Πρόσφατες Κριτικές Εστιατορίων

15 Δεκ 2017

Από τις επιλογές που έρχονται στο μυαλό όταν υπάρχει ανάγκη για γρήγορο και φθηνό φαγητό, αλλά όχι σε ταχυφαγείο. Επίσης, προτείνεται και για μεγάλες παρέες, ειδικά αν πρόκειται για φοιτητές και δεν υπάρχουν και πολλές απαιτήσεις για την ποιότητα του φαγητού.
Ας ξεκινήσω μιλώντας για την πρώτη εντύπωση που είναι αυτή του χώρου. Το μαγαζί βρίσκεται επί της Βασιλίσσης Όλγας και προσφάτως έχει τοποθετήσει μία μεγάλη φωτεινή επιγραφή με το όνομα του.

Μπαίνοντας βλέπει κανείς την κουζίνα και τις σούβλες και μέσα από ένα μακρύ διάδρομο κατευθύνεται προς το εσωτερικό του που είναι κάτι σαν αυλή, σαν μπαλκόνι, ή τουλάχιστον κάτι τέτοιο προσπάθησαν να κάνουν τοποθετώντας στους τοίχους αναρριχώμενα φυτά, καγκελάκια κλπ. Δεν είναι κακό το ντεκόρ για αυτό που είναι το μαγαζί. Ο χώρος παρά την αισθητική του ως μπαχτσές, είναι προσεγμένος.

Στο επόμενο στάδιο παρατηρεί κανείς την εξυπηρέτηση, η οποία ήταν αρκετά καλή. Τα παιδιά είναι αρκετά ευγενικά και σε γενικές γραμμές δεν υπάρχουν καθυστερήσεις και προβλήματα στη συνεννόηση. Να σημειωθεί ότι αν και ήταν βραδάκι Παρασκευής, περίπου 8 η ώρα και το μαγαζί ήταν μισογεμάτο, μας ρώτησαν αν έχουμε κάνει κράτηση και μας έβαλαν σε ένα τραπέζι δίπλα στην είσοδο, που δεν ήταν και η καλύτερη επιλογή αλλά οκ.

Στην ουσία τώρα που είναι και το σημαντικό, δηλαδή το φαγητό. Πήραμε μία πικάντικη σαλάτα, η οποία ήταν ανάλατη και λίγη σε ποσότητα, μία τυροκαυτερή, η οποία ήταν σίγουρα συσκευασμένη, πατάτες τηγανιτές που ήταν καλές, φέτα ψητή με σουσάμι και μέλι, που ήταν απλά ανεκτή γιατί η φέτα ήταν τελείως άγευστη και το μέλι λιγοστό, ένα κοτόπουλο κοντοσούβλι, το οποίο ήταν απαράδεκτο καθώς ήταν άψητο απο μέσα και από έξω ήταν παραψημένο, είχε λίγες πατάτες το πιάτο και έτσι κάπως δεν πήγε εντελώς χαμένο και ένα πιάτο μπριζολάκια με σάλτσα του καίσαρα, που ήταν σχετικά νόστιμο και χορταστικό. Αυτό το πιάτο δε νομίζω να είχε γαρνιτούρα. Μαζί με ένα μισόκιλο κόκκινο κρασί, που ήταν κρασί νερωμένο, σύνολο 33, 50 ευρώ.
Δε χορτάσαμε όμως και πήραμε επιπλέον ένα κεμπάπ κοτόπουλο, που είναι από τα καλύτερα του μαγαζιού και το συστήνω ανεπιφύλακτα. Είναι μεγάλη μερίδα, έχει ρύζι και σαλάτα στο πλάι όποτε αν θέλετε να πάρετε και μία σαλάτα και ένα κρασί, θα χορτάσετε και θα σας βγει 10-11 ευρώ το άτομο.

Στα μείον του μαγαζιού είναι σίγουρα η μυρωδιά ψητοπωλείου που είναι πολύ έντονη και το γεγονός ότι μετά από κάποια ώρα θα δυσκολευτείτε να βρείτε πάρκινγκ.

