mareva

Μέλος από: Φεβ 2011

18 Ιουν 2018

Πήγαμε Σάββατο μεσημέρι 3 άτομα. Βρήκαμε τραπέζι βάφτισης με όλα τα επακόλουθα. Πήραμε 3 κυρίως (κεμπάπ, μπιφτέκι κοτόπουλο και ψαρονέφρι), 1 σαλάτα ρόκα-ανθότυρο, 1 πατάτες τηγανητές και σαν ορεκτικό μελιτζάνες με κρεμμύδια και μους φέτας. 1 ούζο και 2 μπύρες.

Τα κυρίως νόστιμα και καλές μερίδες. Η σαλάτα τσουρούτικη, έπρεπε να έχει 50% περισσότερη ποσότητα ήρθε σε ρηχό πιάτο που ίσα-ίσα το σκέπαζε, οι πατάτες πολύ καλές. Εδώ που θέλω να σταθώ είναι στο πιάτο με τη μελιτζάνα.

Ήρθε ένα μεγάλο πιάτο με 2 μισές μελιτζάνες πάχους 1 εκατοστού (γιατί 2 εφόσον ήμασταν 3;) και μεγέθους πακέτου τσιγάρων με λίγα κρεμμυδάκια και μία υποψία αλοιφής φέτας. Αυτό το πιάτο κόστιζε 7,80 ευρώ!!!!!! Το λιγότερο που θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω είναι κοροϊδία και προσβολή προς τους πελάτες.

Για την τιμή αυτή έπρεπε να είχαν έρθει τουλάχιστον 4 μελιτζάνες επιπλέον, από 2 στον καθένα. Το πιάτο και ως γεύση αλλά πολύ περισσότερο ως ποσότητα δεν ανταποκρινόταν ούτε κατ' ελάχιστον στην τιμή του, δεν θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ούτε ως μισή μερίδα. Κακώς που δεν το είπαμε όταν μας το έφεραν, κανονικά έπρεπε να το γυρίσουμε πίσω ως απαράδεκτο.

Μας πιάσανε στον ύπνο όμως. Για όλα αυτά που πήραμε ο λογαριασμός ήρθε στα 62 ευρώ, που το θεωρώ πολύ ακριβό αφού φύγαμε τουλάχιστον όχι χορτάτοι και πολύ απογοητευμένοι. Κρίμα γιατί είναι ωραίο μαγαζί και δεν θα ξαναπάμε.

24 Σεπ 2016

Επισκεφθήκαμε το Μικιό στα τέλη Ιουλίου μία βραδυά με πολλή ζέστη. Το βλέπαμε χρόνια ως κάτοικοι της περιοχής αλλά δεν μας γέμιζε το μάτι. Η αλήθεια είναι ότι με το πέρασμα των χρόνων, όλο και βελτιωνόταν (ο εξωτερικός χώρος τουλάχιστον) και έτσι αποφασίσαμε να το δοκιμάσουμε.
Έχουμε και λέμε: Όταν θέλεις να λέγεσαι κρητικό εστιατόριο ακόμα και αν είσαι στην Αθήνα, οφείλεις να τηρείς κάποια στάνταρντ. Π. χ.: δεν εννοείται μαγαζί με κρητική κουζίνα να μην σε καλωσορίζει με ρακή και κάποιο μεζεδάκι. Είναι εκ των ων ουκ άνευ. Ούσα εκ του ημίσεος με καταγωγή από Χανιά, τα ξέρω καλά αυτά τα απαραίτητα. Στο Μικιό λοιπόν, το μόνο που ήρθε ήταν ένα μικρό μπολάκι με ελίτσες και κάποιο ψωμάκι αν θυμάμαι, που τα χρεώνουν κατά πάσα πιθανότητα ως ψωμί, το πληρώνεις δηλαδή. Η ρακή εξαφανισμένη. Υπήρχε μόνο στον κατάλογο σε μία εξωφρενική τιμή, σε σημείο που δεν την τιμήσαμε γιατί το θεωρήσαμε κοροϊδία μέγιστη, γνωρίζοντας την τιμή της αγοράς της. Από την πλευρά της εξυπηρέτησης, το παιδί που μας σέρβιρε λίγο βαριεστημένο και αγέλαστο. Δεν κερδίζεις κόσμο έτσι όμως.
Ο κατάλογος είναι πολύ λιτός και απορώ γιατί. Η κρητική κουζίνα έχει τόσα πολλά πιάτα και ορεκτικά και κυρίως που από μόνα τους γεμίζουν σελίδες. Περιοριστήκαμε σε χωριάτικη (καλή), μία μαραθόπιτα (καθόλου καλή και μικρή) και κοτόπουλο απάκι (πολύ νόστιμο πιάτο που έσωσε την βραδυά από οικτρή αποτυχία). Επίσης πατάτες τηγανητές αρκετά καλές. Δύο μπύρες σωστά παγωμένες (ευτυχώς) αντικατέστησαν τη ρακή που δεν πήραμε. Νομίζω ο λογαριασμός ήρθε κάτι λιγότερο από 30 ευρώ, ακριβά γι αυτά που πήραμε.
Το μεγαλύτερο φάουλ όμως: όπως είπα στην αρχή ότι τα κρητικά εστιατόρια σου φέρνουν κέρασμα με το που κάθεσαι, πολύ περισσότερο γίνεται στο τέλος. Εδώ μας κεράσανε την απόδειξη μόνο. Ούτε ρακή, ούτε κάποιο γλυκό, ούτε φρούτο. Δεν το καταλαβαίνω αυτό σε πολλά μαγαζιά. Τι κοστίζει ένα πιάτο μέσα στο κατακαλόκαιρο που βρωμάει ο τόπος από καρπούζια να σου φέρουν μια φέτα σε ένα πιατάκι; Έτσι για να πεις ότι σε κεράσανε βρε αδερφέ και να μην μπορείς να πεις και τίποτα. Αυτό ισχύει για όλους εννοείται και όχι μόνο για τους κρητικούς. Αλλά πολύ περισσότερο γι αυτούς. Μάλλον δεν πρέπει να έχουν και πολλή σχέση με Κρήτη στο Μικιό γιατί αυτό δεν θα συνέβαινε. Στην Κρήτη σε σουβλατζίδικο να πας, θα σου φέρουν κέρασμα το 200άρι τη ρακή, γλυκό και φρούτο.
Τουλάχιστον μας έφυγε η απορία και το δοκιμάσαμε. Αλλά για να ξαναπάμε ουδείς λόγος φυσικά. Αφενός ο πολύ περιορισμένος κατάλογος, αφετέρου οι υψηλές τιμές και η απουσία κεράσματος συνιστούν από μόνα τους λόγους προς αποφυγήν.

