manos36

Μέλος από: Δεκ 2010

29 Ιουν 2017

Εδώ πιά έχουμε να κάνουμε με μία πραγματικά "ξεχωριστή" περίπτωση ελληνικής ταβέρνας, που ειδικεύεται(υποθετικά τουλάχιστον, καθώς αυτό το "ειδικεύεται" το εκλαμβάνει καθένας όπως θέλει)στα θαλασσινά. Το μαγαζί βρίσκεται σε μία εξαιρετική ομολογουμένως τοποθεσία, ακριβώς εκεί που σκάει το κύμα. Τραπεζοκαθίσματα με σκέπαστρο, λίγο πιο κει άλλα τραπεζοκαθίσματα, χωρίς σκέπαστο αυτά και ακριβώς στα πόδια σου η άμμος της θάλασσας. Ιδανικές συνθήκες για να φας, ιδίως το βραδάκι και δύο βήματα από την Αθήνα. Όμως! Όμως υπάρχουν και κάποιες άλλες συνθήκες που θα πρέπει να πληρούνται για να τα κάνεις αυτό. Και εκεί-άκουσέ με, το λέω με πόνο-θα πάθεις κανονική πανωλερθρία! Εμείς, οι τέσσερίς μας, που θελήσαμε απλώς να τσιμπίσουμε λίγο και να πιούμε το κρασάκι μας, επιλέξαμε από τον κατάλογο τα εξής ταπεινά:

-Μια χωριάτικη. Παίζει να ήταν ότι καλύτερο πήραμε γιατί όπως θα δεις παρακάτω αγαπήτέ αναγνώστη, δε σου έχω ευχάριστα. Όταν λέμε το καλύτερο δεν εννοούμε ασφαλώς ότι είχαμε να κάνουμε με πραγματικά καλή χωριάτικη. Εννοούμε απλώς ότι στους τυφλούς ο μονόφθαλμος βασιλεύει. Η ντομάτα ήταν σχετικη καλή, τα λοιπά ζαρζαβατικά τρωγόταν και η φέτα, που προφανώς Δεν ήταν κανονική φέτα αλλά κάποιο φθηνό λευκό τυρί, μπορείς να πεις πως ήταν οκ. Επαναλαμβάνω: Δεν ήταν ένα καλό πιάτο, αλλά είπαμε: στους τυφλούς κλπ...

-Μία καλαμαράκια τηγανιτά. Μα τι καλαμαράκι ήταν αυτό πραγματικά ακόμα δεν έχω καταλάβει. Ότι φθηνότερο, ότι χειρότερο, έχω δοκιμάσει ποτέ στο είδος αυτό. Και έχω φάει τόσα και τόσα στην καριέρα μου... Η μερίδα μικρή, το καλαμαράκι οπωσδήποτε κατεψυγμένο, μικρούλι και τηγανισμένο με έναν τρόπο που κατά βασην έβγαζε μόνο λαδίλα. Μιλάμε για την απογοήτευση στο μεγαλείο της.

-Μία πατάτες. Νόμιζα-ο αφελής-ότι οι προτηγανισμένες κακής ποιότητας πατάτες είχανε εκλείψει. Δυστυχώς Όχι! Γιατί εδώ ακριβώς τέτοιες πατάτες θα φας. Κατεψυγμένες, προτηγανισμένες και απαράδεκτες! Λυπάμαι πραγματικα που τσίμπισα μια-δυό, δεν θα το επαναλάβω!

-Γαριδόψυχα-ότι κι'αν σημαίνει αυτό. Κάτι σαν γαρίδα χωρίς το κέλυφος, σίγουρα κατεψυγμένο, σε μικρά μικρά τεμάχια και εικάζω όχι τηγανιτο αλλά μάλλον βραστο η τελος πάντων μαγειρεμένο με κάποιον τρόπο που δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω. Αυτό το πήραμε γιατί μια κυρία της παρέας το είχε ξαναπάρει κάποτε στη συγκεκριμένη ταβέρνα(δηλαδή η εν λόγω κυρία, αν και έχει ξαναπάει εκεί για φαγητό, δεν τράπηκε σε φυγή, αλλά μας πήρε και εμάς μαζί της-τραγικο! Απλά τραγικό! )και της άρεσε. Εγώ το βρήκα εντελώς αδιάφορο και αμφιβόλου προέλευσης. Έφαγα ελάχιστο κ απ'αυτό.

-Γαύρος τηγανιτός. Εντάξει, αυτό να σου πω την αλήθεια μου, δεν ήταν και τραγικό. Δηλαδή όχι και τίποτα ιδιαίτερο αλλά οκ. Εδώ λες οκ.

-Γαλέος σκορδαλιά. Αν περιμένεις τραγανό ψάρι και καλοτηγανισμένο, καλύτερα να προσπεράσεις. Αν περιμένεις γεύση και τέχνη στο τηγάνι καλύτερα να το ξαχάσεις. Αν περιμένεις σκορδαλιά σπιτική και τα ρέστα, φύγε τρέχοντας. Το πιάτο ήταν Κακό. Απλά κακό. έφαγα πολύ λίγο και απ'αυτό αν και πεινούσα ο μαύρος! Υπέφερα εκείνο το βράδυ, αλήθεια σας λέω, υπέφερα πολύ! Πεινούσα αλλά δε γινόταν να φάω αυτά τα συγκεκριμένα φαγητά.

-Μισό κιλό κρασί χύμα που στη συνέχεια αγοράσαμε άλλο ένα τεταρτάκι και φτάσαμε τα 3/4 συνολικά. Καλό δεν το λές, ευτυχώς όμως ούτε και για πέταμα. Γεγονός είναι πάντως οτί σήμερα πιά, είναι πολύ εύκολο να βρείς ένα σχετικά καλό χύμα κρασάκι σε πολύ καλή τιμή. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί οι ιδιοκτήτες εστιατορίων εξακολουθούν να αγοράζουν αυτά τα πολύ μέτρια. Άγνοια? Προσπάθεια να βγάλουμε από την μύγα ξίγκι? Τι να σου πω, δε γνωρίζω...

