aboutspy

Μέλος από: Δεκ 2010

20 Σεπ 2018

Ενα πολύ ωραίο εστιατόριο στο Γαλάτσι. Βραδυ καθημερινής το επισκεφθήκαμε οικογενειακώς.

Χώρος (4/4):

Το μαγαζί μικρό αλλα πολυ γλυκό και ευχάριστο. Ο εξωτερικός χώρος με λίγα τραπεζάκια αλλά φτιαγμένος με τέτοιο τρόπο που πραγματικά ένιωθες μια ωραία απομόνωση σε έναν άλλο τόπο. Πεντακάθαρος χώρος και γενικά προσεγμένος.

Γεύση (3/4):

Δοκιμάσαμε κάποια πιάτα αλλά σίγουρα ο κατάλογος ήταν μεγάλος για να μπορείς με την 1η να τα δοκιμάσεις όλα:

Χωριάτικη σαλάτα (8/10)

Χόρτα βραστά (8/10)

Πατατες τηγανιτές (8/10)

Γραβιερα Κρήτης καταιφι (6/10)

Ποικιλία κρεατικών που περιλαμβάνει κοντοσούβλι κοτόπουλο και χοιρινό, μπιφτέκι μοσχαρίσιο, κεμπαπ, λουκάνικο, πιτούλες και πατάτες country (7/10)

Μοσχαράκι κατσαρόλας με πουρέ απο τα πιάτα ημέρας (8/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Νέα παιδιά στο σερβις με χαμόγελο και ευγένεια ομοιόμορφα ντυμένα και με ειλικρίνεια αποτρέπουν τους πελάτες να παρουν πολλά πιάτα.

Όλα τα πιάτα ήρθαν πολύ γρήγορα χωρίς καθυστερήσεις πέρα απο την φυσιολογική για να ψηθουν τα κρέατα.

Value for money (3/4):

Το μαγαζί είχε πολλά θετικά αλλά σαν γεύση δεν μας ενθουσίασαν όλα τα πιάτα. Ο λογαριασμός μαζί με 2 εμφιαλωμένα νερά ( τα οποία εμείς ζητήσαμε) ηταν κοντα στα 60 ευρώ. Λογικό κόστος θεωρώ για αυτα που πήραμε.

Συμπέρασμα:

Πολύ ωραίο μαγαζί το οποίο θέλουμε να ξαναεπισκεφθούμε γιατι έχει πολύ καλή φήμη και σίγουρα θελουμε να δοκιμάσουμε και τα υπόλοιπα πιάτα του.

07 Σεπ 2018

Σάββατο μεσημέρι βρεθήκαμε για βολτα οικογενειακώς και είπα να το επισκεφθούμε να το δοκιμάσουμε και αυτό.

Χώρος (2/4):

Ο εσωτερικός χώρος έχει μια πολύ ωραία διακόσμηση με το κρεοπωλείο στην μέση και το μανάβικο και φούρνο στις 2 γωνίες.

Ακριβώς μπροστά έχει λίγους πάγκους ορθίων και απεξω στο πολύβουο πεζοδρόμιο λιγοστά σιδερένια τραπέζια.

Γεύση (3/4):

Το μενού περιορισμένο (λογικό) και προσπαθήσαμε να δοκιμάσουμε τα πάντα.

Τυλιχτό με πρόβατο (7/10)

Τυλιχτό με μπιφτέκι (7.5/10)

Τυλιχτό με μοσχάρι (7.5/10)

2 μεριδες μπιφτεκι πολυ λεπτό κομμένο σαν κομμάτια γύρου με γιαούρτι, πατάτες τηγανιτές και πιτούλες (7/10)

1 σαλάτα χωριάτικη (7.5/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Είναι σελφ σέρβις αλλά η κουζίνα είναι πολύ γρήγορη. Μας έδωσαν μια συσκευή ασύρματης ειδοποίησης και σε πολύ λογικό χρονο παραλαβαμε τον δίσκο.

Η κοπέλα που καθάριζε το τραπέζι ηταν πολύ ευγενική και μας εξυπηρέτησε σε μικρά θέματα που προέκυψαν αμεσα.

