pyrrixos

Φεβ 2011
Δεν είναι στη λίστα
των έμπιστών σου

Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Tα "Φουρνομαγειρέματα" είναι ένα εστιατόριο στην περιοχή της Ηλιούπολης. Η πρόσβαση είναι σχετικά εύκολη για κάποιον που ξέρει την περιοχή, μια και η Ηλιούπολη είναι από τους δήμους της Αθήνας με τις περισσότερες πλατείες (περίπου 30). Το μαγαζί είναι σχετικά κοντά στην πλατεία Παλ. Πατρών Γερμανού (πλατεία του ΙΚΑ). Το παρκινγκ δε θα αποτελέσει μεγάλο πρόβλημα.

Το μαγαζί αποτελείται από εναν εξωτερικο στεγασμένο χώρο για τους καπνιστές και την κυρίως αίθουσα για τους μη καπνιστές. Το πολύ θετικό είναι ότι η τήρηση της απαγόρευσης του καπνισματος ήταν σεβαστη καθ'όλη τη διάρκεια της παραμονής μας, με τους ιδιοκτήτες να δίνουν το καλό παράδειγμα σε αυτό, πράγμα σπάνιο για Ελλάδα.

Τα υπόλοιπα του χώρου έχουν περιγραφεί από τους άλλους χρήστες, οπότε δεν έχω να προσθέσω τίποτα περισσότερο. Αυτό που εισέπραξα είναι ότι υπάρχει διάθεση να εμπλουτίζεται ο κατάλογος με καινούρια πιάτα, πράγμα πολύ θετικό.

Επειδή είμασταν μεγάλη παρέα μπορεσα να δοκιμάσω πολλά και διάφορα. Το μαγαζί έχει ως χαρακτηριστικό όλα του τα φαγητά να είναι στο φούρνο.

Στην αρχή έρχεται ψωμί ζυμωτό, δικό τους με ενα ντιπ. Από τα πιάτα που μου εκαναν τη μεγαλύτερη εντύπωση είναι η σαλάτα new age, με λευκό λάχανο, σταφίδες, αποξηραμένο σύκο και ηλιόσπορο η οποία ήταν ικανή σε ποσότητα και πολύ νόστιμη, η τυροκαυτερή η οποία ήταν νόστιμη και τόσο όσο καυτερή για να είναι ευχάριστη το ασιάτικο χοιρινό με πιπεριές και ξηρούς καρπούς μαριναρισμένο σε σόγια sauce, φυσικά οι πατάτες crispy (σαν τηγανιτές), που όντως δεν καταλαβαίνει κανείς διαφορά απο τις τηγανιτές και φυσικά.. ΤΟ ΚΟΤΣΙ. Ελπίζω ο μαγειρας να μην αλλάξει ποτέ τη συνταγή και να βγαίνει κάθε φορά αυτό το γαστριμαργικά εντυπωσιακό αποτέλεσμα που δοκίμασα. Είχα ακούσει πολλά.. Η δοκιμή διέψευσε αυτά που είχα ακούσει γιατί ήταν ακόμα καλύτερο. Με μια λέξη, ήταν λουκούμι, βάζοντας τον πήχη ψηλά για το συγκεκριμένο πιάτο σε μελλοντική σύγκριση με άλλα μαγαζιά. Όπως εύγλωττα είχε περιγράψει σε παλαιότερη κριτική της η tzia ".. είναι τόσο μαεστρικά ψημένο που το μαχαίρι αποδεικνύεται περιττό".

Η εξυπηρέτηση ήταν ταχύτατη, με χαμόγελο και άκρως εξυπηρετική. Στην αρχή νερό βρύσης σε μπουκάλι, που ανανεωνόταν διαρκώς, στο τέλος κέρασμα σιμιγδαλένιος χαλβάς, σαν μους, και μους σοκολάτας με γιαούρτι. Και απόδειξη κανονικά. Αστεράτο τεσσάρι.

Ως προς την τιμολόγηση επειδή είμασταν μεγάλη παρέα θα πω ότι είναι στα φυσιολογικά όρια.

Αν πέρασα καλά και αν θα ξαναπήγαινα; Καταρχάς πέρασα πολύ ωραία. Η παρέα και η ατμόσφαιρα ήταν πολύ ωραία, και η ώρα πέρασε πολύ γρήγορα. Εκτός όμως από την παρέα τη διαφορά σε μια έξοδο για φαγητό την κάνει και η ποιότητα αυτών που καταναλώθηκαν. Οπότε με κλειστά μάτια λέω ότι τα "Φουρνομαγειρέματα" αξίζουν μια δοκιμή, και πιστεύω ότι θα είναι μια πολύ καλή επιλογή για φαγητό στην Ηλιούπολη, οχι μονο για τους κοντινούς αλλά και για πιο μακρινούς επισκέπτες. Μακάρι να μακροημερεύσει. Εγώ πάντως θα επανέλθω, μπορεί και σύντομα..

Ελληνική κουζίνα - Ακρόπολη, Αθήνα

Επίσκεψη στις 24/09

Το "Balcony" είναι ενα εστιατόριο πολύ κοντά στο μετρό της Ακρόπολης(περίπου 5 λεπτά με τα πόδια). Η πρόσβαση είναι πολύ εύκολη με το μετρό, ενώ με το αμάξι ο βαθμός δυσκολίας αυξάνει.

Η επιχείρηση στεγάζεται σε ενα νεοκλασικό κτίριο, το οποίο έχει διαμορφωθεί κατάλληλα. Διαβάζοντας την προηγούμενη ενδελεχή περιγραφή της pp_tina, δεν έχω τίποτα άλλο να προσθέσω για το χώρο. Μόνο το ότι για αλλού ξεκίνησα (μια gastro-pub που δυστυχώς δεν εχει ανοίξει ακόμα, αν επιβίωσε της κρίσης της σημερινής εποχής) και λόγω της προαναφερθείσας κριτικής και της εγγύτητας του χώρου πείσθηκα. Kαι αυτή είναι η χρησιμότητα και τολμώ να πω και η μαγεία του ask4food- να παρέχει λύσεις μεταξύ καλοφαγάδων.

