aboutspy

Μέλος από: Δεκ 2010

15 Ιουν 2018

Κυριακή μεσημέρι οικογενειακώς μετά απο κράτηση (που τελικά δεν ήταν αναγκαία) επισκεφθήκαμε και το tirbuson.

Χώρος (2/4):

Καθαρός, industrial με μικρές πινελιές όπως το φωτιστικό με τα μπουκάλια, τα τραπέζια αραιά μεταξύ τους και μια βεράντα-προέκταση στην άκρη του εστιατορίου με λιγα τραπεζάκια. Ο χώρος λιτός απλός χωρίς όμως κάτι το σπουδαίο ή αξιο λόγου.

Γεύση (3/4):

Πήραμε αρκετά πιατα για να δοκιμάσουμε:

Χωριάτικη με πολύ ωραία ντομάτα (8/10)

Φέτα με φύλλο τηγανιτή με μέλι και σουσάμι (8/10)

Ραντσέρο (δεν ειμαι σίγουρος για το όνομα) πίτες για σουβλάκι με τριμμενη φετα, σαλτσα ντομάτας, τριμμενη φέτα, πιπεριά και αυγά μάτια (6/10)

Μποξάκια κοτόπουλου τηγανιτά τυλιχτά με μπόλια αρνιού (6.5/10)

Λαχματζούν, αραβικά πιτακια γεμιστά με πικάντικο κιμά και δίπλα γιαούρτι με πάπρικα (7/10)

Κοτόπουλο φιλέτο στην σχάρα με πατάτες τηγανιτές σε κυβάκια με την φλούδα (8.5/10)

Μπιφτέκια στην σχάρα με πατάτες τηγανιτές σε κυβάκια (8/10)

1 μερίδα ρύζι (7.5/10)

1 μούς σοκολάτα με καραμελωμένα κομματάκια πορτοκαλιού (8/10)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Ευγενική, άμεση και εξυπηρετική η μοναδική κοπέλα στο σέρβις. Έτρεχε πολύ καλά τα λιγοστά τραπέζια του μαγαζιού και φρόντιζε πάντα να μας ανανεώνει την κανάτα με το νερό και να μας φέρει άμεσα οτι ζητήσουμε.

Value for money (3/4):

Για όλα τα παραπάνω με 2 σφηνάκια κρύο ρακόμελο ή κάποιο λικέρ με παρόμοια γεύση κόστισαν 60 ευρώ. Θεωρώ πολύ καλή τιμή για την ποιότητα, ποσότητα, γεύση και εξυπηρέτηση του μαγαζιού.

Συμπέρασμα:

Ενα πολύ καλο μεζεδοπωλείο με καλό value for money το οποίο συστήνω στους λάτρεις του είδους.

12 Ιουν 2018

Σάββατο βράδυ βγήκαμε 4 ενήλικες και 2 παιδιά στο Καμπεθον χωρίς κράτηση καθώς δεν κάνουν κρατήσεις.

Χώρος (3/4):

Η αυλή του είναι ολα τα λεφτά απο την άλλη όμως είναι κρίμα ένας τόσο ωραίος χώρος να είναι σαν παραμελημένος με ανόμοιες φθηνές καρέκλες σιδερένιες με το πράσινο πλαστικό σαν κορδόνι πλεγμένη και κατι ξύλινες της κακιάς ώρας. Τα τραπεζια μια απο τα ίδια.

Ο εσωτερικός χώρος είναι για εμένα χειρότερος. Ενώ δείχνει πολύ ωραίος εξωτερικά σαν νεοκλασικό κτίριο που είναι, μέσα επίσης δεν έχουν πέσει χρήματα. Είναι με έπιπλα οτι να ναι παλιά που μου έρχεται στο μυαλό οτι ζήτησε απο φίλους οτι έχουν για πέταμα απο τα 70s και 80s να του τα δώσουν.

