batik

Μέλος από: Φεβ 2011

05 Μαι 2015

Tο Πυρολίκι είναι καινούριο μαγαζί στον κεραμικό, έχω πάει 3 φορές, αλλά γεμάτες φορές, εννοώ οτι και τις 3 φορές ήμασταν πάνω 5-6 άτομα φάγαμε και ήπιαμε αρκετά και κάτσαμε σε φάση αρμένικης βίζιτας!!

Κατ αρχήν θα κάνω μια αναφορά στα παιδιά που δουλεύουν, είναι εξαιρετικοί όλοι, κερνούν αρκετά, όχι μόνο αλκοόλ αλλά και μεζεδάκια όταν βλέπουν οτι έχει τελειώσει το φαγητό αλλά συνεχίζεις να πίνεις, συζητάνε μαζί σου για το τι θέλεις να δοκιμάσεις και προτείνουν διάφορα πιάτα. Γενικά είναι όλοι ευγενικοί και εξυπηρετικοί, ακόμα και όταν έχει αρκετό κόσμο.

Ο κατάλογος είναι ευρηματικά δομημένος και το μενού αρκετά πλούσιο, μικρή αστοχία οτι δεν υπάρχουν όλα τα πιάτα τα οποία αναγράφονται.

Σε πρώτη φάση υπάρχει μεγάλη ποικιλία από τυριά εκ των οποίων εχω δοκιμάσει γραβιέρα, αρσενικό και μανούρα, ειδικά τα 2 τελευταία είναι οτι πρέπει να συνοδέψεις τη μπύρα η το κρασί σου. Οι τιμές, εδώ κυμαίνονται από 4 ως 5 €

Στη συνέχεια ακολουθούν οι σαλάτες, εμείς επιλέγουμε ντακο, σταθερή αξία με μικρά παξιμαδακια. (4,5€)

Από ορεκτικά έχω δοκιμάσει αρκετά, ενδεικτικά όσα θυμάμαι:
Χοχλιοι μπουμπουριστοι, νοστιμότατοι, (7€)
Παρτατοσαλατα με ωραία υφή (4€)
Σφακιανή πίτα ίσως η καλύτερη που έχω φάει στην Αθήνα (5€)
Κρέμα φακής με απακι, ενδιαφέρουσα γεύση (6,5)
Πατάτα οφτή αρκετά καλή (4,5)
Έχει επίσης πλούσια ποικιλία σε αλλαντικά, έχω δοκιμάσει καβουρμά απακι και σύγκλινο, όλα πολύ νόστιμα (5-6 €)

Από τα ψητά κρέατα δοκιμάσαμε τις φτερούγες κοτόπουλου, με πολύ νόστιμη μαριναδα (5€) και τα μπριζολάκια, καλοψημένα σε τίμια μερίδα (6,5)
Προφανώς ολο και κατι θα ξεχνάω.. (έχει και πιάτα ημέρας εκτός του καταλόγου)
Η τσικουδιά είναι πολύ καλή, αλλά σχετικά δυνατή θέλει (παράλληλα)νερό και μέτρο
Έχω κάτσει μόνο στην (εσωτερική) αυλή που είναι πολύ όμορφα, μέσα ίσως είναι λίγο πιο απρόσωπα,

Κατά καιρούς έχει και ζωντανή μουσική.
Οι τιμές είναι καλές, οχι πολύ φθηνά αλλά αντίστοιχες με την ποιότητα του καλού φαγητού
Μου αρέσει πολύ, ειδικά τις μέρες που είναι για έξω. θα συνεχίσω να πηγαίνω συχνά.

01 Φεβ 2015

Το Ρακόρ είναι κάτι ανάμεσα σε μεζεδοπωλείο και εστιατόριο (όχι κυριλέ).
Πήγα πριν λίγες μέρες με φίλους και οι εντυπώσεις μου είναι θετικές!

Ο κατάλογος είναι σχετικά λιτός χωρίς πολλές επιλογές, με 4-5 σαλάτες, κάποια ορεκτικά και 6-7 κυρίως πιάτα. Εμείς δοκιμάσαμε, πράσινη σαλάτα, πλούσια, ποικιλία τυριών, φαλαφελ (μερίδα) καλομαγειρεμενο, πανσετακια πολύ νόστιμα και τραγανά.
Ήπιαμε μαλαγουζια, (λευκο κρασι) που ηταν καλη!

Πληρώσαμε περίπου 30-35 € σχετικά καλή τιμή.
Σα χώρος είναι όμορφος χωρίς να κάνει τη διαφορά.
Το σέρβις ήταν πολύ κάλο!

