aboutspy

Μέλος από: Δεκ 2010

29 Απρ 2019

Δευτέρα του Πάσχα οικογενειακώς (9 άτομα) επισκεφθήκαμε το Αγρόκτημα Ρεγκούκου για φαγητό.

Χώρος (3/4):

Ένας καλός εξωτερικός χώρος που αποτελεί και το ατού του το καλοκαίρι. Ο εσωτερικός χώρος δεν θα τον έλεγα εξίσου μεγάλο και ωραίο. Στα θετικά το ιδιωτικό πάρκινγκ και οτι ο εξωτερικός χώρος στο μεγαλύτερο κομμάτι του καλύπτεται απο τέντες κτλ.

Μην φανταστείτε κατι το εξαιρετικό και μοναδικό αλλά κάτι καλό για την περιοχή και πιο καλοκαιρινούς μήνες.

Γεύση (4/4):

Αρκετά πεινασμένοι πήραμε αρκετά πιάτα:

2 σαλάτες χωριάτικες (7.5/10)

2 τυροκαυτερές (7/10)

2 λαχανοντολμάδες

1 φέτα λαδορίγανη (8/10)

1 χόρτα (7.5/10)

1 παντζάρια ((8/10)

3 τυρόπιτες (8.5/10)

4 μερίδες κεφτέδες (8/10)

3 μερίδες κολοκυθάκια (8/10)

2 μερίδες κοντοσούβλι (6.5/10)

1 κιλό περίπου αρνί σουβλιστό (8/10)

3 πατάτες τηγανιτές (8/10)

1 ψαρονέφρι σχάρας με πατάτες (8/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Ευγενέστατοι και πολύ γρήγοροι (υπερβολικά γρήγοροι). Εάν κατάλαβα καλά είναι οικογενειακή επιχείρηση.

Με χαμόγελο, ταχύτητα και χωρίς σχεδόν ούτε ένα λάθος φρόντισαν να μας εξυπηρετήσουν πολύ καλά και ας ήταν σχετικά δύσκολη μέρα και με αρκετό κόσμο.

Value for money (3/4):

Για όλα τα παραπάνω μαζί με 1 μπύρα, 1 σόδα, μισό κιλό κρασί, 4 τουλάχιστον αναψυκτικά και χαλβά συμιγδαλένιο κερασμένο (πολύ νόστιμος) κόστισε περίπου 200 ευρώ (207 για την ακρίβεια) με απόδειξη κανονικά.

Ατο σύνολο τα θεωρώ λογικά λεφτά για αυτά που φάγαμε με λίγες εξαιρεσεις σε κάποια πιάτα οπως οι λαχανοντολμάδες και το αρνί που ήταν τσιμπημενα.

Συμπέρασμα:

Τα μεσημέρια του ΣΚ που μας περιμένουν το συνιστώ ανεπιφύλακτα στους λάτρεις του είδους. Σας το προτείνω ακόμα και για όσους μένετε πολύ μακριά, συνδυασμός ανοιξιάτικη εκδρομή με ταβέρνα στην εξοχή!!

27 Απρ 2019

Σε προνομιακή θέση δίπλα απο τον Ιστιοπλοϊκό στο Μικρολίμανο πήγαμε 8 άτομα και 1 μωρό για φαγητό.

Χώρος (3/4):

Η θέση είναι φανταστική με θέα στο Μικρολίμανο και στην θάλασσα. Η μεγάλη βεράντα εφάμιλλη του γειτονικού Ιστιοπλοικού έχει χώρο για πολλά τραπέζια. Βέβαια ο πιο πολύ κόσμος ήταν εκεί για καφέ.

Ο εσωτερικός χωρος αλλά και η βεράντα είναι φρεσκαρισμένοι μεν αλλά το παλιό φαίνεται στο βάθος. Με άλλα λόγια έχει γίνει μια ανακαίνιση στον αφρό για να μπορέσει να λειτούργησε και όχι μια ριζική ανακαίνιση όπως χρειάζεται.