Πόσο λες ότι πληρώσαμε για αυτά τα συνολικά 5 πιάτα εκ των οποίων το ένα πατάτες και άλλο ένα σαλάτα? 65 ευρώ! Εγώ να σου πω την αλήθεια δεν κατάλαβα γιατί. Πως, με ποιά λογική? Πέντε πιάτα και λίγο χύμα κρασί 65 ευρώ? Κι'όμως! Κι'ομως!

Το μαγαζί παρόλα αυτά γεμίζει. Κυρίως από τουρίστες(περισσότερο βορειοευρωπαίους νομίζω)των γύρω ξενοδοχείων αλλά και λουόμενους που βρέθηκαν εκεί για μπάνιο. Δε ξέρω τι πιστεύουν όλοι αυτοί οι ανθρωποι για την κουζίνα αυτής της ταβέρνας, ούτε για τις τιμές. Αλλά για να πηγαίνουν και να τη γεμίζουν, σημαίνει πως τους αρέσει, δε βλέπω άλλη εξήγηση. Συνεπώς η εγώ έχω γίνει εξαιρετικά παράξενος(πράγμα που απορίπτω γιατί η μεγάλη πλειοψηφία των κριτικών μου είναι καλές)η εκείνοι είναι ανίδεοι, η τι άλλο? Ίσως απλώς να μην τους πειράζει. Ούτε η αντικειμενικά κακή κουζίνα, ούτε οι εξωφρενικές τιμές!

Πάντως εγώ θεωρώ απαράδεκτο από άποψης αξιοπρέπειας και μόνο, να επιτρέψω στον εαυτό μου να σύρει το βήμα του ξανά μέχρι εκεί. Θεωρώ πως σήμερα πιά ζούμε σε μία πόλη με πραγματικά καλά φαγάδικα και με ταυτόχρονα προσεγμένες τιμές. Είμαι σίγουρος-ιδίως μετά τις σχεδόν 100 κριτικές μου-ότι οι επιλογές για καλό φαγητό και με καλές τιμές στην Αθήνα ειναι άπειρες! Γιατί να ξαναπάω εκεί? Μονο για το κύμα?

Όχι! Όχι εγώ!

12 Μαι 2017

Νέα επισκεψη στην αγαπημένη ταβέρνα του Παγκρατίου. Η αλήθεια είναι ότι δε γνωρίζαμε πως σερβίρει και έξω, κι'έτσι χθες βράδυ που είχε αρκετή ζέστη και θέλαμε να κάτσουμε κάπου έξω, στριμωχτήκαμε λίγο με την ιδέα. Πλην όμως όταν φτασαμε, διαπιστώσαμε πως έχει τραπέζια στο πεζοδρόμιο του ήσυχου στενού και ήταν και πολύ όμορφα μάλιστα. Το πρώτο που σου κάνει εντύπωση σ'αυτο το μαγαζί είναι η ετοιμότητα τους να εξυπηρετήσουν. Το λέω γιατί συμβαίνει συχνά, να πηγαίνεις σε άλλα μαγαζιά, να κάθεσαι και να περιμένεις. Εδώ δεν περιμένεις, οι άνθρωποι έρχονται αμέσως, με τους καταλόγους ανα χείρας, έτοιμοι να πάρουν παραγγελία. Εμείς οι δυο παραγγείλαμε

-Σαλατα αγγουροντομάτα. Δηλαδή σαν χωριάτικη χωρίς τη φέτα. Νόστιμη, μεγάλη ποσοτικά με υπέροχο ελαιολαδο, ιδανικό για βούτες!

-Κοντοσούβλι φούρνου που υπήρχε σαν πιάτο ημέρας. Πεντανόστιμο το κρέας, τέλεια ψημένο, συνοδευόμενο από ωραιότατες πατατούλες. Πιάτο αριστούργημα!

-Πατατες τηανητες. Καλότηγανισμένες, τραγανές, νόστιμες.

-Κολοκυθόπιτα. Καλά, εγώ ειδικά έχω καταντήσει περίπου γραφικός με τις πίτες σ'αυτο το μαγαζί. Μπορεί κάποιος να πει ότι είναι ένα απλό πιάτο, αλλά εμένα αυτή ακριβώς η απλότητα είναι που με κέρδισε. Είναι πάντα ελαφριά και μαμαδιστικη η πίτα τους. Πάντα την προτιμώ.

-Μια μπύρα(και μια ακόμα που μας κέρασαν μετά) συν 100ml τσίπουρο χύμα.

Για τα παραπάνω 25 ευρώ. Βλέπω πολλές φορές τους ανθρώπους να συνωστίζονται στα νεο-σουβλατζιδικα και προσπαθώ να καταλάβω γιατί. Πηγαίνεις στον γατο, τρως υπέροχα, σε εξυπηρετούν άψογα και δίνεις 25 δια δύο για να φας μέχρι σκασμου. Σημειωτέον, στο τέλος μας φέρανε και γιαούρτι με γλυκό φράουλα και χαλβά με σιμιγδάλι.

Για ακόμα μια φορά είναι αναγκαίο να μιλήσω για το προσωπικό. Οι άνθρωποι είναι επαγγελματίες, είναι ευγενικοί, είναι χαμογελαστοί και πάντα νοιάζονται για τους πελάτες τους! Το θεωρώ πολιτισμό αυτό!

Κατόπιν όλων αυτών δε νομίζω πως χρειάζεται να ξεκαθαρίσω πόσο το συστήνω. Αρκεί να πω μόνο, ότι είχα πολλούς μήνες να πάω και όταν ξαναπήγα και ξαναθυμήθηκα την ποιότητα τους, τα έβαλα με τον εαυτό μου που δεν φροντισα να πάω περισσότερες φορές!

Είμαι φανατικός του γάτου!

