Πρόσφατες Κριτικές Εστιατορίων

12 Ιούλ 2018

Επιτέλους και κάτι διαφορετικό στη Θεσσαλονίκη.

Όσο και να μας αρέσουν οι μεζέδες και η τοπική κουζίνα της Θεσσαλονίκης, οι γευστικές εναλλαγές είναι απαραίτητες. Δυστυχώς σε αυτόν τον τομέα η πόλη πάσχει...

Για αυτό το λόγο η ύπαρξη του Habanera είναι από μόνη της σημαντική, καθώς είναι από τα λίγα μέρη που σου δίνει τη δυνατότητα να δοκιμάσεις πιο διεθνή κουζίνα ή έστω κάτι διαφορετικό.

Ο χώρος είναι όμορφα διακοσμημένος, το κοινό όλων των ηλικιών, ενώ συνολικά καταφέρνει να σου δώσει μια αίσθηση 'καραϊβικής'. Στα θετικά ότι ενώ πήγαμε καλοκαιρινή αλλά βροχερή μέρα η ατμόσφαιρα μέσα ήταν πολύ δροσερή.

Οι μερίδες είναι μεγάλες οπότε πολύ δύσκολα δεν θα φύγει πραγματικά χορτάτος. Το σέρβις καλό, φιλικό και πολύ χαλαρό.

Το φαγητό:

taquitos: πίτες με χοιρινό και πουρέ από κόκκινα φασόλια. Πολύ νόστιμο.
chilli con carne: Πικάντικος κιμάς. πολύ καλό (λίγο καυτερό για όποιον δεν του αρέσουν τα πικάντικα). Ταιριάζει εξαιρετικά με fajitas.

fajitas με μοσχαρίσιο κρέας: εξαιρετική και μεγάλη μερίδα. Εξαιρετικό το guacamole και πολύ ταιριαστή η sour cream
carnitas mescal: χοιρινο κρέας μαριναρισμένο σε μουστάρδα και mescal. Αρκετά καλό, αλλά όχι κάτι εντυπωσιακό.

Το μαγαζί λειτουργεί και σαν μπαρ με μεγάλη λίστα κοκτέιλ, που δεν δοκιμάσαμε αν και φαίνονται εντυπωσιακά (με αυτά ο λογαριασμός θα πάει πάνω από 25€ το άτομο).

11 Ιούλ 2018

Επισκεφθήκαμε το Αγιολί Παρασκευή βράδυ για δείπνο δύο άτομα έχοντας κάνει τηλεφωνική κράτηση. Το εστιατόριο βρίσκεται στην παραλιακή λεωφόρο της Θεσσαλονίκης δίπλα στην πλατεία Αριστοτέλους.

Ο χώρος προσεγμένος, χωρίζεται στον κάτω όροφο που είναι το μεζεδοπωλείο και στον πάνω που είναι το εστιατόριο. Εμείς καθίσαμε στον πάνω όροφο στη βεράντα (σε όχι τόσο άνετα καθίσματα) που έχει τζαμαρία και θέα την θάλασσα του Θερμαϊκού, που όμως το βράδυ δεν έχει ιδιαίτερη αξία αφού δεν φαίνεται.

Τα περισσότερα τραπέζια της βεράντας ήταν γεμάτα.
Στον εσωτερικό χώρο υπάρχει μία μπάρα με ποτήρια και ποτά και πηγαίνοντας προς το μπάνιο μπορείς να ρίξεις μία ματιά και στην κουζίνα τους μιας και το πάσο βλέπει στην σάλα. Ωστόσο στον εσωτερικό χώρο δεν υπήρχε κόσμος.

Όταν καθίσαμε μας έφεραν τον κατάλογο φαγητών και κρασιών. Ωστόσο παρέλειψαν να μας φέρουν τα δύο μενού που έχουν με τέσσερα πιάτα (ορεκτικό, σαλάτα, κυρίως και γλυκό) κάτι που μας δυσαρέστησε διότι μας φάνηκε περίεργο να μην τα φέρνουν μαζί με τον κατάλογο και χρειάστηκε να το ζητήσουμε.

Παραγγείλαμε ένα μενού θαλασσινών περίπου 20€(η άλλη επιλογή ήταν κρεατικών). Στο μενού υπήρχε επιλογή ανάμεσα σε δύο κυρίως πιάτα (λαβράκι bio & σολωμό) και τα υπόλοιπα πιάτα ήταν συγκεκριμένα.

Έτσι από το μενού θαλασσινών δοκιμάσαμε σαλάτα γαλλική με λαδολέμονο και παρμεζάνα (απλή), γαύρο μαρινέ με ψητή ντομάτα και φρέσκο κρεμμύδι(τίποτα το ιδιαίτερο), τα οποία ήρθαν και τα δύο μαζί σε μικρή ποσότητα σε ένα πιάτο. Ακόμη περιμέναμε τον λευκό ταραμά, ο οποίος επίσης συμπεριλαμβανόταν στο μενού.