Γεύση (2/4):

Το μαγαζί είναι φαγοποτείον δηλαδή καφέ, μπύρα, ποτό και κανα φαγητό στην μέση. Τα πιο πολλά τραπέζια μέχρι τις 10.30 που φύγαμε δεν είχαν πάρει φαγητό. Τα λιγοστά πιάτα του τα δοκίμασαμε όλα σχεδόν:

Κοτοσαλάτα (6.5/10)

Πιτάκια Ινδικά Samosa (5/10)

Ανθοτυρόμπαλες (7/10)

Χοιρινή τηγανιά με κάποια σόγια σως (6/10)

Κοτόπουλο πανέ με ρύζι και κάποια σως της οποίας δεν θυμάμαι το όνομα (7/10)

Λουκάνικο με φάβα (5/10)

2 ποτήρια μπύρες

Εξυπηρέτηση (2/4):

Πολύ χαλαρά τα πράγματα. Πιο συγκεκριμένα το σέρβις λίγο αργό, τα πιάτα ερχόντουσαν χωρίς συνοχή και με καθυστέρηση το ένα απο το άλλο.

Value for money (3/4):

Για τον χώρο κυρίως, μετά για την γεύση το συνολικό κόστος των 54 ευρώ ήταν καλό για αυτά που φάγαμε. Νερό σε κανάτα αλλα αποδειξη δεν εφεραν. Το γλυκό τσιζκεικ όμως μας το κέρασαν που πήραμε ένα να το δοκιμάσουμε (δεν είχε άλλο γλυκό, μόνο αυτό).

Συμπέρασμα:

Αυτα τα φοιτητικά στέκια (δεν το ήξερα οτι ηταν τέτοιο) δεν μας ταιριαζουν και δεν ταιριάζουμε και εμεις σε αυτά. Σαν πιο νεος καομι φοιτητης ισως μου άρεσε πιο πολύ.

07 Ιουν 2018

Δευτέρα του Πάσχα μεγαλη παρέα 6 ενηλίκων και 2 παιδιών στο νεο εγχείρημα του ιδιοκτήτη του Λεύκες. Ακολουθούμε πιστά τις κριτικες της Pontiki καθώς συμπίπτουν συχνα οι απόψεις μας, ετσι λοιπόν βρεθήκαμε στο Lefkes on the side.

Χώρος (4/4):

Μια φοβερή chic απλότητα, μεγάλος φωτεινός χώρος με ανοιχτή κουζίνα, τις βιτρίνες ψυγεία με τα κρεατα και τα τυριά και ωραια άνετα τραπέζια.

Γεύση (3/4):

Νομίζω οτι είναι στην αρχή του και ψάχνει τα πατήματα του ακόμα. Εμείς πηγαμε για φαγητό και όχι για brunch. Δοκιμάσαμε:

Ψωμί μαύρο απο τον ξυλόφουρνο οπως μας ανέφερε η σερβιτόρα (νοστιμο αλλα λυπαμαι που το λεω αλλα αυτος δεν ηταν νομίζω ξυλόφουρνος αλλα ανοξείδωτος φούρνος γκαζιού. (8/10)

Σαλάτα χωριάτικη (7.5/10)

Σαλάτα Κινόα (7/10)

Λουκουμάδες φέτας (5/10)

Πούρα φέτας (7.5/10)

2 μπιφτεκια black Angus (6.5/10)

5 καλαμάκια μαριναρισμένου κοτόπουλου με coconut γάλα (8/10)

3 κομμάτια rib eye (9/10)

1 μοσχαρίσιο συκώτι (8/10)

1 χοιρινό λαιμό με σοκολάτα και chilli (7.5/10)

2 η 3 πατάτες τηγανιτές συνοδευτικές (8/10)

2 πουρέ πατάτας (7.5/10)

1 sauce γιαουρτιού με 7 μπαχαρικά (7/10)

1 sauce από ζουμί κάποιου κρεατικού (7/10)

1 banofee (7.5/10)

1 cheesecake σοκολάτας (8.5/10)

1 σούπα σοκολάτας (6/10)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Το προσωπικό και στην κουζίνα και στο σερβις ήταν πολυπληθές. Έλειπε ομως ο συντονισμός και ηταν εμφανές.

Άργησαν υπερβολικά να μας φέρουν τους λουκουμάδες με φέτα. Ενω τα κρέατα ειχαν ψηθεί επειδη η κουζίνα δεν ειχε ετοιμασει τα συνοδευτικά άργησαν να μας τα φέρουν.

Κατά τα άλλα οι σερβιτόρες ευγενέστατες μας έφερναν συνεχώς νερό σε κανάτα με λεμόνι και άμεσα οτι τους ζητήσαμε. Εντοπίζω λοιπον την καθυστέρηση στην κουζίνα και οχι στο σέρβις.

