει η οροφή. Πρόκειται για αυθεντικό ταβερνάκι-κουτούκι με χαρακτήρα, απ'όπου δε θα μπορούσε να απουσιάζει η μυρωδιά του τσιγάρου των θαμώνων. Η συμπαθής κομπανία με μπουζούκια και κιθάρα έδινε έναν τόνο διαφεορετικό στην εστίαση με ρεμπέτικα και ωραίες μελωδίες ταιριαστές στο χαρακτήρα του ΑΣΧΗΜΟΠΑΠΟΥ. Χώρος/ατμόσφαιρα λοιπόν, 3/4.

Η εξυπηρέτηση σβέλτη, όσο το επιτρέπει ο φόρτος εργασίας (το μαγαζί όταν πήγαμε ήταν γεμάτο) με δύο άτομα να τρέχουν και να μη φτάνουν, αλλά να τα βγάζουν πέρα εν τέλει. Τα φαγητά που παραγγείλαμε καθυστέρησαν σχετικά, αλλά δικαιολογείται εν μέρει λόγω του κόσμου. Εξυπηρέτηση λοιπόν, 3/4.

Στο δια ταύτα, παραγγείλαμε:

- σαλάτα χωριάτικη, με την προσθήκη κάππαρης να δίνει το κατιτίς παραπάνω στη γεύση,

- μπουγιουρντί, το οποίο ήταν αρκετά καυτερό λόγω της υπέρμετρης χρήσης πιπεριάς σε σημείο που μας έκαψε όλους,

- 2 μερίδες συκωτάκια μοσχαρίσια, ήταν σωστά ψημένα στη σχάρα και

- πανσετάκια χοιρινά, επίσης σωστά ψημένα στη σχάρα.

Τα κυρίως συνοδεύτηκαν από πατάτες τηγανητές, ήπιαμε και 1 κιλό ροζέ κρασάκι (χύμα, σχετικά μέτριο), ενώ στο τέλος σερβιρίστηκε κέρασμα και ένας αξιοπρεπής χαλβάς από πολύ χοντρό σιμιγδάλι. Συνολικά, γευστικά δεν πρόκειται για κάτι φοβερό, μάλλον αδιάφορο θα έλεγα. Γεύση λοιπόν, 2/4

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 35,00 ευρώ (περίπου 12/άτομο) - με κερασμένο το 1/2 ροζέ - έχοντας χορτάσει από μουσικές και ένα ταξίδι στο παρελθόν σε μια άλλη εποχή. Value for money, 2/4

Εν κατακλείδι, πρόκειται για ένα μαγαζί αυθεντικό με αδιάφορο φαγητό, το οποίο όμως αξίζει να επισκεφτείς για να δεις κάτι διαφορετικό, ειδικά όταν έχει ζωντανή μουσική για να "δέσει το γλυκό" μαζί με τον ιδιαίτερο χώρο.

23 Νοε 2015

Πολλά έχουν γραφτεί και ακουστεί για το Feyrouz και μετά την πρώτη επίσκεψή μας ήρθε η ώρα να προσθέσω το λιθαράκι μου κι εγώ στο Ask4food.

Απόγευμα καθημερινής, φτάσαμε στο μικρό μαγαζάκι που είναι "κρυμμένο" στην οδό Καρόρη που είναι ένα μικρό στενό κάθετο στον πεζόδρομο της Αιόλου.

Ο χώρος δεν είναι κάτι το φοβερό, έχει μερικά stands περιμετρικά στο μαγαζί όπου κάθεσαι για να απολαύσεις τις γεύσεις κι έπειτα να συνεχίσεις τη βραδιά σου. Χώρος, λοιπόν (2/4)

Τα παιδιά που είναι επί της εξυπηρέτησης είναι ευγενικά, με ιδιαίτερη αίσθηση του χιούμορ και σε κάνουν να αισθανθείς άνετα. Α, και προφανώς είναι πρόθυμα να εξηγήσουν τυχόν απορίες όσο αφορά στις γεύσεις. Εξυπηρέτηση λοιπόν, (4/4)

Δοκιμάσαμε τα εξής:

- Λαχματζούν Feyrouz, με μοσχαρίσιο κιμά, κρεμμυδάκι και γέμιση που προτείνουν τα παιδιά. Εξαιρετικό, το καλύτερο που έχω δοκιμάσει.