Στη συνέχεια ήρθε το κυρίως πιάτο λαβράκι bio φιλέτο με αρωματικό ταμπουλέ (ολόκληρη μερίδα και νόστιμο, η ταμπουλέ με ελάχιστο μαιντανό ουσιαστικά πλιγούρι ήταν με κάποια καρέ ντομάτας όμως δεν ήταν άσχημο). Επίσης παραγγείλαμε μύδια αχνιστά (πολύ καλά) περίπου 9€ και μανιτάρια σωτέ (πολύ καλά) περίπου 6€. Επίσης είχε ωραίο φρέσκο ψωμάκι σε μικρά μπακετάκια.

Αποφασίσαμε να πιούμε και από ένα ποτήρι κρασί και παραγγείλαμε ένα ποτήρι κόκκινο κρασί. Στην ερώτηση "το άλλο ποτήρι τι κρασί να είναι;" απαντήσαμε "το ίδιο". Το αποτέλεσμα: μας έφεραν ένα ποτήρι κόκκινο και ένα λευκό. Δεν μπορέσαμε να καταλάβουμε με ποια λογική έγινε αυτό ωστόσο το κρατήσαμε.

Σε όλη τη διάρκεια του φαγητού περιμέναμε το ταραμά που έπρεπε να έρθει από το μενού. Όταν τελικά ήμασταν προς το τέλος του γεύματος στο κυρίως πιάτο ρωτήσαμε και μας είπαν:
Αγιολί: Ά ο ταραμάς θα έπρεπε να έχει έρθει στο ίδιο πιάτο με τον γαύρο και τη σαλάτα. Γιατί δε μας το είπατε ότι δεν είχατε;
Εμείς: Πως θα έπρεπε να ξέρουμε που πρέπει να έρθει ο ταραμάς για να σας το πούμε; Τον περιμέναμε.
Αγιολί: Δυστυχώς δε μπορούμε να κάνουμε κάτι έπρεπε να μας το πείτε!
Εμείς: Μα μόλις σας το είπαμε.

Τελικά με τα χίλια ζόρια μας έφεραν τον ταραμά σε ένα πιάτο (ήταν εντάξει αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο).
Στο τέλος μετά από όλη αυτή τη διαφωνία που μας χάλασε τη διάθεση δεν μας έφεραν ούτε το παγωτό που συμπεριλαμβανόταν στο μενού.
Εμείς δε θέλαμε να διαφωνήσουμε για άλλη μία φορά, δεν το ζητήσαμε, πληρώσαμε και φύγαμε το οποίο τους το επισημάναμε όμως.

Συμπερασματικά
Νόστιμα φαγητά στην πλειοψηφία τους. Και όντως θα ξαναπηγαίναμε για φαγητό αν δεν υπήρχαν όλα αυτά τα αρνητικά στην εξυπηρέτηση που μας χάλασαν τη διάθεση.
•Δεν μας έφεραν από μόνοι τους τα μενού μαζί με τον κατάλογο.
•μας έφεραν λάθος κρασί (παραγγείλαμε δύο ίδια ποτήρια κόκκινο κρασί και μας έφεραν ένα κόκκινο και ένα λευκό)
•Δεν μας έφεραν τον Ταραμά από το μενού και αρνήθηκαν να τον φέρουν όταν ρωτήσαμε με την πρόφαση ότι έπρεπε να το πούμε νωρίτερα! πραγματικά απαράδεκτο!
• Δεν μας έφεραν το παγωτό από το μενού στο τέλος του φαγητού.
•Δεν μας κέρασαν γενικά τίποτα στο τέλος.
•και το κυριότερο όταν ένα κατάστημα κάνει τόσα λάθη επανειλημμένα δε γίνεται να μην το "ξεπληρώσει" κάπως έστω κερνώντας ένα κρασί, ένα γλυκό, κάτι που τους περίσσεψε από την κουζίνα, πραγματικά απαράδεκτο!!
• ακόμη στην ιστοσελίδα τους υπάρχει το μενού χωρίς τιμές που δεν μπορούμε να το καταλάβουμε. Αν δεν δούμε τις τιμές πως θα υπολογίσουμε τα χρήματά μας για να πάμε για φαγητό;

Για όλα τα παραπάνω αρνητικά δεν θα ξαναπάμε αν και το φαγητό γενικά ήταν καλό.

06 Ιουν 2018

Η νέα διαγώνιος (καλαμαριά) είναι ένας πιο όμορφος χώρος από το κλασικό μαγαζί (την original διαγώνιο στο κέντρο). Ωστόσο χάνει σε αυθεντικότητα, αν και η αίσθηση του να είσαι κοντά στη θάλασσα σε αποζημιώνει...

Αυτή τη φορά πήραμε και κάποια ακόμα (εκτός από σουτζουκάκια και γύρο) οπότε μπορούμε να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη άποψη για το μενού.

Το βασικό μου πρόβλημα και με τα 2 μαγαζιά είναι ότι είναι σχετικά ακριβά για αυτά που προσφέρουν. Βγαίνεις για σουτζουκάκια και γύρο και αποκλείεται να πέσεις κάτω από τα 15€ το άτομο.