Οκ μαγαζί για μία συγκέντρωση ή για κάποιον που κινείται ανατολικά και θέλει να φάει κάτι φθηνό και όχι πρόχειρο. Δεν ενδείκνυται για κάτι περισσότερο γιατί η ποιότητα του φαγητού είναι κάτω του μετρίου.

12 Δεκ 2017

Ένα ιδιαίτερο μέρος με ενδιαφέρουσες συνταγές, χωρίς να είναι δυστυχώς όλες πετυχημένες. Το μαγαζί προσφέρει μόνο θαλασσινά-ψάρια και τυριά.

Πήγαμε 4 άτομα όλοι "οπαδοί" των θαλασσινών.

Θετικά:
καραβιδάκι τηγανιτό με σκορδοβούτυρο. Εξαιρετικό
πεσκανδρίτσα με τραχανά. Εξαιρετικό - η εκπληξη που σε γεμίζει σε ένα εναλλακτικό μεζεδοπωλείο.
Χταπόδι με φάβα. πολύ καλή εκτέλεση του πιάτου.
σαλάτα από βραστή πατάτα με βελουτέ λαχανικών. έξυπνο και νόστιμο.

Μέτρια:
Θράψαλο. Νόστιμο, αλλά το κινόα που το συνόδευε είχε υπερβολικά πολύ κίμινο. Δεν έδενε το πιάτο.

Αρνητικά:
Καπνιστό χέλι. Απαράδεκτο. 4 κουταλίτσες από κάτι σαν ταραμοσαλάτα και δείγμα (κυριολεκτικά) από χέλι. 7€. Όποιος σερβίρει τέτοιο πιάτο δεν σέβεται ούτε τον εαυτό του ούτε τον πελάτη και αδικεί το μαγαζί του.
Σουπιά. Αδιάφορη και πνιγμένη στην ταραμοσαλάτα με τη σουπιά να χάνεται.

Αξίζει τη δοκιμή. Κάποιες τιμές θα μπορούσαν να είναι πιο φθηνές. Από τα λίγα μαγαζιά στη Θεσσαλονίκη χωρίς κέρασμα και χωρίς πρόταση για γλυκό.

30 Νοε 2017

Περαστικός από τη Θεσσαλονίκη και είπα να το επισκεφθώ, έχοντας ακούσει πολύ καλά λόγια από ντόπιους... Το μαγαζί λίγο κρυμμένο, δεν ξέρω και την περιοχή καλά αλλά δεν μου φάνηκε κεντρική.

Ο χώρος συμπαθητικός, minimal, απλά τραπέζια, απλή διακόσμηση αλλά καλαίσθητη. Όταν μπήκαμε με ξένισε λίγο το πόσο κοντά στα τραπέζια ήταν ο χώρος που έψηναν τα κρέατα, πίστευα ότι θα μυρίζω ολόκληρος μετά, αλλά τελικά κάτι τέτοιο δεν συνέβη. Μπορεί να φταίει που το μαγαζί ήταν γεμάτο (Δευτέρα μεσημέρι, γύρω στις 3 και κάτι) και το μόνο τραπέζι που είχε μείνει ήταν ακριβώς μπροστά στην ψησταριά.

Μου άρεσε πολύ που φέρνουν αυτό το βοηθητικό τραπεζάκι για τα ψωμιά, νερά κλπ και μου άρεσε επίσης που τα τραπέζια δεν ήταν στριμωγμένα. Επίσης -αυτό ίσως και να είναι δεδομένο για τη Θεσσαλονίκη, αλλά ως Αθηναίος το παρατήρησα και μου άρεσε- οι υπόλοιποι πελάτες ήταν νέοι στην πλειοψηφία τους, ωραίος κόσμος. Το service πολύ ευχάριστο, πραγματικά ευγενικοί όλοι, ένιωσα καλοδεχούμενος.