23 Σεπ 2016

Επισκεφθήκαμε την Ψιψίνα την ημέρα επιστροφής των διακοπών μας πριν 2 εβδομάδες. Πραγματικά απογοητευτήκαμε.
Και εξοργιστήκαμε μαζί. Οι τιμές έχουν πάρει την ανιούσα και υπάρχει και έκπτωση στις ποσότητες των φαγητών.
Η φέτα στη χωριάτικη έχει μειωθεί κατά το 1/3 και γενικά η σαλάτα σε τίποτα δεν θύμιζε την πρότερη χωριάτικη που σέρβιραν για την οποία είχα να το λέω όπου σταθώ και όπου βρεθώ, ο τηγανητός γαύρος επίσης έχει μικρύνει ως μερίδα, η σαρδέλα παραδόξως έχει μείνει περίπου η ίδια.

Το χειρότερο όμως είναι η αδικαιολόγητη άνοδος στις τιμές. 7,80 η χωριάτικη!!!!! από 6,50 αν θυμάμαι καλά, 8,10 ο γαύρος!!!!!! από 5,80, 8,90 η σαρδέλα!!!!! Αυτές τις τιμές δεν τις έχουμε δει πουθενά ομολογουμένως. Γιατί ρε παιδιά; Ο ΦΠΑ αυξήθηκε 1%, εσείς γιατί τα ανεβάσατε όλα από 20-40%; Ή ήταν μέχρι να μας πιάσετε πελάτες; Εμάς πάντως μας χάσατε. Και από ότι ακούσαμε και άλλους.

Κάτι άλλο που είναι φάουλ είναι το υποχρεωτικό σερβίρισμα του χύμα κρασιού στα 700 ml. Αν είσαι μόνος σου και θέλεις να πιεις τεταρτάκι ή μισό κιλό δεν μπορείς. Σε υποχρεώνουν να πάρεις το 700άρι με το ζόρι και να το αφήσεις. Και φυσικά θα καταλήξει πάλι στον κουβά εννοείται. Αφού είναι χύμα όμως γιατί, δεν το καταλαβαίνω....

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη mareva.

27 Απρ 2015

Οι βαθμολογίες αυτής της κριτικής δεν προσμετρώνται πια στην συνολική βαθμολογία του εστιατορίου. πιο πρόσφατη κριτική

για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη mareva.

Πολύ κοντά στο σπίτι μας, ένα από τα αγαπημένα μας ψαροταβερνάκια. Αν ήταν δίπλα στη θάλασσα θα ήταν το τέλειο μαγαζί. Αλλά και εκεί που είναι το έχουν φτιάξει τόσο όμορφο που το ξεχνάς. Παραφωνία τα πολύ στριμωγμένα τραπεζάκια και η οχλαγωγία που είναι ιδιαίτερα αισθητή όταν υπάρχει πολύς κόσμος. Το τσιγάρο δεν ενοχλεί ίσως γιατί υπάρχει καλός εξαερισμός.

Το έχουμε επισκεφθεί μόνοι, με φίλους, με συγγενείς, με επισκέπτες από άλλες πόλεις και πάντα έχουμε μείνει πολύ ικανοποιημένοι. Ως γνωστόν είναι της ίδιας ιδιοκτησίας με το διπλανό κεμπαμπτζίδικο που προσωπικά εμένα δεν μου αρέσει καθόλου. Είναι γνωστή η αγάπη μου άλλωστε στα θαλασσινά και τα ψαράκια. Αλλά γενικά δεν μου αρέσει ο κακός χαμός που γίνεται εκεί με τον κόσμο να περιμένει ουρά για να καθισει.

Επειδή και άλλοι «συνάδελφοι» έχουν αναλύσει κάποια πιάτα, θα μιλήσω για αυτά που έχω ξεχωρίσει και που παίρνουμε πάντα σχεδόν όποτε πηγαίνουμε. Κάποιες φορές με μεγαλύτερη παρέα παίρνουμε περισσότερα και έτσι έχω δοκιμάσει αρκετά.

Πριν από όλα θα μιλήσω για τα παιδιά που σερβίρουν. Πολύ ευγενικά και ευχάριστα. Δυστυχώς όμως πρέπει εξαρχής να τους επισημάνεις ότι θέλεις πρώτα τη σαλάτα και το ορεκτικό και μετά τα κυρίως γιατί διαφορετικά στα φέρνουν όλα μαζί και εκτός του ότι τα ζεστά κρυώνουν, δεν χωράνε στο τραπέζι. Εμάς αν και μας ξέρουν, πρέπει πάντα να τους το θυμίζουμε γιατί μια-δυο φορές που το ξεχάσαμε μας ήρθαν όλα μαζί και αναγκαστήκαμε να φάμε πρώτα τα ζεστά και στο τέλος τη σαλάτα. Πραγματικά αυτό δεν το έχω καταλάβει. Πώς είναι δυνατόν να έχεις εστιατόριο και να μην ξέρεις την αλληλουχία και το χρόνο σερβιρίσματος των πιάτων. Γι αυτό και μόνο έκοψα ένα βαθμό. Και για το γεγονός ότι φέρνουν εμφιαλωμένο νερό αντί για βρύσης. Που πάντα το επιστρέφουμε και ζητάμε κανάτα. Έτσι τους έχουν πει όμως, έτσι κάνουν, δεν φταίνε οι σερβιτόροι.

