aboutspy

Μέλος από: Δεκ 2010

20 Οκτ 2017

Βράδυ καλοκαιριού μεγάλη παρέα 10 ατόμων επισκεφθήκαμε το εστιατόριο αυτό.

Χώρος (3/4):

Γενικά θυμίζει καφενείο αλλά αυτό είναι το στυλ του. Ο εσωτερικός χώρος δεν λέει τίποτα και ειναι σχετικά μικρός. Ο εξωτερικός όμως είναι πολύ καλύτερος και κυρίως βράδυ καλοκαιριού.

Γεύση (3/4):

Σε αυτο το μεζεδοπωλείο τα πιάτα του κυρίως ειναι με κρέας. Κλασσικές τηγανιές, τυροπιτάκια, μπουρεκάκια και κάποια κρεατικά της σχάρας. Γενικά ενα μικρό μενού αλλά σίγουρα θα έβρισκες κάτι που θα σου αρέσει.

Εξυπηρέτηση (3/4):

Αρκετά γρήγορη η κουζίνα κσι το σέρβις εάν και το μαγαζί ήταν γεμάτο. Σε καμμία περίπτωση δεν το χαρακτηρίζω άψογο αλλά για τις συνθήκες ειναι πολύ καλό.

Value for money (3/4):

Σχετικά μικρές οι μερίδες αλλά σε λογικές τιμές. Ένα άτομο μπορει να φάει λογικά απο 15 ευρω και άνω.

Συμπέρασμα:

Ενα τίμιο μαγαζάκι χωρίς κάτι να σε ενθουσιάσει ή να σε χαλάσει.

18 Οκτ 2017

Μικρό ψαγμένο ταβερνάκι-μεζεδοπωλείο στον Πειραιά.

Χώρος (3/4):

Μικρός εσωτερικός χώρος με 7-8 τραπεζάκια απλό διακόσμηση ζωγραφισμένο τοίχο με τον Μιμη και την Αννα απο βιβλίο που ειχαμε στο δημοτικό (οι παλιοί τουλάχιστον).

Γεύση (4/4):

Μικρό αλλα με καλή ποικιλία μενού με δημιουργικά πιάτα και όχι κατι το απλό που συναντάς παντού.
Μοσχαρομπίφτεκα, κοτοπουλο φιλέτο μπουτι, χοιρινες λωριδες τηγανιά με γιαουρτι, Κούκος (φωλιά με πατάτες, αυγό και κιμά), τυρολουκουμαδες, σαλατα Ντακος κτλ. Αυτά που σας ανέφερα ειναι σχεδόν το 1/4 του μενού. Ολα πολυ νοστιμα και με ωραία παρουσίαση και καλά σαν μέγεθος.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Πολύ καλή, ευγενική εξυπηρέτηση σε ολο τον κόσμο που καταλάβαινες οτι ειναι θαμώνες. Νερό απο την βρύση, ψωμάκι περιποιημένο με κριτσινια και ενα ντιπ ντοματας επιπλέον.

Value for money (4/4):

Πολύ καλές τιμές για την ποσότητα και ποιότητα του φαγητού. Υπολογιστε 16 με 17ευρώ το ατομο για νορμαλ φαγητό και 20 με 22 ευρώ για να φας του σκασμού.

Συμπέρασμα:

Μια πολύ αξιόλογη προσπάθεια σε εναν μικρό χώρο που ξεχειλίζει από μεράκι και αγαπη για αυτό που κάνει. Χαρά ολων μας να στηρίζουμε (νομίζω) τιμιες προσπάθειες.

16 Οκτ 2017

Ενα wine bar restaurant που εχει πετύχει να είναι κάθε μέρα σχεδόν γεμάτο.

Χώρος (4/4):

Μικρό, στενό αλλά μου έδωσε μια πολύ ωραία αισθηση ο χώρος ντυμένος με την ωραία μουσική.

Γεύση (3/4):

Το μενού με ενημέρωσαν οτι εχει συνεχώς προσθήκες έτσι ίσως τα πιάτα δεν θα τα βρείτε που δοκιμάσαμε.