- Πεϊνιρλί με Σουτζούκι, με κασέρι, edam, mozzarella και παστουρμά. Εκπληκτικό! Η χειροποίητη ζύμη ήταν φανταστική και ο γευστικός συνδυασμός απλά υπέροχος.

- Πεϊνιρλί χορτοφαγικό, με δικό τους ανθότυρο, μπαχαρικά και πιπεριές φλωρίνης. Η ζύμη ολικής αλέσεως ήταν πάρα πολύ καλή και γι'άλλη μια φορά ο γευστικός συνδυασμός υπέροχος.

Όλα τα υλικά ήταν αγνά και ολόφρεσκα και το αποτέλεσμα ήταν πολύ γευστικό! Γεύση λοιπόν, (4/4)

Για τα παραπάνω, πληρώσαμε λιγότερο από 10 €. Πολύ καλή τιμή, αν αναλογιστεί κανείς την ποιότητα. Θα έβαζα 3,5, αλλά δε δίνεται η δυνατότητα. Value for money λοιπόν, (4/4)

Θα ξαναπάμε σίγουρα και για τα υπόλοιπα. Το προτείνω ανεπιφύλακτα για μια αυθεντική γεύση ανατολής!

22 Οκτ 2015

Το CANTON είναι ένα συνοικιακό εστιατόριο σε μια ήσυχη οδό της Νέας Σμύρνης. Χρόνια τώρα περνάω απ'έξω (καθ'ότι Νεοσμυρνιώτης), αλλά ποτέ δεν του έδωσα μια ευκαιρία. Ήρθε λοιπόν το πλήρωμα του χρόνου, βράδυ Παρασκευής, όπου το επισκεφτήκαμε 2 άτομα για να δούμε επιτέλους τι έχει να "πει" αυτό το μαγαζί.

Ας ξεκινήσουμε από το χώρο. Τίποτα το ιδιαίτερο εδώ, υπάρχει χώρος έξω για καπνιστές που έχει κλείσει με νάυλον, ενώ μέσα ο χώρος είναι πιο ζεστός και η διακόσμηση παραπέμπει σε κινέζικο εστιατόριο. Χώρος λοιπόν, 2/4

Επί της υποδοχής ήταν μια νεαρή γλυκιά κοπέλα που μας άφησε να επιλέξουμε τραπέζι στον μέσα χώρο (δεν είχε πολύ κόσμο όταν πήγαμε). Εκείνη την ημέρα υπήρχε μπουφές, οπότε δεν υπήρξαν ιδιαίτερες απαιτήσεις, αλλά όποτε ζητήθηκε, ήταν εξυπηρετική και πολύ ευγενική. Εξυπηρέτηση λοιπόν, 4/4

Στα της γεύσης τώρα, που είναι και αυτό που μας απασχολεί περισσότερο. Όπως ανέφερα προηγουμένως, εκείνο το βράδυ λειτουργούσε μπουφές από το απόγευμα μέχρι το βράδυ. (20:00-0:30 αν δεν κάνω λάθος). Έτσι λοιπόν αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε ότι υπήρχε διαθέσιμο. Παραθέτω μερικά από τα κυρίως πιάτα, τα οποία ανανεώνονταν άμεσα με το που τέλειωναν:

- Τηγανητό ρύζι με λαχανικά
- Νουντλς με λαχανικά
- Χοιρινο canton
- Καυτερό χοιρινό με λαχανικά
- Χοιρινά παϊδάκια
- Γλυκόξινο κοτόπουλο
- Τηγανητό κοτόπουλο
- Σούπα κοτόπουλο με γλυκό καλαμπόκι
- Καυτερή σούπα με χοιρινό

Είχαν και μερικά ορεκτικά (spring rolls, φιογκάκια κτλ. ) καθώς και τηγανητή μπανάνα και μήλο για επιδόρπιο.

