Πρόσφατες Κριτικές Εστιατορίων Θεσσαλονίκης

Ελληνική κουζίνα - Κέντρο, Θεσσαλονίκη
2017

Αυτή είναι πρώτη από τις δύο κριτικές που θα γράψω για αριστουργηματικά εστιατόρια της πιο όμορφης μεγάλης πόλης της Ελλάδας. Μια σχέση που ξεκίνησε αδιάφορα (μέχρι να τη γνωρίσω), εξελίχθηκε σε σχέση μίσους (όταν πρωτοεγκαταστάθηκα, ως κλασσικός Αθηναίος, από αντίδραση μάλλον), με τον καιρό οδηγήθηκε σε έρωτα και πλέον καθώς όλοι οι έρωτες κάποτε περνάνε έχουμε φτάσει στην παντοτινή αγάπη. Ναι, φαίνεται πως υπάρχει και αυτή!

Παρότι έμενα 6-7 λεπτά με τα πόδια από τη ΝΕΑ ΦΩΛΙΑ δεν είχα την τύχη να ακούσω για αυτή τα χρόνια που πέρασα ως φοιτητής στην υπέροχη Θεσσαλονίκη. Και να σκεφτεί κανείς ότι το μαγαζί είναι εκεί γύρω στα 50 χρόνια από ότι διάβασα.

Η τριήμερη μας επίσκεψη στην πόλη θα περιελάμβανε αρκετές δοκιμασμένες και αγαπημένες γευστικές επιλογές του παρελθόντος. Τα σιγουράκια που λέμε. Η αγωνιώδης αναζήτηση για κάτι καινούριο, διαφορετικό, μα και πολύ αξιόλογο με οδήγησε σε διάφορες προτάσεις άλλων εστιατορίων, πλην της ΦΩΛΙΑΣ. Φτάνοντας στην πόλη ο σπιτονοικοκύρης μας από το airbnb προσφέρθηκε να μας κάνει τις προτάσεις του για φαγητό και βόλτες:

-«Άσε, ξέρουμε, είμαστε προετοιμασμένοι» του λέω.
-«Θα σας τα πω στα γρήγορα γιατί σε όλους λέω το ποιηματάκι» απαντάει.

Μας πρότεινε κάπου 10 διαφορετικά μέρη για φαγητό. Το τελευταίο, κλείνοντας, ήταν η ΦΩΛΙΑ, λέγοντας μας ότι έχει από τα καλύτερα φαγητά της πόλης αλλά με τσιμπημένες τιμές. Αφού έπεσε το σχετικό googlάρισμα, την πρώτη κιόλας μέρα μας στην πόλη διαβήκαμε το κατώφλι της ΦΩΛΙΑΣ.

Ο χώρος είναι εξαιρετικά διακοσμημένος, σχετικά μικρός και αρκετά καθαρός. Θυμίζει κάτι σε μπακαλοταβέρνα ενώ παλιά ήταν καφενείο. Τα τραπέζια είναι ίσως μικρά για το μέγεθος των πιάτων, ωστόσο η σερβιτόρα από το πρώτο λεπτό μας συμβούλευσε τα 3 άτομα να κάτσουμε σε διπλό τραπέζι για να είμαστε άνετοι. Ο χώρος βγάζει μια εξαιρετική αίσθηση, σε καλεί να κάτσεις για ώρα εκεί. Είναι το μαγαζί που πολύ εύκολα μπορεί να γίνει στέκι. Η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά καλή, δεν είχαμε κανένα παράπονο, δεν είχε τρελή σβελτάδα όμως ήταν πολύ οκ.

Και να περάσουμε στο πιο σημαντικό. Τη ΓΕΥΣΗ. Πήραμε τα εξής:

- Το γεύμα μας ξεκίνησε με φρεσκότατο μαύρο ψωμάκι. Από τα καλύτερα που έχω φάει. Λευκό ψωμί δεν ήρθε και δεν μας έλειψε καθόλου.
- Μια εκπληκτική σαλάτα με παξιμαδάκια και πληθώρα υλικών (7-8 €). Η μνήμη μου με απατάει και δεν μπορώ να θυμηθώ ποια μιας και δεν έχουν όνομα στον κατάλογο. Είχε ένα σκασμό διαφορετικά υλικά, εξαιρετικά αναμεμιγμένα και αποτελεί μια από τις 3-4 καλύτερες σαλάτες που έχω φάει μέχρι στιγμής στη ζωή μου. Εξαιρετική και η ποσότητά της.
- Λαδοτύρι Μυτιλήνης στη σχάρα (5-6 €). Ήρθε συνοδευόμενο από μαρμελάδα βερίκοκο. Πολύ νόστιμο τυρί και καλά ψημένο. Σε μέτρια ποσότητα.

Πήραμε 3 κυρίως πιάτα όλα στη μέση για να δοκιμάσουμε όλες τις γεύσεις.

- Μοσχάρι με κάρυ και αχλάδι ποσέ (11 €). Το μοσχάρι σε καλή ποσότητα, έλιωνε στο στόμα και
- Ήπιαμε 1,5 λίτρο λευκό κρασί χύμα (4 € / 500 ml), το οποίο έμοιαζε σχετικά αραιό και γλύκιζε. Η αρχική αίσθηση ήταν ίσως μέτρια, όμως κατέβαινε σαν νεράκι, δεν μας βάρεσε καθόλου και τελικά αξιολογήθηκε ως πολύ καλό!

