Πρόσφατες Κριτικές Εστιατορίων

06 Μαι 2019

Επισκεφθήκαμε το μεζεδοπωλείο για δείπνο.
Βρίσκεται στην Αριστοτέλους μέσα στη Στοά Μοδιάνο. Πιο κέντρο δεν γίνεται.
Ο χώρος όμορφα διακοσμημένος με πίνακες, παλιά αντικείμενα και χρωματιστά. Εμείς καθίσαμε στα εξωτερικά τραπεζάκια του καταστήματος που βρίσκονται μέσα στο δρομάκι της στοάς αλλά υποθέσαμε πως και μέσα να καθόμασταν θα ήταν ζεστά και οικεία. Υπάρχει μία βιτρίνα με τα φρέσκα ψάρια της ημέρας καθώς και τα όστρακα, σε πάγο, κάτι που μας άρεσε γιατί είχαμε τη δυνατότητα να δούμε τα προϊόντα που θα καταναλώναμε.

Το προσωπικό φιλικό και εξυπηρετικό.

Όταν καθίσαμε μας έφεραν δύο ποτήρια με ζεστή και πεντανόστημη ψαρόσουπα σαν καλωσόρισμα! (Εγώ δεν προτιμώ την ψαρόσουπα, όμως αυτή τη λάτρεψα! ) Καλοφτιαγμένη, με διάφορα είδη ψαριών μέσα, δεν τα τσιγκουνεύτηκαν).

Παραγγείλαμε:

"Μαϊντανοσαλάτα Σύρου με κουκουνάρι" 3,5€ Περιμέναμε να είναι ψιλοκομμένος μαϊντανός σαλάτα αλλά τελικά ήταν αλοιφή γιαουρτιού με μαϊντανό (οκ)

"Λευκός ταραμάς μπακαλιάρου χειροποίητος" 3,5€ πολύ καλός (εκτιμώ τις χειροποίητες αλοιφές διότι πολλά καταστήματα εστίασης επαναπαύονται στις τυποποιημένες και για μένα δεν υπάρχει κανένας λόγος να επισκεφτώ μία ταβέρνα για να φάω την αλοιφή που βρίσκω και στο σούπερ μάρκετ).

"Μύδια αχνιστά" 6,5€ τα ζητήσαμε χωρίς μουστάρδα και πραγματικά ήταν καταπληκτικά! Για μένα που τα μύδια αχνιστά είναι το αγαπημένο μου πιάτο, με σιγουριά μπορώ να πω πως είναι τα καλύτερα μύδια αχνιστά που έχω φάει σε όλη τη Θεσσαλονίκη.

"Σαρδέλα πελαγίσια ψητή με κρεμμυδάκι αλειμμένη" 5,90€ καλή

"Τσιπούρα ψημένη στη σχάρα με σκόρδο και δεντρολίβανο 450-500γρ. " 10€ καλή

"Μανιτάρια με αυτό το πλευρώ... τους να κοιμάσαι" 4,5€ καλά

"Χόρτα ΤσιρΤσιριστά σβησμένα με ξύδι, φλοίδες ανθότυρου ξηρού Κρήτης, σουσάμι και ντομάτα" 5,90€ στην παρέα μου άρεσαν, εγώ προτιμώ τα σκέτα χόρτα με λεμονάκι, αλλά ήταν οκ

"Κοτοπουλάκι Τσιρ Τσιρ αλανιάρικο" 6,50€ το οποίο το ζητήσαμε στη σχάρα και η παρέα μου έμεινε πολύ ευχαριστημένη.

Στο τέλος μας κέρασαν κορμό σοκολάτας πολύ καλό.

Το κουβέρ κόστισε περίπου 1€ το άτομο και περιλάμβανε τα ψωμάκια.

Η μουσική κυρίως ελληνική λαϊκή και έντεχνη, πιο παλιά και λίγο σύγχρονη.

Θετικά:

Γενικά ό, τι φάγαμε ήταν νόστιμο και άρεσε σε όλους μας!

Από τα καλύτερα μαγαζιά της Θεσσαλονίκης για μύδια.

Η εξυπηρέτηση φιλική και καλή.
Περάσαμε ωραία βραδυά. Ήρεμη και απολαυστική.