Φαγητά:
Σουτζουκάκια: ανέκαθεν εξαιρετικά. 8,5€
Γύρος: κατώτερος του αναμενομένου, σχετικά μικρή μερίδα χωρίς κανένα συνοδευτικό. 8,5€
Μερίδα χοιρινά σουβλάκια. οκ. 4 σουβλάκια με πατάτες 8,5€
Ψαρονέφρι με μπάτσο και πέστο. Καλοψημένο το ψαρονέφρι, ταιριάζει με το μπάτσο, αλλά τελικά δεν είναι το εντυπωσιακό πιάτο που περιμένεις. 13,5€
Μπάτσος ψητός, πολύ καλός.
Καλοκαιρινή σαλάτα με ντομάτα, βραστή πατάτα, κάπαρη, ξινομυζήθρα. Ενδιαφέρουσα σαλάτα αξίζει τη δοκιμή για κάτι διαφορετικό.
Τέλος στη διαγώνιο πρέπει να πάρεις οπωσδήποτε είτε ρώσικη είτε πάπρικά για τα σουτζουκάκια. Αυτή τη φορά πήραμε πάπρικα (καλή, αλλά έχω φάει και καλύτερη).

Εξαιρετικό service.

Η Νέα Διαγώνιος στο φαγητό πετυχαίνει το σκοπό της. Είσαι στην καλαμαριά και νομίζεις ότι τρως σουτζουκάκια στη Διαγώνιο στο κέντρο. Ωστόσο το original έχει άλλη χάρη. Οπότε αν θέλετε ένας επισκέπτης να πάρει μια αυθεντική γεύση από παλιά θεσσαλονίκη καλύτερα να επιλέξετε το μαγαζί στο κέντρο.

24 Μαι 2018

Όποια στιγμή της ημέρας και αν το επισκεφθεί κανείς, σίγουρα θα βρει κάτι να του αρέσει.
Από την πρώτη φορά που το επισκέφθηκα βράδυ για φαγητό, το συμπάθησα πολύ. Και αυτό γιατί πρόκειται για ένα πολύ συμπαθητικό εστιατόριο με ζεστό χώρο και φιλικό περιβάλλον. Λίγα τραπέζια στον κάτω όροφο, για όσους δεν καπνίζουν και λίγα τραπέζια για τους καπνιστές στον επάνω, κρατώντας έτσι καθαρό το περιβάλλον στον κάτω όροφο που είναι και η κουζίνα.

Αν και είναι πολύ καλό για καφέ και κουβέντα στα τραπεζάκια του μπροστά στο όμορφο παρκάκι, αυτό για το οποίο το έχει αναδείξει ως ένα από τα καλύτερα μπιστρό της πόλης είναι το φαγητό.

Στο καλωσόρισμα σερβίρεται πάντα λίγη σούπα, είτε ζεστή το χειμώνα είτε κρύα το καλοκαίρι. Εξαιρετική και στις δύο της εκδοχές. Πολύ καλές οι σαλάτες του, τόσο η σαλάτα του Καίσαρα όσο και η σαλάτα Οδός Δελφών, με πράσινη σαλάτα, τοματίνια, τραγανό μπέικον και παρμεζάνα. Οι σαλάτες κοστίζουν από 6-7,50 ευρώ.
Εξαιρετικό το ριζότο με άγρια μανιτάρια και λάδι τρούφας. Όσες φορές και να το δοκιμάσει κανείς, θα είναι πάντα μία γεύση που θα τη θυμάται. Όχι τόσο καλό το πιάτο με τα λιγκουίνι με γαρίδες, μάνγκο και τζίντζερ. Μάλλον κάτι δεν έχει δέσει καλά με αυτά τα υλικά ή απλά δεν ήταν το αγαπημένο μου. Οι μακαρονάδες και τα ριζότο δεν ξεπερνάνε τα 10 ευρώ. Από τα κυρίως έχουμε δοκιμάσει επίσης το φιλέτο κοτόπουλο με σπιτικό πουρέ πατάτες, ρατατούι λαχανικών και σως γιαουρτιού. Ωραίο πιάτο αλλά δεν συστήνεται για όποιον πεινάει. Το γκουρμέ σερβίρισμα του δίνει την ευκαιρία να δοκιμάσει απλώς κανείς τις παρασκευές του χωρίς να χορτάσει. Πολύ καλό και χορταστικό το μοσχαρίσιο μπέργκερ, που σερβίρεται με ένα αυγό τηγανιτό και πατατούλες country. Λογική η τιμή του στα 8,5 ευρώ. Συνοδεύονται εξαιρετικά με ένα ποτήρι κρασί από την κάβα τους. Αν κάποιο κρασί σας αρέσει το αγοράζετε επί τόπου.

Για επιδόρπιο δοκιμάσαμε το μιλφέιγ, το οποίο δεν είχε βέβαια την υφή των 1000 φύλλων αλλά οι κρέμες του ήταν πολύ νόστιμες και φρεσκότατες. Επιστρέψαμε την επόμενη μέρα για να το συνοδεύσουμε με καφέ, που για απόγευμα Κυριακές ήταν πολύ καλή επιλογή.