Στη ΦΩΛΙΑ ήταν μια από τις ελάχιστες περ χωρίς καθόλου ορατό λίπος. Το αχλάδι και η κόκκινη σάλτσα έκαναν το πιάτο έντονα γλυκό, έναν φίλο τον ξένισε αυτό καθώς δεν είναι του γλυκού. Κρίμα για αυτόν!
- Μοσχαρίσιο λουκάνικο με πράσο (8-9 €). Δεν έχω ξαναφάει πιο τρυφερό λουκάνικο. Το πιάτο σερβιρίστηκε με σταφίδες και αρκετό μπαχάρι. Γλύκισμα.
- Γλυκοκαυτερά χοιρινά μπριζολάκια (7,5 €). Σε πολύ καλή ποσότητα και χωρίς κομμάτια λίπους ή κόκκαλο. Όχι ιδιαίτερα καυτερά. Από κάτω τους, ήταν θαμμένο ρύζι τυλιγμένο με γλυκό κρεμμύδι (αν δεν κάνω λάθος).. Σαν κρεμμυδοντολμάς!

- Πριν φύγουμε μας κέρασαν Καζάν Ντιπί με σιρόπι φράουλας. Έφυγε στο λεπτό. ιπτώσεις που στην πρώτη επίσκεψη σε ένα εστιατόριο ΟΛΑ τα πιάτα μας ενθουσίασαν. Επίσης όλα τα πιάτα είχαν εξαιρετική παρουσίαση και κανένα δεν μας φάνηκε μικρό σε ποσότητα. Οι γεύσεις των όσων δοκιμάσαμε είχαν ξεκάθαρη τάση προς το γλυκό. Δεδομένου ότι η αίσθηση της γεύσης είναι αρκετά υποκειμενική είναι σημαντικό ο επισκέπτης της ΦΩΛΙΑΣ να γνωρίζει αυτή τη λεπτομέρεια. Επίσης, στη μαγειρική των πιάτων χρησιμοποιούνται αρκετά μπαχαρικά, έτσι μας έκατσε λίγο βαρύ το γεύμα και μας πήρε κάμποσες ωρίτσες να το χωνέψουμε πλήρως. Χαρακτηριστικά, το επόμενο γεύμα μας ήταν μετά από 10 ώρες…

Η ΛΥΠΗΤΕΡΗ: ένα γεύμα 2 ατόμων, λόγω των σχετικά μεγάλων μερίδων, μάλλον θα περιελάμβανε 1 σαλάτα ή ορεκτικό και 2 κυρίως πιάτα. Για τα παραπάνω, το κόστος κατ’ άτομο, χωρίς το ποτό, ανέρχεται στα 11-15 €, ενώ με το ποτό πάει στα 13-19. Εμείς δώσαμε 14,5 € μόνο για το φαγητό και 18,5 € συνολικά (κατ’ άτομο), δηλαδή μαζί με μισό λίτρο κρασί για τον καθένα και σκάσαμε! Εξαιρετικό vfm, δεδομένης της εξαιρετικής γευστικής εμπειρίας. Αν ήμουν Σαλονικιός μάλλον θα έβαζα 3/4 στο vfm θεωρώντας τις τιμές ακριβούτσικες, αλλά δεν είμαι.

Συμπερασματικά, στη ΦΩΛΙΑ η γεύση χτυπάει ταβάνι. Η τάση των γεύσεων τείνει προς το γλυκό, ο χώρος εύκολα γίνεται το επόμενο στέκι κάποιου, ενώ και οι τιμές είναι πολύ καλές δεδομένου ότι φεύγεις ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ.

2017

Καταπληκτικό να είμαι ο πρώτος που θα γράψει για αυτό το αριστούργημα!

Μούργα ή άλλοτε Πεζοδρόμος. Ένα μαγαζί που δεν το ξέρει πολύς κόσμος λόγω της τοποθεσίας του σε ένα στενάκι και σε σημείο που δεν υπάρχουν άλλα φαγάδικα, αλλά και του ότι δεν έχει μεγάλη ιστορία. Νιώθω, λοιπόν, τρελή τύχη που άκουσα για αυτό το μαγαζί αρκετά νωρίς και έτσι είχα τη δυνατότητα να το γευτώ και να το τιμήσω και στις 2 τελευταίες μου επισκέψεις στην πόλη.

Η Μούργα είναι ένα μαγαζί που σερβίρει πιάτα μόνο με ψάρι. Καθόλου κρέας. Οι υπεύθυνοι ξυπνάνε το πρωί, πάνε στην ψαραγορά και παίρνουν ότι πιο καλό βρουν. Γράφουν κάθε μέρα, σε 2 λαδόκολλες ένα μενού με βάση τα όσα προμηθεύθηκαν. Κάθε μέρα και διαφορετικό μενού. Συνήθως περιλαμβάνει 2-3 σαλάτες, πολλά πιάτα τύπου ορεκτικά ή κυρίως με βάση το ψάρι και αρκετά ιδιαίτερα τυριά από διάφορες περιοχές της χώρας. Η εξυπηρέτηση γίνεται από νέα παιδιά που ξέρουν τη δουλειά τους, είναι γρήγοροι, ευχάριστοι, αλλά και ιδιαίτερα συζητήσιμοι εάν το θέλετε. Ο χώρος είναι εξαιρετικά απλός, ξύλινα πολύ απλά τραπέζια και καρέκλες, σχεδόν άδειοι τοίχοι, καλή καθαριότητα, ανοιχτή κουζίνα. Δεν είναι το δυνατό τους σημείο ωστόσο είναι πραγματικά ξεχωριστός, στην αρχή ίσως ξενίσει κάποιον το τόσο μίνιμαλ, όμως μόλις έρθει το φαγητό θα αγαπήσει ακόμα και τους γυμνούς τοίχους.