Value for money (3/4):

Εδώ θα έβαζα 2.5/4 καθως υπήρχε μια σχετική πρωτοτυπία αλλά δεν είχε ιδιαίτερο γευστικό αποτέλεσμα και τα τυλιχτά ήταν μικρα σε μέγεθος.

Για όλα τα παραπάνω μαζί με 2 εμφιαλωμένα μικρά νερά και 1 κόκα κόλα πληρώσαμε γύρω στα 35 ευρώ.

Οκ αλλά!!!! Καταλάβατε?

07 Σεπ 2018

Καθημερινή βράδυ με κράτηση και έκπτωση απο το e-table 6 άτομα βρεθήκαμε στο Γράπα για φαγητό.

Χώρος (3/4):

Μικρός αλλά καλός ο εσωτερικός χώρος και πολύ μεγαλύτερος ο χώρος στην πλατεία της Καλλιθέας. Πολύβουη και με πολύ δύσκολο παρκάρισμα (κανονικά) η περιοχή αλλά η Γράπα έχει προσπαθήσει να κάνει οτι καλύτερο.

Γεύση (4/4):

Μεζεδοπωλείο όπου όπως αναμένεται τα ορεκτικά-μεζεδάκια έχουν μεγάλη βαρύτητα στον κατάλογο. Δοκιμάσαμε:

Φακές-Κινόα σαλάτα (8/10)

Χωριάτικη σαλάτα (8/10)

Φετα λαδορίγανη (8/10)

Τυροκροκέτες με σάλτσα πορτοκάλι (7.5/10)

Ρολάκια καταίφι με τυριά (8.5/10)

Καραμελες απο φύλλο κρούστας με φέτα (8/10)

Πατάτες τηγανιτές (7.5/10)

Κεφτεδάκια με ούζο και γιαούρτι (8.5/10)

Χοιρινή τηγανιά (7.5/10)

2 μερίδες μπιφτέκια σχάρας (8.5/10)

Αρνίσιο κότσι στο φούρνο (8/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Είμασταν το μοναδικό τραπέζι και η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή απο τον μοναδικό σερβιτόρο. Η κουζίνα δούλεψε με πολύ γρήγορο ρυθμό και ο σερβιτόρος πάντα πρόθυμος για οτι ζητήσαμε.

Value for money (4/4):

Το εστιατόριο για την ποσότητα και την ποιότητα έχει πολύ καλες τιμές και με την έκπτωση του e-table γίνεται ακομα ποιο οικονομικό.

Για όλα τα παραπάνω μαζί με 3 περίπου αναψυκτικά πληρώσαμε περίπου 60+ ευρώ με την έκπτωση. Απίστευτη τιμή για όλα αυτά και για αυτήν την τόσο ωραία γεύση.

Συμπέρασμα:

Ενα πολύ καλό και τίμιο μεζεδοπωλείο στην καρδιά της Καλλιθέας. Αξίζει να πάτε μεγάλη παρέα για να δοκιμασετε όλα τα πιάτα.

Πρέπει να στηρίζουμε μαγαζιά που σέβονται τον πελάτη σερβίροντας του ποιοτικό και οικονομικό φαγητό. Αυτό σπανίζει πλέον!!

27 Αυγ 2018

Καθημερινή Ιουνίου 4 ενήλικες και 2 παιδιά με προσφορά απο deal site επισκεφθήκαμε κατόπιν κράτησης το καινούργιο αυτό εστιατόριο του Πειραιά.

Χώρος (2/4):

Μικρός εσωτερικός με 2 τραπεζάκια μόνο έξω στο πεζοδρόμιο.

Καθαρός με μοντέρνα διακόσμηση. Νομίζω οτι καλύτερο μπορούσαν να κάνουν στον χώρο το κάνανε. Παραμένει όμως μικρος, κλειστος χώρος και χωρίς κάποια θέα.

Γεύση (3/4):

Αμερικάνικη κουζίνα με την προσθήκη του sushi κανονικά είναι συνδυασμός επιτυχία.