22 Φεβ 2017

Εκείνο το βράδυ θέλαμε να φάμε κάτι ελαφρύ. Η αλήθεια είναι πως επιστρέφαμε με τον κολλητό μου από επαρχιακή πόλη, όπου το ένα τσιμπούσι διαδέχοταν το άλλο και από τη μια κραπάλη, συνεχίζαμε στην επόμενη. Το είχαμε καταστρέψει το στομάχι μας. Όμως επιστρέφοντας στην Αθήνα δε θέλαμε και να πάμε κατευθείαν για ύπνο. Σκεφτήκαμε να φάμε κάτι αρκετά ελαφρύ. Και μάλιστα το καλύτερο που μορούσαμε να σκεφτούμε ήταν η σούπα. Ωραία ιδέα η σούπα μετά απο κρεπάλες. Και βάλθηκα να ψάχνω στο ίντερνετ προτάσεις για μαγαζιά που να φτιάχνουν σούπες. Και σε κάποιο σάιτ που λές, βλέπω "Ταβέρνα Οικονόμου-η καλύτερη κοτόσουπα της πόλης"! Ενθουσιάστηκα, λέω εδώ είμαστε! Τι καλύτερο-ιδίως μια χειμωνιάτικη μέρα-από μια ζεστή κοτόσουπα, μαζί με λίγο κοτοπουλάκι φιλεταρισμένο.... Και έτσι έγινε, η μάλλον Οχι. Έτσι Δεν έγινε! Δηλαδή ναι μεν πήγαμε στην εν λόγω ταβέρνα, αλλά σουπίτσα Δεν υπήρχε!

Αποφασίσαμε λοιπόν να μη φύγουμε και να ψάχνουμε μες το βράδυ για σούπες. Ας πάρουμε κάτι άλλο, τι να γίνει? Ο χώρος δεν έχει κανένα ενδιαφέρον. Σκέτος και παλιός. Θα μπορούσες βέβαια να πεις πως έχει κάτι από τον αέρα μιας παλιάς Αθηναικής ταβέρνας. Ταβέρνας η κουτουκιού. Απ'αυτα που μπορει να πήγαινε ξερω γω ο παππούς μου για να τσιμπίσει κάτι τις σπάνιες φορές που εβγαινε εξω. Το σέρβις στο ίδιο μοτίβο. Ούτε ευγένειες, ούτε φιοριτούρες, μας έμπασε μέσα ο σερβιτόρος, μας έδειξε τραπέζι, έφερε και τους καταλόγους και τέλος. Ντόπρα πράγματα δηλαδή. Έχω να πω, ότι αυτό το στιλάκι ουδόλως με χαλάει από μόνο του. Αρκεί να ανταποκρίνεται και στις τιμές.... Πάμε λοιπόν σε αυτά που φάγαμε:

-Μία μεριδα λαχανοντολμάδες. Ένα αντικειμενικά κακό πιάτο. Το αυγελέμονο μάλλον κομμένο, μία άσχημη οσμή κρέατος και ταυτόχρονα, σχεδόν κρύο. Όπως το ειπα, κακό πιάτο.
-Πατάτες φούρνου. Αυτές ήταν πολύ καλές. Σωστά ψημένες, μαλακές και διαποτισμένες με ένα ευχάριστο(σε αυτη την περίπτωση)αρωμα ψητού κρέατος. Προφανώς ήταν πατάτες απο ψητό. Νόστιμες ότι και να πεις.
-Μελιτζάνες φούρνου. Μέτριες. Ούτε πολύ καλές αλλά ούτε και κάτι που θα καταδικάσεις. Πώντως σίγουρα ανομιογενώς ψημένες, δηλαδή σε άλλα σημεία να λιώνουν και σε άλλα να θελούν μασημα καλό.
-Λίγη γραβιέρα. Αρκετά καλή, μάλλον θα ήταν Αμφιλοχίας γιατί ήταν πικάντικη.
-Δύο μπύρες και 100ml τσιπουρο.

Για τα παραπάνω δώσαμε 34,50 ευρώ. Ακριβώς εδώ εστιάζεται η ένσταση μου. Εφόσον είσαι τύπου ας πούμε παλαιάς εποχής, χωρίς ανακαινήσεις και τέτοια, μου πουλάς το ύφος του παλιού μαγέρικου η του κουτουκιού που πήγαινε ο μακαρίτης ο παππούς μου, οφείλεις να μου έχεις και τιμές ανάλογες. Πατάτες, μελιτζάνες και λαχανοντολμάδες πήραμε και δεν ήταν και τόσο νόστιμα. Δεν μπορείς για αυτα να μου ζητάς 35 ευρω, ιδίως σήμερα! Με έκανε να στραβώσω αυτό, το βρήκα αρκετά παράξενο, έως και απαράδεκτο. Θα πω όμως, ότι το μαγαζί αν και καθημερινή βράδυ και με κρύο, είχε αρκετό κόσμο(μέσος όρος ηλικίας θα έλεγα τα 60, ισως και 65), που πάει να πει πως αυτό το στιλάκι υπάρχουν αρκετοί που το εκτιμούν ακόμα(και το πληρώνουν όμως! ).

Όταν καθίσαμε μας έφεραν νερό σε κανάτα και καλής ποιότητας ψωμί(αυτό στα plus του μαγαζιού)και όταν τελειώσαμε το φαγητό μας, μας έφεραν από ένα γλυκο χωρίς χρέωση. Ήταν χαλβας σιμιγδαλένιος και "ρεβανί"(έτσι το λένε εδώ, "Ρε" και όχι "Ρα")με παγωτό. Αμφότερα αδιάφορα έως κακά γευστικά, πλην όμως σαν χειρονομία μετράει.

Σαν γενικό συμπέρασμα θα έλεγα πως για μένα το μαγαζί αυτό είναι ακατάλληλο. Ακριβό για αυτό που είναι και κυρίως, αδιάφορο γευστικά. Δε βλέπω τον λόγο για να το ξαναεπισκευτώ.

29 Οκτ 2016

Η τελευταία μου επίσκεψη στην Καλοζύμη με άφησε λίαν ικανοποιημένο. Δύο άτομα ήμασταν και σχετικά χορτάτοι, καθίσαμε Κυριακη βράδυ, περισσοτερο για να πιούμε ένα κρασάκι και να τσιμπίσουμε ταυτόχρονα και ένα μεζεδάκι. Έδω είναι καλό να επισημάνω τον τρόπο με τον οποίον κινούμαι τώρα τελευταία σε παρόμοιες συνθήκες: Θες να πας καπου να πιεις μια μπύρα η ένα κρασάκι. Και λες, ας πάω στο τάδε μπαράκι. Παίρνεις ένα ποτήρι κρασί και στο χρεώνουν 4 η 5 ευρω-πολλες φορές και παραπάνω. Αν πάρεις άλλο ένα πληρώνεις συνολικά 8 έως 12 ευρω. Και λέω εγώ, συγγνώμη ρε παιδιά αλλά, γιατί να πάω εκεί και να μην πάω σε ενα συνοικιακο ταβερνάκι, που θα πάρω ένα αξιοπρεπές χύμα κρασάκι και ταυτόχρονα θα τσιμπίσω κι'όλας?