Από την πρώτη μου επίσκεψη στον Πεζοδρόμο, τότε (Οκτώβριος 2015), δεν θυμάμαι πάρα πολλά. Είχαμε πάρει ένα ελληνικό τυρί που θύμιζε παρμεζάνα και μας φάνηκε μέτριο γιατί ήταν ωμό και εμείς ονειρευόμασταν να είναι ψημένο (δεν ρωτήσαμε φυσικά), θράψαλο τηγανητό, με άλλα λόγια σαν καλαμαράκια, απίστευτα νόστιμο (το φέρνουν στο τηγάνι) και κάτι μύδια αχνιστά. Ωωω τι μύδια θεέ μου! Φυσικά όπως το 70-80% του κόσμου, δεν πολυτρώω μύδια. Έχω φάει 3-4 φορές στη ζωή μου και με σχετικό φόβο. Εκείνη τη μέρα παρατηρήσαμε ότι σε όλα τα τραπέζια υπήρχε μια γαβάθα με μύδια. Οπότε τα πήραμε και εμείς. Δεν θα πω πολλά, μόνο ότι με ένα φίλο μόλις φάγαμε τα μύδια ζητήσαμε να μας φέρουν 2 κουτάλια σούπας και σιγά σιγά ήπιαμε όλο το ζουμάκι της σάλτσας που τα συνόδευε… Τότε με 4 πιάτα και μισό ή ένα λίτρο κρασί είχαμε δώσει περίπου 40€ τα 3 άτομα χωρίς να σκάσουμε.

Η φετινή επίσκεψη έγινε στις 19 Φεβρουαρίου. Μεσημεροαπόγευμα. Σκόπιμα δεν θα αναλωθώ στην ενδελεχή περιγραφή των πιάτων καθώς κάθε μέρα τα αλλάζουν. Έμφαση αξίζει να δοθεί στις γεύσεις που δημιουργεί ο σεφ όμως. Πήγαμε 3 άτομα και πήραμε τα εξής:

- Αρχικά ήρθε ψωμάκι ολικής άλεσης από καρβέλι, όχι τόσο στα γούστα μου.

- Σαλάτα με μαύρη φακή, χταπόδι και φύκια (8€)

Έξυπνη κίνηση ότι τα φύκια ήταν τοποθετημένα στην άκρη του πιάτου για όποιον δεν τα ήθελε. Η μαύρη φακή που πρώτη φορά δοκίμασα ήταν πεντανόστιμη και το χταπόδι (του οποίου δεν είμαι και τρελός φαν) εξαιρετικό.

- Λαχανοντολμάδες με πεσκανδρίτσα (6€)

Πεσκανδρίτσα? Σοβαρά τώρα? Κι όμως! Ψαρίλα μηδέν, σαν να φάγαμε κανονικούς ζουμερούς λαχανοντολμάδες. Ήταν το πιο μέτριο πιάτο που πήραμε και αν το βαθμολογούσα θα έπαιρνε 7,5-8/10, ενδεικτικό της ποιότητας των "μέτριων" πιάτων τους.

- Κολιός στο τηγάνι (6-7€)

Ήρθαν 3 φιλέτα κολιού στο τηγάνι, ζουμερά και νόστιμα.

- Σαρδέλες σε αμπελόφυλλα με φάβα, κρεμμύδι και παξιμάδια (6-8€)

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ πιάτο. Οι σαρδέλες ήταν τα 2/3 του μικρού δαχτύλου του χεριού. Ήταν τυλιγμένες με το αμπελόφυλλο σαν κύλινδροι. Και πας να τις δαγκώσεις στη μέση.. Τι το θελες? Και σκάει το κυλινδράκι και αυτό που ζεις λες δεν γίνεται. Πανδαισία γεύσεων! Ο συνδυασμός της ψιλοκομμένης σαρδέλας με το αμπελόφυλλο δεν γίνεται να είναι τόσο φοβερός, λες. Μα ναι, είναι. Η φάβα? Σούπερ. Απλώς θα θέλαμε περισσότερη σαρδέλα. Ήρθαν 8 κυλινδράκια, και θα θέλαμε κάπου 20-30 και ας μην παίρναμε τίποτα άλλο.

- Γαρίδες σαγανάκι (10€)

Ήρθαν αρκετές γαρίδες μέτριου μεγέθους σε γαβάθα με αρκετό ζουμί. Συνοδεύονταν από κρεμώδες τυρί. Μιας και δεν τις προτιμώ θα παραθέσω ότι οι 2 φίλοι τις χαρακτήρισαν εξαιρετικές και τρελάθηκαν με το ζουμάκι τους το οποίο απορροφήθηκε ταχύτατα από το ψωμί που είχαμε στα χέρια μας.

- Φιλέτο τόνου (45€ / κιλό, πήραμε 250 γραμμάρια για 2 άτομα)

Έρχεται και λες «συγνώμη παρήγγειλα τόνο ή rib eye?». Αυτό ακριβώς. Σούπερ ψημένο, σερβιρισμένο με ωραίες πατάτες φούρνου.

- Ήπιαμε ωραίο χύμα λευκό κρασάκι με περίπου 4,8€ το μισόλιτρο.

- Στο τέλος ήρθε ένα απίστευτο γλυκό του κουταλιού. Θεωρείται γλυκό χαβιάρι, λέγεται σαμπούκο και προέρχεται από τον καρπό της αφροξυλιάς. Το δάγκωνες και ήταν κρατσανιστό! Τέλειο!

Η παρουσίαση των περισσότερων πιάτων ήταν για όσκαρ. ΜΕ-ΡΑ-ΚΙ. Έτσι το λέω εγώ αυτό.