Ξεχωρίσαμε το burger, μια σαλάτα που μου διαφεύγει το όνομα και το banofe. Ολα σερβιρισμενα με μια πινελιά για να τους δώσει μια ωραία όψη.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Πολύ καλό σέρβις καθως δεν υπήρξε καμμία καθυστέρηση και οι σερβιτόροι ήταν πραγματικά απο πάνω μας για να φέρουν νερό η κρασί η ακόμα και να πάρουν τα άδεια πιάτα.

Value for money (3/4):

Σε καμμία περίπτωση δεν ειναι φθηνό. Για αυτό που προσφέρει και για την εποχή ειναι λιγο τσιμπημενες οι τιμές αλλά αφού γεμίζει αυτό σημαίνει οτι ο κόσμος δεν εχει πρόβλημα με αυτό.

Συμπέρασμα:

Μια διαφορετική προταση στην μαρίνα Ζέας που μπορείτε να επισκεφθείτε είτε για φαγητό είτε για κρασί.

14 Οκτ 2017

Βράδυ καλοκαιριού 4 ενήλικες και 2 παιδιά επισκεφθηκαμε επιτέλους το μαγαζί αυτό.

Χώρος (3/4):

Πολύ μικρός χώρος, open air τουλάχιστον το καλοκαίρι κάτι που μας έδωσε ωραία αίσθηση καθώς είχε και αεράκι. Πολύ καθαρός ο χώρος με οπτική επαφή με την ψησταριά και τους ψηστες. Αλλά μέχρι εκεί δεν μπορώ να πω ότι είχε κάτι άλλο για να μας ενθουσιάσει.

Γεύση (3/4):

Το μενού αποτελείται απο κρεατικά και μόνο. Καλή ποικιλία κάτι που κάνει εφικτό να βρει κάποιος κάτι να φάει όσο δύσκολος και να είναι.

Δοκιμασαμε τις σαλάτες, ψαρονέφρι, τορτιγια mix και ενα κοτόπουλο φιλέτο στήθος σχάρας. Καλά ήταν χωρίς να μπορώ να πω οτι ξετρελάθηκα.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Πολύ δυνατό σημείο του μαγαζιού καθώς το σέρβις ήταν γρήγορο, ευγενικό, συνεχές. Οι σερβιτόροι απο πάνω μας κυριολεκτικά και ο ιδιοκτήτης ή υπεύθυνος του μαγαζιού να γυρίζει στα τραπέζια να ρωτήσει τους πελάτες εάν ήταν ευχαριστημένοι.

Value for money (3/4):

Οι τιμές λιγο τσιμπημένες για την εποχή και για τον χώρο απο την άλλη το όνομα που έχει φτιάξει και οι πρώτες ύλες δεν μπορούν να δικαιολογήσουν χαμηλές τιμές.

Συμπέρασμα:

Ενα καλό μαγαζί το οποίο αξίζει να δοκιμάσεις τουλάχιστον μια φορά.

11 Οκτ 2017

Σάββατο βράδυ το επισκεφθηκαμε 6 άτομα.

Χώρος (3/4):

Πολύ μικρο μαγαζί που θυμιζει μπιστρό στην διακοσμηση σε ενα μη κεντρικό σημείο. Μικρή αυλή μπροστά που χωράει πολύ λιγα τραπεζια (περίπου 7 νομίζω) και ακόμα μικρότερος χώρος εσωτερικά.

Γεύση (3/4):

Πήραμε αρκετά πιάτα απο το μικρό μενου του Wine restaurant αυτού. Γενικά ειναι λιγο μικρές οι μερίδες αλλά οι γεύσεις ειναι καλές. Υπηραν πιατα που μας ενθουσίασαν και πιάτα που ηταν ουδέτερα.

Εξυπηρέτηση (3/4):

Καλοί, ευγενικοί αλλά οχι ιδιαίτερα οργανωμένοι στην κουζινα και στο σερβιρισμα οταν γέμισε το μαγαζί. Μικρές καθυστερήσεις και στην αρχή αλλά και μετά οταν ζητήσαμε κάποια πιατα σε επανάληψη.

Value for money (3/4):

Δεν μπορώ να το πω σε καμμία περίπτωση ακριβό αλλά ουτε φθηνό. Θεωρώ για την ποιότητα και ποσότητα οτι έχει καλές τιμές.

