Go-mi

Μέλος από: Ιαν 2011

02 Ιαν 2014

Πρωτοπηγαμε στο συγκεκριμενο μαγαζι περσι τετοια εποχη οπως υποδηλωνει και η πρωτη κριτικη που εγραψα στις 13 Ιανουαριου του 2013.

Αν και στην περιοχη δεσποζε ο παρακειμενος Κανδαυλος, διαπιστωνω σιγα σιγα οτι το συγκεκριμενο μαγαζι αρχιζει πια και εδραιωνεται.

Για το περιβαλλον τα εχουν γραψει οι προλαλησαντες, πραγματι πολυ ωραιο και διαφορετικο απο τα συνηθη σουβλακοψητοκρεατοπωλεια που συναγωνιζονται το ενα το αλλο στην "τσαμπα" κακιστη αισθητικη.

Επειδη στην Ελλαδα ειμαστε, και τα ωραια κρατανε συνηθως πολυ λιγο, πιστευα οτι το My Plate, του οποιου το μεγαλυτερο αδερφακι κατοικοεδρευει στην Μυκονο, θα επαιρνε και αυτο την κατιουσα και θα υποτασσοταν παραυτα στην "Σειρηνιο" λογικη του ευκολου και του προχειρου...

Το εντελως αντιθετο...πηγαινουμε συχνα και χαιρομαι πολυ που με εχει διαψευσει και συνεχιζει.

Το service του πια αμεσο, τα παιδια ολα ευγενικα και "γατονια", τα πιατα του δεν εχουν αλλαξει ουτε στην ποιοτητα ουτε στην ποσοτητα, ενω εδω και πολυ καιρο οι αποδειξεις ερχονται κανονικοτατα στο τραπεζι.
Ισως να φταιει καποιο ντου του ΣΔΟΕ που δεν απεχει ουτε 1 χλμ, ισως κατι αλλο, το αποτελεσμα μετραει παντως.

Να ενημερωσω απλα οτι εχει προσθεσει τρια πιατα ζυμαρικων, το ενα εκ των οποιων δοκιμασαμε προσφατα (φτιαχτηκε εκεινη τη στιγμη..) και ηταν πενες με μπροκολο, ντοματινια και κομματια κοτοπουλου..ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ο απλα...στα 5,5 ευρω...

Επισης να αναφερω ενα γεγονος που υποδηλωνει τον επαγγελματισμο που διεπει τον ιδιοκτητη.
Προσφατα παραγγειλαμε κοκκινο κρασι χυμα το οποιο απλα δεν πινεται..προφανως αλλαξε προμηθευτη..το λευκο μια χαρα.
Φωναξα τον σερβιτορο και του ειπα να το παρει πισω, πραγμα που εγινε,

Σε λιγο μας εφερε το γνωστο εμφιαλωμενο Mostra λεγοντας μας οτι μας ζητανε συγνωμη (!) και οτι το συγκεκριμενο ειναι προσφορα του καταστηματος.
Και ολα αυτα σε ενα απλο "Γκαζαδικο" σουβλατζιδικο και οχι στα γνωστα και προβεβλημενα (Ευρω) φαγοποτεια οπου το υφακι και το τουπε ξεχειλιζουν και την τσεπη μας αποδεκατιζουν...

Αυτα και καλη ορεξη σε ολους και ολες.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Go-mi.

29 Δεκ 2013

Πριν λιγες μερες και με αφορμη εναν λυτρωτικο ηλιο ειπαμε να ανηφορισουμε κατα Βαρυμπομπη μερια με προορισμο την ταβερνα "ΤΟ ΤΖΑΚΙ" για την οποια εχω γραψει εντυπωσεις εδω.

Δυστυχως το μαγαζι ηταν κλειστο και εγκατελειμενο και οπως μας πληροφορησαν "αφησε τον ματαιο τουτο κοσμο" εδω κι ενα μηνα περιπου..
Οποτε συνεχισαμε με προορισμο την τελευταιο "εξοχικο κεντρο" οπως παμε προς την Ιπποκρατεια Πολιτεια, την "ΘΕΑ"..

Υπολογιστε οτι βρισκεται γυρω στα 3 χλμ απο την πλατεια της Βαρυμπομπης υπαρχει και σχετικη ταμπελα στον κεντρικο δρομο,
Βρισκεται δεξια σας στην κορυφη ενος μικρου λοφου, με ανετο και μεγαλο parking.
Παλια κατασκευη που παραπεμπει σε αλλες εποχες εξωτερικα, αλλα η θεα ειναι οντως εντυπωσιακη και το ματι ταξιδευει.