Στα φαγητά τώρα: Αρχικά φέρνουν αυτή την καταπληκτική μπουγιαμπέσα τους στο φλιτζανάκι του καφέ που θα ήθελες να βουτήξεις στην κατσαρόλα και να την καθαρίσεις όλη μαζί με ψημένο πολύ ωραίο ζυμωτό ψωμί με λαδάκι που αν κάνεις το λάθος και το δοκιμάσεις δεν σταματάς.

Σαλάτες: Η χωριάτικη είναι υπερπαραγωγή του Χόλυγουντ. Άνετα για 4-5 άτομα και θα μείνει. Φρέσκα υλικά και δροσερά, στην οποία όμως ποτέ δεν έχω καταλάβει γιατί ξεφλουδίζουν τη ντομάτα. Θα το ρωτήσω κάποια στιγμή όμως να μου φύγει η απορία. Έχουμε δοκιμάσει επίσης και την πράσινη με διάφορα λαχανικά, μαρουλοσαλάτα και βλήτα με κολοκυθάκια το καλοκαίρι. Όλες πολύ καλές. Μοναδική εξαίρεση η πατατοσαλάτα που είναι η πιο άγευστη που έχω δοκιμάσει. Κάτι πρέπει να κάνουν να αλλάξουν τη συνταγή, αλλιώς να την αφαιρέσουν.

Από ορεκτικά έχουμε δοκιμάσει διάφορα. Φάβα με καραμελωμένα κρεμύδια, φρέσκιες τηγανητές πατάτες, λακέρδα, ταραμοσαλάτα λευκή, ντοματοκεφτέδες, χταπόδι, γαύρος μαρινάτος. Όλα πολύ καλά αλλά ο γαύρος είναι τουλάχιστον ντροπή να σερβίρεται σε αυτή την ποσότητα. Πρέπει να διπλασιαστεί τουλάχιστον.

Από κυρίως μακράν καλύτερος ο τηγανητός φιλεταρισμένος γαύρος. Στεγνός, τραγανός, νοστιμότατος με μία υποψία ξιδιού (που του πάει υπέροχα – εγώ βάζω κι άλλο από πάνω) και ψιλοκομμένο μαϊντανό. Ένα πιάτο-βουνό που δεν λείπει ποτέ από την παραγγελία μας. Σαρδέλα φιλεταρισμένη συνοδευόμενη από μίνι σαλατούλα ψιλοκομένης ντομάτας στο κέντρο νοστιμότατη και αυτή. Θραψαλάκι ψητό επίσης νιάμ νιάμ. Κατά καιρούς έχουμε πάρει και ψητό ψάρι μεγαλύτερο αλλά γενικά είμαστε υπέρ του μικρού και καταφρονεμένου. Γαριδοκαραβίδες γενικά τις αποφεύγουμε γιατί και δεν χορταίνεις και τις ακριβοπληρώνεις οπότε δεν έχω άποψη. Και η κουτσομούρα είναι αρκετά καλή και στεγνή πάντως.

Το μυδοπίλαφό τους πολύ νόστιμο. Αν και δεν τρώω κριθαράκι, έχω ακούσει τα καλύτερα για το κριθαρότο με μελάνι σουπιάς και το κριθαρότο με γαρίδες. Και τα δύο σε εξωπραγματικές ποσότητες αναλογικά με την τιμή τους.
Στο τέλος έρχεται κέρασμα λικέρ μαστίχας και αν έχεις πάρει μεγάλο ψάρι σου φέρουν και πιατέλα με γλυκά (φάουλ, όχι το ένα παιδί καλό παιδί, το άλλο ……. ) Φέρε τουλάχιστον ένα μικρό γλυκό, ένα χαλβά, ένα φρούτο κατιτίς. Τέλος πάντων, επειδή συνήθως από το φαγητό έχουμε σκάσει δεν μας λείπει.

Το καλύτερο είναι ότι με 4 πιάτα (π. χ. χωριάτικη, πατάτες, γαύρος και σαρδέλα, 1 καραφάκι ούζο, 1 μπύρα) και σκας και δεν πληρώνεις πάνω από 35 ευρώ το πολύ. Εμείς αν και φαγανά υπέρ του δέοντος, δεν καταφέρνουμε να καθαρίσουμε τα πιάτα μας (και ντρεπόμαστε γι αυτό) αλλά έτσι γλυτώνουμε τα επείγοντα.

27 Απρ 2015

Επισκεφθήκαμε παρέα 6 ατόμων το συγκεκριμένο εστιατόριο δύο εβδομάδες πριν το Πάσχα περίπου. Επειδή συνήθως λόγω γειτνίασης κινούμαστε και στην Γλυφάδα για φαγητό, το βλέπαμε αλλά ποτέ δεν είχαμε αποφασίσει με τον καλό μου να καθήσουμε. Αφού το ήθελε η παρέα όμως και παρακινούμενοι και από τις καλές τους κριτικές μιας και το είχαν δοκιμάσει παλαιότερα, είπαμε να ακολουθήσουμε.

Το ύφος του εστιατορίου φέρνει στο μοντέρνο/βιομηχανικό στυλ. Ο χώρος μεγάλος σχετικά μετά από κατάληψη του πεζοδρομίου όπως συμβαίνει τα τελευταία χρόνια στην περιοχή. Στα δεξιά της εισόδου εκτείνεται μία μεγάλη μπάρα (δεν ξέρω εάν τα βράδια λειτουργεί παράλληλα και σαν μπαρ). Τα τραπέζια είναι λίγο στριμωγμένα όμως κατά τη γνώμη μου. Λίγος αέρας παραπάνω θα έπρεπε να υπάρχει για να μην είμαστε «αγκαλίτσα» με τους διπλανούς μας.

Η εξυπηρέτηση από την κοπέλα που μας ανέλαβε, αρκετά ευχάριστη με πλήρη γνώση και επεξήγηση των πιάτων και των υλικών.