Παρά το ότι το roof garden ήταν πολύ θελκτικό, η βραδυά δεν το τράβαγε το έξω, οπότε τοποθετηθήκαμε στον πρώτο όροφο.

Γενικά το Balcony κινείται στη φιλοσοφία της προσιτής και προσεγμένης εξυπηρέτησης, με ωραίες πινελιές στο art de la table (περιβάλλον, παρουσίαση-στήσιμο φαγητού) και φυσιολογικές τιμές, με σκοπό να προσελκύσει τόσο του ς τουρίστες όσο και τον ντόπιο πληθυσμό που έχει βαρεθεί τα τουριστικά (με την κακή έννοια του όρου) μαγαζιά της περιοχής της Πλάκας. Και κατά τη γνώμη μου το καταφέρνει.

Για αρχή μας έφεραν ψωμί άσπρο και μαύρο (4 άτομα-4 φέτες). Δεν είδα το καλωσόρισμα που ανέφερε η προηγούμενη κριτική. Το έξτρα παρθένο ελαιόλαδο ήταν στο τραπέζι, αλλά τελικα δεν το δοκιμάσαμε.

Για ορεκτικό πήραμε μια τριλογία σαγανάκι, με τρία διαφορετικά είδη τυριού. Η γεύση και η ποσότητα ήταν ικανοποιητική. Από σαλάτα διαλέξαμε την τριλογία σαλάτας (παραδοσιακή-θρακιώτικη- χιώτικη), η οποία είναι κάπως παραπλανητική, μια και δεν είναι παραδοσιακές συνταγές πχ της θράκης έχει αντσούγια. Σε ερώτηση μας, ήταν πολύ ευγενικοί και μας εξήγησαν ότι οι συνταγές δεν είναι παραδοσιακές της περιοχής, αλλά ενσωματώνουν χαρακτηριστικά στοιχεία αλλά σε πιο δημιουργική εκτέλεση.

Για κυρίως πήραμε τις γκόγκες Μάνης (εδώ έχω μια ένσταση καθώς τα εν λόγω ζυμαρικά δεν απαντώνται στη Μάνη, αλλά κυρίως στην ευρύτερη περιοχή της Λακωνίας), τα οποία είχαν και χοιρινο τσιγαριαστό, και ήταν πολύ εύγεστα. Ένα τραχανότο, εύγευστο και μια σούβλα κοτόπουλου για δύο άτομα. Η σούβλα ήταν πολύ καλά εκτελεσμένη. Το κοτόπουλο ήταν εύγευστο και ζουμερό, σερβιρισμένο σε ένα πολύ ωραίο σκεύος, αλλά δεν είμαι απόλυτα πεπεισμένος ότι ήταν για δύο άτομα. Για να το πω καλύτερα δύο άτομα ελληνικής καταγωγής θελουν δύο τέτοια για να χορτάσουν. Πάντως ήταν και αυτό αναμφσβητητα μια πολύ καλή επιλογή.

Για τα παραπάνω συν δύο ποτήρια κρασί και δύο κοκα κολες, περίπου 16 ευρώ το άτομο. Πολύ καλό το value for money.. Η απόδειξη ήρθε κατευθείαν ενω στο τέλος κεράστηκε παγωμένος χαλβας με παγωτό.

Η εξυπηρέτηση ενώ ήταν πολύ εξυπηρετική ήταν αρκετά αργή. Στα κυρίως να το καταλάβω ότι θέλουν το χρόνο τους, αλλά οι σαλάτες;Μεταξύ ορεκτικού και σαλάτας, και σαλάτας και κυρίως πιάτων έκανε παραπάνω από μισή ωρα. Πήγαμε με σχετική όρεξη και με τις καθυστερήσεις κάποιος από την παρέα πείνασε! Αυτό το επισημαίνω αφ'ενός για να δικαιολογήσω το 3/4 στην εξυπηρετηση (που κανονικά ήταν 2.5), αφ'ετέρου ως έναυσμα για βελτίωση.

Αν έμεινα ευχαριστημένος και αν θα ξαναπάω; Η έξοδος ήταν επιτυχημενη. Ο χώρος σε προδιαθέτει πολύ θετικά, η εξυπηρέτηση το ίδιο και αν μου δοθεί η ευκαιρία θα ξαναπάω, μπορεί και σύντομα. Ελπίζω και εύχομαι μια τέτοια αξιόλογη προσπάθεια να μακροημερεύσει, διορθώνοντας τις "παιδικές" της ασθένειες!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα
Ιούλ

Επίσκεψη στις 23/07

H "Κυρα Μαρία" είναι μια ταβερνα στην περιοχή του χαλανδρίου, μακριά όμως από το χαμό του κέντρου. Είναι σχετικά απομονωμένη, προς τα Σιδερα χαλανδρίου δηλαδή αρκετά κοντά στην Κηφισίας. Η πρόσβαση είναι πολύ εύκολη και το παρκινγκ πολύ εύκολο στα γύρω στενά.

Ο χώρος είναι μια μεγάλη αυλή, η οποία τώρα ειδικά το καλοκαίρι είναι πολύ καλή και περιποιημένη και μια μετρίων διαστάσεων αίθουσα. Στο εσωτερικό του χωρου δεν εχει κάτι να σε προδιαθέσει θετικά ή αρνητικά. Γι'αυτό και μόνο η μέτρια βαθμολογία. Και οι τουαλέτες καθαρές αλλά λίγο παλιές. Είχε βέβαια τουαλέτα μονο για παιδιά, το οποιο προσμετράται στα θετικά.

Στην αρχή ήρθε ψωμί φρυγανισμένο με λαδάκι (δε θυμάμαι αν χρεώθηκε).

