Giovanni7

Μέλος από: Ιαν 2011

30 Οκτ 2017

Πηγαμε στο Αιφνης Σαββατοβραδο αφου βεβαια ειχαμε κλεισει τραπεζι. το μαγαζι ειναι σε μια πολυ ησυχη περιοχη χωρις αλλα μαγαζια γυρω και βρηκαμε παρκινγκ σχετικα ευκολα.

Το μαγαζι ηταν πολυ ωραιο παροτι μικρο. Μας εκανε εντυπωση τα λιγα τραπεζια που ειχε μεσα οπου και κατσαμε. Επειδη ο καιρος ηταν καλος καποιες παρεες καθοταν εξω οποτε θεωρω οτι τον χειμωνα θα ειναι πιο δυσκολο να βρεις να κατσεις.

Υπηρχε μια σερβιτορος η οποια ηταν αρκετα εξυπηρετικη, ευγενικια και γρηγορη. το μενου ηταν μικρο αλλα μου φανηκε λογικο αυτο.

Στο ψητο τωρα: στην αρχη μας φερανε ψωμακι με μπουκιες τυριου και κρυα ρακη. αυτο ηταν απο το καταστημα. Σαν ορεκτικα πηραμε πρασινη σαλατα που ειχε και τυρι και αλλαντικα μεσα.... αρκετα ωραια, σαγανακι με αυγο και σουτζουκι.... σουπερ, πεινιρλι με τηγανια!!!.... πολυ ωραιο.

Σαν κυριως πηραμε πουγκι με κρεας και πιπεριες.... πολυ καλο, συκωτι ψητο.... αυτος που το εφαγε του αρεσε ειπε, ζυμαρικα με καπνιστο απακι.... ωραια και ζυμαρικα με σολωμο... καλα. Μισο κιλο κρασι, μια μπυρα και μια κοκα κολα. Στο τελος μια απο την παρεα πηρε μια ταρτα σοκολατα. για ολα αυτα πληρωσαμε 95 ευρω που μου φανηκαν νορμαλ για αυτα που φαγαμε που κατα γενικη ομολογια ηταν πολυ ωραια.

Στο τελος βγηκαν και οι ιδιοκτητες απο την κουζινα που ειναι και οι σεφ και μας χαιρετησαν ολους δια χειραψιας!!!! για να μας ευχαριστησουν που τους επισκεφθηκαμε πραγμα που εμενα μου εκανε πολυ καλη εντυπωση.

Παροτι γενικα παμε σε διαφορα μαγαζια για να δοκιμαζουμε ειπαμε οτι σιγουρα θα ξαναπαμε.

17 Οκτ 2017

Σημερα Σαββατο επισκεφθηκα με την γυναικα μου και ενα φιλικο ζευγαρι τις Σευχελλες αφου ακουσα για το συγκεκριμενο μαγαζι εντελως τυχαια δυο μερες πριν. διαβασα και τα σχολια στο σαιτ τα οποια ηταν σχετικα δΙφορουμενα αλλα προς το καλο οποτε το προτεινα στους φιλους και δεχθηκαν.
Ευτυχως ημασταν τυχεροι και βρηκαμε και παρκαραμε κοντα μια που εκεινη την ωρα που πηγαμε (22:00)τα γυρω στενα ειχαν αρκετη κινηση.
Καθησαμε στην πλατεια μια που οπως με ενημερωσε η κοπελα που πηρα να κλεισω τραπεζι η σαλα ηταν ολη γεματη.

Παμε τωρα και στην ουσια. Παραγγειλαμε μια σαλατα πρασινη η οποια ειχε και συκα, πατατες τηγανιτες, μια πιτα με χορτα και φετα, μια μεριδα μπιφτεκι, ενα ψητο καλαμαρι, μια μεριδα κοτοπουλο ψητο, ντοματοκεφτεδες και παπαρδελες με συγκλινο μια που ολοι οι φιλοι που διαβασα ειχαν γραψει για το συγκεκριμενο πιατο. στο τελος πηραμε και τρια απο τα τεσερα γλυκα που ειχαν να δοκιμασουμε. μους απο φυστικοβουτυρο, μους σοκολατα και μπανοφι.