Μας έδωσαν μία κάρτα με σφραγίδα. Αν την επόμενη φορά που θα επισκεφθούμε το κατάστημα δείξουμε την κάρτα αυτή, θα έχουμε δωρεάν το πρώτο ποτό (κρασί ή τσίπουρο) και έτσι σε κάθε επίσκεψη. Στις 5 σφραγίδες ανοίγουν ένα μπουκάλι κρασί.

Επίσης ο τιμοκατάλογος υπάρχει στο διαδίκτυο κάτι που το εκτιμήσαμε και ήταν και ο τρόπος που μάθαμε και επιλέξαμε το κατάστημα.

Το συστήνουμε ανεπιφίλακτα και θα το ξαναπροτιμήσουμε σίγουρα!

Αρνητικά:

Δεν μας έκοψαν απόδειξη και μας έφεραν μόνο το δελτίο παραγγελίας και όταν ζητήσαμε, μας έφεραν αποδείξεις χωριστές που συμπλήρωναν το συνολικό κόστος.

Τους δώσαμε μία χάρτινη σακούλα με ένα γλυκό μέσα (είχαμε γενέθλια να γιορτάσουμε μετά) και το ξεχάσαμε στο τέλος και φύγαμε. Την επόμενη μέρα ευτυχώς είχαν κρατήσει το γλυκό, τη σακούλα όχι.

11 Νοε 2018

Αποτελεί μαγαζί για το οποίο αξίζει να γράψεις κριτική και σίγουρα αξίζει να (προσπαθήσεις για να το) επισκεφτείς.

Πήγαμε παρέα 4 ατόμων Σάββατο 15.30 (ήταν η μόνη ώρα που μπορέσαμε να κλείσουμε) και φύγαμε όλοι πολύ ευχαριστημένοι. Το μαγαζί είναι από τα καλύτερα της πόλης.

Πρόκειται για έναν μικρό αλλά πολύ όμορφο χώρο, με ζεστή ατμόσφαιρα και ωραία μουσική για να συνοδεύει το γεύμα. Όταν λέω μικρό κυριολεκτώ. Ο εσωτερικό χώρος έχει 6-7 τραπέζια. Πράγμα το οποίο κάνει πολύ δύσκολη την κράτηση και συντελεί (μαζί με την εξαιρετική κουζίνα του) στο να έχει γίνει το γαστριμαργικό 'talk of the town'. Πολλοί το συζητάνε, αλλά και πολλοί δεν έχουν καταφέρει να πάνε...

Το μόνο ξεκάθαρο αρνητικό είναι η δυσκολία να κλείσει κάποιος τραπέζι. Όχι μόνο γιατί είναι μικρό, αλλά γιατί δεν σηκώνουν τα τηλέφωνα (οι ίδιοι λένε ότι δεν προλαβαίνουν λόγω δουλειάς).

Πάμε στην ουσία όμως. Στο εξαιρετικό φαγητό.

Ο κατάλογος είναι μεν σχετικά περιορισμένος, αλλά προσωπικά ποτέ δεν με χαλάει το μαγαζί να επικεντρώνεται σε λίγα και καλά πιάτα. Η λίστα κρασιών είναι πιο εκτεταμένη. Προσφέρει και χύμα κρασί (πολύ καλό το κόκκινο που δοκιμάσαμε).

Η πράσινη σαλάτα με φρούτα τυρί και παστέλι ήταν απλή, αλλά νόστιμη.

Παπαρδέλες αυγού με τρούφα. Εξαιρετικό! Τόσο όσο, χωρίς περιττές υπερβολές για να αναδεικνύεται η γεύση της τρούφας.

Νιόκι με κρέμα παρμεζάνας, λευκή τρούφα και μανιτάρια. Οι απόψεις μοιρασμένες. Οι 2 το θεωρήσαμε καλό αλλά δεν μας τρέλανε, στους άλλους 2 άρεσε περισσότερο.

Το highlight του μαγαζιού είναι το μοσχάρι που ήταν εξαιρετικό! Πήραμε μια bavette και μια picanha με baby πατάτες. Σου φέρνουν και ένα καυτό μαντέμι αν κάποιος θέλει να ψήσει extra το κρέας (που ήταν εκπληκτικά ψημένο).