Δοκιμάσαμε:

Caesar Salad (7.5/10)

Iceberg salad (7/10)

Steak Biftekia (7/10)

Empire Steak burger (7.5/10)

Rib eye Ευρωπαϊκής προέλευσης (8/10)

Φιλέτο απο στήθος κοτόπουλου (8/10)

Τσιζκεικ (7/10)

Πουτιγκα (6/10)

Milk and Cookies (8/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Ευγενέστατο προσωπικό, αρκετό για τον κόσμο και χώρο που έχει και βέβαια με έναν αέρα ακριβού εστιατορίου.

Η κουζίνα κινήθηκε σε λογικούς χρόνους αναμονής χωρίς να χαρακτηριστεί αργή αλλά ούτε γρήγορη.

Value for money (3/4):

Οι τιμές είναι ελάχιστα πιο πανω απο τον μεσο όρο κατι που ίσως ο ιδιοκτήτης έχει σκοπό να κρατήσει μιας και οι πρωτες υλες ακριβές το μαγαζί μικρό και ειναι δύσκολο αλλιως να βγει.

Με την έκπτωση εμείς πληρώσαμε για 1 σαλατα για 2 άτομα ή 1 ορεκτικό για 2 άτομα, 2 κυρίως και 1 γλυκό για 2 άτομα 32 ευρω το ζευγάρι απο 64 ευρω κανονική τιμη (χωρις τα ποτά).

Με τετοιες εκπτωσεις είναι τρελό vfm.

Συμπέρασμα:

Υψηλών προδιαγραφών, ποιοτικό εστιατόριο ενος νεου σχετικά σεφ. Αξιζει κυριως με ςκπτωση να το επισκεφθείτε.

08 Αυγ 2018

Κυριακή μεσημέρι κατοπιν κράτησης στο Χρύσα Χρύσα 4 ενηλικες και 2 παιδιά.

Χώρος (3/4):

Ειμαι σίγουρος οτι γενικά ειναι δύσκολο το παρκάρισμα αλλά λόγω καλοκαιριού βρήκαμε άνετα θέσεις για να παρκάρουμε.

Το μαγαζί μικρό με μινιμαλιστική διακόσμηση στα χρώματα του γκρι, με ξύλινες καρέκλες καφενείου και τραπεζάκια άνετα όμως για τα πιάτα. Στο βαθος το μπαρ στις ιδιες αποχρώσεις και στο υπόγειο η κουζίνα με εσωτερικό ασανσέρ για τα πιάτα.

Γεύση (4/4):

Ο κατάλογος επαρκής (ουτε μεγάλος ουτε μικρός). Δοκιμάσαμε:

Σαλάτα με παντζάρια (8/10)

Σαλάτα Ελληνική η Χωριάτικη αλλιώς (9/10)

2 χορτόπιτες με φέτα (8/10)

Ταλαγάνι ψητό (9/10)

Κεφτεδάκια με κόκκινη σάλτσα και πιτούλες (9/10)

2 κατσικάκια με πατάτες τηγανιτές χειροποίητες και πολύ περιεργα κομμένες (9/10)

1 μεριδα μπιφτέκια μοσχαρίσια και πατάτες τηγανιτες (8.5/10)

Κοντοσούβλι κοτόπουλο με ενα περιεργο τζατζικι και πιτούλα (9/10)

Μουσακάς (9/10)

Τσιζκεικ (7/10)

Τάρτα Σοκολάτα (9/10)

Μπανοφι (7/10)

Χαλβάς κερασμένος (8/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Η ιδιοκτήτρια στο σερβις, μας έβαζε στα ποτήρια συνεχώς κρύο νερό. Οτι ζητήσαμε ήρθε άμεσα, τα πιατα συμπεριλαμβανομένων.
Η φροντιδα ηταν σπιτική και μας άφησε τρελή ικανοποίηση.

Value for money (4/4):

Για όλα τα παραπάνω σε καλές μερίδες και πολύ νόστιμα μαζί με 5-6 αναψυκτικά και 1 ποτήρι Moscato D Asti, πληρώσαμε 130 περίπου ευρώ. Πολυ καλό VFM.

Συμπέρασμα:

Όλοι οι προηγούμενοι φίλοι είχαν απολύτως δίκιο για το συγκεκριμένο μαγαζί. Οσο και για όποιον μετράει και η δική μας άποψη, το συστήνουμε ανεπιφύλακτα!!!