Συμπέρασμα:

Ωραία αλλαγή σε κάτι λιγο διαφορετικό. Οικογενειακή επιχείρηση με αγάπη το κρατάνε αλλά νομίζω οτι με κάλυψε μια επίσκεψη!

10 Οκτ 2017

Σουβλατζίδικο βράδυ Τετάρτης 2 άτομα μετά από παρασταση στο Ηρώδειο.

Χώρος (2/4):

Μικρός με καλό εξαερισμό, μονο με πάγκους και χασαποτραπεζα για όρθιους και αφίσες, δίσκους κτλ με την φάτσα του Έλβις στους τοίχους.

Γεύση (2/4):

Δοκιμάσαμε ότι προσφέρει οπως καλαμακι χοιρινό, κεμπαπ, λουκάνικο και καλαμάκι κοτόπουλο. Μόνο οι χειροποίητες πατάτες μου άρεσαν όλα τα άλλα τα βρηκα μέτρια στην καλύτερη.

Εξυπηρέτηση (2/4):

Ευγενικοί μεν με κερασμα σε σφηνάκι ρακί αλλά θεωρώ οτι παρά τα πολλά άτομα στην κουζινα για προψημενα έπρεπε να κανουν πιο γρήγορα απο τα 10+ λεπτά για να σε σερβίρουν.

Value for money (2/4):

Σουβλάκι ειναι με 1,70 το καλαμάκι, φθηνό μεν αλλά τοσο εχει και σε άλλα σουβλατζίδικα και ειναι πιο γευστικο. Στα συν ομως οι χειροποίητες πατάτες που το συνοδεύουν δωρεάν.

Συμπέρασμα:

Τα συμπεράσματα δικά σας.......

09 Οκτ 2017

Μετά τις πολύ καλές κριτικές ενα μεσημέρι Κυριακής με κράτηση απο το etable το επισκεφθήκαμε 4 ενήλικες και 2 παιδιά.

Χώρος (3/4):

Οι άνθρωποι πέτυχαν την απολυτη μεταμόρφωση. Έναν σκοτεινό χώρο σχεδόν ημιυπόγειο κατάφεραν και τον μεταμορφωσαν σε εναν χώρο που καθεσαι ανετα και που εχει και μια ωραία διακόσμηση.

Γεύση (4/4):

Οτι φάγαμε ηταν πολύ νοστιμο, καλοψημένο, ζουμερό (π. χ φιλέτο κοτόπουλο, μπιφτέκι απλό και γεμιστό κτλ). Οι σαλάτες του φρεσκοτατες και όλα πολύ νόστιμα.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Μια νεαρή κοπέλα στο σέρβις πολύ πρόθυμη, εξυπηρετική και συνεχώς πηγαινοερχόταν στα τραπέζια και στην κουζίνα. Οι δε χρονοι προετοιμασίας της κουζίνας τους ταχυτατοι.

Valhe for money (4/):

Οι τιμές φυσιολογικές αλλά εαν τις αναγαγεις με την ποιοτητα και την ποσότητα τότε ειναι φθηνές κατα την άποψή μου. Με 15 ευρώ το άτομο τρως σωστά και με 25 τρως οτι εχουν στον κατάλογο (σχεδόν!! ).

Συμπέρασμα:

Ενα πολύ αξιόλογο μαγαζάκι που θα ξαναπηγαινα και θα το σύστηνα και σε φίλους.

09 Οκτ 2017

Σουβλατζίδικο στην Βουλιαγμένη και ειναιτο φθηνότερο μαγαζί για να φας στην περιοχή.

Χώρος (2/4):

Πολυ στριμωξιδι, χωρις σπουδαια θέα, με απλά εναν ανοιχτό χώρο. Τιποτα το αξιόλογο να αναφέρω.

Γεύση (3/4):

Σουβλάκια καλαμάκια χοιρινά και κοτόπουλου, τυλιχτα με μπιφτέκι, χωριάτικη σαλάτα, φρέσκιες τηγανητές
πατάτες. Αυτά δοκιμάσαμε και τα βρήκα καλά σε γεύση!!