Η αιθουσα πολυ μεγαλη με το κλασικο τζακι να καιει αριστερα οπως μπαινετε.
Πρωτη θετικη εντυπωση...πολυ θερμο και εγκαρδιο καλωσορισμα απο εναν κυριο που σερβιρε και αφου μας ρωτησε "για ποσα ατομα" (δυο) μας οδηγησε σε τραπεζι ΜΠΡΟΣΤΑ στο τζακι κι ενω υπηρχαν πολλα περισσοτερα γυρω γυρω αδεια.
Ο καταλογος καινουργιος, λιτος και με ολα τα απαραιτητα κρεατικα...αξεσουαρ οπως λεω και στην περιγραφη του καταστηματος.

Τιμες ικανοποιητικοτατες αλλα απεμενε να δουμε και τις μεριδες....
Μια φιλη που ειχε παει προ τετραετιας μας ειχε αποτρεψει λογω τιμων αλλα σιγουρα η Ελλαδα του 2009 εχει τοση σχεση με τη σημερινη οση και ο ελληνικος καφες με τον freddo capuccino.

Εντυπωση μου εκανε η σβελταδα και ο επαγγελματισμος των γκαρσονιων, σε αντιθεση με το χαλαρο και "δε βιαζομαστε.." στυλ που συναντω συχνα σε..μοδερνα μαγαζια ειδικα στο κεντρο των Αθηνων απο νεαρα ατομα που σε μια αλλη εποχη δε θα εβρισκαν δουλεια με αυτο το ξεθυμασμενο στυλακι ουτε στο playstation.
Σημεια των καιρων.
Παραγγειλαμε μια κοντοσουβλι. μια μπιφεκια, μια χορτα, μια φετα ψητη, μια κολοκυθακια, και μισο κιλο κοκκινο κρασι..ολα αυτα ηρθαν με συνοδεια εμφιαλωμενου νερου.

Το κοντσουβλι μεγαλη μεριδα, με πολυ καλο και μαλακο κρεας.
Τα μπιφτεκια δυο τον αριθμο, μεγαλα στο μεγεθος, ζουμερα και συνοδευονταν απο πατατες φρεσκιες, κομμενες στο χερι και πολυ γευστικες.
Η ψητη φετα συνοδευοταν απο ντοματα γυρω γυρω και πιπερια, ενω και τα χορτα ηταν οπως επρεπε.
Κολοκυθακια εχουμε φαει και καλυτερα ειναι η αληθεια.
Το κρασι πολυ καλο και αρωματικο.
Τιιμες...Κοντοσουβλι (6.00), μπιφτεκια (8.00), φετα ψητη (3,80), χορτα (3,50), κολοκυθακια (2,80) και μισο κιλο κρασι (2.00...!) και νερο (1.50).

Πληρωσαμε συνολικα 30.60 (ενα ακομα μισοκιλο και 1.00 το κουβερ..) και σκασαμε...
Στο τελος μας ρωτησαν τι γλυκο προτιμαμε απο τρεις επιλογες...Καρυδοπιτα, σοκολατοπιτα και ραβανι με εκμεκ..(προτιμηστε το τελευταιο..)
Μπορει καποιος-α να σκεφτει το τελευταιο μαγαζι που πηγε και ειχε επιλογη (σε οποια ειχε..) σε επιδορπιο απο ενα και πανω....?

Η διπλη αποδειξη (εκοψαν και το τελευταιο μισοκιλο αξιας 2 ευρω...) ηρθε καρφιτσωμενη πανω στην παραγγελια, ενω μας συνοδεψαν στην εισοδο με διαφορα λιγων μετρων δυο γκαρσονια τα οποια μας ευχαριστησαν και μας ευχηθηκαν για τη νεα χρονια.
Συμπερασματικα...
"Η ΘΕΑ" ηταν μια πολυ ευχαριστη εκπληξη παρα τα οσα περιμεναμε και με οσα εχει κανεις στο νου του για τα μαγαζια στη συγκεκριμενη περιοχη.

Θα ξαναπαμε σιγουρα και συντομα.
Το προτεινω.

12 Νοε 2013

Επανερχομαι μετα απο μηνες με αφορμη την επισκεψη μου σε ενα νεο μαγαζι στον Κεραμεικο.

Για οσους γνωριζουν ειναι στο στον μικρο πεζοδρομο που ειναι και "Τα κουταλακια" 100 μετρα πιο κατω.

Περιβαλλον πολυ ωραιο με αρκετα παλια αντικειμενα που πλαισιωνουν τον πολυ καλα "δουλεμενο" αισθητικα χωρο, μεταξυ αυτων ενα οριζοντιωμενο ομποε και μια...επιτραπεζια λατερνα.