ΥΓ. Η κοινότητα μας έχει γίνει πιο φτωχή ηδη με την απώλεια πολλών χρηστών (ενδεικτικά αναφέρω world, Ιωγιαννης, Evi, Julie05, ekatn, Rose Tyler και τοσοι άλλοι που ας με συγχωρησουν εαν δεν τους ανέφερα ) που πραγματικά η απώλεια του θα είναι ακόμα ένα μεγάλο πλήγμα. Ελπίζω να αναθεωρήσει ο Jim και ακόμα πιο πολύ εύχομαι όλοι οι αξιόλογοι παλιοί χρήστες να επιστρέψουν έστω με πολύ πιο αραιό ρυθμό και σαφώς να βλέπουμε και νέους δυναμικους χρήστες να αναπληρώνουν καποιο κενό απο την απώλεια των παλαιών.

08 Αυγ 2018

Σάββατο βράδυ νωρίς κατόπιν κράτησης 5 ενήλικες και 2 παιδιά επισκεφθήκαμε άλλο ένα εστιατόριο της λίστας μας.

Χώρος (3/4):

Σε έναν πολύ ωραίο και ζωντανό πεζόδρομο με δύσκολο πάρκινγκ βρίσκεται η μονοκατοικία με τα τραπέζια στον πεζόδρομο, την αυλη cabrio που ανοίγει απο πάνω η οροφη και τον μικρο σχετικά εσωτερικό χώρο.
Ωραίος, καθαρός και δροσερός με τους μεγάλους ανεμιστήρες.

Γεύση (3/4):

Μεγάλη ποικιλία απο την οποία διαλέξαμε:

Σαλάτα χωριάτικη (7/10)

Σαλάτα Ντακος (8/10)

Σαλατα Κινοα (7.5/10)

Τζατζίκι (8/10)

Πατάτες τηγανιτές (7/10)

Πατάτα ψητή με τυριά και κάποιο κρέας (7/10)

Σαγανάκι τυρί (7.5/10)

Τυροκροκοκέτες (7.5/10)

Μπουρεκάκια κοτόπουλου (8/10)

Τυροπιτάκια (8/10)

Ποικιλία κρεατικών (7.5/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Αρκετά νέα παιδιά, μικρές καθυστερήσεις λίγο αλαλούμ στο ποιά πιάτα ήρθαν πρώτα και ποιά μετά. Κέρασμα δεν υπήρχε στο τέλος.

Κατα τα άλλα ολα καλα στην εξυπηρέτηση

Value for money (4/4):

Για ολα τα παραπάνω μαζί με 1/4 λευκό κρασι, 1/2 κιλό κόκκινο και 2 αναψυκτικά πληρώσαμε 85 ευρώ. Θεωρώ το ποσό πολύ καλό για την ποσότητα, το μέρος, ποιότητα και σε μεγάλο βαθμό το γευστικό αποτέλεσμα.

Συμπέρασμα:

Πολύ νεολαία, ωραίος χώρος καλό φαγητό σε καλή τιμή, νομίζω λοιπόν αξιζει την επισκεψη σας.

02 Αυγ 2018

Σάββατο μεσημέρι βρεθήκαμε οικογενειακώς στην ταβέρνα του Μιστερ Λουκιδελη την οποία είχα βάλει στην λίστα μας.

Χώρος (3/4):

Μου θύμισε Κυρ Άριστο και τις ταβέρνες στα Καλύβια με τα υποκαταστήματα και αίθουσες διάσπαρτα στην περιοχή.

Ένας υπόγειος χώρος και μάλλον ο αρχικός, μια αίθουσα -κουζίνα με έναν μικρό εξωτερικό χώρο απο δίπλα και τραπεζάκια που βάζει στην πλατεία απέναντι. Τέλος ένας άλλος χώρος απέναντι, αίθουσα κοινωνικών εκδηλώσεων, τεράστιος.

Γεύση (3/4):

Στο μπλοκάκι βλέπεις ολα τα πιάτα με την τιμή τους και βάζεις την ποσότητα που επιθυμείς.