Value for money (3/4):

Ο χώρος πολυ ωραίος, η μουσική πολυ καλή, τα κρεατικά ακριβά αλλα για ολα τα παραπάνω μαζί με 3 αναψυκτικά κοστισαν 210 ευρώ
περίπου.

Δεν θεωρώ το ποσό αυτό value for money για αυτά που φάγαμε. Νομίζω επίσης οτι θα ήθελα στο τέλος και κάποιο έστω λικέρ κέρασμα.

Συμπέρασμα:

Πολύ ωραίο μαγαζί εμφανισιακά. Πολύ ωραίο το concept με τις βιτρίνες κτλ. Πολύ ωραίο το concept της ανοιχτής κουζίνας. Το κόστος είναι λιγο τσιμπημένο για την γευση καποιων πιατων. Αστοχία σε καποια πιάτα και στην προετοιμασία στην κουζίνα υπάρχει, κατι που νομίζω ότι σε λίγο καιρό θα εκλείψει.

05 Ιουν 2018

Κυριακή μεσημέρι στα 2 τηγανιά βρεθήκαμε κατοπιν κράτησης 4 ενήλικες και 2 παιδιά με αφορμή τις καλές κριτικές που έχουμε διαβάσει.

Χώρος (4/4):

Πολυ elegant χώρος πραγματικά, ανετος, ηλιόλουστος, πεντακάθαρος, με ωραία άνετα τραπέζια και λιτή chic διακόσμηση. Το μαγαζί εχει το parking που ανήκει στο shopping house στο κτίριο του οποίου βρίσκεται και το εστιατόριο με ανεξάρτητη είσοδο.

Γεύση (3/4):

Φλερτάρει το φαγητό του με το 3,5/4 αλλά νομίζω ότι θα ήταν λίγο ευνοϊκό να του βάλω 4. Η ποικιλία ηταν καλή ενεις πήραμε:

Μια σαλάτα του Καίσαρα (7/10)

2 πίτσες μοτσαρέλα, προσούτο και ρόκα (8/10)

1 σουφλέ παρμεζάνας (6.5/10)

1 κοτόπουλο στήθος στην σχάρα με πατάτες τηγανιτές (8/10)

1 μπιφτεκι μοσχαρισιο σχαρας με πατάτες τηγανιτές (8/10)

1 λιγκουινι θαλασσινών (8/10)

1 Ριζότο με μανιτάρια (8/10)

1 ψαρονέφρι με σάλτσα λευκής τρούφας με baby ψητές πατάτες (8/10)

1 σουφλέ πορτοκάλι με σαλτσα σοκολάτας και 1 μπάλα παγωτό (7/10)

1 brownie σοκολάτας με 1 μπάλα παγωτό (8/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Άψογοι, ευγενικοί, υπομονετικοί, εξυπηρετικοί, φιλικοί και χαμογελαστοί. Αυτά είναι ότι μπορώ να πω σε λίγες λέξεις για το σέρβις.

2 άτομα μαζί με τον ιδιοκτήτη ήταν σχεδόν πάντα απο πάνω μας για οτι χρειαστούμε.

Value for money (3/4):

Για όλα τα παραπάνω μαζι με άφθονο νερο κρύο σε κανάτα και κέρασμα γρανίτα φράουλα και γρανίτα λεμοντσέλο με εκπτωση 20% απο Αθηνόραμα club πληρώσαμε 87 ευρώ.

Συμπέρασμα:

Ένα πολύ ωραίο Ιταλικό στα όλα του το οποίο συστήνω για τους κατοικους των Νοτίων Προαστίων καθως διαθέτει το πακέτο σε μεγάλο βαθμό.

05 Ιουν 2018

Σάββατο βράδυ 6 ενήλικες και 2 παιδιά κατόπιν κράτησης επισκεφθήκαμε το O canto ( άλλο ένα εστιατόριο απο την λίστα των about που δεν τελείωνε με τίποτα)

Χώρος (2/4):

Καθίσαμε στην αυλή που θεωρώ καλυτερο σαν χώρο απο τον εσωτερικό. Μακρόστενη αυλή με μηδαμινό φωτισμό που δεν σου επιτρέπει να δείς τι τρώς.