Η μαριναρισμένη χοιρινή ήταν επίσης νόστιμη, αλλά ίσως λίγο πιο στεγνή από όσο τη θέλαμε (βέβαια αδικείται και στη σύγκριση όταν δίπλα έχεις τόσο ποιοτικό μοσχάρι).

Τέλος στα γλυκά το baked alaska (παγωτό με φρούτα) ήταν εκπληκτικό, ενώ το αρμενοβίλ καλό αλλά όχι κάτι εξαιρετικό. Το μόνο κομμάτι του μενού που βρήκα κάπως ακριβό.

Τιμολογιακά το μαγαζί είναι value for money με δεδομένο ότι τρως ποιοτικό φαγητό με ακριβές πρώτες ύλες. Αν δεν επιλέξετε μοσχάρι ή/ και γλυκό το κόστος μειώνεται σημαντικά.

Συνολικά η εμπειρία μας είναι εξαιρετικά θετική και ήδη κάναμε κράτηση για να ξαναπάμε.

09 Νοε 2018

Το Τοίχο - τοίχο αποτελεί το αγαπημένο μας μεζεδοπωλείο στην πόλη από το 2010. Βρίσκεται σε μια γωνιά των τειχών της πόλης και είναι ιδανικό μέρος για να καταλήξει μια βόλτα στα κάστρα και να απολαύσετε τον απογευματινό ήλιο.

Το μαγαζί αυτοσυστήνεται σαν μπαρ-μεζεδοπωλείο και έχει μεγάλη μπάρα, συνήθως ενδιαφέρουσα μουσική και κάποιες φορές live.

Συνοπτικά θα λέγαμε ότι το φαγητό του βασίζεται σε παραδοσιακά στοιχεία της κουζίνας της πόλης, ενώ ταυτόχρονα έχει και εναλλακτική διάθεση. Τα πιάτα είναι μερίδες μεζεδοπωλείου (μικρότερα από κυρίως, αλλά χορταστικά και με χαμηλές τιμές).

Γενικά οι σαλάτες τους είναι γευστικές, ιδιαίτερες (για μεζεδοπωλείο), δροσερές και συνήθως με κάποια γευστική έκπληξη (όπως τραγανά τηγανητά κρεμμύδια την τελευταία που πήγαμε).

Το highlight του μαγαζιού είναι ο καβουρμάς που σερβίρεται με τηγανιτό αυγό ψητή ντομάτα και κρεμμύδια στο πλάι.

την τελευταία φορά πήραμε:

πατατοσαλάτα με μπέικον και πίκλες (πολύ καλή)
παστουρμαδοπιτάκια (πολύ καλά πήραμε 2)
μανιταροπιτάκια (όχι κάτι το ιδιαίτερο)
κοψίδια (νόστιμα)
ψητά κεφτεδάκια (νόστιμα, αλλά τα κλασικά θεσσαλονικιώτικα σουτζουκάκια είναι καλύτερα)
καπνιστό σκουμπρί (εξαιρετικό)

Συνολικά με 15€ το άτομο θα φας εξαιρετικά χορταστικά (συμπεριλαμβανομένου του αλκοόλ)

υγ. αίτημα προς τον μάγειρα να ξαναβάλουν στο μενού τα νιόκι Σαρδηνίας που ήταν εξαιρετικά!

10 Οκτ 2018

Το μαγαζί είναι αποκλειστικά για φρέσκο ψάρι. Αν θες να φας κάτι άλλο οι επιλογές είναι εξαιρετικά περιορισμένες (δυστυχώς εμείς δεν το γνωρίζαμε). Το μόνο άλλο κυρίως που υπήρχε όταν πήγαμε ήταν ψητό καλαμάρι και γαριδομακαρονάδα.

Η περιγραφή που του ταιριάζει περισσότερο είναι εστιατόριο για ψάρι. Η διακόσμηση είναι αρκετά βαριά και ενδείκνυται περισσότερο για επαγγελματικά γεύματα.