Πήραμε μία σαλάτα με ραντίτσιο, πορτοκάλι και αρκετά συστατικά ακόμα που δεν θυμάμαι, θυμάμαι όμως ότι ήταν ωραία. Πήραμε μανιτάρια σωτέ με κρέμα από ταχίνι και καβουρδισμένα φουντούκια, υπέροχο και πολύ μεγάλη μερίδα. Πήραμε τορτελόνι με μυζήθρα και σάλτσα παρμεζάνας (και διάφορα άλλα που επίσης δεν θυμάμαι), ήταν καταπληκτικό, ίσως το ωραιότερο όλων. Πήραμε επίσης κάτι συμπαθητικά αρνίσια παϊδάκια, μαριναρισμένα σε γάλα -λέει- ήμερης κάνναβης, συνοδευμένα με πληγούρι ή κους κους ή κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι, με εντυπωσίασε τόσο η χρήση της κάνναβης που τα υπόλοιπα τα ξέχασα! Θα τα ήθελα λίγο πιο ψημένα, αν και οφείλω να πω ότι με ρώτησαν πως τα θέλω και τους είπα όπως να 'ναι, οπότε δεν το λέω ως παράπονο, αλλά ως πληροφορία ότι το νορμάλ τους ψήσιμο κρατάει λίγο...

Για αυτά τα 4 και για δύο ποτήρια κρασί πληρώσαμε 42 ευρώ με απόδειξη και κέρασμα πορτοκαλόπιτα με παγωτό, μου φάνηκε καλή τιμή λαμβάνοντας υπόψη τόσο την ποιότητα όσο και την ποσότητα (δεν καταφέραμε να τα φάμε όλα). Νομίζω πως είναι από αυτά τα μαγαζιά που χωρίς να σε εντυπωσιάζουν, καταφέρνουν να σε κερδίζουν. Καλό φαγητό, τίμιες τιμές, ευχάριστος χώρος, πολύ καλή εξυπηρέτηση, όταν επισκεφθώ ξανά τη συμπρωτεύουσα θα ξαναπάω!

23 Οκτ 2017

Ο χώρος αξιοπρεπής αλλά όχι και κάτι το ιδιαίτερο..
Το σέρβις πραγματικά άψογο..
Οι τιμές κατά την ταπεινή μου γνώμη πολύ καλές..
Και τώρα στα ουσιώδη..

Σπανάκι με θαλασσινά πολύ ωραίο, πατάτες με μανιτάρια και λίγο σκορδάκι εξαιρετικό, καλαμάρι τηγανιτό μέτριο, καλαμάρι ψητό τέλειο, άσπρος ταραμάς ωραίος, μύδια αχνιστά σούπερ, σαλάτες στα γνωστά επίπεδα, ριζότο θαλασσινών εξαιρετικό.

Έχω πάει αρκετές φορές και θα συνεχίσω, όσο οι άνθρωποι σέβονται τον εαυτό τους και τους πελάτες τους

17 Οκτ 2017

Βρέθηκα εκεί πριν από 2-3 εβδομάδες περίπου για μεσημεριανό, και μια και είχε καλή μέρα καθίσαμε έξω. Καταπληκτική θέα με πολύ κόσμο, τουρίστες στην πλειοψηφία τους. Στο συγκεκριμένο κατάστημα έχω πάει αρκετές φορές και δεν είχα απογοητευτεί ποτέ, εκτός απ' αυτή τη φορά.. βέβαια η τελευταία ήταν πριν ένα χρόνο περίπου.

Ήπια μια σελαρς αφιλτράριστη από βαρέλι φανταστική!!

Πήρα μπιφτέκια με πουρέ που ήταν 3 στον αριθμό αλλά πιο πολύ με κεφτεδάκια έμοιαζαν, και η γεύση τους ήταν σε μέτρια επίπεδα. Ο πουρές ήταν αρκετά σκληρός προφανώς γιατί είχε αρκετό τυρί. Δοκίμασα και κοτόπουλο με πουρέ που ήταν άψητο στο εσωτερικό του..