Πήραμε μια σαλάτα χωριατική, μια χόρτα (βλήτα), σωστά βρασμένα, μια μελιτζανοσαλάτα, νόστιμη και φυσιολογική μερίδα και από κυρίως δύο σουβλάκια κοτόπουλο και ενα σουβλάκι μοσχαρίσιο(συνοδεύονταν από πατάτες), φυσιολογική μερίδα, νόστιμη εκτέλεση και οι γνωρίζοντες φίλοι που πρότειναν το μέρος μια καπνιστή μπριζόλα, μεγάλη μερίδα και σύμφωνα με αυτόν που την έφαγε πολύ νόστιμη και μια μερίδα μπιφτέκια (2 ευμεγέθη μπιφτέκια).

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή, ευγενική, γρήγορη και με χαμόγελο από εναν κύριο. Η απόδειξη ήρθε κανονικά. Για τα παραπάνω συν μια μπύρα και μια coca cola βγηκε στο άτομο περίπου 15 ευρώ. Και κέρασμα καρπουζάκι στο τελος.

Αν πέρασα καλά και αν θα ξαναπήγαινα; Είδα τιμές διορθωμένες προς τα κάτω στους καταλόγους(όπως είπε και η τελευταία κριτική για την εν λόγω ταβέρνα) και καλή αντιμετώπιση. Πέρασα καλά, και λόγω της παρέας αλλά και τα άτομα στο service προσπάθησαν να κάνουν την έξοδο μας όσο το δυνατόν πιο ευχάριστη.

Σαν μια τίμια και οικονομική επιλογή είναι καλή, ειδικά τώρα το καλοκαίρι που έχει και την αυλή, αλλά περιμένω να δω και περισσότερες κριτικές, μια και είχαμε περισσότερο το νου μας κυνηγώντας μια σκανταλιάρα δίχρονη μπέμπα, και λιγότερο σε λεπτομέρειες της ταβέρνας.

Οσο για εμένα, αν με ξαναβγάλει ο δρόμος, γιατί όχι;

Μεζεδοπωλεία - Μοσχάτο, Αθήνα

Επίσκεψη στις 25/03

Ο "Βόλος" είναι μια παλαιάς κοπής γωνιακή ταβέρνα στο Μοσχάτο, σε αρκετά κεντρικό δρόμο (Πλάτωνος γωνία με Μεταμορφώσεως). Η πρόσβαση είναι αρκετά εύκολη με αμάξι και το parking σχετικά εύκολο.

Ο νόμος του Μέρφυ λέει ότι αν κάποιος ξεκινήσει διατροφή/δίαιτα θα σκάσουν μαζί όλες οι κοινωνικές εκδηλώσεις μετά φαγητού μαζεμένες. Συμφωνώ και επαυξάνω.

Ο χώρος είναι μια μικρών διαστάσεων αίθουσα, στην οποία τα τραπέζια είναι αρκετά κοντά μεταξυ τους, και την αυλή, η οποία είναι καλυμένη με νάυλον. Στην αυλή έχουν τοποθετηθεί αρκετοί θερμοπομποί και σόμπες μανιταριού για να είναι ζεστός ο χώρος. Αυτό είναι πολύ καλό. Η απαγόρευση του καπνίσματος δεν μπορεί να τηρηθεί από τον νεο-Έλληνα, αλλά δυστυχώς αυτό δεν είναι μόνο θέμα της ταβέρνας αλλά της νομοθεσίας. Ο χώρος γενικά δεν είναι το δυνατό σημείο της ταβερνας, αλλά η γεύση αποζημιώνει.

Όταν κάτσαμε μας ήρθε νερό εμφιαλωμένο, για το οποίο ζητήσαμε αντικατάσταση με νερό κανάτας, το οποίο έγινε χωρίς δυσθυμία. Ο σερβιτόρος μας ειδοποίησε ότι τηγανητά πιάτα όπως κολοκυθάκια γαρίδες κ. α θα αργούσαν αρκετά οπότε αν τα παραγγέλναμε να είμασταν προετοιμασμένοι για καθυστερήσεις.

Πήραμε για ορεκτικά πατάτες τηγανιτές, η μερίδα ήταν άκρως χορταστική (σαν δύο μερίδες σε σύγκριση με άλλες ταβέρνες), λόγω της ημέρες βακαλάο με σκορδαλιά, η σκορδαλιά χειροποίητη και νόστιμη και ο βακαλάος το ίδιο, σαλάτες λάχανο, καρότο, ρόδι, ντοματίνια, μέλι με βαλσάμικο, μεγάλη μερίδα και καλή σαν γεύση, τυροπιτάκια καλά σαν γεύση και ποσότητα, τζατζίκι (δεν δοκίμασα δεν ακουσα παραπονα, φαινόταν χειροποίητο) και 3 ποικιλίες κρεατικών, οι οποίες είχαν παϊδάκια, κοτόπουλο, λουκάνικο, μπιφτέκι και πατάτες, μεγάλες μερίδες. Για τα μικρά της παρέας πήραμε έξτρα μερίδες μπιφτέκια. Συνοδεύσαμε με χύμα λευκό κρασί (πινόταν εύκολα) και κοκα-κόλες.

Η εξυπηρέτηση ήταν ταχύτατη παρά το γεγονός ότι λόγω της ημέρας τελικά η ταβέρνα γέμισε εντελώς, ενώ είχαν και πολλές παραγγελίες για take-out. Ότι χρειαζόμασταν ερχόταν στους σωστούς χρόνους και το προσωπικό ήταν υπερεπαρκές.

Στο δια ταύτα περίπου 20 ευρώ το άτομο αλλά σκάσαμε από φαϊ. Η ταβέρνα δέχεται πληρωμές με πιστωτική κάρτα, οπότε και αυτό προσμετράται στα συν. Το μόνο που δεν είμαι σίγουρος είναι αν προσφέρεται κάτι για επιδόρπιο, μια και εμείς είχαμε λόγω εορτάζουσας προνοήσει στα γλυκά. Πάντως ερώτηση δεν έγινε, ή τουλάχιστον δεν υπέπεσε στην αντίληψη μου. Αλλά για αυτό δε στερώ τίποτα στη βαθμολογία, μια και η εξυπηρέτηση ήταν άψογη.