05 Ιαν 2015

Η Οινοθόη είναι ένα όμορφο συνοικιακό μεζεδοπωλείο στα ενδότερα του Μοσχάτου. Έχοντας περάσει κάποιες φορές απ έξω, σκέφτηκα να το προτείνω στην παρέα χωρίς να ξέρω καμιά άλλη πληροφορία κι έτσι το επισκεφτήκαμε εντελώς ανεπηρέαστοι. Είναι όμορφο μαγαζάκι για τα δεδομένα της περιοχής με εσωτερικό και εξωτερικό χώρο. Εμείς λόγω της εποχής κάτσαμε μέσα

Ο κατάλογος είναι πολύ (μα πάρα πολύ όμως) πλούσιος με κρεατικά και θαλασσινά.
Δοκιμάσαμε αρκετούς μεζέδες, ενδεικτικά:

Από τις σαλάτες επιλέξαμε την τριχρομωμη, μαρούλι λάχανο καρότο, σε αρκετή ποσότητα και σχετικά φθηνή (3,5€). Πήραμε πολλά ορεκτικά, απακι, σύγκλινο, χαλούμι στη σχάρα, πατάτες τηγανητες στο χέρι (στη σέσουλα όντως) πλευροτους παστουρμαδοπιτακια... αυτά θυμάμαι. Πήραμε επίσης λουκάνικο ψητό και γαρδουμπάκι λαδοριγανη. Ήπιαμε 2 λίτρα ρόζε κρασί και κεραστήκαμε μισό λίτρο επιπλέον καθώς και χαλβά σιμιγδαλένιο.

Εχω να πω οτι εκτός του οτι όλα ήταν αρκετά γευστικά, ήταν και πολύ πλούσιες οι ποσότητες!!

Πληρώσαμε 55€ ποσό σχετικά καλό για αυτά που πήραμε (ήμασταν 3 αλλά υπερβάλαμε στην παραγγελία μας).

Ο κύριος που μας εξυπηρέτησε ήταν αρκετά ευγενικός και φιλικός και σε γενικές γραμμές το σέρβις ήταν κάλο.

Την επόμενη φορά θα ήθελα να δοκιμάσω και τα θαλασσινά του.
Από οτι είδα τα παρασκευοσαββατα εχει και ζωντανή μουσική.

17 Νοε 2014

Ο "πρόεδρος" είναι ένα νέο κεμπαμπτζίδικο στο Μοσχάτο, ως κάτοικος της περιοχής δοκίμασα κι εγώ τις γεύσεις του κι έχω να πω οτι το φαγητό είναι σχετικά καλό,

Δοκιμάσαμε, 2 άτομα, 1 μερίδα γιαουρτλου που ήταν πολύ γευστικό, κασερλι γιαουρτλου που ήταν εξίσου καλό, επίσης παστουρμαλι (παστουρμαδοπιτα, (καλή αλλά μικρό κομμάτι) και πιπεριές ψητές,

Ο κατάλογος φυσικά είναι αρκετά μεγάλος, με σις μοσχάρι, αρνί, χοίρινο και κοτόπουλο, αλλά και διάφορα άλλα κεμπάπ. Υπάρχουν αρκετά πιάτα ποικιλίες από 10 ως 22 € καθώς και πολλά ανατολίτικα ορεκτικά, αλλαντικά (παστουρμά - σουτζούκι) αλλά και διάφορες σαλάτες

Σα χώρος είναι πολύ μεγάλος, διακοσμημένος με διάφορα αντικείμενα, θυμίζει μαγαζί που πουλάει αλλαντικά στην Ευριπίδου, αν και μου άρεσε σαν ιδέα, ίσως επειδή είναι μεγάλο με δυνατό φως με ξένισε λίγο...
Το προσωπικό ήταν εξυπηρετικοτατο.

Πληρώσαμε 19€ αλλά δε φάγαμε και πολύ. νομίζω οι τιμές είναι ένα τσακ τσιμπημένες,

03 Νοε 2014

Χτες μετά από πολύ καιρό ξαναπήγα στους Θεσσαλούς, νομίζω είναι μία καλή ευκαιρία να επικαιροποιήσω την κρητική μου, πόσο μάλλον τώρα που το μαγαζί έχει πάει απέναντι από εκεί που ήταν, σε ένα μικρο όμορφο σπιτάκι του Βοτανικού.

Πήγα Παρασκευή βράδυ, με δύο φίλους, κατά τις 9.00 και βρήκαμε στην κυριολεξία το τελευταίο τραπέζι (υπήρχε άλλο ένα αλλά ήταν κλεισμένο). Στο μαγαζί γινόταν το αδιαχώρητο. Και την προηγούμενη φορά που είχα πάει μου είχε κάνει εντύπωση πόσο στριμωχτά ήταν όλα, μα ήταν απόγευμα, δεν είχε κόσμο και δεν με ενόχλησε.