Να πω την αληθεια ειχαμε παει με πολυ καλη διαθεση αλλα δυστηχως το μονο που μας αρεσε πραγματικα ηταν το ψητο καλαμαρι απο τα φαγητα, και τα γλυκα που πηραμε στο τελος. ολα μα ολα ηταν απο αδιαφορα μεχρι μετρια. το ξερω οτι το τι αρεσει στον καθενα ειναι τελειως υποκειμενικο και γενικα σαν παρεα ουτε μιζεροι ειμαστε, ουτε ψαχνουμε το εξηζητημενο ωστε να ειμαστε ευχαριστημενοι. απλα το φαγητο ηταν πολυ-πολυ μετριο και πραγματικα δεν καταλαβαινω πως εχει τοσο καλη φημη μια που πληροφορηθηκα οτι εχει ψηφηστει απο ενα περιοδικο ως ενα απο τα καλυτερα!!!!
τα γλυκα που πηραμε απο την αλλη ηταν πολυ ωραια και αξιζαν τον κοπο.
Για αυτα + ενα κιλο κρασι και μια κοκα κολα πληρωσαμε 92 ευρω τα οποια ηταν παρα πολλα για αυτα που φαγαμε και δεν εννοω την ποσοτητα αλλα την γευση.

13 Μάρ 2011

πηγαμε κυριακη μεσημερι και φυσικα ειχαμε φροντισει να κλεισουμε απο πριν τραπεζι.πηγαμε κατα τις 1.30 και δεν ειχε πολυ κοσμο.μεχρι τις 3 παντως ειχε τιγκαρει με τα γνωστα αποτελεσματα.πολυ-πολυ βαβουρα.στο δια ταυτα τωρα:το κρεας ηταν πολυ(πηγαμε 4)και χορτασαμε,αλλα θα συμφωνησω με καποια παιδια πιο κατω που εγραψαν οτι οταν κρυωσει ειναι ανοστο.επειδη διαβασα καποιους υπαινηγμους για κατι προσθηκες στο κρεας θα θελα αν καποιος ξερει κατι ας το γραψει.

πηραμε ακομη χορτα,πιτακια(πολυ ωραια),πατατες.τηγ μελιτζανες & κολοκυθακια + χυμα κρασι.ολα ηταν καλα οπως σχεδον σε ολες τις ταβερνες.η εξυπηρετηση αν αναλογιστει κανεις το τι γινοτανε μετα απο καποια στιγμη θα την χαρακτηριζα καλη.

πληρωσαμε 90Ε και απο αυτα τα 60 ηταν για το κρεας!!!!!νομιζω υπερβολικο το ποσο για το κρεας.ηταν αρκετο αλλα δεν πηραμε και ολο το μοσχαρι.ισως να ξαναπηγαινα αλλα σιγουρα οχι κυριακη.

12 Μάρ 2011

στον μεξικανο πηγαμε χτες 11/3.εχω να υπερθεματισω για τα κοκτειλ που ηταν παααρα πολυ ωραια(αυτα με αλκοολ γιατι τα χωρις αλκοολ ηταν ψιλομαπα).πηραμε σαλατα,2 ορεκτικα , 2 κυριως και 2 επιδορπια,και τα βαλαμε στην μεση(ειμασταν 4).

καποια ηταν καλα,καποια δεν με ενθουσιασαν.σιγουρα παντως δεν ξετρελαθηκα απο κατι.δεν εχω παει στο μεξικο αλλα εχω την εντυπωση οτι τα λιωμενα τυρια και γενικα τα πολλα φρου-φρου και αρωματα δεν υπαρχουν σε αυτες τις ποσοτητες που ηθιστε να τα σερβιρουν στην ελλαδα.το μαγαζι ωραιο ηταν,στα μειον ειναι οτι τα ρουχα μας μυριζαν τηγανιλα οταν φυγαμε.

πληρωσαμε 113Ε που μου φανηκαν νορμαλ προς ακριβα για αυτα που πηραμε να φαμε και να πιουμε.

18 Φεβ 2011

Ρε παιδια τι να σας πω.Πηγαμε Σαββατοβραδο.Με το παρκινγκ εντελει δεν υπηρξε προβλημα μια που ολο και κατι θα βρεις στα γυρω στενα.Το στυλ του μαγαζιου μου αρεσε,ετσι ενας πολυ ωραιος μοντερνος χωρος και οχι ψυχρος,οπως και τα παιδια που μας εξυπηρετησαν ηταν ευγενεστατα και εξυπηρετικοτατα.