Διαλέξαμε:

1 χωριάτικη σαλάτα (8/10)

1 τυροκροκοκέτες (7.5/10)

1 πατάτες τηγανιτές φρέσκιες (8/10)

1 κεφτεδάκια (8/10)

1 μπριζόλα μοσχαρίσια (7.5/10)

1 ψαρονέφρι (8/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Είμασταν εμείς και άλλα 2 τραπέζια. Εξυπηρέτηση άμεση, φιλική και ευγενική απο την αρχή μεχρι το τελος.

Value for money (3/4):

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 41 ευρώ με απόδειξη κανονικά. Θεωρώ τα λεφτά τίμια για αυτά που φάγαμε σαν ποσότητα και ποιότητα.

Συμπέρασμα:

Όταν είδα την έκταση του καταστήματος και με ιστορία απο το 1930 (πάνω κάτω) φοβηθηκα οτι θα φαω βιομηχανικό φαγητό αλλά τελικά ήταν αξιοπρεπέστατο στα όλα του.

06 Ιούλ 2018

6 ατομα για φαγητό στην γνωστή μπυραρία της Αργυρούπολης την οποία εχουν πολλοί χρήστες τιμήσει.

Χώρος (3/4):

Καθαρός με εξωτερικό χώρο μπροστα και τον εσωτερικό οπου κυριαρχει το σκούρο ξύλο. Ο χώρος ενδείκνυται και για τον χειμώνα και για το καλοκαίρι.

Ξύλινα τραπέζια με άνετες καρέκλες και με θέα στον δρόμο. Το εστιατόριο βρισκεται ενα στελνο απο κεντρικό δρόμο με εστιατόρια και καφέ της Αργυρούπολης. Το παρκινγκ ειναι εφικτό στους γυρω δρόμους.

Γεύση (3/4):

Τεράστια ποικιλία απο μπύρες και ένα αξιοπρεπές σε αριθμό πιάτων μενού.

Δοκίμασαμε:

Σαλάτα barell haus (7/10)

Σαλάτα Garden (7/10)

Τυροκροκέτες με σως (6/10)

Ποικιλία κρεατικών μεγάλη με λουκάνικα, μπιφτέκια, κοτόπουλο, μπριζολακια και πανσετα συνοδευόμενη απο πατάτες τηγανιτές (6/10)

Ξιφάτο κοτόπουλο (σουβλάκι) με ρύζι και μια σως (6.5/10)

Σπιτικό τσιζκεικ (8/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Ευγενέστατοι και οι 2 υπάλληλοι, ήταν συνέχεια απο πάνω μας να μας φέρνουν κρύες κανάτες με νερό και ότι άλλο χρειαζόμασταν. Αμεσοι και χαμογελαστοί.

Value for money (4/4):

Γενικά οι τιμές ηταν πολύ καλές για την ποιότητα και την ποσότητα καθως και την εξυπηρέτηση. Τον λογαριασμό δεν πρόλαβα να τον δω αλλά οι σαλάτες και τα ορεκτικά ήταν όλα κάτω απο 8 ευρώ και η ποικιλία 20 περίπου ευρώ.

Συμπέρασμα:

Ενα παλιό και ακόμα πολύ καλό μαγαζί. Την μπυραρία αυτην την ακούω χρόνια και καταφέραμε να την επισκεφθούμε και αυτή

22 Ιουν 2018

Κυριακή μεσημέρι παρέα 6 ενηλίκων και 4 παιδιών μετά απο κρατηση και παρότρυνση φίλου απο την παρέα που πηγαίνει συχνά δοκιμάσαμε την συγκεκριμένη ταβέρνα.

Χώρος (1/4):

Ο εσωτερικός χώρος είναι μίας παλιάς κλασσικής χασαποταβέρνας, πιο αναλυτικά παλιό ψυγείο βιτρίνα, σάλα με κάδρα (οτι βρήκα με φώτο του χωριού μου έβαλα) κτλ.

Ο εξωτερικός χώρος δίπλα στο μικροσκοπικό παρκάκι ή απλά πρασιά με τα λιγοστά σε μια σειρά τραπέζια είναι κάπως καλύτερος.