Κοσμος πολυ λιγοστος την ωρα που πηγαμε ενω δυο παλληκαρια με μια κιθαρα κι ενα μπουζουκι προσπαθουσαν να ζεστανουν τον χωρο με λαικα τραγουδια "a kapela".

Kατα την εισοδο μας μας υποδεχτηκε μια νεα κοπελα εντελως ψυχρη και αγελαστη με μια εντελως τυπικη ειναι η αληθεια "καλησπερα".

Ο καταλογος κανονικος, χωρις υπερβολες και νεογαστριμαργικους ελληνικου τυπου πειραματισμους.

Τιμες λιγο τσιμπημενες για την περιοχη οπου ο ανταγωνισμος ειναι περιπου θηριωδης ενω το μαγαζι αυτοδιαφημιζεται στην ξυλινη ταμπελα του ως.."καφενειο-οινομαγειρειο-μεζεδοπωλειο".

Στο προκειμενο λοιπον....οι επιλογες μας ηταν λιγες αφου βασικα πηγαμε για να τσιμπησουμε.

Παραγγειλαμε λοιπον την ομωνυμη σαλατα "ΜΙΑ ΖΩΗ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ" (6.80) οπου ο καταλογος μας πληροφορουσε οτι περιειχε εκτος των αλλων σταφιδες, κουκουναρι και ροκα.
Οταν προσγειωθηκε μπροστα μας διαπιστωσαμε οτι αυτα, ελειπαν ενω υπηρχε απλα αφθονο μαρουλι, δυο ντοματινια και τεσσερα κομματακια μανουρι....

Καλεσα την σερβιτορα και την ρωτησα αν εγινε καποιο λαθος,,,"μισο λεπτο" μου ειπε και πηγε στην κουζινα οπου αφου συνομιλησε μισο λεπτο με την κυρια που ετοιμαζε τα φαγητα μας ενημερωσε οτι....τα συγκεκριμενα υλικα δεν μπαινουν πια(!?!?) στη σαλατα.. "απλα εχουμε ξεχασει να τα αφαιρεσουμε απο τον καταλογο..." (!!!!)
Αυτο να πω την αληθεια δεν το εχω ξανακουσει ουτε σε ταινια...

Δεν εδωσα συνεχεια για να μην χαλασω την βραδια, απλα ειχα περιεργεια να δω αν η σαλατα τελικα θα χρεωνοταν οσο ελεγε ο καταλογος πριν την...αφαιρεση...
Παντως μολις εφυγε απο το τραπεζι μας πηγε και διορθωσε (με blanco..?) τον καταλογο.
Τα υπολοιπα πιατα ηταν ενα αδιαφορο μπεκρη μεζε (6.80) και μια καλη χοιρινη τηγανια, επισης 6.80.

Το μισοκιλο κοκκινο κρασι 3.80...συνολο για ολα αυτα 29.20 μαζι με το κουβερ.
Οπως θα υποθεσατε η σαλατα χρεωθηκε κανονικα 6.80 χωρις καμια εξηγηση, χωρις καμια συγνωμη εστω και για το ονορε...

Στο τελος μας κερασαν κι ενα αδιαφορο και αγλυκο πραγμα που θα μπορουσε να ειναι μια πουτιγκα επικαλυμμενη με καρυδα.
Αλλα μπορει να λεω και ψεμματα.
Κριμα παντως γιατι ειναι ωραιο μαγαζι σαν στησιμο...πρωτη και τελευταια...

04 Μάρ 2013

Κατοικουμε γυρω στα 300 μετα απο τον Σαλαντιν οποτε εχω μια σχεδον καθημερινη οπτικη επαφη με το μαγαζι.

Οσοι πηγαιναν και παλαιοτερα θα θυμουνται οτι ο προηγουμενος ιδιοκτητης το μαγαζι το ειχε περισσοτερο για χομπυ..

Π.χ. επαιρνες μια μπυρα και μετα αν ηθελες δευτερη σου ελεγαν οτι.. "μπυρα..τελος".

Οποτε επρεπε ειτε να αλλαξεις ποτο, ειτε να αλλαξεις μαγαζι.

Απο τοτε που αλλαξε η διευθυνση τα πραγματα αλλαξαν προς το εντυπωσιακοτερο ειναι η αληθεια.

Διαβασα με προσοχη τις 10 προηγουμενες κριτικες, αλλου συμφωνω, αλλου διαφωνω, καλοπροαιρετα παντα.

Ο χωρος μου αρεσει, ειναι ζεστος, η εντονη "κοκκινιλα" που κυριαρχει στον χωρο βοηθαει σε αυτο.