Ένα μενού με Ιταλικές επιρροές αλλά οχι αποκλειστικά Ιταλικό. Δοκιμάσαμε:

Μπρουσκέτα με ντομάτα (7/10)

Σαλάτα με κοτόπουλο (7/10)

Σαλάτα Caprese (7/10)

Σαλάτα Ελληνική (7/10)

2 πατάτες τηγανιτές (7/10)

1 πατάτες τηγανιτές με παρμεζάνα απο πάνω (7/10)

1 λαδοτύρι στο φούρνο (7.5/10)

1 χταπόδι στην σχάρα με ξύδι (7/10)

1 μελιτζάνα στο φούρνο (6/10)

1 πίτσα μοτσαρέλα, σάλτσα και ντοματίνια δηλαδή pomodoro (6.5/10)

1 πίτσα πομοντόρο με προσούτο (6.5/10)

2 ταλιάτες μοσχαρίσιες (8/10)

1 μερίδα κοτόπουλο φιλέτο σχάρας (7/10)

1 εσκαλόπ χοιρινό με σάλτσα και μανιτάρια (7/10)

1 banoffe (7.5/10)

1 υδρείκο γλυκό (6/10)

1 brownie με παγωτό (7/10)

1 ζυμαρικό που μου διαφεύγει

1 κυρίως πιάτο ακόμα που μου διαφεύγει (νομίζω κοτόπουλο)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Ευγενέστατοι όλοι (είχε αρκετό προσωπικό) και πολύ φιλικοί αλλά υπήρχαν μεγάλες καθυστερησεις μέχρι να έρθουν να πάρουν παραγγελία, να φέρουν τα πιάτα και τα οποία ήρθαν με ό, τι να ναι σειρά. Ακόμα και τον λογαριασμό άργησαν να φέρουν. Απο την άλλη όμως γινόταν πανικός απο κόσμο οπότε εν μέρει τους δικαιολογώ.

Value for money (2/4):

Το βρήκα τσιμπημένο σε τιμές. Για παράδειγμα η μοσχαρίσια ταλιάτα που ήταν εκτός καταλόγου μας κοστολογήθηκε 25 ευρώ η μερίδα. Πάντως για όλα τα παραπάνω με αναψυκτικά, νερά και ποτήρι κρασί πληρώσαμε σχεδόν 300 ευρώ.

Ακριβό για την γεύση, λογικό κόστος για το μέρος αλλά σε συνδυασμό με το σέρβις κτλ η εξίσωση βγάζει 2/4 στην βαθμολογία.

Συμπέρασμα:

Πολύ ωραίο μέρος για το καλοκαίρι για καφέ ή ένα σνάκ όπως πίτσα και ενα ποτήρι κρασί. Σε αντίθετη περίπτωση δεν νομίζω οτι αξίζει πολλά να πας για φαγητό εκει.

22 Απρ 2019

Σπάνια ενα εστιατόριο μένει ψηλά στην ποιότητα και στην γεύση μετά απο 20 χρόνια. Έτσι λοιπόν επιβεβαιώνεται ο κανόνας και στην περίπτωση αυτή.

Χώρος (4/4):

Δίπλα από το Λοστρέ Κουζίνα στο πάρκο σε μια μονοκατοικία με έναν κήπο μπροστά βρίσκεται το Τρίκυκλο με τους 3 χώρους του. Ισόγειο χωρισμένο σε 2 δωμάτια και ο πάνω όροφος. Το τρίκυκλο προσφέρει φαγητό, καφέ και ποτό.

Διαθέτει ξεχωριστό χώρο για τους μη καπνιστές και είναι και kids friendly καθώς διαθέτει παιδικά καθισματάκια, παιδικά παιχνίδια αλλά και τάβλι και άλλα για πιο μεγάλους.

Ο χώρος είναι περιποιημένος και καθαρός με ωραία διακόσμηση και άνετα τραπέζια και καθίσματα.