Αφού κάναμε κρατηση το λοιπόν για να επωφελιθούμε και της έκπτωσης 20% που δίνει το σάιτ, βρεθήκαμε στο μαγαζί όπου μας υποδεχθηκε ένας ευγενικός νεαρός και μας άφησε να κάτσουμε όπου θέλαμε. Ο χώρος αρκετά μεγάλος, ο κοσμος Κυριακή βραδυ περιορισμένος(τα παραδιπλανά μπαράκια όλα γεμάτα). Διαλέξαμε από τον κατάλογο μία σαλάτα αγγουροντομάτα(άφθονη και γευστική! ), μια μερίδα μπριζολάκια λαιμού(πολύ μεγάλη μερίδα με καλοψημένο κρέας και πατάτες φρέσκιες) και μια μερίδα λουκανικάκια(επίσης καλό πιάτο από πάσης απόψεως). Επίσης μισό κιλό κρασάκι λευκο αξιοπρεπέστατο.

Για αρχή μας έφεραν νερό σε κανάτα συν ψωμάκι συμπαθητικό και για κερασματάκι στο τέλος χαλβα σιμιγδαλένιο. Πόσο λες ότι πληρώσαμε τελικά για όλα τα παραπάνω? 16 ευρώ! Είτε το πιστεύεις, είτε όχι, μόνο 16 ευρώ για όλα! Βεβαίως παίζει τον ρόλο της και η έκπτωση αλλα ποιός ο λόγος να μην την πάρεις εφόσον σου δίνεται? Και μάλιστα με φαγητό σωστό, σε ωραίο περιβαλλον και τέλεια εξυπηρέτηση.

Πες μου λοιπόν τώρα εσύ αγαπητέ αναγνώστη: Ποιάν θεωρείς καλύτερη ιδέα. Να πας σε ένα μπαράκι που θα γίνεται χαμός και να πληρώσεις 8 η 10 ευρώ για δύο ποτήρια κρασί? Η να πας στην καλοζύμη(η κάποιο άλλο παρόμοια μαγαζί), να πάρεις όλα αυτά και να πληρώσεις 8? Η απόφαση δική σου!

Εμένα μη με ρωτάς. Όπως κατάλαβες την απάντηση την εχω δώσει ηδη!
Και δε σκοπεύω με τίποτα να την αλλάξω...

26 Οκτ 2016

Ο Κούβελος. Μία απο τις παλαιότερες και καλές ταβέρνες την Αθήνας. Κάπως έτσι αυτοδιαφημίζεται το μαγαζί σε κάποιο σάιτ που το πήρε το μάτι μου. Η αλήθεια είναι ότι κάποτε-πριν τουλάχιστον 25 χρόνια-είχα ξαναπάει εκεί, μιάς και με πήγε ένας φίλος από την περιοχή. Έκτοτε σίγουρα ανακαινίστηκε και, μπορείς να πείς αναβαθμίστηκε κάπως, τότε ήταν ένα συμπαθές "ταβερνίον" ας μου επιτραπεί η λέξη. Σήμερα ειναι ένα κανονικό εστιατόριο πια...

Ο χώρος ομολογουμένως συμπαθέστατος, η δε εξυπηρέτηση, λίαν επαγγελματική, αλλά απόμακρη και παγωμένη, τόσο που σε κάνει να νοιώθεις άβολα πια. Ήμασταν δύο άτομα και ήταν Σάββατο βράδυ. Έχετε κάνει κράτηση? Ρώτησε η κοπέλα που μας υποδέχθηκε. Μάλιστα, εχουμε κάνει. Ωραία, μπορείτε να καθισετε σε ένα από τα δυο συγκεκριμένα τραπεζάκια των δύο ατόμων, αν και στην προκειμένη περίπτωση, τα δύο ατόμων, δεν ήταν ακριβώς δύο, ήταν του ενάμιση ατόμου εφόσον ήταν τόσο στριμωγμένα και άβολα. Με θυμώνει λίγο αυτή η συμπεριφορα, το ομολογω. Είναι σα να σου λένε, "κοίτα, δύο ατομάκια είστε όλα κι'όλα, δε θα μου φάτε και τον χώρο. Εκεί στο στριμωγμένο και πολύ σου είναι, μη σου πω πως σου κάνω χάρη και που σε ανέχομαι". Και αν ήταν μικρο και γεμάτο το μαγαζι, ίσως και να το καταλάβαινα. Όμως, εδω έχουμε να κάνουμε και με ένα ευρύχωρο μαγαζι με πολλα τραπέζια, και με ένα μαγαζι που δε γεμίζει ευκολα πια. Σκέψου οτι φυγαμε κατα τις 11μιση το βραδυ εκείνου του Σαββάτου και το μαγαζί δε γέμισε ούτε κατα το ήμιση. Συνεπώς ναι, αυτή η συμπεριφορα μου φαίνεται πολύ προσβλητικη!

Μας έφεραν τους καταλόγους σχετικά σύντομα(μπορώ να πω εδώ ότι το σερβις είναι αρκετα ταχύ), μαζί με νερό σε κανάτα και προς τιμήν τους, όχι εμφιαλωμένο. Μας ρώτησαν επίσης αν θα θέλαμε ψωμι, διότι χρεώνεται. Είπαμε όχι. Ασυνηθιστη πρακτική για τα δεδομένα της Αθήνας αυτή, αλλά δε θα΄λεγα πως με χάλασε. Ο κατάλογος αρκετά ευρής και αφού το καλοσκεφτήκαμε πήραμε:

-Σαλάτα με χόρτα και κολοκυθάκια βραστά, συν ντακάκια. Κλασσικό σαλατικό, εδώ όμως σε εξαιρετική μορφή. Πολύ εύγευστα και πολύ σωστα βρασμένα και τα χόρτα και τα κολοκυθάκια. Υπάρχει μια λεπτή γραμμη, ανάμεσα στο πολύ βρασμένο(στα όρια του λαππά) και του εντελώς άβραστου(σχεδόν ωμού). Ε, στο μαγαζί αυτό ήταν ακριβώς τόσο, όσο. Πολύ νόστιμα λοιπόν και επιπλέον τρία μικρα ντακάκια με ντοματούλα και κάποιο κρεμώδες τυρί. Η μερίδα ικανοποιητική.