Ασυνηθιστες επισης ειναι οι και "τοιχογραφιες" στους τοιχους, με μια ανορθοδοξη αλλα ενδιαφερουσα τεχνοτροπια, οπου συνυπαρχουν για καποιο λογο που μονο οι ιδιοκτητες γνωριζουν ο Frank Zappa, ο απελευθερωτης της Νοτιου Αμερικης Simon Bolivar και βεβαια ο ιδιος ο Σαλαδινος η Saladin κατα το ορθωτερον, Σουλτανος της Αιγυπτου και της Συριας καποτε.

Θα ξεκινησω με τα δυσαρεστα..δεν πρεπει να εχω μπει σε μαγαζι με χειροτερο εξαερισμο, υπο την προυποθεση βεβαια οτι υφισταται.

Η κατασταση με τους καπνιζοντες που επιμενουν να αγνοουν την νομοθεσια κατα πρωτον και ολους εμας τους υπολοιπους κατα δευτερον ειναι απελπιστικη ειδικα στο Σαλαντιν. Η ατμοσφαιρα πραγματι ειναι αποπνικτικη, εχουν δικιο που 2 μελη το επισημαινουν.

Στην "τριτοκοσμικη" Τουρκια και συγκεκριμενα στην Πολη ουτε που να το διανοηθειτε, ενω στην ακομα πιο.."τριτοκοσμικη" Ταυλανδη απλα θα σας χαλασουν οι διακοπες στυγνα και στεγνα.

Καλα για Ευρωπη δεν μιλαμε, τα ξερετε, τα εχετε διαβασει και σας τα εχουν πει υποθετω.

Βεβαια μπορει να μου καποιος.."ναι αλλα εδω ειναι Ελλαδα φιλε.." σωστα..αλλωστε γι αυτο ακριβως γινονται τα οσα γινονται τα τελευταια 3 χρονια..και θα γινουν κι αλλα..

Γιατι.."Εδω ειναι Ελλαδα"...φιλε..

Σωστα η tetti επισημαινει οτι ο σερβιτορος ειναι καπως ραθυμος..βεβαια τον χαρακτηρα του καθενος δεν θα τον κρινω εγω, μπορεις να εισαι οπως θελεις με την παρεα σου η με την κοπελια σου, αλλα εδω δουλευουμε και πρεπει να εχουμε εναν επαγγελματισμο μιας και τον μισθο μας, οπως και τα tips, μας τα εξασφαλιζουν αυτοι οι περιεργοι τυποι που καθονται στο γυρω γυρω..

Συμφωνω επισης με την yummy _rosa περι της ανθρωπογεωγραφιας του μαγαζιου.."η καθαριοτητα ειναι μιση αρχοντια" που μας διδαξαν και οι Μικρασιατες. Δεν προκειται ποτε να γινεις "trendy" οσες μερες και να μεινεις αλουστος.

Παμε και στα ευχαριστα ομως για να μη θεωρηθω εμπαθης..υπαρχει μεγαλη ποικιλια απο ενδιαφεροντες μεζεδες και μαλιστα σε τιμιες μεριδες, πραγμα καπως σπανιο για τετοιου ειδους μαγαζια. Τα εχουμε δοκιμασει σχεδον ολα, με εξαιρεση το θραψαλο.

Τα παιδια εχουν καλο μαγειρα, αυτο ειναι σιγουρο ο οποιος πειραματιζεται πολυ πετυχημενα. Σε αλλα μαγαζια τα αντιστοιχα πιατα τα πληρωνεις χωρις λογο ακριβοτερα. Με 25-30 ευρω χορταινουν ανετα δυο ατομα με τα ποτα.
Για μπυρες και για τσιπουρα μονο θα δωσετε οσα δινετε κι αλλου.

Μονη παρασπονδια που βρισκω ειναι το κρασι που οτι και να ναι, 4,50 ευρω το μισοκιλο δεν το λες και λιγο.

Θα συνεχιζουμε να πηγαινουμε αλλα μονο καλοκαιρι οπου απλωνει τραπεζακια στο πεζοδρομιο.

Να πατε.

02 Μάρ 2013

Οταν ημουν μικρος και τις Κυριακες πηγαιναμε στη "Λεωφορο" να δουμε την Παναθα θυμαμαι μια ταμπελα που ηταν σχεδον απεναντι απο την θυρα 13 και εγραφε.."ΟΙΝΟΜΑΓΕΙΡΙΟΝ", και διπλα ενα τριφυλλι.

Αν δεν υπηρχε η ταμπελα θα νομιζες οτι ειναι μια απο τις λιγοστες παλιες μονοκατοικιες που σωθηκαν απο το αδηφαγο τερας της αντιπαροχης.
Και ομως προκειται για ενα απο τα τελευταια Αθηναικα στεκια οπου ο κοσμος παλαια δεν πηγαινε μονο για να φαει αλλα να "κοινωνικοποιηθει" και να ..χαβαλεδιασει.