Θεωρώ οτι μπορούν με λίγη δουλίτσα να κανουν πιο ωραίο τον χώρο.

Γεύση (3/4):

Επειδή πηραμε ποικιλίες ορεκτικών και κρεατικών δεν μπορώ να βαλω αναλυτική βαθμολογία καθε πιάτου. Πήραμε λοιπόν τα παρακάτω:

Ποικιλία Μπύρας (χαλούμι, πατάτες τηγανιτές, πίτες για σουβλάκια κομμένες σε μικρά κομματάκια, τηγανιτές ροδέλες κρεμμυδιού, λουκάνικο, σαλάμι κτλ. Καλή ποικιλία γευστικά και ποσοτικά.

1 ποικιλία κρεατικών για 4 άτομα με μπιφτέκια μοσχαρίσια, κομμάτια κοτόπουλου, χοιρινά μπριζολάκια, λουκάνικα, πίτες για σουβλάκια και πατάτες τηγανιτές

1 burger American με διπλό μπιφτέκι (7/10)

1 burger O Canto με μπιφτέκι μοσχαρίσιο (7/10)

1 σαλάτα του Καίσαρα (7/10)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Είχε τα θέματα της απο τις νέες και κάπως άπειρες κοπέλες το σέρβις. καθυστερηση στο να παρουν τις παραγγελίες, πηγαιναν στο δίπλα τραπέζι και δεν σήκωναν τα μάτια να κοιτάξουν και τα άλλα τραπέζια.

Απο την άλλη όμως όλα τα πιάτα ήρθαν πολύ γρήγορα, λες και τα ειχαν σχεδόν έτοιμα.

Ρωτώντας για γλυκά μας είπαν οτι δεν ειχαν ετοιμάσει εκείνη την ημέρα.

Value for money ( 3/4):

Για όλα τα παραπάνω μαζί με 2 μπυρες Paulaner και 2 κοκτέιλ εμφιαλωμένα όπως μας εξήγησαν (δεν μας άρεσαν καθόλου) και μαστίχα λικέρ κέρασμα, πληρώσαμε 110 ευρώ. Πολύ καλά λεφτά θεωρήσαμε όλοι.

Συμπέρασμα:

Μια μπυραρία (απο τις λίγες με καλό φαγητό) με αυλή, πολυ δύσκολο πάρκινγκ, καλές ποικιλίες γευστικά και ποσοτικά.

02 Ιουν 2018

Σάββατο βράδυ 4 ενήλικες και 2 παιδιά επισκεφθήκαμε επιτέλους και την Μονοκατοικία για την οποία ειχαμε διαβάσει πολύ καλές κριτικές.

Χώρος (4/4):

Μια μονοκατοικία έξω απο το κέντρο με πολύ ωραίο ανακαινισμένο εσωτερικό χώρο -δωμάτια. Ο κήπος όμως είναι όλα τα λεφτά, προσεγμένος με δέντρα και θάμνους ωραίο χαμηλό φωτισμό και μικρά διάσπαρτα παρτέρια που δημιουργούν μικρές γωνίες στα τραπέζια.

Γεύση (3/4):

Δοκιμάσαμε όλα τα πιάτα στην μέση:

Σαλάτα Ελληνική- Χωριάτικη (6.5/10)

Φάβα Φενεού (6/10)

Πατάτες τηγανιτές με τριμμένη φέτα και ρίγανη (7/10)

Αυγά με παστουρμά και κασέρι (7/10)

Πήλινο με φύλλο και γέμιση 4 τυριά (7/10)

Φωλιά του κλέφτη (7.5/10)

Πικάντικο κοτόπουλο με κουρκούτι τηγανητό (8/10)

Σουτζουκάκια στην σχάρα (8.5/10)

Κοντοσούβλι χοιρινό σε βέργα (7.5/10)

1 τσιζ κέικ (7/10)

1 banoffee με μπαλα παγωτού (5/10)

Τα κρεατικά συνοδεύονταν απο πατάτες τηγανιτές και διάφορες σάλτσες.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Άψογη εξυπηρέτηση απο τα ευγενικά νεαρά παιδιά σε ολα τα επίπεδα. Πιο αναλυτικά ευγένια απο την 1η στιγμή, βοήθεια στην επιλογή κατα την παραγγελία, ιδιαίτερη μνεία για το φαγητό των παιδιών, άμεση προσέλευση των πιάτων με πολύ ωραία εμφάνιση, γέμισμα της κανάτας νερού συνεχώς κτλ.