Γεύση (2/4):

Εδώ λοιπόν είναι τα δύσκολα αλλά και τα πιο ουσιαστικά. Διαλέξαμε

1 μερίδα των 6 τηγανητών κεφτέδων (5/10)

1 τηγανιτές πατάτες (7/10)

1 τηγανιά χοιρινή (5/10)

1 πικάντικο κοτομεζέ στο τηγάνι (7/10)

1 μερίδα μπιφτέκια σχάρας (5/10)

1 μοσχαράκι κατσαρόλας (5.5
/10)

1 χωριάτικη σαλάτα (7/10)

1 σαλάτα του Μάστορα (7/10)

1 πατάτες τηγανιτές με τυρί (7/10)

1 μερίδα μπριζολάκια χοιρινά (7/10)

1 πατάτα γεμιστή με μανιτάρια, πεκορίνο κτλ (6/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Ευγενέστατοι, εξυπηρετικοί και άμεσοι. Χωρίς λάθη με χαμόγελο και κατανόηση πραγματικά μας εντυπωσίασαν.

Value for money (2/4):

Για όλα τα παραπάνω με μισό κιλό κρασί, γύρω στα 4 αναψυκτικά και ψωμί και γλυκό κορμό και χαλβά κερασμένο πληρώσαμε 80 ευρώ τα 6 άτομα.

Δεν το λες ακριβό αλλά για την ποιότητα αυτή κυρίως στους κιμάδες δεν το λες value for money.

Συμπέρασμα:

Ωραίος χώρος, μεγάλη ιστορία ίσως καλύτερο για καφέ και ποτό με live μουσική. Το φαγητό του στην καλύτερη περίπτωση θα το χαρακτήριζα (εγώ και όλη η παρέα στην καλύτερη μέτριο).

13 Απρ 2019

Καθημερινή νωρίς γυρω στις 19.30 αποφασίσαμε να επισκεφθούμε οικογενειακώς το Ramino για να το δοκιμάσουμε, μίας και είμασταν στην περιοχή.

Χώρος (4/4):

Μικρός αλλά ωραίος, άνετος με θέα στον πολυσύχναστο δρόμο της Γλυφάδας. Άρχισε σιγά σιγά να νυχτώνει και έφεραν και κεράκια στα τραπέζια δημιουργώντας μια ωραία ατμόσφαιρα. Ο χώρος μάλιστα αντί να έχει τα γνωστά ναύλον διαθέτει ωραία τζάμια (νομίζω απο plexiglas).

Γεύση (2/4):

Καλή ποικιλία ιταλικών γεύσεων και κρασιών. Διαλέξαμε να δοκιμάσουμε:

1 σαλάτα του Καίσαρα (6.5/10)

1 πίτσα Μαργαρίτα (6/10)

1 Πίτσα με προσούτο (6/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Το σέρβις ήταν άψογο, επαγγελματικό, γρήγορο, ευγενικό.

Ένας σερβιτόρος και ένας βοηθός στην εξυπηρέτηση απο την αρχή. Ρώτησαν τι νερό θέλουμε πρίν απλά προσγειώσουν σαν άλλα εστιατόρια, το εμφιαλωμένο. Τελικά όμως με αυτήν την επιλογή είπα οτι αξίζει να ζητήσω εμφιαλωμένο νερό

Μας διευκρίνισε πως κάνουν την Μαργαρίτα μήπως δεν αρέσει κατι στα παιδιά. Μας έφερε μικρά πιρουνάκια για τα παιδιά και μας ρώτησαν με τι σειρά να σερβίρουν τα πιάτα.

Ήταν συνέχεια διακριτικά δίπλα μας για ότι χρειαστούμε και στο τέλος μας ξεπροβόδισαν κανονικά.

Value for money (3/4):

Για τα παραπάνω μαζί με 2 εμφιαλωμένα νερά και μια μικρή φιάλη Moscato D Asti με μικρή έκπτωση λογω etable πληρώσαμε κατι λιγότερο απο 40 ευρώ.

Σίγουρα δεν το λές φθηνό αλλά λογικό για την περιοχή, τον χώρο, το σέρβις και το μεγάλο μέγεθος που είχαν οι μερίδες. Το μόνο αρνητικό οτι δεν βρήκαμε κάτι που να μας εντυπωσιάσει ανάμεσα στις γεύσεις. Τις βρήκαμε μέτριες.