Πηγα προσφατα μετα απο προτροπη φιλου που μου υπενθυμισε την υπαρξη του εν λογω μαγαζιου και με δεδομενο οτι μπορει να μην υπαρχει σε λιγο καιρο.

Φτασαμε γυρω στις 9 παρα και σπρωχνοντας την πορτα για να μπουμε αντιμετωπισαμε την επιμονη αρνηση του ιδιοκτητη ο οποιος μας πληροφορησε οτι.."ανοιγουμε μετα τις 9"..
Στο μεταξυ απο την κουζινα ως αλλες..Σειρηνες μας καλουσαν οι διαφορες μυρωδιες με κυριωτερη την θεικη οσμη του κεφτε.
Καναμε υπομονη και αφου καναμε ενα γυρω το εγκαταλελειμενο γηπεδο 9 και κατι μπηκαμε..

Ο χωρος πολυ μικρος, μια σταλια, μπορει και μικροτερος απο την αυλη.
Σε υποδεχονται 10 παμπαλαια βαρελια και αλλα 10 περιπου τραπεζια τα οποια ειναι στρωμενα οχι με τα μοντερνα ψιλα χαρτοτραπεζομαντηλα μιας χρησης αλλα με τους παλιακους λουλουδατους μουσαμαδες.
Στους τοιχους διαφορων ειδων ημερολογια με "πρωτη μουρη" ενα κειμενο-αφιερωμα του Πανου Γεραμανη.

Λογω του οτι πειναγαμε πηραμε ολο τον καταλογο, δηλαδη σαλατα με ζουμερη ντοματα, φετα με λαδοριγανη, λαχανοντολμαδες, μπακαλιαρο με σκορδαλια, πατατες τηγανητες, συκωτι και τους εκπληκτικους κεφτεδες, τους οποιους αν εκανε delivery θα εκανε χρυσες δουλειες.
Κρασι κοκκινο, εξαιρετικο το οποιο μπορει να σε παρασυρει ευχαριστα.

Οι παρεες αποτελουνται κυριως απο μεσηλικες παλαιους "οπαδους" του μαγαζιου απο οτι καταλαβα και καποιες παρεες νεαρων, φοιτητων κατα βαση.
Το κλιμα πολυ ευχαριστο και ακρως παρειστικο..ο χαβαλες που λεγαμε..βοηθαει και ο κυριος Γιωργος ο ιδιοκτητης που μπορει να σου μιλαει για ωρα για παλιες ιστοριες απο τοτε που Παναθηναικοι και Ολυμπιακοι ετρωγαν μαζι μετα τα ντερμπυ σε εποχες που δυσκολευεσαι να πιστεψεις οτι υπηρξαν..και ομως υπηρξαν.

Φυγαμε κατα τις 11.30 κι ενω ηδη αισθανομασταν ασχημα μιας και υπηρχαν 2 παρεες που περιμεναν υπομονετικα ορθιες..!
Τα λεφτα που πληρωσαμε ειναι αναξια αναφορας, ελπιζω ο κυριος Γιωργος να μην γνωριζει το ask4food και οι τιμες να παραμεινουν ιδιες..!
Δε χρειαζεται να πω τιποτε αλλο, αν θελετε να ταξιδεψετε πισω στον χρονο, σε μια Αθηνα που δεν υπαρχει πια, και να φατε τιμια, αγνα και χορταστικα μη χανετε χρονο.

Η Παναθα πια μικρυνε, αλλα το "ΟΙΝΟΜΑΓΕΙΡΙΟΝ", με σημα το Τριφυλλι εξακολουθει να παιζει μεγαλη μπαλα.
Καρε του 4 λοιπον κι αυτο γιατι δεν υπαρχει 5.

28 Φεβ 2013

Ειθισται στην Ελλαδα να εντυπωσιαζομαστε απο τα "πολλα", τα "εντυπωσιακα" και τα "χρωματιστα", οπως καποτε οι συνταξιδιωτες του Κολομβου που εντυπωσιαζαν τους ιθαγενεις με χαντρες και καθρεφτακια.

Ευτυχως τα τελευταια χρονια αυτη η εντελως απατηλη και επιπλαστη εικονα δινει τη θεση της στην "σκληρη" πραγματικοτητα η οποια δεν ειναι παντοτε και ενοχλητικη.
Το αντιθετο θα ελεγα.

Το MAFIOZO ειναι η επιτομη του απλου, του απλοικου αρα και του του αποτελεσματικου.
Εχουμε παει αρκετες φορες αν και μενουμε μακρια
Πρεπει να ομολογησω οτι του την εχω.. στημενη.