Value for money (4/4):

Για όλα τα παραπάνω μαζί με 1 κιλό κρασί κόκκινο χύμα, 1 κοκα κόλα και 2 υποβρύχια κέρασμα για τα παιδιά στο τέλος και οινόμελο για τους μεγάλους πληρώσαμε 86 ευρώ.

Συμπέρασμα:

Ένα πολύ ωραίο εστιατόριο σαν χώρος, με πολύ καλή εξυπηρέτηση, με ψαγμένες γεύσεις και πολύ καλα λεφτά. Νομίζω οτι αξίζει την επίσκεψη σας.

01 Ιουν 2018

Παρασκευή βράδυ μετά απο σύσταση δικών μας το επισκεφθήκαμε οικογενειακώς.

Χώρος (2/4):

Ένα απλό μικρό μαγαζάκι χωρίς κάτι το σπουδαίο σε διακόσμηση. Λίγα τραπέζια στον εσωτερικό χώρο και μπροστά μια προέκταση με παράθυρα-τζαμαρίες που ισως ανοίγουν το καλοκαίρι. Εντυπωση μου εκανε η κουζινα που καλυπτόταν απο μια κουρτίνα που με μεγάλη επιμέλεια άνοιγε για να βγούνε τα φαγητά χωρις να μπορεί να δει κάποιος το εσωτερικό της.

Γεύση (3/4):

Το μενού Ιταλικό με καποιες επιπλέον γεύσεις.

Δοκιμάσαμε:

Σαλάτα πράσινη με ντοματίνια και ψημένο κατσικισιο τυρί (6/10)

Πίτσα με μοτσαρέλα βουβαλίσια και προσούτο ψημένο (μεγάλη σε μέγεθος, 8/10)

Πατάτα ψητή ολόκληρη με γιαούρτι και μπρικ (εμείς την πήραμε χωρίς μπρικ, 8/10)

Κοτόπουλο φιλέτο στήθος ψητό με άγριο ρύζι και ψητά λαχανικά (8/10)

Εξυπηρέτηση (2/4):

Η ευγενέστατη και χαμογελαστή αλλοδαπή κοπέλα στο σέρβις ειχε διάθεση αλλά η κουζίνα δεν μπορει να ανταποκριθεί σε ενα γεμάτο μαγαζί. Ειμαι σίγουρος οτι είδα τουλάχιστον 2 άτομα στην κουζίνα αλλά η καθυστέρηση ήταν αρκετή για να βάλω 2/4. Η ψητή πατάτα ήρθε μετά την πίτσα και πολύ αργότερα το κοτόπουλο. Ακόμα και το ψωμί άργησε να έρθει (ειναι ζυμωτό ψημένο στο φούρνο τους ομως για να το επισημάνω(.

Βέβαια στο τέλος η ευγενέστατη χαμογελαστή κοπέλα μας ζήτησε συγγνώμη κάτι που μας μαλάκωσε.

Value for money (3/4):

Για όλα τα παραπάνω μαζί με νερό σε ωραία κανάτα δική τους και δροσερό μάλιστα, πληρώσαμε 27 ευρώ. Καλά λεφτά για την ποσότητα και την γεύση.

Συμπέρασμα:

Ένα ωραίο μικρό συνοικιακό Ιταλικό για τους κατοίκους της περιοχής και μόνο. Προτιμηστε το για μια πιτσα και μια σαλάτα (θα χορτασετε, θα πληρώσετε καλά και θα φατε γρήγορα).

30 Μαι 2018

Κυριακή κατά τις 12.30 επισκεφθήκαμε το Estrella στην Κηφισιά οικογενειακώς.

Χώρος (3/4):

Καθαρός, καινούργιος, μινιμαλ χωρίς κάτι το σπουδαίο σε διακόσμηση ή σε έπιπλα. Χωμένο διπλα απο το μουσείο Γουλανδρή πίσω απο το κατάστημα της Nespresso, αποκλειεται να το δεις εαν δεν στο πει κάποιος οτι εκεί άνοιξε.