Συμπέρασμα:

Μετά απο ψώνια ή βόλτα στην περιοχή είναι μια καλή πρόταση για 1 κρασάκι και κάτι να τσιμπήσεις παράλληλα.

08 Απρ 2019

Σπεύσατε είπε ο fratello και εμείς ως οφείλαμε ακολουθήσαμε. 6 ενήλικες και 2 παιδιά βρεθήκαμε Κυριακή μεσημέρι στο Αίφνης.

Χώρος (4/4):

Μικρός στην κυριολεξία αλλά με έξυπνο και οικονομικό γούστο δίνοντας του χαρακτήρα στον εσωτερικό χώρο με την διακόσμηση στους τοίχους και στην οροφή. Ο εξωτερικός χώρος πάλι έχει μια ωραία όψη εξωτερικά και έναν εξίσου μικρό χώρο.

Το πάρκινγκ όπως ειπε και ο fratello είναι πολύ εύκολο.

Γεύση (4/4):

Για να είμαι ειλικρινής αμφιταλαντεύομαι στο 3.5/4 με το 4/4 αλλά αξίζει η προσπάθεια τους να πάρουν 4/4. Το μενού υπερβολικά μικρό κάτι όχι αναγκαστικά κακό. Δοκιμάσαμε σχεδόν όλο τον κατάλογο:

Σαλάτα με φακές (9/10)

Σαλάτα πράσινη με σαλάμι Θάσου (9/10)

Σαγανάκι τυρί με παστουρμά και αυγό (7.5/10)

2 πεινιρλί με γύρο (9.5/10)

1 πεινιρλί με μπέικον και αυγό (9/10)

1 πεινιρλί λαχανικών (8/10)

2 μερίδες μπιφτέκι σχάρας με πατάτες (7.5/10)

1 μοσχαράκι κατσαρόλας με γάλα καρύδας και κάρυ με ρύζι basmati (7.5/10)

1 ψαρονέφρι σχάρας με baby πατάτες (8.5/10)

1 μερίδα κότσι χοιρινό (8/10)

1 πέννες λαχανικών (6/10)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Εδώ ειναι το θέμα μας. Ξεκινώ απο την σερβιτόρα που δεν έχουμε παράπονο οτι έκανε κατι λαθος στην παραγγελία μας και οτι ζητήσαμε μας το έφερε. Αλλά κάτι υπήρχε στο ύφος της, χωρίς να είναι αγενής την ένιωθες απόμακρη και διεκπεραιωτική. Ίσως ήταν κουρασμένη, ίσως είναι το στυλ της αυτό.

Το 2ο θέμα είναι στην κουζίνα όπου 2 άτομα, οι ιδιοκτήτες με αγάπη και μεράκι προσπαθούν αλλά ίσως τους λείπει επιπλέον άτομο ή η κουζινα τους ειναι μικρή ή θελουν πιο πολυ χρόνο για να οργανωθούν. Διότι το θέμα είναι οτι υπάρχει πολύ μεγάλη καθυστέρηση ανάμεσα στα πιάτα ειτε τα κυρίως μεταξύ τους ή ανάμεσα στα ορεκτικά και τα κυρίως.

Οι ιδιοκτήτες διαδοχικά βγήκαν να ρωτήσουν εαν είμασταν ευχαριστημένοι απο τις γεύσεις. Με ευγενικό τρόπο το ανάφεραμε.

Απο την άλλη όμως είναι τόσο αγνή, με τόση αγάπη, με πολύ καλο γευστικό αποτέλεσμα και ερασιτεχνισμό η προσπάθεια τους που δεν θα ήθελα μια τέτοια προσπάθεια να μην την σπρώξω και επιβραβεύσω για αυτό βάζω το 3/4.

Value for money (4/4):

Για όλα τα παραπάνω μαζι με 1 κιλό τουλάχιστον κρασί και 6-7 αναψυκτικά καθώς και 2 πάστες φράουλα-σοκολάτα, 1 Σοκολατίνα και 1 πορτοκαλόπιτα και γλυκό κρασί κέρασμα στο τέλος για χωνευτικό και τσιπουράκι στην αρχή, πληρώσαμε 200 ευρώ.