Περιμενω να κανει καποιο γαστριμαργικο "φαουλ", να συλληφθει σε θεση "οφσαιντ" οσον αφορα το service του, κατι τελος παντων που να με κανει να αναθεωρησω τις αρχικα πολυ καλες εντυπωσεις.

Τιποτα δεν εχει συμβει απο ολα αυτα, το MAFIOZO συνεχιζει "εκνευριστικα" να ειναι αψογο σε ολα. Αν ηταν και σε πιο πιασαρικο σημειο θα ηταν το ιδανικο.

Την πρωτη φορα περασαμε απο μπροστα του και ουτε καν το ειδαμε κι ας ηταν μερα μεσημερι.
Η αληθεια ειναι οτι αν δεν ξερεις την περιοχη πρεπει να διαθετεις δορυφορικο εντοπιστη 4ης γενιας, σαν αυτον που εντοπισε τον Bin Laden, για να το βρεις.

Οσο για το parking αυτη ειναι μια αλλη πονεμενη ιστορια που καλυτερα ειναι να αποφυγω.

Προκειται για παλαιο σπιτι με ωραια και διακριτικη διακοσμηση.
Το service εχει μια ιδιαιτεροτητα, η ευγενεστατη κοπελα παιρνει παντα την παραγγελια απο.. μνημης. Δε σημειωνει ποτε τι παραγγελνουμε, παρ ολα αυτα ποτε δεν εχει κανει λαθος, ουτε εχει ξεχασει καποιο πιατο.

Οι τιμες πολυ οικονομικες και οι μεριδες πολυ μεγαλες. Και οι σαλατες και οι μακαροναδες δν ξεπερνουν τα 6 ευρω.
Ενω και τα ωραιοτατα μπιφτεκια του ειναι γυρω στα 7,50.

Σε αλλα franchiζατα μαγαζια οπου η pasta και η pizza εχουν την τιμητικη τους οι μεριδες ειναι οι μισες αλλα οχι και οι τιμες.

Αν αυτο το μαγαζι ηταν σε κανενα Γκαζι σε καμμια Καστελλα η σε καμμια Κηφισια οι κριτικοι γευσεις θα το αποθεωναν ενω οι αιτησεις για κρατησεις θα μπουκωναν το τηλ. κεντρο.
Χωρια τα αφιερωματα στα περιοδικα.

Εξ ου και το σχολιο μου στην αρχη για χαντρες και καθρεφτακια.
Το ξαναλεω, μην παραγγειλετε πολλα, οι μεριδες ειναι μεγαλες.
Προσωπικα θα μπορουσα να φαω μονο τα μπρουσκετινια του ξανα και ξανα.

Ενα αλλο σημαντικο επισης που συχνα δεν δινουμε την απαραιτητη σημασια στα εστιατορια. Οι τουαλετες του MAFIOZO ειναι πεντακαθαρες και δεν θες... να φυγεις.

Με 25 ευρω θα φατε οτι θα τρωγατε αλλου με 40 και 50 ευρω.
Τυχεροι οι Πειραιωτες που εχουν ενα τετοιο μαγαζι.
Σπευσατε.

27 Φεβ 2013

Οταν μιλαμε για Ταυλανδικη κουζινα, δεν μιλαμε για μια ακομα κουζινα.
Μιλαμε για μια πραγματικη και μοναδικη εμπειρια γευσεων. Για οποιον ασχολειται με το "αθλημα" κι εχει διαβασει συνεντευξεις των ανα τον κοσμο διασημων σεφ θα βρει εναν κοινο παρονομαστη στην ερωτηση..."ποια ειναι για σας η καλυτερη κουζινα?"
Σχεδον ολοι απαντουν.."τα street food της Νοτιαοανατολικης Ασιας.." , εννοωντας κατα βαση την Ταυλανδη.

Μια κουζινα μοναδικη και ακρως γευστικη με τα πιο απλα υλικα που υπαρχουν και που μπερδευονται γλυκα και γοητευτικα με μοναδικο στοχο να απογειωσουν τις αισθησεις μας και να οδηγησουν τον ουρανισκο μας σε μονοπατια πρωτογνωρα και περαν πασης αμφιβολιας αξεχαστα.

Mε την συγκεκριμενη χωρα υπαρχουν ιδιαιτεροι δεσμοι, οποτε για την σημερινη κριτικη, και το λεω προκαταβολικα, δεν προκειται να μιλησω "αντικειμενικα"..

Καταρχην να πω οτι μου κανουν εντυπωση οι τοσο λιγες κριτικες που εχει το συγκεκριμενο μαγαζι.