-Κιμαδόπιτα με πράσσο και "ελληνικά τυριά". Χωριάτικο και ταγανό το φυλλο και η γέμιση απλά τέλεια! Πραγματικά αριστουργηματάκι το πιάτο.

-Πατάτες τηγανιτές. Αρκετά καλές αλλα όχι και κάτι ιδιαίτερο. Θα έλεγα μάλιστα πως μάλλον το λάδι είχε τηγανίσει αρκετές άλλες πριν τις δικές μας....

-Λουκάνικο χειροποίητο που το λένε και "κεφτέ Σερρών". Νόστιμο αλλά τσιγκούνικη η ποσότητα.

-Μισό κιλό κρασί κόκκινο. Εδώ είχαμε φάουλ σοβαρό. Μας ήρθε παγωμενο, μπούζι! Μα καλά, παγωμένο κόκκινο σερβίρετε, ρωτήσαμε. Είναι οδηγία του παραγωγού(ονομα "τρέχα γύρευε") μας απάντησαν. Δε το συζητήσαμε και πολύ, το επιστρέψαμε και πήραμε λευκό(παγωμένο επίσης όπως θα έπρεπε για λευκό).

Για κερασματάκι μας έφεραν δύο μικροσκοπικά σφηνάκια μαστίχα και "εξω απο την πόρτα" κατά το κοινώς λεγόμενο. Γλυκάκια και τέτοια δεν παίζουν. Η τιμή 38 ευρώ. Ότι και να πείς πολλά για ένα ταβερνάκι, έστω και αν η κουζίνα του αξίζει συγχαρητηρίων. Οι εποχές είναι δύσκολες και για δύο άτομα που έφαγαν μόνο ορεκτικά και όχι κυρίως πιάτα(εκείνα ήταν ακόμα ακριβότερα)συν σαλάτα, και μάλιστα στο τραπεζάκι του εναμιση ατόμου, είναι σίγουρα πολλα, τα περίπου 20 το άτομο.

Θα έλεγα λοιπόν, ότι ναι μεν πολύ καλή η κουζίνα, ναι μεν σωστό και το σέρβις, αλλά τσιγκούνικο μαγαζί. Πολυ τσιγκούνικο. Το τραπεζάκι στανάχωρο, οι τιμές λίαν τσιμπιμένες και το κερασματάκι ανύπαρκτο.

Συνεπώς θα δυσκολευτώ να το ξαναπροτιμήσω!

24 Σεπ 2016

Gatzoli. Στα ελληνικά Γκατζόλι. Μετάφραση "Γάιδαρος". Ονομασία-ιδιωματισμός που απαντάται μόνο στον Έβρο.

Ο ιδιοκτήτης είναι από τον Έβρο και θέλησε να δώσει στην καινούργια ταβέρνα που άνοιξε, καποιο όνομα απο την πατρίδα του. Και σκέφτηκε το συμπαθέστατο τετράποδο. Η ταβέρνα στα ανατολικά παράλια της Κερατέας(αν έχεις ακουστά), μια περιοχή με πανέμορφα λιμανάκια, ότι πρέπει για μπανάκι, αρκεί βέβαια να μην είναι κατακαλόκαιρο και Κυριακή, οπότε καταλαμβάνονται απο στιφη λουομένων. Ο ιδικτήτης λοιπόν, βρήκε έναν λόφο και στην κορυφή του ανοιξε μια ταβέρνα με θέα στο το Αιγαίο. Σε πρώτο πλάνο βλέπεις την Μακρόνησο και πίσω απ'αυτήν οι Κυκλάδες. Αν πετύχεις και φεγγάρι θα νοιώσεις ευτυχισμένος εκεί πανω. Ο καταλογος μικρός. Βασικά αποτελείται απο ψητά, κάποιες σαλάτες και λίγα ορεκτικά. Το σέρβις ορεξάτο και χαμογελαστό, πλήν όμως από επαγγελματισμό μην περιμενεις πολλα. Πχ στο τραπέζι δεν πρόκειται να βρείς τα πάντα στη θέση τους(χαρτοπετσέτες, αλατοπίπερο, λαδι/ξυδι, τασάκι κλπ). Θα πρέπει ότι θελήσεις να το ζητήσεις. Θα στο φέρουν πρόθυμα αλλά δε νομίζω να καταλάβουν ότι αυτα θα έπρεπε να βρισκονται εκεί από πριν, ωστέ να μη χρειαστεί να τα ζητησεις. Αφού μας ήρθε το νερό εμφιαλωμένο δωσαμε την παραγγελία:

-Σαλάτα ντάκος. Κυβάκια ντομάτας με τεμαχισμένη φέτα σε πλούσια ποσότητα, συν κάπαρη και ρίγανη, πανω σε ενα σωστά βρεγμένο παξιμάδι. Νοστιμότατη και πλούσια μερίδα.

-Πατάτες τηγανιτες. Μια γαβάθα γεμάτη κυριολεκτικά, με τις πατάτες ανάλαφρες, νοστιμες και χρυσαφένιες, να τρως και να μη χοτραίνεις!

-Κολοκυθάκι τηγανιτό, αλλά κομμενο σε "στικς", σαν πατάτες δηλαδή. Άψογο! Ένα απλό πιάτο που είναι τόσο νοστιμο που το λες και χάιλαιτ!