Όλο αυτό συνεισφέρει στο να γίνουν οι θαμώνες μία παρέα και όντως και από δεξιά, αλλά και από αριστερά μας, σε λίγη ώρα αρχίσαμε να τα λέμε με τους διπλανούς. Εδώ έρχεται το συμπέρασμα, από τη μία ήταν μια πρόσχαρη παρέα (αντίθετου φίλου) και είχε όρεξη για χαβαλέ και επικοινωνία, όλα όμορφα ως εδώ, από την άλλη όμως ήταν δυο τύποι με προφανή διάθεση για εξυπνάδες και ειρωνικό υφάκι, έλα μου που ήμασταν τόσο κοντά που δύσκολα τους αγνοούσαμε... Τα λέω όλα αυτά για να επισημάνω το προβληματισμό μου για το στρίμωγμα.

Να επισημάνω οτι τέτοιου είδους μαγαζιά είναι 99% οι επιλογές μου, μα εκεί ένοιωσα λίγο σα να πνίγομαι. Έχω δει το καλοκαίρι οτι έχει και μια μικρή όμορφη, εσωτερική, αυλή, αλλά δεν έχει τύχει να κάτσω. Κατά γενική ομολογία, προτιμούσα τους παλιούς Θεσσαλούς, που ήταν πιο καφενές και λιγότερο μεζεδοπωλείο...

Ο κατάλογος μικρός σε φίλο τετραδίου που σημαίνει οτι το μενού αλλάζει από μέρα σε μέρα. Παραγγείλαμε χούμους που ήταν ικανοποιητικό όπως και το ταμπουλέ, πήραμε επίσης πατάτες φούρνου με δεντρολίβανο και σκόρδο, εξαιρετικές, και ρεβίθια φούρνου με λιαστές ντομάτες, πολύ νόστιμα. Ήπιαμε λευκό κρασί,

Μας σέρβιρε μια κοπέλα που ήταν πολύ ευγενική αλλά πιστεύω οτι όταν είναι τίγκα, κάτι που συμβαίνει αρκετά συχνά χρειάζεται και δεύτερο άτομο (αρκετά αργότερα εμφανίστηκε ένας ακόμα τύπος που σέρβιρε, μάλλον από την κουζίνα).
Πληρώσαμε 24€ τιμή σχετικά καλή.

Συμπερασματικά, θα ξαναπάω αλλά δεν είναι από τις πρώτες επιλογές μου, ίσως άλλες ώρες (απόγευμα) κι οχι Παρασκευοσάββατο.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη batik.

30 Οκτ 2014

Για το Αντέστε δε μπορεί κάνεις να πει και πάρα πολλά...
Είναι ένα λιτό κρητικό καφενείο στα Εξάρχεια

Το επισκέφτηκα, για να δω 1-2 φίλους και βρέθηκα σε μια παρέα 7-8 (αγνώστων) ανθρώπων. Δεν υπήρχε μεγάλη διάθεση για φαγητό, παραταύτα, πέρασαν αρκετοί μεζέδες από το τραπέζι. Κάποιοι από αυτούς ήταν:

Απακι κρητικό, καλό αλλά λίγο. Λουκάνικο με γραβιέρα, πολύ νόστιμο. Πιτακια με μυζήθρα, καλά, Γραβιέρα (νομίζω) με σουσάμι και μέλι, καλοτηγανισμένα! Δοκιμάσαμε και κάποια ακόμα άλλα, άλλα δε τα θυμάμαι όλα. Ήπια (αρκετή) τσικουδιά και την επόμενη ξύπνησα μια χαρά. Το σέρβις ικανοποιητικό αν και είχε κόσμο το μαγαζί και υπήρξαν και κεράσματα.

Σα χώρος δε λέει και πολλά,
Θεωρώ οτι είναι σχετικά φθηνό.
Θα ξαναπάω.

29 Οκτ 2014

Το Αστάρι κατά βάση είναι καφενείο, δεν πας για φαγητό, άλλωστε το γράφει και ο αναλυτικότατος κατάλογος του.