Το φαγητο ομως για μενα ηταν κατω του μετριου.αν εξαιρεσεις την σαλατα που ηταν συμπαθητικια ολα τα υπολοιπα ηταν τελειως ανοστα.Επειδη ειμασταν 5 και ολοι δοκιμασαμε απ'ολους ηταν λες και ετρωγες το ιδιο πραγμα εκτος απο κατι κινεζικα ζυμαρικα που πηρε ενας και ηταν σαν μακαρονια με σαλτσα.χωρια που τα μπιφτεκια οπως και το σουβλακι ηταν απ'εξω σχεδον καμενα και μεσα ψιλοαψητα.

η ταρτα λεμονιου οπως και ενα γλυκο με σοκολατα ηταν τα μονα που πραγματικα αξιζαν τα χρηματα τοσο ωστε να ρωτησουμε αν τα γλυκα τα φτιαχνουν αυτοι η ειναι αγοραστα για να πηγαινουμε να παιρνουμε.μας ειπαν οτι τα φτιαχνουν αυτοι και οτι αν θελουμε μπορουμε να πηγαινουμε και για καφε και γλυκο μονο.τι να πω...θα ξαναπηγαινα μονο για καφε και γλυκο...

07 Φεβ 2011

Πηγαμε Κυριακη μεσημερι παρεα 6 ατομων. Ηταν η δευτερη μου φορα εκει. Οπως και την πρωτη ετσι και την δευτερη νομιζω οτι δεν εμεινα ικανοποιημενος.

Έχω την εντυπωση οτι ειναι πολυ φρου-φρου και αρωματα(ενοω το πως παρουσιαζουν τα πιατα) και απο ουσια (γευση)λιγα πραγματα.προσοχη δεν λεω οτι δεν τρογοντουσαν αλλα ηταν πραγματα και γευσεις που πια τις βρισκεις παντου και καλυτερες.

επισης ειναι αρκετα ακριβο για ταβερνα-μεζεδοπωλειο και δεν μπορω να καταλαβω τον λογο.2 σαλατες,μια ποικιλια με κρεατα και 2-3 ορεκτικα ακομη μαζι με 1 κιλο κρασι 150ευρω!!!δεν ξερω για σας αλλα εμενα μου φανηκε υπερβολικο.ισως οι ιδιοκτητες γινανε πλεον γνωστοι οποτε γινανε και "δηθεν"μια που πλεον ο κοσμος παει αυτοματα.δυσκολα θα ξαναπαω.

27 Ιαν 2011

Πολυ ωραιος χωρος αν και λιγο "στριμοκωλε".

Σαν του "Ζικου" το μπακαλικο ενα πραγμα που σε κανει αμεσως και νιωθεις ευχαριστα.Τα παιδια που δουλευουν μεσα πολυ εξηπηρετικα και χαμογελαστα.

Το φαγητο ειναι πολυ καλο.Εχω παει αρκετες φορες και ποτε δεν πηρα κατι που να μην ηταν νοστιμο και προσεγμενο εμφανισιακα. Οσον αφορα τις τιμες νομιζω οτι ειναι φυσιολογικες προς καλες.(Δεν ξερω και κανα μαγαζι που να ειναι τσαμπα)Το συστηνω αρκει να κλησετε τραπεζι για να ειστε σιγουροι.

16 Ιαν 2011

Το μαγαζι ηταν πολυ ομορφο και περιποιημενο και ο ιδιοκτητης (προφανος) που μα υποδεχθηκε μαζι με μια κοπελα ηταν πολυ φιλικοι και μας αφησαν να δουμε ολο το μαγαζι και να αποφασισουμε που θα καθησουμε,παροτι ειχαμε κλησει τραπεζι.Τελικα καθησαμε στην αυλη του που ηταν σκεπαστη και ειχε σομπες οποτε δεν κρυωναμε.
Ειχε μεγαλη ποικιλια απο φαγητα στον καταλογο και εξηγουσε με λεπτομεριες τα υλικα που ειχαν τα πιατα.Πηραμε 4 διαφορετικα μαζι με ρυζι και ενα ινδικο ψωμι με καρυδα.Το φαγητο ηταν λιγο καυτερο και μαλλον υπερισχυε το μπαχαρι που ειχε απο την γευση του κοτοπουλου η του κρεατος αλλα αυτο που παρατηρησα ηταν οτι οι μεριδες ηταν μικρες τουλαχιστον αυτες που σερβιρωνται σε κατι χαλκινα τσουκαλακια.το ρυζι ηταν παρα πολυ νοστιμο,το ψωμι οκ.οι μπυρες που πηραμε ηταν σε θερμοκρασια δωματιου και οχι κρυες οπως και τα νερα.κατι ινδικα γλυκα που μας φερανε στο τελος ηταν μαλλον αδιαφορα.
Τελειωνοντας να πω οτι οι τιμες του ηταν νορμαλ προς ακριβες τουλαχιστον ως προς την ποσοτητα που μας εφεραν.Θα ξαναπαω εφοσον δοκιμασω και αλλα ινδικα για να εχω μετρο συγκρισης.