Πήραμε και ένα ρύζι με κιμά που δεν άρεσε σε κανέναν, ένα τυρί σαγανάκι ωραίο, όπως επίσης και μια καπνιστή μπριζόλα που πάλι αποδείχθηκε κατώτερη, και μια καλαμαράκια τηγανιτά που ήταν νόστιμα, καθώς και δύο σαλάτες, η μια με βραστά λαχανικά, και η άλλη με μαρούλι και ρόκα.4 κόκα,1 πορτοκαλάδα,2 σελαρς, μαζί με τα παραπάνω 90€

Θα τους ξαναδώσω μια ευκαιρία γιατί είναι κρίμα ένα τόσο ιστορικό εστιατόριο να το κρίνεις από μια κακιά στιγμή

17 Οκτ 2017

Έχοντας ακούσει τις διθυραμβικές κριτικές για το Estrella, είπαμε και εμείς να πάμε ένα πρωινό για brunch. Μέγιστο σφάλμα.

Καταρχήν Σάββατο - Κυριακή πρωί γίνεται της κακομοίρας. Μιλάμε για 5-6 παρέες στην αναμονή ανά πάσα στιγμή. Οι υπάλληλοι του μαγαζιού βέβαια κάνουν το παν για να εξυπηρετήσουν τον κόσμο αλλά τέτοια αθηναϊκή κατάσταση για να φας ένα πρωινό, θεωρώ δεν αξίζει.

Τέλος πάντων είπαμε να περιμένουμε, μετά από ένα μισάωρο κάτσαμε. Στο δια ταύτα, τα φαγητά:

Κυριολεκτικά ο, τι και να παραγγείλαμε ήταν κάτω του μετρίου, πλην των επιδορπίων. Τι κι αν το ονομάζουν breakfast pizza ή club sandwich ή δεν θυμάμαι κι εγώ τι άλλο, όλα ήταν πανομοιότυπα μεταξύ τους, σε σημείο που δύσκολα μπορεί κανείς να καταλάβει ποιο είναι ποιο.

Ζύμη με μέγεθος ίσα με μισό καρβέλι ψωμί, πεταμένα κασέρια/χόρτα/σως/αυγά (ανάλογα το πιάτο) πάνω από το καρβέλι και έτοιμο το πιάτο. Ειλικρινά στο πιάτο που περιείχε μαρούλι - ρόκα, τα χόρτα είχαν μπει σαν ματσάκι λες και μόλις τα έκοψαν απ' το χωράφι. Τα αυγά ένα απλό τηγάνισμα, το ψωμί ψιλοωμό, οι σως ωραίες, τα αλλαντικά τίποτα αξιομνημόνευτο.

Κάτι ακόμα αξιοσημείωτο είναι ότι τα πιάτα του μαγαζιού έχουν δείκτη υγιεινής διατροφής μείον άπειρο. Δεν λέω, όταν βγαίνεις έξω για φαγητό θα κάνεις τις καταχρήσεις σου, αλλά όχι κι έτσι. Τα υλικά -πραγματικά μπορώ να τα αναφέρω όλα συνοπτικά, τόσο όμοια μεταξύ τους - είχαν ως εξής σε κάθε μα κάθε πιάτο: Κασέρι, αλοιφή φέτας, μπέικον, σως, ψωμί γκουμούτσα, τηγανιτό αυγό. Δηλαδή ούτε μια επιλογή για κάτι πιο light, μια γαλοπούλα, ένα πιάτο χωρίς 3 κιλά κασέρι?

Τέλος τα γλυκά ήταν τα μόνα που σώζουν την κατάσταση. Pancakes και μπουγατσάν είναι πολύ νόστιμα. Πάλι καλά, γιατί λογικά με αυτά έκανε το όνομα το μαγαζί.

Το σέρβις εξαιρετικό αλλά με τέτοιο φαγητό και τέτοιο χαμό από κόσμο, δεν έχω σκοπό να ξαναεπισκεφθώ.

16 Οκτ 2017

Ήταν Κυριακή μεσημέρι σχετικά αργά, όταν μετά από σύσταση φίλου επισκεφθήκαμε την "μούργα"..

Είχαμε κάνει κράτηση απ' την προηγούμενη μέρα και μας δόθηκε το πρώτο τραπέζι δίπλα στην κουζίνα. Το μαγαζί ήταν γεμάτο κόσμο αλλά και καπνό δυστυχώς μια και στην παρέα υπήρχαν και μικρά παιδιά.