Πρόσφατα άρχισε να σερβίρει και brunch, από το οποίο δοκιμάσαμε τις τηγανίτες με σοκολάτα και μπανάνα αλλά δε μείναμε ευχαριστημένοι. Οι καφέδες και τα ροφήματα του είναι πολύ καλά και σερβιρισμένα σε ωραία σερβίτσια και ποτήρια.

Η σχέση τιμής - ποιότητας σίγουρα λειτουργεί υπέρ τιμής τουλάχιστον για το φαγητό και τον καφέ. Δε έλεγα το ίδιο για το κρασί, που αν και το ποτήρι κοστίζει από 4,5 - 6 ευρώ σερβίρεται σε πολύ μικρή μερίδα.
Το συμπέρασμα είναι ότι αξίζει!

03 Μαι 2018

Η Παλιά Αθήνα είναι ένα αυθεντικό μαγαζί και αυτό φαίνεται από αυτούς που δουλεύουν εκεί, αλλά και από τους θαμώνες του. Πρόκειται για μια ταβέρνα-κουτούκι που θα πετύχεις σταθερούς θαμώνες (πιθανόν με κιθάρες/ μπουζούκι για τραγούδι και ρετσίνα). Η ατμόσφαιρα του μαγαζιού είναι ακριβώς αυτό που θέλεις από έναν τέτοιο χώρο, ενώ ταυτόχρονα απαγορεύεται το κάπνισμα (εξαιρετικά θετικό και σπάνιο στη Θεσσαλονίκη). Γενικά στην Παλιά Αθήνα συνδυάζεται η κλασική Θεσσαλονίκη με μια πιο σύγχρονη αντίληψη.

Πάμε στο φαγητό.

Ταλιάτα με λάδι τρούφας. Το καλύτερο μοσχάρι στην πόλη σε πολύ λογική τιμή (ψημένο όπως ακριβώς το θέλει ο πελάτης). Απόλυτο must. Κάνουν και το rib eye έτσι (μπουκιά και συγχώριο).

Ψητή μελιτζάνα. Ένας μεζές σήμα κατατεθέν της Θεσσαλονίκης. Εδώ στη σερβίρουν καπνισμένη και κλασικά με σκόρδο, φέτα κ ψιλοκομμένη ντομάτα. Καταπληκτική.

Σουτζουκάκια στη σχάρα με πάπρικα. Εξαιρετικά.

Ρώσικη. πιο κλασική Θεσσαλονίκη δεν έχει... (ο συνδυασμός των 2 τελευταίων μου θυμίζει δεκαετία 80 με γονείς στου ρογγότη).

Χοιρομέρι. Κρύο πιάτο πολύ νόστιμο σαν συνοδευτικό κρασιού.

Κάποια άλλα πράγματα που έχουμε δοκιμάσει δεν είναι σε αυτό το επίπεδο (π. χ. κοκορέτσι και κοντοσούβλι), αλλά στην Παλιά Αθήνα πας για συγκεκριμένα.

Εξαιρετικό το χύμα κόκκινο κρασί και μεγάλη ποικιλία κρασιών στην κάβα του.

02 Μαι 2018

Το ουζερί Αγορά είναι ίσως από τα πιο αναγνωρίσιμα ουζερί της Θεσσαλονίκης. Όπως άλλωστε, αναφέρουν συνεχώς και οι ίδιοι και είναι αλήθεια, πρόκειται για ένα εστιατόριο που είναι γνωστό κυρίως για την πελατεία του, που αποτελείται από τα πιο γνωστά πρόσωπα και ονόματα της πόλης ή των επισκεπτών της.

Σε αυτό συνέβαλε και η εξαιρετική τοποθεσία του στον πεζόδρομο της Καποδιστρίου με Ίωνος Δραγούμη, όπου πλέον έχει εξελιχθεί σε meeting point της πόλης. Τώρα πλέον το συγκεκριμένο, λειτουργεί σε δύο ταχύτητες. Από την μία πλευρά του μαγαζιού, υπάρχουν ακόμη τραπέζια στρωμένα, με μακριά λευκά τραπεζομάντιλα όπου σερβίρονται τόσο ψαρικά όσο και κρεατικά όπως σερβίρονταν τα τελευταία 20 χρόνια, που λειτουργεί.

Σε παλαιότερες επισκέψεις στο συγκεκριμένο είχα δοκιμάσει τα θαλασσινά του, που ήταν μεν καλά αλλά όχι δεν βρήκα κάποια γεύση για την οποία θα επέστρεφα να ξαναδοκιμάσω.
Πέρα από τις δύο σάλες με τραπεζοκαθίσματα, πρόσφατα δημιουργήθηκε ένας χώρος με μπαρ και σταντ, όπου σερβίρονται ουζομεζέδες.

Αν είστε τυχεροί και βρείτε έξω σε μία ηλιόλουστη μέρα τότε πραγματικά θα είναι από τα πιο ωραία τσιπουράκια που έχετε πιει με την παρέα σας. Αυτό γιατί πραγματικά από εκεί περνάει "όλη η Θεσσαλονίκη" και γιατί θα γελάσετε με τον λογαριασμό που θα είναι πολύ μικρός.