Εξυπηρέτηση (4/4):

Στο μαγαζί δεν έπεφτε καρφίτσα και ομως το service ηταν πολύ γρήγορο. Φοβερά οργανωμένη κουζίνα.

Value for money (3/4):

Οι τιμές ηταν ελαχιστα τσιμπημενες, αλλα σε ενα σουβλάκι εχει πλαφόν, δηλαδή μέχρι 2 με 2,50 ευρώ, δεν μπορεί να παει πιο πάνω. Δηλαδή δεν θα κάνει καποια τεραστια διαφορά.

Συμπέρασμα:

Ιδανικό για την περιοχή και για καλοκαίρι εάν θες να αποφύγεις τα ακριβα εστιατόρια της Βουλιαγμένης και μετά θες απλα να πας να πιείς ενα ποτάκι η εστω ενα παγωτό στα 2 γνωστά παγωτατζιδικα της περιοχής.

06 Οκτ 2017

Κυριακή μεσημέρι 6 ενήλικες και 2 παιδιά στην Αυλή του Κουβελου πιυ ειχε μπει σε λιστα για επίσκεψη.

Χώρος (4/4):

Η αυλή πολύ ωραία στην γραφική παλαιά γειτονιά αλλά ο εσωτερικός χώρος μου άρεσε περισσότερο. Έδινε μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα με το πού μπαίνεις.

Γεύση (3/4):

Το μενού μικρό αλλά σε καμμία περιπτωση δεν έμενες νηστικός. Οι γεύσεις καλές αλλά οχι και οι καλύτερες που εχω φάει στην ζωή μου.

Δοκιμάσαμε τα μπιφτεκακια, το αρνακι, το χουνκιαρ μπεγερντι και τα τυρακια του στην σχαρα, τις σαλάτες του κτλ. Με λιγα λογια δοκιμασαμε αρκετά πιάτα.

Εξυπηρέτηση (3/4):

Ευγενικοί σε καλό βαθμό, κανένα ιδιαίτερο παραπονο με τους χρόνους σερβιρίσματος η με τυχόν αιτήματα μας κατα την πορεία του γεύματος. Απλά κάτι μου έλειπε για να βάλω 4/4.

Value for money (3/4):

Μας αρεσε τοσο πολύ ο χώρος, η παρέα, σε θετικό βαθμό το φαγητό μαζί με την προσδοκία να το επισκεφθώ που πραγματικά οι αντικειμενικά τσιμπημενες του τιμές δεν με πείραξαν.

Συμπέρασμα:

Εάν θα ξαναπηγαινα?Δεν ξέρω είμαι διχασμενος. Πηγαίνετε εσείς και θα διαβάσω τις κριτικές σας και θα αποφασίσουμε.

05 Οκτ 2017

Κυριακή μεσημέρι Μαρτίου μετά απο πολλές προσπάθειες κλείσαμε τραπέζι μια παρέα 4 ατομων και 2παιδιών.

Χώρος (1/4):

Οχι εξαιτίας καθαριότητας καθώς ήταν πεντακάθαρο αλλά λογω εξωτερικού καθώς και εσωτερικού χώρου οπου ήταν μικρός και με απουσία μεταμορφωσης ενος ασχημου παλιού κτισματος.

Γεύση (4/4):

Το σημαντικότερο, καθώς ότι φαγαμε μας αρεσαν παρα πολύ με αποκορύφωμα το Ριζότο παντζαριου που ξετρελανε τα κοριτσια της παρέας.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Ευγενεστατοι, φιλικοί και νέοι κάτι που φανηκε στην προσπάθεια τους και το μερακι τους που παρά την έλλειψη χρημάτων για χώρο ή διαφημιαη μαγειρεύουν πολύ ωραια και εξυπηρετούν σαν να ησουν φίλος τους κολλητός.

Συμπέρασμα:

Μπραβο στην προσπάθεια των νέων παιδιών γιατί δημιούργησαν κατι πολύ ωραιο το οποίο σας συστήνω.

ΑΛΕΠΟΥ (Η) (ΠΕΤ...
Γεύσεις μετά μουσικής ...
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Πετρούπολη