Αν έμεινα ευχαριστημένος και αν θα ξαναπήγαινα; Μπορώ να πω ότι είναι μια καλη εναλλακτική για φαγητό Κυριακή μεσημέρι. Θα ξαναπάω, απλά όχι τόσο σύντομα!

Τοπική ελλ. κουζίνα - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Επίσκεψη στις 20/3

Η ταβέρνα "Ο Κρητικός" βρίσκεται σε μια κεντρική οδό της Ν. Σμύρνης, τη Ραιδεστού. Ουσιαστικά είναι κάτω Ν. Σμύρνη, δηλαδή πιο κοντά στη Συγγρού και όχι άνω Ν. Σμύρνη, δηλαδή κοντά στην κεντρική πλατεία. Η πρόσβαση είναι πολύ εύκολη με αμάξι, και το παρκινγκ με μικρό (για Ν. Σμύρνη) συντελεστή δυσκολίας.

Η ταβέρνα χωρίζεται σε μια αρκετά μεγάλη αίθουσα, και στον ημιυπαίυριο εξωτερικό χώρο, ο οποίος έχει σκεπαστεί με τζαμαρία και πόρτα. Το καλοκαίρι, όταν επιτρέπει ο καιρός βγάζει και τραπέζια έξω, στην αυλή του. Στον ημιυπαίθριο επιτρέπεται το κάπνισμα, εναώ στη μέσα αίθουσα, από ότι μας έδωσαν να καταλάβουμε δεν επιτρέπεται. Αυτό είναι πολύ ωραίο αν τηρείται ακόμα και όταν έχει πολύ κόσμο. Στην επίσκεψη μου τηρήθηκε πάντως. Στον ημιυπαίθριο δεν νιώθεις κρύο και είσαι προστατευμένος.

Επειδή ήμασταν μεγάλη παρέα πήραμε αρκετά πράγματα. Στην αρχή βέβαια έσκασε το εμφιαλωμένο νερό, αλλά στη συνέχεια όταν ζητήσαμε κανάτες με νερό (για δεύτερη γύρα) δεν υπήρξε καμία δυσθυμία. Δοκιμάσαμε την τυροκαυτερή του, που ήταν χειροποίητη και τσίμπαγε όσο έπρεπε, το λουκάνικο, το οποίο η ορεκτική μερίδα ήταν μεγάλη και νόστιμο και τα τυροπιτάκια, τα οποία ήταν ωραία, το σαγάκι το οποίο ήταν καλοτηγανισμένο και νόστιμο. Σαλάτες τόσο η χωριάτικη παρόλο που είναι εκτός εποχής όσο και οι άλλες, ήταν νόστιμες και σε επαρκείς μερίδες.

Για κυρίως επιλέξαμε δύο ποικιλίες κρεατικών, που ο ίδιος ο ιδιοκτήτης, μια και είχαμε πάρει για ορεκτικό λουκάνικο, προθυμοποιήθηκε να βαλει περισσότερο μπιφτέκι. Πιστευώ ήταν μια πολύ καλή κίνηση. Οι ποικιλίες ήταν επαρκείς σε ποσότητα και νόστιμες. Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν έκανε τις μερίδες βασιζόμενος στον αριθμό των ατόμων (9 είμασταν) ή έτσι είναι οι μερίδες. Γιατί όντως ήταν χορταστικές.

Συνοδέψαμε με λευκό χύμα κρασί, ενώ κεράστηκε και ενα κιλό κρασί ενώ στο τέλος προσφέρθηκαν λουκουμάδες με μέλι και λουκουμάδες με μερέντα. Θα ήταν άψογος ο "Κρητικός", αν στο κουβερ του μας είχε φρυγανισμένο ψωμί, και όχι σκέτο ψωμί, αν και υπερεπαρκές σε ποσότητα. Το λέω, γιατί σαν να πήρε το μάτι μου σε διπλανό τραπέζι φρυγανισμένο ψωμι, αλλά δεν μπορώ να είμαι και 100% σίγουρος, μια και όπως είπαμε, παρέα, φαγητό, συζήτηση, γέλια, κρασί αφήνουν κάτι τέτοιες μικρολεπτομέρειες απαρατήρητες. Έτσι δε στερώ ντοματούλα στην εξυπηρέτηση.

Η εξυπηρέτηση ήταν χαμογελαστή και ταχύτατη. Ο ιδιοκτήτης παρατηρούσε αν τα τραπέζια ήθελαν τίποτα, και οτιδήποτε χρειαζόμασταν ερχόταν στους σωστούς χρόνους απο το επαρκές σε αριθμο προσωπικό. Μέχρι και φωτογραφίες μας έβγαλαν, μια και οι selfies είναι δύσκολες τη σήμερον ημέραν, ειδικά όταν έχεις πιεί και τα κρασάκια σου.

Στο δια ταύτα πληρώσαμε 18 ευρώ το άτομο με το κρασί, και ικανοποιηθήκαμε πλήρως. Φυσικά όπως πάντα στις συνεστιάσεις με την παρέα, σημασία έχει και η παρέα που βάζει το τελικό θετικό ή αρνητικό πρόσημο. Και το πρόσημο ήταν πολύ θετικό για τον Κρητικό, γιατί η παρέα ήταν πολύ καλή. Εδώ θα ήθελα να κάνω ένα σχόλιο για το χαρτί παραγγελίας. Και σε εμάς ήρθε χαρτί παραγγελίας, αλλά επειδή ζητήθηκε τιμολόγιο, κόπηκε κανονικά απόδειξη. Υποθέσεις δεν μπορώ και δε θέλω να κάνω αν θα μας έφερνε απόδειξη ή όχι. Θα με επιβεβαιώσουν ή θα με διαψεύσουν άλλοι χρήστες, αν επιλέξουν το εν λόγω μαγαζί, σχετικά με την πολιτική έκδοσης αποδείξεων.