Στα του φαγητού τώρα. Δεν τα θυμάμαι και καλά γιατί έχει περάσει καιρός (δεν θυμάμαι τι έφαγα χθες εδώ που τα λέμε) αλλά θα προσπαθήσω. Αρχικά ήρθε καλαθάκι με πολύ ωραία ψωμάκια που επαναλήφθηκαν λόγω άμεσης εξαφάνισης και νομίζω ελίτσες σε μπολάκι. Πήραμε 2 σαλάτες η μία με βραστά λαχανικά και κομματάκια ψητού μοσχαριού (πάρα πολύ ωραία) και η άλλη με πράσινα λαχανικά, η οποία θα έλεγα ότι ήταν απλά καλή. Πήραμε δύο ορεκτικά τα οποία για να μην θυμάμαι τι ήταν μάλλον δεν μου έκαναν και ιδιαίτερη εντύπωση και ο καθένας τα κρεατάκια του.

Οι μερίδες δεν είναι τεράστιες αλλά δεν χρειάζεται να πας και για σουβλάκια μετά. Το καλό είναι ότι σου δίνουν επιλογή συνοδευτικού του κρέατος. Πατάτα τηγανητή, πατάτα ψητή, πατάτα πουρέ, λαχανικά ψητά, σαλάτα. Ο πουρές πάντως που πήρα εγώ ήταν απλά υπέροχος. Επίσης, υπάρχουν διαβαθμίσεις ψησίματος αλλά επειδή εμείς εδώ στο Ελλάντα έχουμε μάθει να τρώμε το κρέας μας καλοψημένο, να βγάζει μία καρβουνίλα βρε αδερφέ, όταν το ζήτησα έτσι και έπεσαν οι άλλοι να με «φάνε», συμβιβάστηκα με μία μέση κατάσταση και το πήρα medium rare. Νομίζω το δικό μου πιάτο ήταν κάτι σαν thin ……., δεν θυμάμαι ακριβώς.

Τελικά άλλαξα γνώμη για το πώς θα ζητάω πλέον το ψητό μου κρέας. Χωρίς να είναι άψητο και να κανιβαλίζω σε ματωμένο κρέας, ήταν τόσο τρυφερό και νόστιμο που δεν έχω ξαναφάει παρόμοιο. Όσο νόστιμο όμως ήταν το δικό μου, διπλά νόστιμο ήταν της φίλης μου το Oyster (συγχωρέστε με πάλι δεν θυμάμαι το δεύτερο όνομα). Όταν ξαναπάω, δαγκωτό αυτό. Και με δεδομένο ότι όσοι έχουν διαβάσει παλαιότερες κριτικές μου θα έχουν ήδη αντιληφθεί ότι πιο πολύ κλίνω προς την ψαροφαγία, εδώ βρήκα το αντίπαλον δέος της.

Από ποτά πήραμε δύο μπουκάλια κόκκινο κρασί περίπου στα 20 ευρώ το ένα, 4 μπύρες και 2 μπουκάλια νερό (είπαμε της βρύσης στην Αθήνα δεν πίνεται). Στο τέλος κλείσαμε με δύο γλυκά, ένα μιλφέιγ με φράουλες και σούπα σοκολάτας με παγωτό. Και τα δύο πολύ ωραία με μικρό προβάδισμα στη σοκολάτα αλλά σαφώς υπερτιμημένα.

Ο λογαριασμός μάς προσγείωσε λίγο δυσάρεστα. Κάτι λιγότερο από 270 ευρώ, πολύ τσιμπημένος για τις εποχές που διανύουμε. Με το φιλοδώρημα μας ήρθε 46 ευρώ το κεφάλι, εξαιρετικά ακριβά ομολογουμένως. Δεν είναι για πολύ συχνά αλλά λόγω γεύσης θα ήθελα να το ξαναδοκιμάσω. Συμπέρασμα και προσωπική μου άποψη είναι ότι αξίζει να το δοκιμάσει κάποιος για μία φορά. Μπορεί να φύγει πιο ανάλαφρος οικονομικά αλλά τουλάχιστον θα ευχαριστηθεί σε γεύση.

27 Φεβ 2015

Δεν θα γράψω πολλά. Με κάλυψαν οι προηγούμενοι δυστυχείς που τη δοκίμασαν. Πήγαμε χτες Καθαρά Δευτέρα γιατί εκεί είχε κλείσει η παρέα μας. Έτσι αν και κάπως θορυβημένοι από τα δυσμενή σχόλια είπαμε να δοκιμάσουμε για να έχουμε ιδία άποψη. Και την αποκτήσαμε πανηγυρικά και ήταν όλη δική μας.

Το μοντέλο των τριών πιάτων (χωριάτικη, γαρίδες και κουτσομούρα) εκτός από φτωχό για τη συγκεκριμένη μέρα ήταν και καταθλιπτικό και μίζερο. Χάθηκε να πάρουν ένα κουβά ταραμοσαλάτα και να σερβίρουν σε κάθε τραπέζι για το καλό βρε παιδί μου;

Τίποτα. Η εύκολη λύση: τηγάνι. Καταρχήν η χωριάτικη είχε κάτι χοντροκομένες ντομάτες, ήταν γεμάτη στο κρεμύδι και χωρίς καθόλου αγγούρι!!!!
Οι γαρίδες ήταν ok, οι κουτσομούρες so and so, αλλά όπως και να το κάνεις το τηγάνι και η λαδίλα πάνε μαζί και τα πιάτα ήταν κολύμπα στο τηγανόλαδο.

Από την άλλη, όλο το μαγαζί ήταν σαν θάλαμος αερίων από την τηγανίλα, μας έπιασε ο λαιμός μας, τα μάτια μας και το κεφάλι μας. Τα ρούχα μπήκαν κατευθείαν για πλύσιμο γιατί βρωμούσαν. Το ίδιο και εμείς: ) Επίσης το πάτωμα ήταν μέσα στα λάδια και ο κόσμος έκανε πατινάζ. Δυο φορές παραλίγο να γίνει ατύχημα.