Η ΛΥΠΗΤΕΡΗ: ένα γεύμα 2 ατόμων, μάλλον θα περιελάμβανε 3-4 πιάτα με μέση τιμή τα 15€ το άτομο (εύρος 12-18€). Με κρασάκι πάμε στα 18€ κατ’ άτομο (εύρος 14-22€). Εμείς, 3 άτομα, πήραμε 6 πιάτα, με μερικά από τα πιο ακριβά σε αυτά και μαζί με το κρασάκι δώσαμε 21€ ο καθένας (17-18€ κατ’ άτομο κόστιζε το φαγητό μας με το οποίο σκάσαμε). Δεδομένου ότι πρόκειται για φρέσκο ψάρι, το vfm πραγματικά είναι πολύ καλό. Πληρώνεις κάτι που ΑΞΙΖΕΙ. Μακάρι να είχαμε και στην Αθήνα τέτοιο μαγαζί…

Με λίγα λόγια: σας αρέσει το ψάρι ή δεν σας αρέσει το ψάρι? Τη Μούργα θα τη λατρέψετε. -

Μεζεδοπωλεία - Τούμπα, Θεσσαλονίκη
2017

Η επίσκεψη στο εστιατόριο Εσπεράντο είναι μια μοναδική εμπειρία γευσιγνωσίας, περιβάλλοντος και ήχων.

Μπράβο στους ιδιοκτήτες που ανέβασαν ψηλά τον πήχη του καλού φαγητού και ποτού στην πόλη!

Όποιος επισκεφθεί το χώρο να δοκιμάσει οπωσδήποτε παστιτσάδα συνοδευόμενη από το καταπληκτικό κόκκινο κρασί!!!

2017

Το «Κιτς και σ έφαγα» ήταν πρόταση φίλου μου που διαμένει στην Θεσσαλονίκη, όταν του ζήτησα να μου πει 1-2 μέρη που θα μπορούσα να φάω νόστιμα σε ένα απλό και χαλαρό περιβάλλον.
Αν και δεν είναι και πολύ μακριά από το κέντρο (βρίσκεται πάνω από την Ρωμαϊκή αγορά), δύσκολα θα το ξετρύπωνα και για να είμαι ειλικρινής, ίσως ακόμα πιο δύσκολα να έπαιρνα το ρίσκο να διαβώ το κατώφλι τους.
Ο λόγος είναι γιατί ο χώρος τους τόσο όταν το κοιτάς από έξω κι άλλο τόσο όταν βρίσκεσαι στα ενδότερα τους, δεν είναι από τα δυνατά τους χαρτιά. Μοιάζει περισσότερο με χαλαρό καφενείο παρά σε χώρο εστίασης.
Όμως από την εμπειρία που έχω αποκομίσει στο παρελθόν, σαν γνήσιος καλοφαγάς, έχω μάθει να δίνω μεγαλύτερη βάση στην ουσία. Πόσο μάλλον, όταν η πρόταση ερχότανε από άτομο που εμπιστεύομαι.

Ευτυχώς βρήκαμε τραπέζι μετά από την αποχώρηση άλλης παρέας λίγο πριν.
Θα ασχοληθώ πρώτα με τον χώρο, που όπως ήδη ανέφερα είναι το αδύνατό τους σημείο. Πολύχρωμος και χωρίς σαφή στυλιστικό προσανατολισμό. Μικρός χώρος στο ισόγειο κι άλλα μερικά τραπεζάκια στο παταράκι τους στο οποίο μπορείς να φτάσεις με την εσωτερική τους σκάλα. Στον τοίχο grafities και παράξενα διακοσμητικά ύφους γλυπτών που έμοιαζαν σαν να είχαν ξεπηδήσει από το μυαλό του Αλμαδοβάρ (στην πρώτη του, τρελαμένη περίοδο) ενώ είχε πάρει μερικά από τα περτικαλί χαπάκια που σε κάνουν να νοιώθεις ωραία στο σύμπαν…

Το θέμα που όμως με χάλασε στον χώρο δεν ήταν τόσο το αισθητικό του κομμάτι. Τον βρήκα μάλλον διασκεδαστικό. Πιο πολύ με ενόχλησε πως ο χώρος έβγαζε μια σχετική ακαταστασία. Είτε αυτό επιβεβαιώνονταν από την μη τακτική εικόνα της μεγάλης βιτρίνας με τα συστατικά που χρησιμοποιούν, είτε από τις λαδιές στα χάρτινα φύλλα που έχουν ως κατάλογο, είτε από τον σκύλο που περιφερότανε ανενόχλητος στον χώρο κι ανέβαινε στις καρέκλες τους. Γενικά είμαι χαλαρό τυπάκι αλλά όλο αυτό ξεπερνούσε αρκετά τα γούστα και φιλοσοφία μου.

Και είναι κρίμα γιατί αν προσπεράσεις το θέμα με τον χώρο, θα δεις μπροστά σου μια πραγματικά ειλικρινή πρόταση για καλό φαγητό. Θα δεις πως είναι ψαγμένοι στις γεύσεις τους, θα προσγειωθούν στο τραπέζι σου άκρως χορταστικές μερίδες, η γλώσσα σου θα ξεχωρίσει τις σωστές πρώτες ύλες, θα νοιώσεις άνετος με το ποσό που θα κληθείς να πληρώσεις.

Ένα ακόμα μείον ήταν η μουσική που ακούγαμε για όση ώρα μείναμε εκεί. Η βελόνα είχε κολλήσει σε ραδιοφωνικό σταθμό που έπαιζε «πριόνια». Μας έγιναν σμπαράλια τα νεύρα από την instrumental techno και rave. Απορώ τι σημείο αναφοράς είχε αυτή η μουσική σε έναν χώρο εστίασης. Και καλά να ήμουν σε κάποιο κλαμπάκι, στην ηλικία των 18 και να το απολάμβανα. Στην παρούσα φάση και υπό αυτές τις συνθήκες, δεν ήταν και το πιο ιδανικό για να πηγαίνει η μπουκιά κάτω. Όταν το είπα στον φίλο μου που μας το είχε προτείνει, του έκανε μεγάλη εντύπωση γιατί κατά τις δικές του επισκέψεις έπαιζε ελληνικά.