Αν έμεινα ευχαριστημένος και αν θα ξαναπάω; Ας ξεκινήσουμε με την αρχική υπόθεση εργασίας. Πήγαμε εκεί γιατί δεν βρήκαμε στη Μυρτιά. Κυριακή γινόταν λαϊκό προσκύνημα και είχαν διαθέσιμο τραπέζι μετά τις 15:30 Η μία και μοναδική κριτική που διάβασα ήταν του 2015 που δεν προδιέθετε θετικά, άρα πάλι καλά που δεν αποφάσισα εγώ το που θα πάμε, γιατί δε θα είχα διαλέξει τον Κρητικό.

Είναι από τις περιπτώσεις ή που θα βγεις κερδισμένος ανακαλύπτοντας κάτι καινούριο ή που θα έχεις να το λες στην επόμενη μάζωξη και να γελάς. Ομολογώ ότι ο "Κρητικός" με κέρδισε σαν μια τίμια λύση, και κονταροχτυπιέται με την "Μυρτιά" στην κατηγορία ταβέρνα στη Ν. Σμύρνη. Είναι καλό να υπάρχει υγιής ανταγωνισμος γιατί επωφελούμαστε όλοι.

Τοπική ελλ. κουζίνα - Βύρωνας - Υμηττός, Αθήνα

Επίσκεψη στις 16/02

Τα "Μπρουσκούνια" είναι ενα μοντέρνο μεζεδοπωλείο στην Πλατεία Υμηττού. Η πρόσβαση είναι πολύ εύκολη με το αμάξι ενώ το παρκάρισμα δε θα δυσκολέψει υπερβολικά.

Το μεζεδοπωλείο είναι μια μεσαίων διαστάσεων αίθουσα, με ενα παταράκι πάνω. Η κουζίνα είναι ανοικτή. Απ'ότι κατάλαβα το καλοκαίρι βγάζει τραπεζάκια έξω.

Ο χώρος όμως είναι προσεγμένος και διακοσμημένος όσο πρέπει. Προδιαθέτει αρκετά θετικά. Τόσο στα χρώματα, όσο και γενικά στις λεπτομέρειες δείχνει ότι έχει επενδυθεί χρόνος, γούστο και χρήματα για να φτιαχθεί κάτι όμορφο στο μάτι.

Οι γευσεις ήταν αρκετά καλές(κανονικά για 2.5 αλλά με κέρδισε ο χώρος).

Η πράσινη σαλάτα, ικανη σε ποσότητα, πιθανώς ενα γλυκόξινο dressing να της έδινε το κάτι παραπάνω
Το τυρί με μέλι, πολύ νόστιμο.
Η μανιταρόπιτα αρκετή σε γέμιση, αλλά το φύλο ήταν λίγο λεπτό.
Πήραμε μια ποικιλία για 2 άτομα, (τη μικρή) η οποία όντως ήταν για 2 άτομα. Περιείχε λουκάνικο (νορμαλ), πανσέτα, κοτόπουλο και μπιφτέκι (μέτριο στη γεύση κατ'εμέ). Το πιατο συνοδευόταν από πιτούλες, πατάτες κομένες στο χερι και σως bbq. Γενικά για 2 άτομα η μερίδα πιστεύω ότι είναι ικανοποιητική.

Η εξυπηρέτηση ήταν καλή, γρήγορη και αποτελεσματική. Βέβαια δεν είμασταν πολλοί μέσα στο μαγαζί, αλλά και πάλι δεν έχω κανενα παράπονο.

Για όλα τα παραπάνω συν 2 coca cola (1.8 ευρώ τα 220 ml) 34 ευρώ.

Καλό value for money. Το νερό σε μπουκαλάκι δικο τους, η απόδειξη κανονικά ενώ κεράστηκε και χαλβάς σιμιγδαλένιος.

Τι δε μου άρεσε: Όταν χρεώνει μια επιχείρηση κουβερ, καλό είναι να μην φέρνει μόνο 4 φετούλες ψωμί σκέτο. Ας το συνοδεύσει με μια αλοιφή.

Αν πέρασα καλά και αν θα ξαναπήγαινα; Τελικά η πλ. Υμηττού λόγω κρίσης έχει αυξήσει τις επιχειρήσεις εστίασης, μια και ο Έλληνας μια έξοδο για φαγητό θα την κάνει.

Στα "Μπρουσκούνια" έφαγα καλά και πέρασα καλά, οπότε θα το έχω στα υπόψιν σαν μια τίμια επιλογή στην περιοχή. Πάντως παρόμοια μεζεδοπωλεία υπάρχουν σε κάθε γειτονιά, οπότε έγκειτται στη διακριτική ευχέρια του καθενός αν θα έρθει από μακριά.

Bar Restaurants - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Επίσκεψη στις 12/12

Ο "Γαϊδαρος Greek Chic" (τα διαλυτικά και όχι ο τόνος στο α είναι απαίτηση του δανδή κύριου Γαϊδαρου, όντας εκκεντρικός πριν το Γιανη Βαρουφάκη) είναι ένα cafe-bar που βρίσκεται σε πολύ κεντρικό σημείο στο Κολωνάκι, αρκετά κοντά στο Αγ. Διονύσιο τον Αρεοπαγίτη. Το σημείο είναι υπερβολικά κεντρικό, οπότε δε χρειάζεται gps ή άλλες οδηγίες. Το parking στο κέντρο έχει την ένδειξη "Και αν σου κάτσει?" όποια ώρα της ημέρας ή της νύχτας!

Το μαγαζί αυτοπροσδιορίζεται ως bistrot-bar. H αλήθεια είναι ότι δεν κατάλαβα ακριβώς το bistrot-μέρος, αλλά είναι ένας all-day χώρος απ'ότι κατάλαβα. Είναι ένα δίπατο μαγαζί, στο κάτω μέρος είναι το bar και τρία τραπεζάκια για καφέ/φαγητό ενώ έχει και μια μεγάλη μπάρα και αρκετά μικρά stand για να ακουμπήσει κανείς το ποτό του. Στο πάνω μέρος (παταράκι) είναι ένα μεγάλο τραπέζι (σαν τραπέζι συνεστιάσεων) όπου μπορεις να απολαύσεις καλύτερα το φαγητό σου, μια και υπάρχει μεγαλύτερη ευελιξία και καναδυό τραπέζια. Για τον πάνω χώρο έριξα μια γρήγορη ματιά, οπότε δεν μπορώ να είμαι πολύ αντικειμενικός. Στο υπόγειο είναι οι τουαλέτες, δύο τον αριθμό και καθαρές. Το μαγαζί έχει και έξω τραπεζάκια, τα οποία έχουν κουβερτούλες (κατά τις βορειο-Ευρωπαικές συνήθειες) για το κρύο σε όσους επιλέξουν την επιλογή των έξω τραπεζιών. Πολύ chic ο Γαϊδαρος!