-Παιδάκια κοτόπουλο. Ένα κιλό, μεγαλη ποσότητα για δύο άτομα οπότε πήραμε και στο σπίτι. Καλοψημένο θα έλεγα αλλα να, αυτο το κρεατάκι θέλει και λιγη περιποιηση επιπλέον βρε παιδι μου. Ίσως κάποια σος μουσταρδας, ισως ορισμενα επιπλεον αρωματικα, ισως ένα καλό μαρινάρισμα που του έλλειπε. Παρόλα αυτα οκ.

-Μισό κιλό κρασί χυμα λευκό που μας ήρθε ζεστούλι αρχικά. Ζητήσαμε αν είχαν παγωμένο(καλοκαίρι καιρός και ούτως η άλλως το λευκό πίνεται παγωμένο-ο επαγγελματισμός που λέγαμε) που ευτυχώς υπήρχε κι'έτσι καλυφθήκαμε μιάς και γευστικά ήταν λίαν καλό. Να επισημάνω εδω οτι τα μόνα αλκοολούχα που πρσφέρει το μαγαζί είναι κρασι(λευκο και ροζέ)και μπύρα(και μόνο δύο ετικέτες, Φιξ και Μυθος). Τσιπουρο η ρακι δεν υπαρχει, ουτε καν ούζο. Άνευ λόγου περιορισμός νομίζω...

Αρχικά μαζί με το νεράκι μας έφεραν και 3-4 φέτες ψωμί ψημμένες με λαδάκι απο πάνω. Κεράσματα και τέτοια δεν υπήρχαν. Από το εσωτερικό του μαγαζίου έρχοταν μια λάιβ μουσικη(ένα μπουζουκι συν μια κιθάρα και τραγούδι) προσανατολισμένη στο παλιό λαικο. Αν με ρωτήσεις θα προτιμούσα να λείπει. Δεν είμαι απο τους θιασώτες της λαιβ μουσικής στις ταβέρνες. Τελαυταία(δυστυχως για μένα)έχει γίνει μόδα, αλλά-πές με "ξυνό"-προτιμώ να είναι πιο απλά τα πράγματα.

Για τα παραπάνω 31,50 ευρώ. Ότι και να πείς, για την ποιότητα και την ποσότητα, η τιμή είναι καλή. Χορταίνεις, παίρνεις και για το σπιτι και πληρώνεις σχεδόν 15 το κεφάλι. Αν πας και μεγαλούτσικη παρέα θα ερθει ακόμα φθηνοτερο. Άρα αξίζει τα λεφτά του. Όλα καλά λοιπόν, μόνο εκείνος ο επαγγελματισμός μας έλλειψε. Άλλα πάλι, εντάξει, νέα ταβέρνα είναι, λίγο στην άκρη του πουθενά βρίσκεται, πάλι καλά λέω εγώ.

Συνεπώς, γνωρίζοντας και τις άλλες προτάσεις της περιοχής, εγώ θα σου έλεγα να πας αν βρεθείς στα μερη αυτά. Σίγουρα θα φας καλά και σίγουρα θα δώσεις λίγα. Άσε τη θέα που λέγαμε....

Να πας. Και με την ευχή μου!

10 Σεπ 2016

Πρώτη επίσκεψη της σεζόν μετά το τέλος των διακοπών και θυμήθηκα αυτό το συμπαθες μαγαζί που έχω ξαναεπισκευτεί και γενικά έμεινα με καλές εντυπώσεις. Είαμσταν τρια άτομα και καθισαμε(μετά από κρατηση καλού κακού)σε ενα ευτύχωρο τραπέζι στην όμορφη και δροσερή ταράτσα. Το σέρβις φιλικό και χαμογελαστό οσο χρειάζεται. Ο χώρος νοικοκυρεμένος και χαλαρός. Ο κατάλογος μετρημένος αλλά επαρκής. Οι τιμές στο τσιμπιμένο τους. Πήραμε τα εξεις:

-Μια σαλάτα Επ'αυλη. Πρασινη με ψητό κοτόπουλο, επαρκής σε ποσότητα, δροσερή και νόστιμη.

-Ενα ψαρονεφρι με σος τυριού. Καλοψημένο και μαλακό με συνοδία τηγανιτές πατάτες φρέσκιες καλοτηγανισμένες.

-Μία πατάτες καλές όπως και οι παραπάνω.

-Ενα παστίτσιο λαχανικών. Πολύ νόστιμο με πιπεριές πολύχρωμες, μελιτζάνα, κολοκύθι, και ανάλαφρη μπεσαμέλ.

-Δύο γλυκά. Μια σοκολατόπιττα με παγωτό, δυστυχώς πολύ κατώτερη των αναμονών και ενα τσιζκέικ μέτριο. Θεωρώ ότι ενώ έχουν καλή κουζίνα, με τα γλυκά δεν τό'χουν ιδιαίτερα...

-Ένα τεταρτάκι τσίπουρο χύμα αξιοπρεπές. Μία μπύρα και ένα αναψυκτικό.

Για όλα μαζι ο λογαριασμός 59,70. Δηλαδη 20 ευρω το άτομο. Αν σκεφείς οτι πληρώσαμε 13 ευρώ τα δύο άκυρα γλυκά και ότι αν τα είχαμε αποφύγει θα πληρώναμε από 16, το λες μετρημένο(αλλά ούτε και φτηνό). Πλήν όμως τόσο άκυρα γλυκά και σε αυτή την τιμη δεν επιτρέπεται, εξού και τα δυο στα τέσσερα τις βαθμολογίας.

Σε γενικές γραμμες θα έλεγα πως αξίζει ευκαιριών το εστιατόριο. Καλές γεύσεις, καλο σέρβις και όμορφο περιβάλλον.

Να πάς. Αλλά τα γλυκά άστα αν θες τη γνώμη μου...