Το ποσό αυτό για την ποιότητα, εμφάνιση, γεύση και ποσότητα ήταν πολύ καλό.

Συμπέρασμα:

Σπεύσατε να το δοκιμάσετε! Αυτό ειναι το μεγάλο πλεονέκτημα του a4f, φέρνει στην επιφάνεια μαγαζάκια που αξίζουν πολλά και χωρίς χρήματα για διαφήμιση κτλ δεν θα μπορούσαν να επιβιώσουν. Με το a4f όμως το word of mouth λειτουργεί πιο γρήγορα και βοηθάει μικρά διαμαντάκια όπως λέμε στο site να ανθίζουν!!

Για αυτόν και μόνο τον λόγο καθώς οφείλουμε οικογενειακώς πολλά στην κοινότητα του a4f συνεχίζουμε και γράφουμε στο 1 μας προφίλ τουλάχιστον, κριτικές (όσο φτωχές και πεζές που ομολογουμένως είναι!! ) Για να επιστρέψουμε κάτι με όποιο τρόπο μπορούμε.

Ευχαριστούμε πολύ ολα τα μέλη νέα ή παλιά που μπαίνουν στον κόπο να γράψουν μια κριτική και να μας ενημερώσουν, σύμφωνα με το γούστο τους πάντα για καλά η κακά εστιατόρια.

07 Απρ 2019

Σάββατο βράδυ νωρίς οι 4 μας μετά απο παιδικό θέατρο επισκεφθήκαμε το Hops το οποίο είχα στην λίστα εδώ και καιρό.

Χώρος (2/4):

Στον πεζόδρομο στο Κουκάκι με τραπέζια εξωτερικά (σε καλοκαιρινούς μήνες είναι must) αλλά και έναν μεγάλο εσωτερικό χώρο με μια τεράστια μπάρα και το ξύλο να κυριαρχεί στο πάτωμα και την 1 κολώνα που προσέξαμε επενδυμένη με καπάκια απο μπουκάλια.

Γεύση (3/4):

Στο μενού κυριαρχεί το burger οπότε αναπόφευκτα το δοκίμασαμε. Πιο αναλυτικά πήραμε:

1 σαλάτα του Καίσαρα με κοτόπουλο (7/10)

1 πατάτες τηγανιτές (6.5/10)

1 ρολάκια φέτας με μέλι και σουσάμι (7.5/10)

1 κοτόπουλο φιλέτο με πατάτες τηγανιτές (7/10)

2 burger cheese attack με τυρί στο ψωμάκι μέσα και με τηγανιτές πατάτες σαν συνοδευτικό (6.5/10)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Είμασταν σχεδόν μόνοι μας αλλά ο σερβιτόρος πολύ ευγενικός και εξυπηρετικός. Δεν μπορώ να πώ οτι ήταν πολύ γρήγοροι ή πολύ αργοί στην κουζίνα τους. Ενα λαθάκι εγινε στην παραγγελία με ένα πιάτο που δεν ήρθε και τελικά δεν το θέλαμε οπότε μας βόλεψε. Το κακό ήταν όμως οτι δεν μας το είπαν αλλά όταν τους το αναφέραμε μας παραδέχτηκαν οτι το γνώριζαν και δεν το είχαν χρεώσει και βέβαια μας ζήτησαν συγγνώμη.

Value for money (3/4):

Για την περιοχή, το όνομα του σεφ, την ποιότητα και την ποσότητα δεν θα το έλεγα κακό. Σε καμμία περίπτωση δεν ενθουσιαστήκαμε απο το γευστικό αποτέλεσμα αλλά δεν ήταν κακό.

Για όλα τα παραπάνω πλήρωσαμε περίπου 45 ευρώ.

Συμπέρασμα:

Για μια μπυρίτσα στην περιοχή και με την δυνατότητα να φας και ένα burger είναι καλή λύση. Μέχρι εκεί!!