Ο τιμοκατάλογος είναι αρκετά τσιμπημένος (π. χ. 55€ οι κουτσομούρες) και χωρίς 'ιδιαίτερες συνταγές' στις υπόλοιπες κατηγορίες (εκτός ψαριού), που να δικαιολογούν min κόστος 35€/ άτομο. Ακόμα και η ποικιλία σε σαλάτες ήταν φτωχή.

πήραμε:

ψητά λαχανικά. 12€ φτωχό πιάτο με τα λαχανικά να κολυμπάνε στο λάδι.
χταπόδι ψητό. 12,5€ πολύ νόστιμο, σωστή ποσότητα (αλλά μάλλον μοσχιός)
μυδοπίλαφο. 13€ νόστιμο και χορταστικό. όχι κάτι τρομερό.
γαριδομακαρονάδα 84€/κιλό. νόστιμη, καλή ποσότητα αλλά για 30€ περιμένεις πολύ περισσότερα και σίγουρα να έχει μεγάλες γαρίδες και όχι μικρό γαριδάκι...

Συνολικά τα παραπάνω πιάτα, κουβέρ, νερό & 2 ποτήρια κρασί έκαναν 93€.

03 Σεπ 2018

Εξαιρετικό μαγαζί στα σοκάκια της άνω πόλης. Αυθεντική μικρή ταβέρνα, αρκετός κόσμος κάτω από τα 30, όμορφος αλλά επίσης μικρός εξωτερικός χώρος για το καλοκαίρι. Κάντε κράτηση τις 'δύσκολες' μέρες γιατί είναι πιθανό να μην βρείτε και οι εναλλακτικές στη γειτονιά δεν είναι πολλές (το παρκάρισμα ακόμα πιο δύσκολο).

φαγητά:

χουνκιάρ μπεγεντί. must στην παραγγελία. Πολύ καλός ο πουρές μελιτζάνας, εξαιρετικό το κρέας.

γιαουρτλού. σουτζουκάκια (θεσσαλονίκης) με γιαούρτι και σάλτσα ντομάτας. Εξαιρετικό.

υπάρχουν και σκέτα σουτζουκάκια, αλλά καλύτερα το γιαουτλού.

σαλάτα με παντζάρι. πολύ νόστιμη και ιδιαίτερη επιλογή για ταβέρνα.

μανιτάρια με απάκι και τυρί. πάρα πολύ νόστιμος μεζές.

κότσι με λαχανικά. νόστιμο, αλλά όχι στο επίπεδο των υπολοίπων.

πολύ καλές οι τηγανιτές πατάτες.

οι τιμές είναι πολύ λογικές προς το φθηνό.

12 Ιούλ 2018

Επιτέλους και κάτι διαφορετικό στη Θεσσαλονίκη.

Όσο και να μας αρέσουν οι μεζέδες και η τοπική κουζίνα της Θεσσαλονίκης, οι γευστικές εναλλαγές είναι απαραίτητες. Δυστυχώς σε αυτόν τον τομέα η πόλη πάσχει...

Για αυτό το λόγο η ύπαρξη του Habanera είναι από μόνη της σημαντική, καθώς είναι από τα λίγα μέρη που σου δίνει τη δυνατότητα να δοκιμάσεις πιο διεθνή κουζίνα ή έστω κάτι διαφορετικό.

Ο χώρος είναι όμορφα διακοσμημένος, το κοινό όλων των ηλικιών, ενώ συνολικά καταφέρνει να σου δώσει μια αίσθηση 'καραϊβικής'. Στα θετικά ότι ενώ πήγαμε καλοκαιρινή αλλά βροχερή μέρα η ατμόσφαιρα μέσα ήταν πολύ δροσερή.

Οι μερίδες είναι μεγάλες οπότε πολύ δύσκολα δεν θα φύγει πραγματικά χορτάτος. Το σέρβις καλό, φιλικό και πολύ χαλαρό.

Το φαγητό:

taquitos: πίτες με χοιρινό και πουρέ από κόκκινα φασόλια. Πολύ νόστιμο.
chilli con carne: Πικάντικος κιμάς. πολύ καλό (λίγο καυτερό για όποιον δεν του αρέσουν τα πικάντικα). Ταιριάζει εξαιρετικά με fajitas.

fajitas με μοσχαρίσιο κρέας: εξαιρετική και μεγάλη μερίδα. Εξαιρετικό το guacamole και πολύ ταιριαστή η sour cream
carnitas mescal: χοιρινο κρέας μαριναρισμένο σε μουστάρδα και mescal. Αρκετά καλό, αλλά όχι κάτι εντυπωσιακό.