Δοκιμάσαμε:

Μπουγατσάν με σοκολάτα έξτρα (6/10)

Pancakes με σοκολάτα και κόκκινα φρούτα (7.5/10)

Ottoman burger (8/10)

Breakfast pizza με μπέικον, τυρί, μαγιονέζα και αυγό μάτι (7/10)

3 αυγά ματια με πατάτες τηγανιτές

Εξυπηρέτηση (4/4):

Πολύ προσωπικό και στην κουζίνα και στο σέρβις. Συντονισμένοι απόλυτα μας έφεραν αμέσως οτι παραγγείλαμε. Τα νερά τα γέμιζαν απο μόνοι τους άμεσα.

Value for money (3/4):

Πρωτότυπο μεν και νέο (αυτό πουλάει) το φαγητό σαν γεύση δεν με εντυπωσίασε όσο η περιγραφη στον κατάλογο.

Για όλα τα παραπάνω μαζί με ένα χυμό πορτοκάλι και 1 red smoothie κόστισαν 34 ευρώ. Θεωρώ οτι ήταν σχετικά ακριβά για αυτά που φάγαμε απο την αλλη η περιοχή και το οτι το brunch ειναι in αυτήν την εποχή δικαιολογεί καπως τις τιμές.

Συμπέρασμα:

Νομίζω ότι μια φορά μας έφτασε για να ξερουμε περι τίνος πρόκειται. Δεν θα ξαναπηγαινα εύκολα χωρίς να σημαίνει οτι μετανιώσαμε που πήγαμε.

07 Μαι 2018

4 ενήλικες και 2 παιδιά βγήκαμε Πρωτομαγιά για φαγητό κατοπιν κρατησης 2 μερες πριν σε αλλο ενα εστιατόριο απο την wish list (που ολο ίδια η μεγαλύτερη γινεται αντι να μικραίνει παρα το γεγονος οτι βγαινουμε 2-3 φορές την εβδομάδα για φαγητό)

Χώρος (4/4):

Φοβερή αυλή στο κέντρο του Χαλανδρίου μια ηλιολουστη ξεγνοιαστη ημέρα. Αρκετα τραπεζια εμεις ειμασταν σε μια γωνία με ανετο τσιμεντενιο πάγκο με μαξιλαρακια και ξυλινες καρέκλες (λίγο άβολες). Τα τραπέζια θα τα χαρακτήριζα σχετικά μικρά αλλα λογικό μιας και ειναι μεζεδοπωλείο. Το παρκινγκ γενικά στο Χαλάνδρι ειναι άστα να πάνε όμως.

Γεύση (3/4):

Ο καταλογος καλή ποικιλία με ορεκτικα, σαλατικα, κρεατικά και ψαρικά. Δοκιμασαμε:

Ντακο (2 μερίδες) (7/10)

Ντολμαδάκια (6.5/10)

Τυροκαυτερή (7.5/10)

Τηγανιά χοιρινή (8/10)

Τηγανιά κοτόπουλο (8/10)

Σαλάτα πλιγούρι (7.5/10)

Κοντοσούβλι απο ζυγούρι (8/10)

Ψαρονέφρι με τυρι και ντομάτα (2 μερίδες, βαθμολογία 7.5/10)

Γραβιέρα με μέλι (6/10)

Ανθότυρο ψημένο με σως κεράσι η κάτι τέτοιο (7.5/10)

Αλμύρα (χόρτα, βαθμολογία 7.5/10)

1 βανίλια υποβρύχιο (8/10)

2 γιαούρτια μερίδες με γλυκό του κουταλιού (7/10)

Εξυπηρέτηση (3/4):

Σχετικές καθυστερήσεις υπηρχαν στο σέρβις αλλά λογω της ημέρας δικαιολογώ κάπως καθώς όχι απλά ήταν γεμάτο και μέσα και έξω το μαγαζί αλλά τα τραπέζια ξαναγεμίζανε αμέσως.

Μπέρδεμα στα πιάτα δεν υπήρχε αλλα και εδώ τα πιάτα ερχόντουσαν οπως να ναι. Οτι ετοιμαζόταν ερχόταν δεν παν να ηταν ορεκτικό μετα το κυρίως κτλ. Απλα ερχόταν!!

Value for money (3/4):

Τα πιάτα που ανέφερα μαζί με 5 αναψυκτικά Χιονάτη απο την Πέλλα (γκαζόζα, cola και λεμονάδα) και μικρά παστέλια κέρασμα, κόστισαν περιπου 120 ευρώ.