06 Σεπ 2016

Ήταν η δυσάρεστη μέρα της επιστροφής. Η αποφράδα εκείνη μέρα που σηματοδοτούσε την οριστική πλέον επιστροφή στην Αθήνα και συνεπώς το τέλος του κλοκαιριού. Εμείς πλησιάζαμε την Αθηνα διασχίζοντας την Εύβοια με τελικο προορισμό την εθνική οδο, το τελευταιο κομματι της διαρομης δηλαδή. Ήρθε μια σκέψη της τελευταίας στιγμής: Λες, αντί να πάμε Χαλκίδα, να προτιμήσουμε το καραβάκι της Ερέτριας που θα μας βγάλει στον Ωροπό και να συνεχίσουμε το ταξίδι μας απο κει? Σιγά μην έλεγα όχι-θαλασσα δωσ΄μου και πάρε μου την ψυχή! Και η σκέψη συνεχιστηκε αβίαστα: Ναι, αλλά δε θα ήταν ακόμα πιο τέλεια αν καθόμασταν εκεί και για μάσα? Βεβαίως και θα ήταν, που όμως? Κανένα πρόβλημα, ανοίγουμε το ask4food και ψάχνουμε-όλο και κάποιος καλός ανθρωπος θα έχει γράψει κάτι και για τον Ωροπό. Και αυτός ευρέθει και ήταν ο λίαν αξιόπιστος "Fratello"!

Δεν το σκέφτηκα και πολύ. O "Fratello"είπε "διαμαντάκι" για το μαγαζί, αρα παμε! Λοιπόν πρόκειται όντως για ένα πολύ όμορφο μεζεδοπωλείο, ακριβώς πάνω στον κεντρικό παραλιακό δρόμο, που όμως τα τραπεζάκια επεκτείνονται προς τη μερια της θαλασσάς, ετσι που να μπορείς να φας ακριβώς δίπλα στο κυμα. Η διακόσμηση πολυ ενδιαφερουσα και γενικά όλα σε κανουν να σκεφτείς πως εδώ εχει γινει μια πολυ καλή προσπαθεια. Πιάσαμε το τραπεζακι μας και σχεδον αμέσως ήρθε μια συμπαθεστατη κυρια με τους καταλογους. Εναν τον "κανονικό¨τους και εναν (σε μορφη μικρου πίνακα αυτος)για τα πιάτα ημερας. Θα έλεγα οτι το μαγαζί έιναι επικεντρωμένο στα ψαρικα, αλλα δεν εχω καμία αμφιβολια πως αν θες να ξεφυγεις γευστικά δε θα προβληματιστεις, υπαρχουν και ορισμενα μαγειρευτα και κρεατικα επίσης. Εμείς οι δύο πειραμε τα εξεις:

-Μύδια αχνιστά. Μερίδα όχι πολυ πλούσια(αν και θα'πρεπε ενεκα η φθηνη πρωτη υλη)αλλά ήρθαν μεσα σε ενα πολυ νοστιμο ζουμακι ενισχυμενο με μουσταρδα που εδινε στο πιάτο μιαν επιπλέον ένταση.

-Θραψαλο τηγανιτο. Φρέσκο και κομμενο σε ροδελες περασμενες απο σωστο κουρκούτι. Αν με ρωτάς, ίσως να το προτιμούσα ολόκληρο και όχι κομμένο, σημασία έχει παντως πως ήταν νοστιμότατο.

-Πατατες τηγανιτες. Αρκετα καλη η μερίδα αλλά δε θα'λεγα πως με ενθουσίασε. Βλέπεις είμαι στυγνός πατατοφάγος και έχω απαιτήσεις έντονες απο ένα τόσο απλό πλην όμως καθοριστικης σημασιας για μένα πιάτο. Παρόλα αυτα πιστεύω πως κάθε φυσιολογικος ανθρωπος δε θα είχε προβλημα μ'αυτες.

-Χόρτα βραστα με τριμμενη μυζηθρα. Σωστα βρασμένα(η μεριδα θα μπορουσε να ειναι λιγο μεγαλυτερη και εδω)και με το επιπλεον τριμμενο τυρι να δίνει εξτρα γεύση.

-100ml ρακι χυμα αξιπρεπεστατη και άλλα 200 ml εμφιαλωμενο ουζο. Για αρχη μας έφεραν νερο εμφιαλωμένο(δυστυχως) μαζί με ψωμάκι αδιάφορο. Στο τέλος προσφερθηκαν να μας κεράσουν καρπουζάκι, που όμως αρνηθηκαμε γιατί ειχαμε το άγχος της επισροφής.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 34,50. Τιμή έντιμη γενικά αλλά δεν τη λες και χαμηλή.

Γενικά θα έλεγα ότι ξαναπάω ευχάριστα. Αν βρεθώ ξανά απο εκείνα τα μερη εννοείται. Γιατί αλλιώς, όσο ικανοποιημένος και αν έμεινα, δε θα πηγαινα ως εκεί μόνο για να φάω. Και αυτή είναι και η μονη μου ενσταση στα γραφόμενα του φιλου Fratello. Δε θα το'λεγα ακριβως διαμαντακι. Αξιοπρεπές και συμπαθέστατο.

Αλλά μεχρι εκεί.

07 Αυγ 2016

Πλατεία Ηούς. Μέχρι χθές αγνοούσα την ύπαρξη της. Ειναι άλλη μια όμορφη πλατεία στην ούτως η άλλως ομορφη συνοικια των Πετραλώνων, η οποία γνωρίζει στιγμές δόξας με τα αμέτρητα μεζεδοπωλεία, καφέ, πιτσαρίες, σουβλατζίδικα κλπ που έχουν ανοίξει τελευταία. Η περιοχή τείνει να γευστικό στέκι για μένα μιας και όσες φορές δοκίμασα να φάω εκεί κοντά δεν απογοητεύτηκα καθόλου. Για το Πετραλώνι παρακινήθηκα από τις άλλες καλές κριτικές αλλα και από το δέλεαρ της έκπτωσης 20% που προσφέρει η σελίδα.

Καταρχήν θα πω ότι οι ανθρωποι είναι πολύ νοικοκύριδες και έχουν φτιάξει ένα πολύ προσεγμένο μεζεδοπωλείο. Με ωραία τραπεζάκια στην πλατεία, έναν τεραστιο ανεμηστήρα για τις μέρες της ζεστης(όπως χθες) και με χαμόγελο στην εξυπηρέτηση. Έχοντας κάνει κράτηση απο νωρίς, καθησαμε με τον κολλητό μου σε τραπεζάκι και ζητήσαμε καταλόγους. Ζητήσαμε να μας φέρουν:

-Σαλάτα ρόκα περμζάνα. Φρεσκότατη και δροσερή με πλούσια ποσότητα παρμεζάνας(μπορεί και γκράνα-δεν παίρνω όρκο).