Το μαγαζί λειτουργεί και σαν μπαρ με μεγάλη λίστα κοκτέιλ, που δεν δοκιμάσαμε αν και φαίνονται εντυπωσιακά (με αυτά ο λογαριασμός θα πάει πάνω από 25€ το άτομο).

11 Ιούλ 2018

Επισκεφθήκαμε το Αγιολί Παρασκευή βράδυ για δείπνο δύο άτομα έχοντας κάνει τηλεφωνική κράτηση. Το εστιατόριο βρίσκεται στην παραλιακή λεωφόρο της Θεσσαλονίκης δίπλα στην πλατεία Αριστοτέλους.

Ο χώρος προσεγμένος, χωρίζεται στον κάτω όροφο που είναι το μεζεδοπωλείο και στον πάνω που είναι το εστιατόριο. Εμείς καθίσαμε στον πάνω όροφο στη βεράντα (σε όχι τόσο άνετα καθίσματα) που έχει τζαμαρία και θέα την θάλασσα του Θερμαϊκού, που όμως το βράδυ δεν έχει ιδιαίτερη αξία αφού δεν φαίνεται.

Τα περισσότερα τραπέζια της βεράντας ήταν γεμάτα.
Στον εσωτερικό χώρο υπάρχει μία μπάρα με ποτήρια και ποτά και πηγαίνοντας προς το μπάνιο μπορείς να ρίξεις μία ματιά και στην κουζίνα τους μιας και το πάσο βλέπει στην σάλα. Ωστόσο στον εσωτερικό χώρο δεν υπήρχε κόσμος.

Όταν καθίσαμε μας έφεραν τον κατάλογο φαγητών και κρασιών. Ωστόσο παρέλειψαν να μας φέρουν τα δύο μενού που έχουν με τέσσερα πιάτα (ορεκτικό, σαλάτα, κυρίως και γλυκό) κάτι που μας δυσαρέστησε διότι μας φάνηκε περίεργο να μην τα φέρνουν μαζί με τον κατάλογο και χρειάστηκε να το ζητήσουμε.

Παραγγείλαμε ένα μενού θαλασσινών περίπου 20€(η άλλη επιλογή ήταν κρεατικών). Στο μενού υπήρχε επιλογή ανάμεσα σε δύο κυρίως πιάτα (λαβράκι bio & σολωμό) και τα υπόλοιπα πιάτα ήταν συγκεκριμένα.

Έτσι από το μενού θαλασσινών δοκιμάσαμε σαλάτα γαλλική με λαδολέμονο και παρμεζάνα (απλή), γαύρο μαρινέ με ψητή ντομάτα και φρέσκο κρεμμύδι(τίποτα το ιδιαίτερο), τα οποία ήρθαν και τα δύο μαζί σε μικρή ποσότητα σε ένα πιάτο. Ακόμη περιμέναμε τον λευκό ταραμά, ο οποίος επίσης συμπεριλαμβανόταν στο μενού.

Στη συνέχεια ήρθε το κυρίως πιάτο λαβράκι bio φιλέτο με αρωματικό ταμπουλέ (ολόκληρη μερίδα και νόστιμο, η ταμπουλέ με ελάχιστο μαιντανό ουσιαστικά πλιγούρι ήταν με κάποια καρέ ντομάτας όμως δεν ήταν άσχημο). Επίσης παραγγείλαμε μύδια αχνιστά (πολύ καλά) περίπου 9€ και μανιτάρια σωτέ (πολύ καλά) περίπου 6€. Επίσης είχε ωραίο φρέσκο ψωμάκι σε μικρά μπακετάκια.