Για να κλείσω με το κεφάλαιο «χώρος», ίσως αν του δώσουν μεγαλύτερη προσοχή, να γίνει ένα από τα αγαπημένα μου στέκια στην συμπρωτεύουσα.
Νερό σε κανάτα που μας ήρθε συνοδευόμενη από ξεβαμμένα και πλέον ταλαιπωρημένα ζωηρόχρωμα (φούξια) ποτήρια.
Παραγγείλαμε:
• Ψητό ταλαγάνι με μαρμελάδα φράουλα. Ίσως από τις πιο μεγάλες μερίδες ταλαγάνι που μου έχουν προσφερθεί ποτέ. Αγαπημένος ο συνδυασμός του με μαρμελάδα είτε αυτή γλυκίζει είτε ανήκει στις πιο ξινές του είδους. Πετυχημένο και νόστιμο, όσο έπρεπε ψημένο. Τιμή στα 5€.
• Δροσερή σαλάτα. Πράσινη σαν βάση (σπανάκι –ρόκα), φιλεταρισμένο πορτοκάλι, φιστίκι Αιγίνης, λευκό κρεμώδες τυρί (ανεβατό) και μεγάλες φέτες από αλλαντικό που θύμιζε (και ίσως ήταν) παστράμι. Όπως σωστά την έχουν βαφτίσει, ήταν μια άκρως δροσερή και πλούσια σε υλικά σαλάτα. Μας προσφέρθηκε υπερμεγέθης και ευπαρουσίαστη. Μία σαλάτα που θα ξαναέπαιρνα και σε νέα μου επίσκεψη. Τιμή στα 7,5€.
• Χοιρινή σταβλίσια μπριζόλα 500 gr. Ωραία εμφάνιση, άψογο ψήσιμο, καλοψημένη εξωτερικά-ζουμερή εσωτερικά. Την συνόδευαν με μεγάλα κομμάτια από ψητά στην σχάρα μανιτάρια και baby πατάτες κομμένες στην μέση, το ίδιο αριστοτεχνικά ψημένα. Ένα πιάτο που όταν ήρθε στο τραπέζι μας σε τράβαγε να το απολαύσεις. Άψογο σε όλα του! Νομίζω πως θα έβαζε κάτω το 90% των χοιρινών που έχω παραγγείλει στο παρελθόν. Τιμή στα 9 €.
• Μοσχαρίσιο συκώτι με βούτυρο Ηπείρου και σκόρδο. Σε βαρύ πιάτο, δύο πολύ μεγάλα και όσο έπρεπε χοντρά κομμάτια από σωστά ετοιμασμένο συκώτι. «Κολυμπούσε» στην λαδιά του με τα υλικά που ανέφερα και όσο κι αν ντρέπομαι γι αυτό, δεν άφησα σταγόνα του από τις βούτες που έκανα με το ψωμί που υπήρχε στο τραπέζι μας. Από τα πιο νόστιμα πιάτα με συκώτι που έχω δοκιμάσει ποτέ και πολύ κοντά σε αυτό που ετοιμάζει η μητέρα μου. Τιμή στα 7,5€.

Ψωμί 1€/ανά άτομο. Λίγο αδικαιολόγητο για την ποσότητα και ποιότητα ψωμιού που μας πρόσφεραν.
Στο τέλος, κέρασμα από γλυκάκι.

Για το service τώρα το οποίο ήταν ντυμένο με φόρμες λες και λίγο πριν άραζε στον καναπέ του σπιτιού του. Δεν ξέρω αν πέσαμε σε δύσκολη μέρα αλλά έβγαζε μία κούραση και μία όχι και τόσο καλή διάθεση. Για να είμαι ειλικρινής, δεν με ενθουσιάζει να γίνομαι αποδέκτης σε κάτι τέτοιο. Δυσκολευτήκαμε λίγο αλλά τελικά τους κάναμε να μας χαμογελάσουν και εμμέσως νοιώσαμε κι εμείς πιο ευπρόσδεκτοι.
Κόψιμο απόδειξης χωρίς παρακάλια και δυνατότητα πληρωμής μέσω κάρτας.
Για να κλείσω κι αυτήν την κριτική…
Το γενικό τους consept είναι «Πολύ καλό φαγητό, σε άκρως ελκυστικές τιμές», πασπαλισμένο με μεγάλες δόσεις χαλαρότητας… Μέχρι εδώ όλα καλά. Αν το περιτύλιγμα ήταν λίγο καλύτερο, θα το πρότεινα σε όλους όσους διαβάσουν αυτήν την κριτική. Νομίζω όμως πως υπάρχει συγκεκριμένο target group που θα κολλήσει και θα κουμπώσει με το στυλ και ύφος τους…
Αν θα ξαναπήγαινα? Νομίζω πως ναι, γιατί τέτοιες προτάσεις αξίζει να τις υποστηρίζουμε.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Κέντρο, Θεσσαλονίκη
2017