Το αποκορύφωμα: 6 μεγάλοι και 2 παιδάκια (που δεν έφαγαν σχεδόν τίποτα) πληρώσαμε 210 ευρώ για χωριάτικη και τηγανητά. Αν είναι δυνατόν!
Απαράδεκτοι! Χώρια που δεν αξίζει το φαγητό, μετά πρέπει να μπείς και στον κλίβανο για απολύμανση. Μακριά!

06 Μάρ 2014

Τελευταία Κυριακή της Αποκριάς κινήσαμε με φίλους για τα Βόρεια (Ολόκληρο ταξίδι για μας τους "Νότιους"). Αλλά και ευχάριστη αλλαγή περιβάλλοντος και ευκαιρία για εκδρομούλα. Είχε και καλό καιρό.

Χωρίς να έχουμε αποφασίσει πού θα πάμε για φαγητό, το ένα μέλος της παρέας πρότεινε το συγκεκριμένο μαγαζί ορμώμενος από σχόλια συναδέλφων του που του είχαν επισκεφθεί.

Περάσαμε μέρη που δεν είχαμε ξαναδεί, συναντήσαμε κοπάδια με πρόβατα και τελικά καταλήξαμε σε κάτι χωράφια μακριά από κατοικημένες περιοχές. Βουκολική εμπειρία.

Πολύς κόσμος. Ήταν και η ώρα (15:30), ήταν και η μέρα. Βρήκαμε τραπέζι στον έξω χώρο με τα "ναύλα" (κρύο ρε παιδιά όμως, με τα μπουφάν καθήσαμε όλη την ώρα). Τίποτα το ιδιαίτερο ως χώρος, καμία θέα, καμία αίσθηση εξοχής.

Το καλό ήταν ότι εξυπηρετηθήκαμε γρήγορα και από τα γκαρσόνια και από την κοπέλα που έπαιρνε παραγγελία, κάτι που μας έκανε εντύπωση με δεδομένο το φόρτο τους. Επίσης απαγορεύεται το κάπνισμα στον εσωτερικό χώρο το οποίο είναι πολύ μεγάλο συν και μπράβο τους. Σε ένα τέτοιο μέρος ξεκομμένο θα περίμενε κανείς να μην τηρείται η απαγόρευση του καπνίσματος. Υπάρχει όμως και το catch στην όλη ιστορία. Περιμένετε, περιμένετε.
Κατέφθασε μπόλικο φρέσκο ψωμάκι και κανατούλα με κρύο νεράκι (+).

Πήραμε πατάτες (2,70), χόρτα (3,5), λάχανο-καρότο (2,5), γίγαντες (7!!!!), Κεφτέδες (6,5), 2 φιλέτα κοτόπουλο με 5-6 πατάτες μετρημένες (7,5 έκαστο), Κουνέλι στιφάδο (9,4), Σπανακόπιτα σαν ένα κουτί τσιγάρα λίγο πιο ψηλό (5,3!!!!!!!!!!!), 3 μπύρες και ένα καραφάκι ούζο. Το σύνολο 79,6 μαζί με το ψωμί.

Τι να πω. Έφαγα απ' όλα εκτός τους κεφτέδες (αποφεύγω κιμάδες έξω για τους ευνόητους λόγους). Μη σκεφτείτε όμως ότι έφαγα πάνω από μία πηρουνιά από το καθένα, γιατί για τόσο έφτασε. Τραγικά μικρές μερίδες και σε ορισμένα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ ακριβές (βλ. θαυμαστικά).

Το μόνο που ήταν σε ικανοποιητική ποσότητα ήταν οι κεφτέδες (που δεν τους ακούμπησα μπάι δε γουέι). Οι γίγαντες νόστιμοι μεν αλλά με τα 7 ευρώ που κάνανε εγώ φτιάχνω ένα τεράστιο ταψί και ταΐζω αδέρφια, ξαδέρφια, πεθερικά, κουνιάδια και φίλους. Σε μας ήρθε στο πιατάκι του φρούτου ίσα ίσα στο χείλος. Για όνομα του Θεού δηλαδή.

Άστε τη σπανακόπιτα. Όταν είδα πόσο τη χρέωσε μου έκατσε στο στομάχι. Τα 5,3 ευρώ που κόστιζε έπρεπε να είχε έρθει σε μέγεθος βίπερ τουλάχιστον. Κέρασμα σε μας δεν ήρθε, σε άλλους είδαμε.

Όχι, δεν αξίζει με τίποτα ούτε η απόσταση, ούτε το φαγητό, ούτε το μέρος (της ταβέρνας γιατί η περιοχή μια χαρά είναι). Όλοι συμφωνήσαμε ότι δεν πρόκειται να ξαναπάμε αν και οι φίλοι μας είναι σχετικά κοντά. Και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί έχει κόσμο.

30 Νοε 2013

Δεν είμαι κακιά. Είμαι αντικειμενική. Δεν έχω γράψει ποτέ καμία υπερβολή σε κάποια κριτική μου. Βέβαια την έχω πατήσει και εγώ και έχω εκθειάσει κάποια μαγαζιά όπου στη συνέχεια απογοητεύτηκα πλήρως. Αλλά όψομαι για το μέλλον. Θέλω πριν να ξαναγράψω για κάποιο μαγαζί που έχω πάει και έχω αναθεωρήσει, να το επισκεφτώ τουλάχιστον 1-2 φορές ακόμα.
Για το Πιάτσα Τυλιχτό όμως δεν πρέπει να μιλήσω;

Ακούσατε, ακούσατε. Ή διάβασατε, διάβασατε αν προτιμάτε. Πήγαμε με τον συμβίο το Σάββατι 16 Νοεμβρίου το απόγευμα κατά τις 16:30. Για την Πανδαισία δίπλα πηγαίναμε αλλά μας προέκυψε κλειστή πάλι (τι είναι αυτό το πράγμα με αυτό το μαγαζί, ανοίγει-κλείνει με εντυπωσιακό τέμπο). Και είπαμε να δοκιμάσουμε το Π.Τ. μια και λόγω της ώρας βρήκαμε τραπέζι.