Αποφασίσαμε να πιούμε και από ένα ποτήρι κρασί και παραγγείλαμε ένα ποτήρι κόκκινο κρασί. Στην ερώτηση "το άλλο ποτήρι τι κρασί να είναι;" απαντήσαμε "το ίδιο". Το αποτέλεσμα: μας έφεραν ένα ποτήρι κόκκινο και ένα λευκό. Δεν μπορέσαμε να καταλάβουμε με ποια λογική έγινε αυτό ωστόσο το κρατήσαμε.

Σε όλη τη διάρκεια του φαγητού περιμέναμε το ταραμά που έπρεπε να έρθει από το μενού. Όταν τελικά ήμασταν προς το τέλος του γεύματος στο κυρίως πιάτο ρωτήσαμε και μας είπαν:
Αγιολί: Ά ο ταραμάς θα έπρεπε να έχει έρθει στο ίδιο πιάτο με τον γαύρο και τη σαλάτα. Γιατί δε μας το είπατε ότι δεν είχατε;
Εμείς: Πως θα έπρεπε να ξέρουμε που πρέπει να έρθει ο ταραμάς για να σας το πούμε; Τον περιμέναμε.
Αγιολί: Δυστυχώς δε μπορούμε να κάνουμε κάτι έπρεπε να μας το πείτε!
Εμείς: Μα μόλις σας το είπαμε.

Τελικά με τα χίλια ζόρια μας έφεραν τον ταραμά σε ένα πιάτο (ήταν εντάξει αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο).
Στο τέλος μετά από όλη αυτή τη διαφωνία που μας χάλασε τη διάθεση δεν μας έφεραν ούτε το παγωτό που συμπεριλαμβανόταν στο μενού.
Εμείς δε θέλαμε να διαφωνήσουμε για άλλη μία φορά, δεν το ζητήσαμε, πληρώσαμε και φύγαμε το οποίο τους το επισημάναμε όμως.

Συμπερασματικά
Νόστιμα φαγητά στην πλειοψηφία τους. Και όντως θα ξαναπηγαίναμε για φαγητό αν δεν υπήρχαν όλα αυτά τα αρνητικά στην εξυπηρέτηση που μας χάλασαν τη διάθεση.
•Δεν μας έφεραν από μόνοι τους τα μενού μαζί με τον κατάλογο.
•μας έφεραν λάθος κρασί (παραγγείλαμε δύο ίδια ποτήρια κόκκινο κρασί και μας έφεραν ένα κόκκινο και ένα λευκό)
•Δεν μας έφεραν τον Ταραμά από το μενού και αρνήθηκαν να τον φέρουν όταν ρωτήσαμε με την πρόφαση ότι έπρεπε να το πούμε νωρίτερα! πραγματικά απαράδεκτο!
• Δεν μας έφεραν το παγωτό από το μενού στο τέλος του φαγητού.
•Δεν μας κέρασαν γενικά τίποτα στο τέλος.
•και το κυριότερο όταν ένα κατάστημα κάνει τόσα λάθη επανειλημμένα δε γίνεται να μην το "ξεπληρώσει" κάπως έστω κερνώντας ένα κρασί, ένα γλυκό, κάτι που τους περίσσεψε από την κουζίνα, πραγματικά απαράδεκτο!!
• ακόμη στην ιστοσελίδα τους υπάρχει το μενού χωρίς τιμές που δεν μπορούμε να το καταλάβουμε. Αν δεν δούμε τις τιμές πως θα υπολογίσουμε τα χρήματά μας για να πάμε για φαγητό;

Για όλα τα παραπάνω αρνητικά δεν θα ξαναπάμε αν και το φαγητό γενικά ήταν καλό.

06 Ιουν 2018

Η νέα διαγώνιος (καλαμαριά) είναι ένας πιο όμορφος χώρος από το κλασικό μαγαζί (την original διαγώνιο στο κέντρο). Ωστόσο χάνει σε αυθεντικότητα, αν και η αίσθηση του να είσαι κοντά στη θάλασσα σε αποζημιώνει...

Αυτή τη φορά πήραμε και κάποια ακόμα (εκτός από σουτζουκάκια και γύρο) οπότε μπορούμε να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη άποψη για το μενού.

Το βασικό μου πρόβλημα και με τα 2 μαγαζιά είναι ότι είναι σχετικά ακριβά για αυτά που προσφέρουν. Βγαίνεις για σουτζουκάκια και γύρο και αποκλείεται να πέσεις κάτω από τα 15€ το άτομο.