Υπάρχει ένα πολύ πλούσιος κατάλογος με σαλάτες και ορεκτικά που κοστίζουν από 2 - 4 ευρώ και πραγματικά επειδή τα περισσότερα τα έχω δοκιμάσει, ότι και να επιλέξετε πραγματικά είναι πολύ αξιοπρεπή και γευστικά. Φυσικά οι μερίδες είναι μικρότερες από ότι αυτές που σερβίρονται, στο υπόλοιπο "κανονικό" μαγαζί, αλλά μην ξεχνάμε ότι στην Ελλάδα το τσίπουρο θέλει ποικιλία, που συχνά πληρώνεται αλλά δεν καταναλώνεται όλη λόγω ποσότητας.

Αν το επισκεφθείτε να συμπεριλάβετε στις επιλογές οπωσδήποτε το κριθαρότο γαρίδας, το οποίο είναι πεντανόστιμο, και σε ικανοποιητική ποσότητα. Είναι βέβαια, ίσως από τα πιο ακριβά πιάτα που θα βρείτε εκεί, με κόστος 8 ευρώ αλλά αξίζει. Εξαιρετικά καλό πιάτο τα μύδια σαγανάκι, με κίτρινη σάλτσα μουστάρδας, που κοστίζει μόλις 3,5 ευρώ. Πολύ καλό καπνιστό σκουμπρί στα 4 ευρώ. Ακόμη και οι τηγανιτές πατάτες του αξίζουν και είναι πολύ καλύτερες από άλλα αντίστοιχα ουζερί καθώς φαίνονται να είναι κομμένες στο χέρι και κοστίζουν 2 ευρώ.
Άρα να υπολογίζετε για ένα ζευγάρι καλοφαγάδων ότι το κόστος θα είναι περίπου 10-12 ευρώ/άτομο. Είναι λίγο ακριβό το ποτό του με το χύμα τσίπουρο να κοστίζει 6 ευρώ ενώ το εμφιαλωμένο 7-7,5 ευρώ. Ωστόσο, το χύμα τσίπουρο χωρίς γλυκάνισο είναι αρκετά καλό. Ειδικά αν είστε παρέα και πρόκειται να καταναλώσετε μεγάλες ποσότητες.
Η εξυπηρέτηση του είναι σε γενικές γραμμές καλή. Στα θετικά επίσης, συγκαταλέγεται και το γεγονός ότι όταν κάποιο πιάτο δεν μας άρεσε, το πήραν πίσω και δεν το χρέωσαν.
Μία δοκιμή θα σας πείσει. Ειδικά μεσημέρι Σαββατοκύριακου.

21 Απρ 2018

Θεσσαλονίκη στάση πέμπτη, για το μέλλον δεν εγγυώμαι αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Παρακολουθώντας την πορεία του υποτμήματος ask4food/Thessaloniki, μια λέξη εκτιμώ ότι χαρακτηρίζει πλήρως αυτά τα δύο χρόνια που πέρασαν από την δημιουργία του. Η έμπνευση από την πλευρά του (τότε) administration του site ήταν πολύ θετική, αλλά...... η συνέχεια απογοητευτική.......

Τα καρντάσια μάλλον συνέχισαν τον ‘’ύπνο’’ τους ή μάλλον ακόμα καλύτερα την απόλαυση του φραπόγαλου στην Πλ. Αριστοτέλους και ίσως περίμεναν ότι οι Αθηναίοι και οι λοιποί επισκέπτες της πόλης, θα βγάλουν το φίδι από την τρύπα και θα γράψουν κάτι για την εστιατορική καρντασούπολη. Δεν βρέθηκε ούτε ένας ''τοπικός χρήστης'' ο οποίος να διακριθεί, να ξεχωρίσει, να αποτελέσει παράδειγμα προς μίμηση, να δείχνει διάθεση να ασχοληθεί και αυτό είναι κάτι που γεννά προβληματισμό.

Από την πλευρά τώρα του site, η αίσθηση μου είναι ότι άφησε τα πράγματα να κυλήσουν μόνα τους βάζοντας το auto pilot. Χωρίς να έχω γνώσεις business administration, εκτιμώ ότι έτσι δεν πρόκειται να γίνει απολύτως τίποτε. Φίλτατοι ιδιοκτήτες δικό σας είναι το μαγαζί, ότι θέλετε το κάνετε, αλλά οι περίπου εκατό+ κριτικές που έχουν μαζευτεί αυτά τα δύο χρόνια, ως νούμερο δεν πρέπει να σας χαροποιούν ιδιαίτερα.