01 Απρ 2019

Κυριακή μεσημέρι μετά απο παιδική παράσταση επισκεφθηκαμε το Οικείο που έχω καιρό στην λίστα μετά τις κριτικές των τόσων μελών που εμπιστευόμαστε με εξέχουσα αυτή του fratello.

Χώρος (4/4):

Μικρός αλλά τόσο cozy με μια ωραία διακόσμηση που θυμίζει αγγλική τσαγερί ή έναν χριστουγεννιάτικο χώρο. Οι τζαμαρίες χαρίζουν φώς και θέα στον δρόμο αλλά είναι τόσο ωραίος και ο εσωτερικός χώρος με το μπάρ στο βάθος και τον πάνω όροφο-πατάρι με το μπαλονάκι που δίνει θέα στον κάτω όροφο.

Με το που μπήκαμε στο μαγαζί υπήρχε μια έντονη μυρωδιά κανέλλας την όποια μετά απο λίγο μάλλον την συνηθίσαμε.

Γεύση (4/4):

Ο ημερήσιος κατάλογος ήρθε σε ένα ωραίο χαρτί τυπωμένος (κάθε μέρα φαντάζομαι αλλάζει) σε 2 όψεις στα Ελληνικά στην μία και στα Αγγλικά στην άλλη.

Επιλέξαμε:

1 γιαουρτόπιτα στριφτή (8.5/10)

1 μπαστουνάκια χαλούμι με μαρμελάδα ντομάτας (8/10)

1 χωριάτικη σαλάτα μικρή μερίδα (7/10)

1 σαλάτα πράσινη με πορτοκάλι (7.5/10)

1 κουνέλι με πατάτες τηγανιτές (8/10)

1 μερίδα μπιφτέκι σχάρας με πατάτες τηγανιτές (8.5/10)

1 μερίδα μπιφτέκι σχάρας με βραστά λαχανικά (8.5/10)

1 χοιρινό σνίτσελ με πατάτες τηγανιτές (8.5/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Ευγενικοί, άμεσοι και χωρίς λάθη ή παραλείψεις στο σέρβις. Φρόντισαν να μας αδειάζουν το τραπέζι απο τα πιάτα που είχαμε αδειάσει και να μας εξυπηρετήσουν σε οτι ζητήσουμε. Είδα 3 ανθρώπους στο σέρβις όπου και οι 3 εξυπηρετούσαν όλο τον κάτω όροφο και δεν είδα κάποιο τραπέζι με παράπονα. Επαγγελματίες και οργανωμένοι και στην κουζίνα και στο σέρβις.

Value for money ( 4/4):

Οι μερίδες μεγάλες και περιποιημένες όσον αφορά την εμφάνιση και με λογικές τιμές για την περιοχή, το μαγαζί, την γεύση κτλ. Πιο αναλυτικά για όλα τα παραπάνω μαζί με ένα αναψυκτικό, 2 νερά εμφιαλωμένα και ψωμί άσπρο και μαύρο με ένα ντιπ απο κατίκι Δομοκού με ελιές ψιλοκομμένες, πληρώσαμε περίπου 80 ευρώ για 4 άτομα.

Συμπέρασμα:

Απο τα δήθεν και διαφημισμένα μαγαζιά του κέντρου που μετά απο 1 χρόνο το πολύ σκάνε σαν φούσκες, θεωρώ μακράν το Οικείο απο τα καλύτερα.

Το συστήνω οπωσδήποτε σε όσους κινούνται στο κέντρο αλλά και σε όλους τους υπόλοιπους που μπορούν να το συνδυάσουν με μια βόλτα στο κέντρο.

25 Μάρ 2019

Σάββατο βράδυ κατόπιν κράτησης επισκεφθήκαμε το μικρό αυτό ταβερνείο του Πειραιά.

Χώρος (2/4):

Καθαρός μεν, μικρός δε και χωρίς κάποια ταυτότητα. Ένας μικρός μακρόστενος εσωτερικός χώρος και μια βεράντα καλυμμένη με σχεδόν αντίστοιχο μέγεθος. Η τζαμαρία του έδινε μια οπτική πρόσβαση στον δρόμο χωρίς κάποια όμως θέα που να αξίζει αναφορά.