Προκειται για την απολυτη και μοναδικη προσομοιωση αυθεντικου Ταυλανδεζικου χωρου για φαι στην Αττικη. Η Ισπανικης προελευσης λεξη "ταβερνα" δεν εχει καμμια σχεση ουτε με τον χωρο, ουτε με το υφος, ουτε κυριως με τις συγκεκριμενες γευσεις.
Η αληθεια ειναι οτι βρισκεται σε μια υποβαθμισμενη περιοχη αλλα αν θες θα το βρεις, καθως η προσβαση και το parking γινονται ευκολα.

Ο χωρος που κακοφαινεται σε καποιους και δικαιολογημενα, ως απλος, κιτς και "cult" ειναι ο χωρος που αντιπροσωπευει αυτο ακριβως που "πουλαει".

Το Ταυλανδεζικο εστιατοριο. Οσοι εχουν ταξιδεψει σε αυτη την υπεροχη χωρα και εχουν φαει σε αντιστοιχα μαγαζια θα καταλαβουν τι εννοω.

Κοινως...Ετσι τρωνε οι ντοπιοι..Αρα ετσι θα φαμε κι εμεις..Και βεβαια πεντακαθαρο.

Η ευγενεστατη οικογενεια των ιδιοκτητων χωρις περιττες και φτιασιδωμενες ευγενειες θα σας αφησει τις καλυτερες εντυπωσεις.
Η κυρια Noi μαζι με την κορη της την Nok κανουν κυριολεκτικα... παπαδες στην κουζινα.. η για να ειμαστε στο κλιμα του μαγαζιου.. βουδιστες μοναχους.

Τα πιατα που καποια δηθεν high εστιατορια (ακομα και 5αστερων ξενοδοχειων..) πλασαρουν ως Ταυλανδεζικη κουζινα δεν εχουν καμια σχεση με τα πιατα του Ruan Thai. Ειναι και ο λογος που το συνιστα η πρεσβεια της Ταυλανδης, αφου ακομα και η πρεσβειρα το επισκεπτετε κατα καιρους, οπως και το προσωπικο της Τhai Airways πριν την αποχωρηση της απο την Ελλαδα, τον περασμενο Νοεμβρη.

Δεν θα μπω στη διαδικασια να περιγραψω τις γευσεις, το εχουν κανει απολυτα ικανοποιητικα οι προηγουμενοι διαδικτυακοι συνδαιτημονες. πραγμα που δειχνει γνωσεις γυρω απο το αντικειμενο.

Θελω να πω ομως δυο πραγματακια, παρτε τα και ως συμβουλες προς "ναυτιλομενους".

Καπου διαβασα οτι οι τιμες ειναι τσιμπημενες γιατι καποια υλικα ερχονται απο Ταυλανδη. Αυτο γραφτηκε προφανως απο λανθασμενη πληροφορηση.

Υπαρχουν δυο καταστηματα, ενα στην Αθηνα (Λεωφ. Κηφισιας) και ενα στον Πειραια (κεντρο) οπου πωλουνται ολα αυτα τα υπεροχα υλικα.

Οι Ταυλανδοι που ζουν στην Αθηνα και οχι μονο, απο εκει κανουν τις προμηθειες τους, οπως και αρκετα εστιατορια.
Οι τιμες κατα τη γνωμη μου παραμενουν σε χαμηλα επιπεδα σε σχεση με αυτα που προσφερει γευστικα.

Επισης να τονισω οτι το Ruan Thai δεν ειναι για χορταση.. δεν θα πατε για να ικανοποιησετε την πεινα σας, αλλα για να εξασκησετε τον ουρανισκο και τις αισθησεις σας σε γευσεις που δεν υπαρχουν σε καμμια αλλη κουζινα του πλανητη.

Αν θελετε να χορτασετε, προσπεραστε το και μπειτε στο πρωτο σουβλατζιδικο η ψητοπωλειο που θα βρειτε στο δρομο σας.
Μην πινετε ποτε κρασι με αυτα τα πιατα, χανετε τις γευσεις. Το καλοκαιρι καμια μπυριτσα η απλα νερακι που ειναι και το καλυτερο.

Αν και μακρια το επισκεφτομαστε μια φορα το διμηνο.
Ειδικα για τους Πειραιωτες που τους αρεσει η συγκεκριμενη κουζινα και δεν το εχουν επισκεφτει ακομα θα πω το εξης.

Πως θα σας φαινοταν αν καποιος δηλωνε Ολυμπιακος αλλα δεν ηξερε κατα που πεφτει το.."Γεωρ. Καραισκακης"..??