Τέλος οι γκρίνιες αφήνω πολύ food for thought σε κάθε ενδιαφερόμενο, οπότε πάμε στο σημερινό εστιατόριο, το οποίο αποτελεί και το ζητούμενο αυτής της κριτικής. Φτάσαμε εκεί ‘’μέσω καραμπόλας’’, ‘’μέσω Τρικάλων’’, πείτε το όπως θέλετε, το ζητούμενο είναι ότι δεν ήταν στις πρώτες επιλογές του αδελφού και της γυναίκας του, οι οποίοι ευγενικά προθυμοποιήθηκαν να μας κεράσουν. Αφού λοιπόν ο αδελφός ‘’έφαγε 4 μεγαλοπρεπείς ήττες’’ (λόγω πληρότητας) από εστιατόρια της μοδός, κατόπιν συσκέψεως μαζί μου, τον κατεύθυνα (χωρίς να έχω την παραμικρή εικόνα) στο Milonga Meze Club, κυρίως λόγω εγγύτητας στο σπίτι του. Η κράτηση ολοκληρώθηκε χωρίς προβλήματα από το e-table. Επειδή είμαι βέβαιος ότι η ονομασία σας ιντρίγκαρε, ας χρησιμοποιήσω και εγώ τις δεξιότητες μου στο copy-paste (από το site του e-table), καταθέτοντας πέντε κουβέντες για την επιχείρηση.

Η Milonga λοιπόν έχει μια περίπλοκη ιστορία, γιατί η ίδια η λέξη έχει πολλές διαφορετικές έννοιες. Η πρώτη Milonga στην Αργεντινή ήταν μια μορφή λαϊκού τραγουδιού που ήρθε από τα υπαίθρια προάστια του Μπουένος Άιρες, πολύ δημοφιλής στους payadores, τραγουδιστές αυτοσχεδιασμού που φημίζονταν για την εφευρετικότητα στους στίχους τους. Ο κόσμος πήγαινε συχνά σε μέρη όπου θα μπορούσε να ακούσει τους payadores να τραγουδούν, και αυτά τα μέρη σιγά σιγά ονομάστηκαν milongas. Σε κάθε περίπτωση, σταδιακά η λέξη milonga άρχισε να σημαίνει έναν χώρο όπου υπήρχε χορός, ποτό και φαγητό. Ακόμα και σήμερα, στο Μπουένος Άιρες, όταν κάποιος βγαίνει να χορέψει tango, πηγαίνει σε μια milonga. Στην Θεσσαλονικιώτικη Milonga, η επιχείρηση δηλώνει ότι προσφέρει ένα "χορό γεύσεων"!!

Το εστιατόριο βρίσκεται στο τελείωμα της Λ. Βασιλέως Γεωργίου, λίγα μόλις μέτρα από το Δημαρχιακό μέγαρο, σε μια οικιστική κατά βάση περιοχή, ‘’κέντρο-απόκεντρο’’. Ο χώρος είναι πλούσιος και προσπαθεί, λίγο άναρχα είναι η αλήθεια, να παντρέψει πολλές τάσεις. Αντικρίζοντας τον θυμίζει λίγο all day, λίγο bar restaurant, λίγο μπυραρία, λίγο κυριλέ εστιατόριο, λίγο cafe, πιστεύω ότι προσπαθεί να ικανοποιήσει όλα τα γούστα. Από τις παραπάνω δεν κυριαρχεί κάποια συγκεκριμένη σχεδιαστική ταυτότητα ή επιρροή. Η χαριτωμένη εναλλαγή χρωμάτων και οι μεγάλες τζαμαρίες στην πρόσοψη θα δώσουν μια ευχάριστη τελική εντύπωση. Αυτό που εγώ τελικά συγκράτησα ήταν μπαίνοντας το μεγάλο bar, τα ποιοτικά και ευρύχωρα τραπεζοκαθίσματα, τη σύγχρονη semi casual/chic art de la table και τα ασπρόμαυρα πλακάκια του δαπέδου τύπου σκακιέρας.

Το service δεν μπορώ να το κρίνω αυστηρά διότι η επίσκεψή μας ήταν off rush hours και εκτός του δικού μας τραπεζιού έτρωγε μόνο άλλο ένα ζευγάρι. Παρόλα αυτά ο μοναδικός νεαρός σερβιτόρος, εμφανισιακά τουλάχιστον, έκλεψε τις εντυπώσεις. Φορούσε πουκάμισο με μοντέρνο παπιγιόν και νομίζω ένα κοκκινόμαυρο γιλέκο-ποδιά, οπότε θέλοντας και μη δεν περνούσε απαρατήρητος. Αν και ''χιπστερόφερνε'' και εγώ με τους hipsters γενικά δεν τα πάω καλά, ήταν ευγενικός και πρόθυμος, μας έδωσε διευκρινήσεις στις λίγες ερωτήσεις που του κάναμε και μας είπε και πέντε κουβέντες για την επιχείρηση. Θα του έβαζα 4 ντοματούλες αν ασχολούνταν λίγο περισσότερο μαζί μας (υπενθυμίζω σε ένα σχεδόν άδειο μαγαζί), διότι το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα ήταν εκτός του οπτικού βεληνεκούς μας.