Όλα ήταν καλομαγειρεμένα, άνω του μετρίου και σαφώς ικανοποιητικά από πλευράς γεύσης, σαν σπιτικά πιάτα. Λογικό, καθώς πρόκειται για οικογενειακή επιχείρηση και ο χαρακτήρας αυτός φαίνεται αν δειπνήσετε στο μαγαζί. Δεν μπορώ να πω ότι με απογοήτευσε κάποιο πιάτο, αλλά κανένα δεν με απογείωσε κιόλας. Γεύση λοιπόν, 3/4

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 12,50 € ο καθένας (τόσο κοστίζει ο μπουφές κατ'άτομο) με απόδειξη. Χορτάσαμε και με το παραπάνω. Value for money λοιπόν, 4/4

Εν κατακλείδι το CANTON είναι ένα αξιοπρεπές συνοικιακό κινέζικο εστιατόριο, τίμιο για αυτό που προσφέρει και μια καλή επιλογή για σπιτικό / οικονομικό κινέζικο στη Νέα Σμύρνη.

30 Ιούλ 2015

Επισκεφτήκαμε το cafe-bar-restaurant BELLE AMIE βραδάκι Παρασκευής Ιουλίου, μετά από αποτυχημένη απόπειρα σε πολυσύχναστο burger house του Πειραιά. Και δεν το μετανιώσαμε καθόλου.

Ο χώρος μέσα είναι υπέρχος και αρχοντικός, ιδανικός για τις χειμωνιάτικες ημέρες. Εμείς καθίσαμε έξω στα τραπεζάκια επί της πλατείας, όπου έχει διαμορφωθεί ένας ωραίος χώρος, όπου ξεχνάς ότι είσαι στο κέντρο του Πειραιά. Τραπέζια διάφορων μεγεθών, για μεγάλες και μικρές παρέες, άνετα καθίσματα και αναπαυτικοί καναπέδες. Ένα μπαρ έχει στηθεί έξω για τις καλοκαιρινές ανάγκες του μαγαζιού, όπου μπορείς να πιεις το ποτό σου. Χώρος λοιπόν, (4/4)

Παραγγείλαμε 3 διαφορετικές σαλάτες:

- Πολύχρωμη σαλάτα με σύγκλινο και σάλτσα εσπεριδοειδών,

- Μία ακόμα πολύχρωμη σαλάτα με σύγκλινο (και κάτι ακόμα που δε θυμάμαι),

- Πράσινη σαλάτα με κοτόπουλο σχάρας, γκότζι μπέρις, γραβιέρα, κρουτόν, σύγκλινο και σάλτσα του Καίσαρα, (φρέσκια και δροσερή σαλάτα, σε καλή ποσότητα)

και 2 κυρίως πιάτα:

- Φιλέτο κοτόπουλο γεμιστό με κεφαλοτύρι, κονφί ντομάτας και σάλτσα θυμάρι, (πολύ καλό πιάτο, σωστά εκτελεσμένο και δεμένη γεύση)

- Μπιφτέκια γαλοπούλας με ψητά λαχανικά και βελουτέ μανιταριών, (πεντανόστιμα μπιφτέκια, ταίριαζαν ωραία με τη σως μανιταριών)

Ότι φάγαμε ήταν πολύ νόστιμο, σε κανονική ποσότητα (ίσως τα κυρίως θέλουν κάτι ακόμα) και με φρέσκα υλικά. Γεύση λοιπόν, (4/4)

Στα της εξυπηρέτησης, πρόκειται για καφέ-εστιατόριο, οπότε μην περιμένετε συμπεριφορά hi-end εστιατορίου, αλλά ούτε και κάτι το τραγικό. Όλα τα παιδιά είναι ευγενικά και πρόθυμα. Εξυπηρέτηση λοιπόν, (3/4)

Στο δια ταύτα, με όλα τα παραπάνω και ένα μπουκάλι λευκο κρασί του Σκούρα, μας ήρθε στα 75 ευρώ, δηλαδή 15 ευρώ/άτομο. Βέβαια, θα έλεγα ότι τσιμπήσαμε και όχι ότι γευματίσαμε. Αν ένα ζευγάρι θελήσει ορεκτικό-σαλάτα-2 κυρίως-γλυκό, ο λογαριασμός θα φτάσει τα 20 ευρώ/άτομο χωρίς τα ποτά. Η ποιότητα των πιάτων είναι υψηλή, αλλά η ποσότητα οριακά ικανοποιητική. Θα έβαζα 2.5/4 κανονικά, αλλά θα είμαι πιο επιεικής. Value for money, λοιπόν (3/4)

Εδώ να σημειώσω ότι μας κέρασαν και ένα limoncello με την άφιξη του λογαριασμού (με απόδειξη).