Γεύση (3/4):

Ο κατάλογος μεγάλος με αρκετή ποικιλία πιάτων χωρίς περίεργες ονομασίες και χωρίς κάτι διαφορετικό που να ξεχωρίζει σαν πιάτο απο τον κατάλογο. Το μενού είναι μοιρασμένο στα κρεατικά και στα ψαρικά-θαλασσινά. Δοκιμάσαμε:

Σαλάτα Μαέριο (8/10)

Σαλάτα Άνω Μερά (7/10)

Πατάτες τηγανιτές φρέσκιες (7/10)

Θρακιώτικο καρτελέτσι δηλ. ζύμη γεμισμένη με τυριά (7/10)

Κεφτεδάκια Μαεριό (7/10)

Κοτόπουλο τηγανιά (6/10)

Μοσχαράκι μαγειρευτό της μαμάς (6.5/10)

Μπιφτέκια μοσχαρίσια στην σχάρα (7/10)

Μπριζόλα μοσχαρίσια γάλακτος 400γρ. (8/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Ευγενέστατα τα 2 νέα παιδιά στο σέρβις, μας φρόντισαν με αμεσότητα, φιλική συμπεριφορά, ευγένεια και καλή διάθεση. Φευγοντας διαπίστωσα οτι ο ένας καθόταν και ετοιμαζόταν να παίξει μπουζούκι.

Value for money (3/4):

Οι μερίδες ηταν καλές σε ποσότητα και απο μέτρια μέχρι καλή γευστικά ποιότητα. Οι τιμές είναι φυσιολογικές, δεν τις λες φοβερά φθηνές.

Για όλα τα παραπάνω μαζί με 2 αναψυκτικά, μισό κιλό κρασί χύμα και σχεδόν άλλο τόσο κέρασμα και με γλυκά (γιαούρτι με περγαμόντο και γιαούρτι με γλυκό καρότο) επίσης κερασμένα απο το μαγαζί, ο λογαριασμός ανήλθε περίπου στα 70+ ευρώ.

Συμπέρασμα:

Ένα καλό συνοικιακό ταβερνάκι, για αυτούς που μένουν στην περιοχή, με αρκετή ποικιλία πιάτων.

16 Μάρ 2019

Κυριακή μεσημέρι με online κράτηση επισκεφθήκαμε το συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο στον Νέο Κόσμο 8 άτομα.

Χώρος (4/4):

Μια ωραία μονοκατοικία σε ενα πάρκο δίπλα απο το γνωστό εστιατόριο "Τρίκυκλο" με μια αυλή στον πισω χώρο και ενα μικρό αλλά καθαρό, καινούργιο, λιτό και φιλόξενο εσωτερικό χώρο.

Το πάρκινγκ ήταν πολύ εύκολο καθώς παρκάραμε ακριβώς μπροστά στην αρχή του πεζόδρομου.

Γεύση (3/4):

Πήραμε σχεδόν όλο τον πολύ μεγάλο κατάλογο του μεζεδοπωλείου, που έρχεται σε χαρτί με προτυπωμένα τα πιάτα και μαζί ένα στυλό για να γράψεις τα πιάτα και τον αριθμό αυτών, που επιθυμείς.

Σαλάτα χωριάτικη (8/10)

Σαλάτα Λοστρέ, χωριάτικη ψιλοκομμένη (7/10)

Φάβα (8/10)

Σαγανάκι φέτα με φύλλο, μέλι και σουσάμι (8.5/10)

Χωριάτικα κεφτεδάκια (6/10)

Κριτσίνια κοτόπουλου με σουσάμι (9/10)

3 Πατάτες τηγανιτές (8/10)

Πίτα γεμιστή με ψιλοκομμένο πικάντικο χοιρινό και sauce γιαουρτιού (9/10)

3 μερίδες μπιφτέκια σχάρας (8/0)

Διαφορετικό κοντοσούβλι χοιρινό μαριναρισμένο (7.5/10)

Κοτόπουλο φιλέτο σχάρας (9/10)

Αυθεντικό κεμπάπ με πιτούλες στην λαδόκολλα (8/10)

Σίγουρα μου διαφεύγουν 2-3 πιάτα ακόμα που πήραμε και 4 γλυκά τα οποία δεν θυμάμαι τώρα αλλά ήταν αρκετά καλά.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Ευγενέστατοι, αρκετά γρήγοροι και εξυπηρετικοί οι 3 νεαροί που ήταν στο σέρβις με την επαγγελματική ομοιόμορφη ενδυμασία τους.