Είμασταν 6 άτομα (που στην πορεία γίναμε 5), οπότε καταλάβαμε το χωρο κάτω στα τραπεζάκια, τα οποία είναι αρκετά κοντά στην πόρτα. Η δεσποινίδα που μας εξυπηρέτησε ήταν κάθετη ότι δε θα νιώθουμε το κρύο κάθε φορά που ανοίγει η πόρτα (Δεκέμβρης στην Αθήνα). Ήμουν δύσπιστος, αλλά όντως είχε -εν μέρει-δίκιο. Κάθε φορά που άνοιγε η πόρτα ενιωθες κάτι αλλά για λίγα δευτερόλεπτα, αν έκλεινε ο εισερχόμενος γρήγορα την πόρτα. Αυτο σημαίνει ότι η θέρμανση ήταν πολύ καλή. Όμως προς το τέλος του γεύματος ξεκίνησαν να γίνονται μετακινήσεις των μη χρήσιμων τραπεζιών και καρεκλων προς τα έξω, για να προετοιμαστεί η βραδυά για το πιο bar προσανατολισμό, οπότε η πόρτα έμενε για περισσότερη ώρα ανοικτή, άρα μοιραία νιώθαμε τα χαρούμενα παιχνιδίσματα του Δεκεμβριανού βοριά! Αυτή ήταν και η μόνη μικρή "αστοχία" της βραδυάς, αλλά δε με εμποδίζει να βάλω το μέγιστο στην εξυπηρέτηση, μια και η εξυπηρέτηση ήταν γρήγορη, αποτελεσματική και με χαμόγελο.

Στην αρχή έφτασε ένα καλωσόρισμα με ψωμί και παξιμαδάκια με 2 ντιπ, το οποίο δε χρεώθηκε.

Ο κατάλογος περιέχει λίγες σαλάτες, 3 burgers, pizza και λίγα πιάτα με ζυμαρικά αλλά και κρέας. Γενικά είναι μικρός χωρίς να το λέω αρνητικά.

Πήραμε 1 σαλάτα, και 5 burger. H σαλάτα ήταν ικανοποιητική σε μερίδα και γεύση ενώ τα burger παρά το ότι δε φαίνονταν τεράστια ήταν χορταστικά και εύγεστα. Συνοδεύονταν από πατάτες τηγανητές, οι οποίες ηταν πολύ ωραία καρυκευμένες.

Για τα παραπάνω συν 3 ποτήρια κρασί και μια coca cola πληρώσαμε 70 ευρώ. Τιμή πολύ καλή, συν κερασμα γλυκό, επιλογή του chef. Η απόδειξη κανονικά και το νερό σε κανάτα που ανανεωνόταν συχνά.

Αν πέρασα καλά και αν θα ξαναπήγαινα; Εδώ παρά την πολύ καλή βαθμολογία δεν ξέρω αν θα ξαναπήγαινα για φαγητό. Για ποτό είναι ένας πολύ ωραίος χώρος, με ωραία μουσική που με θέλγει να ξαναπάω, και σύντομα μάλιστα. Για ποτό κυρίως και δευτερευόντως τσιμπολόγημα επίσης με έψησε ο δανδής κος Γαϊδαρος. Αποκλειστικά για φαγητό όμως δεν είμαι σίγουρος, παρά το ότι έγινε ότι ήταν ανθρωπίνως δυνατό για να περάσουμε καλά. Δυστυχώς το μέγεθος του μαγαζιού δε βοηθάει. Πιθανώς το μεσημέρι-απόγευμα να είναι καλύτερα τα πράγματα, από πλευράς χώρου.

Περιμένω και άλλες κριτικές όμως! Σίγουρα όμως θα ευχηθώ καλή επιτυχία γιατί ειναι μια επιχείρηση που σέβεται τον πελάτη της.

Beer Restaurants - Αγ.Δημήτριος, Αθήνα

To "Abacus" είναι ενας all day χώρος με american-style γεύσεις (και κάποιες κλασικές ελληνικές) στη Δάφνη, στον πεζόδρομο του μετρό, ακριβώς απέναντι από την πλατεία Καλογήρων. Το σημείο είναι αρκετά κεντρικό και η πρόσβαση με το μετρό πανεύκολη. Το παρκάρισμα σχετικά εύκολο και αναλόγως της ώρας.

Τι εννοώ all day χώρος; Εϊναι ανοικτός από το πρωί για καφέ και συνεχίζει μέχρι το βράδυ με φαγητό αλλά και ποτό. Σαν χώρος είναι μεγάλος, και η διαρύθμιση θυμίζει μπυραρία. Έχει μια μεγαλούτσικη μέσα αίθουσα με μεγάλα αλλά και μικρότερα τραπέζια και τον ημιυπαίθριο χώρο μπροστά, ο οποίος είναι σκεπασμένος. Από μπύρες όμως, σαν μπυραρία δεν έχει την ποικιλία που έχουν οι μπυραρίες πχ της Αργυρούπολης, που είναι κοντά. Σαν γεύσεις κυριαρχούν american style burgers αλλά και μερίδες κλασσικής ελληνικής κουζίνας πχ κοντοσούβλι(! ).

Σε γενικές γραμμές προσπαθεί να καλύψει όλους τους πιθανούς γευστικούς ανταγωνιστές του που βρίσκονται στην πλατεία Καλογήρων.