Στο δια ταύτα.. θυμάμαι μια φάβα με κάποιο μικρό ψάρι πάρα μα πάρα πολύ αλμυρό και ψιλογεμάτο λάδι, κάποιο είδος σαλάτας με φακές που όποιοι δοκίμασαν (μεταξύ τους και εγώ), δεν ξανάκαναν το ίδιο λάθος, μια μακαρονάδα με θαλασσινά που ήταν στα πλαίσια του μέτριου, μια πεσκανδρίτσα που ήταν ωραία, και ένα άσπρο κρασί ψιλοαδιάφορο...

Τιμές τηρουμένων των αναλογιών σχετικά ακριβές.

Στην καθιερωμένη απάντηση αν θα ξαναπήγαινα η απάντηση είναι φυσικά όχι

06 Οκτ 2017

Αμφιταλαντεύτηκα για το αν είμαι σε θέση να κάνω μία ολοκληρωμένη κριτική για το κατάστημα, καθώς δεν είδα καθόλου κατάλογο λόγω του ότι βρέθηκα καλεσμένη σε τραπέζι, το οποίο μάλιστα πρόλαβα προς το τέλος του, επομένως δεν είδα και την αρχική παρουσίαση των πιάτων. Παρόλα αυτά, επειδή έμεινα ενθουσιασμένη από την μαγειρική, αποφάσισα να κάνω την κριτική μου, έστω και ημιτελή.

Τα τραπέζια είναι μοιρασμένα και εκτός από τον πολύβουο εξωτερικό χώρο υπάρχει και μία μικρή, στεγασμένη όταν χρειάζεται, αυλή στο πίσω μέρος. Ο χώρος είναι κλασσικός χώρος μεζεδοπωλείου, αλλά σε κάθε περίπτωση τακτοποιημένος και όμορφος. Η εξυπηρέτηση πολύ ευγενική και άμεση από όλους τους σερβιτόρους.

Δυστυχώς δεν πρόλαβα την αρχική παραγγελία για να μπορώ να προτείνω πιάτα με το όνομά τους, πάντως ό, τι δοκίμασα μου φάνηκε πολύ νοστιμότερο του μέσου όρου. Ιδιαίτερα μου άρεσε ένα κοτόπουλο σε μπουκίτσες κοκκινιστό με πιπεριές (νοστιμότερο από ό, τι ακούγεται) καθώς και ένα πιάτο καγιανά. Επίσης, βρήκα τον πουρέ πατάτας που συνόδευε κάποιο κυρίως εξαιρετικό.

Η πραγματική αποκάλυψη όμως ήταν τα γλυκά! Και σας το λέει ένας άνθρωπος που δεν είναι καθόλου των γλυκών. Στο τραπέζι κατεύθασαν πολλά γλυκά, όπως προφιτερόλ, μιλφέιγ, τάρτα με σοκολάτα και πορτοκάλι, λευκό μωσαϊκό και αρμενοβιλ. Ήταν όλα ένα κι ένα. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση ότι όλα αυτά προερχόταν από την κουζίνα του μαγαζιού και όχι από κάποιο συνεργαζόμενο ζαχαροπλαστείο. Ήταν πραγματικά άψογα.

Συμπερασματικά, σε όσους βρεθούν στα Λαδάδικα, θα πρότεινα σίγουρα μία επίσκεψη στην Ακαδημία. Εγώ μόλις βρεθώ πάλι στην όμορφη Θεσσαλονίκη θα την τιμήσω σίγουρα!

21 Σεπ 2017

Στην καθιερωμένη, δυστυχώς συντομότατη, σεπτεμβριάτικη επίσκεψη στα πάτρια εδάφη επιλέξαμε εφέτος να δειπνήσουμε στο ΣΕΜΠΡΙΚΟ, αφενός γιατί είχαμε τις καλύτερες εντυπώσεις από παλαιότερες επισκέψεις, αφετέρου γιατί ήταν το βράδυ των εγκαινίων της ΔΕΘ, οπότε οποιαδήποτε μετακίνηση προς ή μέσα από το κέντρο της πόλης έμοιαζε με mission impossible.