Καλός χώρος, λίγο στενάχωρος με τα τραπέζια κολλητά αλλά μοντέρνα διακόσμηση και ευχάριστη ατμόσφαιρα. Στα μείον το κάπνισμα στο εσωτερικό και το σχετικό κρύο από τα ανοίγματα στα τζάμια.

Πήραμε χωριάτικη, τηγ. Πατάτες και 4 τυλιχτά: με φιλετάκια κοτόπουλου, 1 γύρο κοτόπουλο, 1 γύρο χοιρινό και 1 μοσχαρίσιο γύρο γάλακτος. Μισό κιλό κρασί (ελλείψει ούζου που ζητήσαμε και μας κοίταξαν λίγο περίεργα). Γιατί όμως να υπάρχουν τόσα τσίπουρα και όχι ούζο; Το ούζο είναι παράξενη επιλογή και το τσίπουρο όχι; Το τσίπουρο πάει με τα σουβλάκια και το ούζο όχι; Ιδού η απορία.
Η χωριάτικη λοιπόν καλή και φρέσκια. Ήρθε όμως σε ένα ψηλό και στενό μπολ που μαρτυρήσαμε ακόμα και να την βγάλουμε με το κουτάλι στα πιάτα μας. Τα κάναμε σύχρηστα στο τραπέζι, δεν φταίμε εμείς όμως. Οι πατάτες πολύ καλές, φρέσκιες και νόστιμες, ίσως με περισσότερο αλάτι από ότι έπρεπε αλλά καλές.

Το μισό κιλό κρασί μας ήρθε σε τσίγκινο από τεταρτάκι. Κοιταχτήκαμε και συμφωνήσαμε ότι αυτό μισό κιλό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Ρωτήσαμε τον σερβιτόρο που με ύφος ειδήμονα και πειραγμένο μας απάντησε: ΦΥΣΙΚΑ και είναι μισό κιλό. (Ε, τώρα πρέπει να μας έγραψε στα μαύρα κατάστιχα, μια το ούζο, μια το κρασί... Τι στραβόξυλα είμαστε και μεις ρε παιδί μου). Ε, λοιπόν εάν αυτό ήταν μισό κιλό, τα μπουκάλια του νερού που σερβίρουν στα μαγαζιά είναι Πεντάλιτρα. Προφανώς από κάπου πρέπει να βγάλουν οι άνθρωποι γιατί στα υπόλοιπα έχουν καλές τιμές. Και το κρασί ΦΥΣΙΚΑ (να το πω κι εγώ) το έχουν 10 ευρώ το κιλό!!!!! Άρα το τεταρτάκι που ήπιαμε το πληρώσαμε καραβίσιο μισό κιλό.

Τα τυλιχτά τώρα ήταν με αλάδωτες πίτες (ωραίες και τραγανές) όπως τα προτιμάμε αλλά λίγο φτωχά. Σε αυτό συνέβαλε η απουσία πατάτας που οπωσδήποτε τα διογκώνει. Αν ήταν τουλάχιστον γευστικά ωραία, θα το παραβλέπαμε. Τα δικά μου με γύρο κοτόπουλο και φιλετάκια κοτόπουλου ήταν πολύ στεγνά. Δηλαδή το κρέας ήταν στεγνό, με δυσκολία μασιόταν και τελικά στο τέλος το άφησα. Του καλού μου με το χοιρινό γύρο μια χαρά αλλά ο μοσχαρίσιος γάλακτος ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ. Επειδή τον ξέρω ότι αλέθει μέχρι και πέτρες και ποτέ δεν παραπονιέται για λίπος και «βρωμιές» στο φαγητό εδώ έσπασε το κοντέρ. Και το είδα και εγώ. Πάνω από το μισό κρέας ήταν άχρηστο, όχι από ξύγκια αλλά από χόνδρους και νεύρα. Σαν τσίχλα ήταν.

Στο τέλος ήρθε απόδειξη (21,20). Δεν θα ήταν ακριβά αν δεν είχαμε φάει τη φόλα του κρασιού και του μοσχαρίσιου γύρου. Αλλά όπου ακούς πολλά κοκόρια……(κοκόρια= φτηνές τιμές. Τελικά είχε δίκιο ο μπαμπάς μου που έλεγε ότι το φτηνό το κρέας το τρώνε οι σκύλοι. Και να έλεγα ότι μπήκαμε στο μαγαζί γαβγίζοντας..... Τέλος πάντων. Περιμέναμε να μας ρωτήσουν αν είμαστε ευχαριστημένοι και θα τους το λέγαμε. Μάλλον όμως δεν ενδιαφέρονται να φεύγει ο πελάτης ευχαριστημένος, μόνο να καθήσει, να φάει, να πληρώσει και να φύγει. Και αν δεν ξανάρθει δε μας νοιάζει.
Ακούσαμε το σερβιτόρο να ρωτάει τα διπλανά τραπέζια τι να τους κεράσει και σε κάποιους έφερε γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού και λικέρ μαστίχας. Εμάς τίποτα. Γι αυτό και εμείς τίποτα (μετά από δική μου επιμονή).
Α ρε Πανδαισία τι μας έκανες.

26 Νοε 2013

Από τις χειρότερες εμπειρίες μου. Όχι τόσο για την ποιότητα του φαγητού και την εξυπηρέτηση, όσο για τις εξωπραγματικές -σχεδόν εξωγήινες- τιμές τους. Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομη (αν και δεν φημίζομαι για τη λακωνικότητά μου). Καταρχήν αποφασίσαμε να πάμε στο εν λόγω μαγαζί λόγω υποχρεώσεων κάποιων της παρέας στην περιοχή.

Σάββατο μεσημέρι περί ώρας 3. Ήμασταν 7 τον αριθμό. Με την κάρτα Αθηνόραμα ανά χείρας για την έκπτωση 25%. Μην έχοντας ξαναπάει, περίμενα κάτι πολύ ωραίο, η πρώτη εντύπωση όμως ήταν παρακμιακής καφετέριας των 90s, καμία σχέση με το αντίστοιχο του Κολωνακίου που τουλάχιστον έχει μια κάποια αισθητική.