22 Φεβ 2013

Το Ψυστηρη το επισκεπτομασταν αραια και που και παντα καλοκαιρι οχι τοσο για τις γευσεις του οσο για την πλατεια οπου μπορεις να βρεις τα ζεστα μεσημερια εναν λυτρωτικο ισκιο.
Εδω και λιγους μηνες εχω καταλαβει οτι αποτελει κοινη επιχειρηση πια με την παρακειμενη "ΩΡΑΙΑ ΠΕΝΤΕΛΗ" οποτε αν καθησετε εξω πρεπει να ζητησετε τον καταλογο απο το Ψυστηρη μιας και ουσιαστικα "συστεγαζονται" στα ιδια τραπεζια στην απεναντι πλατεια.

Εχουμε δοκιμασει την σκεπαστη του, που ειναι ζουμερη με πολυ γεμιση αρα και χορταστικη οπως και τα μπριζολακια του που ειναι σωστα ψημενα για τα δικα μας γουστα.

Οι τιμες στην αρχη ηταν νορμαλ, μετα ακριβυναν.
Το service νωχελικο και βαριεστημενο του στυλ "λεγε γιατι εχουμε και δουλειες"...κριμα γιατι στο μαγαζι τρωνε και αρκετοι τουριστες οπως εχω διαπιστωσει.
Με τετοια πλατεια θα μπορουσε να ηταν μια πολυ καλη λυση αντι να πας γιατι απλα σε εφερε ο δρομος σου..

18 Φεβ 2013

Oπως ειναι γνωστο η καταναλωτικη συνειδηση στην Ελλαδα μεχρι πολυ προσφατα ειχε τετοιες πιθανοτητες υπαρξης οσες και το να βρειτε χοιρινο σε ψυγειο Μουσουλμανου.

Ειναι πραγματι αποριας αξιον πως γινεται μαγαζια στημενα τοσο προχειρα με service πολυ χαμηλου επιπεδου να εχουν τετοιες τιμες και ειδικοτερα σε τετοιες μεριδες.

Και το εξοργιστικοτερο..? η συντριπτικη πλειοψηφια των θαμωνων να ειναι νεοι και φοιτητες οπου τα εισοδηματα ειναι λογικο να ειναι περιορισμενα.
Ακομα και την μπυρα την θεωρω ακριβη για το συγκεκριμενο "χυμα στο κυμα" μαγαζι.

Οι μεριδες ειναι μικροτερες ακομα κι απο τα πιατα που σερβιρουν στο Αγιον Ορος.. κυριολεκτικα.

Ειναι το μονο μαγαζι που ξερω που η παραγγελια της ποικιλιας εκλαμβανεται απο τη διευθυνση ως... εμπειρια finger food.
To μονο που πραγματικα αξιζει ειναι η συγκλονιστικη θεα αλλα αυτο δεν αποτελει δικαιολογια για τις τιμες και για τις μεριδες.

Μονο για καφε και μονο καλοκαιρι.

18 Φεβ 2013

Ο "Οιωνος" βρισκεται σε ενα απο τα ωραιοτερα σημεια της πολης, στην πλατεια της Πλακας επι της Κυδαθηναιων.

Δεν υπαρχουν αυτοκινητα, δεν υπαρχουν μηχανες μονο καποιοι ποδηλατες μπορει να κανουν την εμφανιση τους.
To ολο περιβαλλον ιδανικο για βολτα και παντος ειδους..χαζι

Ο χωρος εξω απο τη μια μερια εχει αναπαυτικες μπαμπου καρεκλες και απο την αλλη ακομα αναπαυτικοτερους καναπεδες.
Μεσα ο χωρος ειναι ζεστος ενω υπαρχει ακομα και τζακι στο οποιο βεβαια σπανια θα βρειτε θεση να καθησετε.

Εκτος απο καφεδες, χυμους, μπυρες και τα ρεστα διαθετει και ενα πολυ ικανοποιητικο μενου.
Οι μεριδες ειναι μεγαλες και η παρουσιαση αψογη, πραγμα που δεν περιμενεις σε ενα κατα κανονα μαγαζι για καφε.

Απο σαλατες η ροκα-παρμεζανα και η σαλατα "Οιωνος" ξεχωριζουν, ενω στα κυριως πολυ καλα τα ζυμαρικα του και το μπιφτεκι σχαρας.

Επισης πολυ ωραια και οι μπρουσκετες.
Οι τιμες αναλογες της περιοχης και του status του καταστηματος.
Το service αψογο, φιλικο και ανεπιτηδευτο απο ολα τα παιδια του μαγαζιου.

Αν βρεθειτε απο εκει μετα απο μια ευχαριστη και κουραστικη "περπατουρα" στα στενα της Πλακας η στην Διον.Αρεοπαγιτου, καντε μια σταση.