Το ΣΕΜΠΡΙΚΟ βρίσκεται σε πολύ βολικό σημείο, στο τέρμα της οδού Φράγκων, κοντά στο λιμάνι δηλαδή, ανάμεσα στο Βαρδάρη και τα Λαδάδικα, στο ισόγειο του κτιρίου όπου στεγάζονται τα διοικητικά δικαστήρια της πόλης. Μπροστά έχει μεγάλο ελεύθερο χώρο και ένα παρκάκι με πράσινο και αθλοπαιδιές, ενώ στα δεξιά του βρίσκεται ένα μπαράκι με ολίγην από εστιατόριο (δεν είμαι βέβαιος, παίζει μάλλον για πιο νυχτερινές καταστάσεις). Ο μέσα χώρος συνδυασμός εδωδιμοπωλείου – εστιατορίου, πάρα πολύ ελκυστικός, γεμάτος ράφια και προθήκες με όλων των ειδών τα καλούδια, φιάλες οίνων τε και αποσταγμάτων, αξίζει από μόνος του μια επίσκεψη, ίσως ένα μεσημέρι για κάτι ελαφρύ με μια μπυρίτσα.
Για να πω την αλήθεια, ήθελα να κάνω και τη σύγκριση με τη ΝΕΑ ΦΩΛΙΑ, που πέρυσι μας είχε ενθουσιάσει με το φαγητό της και από την οποία κατά τα θρυλλούμενα ξεπήδησε κάποτε η ομάδα του ΣΕΜΠΡΙΚΟ, και να διαπιστώσω ταυτόχρονα αν η αλλαγή διεύθυνσης στο ΣΕΜΠΡΙΚΟ (παρεμπιπτόντως: το όνομα σημαίνει περίπου «συνεργατικό, δουλειά που μοιράζεται») επηρέασε ή άλλαξε το ομαδικό πνεύμα που χαρακτήριζε, στο ξεκίνημα τουλάχιστον, αυτό το μαγαζί.
Οπτικά η εικόνα δεν έχει αλλάξει καθόλου. Άνετα τραπέζια και καθίσματα, σωστός φωτισμός, πεντακάθαρα πιατικά, σερβίτσια και γυαλικά, επαρκές και καλοσυντονισμένο προσωπικό. Και η πελατεία η ίδια. Αρκετές μεγάλες παρέες (κράτηση Παρασκευή και Σάββατο βράδυ κρίνεται απαραίτητη), κάποιοι ξέμπαρκοι τουρίστες, ζευγάρια τριαντάρηδων, ένα mix που παραπέμπει μάλλον σε μεζεδοπωλείο, εντύπωση που ενισχύεται από τον κατάλογο ο οποίος είναι σαφώς μεζεδοβαρής, με εμφανώς λιγότερα κυρίως πιάτα, ενώ και η λίστα των ποτών παραπέμπει σε παρεϊστικες καταστάσεις.

Στην αναμέτρηση των κουζινών ομόφωνα κρίναμε ότι η ΝΕΑ ΦΩΛΙΑ υπερτερεί ως προς την πρωτοτυπία στις γεύσεις, ενώ το ΣΕΜΠΡΙΚΟ διαθέτει εμφανώς μεγαλύτερη ποικιλία. Ισοπαλία; Μάλλον όχι, γιατί στη ΝΕΑ ΦΩΛΙΑ εντυπωσιάζει η εναλλαγή στις γαρνιτούρες των διάφορων πιάτων, ενώ στο ΣΕΜΠΡΙΚΟ σχεδόν τα μισά πιάτα είχαν στην άκρη κρίταμο, που η οξύτητά του δεν ταίριαζε παντού. Έστω και στα σημεία λοιπόν we have a winner.