Το μαγαζί ήταν άδειο. Τυχαίο; Καθόλου. Θα μάθετε παρακάτω. Τα παιδιά στο σέρβις ευγενέστατα μας τακτοποίησαν στο τραπέζι μας. Χωρίς να προλάβουμε να καθισουμε άρχισε το σερβίρισμα του εμφιαλωμένου. Ήμαρτον! Πότε επιτέλους θα καταλάβουν ότι το νερό της βρύσης στην Αθήνα πίνεται; Στο σπίτι μου το πίνω, δεν θα μπορέσω να πιω το αριστοκρατικότερο της Κηφισιάς; Πήγαινε και ερχόταν όλη την ώρα το γέμισμα των ποτηριών μας, λες και είχαμε ουρολοίμωξη και έπρεπε να πίνουμε συνέχεια. Με το αζημίωτο φυσικά ε;

Ανοίγουμε τους καταλόγους και μας χτυπάει κατακούτελα το σοκ. Κυρίως εμένα και τον συμβίο μου γιατί οι έτεροι της παρέας είναι μαθημένοι στο «αφού είναι ακριβό είναι και καλό». Δεν υπήρχε πιάτο κάτω από 24 ευρώ. Ενδεικτικά: Σολομός ψητός με λαχανικά 24, Rib eye με τηγανητές πατάτες 28, Μπουτάκια κοτόπουλου με τηγ. πατάτες 27, Σαλάτες η μία 15!!!!!! και η άλλη 13. Μπύρες 5,5 η μικρή των 330ml (αυτό πρώτη φορά το είδα, μπύρα Fix σε μέγεθος Barbie). Δεν τολμήσαμε να πάρουμε τίποτα παραπάνω αν και ξέραμε ότι θα πεινάσουμε γιατί όπου βλέπουμε τέτοιες τιμές ξέρουμε ότι θα φύγουμε με γουργουρητά. Και δεν διαψευστήκαμε.

Τα πιάτα μας από πλευράς παρουσίασης θα μπορούσαν κάλλιστα να είχαν σερβιριστεί σε σουβλατζίδικο ή τουλάχιστον σε ένα συνοικιακό εστιατόριο με το 1/3 της τιμής. Μην πω για τις γεύσεις, αδιάφορες και επίπεδες, σαν να τρώγαμε σε εστιατόριο πλοίου με το ξαναζεσταμένο ρυζάκι στο πλάι και τα ψιλοκομένα λαχανικά από την προηγούμενη.

Με την έκπτωση της κάρτας 7 κυρίως, 2 σαλάτες, 4 μπύρες, 2 κόκα κόλες και 1 ποτήρι κρασί 199 ευρώ. Χωρίς την έκπτωση 250.

Πραγματικά εκ του αποτελέσματος ντράπηκα που μπήκαμε εκεί μέσα και τους αφήσαμε τα χρήματά μας. Ντράπηκα για λογαριασμό μου γιατί με όσα πληρώσαμε κάποιοι άλλοι περνάνε μία εβδομάδα. Αλλά μου έμεινε η απορία. Αυτοί ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ; Δεν ντρέπονται να εκμεταλλεύονται έτσι τον κόσμο;

Ειλικρινά επειδή το έχω κάνει κανα δυο φορές, αν δεν ήταν η παρέα, με το που θα είχα ανοίξει τον κατάλογο, θα είχα κόψει λάσπη. Και ας τολμούσαν να με ρωτήσουν.
Ένα έχω να πω, αν σας τρώνε τα λεφτά σας στην τσέπη και θέλετε να τα πετάξετε, να πάτε να φάτε εκεί. Είναι το κατάλληλο μέρος.

15 Οκτ 2013

Τελικά πρέπει να είμαι πολύ παράξενο άτομο. Και εγώ και η παρέα μου. Σαν τους γέρους του Μάπετ Σόου ένα πράγμα. Δεν εξηγείται αλλιώς, πώς πηγαίνοντας με τις καλύτερες διαθέσεις σε κάποιο μαγαζί για το οποίο είχαμε διαβάσει διθυραμβικές κριτικές εδώ, να φύγουμε όχι μόνο απογοητευμένοι αλλά και ολίγον εκνευρισμένοι.

Πήγαμε την προηγούμενη Κυριακή αρχικά 4 και στη συνέχεια προστέθηκε και πέμπτος καθυστερημένος.
Επειδή είμαι πολυλογού θεωρώντας ότι μόνο έτσι αποδίδεται η ουσία των πραγμάτων, θα εκθέσω αναλυτικά το ιστορικό και με πάσα αντικειμενικότητα όπως κάνω πάντα.

Καταρχήν, το καλωσόρισμα μας άρεσε με τη ρακή και το κέρασμα-καναπεδάκι όπως και το νερό στην κανάτα που ερχόταν συνέχεια ανανεωμένη.

Ο χώρος δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, απλό θα τον χαρακτήριζα σε ανοιχτές αποχρώσεις και λιτού στυλ διακόσμηση. Καλός πάντως, και με άνετους καναπέδες. Το μέγα αρνητικό είναι το κάπνισμα. Παρά τον καλό εξαερισμό του, το να σου έρχεται την ώρα που τρως στα μούτρα ο καπνός του διπλανού σου έστω και αμυδρά είναι τρομερά εκνευριστικό.

Το φαγητό θα το χαρακτήριζα με δύο λέξεις, αδιάφορο και τρομερά ακριβό γι αυτό που προσφέρει. Τι εννοώ; Θα το μάθετε παρακάτω στην έκθεση ιδεών μου.

Κατευθείαν στο ψητό. Πήραμε λοιπόν: 1 πράσινη σαλάτα με διάφορα μέσα (τα οποία ήταν διαφημιστικό κόλπο στα 6€), 1 μπαστουνάκια κολοκυθιού (3,50€), 1 φάβα με καραμελωμένα κρεμύδια (3,50€), 1 χανιώτικο στιφάδο σουπιάς (6,5€), 3 λαυράκια στη λαδόκολλα (11€), 1 τσιπούρα φιλέτο (10€), 1 καραφάκι ούζο, 4 μπύρες και ψωμί λευκό και μαύρο (ειδικά το μαύρο εξαιρετικό).