-Πιτάκια καισάρειας με τυρί και παστουρμά. Πολύ νόστιμα και ανάλαφρα, χωρίς αισθηση τηγανιλας αν και τηγανιτά.

-Πατάτα "γκαστρωμένη" με τυρί και μπέικον. Κανονικά το πιάτο περιλαμβάνει και μανιτάρια αλλά ζητήσαμε να εξαιρεθούν λόγω δυσανεξίας του φίλου. Θα ήθελα την πατάτα να φαίνεται λίγο περισσότερο. Την είχαν αφήσει σχεδόν μόνο με την φλούδα και την γέμισαν με το βαρύ αν και νόστιμο περιεχόμενο.

-Μικρη ποικιλία κρεατικών για δύο άτομα(υπάρχη και η μεγάλη εκδοχή στον κατάλογο). Καλοψημένα κομμάτια απο πανσέτα, λουκάνικο και κοτόπουλο, πανω σε πιτάκια και πατάτες τηγανιτές. Για κάποιον που θέλει να πιει το τσιπουράκι του και να τσιμπίσει και κάτι νομίζω πως το πιάτο θα ηταν ιδανικο. Και για εμάς ιδανικό ήταν βέβαια διότι είχαμε ηδη φάει τον περίδρομο!

-Μισό κιλό κρασάκι λευκό αξιοπρεπέστατο συν μια κόλα.

Να μη ξεχάσω να πω ότι μας έφεραν νεράκι σε γυάλινη κανάτα και ψωμάκι νόστιμο ψημένο. Στο τέλος για κερασματάκι από μια μικρή ατομική πανακότα ωραιότατη.

Για όλα τα παραπάνω το ποσόν ήταν γύρω στα 35 ευρω που μετά την έκπτωση έφτασε τα 29. Νομίζω πως ούτως η άλλως οι τιμές είναι καλές, αλλά ιδίως μετά την έκπτωση το V4M απογειώνεται!

Θεωρώ πως έχουμε να κάνουμε με μιαν άριστη πρόταση για φαγητό στην Αθήνα. Όμορφο περιβάλλον, ωραίες γεύσεις, καλή εξυπηρέτηση και τέλειες τιμές. Τέτοια μαγαζιά χρειάζονται την προσοχή μας γιατί την αξίζουν!

10 Ιούλ 2016

Μακριά από μένα οι εθνικιστικές κορώνες και-ιδίως-οι άναρθρες κραυγές για την μοναδικότητα της φυλής των Ελλήνων. Ομως! Υπάρχει κάτι για το οποιον είμαι πραγματικά υπερήφανος: Οι απίστευτες, συνεχείς και απρόσμενες ομορφιές της Ελλάδας! Αυτός ο τόπος δε θα πάψει να με εντυπωσιάζει όπου σταθώ κι'οπου βρεθώ! Κάπως έτσι, το λοιπόν, αισθάνθηκα όταν βρέθηκα εκεί στο δυτικό άκρο του νομού Αττικης, στην περιοχή των Μεγάρων και, λίγο πιο κεί, της Πάχης. Πρόκειται για έναν μικρό οικισμό με ένα συμπαθέστατο λιμανάκι και όμορφη θέα προς τη Σαλαμίνα. Αν δε ξέρεις οτί βρίσκεσαι Αττική, εύκολα θα σκεφτείς πως είσαι σε κάποιο νησί του Αιγαιου. Παραδίπλα, μια απο τις πιο όμορφες παραλίες στις οποίες έχω κολυμπησει και κάπου ανάμεσα(Παχης και παραλίας)ο "Αριστόδημος"!

Το ταβερνάκι βρίσκεται σε ένα ύψωματάκι μπαίνοντας στον οικισμό της Πάχης και διαθέτει πανέμορφη εξέδρα προς τη θαλασσα. Ο χώρος είναι περιποιημένος μέσα και έξω και η εξυπηρέτηση τάχυστη, παρά τον κόσμο που μαζεύει απο τις γύρω περιοχες. Αφού πιάσαμε με τον φίλο μου τραπεζάκι ακριβώς στην άκρη της θάλασσας παραγγείλαμε:

-Σαλάτα χωριάτικη. Υπέροχη, γιατι απαρτίζοταν από εξαιρετικά υλικά. Ντομάτα, αγγούρι, κρεμύδι, πιπεριά, φέτα και καλό ελαιόλαδο. Φρεσκότατη και πολύ νόστιμη.

-Πατάτες τηγανιτές. Χρυσαφένιες και καλοτηγανισμένες.

-Καλαμαράκι φρέσκο τηγανιτό. Αρχικά ζητήσαμε ψητό αλλά μόλις μας ενημέρωσαν πως έχουν φρέσκο, όχι τόσο μεγάλο ωστε να ψηθεί και μας πρότειναν τηγάνι το πήραμε χωρίς σκέψη. Δύο καλαμάρια σχεδόν ζωντανά όπως λένε, τηγανισμένα υπέροχα, χωρίς ίχνος λαδίλας, κατέφτασαν και μας ενθουσίασαν. Από τα καλαμάρια που θα θυμάμαι!

-Δύο μπυρες και ένα τεταρτακι χύμα κρασί πολύ καλό. Μαζί μας έφεραν και νοστιμότατο ψωμι καθώς και νερό παγωμένο σε κανάτα.

Το σύνολο 30 ευρω. Μπορεί να μην πήραμε πολλά αλλά μόνο το καλαμαράκι να υπολογίσεις φτανει. Μας φάνηκαν οι τιμές εξαιρετικές. Είναι μια απο κείνες τις ταβέρνες που τις σταμπάρεις. Ξέρεις πως είναι εκεί και όποτε εχεις δρόμο απο κει κοντά πηγαίνεις με κλειστα μάτια.

Εγώ τουλάχιστον αυτό ακριβώς προτιθεμαι να κάνω αν και θα το σκεφτόμουν και για μια συντομη μονοήμερη εκδρομή στα πέριξ της Αττικης πότε πότε. Αν βρεθείς εκεί κοντά πηγαινε. Δε θα χάσεις!