Φαγητά:
Σουτζουκάκια: ανέκαθεν εξαιρετικά. 8,5€
Γύρος: κατώτερος του αναμενομένου, σχετικά μικρή μερίδα χωρίς κανένα συνοδευτικό. 8,5€
Μερίδα χοιρινά σουβλάκια. οκ. 4 σουβλάκια με πατάτες 8,5€
Ψαρονέφρι με μπάτσο και πέστο. Καλοψημένο το ψαρονέφρι, ταιριάζει με το μπάτσο, αλλά τελικά δεν είναι το εντυπωσιακό πιάτο που περιμένεις. 13,5€
Μπάτσος ψητός, πολύ καλός.
Καλοκαιρινή σαλάτα με ντομάτα, βραστή πατάτα, κάπαρη, ξινομυζήθρα. Ενδιαφέρουσα σαλάτα αξίζει τη δοκιμή για κάτι διαφορετικό.
Τέλος στη διαγώνιο πρέπει να πάρεις οπωσδήποτε είτε ρώσικη είτε πάπρικά για τα σουτζουκάκια. Αυτή τη φορά πήραμε πάπρικα (καλή, αλλά έχω φάει και καλύτερη).

Εξαιρετικό service.

Η Νέα Διαγώνιος στο φαγητό πετυχαίνει το σκοπό της. Είσαι στην καλαμαριά και νομίζεις ότι τρως σουτζουκάκια στη Διαγώνιο στο κέντρο. Ωστόσο το original έχει άλλη χάρη. Οπότε αν θέλετε ένας επισκέπτης να πάρει μια αυθεντική γεύση από παλιά θεσσαλονίκη καλύτερα να επιλέξετε το μαγαζί στο κέντρο.

24 Μαι 2018

Όποια στιγμή της ημέρας και αν το επισκεφθεί κανείς, σίγουρα θα βρει κάτι να του αρέσει.
Από την πρώτη φορά που το επισκέφθηκα βράδυ για φαγητό, το συμπάθησα πολύ. Και αυτό γιατί πρόκειται για ένα πολύ συμπαθητικό εστιατόριο με ζεστό χώρο και φιλικό περιβάλλον. Λίγα τραπέζια στον κάτω όροφο, για όσους δεν καπνίζουν και λίγα τραπέζια για τους καπνιστές στον επάνω, κρατώντας έτσι καθαρό το περιβάλλον στον κάτω όροφο που είναι και η κουζίνα.

Αν και είναι πολύ καλό για καφέ και κουβέντα στα τραπεζάκια του μπροστά στο όμορφο παρκάκι, αυτό για το οποίο το έχει αναδείξει ως ένα από τα καλύτερα μπιστρό της πόλης είναι το φαγητό.

Στο καλωσόρισμα σερβίρεται πάντα λίγη σούπα, είτε ζεστή το χειμώνα είτε κρύα το καλοκαίρι. Εξαιρετική και στις δύο της εκδοχές. Πολύ καλές οι σαλάτες του, τόσο η σαλάτα του Καίσαρα όσο και η σαλάτα Οδός Δελφών, με πράσινη σαλάτα, τοματίνια, τραγανό μπέικον και παρμεζάνα. Οι σαλάτες κοστίζουν από 6-7,50 ευρώ.
Εξαιρετικό το ριζότο με άγρια μανιτάρια και λάδι τρούφας. Όσες φορές και να το δοκιμάσει κανείς, θα είναι πάντα μία γεύση που θα τη θυμάται. Όχι τόσο καλό το πιάτο με τα λιγκουίνι με γαρίδες, μάνγκο και τζίντζερ. Μάλλον κάτι δεν έχει δέσει καλά με αυτά τα υλικά ή απλά δεν ήταν το αγαπημένο μου. Οι μακαρονάδες και τα ριζότο δεν ξεπερνάνε τα 10 ευρώ. Από τα κυρίως έχουμε δοκιμάσει επίσης το φιλέτο κοτόπουλο με σπιτικό πουρέ πατάτες, ρατατούι λαχανικών και σως γιαουρτιού. Ωραίο πιάτο αλλά δεν συστήνεται για όποιον πεινάει. Το γκουρμέ σερβίρισμα του δίνει την ευκαιρία να δοκιμάσει απλώς κανείς τις παρασκευές του χωρίς να χορτάσει. Πολύ καλό και χορταστικό το μοσχαρίσιο μπέργκερ, που σερβίρεται με ένα αυγό τηγανιτό και πατατούλες country. Λογική η τιμή του στα 8,5 ευρώ. Συνοδεύονται εξαιρετικά με ένα ποτήρι κρασί από την κάβα τους. Αν κάποιο κρασί σας αρέσει το αγοράζετε επί τόπου.