Βρέθηκα ένα παγωμένο τριήμερο στη Θεσσαλονίκη λίγο μετά την κακοκαιρία Αριάδνη. Βολτάροντας στην Αριστοτέλους καθίσαμε για τσιπουράκι με μεζέ.
Παραγγείλαμε μια σαλάτα με ρόδι, κολοκυθοκεφτέδες, μπουγιουρντί και σουτζουκάκια και τσίπουρο χωρίς γλυκάνισο.
Το πρώτο που ήρθε ταχύτατα αμέσως μετά το τσίπουρο ήταν το μπουγιουρντί.
Νοστιμότατο γευστικότατο πλούσια μερίδα δεν λυπήθηκαν τίποτα. Μαζί με το τσίπουρο έδενε καταπληκτικά. Θα το ήθελα αρκετά πιο καυτερό χωρίς αυτή η προτίμηση να μειώνει την προσφερόμενη ποιότητα. Αμέσως μετά η πεντανόστιμη και πολύ ιδιαίτερη σαλάτα με ρόδι κρουτον και κατι άλλα μέσα που δεν θυμάμαι. Απαλή ιδιαίτερη γεύση που τη θυμάσαι καιρό.
Μ αυτά και μ αυτά να και το δεύτερο τεταρτάκι τσίπουρο. Οι κολοκυθοκεφτέδες αφράτοι χωρίς να διαλύονται πολύ νόστιμοι. Το τελευταίο ήταν και το πλέον δυνατό χαρτί. Σουτζουκάκια σαλονικιώτικα όνομα και πράγμα. Ακριβώς όπως έπρεπε να είναι. Θα τα προτιμούσα πιο καυτερά αλλά θα έφευγα από εκεί μεθυσμένος. Δεν περιγράφω άλλο...
Το γλυκό που μας πρόσφεραν κρέπες με παγωτό βανίλια... υπέροχο και πλούσιο.
Ο λογαριασμός λογικότατος...31 €. Δεν έδωσα σημασία στις επιμέρους τιμές γιατί έφυγα κατευχαριστημένος από το μαγαζί. Πλήρωσα με κάρτα όλα νόμιμα. Σημειώνω πως Σάββατο βράδυ και ίσως και άλλες μέρες έχει και ζωντανή μουσική μπουζούκι κιθάρα.
Ως επίλογο θα έλεγα πως είναι ιεροσυλία να πας στην συμπρωτεύουσα και να μη φας καλά. Αυτό το μαγαζί εκπροσωπεί επάξια τη φήμη της πόλης και θα είναι το πρώτο που θα συστήσω αν μου δοθεί η ευκαιρία. Μεγάλο μπράβο στον μάγειρα στο σέρβις και στη διεύθυνση.

Bar Restaurants - Μαρτίου, Θεσσαλονίκη
2017

Είναι δεύτερη φορά που επισκεφτήκαμε τον ρινόκερο, πάλι φύγαμε με τις καλύτερες εντυπώσεις. Η σαλάτα με το καλαθάκι ήταν εξαιρετική Από ορεκτικά το μαστελο με μαρμελάδα τριαντάφυλλο εξίσου πολύ καλό και γεναιοδωρη ποσότητα Κυρίως πήραμε σουβλάκι κοτοπουλο το οποίο ήταν ψημένο τόσο όσο πρέπει.

Πήραμε βουβαλισια μπιφτέκια τα οποία και αυτά η μερίδα ήταν χορταστικοτατη και ο τρίτος της παρέας δοκίμασε τα ραβιόλια τα οποία ήταν οκ χωρίς να είναι τίποτα εξαιρετικό κατά τη γνώμη του αλλά γενικά δεν είναι και τόσο των ζυμαρικών.

Εγώ που τα δοκίμασα ήταν εξαιρετικά και αυτά Το σέρβις άψογο όπως και την προηγούμενη φορά Ένα εστιατόριο που αξίζει να επισκεφτείς.

Να συμπληρωσω πως δεν ειναι στην κατηγορια φθηνων εστιατοριων αλλα και ουτε πολυ ακριβο για την ποιοτητα και την ποσοτητα που προσφερει
Σιγουρα αξιζει να το επισκεφτείς.

Cafe - Restaurants - Κέντρο, Θεσσαλονίκη
2017

Το γνώρισα μέσω το e-table και της τεράστιας εκπτώσεις που έδινε τότε αποκλειστικά της τάξεως του 40%

Δεν με τραβούσε να πάω αφού το λογότυπο του sushi σε ιταλικό εστιατόριο δεν μου γέμιζε το μάτι!!

Τελικά είχα ΑΔΙΚΟ!!

Από την πρώτη κιόλας φορά μείναμε κατευχαριστημενοι

Τέλειο φαγητό ότι και να έχουμε δοκιμάσει (έχω πάει πάνω από 10 φορές σε διάστημα 3 μηνών)

Από ορεκτικά το τυρί chèvre με μαρμελάδα ντομάτα είναι κάτι που δεν πρέπει να Χ χάσεις... γαρίδες με κανταΐφι είναι τέλειο και οι δυο μπρουσκέτες και με μοτσαρέλα αλλά και σολομού είναι εκτός από χορταστικά και αρκετά για μια παρέα 4 ατόμων πάτε να δοκιμάσουν όλοι
Τελευταία φορά που πήγα δοκίμασα και ταλιάτα μοσχάρι αλλά γενικά δεν είναι κάτι που με τρελαίνει
Απο σαλάτες δοκίμασε αυτή με τις γαριδεσ Από το μενού σούσι αλλά και την μεσογειακή

Ολα τα κυρίως πιάτα αλλά και το ασιατικό μενού είναι το ένα καλύτερο από το άλλο
Δεν είμαι φίλος των ζυμαρικών αλλά έχω δοκιμάσει από τους φίλους και είναι πολύ καλά αν και θεωρώ λίγο μικρές τις μερίδες σε αντίθεση με την χοιρινή μπριζόλα ή το μοσχαρίσιο φιλέτο που συνήθως προτιμώ αλλά και σολομός με πορτοκαλί είναι πολύ καλή επιλογή αν θες κάτι σε ψάρι

Ευγενέστατο προσωπικό - καταπληκτικός χώρος για μεσημέρι αλλά και για βράδυ όπως πείσεις για lunch το μεσημέρι αν έχεις γραφείο ή δουλεύεις στην γύρω περιοχή αφού είναι κεντρικότατο

Αν δεν το έχεις δοκιμάσει τότε χάνεις!!! Δεν υπάρχει καλύτερος συνδυασμός περιβάλλοντος - γεύσης και τιμής ) ειδικά αν κανείς κράτηση μέσω εξοντωτικών προσφορών!!