14 Ιαν 2011

Επισκεφθηκαμε χτες το Base Grill και πραγματι δεν ξεραμε τι θα συναντησουμε.απο την μια τα παιδια που μας πηγαν το παρουσιαζαν ως ενα τρομερο και φοβερο μαγαζι με φανταστικο φαγητο και απο την αλλη ειχαμε διαβασει την κριτικη των αλλων χρηστων.

οσον αφορα την τοποθεσια πραγματι το παρκινγκ ειναι ευκολο αν και μαλλον ειμασταν τυχεροι που παρκαραμε κοντα μια και γυρω-γυρω τα παντα ηταν πιασμενα.ετσι και αλλιως το θεμα δεν ηταν το παρκινγκ φυσικα.

Το μαγαζι μας αρεσε σαν διακοσμηση.Ηταν σχετικα ανετο μια και οι καρεκλες οι δικες μας ακουμπουσαν πλατη με πλατη με του διπλανου τραπεζιου.

Τα παιδια που δουλευαν εκει ηταν αρκετα προθυμα και δεν παρατηρησα καποια τρομερη αργοπορια στο να φερουν αυτα που παραγγειλαμε.ισως λιγη παραπανω οταν γεμισε το μαγαζι αλλα το βρισκω φυσιολογικο μια και τα γκαρσονια ειναι μαλλον λιγα για το μεγεθος του μαγαζιου.
Στο "ψητο" τωρα. Η σπεσιαλιτε του μαγαζιου στα ορεκτικα ειναι αναμφισβητητα οι πατατες με τα αυγα.Αν σου αρεσουν τα αυγα το πιθανοτερο ειναι να ξετρελαθεις μια και εκτος απο γευστικα ειναι και εντυπωσιακη η παρουσιαση του πιατου.

Η γυναικα μου λοιπον ξετρελαθηκε.εγω που δεν ειμαι και πολυ "φαν" του αυγου τα βρηκα νοστιμα αλλα μεχρι εκει.ολα τα αλλα ορεκτικα που πηραμε(φαβα,λαχανοντολμαδες,σαλατα,πατατες τηγ.κολοκυθακια τηγ.)ηταν φυσιολογικα.ουτε να τρελαθεις ουτε να τα απορριψεις.οσον αφορα το κρεας αυτο που πηρα εγω τουλαχιστον(ψαρονεφρι)ηταν νοστιμο.ενα αλλο πιατο που πηραν οι φιλοι μας που ερχεται καλα ψημενο εξω και σχετικα ροζ μεσα ηταν φοβερο για τους 2 που το πηρανε,οκ για αλλους 2 που το δοκιμασαμε,και οι τελευταιοι 2 (ειμασταν 6 ατομα παρεα)οταν ειδαν το μησοψημενο ουτε το ακουμπησαν.

μια της παρεας πηρε σταβλισια μπριζολα και ηρθε μεσα αρκετα κοκκινη,ωμη θα ελεγα.βεβαια πριν την παραγγειλουμε ο ιδιοκτητης μας το ειχε πει αλλα μου εκανε εντυπωση οτι επεμενε οτι το συγκεκριμενο κρεας μονο ετσι φτιαχνεται (???) παροτι ζητησαμε να ειναι καλοψημενο.περιτο να πω οτι πηγε χαμενη.

η τιμη ηταν αναλογη με αυτα που ειχα ακουσει.τσιμπημενη για το φαι που προσφερει το οποιο ειναι συμπαθητικο χωρις να σε τρελαινει(τουλαχιστον εμενα).ισως ξαναπηγαινα αλλη μια φορα μονο και μονο για να δοκιμασω και καποια αλλα ορεκτικα για να εχω πιο ολοκληρωμενη αποψη.