Η εξυπηρέτηση ήταν καλή. Ίσως όχι τόσο γρήγορη, μια και με το που κάτσαμε περιμέναμε μέχρι να μας στρώσουν και να πάρουν παραγγελία και στη συνέχεια τα φαγητά είχαν μια μικρή καθυστέρηση. Αυτό όμως πιθανώς να σημαίνει ότι είναι φρέσκα. Εξάλλου είχαμε μια πολύ ωραία κουβέντα οπότε δε μας δυσκόλεψε η αναμονή. Δε γνωρίζω βεβαια τι θα γίνεται σε περιπτώσεις όπου είναι γεμάτο όλο το μαγαζί. Έβαλα 4 ωστόσο για να ισοσκελίσω τα 2 στη γεύση και value for money (αμφότερα 2.5).

Πήραμε για ορεκτικό τυρομπουκιές, που ήταν δύο μεγάλες φλογέρες, γεμισμένες με τυριά, νόστιμο ορεκτικό, 1 μερίδα ψητά λαχανικά με ταλαγάνι, καλή μερίδα, καλή εκτέλεση και τρια burger δυο greek king(μεγάλο burger, μεγάλο μπιφτέκι, δε θυμάμαι όλα τα υλικά αλλά είχε καραμελωμένο κρεμμύδι, μπείκον, cheddar συν φέτα) και ενα king(το ίδιο χωρίς φέτα).

Πάμε τώρα στο γιατί στη γεύση βάζω 2 και στο value for money 2. Καταρχάς τα burgers δε συνοδεύονται από πατάτες, τις οποίες προσθέτεις εσύ με έξτρα κόστος(1,20 πατάτες και sauce). Δηλαδή το burger μου έφτασε στα 10 ευρώ περίπου. Η ποσότητα ήταν καλή, αλλά η ποιότητα/γεύση δε δικαιολογεί την τιμή. Βέβαια είδα και μια σαλάτα (του καίσαρα?) σε ποσότητα ίση με ένα μεγάλο μπωλ, οπότε μπήκε στα υπόψιν σε μελλοντική επίσκεψη.

Για τα παραπάνω συν 2 μπύρες και μια coca cola το ποσό έφτασε στα 49 ευρώ. Καλό για συνοικιακό μαγαζί, ειδικά στην περιοχή της Δάφνης.

Αν μου άρεσε και αν θα ξαναπήγαινα; Να πω την αλήθεια, μου άρεσε η έξοδος, μια και είχα καιρό να δω τους φίλους μου. Τα φαγητά ήταν αποδεκτά σε τιμή και γεύση, ειδικά για την περιοχή, το ίδιο και η μουσική και η ατμόσφαιρα. Το abacus δε νομίζω να φιλοδοξεί να μπει στο γαστριμαργικό αστερισμό των Michelinατων εστιατορίων ή να προσελκύσει κόσμο από μακριά. Σαν μια συνοικιακή εναλλακτική λοιπόν για american style φαγητό ή μια μπυρα είναι καλό, οπότε μπορεί και να ξαναπάω. Πάντως ένα τέτοιο υπάρχει σε κάθε γειτονιά, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει κάποιος να ξενιτευτεί για να το δοκιμάσει.

Γαλλία - Κηφισιά, Αθήνα

Επίσκεψη στις 14/10

Το "Ratatouille" είναι ένα γαλικών επιρροών εστιατόριο στην Κηφισιά στην Εμμ. Μπενάκη. To εστιατόριο είναι δίπλα από το γνωστό "Εν Ελλάδι", το οποίο έχει αποσπάσει κολακευτικές κριτικές από έμπειρα μέλη του site.

H αλήθεια είναι ότι και εγώ για το "Εν Ελλάδι" ξεκίνησα, αλλά με τράβηξε ο χώρος! Επιπρόσθετα ήθελα να ρισκάρω για να δοκιμάσω κάτι που δεν ήταν καταχωρημένο στο site.

Το μαγαζί είναι καινούριο οπότε τυχόν αβλεψείες θα πρέπει να αντιμετωπίζονται με επιείκεια, αρκεί να είναι πταίσματα (πχ δεν έχει σήμανση το WC), και όχι πιο βαριά. Ratatouille είναι το αντίστοιχο του μπριαμ στη γαλλική κουζίνα.

Ο χώρος είναι μια μέτριων διαστάσεων αίθουσα με κήπο. Ο κήπος είναι πολύ καλά προσεγμένος και η αίθουσα είναι καλαίσθητα διακοσμημένη και η κουζίνα είναι ανοικτή. Όταν το ευνοεί ο καιρός το φαγητό στον κήπο είναι πολύ ευχάριστη εμπειρία. Εμείς απολαύσαμε το μεσημεριανό ήλιο και τα φαγητό στον κήπο.

Ο κατάλογος είναι μικρός αλλά καλύπτει όλα τα γούστα. Για αρχή μας έφεραν τρία ζεστά (αλλά ελαφρώς μικρά! ) ψωμάκια (2 άσπρα και 1 μαύρο) και δύο μπωλάκια το ένα με λάδι και το άλλο με φάβα. Η ποσότητα της φάβας θα μπορούσε κάλλιστα να σερβιριστεί σαν ορεκτικό! Τα ψωμακια ανανεώθηκαν κατόπιν δικής μας επιθυμίας. Επίσης ανοίχθηκε κατευθείαν μπουκάλι εμφιαλωμένο, αλλά το αφήσαμε. Στο δεύτερο μπουκάλι ρωτήσαμε αν έχουν κανάτα με νερό αλλά η επιλογή δεν υπήρχε.

Παραγγείλαμε μια σαλάτα με κοτόπουλο (σαν Caesar's), η οποία μπορεί να ήταν ελαφρώς τσμπημένη αλλά άξιζε γιατί η ποσότητα ήταν σε ένα μεγάλο μπωλ σαν δύο σαλάτες. Μια πιπεριά τηγανιτή με τυρί (το τυρί όχι μέσα αλλά πάνω στις πιπεριές) εύγευστη, και για κυρίως μια μερίδα κοτόπουλο και εναν κριθαρώτο με σαφραν και λαχανικά. Η μερίδα κοτόπουλο ήταν αρκετά μεγάλη, το μόνο που έχω να προσάψω είναι ότι δεν ήταν μόνο στήθος, αλλά στήθος και μπούτι (αν κάποιος δεν τρώει κάποιο από τα δύο θα πρέπει να το ξέρει) ενώ το κριθαρώτο ήταν μεγάλη μερίδα και εύγεστο.