Η πενταμελής παρέα μας παρήγγειλε και δοκίμασε τα εξής: Μια ποικιλία με πράσινα σαλατικά που μας ξενέρωσε, αφού η αρχική μας επιλογή (σαλάτα με πολύχρωμα ντοματίνια, γλιστρίδα και βολάκι Άνδρου) δεν ήταν διαθέσιμη, πατατοσαλάτα με σος μανιταριού και σύγλινο που έχασε στη μονομαχία με τη μελιτζανοσαλάτα με σος γιαουρτιού, ταχίνι και δυόσμο, χταπόδι σχάρας με ταραμά και γαύρο μαρινάτο με κρίταμο που έχασαν καθαρά από το καπνιστό σκουμπρί με κόκκινες φακές, σαρδέλες τυλιχτές σε αμπελόφυλλα εξαιρετικές και ένα καλά εκτελεσμένο ριζότο με άγρια μανιτάρια και τρούφα. Βλέποντας στον κατάλογο μια σελίδα με τυριά από Κίμωλο, Άνδρο, Νάξο, Νάουσα και Κρήτη (6 €) αποφασίσαμε να κλείσουμε το δείπνο με μια ποικιλία τυριών, πράγμα που σας συνιστώ να κάνετε. Μια κοντινή ιδέα είναι ένα τσιμπολόγημα με μια ποικιλία τυριών και αλλαντικών Μιράν (9 € η μικρή και 13 € η μεγάλη) στη μέση και μια μπύρα Septem (υπάρχει όλη η γκάμα) ή ρακή, τσίπουρο, ούζο ή γράπα (! ) προς 3 € το 100ράκι ή κρασί χύμα επιλεγμένων παραγωγών προς 4,50 € τα 500 ml. O συνδυασμός ροδίτη, sauvignon blanc και ξινόμαυρου από το Κτήμα Χατζηβαρύτη που επιλέξαμε ήταν τόσο καλός που ήπιαμε σχεδόν μισό λίτρο ο καθένας. Γλυκό κέρασμα στο τέλος ένας ωραιότατος σπιτικός κορμός, δεν χρειαζόταν τίποτε άλλο.

Οι τιμές είναι λογικές (μεζέδες σε μεγάλες μερίδες κατά μέσο όρο 7 €, κυρίως σε πολύ μεγάλες μερίδες στα 10 €), με φαγητά και ποτά μείναμε κάτω από τα 20 ευρώ το άτομο. Θα ξαναπάω σίγουρα στο ΣΕΜΠΡΙΚΟ, αυτή τη φορά όμως θα επικεντρωθώ στα κυρίως πιάτα, γιατί εκεί ίσως αθέλητα το αδίκησα. Και του χρόνου!

13 Ιούλ 2017

Καλοκαίριαζει για τα καλά και κάνω μια παύση από τις κριτικές μου στην πρωτεύουσα, αφού περασα ένα μεγάλο χρονικό διάστημα στη συμπρωτεύουσα.

Πρωτη κριτική για φέτος στη Θεσσαλονίκη (ελπίζω να ακολουθήσουν και άλλες) για το estrella! Είχα ακούσει πολλά και καλά λόγια από όλους είχα διαβάσει άπειρα άρθρα, το Μπουγατσαν τους έχει "γυρίσει" όλο τον κόσμο αλλά δεν είχε τύχει να το επισκεφτώ, οπότε τώρα το επισκέφτηκα δύο φορές για να έχω ολοκληρωμένη γνωμη (μεταξύ μας δεν μου έφτασε η πρώτη).

Κατ'αρχας και τις δύο φορές βρήκαμε αμέσως να κάτσουμε, βέβαια μάλλον ήταν συγκυριακο. Την πρώτη πετύχαμε το τελευταίο τράπεζι, πρωί καθημερινης και τη δεύτερη Κυριακή μεσημέρι με καύσωνα, μάλλον όλοι προτίμησαν τις παραλίες της Χαλκιδικής.

Ο χώρος μέσα και έξω είναι καθαρός παρά τον πολύ κόσμο άνετος με όμορφες πινελιές και λίγο χρώμα. Πολύ σημαντικό για μένα ότι δεν μας έστειλαν σε μικρό τράπεζι αλλά μας πρότειναν ένα πιο ευρύχωρο. Οι τουαλέτες επίσης φροντισμένες και καθαρές.

Η εξυπηρέτηση με το χαμόγελο, ίσως λίγο βεβιασμένη, με προτάσεις όμως και βοήθεια όπου τη χρειαστηκαμε. Το νεράκι μας γέμισε χωρίς να το ζητήσουμε. Επιτέλους ένα μαγαζί που σέβεται τους μη καπνιστές και στον εσωτερικό χωρο δεν επιτρέπεται το κάπνισμα, μπραβο τους!