Για επιδόρπιο δοκιμάσαμε το μιλφέιγ, το οποίο δεν είχε βέβαια την υφή των 1000 φύλλων αλλά οι κρέμες του ήταν πολύ νόστιμες και φρεσκότατες. Επιστρέψαμε την επόμενη μέρα για να το συνοδεύσουμε με καφέ, που για απόγευμα Κυριακές ήταν πολύ καλή επιλογή.

Πρόσφατα άρχισε να σερβίρει και brunch, από το οποίο δοκιμάσαμε τις τηγανίτες με σοκολάτα και μπανάνα αλλά δε μείναμε ευχαριστημένοι. Οι καφέδες και τα ροφήματα του είναι πολύ καλά και σερβιρισμένα σε ωραία σερβίτσια και ποτήρια.

Η σχέση τιμής - ποιότητας σίγουρα λειτουργεί υπέρ τιμής τουλάχιστον για το φαγητό και τον καφέ. Δε έλεγα το ίδιο για το κρασί, που αν και το ποτήρι κοστίζει από 4,5 - 6 ευρώ σερβίρεται σε πολύ μικρή μερίδα.
Το συμπέρασμα είναι ότι αξίζει!

03 Μαι 2018

Η Παλιά Αθήνα είναι ένα αυθεντικό μαγαζί και αυτό φαίνεται από αυτούς που δουλεύουν εκεί, αλλά και από τους θαμώνες του. Πρόκειται για μια ταβέρνα-κουτούκι που θα πετύχεις σταθερούς θαμώνες (πιθανόν με κιθάρες/ μπουζούκι για τραγούδι και ρετσίνα). Η ατμόσφαιρα του μαγαζιού είναι ακριβώς αυτό που θέλεις από έναν τέτοιο χώρο, ενώ ταυτόχρονα απαγορεύεται το κάπνισμα (εξαιρετικά θετικό και σπάνιο στη Θεσσαλονίκη). Γενικά στην Παλιά Αθήνα συνδυάζεται η κλασική Θεσσαλονίκη με μια πιο σύγχρονη αντίληψη.

Πάμε στο φαγητό.

Ταλιάτα με λάδι τρούφας. Το καλύτερο μοσχάρι στην πόλη σε πολύ λογική τιμή (ψημένο όπως ακριβώς το θέλει ο πελάτης). Απόλυτο must. Κάνουν και το rib eye έτσι (μπουκιά και συγχώριο).

Ψητή μελιτζάνα. Ένας μεζές σήμα κατατεθέν της Θεσσαλονίκης. Εδώ στη σερβίρουν καπνισμένη και κλασικά με σκόρδο, φέτα κ ψιλοκομμένη ντομάτα. Καταπληκτική.

Σουτζουκάκια στη σχάρα με πάπρικα. Εξαιρετικά.

Ρώσικη. πιο κλασική Θεσσαλονίκη δεν έχει... (ο συνδυασμός των 2 τελευταίων μου θυμίζει δεκαετία 80 με γονείς στου ρογγότη).

Χοιρομέρι. Κρύο πιάτο πολύ νόστιμο σαν συνοδευτικό κρασιού.

Κάποια άλλα πράγματα που έχουμε δοκιμάσει δεν είναι σε αυτό το επίπεδο (π. χ. κοκορέτσι και κοντοσούβλι), αλλά στην Παλιά Αθήνα πας για συγκεκριμένα.

Εξαιρετικό το χύμα κόκκινο κρασί και μεγάλη ποικιλία κρασιών στην κάβα του.