Γεύση (2/4):

Για να είμαι δίκαιος θα έβαζα 2.5/4 αλλα οχι παραπάνω. Ευτραφής και πολυπληθής ομάδα πηρ6αμε οτι υπήρχε (και γάτα να περνούσε θα την σφάζαμε και αυτήν με την πείνα που είχαμε) και σρ πληθυντικό. Πιο αναλυτικά αλλά οχι με ακρίβεια καθως σίγουρα μου ξεφεύγουν πιάτα:

Σαλάτα χωριάτικη (6/10)

Μπιφτέκι μοσχαρίσιο (6.5/10)

Παϊδάκια αρνίσια (7/10)

Κοτόπουλο φιλέτο (6.5/10)

Μπριζολα χοιρινή (6/10)

Όλα τα παραπάνω σε ποσότητες και με επαναλήψεις και βέβαια πιάτα που σίγουρα μου διέφυγαν.

Εξυπηρέτηση (2/4):

Ψιλό-οικογενειακή κατάσταση νομίζω. Άλλα πιάτα ερχόντουσαν γρήγορα άλλα αργά. Σειρά καμμία οτι έπιανε ο μάγειρας έφερνε κτλ.

Value for money (2/4):

Πληρώσαμε κοντά στα 200 ευρώ για ολα αυτά που φαγαμε και ήπιαμε. Για την ποσοτητα ισως δεν ηταν πολλά αλλά για την γεύση και τον χώρο δεν τα λες λίγα.

Συμπέρασμα:

Εαν μένεις κοντά και θες μια χασαποταβέρνα τότε όλα οκ αλλιώς δεν αξιζει κατα την γνώμη μου πολλά. Ομολογώ ομως οτι σε καποιους στην παρέα άρεσε.

15 Ιουν 2018

Κυριακή μεσημέρι οικογενειακώς μετά απο κράτηση (που τελικά δεν ήταν αναγκαία) επισκεφθήκαμε και το tirbuson.

Χώρος (2/4):

Καθαρός, industrial με μικρές πινελιές όπως το φωτιστικό με τα μπουκάλια, τα τραπέζια αραιά μεταξύ τους και μια βεράντα-προέκταση στην άκρη του εστιατορίου με λιγα τραπεζάκια. Ο χώρος λιτός απλός χωρίς όμως κάτι το σπουδαίο ή αξιο λόγου.

Γεύση (3/4):

Πήραμε αρκετά πιατα για να δοκιμάσουμε:

Χωριάτικη με πολύ ωραία ντομάτα (8/10)

Φέτα με φύλλο τηγανιτή με μέλι και σουσάμι (8/10)

Ραντσέρο (δεν ειμαι σίγουρος για το όνομα) πίτες για σουβλάκι με τριμμενη φετα, σαλτσα ντομάτας, τριμμενη φέτα, πιπεριά και αυγά μάτια (6/10)

Μποξάκια κοτόπουλου τηγανιτά τυλιχτά με μπόλια αρνιού (6.5/10)

Λαχματζούν, αραβικά πιτακια γεμιστά με πικάντικο κιμά και δίπλα γιαούρτι με πάπρικα (7/10)

Κοτόπουλο φιλέτο στην σχάρα με πατάτες τηγανιτές σε κυβάκια με την φλούδα (8.5/10)

Μπιφτέκια στην σχάρα με πατάτες τηγανιτές σε κυβάκια (8/10)

1 μερίδα ρύζι (7.5/10)

1 μούς σοκολάτα με καραμελωμένα κομματάκια πορτοκαλιού (8/10)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Ευγενική, άμεση και εξυπηρετική η μοναδική κοπέλα στο σέρβις. Έτρεχε πολύ καλά τα λιγοστά τραπέζια του μαγαζιού και φρόντιζε πάντα να μας ανανεώνει την κανάτα με το νερό και να μας φέρει άμεσα οτι ζητήσουμε.

Value for money (3/4):

Για όλα τα παραπάνω με 2 σφηνάκια κρύο ρακόμελο ή κάποιο λικέρ με παρόμοια γεύση κόστισαν 60 ευρώ. Θεωρώ πολύ καλή τιμή για την ποιότητα, ποσότητα, γεύση και εξυπηρέτηση του μαγαζιού.

Συμπέρασμα:

Ενα πολύ καλο μεζεδοπωλείο με καλό value for money το οποίο συστήνω στους λάτρεις του είδους.