Η κάρτα του menu είναι εκτεταμένη, κατηγοριοποιημένη και είναι διαθέσιμη μαζί με τις τιμές στο e-table. Ξεφυλλίζοντας την το μυαλό μου ασυναίσθητα πήγε στην Αθηναϊκή ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑ ΜΕΖΕΔΟΠΟΤΕΙΟ. Οι λόγοι είναι ότι (και) η Milonga λειτουργεί καθημερινά από το πρωί προσφέροντας πρωινό, αλλά και η διοργάνωση live events με κάποιον/ους καλλιτέχνες. Ας ευχηθώ να μην είναι του έντεχνου ρεπερτορίου, γιατί και εκεί μια ''αλλεργία'' την έχω. Η σύνθεση όμως του menu είναι λίγο ‘’χαοτική’’, χωρίς συγκεκριμένη ταυτότητα, θέλοντας να παντρέψει πολλές επιρροές και όλοι γνωρίζουμε τους κινδύνους που αυτό συνεπάγεται. Η λίστα ποτών με μπύρες, ούζο, τσίπουρο, κρασί και hard liquor, προσπαθεί να παντρέψει τις τεχνοτροπίες που μνημόνευσα παραπάνω. Οι τιμές τόσο του φαγητού, όσο και των ποτών είναι πολύ λογικές, προσαρμοσμένες απόλυτα στο ‘’πνεύμα των ημερών’’.

Δοκιμάσαμε:

-Συμπαθητικό ψωμάκι στα 0,50€ το άτομο.

-Μια συμπαθητική σαλάτα του Βοσκού, με κους-κους, μαρούλι, σπανάκι, ντοματίνια, κατίκι, προσούτο και γλυκιά βινεγκρέτ μουστάρδας στα 6€.

-Ένα συμπαθητικό ταλαγάνι με σως βατόμουρου στα 4,50€.

-Μια συμπαθητική χοιρινή τηγανιά στα 4,90€.

-Μια συμπαθητική μερίδα κοτομπουκιές στα 4,90€.

-Μια μερίδα τηγανιτές πατάτες στα 3€.

-Μια μερίδα πένες σολομού με κρεμώδη σάλτσα βότκας στα 7,50€, το πιάτο της γυναίκας του αδελφού μου. Δεν δοκίμασα οπότε δεν έχω άποψη, αλλά παρατήρησα ότι το πιάτο φαγώθηκε.

-Ένα Milonga burger με πατάτες country στα 8€, το πιάτο του αδελφού μου, μέγας και σεσημασμένος μπεργκερολάτρης. Δοκίμασα ένα μικρό κομμάτι, δεν έβγαλα ασφαλές συμπέρασμα, το αδέλφι δήλωσε ικανοποιημένο, αυτό έχει σημασία.

-Μια μερίδα χοιρινές μπουκίτσες με γλυκόξινη σος, σε καλάθι τορτίγια στα 6,20€, το πιάτο της συζύγου μου. Θα το χαρακτήριζα ως ένα ''ψευτοκινέζικο'' πιάτο, ήταν πολύ συμπαθητικό, ίσως το καλύτερο όλης της παραγγελίας.

-Ένα χουνκιάρ μπεγιεντί (λίγο πειραγμένο), το δικό μου πιάτο στα 9,70€. Χμμ... κακό δεν θα το έλεγες, καλό δεν θα το έλεγες, προσπαθούσε ως προς τον πουρέ μελιτζάνας να παίξει σε μια άλλη λίγο πιο δημιουργική τεχνοτροπία, καθιστώντας το λίγο ''ιεροσυλία'' για ένα κλασικό πιάτο. Anyway είμαι οπαδός της κλασικής συνταγής, το έφαγα αλλά δεν θα μου μείνει αξέχαστο.

-Ένα μπουκάλι κρασί ροζέ Αμέθυστος Λαζαρίδη στα 18€.

Check please

Στα 75,68€, το ποσό προ έκπτωσης με αναλυτική απόδειξη. Μετά την αφαίρεση 11,36€ λόγω κράτησης από το e-table (-15%), ο λογαριασμός μας ‘’προσγειώθηκε’’ στα 64,32€.

Κατέληξα ότι:

Περάσαμε ένα όμορφο τρίωρο, με πολύ καλή παρέα, σε ένα συμπαθητικό περιβάλλον, με πολύ καλό VFM και αυτό είναι κάτι που δεν μπορώ να παραβλέψω. Μια σαλάτα, 4 ορεκτικά, 4 κυρίως πιάτα και ένα μπουκάλι επώνυμο εμφιαλωμένο κρασί στα 65€, δεν νομίζω ότι συναντώνται εύκολα και συχνά.

Παραβλέποντας λοιπόν την (άναρχη) πολυσυλεκτικότητα στη διακόσμηση, τη λίγο μπερδεμένη και χαοτική (ως προς την προσέγγιση) κάρτα του menu και τις average γεύσεις, η Milonga είναι μια πρόταση που θα βρει το κοινό της. Μακάρι να ''μακροημερεύσει'', διότι όπως είπα και στην αρχή η περιοχή δεν είναι ιδιαίτερα εστιατορική πιάτσα. Για να κερδίσεις τον πελάτη, κάτι καλό πρέπει να προσφέρεις.