Το ΕΞΟΡΓΙΣΤΙΚΟ της υπόθεσης είναι η χρέωση του Κουβέρ, ενώ όλοι ξέρουμε ότι έχει καταργηθεί εδώ και χρόνια. Και το απίστευτο, να αναφέρεται στην απόδειξη περίτρανα (ας το χρεώσουν ώς "ψωμί") .

Η σαλάτα "δείγμα δωρεάν" με 3-4 φύλλα ολόκληρα για να φαίνεται προφανώς αρκετή (αλλά φευ), και τα διάφορα ψάχναμε, ψάχναμε αλλά ποτέ δεν βρήκαμε ούτε ρόδι, ούτε καρύδι (ίσως κάποια σκόνη), ούτε λιαστή ντομάτα, παρά μόνο κάποια σος μπαλσάμικου. Απογοήτευση. Για ένα άτομο θα ήταν ίσως ok αλλά για 4 με τίποτα.

Τα μπαστουνάκια κολοκυθιού τα οποία κατέφθασαν με ένα μικρούτσικο μπολάκι γιαούρτι, τραγικά λίγα σε ποσότητα και με αρκετή λαδίλα.

Για 3,50€ περιμέναμε την διπλάσια τουλάχιστον ποσότητα, αντίστοιχη με άλλων εστιατορίων που τα έχω πάρει. Η φάβα επίσης στο πιατάκι του γλυκού (ούτε καν του φρούτου) αλλά τουλάχιστον νόστιμη και χλιαρή όπως μου αρέσει, τα δε καραμελωμένα κρεμύδια της έδιναν ιδιαίτερη γεύση.

Το στιφάδο της σουπιάς θα έλεγα ότι ήταν το αξιοπρεπέστερο πιάτο σε ποσότητα και γεύση, πραγματικά μας άρεσε. Στα κυρίως τώρα, τα ψάρια μας ήταν ικανοποιητικά σε ποσότητα και νοστιμιά αλλά με 11 ευρώ το πιάτο για ψάρι ιχθυοτροφείου ΕΠΡΕΠΕ να ήταν.

Για όλα αυτά λοιπόν, πληρώσαμε κάτι παραπάνω από 80 ευρώ, διόλου ευκαταφρόνητο ποσό, δεδομένου ότι φύγαμε λιγάκι πεινασμένοι. Μας κεράσανε χαλβά σιμιγδαλένιο που είχε όμως πολύ (μα πολύ) λάδι. Εκτιμητέο όπως και νάχει.

Σας είπα στην αρχή ότι το 5ο άτομο της παρέας κατέφθασε καθυστερημένα. Έκανε λοιπόν το λάθος και πήρε το χοιρινό φιλέτο με ψητές πατάτες και μανιτάρια (προφανώς δεν είχε δει την τιμή γιατί από μόνα τους τα 19€ θα ήταν απωθητικά).

Εμείς βέβαια δεν γνωρίζαμε την τιμή όταν ήρθε το πιάτο στο τραπέζι, ένα πιάτο με το πολύ 150 γραμ. κρέας συνοδευόμενο από 5-6 μικρά πατατάκια και λίγα μανιτάρια. Φτωχό αν όχι ανεπαρκές. Εάν πάντως το είχα πάρει εγώ, θα έκανα με το πιάτο προπόνηση στο φρίσμπι με κατεύθυνση στην κουζίνα. Και η κριτική από την εσθίουσα, ήταν ότι οι πατάτες ήταν το μόνο που άξιζε στο πιάτο.

Συγνώμη, αλλά με 19 € σε ένα εστιατόριο αυτής της κατηγορίας είναι ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΚΡΙΒΟ αυτό το πιάτο. Έπρεπε να έχει μισό κιλό κρέας, 1 κιλό πατάτες και 1 κουτί μανιτάρια. Και πάλι ακριβό θα ήταν. Το μαγαζί δεν δικαιολογεί τέτοιες τιμές με τίποτα. Και ειδικά για το «τίποτα».

Γενικό συμπέρασμα και των 5. Οk, περάσαμε καλά σαν παρέα, τα είπαμε, διασκεδάσαμε αλλά με 40 ευρώ το ζευγάρι και να σηκωθούμε πεινασμένοι, ευχαριστούμε αλλά δεν θα ξαναπάρουμε. Έχουν αλλάξει πλέον οι απαιτήσεις των πελατών και σε ποιότητα και σε ποσότητες αλλά και σε τιμές. Σήμερα πρέπει να παίρνεις αυτό που πληρώνεις και όχι να ακριβοπληρώνεις αυτό που παίρνεις.

Τελικά έμεινα με την απορία: Γιατί οι ενθουσιώδεις κριτικές που μας παρακίνησαν να επισκεφτούμε το μαγαζί "απέχουν" τόσο πολύ από την πραγματικότητα που βιώσαμε; Τι βρίσκουν οι υπόλοιποι φίλοι που δεν το είδαμε εμείς; Με αυτή την απορία θα μείνω μάλλον….

Ελπίζω οι κύριοι ιδιοκτήτες του Greeks να διαβάσουν την κριτική μου και να προβούν στις απαραίτητες διορθωτικές κινήσεις. Πρέπει να βάλουν τον εαυτό τους στη θέση του πελάτη στο μαγαζί τους και να μη λειτουργούν μόνο ως εισπράκτορες. Να σκεφτούν εάν εκείνοι θα ήταν ικανοποιημένοι από την ποιότητα, τις ποσότητες και κυρίως τις τιμές. Εάν λειτουργήσουν έτσι, είμαι βέβαιη πως τουλάχιστον θα προβληματιστούν πολύ. Και εάν τελικά το κάνουν, είναι σίγουρο ότι θα βελτιωθούν. Ίδωμεν....