Μικρές καθυστερήσεις ανάμεσα στα πιάτα υπήρχαν αλλά ήταν ανεκτές καθώς δεν χωράγανε και όλα τα πιάτα στο τραπέζι και μέχρι να φάμε κάποια θέλαμε χρόνο.

Value for money (4/4):

Εάν δεν κάνω λάθος μαζί με αναψυκτικά και κρασιά πληρώσαμε περίπου 180 ευρώ δηλαδή γυρω στα 20 ευρώ το άτομο. Τα χρήματα αυτά για οτι φάγαμε ήταν πολύ καλά καθώς όλα ήταν γευστικά και σε λογικές ποσότητες.

Συμπέρασμα:

Ένας πολύ ωραίος χώρος (χειμώνα ή καλοκαίρι) μεγάλη ποικιλία, αρκετές μοναδικές γεύσεις και λογικά χρήματα. Αυτές ειναι οι λεξεις κλειδιά που χαρακτηρίζουν το Λοστρέ.

04 Μάρ 2019

Τι Τσικνοπέμπτη τι Τσικνοκυριακή!! Ετσι και εμείς είπαμε να το τσικνίσουμε σε χασαποταβέρνα κόντρα στο ρεύμα!

Χώρος (2/4):

Εντάξει το έχουμε ζήσει όλοι αρκετές φορές στην ζωή μας. Είναι πλέον κεφάλαιο στις σχολές interior decoration του εξωτερικού Greek Χασαποταβέρνα decor style. Σε απλά Ελληνικά, αίθουσα τεράστιων διαστάσεων, οχλαγωγία, ταγάρια ή χαζοαφίσες στον τοίχο (π. χ του ΕΟΤ για κάποιον τόπο) κτλ. Καπως ετσι ειναι και εδώ με την διαφορά οτι ειχε τζάκι, δεν είχε πολύ κιτς στους τοίχους κτλ και ότι ήταν καθαρό.

Γεύση (3/4):

Γνωστό το μενού ισως ενα κλικ πιο πλούσιο απο αλλα ανταγωνιστικά μαγαζιά. Πήραμε:

Σπανακόπιτα (8/10)

Στριφτάρι με φέτα (7.5/10)

2 πατάτες τηγανιτές (7/10)

2 μερίδες τζατζίκι (7/10)

1 χωριάτικη σαλάτα (7/10)

1 σαλάτα Αμυγδαλέζα (5.5/10)

1 κοκορέτσι (7/10)

1 κοντοσούβλι χοιρινό (6/10)

1 μπιφτέκι μοσχαρίσιο (7/10)

1 αρνάκι γάστρα με πατάτες (6.5/10)

1.5 κιλό παϊδάκια (7/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Ευγενέστατοι, ταχύτητα φωτός χωρίς υπερβολή, στην εξυπηρέτηση και στο φαγητό. Ο σερβιτόρος πήρε με pos την παραγγελία μας και σχεδόν πρίν προλάβει να φύγει άρχισαν τα πιατα να έρχονται.

Value for money ( 3/4):

Για όλα τα παραπάνω μαζί με 2 αναψυκτικά, ψωμί ψημένο, 1.5 κιλό κρασί και 1 εμφιαλωμένο νερό καθώς και ποικιλία γλυκών, 6 άτομα συνολικά μαζί με τα παιδιά, πληρώσαμε 130 ευρω περίπου.

Για ποσότητα και ποιότητα είμαστε πολύ ικανοποιημένοι απο τον λογαριασμό (με αναλυτική αποδειξη).

Συμπέρασμα:

Λάτρεις της κατηγορίας αυτής σπεύσατε να την επισκεφθείτε!!!