Υ. Γ Η γεύση bitter είναι ιδιαίτερη και ίσως όχι καθολικά αποδεκτή. Ας προσπαθήσω λοιπόν να ικανοποιήσω και όσους είναι οπαδοί του γλυκού.
Τραγούδι για κάθε μέρα:
Editors- Sugar
https: //www. youtube. com/watch?v=ZWcc5VJiRVA

04 Απρ 2018

Πήγαμε σε πολύ δύσκολη μέρα (25η Μάρτη) και αργά το απόγευμα. Ωστόσο ήταν πάρα πολύ καλά και το μαγαζί ήταν 100% τίμιο.

Ο χώρος πολύ καλός, η εξυπηρέτηση πολύ καλή, τα φαγητά στην ώρα τους και νόστιμα, οι τιμές λογικές... Γιατί να μην είσαι ευχαριστημένος;

παντζάρια - πατάτες μια χαρά και μεγάλες μερίδες.

χταπόδι στη σχάρα πολύ νόστιμο.

καλαμαράκια καλά, αλλά μικρή μερίδα.

σαρδέλες νόστιμες

μπακαλιάρος σκορδαλιά μια χαρά (αλλά όχι σαν της μάνας ή της πεθεράς)

πολύ εύκολα θα ξαναπήγαινα μια κυριακή μεσημέρι.

03 Απρ 2018

Κυριλέ μαγαζί με ωραίο χώρο, ατμόσφαιρα και πολύ καλή εξυπηρέτηση.

Ο κατάλογος δίνει αρκετές επιλογές σε θαλασσινά και κρεατικά, ωστόσο όποιος δεν θέλει να τα συνδυάσει αν επιλέξει κρεατικά δεν θα έχει πολλές εναλλακτικές στα πρώτα πιάτα.

Η λίστα κρασιών ήταν πολύ ενημερωμένη και σε λογικές τιμές για το επίπεδο του μαγαζιού.

Σαλάτα με πετρόψαρα και τραγανό προσούτο. Ενδιαφέρον πιάτο, αλλά όχι ισορροπημένο. Οι μπουκιές με όλα τα υλικά ήταν πολύ νόστιμες, αλλά κάποιες ήταν σκέτο λάχανο (αδιάφορες).

Σουπιές με τσορίθο και γαρίδες με σπανάκι. Εξαιρετικό πιάτο, από αυτά που περιμένεις να φας σε ένα τέτοιο μαγαζί. Νοστιμότατη σουπιά που έδενε πολύ καλά με το τσορίθο και με φανταστική σάλτσα (πολύ έντονη γεύση). Οι γαρίδες επίσης πολύ νόστιμες, έδεναν πολύ ωραία με το σπανάκι και το ζυμαρικό (η απαλή γεύση τους έδενε με την ένταση της σουπιάς)

Ριζότο με γαρίδες και χτένια. Νόστιμο πιάτο, ακούγονταν ωραία τα θαλασσινά, έδεναν με το βούτυρο και τον άνιθο, αλλά δεν ήταν κάτι το εξαιρετικό (περίμενες κάτι πιο ιδιαίτερο).

Μυλοκόπι με καραβίδα γαρίδες και λαχανικά. ήταν πολύ κοντά σε ψαρόσουπα και δυστυχώς αυτό δεν ήταν ξεκάθαρο στον κατάλογο (πόσο να σε εντυπωσιάσει μια ψαρόσουπα;). Η μερίδα ήταν τεράστια, το ψάρι νόστιμο (για ψαρόσουπα) η καραβίδα εξαιρετική, όπως και το ζουμί. Αλλά σε ένα τέτοιο μαγαζί περιμένεις περισσότερα.

Μπάλα σοκολάτας. Εντυπωσιακό, νόστιμο αλλά λίγο ακριβό.

Θα ξαναπήγαινα, αλλά για να δοκιμάσω τα κρεατικά.

30 Μάρ 2018

Μοντέρνος χώρος με ελληνικές "πειραγμένες" γεύσεις. Πολλές επιλογές στον κατάλογο και τα πιάτα ημέρας, όπως και στη λίστα κρασιών. Μικρό αρνητικό ότι δεν έχει χύμα κρασί. Πολύ ικανοποιητικές μερίδες, καθόλου δήθεν όπως συχνά συμβαίνει σε μαγαζιά αυτού του ύφους.

Πήραμε:
σαλάτα με λάχανο και αποξηραμένα φρούτα. υπερβολικά απλή, αλλά τα φρούτα έδαναν καλά με το λάχανο.

κιμαδοπιτάκια με κεφίρ. Ο συνδυασμός των 2 έκανε το πιάτο πολύ νόστιμο.

ταλιατέλες με καβουρμά. πολύ νόστιμο πιάτο.

ζυμαρικά με καπνιστό κοτόπουλο - μπρόκολο - κολοκύθα. πολύ νόστιμο, αλλά για κάποιους ίσως να ήταν πιο ξυνό απ' όσο θα έπρεπε.

κότσι αρνιού με χούμους μελιτζάνας. Το αρνί εξαιρετικό αλλά η μελιτζάνα δεν φαινόταν στο "χούμους" ( που γενικά δεν είχε ξεκάθαρη γεύση και αδικούσε το πιάτο).

Συνολικά αξίζει να πάει κάποιος και να πειραματιστεί με ιδιαίτερες γεύσεις.