Είχα καιρό να πάω και πήγα χτες με φίλους, οπότε είναι μια ευκαιρία να επικαιροποιησω την κριτική μου, (την προηγούμενη φορά δεν ήταν το ίδιο καλή),
Παραδόξως όμως εκτός από τα κλασικά μεζεδάκια σε μικρά πιατάκια (που σου φέρνουν οτι θέλουν και έχουν, και δεν παραγγέλνεις συγκεκριμένα), γύρω στα 2 ευρώ, έχει εντάξει στο μενού και 1-2 σπιτικά φαγητά μαγειρεμένα σε σπίτι σε λίγες μερίδες και 2 σαλάτες.

Εμεις φάγαμε:
πατατοσαλάτα με αυγό ή τόνο, στην πραγματικότητα είναι σαλάτα με βραστά λαχανικά, νοστιμότατη,

Σαλάτα με σπανάκι και κόκκινα φασόλια, πολύ καλή!!

Μπιφτέκια με πατάτες φούρνου, σπιτικά!!
και μελιτζάνα στο φούρνο με φέτα, πολύ καλή!

Σχεδόν όλα τα πήραμε από 2 διότι ήμασταν 6 και ερχόμασταν σε δώσεις...
και μαζί παραγγείλαμε τα γνωστά μεζεδάκια τυροσαλάτα, ρώσικη, αβγό τουρσί! και διάφορα άλλα.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή, νομίζω υπήρξαν και κεράσματα.

Σαν χώρος είναι μικρός αλλά αν σου αρέσει η αισθητική παλιού καφενείο της περιοχής είσαι οκ, αλλιώς μην πας.
Πληρώσαμε 75 € (6 άτομα) που μου φάνηκαν πολλά, αλλά και φάγαμε και ήπιαμε πολύ.

Για τσιπουράκι είναι ιδανική επιλογή, αλλά και για μεσημεριανό, είναι μια χαρά!!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη batik.

21 Οκτ 2014

Κυριακή μεσημέρι ψάχνοντας, καταλήξαμε στο Διοματάρης σχεδόν χωρίς καμία πληροφορία, ξέροντας μόνο οτι πρόκειται για κρητική ταβέρνα...

Έκανε ακόμα καλό καιρό και επιλέξαμε την ταράτσα, οπού έχει θέα στο λόφο Φιλοπάππου. Ο εσωτερικός χώρος φαίνεται αρκετά φιλικός για πιο κρύες μέρες (έχει και τζάκι).

Η εξυπηρέτηση ήταν σχετικά καλή, για ώρα αιχμής (με μια σχετική καθυστέρηση).
Με το που καθίσαμε, κεραστήκαμε, σεβαστή ποσότητα τσικουδιάς, ωραίο ζυμωτό ψωμί και λαδολέμονο ορεκτικό.

Παραγγείλαμε:

Κολοκυθανθους (γεμιστούς. Αρκετά νόστιμους! - 6€

Σταμναγκαθι. Καλοβρασμένο 7€!!

Πατάτες. Στο χέρι καλοτηγανισμένες 5€!!

Ντακο. (με ψωμί αντί για παξιμάδι).... (δε θυμάμαι τιμή)

Κατσικάκι τσιγαριαστό με μέλι και γραβίερα (από πάνω τριμμένη). οκ - 10€!!

Χοιρινό πικάντικο κοκκινιστό (σαν μπεκρή μεζέ το λες (με λίγες ελιές). οκ - 10€!!

Γαμοπίλαφο. όχι κλασικά νόστιμο... ίσως λιγότερο λεμόνι να το έκανε καλύτερο...7.50€!!

Συμπληρωματικά (επειδή πεινούσαμε ακόμα (ήμασταν 5) πήραμε και μια κλασική τηγανιά. που ήταν και το πιο νόστιμο πιάτο - 10€!!
Μαζί με Κρασί ρακί και μπύρες, πληρώσαμε 78,50 (5 άτομα)

Στο τέλος κεραστήκαμε κρασί, τσικουδιά και μπύρα καθώς και λουκουμάδες με μερέντα!!!!

Θεωρώ πολύ αρνητικό το οτι δεν υπήρχε κατάλογος, ειδικά όταν όλες οι (κυρίως) μερίδες χρεώνονται 10€!!!!!!!!

Επίσης οι ποσότητες είναι δυσανάλογες της τιμής...
Δεν ξέρω αν θα ξαναπάω... οχι πως δε έφαγα ικανοποιητικά, αλλά το θεωρώ ακριβό για αυτό που προσφέρει...

10 Οκτ 2014

Στον "Ηλία" ήθελα να πάω πολύ καιρό. Έχοντας διαβάσει τις κριτικές των μελών του ask4food και ψάχνοντας πάντα για μέρη (οχι όμως εστιατόρια) με κάλο θαλασσινό φαγητό, τον είχα πάντα στο μυαλό μου. Πολλές κριτικές και μεγάλος μέσος όρος για την περιοχή του Χατζηκυριακιου. Είχα ακούσει και καλά σχόλια για τηγανητά θαλασσινά και ψάρια.