Το μενού είναι αρκετά μεγάλο, του είχα ρίξει μια ματιά ήδη από την Αθήνα (αλλα οσες φορές ειχα πάει δεν είχα βρει να κάτσω)
Προσανατολίζονται στην αγαπημένη συνήθεια και μόδα των Ελλήνων πια το brunch.

Αρκετές επιλογές και αλμυρές και γλυκές.
Στις δύο επισκέψεις δοκιμασα:

-breakfast pizza με δύο αυγά μάτια, κρέμα φέτας, αβοκάντο και τσίλι εξαιρετικά πλούσια γεύση ευτυχώς που τη μοιράστηκαμε δύο άτομα γιατί ήταν πολύ έντονο γευστικα, παρόλα αυτά ήταν ακριβώς στο γούστο μου και θα το επέλεγα ξανά. Πολύ σημαντικό ότι το ψωμάκι ήταν τραγανό και μετριαζε την ένταση του γευστικου συνόλου.
-το κλασικό Μπουγατσαν, το οποίο μεν ήταν συμπαθες και πιθανώς να μου είχαν δημιουργηθεί υπερβολικές προσδοκίες πάντως σίγουρα καταναλώθηκε ευχαριστα.
-pancakes με λευκή σοκολάτα ινδοκαρυδο, φρούτα του δάσους και μπισκότο ορεο.
Λίγο λιγωτικο όπως είναι αναμενόμενο λόγω της λευκής σοκολάτας, αλλά πολύ γευστικά τα pancakes.

-αλμυρα pancakes με τσένταρ γαλοπούλα και τη γνωστή μωβ μαγιονέζα (με παντζάρι) με συνοδεία σαλατουλα, πιάτο που δε θα επέλεγα αν δεν επέμεινε η "ξεναγός" αλλά τελικά μιλάμε για ένα ελαφρύ γευστικό αποτέλεσμα μεν, που όμως δεν υστερούσε γευστικα.

-ζεστο ψωμί με λάδι μαύρης τρούφας σολωμό, τυρί κρέμα και δύο αυγά ποσε, με τη γνωστή μαγιονέζα, επίσης με σαλάτα εποχής, μιλάμε για ολοκληρωμένο πιάτο (που μπήκε στη μέση) κάθε μπουκιά με έκανε όλο και πιο λαίμαργη, ώσπου το κατανάλωσα εν ριπει οφθαλμού αν και δεν το συνηθίζω.
Σαν γενική εικόνα μπορώ να σας πω ότι ξεπέρασε τις προσδοκίες μου, τουλάχιστον στα αλμυρά, επί του γλυκου δεν είμαι ειδική πάντως και εκεί ικανοποιημένη έφυγα.

Περιεργοι συνδυασμόι υλικών ακρως πετυχημένοι.
Η μόνη παρατηρήση άφορα τον καφέ τους, που θέλει βελτίωση, οπωσδήποτε.

Τα πιατα όλα κυμαίνονται από 4-7 € τιμές άκρως λογικές για τη γεύση των προσφερόμενων εδεσμάτων. Με 10 €(ίσως λίγο παραπάνω αν επιλέξει πιο ακριβά πιάτα) έχει φάει ένα άτομο αλμυρό γλυκό και σίγουρα έχει φύγει χορτασμένο.

Εν ολίγοις προτείνεται. Βεβαια το μόνο αποτρεπτικό στοιχείο είναι οι ουρές που δημιουργούνται (όχι τυχαία). Αναρωτιέμαι γενικότερα, όμως, γιατί έχει κυκλοφορήσει η μόδα της μη κράτησης τραπεζιου στα εστιατόρια, γεγονός που το βρίσκω αρκετά άβολο, και για μένα αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα για την επίσκεψη μου, ιδίως εάν πρόκειται να διανύσω μεγάλη απόσταση.

Θα ακολουθήσει σύντομα επίσκεψη και στο κέντρο της Αθήνας και από ότι ενημερώθηκα έρχεται και νέο κατάστημα στα βόρεια προάστια της Αθήνας.