Fish Restaurants - Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη
2017

Επαγγελματικό ταξίδι- αστραπή στη Θεσσαλονίκη διαρκείας μικρότερης των 24 ωρών. Παρασκευή μεσημέρι, τελειώνουμε τη δουλειά μας κατά τις 16:00 και συμβουλευόμαστε γέννημα- θρέμμα της πόλης για ουζερί στην Καλαμαριά για να τσιμπήσουμε κάτι πριν την πτήση της επιστροφής.

Ο καιρός υπέροχος για Δεκέμβριο και απαιτούσε τραπεζάκια έξω. «Στου Χαμόδρακα να πάτε». Βουρ λοιπόν. Πού να το ψάχνουμε περισσότερο, μου έκανε και κλικ το όνομα, βάλαμε μπρος και το gps και φύγαμε. Και ζήσαμε μια μοναδική εμπειρία επιστροφής στο χρόνο. Τι να πρωτοσχολιάσει κανείς άμα τη αφίξει: Τον περιβάλλοντα χώρο, το ύφος του μαγαζιού, τον διάκοσμο, τα τραπεζοκαθίσματα, τα σερβίτσια ακόμα; Μπαίνεις στην χρονοκάψουλα και βγαίνεις στο 1985. Ανοίγεις στην κυριολεξία το χρονοντούλαπο της ιστορίας.

Μάλιστα η έκφραση ταιριάζει γάντι εδώ, καθ’ ότι εκστομίστηκε από τον θρυλικό Αντρέα ακριβώς εκείνη τη χρονιά, αν δεν κάνω λάθος. Από στιγμή σε στιγμή νομίζεις ότι θα ξεπεταχτεί ο Στάθης Ψάλτης αγκαζέ με την Καίτη Φίνου- ενδεχομένως μάλιστα ο Ψάλτης να εμφανιστεί και σε ρόλο σερβιτόρου του καταστήματος. Δίπλα στο πάλαι ποτέ αυτό κυριλέ σκηνικό υπάρχει κάτι σαν παλιό καρνάγιο, με ξεχαρβαλωμένες ψαρότρατες, κουρελούδες, και πού και πού καμιά ξέμπαρκη φερ φορζέ καρέκλα.
Όταν δε μπαίνεις στον εσωτερικό χώρο, στον οποίο μπήκα αναζητώντας μετά από μία λαβυρινθώδη διαδρομή την τουαλέτα, είναι σαν να εισέρχεσαι στη χώρα των θαυμάτων του Λιούις Κάρολ- μόνο ο Άσπρος Λαγός που δεν ξεπήδησε από κάπου. Περνάς από διάφορες αίθουσες, παρααίθουσες, δωματιάκια, που το καθένα έχει διαφορετικό ύφος διακόσμησης, διέρχεσαι από την κουζίνα, ανοίγεις πόρτες και πορτάκια για να βρεθείς στο πολυπόθητο «μέρος».

Σε όλη αυτή την ομολογουμένως ιδιαίτερη διαδρομή συναντάς τα απίθανα των απιθάνων: από μια γιγαντοθόνη που προβάλλει φωτογραφίες με «εξέχουσες» προσωπικότητες της πολιτικής κυρίως σκηνής οι οποίοι έχουν περάσει από εκεί, μέχρι μια επίσης γιγαντιαία βυζαντινή εικόνα στο μέσο της μιας από τις μεγαλύτερες αίθουσες. Αυτά τελείως ενδεικτικά, απ’ όσα αξιοπερίεργα μπόρεσα να συγκρατήσω, μέσα σ’ αυτό το horror vacui σκηνικό.

Κι εδώ κλείνει η εκτεταμένη εισαγωγή για την περιγραφή του χώρου, η οποία όμως –πιστέψτε με- είναι απαραίτητη στη συγκεκριμένη περίπτωση. Εξάλλου στην ίδια φιλοσοφία του ’80 κινείται και η κουζίνα. ΄Ενας ανεξάντλητος κατάλογος (στις πρώτες σελίδες του οποίου φιγουράρουν μάλιστα πάλι γνωστοί πολιτικοί που έχουν τιμήσει το κατάστημα) με μεγάλη ποικιλία ψαρικών και μάλιστα κάποιων δυσεύρετων όπως π. χ. καλκάνι. Όλα αυτά προσφέρονται σε μεγάλη ποικιλία παρασκευών, από ψητές ψαρούκλες, σαλάτες με ψαρικά, σαγανάκια με ψαρικά και οστρακοειδή, ποικιλίες ψαρικών, πάστες και risotti επίσης με θαλασσινά.