Συμπέρασμα:

Εάν ξεπεράσεις το πάρκινγκ που ειναι απίστευτα δύσκολο πιστεύω οτι το καλοκαιρι στην αυλή το Παλιό ταχυδρομείο είναι ένα καλό μεζεδοπωλείο που δεν θα σας απογοητεύσει. Τώρα το εάν θα σας ενθουσιάσει;Όπως έχουμε πει εξαρτάται απο την ημέρα, τα γούστα και πάρα πολλούς άλλους παράγοντες!!

04 Μαι 2018

Μετα την πειστική κριτική του Vaggelis βσλαμε στην Wish list το Bira Bira.

Χώρος (4/4):

Στην Μαρινα Ζέας στον επάνω όροφο με ωραία θέα στα σκάφη σε εναν χώρο οπου κυριαρχεί το ξύλο με ωραία και άνετα τραπέζια καθώς και με ψηλά τραπέζια αλλά και χώρο μπροστά στο μπάρ όπου θα μπορούσε κάποιος να φαει ή να πιεί άνετα.

Γεύση (3/4):

Πολύ ωραίος κατάλογος με μεγάλη ποικιλία. Είμασταν 6 ενήλικες και 2 παιδιά και πηραμε αρκετά πιάτα:

Caesar's σαλάτα (7/10)

Σνίτσελ του κυνηγού (2 μερίδες, βαθμολογία 8/10)

Πουγκί με Philadelphia ( 7.5/10)

Burger με 2 μπιφτέκια, cheddar, ντοματα και μπέικον (6/10)

Κότσι για 2-3 άτομα (7.5/10)

Κοτόπουλο φιλέτο (8/10)

Πατάτες τηγανιτές απλές (7.5/10)

Πατάτες με τυρί τσενταρ και προσούτο (7.5/10)

Ενα σαν πεινιρλι με τυρί και ντομάτα αλλά ειχε μια ονομασία διαφορετική (8/10)

Ίσως μου διαφεύγουν ένα ή δύο ακόμα ορεκτικά.

Εξυπηρέτηση (3/4):

Αρκετά άτομα στο σέρβις αρκετά οργανωμένοι και στην κουζίνα. Δεν υπήρχαν ιδιαίτερες καθυστερήσεις απλά το μόνο ψεγάδι ήταν οτι τα πιάτα ήρθαν με ανορθόδοξη σειρα για παραδειγμα το πουγκί με Philadelphia ήρθε αμέσως μετά το κυρίως και το κοτσι πολύ μετά οταν πια ειχαμε χορτάσει.

Value for money (3/4):

Οι τιμες του για το μερος, την θεα, την ποσότητα και την γεύση θεωρώ οτι ειναι καλές. Τις κατατασσω στις τιμιες τιμές και γενικά τίμιο μαγαζί.

Για όλα τα παραπάνω μαζι με ε μικρά ποτηρια μπυρας Stella Artois και κάμποσα αναψυκτικα πληρωσαμε περιπου 140 ευρώ και στο τέλος μας κεράσανε και σιροπιάστο μπακλαβαδάκι με σαντιγί.

Συμπέρασμα:

Πολύ καλή η συμβουλή του Βαγγέλη και αξίζει αρκετά το μαγαζί. Δεν βαζω 4/4 γιατί καποιος φιλος μου είπε που διαβαζει τις κριτικές οτι είμαι επιεικής με κάποια μαγαζιά που βαζω 3/4 και αυστηρός με κάποια που δεν τα κρίνω σαν αυτό που είναι σαν κατηγορία. Δεν έχουμε μεγαλη πειρα στις μπυραρίες μίας και δεν πίνουμε μπύρα, οπότε αναγκαστικά το κρινω με καποιο αλλο εστιατόριο με το ιδιο περιπου στυλ φαγητού. Συχνα επηρεαζομαι και απο αλλες συνθηκες οπως χωρος, εξυπηρετηση και value for money που εαν το βαθμολογω με 3.5/4 προτιμώ να του δωσω 4/4 παρά να το ρίξω στο 3/4.

Τέλος πάντων σας το προτείνω αλλα Σάββατο βράδυ μόνο κατόπιν κράτησης γιατί γίνεται χαμός.