Ήρθε λοιπόν το πλήρωμα του χρόνου, σήμερα το μεσημέρι.
Αρχικά όταν καθίσαμε μας πλησίασε ένας ευγενικότατος κύριος που με κάποια δόση υπερβολής (ως προς της ποσότητες) μας παρουσίασε το σημερινό μενού (δεν υπήρχε κατάλογος). Στα θετικά οτι μας σταμάτησε όταν θεώρησε οτι τα πιάτα που είχαμε ήδη παραγγείλει ήταν αρκετά.

Δυο άτομα παραγγείλαμε:
Σαλάτα, ανάμεικτη, καλή ποσότητα και ωραίες γεύσεις και εμφάνιση - 6€

Μύδια καπνιστά (παστά) νοστιμότατα, αλλά πιατάκι του γλυκού - 5€

Συμιακο γαριδάκι πεντανόστημο και καλοτηγανησμένο, αλλά πιατάκι του γλυκού επίσης - 10,50!!!!! (πανάκριβο για τέτοια ποσότητα).
1/2 κιλού κοτσομουρακι τηγανητό πολύ νόστιμο και καλοτηγανισμένο επίσης 19€ (κι εδώ πιστεύω οτι η τιμή αντιστοιχεί στην προ κρίσης εποχή... )

2 Μπυρες 6€

Χρεώθηκε και κουβερ (ψωμι) 2€

Σύνολο 48,50 για 2 άτομα νομίζω οτι είναι πολλά κι ας φάγαμε καλά.
(σε διπλανά τραπέζια είδα οτι υπήρχε και κριθαράκι με μύδια. Δε μας το είπαν στη αρχή οπότε δε το παραγγείλαμε)

Ο χώρος δε λέει τίποτα είναι πάνω στο δρόμο.
Κατά τη γνώμη μου αν και η ποιότητα είναι πολύ καλή για έναν κάτοικο Μοσχάτου - Τζιτζιφιών δεν αξίζει τον κόπο να πάμε στο Χατζηκυριακιο... ποιότητα - ακριβή (ίσως και καλύτερα), υπάρχει και στη γειτονιά μου.

23 Μαι 2014

Το "καφέ της Κατερίνας" (κι όχι καφενείο) είναι στη γειτονιά μου (Μοσχάτο) και είναι ας πούμε το στέκι μου, το καφενείο που πηγαίνω 3-4 φορές την εβδομάδα, μαζί με φίλους για μια μπύρα η για ένα ουζάκι - τσιπουρακι η ακόμα και για ένα καφέ.

Ως εκ τούτου, έχω παρακολουθήσει από πολύ κοντά την εξέλιξη του τα τελευταία 2 χρόνια της ύπαρξης του. Θα μιλήσω λοιπόν για αυτό που είναι το "καφέ της Χαράς" τώρα που έχει ολοκληρωθεί η ταυτότητα του.

Απο μεζέδες έχει από λίγα και καλά: Ορεκτικά, προτείνω την υπέροχη τεράστια χωριάτικη με μπόλικο λάδι, (μόνο 4€) της φρεσκοκομένες (σε ροδέλες) τηγανητές πατάτες, την τυροκαυτερη (όντως καυτερή, για μερακλήδες) κεφτεδακια νοστιμότατα καθώς συκωταριά τηγανητή και αμελέτητα!!, υπάρχουν επίσης σαγανάκι, πιπεριές Φλωρίνης γεμιστές με τυριά και διάφορα άλλα.

Από κρεατικα εχει κεμπάπ, πανσετα, κοντοσουβλι και καυτερό λουκάνικο όλα στη σχάρα.

Απο θαλασσινά έχει γαρίδες μεγαλουστσικες ψητές η τηγανητές (μονο 4 €) χταπόδι ψητό, θραψαλο ψητό, γαύρο και μαριδάκι αλλά και προσφηγάκια!! και πολλά αλλα!!

Οι τιμές, είναι όσο χαμηλότερες γίνεται χωρίς να πέφτει η ποιότητα!!
Τα παιδιά που το έχουν, καθώς όλοι όσοι δουλεύουν είναι όλοι ευγενέστατοι και φιλικοί.

Σαν μέρος δε λέει και πολλά, αλλά μη ξεχνάμε στην πραγματικοτητα μιλάμε για ένα συνοικιακό καφενείο που εξελίχθηκε σε ταβερνάκι. Έξω βέβαια η κατάσταση είναι καλύτερη από οτι μέσα.