Υπάρχουν βέβαια και πιο κλασικά ορεκτικά και λίγα κρεατικά. Σ’ αυτή την υπερ- πληθώρα προτάσεων όμως (όπως αναφέρονται) απλά χάνεσαι. Ενδεικτικά σας λέω ότι ο κατάλογος για τα φαγητά και μόνο, χωρίς τα ποτά και τα γλυκά είναι 29 σελίδες! Και ναι, είναι διαθέσιμος πλήρως στο site του καταστήματος, αν θελήσετε να το επισκεφθείτε, γιατί μάλλον θα χρειαστεί να κάνετε ένα είδος μελέτης στο σπίτι προκαταβολικά για να μπορέσετε να προσανατολιστείτε.
Περιοριστήκαμε σε λίγα πράγματα, μια και πήγαμε για τσίμπημα:
- Πιατέλα ούζου 2 ατόμων, που περιλαμβάνει μπακαλιάρο και γαύρο τηγανιτό, σκορδαλιά, μελιτζανομπουρεκάκια, καλαμαράκι τηγανιτό και μυδοπίλαφο συν ένα καραφάκι ούζο, επιλογής του πελάτη, αν θυμάμαι καλά. Όλα αυτά στα 19 ευρώ. Καλό σαν ιδέα για ένα απλό τσιμπολόγημα και ως προς την τιμή, αλλά από όλα αυτά μόνο τα μπουρεκάκια μελιτζάνας άξιζαν. Ο μπακαλιάρος ήταν πανιασμένος, ο γαύρος άνοστος, απλώς ανεκτή η σκορδαλιά και η μελιτζανοσαλάτα και το μυδοπίλαφο απαράδεκτο και σίγουρα μαγειρεμένο από την προηγούμενη μέρα τουλάχιστον. Απαράδεκτο και το καλαμαράκι που ήταν τηγανισμένο τουλάχιστον 2-3 ώρες πριν.
- Σκουμπρί καπνιστό στη σχάρα: Εδώ τους βγάζω το καπέλο. Μας το συνέστησε με επιμονή ο παριανής καταγωγής σερβιτόρος και είχε δίκιο. Καταπληκτικός μεζές με ισορροπημένο κάπνισμα. Το καταβρόχθισα όλο μόνη μου.
- Χταπόδι λιαστό σχάρας (ή μάλλον «Οχταπόδι» όπως αναγράφεται και στο μενού ☺ ): Δυστυχώς άνοστο τελείως και σκληρό.
Στο τέλος μας προσφέρθηκε κυδώνι φούρνου με γιαούρτι το οποίο οφείλω να πω ότι ήταν εξαιρετικό! Το γευστικότερο κυδώνι που έχω δοκιμάσει ποτέ με καλής ποιότητας γιαούρτι και σε γενναία ποσότητα. Το σέρβις παλαιάς κοπής και αυτό και απολύτως εναρμονισμένο με το όλο κλίμα, όμως σίγουρα ευγενικό. Ακούσαμε μάλιστα ενδιαφέρουσες ιστορίες από τον συμπαθή Παριανό σερβιτόρο, που ανέφερα παραπάνω. Το μόνο που έχω να σχολιάσω είναι ότι η απόδειξη καθυστέρησε υπερβολικά από τη στιγμή που πληρώσαμε (περίπου μισή ώρα), η οποία μας ήταν κιόλας απαραίτητη εφόσον επρόκειτο για επαγγελματικό γεύμα. Εν τέλει όμως, μας την έφεραν.
Τώρα για το αν το προτείνω, τι να πω. Αν κάνετε κοινωνιολογική έρευνα για τη δεκαετία του ’80 (και όχι μόνο για το φαγητό, αλλά γενικότερα για την κουλτούρα της εποχής, και τα κατάλοιπα/ προεκτάσεις της στο σήμερα), αποτελεί ιδανικό case study. Να πάτε όμως μόνο μεσημέρι με καλό καιρό και να καθίσετε έξω, χαζεύοντας τα γλαρόνια και το ηλιοβασίλεμα, με πολύ χαμηλές προσδοκίες από το φαγητό. Εμείς πάντως (θες που ήταν επαγγελματικό γεύμα και δεν πληρώναμε κιόλας από την τσέπη μας;) το διασκεδάσαμε εν τέλει.

Meat Restaurants - Κέντρο, Θεσσαλονίκη
2017

Εντάξει!! Γέμισε η Θεσσαλονίκη μπεργκεράδικα αλλά σαν το Pax κανένα!!!
Ίσως λίγο μικρές οι σαλάτες του αλλά τα ορεκτικά και τα burgers όλα κόλαση!!
Ειδικά αυτή την περίοδο που τρέχουν δυο νέες γεύσεις γιορταστικές!!
Λατρεύω τα sides του με φρέσκιες πατάτες αλλά και την καλύτερη coleslaw σαλάτα ever!!

Όσο για το σέρβις πάντα φιλικότατο και γρήγορο

Μην ξεχάσεις να δοκιμάσεις από την μεγάλη συλλογή Μπύρας ή αν δεν είσαι του αλκοόλ μη χάσεις την σπιτική τους λεμονάδα που τα "σπάει"!!

2017

Μόλις Ολοκλήρωσα μια εξαιρετική επίσκεψη στην Κάνουλα και όφειλα να γράψω. Ο χώρος μικρός, ασήμαντος, απλός. Δε θα το έβρισκα αν περνούσα.
Όταν μπήκα ήταν άδειος ο χώρος με ένα ζευγάρι. Έχασε ευγενικό παιδί ήρθε και τον ενημέρωσα ότι ειχα κάνει κράτηση (αν τυχόν υπήρχαν άλλες κρατήσεις).
Καθίσαμε.
Στο μενού είδα πολλα που μου άρεσαν, οπότε η λογική της μερίδας και μικρή μεριδά´ ήταν καλη ιδέα για να δοκιμάσω περισσότερα. Πήραμε
Σντιτσελ αλά κρέμα με μανιτάρια - εξαιρετικό
Μανιτάρια πλευρώτους στη σχάρα - εξαιρετικά
Μια πράσινη σαλάτα με σύγκλινο και πορτοκαλί - καλη, ειχε πολυ πορτοκαλί για μένα
Φέτα μπουγιουρντί - ωραία
Φάβα με κάπαρη και κρεμμυδάκι - εξαιρετική
1 κιλό κόκκινος ξηρός - πολυ ωραίο χύμα

Ολα αυτά 43 ευρώ. Δε μου φάνηκαν υπερβολικά. Και απόδειξη και γλυκάκι έφερε το παιδί.
Ο χώρος γέμισε μεχρι τις 21.30, οπότε κλείστε για να αποφύγετε απογοήτευση.
Το μόνο που δε συμπαθώ ειναι το κάπνισμα που ειναι ελεύθερο σε ένα μικρό χώρο και ντουνιαζεις.

Σίγουρα θα ξαναπάω όταν είμαι Θεσσαλονίκη. Πλέον ξέρω.