Η εξυπηρέτηση ήταν αστεράτο 4αρι. Η κοπέλα που ήταν επιφορτισμένη με την εξυπηρέτηση μας ήταν χαμογελαστή, επικοινωνιακή, γρήγορη και αποτελεσματική.

Στο δια ταύτα για τα παραπάνω χρεώθηκαν 44 ευρώ, τιμή πιστεύω πολύ καλή για τα όσα φάγαμε. Υπήρχε χρέωση 4 ευρώ μέσα στα παραπάνω, τα οποία αντιστοιχούν στα δύο μπουκάλια νερό και το καλωσορισμα μάλλον, χωρίς να είμαι σίγουρος τι είναι τι. Επιπρόσθετα παραγγείλαμε ένα cheesecake και μας ήρθε κερασμένο το γλυκό (πολύ νοστιμο) και ένα κολασμένα νόστιμο προφιτερόλ. Δεν ξέρω λοιπόν τι προσφέρεται αντί επιδορπίου, αλλά εγώ γλυκάθηκα από την κίνηση!

Αν έμεινα ευχαριστημένος και αν θα ξαναπήγαινα; Εγώ έμεινα ευχαριστημένος από το περιβάλλον, τις γεύσεις και την εξυπηρέτηση οπότε θα ξαναπήγαινα.
Αλλά περιμένω πιο ενδελεχείς γνώμες από πιο έμπειρα μελη του site!

Cafe - Restaurants - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Επίσκεψη στις 02/09

Το cafe/bar-restaurant "Μαντζάρου 3" βρίσκεται στην ομώνυμη οδο και αριθμό στο κέντρο της Αθήνας. Η πρόσβαση με τα ΜΜΜ είναι πολύ εύκολη, με το αμάξι έχει τις γνωστέσ δυσκολίες του κέντρου.

Ο χώρος έχει περιγραφεί επαρκώς στις προηγούμενες κριτικές από την Julie05 και την PP_TINA. Είναι ένα εντυπωσιακό νεοκλασσικό, σε τρία επίπεδα με μια μικρή ταράτσα, ιδανική για καφέ/ποτό όταν ο καιρός το επιτρέπει. Ήταν και το σπίτι του Μάντζαρου, οπότε ο χώρος παίρνει αβίαστα 4.

Οι γεύσεις ήταν καλές. Πήραμε μια σαλάτα με ξυνόμηλο, φυσιολογική ποσότητα και καλούτσικη εκτέλεση, μια μπρουσκέτα με ντομάτα μοτσαρέλα, η οποία ήταν 4 μπρουσκετάκια σε φρυγανισμένο ψωμί(πιο προς tapas μου εφερναν), τίποτα συγκλονιστικό, δύο berger, τα οποία ήταν νόστιμα και μεγάλα, συνοδεύονταν από στυλ "country" πατάτες τηγανητές και μουστάρδα-κέτσαπ, μία πίτσα με μπέικον και ένα στήθος κοτόπουλο.

Το φάουλ ήταν στις μερίδες της πίτσας και του στήθους κοτόπουλου. Ήταν μικρές. Ειδικά για την πίτσα, μας ειδοποίησε ο σερβιτόρος ότι είναι 8 κομμάτια. Ήρθε μια πίτσα με λεπτή ζύμη (οκ), αλλά αυτό δεν ήταν 8 φυσιολογικά κομμάτια. Ήταν πολύ μικρή. Η τιμή οκ στα 7,5 ευρώ. Το κοτόπουλο και πάλι ήταν καλά εκτελεσμένο αλλά σύμφωνα με αυτόν που το εφαγε, θα ήθελε να είναι λίγο μεγαλύτερη η μερίδα.

Πάμε στην εξυπηρέτηση. Καταρχήν στον ημιόροφο που ήταν το τραπέζι, ο φωτισμός είναι ανεπαρκής. Σε αυτό δε φταίει η εξυπηρέτηση φυσικά, απλά το παραθέτω. Διαβάσαμε τον κατάλογο υπό το φως του κηρίου (γιατί ήταν ένα το κερί στο τραπέζι! ) και του φακού των κινητών μας.

Από την παραγγελία μέχρι να έρθουν τα φαγητά πέρασε λίγο παραπάνω από μισή ώρα. Και ήρθαν με την ακόλουθη σειρά τα φαγητά: 2 berger (παύση), κοτόπουλο, πίτσα, σαλάτα, ορεκτικό! Οκ τα φάγαμε, αλλά και πάλι ήταν λίγο στριμόχωρα να προσπαθούμε να τα χωρέσουμε στο τραπέζι.

Στα δια ταύτα για τα παραπάνω συν δύο μπουκαλάκια των 220 ml coca cola ο λογαριασμός ήρθε στα 52 ευρώ. Απόδειξη ήρθε κανονικά, και δεν προσφέρθηκε κάτι στο τέλος (λογικό για τον τύπο του μαγαζιού, δεν αφαιρεί από τη βαθμολογία).

Αν έμεινα ευχαριστημένος και αν θα ξαναπήγαινα;

Από την εμπειρία μου, το "Μαντζάρου 3", είναι ενας πολύ ωραίος χώρος για να πιεις το ποτό σου ή τον καφέ σου, να ακούσεις ωραία μουσική (ανάλογα με τα ακούσματα του καθενός), να τσιμπήσεις κάτι αν πεινάσεις, αλλά όχι να πας επι τουτου για φαγητό. Θα ξαναπάω για ποτό, ειδικά αν ο καιρός το επιτρέπει στο ταρατσάκι ή και μέσα, αλλά όχι για φαγητό.