Εν κατακλείδι, το ΒELLE AMIE αποτελεί μια πολύ καλή επιλογή για φαγητό και ποτό στο κέντρο του Πειραιά, με κάποιες ενδιαφέρουσες προτάσεις μοντέρνας ελληνικής κουζίνας στο μενού, αλλά με πιο δυνατό χαρτί το χώρο του.

24 Ιούλ 2015

Το FALAFELLAS είναι ένα μαγαζάκι επί του πεζόδρομου της οδού Αιόλου, το οποίο φημίζεται για την τεράστια ουρά των πελατών του.

Αστειεύομαι φυσικά, ο λόγος της φήμης του είναι άλλος (αν και η ευμεγέθης ουρά είναι πέρα για πέρα αληθινή)! Το μαγαζί φημίζεται λοιπόν, γιατί προσφέρει κατ'αποκλειστικότητα δύο επιλογές φαγητού δρόμου (street food) σε αραβική πίτα δύο μεγεθών: τσέπης ή γίγας, με κεφτεδάκια ή ρεβυθοκεφτέδες (δηλαδή φαλάφελ). Εντάξει, έχει και δύο είδη σαλάτας: χούμους και ταμπουλέ, αλλά όλοι πάνε για τις πίτες.

Οι πίτες πλαισιώνονται από λαχανικά (μαρούλι, αγγούρι, μελιτζάνες), λευκή σάλτσα και αν κάποιος επιθυμεί πιο πικάντικη επίγευση, κόκκινη καυτερή σάλτσα και πάπρικα, για να ολοκληρωθεί η αραβική γευσιγνωσία. Προτείνω μέτρια πικάντικο, για να πάρετε μια γεύση, χωρίς να καείτε.

Δοκιμάσαμε δύο πίτες γίγας με φαλάφελ: μια μετρίως πικάντικη και μια χωρίς την κόκκινη καυτερή σάλτσα. Ήταν πολύ νόστιμα τα φαλάφελ (τέσσερα στο σύνολο), τραγανά με ένα ωραίο γευστικό αποτέλεσμα - που ίσως βέβαια σε κάποιους που δεν είναι λάτρεις των φαλάφελ ή εξοικειωμένοι με αυτήν την κουζίνα, να φανεί λίγο μονότονο και αδιάφορο - αλλά, εμένα με άφησε ικανοποιημένο και θέλω να επιστρέψω για να δοκιμάσω και τους κεφτέδες τους! Γεύση λοιπόν, (4/4)

Τα παιδιά που δουλεύουν μέσα στον μικροσκοπικό αυτό χώρο είναι γρήγορα και τρέχουν να ετοιμάσουν τις παραγγελίες των πελατών. Η αναμονή που μπορεί να ξεπεράσει τα 10' αξίζει με το παραπάνω! Εξυπηρέτηση λοιπόν, (3/4)

Όπως ανέφερα προηγουμένως, δεν υπάρχει δυνατότητα να κάτσεις μέσα, γι'αυτό και όλοι γεμίζουν τα γύρω παγκάκια με τα λυπηρά αποτελέσματα της ρύπανσης πέριξ του μαγαζιού. Χώρος λοιπόν, (2/4)

Για την κάθε πίτα γίγας, πληρώσαμε 3,50 ευρώ, που λόγω μεγέθους δικαιολογούνται, καθώς ήταν χορταστικές, αν και θα μπορούσαν να είναι μισό ευρώ κάτω, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς το κόστος των υλικών. Οι πίτες τσέπης κοστίζουν 2,50 ευρώ. Value for money λοιπόν, (3/4)

Εν κατακλείδι, το FALAFELLAS, πρόκειται για ένα μικρό και τίμιο μαγαζί με καλό φαλάφελ, ιδανική επιλογή για όσους αρέσκονται στο φαλάφελ και όχι μόνο!